Grote volksfeesten zullen gouden jubileum van Staatsmijnen begeleiden De spiritualiteit van het Klein Brevier »1 log ere School voor Verpleegsters TEXTIELCRISIS in geheel Europa Greep uit een bont programma Zaandammers fantaseren verhalen om geld te krijgen Canada roept Nederland Topkrachten uit de verpleging krijgen de mogelijkheid zich te bekwamen in samenwerking met de universiteit Engeland, België en Zwitserland het meest getroffen Omzetbelasting Als verdacht van oplichting voor Haarlemse rechtbank Zeven man in arrest bij v. Gend en Loos EEN BELANGRIJKE UITGAVE DONDERDAG 10 APRIL 1992 PAGWA 7 Honderd praalwagens in vier optochtenver lichte dorpen en fabrieken; de steenberg „Wilhelmina" een „Japanse vulkaan"; van dierenhuid tot nylonhemd; concerten, wed strijden, tentoonstellingen, toneelstukken, ge denkboeken, kermissen en tienduizenden feestvierders. Militair tehuis te Eindhoven Meer landbouwers naar Australië Verenigingen van hoger personeel f 10.000 aan goederen ges to Jen Raadsel rond briefbom Ondersoek duurt voort Dit najaar opening te Nijmegen Ontslagen bij weverij te Borne Door Michelangelo gemaakt? De pensioenregeling voor koopvaardij personeel Voorlopig verslag op wetsontwerp INBREKERS BERECHT (Van onze speciale verslaggever) De plannen voor de viering van het vijftig-jarig bestaan van de Staatsmijnen in Limburg nemen steeds vastere vormen aan. Wie die plannen, zoals zij tot op heden zijn uitgewerkt, bekjjkt, komt tot de overtuiging, dat de wijnstreek rond de tiende Mei een volksfeest zal meemaken, dat in de ganse Limburgse historie zijn weerga niet vindt. Het Carnaval is de enige concurrent yan dit festijn, tenminste waar het om het simpele plezier gaat. Maar door haar spreiding van het feestvertoon over alle terreinen van het vermaak, de vrije tijdsbesteding en de cultuur, laat de komende jubilèumviering zelfs de jubel der zotheid, het Carnaval, ver achter zich. Wij willen hier onmiddellijk aan toe joegen, dat een vergelijking tussen beide feesten feitelijk onmogelijk is. Zij wordt "an ook alleen gemaakt om de omvang en de allure van het festival der Staats mijnen meer reliëf te geven. Eigenlijk zou het mogelijk moeten 20n om tijdens de jubileumdagen een avondlijke rondvlucht boven de vijf centra van de Staatsmijnen te maken. Want deze vijf rayons krijgen een feest verlichting, welke gemakkelijk alle records van de mijnstreek op dit gebied slaat. Dorpen en de enorme mijncom- Plexen zullen in felle lichtbundels ge- Vangen worden. In Hoensbroek is men Plannen aan het uitwerken voor het maken van lichtstralen in de richting van het kasteel van Amstenrade en van liumpen. In Terwinselen stelt men zich voor de top van de steenberg van de staatsmijn Wilhelmina wit te spuiten. Wanneer de berg 's avonds dan verlicht zal worden zal men menen op te zien baar een „Japanse vulkaan" of zal men 2ich minstens wanen aan de voet van ®en nooit betreden bergpiek, gehuld in een mantel van eeuwige sneuw. Dan zullen er op Zaterdag 10 Mei en Zlondag 11 Mei vier grote optochten door het mijngebied rondtrekken. In totaal zullen daarin meer dan honderd Praalwagens worden meegevoerd Het Personeel van de Hendrik, de Emma, de Maurits en het volk van Heerlen is reeds weken in de weer om deze op rechten in elkaar te zetten. De jubileumoptocht van het Mau- rits-rayon welke door Geleen zal gaan, wil de geschiedenis weergeven van het ontstaan, de ontdekking, de exploitatie en de veredeling van de steenkool. Het geheel krijgt een leng te van drie tot vier kilometer. Er komen 40 praalwagens bij te pas en ruim 2.000 figuranten. Deze optocht kreeg tot titel: „Een sprookje van kracht, licht en warmte". Onder an deren zal deze stoet de ontwikkeling te zien geven van Neanderthaler tot Limburger, van ossenwagen tot mo dern vervoermiddel, van dierenhuid tot nylonhemd, van holwoning tot het moderne huis, van houtvuur tot elec- triciteit, van knots en speer tot tanks enzovoorts. Heerlen zal de ontwikke ling laten zien van de middeleeuwen ten, waarin de waarderingspunten als tonnen steenkool zullen wegen en de strafpunten als waardeloze stenen, en een behendigheidsrit voor motorrijders completeren dit geheel- Vrijwel alle muziekcorpsen in het mijngebied en dat zijn er verschil lende tientallen zullen concerten geven. Dan zal de Speelgroep Limburg een oorspronkelijk St. Barbara-spel op voeren. In samenwerking met de regis seur Joris Diels heeft Ed. Solinger de Duitse mijnwerkerslegende over St. Barbara bewerkt. Dit spel wordt door tot heden. Alles op een zeer grootse wijze. Ook de optocht in het Emma- rayon wordt formidabel. Hier wordt een lengte van 3 kilometer verwacht- Voorts zal er bij de Staatsmijn Hen drik circus zijn en zullen er vrijwel overal kermissen worden opgericht. Elke gelegenheid tot vermaak zal wor den uitgebuit. Ook de sport krijgt zijn plaats in de jubileumviering. Er zal een internatio naal voetbaltournooi worden gehouden, waarvoor bereids de Schotse kam- pioensploeg „Hibernian" uit Edinburgh, met acht internationals, en de le F.C. Köln hebben ingeschreven, alsmede een vertegenwoordigend elftal uit Zuid- Nederland. Er komen duivenwedstrij den, schaak-, biljart-, hengel-, kegel-, dam-, wieier- en wat voor wedstrijden al niet meer- Verschillende hiervan zijn reeds begonnen. Voor de wielerwedstrij den zijn onderhandelingen aangeknoopt o.a. met Bartali, Coppi, Kübler en Ko- blet. Een kolenrallye voor automobilis- Luchtfoto van let zeldzame kasteel „Hoensbroek", dat sedert het vo rige jaar door de Staatsmijnen als Cultureel Centrum wordt ge ëxploiteerd. j Vegen de 29-jarige Zaandammer B. W it1 eiste de officier van justitie bij de f^arlemse rechtbank vanmorgen we- 5,ens oplichting een jaar gevangenisstraf. e verdachte had aan twee predikanten j -erdachte had aan twee predikanten J* Zaandam een bezoek gebracht en „®?r het verhaal opgehangen, dat hij rr'u nodig had om een overall te ko- vf.n- Bij de een kreeg hij f 25 los en v de ander f 15. Van dit geld maakte goede sier. De president merkte op, at de verdachte wel op een andere ma- o'er aan geld kon komen, namelijk jjPor te werken. Hij schijnt dat echter kijd te willen en laat zeifs vrouw en "deren in de steek. Daar komt al die (jijDgheid van. De verdachte erkende in - fout was geweest. De officier zei n, 2'jn requisitoir, dat de verdachte reeds (j te kennen had gegeven zich niet aan 0? ^oorschriften van de reclassering te u'^'erpen. Het is daarom niet te ver- De -n dat hjj zich direct zal beteren. Vp was een jaar gevangenisstraf. De w dediger wenste, voordat er uitspraak loei cpdaan, een psychiatrisch onder- «br k°ver veertien dagen volgt de ult- M 28-jarige Zaandamse koopman H. ve' stond eveneens vanmorgen als le-Jtacht van oplichting voor de Haar- een e rechtbank terecht. Hij zei tegen ver ,Vriend. dat hij een hoeveelheid zil- Eula 1 kon kopen voor tienduizend daar0' seW had hij echter niet en Vertm leende de vriend hem in goed n0 °uwen zeshonderd gulden en later draoeens zevenhonderd gulden. De be- Om "k"! werden helemaal niet besteed T'verden helemaal niet yriepÜ .zilverstaai te kopen. Een andere een dag een brief van SeliiVv - waarin stond dat er een mo- Ve„rt ;;ejd was een hoeveelheid schroe- araaiers aan de K.L.M. te leveren. 6aru.6Vhet °°H °p het steeds toenemende Tt1 militaire»»-, dolonon in on rnnHnm v ndhl militairen, gelegen in en rondom oven, heeft het stedelijk comité gtn Katholiek Thuisfront het initiatief kloti 'u011 eei? Militair Tehuis te stichten. C:o)](, t hiervoor een gedeelte van het to0r het voormalige distributiekan- vany-Unnen huren van het kerkbestuur het Catharinaparochie. Doordat Weikp bonw niet aan de eisen voldoet, _+m®n aan aan een Militair Tehuis gekna„ n' zal het verbouwd en op- ghapt worden. l^Utsapi!sc^°P van Den Bosch, mgr. W. de heeft zijn toestemming voor n8 van het Militair Tehuis begeven. ï'r cn TUrtraud. de bekende Franse schrij- Jp 74., uc ntauciarc nanyaise is zijr, 1 e e tij ei aan een hartattaque »>ng te Versailles overleden. hd van de Académie Frangaise is Hij moest echter dit materiaal eerst ko pen en ook daarvoor ontbrak het geld. De vriend leende hem honderd gul den, waarvan hij niets meer terug zag. Van al deze handeltjes bleek niets waar te zijn. De officier eiste een gevangenis straf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en achtte het wense lijk een reclasseringsrapport uit te laten Drengen. Uitspraak over veertien dagen De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft na een rondreis door Australië te Syd ney meegedeeld, dat hij er bij de Ne derlandse regering op zal aandringen, bij de selectie van emigranten het per centage arbeiders uit de landbouw en de grondstoffenindustrieën te verhogen. In de Australische steden is een tekort aan huizen, zo zei hij. terwijl er op het platteland- woningen te over zijn. In te genstelling tot de Nederlandse emigran ten naar Canada, die voor vijftig pro cent uit landbouwers bestaan, zijn de emigranten, die zojuist in Australië zijn aangekomen, slechts voor 22 procent arbeiders uit de grondstoffenindustrieën, aldus de heer Haveman, die hieraan toe voegde, dat een verhoging van het aan tal arbeidskrachten voor de landbouw er toe zal bijdragen het groeiend tekort aan vlees, melk, boter, enz. in Australië op te heffen. Naar hij verder mededeelde, voert de Nederlandse regering onderhandelingen met Australië om tot een overeenkomst te komen, die het emigranten naar Au stralië mogelijk zal maken gelden over te maken, zodat zij een eigen bedrijf zullen kunnen beginnen. De drie besturen van de Katholieke Vereniging, de Nederlandse Christelijke Vereniging en de Nederlandse Vereni ging van Hoger Personeel hebben, ten einde te geraken tot een zeer nauwe samenwerking, besloten tot de oprich ting van de Raad van Verenigingen van Hoger Personeel. Deze raad zal worden gevormd uit afgevaardigden van de besturen der drie organisaties met het doel namens deze organisaties op te treden in alle kwesties waarbij de drie verenigingen gelijkelijk zijn betrokken. Speciaal zal de raad de drie verenigingen vertegen woordigen, waar het betreft hun ver hoging tot de Sociaal-Economische ReSb en de andere organen en organi saties, die betrokken zijn bij de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. de Culturele Raad van Limburg aan de jubilerende Staatsmijnen aangeboden. Ook Bér Hollewijn heeft een mijnwer kersstuk, „Mensen", geschreven, dat door de Algemeen Culturele Raad en de Prot. Culturele Raad voor de Mijn streek zal worden aangeboden. Van de zelfde schrijver zal er deze maand een roman over de mijnen, „Brandende aarde", verschijnen. „De boom en zijn vruchten" is een officieel boekwerk over de betekenis van de Staatsmijnen, dat is geïllustreerd met een dertigtal platen van Charles Eyck. Dit boek zal aan alle personeelsleden van de Staats mijnen worden geschonken- Onder re dactie van oud-directeur J- Mous, prof. Verberne, prof. Van der Kooy en dr. Nuyens is een zèer omvangrijk boek werk verschenen dat de geschiedenis van de vijftigjarige Staatsmijnen vast legt. In het Culturele Centrum van de Staatsmijnen, het prachtige kasteel „Hoensbroek", een der mooiste kastelen die tussen Rijn en Maas te vinden zijn, zal een grote expositie, „Bezige Han den", worden gehouden. Hier zullen de producten van huisvlijt en' handenar beid van de personeelsleden van de Staatsmijnen getoond worden- Zal deze tentoonstelling buitengewoon interes sant worden, het kasteel alleen reeds is een bezoek ten volle waard. Dit is nog maar een greep uit de enorme reeks gebburtenissen die het jubileum van de Staatsmijnen zullen begeleiden. Een greep echter die over duidelijk laat zien, dat, in welke rich ting de belangstelling van de bewoners van de mijnstreek zich ook beweegt, allen ruimschoots aan hun trekken zullen komen. Ettelijke pakken sigaretten en grote hoeveelheden textiel, afkomstig van diefstallen uit een opslagplaats van Van Gend en Loos aan d-e Cru- quiuskade te Amsterdam, zjjn de Centrale Recherche van de hoofdstede lijke politie in handen gevallen, toen zij, in samenwerking met de spoorweg- rechterche, een onderzoek instelde in een zomerhuisje te IJmuiden. Op deze plaats hadden twee van de zeven gearresteerde employé's van Van Gend en Loos een deel van de buit verborgen, welke zij in enkele maan den tijds uit de loods hadden gestolen. Voor een waarde van meer dan tien duizend gulden is er uit de opslagplaats verdween. Een opkoper uit Amsterdam- Oost. een winkelier, is als verdacht van heling in arrest gesteld. Nog vijf andere employé's van Van Gend en Loos bleken bij de diefstallen betrokken te zijn geweest. Een week geleden zijn zij aangehouden. Zij heb ben inmiddels bekend. Er zijn uitgebreide maatregelen ge troffen om herhaling van deze gebeur tenissen te voorkomen. De gedupeerden zijn schadeloos gesteld. Nederlandse en buitenlandse politie ambtenaren zoeken nog altijd ijverig naar de afzender van de briefbom, die 31 Maart werd ontvangen door het hoofd van de Duitse onderhandelings delegatie en Joodse vertegenwoordigers in Den Haag. Veel licht schijnt in deze affaire nog niet te schijnen. Het staat ook nog niet vast, of de bomaanslag op bondskanselier Adenauer van West- Duitsland in verband gebracht kan wor den met het onaangename pakket, dat naar Deft Haag werd gezonden. Wel zijn diverse mededelingen bij de Justitie binnengekomen, doch veel waarde kan daaraan voorshands niet worden ge hecht. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, o.a. in de technisch-chemi- sche laboratoria van de politie van Het „Klein Brevier" samengesteld door Pater Th. Stallaert C.ss.R. in samenwer king met de Norbertijnen van de Abdij van Berne en zojuist verschenen bij J. H. Gottmer te Haarlem, is een vertaling en verkorting van het Romeins Brevier. De verkorting werd hierin gevonden, dat alle commemoraties werden weggelaten; van de hymnen werden als regel drie strofen genomen; slechts één nocturn werd in de Metten gehandhaafd en de psalmen werden waar nodig opnieuw ver deeld. Van de 150 komen er 109 in het „Klein Brevier" voor. De in Nederland voor Canada levende belangstelling wordt dezer dagen bij zonder beklemtoond door het bezoek, dat Koningin Juliana aan dat land zal brengen. Een instelling, welker recht streekse doel het is de Nederlanders over het leven in Canada voor te lich ten, is dé Nederlandse afdeling van de veertientalige dienst van de Canadese radio-omroep. Evenals de andere tak ken van de internationale dienst streeft zij als doel na het verspreiden van een grotere kennis van Canada en verzorgt twee uitzendingen per dag, uitsluitend bestemd voor Nederland en Nederlands sprekenden elders. De eerste uitzen ding is van kwart voor zes tot zes uur des avonds, Ned. tijd. Hierin brengt men nieuwsberichten en korte causerieën over onderwerpen, Canada betreffend. Op Woensdagen omvat deze uitzending een muzikaal programma, waarin se dert vorige maand ook verzoeknum mers gegeven worden. In de tweede uitzending, van kwart over zeven tot kwart voor acht des avonds, Neder landse tijd, worden behalve nieuwsbe richten ook commentaren en overzich ten gegeven betreffende de politiek en het economisch leven, benevens nieuws van Nederlandse correspondenten uit Toronto, Londen, Ottawa en andere steden, gesprekken met in Canada ver blijvende Nederlandse persoonlijkheden en met immigranten, een wekelijks landbouwprogramma en causerieën over cultuur, industrie en andere be drijvigheid in Canada. De uitzendingen zijn te beluisteren op de golflengten 19, 58 en 16.84 m., doch van half acht tot kwart voor acht op dit ogenblik alleen op de 19 meter-band. Men Ziet hier in de studio medewerkers aan de Neder landse uitzendingen. V. I. n. r.: Wim van Veen, Hankie Coenen, Ton van Alphen, Philip van Son, Jack Bax en Maja van Steensel. Uit deze zakelijke mededeling volgt al dat het „Klein Brevier" niet is een ob jectieve weergave van het Romeins Bre vier in de landstaal, integendeel het subjectieve element speelt hier een gro te rol. Het was dan ook geen eenvou dige taak voor de samenstellers om bij deze onvermijdelijke subjectiviteit de spiritualiteit van het Romeins Brevier onaangetast in het „Klein Brevier" te behouden. Maar ook een aantrekkelijke taak, want hier werd de mogelijkheid geboden een eerste poging tot Brevier- hervorming in praktijk te brengen, een unieke kans tevens om uit het overvloe dige materiaal een keuze te doen, zó dat de spiritualiteit van het Romeins Bre vier in zijn volle glans voor de bidder openbloeide- Onze taak als recensent ligt dan ook voornamelijk in een critisch onderzoek naar juist deze samenstelling van het „Klein Brevier". Over de vertaling dus slechts een enkel woord. We zijn zo on deugend geweest het Groot Gebedenboek in zijn aspect van getijdenboek als ver gelijkingsmateriaal te gebruiken. En naar wij menen slaat de balans in som mige opzichten over ten gunste van het „Klein Brevier", in het bijzonder wat betreft de hymnen. We mogen hier niet nalaten onze bewondering te uiten voor de wel zeer begaafde dichter, die Rec tor V. van Sinne O.Praem. is. Verwon derd hebben we ons echter over het feit dat men de „correctores" van Paus Urbanus de VIII in het „Klein Brevier" nog een kans heeft gegeven. Over de psalmvertaling hoeven we hier weinig te zeggen, de naam van Pater Stallaert spreekt voor zich. Dit oordeel zouden (Van onze verslaggeefster) G inds Januari 1947, toen het Canisius Ziekenhuis in Nijmegen ermee begon, bestaan in ons land de cursussen voor staf-verpleegsters. Deze cursussen zijn bedoeld als bijscholing voor religieuzen- en leken-verpleegsters, die in een ziekenhuis of bij het geneeskundig-sociaal werk daarbuiten (bijvoorbeeld wijk verpleging) een leidinggevende functie hebben. In Nijmegen, Tilburg, Voorburg en Heerlen is, van katholieke zijde, deze zeer vruchtbaar gebleken vorming thans can de gang, en de toeloop is groot, al vraagt het van de cursisten veel energie. (Ook van neutrale zijde wordt, op verzoek van de Nationale Bond voor Ver- piependen, sinds de laatste vijf jaar, bij voldoende deelname, jaarlijks een cursus georganiseerd aan de School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam). Degenen, die de cursussen volgen, moeten er wel degelijk iets voor over hebben. De meesten harer, die op een verantwoordelijke post staan, moeten er zich drie dagen per maand voor uit haar werk losmaken, en die drie dagen zijn rijk gevuld met theoretische leerstof, welke een noodzakelijke aanvulling vormt op de verpleegstersopleiding zo als genoten, en die ten enenmale niet toereikend is om de betreffenden ook nog al die kennis te verschaffen, die noodzakelijk is, wanneer ze het tot een leidinggevende positie hebben gebracht Deze „staf-cursussen duren vijftien maanden en vormen een zware belasting op het toch al zware en inspannende leven van de verpleegster op een ver antwoordelijke post. Men moet deze nood-vorm dan ook min of meer zien als een overgang, tot een bevredigender op lossing zal gevonden zijn voor scholing van degenen in de verpleegsterswereld, die tot de staf (zullen) behoren. Uitgaande boven deze staf-opleiding is echter een zogenaamde „Hogere Oplei ding" denkbaar, universitair gericht en uitsluitend voor de kleine selecte groep der intellectueel geschoolden onder de verpleegsters, die zich theoretisch en practisch willen bekwamen om aan de allerhoogste top te staan. Als directrice van een ziekenhuis of bijv. districtzuster in algemene dienst. In Leuven kent men een dergelijke „Monitricen"-school, met een tweejarige opleiding, welke nauw verbonden is met de universiteit. Uit de congregatie der zusters „Onder de Bogen" die haar naam o.a. gegeven hebben aan het O. L. Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en het Canisius ziekenhuis in Nijmegen, hebben twee religieuzen deze „Hoge re Opleiding" in Leuven gevolgd. Een harer is thans doende in Nijmeeen met het vestigen van een soortgelijke Hogere Verpleegsters-school, die men dit najaar hoopt te beginnen. Uiter aard met een kleine groep, misschien van twaalf gegadigden, relgieuzen en leken. Het huis is er reeds, aan de Curagao- weg, bewoond door enige zusters, die de voorbereidingen in handen hebben; mrmenteel wordt er alleen nog huis vesting verleend aan de cursus wijk verpleegsters en de staf-cursus. Want veel verder.dan het stoutmoedig initia-- tief, zijn de plannen enig in den lan de nog niet. Over programma, do centen (eventueel dezelfden als van de staf-cursus) verwezenlijking van sa menwerking met de jonge medische faculteit, zijn thans nog geen nadere ge gevens beschikbaar. Algemeen samen gevat echter komt de tweejarige oplei ding, tijdens welke deze topkrachten in spe zich geheel los moeten maken van haar werkkring (hoe dat financieel mo gelijk zal zijn voor de zelfverzorgende lekenverpleegsters is nog een open vraag), hierop neer, dat ze de kans krijgen, haar theoretische en practische ervaring, in nauwe verbondenheid met het kloppend hart van de wetenschap grondig te perfectionneren. Ze zullen dus ook practisch werken niet op de eerste plaats om als werkkracht een in stelling te dienen, maar vooral ter verrijking van de persoonlijke kennis. De zuster, die deze hogere opleiding heeft doorlopen, krijgt in Leuven de titel van „Gegradueerde" in de verple ging. Voor de toekomstige gegradueer de in ons land. is nog geen bepaalde titel naar voren gebracht. Het is merkwaardig, dat men in Bel gië dat ons hierin tot voorbeeld dient. Het aantal ongeschoolde werknemers, dat thans bij de N.V. Stoomspinnerijen en -weverijen v/h S. J. Spanjaars te Borne in dienst is, is groter dan dat waaraan nog behoefte bestaat. De vele bouwwerkzaamheden in de eerste jaren na de oorlog vergden vrij veel hulp krachten. Deze werkzaamheden zijn nu grotendeels beëindigd, waardoor voor deze hulpkrachten geen werk meer aan wezig is. Verbeteringen in het transportsysteem en verdere reorganisaties hebben een overcompleet aan niet-productieve ar beiders doen ontstaan. Er zullen stap pen worden gedaan het dienstverband met een aantal in hoofdzaak ongeschool de arbeiders in het thans aangebroken kwartaal te beëindigen. zoveel verder is dan wij. De Leuvense R. K. Monitricen-schooi bestaat sinds 1939 en sinds kort heeft ook Brussel, in nauw verband met de universiteit St. Pierre, zijn neutrale school voor Gegra dueerde Verpleegsters. Aan de univer siteit St. Pierre is namelijk een ver- pleegstersschool verbonden, waarvan de meest bekwame leerlingen na twee jaar praktijk, kunnen worden toegelaten tot de Hogere Opleiding, om voor de graad van gegradueerde te studeren. Ver- plesgstersschool en Hogere Opleiding bestaan daar bij de gratie van het Rockefeller Fonds. Men moet respect hebben voor het Nederlandse initiatief dat, zonder een dergelijke krachtige steun, de „Hogere School voor Ver pleegsters" aandurft. De crisis die de 'textielindustrie in de gehele wereld beleeft, slingert de Euro pese producenten heen en weer tussen wegvallende exportmarkten en kleiner wordende binnenlandse vraag en alles wijst er op dat de situatie nog slechter zal worden voor dat de productiecurves weer omhoog zullen gaan- Het ernstigst getroffen zjjn de grote textielproducerende landen Enge land, België, Zwitserland en Italië waar de productie tot dusverre dit jaar tot ZO procent gedaald is. De productie is stabiel of neemt toe in slechts een paar landen, zoals Duits land, Frankrjjk, Ierland en Noorwegen, doch ook daar heerst enige werkloos heid in verband met plaatselijke afzet- moeiljjkheden. In Frankrijk neemt de productie, vol gens de statistieken althans, toe. Vele Britse fabrieken zullen rond Pasen voor een zonder precedent zijnde periode van twee weken gesloten zijn, waardoor de productie van deze maand ongeveer 50 procent van leden jaar zal bedragen, schatting betreffende de die vat» ver- De jongste werkloosheid in Lancashire is ongeveer 100.000. In België was in Februari bijna een derde van de 160.000 arbeiders in de textielindustrie werkloos en hun aan tal neemt nog toe. Terwijl de Belgische exportmark ten tamelijk stabiel zijn gebleven, vrezen de Belgische fabrikanten dat inkrimping van de belangrijke Fran se en Nederlandse markten een crisis zal versnellen. De Nederlandse industriëlen voelen de invloed van de toegenomen Duit se concurrentie in geheel Europa. De export van zijde, katoen wol en kle ding is drastisch beknot in Zwitser land. Sommige fabrieken melden dat de orders met een derde gedaald zijn. De Oostenrijkse exporten zijn „ernstig teruggelopen", als gevolg van de Ja panse concurrentie. In Engeland heeft zich in 't parlement een groot debat ontwikkeld over de cri sis in Lancashire. Echter heeft de re gering nog geen enkele drastische stap aangekondigd en verwacht wordt dat zij het verzoek dat de industrie verleden week heeft gedaan om de aankoopbe lasting op textielgoederen op te heffen, zal afwijzen. In vele landen van het Noordatlanti- sche Pact wordt gerekend op defensie orders om een deel van de productie- slapte goed te maken. Ierland is het enige Europese land dat op de man af een importverbod heeft ingesteld. De Ierse regering heeft on langs een embargo ingesteld dat het grootste deel van de buitenlandse textiel zal weren. De Ierse exportmarkt is klein en de industrie steunt daar op het bin nenland. Sommige leiders van de textielindus trie hebben de crisis als een tijdelijke teruggang gezien, maar andere voor spellen dat het herstel langzaam zal zijn en dat de toekomstige productieniveau^ lager zullen zijn dan in het verleden. Of een permanente verkleining van rla omvang van de Europese textielindustrie noodzakelijk zal zijn moet worden afge wacht. (U.P.) De inwoners van Clermont-Ferrand in Auvergne hebben er in toegestemd een beeld, voorstellende de kruisafname van Christus met Maria en Maria-Magdalena, te verkopen aan Amerika, ten behoeve i>an de woningbouw in hun stad. Het beeld, dat 55 cM. hoog is, wordt, al jaren lang toegeschreven aan Michelangelo en het expertise-onderzoek, dat momen teel gaande is, is van groot belang. Wan neer bewezen wordt, dat het beeld in derdaad door Michelangelo gemaakt is, zal het millioenen dollars waard wor den. Het beeld is reeds overgebracht naar de V. S. en bevindt zich thans te Birmingham in Alabama. De vaste commissie voor de sociale verzekering uit de Tweede Kamer, in welker handen het wetsontwerp Rijks bijdrage ten behoeve van de uitvoering van een pensioenregeling voor de opva renden van de Nederlandse koopvaardij vloot is gesteld, juicht het toe, dat de legering met de indiening hiervan haar belofte inlost, welke zij heeft gedaan, toen tijdens de jongste wereldoorlog de zeevarenden hun gevaarlijke arbeid ten dienste van het vaderland verrichten Met het bedrag van 1' 70.300.000, dat de regering wil beschikbaar stellen, is de commissie bereid zich op dit moment te verenigen. Zij overweegt daarbij in hoofdzaak, dat de betrokken organisaties uit het bedrijfsleven zich naar zij meent te weten met dit bedrag ac- coord hebben verklaard. Toch blijven hier, naar de mening van de commissie, enkele vragen bestaan, welke er toe no pen haar standpunt met betrekking tot dit punt voor de toekomst voor te be houden. we met voorbeelden moeten staven, mo gelijk krijgen we in een tijdschrift daar toe nog eens de gelegenheid. Hier laat gebrek aan plaatsruimte dat niet toe. Wat nu de samenstelling betreft: de bewerkers zijn er in geslaagd zeker in grote lijn de spiritualiteit van het Groot Brevier onverzwakt weer te ge ven. Zo heeft men de Zondagsvespers beperkt tot psalm 113: de uittocht uit Egypte als voorafbeelding van de door tocht des Heren door de dood naar het leven, daardoor zeer juist onderlijnend dat elke Zondag een Paasviering is. In de Advent ontmoeten we bijna uitslui tend teksten die heenwijzen naar de Parousie. Op Epiphanie minder juist vertaald met Driekoningen blijven de metten beperkt tot psalm 71: Koning Salomon als prototype van de Messias, die op glorieuze wijze intocht in ons midden houdt. Maar welke economi sche geest heeft de samenstellers inge fluisterd de hymnen te beperken tot drie stoffen? Zo vinden we op Epi phanie juist niet die strofen, welke de doop en het wonder te Cana tot onder werp hebben, terwijl men op het Ro- zenkransfeest plaats heeft voor zeven strofen! Over het algemeen vinden we in de nocturnen telkens twee lessen genomen uit de H. Schrift en een Vadertekst. Niemand zal dit betreuren. Maar waar om op Goede Vrijdag de les van Augus- tinus verkozen beven de brief aan de Hebreeën, die ons uitzicht geeft op de Verrijzenis? De samenstelling van het Triduum Sacrum achten we in zijn ge heel niet zo gelukkig. Waarom worden op Paaszaterdag de Metten beperkt tot psalm 87? Psalm 15. die op de horizont reeds het licht van Verrijzenispasen laat schemeren, missen we hier node. Dat Kruispasen en Verrijzenispasen twee aspecten zijn van het ene verlos singsmysterie, had men scherper naar voren kunnen brengen. En psalm 117 in de primen van Pasen en de paastijd, dè paaspsalm bij uitstek, zou, al geeft het Romeins Brevier die psalm ook niet, een gelukkiger oplossing zijn geweest. Mogelijk wekken deze critische op merkingen de indruk als zouden de minder gelukkige samenstellingen de overhand hebben op de zeer goede- In feite is dit echter niet het geval. Dat we de zwakke plekken met nadruk ge noemd hebben we zouden er nog enige aan kunnen toevoegen is enkel gebeurd in de overtuiging de samenstel lers hiermede een dienst te bewijzen. Mogelijk kan men er rekenmg mee hou den bij de vele vertalingen die nog in voorbereiding zijn. Zeker moet men voorkomen om in de „handleiding tot het bidden van het Klein Brevier" te spreken over een Pinksterkring. een terminologie die reeds jaren terecht niet meer gebruikt wordt Ondanks deze enkele opmerkingen merendeels van bijkomstige aard - menen we te mogen zeggen: 29 Januari 1.1. is een belangrijke dag geweest in de geschiedenis van de Nederlandse vroom heid. Het „Klein Brevier" zal van grote en goede invloed kunnenzijn op de vroomheidsbeleving van vele zuster- en broedercongregaties en vooral: voor tal van leken is dit een welkome uitgave. Met de samenstellers hopen we dan ook dat het hoge doe) dat zij aan deze uit gave gesteld hebben: hulde aan de Drieëne God en het geestelijk welzijn van de biddende Christen in zijn ge hele volheid moge bereikt worden. Priorij „De Essenburgh" Harderwijk- GERLACH C. LAUDY O. Praem. Het voorlopig verslag van de commis sie voor de belastingen uit de Tweede kamer is verschenen over het wetsont werp technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting. Gevraagd werd gedistilleerde dranken uit de betreffende tabel te schrappen, zodat zij volgens het gewone tarief zul len worden belast. Sinds het ingaan van de verhoogde accijns op 2 Juli 1951 heeft de toestand van de gedistilleerd- industrie en -handel zich in bijzonder ongunstige zin ontwikkeld. De omzet in gedistilleerde dranken is met meer dan 25 procent teruggelopen, welke dalende tendenz nog steeds voortduurt, zodat verschillende distilleerderijen zich reeds genoodzaakt zien personeel te ontslaan. De commissie is van oordeel, dat be hangselpapier uit tabel 1 dient te wor den geschrapt. Ook met het oog op de volkshuisvesting is goedkoop behang van grote betekenis. Hoewel gouden en zilveren werken zonder twijfel als weelde-artikelen nme- ten worden bestempeld, waren enige leden niettemin van oordeel, dat deze uit het hoogste tarief dienen te worden verwijderd. Sinds de inwerkingtreding van de verhoogde weeldebelasting is de productie van zilveren voorwerpen met niet minder dan 50 pet. teruggelopen en die van gouden voorwerpen met 30 pet. Enige leden hadden er bezwaar tegen, dat electrische en gasfornuizen voor huishoudelijk gebruik onderhevig zul len blijven aan het tarief van 15 pet. Deze fornuizen zijn dermate ingebur gerd bij ons volk, dat deze zeker met als weelde-artikel kunnen worden be schouwd. De commissie is van oordeel, dat elec trische wasmachines uit het weeldetarief dienen te worden verwijderd. Zij wor den vooral gebruikt in de minder kapi taalkrachtige huishoudens, welke niet over huispersoneel beschikken De commissie vestigt er de aandacht op, dat bij de wijziging van de Omzet belasting in 1950 van de persorganen alleen de tijdschriften niet werden vrij gesteld van' de heffing van omzetbelas ting op abonnementen, welke belasting in de oorlog door de bezetter aan alle persorganen werd opgelegd. De commissie acht het derhalve niet meer dan billijk thans ook de tijdschrif ten vrij te stellen van de heffing van omzetbelasting op abonnementen. Voor de Arnhemse rechtbank stonden terecht een 30-jarige Arnhemse schilder en een 38-jarige tegelzetter, eveneens uit Arnhem. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan verscheidene inbraken te Arnhem en te Amsterdam. De officier van Justitie eiste resp. 4Vi en 3 jaar gevangenisstraf, rekening houdend met de grote serie inbraken en inklimmingen, die niet op de dag vaarding voorkomen. Uitspraak 22 April.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7