w Stofzuigers Las Felle gevechten in de duinen bij Heemskerk en Castricum I^rouueI} Haarlemse Ongevallendienst in het zilver mm Anton Molkenboer tachtig jaar Katholieken krijgen deel der nieuwe Alg. Begraafplaats Vijftig duizend man in de strijd atermeter moet ontdekt worden Directiewisseling De Spaarnestad Eigen ingang en mogelijkheid tot bouw van kapel Prettig Pasen Overheid en burgerij bieden feestavond aan Aanvoer gezouten haring van teelt 1951 UD STROOM Bekend kunstschilder en mozaïekkunstenaar Onprettige herinnering gaat verdwijnen H. J. Maertens N. V. Sportcolberts en Pantalons DUINKANT EENS OORLOGSKANT De Russen verslagen OPEL KAPITEIN DINSDAG 8 APRIL 1952 PAGINA 2 15 April 1927: E.H.B.O.-werk samengebundeld Geen spreekuur BLOEMBOLLEN- CULTUUR Geen eenstemmigheid over stemmen U LEEST HET UW GASTEN VAN 'T GELAAT HOE SMAAKT HUN GOUDSTROOM ADVOCAAT ADVOCAAT f 4.50 t 2.40 De heer C. Ooms thans gedelegeerd commissaris TEKSTBOEKJE PAASWAKE Concert Haarlems Chr. Mannenkoor 2.000.000 sigaren „CORONA ROYAL" verkocht JAN VAN DER PIGGE binnen 2 jaar. mÊËmÈÊmmx'M Nu St. Barbara-kerkhof te klein is Puinhopen aan Kleverlaan Gemeentediensten op Goede Vrijdag en Paas-Zaterdag Burgerlijke Stand Ook in Beverwijk en Uitgeest Noodwet Ouderdoms voorziening „Kunst zij ons doel" SCHOOLVOETBAL IN HAARLEM DAMMEN De persoonlijke kampioen schappen in Kennemerland Beverwijk uitgeschakeld v. Lent's Autobedrijven N.V. Beurs van Amsterdam mi Beurs van New York 7° 53 N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD N.V.Vereenigd bezil van aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad HEEMSTEDE Inwisseling Landbouw- vacantiebonnen ZANDVOORT met PHILIPS of ERRES radio Koninginneweg 6, Tel. 14024 WATERPOLO De Haarlemse Ongevallendienst be staat 15 April 25 jaar. Ü3t feit zal her dacht worden met een feestavond, die 18 April in het Frans Halstheater ge houden wordt. Voordat de O.D., zoals de dienst meestal bij afkorting genoemd wordt, in 1927 met haar werkzaamheden een begin maakte, waren er reeds drie E.H.B.O.-verenigingen, die bij voorko mende gevallen hun activiteiten ont plooiden. In 1926 en 1927 werden er di verse besprekingen gevoerd tussen de toenmalige autoriteiten oro te komen tot de oprichting van de semi-officiële vereniging „Ongevallendienst". Enerzijds waren daar de burgemeester C. Maar schalk, de commissaris van politie E. H. Tenckink en de directeur van de G.G.D. J. van Konijnenburg en ander zijds de besturen en medisch-leiders van de E-H.B.O-vereniging „Snelver- band", de Roode Kruis transport-colon ne en de Haarlemse Reddingsbrigade voor drenkelingen. Het resultaat van het overleg was, dat op 15 April 1927 de O.D in werking trad. Het afzonderlijke E.H.B.O.-werk van de drie verenigin gen die reeds actief waren op dit ge bied, werd hiermee samengebundeld, waardoor het nuttig effect werd ver groot. Er kwam ook een centrale post voor melding en oproep in de seinzaal van de brandweer. Van de pioniers, die in de beginjaren de ongevallendienst tot ontplooiing brachten, zijn "de heren dr. W. B- Smit en J. M. Schmidt thans nog bestuurslid. Er z>'n nog veel meer mensen, die hun krachten gegeven heb ben om de O.D. te doen bloeien in het belang van de gemeenschap. Men is hen veel dank verschuldigd en niet minder de leden, die in de loop der jaren be langeloos hun hulp verleenden. Vele malen per jaar zijn zij niet alleen als hulp bij ongevallen op straat aanwezig, maar ook als vaste posten bij bijzondere gebeurtenisse De activiteit blijkt wel uit de jaar verslagen. Zo werd er in 1950 1712 maal hulp verleend Het aantal oproe pen via de centrale post bedroeg dat jaar 1045 (in 1951 1147). Heel wat stad genoten hebben de belangeloze hulp van de O D. mogen ondervinden. Het gemeentebestuur steunt het werk door 10 telefoons ter beschikking te stellen en subsidie te verlenen. Eind 1946 kwam ook de R.K. vereni ging voor E.H.B O „St. Bernardus" bi) In de loop van de winter vestigden wij, op verzoek van de directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haar lem, de aandacht op de maatregelen, welke toen genomen moesten worden tegen het bevriezen van de waterme ter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer valt te verwachten, is de tijd aangebroken om de bedekking van de watermeter te verwijderen en de me- terput schoon te maken. Alle zakken, stro, couranten en der gelijke dienen derhalve nu uit de rae- terput gehaald te worden, opdat de meteropnemers behoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins ver plicht de bedekking van de waterme ter te verwijderen, integendeel zij kunnen vorderen, dat dit terstond door of vanwege de bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig op geruimd wordt is er grote kans dat er door rotting een vieze boel met onge dierte in de watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het ad vies van het Waterbedrijf de waterme ter tegen vorst beschermd heeft door een houten tussendeksel met handvat op halve hoogte in de waterput, dan moet ook dit tussendeksel thans ver wijderd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgende jaar wederom dienst doen en is op de duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelij ker dan zakken stro of andere mate rialen, welke in de vochtige meterput aan verrotting onderhevig zijn. Op meterputten, welke nog niet voorzien zijn van een goed sluitend bovendeksel, dient nu ten spoedigste een houten deksel te worden aange bracht. Volgens opgave van de dienst van de haringcontróle bedroeg de totale hoe veelheid der in Nederland aangevoerde gezouten haring van de teelt 1951 in het afgelopen jaar 879.503% kantjes tegen 837.295 kantjes in 1950 met een opbrengst van 25.521.801 tegen 23.141.364 in 1950 voor de teelt van dat jaar. Burgemeester Cremers is verhinderd op 11 en 18 April zijn spreekuur te hou den. Advertentie de ongevallendienst. Op 16 punten in de stad staan zuurstof-apparaten, waar van de C.D. gebruik kan maken. De overheid en de burgerij waardeert het werk van de ongevallendienst. De feestavond, waarmee 18 April het 25- jarig bestaan gevierd wordt in het Frans Halstheater, is geheel en al een uiting van deze waardering. De heer Prager heeft zijn theater en de geestige kleurenfilm „Let's dance" belangeloos ter beschikking gesteld. Verder ver leent medewerking de Haarlemse poli- tiekapel, onze stadgenoot Sven Smeele, die begeleid wordt door Rennie Schreu- der en Ukelelemike, bekend van de K.R.O-ziekenuitzending „De Zonne bloem". De heer G. J. Endlich verzorgt de conférence. Dr. W. B. Smit, voorzit ter van de ongevallendienst, zal de avond openen. In de vergadering van Bloembollen cultuur, die gisteren in Haarlem werd gehouden en waarvan wij reeds gedeel telijk verslag uitbrachten, konden de meeste agendapunten zonder veel com mentaar worden afgewerkt. De kwestie van de stemtabel bleek echter niet zo eenvoudig uit de doeken gedaan. Met 243 tegen 97 stemmen werd namelijk in de vorige algemene vergadering in prin cipe besloten een tweeledige stemtabel in te voeren: een voor huishoudelijke zaken en een voor de overige kwesties. Het hoofdbestuur moest dat nader uit werken en t.z.t. met een definitief voor stel komen. Dat voorstel was nu geko men, maar de heer Van der Kolk uit Hillegorp protesteerde er tegen, dat het hoofdbestuur het principerbesluit van de vorige vergadering eenvoudig naast zich had neergelegd en met een geheel nieuw voorstel was gekomen, dat voor Hillegom onaanvaardbaar was. De voorzitter merkte echter op, dat het protest in feite van het hoofdbe stuur moest uitgaan. Het was immers zo, dat het principe-besluit destijds ge nomen werd op initiatief van een be paalde groep waarvan ook de heer Van der Kolk deel uitmaakte. Toen het hoofdbestuur dat nader ging uitwerken, bleek die groep niet accoord te gaan met het besluit, waardoor men in een im passe was gekomen. Om die reden was nu het hoofdbestuur met een tussen voorstel gekomen. De afdeling Warmond maakte al heel gauw een eind aan de discussie, toen zij een motie van orde indiende, houdende, dat de behandeling van deze kwestie uitgesteld zou wor den tot een volgende vergadering en het voltallig hoofdbestuur uitgenodigd werd het stemmen-probleem met de be trokken commissie te bespreken. Deze motie werd met 325 tegen 142 stemmen aangenomen. Het voorstel met betrekking tot de heffing voor algemene doeleinden zal eerst nog behandeld worden in de com missie van bijstand, nadat contact is opgenomen met het B.V.S. De vergadering benoemde tot slot de heer Bakhuizen v d. Bring, de oud-voor zitter van het Scheidsgerecht, tot ere lid van „Bloembollencultuur". Advertentie m PER Vi FLES PER 1/2 FLES BESTEL ZE BIJ UW SLIJTER In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Drukkerij De Spaarnestad en de N.V. Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem werd het divi dend over 1951 bepaald op 7 pCt. op de preferente aandelen en 10 pCt. op de gewone aandelen. In de algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad werd in de door het overlijden op 19 December 1951 van de heer J. W. Lucas ontstane vaca ture voorzien door benoeming van de tegenwoordige directeur der vennoot schap, de heer C. Ooms, tot gedelegeerd commissaris, terwijl de tegenwoordige adjunct-directeur der vennootschap, de heer dr. ir. H. J. A. de Goeij, tot direc teur werd benoemd. De heer C. Ooms is als directeur afgetreden. Van de Haarlemse Uitgeverij Gottmer ontvingen wij een op bijzonder lofwaar dige wijze verzorgd tekstboekje van de nieuwe ritus der Paasvigilie. Het is, schoon los verkrijgbaar, wat de uitvoe ring betreft bedoeld als. supplement bij een eerder uitgegeven missaal. Een gelukkige bijkomstigheid, want papier en typographic van dit boekje zijn daar door in kwaliteit aan die van het mis saal gelijk geworden. Alle teksten wor den naast elkaar in het Nederlands en Latijn gegeven; de liturgische hande lingen worden beknopt en duidelijk beschreven; een algemene uitleg van de plechtigheid gaat vooraf doch helaas geen toelichting omtrent het hoe en waarom van de verandering der vie ring. Donderdag 17 April geeft Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van zijn dirigent Bernard Verboom zijn voorjaarsconcert in het Gem. Concert gebouw. Medewerking verlenen Albert "de Klerk als organist en Han le Fèvre als tenor. Met orgelbegeleiding van Al- bert de Klerk wordt o.a. uitgevoerd het indrukwekkende Credo uit de Missa Maria Magdalenae van Ph. Loots. Ver der worden ten gehore gebracht werken van Bruckner en Diepenbrock en van de Haarlemse componisten Nico Hooger- werf, Jos de Klerk en Ol Koop. Advertentie De meest gevraagde sigaar voor 16 cent. !SP Grote Houtstraat SI Ao. 1800 A.s. Week komt er een belangrijk sigarenbericht. Vandaag viert de sedert geruime tijd te Haarlem woonachtige mozaïekkunste naar en schilder Anton Molkenboer zijn 80ste verjaardag. Een officiële huldiging deswege zal echter eerst op 19 April plaats hebben bij gelegenheid van de te zijner ere in te richten tentoonstelling in het I.C.C., Paviljoen-Vondelpark, te Amsterdam. Als ere-voorzitter dezer tentoonstelling treden o.a. op de burge meesters van Amsterdam en Haarlem en de standsraad,, oud-minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking. Anton Molkenboer werd geboren te Leeuwarden in 1872 alwaar hij ook zijn artistieke opleiding genoot. In 1918 werd hij benoemd tot lector aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam Het was zijn decoratief vermogen, dat hem al spoedig in aanmerking deed ko men voor het ontwerpen van costuums o.a. bij enige Leidse studenten-lustrum- vieringen, en voor de vervaardiging van wandschilderingen, o.a. in het Francis- cus Gasthuis te Rotterdam en in het Majestic Theatre te Los Angelos. Deze laatste sohilderingen verrichtte hij tij dens zijn verblijf in Amerika, alwaar hij ook gestudeerd heeft aan een academie te New York. De heer Molkenboer heeft zich met name toegelegd op de portretkunst, kreeg evenwel zijn grootste bekendheid als mozaïekkunstenaar. Hij heeft hier in Nederland de aloude kunstvorm der mozaïek tot nieuw leven gewekt en heeft daarin zowel op religieus als pro faan gebied zeer opmerkelijke presta ties geleverd. Wij noemen o.a. zijn mo zaïeken in de kerk van St. Antonius Abt te Scheveningen, de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem, de kerk van Naar wij vernemen, kan thans aan genomen worden, dat een nieuwe be graafplaats voor katholieken, dringend nodig in verband met de overbezetting van het St. Barbara-kerkhof aan het Soendaplein, aan de Vergierdeweg zal worden gereed gemaakt. Reeds jaren werd naar een oplossing gezocht en wanneer die in zicht was, ontstonden weer moeilijkheden, die het plan ver ijdelden. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester medegedeeld, dat de kwestie spoedig haar beslag zou krij gen. Van wethouder Angenent, die zich in deze zaak zeer beijverd heeft, vernemen wij thans, dat een terrein voor het be graven van „lidmaten van de Katholieke Kerk" zo beschrijft de begrafeniswet de situatie een onderdeel zal worden van de nieuwe algemene begraafplaats in Noord. Dat neemt echter niet weg, dat dit kerkhof een eigen ingang en ac commodatie zal krijgen. De begrafenis schrijft een aparte ingang en een be hoorlijke afrastering voor. Aangenomen mag echter worden, dat op het terrein vatf ruim 314 ha. het kerkhof St. Bar bara is 2 ha. groot plaats wordt ge spaard voor het bouwen van een kapel. Daarbij zal dan een kruis geplaatst wor den, waaromheen de doden begraven zullen worden, de voeten naar het kruis gericht. Verwacht mag worden, dat hiermede een oplossing voor naar schatting zeven tig jaar bereikt is. Het terrein is ge legen in het verlengde van de Slaper dijk en de ingang is gedacht ten Noor den van die van de algemene begraaf plaats. Voor parkeerruimte is voldoen de grond gereserveerd. Wij hopen te zijner tijd nadere bij zonderheden te kunnen mededelen over deze oplossing, die niet ideaal genoemd mag worden, maar toch ook zo zal zijn, dat zij de katholieken tot tevredenheid zal stemmen. Indien ook aan het plan om een be graafplaats in het Zuid-Oostelijk ge deelte der stad in te richten gevolg kan worden gegeven, zou ook daar eei< zelfde gedragslijn als in Noord gekozen kunnen worden. O. L. Vr. van Goede Raad te Bever wijk, de kapel van het Warmondse se minarie en de grafkerk van Franciscus van Sales te Annecy in Frankrijk. In tal van Europese steden, o.a. te Rome en Parijs, zijn exposities gewijd aan het werk van deze Nederlandse kunstenaar. Anton Molkenboer mag zich tot de dag van vandaag verheugen in een be wonderenswaardige vitaliteit; hij heeft de arbeidzaamheid behouden van een man in de kracht van zijn leven en hoe weinig zijn hoge leeftijd hem is aan te zien moge zijn gebleken uit de vorige week in ons blad gepubliceerde foto, waarop de kunstenaar te zien was, b'ezig aan een herdenkingsmozaïek voor het voormalige woonhuis van prof. Jozef Alberdingk Thijm te Am sterdam. Ter waardering van zijn verdiensten is de heer Molkenboer indertijd be noemd tot m de Orde van Oranje- Nassau en werd hem in December 1950 door de Franse regering het ridder schap verleend in het Legioen van Eer. Nadat sinds 1944 de fundamenten zijn blijven liggen van de woningen, die op last van de bezetter aan weerszoden van de Kleverlaan tussen de verkeerscirkels en de spoorwegovergang gesloopt wer den, worden deze thans opgeruimd. De uitvoering van dit object geschiedt door de gemeentelijke sociale werkverschaf fing. De arbeiders, die steun zouden moeten ontvangen, krijgen langs deze weg gelegenheid om een behoorlijk loon thuis te brengen. Zoals bekend ligt het niet in de be doeling om ter plaatse huizen te her bouwen, zodat de gronden na egalise- ring een plantsoen-uiterlijk zullen krij gen. In de bocht van de Kleverpark weg, waar ook huizen gesloopt werden, worden thans verschillende openbare werken uitgevoerd ter voorbereiding van de flatbouw die daar geprojecteerd is. Velen zullen met voldoening kennis ne men van de wijze waarop een herinne ring aan doelloze opdrachten van de Duitsers eindelijk wordt weggenomen. De diensten en bedrijven der gemeen te Haarlem zullen op Goede Vrijdag na 's middags twaalf uur en op Paaszater dag de gehele dag gesloten zijn. Het bureau Van de Burgerlijke Staffel zat' op Paaszaterdag geopend zijn van 9 10 uur, doch uitsluitend voor aangiften van geboorte en overlijden. Op ge noemde dagen zijn echter geopend: Het gemeentelijk laboratorium voor patho logische bacteriologie (Zondagsdienst); het kantoor van het Havenwezen aan de Koudenhorn; het Frans Hals Mu seum van 1016 uur en de tentoonstel lingszaal van het museum „Het huis van Looy" (ingang Kamperlaan) van 1016% uur. Het huisvuil wordt Vrij dagmiddag en Zaterdag niet opgehaald. Advertentie NASSAUSTRAAT 5, HAARLEM, Tel. 15220 I De duinstrook is niet altijd het toneel geweest van landelijke rust, vrede en bescheiden welvaart. De weg der wereld gaat nu eenmaal gedeeltelijk over puin hopen. Dit is geen pessimistische uitlating, maar een bewering die gebaseerd is op de realiteit. Naast het goede staat in de wereld het kwade, naast de rust de onrust, naast de vrede de oorlog. Wanneer wij u een spiegel willen voorhouden waarin het verleden van een streek in dit geval de duinstrook van Midden-Kennemerland zich reflec teert dan zal dat beeld uit het verleden eerlijkheids- en volledigheidshalve ook iets moeten tonen van het kwade, van het oorlogsrumoer, dat de landelijke rust en vrede langs en in de duinen wreed verstoorde en de geringe welvaart door de gemoedelijke bevolking door hard ploeteren verworven voor een groot deel vernietigde. Dit Was het geval toen het tussen de Franse en Bataafse troepen enerzijds en de Engelse en Russische troepen anderzijds in de duinen te Bakkum, Castricum, Heemskerk en Nootdorp tot een heftig treffen kwam op 6 October van het jaar 1799. Twee legers, respectievelijk 25.000 en 20.000 manschappen tel lende leverden op deze dag een beslissende veldslag, die voor de Engelsen en Russen noodlottig werd. GEBOREN: A. M. Suijkerland-Geer- lings, P. Beerendonk-Krocké, J. Th. Brouwer-Post, T. Fransen-Schenk, A. G. Koenderman-Banning, A. W. H. Krab- be-Schor, M. G. Duvenvoorde-Laven, A. Kok-Rinsma, allen een zoon; N. M. Mobach-Kleijwegt, A. van Graas-Kolle ger, J. P. C. Wouters-Holswilder, M. M. van den Heuvel-Buskermolen, A. H. v. d. Kort-Fijen, C. P. Dopheide-van de Reep, W. Vroegen-van Bruck, C. Lan- gerhorst-de Vries, M. van den Haak- Iking, H. M. Rijbroek-de Lugt (2 d.), A. van Hilten-Willemse, allen een dochter. GETROUWD: G. Metz en H. A. Eijs- koot; J. B. W. M. Remmers en M. M. van der Pas. OVERLEDEN: J. G. Kempff, 78 j., Saenredamstraat; B. J. Asseler, 64 j„ Kruisstraat: C. van Wijngaarden 64 j„ Wilgenstraat; A. Piazza 84 j„ Kweek tuinstraat; J. D. Klinkenberg 53 j„ Viersterrenstraat; E. van der Wal 20 j„ Jansweg. De Engelsen en Russen, op 26 Augus tus tussen Callantsoog en Huisduinen geland met het doel de Nederlanden te verlossen van het Franse juk en weer onder het Huis van Oranje te stellen, hadden zich vechtend een weg Zuid waarts gebaand tot hun voorposten een front vormden, dat liep van Bakkum over Limmeo, Uitgeest en Akersloot naar Purmerend Hier stuitten de En gelse en Russische troepen op de inunda- liegebieden en de vele meren en plassen, die voor de opmars een onoverkome lijke hinderpaal vormden. Daarom gaf Abercromby, de Engelse opperbevelhebber, bevel langs en door de duinen via de smalle poort „Holland op zijn smalst" verder Zuidwaarts te trekken. Om deze doorbraak te doen slagen, maakten de Engelsen zelfs ge bruik van het strand. De Franse en Bataafse troepen echter hadden op de meest strategische punten postgevat. Generaal Brune had zijn hoofdkwartier opgeslagen te Beverwijk. Hij was opperbevelhebber van de geza menlijke Franse en Bataafse troepen. Generaal Dumonceau bezette met zijn afdeling de ruimte tussen Uitgeest en Wijk aan Zee met o.a. een belangrijke voorpost te Bakkum en in het Bakku- mer duin. Generaal Gouvion hield een oogje in het zeil langs het strand. In de morgenuren van 6 October wer den de Franse voorposten te Bakkum door een opmarcherende Russische co lonne onder leiding van generaal Van Essen verjaagd en tot aan Castricum vervolgd. Castricum werd door de Rus sen ingenomen, maar de Franse generaal Pachtod wist zich bij Nootdorp te hand haven tot generaal Brune hem met vijf bataljons te hulp kwam snellen. Dit was het voorspel van een bloedige slag op deze dag De Fransen dachten er niet aan zich verder terug te trekken; de vijandelijke opmars moest hier, koste wat het kost, tot staan worden gebracht. Dit betaken- de het begin van een heftig gevecht, dat de Russen en Engelsen niet minder dan 2500 manschappen kostte en de Fransen en Bataven bijna de helft van dit aantal. (Bij deze getallen zijn de gewonden en gesneuvelden van de aanval op Uitgeest en Akersloot ook inbegrepen, maar dit aantal mag niet hoog worden geschat.) De Russen waren over de duinen doorgedrongen en lokten op deze wijze een gevecht uit dat spoedig in volle hevigheid ontbrandde. De slag duurde zeer lang en nam pas een einde toen het laatste kruit begon op te raken. Toen het gebrek aan kruit zich onder de manschappen deed ge voelen, was dit voor generaal Brune het teken om de bajonetten op de geweren te laten zetten. Met gevelde bajonetten liet hij zijn vijf bataljons op de Russen aanstormen. Tierend en schreeuwend, zoals dat bij bajonetaanvallen de gewoonte is om. de vijand te intimideren, rukten zij op de Russen aan, onder wie een grote paniek ontstond en die in wanorde en hals over kop de vlucht namen in de rich ting van Castricum. Het gevecht bij Nootdorp langs de duinen had hiermee een einde genomen. Dit betekende echter geen definitief einde van de veldslag. Het accent van de slag ver schoof zich slechts naar Castricum en de daaraan grenzende duinenrijen. Het waren niet alleen Fransen en Russen die aan deze veldslag deelna men Ook een Bataafs bataljon heeft zich in deze gevechten heftig geweerd en zich bijzonder verdienstelijk ge maakt door, onder leiding van de dap pere overste Achenbach, de herovering van Castricum voor te bereiden. Terwijl de Fransen onder generaal Brune en de Russen aangevoerd door generaal Van Essen bij Nootdorp in het hierboven beschreven hevige gevecht waren gewikkeld, had Achenbach met zijn bataljon Bataven kans gezien onder zeer moeilijke omstandigheden op te trekken tegen een voor Castricum ge legerde afdeling Russen. Zijn bataljon in linie te scharen had hem de grootste moeite gekost, maar dank zij zijn vol harding was hem dit gelukt. In deze gevechtsformatie naderde hij de Russen en opende pas zijn vuur toen hij zich vlak voor de vijand be vond- De Russen werden hierdoor misleid en door zon moorddadige kogelbui overrompeld dat zij dachten tegenover een grote overmacht te staan. Zij ont ruimden Castricum en kozen het ha zenpad. Voor Pachtod was het toen een klein kunstje om Castricum weer te bezetten. De Russen trokken zich terug op Bakkum en Limmen en generaal Van Essen zond een ordonnance naar Aber cromby met het verzoek om Engelse ondersteuning. De steun door Abercromby verleend betekende een nieuwe episode in deze veldslag die zijn hoogtepunt pas tegen de avond beleefde, Abercromby was met zijn afdeling langs het strand vanaf Egmond aan Zee Zuidwaarts getrokken. Op deze tocht was hij op de Franse lin ker frontvleugel gestuit, waar generaal Gouvion geen duimbreedte toegaf. Angst vallig waakte hij er voor dat langs het strand geen Engelse doorbraak tot stand kwam, want dat zou onvermijdelijk een Engelse aanval in de rug van de Fransen en Bataven ten gevolge hebben gehad. Zelfs het best geoefende en gedisci plineerde leger verliest zijn moed en vechtlust wanneer er schoten in zijn rug vallen. Abercromby stuitte dan ook bij Gou vion op taaie tegenstand. Het verloop van de gevechten was zeer wisselval lig, zodat hij, toen hij het bericht van de tegenspoed van generaal Van Essen vernam, niet aarzelde om hem bij te staan. Met vier bataljons trok hij de duinen over om Van Essen te onder steunen. De Russen, aangemoedigd door deze ondersteuning, schaarden zich opnieuw in slagorde en waagden voor de tweede maal een heftige aanval op Castricum, dat zij spoedig innamen. Het was inmiddels reeds laat gewor den: Abercromby had zich pas om 5 uur 's middags bij Van Essen kunnen voegen. Echter ondanks het late uur, de in vallende duisternis en een stromende Octoberregen werd besloten om de Fransen en Bataven die zien in de dui nen bij Castricum hadden teruggetrok ken en verschanst te verjagen. Dit leid de tot moorddadige gevechten in de duinen bij het dorp. leder duin werd gebruikt als stelling. In de schemering én een plenzende regen werden afschu welijke gevechten van man tegen man geleverd. Aan dit vreselijke schouwspel werd een einde gemaakt door de Bataaf se kolonel der huzaren. Quaita genaamd. Door een uitstekend geleide ruiter- charge, de laatste troef der Fransen en Bataven, verpletterde hij de troepen van Abercromby en van Van Essen, die van duin tot duin werden teruggedreven. Dit betekende de beslissing van deze dag: het noodlot der Engelsen en Russen was bezegeld en Castricum weer in han den van de Fransen gevallen. Het ge hele front van de Engelsen en Russen stortte in Noord-Holland ineen en op 27 November was onze provincie van Engelsen en Russen gezuiverd. Waard om te vermelden is nog dat de Bataafse sergeant der Jagers Hybo Everdes de Boer met twee kogels, twee bajonet steken en een sabelhouw in zijn lichaam met verscheurende pijnen van bet slag veld van Castricum werd weggedragen. In de slag van Bergen had hij zich reeds onderscheiden door met negen man schappen twee stukken geschut te ver overen. Later legde hij nogmaals een staaltje van onverschrokkenheid aan de dag door op een veldtocht in Duitsland het stormenderhand veroverde klooster Eberach het eerst binnen te dringen. J. M. Nu het Zomerj aargetij de gaat aanbre ken zullen ongetwijfeld vele personen, die in het genot zijn van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, weer werkzaamheden gaan verrichten. Vooral ten plattelande komt dit veelvuldig voor. De voorzitter van de Raad van Ar beid te Haarlem wil hen en allen wier inkomen wijziging ondergaat nogmaals wijzen op de wettelijke verplichting om van nieuw verworven inkomsten ter stond schriftelijk aangifte te doen aan de Raad van Arbeid. Op het niet nakomen van deze ver plichting zijn door de Wetgever niet al leen straffen gesteld, doch de betrok kene kan bovendien geheel van de voordelen van de Noodwet Ouderdoms voorziening worden uitgesloten. De ervaring heeft geleerd, dat dit niet altijd voldoende wordt ingezien. In véle gevallen moest dan ook tegen overtreders streng worden opgetreden en bij herhaling straf worden opgelegd. Om deze onaangenaamheden te voorko men wordt derhalve aan iedere belang hebbende aangeraden bij werkhervat ting of andere inkomstenvermeerdering onverwijld de vereiste aangifte bij de Raad van Arbeid te doen. Het bestuur van het genootschap .Kunst zij ons doel" organiseert een groepstentoonstelling van werken door leden in het museum „Het Huis Van Looy". Deze tentoonstelling ,zal worden geopend op Woensdag 9 April, 's avonds om acht uur, door dr. J. B. de la Faille. Zij is tot en met 29 April dagelijks te bezichtigen. Geëxposeerd zullen worden olieverfschilderijen, aquarellen, beeld houwwerken en tekeningen. Morgen komt de schoolgaande jeugd weer aan bod om haar voetbalcapaci- telten onderling te meten. Wij geven het programma van de eerste ronde, voorzover er katholieke scholen bij be trokken zijn: Afdeling C: St. Henricusschool 2-R.K. U.L.O. 4, Triniteitslyceum 3-St. Jeroen- school 2, St. Henricusschool 3-R.K. U.L.O. 3, Triniteitslyceum 4-R.K. V.G.L.O 1 (Eemstr.), St. Henricusschool 4-R.K. U.L.O. 2. Afdeling B: St. Henricusschool 1-R.K. U.L.O. 1, Triniteitslyceum 2-St. Jeroen- school 1. Afdeling D: St. Franciscus Xavenus- school 1-St. Canisiusschool, R.K. U.L.O 6-Triniteitslyceum 5, St. Jeroenschool 3- St Henricusschool 7. St. Bavoschool 1 (W. Gr.)-R.K. V.G.L.O. '2 (Eemstr.), R.K. U.L.O. 5-St. Jeroenschool 4, St Aloysiusschool (H'stede)-St. Henricus school 5, St. Henricusschool 6 vrij. AfcTeiing E: St. Antoniusschool (H'lem)-St. Franciscus Xaveriusschool 2, St. Jozefschool-R.K. Opleidingsschool 2, St. Antoniusschool (A'hout)-St. Bona- venturaschool, St. Lambertusschool-St. Bavoschool 2 (W.Gr.), R.K. Opleidings school 1-St. Adelbertusschool, St. Bavo school (Eemstr.)-St. Petrus Canisius school. Jacobaschool-St. Aloysiusschool (O'veen), St. Willibrordusschool-R.K. Schoolvereniging, Dominicus Savioschool vrij. In het rooster voor bovengenoemde wedstrijden zün enkele .WÜzigLqggnJ?,^?- gobracht, De eerste wedstrijd voor de finale was aanvankelijk vastgesteld 'op Woensdag 9 dezer; dit is echter veran derd in Donderdag 10 April en zal plaats hebben in het clubgebouw van B.D.C., Statenhuis, Velserweg, Beverwijk. Alle voor Maandag 14 April vastge stelde wedstrijden zullen gehouden wor den op Dinsdag 15 April in het club gebouw van Damclub Haarlem, Lange Margarethastraat 13, zaal 6, te Haarlem. De wedstrijden voor de le en 2e klas op Woensdag 23 worden gespeeld op Don derdag 24 April. De drie hoogstgeplaatsten in de finale hoofdklasse hebben recht op deelname aan de finale om het provinciaal kam pioenschap hoofdklasse, terwijl de kam pioen le klasse mag deelnemen aan de finale om het kampioenschap le klas van Noord-Holland. Nadat BDC van het Alkmaarse DDD verloren had, heeft het de wedstrijd tegen de Amsterdammers ODV niet tot winst kunnen brengen; het werd een voorlopige 79 uitslag in het voordeel van ODV. De Alkmaarders wonnen intussen hun tweede wedstrijd en staan dus aan de kop met 4 punten uit 2 wedstrijden. Dit getal kan BDC niet meer halen, ook al zou het de laatste wedstrijd tegen Hel der winnen. Daar ook laatstgenoemde kansloos is, bestaan er plannen om de wedstrijd BDC-Helder niet te laten spelen i.v.m. de onnodige reiskosten. Dinsdag 8 dezer gaat de laatste en be langrijkste wedstrijd te Alkmaar tussen DDD en ODV. De winnaar van deze kamp zal zijn krachten dan nog moe ten meten met de Amsterdamse club DSTO; de laatste en zwaarste hindernis naar de hoofdklasse. Advertentie Grote Kofferruimte - zuinig - snel Heemstede - Raadhuisstraat 5365 Heemsteedse Dreef 203 - Tel. 38810 3% Nederl. 1948 3)4 uCt. Ned. 1950 3-3)4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U Nieuwe A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holi Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert koersen) Vorig Opening slot 8/4 87 87 87 87% 88% 140)4 140%gb 135 )4gb 90)4 113 148 >4 131)4 177)4 176 171% 170)4 180)4 146)4 142gb 141 291 289)4 84% 152gb 125)4 124 133 133 95 71)4 71% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 5/4 4644 50)4 74% 56% 54)4 14% 7744 62% 20'4 26% 40% 80'4 70)4 54'a 48 39 7/4 46% 49)4 74 50% 53)4 13)4 77% 62% 20)4 26 40% 78% 47% 38 y* I gevestigd te Haarlem De Directie maakt hiermede bekend, dat in de op heden gehouden algemene vergade ring van aandeelhouders het dividend over het boekjaar 1951 is bepaald op 7 voor de preferente aandelen en op 10 voor de gewone aan delen en dat dit van 9 April 1952 af op dividendbewtjs Nr. 21 voor de preferente en Nr. 44 voor de gewone aan delen betaalbaar is bij de Amsterdamsche Bank N.V. te Amsterdam en de Nederland- sche Handel-Maatschappij N.V., te Amsterdam en Haarlem, onder aftrek van 15 dividendbelasting. Haarlem, 8 April 1952. gevestigd te Haarlem De Kaad van Beheer maakt hiermede bekend, dat in de op heden gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders het dividend over het boekjaar 1951 is bepaald op 5 voor de prioriteitsaande len, 7 voor de preferente aandelen en 10 voor de gewone aandelen en dat dit van 9 Anril 1952 af op divi dendbewijs Nr. 19 voor de prioriteitsaandelen. Nr. 22 Voor de preferente aandelen en Nr. 24 voor de gewone aandelen betaalbaar is bij de Amsterdamsche Bank N.V. te Amsterdam en de Nederland- sche Handel-Maatschappij N.V., te Amsterdam en Haarlem, onder aftrek van 15 dividendbelasting. Haarlem, 8 April 1952. Ten huize van de heer M. J. Mooren, Resnovaplein 33. bestaat zowel heden avond als morgen (Woensdag) avond na 7 uur gelegenheid tot het inwisselen van landbouwvacantiebonnen tot een bedrag van f 25. Het geld kan direct in ont vangst worden genomen. Deze bekend making geldt zowel voor georganiseerde als ongeorganiseerde arbeiders. Tevens zijn aan dit adres kaarten verkrijgbaar voor een bezoek aan „Keukenhof". De lezing met lichtbeelden van de katholieke kunstenaar B. Majorick over „Religie en moderne kunst" zal a.s. Donderdag, 's avonds om 8 uur in ,>Zo- merlust" te Zandvoort worden gehou den. De tentoonstelling van de Zandvoort- de culturele kring ,,'t Helm" van ex libris (boekmerken) uit de collectie van mr. dr. R. W. H. Pitlo te Haarlem, zal op Woensdag 9 April a.s., 's middags om half drie plaats vinden in de raadzaal te Zandvoort. De heer Pitlo zal hierbij een korte inleiding houden. Tot en met tweede Paasdag zal de tentoonstelling dagelijks van half twee tot vijf uur ge opend zijn. Advertentie In de wedstrijd DWTHaarlem heb ben de DWT-dames, vooral in de eerste speelhelft zeker niet getoond, dat zij de enige candidaat zijn voor het kampioen schap van de eerste klasse dames. We hebben ze wel beter gezien; mogelijk hebben ze de wedstrijd tegen Haarlem wat te gemakkelijk opgevat. Kort na het begin moest een DWT-dame wegens een begane overtreding de kant op, maar wist Haarlem van de speelsters- meerderheid geen nuttig gebruik te ma ken. Toen bij een overtreding van een Haarlem-dame ook deze de kant werd opgezonden en DWT de kans kreeg om door het nemen van een strafworp da leiding te krijgen faalde de speelster door de bal over te schieten. Aan beide kanten ging het- spel met zes dames verder. De rust ging in met blanke stand. In de tweede speelhelft wist Pau la van Bruggen, nadat wederom enige aanvallen op niets waren uitgelopen DWT de leiding te bezorgen. Het was hierna Coky Sorrrers, die de eindstand voor DWT op 2-0 bracht. De wedstrijd HVGBDWT, eerste klasse heren eindigde 3-1. Voor de rust verkreeg HVGB de leiding door Hoge- land. In de tweede speelhelft waren het Frits Michelsen en Hoogland, die de HVGB voorsprong op 3-0 brachten en direct hierna was het Martin Molenaar, die de DWT-achterstand tot 3-1 ver kleinde. Ook voor de eerste klasse heren werd gespeeld de wedstrijd HPC 2DWR 1- Het was een spannende wedstrijd. Na dat Bouman voor HPC het eerste doel punt had laten noteren bracht Wisker de stand op gelijke voet. Hierna miste Kol- lerie een strafworp, maar bezorgde kort daarop Behle DWR. de leiding en ging met 1-2 de rust in. Na de hervatting werd het 2-2 door Bouman en wist Behle wederom voor DWR de leiding te veroveren. Kollerie bracht de DWR voorsprong op 2-4 en was het tenslotte Prong, die de eindstand op 3-4 bracht- De stand in de eerste klasse heren luidt: HPC 1 HVGB 1 DWR 1 HVGB 2 Haarlem 2 HPC 2 Haarlem 1 DWT 1 VZV 1 In de tweede klasse heren heeft Haar* lem 3 met 7-4 Haarlem 4 geklopt. Ook moest Haarlem 4 in de wedstrijd tegen HVGB 3 het onderspit delven en wel met 4-1, welke uitslag achteraf regle mentair nog in 5-0 veranderd moes- worden. De stand is: DWR 2 8 7 0 1 14 17— 6 HPC 3 9 6 0 3 12 25—1" HVGB 3 10 5 1 4 11 27—2" Haarlem 3 9 4 2 3 10 201* HVGB 4 9 2 1 6 5 18—2° Haarlem 4 9 1 0 8 2 114" Voor de tweede klasse dames werd gespeeld de wedstrijd DWR 2—HVGB Het werd een overwinning van 5-2 voor DWR 2; achteraf moest echter reglemen tair een 5-0 overwinning voor HVGB worden geboekt. In de afdeling meisjes won DWT m®* 4-2 van DWR en werd bij de jongens <*e uitslag van de wedstrijd HVGBHaar lem 5-0. 8 6 1 1 13 35—12 6 6 0 0 12 28— 6 7 5 1 1 11 21—16 7 4 0 3 8 19—15 7 2 1 4 5 13—26 6 2 0 4 4 17—21 6 1 1 4 3 12—16 7 1 1 5 3 13—27 6 0 1 5 1 9—28 ges< de ?*rs. H< 5°tel w< f rins b< om Seh. *ie kar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2