Wederopbouw Staatsvissers- havenbedrijf voltooid Het practisch werk van de invalidenbond St. Genesius voor de met passiespel KAB. Bevlagde Post Boy" onder grote belangstelling op scheeps helling drooggeset Verrassende uitslagen in de laatste week BLIKSEMAFLEIDERS Loopschool in Haarlem officieel open Toneel op Pasen Kunstveiling in Heemstede 8 SLOT DEFECT? „IJMUIDEN HEEFT HET VOOR ELKAAR GEKREGEN" HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 9 APRIL 1952 PAGINA 2 LICHAMELIJKE EN GEESTELIJKE REVALIDATIE AANRIJDING OP RIJKS STRAATWEG 5-jarig kind kreeg zware hersenschudding Kind kwam in teil met chloor terecht Moeder paste kunstmatige ademhaling toe Kind viel uit raam Jubileum Zandbergen FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand OVERHEMDEN en dassen HERENMODE Slachtoffer van aan rijding overleden KOOR KATHOLIEK HAARLEM 24 April uitverkocht C one ertgebouw? Kiezersregister „IK KEN DIE MENS NIET" WASSERIJ DUYN MUSIGA LAIGA 'n TIP VAN BOOTZ Filmavond K.A.B. Kring Oost Ophalen van huisvuil „DE SLEUTELSPECIALIST" m m Imsl&éé Geschiedenis KL A VER JA SCOMPETITIE BEDRIJFSBONDEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York Niet altijd geduldH MIDDENSTAND EN CREDIET Haarlemse Hypothecaire Beleggingsbank ZANDVOORT Aanleg parkeerterrein gegund Atelier van G. van Brucken Fock KATHOLIEK GEMENGD KOOR LIEEMSTEDE Popidair concert in Minerva-Theater In Haarlem is sinds 4 Februari een loopschool gevestigd, waar mensen, die na een ongeval een lichamelijk gebrek hebben overgehouden en bij het lopen hinder daarvan ondervinden, geholpen en gerevalideerd worden. Het is de derde school van dien aard in ons land. Na Den Haag en Leiden volgde onze stad. Er zijn nu reeds dagelijks 15 per sonen bezig met oefeningen om te le ren lopen met prothese. Voordat zij echter zover zijn, moeten ze eerst ge keurd worden. Op de school tracht men hun niet alleen arbeidskracht te geven, maar ook geestelijke steun. Op 15 April om half 9 's avonds zal de officiële opening van dit instituut plaats vinden. Dit vernamen wij gistermiddag op een persconferentie, waar het een en ander Gisteravond om vijf uur is een 5-jarig jongetje G. A. P. op de Rijksstraatweg nabij de Overtonstraat door een motor aangereden. Het kind stak met een auto ped vlak voor een rechts geparkeerde auto de weg over. Het liep een zware hersenschudding op en werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De motor, waarvan de remmen niet aan de eisen voldeden, is in beslaggenomen. Tegen de motorrijder werd proces verbaal opgemaakt. Terwijl haar moeder bezig was met de was, viel gistermiddag om één uur een 1%-jarig meisje A. M. V. met het hoofd omlaag in een teil met chloor. De moeder ontdekte zelf wat er gebeurd was, haalde het kind er uit en paste kunstmatige ademhaling toe. Zij slaagde er in haar dochtertje weer tot bewust zijn te brengen. Het kind werd naar het Grote Gasthuis gebracht. Een 2V4-jarig jongetje is gisteren uit de eerste verdieping van een huis in de Padangstraat gevallen. Het kind had kans gezien een grendel van het raam open te schuiven. Het liep een zware hersenschudding op en werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Op de eerste Paasdag viert de heer J. Th. Zandbergen, monotype-gieter bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, zijn zilveren jubileum. In verband met de bijzondere dag, waarop dit jubileum valt, is met goed vinden van de directie de herdenking ervan uitgesteld tot Zaterdag 19 April. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 8 April 1952 failliet verklaard: H. J. H. Hamer, koopman in electra- artikelen, Haarlem, Velserstraat 41. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr W. Glastra, Haarlem. G. W. J. Vintges, stucadoor, Haarlem, Eikenstraat 43. als hoofdelijk aanspra kelijk vennoot der thans ontbonden vennootschap onder firma Stucadoors- bedrijf „Concordia", destijds gevestigd te Haarlem, Eikenstraat 43. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. W Glastra. Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten, zijn op 7 April 1952 geëindigd de faillissementen van: H. Cohen Rodrigues, smid. Haarlem, Minahassastraat 9 rood. Rechter-Com missaris: mr. C. E. Muller. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, Haarlem. De N.V. Visrokerij „Piet Goedhart IJmuiden, Industriestraat 41. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr A. W. Hellema Sr., IJmuiden. Wegens gebrek aan actief, werd op geheven op 8 Maart 1952 het faillisse ment van: R A. Tol reiziger. Santpoort-Station Zinneveldlaan 10. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Broers, Overveen. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 8 April 1952 is in het fail lissement van C A. Geerts. fabrikant, Zaandijk, Tuinkade 3, in plaats van mr. L. V. Hoog benoemd tot curator: mr. J. W. Rutgers. Haarlem. Als advocaat en procureur bij de rechtbank te Haarlem is op 8 April 1952 beëdigd: mr. H. Jonker, Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Aan de universiteit te Amsterdam is voor het doctoraal examen rechten ge slaagd mej. B. M. Schemkes, Ramplaan 15. GEBOREN: C. Stut—Duivenvoorden z- B. SchutZoethout, z; S. Geijte- n'iande Boer, z; A. SchijfTent, d; F. L. de Jong—de Milde, d: M. van Ra- vensbergDorner, d; C. H. A. Hiem- stravan Wieringen, d. ONDERTROUWD: E. Th. Vroom en J. H. Corver; C. A. Staleman en F. W. TuiteL GETROUWD: A. G. Beun en J. M. van Santen; J. van der Eist en M. J. Tjaden. OVERLEDEN: J. den Haring, 62 j„ Gen. de la Reijstr. H. J. Wezenbeek— Stevenhagen, 69 j., Rijksstraatweg. P. H. M. Rijkers, 8 j., Indischestr. J. C. Langenberg, 65 j.. Lange Annastr. verteld werd over de werkzaamheden van de afdeling Haarlem van de Ned. Invalidenbond met betrekking tot deze pas opgerichte loopschool. De heer J. D. Reith, voorzitter van de afdeling, heeft eerst eens een kijkje ge nomen in eenzelfde school in Leiden en zich op de hoogte gesteld van wat er no dig was om een dergelijke instelling te doen werken. Er was lang geen geld ge noeg om het benodigde materiaal aan te schaffen. De gelden werden bijeenge zameld door het houden van een bazar. Men moest zich verder geheel met eigen middelen behelpen. Dat is ook nu nog het geval. Financieel staat men er niet al te best voor. De gemeente heeft de gymnastiekzaal van de Fuhropschool beschikbaar gesteld, maar er is nog heel wat hulp te gebruiken. De medewer king mag nog niet voldoende genoemd worden. Er komen nog te weinig aan meldingen van de artsen. De keuringen van iemand, die de oefeningen op de loopschool wil meema ken, worden gedaan door twee doktoren, dr. C. C. Ridder van Rappard en dr. A. G. Degenaar. De leider van de school is de heer H. F. Wernik, die geassis teerd wordt door mej. R. C. Brussen. Men beseft de mogelijkheid, dat iemand, die lichamelijk gehandicapt is, ook geestelijk daarvan last ondervindt. De invalide voelt zich geestelijk omlaag getrokken en op de loopschool tracht men hem weer weerbaar te maken in de ruimste zin van het woord. Dr. Degenaar, de arts van het Gewes telijk Arbeidsbureau, gaf als zijn me ning te kennen dat zeker niet alle men sen de hun geboden kansen aangrijpen om gerevalideerd te worden. Velen, die hun oude beroep na het ongeval niet meer kunnen uitoefenen en aankloppen bij de afdeling bijzondere bemiddeling van het Arbeidsbureau, wordt de moge lijkheid gegeven zich wederom in het arbeidsproces in te schakelen. Er zijn nog heel wat beroepen, waar ze terecht kunnen. Wat gebeurt er nu eigenlijk op zo'n loopschool? Het oefenschema is verdeeld in twee afdelingen: de oefeningen met en zonder prothese. Alles geschiedt in groepsverband, waardoor men geprik keld wordt tot grotere prestaties. De oefening van de spieren aan de trektafel is individueel. Verder zijn er evenwichts- en valoefeningen en de spelen, waarbij het gehele lichaam wordt ingeschakeld. Men leert op de school lopen en staan en als het een maal zover is wordt begonnen met de vaardigheidsoefeningen. Wanneer de mensen goed gerevali deerd zijn, kunnen ze in het arbeids proces zeker een plaats innemen, die niet onderdoet voor die van een ander. De loopschool is niet alleen toeganke lijk voor leden van de invalidenbond, maar voor iedereen. Men kan zich aan melden bij het secretariaat Waldeck Pyrmontstraat 30 rd. Advertentie Barteljorisstr. 24 - Tel. 20420 - H'lem De 34-jarige mevr. A. W.V., het slachtoffer van de aanrijding op Zater dagmiddag op de Rijksstraatweg, is overleden. Zij werd bij het oversteken van de weg door een motorrijder aan gereden en had een schedelbasisfrac- tuur opgelopen. Onder de gemengde en andere koren, die in Haarlem voor het grote publiek geregeld optreden en die een reeds hoge sport op de muzikale ladder heb ben bereikt, behoort ongetwijfeld het koor „Katholiek Haarlem". Onder leiding van de bekwame en geestdriftige dirigent Albert de Klerk heeft dit Koninklijk en Bisschoppelijk goedgekeurde koor als culturele instel ling dan ook een voorname plaats in onze stad ingenomen en is het voor de bevordering van de toonkunst een on misbare instelling geworden. Jammer echter, dat het onder het katholieke volksdeel niet de belang stelling gevonden heeft, welke het verdient. Om het koor „Katholiek Haarlem" te doen blijven bestaan is hernieuwde belangstelling dan ook dringend nodig. Daarom vestigen wij gaarne de aan dacht op de slotuitvoering van het lo pende seizoen. Op Donderdag 24 April wordt n.l. Berlioz' meesterwerk „L'Enfance du Christ" in de Gem. Con certzaal ten gehore gebracht met mede werking van de H.O.V. en de solisten Dora van Doorn-Lindeman, Annie Her mes, Han Le Fèvre, John van Reste ren, Guus Hoekman, Frans van de Ven en J. v. d. Ree. Wij twijfelen er niet aan, of voor deze uitvoering zal vooral bij min naars en beoefenaars van de toonkunst grote belangstelling blijken te bestaan. Het kiezersregister, vermeldende de in het bevolkingsregister van Haarlem opgenomen kiesgerechtigde personen, is thans volledig bijgewerkt. Aan de afde ling bevolking ter secretarie (loket F) kunnen inlichtingen verstrekt worden of correcties opgegeven. 25 Henri Ghéon heeft destijds zeer velen verrast met zijn „Kermisvolk op Kerst mis", dat pretentieloze, maar hartelijke spelletje, waarin hij een troep zigeuners het kerstgebeuren laat vertellen en ver beelden. Herman Divendal is daar blijk baar door geïnspireerd en uit zijn pen vloeide een passiespel, dat hij omwille van de hoofdfiguur (Petrus) de titel mee gaf: „Ik ken die mens niet". Nu moeten wij eerst wel vaststellen, dat beide spe len een pijnlijke gelijkenis dragen; en dan is het niet verwonderlijk op te merken, dat Ghéon, die zijn gedachten en woorden zo prachtig kan styleren zonder zijn oprechtheid -geweld aan te doen, toch de meester is. Het passiespel van Divendal, dat „St. Genesius" gister avond voor de leden van de Haarlemse KAB in gebouw St. Bavo opvoerde, de monstreerde spijtig genoeg, dat de hart slag ontbrak; dat er dus geen werkelijk leven te bespeuren viel. Nu is het anderzijds ook weer zo, dat het passiegebeuren zich moeilijk in een toneelvorm laat gieten; de beslotenheid van een zaal ontneemt practisch iedere mogelijkheid om de harde werkelijkheid alle recht te laten wedervaren. En daar om zijn de schrijvers wel genoodzaakt de verhalende vorm te kiezen, waarin het meditatief element de boventoon voert. Die dialogen echter Divendal ontweek gelukkig het ellenlang relaas om zo nog enige actie in te voeren vragen wel zeer bezielde vertolkers om zelfs de schijn van saaiheid te vermijden. Daarin zijn de mensen van St. Gene sius niet helemaal geslaagd. Zij gaven soms de indruk, dat zij in hun eigen rol niet geloofden. Dat was misschien ook niet mogelijk, gezien de bizarre entou rage waarin zij zich moesten bewegen. In dit passiespel gebruikt Divendal een eenvoudig vissersgezin om het lijdensverhaal gestalte te geven. Simon Peter treurt er over, dat zijn vader, die om God noch gebod meer gaf, juist in de Goede Week op zee is omgekomen. Hij meent, dat hij iets goed te maken heeft en daarom schept hij de traditie ieder jaar met zijn gezin het passie-gebeuren in het dorp uit te beelden. Ieder speelt verschil lende rollen en de verbindende tekst wordt verzorgd door een verteller. Het gaat allemaal bijzonder primitief, maar de intentie moet voldoende zijn om de verloochening van de oude vis ser goed te maken. De opgave voor St. Genesius was dus niet eenvoudig; iedere speler zag zich enkele rollen toegewezen, waardoor er van het ensemble wel een heel grote beleving gevraagd werd. Dat zulks niet opgebracht kon worden, bleek b.v. uit het feit, dat Jules van der Veldt een re- eel type van Annas maakte, maar Sint Petrus tot een seniel mannetje degra deerde. De suikerzoete Christus-figuur van Jan Eichhorn kon ons al evenmin bekoren, maar zijn Simon van Cyrene kwam weer de werkelijkheid nabij. Met deze twee voorbeelden willen wij volstaan om tot slot te constateren, dat de enkele goede actie-momenten vooral te danken waren aan de Pilatus- en Barabbasfiguur, die bij John Kraay in goede handen was. Het gaf een zekere voldoening, dat er in het spel van tafreel tot tafreel een stijgende lijn viel te bespeuren, waardoor mogelijk de intentie van de avond niet verloren is gegaan. Zo zij het. H. Advertentie Advertentie amstkrd;\msevaart20 ti l. 11053 Gisteravond werd in het Patronaats gebouw aan de Koningsteynstraat te Haarlem een Passie-avond gegeven door het R.K. Gemengd Zangkoor „Mu- sica Laica", met medewerking van mej. T. Buys en Frits Lips met enkele voor drachten en Willy Santfort, die als so liste een aantal liederen van J. S. Bach ten gehore bracht. Het zangkoor, onder leiding van de heer J. Stammeyer, zong liederen van Han v. Koert, G. Palestrina, T. da Vit- toria e.a., die waard zijn beluisterd te worden en bij het talrijke publiek zeer goed in de smaak vielen. Het publiek betuigde met een hartelijk applaus zijn waardering voor deze avond. Toen ik nog jong was en onbedreven, Zou 'k de mensen melk willen geven! Bij 't klimmen der jaren Vond 'k Tip toch 't ware. Tip van Bootz brengt fleur aan het leven De Paasagenda van de Stadsschouw burg opent Zaterdag a.s. met „Het Woord" van Kaj Munk. een stuk dat op gelukkige wijze in de sfeer van het Paasfeest past. Een merkwaardig to neelspel overigens; is het niet met tech nisch raffinement opgezet en uitge voerd, het boeit door sterke overtuiging. Het is rechtuit en vierkant geschreven op een gegeven, dat vaker bron van inspiratie moest. zijn. Het bewijst ook, dat wanneer toneei meer door het hart dan door het verstand gevoed wordt, het altijd sterke indruk maakt. Zondag komt Johan Kaart met Pot- asch en Perlemoer. De Paasagenda is zeer verscheiden van samenstelling. Een gezellige, ouderwetse klucht, een luchtig gevalletje voor de feestdagen. Wij konden verwachten, dat Haarlem niet genoeg had aan één voorstelling van De Appels van Eva. Op Paasmaan dag wordt een reprise gegeven. Het stuk is goed bezet, maar het publiek zal uiteraard vooral komen om Enny Mols- de Leeuwe te zien en te horen in haar zeven rollen. Het is, zoals wij bij de eerste voorstelling geschreven hebben, een knap en zuiver gespeeld voorbeeld van Jongejannen. dat met recht en re den een plaats heeft naast de befaam de zevenvoudige creatie van Henri de Vries in „De Brand in De Jongejan"' van een halve eeuw geleden. Na de besloten tijd gaat kring Oost van de KAB weer een gezellige avond voor zijn leden en huisgenoten geven op Donderdag 17 April a.s. des avonds acht uur in het parochiehuis St. Jan. Deze avond zal de bekende en vrolijke film: „De duivel in het klooster" wor den vertoond. Een oude kloosterbroeder staat in het middelpunt der belangstel ling. Deze is de aanvaardbare held in het filmverhaal. Hij presteert dingen, welke hem in conflict brengen met zijn overste, maar ongetwijfeld dichter bij Onze Lieve Heer. Tot slot is er dan een korte reportage van onze manifes tatie in Rotterdam. Het is een aangena me avond met een opvoedkundig karak ter en deze avond is tevens de sluiting van het winterprogramma. Plaatsbewij zen zijn verkrijgbaar bij de bestuursle den der kring. Er is geen plaatsbespre ken. Maandag (Tweede Paasdag) wordt er in Bloemendaal geen vuilnis opgehaald. Die dag zal ook niet worden inge haald. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het drijvende droogdok in de kom van de Vissershaven lag er Dinsdagmiddag troosteloos en verlaten bij. Overal rondom de haven woeien de vlaggen breed uit in de Westenwind en alleen het dok, roestig en verweerd, zoals zoveel in de haven er roestig en verweerd uitziet door het voortdurende contact met het zeewater, scheen niet te delen in de algemene vreugde. Maar verderop, bijna aan het einde van de Strandweg, was het wel feest, want daar heeft de directeur- generaal van Verkeer en Waterstaat, de heer A. G. Maris, de scheepshellingen officieel in bedrijf gesteld, begonnen de motoren te draaien en trokken zware staaldraadkabels van een zware polsdikte de gepavoiseerde motortrawler „Post Boy" IJM 35 uit het water op het droge. En met het rijzen van dit schip, voelden de honderden genodigden zich klein worden, toen de stevige scheepsromp langs hen omhoog schoof, meters en meters hoog, een toonbeeld van kracht, ingetoomd door die paardekrachten uit het bedieningsgebouw, die het schip in luttele mi nuten tijds uit zijn element hadden getrokken. De bloem van de Nederlandse visserij, wanneer wij deze uitdrukking mogen toepassen op alle vooraanstaande per soonlijkheden in de visserijwereld, zowel van het bedrijfschap als van de directie der Visserijen, reders, handelaren, in dustriële bedrijven, was everi te voren bijeen gekomen in een grote tent, opge richt boven aan de sleephellingen, om dit voor IJmuiden zo gewichtige mo ment mee te maken. Ook burgemeester en wethouders van Velsen toonden door hun aanwezigheid hun belangstelling voor dit „sluitstuk van de wederopbouw van het Staatsvissershavenbedrijf', zo als het in de verschillende toespraken werd genoemd. Na een woord van welkom van de heer mr. J. R van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, waarin deze mededeelde, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, Z.Exc, H. H. Wemmers. wegens ongesteldheid tot zijn grote spijt verhinderd was, kreeg de directeur-generaal van de Rijkswater staat, de heer A. G. Maris, het woord, om namens de minister de indienststel- ling te verrichten. IJmuiden was hem niet onbekend, want van 1924 tot 1929 heeft hij er gewerkt, maar zowel de haven als IJmuiden zelf toonde toen een geheel ander beeld. Geen gerazeerde vlaktes, geen betonnen bunkers. Wel was er de haven, de zee en de wil om de strijd om het bestaan te voeren. X .psa* f*$ti In Mei 1945 bood de omgeving van de haven een troosteloze aanblik. De eer ste jaren waren buitengewoon moeilijk om op gang te komen, maar IJmuiden heeft het voor elkaar gekregen. De vis aanvoer nam snel toe, de toegenomen aanvoer moest verwerkt worden, werd ook verwerkt, dank zij aller medewer king. De regering heeft, aldus spreker, evenmin stil gezeten. Na de oorlog werd f 6 millioen geïnvesteerd en nu de hel lingen klaar zijn, voldoet de outillage van het Staatsvissershavenbedrijf aan redelijke eisen. Na er op gewezen te hebben, dat een opbrengst van 60 tot 70 millioen kg. vis per jaar met een waarde van 20 tot 30 millioen gulden een stevige bijdrage vormt voor de nationale welvaart, na dank gebracht te hebben aan allen, die aan het tot stand komen van deze hellingen meegewerkt heb ben alles aan deze hellingen is Ne derlands fabrikaat besloot de di recteur-generaal met de wens uit te spreken, dat de scheepshellingen zul len bijdragen tot de bloei van IJmui den en daarmee tot de welvaart van ons land. De directeur van het Staatsvissersha venbedrijf, mr. J. R. van Eerde, gaf ver volgens een overzicht van de geschiede nis. Nadat de haven in 1896 in gebruik was genomen, kwam in 1910 het eerste droogdok en enige jaren daarna een tweede. In 1938, toen één van de dokken dringend vernieuwd moest worden, werd de gehele droogzet-geJegenheid opnieuw bestudeerd, waarbij de toenmalige di recteur, de heer Oud, tot de conclusie kwam, dat er hellingen moesten komen. In 1939 kwam het plan tot verwerkelij king en in 1940 waren de hellingen klaar, waren de lieren en wagens aan wezig. Maar in gebruik zijn deze hellin gen nooit gekomen, want de bezetter liet 2 lieren naar Frankrijk afvoeren en met moeite heeft men de kleinste lier en een deel van de electrische installatie kunnen laten onderduiken. Intussen maakten de drijvende droog dokken een moeilijke tijd door. Op 14 Mei werden zij door de Engelsen tot zinken gebracht, waarbij een dok on herstelbaar werd beschadigd. De Duit sers sleepten het andere dok naar Am sterdam, waar zij het in September 1944 ten tweede male lieten zinken. In April 1946 is dit dok gerepareerd in IJmuiden teruggekeerd, maar kon alleen niet in Inz. Hr. v l fl. Tip R. te Schagen ontv. 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Het was een vrolijk gepavoiseerde Urn. 35 „Post Boy", die de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, de heer A. G. Maris, bij het in werking stellen van de scheepshelling naar boven op de helling liet trekken. Langzaam wordt de „Post Boy" onder grote belangstelling de helling opgetrokken als een vis op het droge. De laatste week der competitie van de Haarlemse Klaverjasbond voor be drijfsverenigingen is er een geweest van verrassende uitslagen. Niet alleen werd er fel gestreden om de titel, maar ook het bezetten der tweede plaats was van veel belang. In de Hoofdklasse is het DKC die met de hoogste titel ging strijken ondanks haar nederlaag tegen de hekkesluiter Johez 112—124. Het is voor de Droste- mensen het derde achtereenvolgende kampioenschap in de hoofdklasse ge worden, voorwaar een prachtprestatie een felicitatie dubbel waard. DSH deed goed werk en verpletterde GEB 136—92. Beijnes Spoorboys werd 128 128 gelijk. Door deze uitslag wist Spoor boys beslag te leggen op de tweede prijs. BoruStork werd 128118 en Born strandde in het gezicht van de haven. 1794—1608 1744—1714 1742—1670 1718—1726 1688—1682 1670—1738 1666—1740 1622—1766 DSH 2 wist in IA het kampioenschap te behalen door een grote overwinning op PTT 134—108. L. Coster wachtte te vergeefs op een misstap van DSH en won van HSM 126—116, de tweede prijs is nu de hunne. Nederland wist door haar kleine 120—122 nederlaag van Beijnes net de laatste plaats te ontgaan, ook al omdat DKC niet van Figee wist te winnen 120120. DSH 2 14 18101614 L. Coster 1 14 17881612 PTT 1 14 17201676 HSM 1 14 1700—1708 Figee 1 14 16881704 Beijnes 2 14 1664-1768 Nederland 1 14 16441772 DKC 2 14 1628—1788 In IB was de spanning het grootst. Daar speelden Boru en GEB een titanen strijd. De laatste partij bracht hier de twee benodigde punten en GEB legde door een 136116 beslag op de titel. Bo ru krijgt hierdoor de tweede prijs. SAC deed wat werd verwacht en sloeg CPTT 136—116 en Union leed een kleine 114 118 nederlaag tegen L. Coster. OW en PTT deelden de punten 126126. 14 1768—1664 DKC 1 14 Spoorboys 1 14 Boru 1 14 Beijnes 1 14 GEB 1 14 DSH 1 14 Stork 1 14 Johez 1 14 GEB 2 Boru 2 SAC 1 PTT 2 L. Coster Union 1 OW 1 CPTT 1 14 14 14 14 14 14 14 1766—1666 1744170° 1730—1686 1708—1670 1680—1706 1668—1768 1604—1808 In de 2e klas A haalde SAC met gro te voorsprong de titel. Zelf sloeg zij PTT 128114. Voor de tweede plaats kwamen Stork, Beijnes en DSH nog in aanmerking. DSH wist haar achterstal lige wedstrijd tegen PTT met grote cij fers te winnen 142124 en ook werd Jo hez geslagen 134108. Hierdoor lieten zij Stork en Beijnes achter zich, ondanks de keurige winst van Stork 132100. SAC —PTT werd 128—114 en DKC nam geen halve maatregelen en sloeg Figee 136—104. Advertentie HAARLEM ze gelukwensen en zij die degraderen sterkte om het verlorene terug te win nen. P J. VEEN, Competitieleider De prijsuitreiking heeft plaats tijdens de Bondskoppelwedstrijd op Vrijdag 23 Mei in gebouw HKB, 8 uur. (Niet-o£ficiële koersen) Vorig Opening SAC 2 DSH 3 Stork 2 Beijnes 3 DKC 3 Figee 2 PTT 3 Johez 2 14 14 14 14 14 14 14 14 1804—1636 1744—1724 1738—1714 1724—1722 1700—1742 1694—1698 1680—1734 1652—1766 In 2B zijn het HSM en OW die de beste plaatsen bezetten. HSM behaalde de titel door een klinkende overwinning op Boru 144—100 en OW deed hetzelfde van GEB 13698 en krijgt de tweede prijs. De overige wedstrijden werden door de bezoekers met gering verschil gewonnen. PTTSAC 120122 en Beij nesFigee 128130. 14 HSM 2 OW 2 SAC 3 Boru 3 Figee 3 PTT 4, GEB 3 Beijnes 14 14 14 14 14 14 14 1806—1564 1772—1610 1742—1676 1678—1716 1654—1718 1616—1718 1616—1736 1600—1746 slot 9/1 3% Nederl. 1948 88% 3'i uCt. Ned. 1950 86U 3-3i/2 Nederland 1947 87 ,V 86% 3 Ned, 62-64 bel.-fac. 89% Inschr. Grtbk '48 3 pCt 88% Ned. Handel Mij. eert. 1401 i A.K.U 141gb Nieuwe A.K.U. 135 %gb Van Berkels Patent 90% Calvé-Delft eert. 111 Van Gelder 148 Kon Hoogovens eert. 132 Unilever cert. 174% 176 Unilever nwe. '170 171 Ned. Kabel 179Va Philips 145gb Philips nwe. 110% 140V4 Kon Petroleum 238% 289 ^2 ..Amsterdam" Rubber 82% 83% Holl Amerika Lijn 150»'2 Kon. N Stoomb. Mij 125% 124 y2 Ned. Scheepv. Unie 132% 132 H.V.A. 93% 94% Deli Mij eert 70,i 71 Vanaf deze plaats de kampioenen on- 7/4 8/4 Anaconda Copper 46% 46% Bethlehem Steel 49-/2 50% Chrysler Corp. 74 74% General Electric 56% 56% General Motors 53'/2 53-/4 Hudson Motors 13% 14% Kennecott Copper 77 Vk 77% Montgomery Ward 62% 62% North American Can 20% 20% Radio Corp. 26 26% Republic Steel 40% 41% Shell Oil 78% 81 Southern Pacific 70 71% Southern Railway 53 52% Tidewater 47% 473/4 U.S. Steel 38 72 39% de bestaande behoefte voorzien. En z° kwam men tot een nieuw plan voor scheepshellingen, ook al, omdat het ra64 medewerking van de Franse regering mogelijk werd een van de lieren naar IJmuiden terug te halen. Met deze nieuwe scheepshellingen Is niet alleen bereikt, dat ook de grootste vissersboten, die IJmuiden heeft, droog gezet kunnen worden, maar oök, da- langdurige reparaties nu ook in IJmul" den verricht kunnen worden. Mr. van Eerde bracht daarbij dank aan de re ders, reparatie-bedrijven en aan de scheepvaart-inspectie voor hun begrip voor de moeilijkheden, waarmee het Staatsvissershavenbedrijf te kampen heeft gehad. Daarnaast bracht hij hulde aan dokmeester Neve, die heel wa' heeft moeten doen om zoveel mogelijk schepen van de enige dok-geIe?<enheid gebruik te laten maken. Allen, die aan liet tot stand komen van deze hellingen hebben medegewerkt, kregen tot slot dank en lof toegezwaaid. De heer J. C. Pronk, sprekende na mens de IJmuidense bedrijven, zag in het uitbundig vlaggen rond de haven een weergave van de vreugde, die daar over het gereed komen van de hellingen bestaat. Wtj hebben lang en niet altijd met geduld gewacht, aldus de heer Pronk, maar voor zover een leek het kan beoordelen en uit de inlichtingen, die hij er over gekregen had, was hij van oordeel, dat het gemaakt is, zo goed als het maar zijn kan. Ook de heer Pronk was van mening, dat de regering na de oorlog een posi tief visserij-beleid heeft gevoerd. HÜ kon zich voorstellen, dat men als zaken man na grote investeringen zegt, nu maar even te stoppen. Maar als de zaak het nodig heeft, dat er nog meer ge ïnvesteerd wordt, zal dat toch moeten gebeuren en hij zag dan ook in mr. Van Eerde een goede kampioen om even tuele verdere investeringen warm te be pleiten. Daarna volgde dan de indienststelling van de scheepshellingen, door op de grootste de Post Boy droog te zetten. De directeur-generaal van Rijkswater- staat bracht de motoren in werking en daarna nam de heer M. Kolkman, chef van het electriciteitsbedrijf van het Staatsvissershavenbedrijf, de bediening van hem over. Statig rees de trawler uit het water omhoog tot vlak voor het bedieningsgebouw, de scherpe neus fier in de lucht. Met een snelheid van 6 me ter per minuut werd hij door de hel lingwagen met zijn 120 loopwielen langs de stalen rails opgetrokken, terwijl de motoren hun 1200 omwentelingen per minuut maakten. 1200 ton kunnen zü trekken, zodat dit schip van 600 ton waterverplaatsihg, een peuleschil was. Zo is de IJmuidense haven een nieu-V en machtig bedrijf rijker geworden. Er is nieuwe werkgelegenheid geschapen en grote karweien behoeven niet meer naar Amsterdam of Rotterdam verwezen te worden. IJmuiden kan het zelf aan, dank zg deze hellingen, waar ook coasters desgewenst drooggezet kunnen worden. IJmuiden zal er van weten te profiteren. En wie vandaag de Strandweg afgaat, zal er opnieuw een schip op het droge zien. Niet de Post Boy, want deze gin? een haif uurtje later weer in zijn ele ment terug. Maar vandaag is het echt en de Vios I IJM 24 zal de eerste zijn, die werkelijk van deze hellingen gebruik maakt voor een grondige schoonmaak beurt. En daarvoor moest hij voorheen steeds naar Amsterdam Het bestuur van de Middenstandscen trale voor Haarlem en omstreken deelt ons mede, dat is overgegaan tot het in stellen van een z.g. „crediet-bescher- mingsregister", waarin namen en adres sen kunnen worden genoteerd met ver melding van verschuldigde bedragen van hen, die door de leden als wanbe talers dan wel als trage betalers bij het Centraal Bureau der Middenstandscen trale worden gesignaleerd. Dit vertrou welijk register dient uitsluitend ten ge rieve van de leden der drie federatief samenwerkende middenstandsorganisa ties. Het register kan als voorloper van de z.g. „zwarte lijst" worden beschouwd. De georganiseerde middenstander krijgt door dit register de gelegenheid zich omtrent de huidige solvabiliteit van een cliënt op de hoogte te stellen voor aleer een crediet wordt verleend. Aan het jaarverslag van de N.V. Hy pothecaire Beleggingsbank te Haarlem ontlenen wij, dat de sterk gestegen ren tevoet in de tweede helft van het vorig jaar een zekere terughoudendheid ver oorzaakte zowel bij aanvragers als aan bieders van geld, waardoor veel minder leningen werden afgesloten. De tegen woordige .rentevoet van hypotheken maakte het mogelijk, dat de geldgevers ook na aftrek van de kosten een bevredigend rendement ontvangen. De omvang van het bedrijf nam toe en de rentewinst steeg. Daartegenover stond echter, dat op de effecten een vrij aan zienlijk koersverlies geleden werd door de stijging van de rentevoet. Er vonden geen executies plaats en de Bank heeft geen enkel ingekocht onderpand in eigendom. Uit de verlies- en winstreke- ning blijkt, dat 1951 met een verlies van 777.23 afgesloten is. Het voordelig saldo uit vorige jaren was 200.90, zodat het restant verlies uit de reserve geput moest worden. Voor de leden van de R.K. Technische Ontwikkelingsclub voor kappers is een demonstratie gegeven met de nieuwste vinding op 't terrein van de permanent wave-vloeistoffen. Deze nieuwe vloeistof is volkomen onschadelijk voor hoofd haar en huid en heeft bovendien een aangename frisse geur. Advertentie Burgemeester en Wethouders van Zandvoort hebben het aanleggen van het parkeerterrein tussen de Herman Heij er- mansstraat en de Burgemeester Engel- bertsstraat opgedragen aan de aannemer A. le Clerq te Castricum voor het bedrag van zijn inschrijving ad f 29.815. Van de inschrijvingen onder voor waarde, dat het afkomend zand ter be schikking van de gemeente blijft, was de heer le Clerq de laagste. Woensdag 9 April Concertgebouw: Chr. Oratoriumvereni* ging: Matthaus Passion, 19.30 uur. Donderdag 10 April Concertgebouw: Chr. Oratoriumvereni ging: Matthaus Passion, 19.30 uur. Op Woensdag 16 April wordt in het woonhuis van de overleden componist kunstschilder G. H. G. van Brucken Fock, Amarilluslaan 14 te Heemstede, een veiling gehouden van diens atelier- Deze veiling zal voor kunstliefhebbers niet zonder belang zijn. Zij heeft name lijk een cultureel doel: de opbrengst zal o.m. kunnen dienen om bij te dra gen in de publicatiekosten van het gro tendeels onuitgegeven muzikale oeuvre van deze componist-kunstschilder, die vele jaren in Heemstede gewoond heeft. Het is een verzameling schilderijen, krijttekeningen en aquarellen waarin deze zijn verlangen naar eenzaamheid heeft uitgedrukt. In de land- en zee gezichten ziet men, hoe hij troost in de natuur zocht en vond. Technisch, al9 het ware uit de verte, zijn er invloeden merkbaar, die verklaarbaar zijn uit de omgang met kunstenaars als Breitner, Oskar Mendlik en anderen. Op Dinsdag 15 April geeft Evert Haak's Gemengd Koor een Populair Concert in de grote zaal van het Miner va Theater te Heemstede. Solistische medewerking verlenen de gevierde Ra' dio-artisten José Candel, sopraan en Georg Spijkstra, bariton, die begeleid zullen worden door de pianiste Marl" Saaf. Ook zal het Dubbelmannenkwar- tet „Pluvieren" onder leiding van A* J Voogel optreden. Het programma is zeer gevarieerd samengesteld: Koor- en Solo-zang uif Oratorium, Miscompositie, Opera eI] Operette, Humoristische werkjes voor Kwartet, Pianosoli van Albeniz ett Chopin, enz. Naast geliefde en beken de, zal men ook minder bekende kun nen horen. Evert Haak voert o.a. een Gloria uit de Messe" van Cesar Franc14 voor Koor en soli uit. Het is de Glori® uit de in Frankrijk ontelbare malen uit' gevoerde Mis, waarbij de componist he' bekende „Panis Angelicus" voor tenor' of sopraansolo met orgel, harp en vi°^ loncello na de Benedictus als Elevatie nummer inlaste. Hiermede sluit het eerste prograrn madeel af dat aanvangt met het AUe luj a-koor uit Handei's Messias. Voorts zal ten gehore worden g® bracht: opera-muziek van Mozart e Verdi, operette-muziek van Zeiler tenslotte een aantal fragmenten u „Drei Maderlhaus", muziek van Sen" bert in de bewerking voor soli en ko door Evert Haak. - Een programma elck wat wl h{ waarvan zeker wel aantrekkingskrac zal uitgaan en dat een welkome afwi seling biedt in de Paasvacantie!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2