PLECHTIGHEDEN IN DE HAARLEMSE KERKEN Bach's Matthaeus Passie Elk model bi Bloemenf eesten in Noordwiik van 2 tot 6 Mei SS I M. DOUWMA ZOON Chefarine „4' Meneer en mevrouw gevraagd op het feest van de dienstbode AL!E Jan Timmerman Alle gemeentenaren sullen hun beste beentje voor setten Carpet-Robot KARPETTEN NATUURBAD VELSEREND Bijzondere avond op 17 April Van Goede Vrijdag tot Eerste Paasdag Christelijke Oratorium Vereniging in Haarlems Concertzaal LOCOMOTIEF YOU Mantelcostuums s DE JAGER S Broekhof 4-YOudigé.inderdaad veei betere werking! DONDERDAG 10 APRIL 1952 PAGINA 2 HAARLEMSE TREKVOGELS 12V2 JAAR R.K. MIDDENSTAND Godfried en Harry half om half Koor „Katholiek Haarlem" Uitspraak rechtbank Hors d'Oeuvre of Salade; Burgerlijke Stand K.A.B. Kring West NICO VAN SCHAGEN& ZONEN De nieuwste vinding op Tapijtgebied Meu bi leerinrichting Veel buitenlanders verwacht „Kunst zij ons doel" Expositie in Huis van Looy geopend TENTOONSTELLING VAN EX-LIBRIS Vanaf f 34.50 per paar BARTELJORISSTRAAT 2 BLOEMENDAAL ONVERVULDE VERWACHTING GEMEENTERAAD r- DE SLAGER BELLEN n Vlees en Vleeswaren, maar dan: het beste van het beste (gt foocA Tentoonst. „DE NOORDZEE" MEISJES HOCKEY „Sancta Maria" won Interscolaire R.KaS.V. „Leonidas" SANTPOORT 40 X 1000 40.000 De bocht te kort genomen SCHOOLVOETBALWED- STRIJDEN BEGONNEN HOEDEN en Handschoenen Beurs van Amsterdam Beurs van New York Wanneer de rechterhand van mevrouw of u haar nu dienstbode of hulp in de huishouding wilt noemen haar vrije avond of vrije uurtjes heeft, kan ze de stad in gaan, een bioscoop uitzoeken of anderszins haar vermaak trachten te vinden. Maar het katholieke meisje, dat In het dienen meer ziet dan het geven van betaalde werkkracht, wil ook in haar vrqe tijd een ontspanning, die haar in een prettig milieu brengt, ook al zal zij nu en dan graag „een filmpje pikken". Vanaf 1905 zijn er altijd hulpvaardige dames geweest, die haar eigen tijd be schikbaar stelden om de meisjes in een gezellige omgeving gastvrij te ontvangen en te helpen met naai-, knip- of ander handwerk, met het verstrekken van lectuur en van spelmateriaal. Daarna kwam het dienstboden-inter naat „Bloemhof" in Haarlem, waarmede de eisen voor gepaste ontspanning der meisjes nog groter werden. Bovendien bleven vele afgestudeerden en oud-cur sisten van dit internaat voor haar prac- tjjk werken, zodat begin 1940 het pand Spaarne 93 gehuurd werd en onder de leiding van de toenmalige rector F. J. Bank het „Trekvogelwerk" in zijn te genwoordige vorm begon. De oorlog en de toen weinig goede ontspanningsmogelijkheden brachten de meisjes vanzelf meer bijeen. Na de be vrijding kwam de verwachte teruggang. Maar gelukkig wist de Sint Martha-ver- eniging, die de zorg en de financiering van dit zo belangrijke werk bijna ge heel gedragen had, de taak op zich te nemen om het werk nieuw leven in te blazen. Uit de bestuurleden werd een commissie gevormd en na verloop van tijd had de verhuizing plaats naar Jans straat 49, waar een eigen gezellig home werd ingericht met piano en radio, ten- nistafels. sjoelbak en bibliotheek. In dit trekvogelhuis voelen de meisjes zich echt thuis, er. er zijn avonden, dat er meer dan zestig bij elkaar zijn. Filmvoorstellingen, kienpartijen, vie ring van grote en gezellige feestavonden hebben de trekvogels naar dit huis in derdaad getrokken. Er is dus reden om het koperen jubi leum met dankbaarheid te vieren. Pater L. Hooy geeft een triduum en op 17 April zal de sluiting daarvan met een H. Mis van Dankbaarheid geschieden. De avond van die dag zal een bijzon der karakter dragen. In de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" zal het ge zelschap „De Ghesellen van de Spele- wei" onder leiding van Anton Sweers enige zeer goed verzorgde een-acters en declamaties geven. Het Trekvogelwerk kost veel geld, maar daarvan profiteren niet alleen de meisjes, maar ook de gezinnen, waarin zij werken. Daarom is het bestuur van mening, dat op deze feestavond ook „mevrouw en meneer" en allen, die door het bestuur of de leidsters zullen wor den uitgenodigd tegen betaling bij het jubileum betrokken moeten worden. Wie het vergeten mocht zijn, moge dan weten, dat het secretariaat gevestigd is: Marnixstraat 51, Haarlem. Op Woensdag 16 April organiseert de R.K. Middenstandsvereniging te Haar lem in gebouw „Die Raeckse" een. twee de culturele avond. Godfried Bomans en Harry Prenen zullen onder de titel „Half om half" een programma aanbie den, waarin beide auteurs, beurtelings elkander aflossend, zullen voordragen uit eigen werk en causeren van de hak op de tak over allerlei wat hun op dat ogenblik voor de geest wil komen. Ter verbetering van de ons opgege ven tekst voor de uitvoering van het koor „Katholiek Haarlem" op Woens dag 24 April diene, dat als solisten zul len optreden mevrouw Lucienne Bouman, Han le Fèvre, Frans van der Ven en J. v. d. Ree. De orkestbegeleiding is in handen van de H.O V De 48-jarige voorman P. P. uit Zaan dam. die 25 Augustus de schuld zou zijn geweest van brand op de bovenver dieping van een verffabriek te Zaan dam, waarbij een arbeider om het leven kwam en een werd gewond, stond 14 dagen geleden voor de Haarlemse recht bank terecht. Hij hoorde f 50.boete tegen zich eisen en drie werken voor waardelijk. Vanmorgen werd hij vrij gesproken. Advertentie TRACTEER UW GEZIN; en gasten met Pasen S op onze bekende en als speciale trac- tatie onze heerlijke S SLAGROOM-IJSTAARTEN STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 GEBOREN: A. Th. M. van der Geest van Aarichem, z.; M. J. C. Luiten-Wes terberger, z.; M. J. A. Zwart-Booij, z M. A. aan de Kerk-Bulte, z.; J. Sel- horst-Bouman, z.; A. L de Vries-van der Woude, z.; C. Terpstra-Schoonberg, d.; A. M. C. Cop-Groeneveld, d.; C. Kooijman-Overdam, d. ONDERTROUWD: W. P. H. de Jongh en C. J. A. van Ravensberg, P. J. Café en A. J. Isbrucker, P. J. de Vos en C. Mooser, C. Jobse en M. M. Tiemeijer, M. J. van den Berg en E. J. Geijssen, J. Lu Rodenburg en D. H. M. Nijboer, C. J. Koedijk en J. E. F. van Schie, V. Dorigo en C. J. G. Rethans, J. L. Couen- berg en W. J. M. Wagenaar, C. Stein- meier en A. Meijer, H. Th. M. Meeuwen- oord en J. Cevaal, J. C. Roelofs en H. D. Hundersmarck, A. F. Maerten en G. Overdam, J. M. Pel en J. M. Angenent, J. A. Nederstigt en M. Ph. J. der We duwe, B. Wijbrandi en G. M. E. Plan- tinga, W. Schripsema en A. N. J. Steen- hoek, M. J. Stals en M. A. Jacobi, J. de Bruyn en M. S. Jansen, H. G. van den Dop en H. Schuiling, A. J. de Jong en A. M. van Ommeren. GEHUWD: J. J. Kramer en C. R. Hankel, P. Lieth en A. M. Seijsener, D. A. Riedeman en C. van den Nieuwen- hof, P. C. Koppies en M. C. Handley, H, G. P. Durge en J. van der Vaart, A. D. Abrahams en E. Noort, W. H. van Raad en H. M. J. Kip, A. van Mazijk en J. T. H. Veenstra, Th. Deen en L. J. Pettersson, J. Kamp en J. M. C. Bak ker, A. F. Kist en H. J. van Zonneveld, E. A. Postma en J. J. Ras, G A. Ba- rendse en M. G. Schaap, S. A. Th. Kap- teijn en J. Klimperbeek, A. Heilbronn en C. R. Frank. Donderdag 17 April zal kring West van de KAB. als laatste avond van het winterprogram een grote toneel avond in de grote zaal van het gebouw St. Bavo geven. Opgevoerd wordt het mooie toneelstuk „De Vreemdeling" van Antoon Coolen. Er zijn nog een klein aantal plaatsbewijzen bij de be stuursleden verkrijgbaar. Hieronder laten wij ten gerieve van onze lezers de tijden volgen, waarop de plechtigheden in de Haarlemse Kerken plaats vinden van Goede Vrijdag tot Eerste Paasdag. Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart): G.V.: 9 uur liturgische plechtigheden met bisschoppelijke assistentie; 14.30 u. gezamenlijke Kruiswegoverweging. P.Z.: 's avonds om 10 uur Paaswake. H. Antonius van Padua (Nwe. Groen markt): G.V.: 8.30 uur plechtigheden; 's middags om 3 uur H. Kruiswegoefe ning. P.Z.: 's avonds 11 uur Paaswake. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): G.V.; 6.30 plechtigheden; 's mid dags kwart over 2 Kruiswegoefening voor de schooljeugd en om 3 uur voor de volwassenen; 8 uur 's avonds Goede- Vrijdagherdenking en Kruisverering. P.Z.: 11 uur 's avonds Paaswake. Allerh. Hart v. Jezus (Kleverparkw.): G.V.: 9 uur plechtigheden; 3 uur des middags H. Kruiswegoefening. P.Z.: des avonds 11 uur Paasplechtigheden. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): G.V.: 8 uur plechtigheden; 's middags half drie oefening van de H. Kruisweg. P.Z.: 's avonds 11 uur Paas plechtigheden. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): G.V.: 7.30 plechtigheden; half 3 's middags Kruiswegoefening, evenals 's avonds om half 8. P.Z.: 11 uur 's avonds Paaswake. H. Liduina (Rijksstraatweg): G.V.: 8.30 plechtigheden; Kruiswegoefening 3 uur 's middags. P.Z.: 's avonds 11 uur Paasvigilie. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): G.V.: 8.30 u. plechtigheden; 's middags 3 uur Kruis wegoefening en 's avonds Kruishulde van de parochie. P.Z.: 's avonds 11 uur Paaswake. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): G.V.: 7.45 plechtigheden; half 3 's mid dags Kruiswegoefening. P.Z.: 's avonds 11 uur Paasplechtigheden. H. Sacrament (Bloemendaal): G.V.: 8 uur plechtigheden; 's middags half 3 oefening van de H. Kruisweg. P.Z.: des avonds 11 uur Paasplechtigheden. O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): G.V.: 8 uur plechtigheden; 3 uur 's middags H. Kruiswegoefening. P.Z.: 's avonds half 10 Paaswake. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): G.V.: 8.30 plechtigheden; 3 uur 's mid dags H. Kruiswegoefening. P.Z.: 11 uur 's avonds Paasplechtigheden. H. Bavo (Heemstede): G.V.: 8 uur plechtigheden; 's avonds 7.30 H. Kruis wegoefening. P.Z.: 11 uur 's avonds Paaswake. O. L. Vrouw Hemelvaart: (Heem stede): G.V8 uur plechtigheden; des middags kwart over 3 oefening van de H. Kruisweg. P.Z.: 11 uur 's avonds Paaswake. H. Agatha (Zandvoort): G.V.: 8 uur plechtigheden; 's middags 3 uur H. Kruiswegoefening. P.Z.: 's avonds 7 uur Paasplechtigheden. H. Adelbertus (Spaarndam): G.V.: 8 uur plechtigheden; 's middags half 3 H. Kruiswegoefening. P.Z.: 's avonds 11 uur Paaswake. H. Jozef (Jansstraat): G.V.: 7 uur plechtigheden; 's middags 3 uur oefening van de H. Kruisweg; F.Z.: 11 uur des avonds Paaswake. Advertentie Vast op de weg bij eike snelheid en bocht. ImporteurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 27100 George Robert's Christelijke Oratori um-Vereniging heeft na de oorlog de Bach-traditie hersteld en voert weder om jaarlijks de Matthaeus Passion uit. Alhoewel Robert in principe voor een uitvoering in de Oude Bavo-kerk is, noopt de aldaar in het voorjaar heer sende temperatuur hem de concertzaal te kiezen.. Bij de uitvoering van het Dresdener Kreuzchor, enkele weken geleden in de grote Oude Baaf gegeven, kon men con stateren, dat een drie uren durende pas sie-uitvoering op dit tijdstip aldaar tot de onmogelijkheden behoort. Een uitvoering in de zomer verliest veel van haar waarde, de liturgische strekking is te innig verbonden met de Goede Week-plechtigheden. Dit in tegen stelling met een werk van meer alge mene strekking als de „Hohe Messe", die dan ook. gewoonlijk des zomers in de kerk wordt uitgevoerd. Die strekking kan, jammer genoeg, nimmer in een concertzaal ten volle tot haar recht komen. Zaalentourage en bij komstige zaken, zoals vestiaire- en pau ze-beslommeringen, werken nu eenmaal het verkrijgen van de juiste sfeer niet in de hand. Bach heeft trouwens zijn passies voor namiddag-kerkdiensten gedacht. Wel kan men bij deze werken niet spreken van een omlijsting der middagpreek, zoals dit met Cantates geschiedt. De geeste lijkheid verricht er namelijk geen func tie bij, tenzij de partijen van Evangelist, Jezus, Petrus e.a. door hen zouden wor den vervuld, evenals in onze Gregori aanse passies. In dit geval zou men aria's, koralen en de koren, niet beho rende tot het lijdensverhaal, als een om lijsting van het lijdensverhaal kunnen beschouwen. Er is nog een belangrijke factor, die op een kerkdienst wijst. Bach eist een gescheiden opstelling van de beide ko ren vanwege hun dialogische werking, bovendien de plaatsing van de Evange list met het jongenskoor aan het altaar. De eerste uitvoering van de Matthaeus- passie op Goede Vrijdag 1729 in de Tho- maskerk te Leipzig had geheel naar Bach's voorschriften plaats en zal wel vermoedelijk door de Evangelisch-Lu- thersen als een kerkdienst zijn be schouwd. Ondanks de nadelen van een concert zaal voor liturgische muziek, kan toch worden getuigd, dat het dirigent Robert wederom gelukt is, een zo waardig mo gelijke, zeer wijdingsvolle verklanking van de Matthaeus-passie te bereiken. In elk geval niet het minst het begrip con certmuziek te vestigen. Hiertoe werkten vele schijnbaar kleine zaken mede. B.v. het bijna onopgemerkt opkomen der so listen, de rust op het podium en het even stilte bewaren na de slotdelen. De hoofdzaak blijft vanzelfsprekend de ware geest uit het werk te doen spreken. Vooral mag de verklanking niet zuiver-romantisch en ook niet ab stract, te sober en daardoor bijna ge voelloos aandoen. Zeker, er zijn vele fragmenten, die een zeer gevoelvolle voordracht vereisen („Nehmet, esset, das ist mein Leib''), effectvol („Blitze, Donner") of schrikwekkend zijn („die Erde erbebete"), toch moet het geheel een waardige, verheven indruk maken. Een dergelijke indruk verkrijgt Ro- Advertentle LOOPT LICHTER! Frame van hoogmagnesium-staal Advertentie Gierstraat 40-42 - Telefoon 17768 Advertentie MODELLEN Rijksstraatweg 89 - Tel. 25970 Advertentie de enig ter wereld! toont U onze nieuwe voorjaars collectie GR. HOUTSTRAAT/hoek Raamvest De koude gure dagen van de laatste weken zullen menige vaste zomergast van het pittoreske Noordwijk met mede lijden hebben doen denken aan de inwo ners van het dorp. De enkelingen, die zich met hun auto's op een verkennings tocht hadden begeven om te zien hoever het met de bollenvelden was, zullen in het besneeuwde stille dorp eerder een herinnering aan een Zwitserse reis dan aan een zonnige zee-vacantie hebben gevonden. De stille rust was echter slechts uiterlijk, want sinds weken is er een grote activiteit onder de inwoners, ter voorbereiding van de jaarlijkse bloe- menfeesten. In Noordwijk is twintig jaar geleden voor het eerst een tentoonstel ling gehouden van narcissen, tulpen en hyacinten, en in 1937 werden er voor het eerst bloemenmozaïeken gelegd, welke later in de gehele bollenstreek een grote attractie zouden vormen. De onzekere factor der weersomstan digheden plaatst de organisatoren voor de moeilijkheid, dat zij slechts enkele dagen tevoren weten of hun plannen doorgang kunnen vinden op de bepaalde data. Ook dit jaar heeft het koele weer het comité parten gespeeld en het ge dwongen tot het oesluit de feesten later te houden dan oorspronkelijk was be doeld. De data zijn nu vastgesteld op 2—6 Mei. Het Noordwijkse bloemencomité is door zijn samenstelling vermeldens waard. Het comité, ten getale van onge veer twintig personen, is n.l. een ge trouwe afspiegeling van de plaatselijke bevolkingsstructuur. Elke groep der Noordwijkse samenleving heeft in het comité zijn vertegenwoordigers, die op de meest harmonieuze manier met elkaar samenwerken. Hier dus geen commissie, samengesteld alleen uit ver tegenwoordigers van belangengroepen. Het Bloemencomité Noordwijk telt on der zijn leden de vertegenwoordigers van de middenstand, de hotelhouders, de pensionhouders, evenzeer als vooraan staande leden der vakverenigingen, ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur en van de particulieren. Hierdoor is bereikt, dat de feesten een zaak zijn van de gehele gemeente en niet slechts van een enkele groep belanghebbenden. Dit laatste komt ook tot uiting in de deelname van alle bevolkingsgroepen. Niet alleen de hotels en pensions, de bollenkwekers en de middenstand zullen door het aanleggen van mozaïeken en versieringen deelnemen, ook de parti culieren, individueel zowel als straats- gewijs, zullen hun fantasie laten wer ken en versieringen aanbrengen. Was in het verleden het enthousiasme der bevolking groot, de animo, zoals deze dit jaar uit een overweldigend aantal aanvragen, welke reeds bij het comité zijn binnengekomen, blijkt, zowel voor het leggen van mozaïeken als voor het versieren van gehele straten, wettigt de overtuiging, dat de versieringen dit jaar die van vorige jaren aanzienlijk zullen overtreffen. Op deze wijze draagt ieder lid van de Noordwijkse gemeenschap bij tot het welslagen der feesten. De verte genwoordigers der vakverenigingen hebben bijv. hun leden opgewekt om hun werkkracht in eigen vrije tijd bij te dragen. De Noordwijkse feesten zijn het resultaat van aller inspanning en derhalve een volksfeest in de beste zin des woords. Het comité heeft een bekend tuin architect bereid gevonden de artistieke supervisie over het geheel uit te oefe nen. Eén groot mozaïek zal gebaseerd zijn op de belangrijke rede, die de Ko ningin voor het Amerikaanse Congress gehouden heeft. Naast de mozaïeken zullen in Noordwijk dit jaar voor het eerst drie dimensionale werkstukken opgericht worden, gelijk men deze kent van het bloemencorso. Door deze stuk ken op daartoe geschikte punten te plaatsen zal het publiek hiervan beter kunnen genieten dan van een bewegend corso. Het programma van de festiviteiten luidt in grote trekken als volgt: Vrijdag 2 Mei zullen de feestelijkheden worden geopend door de ere-voorzitter van het Bloemencomité, burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, waarna door de school kinderen een aubade zal worden ge bracht aan de plaatselijke autoriteiten op het raadhuisplein. Hierna wordt de pers in de gelegenheid gesteld een rit te maken door het versierde dorp. Vrijdag of Zaterdag zal de burgemeester van Noordwjjk-Bloemenbadplaats aan de Noordzee een bloemenhulde verzenden aan zijn ambtgenoot te Nice, bloemen stad aan de Middellandse Zee, bekend om haar jaarlijkse Bataille de Fleurs. Voor amateur-fotografen wordt een foto-wedstrijd uitgeschreven, met als eerste prijs een verblijf in een hotel en diverse andere prijzen. Indien bespre kingen met het Comité Bloemencorso Hillegom een gunstig resultaat hebben, zal de stoet „Het sprookje van de Ge laarsde Kat" Zondag 27 April te Noord wijk op de Kon. Wilhelmina Boulevard te bezichtigen zijn. Op deze wijze zijn ook de deelnemers aan de Tulpenrallye 1952 in de gelegenheid van deze kunst werken te genieten. Noordwijk verwacht deze zomer veel buitenlanders. Onder de Amerikaanse troepen in Duitsland bestaat er veel animo om naar Nederland te komen. Er zijn reeds veel reserveringen genoteerd voor de Noordwijkse hotels. De Engel sen met hun weinige ponden zoeken het dit jaar voor hun buitenlandse trips zo dicht mogelijk bij huis. Nederland staat in Engeland in het middelpunt van de belangstelling. Verscheidenen willen met als beginpunt Noordwijk een week in ons land doorbrengen. Tenslotte ko men 19 April 125 leden van de Duitse Automobielclub naar deze badplaats. bert, al wordt alles met intense beleving weergegeven. Een beleving zonder te vervallen in overgevoeligheid. Robert bewandelt de gulden middenweg. Het was opmerkelijk hoe uitermate goed koor en orkest zich in alle opzichten aan de inzichten van de dirigent hiel den. Op één wijze ging men tezamen in Bach's onvergankelijk kunstwerk op. Al kan de uitvoering in haar geheel worden geprezen, enkele onderdelen moeten extra worden vermeld: de fraaie transparante klank van de koren, het beschaafde geluid en goede stemvoering van het knapenkoor (ingestudeerd door Tom de Vries), het fraaie spel van de in strumentalisten bij de aria's en de cor recte vervulling van de orgelpartij door Piet Halsema en van de clavecimbel- partij door Hans Brandts Buys. Wat de zangsoli betreft: Han le Fèvre droeg het lijdensverhaal op meesterlij ke wijze voor, Guus Hoekman impo neerde met de Jezus-partij en Rom Kalm a gaf de kleine rollen goed weer. De overige zangsoli buiten het ver haal werden met juist begrip vervuld door de dames Jo Vincent en Annie Woud. De heren Lex Karssemeyer en Rom Kalma waren nog niet geheel en al opgewassen tegen de hoge eisen, die de aria's stellen. Toch bevatte hun zang verscheidene goede momenten. De beide uitvoeringen trokken zoals gewoonlijk volle zalen. Men volgde met aandacht en eerbied gedurende 3% uur de lijdensmuziek. Een grote voldoening voor alle medewerkenden, het meest nog voor de leider George Robert! O. K. Tal van belangstellenden vulden gis teravond de tentoonstellingszaal van „Het Huis van Looy", waar nu een expositie is ingericht van zeven leden van „Kunst zij ons doel", met name Os kar Mendlik, S. H. de Roos. J. Visser, J. B. Kamp, S. Klinkenberg, A. Le Poo le en A. Potgieter. Onder degenen, die de opening bijwoonden, bevond zich on der meer de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Dr. J. B. de la Faille gewaagde in zijn openingswoord van een kunstmanifesta tie van een onzer oudste schildersver enigingen, waarbij hij als oppereeremo- niemeester mocht fungeren. Hij verge leek het genootschap met een douairière, die haar leven lang geroerd en geschokt is door problemen. Als provinciaalse is zij echter voorzichtiger dan haar stand genoten in de grote centra Amsterdam en Parijs. De traditie heeft haar knel lend omsloten gehouden, maar zij heeft de bekende uitspraak gevolgd „kunst scheppen is geloofshandeling". Spr. wees erop. dat zij, die in de kunst slechts een formule volgen, slaafs wer ken en zich overgeven aan dictatuur. Dictatuur echter vernietigt, initiatief geeft leven. De leden van „Kunst zij ons doel'' huldigen dit laatste principe en zijn er van overtuigd, dat kunst vreugde moet brengen. Zij dienen daardoor de ge meenschap. Deze tentoonstelling moest daarvan volgens spreker het bewijs zijn. Een groot aantal belangstellenden was Woensdagmiddag in de raadzaal van Zandvoort bijeengekomen ter gelegen heid van de tentoonstelling van ex-libris (boekmerken) van mr. dr. R. W. H. Pit- lo. De voorzitter van de culturele kring ,,'t Helm", welke deze tentoonstelling organiseerde, mr. A. Merens, heette de aanwezigen, onder wie burgemeester van Fenema, wethouder Kerkman en mr. de Jongh, griffier bij het kantongerecht te Haarlem, welkom en wees er op dat deze tentoonstelling een veelzijdig aspect heeft: uit de honderden boekmerken komen de nationaliteit, aanleg en per soonlijkheid van de bezitter naar voren en ook het tijdperk waarin deze leeft of heeft geleefd. Ook komt men onder de indruk van de veelzijdigheid van de heer Pitlo, die niet alleen een uiterst bekwaam lid ia van de staande magistratuur, maar ook op ander terrein gaven bezit, o.a. blij kende uit deze tentoonstelling. Mr. Me rens memoreerde tenslotte dat ook de veelzijdigheid van ,,'t Helm" door deze tentoonstelling wordt gedemonstreerd. De kring beperkt zich niet tot het ten toonstellen van werk van eigen leden en het geven van lezingen en muziekavon den, hij streeft er ook naar bijzondere verzamelingen van culturele waarde voor het publiek toegankelijk te maken. Mr. dr. Pitlo hield hierna een inleiding over het ontstaan en de geschiedenis van de ex-libris. Reeds de Egyptenaren ken den deze bezitsmerken op de papyrus rollen. In West-Europa maken zij op gang na de renaissance, zij behoren dan tot de boekerijen van de aanzienlijke stand, bij de aanvang van de 20ste eeuw ook bij andere bevolkingsgroepen. Deze tentoonstelling, welke 400 ex-li- brissen omvat en tot en met Tweede Paasdag dagelijks van 1.30 uur tot 5 uur geopend is, is het bezichtigen ruim schoots waard. In een stemmige omge ving vindt men daar een rijk gescha keerde verzameling van typografische en heelde kunst uit Nederland, Engeland. Duitsland, Australië, Japan enz. Men ziet daar de ex-libris van een Hongaars pre laat, van Poincaré, de katholieke eman cipator Alberdingk Thijm, van Verweij van oude Engelse adel, maar ook mo derne exemplaren welke veelal van hu mor en geest getuigen. Advertentie 14 kar. massief goud l Advertentie B. en W. van Bloemendaal delen per circulaire aan de inwoners van de ge meente mede, dat door een bericht in de Bloemendaalse Post dat door ons werd overgenomen de verwachting is gewekt,, dat de woningnood in de ge meente binnen een jaar zou zijn opge heven door de bouw van woningen voor het personeel van de provinciale bedrijven in de gemeente Velsen. Uit de bezoeken van inwoners aan het huis vestingbureau leiden B. en W. af, dat door de bevolking aan dit bericht grote waarde is gehecht. Het college deelt echter mede, dat het bericht van alle grond ontbloot is. Tot zover de circulaire. Wij hebben hier en daar ons licht opgestoken over deze kwestie en zijn daarna tot de con clusie gekomen, dat het hier om een voorbarige publicatie gaat en dat de plannen zoals die gepubliceerd zijn wel degelijk bestaan of bestaan hebben. Dat de woningnood in de gemeente Bloemendaal door de bouw van het „vermeende" complex zou zijn opge heven, zal niemand geloofd hebben, die even kan rekenen. Intussen betreuren wij het, dat dit bericht van alle grond ontbloot is. Want de provinciale bedrij ven zullen toch naar een oplossing moeten zoeken. De raad der gemeente Bloemendaal komt Donderdag 17 April om kwart over twee ten raadhuize bijeen. Er moeten weer beslissingen genomen worden op een aantal bezwaarschriften van feitelijke en juridische aard tegen plaatsing van eigendommen op de mo numentenlijst. Zo is er bezwaar ge maakt tegen het opnemen van de boer derij Van der Velden aan de Boeken- rodeweg. B. en W. noemen deze boer derij een zeldzaam exemplaar in Ken- nemerlanó. Met de gronden er om heen dient deze uit een oogpunt van geschie denis en landschappelijk schoon behou den te blijven. Het plaatsen van Koe koeksduin op de lijst verhindert niet het werk van de eigenaar, maar be schermt het juist. Ook de Mariënweide moet behouden blijven, zoals de boerde rij aan de Ley weg te Vogelenzang. Ook de gronden nabij het Huis te Vogelen zang dienen uit een oogpunt van land schappelijk schoon behouden te blijven. De Amsterdamse Waterleiding heeft ook geprotesteerd tegen bepaalde per celen. die op de lijst geplaatst zijn. B. en W. kunnen niet inzien, dat hetzij het behoud van het natuurschoon van de terreinen, hetzij het behoud van het voormalig jachthuis en het Vinkenhuis- je met weitje, de watervoorziening van de hoofdstad op enigerlei wijze zou kunnen belemmeren of in gevaar bren gen. Villa-bouw Ir. P. H. Groot uit Amsterdam wil aan de Hoge Duin en Daalseweg naast villa Beau Regard een villa met inge bouwde garage bouwen, waartoe B. en W. ontheffing van de bebouwingsvoor schriften willen verlenen. Advertentie KRUISSTRAAT 4 TEL. 11187 naam Advertentie in de VISHAL, Grote Markt. Interessante collecties ZEEDIEREN Vele fraaie ZEEWATER-AQUARIA Scheepsmodellen - Reddingwezen Visserijbedrijf - Diepzee-reportage. Open op werkd. 10—13, 1417 en 1922 u„ op beide Paasdagen 1018 en 1922 uur. Toegangsprijs: volwassenen 40 ct„ kinderen gedurende de Paasvacantie 20 ct. Woensdag 9 April werden op het B.M.H.C.-terrem te Bloemendaal de fina les gespeeld van de interscolaire Meisjes Hockey-wedstrijden, georganiseerd door de afd. Haarlem van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelij ke Opvoeding. „Sancta Maria" eindigde hierbij op de eerste plaats, door met 21 van ,,'t Kopje" te winnen en kwam zodoende weer in het bezit van de wisselprijs. Op de 2de, 3de en 4de plaats eindigden resp. ,,'t Kopje", „Chr. Lyceum" en „Kennemer Lyceum", Het bestuur van Leonidas deelt mede dat alle lessen van haar vereniging op Donderdag, Goede Vrijdag en Paas-Za- terdag komen te vervallen. Eveneens zal in verband met het schoonmaken van de gymnastiekzaal in de Timor- straat, deze school de week na Pasen gesloten blijven. De stichting R.K. Speeltuin te Santpoort schrijft ons: Deze actie is met enkele dagen ten ein de, en met welk een schitterend resultaat. Hetzelfde hopen wij te kunnen zeggen over enige weken van onze actie voor de Speel tuin. Reeds eerder schreven wij over de plannen voor vernieuwing en verbetering van onze speel werk tuigen en de dames zijn begonnen met het inzamelen van gelden voor dit doel. Toont uw medewerking op dat onze kinderen over enkele weken in een frisse, moderne speeltuin naar harte lust kunnen ravotten. Het ingezamelde geld komt voor 100 pCt. ten goede aan uw kin deren, want het wordt gebruikt om hen in de gelegenheid te stellen te spelen. Reeds zijn verschillende werktuigen hersteld, door een ploeg volijverige lassers, schilders en helpers. Maar er moet meer, ja zeer veel gebeuren. Helpt u ons? Geeft met gulle hand op dat ook wij kunnen geven. Wij hebben geen 40 000 gulden nodig, maar zijn reeds met heel wat minder gered. Wij doen ons best, doet u de rest! Een 16-jarige wielrijdster, die komen de uit de Gladiolenstraat, linksaf de Anemonenstraat in wilde rijden, nam de bocht veel te kort. Het gevolg was, dat een bromfietser, die in de Anemonen- straat reed, haar niet meer kon ontwij ken. De fiets werd flink beschadigd, maar de berijdster kwam er zonder let sel af. m B 100% zuivere kamgaren (~l*7 PTfl pracht-kwaliteit T J L.OU i Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 Haarlem-N oord Onder begunstiging van fraai lente weer zijn Woensdagmiddag de populaire Schoolwedstrijden weer begonnen. Dat was het vorig jaar ook zo, doch de vol gende dagen was het toen grondig mis met de weersgesteldheid, zodat de wed strijden moesten worden stopgezet. La ten we hopen, dat het dit jaar beter zal gaan, want er zijn niet minder dan 208 wedstrijden af te werken, en voor al de eerste dagen zijn beslissend voor een goede afwerking. Woensdag stonden er 27 wedstrijden op het programma. Er zijn nogal wat hoge scores bereikt- Misschien een toekomstige voorhoede voor het Nederlandse elftal? Een beetje rare uitslagen: wat zegt u van 93 en 11—5? De Schoolvereniging Aerdenhout- Bentveld vond het zeker te mooi weer om nog te voetballen; ze liet de Nassau- school voor niemendal naar het RCH- terrein trekken. En dat vond de Nas- sauschool toch eigenlijk helemaal niet leuk, om zonder spelen in de tweed» ronde te komen. De uitslagen waren als volgt: Afd. E: St. Antoniusschool (H'lem) St. Franciscus Xaveriusschool 2 15; St. JozefschoolR. K. Opleidingsschool 2 50; St. Antoniusschool (A'hout)St. Bonaventuraschool 70; St. Lambertus- schoolSt. Bavoschool 2 (W.Gr.) 42; R. K. Opleidingsschool 1St. Adelber- tusschool (Bl.'daal) 42; St. Bavoschool (Eemstr.)—St. Petrus Canisiusschool 20; JacobaschoolSt. Aloysiusschool (O'veen) 81; St. Willebrordussehool R. K. Schoolvereniging 20; Rijksleer schoolJuliana v. Stolbergschool 511; Vondelschool (A'hout) Mr. Bruch- school 2—2; Nic. BeetsschoolFlora- school 00. Afd. D: St. Franciscus Xaveriusschool St. Canisiusschool 53; R.K. Ulo 6 (O. Gr.)Triniteitslyceum 5 39; St. Je- roenschool 3St. Henricusschool 7 19; St. Bavoschool 1 (W. Gr.)R.K. VGLO 2 (Eemstr.) 03; R.K. Ulo 5 (O.Gr.) St. Jeroenschool 4 110; St. Aloysius school (H. stede)St. Henricusschool 5 11; Lorentzlyceum 4Ambachtsschool 6 1—1. Afd. C: St. Henricusschool 2R.K. Ulo 1 (O.Gr.) 20; Triniteitslyceum 3 St. Jeroenschool 2 02; St. Henricus school 3—R.K. Ulo 3 (O.Gr.) 3—0; Tri niteitslyceum 4R.K. VGLO 1 (Eemstr.) 6—0; St. Henricusschool 4R.K. Ulo 2 (O.Gr.) 05; Ambachtsschool 5Lo rentzlyceum 3 1—4. Afd. B: St. Henricusschool 1R.K. Ulo 1 (O.Gr.) 12; Triniteitslyceum 2 St. Jeroenschool 1 2—0. In afd. E. kwamen de Vondelschool en de Nic. Beetsschool na het nemen van strafschoppen in de volgende ronde; in afd. D. waren dat St. Aloysiusschool (H'stede) en Lorentzlyceum 4. Advertentie Doordat in één tablet Chefarine „4", vief wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. 'n 4be doet wonderen Advertentie Advertentie Bezoekf met de Paasdagen SANTPOORT - Telef. 8012 K 2560 Café-Restaurant en Speeltuin GEOPEND (Niet-officiële koersen) Vorig' Opening slot 10/4 314 Nederl. 1948 87% 314 uCt. Ned. 1950 87% 3-314 Nederland 1947 87iV,gl 3 Néd. 62-64 bel.-fac. 89% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt 88% Ned. Handel Mij. cert. 139-4 A.K.U. *141 %gb Nieuwe A.K.U. 135%gb Van Berkels Patent 89% Calvé-Delft eert. 112 Van Gelder 14614 Kon. Hoogovens eert. 131% Unilever cert. 176% Unilever nwe. 171% Ned. Kabel 177 Philips 145 Philips nwe. 140% Kon. Petroleum 288% „Amsterdam" Rubber 83% Holl. Amerika Lijn 154 Kon. N. Stoomb. Mij. 125% Ned. Scheepv. Unie 13314 H.V.A. 93% Deli Mij. eert. 71 86% 176)» 172 141?'* 289 85 126)4 135 951» 71)* 8/4 Anaconda Copper 46% Bethlehem Steel 50',4 Chrysler Corp, 74% General Electric 56)4 General Motors 53)4 Hudson Motors 14% Kennecott Copper 77% Montgomery Ward 62% North American Can 20% Radio Corp. 26% Republic Steel 41% Shell Oil 81% Southern Pacific 71% Southern Railway 82% Tidewater 47% U.S. Steel 39% 9/* 4644 49^4 74)4 56)4 52)* 14)4 771» «3)4 20)4 264» 4°U 81)4 72 63* 48 38*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2