Westen zal binnen een week antwoorden EISENHOWER treedt op 1 Juni af Verandering op komst D Vliegtuig stort in zee Officiële mededeling te Washington Als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten Britse garantie aan landen der Europ. defensiegemeenschap Tot hoofd en hart Verheugt u vandaag! Revolutie in Bolivia geslaagd 52 doden Pauselijke zegen >Urbi et Orbi" Goed weer verwacht op de Paasdagen 1 ums naar de Assemblée V.N.? Principiële punten van Europees defensieverdrag opgelost weer Pinay dreigt weer Uitbeelding Op de jongste Russische nota Dood en leven zijn slaags geraakt in wonderlijk tweegevecht: levend heerst die stierf, de Heer des levens Zeker 1000 doden Twee jongens door gas bedwelmd In ernstige toestand naar ziekenhuis Uitzending door K.R.O. Jongetje door auto overreden Aan verwondingen bezweken Nieuwe atoomfabriek Speciale doeleinden verwezenlijkt Brand in chemische fabriek te Gouda Drie brandweerlieden onwel door wegstromende zuren Na auto-ongeval Nog een Nederlandse in Italië overleden Toestand van Max Nord zorgwekkend STR AND-BA D KLEDING Als Raad der Republiek begroting amendeert ZATERDAG i2 APRIL 1952 76ste JAARGANG No. 25352 van het onbeeldbare 3andag a.s., Tweede Paas- -/V. Za' °ns blad niet ver- ynen. DE DIRECTIE. HELPT DE BISSCHOP HEKKEN BOUWEN/ S3 (Meester van Wittingau, 1390). Goed ingelichte kringen te Washington voorspellen, aldus U.P., dat de Westelij ke grote mogendheden wellicht binnen een week zullen reageren op de jongste Russische antwoordnota inzake Duits land, maar zij geloven dat er maar wei nig kans is op geallieerde instemming met het beleggen van een viermogend- hedenconferentie. Zij zijn van oordeel, dat de Russische waarschuwing, dat op neming van Duitse troepen in het Nato- leger Europa in een derde wereldoorlog zou kunnen storten, geen vertrouwen kan wekken in enig resultaat van een viermogendhcdenconjferentie over de éénwording van Duitsland. Het enige min of meer nieuwe ele ment in de nota is, aldus U.P., de sug gestie dat de drie Westelijke grote mo gendheden en Rusland een viermogend- hedencommissie in het leven roepen die moet onderzoeken of in Duitsland al gemene verkiezingen kunnen worden gehouden. Amerikaanse officiële zegs- (Uit de Sequentia van de H. Mis op het Hoogfeest van Pasen,), Volgens te Londen ontvangen pers berichten uit La Paz is de revolutie in J Bolivia geslaagd. Het nieuws is zolang onbekend gebleven, omdat de regering bijna tot het einde de controle had over de verbindingen en tot het laatste toe propaganda maakte. De leider van de revolte van Estensoro, Hernan Siles Suazzo, vormt thans een voorlopige regering. Over de verblijfplaats van generaal Hugo Ballivan, de president van de omvergeworpen militaire junta, tast men in het onzekere. De driedaagse revolutie heeft ruim 1000 doden en 2000 gewonden geëist. Volgens berichten, die in de Chileense stad Arica zijn ontvangen, is het niet uitgesloten dat deze cijfers tot respec- ti^elijk 3000 en 6000 zullen stijgen. In de afgelopen nacht zijn de twee oudste zooru van de faia. de W. aan de Herenweg te Bakkum ternauwernood aan gasverstikking ontkomen. Zij z(jn in ernstige toestand naar het St. Elisa beth Gasthuis te Alkmaar overgebracht. Toen de heer de W. zijn zoons heden morgen vroeg wilde wekken, kreeg hij geen gehoor. Nader onderzoek wees uit, dat in het slaapvertrek een sterke gas- lucht hing. Snel bracht hij een van de jongens naar beneden en waarschuwde buren en huisgenoten, die hielpen om ook de andere zoon naar beneden te dragen. Beiden waren bewusteloos. De inmiddels gewaarschuwde doktoren slaagden erin de levensgeesten weer op te wekken, maar achtten de toestand zó ernstig dat zij adviseerden tot overbren ging naar het St. Elisabeth Gasthuis te Alkmaar. lieden zien daarin een aanwijzing dat Rusland blijft bij de weigering de Uno- commissie toe te laten tot Oost-Duits- land. In West-Duitse regeringskringen is (Van een bijzondere medewerker) e maatschappelijke ontwikkeling heeft men te zien in processen van eeuwen. Vandaar dat practise* nimmer plotselinge veranderingen in de mmaatschappelijke verhoudingen optre- men, aldus A.P., van mening dat de re- I den. Weliswaar wordt van tijd tot tijd cente Sovjet-nota aan het Westen geen wijziging teweeg zal brengen in het streven van Adenauer om zo spoedig mogelijk een verbond met het Westen te sluiten, ook al doet de Sovjet-Unie een nieuwe concessie betreffende natio nale verkiezingen. 55 Hedenavond te 23 uur 15 zal de K.R.O. uit de kapel van het Philosophi- cum te Warmond de Paasnachtwake uitzenden over Hilversum I. Morgen te 11.15 zendt de K.R.O. de Paasviering te Rome uit, waarbij de H. Vader zijn zegen „Urbi et Orbi" uitspreekt. (Van onze weerkundige medewerker) Zoals de situatie zich hedenmorgen liet aanzien, is ook tijdens de beide Paas dagen de kans op droog en zonnig voor jaarsweer groot. Van de Oceaan kunnen nJ. de depressies niet tot over onze om geving doorbreken, daar de luchtdruk over Oost- en Midden-Europa hoog blijft. Alleen van Frankrijk uit bewegen on- weersachtige storingen zich naar het Noorden in de richting van de Noordzee en Engeland. Het is niet onmogelijk, dat deze ook voornamelijk in het Westen var. ons land nog enkele buien veroor zaken, maar over het algemeen zijn de weersvooruitzichten voor de beide Paas dagen goed te noemen. Vanwege de koele invallende zeewind zal de temperatuur in de kustgebieden aanmerkelijk lager blijven dan in het Zuiden en Oosten van ons land, waar het kwik in de middag evenals in de af gelopen dagen weer tot boven de 20 gr. C. zal stijgen, tegen 14 a 18 gr. C. in het Westen van ons land Vrijdagmiddag om ongeveer kwart over vijf werd in de Van Duynstraat te Rotterdam de vierjarige Reginald Boes- tert uit de Almondestraat aldaar door een auto overreden. Met inwendige kneuzingen werd het knaapje in het ziekenhuis Bergweg opgenomen, waar het kort daarop overleed. De commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congress heeft gisteren meegedeeld, dat zij van plan is een nieuwe fabriek ter waarde van één milliard dollar te laten bouwen. Officieel is gisteren te Washington, namens president Truman, bekend gemaakt dat generaal Dwight D. Eisenhower het verzoek heeft gedaan om met ingang van I Juni van zijn functie van opperbevelhebber der Noord-Atlantische Strijd krachten in Europa te worden ontheven. Dit houdt in dat generaal Eisenhower ruimschoots op tijd terug kan zjjn om de Nationale Conventie der Republikeinse Partij op 7 Juli a.s. (waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen van November zal worden aangewezen) bij te wonen. Het Witte Huis heeft afschriften van tussen generaal Eisenhower en Ce Amerikaanse minister van landsverdediging Lovett gewisselde brieven gepubli ceerd. Eisenhower heeft Lovett twee April j.l. verzocht, hem met ingtang van 1 Juni a.s. van zijn functie van opperbevelhebber der Nato-strjjdkrachten in Europa te ontheffen. In zijn brief zegt Eisenhower zijn verzoek om ontslag op een dusdanig tijdstip te hebben gedaan, dat er ruimschoots tjjd is voor het aan wijzen van een opvolger. Hij schrijft verder dat zijn verzoek in overeenstemming is roet de omschrijving die Amerikaanse gezagsdragers hem van zijn taak hebben gegeven, toen hij geroepen werd zijn huidige functie op zich te nemen. „Ik ben van mening", aldus de gene raal, „dat de speciale doeleinden, die moesten worden vervuld en waarvoor ik ben aangezocht om ze zo goed mogelijk te doen vervullen, thans grotendeels zijn verwezenlijkt. De bevelvdering is in kannen en kruiken, onze werkwijzen zijn vastgesteld en er is overeenstemming bereikt over de fundamentele vraag stukken. De regeringen der Nato-landen heb ben bovendien overeenstemming bereikt over een programma van groei en ont wikkeling der Europese verdedigings gemeenschap, gegrondvest op de jongste ervaringen. Er zijn weliswaar nog vele moeilijkheden te overwinnen, doch met de volledige steun der Nato-gemeen- schap zullen deze te boven worden ge komen en het zal, ondanks de nog steeds aanhoudende dreiging, mogelijk zijn een geruststellende mate van veiligheid in het Nato-gebied te verkrijgen. Er is el ke reden om aan te nemen, dat de Nato- staten op geslaagde wijze zullen blijven samenwerken, ter verzekering van dat ene doel: het beveiligen van de we- zijn reldvrede", aldus Eisenhower in ontslagbrief aan mirfister Lovett. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld dat president Tru man generaal Eisenhower een lange, eigenhandig geschreven brief heeft ge zonden. De inhoud van deze brief zal echter niet worden gepubliceerd. De woordvoerder zeide verder dat generaal Eisenhower de president had verzocht zijn ontslagaanvrage vandaag bekend te maken. Minister Lovett heeft generaal Eisen hower geantwoord hem, bij zijn terug keer in de Verenigde Staten, op non- actief te zullen plaatsen. Generaal Eisenhower zal binnenkort een bezoek brengen aan België, Neder land, Denemarken en Noorwegen, aldus is gisteren door stafofficieren van het Europese geallieerde hoofdkwartier (SHAPE) bekend gemaakt. Generaal Eisenhower zal 16 April een bezoek brengen aan Brussel, 18 April in Den Haag zijn, 21 April in Oslo en 22 April in Kopenhagen. 23 April zal hij naar Parijs terugkeren. Generaal Alfred Gruenther, de chef staf van de Europese strijdkrachten van het Atlantisch Pact. zal Woensdag aan staande per vliegtuig naar de Verenig de Staten vertrekken. Een passagiersvliegtuig van de Pan American Airways is Vrijdag voor de kust van Portorico in zee gestort. Men vreest dat 52 personen bij dit ongeluk het leven hebben verloren. Zeventien van de 69 personen aan boord hebben de ramp overleefd. Van elf staat vast, dat zij omgekomen zijn en 41 worden vermist. De piloot van het verongelukte toe stel is captain John C. Burn, de echt genoot van de zangeres Jane Froman, Burn redde haar negen jaar geleden onder soortgelijke omstandigheden bij een vliegongeluk voor de Portugese kust en trad later met haar in het hu welijk. Burn behoort tot de geredden. Hij redde zelf een passagier. Het vliegtuig dook acht kilometer voor de kust van Portorico in zee. Het was op weg naar New York, doch kreeg onderweg machinestoring. Het stortte neer na een wanhopige poging van de bemanning, om het toestel weer op het vliegveld van San Juan, vanwaar men vertrokken was. neer te zetten. HP 55 1 De Afrikaanse-Aziatische groep, die er niet in geslaagd is de Tunesisehe klacht tegen Frankrijk op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst te krij gen, overweegt thans een buitengewone zitting van de algemene vergadering aan té vragen. Syrië en de Libanon namen met an dere landen van de groep aan de be sprekingen over deze kwestie deel. Alle landen hebben besloten hun rege ringen op dit punt om instructies te vragen. Vrijdagmiddag om half twee is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de chemische industrie „Gouda" te Gouda, waar voornamelijk zepen en andere wasserijproducten worden ver vaardigd. Het vuur greep snel om zich heen en tientallen glazen vaten, gevuld met zoutzuur en zwaveligzuur, sprongen met doffe knallen uiteen. De brandwe ren van Gouda en Waddinxveen waren spoedig ter plaatse om het vuur te be strijden. Nadat met een tiental spuiten een uur lang water op de vuurhaard was gestort, had men de brand onder de knie. Drie brandweerlieden, die door het wegstromende zuur onwel werden, waren spoedig weer ter been. Een naast de chemische fabriek gele gen timmerfabriek liep enige brand- en vrij veel waterschade op. Beide bedrij ven waren verzekerd. De totale schade is nog onbekend. Xn de omgeving van Varese in Noord- Italië heeft, zoals bekend, een auto-on geluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de Nederlandse mevrouw C. E. Kouwenhoven-Molenaar; haar man, de fabrikant G. Kouwenhoven, zat aan het stuur. De twee kinderen van het echtpaar en een schoonzuster wer den gewond. Deze schoonzuster, de 45- jarige mej. J. Molenaar, is Vrijdag in het ziekenhuis van Varese overleden. God alleen kent Zich zelf De belangrijkste Europese correspon- dent van de „New York Times" Sulz berger, meldt uit Parijs, dat de Britse regerine heeft besloten de zes landen die zich willen aansluiten bij de voorge stelde Europese Verdedigingsgemeen schap, een welomschreven en algemene waarborg te geven, dat Engeland auto matisch militaire bijstand zal verlenen indien deze landen een gewapende aan val krijgen te verduren. De bekendma king van het Britse besluit, die om streeks 15 April wordt verwacht, zal in Europa groot opzien baren, aldus de correspondent. De landen, die het Europese leger zul len vormen en die op 6 April niet gereed gekomen zijn met het Europese defensie verdrag, hebben nu de 30ste April als nieuwe streefdatum genomen ter vol tooiing van dit verdrag, zo wordt uit be trouwbare bron door Ü.P. te Washington vernomen. De onderhandelingen tussen verte genwoordigers van Frankrijk, Duits land, Italië en de Benelux-landen zijn vertraagd door het ingewikkelde pro bleem van de bewoordingen, waarin het verdrag gesteld moet worden. Alle belangrijke principiële punten zijn opgelost. Het ontwerp-verdrag bevat 112 artikelen en telt in totaal ongeveer 20.000 woorden. Ongeveer 10 artikelen moeten nog in definitieve vorm gegoten worden. Het verdrag heeft het Plan- Schuman als voorbeeld genomen en sommige artikelen, die handelen over de organisatie van de defensiegemeen schap zijn bijna woordelijk uit de tekst van het Plan-Schuman overgenomen. Naar wij vernemen, is de toestand van de heer Nord, correspondent van ,,Het Parool" te Parijs en vroeger chef van de redactie, niet hopeloos. De schedel fractuur die hij bij het auto-ongeval heeft opgelopen maakt zijn toestand wel zorgwekkend. de werking van het proces versneld door een revolutie of een oorlog, maar in de periode zelf. waarin de maatschappelijke verandering concrete vorm gaat aan nemen, is het gebruikelijke taalbeeld reeds volkomen gewijzigd Maar zelfs deze wijzigingen komen niet schokloos tot stand. Wie vóór de oorlog in andere dan katholieke kring over kinderbijslag durfde spreker^, kon. zelfs bij de zich zo progressief noemende socialisten, re kenen op hoon en principiële bestrijdin Het begrip kreeg inmiddels burgerrech' en slechts een sterkere progressie kan het oog der progressieven geen genade vinden. Even vlot als veertig jaar ge leden werd gesproken en gediscussieerd over de wenselijkheid van een achturigs arbeidsdag, (waarin toen nog weinigen geloofden), even gemakkelijk praten en debatteren we thans over medezeggen schap. P.B.O., bezitsvorming en wat dies meer zij. Tussen de discussies van toe: en thans bestaan overeenkomsten en ver schillen. De voornaamste overeenkomst is welhaast vanzelfsprekend het feit dat tegenover de voorstander der bepleite verbeteringen de waarschu- wers staan en stonden. Wie nu nog eens een statistisch zakboek uit 1912 openslaat; of commentaren leest van de Nederlandse maatschappij voor- Handel uit diezelfde periode, kan een glimlach moeilijk on derdrukken. Deze thans immers geheel overwonnen standpunten zijn nog slechts van historisch belang. Ja. als men dan ook dat historisch belang ook maar wilde zien. Want wie nu waarschu wingen leest van sommige leidende fi guren uit de financiële wereld, zou an ders tot de ontdekking komen, dat slechts het onderwerp van discussie veranderd is maar in wezen de critische en waarschuwdende toon gelijk is geble ven. Deze overeenkomst is niet zo erg. Ho< vreemd het ook moge klinken, wij zijr geen voorstanders van een al te snelle sociale ontwikkeling. Natuurlijk begrij pen we het ongeduld van hen, die sociaa gesproken in de achterhoede marcheren om zoal niet gelijk te komen, dan tocl een welvaartsniveau te bereiken, da beantwoordt aan wat algemeen als eer menswaardig bestaan wordt gekwalifi ceerd. Maar juist lettend op de histori sche ontwikkeling zijn we er zo di van overtuigd, dat liet hier in zo be langrijke mate om een mentaliteitskwes tie gaat. dat een onevenwichtigheid tus sen sociale vooruitgang en mentale be reidheid om die vooruitgang te begrij pen. naar onze mening uiteindelijk to' nieuwe zeer ernstige complicaties zoc voeren. Daarom willen we hier voora de aandacht vestigen op een o.i. bestaanc verschil tussen de discussies van toer en thans. e voorstanders van de sociale ver beteringen werden voorheen, zoa niet uitsluitend dan toch voor eer zeer belangrijk deel, gevonden in de kringen van hen, die er ogenschijnlijk enkel en alleen voordeel van zouden ge-j nieten. De weinige uitzonderingen ir academische en andere leidinggevende kringen werden voor „rood" of excen triek gescholden en slechts o zo lang zaam kon hun mening in de „grote' kring iets gaan betekenen. Dit is thani volkomen anders geworden. Niet alleer kennen onze universiteiten leerstoeler in het arbeidsrecht, maar er bestaan hee! wat strikt wetenschappelijke tijdschrif ten, die geheel of zo goed als geheel zijr gewijd aan vraagstukken van sociale heroriëntering. Wel is merkwaardig, dat juist op dit moment de belangstelling bi; de z.g. eerstgeïnteresseerden sterk aar het afnemen schijnt. Met opzet spreken we hier van z.g. eerstgeïnteresseerde Het is n.l. onze stellige mening, dat hi slechts in zeker opzicht van een groep belang sprake is. (Vervolg op pagina 4) Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm voor de tijd van het jaar, maar in de kuststreken tijdelijk koele zeewind. Zondag: Zon 5.4819.34 Maan onder 6.30. Maandag: Zon 5.4619.36 Maan 0.23—7.09. Dinsdag: Zon 5.4419.38 Maan 1.34—8.06. De Franse Raad der Republiek is gis teren begonnen met de behandeling van de begroting van premier Pinay, die Dinsdag door de Nationale Vergadering werd aangenomen. Pinay heeft ver klaard. dat, indien de raad amendemen ten zou aanbrengen, hij de verwerping van deze amendementen door de Natio nale Vergadering tot een vertrouwens kwestie zou maken. De Raad der Republiek heeft besloten met 217 tegen 79 stemmen de bezuini ging van 43 milliard francs op de beleg gingen in de lanbouwobjecten tot acht procent te beperken. De regering had de Nationale Vergadering gevraagd haar de vrije hand te laten bij het uitvoeren van bezuinigingsmaatregelen tot een to taal bedrag van 110 milliard francs op alle niet-militaire uitgaven en beleg gingen. Joegoslavië. Joegoslavië heeft gis teren een nota aan Italië overhandigd, waarin het de Italiaanse regering be schuldigt. een tegen Tito gerichte spion- nagebeweging in Triëst te steunen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45 tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AÏVÊRfENTI ETA RI EE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. In een toespraak van de H. Johan- nus Chrysostomus, waaruit wij el ders in dit Paasnummer enige pas sages weergeven, volgt de aansporing Verheugt u vandaag!" op de zin snede: „Gij, die gevast hebt en gij die niet gevast hebt Troostrijker zinsverband ware nauwelijks denkbaar. De vreugde over de opstanding des Heren mag blijkbaar zo groot zijn, dat de eigen onvolkomenheden niet behoeven te Worden geteld. Met zoveel woorden Wordt dit in dezelfde Paas-toespraak nog bevestigd: „Niemand jammere over zijn fouten, want vergeving is opgebloeid uit het graf". In zulk soort overwegingen is wel licht de meest direct aansprekende Weg gelegen ter benadering van de betekenis van Christus' verrijzenis. Te zelfder tijd tekenen zich reeds daarin af de twee tegendelen die van Vele mysteriën de kern vormen: de oneindige geestkracht Gods tegen over 's mensen beperkte natuurlijk- beid. Niemand dan de mens gewor den God zelf kon de door hoogmoed gevallen mens herstellen in de luister Van het kindschap des Vaders. En in de liturgie van. Oosten en Westen zijn er zinnebeelden te over om de zege vierende strijd te verduidelijken van bet licht tegen de duisternis, het leven tegen de dood, de blijdschap legen droefheid en rouw. In de aanvang der Paaswake bidt de priester: „Het licht van Christus, die in heerlijkheid verrijst, moge de duisternis van hart en geest verja gen". In het Oosten zingt de Kerk diepzinnig paradoxaal: „Christus is opgestaan uit de doden, door de dood de dood vertredend"; in het Westen blinkt het dramatischer: „Dood en loven zijn slaags geraakt in wonder lijk tweegevecht; levend heerst die stierf, de Heer des levens". En wij allen ondergaan met een in de kin derjaren verworven en sedertdien gelijk gebleven sensibiliteit de jubel Van het alleluja, het gegalm der blokken en de geur der wierookne vels als een verrukkelijke bevrijding ha boetedoening, paarse rouw en de doem der stilte. v' Het heilsfeit van Christus* dood en verrijzenis zelf kent soortge lijke tegenstellingen, maar daar geen vlakke gescheidenheid, geen vijandige tweespalt. Want die op ge heel menselijke wijze stierf voor ons Ifas te zelfder tijd de Zoon van de jYende God. Er was in Hem geen zedigheid, geen strijd van geest en pot. Zo liggen op mysterieuze wijze bet verlossend lijden en de zegevie rende bekroning daarvan zo dicht bijeen, dat het twee opzichten zijn Van hetzelfde heilsfeit. De liturgie Van Goede Vrijdag bevat menige be tekenisvolle zinspeling op het ver band tussen het Pasen des Kruises en het Pasen der Verrijzenis: de «Vexilla Regis" is al een overwin ningslied en tevoren hebben wij in één adem gezongen: „Uw kruis aan bidden wij, o Heer en Uw heilige herrijzenis loven en prijzen wij". Dit hebben begrepen in zijn spirituele diepzinnigheid, daarvan getuigen nog steeds de monumenten der oudste christelijke kunst, waaromtrent een samenvattende toelichting in dat op- zicht gegeven wordt elders in dit Paasnummer. Dat intussen in ons mensen een onoverbrugbare gescheidenheid tus- Son zonde en genade, verworpenheid en kindschap Gods zou zijn gebleven ls door het mysterie der zegevierende Verlossing hersteld tot een mogelijke overwinning in ons zelf van de geest °P de stof. Maar, ofschoon wij aldus en door de inwerking van het Pasen öes doopsels op bovennatuurlijke WlJze tot nieuwe mensen zijn herbo- fen, is er een natuurlijke tweespalt voelbaar gebleven. De bewust erva ren toespitsing daarvan is geworden )°t een kernfeit van het moderne geestesleven. Niet geheel toevallig is oaarvan sprake in de Literaire Kro- mek van vandaag. Enigszins opzet- .ebjk immers hebben wij het accent sten vallen op duistere tegenstellin gen enerzijds, blijde paradoxen an- oerzijds, maar vooral op de verlos- ®nde opgang naar het klare Licht, Varaan wij na het wonder der Ver- llzenis deelachtig mogen zijn. Ons uitzicht is en blijft dat naar f e eindelijke bevrijding. En in zover re mogen wij op de dag van vandaag oopVoi luisteren naar een andere hjde tekst uit de liturgie van het Oosten: "Mensen, laat ons van vreugde j ralen. Want van de dood naar het heVfn en van de aarde naar de hemel Heb Christus, onze God, ons over- j®. oraeht, ons, die nu een overwin ningslied zingen." Hoewel het Paaswonder door •Men menselijk oog is gezien, werd et in de loop der eeuwen voor- f van velerlei voorstellingen de beeldende kunst, ehroomde de antieke wereld uit t u onbeeldbare gebeuren zelf ant "eelden, in de Middeleeuwen gu aai Geleidelijk de bekende fi- die T Van de triomferende Meester, vit zÜn overwinningsbanier \jet Graf opstaat. toikj^V b"e bronnen voor deze ont- in ep!ng lugen, wordt uiteengezet der n„,.< arbkei over „Het heilsfeit kunst" onding in de beeldende Pcp9- s' 0?en w Vinden kunt op van dit nummer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1