Fluistercampagne over de terugkeer naar Duitsland I KASTEEL STORT IN Tussen neus en lippen Gevaarlijk experiment Hoogtepunt in herdenking van 's Heren verlossend lijden Tot hoofd en hart Vertrouwen in Nederlandse bestuurs- en gezagsorganen Spionnage voor de Sovjet-Unie Japans vliegtuig verongelukt Nationale revolutionnaire beweging ontketent revolutie in Bolivia Altaarlinnen in brand Koningin naar Gouda APATHISCHE STEMMING IN GRENSCORRECTIE GEBIEDEN Gebied economisch niet zo belangrijk Door vallende steen getroffen Busramp eist 35 doden Rode Kruis in Italië TRIDUUM SACRUM Weer arrestaties van Zweedse communisten BOLLENVELDEN IN BLOEI PROTEST TEGEN DE B.P.M. Onderdelen van het leger helpen bij overname van de macht 47 doden bij paniek in kerk f50.000 op nr. 14858 ij ei rlUKKIO vefoteifca mu/f Het weer T elevisie-uitzending interlandwedstrijden weer aangevraagd DONDERDAG 10 APRIL 1952 76ste JAARGANG No. 25350 Mijnwerker gedood 37 personen om het leven gekomen Weldra staking in Indone sische olie-industrie Nieuwe postzegels Bernard Person geridderd TENNIS-SHORTS-SHÏRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 3ijkantoor Beverwijk-. Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 22, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAMEMSCHE COURANT ADVÊ&TENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Het wezen van de koude oorlog tus sen de Ver. Staten en de Sovjet- Unie is het doorkruisen van elkan ders politiek met alle mogelijke mid delen, uiteraard het gebruik van wapens in het open militaire veld uitgezonderd. Lange tijd is Moskou, dat dit soort oor log ontketende, in het offensief geweest, doch naarmate het Westen onder leiding van Amerika zich meer aaneensluit, ge raakt het Kremlin in het defensief. In de grond van de zaak is het Kremlin, althans wat Europa betreft, het meest beducht voor een militaire aansluiting en opname van West-Duitsland bij en in het Europese leger. Psychologisch speelt Moskou niet slecht. Het speculeert op de naïeveteit van de massa, die, be grijpelijk, na twee wereldoorlogen, met afschuw aan een derde wereldoorlog denkt. Het doet het voorkomen, of Ame rika op een oorlog aanstuurt en de Sovjet-Unie de verdrukte onschuld is. Het vertelt de massa niet, dat na de jongste oorlog de Sovjet-Unie haar be wapening en oorlogseconomie voortzette, terwijl Amerika zijn wapens wegwierp, zijn leger naar huis stuurde en een vredeseconomie opbouwde. Toen de Ver. Staten echter bemerkten, dat Moskou wel steeds over vrede de mond vol had, maar in de praktijk zijn wapenfabrieken op volle toeren liet draaien, trad er in Amerika een kente ring in. Men besefte, hopen wij nog bij tijds, het gevaar voor de Westerse we reld. als men de Russische bewapening lijdelijk zou blijven aanzien. Maar nog maals: psychologisch heeft Moskou menige troef in handen Het ontketent vredesacties, roept de jeugd op zich te gen de oorlogsgedachte te verzetten, spant kunstenaars voor zijn karretje en beklaagt de huismoeders, die hun kin deren opvoeden om als Amerikaans kanonnenvoer gebruikt te worden. Dit terrein is intussen goeddeels afge werkt. Maar Moskou heeft nog meer Pijlen op zijn boog. Het kent hef zwakte punt van menige West-Europeaan en menige Amerikaan: ten koste van alles Zaken doen en geld verdienen. En zo is er dezer dagen in Moskou een interna tionale economische conferentie geopend, waaraan, naar de Russen beweren, niet minder dan vier honderd vijftig gedele geerden uit veertig verschillende landen deelnemen. Wat dat betreft heeft de Sovjet-Unie dus weer een succes ge boekt. Vele particulieren uit het Westen zijn naar Moskou getogen en zullen daar ongetwijfeld met grote vriendelijkheid on onderscheiding, ook ai zijn de mees ten geen communisten, worden ont vangen. Het gif doet zijn werk wel. Zoals bekend neemt ook een aantal Nederlandse zakenlieden, onder lei ding van prof. mr. C. W. de Vries, hoogleraar aan de Econ. Hogeschool te Rotterdam, aan de conferentie deel. Het zijn geen communisten deze zakenlieden, j^nminste dat geloven we niet. Maar zij arnngen wel door hun houding velen aan hot twjjfelen en zelf lopen zij maar al te gemakkelijk gevaar door het gefluit Van de vogelaar in het communistische kamp verzeild te raken. Paul de Groot juicht reeds en ziet al perspectieven om er nog voor de verkiezingen poli tieke munt uit te slaan. De vorige week heeft het partijbestuur van de communistische partij-Nederland zich in een brief gericht tot de besturen van de P.v.d.A., de V.V.D., de C.H.U. en de Katholiek Nationale Partij van Wei- Ier. waarin een beroep wordt gedaan °P deze partijen om in de a.s. verkie zingsstrijd ons volk voor een regering •■van oorlog, fascisme en armoede, in de gedaante van een kabinet-Romme, te Waarschuwen". Wij doen een beroep op Uw partijen zo zegt de brief om datgene op de voorgrond te stellen en op opbouwende zin te richten, wat alle Nederlanders verenigt, die prijsstellen op de nationale zelfstandigheid van ons land en die de vrede in de wereld wen sen. Wij nopen zo besluit de brief van de CPN dat de moeilijke levensom standigheden, waarin het grootste deel Van ons volk verkeert, voor uw partijen aanleiding mogen zijn, hun houding in bovengenoemde geest te bepalen, opdat betere vooruitzichten voor de toekomst Van ons volk geopend mogen worden. ..Dacht je nou werkelijk Paul de Groot", aldus schreef Pieter 't Hoen ®ls antwoord op deze brief in Het Pa- fool, „dat men bij de P. v. d. Arbeid niet goed snik is." Inderdaad zal men zo dom hiet zijn. Maar dat Paul de Groot blijk baar de tijd voor de communisten rijp begint te achten, om zulk een balletje °P te gooien, zegt toch wel iets. Verwar ring brengen is een der voornaamste boeleinden der communisten. En helaas ®lagen zij daarin herhaaldelijk wonder wel, omdat sommige naïevelingen hun verstand niet gebruiken, of niet künnen gebruiken, omdat zij het nu eenmaal wist hebben. .Het klinkt zo ongevaarlijk, als de Rus- ^sche delegatieleider te Moskou be oogt, dat de handel met Nederland, die eens zeer levendig was, ten zeerste kan Worden uitgebreid, dat Rusland bereid ls aan Nederland kolen, graan, hout en Vele andere artikelen te verkopen en Van Nederland schepen, radioproducten, lubber, tin en vezelstoffen te kopen. Rusland speculeert op de zwakke zij- be van sommige zakenlieden: pecunia "on olet, geld stinkt niet. Deze mensen J'en niet in hun onverstand op de ach tergrond de dreigende hamer en sikkel, aio, wanneer de communisten de macht ?°it in handen zouden krijgen, de za- van deze lieden in een minimum Van tijd zouden liquideren. Zij zien niet, Moskou alle toenaderingspogingen ®inds 1945, door het Westen onderno- Jben om de handel tussen West en Oost ;e verbeteren, bewust heeft gesabo- ïeerd, omdat de Sovjet-Unie met haar "andel haar eigen doeleinden Nastreeft. Tenslotte vergete men niet bat ieder aspect van het communisme, I het nu een aantrekkelijke vredesactie bf een aanlokkelijke handelsactie be- v e". verholen of niet verholen, al naar ??t Moskou uitkomt, geen enkele af wij- 5lng zal tonen van het uiteindelijke °el van het Stalinisme: de ondergang an, wat het Kremlin noemt: het Wes- wrse kapitalisme. jQ^bbingin Juliana zal 18 Juli een be de aan Gouda brengen, in het bijzon- st®dhui opening van bet gerestaureerde him? haar weg naar Gouda zal de Ko- in Qn een enkele bezienswaardigheid toon? ewater en Haastrecht worden ge- ecn d joorts staat de bezichtiging van gramma^ in Moordrecht op het pro- (Van onze speciale verslaggever) Bijna drie jaar nadat ons land op een spectaculaire en rumoerige wijze zijn grenzen corrigeerde en enige kleine stukjes Duits grondgebied aan het onze toe voegde, is de stemming onder de bevolking van die grenscorrectiegebieden nog vrijwel dezelfde als op die bewuste 23ste April 1949, de dag waarop het grens- oorrectiebesluit van kracht werd. Toen trokken kauwgum kauwende, gehelmde marechaussees met tommyguns, veel opgepoetste jeeps en zelfs enige gevechts wagens, vergezeld van een autobus, verslaggevers er. fietsende douaniers bij Elten en Tuddem de oude grenzen over om deze dorpen te gaan „bezetten". Evenals toen heeft de marechaussee tot nu toe weinig of niets behoeven, te ondernemen. Want de bevolking was rustig en bleef rustig. Zij was apathisch voor wat toen. gebeurde en is dat nog. Alle rumoer voor de voltrekking van de correcties bleek loos alarm en een storm in een glas water. Nederland kon deze gebieden rustig aan hun lot overlaten, want het voormalige Duitse volk weerde zich nauwelijks! Desalniettemin gaan er de laatste tijd, vooral in de Zelfkant, geruchten rond om trent een spoedige terugkeer naar Duitsland. Die geruchten zijn hardnekkig en het is niet gemakkelijk hun oorsprong te vinder.. Er wordt o.m. verteld, dat West-Duitsland o.a. als eis voor deelname aan het Atlantisch Pact de teruggave van de grenscorrectiegebieden heeft gesteld. Ook vertelt men, dat bij een even tueel vredesverdrag Nederland nooit zijn aanspraken op de nieuw verworven gebieden zal behouden. Oud-Amtsdirektor en de oud-burge meesters alsmede met de onderwij zers. Deze besprekingen, tijdens welke genomer. en nog te nemen maatrege len worden besproken en verlangens worden kenbaar gemaakt, worden zeer op prijs gesteld. Hoe dit alles zij, in het officiële jaar verslag over 1951 van het Drostamt Tuddern wordt gezegd, dat het stem mingsbeeld in de Zelfkant over het af gelopen jaar niet veel is veranderd in vergelijking met 1950. Geconstateerd werd daarbij dat de bevolking sterker van buitenaf wordt beïnvloed dan dat het vorige jaar het geval was In dit jaarverslag maakt het Drostamt melding van de hierboven reeds door ons ge signaleerde geruchten. De fluistercam pagnes over de terugkeer van de Zelf kant naar Duitsland nemen toe. De be volking van onze grenscorrectiegebieden voelt zich niet zeker. Min of meer is zij stiefkind van Nederland. Economisch zijn deze gebieden niet zo belangrijk. Vandaar dat onze regering er niet zo veel haast achter zet om ze economisch tot groter bloei te brengen. Er zijn ande re projecten in ons land die meer spoed vergen. Dit alles heeft echter psycholo gische gevolgen. De Zelfkanters, die eerst gedacht hadden bij Nederland, dat tenslotte nog iets beter uit de oorlog te voorschijn kwam dan Duitsland, beter af te zijn weten het nu niet precies meer. Weliswaar wordt elke gunstige activi teit van het Nederlandse bestuur met instemming begroet en wordt daardoor een zekere ontspanning gewekt in dit gevoel van onzekerheid, maar het uit blijven van maatregelen welke waren en nog worden verwacht heeft een tegenge steld effect. O a- het rapport van een door de ministerraad ingestelde inter departementale commissie betreffende de noodzakelijkste voorzieningen en daarmede gepaard gaande kapitaalsin vesteringen in de correctiegebieden, is nog niet tot uitvoering gekomen. In zijn verslag wijst de Landdrost nogmaals op de urgentie daarvan. Met vreugde kan de Landdrost vaststellen dat de bevolking als geheel vertrou wen blijft stellen in de Nederlandse bestuurs- en gezagsorganen. Regelma tig vinden besprekingen plaats met de Woensdag is de dertigjarige houwer J. N. Hermans uit Hoensbroek bij het plaatsen van een stijl aan het front van een afvoergalerij op de 410-meterver- dieping van Staatsmijn Emma te Tree beek door een vallende steen aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Her mans was gehuwd en vader van twee kinderen. Het vorige jaar hebben zich 104 Duit sers voor tijdelijk verblijf in het Drost amt gemeld. In het jaarverslag wordt de volksge zondheid niet ongunstig genoemd. Door de voortdurend slechte woningtoestan den en het ontbreken van goed drink water ontstaan echter op verschillende plaatsen ongewenste toestanden uit oog punten van hygiëne en volksgezondheid. Een verwachte credietregeling tot het verbeteren van woonruimte kwam, on danks goede voortekenen, in 1951 nog niet tot stand. Bij een autobusongeluk in de buurt van Higuerote in Venezuela zijn 35 in zittenden om het leven gekomen. Zeven personen liepen verwondingen op, aldus meldt A.F.P. De ambulances, welke het Neder landse volk door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis ge schonken heeft voor de hulpverle ning aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië, ver richten in de getroffen gebieden hun zegenrijke arbeid. Een van de ambulancewagens in het noodgebied ,s p *♦- rMV Opnieuw zijn Zweedse communisten op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie gearresteerd, namelijk Ar- tur Karlsson. lid van de gemeenteraad en politiefunctionaris in de plaats Halmstad, in West-Zweden en Leo Fin- gal Lasson, een spoorwegarbeider uit Bureaa, in Noord-Zweden. Er zijn in de laatste tijd in totaal vijf Zweédse communisten, op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie ge arresteerd. Zij zullen in de tweede helft van deze maand worden berecht. De drie anderen zijn Lillian Ceder, Fritjof Enbom en Hugo Gjerswold. Zoals wii gisteren reeds meldden, is Woensdagmorgen tegen half zeven de Oostelijke zijge vel van het kasteel „Eysden", gelegen langs de Maas bij Eysden, in de gracht gestort. De lingerie juffrouw Sabine Wijnamds, die onder het puin bedolven werd, kwam om het le ven. Van de zijge vel is alleen het dak nog over. Op de begane grond, bevonden zich de toegangspoort en ru'imte voor de portier, op de eer ste etage de slaap kamers van de oud ste twee dochters van de bewoonster, gravin R. de Lie- dekerke; op de tweede etage waren kamers voor het personeel. Foto rechts toont de zij kant van het kas teel. Foto onder het puin in de slot gracht. Een groep Amerikaanse parachutis ten heeft op de hellingen van de berg Milhara op het eiland Osjima (buiten de baai van Tokio) het wrak van een Japans verkeersvliegtuig gevonden, dat met 37 personen aan boord werd ver mist. Volgens een zegsman van de Ame rikaanse luchtmacht in Tokio heeft de groep parachutisten geseind dat er geen overlevenden zijn. Gedurende het Paas-weekeinde zullen de narcissenvelden volop in bloei staan; ook de rode en gele tu- lipa's zullen zich laten zien. De hya cinten beginnen te kleuren én te geuren en als het zachte weer aan houdt verwacht men, dat met Pasen de eerste vroege tulpen zullen bloeien. De bollenstreek maakt zich thans op om de bezoekers te ontvangen. In Lisse en Hillegom heeft men straat versieringen aangebracht. De grote kas op „Keukenhof" is het a.s. week einde op ha-ar mooist. In Hillegom heeft de Treslongtu'in zijn poorten voor de bezoekers geopend. In Indonesië zullen over twee weken 30.000 arbeiders in de olie-industrie een driedaagse staking houden. Volgens radio Indonesië is deze staking bedoeld als protest tegen de B.P.M., omdat deze maatschappij weigert enkele eisen van dc vakbond van olie-arbeiders in te willigen. Het gaat voornamelijk over de jaar lijkse loonsverhoging, over de gratifica tieregeling en over de regeling van ver lofdagen. Bij het verschijnen van de nieuwe postzegels van het Koninginnetype in 1953 zullen de zegels van lagere waarde dan het port van een binnenlandse brief van enkelvoudig gewicht worden uit gegeven in het zg. cijfertype, dat is het type postzegels zonder beeltenis van de Koningin. De briefkaarten blijven voor zien van een afdruk met de beeltenis van H.M. de Koningin. Met deze naam, die letterlijk ver taald heilig drietal betekent, worden in de liturgie van de Kerk de drie laatste dagen van de Goe de Week aangeduid: Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Paas-Zaterdag. Zij vormen het hoogtepunt in de herden king van 's Heren verlossend Lijden, dat bekroond wordt door Zijn glorierijke Verrijzenis op Paasmorgen. Vanaf Zondag Septuagesima, het begin van de liturgische Paascyclus, heeft de H. Kerk met groeiende nadruk al onze gedachten op Christus' Verlossingswerk gericht. En wanneer de eigenlijke Vas tentijd is aangebroken, bij uitstek de tijd van offeren, bidden en boeten, staan aÜe gebeden en lezingen in brevier en H. Mis in het teken van heilzame bezin ning en ingekeerdheid, van zelf-onder- zoek en schuldbewustzijn. Het is echter van het allergrootste belang, ondanks het uitgesproken boetekarakter van deze tijd, dat wij nooit het eigenlijke doel daarvan uit het oog verliezen. Boete im mers, versterving en zelfverloochening, gebed en offer zijn onder alle omstan digheden steeds maar hoewel het bes te en meest doelmatige middel om ons geschikt te maken tot een leven van vereniging met God. Een groot li- turgist, Dom Illtyd Trethowan, drukt dit aldus uit: het hoofdthema van de twee eerste weken van de Vasten is Chris tus' zegevierende strijd tegen de mach ten van de duisternis, een strijd, die ook wij moeten voeren, zo wij willen deel hebben aan de glorie van Pasen. De glorie van Pasen, dat is het, waar heel de Vasten- en Passietijd heenwijst; de glorie van Pasen, dat is het, waarom als wij het eens heel eenvoudig mo gen zeggen alles begonnen is. Hebt u ooit opgemerkt, hoe vaak er in de Vastenliturgie sprake is van de cate chumenen, de doopleerlingen, die op Paasdag, met Christus zullen verrijzen tot het bovennatuurlijke leven van vriendschap met God? Zo bereidt de trasten ons ook voor tot de dienst van God, tot onze uiteindelijke bestemming. In deze gedachtengang ligt ook de verklaring van het feit. dat op de 2e Zondag van de Vasten het Evangelie de gedaanteverandering van Christus op de Thabor verhaalt. Deze herinnering aan de godheid van de Messias is wel bizonder geschikt om ons geloof in Hem te verstevigen en ons te bemoedi gen, ons vertrouwen te versterken, wanneer wij in de komende Passietijd getuigen gaan zijn van de ogenschijn lijke ondergang van Hem, Die Zich de Verlosser van heel de wereld noemde. De strijd tussen licht en duister, tussen Christus en Zijn vijanden spitst zich ge leidelijk toe, maar telkens is daar weer de troostende zekerheid, dat Christus, de God-mens, de uiteindelijke overwin naar zal zijn over het kwaad. Zozeer overheerst deze gedachte in de liturgie, dat de vierde Zondag van de Vasten zonder reserve uiting geeft aan een grote vreugde: „Verheug u. Jeruza lem.... verheugt u en weest blij, gij, die in droefheid waart, opdat gij moogt juichen en u verzadigen aan de over vloed van uw vertroosting." En verder: Die op de Heer vertrouwen, zijn als de berg Sion; in eeuwigheid zal hij niet wankelen, die in Jeruzalem woont." Zelfs in de eigenlijke Passietijd klinkt deze vreugde door. Want in feite wijst de liturgie ons, door middel van de historische gebeurtenis sen. die in détails het lijden van de Heer verhalen, altijd en overal op het doel van dit lijden, op onze Verlos sing. De Kerk treurt diep om het bo venmenselijk lijden van haar Hoofd, Hoe kan het anders? Maar dit treuren is „een verlossend deelnemen aan Christus lijden". In de Passietijd ligt heel het wezen van het Christendom besloten: wij moeten met Christus ge kruisigd worden om met Hem te kun nen leven! Met Hem leven door met Hem te verrijzen! Hoezeer wij in de Goede Week ons ook met dankbaar en ontroerd mede-leven verdiepen in het gruwelijk lijden van Jesus, wij mogen daarbij niet vergeten, dat dit alles we zenlijk d e voorwaarde is van en d e voorbereiding op de Verrijzenismorgen. Dat is en blijft de hoofdzaak: „de dag, die de Heer gemaakt heeft: Pasen"! Op het hoogtepunt van de Passietijd, de drie laatste dagen van de Goede Week, stelt de liturgie van de H. Kerk ons voortdurend de beide uitersten van diepste tragedie en hoogste triomf voor ogen. Zo vieren wij op Witte Donderdag de herdenking van de instelling der H. Eucharistie, de H. Mis, waardoor Chris tus Zijn verlossende liefdedaad van de Kruisdood voor ons vereeuwigd heeft in een blijvend zichtbare vorm. Maar die blijde, blanke vreugde wordt pijn lijk doorkruist door het verraad van Judas en de daarop volgende gevangen- Woensdagmorgen bij het aanbreken van de dag is in Bolivia een revolutie uitgebroken. De troepen, die er aan deelnemen, staan onder leiding van generaal Antonio Seleme, die optreedt met steun van de staf-chef van het leger generaal Humberto Torrez Ortiz. Dc nationale revolutionnaire beweging is de instigatrice. Het radiostation Illimani in La Paz begon met uit te zenden, dat de revolutie geslaagd was en dat de leden van de militaire regering van ge neraal Hugo Ballivian gearresteerd wa ren. Later werd gemeld dat zij zijn vrijgelaten. Volgens de binnengekomen berichten hadden de opstandelingen de macht nog lang niet overal in handen. Dc regeringsgezinde troepen boden nog overal tegenstand. De grote man der revolutie is Victor Pas Estenssoro, de in ballingschap ver toevende leider van de revolutionnaire partij. Hij kwam in 1951 als overwinnaar uit de stembus te voorschijn, maar een militaire junta verklaarde de stemming ongeldig. In Buenos Aires heeft Estens soro verklaard, dat hij de opstand ver wachtte en dat hij onmiddellijk naar La Paz zou vertrekken. Intussen hebben de revolutionnaire leiders een verklaring uitgegeven, waar in gezegd wordt, dat men de internatio nale verplichtingen zal blijven nako men en dat de democratische beginselen gehandhaafd zullen blijven. In de ver klaring wordt verder gezegd, dat geen bloed gevloeid heeft en dat de toestand weer normaal is. Een paniek in de kerk van de H. The- resia te Caracas (Venezuela) heeft aan 47 personen, voornamelijk vrouwen en kinderen, het leven gekost. De verwar ring ontstond doordat het altaarlinnen door een omvallende kaars vlam vatte. Iemand riep: .Brand" en onmiddellijk ontstond een wilde ren naar de uitgan gen. De slachtoffers werden letterlijk in het gedrang doodgetrapt. De paniek eiste behalve 47 doden ongeveer 100 gewonden. In de stampvolle kerk waren circa 5000 personen aanwezig. De correspondent bij de V.N., Bernard Person, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In de 515e Staatsloterij (vijfde klasse, twaalfde lijst') is op nr. 14 8 5 8 een prijs van ƒ50.000 gevallen. Gods kruisgang wijst ons de juiste weg Luxe in Moskou De gedelegeerden, die deelnemen aan de econo mische conferentie te Moskou, leiden een luxe leventje. Zij wonen in weelderige drie-kamer suites in het nieuwste ho tel „Sovjetskaya". leder hunner kan dag en nacht over een auto met geuni- formde chauffeur be schikken. Tolken zijn steeds bereid overal tekst en uitleg van te geven. De wijnkaart die in vijf talen gedrukt is is een droom voor fijnproe vers. Zij vermeldt wijnen, champagne, cognac en andere dranken. Het ho telorkest speelt tot diep in de nacht. Wanneer de gedelegeerden gaan ver gaderen, rijden zij per auto naar een gebouw in het centrum van de sta,d. De ingang wordt vrijge houden. Eerbiedige sup poosten leiden de gedele geerden naar hun plaat sen in de grote vergader zaal. Elke afgevaardigde heeft een lessenaar met koptelefoon. Door het omdraaien van een knop kan hij de conferenties in het Frans, Russisch, En gels, Chinees, Duits of Spaans volgen. Indien het dan nog niet lukt, kan hij van zijn tolk gebruik ma ken. Des avonds kunnen de zakenlieden gaan dan sen of over een uitste kende plaats beschikken in de opera of een ballet bijwonen. Pianostemmer ontstemd De leiders van de Ame rikaanse bond van piano stemmers vinden het maar zo zo dat president Tru man het Witte Huis gaat verlaten. „Hij heeft ons beroep grote diensten be wezen", zeggen zij. Tru man's liefhebberij voor pianospelen heeft name lijk de populariteit van de piano zeer doen toene men, hetgeen natuurlijk aan de stemmers ten goe de kwam Ideale leraar Een talendeskundige van de Unesco, kolonel Adolf Meyers uit Londen, is voornemens op een con ferentie in de Yale-uni versiteit te bewijzen, dat hij 15 leerlingen van mid delbare scholen in 25 uur kan leren „Swaheli", een Zuid-Oost-Afrikaanse taal, te spreken. Hij heeft een bijzondere 'methode ont wikkeld, waarbij hij ge bruik maakt van een filmband en gramofoon- platen. Zijn methode wordt gebruikt bij het onderwijs aan Britse tech nici, die naar Zuid-Oost- Afriko worden uitgezon den. Rattenplaag Jarenlang is het eiland Helgoland door de R.A.F. zo intensief gebombar- ieerd, dat men meende, dat :r geen spoor van leven meer zou zijn. Maar de ratten zijn ér Millioenen. Het gehele eiland is er mee bedekt. Er zijn er zo veel. dat de Duitsers zich afvragen, nu het eiland weer in hun handen is, of ze het terug kunnen ver overen op de ratten. De ratten maken het leven van de arbeiders, die thans bezig zijn de resten van de bommen op te ruimen, tot een ellende. Zij knagen de sterkste kasten kapot, graven tun nels door de muren, on dermijnen vloeren en bij ten de telefoonkabels door. In zijn vrije lijd is iedereen op rattenjacht. De Duitsers overwegen de ratten uit te roeien met vergif, maar waarschijn lijk zou hierdoor ook de vogelstand, waarom het eiland beroemd is,-worden vernietigd. neming van Jesus. Hoe diep echter Zijn vernedering ook zij, steeds straalt door alle verdeemoediging heen de alles overheersende liefde van de God mens, Die ondanks het onzegbare lij den, dat Hem wachtte, recht op Zijn doel bleef afgaan: onze verlossing. En wanneer op Goede Vrijdag de Kerk de liefdedood van Christus her denkt, en de lijdende Verlosser de fel- ontroerende klachten der Improperia in de mond legt, dan jubelt zij toch on middellijk daarna: „Wij aanbidden, Heer, Uw Kruis, en wij loven en ver heerlijken Uw heilige Verrijzenis; want zie, door het hout kwam de vreugde over geheel de wereld." „Vreugde over de wereld", dat is het hoofdmotief, waarop heel de liturgie van Paaszaterdag is opgebouwd, die in de nieuwe viering, welke dit jaar in ons land algemeen wordt ingevoerd, zo ge heel en al volgens haar diepste en eigen lijke betekenis uitmondt in de jubelende verrijzenis van Pasen. Op de verrijzenisvreugde als defini tieve bekroning van de Passietijd heeft het moderne theologische denken de laatste tijd een verblijdend accent gelegd. Wel zeer duidelijk komt dit tot uiting in een recente publicatie van pater dr. A. Hulsbosch. Zeer terecht legt hij de nadruk op het feit, dat de devotie der gelovigen tot de lijdende Christus, wanneer deze zich zo goed als uitsluitend op de passié concentreert, n i e t a f i s! Christus is niet alleen „voor ons" gestorven, maar ook „in onze plaats". Wanneer Christus sterft, zo zegt bedoelde schrijver, sterven allen met Hem en in Hem. „Eén is voor allen gestorven, dus zijn zij allen gestorven" (2 Cor. 5 14). Het is alsof het hele mensdom in de persoon van Christus binnengegaan is: Hij draagt ons aller menselijke natuur en ons aller schuld. Wanneer wij het zo bezien, krijgt ook Christus' opstanding voor ons een nieu we zin en diepe betekenis voor ons hele leven. Want niet alleen aan de dood van Christus hebben wij deel, evenzeer ook aan Zijn Verrijzenis, die wezenlijk tot Zijn Verlossingswerk behoort. Met Hem verrijzen wij tot een nieuw leven, tot geheel nieuwe mensen, die delen in het Goddelijke leven van de Verrezen Chris tus. Niet alleen naar de ziel. maar ook naar het lichaam. Pater Hulsbosch formuleert deze diep ingrijpende waarheid zeer duidelijk op deze wijze: Christus is geen zielen komen verlossen, maar mensen! Daarmee is de hele lichamelijke mens bedoeld. Alles in en van en aan ons wordt door de Verlossing geheiligd en bekwaam tot een leven uit God. Ziekte en lichamelijke dood en al het lijden dezer wereld worden daardoor weliswaar niet van ons afgenomen, maar wat vóór Christus'Verrijzenis tot vol ledige ondergang in vijandschap met God was gedoemd, d.i. de wereld en heel het mensdom, is n a Zijn opstan ding weer geheel nieuw georiënteerd op God. Pasen is de grote voltooiing van Christus heilswerk. Pasen maakt het leven weer ievenswaard. Door de solida riteit van Christus met heel het mense lijk geslacht keert „in Hem de mens tot de Vader terug". Wanneer Christus zegt: „Ik ga naar de Vader", hebben die woor den een universele betekenis voor heel het mensdom. Want als Christus gaat, gaan wij mee. omdat wij met Hem ge storven en daarna verrezen zijn. Dat wil zeggen: Wij kunnen meegaan! Of wij in feite meegaan, ligt aan ons zelf, of wij bereid zijn ons aan Zijn verlossing over te geven. Van Christus' zijde is alles ge daan. Het gaat er nu maar om, of ook wij alles doen om Zijn werk in ons vruchtbaar te maken. Zo stelt Pasen ons voor de allesomvat tende keuze: voor of tegen de Verlosser der wereld; voor een eeuwig leven of een eeuwige, geestelijke dood. Wij moe ten ons hier uitspreken. En de gevol gen aanvaarden. Voor Christus kiezen, betekent Zijn geboden onderhouden en tegelijk de wereld gezond maken; tegen Hem is bouwen op drijfzand, waarin alle louter-mensenwerk onvermijdelijk voor eeuwig verzinkt. Mogen alle christenen de verlossende betekenis van Pasen begrijpen en waar lijk beleven. Het zijn of niet-zijn van het mensdom hangt van hun voor gaan af. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13-939 Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met enke le verspreid optredende buien, hoofd zakelijk in het Weston van het land. Overwegend matige wind uit Zuide lijke richtingen. Nog weinig veran dering in temperatuur. Zon: 5.53—19.31 Maan: 21.35—5.45 (Eigen bericht) De Nederlandse Televisie Stichting heeft een officieel verzoek aan dc K.N.V.B. gericht voor het uitzenden van de interlandwedstrijd NederlandZwe den Woensdag 14 Mei a.s. Daar de wed strijd 's avonds gespeeld wordt, zou al leen de eerste helft kunnen worden uit gezonden. Voorts heeft de Televisie Stichting toestemming gevraagd voor het uitzenden van de wedstrijd tussen het Nederlands Bondseifta) en het Oosten rijkse B-elftal gedurende de Olympische Dag in het Stadion te Amsterdam op Hemelvaartsdag. J. van M. is bij arrest van het Ge rechtshof te Den Haag veroordeeld we gens doodslag tot vier jaar gevangenis straf met aftrek. Van der M. werd er van beschuldigd een gedeserteerde SS*er K. in de Aprildagen van 1945, kort voor de bevrijding, te hebben gedood. Van der M. is door de rechtbank te Den Haag tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. In hoger beroep voor het Hof werd tien jaar geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1