Z.H. de Paus wekt priesters en leken op door woord en voorbeeld te prediken ^LIA CUYPERS overleden De familie DELUSSON EISENHOWER en het monetaire probleem in Europa Standaardisatie der munten Een koninklijk heitje voor een karweitje Veertig maal duizend. ^Overal waar we de dood ontmoeten willen we het leven brengen Strijd op Ceram duurt voort ~~door Jacques Ducharme Padvinders vegen de bossen van paleis Soestdijk schoon ST. PIETERSPLEIN OP PASEN MIDDELPUNT VAN DE KERK mmi: Jarenlang een van ome grootste tragediennes kindje uit de a ^aas opgehaald Mgr. Mutsaerts naar Rome vertrokken Leimena sprak over de politiek van Indonesië Nederl. journalisten bij Sukarno De landbouwpolitiek in de toekomst Australische wolverkopen DINSDAG 15 APRIL 1952 PAGINA ^ebed en Eucharistie ^inhaling en voeding van de ziel De Paus spreekt ï^ger F» 4^ -vrtT'U; GREGORIUS voor ^vrg. coenders Ook dr. Ramselaar naar de Heilige Stad Voor uitbreiding van bestralingsapparatuur Koningin Wilhelminafonds schenkt f40.000 Beurs voor Ned. vrouw Negenjarig jongetje verdronken Redders onderscheiden Zweedse studiebeurs Set (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 2e Paasdag Wit ^'nt Pietersplein beleefde gisteren zijn jaarlijkse triomf, waarvoor het plein brUj rpen schijnt. Want hoe mooi en indrukwekkend het plein ook is met de loini J"'6 f°nteinen en het door de eeuwen verweerde travertijn van de ko- tleii pas wanneer het de vergaderplaats geworden is voor honderdduizen- Pa 'h ^"welijks omvat kunnen worden door Bernini's brede zuilengalerijen, het is het meer dan 'swerelds schoonste plein: dan wordt het het levende, t0e ■gloeiende en gonzende middelpunt van de Kerk. Zo was het ook nu weer, op "e ontzaglijke menigte, die urenlang was aangestroomd, in juichen losbrak rolri moment, dat het zijden kleed met het wapen van de Paus werd ont bied Van rï®* buitenloggia en toen onmiddellijk daarna de geheel in het wit ge- aan nI>aus °P het balkon trad, om de Paaszegen „Urbi et Orbi" te gaan geven "lom die- °P bet plein en achter hun radio over heel de wereld, dit grote enl meemaakten. To Pau ?n het stil geworden was en de 8teip was stilgevallen, klonk de MeinVan de Heilige Vader over het karduidelijk en melodieus met de ko- teristieke echo van de luidspre- C0n„,hij het begin van de Via della c'hazione: n^hhteinen! Gasten, die met Pasen Èeipj de Eeuwige Stad zijn gekomen! Wore,hde zonen en dochters van heel de trj0a®r opnieuw heeft de jubelende en d rende boodschap van de engel tf,., Osen geklonken, oproepend tot is .heilige blijdschap: ..Surrexit! Jesus ^frezen! Alleluia!" iver°Uwe Christenen, ge hebt reden te tij2e 0tn op deze stralende dag der Ver- ^su juichen: op deze dag kwam be»s terug tot het leven; op deze dag Öe o Zijn goddelijke zending die in ti.M ®en van de vreesachtigen verduis- h Scheen in het lijdensuur opnieuw ?MhÜa'en" Hij blijft de eeuwige be- van de dood, de bezitter van ^ao in eeuwigheid. Gisteren, van- a's 06n aüe eeuwen leeft Christus ^verwinnaar, zoals op de eerste Ck!-aar het onverwoestbaar leven van 'stils gaat over op Zijn Mystieke '«Mi m- Daarom zeggen wij: Leeft, jptt. beminde kinderen. Ge hebt al ÖGjf,®el zorgen om voor uw levenson- y, houd te zorgen; gij werkt of zoekt sCLrh om de uwen het brood te ver- j(. atfen en een woning; en daar doet 8°ed aan: het is uw plicht! Maar -'o voegen we daar met Jesus' eigen t)aorhen aan toe „Wat baat het lp hiens. zo hij de hele wereld wint. V;a?r schade lijdt aan zijn ziel? Of ZjJ zal de mens in ruil geven voor ziel?" (Matth. 16:26). En de ziel W liet leven zonder ademhaling, zij ep hiet leven zonder zich te voeden; "64, 5 ademhaling van de ziel is het de Eucharistie, is haar voeding fy V' zou het niet genoeg zijn, als gij :1tph Sstbesloten waart om steeds meer bl^8 te leven «te; en tegelijk ongevoelig anderen, die naast u op ,eh liggen. Daarom zouden Wij zo ÜHj,8 zien, dat er op dit plein en uit V^en en nog eens duizenden har- 'othe kreet zou opwellen: „Wij willen °nze broeders doen leven: overal, f:»t we de dood ontmoeten, willen wij a^en brengen!" We zouden willen, geweldige slagordes van apos telen vormden, zoals de Kerk ze in de eerste eeuwen had. Dat de priesters spreken van de kansels, langs de wegen en op de pleinen, overal zijn er zielen, die gered moeten worden en behalve de priesters moeten ook de leken spre ken om met het woord en de liefde geesten en harten binnen te dringen. Ja, binnendringen moet ge, gij dragers van het leven, in de fabrieken, de werkplaatsen en op het veld: overal, waar Christus het recht heeft, binnen te komen. Biedt u aan, zoekt elkaar onderling in de verschillende ar- eidscentra, in dezelfde huizen: allen nauw aaneengesloten in een gedachte en in een adem. Opent wijd uwe armen om allen te omhelzen, die tot u komen om een bemoedigend of geruststellend woord in deze drukkende atmosfeer /an duisternis en ongerustheid. Zet U aan het werk tegen de industri ëlen van de zonde, gij bouwers aan het Huis van God! Zo zal de overwinning van het geloof, van de deugd en de liefde waarnaar Wij verlangen in een weidsere en completere betekenis in u de Christelijke blijdschap doen toe nemen; zij zal vrucht dragen ook in een onwetende en Christus vergeten we reld; zij zal de vrede vestigen en ver zekeren, waarvoor Wij onophoudelijk bidden. O, verrezen Jezus, die glorieus leeft in uw mensheid, wij. danken U voor het geschenk van het leven, dat U onze zie len en Uw Kerk door Uw Verrijzenis gegeven hebt Maak toch, dat deze. Uw kinderen, die hier in godsvrucht bijeen zijn, dit leven met niet aflatende volhar ding in zich blijven voeden, verenigd met U blijven en Uw voorschriften uit voeren. Geef toch, dat het Paaslicht weer licht werpen zal op de weg, die de verloren zielen en de zwervers terug moet brengen in het Huis van Uw Va der! Wek tot de deugd al diegenen, die Uw naam dragen, maar die vergeten zijn wat die naam van hen eist; breek de geesten en de harten open voor Uw licht en Uw liefde bij allen, die twijfelen, bij allen die Uw heilsboodschap ontken nen of er zich tegen verzetten; bij al len, die zich laten verleiden door ijdele en bedrieglijke verlokkingen van deze wereld. Maak nieuw de blijdschap va» Uw Kerk, droog de tranen van haar lij dende, bedroefde en bedrukte leden, die vervolgd worden om wille der gerech tigheid en der waarheid. En laat in all» mensen weerklank vinden de groet, die U na Uw verrijzenis richtte tot Uw leerlingen: Pax Vobis! De vrede zij met U allen. Amen!" Kort laait het gejuich op van de me nigte, die niemand tellen kan. Maar reeds valt weer de stilte, wanneer de Opperkamerheer het grote rituale open slaat en wanneer de heldere stem van de Paus de eerste woorden zingt van het plechtige formulier voor de Aposto lische zegen: „Adiutoriurn nostrum in Nomine Domini Steeds meer mensen knielen: zelfs de Romeinen, die de knie ongaarne buigen en die gewoon zijn, de hele H. Mis staande bij te wonen. Breed tekent de Heilige Vader het grote kruis over het plein, over de stad en over de wereld. Onmiddellijk breekt het gejuich weer los en de kapel van de Palatijnse ere- garde zet de gedragen Pausmars in. En als de Paus eindelijk wuivend en zege nend verdwenen is achter de hoge gla zen deuren van de Zaal der Zegeningen, stroomt het volk weg van het plein. Maar de hardnekkigen en de pelgrims groepen samen bij de fonteinen, wach tend op de Paus, die zich straks als er hard genoeg gejuicht wordt zal vertonen voor een raam van het Pa leis. Elk jaar lukt het en ook nu! Weer klinkt het gejuich van de Italianen en de Spanjaarden en het applaus van de „Noorderlingen": iedereen is blij vol daan om deze afgedwongen toegift, die de Paus zelf zo graag geeft. j? - V. f./ VanaJ het balkon van de Basiliek van St. Pieter in Vaticaanstad geeft Z. H. de Paus, na een korte toespraak van tien minuten, aan een menigte van ongeveer 300.000 samengestroomde gelovigen de Paaszegen. Niet alleep. op 't St. Pietersplein, maar ook in de Via dellai Conciliazone stonden de mensen dicht opeengepakt. CuyP"s, jarenlang een 1,1 k ragcdiennes. is od Eerste van onze k "igcdiennes, is op Eerste Paasdag '%t pensionkamer te Amsterdam, Jij ''i de laatste jaren van haar leven ÏSi e?Zaa«n heeft doorgebracht, over ga'n September j.l. was zij tachtig «Worden. L Ija Juj eenzaamheid van de laatste jaren Jfyg a.Cuypers wel eens hard gevallen, ;;:jv ZlJ had nog graag op de planken ,/tiri werken. Haar gezondheidstoe- No^^l 'lceH er haar in 1948 toe ÏVd k officieel van haar publiek af- *e nemen, in „Lentewolken" van an Roelvink. Cuypers was, zoals vele van ?rot confrères, wier namen tot de i(iT van onze toneelwereld behoren, geboren, in St. Jans Molen- «1 p hij Brussel. In 1891 heeft zij voor <Ytej st in Nederland gespeeld, in het v is Voor volksvlijt te Amsterdam, toen in contact gekomen met de '""fPerj bij haar afscheid in 1948. '5 sft^eester A. M. W. J. Coenders var. o is benoemd tot Ridder in de Sis 6h rt Gregorius de Grote met - pcti Oegen. De versierselen, ver- Ziihk c'ezp Pauselijke onderschei- j MaandaSavon<iie zÜnen "V oviLk m Maandagavond te zijnen iThandigd door Z. H. Exc. Mgr. ■0. "Wiens, bisschop van Roer- 'u hb'Yooiorige jongen heeft uit de Ni», odbou ooi het stoffelijk .over- vVa* a van het tweejarig 'Öie w" de familie A. uit Neer. Het rd sinds 23 Maart vermist. gebroeders Van Lier, die het Grand Théatre bespeelden, en bij hen is zij die hele zomer gebleven. Vier jaar lang speelde zij 's winters in Antwer pen en 's zomers in Nederland. Toen is zij met Joseph van Lier getrouwd en voorgoed hier gebleven. Met Louis Bouwmeester en Louis de Vries kreeg zij alle grote rollen te spelen: later trad zij ook op bij Heyermans en Royaards. Na de laatste oorlog was zij aanvankelijk bij het Amsterdams- Rotterdams Toneel (de Start), daarna bij het Ned. Volkstoneel. Het stoffelijk overschot van Julia Cuypers zal a.s. Donderdag ter aarde worden besteld. Van 10—11 uur bestaat er gelegenheid afscheid van haar te nemen in de Stadsschouwburg van Am sterdam. De stoet vertrekt om 11.15 uur van de Stadsschouwburg af. De begrafe nis op „Zorgvlied" is vastgesteld op 12 uur. (Van een onzer verslaggevers) Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, is gisteren van Schiphol naar Rome vertrokken voor zijn bezoek ad limina. Mgr. Mutsaerts zal verslag uitbrengen aan de Heilige Stoel over de godsdienstige en zedelijke toestand van zijn bisdom en tevens de graven van de apostelen Petrus en Pau- lus bezoeken. Vrijdag 25 April denkt mgr. Mutsaerts naar ons land terug te keren. Hü was vergezeld vkn de direc teur van het Doofstommen-Instituut St. Michiels-Gestel, drs. J. C. van Overbeek, en van plebaan J. J. M. van Susante. van de St. Jan te 's-Hertogenbosch. Met hetzelfde vliegtuig reisde ook mgr. dr. A. C. Ramselaar, pre sident van het Klein-Seminarie te Apeldoorn, die in Rome het con gres zal bijwonen van de „Fédéra- tion Internationale de Jeunes Feminines Catholiques" (Internationale Federatie van Katholieke Jonge Vrouwen), dat vandaag is begonnen en tot Zaterdag zal duren. De deelnemers aan dit con gres zullen zich bezinnen op het geloofs leven. Mgr. Ramselaar zal tevens het congres bijwonen van de „Union Mon diale d'Organisations Feminines Catho liques" (Wereldunie van Katholieke Vrouwenorganisaties), van 20 tot 26 April te Rome wordt gehouden. Tijdens dit congres dat de wereldvrede zal be handelen, zal de Heilige Vader een rede houden. P. W. Lokollo. die zich minister van bevoorrading der Republiek Zuid-Mo- lukken noemt, heeft te Port Darwin aan Reuter mededelingen gedaan over het verzet op het eiland Ceram van de Am bonezen tegen de troepen der republiek Indonesia, dat, naar hij zeide, nog voortduurt. Volgens zijn zeggen, voeren op dat eiland drie duizend man gere gelde troepen en twintig duizend gue- rilla-strijders, slechts gewapend met pijl en boog, gevechten. De Indon. minister van Gezondheid, dr. Leimena, heeft in Malang verklaard, van mening te zijn dat Indonesië geen neutrale buitenlandse politiek kan voe ren. H(j zei dit in zijn hoedanigheid van lid van het hoofdbestuur der Par kindo, de Partai Keristen Indonesia, bij de opening van het congres van deze partij. Hij gaf te kennen, dat, om een neutrale buitenlandse politiek te voeren men een sterke binnenlandse toestand nodig heeft, en voorts een defensieve potentie, die eventuele aanvallers in twijfel brengen. De kern van de huidige buitenlandse politiek van Indonesië is te trachten met de buurlanden en ande re naties samen te werken en de voor uitgang en het welzijn van het Indone sische volk en de wereldvrede te bevor deren. Van de nieuwe regering wordt ver wacht. dat zo spoedig mogelijk de be sprekingen met Nederland over de unie kwestie en het vraagstuk-N.-Guinea worden hervat, aldus Leimena. De Nederlandse journalisten, die hun bezoek van twee maanden aan Indone sië hebben beëindigd, zijn Zaterdag door president Sukarno in zijn paleis te Djacarta ontvangen. De president on derhield zich ruim een uur met zijn gasten. Het Koningin Wilhelminafonds heeft opnieuw een groot bedrag beschikbaar gesteld voor het Rotterdams radio thera peutisch instituut. Dimaai f 40.000, be stemd voor de uitbreiding van de be stralingsapparatuur. Het bestuur van het Fonds Doctor Ca tharine van Tussenbroek maakt bekend, dat in 1952 een beurs groot maximaal f 1000 beschikbaar zal worden gesteld aan een Nederlandse vrouw, die, na voltooiing van haar universitaire studie of bijna aan het einde daarvan, met een bepaald doel een wetenschappelijk on derzoek, onverschillig op welk gebied, in het binnen- of buitenland wenst te verrichten. Sollicitaties met een omschrijving van het onderzoek, waarvoor steun wordt verlangd en met opgave van referen ties, kunnen vóór 15 Mei 1952 schrifte lijk worden gericht aan de secretaresse van het Fonds, dr. M. E. A. de Jong, Hobbemakade 115, Amsterdam-Z. De Nederlandse vertaling door Gabriel Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM VIJFTIENDE HOOFDSTUK In 1893 ontvingen Jean Baptiste en Cécile uit Saint Hilaire in Canada een telegram met de mededeling, dat zij grootouders waren. Louise was moeder geworden van een dochter van zeven pond, die Marie Cécile werd gedoopt. Het was een der gelukkigste ogenblik ken van hun bestaan: zij wisten hun le ven voortgezet en konden met voldoe ning en blijdschap hun schakel in de keten der geslachten beschouwen. Jean Baptiste kon op dit ogenblik Holyoke niet verlaten om naar Canada te gaan en hoewel Cécile haar kleinkind dol graag in haar armen gehouden had, wildé zij een dergelijke lange reis niet maken zonder haar man. Zij besloot dus te wachten tot hij met haar mee kon gaan. Zij schreef haar dochter en haar schoonzoon een lange, dankbare brief, waarin zij hen uitnodigde te gelegener tijd naar Holyoke te komen en hun dochtertje mee te brengen. Hun doch tertje, haar kleinkind! Toen zij dit woord neerschreef, doorstroomde haai een ongekende vreugde. En zij had nv nog een nieuwe naam in haar gebeden te gedenken. Bij het voortschrijden der jaren be gon Cécile meer en meer een vroom en teruggetrokken leven te leiden. Zij be hoefde niet langer de gehele dag naar haar kinderen om te zien, dus had zij veel meer vrije tijd. Die vrije uren be steedde zij door zich in overweging en gebed tot God te wenden om te trachten iets van Hem te begrijpen. Het gebed was haar voornaamste bezigheid. Jean Baptiste verschilde in dit op zicht veel van zijn vrouw. Zijn gods dienst was die van een man, die werken moet en die zijn bestemde deel krijgt aan vreugde en tegenslag. God was voor hem geen wezen, dat benaderd kon wor den; Zijn wegen waren ondoorgrondelijk en wie tot Hem bad deed dit als plicht en in hoop. Jean Baptiste bad nooit voor speciale dingen uit zijn dagelijks leven, zijn gebed was eerder de uitdrukking van sluimerende en gedeeltelijk onbe wuste gevoelens. Hij wist niet wat hij aan God zou moeten vragen, daarom bad hij de gebeden, die hij van jongsaf had geleerd en hij vertrouwde, dat zij verhoord zouden worden. Zijn godsdienst sterkte hem, al gaf hij hem geen eten en drinken. Daar voor behoefde hij trouwens niet te bid den, hij moest er voor werken en zijn lichaam in goede staat houden. Het was zijn ziel, de andere zijde van zijn na- :uur, die om de godsdienst vroeg en hij stilde dit verlangen op de eenvoudigste nanier, die hij kende: door de Mis én door zijn gebeden. Hoewel hij weinig van zijn ziel begreep, wist hij dat de Mis en het gebed haar stormen tot be daren brachten en dat was hem ge noeg. Hjj kon zich niet herinneren, dat hij ooit gebeden had om het geluk groot vader te mogen worden, maar dat deed niet ter zake. Nu hij gezegend was. kwam het er niet op aan of hij het had gevraagd. Zijn kinderen waren hem zonder meer zegening genoeg. Hij wist van de verhouding der geslachten nau welijks meer dan nodig was voor het voortbrengen van kinderen. Hij had geen vermoeden van erfelijkheid, zenu wen, geboortebeperking, regeling en dergelijke moderne zaken. En Cécile wist niet meer dan hij. De vereniging van man en vrouw bracht kinderen voort, wanneer de omstandigheden gun stig waren. Er waren perioden van ver zadiging en van verlangen. Het krijgen van kinderen was van deze laatste het natuurlijke gevolg. Een verdergaande ontleding van het leven zou hem niet weinig hebben ont steld en interesseerde hem niet. Leven en geslacht bestonden uit een element van liefde, een element van plicht en een element, dat beurtelings verdriet en blijdschap inhield. Op deze eenvou dige grondslagen was zijn huwelijk ge baseerd en het had de tijd weerstaan. Iets anders kon hij zich feitelijk niet voorstellen Wanneer één van hun ken nissen zich liet scheiden, overschreed hij od een of andere onbegrijpelijke wijze een grens, die hem nog tot hun oude vriendenkring deed behoren. Wan neer men hem op straat tegenkwam, zou men hem vriendelijk groeten, maar van verdere omgang was hij uitgesloten. Hij was een paria, een zwerver, die eigenzinnig gebroken had met een plechtig aanvaarde en bezegelde af spraak. Hij had de Kerk en haar genade de rug toegekeerd en hij kon dus niet verwachten, dat hij nog op de vroegere wijze zou worden behandeld. Deze dingen zat Jean Baptiste te overwegen op de eerste avond van zijn grootvaderschap. Zijn dochter had een dochter en dit kind zou het eerste zijn van een groot gezin, want natuurlijk, het zou een groot gezin worden. Dit was de traditie van zijn geslacht en zonder twijfel ook de traditie van het geslacht der Rivards, want hij herin nerde zich, dat Jean hem had verteld over verschillende broers en zusters. Wanneer zij kinderen hadden zouden zijn dochter en haar man nog meer van elkaar houden en dientengevolge nog hechter met elkaar verbonden zijn. Zij zouden er niet aan denken zich te laten scheiden en wanneer zij oud waren, zou den zij kunnen terugzien op een wel besteed leven, evenals Jean Baptiste zelf nu kon doen. (Wordt vervolgd). 1r~\°n zeer belangrijk maar vrijwel onopgemerkt feit heeft zich verleden week Jr. voorgedaan. In zijn jaarlijks verslag heeft de chef van de inter-geallieerde Generale Staf, generaal Eisenhower, melding gemaakt van het kernpro bleem van Europa en zelfs van de gehele democratische wereld, te weten het in harmonie met elkaar brengen van de Europese munten. Het door de generaal naar voren gebrachte denkbeeld zou op zich niet zo bijzonder origineel zijn, ware het niet, dat het afkomstig is van de leider van de geallieerde defensie. Wat belangrijk is, is dat hij. die waarschijnlijk de toe komstige president van de V. S. zal worden, een helder inzicht toont ten aan zien van de realiteiten en noodzaken van het ogenblik. Zijn verklaring verdient dan ook bijzondere aandacht, want ieders toekomst is ermee gemoeid. Generaal Eisenhower heeft in zijn verslag het volgende geschreven: „In dien men aan de plannen Schuman en Fleven een plan-Schuman voor de electrische energie en de landbouw toevoegde, zowel als een staandaardi- satie van de munten, welk een voor delen zou Europa hieruit halen! Het zouden de eerste stappen zijn in de richting van de volmaakte economi sche en politieke eenheid en deze al leen zouden Europa in staat stellen in vrede te leven en in haar behoeften te voorzien." En in een ander gedeelte van zijn document zegt de generaal: „Het is op het economische gebied, dat enige on zer grootste problemen liggen" en hij spreekt met gezag over industriële kwesties, de behoeften van de produc tie en het inflatiegevdar. Men kan veel praten over de poli tiek van de integratie van Europa, in welk opzicht men zich trouwens niet onbetuigd laat. Het probleem is te veel „verpolitiekt" Men kan erover denken wat men wil, maar het is duidelijk, dat de overdreven hokjesneigingen der Eu ropese landen een veel te krap kader zijn voor het huidige tijdperk. Op het gebied der munteenheden zal ieder weldenkend mens het erover eens zijn, dat de monetaire wanorde de grootste schade aanbrengt aan de wel vaart der Westerse volkeren. Dat is het eerste probleem, hetwelk een op lossing behoeft. Dat een mogelijk toekomstige presi dent van de V.S. dit probleem op de eerste plaats stelt van zijn beslomme ringen behoort dus niet te worden ver waarloosd. Men kan lang redetwisten over de uitdrukking standaardisatie die hij heeft gebruikt en die blijkbaar niet bij iedereen in goede aarde is gevallen Dit onderdeel doet niet veel ter zake. Het zou trouwens voorbarig zijn reeds thans in onderdelen te treden. Waar het op aankomt is dat de per soonlijkheid, die over enige tijd mis schien in het Witte Huis zal wonen, een oplossing suggereert voor een hoogst belangrijk onderwerp, waartoe de re gering van president Truman niets heeft geprobeerd ondanks veie en kostbare vertegenwoordigers op het Europese continent, die hem ongetwijfeld advies hadden moeten uitbrengen en ondanks het bestaan van internationale organi saties die geacht worden zich er speciaal mede te bemoeien. Wanneer generaal Eisenhower in zijn verkiezingsprogramma een monetair plan inlast met het doel te harmonise ren en zelfs te standaardiseren, zal hij misschien een zeker aantal stemmen in Amerika verliezen, maar hij zal zeker de gehele publieke opinie in Europa met zich mee krijgen, behalve die van de knoeiers. Het is immers duidelijk, dat de dag, waarop de Europese munten solide met elkaar zullen zijn verbonden door doel matige pariteiten, werkelijke faciliteiten voor inwisselbaarheid, effectieve moge lijkheden voor transfers, kapitaal- en goudverkeer weer zullen kunnen wor den hersteld en dat tekorten op beta lingsbalansen niet langer op elk ogen blik tragische crises zullen kunnen ver oorzaken, want het opnemen van credie- ten in het buitenland zal weer moge lijk zijn. Indien de clausules van- deze hervor ming kundig en moedig worden opge steld, zullen zjj moeten inhouden, dat de V.S. hun geweldige goudreserves voor het algemeen welzijn zullen moeten ge bruiken. De sensationele bijdrage die aldus zou worden geleverd zou niet minder essen tieel en niet minder nuttig zijn voor het normaliseren van het handelsverkeer en de pacificatie van de wereld, dan de di recte levering van goederen en wapens, als georganiseerd door het plan-Mars shall. Perzië De Perzische regering heeft geweigerd, de verblijfsvergunning van de correspondent van de „Times" te Teheran, Basil Bunting, te verlengen. Zij heeft hem bevolen binnen 15 dagen het land te verlaten. In het kader van de bekende actie „een heitje voor een karweitje" hebben dertig leden van de Baarnse groepen „Mango Kwane" (zeeverkenners) en „Wilco Jiskoot" (padvinders) onder lei ding van schipper C. C. M. Collard Za terdagmiddag de bossen van paleis Soestdijk schoongeveegd Met werktuigen waren zij opgerukt naar de domeinen en daar voegden de hoofdkwartiercommissarissen H. M. Ro- zendaal (organisatie) en H. T. Nieuwen- huijsen (financiën en beheer) zich bij hen. De meesten togen aan de slag om de lange wijde laan te ontdoen van bla deren; een klein groepje sloeg met bij len los op de omgevallen den, waarvan niet bruikbare zijtakken werden afge kapt, die bestemd zijn als brandstof voor het paleispersoneel. Het werd de „tuinlieden" echter niet gemakkelijk gemaakt door onderbaas G. J. van der Brink, een oud-gediende onder het tuin- personeel van het paleis, die niet zo snel tevreden was. Hij deelde wijze raad uit en gaf hier en daar aanwijzingen hoe men een dergelijk karweitje naar volle tevredenheid van de werkgever moet verrichten. Het resultaat mocht gezien worden en toen de prinsessen Beatrix en Irene een kijkje kwamen nemen naar de stand van de werkzaamheden kon men bij wijze van spreken van de grond eten, zo schoon was het eerste deel van het pad. Het hoogtepunt van de middag was het moment waarop de padvinders hun welverdiende heitjes in ontvangst mochten nemen. Prinses Beatrix, die namens haar koninklijke ouders de hon neurs waarnam, verrichtte de uitbeta lingen, bijgestaan door Irene. Beiden hadden veel schik in het geval en iede re keer als een verkenner naar voren werd geroepen om „zijn loon" in ont vangst te nemen en stram groetend voor de prinsessen verscheen tastte prinses Beatrix in het kleurige stoffen zakje waarin zij de glimmende muntstukjes had bewaard en overhandigde een daar van aan de gelukkige jongeman, die met zijn eerste verdienste zijn plaats in het gelid weer innam. Prinses Irene maakte zich verdienstelijk met het uit reiken van de briefjes waarop de in komsten van de padvinders aangetekend worden. Een komische noot was, toen commissaris Nieuwenhuijsen proteste rend naar de tafel terugkeerde omdat hij wél zijn briefje, maar niet zijn kwartje had ontvangen. Maandagmiddag om half 6 is het 9- jarige jongetje G. A. S., dat in Den Haag op een aan de Troelstrakade liggende schuit aan het spelen was, te water ge raakt. Hij werd spoedig op het droge gehaald en kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch tevergeefs. In het ziekenhuis aan de Zuidwal is het kind overleden. De Wereldbank zal waarschijnlijk aeer binnenkort enige nieuwe grote leningen aan een aantal „vitale" staten in Zuid en Zuid-Oost-Azië verstrekken teneihde deze landen in staat te stellen verbete ring te brengen in hun electriciteits- voorziening, wat met het oog op de agra rische en industriële productie van het grootste belang is. Twee padvindersgroepen uit Benam hebben als onderdeel van de act'ie „Een heitje voor een karweitje", welke actie door het gehele land door padvinders gevoerd wordt, een gedeelte van de tuin bij het Paleis te Soestdijk aangeharkt en schoongemaakt. Nadat dit omvangrijke karwei volbracht was, werd hun de be loning door Prinses Beatrix overhandigd, terwijl Prinses Irene de staatjes, waarop het door de jongens verdiende bedrag wordt aangetekend, bijhield. De „werkgroep prijspolitiek" van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over wenselijke richtlijnen voor de toekomstige landbouwpolitiek. De resultaten van dit beraad zijn aan het bestuur van de Stichting aangebo den. Dit bestuur zal de volgende maand zijn visie op deze resultaten geven. Aan de conclusie over de doelstellin gen van het landbouwbeleid ontlenen wij, dat in de eerste plaats de beschik bare cultuurgrond intensief moet wor den bewerkt. Een arbeidsintensieve land- en tuinbouw wordt noodzakelijk geacht. Vrijheid van bedrijfsvoering en afzet dient zoveel mogelijk gehandhaafd te worden. Wenselijk wordt geacht de productie op de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland te oriënteren. Bevordering van een ruim handelsver keer met het buitenland is vereist. Bij ongunstige economische omstandighe den dient, naar oordeel van de werk groep, het landbouwbeleid gericht te zijn op het handhaven van een redelij ke bestaansmogelijkheid voor de wer kers in land- en tuinbouw. Daarnaast dient gewaakt te worden tegen te hoog oplopen van prijzen van voedingsmid delen op de binnenlandse markt. Ten aanzien van de markt- en prijs politiek in de toekomst is de werkgroep van mening, dat bij ongunstige econo mische omstandigheden een minimum prijsgarantie of een andere garantie voor de belangrijkste producten gege ven dient te worden. Te hoog oplopen van prijzen op de binnenlandse markt moet met de nodige omzichtigheid t.a.v. export en seizoenfluctuaties wor den afgeremd. Voorts zouden de ge noemde onevenwichtigheden tot het ne men van speciale maatregelen kunnen leiden. De burgemeester van Leeuwarden heeft de bronzen medaille van het Car- negiefonds uitgereikt aan twee inwo ners van zijn gemeente, de gebr. Stein- voorte. Dezen hebben zich bijzonder onderscheiden bij het redden van dren kelingen toen in Juni van het vorige jaar een aantal schoolkinderen bij Ame land zich te ver in zee begaf en door de vloed werd verrast. „Veertig maal f 1000.is.... 57.000.riep Wim Jansen Zaterdagavond met bravour aan het slot van zijn laatste uitzending voor de Witte Paters van Tanganyika. Het beroep op de traditionele goede diaad van het katholieke volk in de vasten is met succes bekroond. Een week voor tijd was het doel: f 40.000. ten bate van de door aardbeving vernielde missieposten van de Witte Paters, reeds bereikt. Wim Jansen vroeg zijn trouwe luisteraars en gevers, die voor hun gulheid een pieterig fragmentje van een geliefde gramofoonplaat te horen kregen, om niets meer te sturen, maar de goedgeefsheid begon net als bokbier juist over te schuimen en was niet meer te stuiten. In de laatste week kwam er nog zo een f 10.000.binnen. Vele gevers presenteerden zelf hun gaven. Het was opvallend, dat de verkenners en andere jeugdverenigingen, vooral in het Brabantse en Limburgse, met Tilburg voorop, ditmaal het spits hebben afge beten. Toen de „buit" Zaterdagavond binnen was Wim Jansen had zich ter ere van zijn gasten ook in het wit gestoken kwamen de Witte Paters tevreden van hun bankje achter de microfoon vandaan, om alle gevers dank te zeggen. Er werd een telegram voorgelezen van mgr. J. van Sambeek, de Apost. Vicaris van het verwoeste gebied, waarin deze kernachtig zijn dank uitbracht over het initiatief van de K.R.O. Een treffend staaltje van missionarissen-saamhorigheid gaf de mededeling, dat een belangrijk deel van de som door de Witte Paters zal worden doorgegeven aan de paters Maristen op de Philippijnen, die eveneens door een natuurramp zijn getroffen. Dat vooral als damk voor het feit, dat de eerste gift voor de inzameling afkomstig was van de arme paters Capucijnen. De Zweedse regering heeft voor het studiejaar 1952-1953 wederom een beurs van acht maanden ter beschikking ge steld ten behoeve van een Nederlandse student, om hem in de gelegenheid te stellen dieper in zijn studies door te dringen en hem tevens in staat te stel len Zweden te leren kennen. Het bedrag van de beurs bedraagt 3.200 Zweedse kronen, benevens een toelage van 270 kronen voor de reiskosten. Sollicitaties dienen vóór 20 Mei a.s. gericht te worden aan de Zweedse lega tie, Jan van Nassaustraat 26, te 's Gra- venhage. De totale verkopen van Australische wol in de negen maanden per einde 31 Maart 1952 van het lopende seizoen be droegen (in Austr. 246.942.000 te gen 512.612.000 in dezelfde periode van 1950/51. De hoeveelheid beliep 2.678.359 balen tegen 2.738.552 in 1950/51. De ge middelde prijs voor Greasy-wol bedroeg in deze periode 74.61 (151.12) Austr. pence per pound en voor Scoured-wol 105.17 (172.26) pence. Groot-Brittannië Officieel is te Londen medegedeeld, dat koningin Eli zabeth de Tweede van Engeland en haar kinderen de familienaam Windsor zullen dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3