Landelijke wervingsactie voor het Apostolaat der Hereniging Feestgave aan kardinaal Tisserant t.g.v. het 25-jarig bestaan Verandering op komst II Mensen op reis Spell of the Netherlands PAASPRIJSVRAAG „Het staat in de krant F W CONFERENTIE VAN DE GROTE VIER OVER DUITSLAND ONWAARSCHIJNLIJK Grote staking in Japan 4 7 Eert verstoord sprookje SPELL of 1 Eigen nationaal leger voor Duitsland onaanvaardbaar Russisch plan Biddende kruistocht naar het H. Land Meer belangstelling nodig 181 TITANIC VERGAAN Meevaller voor het provinciefonds Fropagandaboek onder redactie van Ton Koot the VIJFTIEN PRIJZEN Diplomatieke Paasverrassing van Moskou DE ODER—NEISSE- KWESTIE Uit protest tegen een wetsontwerp ZATERDAG 12 APRIL 1952 PAGINA 4 OPDRACHT VOOR BEVRIJDINGSSPEL Veertig jaar geleden Ja, hei siaai aliijd in de krani. Maar ziet U hei aliijd? Controleer U zelf eens door deel ie nemen aan deze Paasprijs- vraag, U vindi hier - genummerd van 1 ioi 10 - iien knipseltjes uii berichten, adverieniies, artikelen eic., welke deze week in ons blad hebben gesiaan. Wanneer U de krani goed gelezen hebi, zuli U ze onmiddellijk herkennen en we ien aan ie wijzen. En andersija, dan zuli U even moeien zoeken! Wanneer U ze alle heeii kunnen thuis brengen, dan zal hei U niei moeilijk vallen de woorden die in onze knipsels door xxx zijn vervangen de vinden, ze op een lijsi ie zeilen (mei vermelding van hei nummer van hei knipsel) en deze lijst als oplossing van de prijsvraag aan ons per brief foe ie zenden. Doe mee - hef is de moeite waard. VOORBEELD Ie Prijs Kristallen vaas (Val Sf. Lamberi) Ze Prijs Dames- of heren- vulpenhouder 3e Prijs Jaarabonnement op de Katholieke Illustratie verder nog 1Z aantrekkelijke prijzen. VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING Olie in Zuid-Afrika Tienduizend zelatricen zullen tussen Pasen en Pinksteren uitzwermen over ge heel Nederland om in iedere stad, ieder dorp, tot in het kleinste gehucht toe, leden te werven voor het Apostolaat der Hereniging, dat dit jaar in Nederland zUn vijf-en-twintigjarig bestaan viert. Deze grootscheepse wervingsactie heeft ten doel aan Kardinaal Tisserant, secretaris van de H. Congregatie voor de Oos terse Kerk, tijdens het officieel bezoek, dat hij ter gelegenheid van de herden king aan Nederland in Juli zal brengen, minstens 50.000 en liefst 100.000 nieuwe leden als feestgave in dit jubileumjaar aan te bieden. Het devies der wervings actie duidt: ,,In ieder Katholiek gezin minstens één lid voor het Apostolaat der Hereniging." Voorwaarden zijn zo mogelijk iedere dag een gebed voor het herstel der eenheid onder de Christenen en een jaarlijkse bijdrage van één gulden per lid. acties kunnen ontplooien: het heeft een hoogleraarszetel gesticht aan de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, het heeft een heel Oosters seminarie te Culemborg kunnen onderhouden en zo doende aan de Oekraïnse Kerk in bal lingschap priesters geschonken, het heeft andere seminaries kunnen helpen, Oosterse priesters en bisschoppen ge steund in hun moeizaam werk, acties gevoerd onder de Oosterse emigranten in ons land, kerken en schooltjes helpen bouwen. Door bemiddeling van het Co mité pro Palestina heeft het de nood van de Palestijnse vluchtelingen gele nigd. Maar het voornaamste resultaat is, dat door het Apostolaat de herenigingsge dachte is gaan leven bij onze Neder landse Katholieken. Door studiedagen, artikelen in kranten .en tijdschriften, door verschillende uitgaven is belang stelling gekweekt bij een gedeelte van 1 De actie zal geschieden in de vorm var. een biddende kruisvaart, een gees telijke pelgrimstocht naar het Heilig Land en naar de grot van Bethlehem. Zoals eens de weerbare mannen van Europa gehoor gevend aan de oproep van de Paus optrokken om het gevaar van het heidendom aan de grenzen van Europa te keren in die eerste der grote Europese bewegingen, de Kruistochten, zo zullen thans de Katholieken van 1 Nederland een biddende kruistocht ma ken naar de plaats van Christus' ge- 1 boorte, die thans verlaten ligt in het Palestijnse land. Terwijl voor de oorlog honderden pelgrims uit alle landen der wereld zich dagelijks verdrongen in en rondom de geboortegrot, komen er nu nauwelijks enige bedevaartgangers per week. Iedere Katholiek krijgt tijdens deze geestelijke pelgrimstocht naar Beth lehem de gelegenheid een speciale in tentie in te sluiten in een enveloppe. Al deze intenties die geheim blij ven worden via het Nationaal Bu reau van het Apostolaat der Hereni ging te Boxtel naar de Pauselijke In ternuntius, Mgr. Paolo Giobbe, gezon den. Deze zal zich belasten met de doorzending naar de Katholieke Pa triarch van Jeruzalem, Zijne Geluk zaligheid Mgr. Albertus Gori. In de Kerstnacht van dit jaar zal de Pa triarch al de intenties van de Neder landse Katholieken in de grot van Bethlehem neerleggen en voor deze intenties te middernacht een pontifi cale H. Mis opdragen. Op deze wijze hoopt het Apostolaat der Hereniging bij de Katholieken be langstelling te wekken voor het apos tolaat tot terugkeer der afgescheiden Christenen tot de eenheid van Kerk en Geloof. Naar aanleiding van deze actie schreef Paus Pius XII op 6 Januari 1952 aan i Kardinaal De Jong: ..Wij zijn er zeker van, dat dit werk, dat voor de Katholieke zaak reeds zo veel verdiensten heeft gehad, met ver nieuwde krachten tot een nog hogere bloei zal geraken". Kardinaal Tisserant noemt het her- enigingswerk even noodzakelijk als de geloofsverkondiging aan de heidenen en het Nederlandse Episcopaat schrijft: ..Het Apostolaat der Hereniging is in zekere zin geplaatst onder het getal der missiewerken, die door iedere Katholiek dienen te worden gesteund". Reeds heeft het Apostolaat prachtige (Vervolg van pag. 1) Bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina vdrscheen een gedenkboek, waarin de schrijvers ernstig poogden aan te tonen, hoe welvarend ons land wel was, blijkend uit de sterke in dustriële vooruitgang, de hoge inkom sten uit onze koloniën, enz. Daarop schreef Domela Nieuwenhuis zijn bekende (beruchte?) „Vergeten Hoofd stuk". Hieruit bleek wei zonneklaar, dat niet van een welvarend land mag worden gesproken, wanneer grote be volkingsgroepen van dat land ten prooi liggen aan bittere armoede, ja aan pau perisme. Zulk een land is dan niet al leen niet welvarend, maar ook onrustig, omdat er de verhoudingen onchristelijk zijn. Het grote belang nu van het feit, dat beoefenaars der wetenschap op grond van hun christelijke levensover tuiging bepaalde veranderingen in het maatschappelijk beeld bepleiten, is vooral r.a hetgeen we hierover vorige week schreven, zonder meer duidelijk. Wanneer een hoogleraar aan onze ka tholieke handelshogeschool in „Econo mievan Dec. j.l. in een beschouwing, gewijd aan sociale voorziening en par ticuliere bezitsvorming, bepaalde prach tige ideeën naar voren brengt, dan moge men bedenken, dat hij deze theo rieën leraart op de eerste plaats aan jenge mensen, die over sleents enkele jaren leidinggevende posten in het Ne derlandse bedrijfsleven zullen bezetten. Zij zullen in die posten worden aan gesteld op grond van de theoretische kennis, die zij op de universiteit op deden. Een heei sterk voorbeeld is wel onze huidige minister van Economische Za ken, die iets meer dan tien jaar geleden nog student was in Tilburg. Daarom is het ook zo belangrijk, dat niet alleen in wetenschapskringen, maar evenzeer in die van arbeiders met hoofd en met hand, in kringen van ondernemers, mid denstanders en boeren, belangstelling bestaat of wordt gewekt voor de ver kondigde theorieën. Is het met van ge weldige betekenis, dat Prof. v. d. Ven stelt, dat de sociale voorzieningen zo als we die nu kennen, moeten worden gezien ais gemeenschapscol rectieven op de fouten van een individualistische ei- gendomsordemng? Zeker, wij zijn ons bewust dat het lezen van deze zin, en vooral het begrijpen ervan, moeilijk is voor de man met niet veel meer dan la gere schoolontwikkeling. Maar ook hij neme er toch de moeite voor: het gaat hier om zijn meest wezenlijke belangen, want, zo vervolgt Prof. v. d. Ven: „In het correctief ligt echter de neiging om uit te groeien, terwijl de eigenaoms- ordening zelf niet verbeterd wordt". Zie, daarmede heeft naar onze mening Prof. v. d. Ven de roos getroffen. Uitste kend zijn de rechtstreekse beschuldi gingen, die de schrijver richt aan het adres van onze tegenwoordige regeer ders, o.a. dat zij weliswaar met woorden het sparen animeren, maar in feite de ontsparing, de eigendomsvorming door de kleine man, in de hand werken. Ligt hier niet een prachtig terrein voor studie en.... practische beleving, onmiddellijk te betreden door onze katholieke organisaties? De veranderingen, die zich onweer houdbaar voltrekken, zullen immers slechts een blijvende en een wezenlijke waarde hebben, 'ndien zij worden ge dragen en dus begrepen door geheel volk. het ontwikkelde publiek, parochiegeeste lijken, die een afdeling lieten oprichten, zijn zich er voor gaan organiseren en hebben hun interesse medegedeeld aan hun parochianen. De gelovigen werden langzamerhand voor het herenigings- vraagstuk geïnteresseerd door honder den predikaties in de kerken, door het orgaan van het Apostolaat, „de Roep stem", met zijn oplage van 180.000 exemplaren, door tentoonstellingen en de plechtigheden in de Oosterse litur gieën in verschillende talen in de ker ken en voor de radio- Omdat zij geïnte resseerd waren, gingen zij ook bidden voor deze grote intentie van de Kerk, niet alleen in de Internationale Bid week, die door de intense activiteit van het Apostolaat steeds meer en beter wordt gehouden, maar ook buiten die bijzondere tijd. Bovendien zijn meer dan 15.000 mannelijke en vrouwelijke religieuzen aangesloten bij het Aposto laat: het klooster van Haaren bij Megen heeft zelfs als bijzonder doel te bidden voor de terugkeer van Rusland. Dit alles is echter slechts mogelijk, indien de Nederlandse Katholieken met een klein offer per jaar dit werk blij ven schragen en indien zij ook door een voortdurend gebed de pogingen steunen om te komen tot de eenheid aller Chris tenen, die Christus in Zijn hogepries terlijk gebed Zijn Vader heeft gevraagd. Grote chocolade-eieren met afbeeldingen van karakteristieke bouwwerken, trekken ieder jaar tegen Pasen in de winkels te Rome grote belangstelling. Deze monslerbrokken zoetigheid, waaraan door artisten wekenlang gewerkt is, be vatten per stuk ongeveer 320 pond pure chocolade. De prijs van één ei bedraagt 1500 gulden. Na de Paasdagen worden de eieren gebroken en in stukken ver kocht. In het hi erboven afgebeelde chocolade-ei bevindt zich een nabootsing van de Basiliek van St. Pieter met het enorme plein. De colonnade is vervaar digd van suiker. A Is wij het Centraal Station uit- /-A komen, lopen twee Amerikaan se soldaten voor ons uit. Op de brug over de Prins Hendrikkade, voor het huisje van Rederij Bergmann, staat Ome Hein. „Hello boys" schiet hij de Amerika nen aan „hef un naice trip troe de kennels." „No", kauwgommen de soldaten. Opie Hein is trots op zijn uniform en zijn vergunning. Hij is de enige in Amsterdam, die op de openbare weg propaganda mag maken voor de rond vaart. „Dat doe ik al 22 jaar, meneer, en met plezier" lacht zijn brede mond in een gezond gezicht onder de glimmen de petklep. Vakkundig loodst Ome Hein ons aan boord van de „Michiel de Ruyter". Voor ons zit een Haagse dame tussen twee kleine krullekopjes. „Fijn" juicht de achtjarige Matcha, „pappie moest naar een vergadering en nu gaan wij heerlijk varen." Achter ons zit een Parijs-stel-op- huwelijksreis. Met hoge gilletjes wijst zij naar de oude gevels en kijkt hem diep in zijn ogen. Dan komt kapitein Hoeksma aan boord, gevolgd door een charmante jongedame in een uniform dat wij niet direct thuis kunnen brengen. „Mag ik uw plaatsbewijzen even zien?" De stewardess! De nieuwste service van de grote Amsterdamse trekpleis ter: de rondvaart boten! De stewardess blijkt te studeren voor binnenhuisarchitecte, maar wil nu graag voor een paar maanden het flat- tueze stewardessuniform aantrekken. Zij pakt de microfoon en stelt zich voor met een stem, waarin het Lim burgse accent, nog zingt: „Goede middag, dames en heren, ge durende deze trip ben ik uw stewar dess. Mes dames, messieurs De kapitein draait de lange boot de Amsterdamse grachten door. „In dat huis woont de kleermaker van Prins Bern hard." Aan uw rechterhand ziet u de bekende markt, het Waterlooplein." In vier talen vertelt de stewardess van de schoonheid, historie en merk waardigheden van Amsterdam. In de havens weet zij de betekenis van de vlaggen uit te leggen. „En daar komt de „Oranjestad" uit Curasao binnen" wijst zij naar een zeeschip achter een klein sleepbootje. Matcha en haar broertje kijken hun ogen uit. Hun moeder geniet. ,,'t Is nou een rustig reisje" zegt de kapitein, „soms lach je je tranen met een gezelschap Belgen of Brabanders." „Wij zijn nu aan het einde van onze trip. Ik hoop dat u zich geamuseerd heeft en dank u voor uw aandacht." De „Michiel de Ruyter" zwaait voor de steiger. De passagiers bedanken in vier talen de stewardess, de gastvrouw van Bergmann. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voorne mens in 1952 een opdracht te verlenen voor het schrijven van een bevrij- dingsspel 1953. Het spel dient ge schikt te zijn voor opvoering door amateur-toneelgezelschappen en le- kenspelgroepen en in het bijzonder voor opvoering op de dag van de her denking der bevrijding. De voorkeur wordt gegeven aan een openlucht spel. Zij, die voor een opdracht voor dit spel in aanmerking willen komen, moe ten voor 1 Augustus 1952 een inhouds opgave en een proeve van dialoog en Handeling in zesvoud zenden aan de afdeling kunsten, bureau toneel en let teren van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Een jury zal kunnen adviseren aan ten hoogste vijf van de inzenders het opstellen van een volledig uitgewerkt schema op te dragen. Voor het voldoen aan deze opdracht kan een gratificatie van f 100 worden toegekend. Aan de auteur van de beste van deze vijf in zendingen kan vervolgens het schrijven van het gehele spel worden opgedragen. Hiervoor kan een honorarium van f 2000 worden uitgekeerd. Dinsdag 15 April is het veertig jaar geleden, dat het Engelse passagiers schip „Titanic" van de White Star Line, metende 47.000 brt. op dat ogenblik 's werelds grootste stoomschip, op zijn eerste reis naar Noord-Amerika des nachts om kwart voor twaalf in de Noordelijke Atlantische Oceaan op een ijsberg is gestoten en binnen de twee en een half uur gezonken. Van de Dijna 2700 opvarenden, passagiers en bemanning, vonden 1517 mensen de dood in de gol ven; de reddingsmiddelen aan boord bleken volkomen ontoereikend. Deze scheepsramp, welke tijdgenoten voor onmogelijk hadden gehouden, heeft in de toenmalige wereld diepe indruk ge maakt. De lux,, aan boord was tot de uiterste perfectie opgevoerd, zoals prac- tisch nadien nooit meer op enig schip het geval zou zijn. Nog lang heeft de verbeelding van het grote publiek zich met de catastrophale ondergang van dit schip bezig gehouden. Het drama vol trok zich betrekkelijk langzaam. Ieder kent het verhaal hoe het scheepsorkest, tot de golven zich boven de hoofden der musici sloten, de bekende hymne „Na der, mijn God, tot U" zou hebben ge speeld. Over de schuldvraag is veel te doen geweest. Het volkomen falen van de reddingsapparatuur aan boord heeft het jaar daarop geleid tot de Titanic- conferentie, waarbij een ontwerp werd opgemaakt voor internationale regeling van de bescherming van mensenlevens op zee, dat tenslotte op een tweede con ferentie in 1929 is aanvaard. De regering heeft medegedeeld, dat zij het percentage dat van de opbrengst der rijksbelastingen in het provinciefonds zal worden gestort niet zal verlagen van 11,7 tot 10,3 pet. Aanvankelijk werd dit nodig geacht om de meeropbrengst van enkele belastingen, die waren ingevoerd om de defensie-inspanning te financieren, voor het provinciefonds uit te schakelen. De verlaging van 1,40 pet. ging echter verder dan nodig was, weshalve thans wordt voor gesteld dit percentage te brengen op 0.67, zodat over 1952 een bedrag van f 30,9 min. i.p.v. f 28,6 min. aan het provinciefonds ten goede komt. Omtrent de financiële toestand der pro vincies wordt medegedeeld, dat het ver loop over de afgelopen jaren gunstig is geweest. De provinciale rekeningen over 1948 en 1949 wijzen uit, dat alle provincies min of meer belangrijke overschotten heb ben gekweekt tot een totaal bedrag van resp. 5.5 mill, en 4.7 mill., ongeacht de be langrijke bedragen, welke door sommige provincies nog zijn gereserveerd.-Met stel ligheid kan worden gezegd, dat ook de dienst 1950 voor alle gewesten een batig slot zal opleveren, eveneens zonder be schikking over buitengewone inkomsten. 5? Woensdag zal in huiselijke kring ge vierd worden het gouden kloosterfeest van Br. Leonardus, Br. Amadeus. Br Raphael en' het zilveren kloosterfeest van Br. Sixtus en Br. Chrysoetomus. T~\7 'c zichzelf de tmk oplegt een boekwerk te doen verschijnen, dat ten yy doei heeft zich te meten met de dmzend-en-eén indrukwekkende en dure uitgaven waarmee de boekenmarkt van de Nieuwe Wereld als het ware wordt overstroomd, neemt daarmee een werk ter hand, dat alleen kans van slagen heeft, wanneer dat aaii de hoogste eisen van vorm, samenstelling en uitvoering voldoet. Boom en Ruygrok N.V. te Haarlem nu hebben die stap gewaagd met een waarlijk imposant boekwerk, dat door Ton Koot is geredi geerd en dat onder de titel „Spell of the Netherlands" (Betovering van Neder land) zeer binnenkort in de Amerikaanse en de Nederlandse taal zal verschij nen. Het was voor samensteller en uitgever natuurlijk al een hele stap op de goede weg, dat de Nederlandse ambassade in Washington en ook verschillende overheidsinstanties in eigen land zich met grote instemming achter deze uitgaven schaarden. Evenals ook het voorwoord van Z. K. H. Prins Bernhard en het feit, dat H. M. de Koningin tijdens haar Amerikaamse reis in leer gebonden exemplaren van deze uitgave aan president Truman en andere autoriteiten heeft willen overhandigen. Maar uiteraard ivas daarmee de vraag of de uitge vers hun aoel hebben bereikt, nog niet volledig beantwoord. Maar dat antwoord is al in grove lijnen geformuleerd, wanneer men dit volumineuze boekwerk bij de eerste kennismaking oppervlakkig doorbla dert. Men stelt onmiddellijk vast, dat het Ton Koot's opzet is geweest meer het beeld dan het woord te laten spre ken, wel wetend, dat een goed gebruik van alle mogelijkheden, welke ons land met zijn steden- en landschapsschoon, kunst, folklore, klederdrachten, inte rieurs, techniek e.d., aan de fotocamera biedt, op het woord slechts een beroep doet ter verduidelijking. Wij menen, dat die gedragslijn bij de samenstelling van dit boek-voor-Amerika inderdaad een belangrijke en noodzakelijke tege moetkoming betekent aan de gesteld heid waarmee men aan de andere kant van de oceaan dit werk, of liever een dergelijk werk in het algemeen, zal be schouwen. Daaruit volgt evenwel niet, dat de auteur op slaafse wijze, buigend als een knipmes voor zijn clientèle, tegemoet is gekomen aan de volkomen averechtse, gefantaseerd-landelijke opvattingen, wel ke men ..daarginds" over dit kleine, pit toreske landje van de klompen, de wind molens en de tulpenvelden heeft. Ton Koot verstoortnamelijk dit sprookje; zij het dan dat hij dit doet met de charme hem eigen. Het spijt ons, zegt hij bij wijze van spreken, wij hebben niet alleen speel goedhuisjes en kraakheldere, pas ge schrobde blauwe stoepen, maar ook up- to-date industrieën en moderne staalcon structies. Wij zijn behalve schilderachtig en „most. charming", ook zakelijk en productief ^en inventief. Het spijt ons, maar we dragen zelden klompen en de meesten van ons zouden zelfs niet op iets anders kunnen lopen dan op schoenen van leer of andere materialen, zoals die ook in de States gangbaar zijn. Het spijt ons, maar we staan echt niet allemaal met de handen in onze zakken pijpen te roken en naar onze vissers bootjes te staren en ook kamperen we s zomers niet op onze tulpenvelden. hiMm Een verstoord sprookje dus. Wat daar in „Spell of the Netherlands" tegenover wordt gezet, is het Nederland zoals dat werkelijk bestaat. Het Nederland van de steden en dorpen, van de wijde polders en van de krioelende drukte in onze smal le straten; van de havens en hypermoder ne haveninstallaties, de imposante sluizen, de prachtige hoofdwegen, de klokkegiete- rijen, de monumenten en majestatelijke bruggen. Ja zeker, ook van de draaiorgels, de bebloesemde Betuwe, de prachtige in terieurs, cfe windmolens en de Nachtwacht. Maar ook van de badplaatsen, de arbeid op scheepswerven en in laboratoria en de paraatheid van onze brandweercorpsen. Evenwichtig samengesteld met talrijke zwart-en-wit foto's, en vijf en veertig kleuropnamen, volgens een speciaal procé dé van A. Carré te Rotterdam, geeft dit boek werkelijk een indruk van Nederland, welke in zijn overzichtsvorm toch volledig is. Van een Nederland dat geen irreëel sprookje is, maar werkelijk bestaat. Dat schilderachtig en bekoorlijk is, ja. Maar niet alleen omderwille van zijn traditie en historie, doch ook bij de gratie van zijn werkkracht, initiatief en scheppingsvermo gen. De prachtige uitgave van Boom en Ruygrok is daar slechts één der velé be wijzen van. Cr. Dat schuim... 't is xxxxxxxxxxx zult U zeggen, wanneer U straks wast met dat wondermiddel xxx Jan van Riebeeek, xxxxxxxxxxxx en commandeur xxx de Kaap Hoe koeler wij de xxxxx plaat sen, des te langer hebben wij plezier van de xxxxxxx Over het algemeen vinden we in de nocturen telkens twee xxxxxx genomen uit de H. Schrift en een xxxxxxxxxx n Voldoendes verwierven tenslotte xxxxxxxxxx en xxxxxx, hoewel zij aan de Belgische binnenspe- lers de handen vol hadden. De Amerikaanse „Daily News" heeft dezer dagen in een hoofdarti kel, naar aanleiding van het konink lijk bezoek, o.m. verklaard, dat „New York niet opnieuw xxxxx xxxxxxxxx zal worden." En dat is dan voorwaar etc. In bovenstaand knipseltje hebben wij de woorden „Nieuw-Amster- dam" door kruisjes vervangen. Bij Uw oplossing vult U dus bij het nummer van het knipseltje in: „Nieuw-Amsterdam". 1. Oplossingen inzenden per brief. 2. In linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: „Het staat in de krant". 3. Oplossingen inzenden aan het bureau van ons blad. 4. De inzendingstermijn sluit 23 April; de laatste oplossingen moeten dus Dinsdag 22 April gepost zijn. 5. Per persoon niet meer dan één oplossing inzenden. 6. Personeel van onze onderneming is van deelneming uitgesloten. 7. Wie een oplossing inzendt, wordt geacht zich bij de onpar tijdige uitspraak der prijsvraag- redactie neer te leggen. Corres pondentie over de uitslag kan niet worden gevoerd. 8. De uitslag en de namen der prijswinnaars worden in ons blad gepubliceerd. Een nieuwe reep van xxxxxxx: Mocca-Melk! Aan de serie van xxx repen is een xxxxx reep toe gevoegd. „Natuurlijk, Jean. Maar jij gaat toch ook? xxxxxx zal het prettig vinden, als wij er allebei zijn. En dan kunnen wij ook xxxxxxx op het xxxxxxx bezoeken." Herinnering in xxxxxx xxxxx aan de Olympische Spelen. In een open auto, xxxxxxx en xxxxxxx, maakte 't Koninklijk Paar de tocht. Hulpverpleegster lijdt aan xxxxxxxxxxx A T11!1!? "\TTTT7 De >nzentUnSs'er,T,Ün sluit 23 April. In óns blad van 26 April worden de uitslag J\ f 1 Lj1\| X XXj en ('e namen van de prijswinnaars gepubliceerd. De prijzen worden vóór 5 Mei verzonden. (Van onze correspondent in Duitsland) Met steeds groeiende spanning verwachtte men in de laatste dagen een reactie van Moskou op de Westelijke nota's betreffende het Sovjet-Russisch voorstel voor een Duitse vredesconferentie. Nu is deze Russische reactie bekend geworden en zij vormt op het ogenblik in de Westelijke hoofdsteden het onderwerp van drukke besprekingen. In ieder geval is het een diplomatieke Paasverrassing die weinig bevredigen zal. Zij stelt het eerste optimisme, dat het oorspronkelijke Russische voorstel verwekte, op een zware proef. Inderdaad schijnt door deze jongste Russische nota een conferentie van de Grote Vier over Duitsland niet waarschijnlijker geworden te zijn. Dit niet erg hoopvolle oordeel ts gebaseerd op de wezenlijke punten van deze tweede nota uit Moskou. Ten eerste staat men aan Russische zijde nog steeds op het standpunt dat niet een UNO-commissie, maar de Grote Vier de vrije verkie zingen in geheel Duitsland zouden moeten controleren. Hierover heeft zich het Westen al duidelijk uitgesproken en het is onwaarschijnlijk dat men de basis van de UNO zal verlaten. Nu ook de UNO-commissie voor vrije verkiezingen in Duitsland, ondanks vier verzoeken, niet in de Russische zone binnen moent, weet men dat een compromis hierover onwaarschijnlijk is. Ernstiger weegt het feit dat Rusland wederom aan Duitsland een eigen na tionaal leger wil geven. Het wil dit voorstel staven door op Japan te wijzen, dat ook een eigen leger krijgt. Is Duits land minder dan Japan? Men begrijpt dat dit Russische voorstel reeds op 11 Maart een grote verrassing was en een bewijs dat de Russische diplomatie elas tisch en vindingrijk genoeg is. Na een maandenlangefelle propaganda-oorlog tegen remilitarisatie stelt ze plotseling zelf een Duits leger voor, maar het mag geen leger in Europees, laat staan West-Europees verband zijn, het moet een verdedigingsleger zijn voor Duits land alleen. Dit is voor vele Duitsers zonder twijfel een verleidelijke oplos sing. Het spreekt het nationalisme aan en het is ook heimelijk gedacht als een compensatie voor de Oder-Neisse-linie, die Duitsland niet wil erkennen en Rusland als een eis voorop stelt. Maar juist aan dit punt heeft Rus land meer aandacht besteed dan men by het lezen van de eerste nota mis schien zou denken. Want men moet In dit aan het eind van de nota niet erg opvallend geformuleerde voorstel een intelligente poging zien om de Europese en Atlantische integratie van Duitsland tegen te gaan. Men weet dat de hoge commissarissen nu de laatste bespre kingen voeren om een contract tussen Bonn en het Westen, in plaats van een vredesverdrag, op te maken. Men weet verder, dat Frankrijk zeer ernstige be zwaren tegen Duitse remilitarisatie en zeker tegen de integratie van een be wapend, verenigd Duitsland heeft. Het tijdstip om dit integratieproces te sto ren is dus wel uitstekend gekozen en de wijze waarop niet minder. Men zou ook kunnen denken aan de grote economische conferentie, die op 3 April in Moskou is begonnen. Zou Duitsland niet gevoelig kunnen zijn voor de gedachte via het Russische voorstel en de daaruit voortvloeiende practische neutraliteit de verloren markt in het Oosten terug te winnen? Dit alles zou een rol kunnen spelen. Inderdaad is het tenminste gelukt in West-Duitsland een duidelijk vei*schil van opvatting in de leidende kringen tot stand te brengen Ondanks de domine rende positie van Adenauer ontmoette de zelfverzekerde kanselier in de boe zem van zijn eigen coalitie bezwaren te gen een te eenzijdige reactie, want Ade nauers houding komt ongeveer hierop neer: Eerst integratie van West-Duits- land in Europa, dan vrije verkiezingen voor een algemene Duitse regering, die aan de vredesconferentie deelneemt. Neutralisatie of onderhandeling vóór de integratie wordt door hem verworpen. Maar de oppositie, dus de S.P.D., maar ook de Liberalen (en vooral de aange wezen mfhister in 't Kabinet-Adenauer, namelijk Jakob Kaiser als minister voor algemene Duitse aangelegenheden) wil de zaak lang niet zo scherp stellen Voorop hoort te staan de Duitse een heid. Dus moet men de Sovjet-nota in ernstige overweging nemen. Met de in tegratie in het Westen diene men, zo zeggen deze kringen, voorzichtiger om te springen dan de optimistische Ade nauer, die nu al totaal Westelijk geo riënteerd en gebonden is. De S.P.D. zou bereid zijn ook met een commissie van de Grote Vier in zee te gaan, in plaats van met de UNO, om maar vrije verkie zingen te verkrijgen, en zij zou mis schien zelfs zover gaan om na een ver wezenlijking van de Duitse eenheid nog altijd te overwegen of een Europese in tegratie helemaai nodig en wenselijk is. In de uitgebreide discussie van de Bondsdag te Bonn over deze kwesties op 3 April j.l. kwamen deze verschillen van opvatting heel duidelijk naar voren. Maar deze verschillen gingen niet diep' genoeg om een echte tegenstelling in het West-Duitse parlement tot uiting te brengen. Adenauer bleef zijn houding volhouden, ook dank zij het feit dat Ja kob Kaiser met griep te bed lag. Maar de Russen hadden in hun nota punten opgenomen, waarover regering en op positie het volkomen eens waren, name lijk: zij willen in geen geval de Oder- Neisse linie als definitief beschouwen en daardoor Oost-Pruisen en Silezië af staan. want in het verdrag van Potsdam is deze grens uitdrukkelijk voorlo" pig genoemd:. Ook wil geen van de par tijen een eigen nationaal leger. Ade nauer staat ook daarom sterk in het de bat, omdat de antwoordnota van de Gro te Drie aan Moskou volkomen met zij® opvattingen overeenstemt of omgekeerd Adenauer ook als de tolk van het Westen optreedt. Want in deze nota verwerpen de Westelijke geallieerden de gedachte van een nationaal Duits leger. Ze herin neren eraan dat Potsdam geen defini tieve grenzen in het Oosten vastgelegd heeft. Zij bevelen nog eens de UNO- commissie voor Duitsland aan en hier komt de overeenkomst tussen Ade nauer en het Westen wel het sterkste naaf voren zij eisen voor Duitsland het recht op vóór en na de vredesconferen tie coalities met andere landen aan te gaan. Bedoeld zijn hier zeer duidelijk d® staten van het Atlantisch Pact. Men trekt, dus aan Duitsland van he' Westen en het Oosten. Binnen West- Duitsland ontstaan er eveneens tegen stellingen en accentverschillen, maat wij vermoeden dat de Sovjet-nota va® gisteren deze tegenstellingen in West; Duitsland doet verminderen, want zli laat de basis van onderhandelen hee' smal zijn. Afgezien nog van het feit da' de Oder-Neisse linie door Moskou al® een conditio sine qua non beschouw® wordt, helpt het de zaak zeker niet da' wederom een nationaal Duits leger wordt voorgesteld. Noch Bonn noch he' Westen zullen in dit Russisch Paasei een teken zien dat de vrede met en oi® Duitsland een aanzienlijk stuk dichte® bij is gekomen. Ongeveer 700.000 Japanse arbeider® zijn gisteren om 16.00 uur Nederland®® tijd een staking van 24 uur begonne®' om te protesteren tegen het wetsontwerp „tegen subversieve acties", dat door d® regering is ingediend. 2 300.000 arbeider® van de niet-communistische vakveren'' gingen zullen hun sympathie met d® staking betuigen door het houden va® demonstraties en bijeenkomsten. De vakverenigingen vrezen, dat het we'5' ontwerp" eventueel tegen hen gebruik zal worden. Hoewel tot dusverre geen olie i" Unie van Zuid-Afrika gevonden ut waardoor de unie gedwongen was uit steenkool te vervaardigen, thans de aanwezigheid van olielaS te zijn vastgesteld. Binnenkort nemen de proefboring®^ een aanvang. De vindplaatsen wofd echter zorgvuldig geheim gehouden, grondspeculaties te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4