KONINGIN JULIANA ERE-DOCTOR J i Tentoonstelling historie der Staten-Generaal Eric de Noorman: Hef land der duisternis THUNDERJET" op de snijtafel De familie I DELUSSON Oplossing Puistjes D.D.D. V Invulling voor f- Studenten der Columbia-universiteit brengen H.M. een ovatie Bekende politici als explicateurs Op vernuftige wijze is het inwendige voor de technici opengelegd door Jacques Ducharme De roofoverval te Yarsseveld Buitenlandse belangstelling voor twee nieuwe zweefvliegtuigen s zagende pijnen OUDE GENEYER EXTRA P1 Wijnand I 7.75 u rm WOENSDAG 9 APRIL 1952 PAGINA 3 i g KOREA 99 LUCHTMACHT EIST GOED GESQHOOLD TECHNISCH PERSONEEL Drie toestellen in één Geen eigenmachtig uitvoeren van werk Door ondersteunde werklozen Kappers vragen lager fiscale druk Tegen daders vier en drie jaar geëist Anton van Duinkerken terug in ons land ORK PLAIN Naar Nederlands ontwerp gebouwde toestellen beide enig in de wereld Hulp verpleegster lijdt aan kleptomanie Kostbaar parelsnoer niet op waarde geschat Mijnontploffing in de Oirscliotse hei Slachtoffers begraven (Vervolg van pag. 1) De tekst der citation van de Columbia universiteit luidt: .Juliana Louise Emma Maria Wilhel- jUina van Oranje Nassau, koningin der Nederlanden, dochter van de minzame 5" algemeen geliefde souverein, gegra dueerd in letterkunde en filosofie aan de Universiteit van Leiden, actief werkster ?'j het verlichten van de ontberingen /"h haar landgenoten in een tijd van 'erelddepressie, handhavend door het •oorbeeld van haar eigen moed en «andvastigheid tijdens vijf jaar van ge dongen bannelingschap het vertrou- ,®n van heel haar volk in het uiteinde- HJk bereiken van overwinning en djheid, sinds 1948 bekwaam, toegewijd ;n terecht populair vorstin over een .j'üheidlievend en verlicht volk. De S°lumbia universiteit prijst zich geluk- J'g vandaag in de gelegenheid te zijn •aar hulde te brengen aan Uwe Majes- en aan het volk van Nederland, met onze banden twee eeuwen lang zo w'rijk en zo vruchtbaar zijn geweest, rechtens de bevoegdheid, mij verleend '°or curatoren, moge ik Uwe Majesteit orbiedig verzoeken het lidmaatschap Ah deze universiteit te aanvaarden als 'octor in de rechten honoris causa en d symbool daarvan dit diploma in "'vangst te nemen." Tijdens de receptie werd een viertal Nederlandse studenten van de Columbia universiteit aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Dezelfde eer viel een der tigtal Amerikaanse studenten te beurt, omdat de Koningin de wens te kennen had gegeven in Amerika met studenten in contact te komen. Ondanks het begin van de Paasvacantie, gedurende welke de meeste studenten naar hun woon plaatsen (veelal buiten New York) te rugkeren, bracht een grote menigte stu denten en belangstellenden de Koningin en de Prins bij het verlaten van het ge bouw een daverende ovatie, terwijl men van enkele kanten „Long live Juliana" hoorde roepen. Naderhand reden Koningin en Prins, vergezeld dóór een escorte van 22 mo toragenten, naar Brooklyn, waar zij de Nederlands Hervormde Kerk en een tentoonstelling van oude Nederlandse schilderijen in de Erasmusschool be zochten. Het bezoek van de Koningin aan het gebouw van de V.N. duurde in totaal 35 minuten. Zij bezichtigde verschillen de zalen en nam zelfs enkele minuten plaats in de zetel van de voorzitter van de Veiligheidsraad. Toen in de kamer van secretaris-generaal Trygve Lie een glas champagne geschonken werd hief de Koningin haar glas en zei tot Trygve Lie: Skoll, de Noorse vertaling van „proost!" Koningin Juliana bracht Palmzondag bij mevrouw Roo sevelt op het land goed Hyde Park door; een welver diende rustpoze in het zo zware pro gramma. Slechts bij de kerk, waar de Koningin de dienst bijwoonde, ver scheen zij die dag in het openbaar. Niet alleen de tal- Icfre persfotografen trachtten een plaat je van het hoge gezelschap te ma ken: ook een klein meisje slaagde er in de Koningin en Haar gastvrouw te fotograferen. ïoals eerder summier is gemeld, zal zomer in Den Haag een expositie tl°r<Ien gehouden, waarin de geschiede- r8 van de Staten-Generaal wordt be- ï^deld. Eind Mei vindt in het Haags '"heentemuseum de opening plaats van G*® tentoonstelling, die van bijzondere '®kenis wordt geacht in verband met ophanden zijnde verkiezingen. Va^en wil namelijk voor brede lagen ons volk de toegangsprijs is ij?1 meer dan één dubbeltje op een V "schouwelijke manier de betekenis de volksvertegenwoordiging uiteen- d?i en- Er zal gepoogd worden een dui- L lJk antwoord te geven op de vraag de Kamers werken; daartoe wordt ^oorbeeld de gang van een wets »Ht erp in beeld gebracht. En voor het V.^oord op de vraag waarom zij zo ij "ken is er ter inleiding de geschie- L?'s van de Staten-Generaal met alle Suilde jaartallen: 1479, 1572, 1795, 1813, j- etc. Daarnaast zal aandacht worden "honken aan de internationale be- Jj "'onissen van de volksvertegenwoor- gevaar van een dorre behande- Van deze materie is niet denkbeel- men hoopt echter met behulp van »tJeaturen, schimmen, sprekende tek- enz. hieraan te ontsnappen. Een bijzondere aantrekkelijkheid v"h de expositie, die „Van standen- ®rtegenwoordiging tot volksvertegen- °ordiging" gaat heten, wordt stellig at verschillende bekende politici als aandacht zal trekken van het UNESCO- congres, gewijd aan de „Civic Educa tion", hetwelk in dezelfde tijd te Utrecht wordt gehouden. Een complement op de expositie zal vormen een filmpje van acht minuten over hetzelfde onderwerp, dat in het gehele land gaat lopen. Kees Stip, de cineast, die ook „Wij leven vrij" op zijn naam heeft staan, is er de maker van en waar hij zelf vertelde, dat zijn op dracht een unieke kans biedt om een vervelende film te maken, is er enige grond voor de verwachting, dat het daar niet op zal uitdraaien. **Plicateurs op de tentoonstelling zo ver- ,j "en optreden. Uiteraard is het niet j.® bedoeling, dat deze politieke figu- v®" daarbij propaganda zullen maken °°r hun eigen groepering; het wordt P collectieve reclamecampagne. L.,e®ft mr. Kortenhorst gisteren '"ard. tentoonstelling, die onder auspi- C«n) staat van het „Haags Cultureel is vooral van belang, omdat 11^ ""ee een stuk opvoeding tot burger- ^ordt verwerkelijkt, dat zeker de %J?sdagavond is een aanvullingsdeta- ?®r$ van 25 Nederlandse vrijwilli- WjPm KLM-vliegtuig naar Korea ver- m Het detachement, dat op 15 «h>ott door een tweede van gelijke gevolgd zal worden, staat onder Wand0 van eerste luitenant F. J. F. „®ck yn Banningh uit Groenlo, die ^eerder bij het Nederlandse deta- (j„ "r op 750 man worden gebracht, trtera eede belft van Mei vertrekt uit 5®ta„Laam per schip een aflossines- i v.in. m n.urea neen geuiena. ?ie^ol"le sterkte van het N.D.V.N. zal p 750 man de helft vs b*lSchUam per schip een aflossings- "ij aj "ment ter sterkte van 250 man. fl ®ideZe eenheden bevinden zich ver- e oud-leden van het Nederlands '®Li.„ement, die voor de tweede keer "d hebben. Advertentie spit, ischias, hoofd- en worden snel en afdoende wjtfsi f door Togal. Er is geen beter ï*^en ^an Togal. Togal baat waar eti 1?delen falen. Togal zuivert de ls onschadelijk voor hart en maag. ui. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Fockink ■HWHS S R r -O* m»»'£n tOONOC* stuoos 65. Het lijkt de drie mannen een wonder, als de stappen hen voorbijgaan en zij niet worden opgemerkt. Op nog geen drie passen afstand trekken Scorr's krijgers voorbij en als hun stemmen in de verte wegsterven, kijken zij elkaar een ogenblik zwijgend aan. Orm vertolkt alle gevoelens als hij zuchtend het zweet van zijn voor hoofd veegt en vol ongeloof mompelt: „We leven nog! Bij alle geesten van de zee, dit is onmogelijk „Het belangrijkste is, dat we in leven blijven ook," zegt de Noorman haastig, zich overbuigend naar de man van het Verbond der Dolken. Gij weet een plek waar wij ons kunnen verbergen, nietwaar?" „Ja heer! Daarheen!" En snel gaat hij hen voor. „Het is niet slechts een plek waar wij ons kunnen verbergen. Neen, beter nog, het is een plaats van waaruit wij dit oord van Scorr's macht kunnen verlaten. Ziet!" En snel opent hij een deur. Een groot, ijskoud vertrek strekt zich voor hen uit. Zware schaduwen tekenen de wanden, die als enige versiering uitgehouwen berenkoppen vertonen. Er heerst een drukkende stilte. „Scorr's eigen vertrek," fluistert de man van het Dolkenverbond. „Hier bevindt zich een toegang tot het netwerk van geheime gangen, dat onder dit gebouw ligt, en een van deze gangen leidt naar buiten. Gij kunt mij vertrouwen, heer," zegt hij snel, als antwoord op de onderzoekende blik die de Noorman hem toewerpt. Het Verbond der Dolken zond mij speciaal als spion hierheen om deze toegang te vinden. Maanden heb ik als slaaf Scorr's wreedheid verdragen om de geheime toegang te vinden, die de krijgers van het Verbond gelegenheid zou ver schaffen om eenmaal een heimelijke overval op dit bolwerk van de Beer te onder nemen. Doch juist toen ik de toegang vond, betrapten Scorr's mannen mij en indien gij mij niet gered hadt „Dus ge kent de toegang?" vraagt de Noorman kort. „Ja heer! Achter gindse trap Maar wij moeten ons haasten," onderbreekt hij zichzelf angstig. „Als men ons hier vindt zijn wij verloren. Dit is onze enige kans op ontsnappen „Misschien voor u! Niet voor mij!" Ze kijken hem verbaasd aan als Eric's heldere stem deze woorden spreekt. „Ik ben hier binnengedrongen om mijn drie vrienden te vinden, die Scorr gevangen houdt. En niet eerder verlaat ik dit gebouw voor ik weet waar zij zich bevinden!" „Maar dit is zelfmoord!" fluistert de slaaf bezwerend. „Wees verstandig, heer. Niemand ontsnapt aan de macht van Scorr. Vergeet uw vrienden. Volg mij! Dit is uw enige kans! Gebruik haar, of ge zijt voor altijd verloren. Deze Scorr is niet te bevechten!" „Juist!" klinkt het spottend uit de deuropening. En als de Noorman zich met een ruk omwendt, staart hij in het duivelachtige, lachende gelaat van Scorr! (Van onze speciale verslaggever) Bij de luchtmacht zegt men: „Een slecht mecanicien is de dood, zelfs voor een goed piloot." En daar de luchtmachtstaf er weinig voor voelt de leiding te heb ben over een vliegend knekelhuis, is er hem bijzonder veel aan gelegen de trai ning van zyn technisch personeel zo grondig mogelijk te doen zijn. Die training is de laatste jaren, bij het verschijnen van de moderne straaljagers in onze luch ten, niet gemakkelijker geworden. Immers, het inwendige van zo'n straaljager is een uiterst ingewikkeld en gevoelig mechanisme, dat voor een vreemdeling in dit hypermoderne vliegers-Jerusalem duizendmaal geheimzinniger is dan het mechanisme van een polshorloge voor een klein kind. Teneinde de opleiding van mecaniciens te vergemakkelijken heeft de luchtmachtstaf sedert enige maanden via het Amerikaanse Defensie Hulpprogram de beschikking gekregen over een z.g. „Mobile Training Unit", een soort uiteengerafeld demonstratietoestel, waarbij alle ingenieuze apparaten afzonderlijk en bijzonder goed te bekijken zijn. Dit instructief apparaat is opgesteld op de vliegbasis Volkel, waar onze Tactische Luchtmacht gevestigd is en daar hier de onlangs uit Amerika gearriveerde Thnn- derjet, de F-84, is gestationneerd, toont dit demonstratietoestel de werking en samenstelling van vrijwel alle delen van dit bekende Amerikaanse jachtvlieg tuig. Nederland is een der eerste „NATO"-landen, die een dergelijk apparaat uit Amerika hebben ontvangen. De snelle Thunder jet, die helaas fei telijk alweer verouderd is zoals alle straaljagers die momenteel in series worden gefabriceerd, is hier vleugel lam op de „snijtafel" van een lucht vaart-laboratorium vastgenageld en ont leed, zoals een anatomist een levend or ganisme tot op de vezel zou hebben blootgelegd- Van bijna elk onderdeel van de F-84 is een doorsnede gemaakt en zelfs het vernuftig instrumentarium is in plaats van met aluminium hier met glas bekleed, zodat eenieder duide lijk kan zien hoe het werkt. Of duide lijkEnfin, wij zijn leken, die te rugdeinzen voor een stofzujger, dus zeker voor een straalmotor, al laten wij ons er graag door voortstuwen langs de wolken, de zon tegemoet. Een van de belangrijkste onderde len van deze Training Unit is een doorsnede van de Allison-motor, die in de Thunder jet wordt gebruikt. Aan deze doorsnede kan zelfs ieder van technisch vernuft gespeend bur ger zien, dat zo'n compressiemotor helemaal niet zo vreeswekkend is als men meent wanneer men een straal jager in wedijver met de snelheid van het geluid door de lucht ziet gieren. Wij hebben ons op Volkel la ten vertellen dat een straalmotor feitelijk veel veiliger is dan een mo tor die een propeller aandrijft. Im mers, in de straalmotor zitten veel minder bewegende delen. Een niet zo grote turbine, een drijfas en een veelbladige compressor zijn feitelijk alles wat er in beweegt, op een reeks zeer ingewikkelde kleinere apparaten na welke nodig zijn voor de toevoer van brandstof, de opwekking van electriciteit, de navigatie etc. Bij dit alles komt dan nog een temperatuur van om en nabij de 2000 graden, maar die schijnt niet zo moeilijk te bedwin gen te zijn. Nogmaals, wij zijn geen technici, maar wij willen dit geloven na het zien van die, in vriendelijke kleuren uitgevoerde doorsnede van de Allisonmotor. Meestal berusten grote uitvindingen op simpele prin cipes. Men vindt bij die Training Unit een getrouwe nabootsing van de gehele F- 84 apparatuur. Men vindt er alle meters en compassen, alle knoppen en handles en overal kan men van zien hoe ze werken en welke gevolgen de bedie ning van hen zal hebben. Want het ge heel is, op de motor na, door een han dig mechanisme in beweging te bren gen. Indien wij alles wat aan een Thun der jet te zien is zouden vermelden, zouden wij kolommen nodig hebben. Het geheel is een complete fabriek. Het handboek voor de onderdelen is dan ook van respectabele omvang. Voor één ding maken wij echter nog een uitzondering en dat is de z.g. „schietstoel", waarmede de piloot bij eventualiteiten ongeacht zijn snelheid of zijn hoogte zich uit het toestel kan schieten. Weliswaar beschikt Volkel niet over een apparaat zoals men in Amerika wel ter beschikking heeft, om de piloten vertrouwd te maken met de ervaring van het zichzelf uit het toe stel te schieten, maar de Training Unit laat voldoende, zien hoe dit geval in elkaar steekt. Met een enkele beweging kan de in nood verkerende piloot een dubbele handle overhalen, die tegen de leuning van zijn stoel is aangebracht. Dan wordt eerst de kap van de cockpit afgeschoten en nog geen tel later wordt hij met een snelheid van 150 meter per seconde ongeveer vijftig meter met stoel en al de lucht ingeschoten. Dan wordt er veel vereist van zijn tegen woordigheid van geest. Want met één handbeweging moet hij de riemen los maken waarmee hij aan zijn stoel be vestigd is- Daar hij boven op zijn para chute zit, kan hij anders deze enorme parapluie niet boven zich openen- Door gewinterde piloten zijn van mening dat dit het veiligste instrument is dat ooit voor een vlieger werd uitgevonden. In ons land wordt deze Mobile Trai ning Unit gebruikt om de piloten in een tiental dagen wegwijs te maken in het technisch labyrint van het toestel dat zfj besturen en voorts en dat is het voornaamste om het personeel dat met het onderhoud van de Thunderjet is belast te instrueren. In een drie ploe- gensysteem uniek voor ons leger en de luchtmacht volgen hier 13 klassen van 15 toekomstige F-84 mecaniciens plus een 35-tal Belgen de lessen. Voor het leiding gevend personeel duurt de cursus zes weken en voor het overige vier weken. En dat zijn weken van zeer hard werken. België, dat een dergelijke Training Unit van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland te leen kreeg, heeft die weer moeten afstaan, zodat ook Belgische mecaniciens op Volkel een opleiding ontvangen. Een vliegbasis moet, volgens de com mandant van Volkel, overste Janssen, een bedrijf zijn. In 1940 werden in Ame rika de luchtmacht en het leger opge bouwd onder leiding van vooraanstaan de figuren uit het bedrijfsleven. Aan hun activiteit was een grote efficiëncy te danken. Volgens de principes van het bedrijfsleven wenst men ook op Volkel te werk te gaan. Het doel is dan het eindproduct en dat is het maken van vlieguren. Door deze wijze van or ganisatie staat de vliegbasis Volkel dan ook al maanden lang wat het aantal vlieguren per toestel betreft aan de kop van alle Europese landen, die vliegtui gen van Amerika hebben ontvangen. Bij het maken van vlieguren is de Mobile Training Unit een onmisbare instelling, want het zijn slechts ervaren mecani ciens die de toestellen hun hoogste ren dement weten te geven en zolang mo gelijk in de lucht weten te houden. Dit beseft men, indien men weet dat een F-84 na 45 vlieguren een eerste inspec- Het bijbrengen van vliegervaring is het enige middel dat de lucht machtstaf kan hanteren tegen het stijgend aantal ongevallen met straaljagers. Zelfs na 300 vlieguren zijn vele piloten er nog niet. Het gebrek aan materieel blijft het grootste probleem bij dit streven. Want het vliegen op zo grote hoog te en met zo grote snelheid als bij straaljagers het geval is, stelt de pi loten voor uiterst zware eisen. Tus sen de begane grond en een hoog te van 40.000 voet, het huidige pla fond in verband met de physieke storingen, die in hogere luchtlagen bij de piloot kunnen optreden, ver anderen de navigatiemogelijkheden van een jachttoestel enkele malen zeer ingrijpend. Hoewel de man in een en hetzelfde toestel zit heeft hij tussen nul en 40.000 voet met drie verschillende toestellen te maken. Het vliegtuig reageert tussen de grond en 15.000 voet heel anders dan tus sen 15.000 en 20.000 voet en nog weer geheel verschillend tussen 20.000 en 40.000 voet. Deze driedub bele opleiding vergt veel tijd en he laas ook doden en veel materiële schade. Het moderne vliegersbedrijf is zwaar en ingewikkeld. De Nederlandse vertaling door Gabriel Smit ts verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM Jean Baptiste scheen plotseling be zwaren te hebben gekregen. „Alles komt prachtig voor elkaar", zei Cécile. „Louise is een gevoelig meisje, dat wij kunnen vertrouwen, en zij heeft gekozen. Hij lijkt mij een zeer betrouw bare jongeman en hij heeft geld en een boerderij. Dat is meer dan wij hadden toen we trouwden". Zij glimlachte bij de gedachte aan haar eigen huwelijk, twintig jaar geleden, en aan de waar schuwingen van haar ouders. „Ik ga in deze zaak rustig op het oordeel van tante Flavie af en je hebt het zelf ge zien: de jonge Rivard heeft hier een uitstekende indruk gemaakt. Zelfs de kinderen vonden hem aardig en dat is een goed teken". Jean Baptiste knikte en zei, alsof hij zijn eigen twijfelende gedachten wilde geruststellen: „Ik kon het niet helpen, maar ik vond hem wel aardig. Het is alleen, dat ik mijn kinderen niet ongelukkig zou wil len zien. Wil jij naar de bruiloft gaan?" Cécile keek vlug op: „Natuurlijk, Jean. Maar jij gaat toch ook? Louise zal het prettig vinden als wij er allebei zijn. En dan kunnen wij ook Léopold .op het College gaan be zoeken. Laten we samen gaan! Zij zullen zeker vlug een datum willen bepalen. Waarom zouden ze lang wachten?" Jean Baptiste hield zich graag bij het oude en hij verwonderde zich vaak over de vooruitstrevendheid van zijn vrouw. Hij had zelf enige tijd moeten wachten vóór hij aan trouwen denken kon en hij had altijd gedacht, dat zij een voor standster was van lange verlovingen. De tijden waren zeker veranderd, dacht hij. Maar hij wist niét hoe zij, vele jaren geleden, naar hem had verlangd, vóór zij getrouwd waren. „We gaan samen", zei hij. „Tenslotte ben ik nooit meer in Canada geweest en het lijkt me prettig om weer eens Ca nadese grond onder mijn voeten te voe len. Ik geloof, dat je je geboorteland nooit vergeet. Denk eens aan Cécile, wij zijn nu twintig jaar getrouwd en wij wonen hier al tien jaar. We worden oud, maar dat vind ik niet erg. Wel ben ik soms moe van mijn werk. Het lijkt mij pleizierig om er op zekere dag eens uit te scheiden. Dan gaan we weer naar een eigen boerderij terug". Cécile gaf geen antwoord. Ook zij had haar droom van een boerderij waar zij rustig samen konden leven, wanneer de toekomst van de kinderen verzekerd zou zijn. Jean Baptiste merkte het zwijgen van zijn vróuw op en hij zei verder ook niets meer. Telkens wanneer zij samen praatten over hun toekomst staakten zij hun gesprek met de onuitgesproken ge dachte, dat dit pas aan de orde zou komen wanneer de kinderen hen niet meer nodig zouden hebben. Toen Pierre later op de avond thuis kwam, zei hij: „Die Jean Rivard is een aardige jon gen!" Jean Baptiste vroeg hem met een aarzelende glimlach: „Maar wat denk je van hem als broer, Pierre?" Pierre was geestdriftig. „Dat zou erg prettig zijn." Zo dachten ook de andere kinderen er over. Naarmate de tijd verstreek, sleet ook Jean Baptiste's aanvankelijke ongerustheid en hij kon even reikhal zend als zijn vrouw uitzien naar de trouwdag. Zij telden de dagen. Naar de bruiloft gaan betekende naar Canada gaan en hij vroeg zich af of zijn geboorteland in die tussentijd veel was veranderd. Hij nam zich voor in ieder geval nog eens naar Saint Valérien te gaan en hij maakte al honderd plannen. Het zou hun tweede huwelijksreis wor den en toen hij dat zei tegen Cécile, glimlachte zij tegen hem en antwoordde zij. dat hij gelijk had. Louise trouwde in de Notre Dame van Montreal. Het was een eenvoudige plechtigheid, zij werd alleen bijgewoond door enige vrienden en verwanten, maar de aanwezigheid van de ouders van de bruid maakte haar tot,-een waar feest. Louise had altijd gedacht, dat zij niet erg aan haar ouderlijk huis gehecht was, maar haar langdurige af wezigheid had haar toch vaak doen denken aan de dagen in Holyoke. Daar entegen gaf de aanwezigheid van haar vader en moeder een diepere werke lijkheid aan de bruiloft, die anders als een droom zou zijn voorbijgegaan. Louise hield erg veel van haar man, want Jean Rivard was van een oude familie en hij was een goed mens. Toen Jean daarenboven de toestemming van haar ouders gekregen had, voelde zij, dat er niets op hem kon worden aan gemerkt. De huwelijksplechtigheid duurde erg kort. vond zij, want binnen een uur stonden zij weer buiten de kathedraal in de stralende zonneschijn en gingen zij naar tante Flavie voor een korte re ceptie. Daarna zou het bruidspaar ver trekken voor een reisje door de Ver enigde Staten; zij zouden er veertien dagen voor nemen en nog een bezoek brengen aan Holyoke vóór zij naar Ca nada terugkeerden. Jean Baptiste en Cécile zouden nog een week in Mon treal bijven. (Wordt vervolgd). Cursisten en instructeurs van de „Mobile Training Unit" bekijken geïnteresseerd de doorsnede van de Allison-motor van de Thunder jet (F-84). tie nodig heeft. Na 50 uren wordt een tweede noodzakelijk en zo door totdat bij 500 uur een volledige revisie niet kan uitblijven. De revisie van de Thun derjet wordt voor alle N.AT.O.-landen in speciaal ingerichte werkplaatsen op Schiphol door de K.L.M. uitgevoerd. (Eigen bericht) In sommige gemeenten van ons land is bij ondersteunde werklozen een actie gaande om zelf werkzaamheden ter hand te nemen aan wegen en andere openbare werken. De achtergrond van deze actie is van politieke aard. De regering staat op het standpunt, dat elke medewerking of elk toegeven hieraan door de overheid ontoelaatbaai is. De minister van Binnenlandse Za ken heeft zich tot de burgemeesters gericht met een circulaire, waarin hij mededeelt, dat de gemeentebesturen zich dienen te verzetten tegen het eigenmachtig door werklozen ter hand nemen van werkzaamheden aan ge meentelijke objecten. De gemeenten mogen in die gevallen geen aanvullen de steun toekennen. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Kappersbond heeft zich met een request tot de minister van Financiën gewend, met het verzoek verlichting van de fiscale druk te verlenen door afschaf fing subsidiair verlaging van weeldebe lasting en omzetbelasting. De minister wordt o.m. verzocht het kappersbedrijf te ontheffen van omzet belasting, subs, het tarief van de vier procent ten minste te verlagen tot twee procent. «„Voor de zesde achtereen volgende maal heeft de be groting van Canada", zo lees ik „een overschot. De inkom sten in het afgelopen begro tingsjaar overtroffen de uit gaven met 355.737.000 dollar". Dit is voor mij, die altijd en eeuwig te kampen heb met de ongerieflijkheid dat de uitgaven de inkomsten overtreffen, een volkomen onbegrijpelijkheid. Ik zie nu, eerlijk gezegd, nog maar één oplossing: emigreren naar Canada, snel delen in het. overschot en weer immi greren in mijn goede Amsterdam. Nee, blijft nou maar thuis. Twee Januari werd te Varsseveld de heer G. J. Reusink, penningmeester van een vakbond, door twee mannen aan gevallen en beroofd van een bedrag van circa 1800 gulden. Hij werd met een knuppel neergeslagen. De daders stonden Dinsdag terecht voor de Arnhemse rechtbank. Het waren de 48-jarige landbouwer G. W. W en de 54-jarige klompenmaker G. H B. ie Har- reveld. W. heeft reeds zeven veroorde lingen achter de rug, de meeste wegens smokkelarij en sluikhandel, B. heeft een strafblad met 27 veroordelingen, waar van de helft wegens geweldpleging en weerspannigheid. Het reclasseringsrap- port over beide verdachten was zeer ongunstig. De officier van justitie eiste tegen B. vier jaar met aftrek en tegen W. drie jaar met aftrek. Uitspraak 22 April. Anton van Duinkerken is van zijn reis naar de West, waar hij verscheide ne lezingen heeft gehouden onder auspi ciën van de Stichting Culturele Samen werking, teruggekeerd. Aanvankelijk zou hij vannacht om twee uur op Schip hol zijn geland, maar vanwege de mist moest het toestel uit Amerika de wijk nemen naar Brussel. Daarvandaan is prof. Asselbergs nu vanmorgen per vliegtuig teruggekeerd. Advertentie Advertentie GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmetuw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest In ons land wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan twee bijzon dere zweefvliegtuigen, die geheel zijn gebouwd naar Nederlands ontwerp en die beide enig zijn in de wereld. In Amsterdam is in aanbouw het dooi de heren Akerboom en Schmidt in hun vrije tijd ontworpen T-10 zweefvliegtuig, waarin verscheidene nieuwe ideeën op het gebied van de zweefvliegtuigenbouw zijn verwerkt. Voorzover bekend is, zal de T-10 het eerste zweefvliegtuig zijn met een metalen staart. Op vliegveld Ypenburg zal over onge veer anderhalve maand het door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart ontworpen en gebouw de zweefvliegtuig de K.N.V-V.L. 491 voor de luchtdoop gereed zijn, als zich geen bijzondere tegenslagen voordoen. De 491 is speciaal ontworpen voor bui tengewone vliegverrichtingen, het is een zgn. prestatietoestel. Het bevat vele technische snufjes en bijzondere con structiemethoden. De vleugel heeft een spanwijdte van zestien meter en is samengesteld uit drie delen, n.l. het zes meter lange vleugelmiddenstuk, waar aan de romp is bevestigd, en de vijf me ter lange vleugeluiteinden. In de vleugel zijn remklappen aangebracht voor be perking van de snelheid bij een vlucht in de wolken en bij de landing. Deze klappen zullen in uitgeklapte toestand aan de boven- en onderzijde van het vleugelmiddenstuk voor de nodige weer stand zorgdragen. De vleugel heeft een zgn. laminair profiel, d.w.z. dat zijn grootste dikte meer naar de achterzijde van de vleugel is aangebracht dan bij andere toestellen. Dit is gedaan met het oog op het verkrijgen van betere presta ties. Het frame van de romp bestaat uit stalen buis, waarin de zitplaats voor de vlieger en de ruimten voor radio en zuurstofapparatuur zijn uitgespaard. De romp wordt met doek bekleed; het grootste deel van de vleugel (n.l. op de roeren na) en van het staartstuk met hout. De roeren worden bediend door middel van vernuftige buisconstructies, die meteen het bezwaar van tempera- tuurinvloed op grote hoogte ondervan gen. Alleen het richtingroer wordt nog op de traditionele wijze met kabels in beweging gebracht. Er bestaat in grote kringen ook buiten ons land belangstelling voor deze toestellen. v In December van het vorig jaar ver miste een patiënte in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage een kostbaar parelsnoer, dat 'n waarde van f 100.000 vertegenwoordigde. Enige dagen na deze vermissing ondervroeg de recher che de dertigjarige hulpverpleegster K. van T. die de eigenaresse van het parel snoer verpleegde. Zij bekende zich het snoer te hebben toegeëigend. Deze zaak werd Dinsdag voor de rechtbank te 's-Gravenhage behandeld. Verdachte zei geen idee te hebben ge had dat het parelsnoer zulk een fabel achtige waarde had. Zij had het mee naar het huis van een vriendin genomen en een paar dagen gedragen. „Dacht u werkelijk dat het maar een prul was?" vroeg de president. Aan een prul had beklaagde ook weer niet direct gedacht, maar van de waar de van het sieraad was zij zich geen moment bewust geweest. In een rapport dat een psychiater over van T. heeft uitgebracht is deze tot de conclusie gekomen dat haar deze dief stal niet kan worden aangerekend daar zij aan kleptomanie lijdt. Herhaling wordt als zeker aangenomen tenzij op juiste wijze wordt ingegrepen. De officier wan justitie verzocht in zijn requisitoir de rechtbank beklaagde van rechtsvervolging te ontslaan en haar onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen om van ha rentwege te worden verpleegd. Uitspraak 22 April. Dinsdagmorgen zijn te Eindhoven on der grote belangstelling drie van de vier slachtoffers van de mijnontploffing in de Oirschotse hei,, de 26-jarige C. Pruymboom en zijn twee dochtertjes op het St. Catharina-kerkhof in Eind hoven ter aarde besteld. Honderden bewoners van de woon wagenkampen te Eindhoven en Veld hoven, zowel mannen als vrouwen, ver gezelden het stoffelijk overschot van de omgekomenen van het Binnenzieken- huis naar de St. Catharinakerk, waar kapelaan Teulings een gezongen Re quiem opdroeg. Na de absoute vertrok de lange stoet naar het kerkhof aan de Edenstraat, waar de drie lijkkisten in de groeve werden neergelaten. Met een défilé langs het graf door de woonwa genbewoners werd de aangrijpende plechtigheid besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3