Ook wijn in van Haarlem stroomt de Dionysos N' DE WEEK IN STAD EN STREEK H DE NEDERLANDER PROEFT TE WEINIG DEZE GODENDRANK Verbruik met 50pet gedaald Ei. cl eieren.... IN BENNEBROEK Taxi? 18000 Sinterklaas in de raad Sportvelden blijven een probleem KRUISVERENIGINGEN EN DE OVERHEID Doorlichting van de bevolking op t.b.c. vertraagd ZATERDAG 12 APRIL 1952 PAGINA 2 In de tempel Flessenstad De kracht van een vergunning Dit jaar geen sport- optocht Haarlems begroting Geen behandeling op Koninginnedag en 1 Mei Levenslang... voor mi/ze If Burgerlijke Stand VROUW STAL GOUDEN RINGEN De natuur moet haar beloop hebben 8 Va S HEEMSTEDE Zonda gsdiensten Paasdag santpoort Medische dienst met Pasen Waterstanden I o langzamerhand, moeten wij heel wat jaartjes terug tellen om te komen by r j dat gewichtige ogenblik, waarop wij voor het eerst een glas wijn met veel grandeur naar de mond brachten. Wij dachten tenminste, dat het met veel irandeur geschiedde, maar de pastoor, op wiens kamer dat ceremonieel plaats >ond hy de joviale gastheer op jaren, wij een bleue jongeman op de rand van en hardleren stoel scheen ons diep in zijn hart verontwaardigd toe, omdat dj het glas hanteerden als een kop van alledaags aardewerk en de wijn slokten Is wjj hij lauwe thee. Wij zijn er toen achter gekomen, dat wijn drinken een bijzondere kunst is, die men slechts in de loop der jaren kan leren. Ge glimlacht vellicht en verdenkt ons van aanstellerij, waar een pastoor aan te pas moet omen, om er enige betekenis aan te geven. Maar wij bezweren u, dat het ons eilige ernst is; en dan zult ge kunnen begrijpen, dat wij het slechts met lede gen aanzien, dat die edele kunst door ons Nederlanders steeds minder wordt eoejend, dat de hoogachting van ons voorgeslacht voor de wijndronk veelal niet >ns erfdeel is geworden en dat velen op een platvloers niveau zijn terecht ge- tomen. I tapper de flessen natuurlijk weer rustig, gelijkmatig en zonder de wijn al te veel te vermoeien. Tot zover is het allemaal nog be trekkelijk prozaïsch. Maar plotseling staat ge voor een eenvoudig poortje, waarachter zich een grote donkere i-uimte uitstrekt. Bij enig licht treedt ge binnen de wijnkelder in, doch wij zouden liever niet spreken van een kelder. Het is immers, of ge een tempel be zoekt, waar als het ware een gewijde stilte en adellijke rust hangen. In deze wonderlijke sfeer snuift ge een menge ling van geuren op, want rij aan rij, rek aan rek liggen daar de flessen wijn opgestapeld, soort bij soort en rang bij rang. Toch met een zekere eerbied wandelt ge daar rond en ge leest de namen, welke de verschillende wijnen zijn toebedacht. Ieder rek is voorzien van een kaart en zelfs daar 'eest ge de waardigheid van af. Die namen zijn zo maar niet geschreven, nog minder getypt, maar met een fraaie hand gecalligrapheerd: Chateau Phelan Segur. Chateau La Tour de Mons, Graves Superieur, Cortron Char- lêmangne en nog zovele andere, die Wij persoonlijk zijn in onze liefde x>r de edele wijn versterkt bij een be- >ek, een dezer dagen gebracht aan een ijnhandel aan de Spaarndamseweg. at was in het kader van onze weke- kse reportages over de Haarlemse in- rstrieën. doch hier zij vastgesteld, dat ;t woord industrie wel wat al te pro- an klinkt voor een product, waarmede eds de oud-testamentische Noë op i'n onverwachte en verrassende wijze amis maakte. De toevallige wandelaar langs het paarne in Noord wordt ongetwijfeld iboeid door de kranen en werven van zware industrie, die daar haar stem- >1 drukt op de omgeving, en hij ver- oedt niet, dat achter een betrekkelijk ïopvallende gevel een groot complex huil gaat, dat doordrongen is van de lerzoetste geuren. Daar zetelt de 4.V. Wed. G. Oud Pzn. en Co., wijn- indel, distilleerderij en advocaatfa- •iek". Opgericht 1 Mei 1877 over en- ile weken wordt dus het vijf en ze- :ntig-jarig bestaan gevierd was het ;drijf eerst gevestigd in Purrrrerend, aar om een betere vervoersmogelijk- iid te scheppen werd het wenselijk ;acht het bedrijf naar Haarlem over plaatsen. Dat gebeurde in 1928. Vol- digheidshalve zij vermeld, dat er tot 40 drie „nederzettingen" waren in ederlands-Oost-Indië, welke in de irlogsjaren van het toneel verdwenen; i de oorlog kwam men tot oprichting in een zelfstandige N.V. in Indonesië Na deze burgerlijke stand te hebben •noteerd negeren wij op papier grens- achten. formaliteiten en deviezenpro- emen om neer te strijken in het „zoe- Frankrijk", waar de wijn. naar men •gt. het bloed der natie is. Daar leeft wijnboer op zijn chateau, een kasteel, s ge dat zo noemen wilt, dat echter in erkelijkheid meer het aanzien heeft in een boerderij. De wijnboer leeft en erkt zoals dat ook zijn voorvaderen :daan hebben, maar de band pachter- isteelheer is verloren gegaan, waar hij 1 heer en meester is van zijn eigen ïèteau. Hij kweekt er zijn druiven, hij >gst ze met de rust van een landman, j bewerkt ze en tenslotte maakt het p onder zijn toezicht een gistingspro- ■s door, dat het klaar maakt voor de ■is door al 's Heren landen, waarin de ad aan het Spaarne een der rustplaat- •n is Het Haarlemse bedrijf, waarin wij >ochten rondwandelen, betrekt de wijn irect van de wijnboer zonder dat de -oothandel dus wordt ingeschakeld. In isten, die wel tegen een stootje kun- en, wordt de rode wijn (laten wij ons aartoe bepalen) naar Haarlem ver- oerd en opgeslagen in het grote entre- ot aan de Spaarndamseweg. Die is dan innen, zult ge zeggen, en nu maar fles- m vullen en aan de man brengen, oorzichtig! De kenners spreken niet oor niets van ..edele wijn", want deze rank der dranken is van adel, met een ïkere waardigheid moet hij worden ehanteerd en boven alles heeft de wijn ast nodig Zo ziet ge in dat entrepot rote fusten sommige met een in- oudscapaciteit van zesduizend liter 'aarin dat kostbare vocht tot rust komt n al rustend een rijpingsproces onder- aat, dat twee tot drie jaren kan du- Dan komt de wijn weer in beweging, •anneer hij overgebracht wordt naar de gn. binnenlandse bottelafdeling, waar reer een rustperiode van ongeveer drie reken wordt doorgemaakt. Daarna kan e tapper pas aan het werk, doch niet an nadat een deskundige de wijn heeft eproefd. Feitelijk een vak apart, dat ieer door ervaring dan door theoreti- che studie moet aangeleerd worden. )ie ervaring is geen kwestie van we en, maar vraagt zeker vijftien tot wintig jaar, waarin een gedegen vak- pleiding in binnen- en buitenland een «trouwbare grondslag moet vormen. )it Haarlemse bedrijf beschikt over o'n deskundige en wanneer hij de wijn rijp en helder" geproefd heeft, vult de herinneringen oproepen aan zuide lijker landen, waar de wijnranken bloeien. Wij kunnen nu begrijpen, waarom de oude Grieken zo'n verering hadden voor Dionysos, de god van de wijn, ofschoon deze maar uit een ster felijke moeder was geboren Onder een stoflaag liggen de flessen in haar laatste rust, gehuld in het don ker van deze tempel, die constant op een temperatuur gehouden moet wor den van 8 Celsius en die een capaci teit heeft van maar liefst driehonderd duizend flessen. Wij hebben ons tot heden bepaald tot de wijn, maar zouden wij volledig wil len zijn, dan moeten wij ook wijzen op de advocaat, waarvan een belangrijke export van Haarlem uit naar Engeland bestaat. Wij zouden ook niet de likeur stokerij mogen vergeten, waar nog ge werkt wordt met het beproefde recept zo ongeveer vierhonderdzestig jaar geleden voer er een Spaanse laken handelaar met een grote vloot de haven van Palos uit. Aan het hoofd daarvan stond een robuste figuur: Christophorus. Deze man ondernam voor de zoveelste maal een ontdekkingsreis om zijn land macht en eer te bren gen en zichzelf geld en goud. De reis duurde lang en de bemanning doodde de tijd met allerhande spelen. En Christophorus deed trouw mee. Eens op een keer vroeg hij een paar mannen of ze een ei op de kop konden laten staan. Dat kon niemand en iedereen dacht dat de landvoogd grapjes maakte. Niets aan toch zeker, zei de spitse ontdekkingsreizigerhij pakte het ei en zette het met kracht op de houten tafel. Het ei bleef staan: ingedeukt. Sindsdien is dat ei het „ei van Columbus." De machine heeft ook burgerrecht gekregen onder de meren. Het zgn. schouwen vraagt ook de nodige accuratesse. Vierhonderd jaar na dit grapje van Columbus was er dicht in de buurt van Haarlem een man, die ook een grapje uithaalde met een ei. Dat was de heer Dirk Enthoven uit Bennebroek. Die zette het witte geval echter niet op de kop, maar deed er iets mee. En die handeling maakte hem ook al bekend, zij het niet zoals de ontdekkingsreizi ger. Wat deed die Dirk Enthoven uit Bennebroek? Wel, hij ging handelen met die witte gevallen, die de kippen iedere ochtend bij hem in het hok legden. Niets bijzonders zult u wellicht zeggen, maar als wij u vertellen dat in het jaar 1891 de pluimveehouderij eco nomisch geen enkele betekenis had en eieren alleen werden gebruikt in boe rengezinnen, dan schijnt er direct al een ander licht op het initiatief van de heer Enthoven. Morgen is het Pasen en dan komen de eieren uit de kelder te voorschijn om in allerlei gerechten gebruikt te worden. Dan staat het ei in het mid delpunt van de belangstelling, zoals men dat noemt. En als er soms iemand onder de huisgenoten is, die tijdens de Paasdagen eens een opmerking maakt over iets verband houdende met eieren, dan zult u na lezing van onze repor tage de vragensteller tenminste iets kunnen vertellen. Want juist daarom zijn wij dezer dagen naar het bedrijf van de fa. D. Enthoven en Zn. in Ben nebroek gestapt. Ruim zestig jaar geleden begon de heer Enthoven, de vader van de tegen woordige firmanten, met het houden van kippen. De eieren verkocht hij eerst aan de mensen die het dichtst in de buurt woonden, daarna brachten zijn zoons ze enige malen per week naar de stad. Niet met grote vrachtauto's zoals op het ogenblik, maar op een klein honden- karrctj g. Spoedig was het duidelijk dat de eieren het deden". De zaken gingen goed en al spoedig had de heer Entho ven zeven duizend kippen in dienst van zijn bedrijf! In 1952 is het bedrijf bloeiend. Een behoorlijk percentage van de eieren die door ons land worden uitgevoerd komen uit de pakhuizen van dit bedrijf. Deze eieren komen hoofdzakelijk uit Gelder land en Overijssel. Via de verzame laars komen ze in het filiaal te Doe- tinchem en vandaar uit worden ze iede re dag met een gro te truck naar Ben nebroek gebracht. Deze auto kan cir ca honderdtwintig duizend eieren te gelijk vervoeren. De eieren wor den allereerst ge schouwd. Door mid del van doorlich ting kan de vak man zien of het ei goed is en hoe oud het is. Via een lo nende band; worden de eieren naar de sorteermachines ge voerd. een vernuf tig geval dat de eieren naar grootte en gewicht indeelt. Dan kunnen ze in gepakt worden. Sinds de laatste wereldoorlog maakt de firma Enthoven nog 'n tweetal bij zondere producten, die vooral bii de banketbakker veel aftrek vinden. Dit ziin het gedroogde en in kristalvorm geleverde eiwit en de bevroren dooiers en eiwitten. Deze producten worden in een speciaal daartoe ingerichte afdeling vervaardigd. De muren zijn daar met witte tegeltjes bemetseld en de mannen, die hier werken, dragen witte overalls. Om de twee uren wordt alles in deze afdeling gereinigd. Wist U, dat in ons land, dat een van de grootste eiererileveranciers ter we reld is, de minste eieren gegeten wor den? Men beschouwt ze over het alge meen nog al te veel als luxe en dat is heus niet alleen aan de, helaas hoge, prijs te wijten. In andere landen, waar men in tal van spijzen eieren verwerkt, zijn ze nog veel duurder. der kruiden en waar essence taboe is. Maar de wijn heeft ditmaal onze voor keur en men zal ons dat niet ten kwa de duiden. Al wandelend stonden wij plots weer in de openlucht. En tot zover ons oog reikte, ontmoetten wij niets anders dan flessen, lege flessen opgestapeld weer in grote rekken, sommige met een ca paciteit van tienduizend en meer. Voor ons, achter ons, links en rechts fles sen en ge wordt waarlijk niet geflest, wanneer u verzekerd wordt, dat daar aan de Spaarndamseweg een flessen stad is verrezen. Daarmede hebben wij een laatste indruk opgedaan van dit belangrijke Haarlemse bedrijf, waar pl.m. honderd mensen aan verbonden zijn. Een gesprek met onze gastheer maak te ons wel duidelijk, dat de wijn niet meer als de huisvriend wordt gewaar deerd zoals dat voor de oorlog het ge val was. In die dagen bedroeg n.l. het verbruik in Nederland ruim een liter per hoofd per jaar; nu is dat gedaald tot een halve liter. Een van de belang rijkste oorzaken is wel de oorlog zelf. waardoor het jongere geslacht niet in de gelegenheid was de wijndronk van de vaders te leren. Daar is bovendien nog de handicap bij gekomen, dat in het kader van de Benelux de prijzen gelijkgeschakeld zijn, hetgeen in on-s land een verhoging van de accijns be tekende. Hoe het ook zij, wij betreuren dat in de grond van ons hart, want behalve de god van de wijn. was Dionysos ook de god van de beschaving! Wij vatten in deze dagen in ieder geval een glas wijn enmet veel grandeur. De wijn is een kostbaar en eerbied waardig goed. De tapper doet zijn werk, met rust en beleid. In de Sint Nicolaastijd van het vorig jaar heeft Spaarnebabbelaar in zijn ru briek „De week in stad en streek" de vroege en veelvuldige intochten van Sinterklazen gehekeld, en voorgesteld tot de blijde inkomste van de echte Hei lige Man te komen. Hij ontving op deze hartekreet vele adhaesiebetuigingen, maar wist anderzijds, dat het gemeente bestuur alleen de bedwingende hand zou kunnen toesteken. Daarom is het hem en ons een vreug de, dat over deze kwestie gesproken is in de commissies, die de gemeentebe groting behandelen. Opgemerkt werd, dat Sint Nicolaas verleden jaar reeds in de eerste dagen van November ver scheen en dat deze voor de kinderen belangrijke gebeurtenis veel van haar romantiek verloor door het grote aantal „intochten". Gevraagd werd, of B. en W. bereid zijn het initiatief te nemen tot overleg tussen de verschillende daar voor in aanmerking komende organisa ties teneinde een bevredigende regeling te verkrijgen. Daarop antwoordt het college, dat in de afgelopen jaren is gebleken, dat de winkeliersverenigingen en grote maga zijnen, die zich met die intochten be zig houden, op dit punt felle tegenstan ders zijn. In de toekomst zal bij het ver lenen van de voor deze gebeurtenissen vereiste vergunning er naar worden ge streefd de datum zo veel mogelijk naar een later tijdstip te verschuiven. Over leg tussen de organisatoren van deze evenementen, om te komen tot beper king van het aantal intochten, lijkt in derdaad gewenst; de kans op een vrij willige overeenkomst is echter gering. Uit dit antwoord blijkt, dat de ge meentelijke overheid de regeling dus geheel in handen heeft, desnoods door het weigeren van elke vergunning. De plannen tot de aanleg van vier sportvelden „Noord-Akendam" liggen gereed. Zodra daarvoor de benodigde gelden beschikbaar zijn, zal met de uit voering worden aangevangen. De ter rein-nood in Haarlem is zo groot, dat de beschikbaarstelling van een tweede hockeyveld vrijwel onmogelijk moet worden geacht. Deze nood heeft verder ten gevolge, dat de terreinen te inten sief moeten worden bespeeld, waardoor zij aan het eind van een seizoen in zeer slechte toestand verkeren. Voorstellen betreffende het instellen van een Sportraad kunnen binnenkort tegemoet gezien worden. Het ontworpen plan voor een sintelbaan vraagt bij uitvoering een zeer belangrijk bedrag Daarom zien B. en W. uit naar een een voudiger opzet. De installatie voor het besproeien van de sportvelden aan de Schalkwij- kerweg is gereed gekomen. Verbetering van de kleedgelegenheden op de ter reinen aan de Kleverlaan, de Van Oos ten de Bruynstraat en de Mr. Jan Ger- ritszlaan verleren in zeer vervallen toestand. De bouwstop maakt uitvoering van plannen echter nog onmogelijk. Er zal een nader onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheid van verbe tering van de exploitatie van de sport en kanohaven. B. en W. zijn bereid om na te gaan, of het goed zal zijn de ijsbaan aan de Kleverlaan definitief te laten op de plaats waar hij nu is. Zoals bekend, was hij in noordelijke richting geprojecteerd, maar de aanleg van een sportpark zal toch wel te duur zijn. De commissie „Sportweek" heeft in verband met de verminderde belang stelling voor de optocht besloten in 1952 geen optocht te houden. Naar wij vernemen zal de gemeente raad van Haarlem Woensdag 23 April des middags bijeen komen ter behande ling van de gewone agenda. In de avondzitting zal dan de begroting aan de orde komen, waarvan de behande ling zoals gebruikelijk is zal worden voortgezet op Donderdagmiddag 24 April en Vrijdagmiddag en -avond 25 April. Daar de week daarop in verband met de viering van Koninginnedag geen zitting op Woensdag kan gehouden wor den ligt het in de bedoeling Dinsdag 29 April 's middags en 's avonds te verga deren en Vrijdag 2 Mei- Zo nodig zul len de debatten dan nog kunnen wor den voortgezet op Woensdag 7 Mei. Advertentie zeg+ cto rechter-* BIOSCOPEN: Rembrandt: Sensatie in San Remo, 18 jr.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Lullaby of Broadway, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: We gaan naar Monte Carlo, 18 jr., 2, 7 en 9.15 uur; Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Malle molen, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Hyena's van het rotsgebergte, 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: De zoon van de Ka lief, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Comanchen op oorlogspad. 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: I'll be yours, a. 1. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. en Ma. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 12 April Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met ,.Het wóórd", 8 uur. Zondag 13 April Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Johafi Kaart met ,,Potasch en Perlemoer", 8 uur. Maandag 14 April. Stadsschouwburg: Toneelgezelschap JohaB Kaart met „De appels van Eva", 8 uur. Dinsdag 15 April Stadsschouwburg: De Nederlandse Come» die met „Groen Koren", 8 uur. Concertgebouw: Vioolrecital door Louise Wijngaarden, 8 uur. Minerva Theater: Concert door Katholiek gemengd koor, 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: „De Noordzee", geopend op werk~ dagen van 1013 en van 1417 uur; 's av. van 1922 uur, 's Zondags van 1018 en van 1922 uur (t.m. 21 April). Kunsthandel Heerkens Thijssen (aan het Plein): Miniatuur spoorwegnet, tentoonstel ling ten bate van „Het Vierde Prinsenkind" (t.m. 20 April). Kunsthandel Lcffelaar: Schilderijen, aquarellen en grafiek van,. Jeanne Bieruma Oosting. Geopend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 10 Mei). Museum Het huis van Looy: Werken van zeven leden van „Kunst zij ons doel". Ge opend op werkdagen van 1017 uur, 's Zon dags van 13—17 uur (t.m. 27 April). Vleeshal: Keuze uit topografische verza meling van gemeente-archief. Geopend van 1013 en van 1417 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst van cfe Haarlemse apotheken wordt waargeno men door: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apotheek v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6. tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23821. ZIEKEN VERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co.. Raad huisplein 7, tel. 28523. GEBOREN; J. F. Vermeersenvan Giesen, z; L. DuimGraphom, z: J. H. M. HoubenWesterkamp, z; A. de Vriesvan Ledden, d; J. van der Laan Sloof, d. OVERLEDEN: P. J. W. Kerkhoff, Maerten van HeemskerkstraatA. M. C. van Lunenburg, Spaarnwouderstraat; V. van Hout, Zomervaart; H. van Al phen, Lange Poellaan 33. ret was maar een kort bericht je, dat echter een diepe in druk op me gemaakt heeft, door de kordaatheid en de organi satiekracht. Ik bedoel het nieuws over het Credietbeschermingsretjis- ter van de Haarlemse Midden standscentrale. In dit register wor den met dikke, zwarte letters de namen en adressen genoteerd van de stadgenoten, die door de winke liers en handelaars als wanbetalers, dan wel als trage betalers worden gesignaleerd. En achter hun naam wordt het verschuldigde bedrag ge noteerd. Vooraleer het zo ver is, heeft het Centraal Bureau een on derzoek ingesteld en getracht langs minnelijke weg betaling te krijgen. Heeft de snode klant later zijn schuld tóch voldaan, dan moet de winkelier het Bureau daarvan in kennis stellen, maar de naam wordt pas geschrapt, als blijkt, dat er niet méér schuldeisers zijn. Nou, dat lijkt me alles bij elkaar een flink besluit, want het gaat toch maar niet aan om de leverancier met de gebakken peren te laten zitten en zelf een appeltje voor de dorst over te houden. Herinnert u zich nog de man met de rode pet uit voor-oor leven, zal hij daar op audiëntie moeten gaan. Dan dient hij echter op te passen geen after diner op te steken in de wachtkamer en zeker moet hem ontraden worden zijn bankbiljetten openlijk te gaan tel len. Op bankbiljetten hadden twee aan de gevangenis gewend zijnde Haarlemmers het be grepen, toen zij deze week pro beerden bij een landbouwer in de Haar lemmer meerpolder hun slag te slaan. Aangenomen mag worden, dat zij niet zomaar in het adres boek prikten om een keuze te kun nen maken, m,aar dat een en ander strategisch en fiscaal was uitge kiend. Men heeft mij verteld, dat, de twee Haarlemmers zich met de laatste bus naar Aalsmeer begaven en tijdens de reis nog een en ander over de voorgenomen overval be spraken, niet lettende op een een zame andere reiziger, die quasi dommelde, maar zijn oren wijd openzette. De amateur-rechercheur waarschuwde de rijkspolitie en die er natuurlijk op uit, met prachtig resultaat. Zij het, dat slechts één der onverlaten rn het huis van zijn misdaad gegrepen kon worden. Maar apropos, is het u ook wel eens opgevahenhoe openharVg veelal gesprekken worden gevoerd in bus, tram of trein? Achtens waardige lieden worden soms ka- en dreigt een ontslag of proces. Het voorbeeld van de twee dieven in de laatste bus strekt tot lering. Niet voor niets hing tijdens de oor log in de kazernes het bordje met de woorden: de vijand luistert mee! ~rfomaan, we hebben gebiecht K wat we anderen te kort deden of' door het ondoordachte woord benadeelden en nu zijn we in Paasstemming. M'n zwager uit de Achterhoek zal er zich weer op beroemen, dat hij twintig eieren „tikt" zonder 't haasje te worden, het krentenbrood zal weer uit meer brood bestaan dan krenten en de slagers zingen „Halleluja" temid den van rollades en enorme stuk ken pekelvlees. De schoenenwïnke- logse dagen? Daar hadden heel wat wanbetalers van goede huize 'n broertje aan dood, want in de buurt loerden de huisvrouwen ach ter de vitrage-gordijntjes naar het huis waar hij aanbelde. Wie door de wol geverfd was, trok er zich niet veel van aan, maar toen kon den de goedwillenden in de dallast niet de schuld werpen op de sa menwoners, omdat ieder z'n eigen huisje had. Er is terecht veel cri- tiek uitgeoefend op de man met de rode pet en daarom is het nieuwe systeem veel aantrekkelijker. De wanbetaler is er ook blij mee, want hem wordt eenvoudig de kans ont nomen om verder in de put te ra ken. Nergens kan hij meer terecht als zelfs een minnelijke schikking niet mogelijk was. Misschien wél bij Sociale Zaken, want als de man niet heeft en prijs stelt op verder Omtrent de coördinatie van de ver schillende vormen van particuliere zorg op het gebied van de volksgezondheid kunnen B. en W. nog geen mededelin gen doen. Wel zal binnen afzienbare tijd een verslag worden aangeboden omtrent de pogingen tot coördinatie van de zorg voor de geestelijke volks gezondheid. Met de doorlichting van de gehele bevolking moet worden gewacht op de benoeming van een tweede longarts, hetgeen niet voor 1952 mag gebeuren Maar ook na die datum moet de toe stemming van de minister ontvangen worden, welke er intussen nog niet is. Tot doorlichting van alle schoolkin deren wordt niet overgegaan. Er zijn maar weinig plaatsen in de gemeente, welke geschikt zijn voor de bouw van een nieuw consultatie-bureau voor t.b.c.-bestrijding. Misschien kan in de toekomst een uitbreidingsplan gewij zigd worden. Er is geen mogelijkheid om door coördinatie van de in de gemeente ge vestigde ziekenhuizen tot meer efficiën te ziekenhuisverpleging te komen. B. en W. menen, dat de wijkverpleging in Haarlem voldoende is te achten- Het aantal wachtenden voor plaatsing op de dagopenluchtschool is niet zo groot, dat het stichten van een tweede school noodzakelijk is. In beginsel zal ten Noorden van de Jan Gijzenvaart een badhuis komen; een sociografisch on derzoek wordt ingesteld, maar de fi nanciën zullen een grote rol spelen. Naar de huidige organisatie van het schoolzwemmen wordt een onderzoek ingesteld. pot geroddeld en menige werkne mer ziet er niet tegen op zijn pa troon zwart te maken, hoewel hij het gevaar loopt, dat een vriend van de patroon achter of bezijden hem zit. U kunt vernemen waarom die of die gescheiden is en wat een loeder zij wel was, hoe de zoon van de referendaris 'n grote prul aan een dik-gesalarieerd baantje is gekomen en waarom de directeur van 'n zaak-met-naam zo ver schrikkelijk veel drinkt. Men kletst maar raak en wanneer later de geenszins verwachte verantwoor ding geëist wordt, is Holland in lust lïers en de eigenaars van kleding magazijnen maken 'n flits-balansje op en als ik de drukte van deze week als leek bekijk, moet het nog al meevallen. Ik geloof, dat het geld aardig gerold heeft, niet in het minst door de omstandigheid, dat de kinderbijslag voor de Pasen is uitgekeerd. En nu maar hopen, dat het mooi weer is. De bollenvelden hebben door de zoele temperatuur der laatste dagen plotseling meer kleur gekregen, in Zandvoort zijn de terrassen al in orde gebracht en overal langs de weg hoopt men op 'n welkom voorjaarsgraantje. We hebben na de lange wintermaanden en vooral na het bar koude staartje, behoefte aan zon en warmte, we willen er uit, we hunkeren naar oernatuurlijke vitamine, om Dins dag met dubbele energie zingend de arbeid weer op te vatten. Heb ben de weergoden wat tegen ons, dan is het tóch Pasen, blijde dagen, met een warm huiselijk feest, ver lossend beierende klokken, geur van bloemen en wierook in de kerk. Met de zon in ons hart zullen het zeker zalige Paasdagen wor den. En mét u jubelt Spaarnebabbelaar De Haarlemse politie heeft op 3 April mevr. A. S.-v. H. uit de gemeen te Bloemendaal aangehouden als ver dacht van diefstal van gouden ringen. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw bij een juwelier in Haarlem drie gouden ringen gestolen had en deze had ver kocht aan een Haarlemse caféhouder. De ringen zijn opgespoord en in beslag genomen. Eveneens bij een Haarlemse winkelier in de binnenstad haalde zij drie gouden ringen weg en verkocht deze aan een Amsterdamse juwelier. Hiervan werd één ring opgespoord. Bij twee juweliers in de Kalverstraat te Amsterdam deed ze hetzelfde. Zij liet zich een aantal sieraden tonen en zag ook daar kans twee platinaringen met brillanten en twee gouden damesringen te ontvreemden. Tenslotte stal zij in Leiden een platinaring met diamanten. De vrouw is ingesloten. De chauffeur van een veetransport auto, die op weg was van Leeuwarden naar Vlaardingen, ontdekte, toen hij gisternaöht om één uur Haarlem pas seerde, op de Wagenweg ter hoogte van de Hazepaterslaan, dat één van de koeien in zijn wagen moest kalven Hij zette de auto aan de kant, laadde de koe uit en verloste het dier op het trottoir van het kalf. Nadat de koe door een van de om wonenden was gedrenkt, werd het beest weer ingeladen. De chauffeur maakte voor het pasgeboren kalf een ruimte vrij, die hij met voldoende stro bedekte. Daarna zette hij de reis voort met één passagier meer. Rids is nog steeds geen vergunning krachtens de Hinderwet gegeven, om dat een chemische deskundige van de Arbeidsinspectie een rapport samen stelt. Op de begroting is de post van f7000.— uitgetrokken als subsidie voor de afdeling Zuigelingenzorg van het Wit-Gele Kruis. Verschillende raadsle den achtten deze subsidie ongewenst, omdat de raad twee jaar geleden af wijzend stond. Andere leden achtten het verlenen van zuigelingenzorg op godsdienstige grondslag niet noodzake lijk. Weer andere leden waren ver heugd, dat door de oprichting van de afdeling van het Wit-Gele Kruis het aantal behandelde zuigelingen in zo gro te mate is gestegen. B. en W. antwoorden, dat de zui gelingenzorg van het Wit-Gele Kruis thans een feit is en dat de gemeente gediend wordt bij haar taak om de volksgezondheid te handhaven door de belangrijke uitbreiding van het aantal ter controle gebrachte zuige lingen. Naar de mening van het col lege is de zorg aan de zuigeling op godsdienstige grondslag niet noodza kelijk, maar de uitoefening van de zorg voor de volksgezondheid in het algemeen door particuliere instellin gen op levensbeschouwelijke grond slag wordt algemeen aanvaard. De ontwikkeling van die zorg wijst zeer duidelijk in de richting van een samengaan van de verschillende vor men binnen de werkingssfeer van de Kruisverenigingen. Het college ver wacht dan ook, dat, vroeg of laat, ook de andere Kruisverenigingen in deze gemeente de zorg tot zich zullen trek ken, zoals dat trouwens bij tal van Kruisverenigingen in den lande het De Zondagsdiensten voor artsen wor den op de komende feestdagen als volgt waargenomen; Eerste Paasdag. Dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032, en dr. J. G. M v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging; zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende apotheek; Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 38320. Tweede Paasdag. Dr. P. M. v. d. Gug- ten Heemst. Dreef 37, tel. 39903, en dr. J. j. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende apotheek: als op Eerste Artsen (beide Paasdagen)M. de Groot, W. Daniëlslaan 14 Santpoort, tel- 8410. Apotheken (beide Paasdagen nachtdienst): Apotheek De Wild®- Broekbergenlaan 42, Santpoort, te" 8284 en Bloemendaalse Apotheek. Bloe- mendaalseweg 85. Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Zondag 13 April: hoog water: 5.25 uuf en 17.45 uur; laag water: 1.08 uur en 13.33 uur. „4 Maandag 14 April: hoog water: 6"! I uur en 18.29 uur; laag water: 1.44 uu* en 14.13 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2