Vroegere Links-Christelijkenin Italië onderwerpen zich aan de Kerk Grote dag voor Neder 1. meisje Onvoorbereid moet de Prins aan de lunch spreken LEen hand door de mist V.S. zullen zich van stemming onthouden »Him terugkeer was een logische en geestelijke noodzaak'5 Koningin neemt regie over Eremedailles Namen van nieuwe ministers in Tunis nog niet gepubliceerd DINSDAG 8 APRIL 1952 OPZIENBARENDE VERKLARING IN DE „OSSERVATORE ROMANO" Koninklijk bezoek aan New York De lunch KWESTIE-TUNIS EN DE VEILIGHEIDSRAAD (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 3 April. Gisteravond publiceerde de Osservatore Romano een verklaring van een vijf tal vooraanstaande exponenten van de vroegere „Links Christelijke Partij", die waren overgegaan tot de communistische partij, toen hun eigen bewe ging was opgeheven na een scherpe vermaning van de kerkelijke overheden. Zij Verklaren nu, dat zij reeds in 1951 de communistische partij hebben verlaten, „aangezien het hun duidelijk geworden was, dat een katholiek onmogelijk lid kan zijn van een communistische partij of er steun aan geven, zoals ook door de Kerk is vastgesteld. Naar aanleiding van de Kerstboodschap en de Oproep van de Heilige Vader tot het volk van Rome, maken zij hun stap thans bekend, daar hun positie als katholieken willen ophelderen en blijk willen geven van hun Volledige gehoorzaamheid aan de Paus met het oog op al degenen, die door hun gedrag wellicht in verwarring zouden zijn geraakt". De Osservatore levert op deze verklaring een lange commentaar en noemt haar „een eerlijke en moedige daad, die de aandacht en de overdenking waard is van ieder eerlijk en verstandig mens". „Deze mensen hebben de moed gehad, om openlijk hun geestelijke crisis te be kennen, waardoor zij er tenslotte toe gekomen zijn, op grond van hun ervaring te erkennen, dat hun toetreden tot het ommunisme een dwaling was en hun terug keer tot de katholieke stellingen een logische noodzaak en een geestelijke nood zaak. Deze daad is te merkwaardiger, omdat het er een is van bewuste en man nelijke eerlijkheid in een tijd van opportunisme, conformisme en compromissen." De commentator van de verklaring is professor Pietro Parente, consultor van de Opperste Congregatie van het Heilig Officie, die theologisch aantoont, dat de katholieke godsdienst onverenigbaar is met de marxistische leer. Daarna ver volgt hij aldus: „De tegenstelling tussen Christendom en communisme is niet oppervlakkig en betreft met alleen het een of ander bijzonder beginsel, doch het is een radicale en wezenlijke tegen stelling, die voortkomt uit twee volko men tegengestelde wereldbeschouwin gen en waarderingen van de mens. Een Christen kan zich in goede trouw de illusie maken, dat hij onderscheid maakt tussen een sociaal program van actie en een sociale leerden dat hij het een kan aanvaarden zonder de andere Anderen kunnen denken dat de com- Het was vandaag voor Renee Hamel, een Nederlands meisje uit Hilversum, dat pas sinds tien maanden in Amerika Woont, een zeer bijzondere dag. Zij Woont in Bronxville, New York, en is lid van de girl scouts. Als zodanig was I tij met nog vijf andere girl scouts uit gekozen om vanmiddag Koningin Julia na in haar apartementen in het Waldorf Astoriahotel te bezoeken. De Koningin heeft geruime tijd met de zes Ameri kaanse meisjes gesproken en toonde hoe kan het anders veel belangstel ling voor Renee. Dit meisje is familie I Van wijlen Jacob Hamel, de vroegere dirigent, van het Avro's kinderkoor, die bij het vijfentwintigjarig jubileum Van Koningin Wilhelmina een aubade op de Dam dirigeerde. Koningin Juliana begint reeds te wennen aan de vrijmoedigheid, waarmee de Amerikaanse persfoto grafen plegen op te treden. Maan dag scheen zij er zelfs plezier in te krijgen, want tijdens de receptie van de in New York. wonende Nederlan ders nam Hare Majesteit voor een ogenblik zelf de regie over. Cor nelia Schepper, het vierjarig doch tertje van de vice-president van de Nederlandse club in New York, zou de Koningin een bosje bloemen over handigen. Cornelia bleek nogal be deesd te zijn. „Je zal toch hier moe ten komen, Cornelia," zei de Konin gin, „er helpt geen lieve moedertje aan. je moet op een plaatje en je moet nog lachen ook." munistische leer zelf met haar hetero gene structuur vatbaar is voor correc ties, voor verzachtingen en misschien zelfs voor een „doopsel". Maar na de eerste contacten en na een ernstige er varing zal ieder eerlijk en verstandig mens zijn dwaling inzien en de nood zaak voelen van een keuze in deze on overbrugbare tegenstelling". Het artikel besluit: „De communis tische eisen voor een morele en eco nomische verheffing van het proleta riaat en voor een eerlijker verdeling van de goederen kunnen alleen in het klimaat van het evangelie, van gerechtigheid en liefde ten volle en op vreedzame wiize verwezenlijkt worden" Ook professor Gedda, de voorzitter van de Katholieke Actie, wijdt aan deze „bekering" hedenmorgen een hoofdarti kel in zijn dagblad „II Quotidiano". Hij constateert, dat de ondertekenaars van de verklaring van mening waren, dat er een daadwerkelijke en levend makende „presence" nodig was van de christenen in de wereld van de dringen de sociale eisen en dat het daartoe zelfs nodig kon zijn, dat zij braken met de zichtbare eenheid van de Kerk, om te gaan staan op de plaats, vanwaar deze sociale beweging werd geleid, namelijk op de politieke lijn van het communis me. Maar onze vrienden hebben inge zien, dat zij gedwaald hebben en „dat het communisme niet die vernieuwende kracht is in staat om de crisis van de moderne wereld te boven te komen maar alleen een omverwerpende en onderdrukkende kracht, die uiterst con sequent anti-christelijk is en die elke werkelijke sociale orde met wortel en tak wil uitrukken. Juist deze moderne ideologie, die in de meest radicale ter men het probleem gesteld heeft van de sociale ontwikkeling, is niet in staat gebleken haar werkelijk te verzekeren". Professor Gedda noemt deze terugkeer een „terugroepen tot de verantwoorde lijkheid en de plicht, gericht tot de ka tholieke intellectuelen", die al te vaak het antwoord op de problemen van de moderne maatschappij zoeken buiten het „gemeenschappelijk erfdeel". Koningin Juliana tekent het register in de Independence Hall in Philadelphia Vervolg van pag. 1 Koningin Juliana beantwoordde de £ede met een toespraak, waarin zij er I «aar blijdschap over uitdrukte, dat Ne derlanders hebben meegewerkt aan de Grootheid van de stad New York, waar een werkelijk internationale gemeen schap huist. De Koningin vroeg zich vervolgens af wat de plicht van ieder 'ia dezer gemeenschap is. Hoe moeten Vij ons in een tijd met zoveel spannin gen op die plicht bezinnen? Het heeft Seen zin de wereld te laten beredderen door zenuwpatiënten. Ik zou willen, aldus de Koningin, dat «r een wereldomvattend program was ?oor al die streken, waar de techniek «en grote macht heeft over het dagelijks '«ven van de mens. Terwijl aan de ene kant de techniek het leven gemakkelij ker maakt, neigt zij er aan de andere kant toe over mensen terug te brengen tot de staat van louter nummers en 'obots. Dat programma zou moeten in houden, dat iedereen een plaats zou '•"achten te vinden, waar hij alleen kan 'ijn, om een goede gelegenheid te heb ben zich te bezinnen en te denken over «Ues waar een volwassen en verant woordelijk mens over behoort te denken. Na haar toespraak werd de Koningin 'Uide toegejuicht. Voordat hierna de pa- '«de een aanvang nam, zag de Koningin ''og kans gedurende zeven minuten 'Udiëntie te verlenen aan een delegatie van Amerikaanse padvindsters, die ge- tchenken voor de vier Prinsessen kwam '"nbieden. De Koningin vertrouwde de Meisjes toe, dat zij de verleiding haast ''iet kon weerstaan om de pakjes open maken. Een padvindster uit Orange jb New Jersey, Elizabeth Gibson, zeide '«ter: „Het was net of ik met mijn eigen h'oeder sprak. Je zou heus niet denken, "at je met een Koningin te doen had." De parade van de in de stoet meemar- Jherende eenheden besloot de plechtig heid voor hel stadhuis. Door de straten Jan New York ging het nu terug naar [Jet Waldorf Astoria hotel. Wederom ?®dden zich tienduizenden langs de stra th geschaard en fladderden de resten I van de ticker-tape uit de wolkenkrab- I i«rs. Het was reeds half twee, toen het hotel werd bereikt. Hare Majesteit en de ftins begaven zich naar hun apartemen- [On om zich gereed te maker, voor de '"hch, waaraan 600 genodigden, onder *ie kardinaal Spellman, aanzaten. Burgemeester Impellitteri van New York heeft Maandag de ere-medaille van de stad overhandigd aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard. „Wij geven hem u ook", zo zei de burge meester tot de Prins, „want u bent een goed vader van vier dochters en de rechterhand van Hare Majesteit". De burgemeester zeide in zijn tafelre de, dat voor zover hij zich kon herinne ren de stad nooit een warmer welkom oor enig ander bezoeker had bereid. V^andaag is New York weer Nieuw- hbisterdam", zo riep hij uit. Daarna sprak mevrouw Roosevelt en- Ne woorden en. gaf uitdrukking aan «*r trots over haar Hollandse afstam ming. De Nederlanders weten hoe zij wereldproblemen moeten aanpakken, zo zeide zij. Hierna gaf dg president van deze middag, Grover Whalen het woord aan prins Bernhard, die hierop ge heel onvoorbereid was. Onder donderend applaus van de 600 aanwezigen merkte de prins dan ook op: „Ik weet niet wat voor een poets mij gebakken wordt, maar in elk geval is het een goede poets. Dit welkom is voor ons een geheel nieuwe ervaring. Het toont ons dui delijk de nauwe banden die bestaan tussen onze beide landen". De koningin stemde volkomen met de woorden van de prins in en zei dat New York op haar een grote aantrek kingskracht uitoefent. Eens toonde ik mijn kinderen New York, toen we op een regenachtige dag aan boord van de „Queen Mary" stonden. Plotseling zagen we uit de mist een hand oprijzen, een hand die een toorts vasthield. Deze hand is nog het enige wat mijn kinderen zich van New York herinneren. Wij weten niet altijd waar we heenvaren, maar deze hand zal ons altijd wijzen waar we zijn, zo zeide de koningin. ten uur rusi... Onmiddellijk na de lunch ontvingen koningin en prins in een zaal van de grote ballroom van het Waldorf Asto ria hotel ruim 2000 Nederlandse bur gers en tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlanders, onder wie alle in New York werkende correspondenten van Nederlandse bladen. Toen deze bijeen komst voorbij was konden de koningin en prins van zegge en schrijve écn uur rust genieten. Om half acht waren zij weer aanwezig, opnieuw in de grote ballroom van het Waldorf Astoria ho tel, om het diner bij te wonen dat de „Netherlands American Foundation" te hunner ere gaf. Ook aan dit diner sprak de koningin een rede uit. De koningin wees daarin op het verlangen naar vrede en de mo numenten, die wij doorgaans overhouden van de oorlog. Zij wees wederom op het goed benutten van de tijd, het gevaar van de haast en overijld handelen. Zij besloot: Laat ons de tijd nemen om de Pax Atlantica te maken, een kring van landen, van nature aan elkander ver want door hun culturele erfenis, rond een oceaan van water om het hoofd mee af te koelen indien nodig die zich op erewoord verbonden hebben bovenal voor de vrijheid op te komen. Misschien wordt deze eerder bereikt dan wij nu verwachten. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington McDermott heeft Maandag verklaard, dat de V.S. zich van stem ming zullen onthouden, wanneer het Tu nesische vraagstuk in de Veiligheids raad in behandeling komt. McDermott deelde mede, dat de Amerikaanse ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad, wanneer het tot een stemming komt, een officiële verklaring zal afleggen over de beweegredenen van de Amerikaanse de legatie om zich van stemming te onthou den. De nieuwe Tunesische premier heeft zijn nieuwe kabinet gereed, maar de publicatie van de samenstelling wordt nog opgehouden. Naar in sommige wel ingelichte kringen verluidt, zouden pre mier Salah Eddine Baccouche en de Bey met opzet de zaken traineren in de hoop, dat politieke ontwikkelingen in Frank rijk of de V.N. ten gunste van de natio nalisten zouden werken. Het lag aan vankelijk in de bedoeling, dat de zeven door Baccouche uitgekozen mannen Maandag naar de Bey zouden gaan, maar dit bezoek werd uitgesteld, zon der dat hiervoor enige verklaring Verd gegeven. Naar verluidt zou Baccouche de vor ming overwegen van een uit 14 personen bestaande FransTunesische hervor- mings-commissie, die op 24 April haar taak zal beginnen. Baccouche acht deze commissie even belangrijk als zijn rege ring. De Tunesische leden van deze commissie zullen vertegenwoordigers omvatten van alle belangrijke partijen en secties. Waarnemers zien hier de re den in waarom Baccouche de publicatie van zijn ministerslijst zo lang rekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3