Marga Klompé over De vrouw in de politiek c Hogere bouwprijs Breedband oorzaak budget overschrijding l Dodelijk ongeluk in de Anthoniestraat BRONNER'S CAMERA-FIGUREN IN DE VLEESHAL SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN IN HAARLEM Brieven van lezers Visserijgolf Maatregelen tegen schrootsmokkel ft ZWITSERS CONCERT IN HAARLEM PERFECT if DONDERDAG 17 APRIL 1952 PAGINA 2 Kiescomité-Agnes Nolte in Haarlem 55 55 K.V.P.-beleid onder de loupe genomen WASSERIJ DUYN KINDERFEEST IN „ST. BAVO" Henk Zoutendijk met zijn poppenkast Ontheffing winkelsluiting Burgerlijke Stand Met het jeugdkoor „Inter-Nos" JAN VAN DER PIGGE brengt nu reeds een goede en goedkope sigaar voor lo eeni Tien in een doos voor één gulden Een Sumatra-Corona, een eigen merk van: Vrachtauto overrijdt vierjarig meisje Vrouw verdacht van diefstal van sterke drank Uitspraken rechtbank Kind bij oversteken van Oude Weg aangereden Cafébezoekers vluchtten het dak op Waterstanden Snel en sportief. Onovertroffen rijgenot. HEEMSTEDE „REBECCA" Verdienstelijke opvoering van „Berkenrode" Uitslag tekenwedstrijd voor kinderen Naar Putten Vergadering Algemene Winkeliersvereniging HALF OM HALF BIJ DE MIDDENSTAND De oude stad op platen in juweel van omgeving Alleen voor buitenlanders R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Volleyballournooi begonnen Zestallen met enthousiasme aan het werk DAMMEN Nieuws uit Kennemerland R.K.S.V. „Leonidas" afd. HandbalV olleyball R.K. Turnvereniging WJ.K. Vrijdag 2 Mei De gecroonde leersse per televisie Ongeval Breedband-bouw Sinterklazen AANRIJDING OP ZIJLWEG Weer papierfabriek er koninkl. onderscheiden Beurs van Amsterdai» ov$ Beurs van New York 5? Voor een beperkte kring van K.V.F.- leden heeft gisteravond het Tweede-Ka merlid mej. dr. Marga Klompé in een der zalen van rest. Brinkmann gespro ken over het binnenlands beleid van de R.V.P. en de plaats van mej. Agnes Nolte in de politiek. Dit laatste naar aanlei ding van het feit dat mej. Nolte voor de nieuwe verkiezingen niet meer op een direct verkiesbare plaats staat. De ver gadering van gisteravond was belegd door het Kiescomité-Agnes Nolte. De spreekster stelde vast, dat de bui tenlandse en de binnenlandse politiek niet van elkaar té scheiden zijn. Zij be zag vanuit het buitenlandse standpunt de wereld met grote zorg en gaf te ken nen, dat we op het ogenblik midden in een crisis staan, die niet alleen politiek of economisch, maar ook geestelijk be paald is. De komende decennia zullen de oplossing moeten brengen en zijn be slissend. Het gevaar van buiten af is wel reëel, maar volgens spreekster niet het grootst. Ik geloof, aldus mej. Klompé, niet aan het directe gevaar van een militaire agressie van Sovjet-Rusland. Wel zitten wij diep in een economische en geestelijke oorlog. Dat mogen we wel terdege beseffen. Het grote gevaar, dat ons bedreigt, komt echter van binnen uit in de Westerse gemeenschap. Wij hebben niet meer het vertrouwen in een eigen ideaal en toekomst en geen vol doende geloof om pal te staan voor de menselijke waardigheid. In Europa lijdt men aan een diepgaande ontkerstening. Als de staten niet gezond zijn kan er geen sprake zijn van een gezonde in ternationale opbouw. De buitenlandse politiek is daarvoor te nauw in de bin nenlandse politiek gestrengeld. Op het binnenlandse terrein moeten drie punten goed in de gaten gehouden worden. Ten eerste moeten de gezinnen de gelegen heid krijgen tot een goede gemeenschap uit te groeien. Vervolgens is daar de opvoeding van de jeugd. Hierover liet de spreekster een ware noodkreet ko ren. Zij wees op de hardheid van de Advertentie AMSTERDAMSE*'AART 20 TH. 11053 Gisteren werd in het St. Bavo-gebouw aan de Smedestraat onder auspiciën van het Haarlems Katholieke Vrouwen gilde een kindermiddag georganiseerd, waarbij de heer Henk Zoutendijk met zijn poppenkast optrad. De zaal was gevuld met ongeveer 450 kinderen, die met zeer veel spanning en ongeduld zaten te wachten, totdat de poppenkast zou beginnen. Maar geen nood; de wachttijd werd doorgebracht met het zingen van de onvergetelijke „Speel tuin" die zoveel rumoer rondom het kind heeft veroorzaakt; de kinderen echter trokken zich er niet veel van aan. De dames hadden de handen vol om het rappe volkje in bedwang te houden. Maar eindelijk kwam de man van de kijkkast op het podium: elk kind probeerde zijn buurman te kal meren, wat na heel veel „pssts" ge lukte. Het is de heer Zoutendijk eigen kin deren bezig te houden, niet alleen met zijn poppenkast maai- ook met zijn ge baren en vertelseltjes waarbij zijn schoolmeesterstalenten ook al is hij sinds lang geen onderwijzer meer hem de flair en kunde verschaffen. Na zijn kleine inleiding die hij tevens ge bruikte om enkele ..kinderafspraken" te maken, begon het spel .De avonturen van Prins Boudewijn". De kinderen genoten vooral omdat zij in het spel mee moesten doen. het geen natuurlijk menige uitroep in de zaal veroorzaakte. Een feestelijke mid dag dus, waarbij het kinderhart zich kon uitleven. Met het oog op de bloei van de bol gewassen op de bollenvelden op de Zon dagen 20, 27 April en 4 Mei 1952, op welke dagen in Haarlem een talrijk be zoek van elders te verwachten is. heb ben B. en W. besloten algemene onthef fing te verlenen van alle verbodsbepa lingen van de winkelsluitingswet tot des namiddags 8 uur. In verband met de in deze gemeente opgestelde kermisvermakelijkheden, welke op 30 April en op 1, 2 en 5 Mei 1952 voor het publiek toegankelijk zijn, is op genoemde dagen algemene onthef fing verleend van alle verbodsbepalin gen van deze wet. GEBOREN: M. W. Drijver—Zwaarde maker, M. E. Dreijer—van Essen, M. C. van Woerkomvan Warmerdam. M. W. GriekspoorScheepmaker, M. C. Rietveldvan Paridon, z.; D. Horn— Haven, J. Doezievan der Reep, A. E. van SlootenBottu, C. A. Kasten van Glabbeek, W. KruijerVredenberg, A. M. JacobsHahnel, d. ONDERTROUWD: J. D. Dam en G. M. Jansen, J. C. Jansen en M. C. H. van der Zijden, H. C. Stoové en A. R. Matherus. W. van Opzeeland en C. W. van Soelen, J. van Rooijen en A. W. Damme. J. Perrij en E. Slot, M. Knol en M P. Wijkhuisen. R. Dijksterhuis en M. de Nooij, J. J. Lijenaar en J. C. Foppen, A. J. van der Meer en P. M. Lagerweij, T. A. Spook en W. Blom, C. C. Ssndfort en F. P. H. Sourbag, A. Galama en M. M. van der Schuit, P. J. Jordan en C. Warmerdam, T. J. van Geldorp en H. van Gulik, D. J. Meijer en G. A. Vollenga. GEHUWD: J. F. Goossens en A. M. van Buchem, J. M. Boom en P. Wester burger, I. Haee en M.#de Kuijper, H. J. van den Berg en M. Konings, L. Kempen en N. Jonker, M. Dijk en M. Geels. J. Wiering en G. A. Mantz, A. M. Meijer en M. E. van, Maren, F. Helmus en C. Lijnzaad. S. Kamsma en C. M. Hogerheijde. H. Zuiderduin en J. E. Huijbens. A. G. de Bakker en Y. E. Clariisse. J. H. Sormani en E. W. de Wit. H. J. Heemskerk en G. A. Laan, J. M. Oudesluijs en. J. W. van der Vèldt. J. Martens en C. van Heijningen, J. Beenen en M. Hammega, A. de Boer en C. G. M. Rijkes. J. J. Pieéte en L. M. A. Döpp, B. Z. Salomé en A. van Huijzen. OVERLEDEN: C. Dijksmande Jong, 85 j., Kenaupark; M. KramerLuij- ten, 71 j., Kamperlaan; A. M. W. Wees manPannekoek, 75 j., Spionkopstraat; K. Roos, 71 j,, Brouwersstraat; M. S. TerolSwitser, 77 j„ Kleine Houtweg; K. L. Mok, 28 j., Klarenbeekstraat; P. Geldorp, 76 j„ Garenkokersk?de: J. Hoedtden Dolder, 46 j., Hazepaters- laan; A. M. F. GarstenveldHeijdek- ker, 81 j., Magdalenastraat. jongeren die wars zijn van sentimentali teit en een ontstellend gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef tonen. Het is de taak van de ouderen hun levenswijsheid mee te geven. De burger van Nederland moet weten, waar hij aan toe is. Het voorhouden van de gevaren, die hem bedreigen, is een derde punt, dat bijzondere aandacht ver dient. De katholieken en zeker de in- telligentia blijven, aldus mej. Klompé, te veel afzijdig, zowel op internationaal als nationaal vlak. En daarmee schuiven ze een verantwoordelijkheid van zich af. Het is opvallend, dat Z.H. de Paus de laatste maanden zich steeds met alarme rende toespraken tot de christenen richt. De H. Vader roept ook de vrouwen op er bij te zijn en haar stem te doen gel den. Nadat de spreekster enige zinsne den had geciteerd uit een toespraak, die Z.H. de Paus had gehouden tot de Ka tholieke Vrouwenorganisatie, bracht zij de terugkeer van mej. Agnes Nolte in de nieuwe Kamer ter sprake en wees erop, dat mej. Nolte met. haar ervaring van vier jaar als Kamerlid recht had op die terugkeer. De grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw was gisteravond tot de laatste plaats bezet, toen het jeugd koor „Inter-Nos" onder leiding van de heer Jan Booda de kindercantate, van Cath. van Rennes inzette, de bekende „Schoonste Feestdag". Dat was het be gin van een gevarieerd programma, een prettig onder-onsje, mogen wij wel zeg gen, waarin het Zwitserse element de boventoon voerde. Een groep vaardige Zwitsers had tenminste haar bivak op geslagen in Haarlem en met het jodel- koor, een muziek-ensemble, volksdansen, vendelzwaaien en een onvervalste al penhoornblazer werd de Haarlemmers een brokje klein-Zwitserland voorge schoteld. Het jodelkoor bracht verschillende aantrekkelijke nummers in het popu laire genre en in het bijzonder willen wij het „Grüss Gott", de „Alphenruf" en „Annemarie" noemen, welke liede ren met veel sfeer ten gehore werden gebracht. Het muziek-ensemble vormde een feestelijke omlijsting en men moet het maar voor lief nemen, dat wij hier geen artistieke maatstaf aanleggen. Na de pauze ontpopte dit ensemble zich tot een groep van muzikale kunstenmakers, waarmede het opgetogen publiek zich kennelijk vermaakte. De meeste be wondering hadden wij overigens voor de vendelzwaaier, die enkele geraffi neerde en zeer bijzondere staaltjes liet zien, welke een langdurig applaus ont lokten. In da volksdansen waren de Zwitsers minder gelukkig. De beperkte ruimte, die hun geboden werd, zal daar wellicht schuld aan hebben, maar voor al de dansen na de pauze werden be paald rommelig uitgevoerd met onnodig en soms ongegeneerd geschreeuw. De alpenhoorn vormde uiteraard een aparte attractie, zij het dan ook dat de besloten ruimte van een zaal het geluid geen vrije loop kon geven, waardoor veel van het gewenste effect verloren gaat. Het kinderkoor zelf nam van het uit gebreide programma drie nummers voor haar rekening. Wij noemden reeds „De Schoonste Feestdag", een cantate, die spontaan en met veel vriendelijkheid ten gehore werd gebracht. De „Boeren dans" kwam er vlot eri vrolijk uit en de „Kuhreihen", die gezongen werden door de Zwitsers en het kinderkoor, vormden een fraaie afsluiting van het geheel. Veel applaus natuurlijk en uitwisse ling van geschenken. Het moet ons echter van het hart, dat wij geen be wondering konden opbrengen voor de wijze, waarop een incident met het „praterig meiske" aan het begin van de avond werd opgelost. H. Hofleverancier Grote Houtstraat SI Thans DE SIGAAR onder ieders bereik! Ao. 1S00 In de Anthoniestraat is gistermiddag rond half drie een vierjarig meisje Marianne Kaatee door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het meis je zat in een wandelwagentje, dat werd voortgeduwd door haar driejarig zusje. Toen de chauffeur van een vracht wagen, die langs de weg geparkeerd had gestaan, wegreed, kwam het wan delwagentje voor het rechter achterwiel terecht. Het inzittende kind werd over reden en overleed ogenblikkelijk daar na. Als verdacht van diefstal van een hal ve liter sterke drank is gisteren een 46-jarige Haarlemse vrouw J. E. L. aan gehouden. Het gestolene was afkomstig uit een café aan de Lange Veerstraat. Bij onderzoek bleek, dat zij reeds meer keren sterke drank had wegge haald, die zij had verkocht. De twee Haarlemse jongelui, die op de avond van 2 Maart bij de Stads schouwburg een daar geparkeerde auto weg haalden en ermee naar Limburg reden om werk te zoeken in de mijnen, stonden 14 dagen geleden voor de Haar lemse rechtbank terecht en hoorden ieder een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Vanmorgen werden zij veroordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijk. De moeder, die haar kind mishandeld had en deswege terecht moest staan, werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vijf maanden. Een 5-jarig jongetje H. Z. is gister avond om vijf uur. toen het met enige vriendjes de Oude Weg overstak, door een personenauto gegrepen. Het kind was halverwege de weg en liep plotse ling weer terug naar waar het vandaan gekomen was. De andere kinderen sta ken de rijbaan over en bereikten veilig de overkant. Het jongetje werd door de voorzijde van een naderende auto ge grepen. Het liep daarbij vermoedelijk een schedelbasisfractuur op en is naar het Grote Gasthuis vervoerd. Om half 9 gisteravond vluchtten twee bezoekers van een café aan' de Boter markt het dak op. Zij hadden het een en ander gebruikt, maar bleken, toen het op betalen aankwam, geen geld te heb ben. De caféhouder had van hen een bedrag van 13 gulden te goed. De eige naar van de zaak ging hen achterna. Enige omstanders volgden de niet beta lende bezoekers en haalden hen van bun hoge schuilplaats. Inderdaad- had den de twee klanten geen geld bij zich. Er is nu echter afgesproken, dat het ver schuldigde bedrag de volgende weeki zal worden voldaan. Donderdag 17 April Hoog water: 8.38 uur en 21.21 uur Laag water: 3.53 uur en 16.29 uur Maanstand: laatste kwartier 10.07 u. Vrijdag 18 April Hoog water: 9.55 uur en 22.47 uur Laag water: 4.58 uur en 17.55 uur Advertentie Importeur: J. Leonard Lang STADHOUDERSKADE tt4 AMSTERDAM TEL 37100 De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" besloot Woensdagavond het toneelsei zoen met een alleszins geslaagde opvoe ring van het toneelspel „Rebecca" naar het gelijknamige boek van- Daphne Du Maurier. Door de vele opvoeringen mo gen wij de inhoud van dit spel vol doende bekend veronderstellen. „Ber kenrode" heeft van dit spel een zorg vuldig voorbereide uitvoering gegeven. De regisseur, de heer A. Holtslag, heeft er zijn handen aan vol gehad, doch hij krijgt steeds meer en beter materiaal ter beschikking, zodat de kwaliteit der voorstellingen naar evenredigheid stijgt. Gé Kromhout was een zeer goede Maxim de Winter en Ria Lohman se condeerde hem volledig als het schuch tere kindvrouwtje, dat tevergeefs vecht tegen de geest van Rebecca, die ook na haar verscheiden nog door de zalen van het landgoed dwaalt. Dat deze aan wezigheid voelbaar was, kwam in hoofdzaak door het spel van Riet van Rooden als mevrouw Denvers, die haar hele leven aan Rebecca had gewijd en haar opvolgster haatte, zoals alleen een vrouw dat kan. Ook Bob Kostermans als John de butler droeg door zijn hou ding en optreden bij tot het scheppen van deze angstsfeer. Bert Grijmans. die even met onze moedertaal in conflict kwam, was een goede maar verder on benullige Giles Lacy, een zwager van Maxim, en Lon v. d. Voort als Beatrice, zijn vrouw, schiep met haar voort durende zeer openhartige opmerkingen waar het nodig was, een wat opgewek ter sfeer. Theo Moorman probeerde en vaak niet zonder succes een toegewijde Frank Crawley. rentmeester van Maxim, te zijn, maar slaagde daarin toch niet altijd. Lou Hopstaken was een inderdaad zeer drankzuchtige Jack Fa- vell en Jos Striekwold was een indruk wekkende kolonel Julian, commissaris van politie. De regisseur vervulde op vlotte wijze de rol van William Tabb. de scheepsbouwer, Harry Jonkman was Robert de huisknecht en tenslotte liep Tineke Visser enkele malen over het toneel als Alice het kamermeisje. Aan het eind van het spel, het was inmiddels tien minuten voor twaalf ge worden, kreeg het gehele gezelschap een hartelijk applaus van het vrijwel geheel gevulde Minerva-theater en Ria Lohman werd verrast met een bloem- stukje, dat zij, als vertolkster van de allermoeilijkste en meest eisende rol in dit zeer gecompliceerde stuk volkomen had verdiend. De wijze waarop „Ber kenrode" het seizoen heeft afgesloten, geeft alle hoop op een goede toekomst van deze nog jonge maar hard werken de vereniging, die thans, naar verwacht mag worden, over verschillende moei lijkheden heen is. Na lang wikken en wegen heeft de Jury de volgende uitslag bekend ge maakt. Kleuters: 1. Willem v. Rappard 2. Thames Kout, 3. Gerrit v. d. Burg, 4. Trudy van Wijk, 5 Ritske. Overige prijswinnaars waren Coco Kemper. Jan de Groot. Robin Harrevelt, Fasal Khan, Paul Cohen, Inayathufiissa Khan, Henk Ruiter. Marjolein Franken, Trudy Behage, Jan Stoutenbeek. Eervolle vermeldingen kregen Peter Muller. Margriet de Groot, Henk Klijn en Guus Verdonschot, de laatste voor boetseren. Alle kinderen, die een prijs hebben gewonnen, krijgen bericht waar de prijzen gehaald kunen worden. Hun, die alsnog een bezoek aan deze zo belangrijke tentoonstelling willen bren gen. wordt ter kennis gebracht, dat de duur er van is verlengd tot en met 23 April a.s. Men heeft, dus nog volop ge legenheid te gaan kijken. Naar wij vernemen gaat op 22 April a.s. de Jan van Goyenvereniging per touringcar naar Putten voor het over handigen van het bedrag, bestemd voor de bouw van een vierde woning. Het is niet uitgesloten, dat het college van B. en W. aan deze tocht zal deelnemen, zodat de trip een officieel karakter gaat krijgen. De met veel belangstelling verwachte ledenvergadering van de Algemene Winkeliersvereniging zal op Woensdag 23 April. a.s. in restaurant ..Boeken rode" worden gehouden. Op deze ver gadering zal een definitief bestuur wor den gekozen en tevens de naam van de vereniging worden vastgesteld. BIOSCOPEN: Rembrandt: Sensatie in San Hemo, 18 jr., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Lullaby of Broadway, a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Liixor: We gaan naar Monte Carlo, 18 jr., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Malle molen, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Hyena's van het rotsgebergte, 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Lido: De zoon van de Kalief, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Comanchen op oor logspad, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 17 April Concertgebouw: Haarlems Chr. Mannen koor. Grote KeftOrgelconcert door George Robert 34 uur. Vrijdag 18 April Stadsschouwburg: R.K. Toneelgroep „Lu- damus" met „De Herbergierster", 8 uur. De tweede culturele avond van de ka tholieke middenstand is gisteren een bij zonder succes geworden. De zaal van „Die Raeckse" was volledig bezet en vermoedelijk zijn de verwachtingen,, die de aanwezigen blijkbaar koesterden van het „Half om half"-programma van Harry Prenen en Godfried Bomans, wel vervuld. Zowel Prenen als Bomans kwam met verschillende bekende producten voor de dag, maar de attractie was on getwijfeld, dat het werk nu door de schrijvers zelf werd voorgedragen. Van Prenen hoorden wij een passie- en Paasgedicht en de kostelijke ballade over Broeder Nicasius. Boman para deerde weer eens met zijn Antichrist, Pieter Bas, en vond verder een goed voorzien arsenaal in zijn „Buitelingen". Het is een goed besluit geweest van ,.Haarlems Bloei" om de prachtige his torische Vleeshal dagelijks voor het pu bliek open te stellen in de tijd, dat er geen tentoonstellingen worden gehou den. Sinds Zaterdag hebben 115 per sonen een gering entree geofferd om de binnen-architectuur en de prenten uit de gemeentelijke atlas te bekijken. Deze 115 bezoekers waren allen buiten landers In gezelschap van de stedelijke archi varis, mej. dr. Kurtz, de voorzitter en de directeur van Haarlems Bloei, heb ben wij een rondgang door het gebouw gemaakt. Wij moeten eerlijk bekennen, dat het tentoongestelde wel wat pover is, maar vernamen, dat het om een proef gaat en dat enige uitbreiding van „Haarlem op platen" in de bedoeling ligt. Er zijn tekeningen van C. Springer en W. J. Boogaard waarop de Vleeshal met entourage uit de vorige eeuw voor komt. Op een werkje van C. van Noor- de uit 1793 is te zien hoe in de patriot tentijd kanonnen voor de Hoofdwacht waren opgesteld. Deze tekenaar heeft in samenwerking met H. Spilman een serie afbeeldingen uit de omgeving ge maakt onder de titel ..Aangename ge- zigten in de vermaakelijke landsdouwen van Haarlem". Interessant is een teke ning naar een schilderij van P. Saenre- dam, voorstellende liet bezoek vari Prins Maurits aan onze stad in 1618. Men ziet daarop ook het stadhuis voor de verbouwing in 1630; beelden aan de gevels en een ooievaarsnest op het dak. J. Bulthuis en J. H. Schouten maak ten tekeningen van Hofjes, het in 1768 afgebroken Weeshuis, de binnenplaats van het Prinsenhof. Uit een werkje van Gerrit Berckheyde (1682) blijkt welke prachtige geveltjes in die dagen naast de Vleeshal pronkten. Een der muren is bedekt met een tapisserie met episoden uit de geschie denis van Alexander de Grote. Dit be zit uit de 16e eeuw is door het Rijks museum in bruikleen afgestaan, waar toe de heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, zijn bemiddeling heeft verleend. Het ig jammer, dat de verrassend mooie bovenzaal met de zeer beziens waardige balkenzolder niet betreden Woensdag waren" alleen de afd. A, B en C in actie. In totaal stonden er 14 wedstrijden op het programma. Een rus tige dag dus, welke nog rustiger werd, doordat de Rijkskweekschool in afd. A en de Chr. M.U.L.O. uit Bloemendaal in afd. B de voorkeur gaven aan een vol- leybal-tournooi, dat in het Krelagehuis was uitgeschreven. De laatste school vond het maar niet eens nodig om dat te melden, doch ook de a.s. opvoeders der jeugd moeten begrijpen, dat een in schrijving, die in Maart gedaan werd, verplichtingen met zich mede brengt, die men als sportsman behoort na te ko men of, indien men zich daaraan wenst te onttrekken, dit vóór en niet tijdens een tournooi behoort te doen. Afd. A gaf dus slechts één wedstrijd te zien. De M.T.S. klopte het Lorentz- lyceum, hoewel de krachtsverhouding minder groot was, dan de cijfers doen vermoeden. In afd. B kwam door bovengenoemde omstandigheden de Ambachtsschool zon der spelen in de halve eindstrijd. Maar de overige wedstrijden in deze afdeling gaven spanning genoeg. Opmerkelijk is het geringe succes van de Triniteits- elftallen. De strijd in B gaat nu alleen tussen de Ambachtsschool en drie U.L.O.-elftallen. Afd. C had weer een drietal hoge uit slagen, de spanning zal wel pas Vrijdag in de vierde ronde komen. De uitslagen waren dan: Afd. A: Kennemer Lyceum 1Rijks kweekschool 1, Rijkskweekschool n.o.; LorentzlyceumMTS 1 04. Afd. B: RKULO 1 (O.Gr.)—Triniteits- lyceum 2 31; Klaas de Vriesschool 1 Bronsteeschool 1 11, KI. de Vriesschool wint; Ambachtsschool 1Chr MULO (Bl'daal), Chr. MULO n.o.; A.' H. Ger- hardschool 1Hartenlustschool 1 10. Afd. C: St. Henricusschool 3St. Hen- ricusschool 2 011; Triniteitslyceum 4 RKULO 2 (O.Gr.) 0—1; A. H. Gerhard- school 3Lorentzlyceum 3 5—0; KL de Vriesschool 3—1ste Chr. Lyceum 2 1—5; Karei DoormanschoolTh. M. Ketelaar- school 2 010; Kennemer Lyceum 2 Pr. Ireneschool 1 00, Pr. Ireneschool wint; Bronsteeschool 2Ambachtsschool 3 23; Th. M. Ketelaarschool 3Am bachtsschool 2 014. Voor Vrijdag staan op het program ma: Afd. A halve eindstrijden: Coornhert- lyceumHBS B en Kennemer Lyceum MTS. De eerste wedstrijd op het HFC- terrein, de andere op de Schalkwijker- weg, beide om twee uur Afd. B: RKULO 1—KI. de Vriesschool 1, terrein Bloemendaal en Ambachts school 1A. H. Gerhardschool 1 in het' Noordersporpark, ook beide om twee uur. De heer P. van lluggenum te Haarlem is op 10 April 60 jaar in dienst van de firma Rijnierse, bouwbedrijf te Overveen. Aanwinsten. Pierre Benoit: Monsieur de la Ferté; Agatha Christie (Agatha Mallowan-Miller): Peril at end house; Gerd Gaiser: Eine Stimme hebt an; Franz Kafka: Das Schloss; Frangois Mau- riac: Le feu sur la terre; Myonne: Hon prince viendra; Anne de Tourville-. Jabadao; Robert Penn Warren: World enóugh and time. In C de 4de ronde, des middags aan de Kleverparkweg. St. Henricusschool 2 —RKULO 2 en A. H. Gerhardschool 3 1ste Chr. Lyceum 2 om 2 uur; Th M. Ketelaarschool 2Pr. Ireneschool en Ambachtsschool 3Ambachtsschool 2 om 3.15. Gistermiddag om precies tien minuten over half één werd in het Krelagehuis het School-Volleybaltournooi 1952 ge opend met wedstrijden op vijf velden tegelijk. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond, die dit tour- nooi organiseert, heeft heel wat aan dacht besteed aan de instructie van de deelnemers. Men is wat verwonderd ge weest over het grote aantal aanmeldin gen om aan de wedstrijden deel te nemen. Op de Haarlemse scholen is blijkbaar veel aandacht besteed aan deze voor ons land nog zo nieuwe sport, want er hebben niet minder dan 44 ploegen ingeschreven. Het was Woensdag bij de start van het tournooi een drukte van belang in de grote zaal van het Krelage huis. De zestallen, die de eerste wed strijden moesten spelen, hadden hun supporters meegebracht en nadat de heer P. M. Beyen, voorzitter van de afdeling Haarlem, een openingswoord had gesproken, was het woord aan de leerlingen langs de lijnen, die de school- ploegen vol enthousiasme aanmoedigden. De afgebroken wedstrijd van Bever wijk tegen O.D.V. is nog niet tot een einde gebracht en kan nog wat sensatie brengen. Immers. O.D.V. won intussen van D.D.D. en is kampioen als de wed strijd tegen Beverwijk gewonnen is; een gelijk spel is zelfs reeds voldoende. De Beverwijkers menen echter dat er in de afgebroken standen nog winst mogelijkheden zijn. Zou dat inderdaad het geval zijn dan is het pleit nog niet beslist en zal er nog een herkamp tus sen D.D.D. en O.D.V. moeten plaats hebben. Met grote belangstelling wordt het resultaat van de hangpartijen tege moet gezien, ook al is dan Beverwijk zelf uitgeschakeld voor de titel. De persoonlijke kampioenschappen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Hoofdklasse: T. Postma-J. v. Straten 1-1, P. Hollenberg-H, Willemse 2-0, T. Postma-P. Hollenberg 1-1. Eerste klas: A. de Zeeuw-C. Sprenke ling 0-2. A. Douma-J. Kroon 0-2, N. M. Oud-J. Kroon 1-1. Tweede klas: J. v. Velzen-C. Ory 1-1, G. Faay-A. v. Duin 0-2. Jeugdklasse: A. v. d. Steen-H Lang broek 2-0, C. Roos Jr.-C. Klaus 1-1, H. Beliën-L. Fopma afgebroken. De finales worden in de loop van deze week voortjgezet. De R.K.S.V. „Leonidas" heeft in sa menwerking met het handbalbestuur het plan opgevat om bij voldoende belang stelling een volleyball-afd. op te richten. De oprichtingsvergadering zal plaats hebben op Maandag 21 April a.s. in het K.A.J.-gebouw,, Prinsen Bolwerk. Aan vang 8 uur, zaal 4. Belangstellenden voor deze sport, die zowel zomers als 's winters gespeeld wordt, zijn op de vergadering van harte welkom. Het plan is om met da mes- en herqnteams deel te nemen aan de a.s. zomercompetitie van de Haar lemse Volleyball Bond. De wedstrijden worden 's avonds gespeeld op de Gem. sportterreinen aan de Schalkwijkerweg, terwijl in de winter de wedstrijden ge speeld worden in het Krelagehuis aan de Leidsevaart; ook op avonden in de week. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt en tevens is er gelegenheid tot aanmelding bij het secretariaat, de heer H. A. Vosse, Junoplantsoen 51, Haarlem. De R. K. Turnvereniging WIK geeft Zondag 20 April haar jaarlijkse uitvoe ring in het hotel Vreeburg. Ouders van de leden en donateurs, en allen, die be langstelling tonen voor het turnen zijn welkom. Het is een mooie gelegenheid om eens nader kennis te maken. De uit voering begint om 8 uur. mag worden. Er zou dan meer toezicht moeten zijn en daarvoor ontbreken de gelden. Naast de ingang van de Vlees hal kan men brochures en boeken over Haarlem verkrijgen en alle inlichtingen. Toen de vreemdelingen grotendeels niet de trein in de stad aankwamen was het V.V.V.-gebouwtje op het Stationsplein voldoende, maar nu zovelen per auto komen is het nodig ook in het Centrum een bureautje te openen. De Vleeshal blijkt hiervoor wel zeer geschikt te zijn. Anderzijds kunnen degenen, die logies buiten de hotels en pensions wiilen verlenen, zich daar opgeven. Zaterdag voor Pasen was het bureau op het Stationsplein tot 10 uur 's avonds ge opend, waardoor 72 logies-zoekenden geholpen konden worden. In Haarlem heeft de politie een lijst met alle adres sen van degenen, die een bed ter be schikking van de onderdak zoekende reizigers hebben. Enige belangrijke tentoonstellingen zijn door de commissie van toezicht op de Vleeshal goedgekeurd. Van 31 Mei tot 5 Juli zal in de beneden- en boven zaal een specimen van de boekkunst gegeven worden, onder het motto: Van de Olm tot de Roos. Van half Juli tot half September vraagt een Camera Obscura-tentoon- stelling de bijzondere aandacht. In de beneden-hal worden de afgewerkte beelden voor het Hildebrand-monument van prof. Bronner opgesteld en boven zullen allerlei voorwerpen uit de dagen van de Camera te zien zijn. Eintl September wordt de Vleeshal luilekkerland door een expositie onder de titel „Kunst in de banketbakkerij". Er zit dus leven in de brouwerij, waarvoor de burger slechts dankbaar kan zijn. Vrijdag 2 Mei a.s. zal de K.R.O.-Tele- visieafdeling een volledige uitzending verzorgen uit de grote zaal van Gooi land te Hilversum, waarbij ook publiek aanwezig zal zijn. De toneelgroep Puck zal „,De gecroonde leersse" van Michael de Swaen opvoeren. Ook de overige de len van het K.R.O.-televisieprogramma, zoals het weerpraatje e.d., zullen op het toneel van Gooiland worden opgevoerd. Bij de pauze is het televisieprogramma ten einde en wordt de voorstelling door Puck voor de tpeschouwers voortgezet. Gisteren is de heer C. Heitink uit Beverwijk, werkzaam bij de fa. Boe lens en van Eesteren, tijdens werk zaamheden bij de bouw van de Breed- band-walserij, van een ladder geval len. Hij is ter observatie in het Roode Kruis-Ziekenhuis opgenomen. Het stukje „Sinterklaas in de raad", dat dezer dagen in de NHC verscheen, maakte het volgende plan bij mij wak ker: Kan er niet door de raad besloten worden dat er slechts één intocht van de ene echte Heilige Man zal zijn, die dan op zijn rit door de stad halt kan houden bij de grote magazijnen en in de straten, waaraan door de Raad vergun ning is verleend gm de Heilige Man zit ting te laten houden? D.eze openbare zittingen zouden dan ku/.nen beginnen op de dag volgende op die van de intocht. Ik stel mij dan verder voor dat aan de zaken en straten waaraan een vergun ning als boven bedoeld wordt verleend, de verplichting is verbonden om geza menlijk de kosten van deze intocht te dragen. Hierdoor besparen zij aanmer kelijk op hun anders zo hoge kosten. Zij ontvangen dan echter het voorrecht om de Sint vóór hun zaak of in hun straat speciaal te begroeten. Mij dunkt dat hierdoor het euvel van meerdere intochten uitgeschakeld wordt, terwijl de „standing" van het feest er op vooruit zal gaan. A. W. KORSTJENS Met d!e visprijzen wilde het ook Woen»- dag nog niet. bijster vlotten. De schepen» die van Dinsdag waren blijven liggen in de hoop Woensdag een betere prijs voor hun producten te kunnen maken, vingen bot* Vooral de soorten, die het van de binnen landse markt moeten hebben, bleven door de geringe vraag goedkoop. Alleen de vrtJ- ting maakte hierop een uitzondering. 17 grote gestripte trawlerwijting ging vlot van de hand voor f 22.tot f 20.Per kist. terwijl de cfichte trawlerwijting f l8'"" en f 19.per kist opbracht. Zelfs de klei' nere logger wij ting wist nog f 16.per kis* te bedingen. De makreel ging in mineur. Bij de eerste afslagen werd nog f en f 12.per kist betaald, maar al spoe dig liep dit terug tot f 10.per kist en bij de laatste afslagen verdwenen practise» alle partijen voor de opvangregeling uit de markt naar de vismeel-industrie. Door een aanzienlijk kleiner aanbod kon de kabel jauw iets meer opbrengen dan* Dinsdag, p® regels grote kabeljauw brachten f 110.—t°l f 100.pet 10 stuks op en de kisten Va** 125 kg. werden verkocht voor f 100.—. "0 grote tong had moeite stand te houden °P f 2.20 per kilo en de grove slips kwamen met f 1.05 per kilo op een laag peil. Dank zij de royale vangsten, konden toen nog redelijke besommingen genoteerd wttf' den. De Medan IJM 57 kwam aan de spi* te staan met f 18.100.—, voor .een reis va® 13 dagen, gevolgd door de Flamingo IJM® met f 17.000.ook voor een 13-daagse re's' De Petten IJM 49, die een reis van 12 gen maakte, besomde hiervoor f 15.000.-jj De motorlogger Zeemeeuw KW 170heefj „afgesneden". Dinsdagmorgen was he* schip in IJmuiden aan de markt en Woen$' dag vertrok hij met de ballast-blokken op de voorplecht gestapeld naar Katwijk oi» er klaar te gaan maken voor de nieuW®. haringteelt. De motorkotter Deo Duce TX 33 Woensdag vanuit IJmuiden naar Rotterdam vertrokken om daar te repareren Voor de Donderdagmarkt waren in IJmU1' den weer drie trawlers present. De Allan Water IJM 34 kwam binnen met 670 K*8" ten makreel, 185 kisten schelvis en pieper5, 90 kisten kabeljauw en gul. 90 kisten wij ting, 65 kisten diversen. 185 stuks stij^J kabeljauwen, De Joh. Polderman IJM bracht een aanvoer van 800 kisten ma kreel, 55 kisten schelvis en piepers, 55 gis ten wijting, 30 kisten koolvis, 90 kisten k»' beljauw en gul en 1 steur van circa 50 en als derde verscheen de Abraham VL 77 met 100 kisten schelvis en piepers 700 kis ten makreel. 150 kisten wijting, 40 kistf* koolvis. 30 kisten kabeljauw en gul, 60 ki*' ten haring en 20 kisten diversen. Vanmorgen om 9.50 uur reed de jarige mevr. H. O.—H. uit Haarlem de Zijlweg in de richting van het spoor' viaduct. Zij wilde linksaf de Bilderdijk' straat inrijden, maar werd bij het ovef' steken van de rijbaan geschept door e6" bestelauto, die achter haar aan reed. P® wielrijdster kwam ernstig te vallen het wegdek en moest naar het Gro'® Gasthuis worden vervoerd- Bij ond®r' zoek bleek dat zij o.m. een lichte hers®"' schudding had opgelopen. Gisteren was hef de heer W. F. de Rie, droger, die zijn 40-jarig dienstv®1" hand aan de Papierfabriek herdac'"' Ook hij ontving 's morgens ten gemeeh' tehuize, in tegenwoordigheid van *jc familie en ir. J. Tromp voor de direr.''® der fabriek uit handen van burgefflee*' ter, mr. M M. Kwint, de bronzen er®' penning van Oranje-Nassau. Vervolgens had op het directiekant00/ de huldiging namens het bedrijf plas"' waar het eveneens ir. Tromp was, de heer de la Rie dankte voor het v® door hem in de loop der jaren voor fabriek gedaan en hem tevens gel",, I wenste met de verleende Kon. ond®' i scheiding. Een en ander ging vergezeld van h® 1 gebruikelijk jubileumgeschenk, de êM\ velóp met inhoud, portret-in lijst, <1® schriftelijke felicitatie der hoofddirect" en voor mevr. de la Rie bloemen. Verder het vererende getuigschr'1, der Ned. Maatschappij voor Nijverh®1 en Handel, zomede de grote zilver® legpenning, waarvoor de jubilaris, me<L namens zijn echtgenote en kinder® hartelijk dankte. Nadat koffie met gebak was ëeS veerd, begaf het gezelschaD zich n?®. het fabriekskantoor, voor de huldig1" van de collega's. ,e Hier voerde het eerst het woord bedrijfsleider, de heer W. J. Wil!leI^ die hierbij releveerde, dat de la Rie.et. man is, die met een mop en een kwij1^, slag, veel werk weet te verzetten. Aa mensen als hij heeft ieder bedrijf 0 hoef te. ,e Voor de Jubileumcommissie sprak t heer W. Fons, die een envelonpe T inhoud en bloemen aanbood, terwijl "jj, de eerste riemenmaker. de heer L Leentz, nog enkele woorden van ge'" wens deed horen. =35*^ I In hun nota naar aanleiding van het verslag van de commissie voor de in dustrie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „deelneming In het uit te breiden kapitaal van de „Breedband N.V." te IJmuiden" merkten de ministers van Economische Zaken en van Finan ciën o.m. op, dat voor staalconstructies in het algemeen de prijzen sinds Juni 1950 met ca. 70 pet. zijn gestegen en de kosten voor de fundamenten met onge veer 40 pet., terwijl de prijsstijging voor machines, gefabriceerd in Nederland, ongeveer 35 pet. bedragen. Dat de totale bouwkosten van Breed band inclusief de machines en installaties slecht 10 pet. zijn gestegen, te weten van 113,5 millioen tot 124,7 millioen, is te danken aan twee omstandigheden. In de eerste plaats konden voor een bedrag van ca. 48 millioen contracten worden geplaatst tegen vaste prijzen voordat de prijsstijgingen optraden, en in de tweede plaats kon een groot deel van de overige bestellingen, oorspronkelijk begroot op 65,5 millioen, in de tweede helft van 1950 en in de loop van 1951 worden geplaatst. Hierdoor werd voorkomen, dat de prijs stijgingen ten volle haar invloed deden gelden. De vrees voor een te geringe rentabi liteit door het activeren van het bedrag, dat de investeringen en de aanloopkos ten hoger zullen zijn, wordt door de mi nister niet gedeeld. Het belang van de staat bij de N.V. wordt door het onderhavige wetsvoor stel relatief niet groter. Oorspronkelijk was de deelneming van de staat 65 mil lioen en die van deHoogovens en an deren 2,5 millioen. Bij aanneming van het huidige wetsvoorstel worden deze bedragen respectievelijk 80 en 7,5 mil lioen. Ook de minister van Economische Za ken acht het van het grootste belang, dat de metallurgische industrie voldoen de schroot krijgt toegevoerd. Tot dus verre is deze schroottoevoer voldoende geweest. Ten einde de bestaande schroot smokkel, die in verhouding t,ot de totale schrootopbrengst gering is, zoveel moge lijk tegen te gaan, acht de minister het gewenst een regeling op grond van de distributiewet te treffen, krachtens 'Gj ke het vervoer over de Westersch® in Zuidwaartse richting en het verv van schroot in een strook langs de met België afhankelijk zullen wo® j gesteld van een vergunning. -f Bij zijn beslissing, de uitvoer van 'f \l het s.s. „Volendam" afkomstige sch®£(i toe te staan, heeft de minister zich p leiden door het grote algemene dat is gelegen in de bouw van een ~e en modern passagiersschip, alsroeó® vrijwel onoverkomelijke financiC'L' moeilijkheden, die bij een derg® bouw rijzen. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 3li Nederl. 1948 87 3ii ÜCt. Ned. 1950 871£ 3-314 Nederland 1947 86'* 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 89H Inschr. Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel Mtj. eert. 1391a A.K.U. 141 Nieuwe A.K.U 135 Van Berkels itent 37 Calvé-Delf: cert. HOU Van Gelder 142-a Kon Hoogovens eert. 133'a Unilever cert. 176'2 Unilever nwe. 17114 Ned. Kabel 184 Philips 147 Philips nwe. 141' 5 Kon Petroleum 28311 „Amsterdam" Rubber 85 Holl. Amerika Lijn 15314 Kon. N. Stoomb. Mij 124.1 Ned. Scheepv. Unie 132 - H.V.A. 34)i Deli Mij. cert 70!i j!»" if 15/4 Anaconda Copper 43% Bethlehem Steel 48f.? Chrysler Corp. 72% General Electric 56% General Motors 52% Hudson Motors 131/a Kennecott Copper 74 Montgomery Ward 60% North American Can 20% Radio Corp. 27U- Republic SteeJ 40% Shell Oil 77 Southern Pacific 71% Southern Railway 53 Tidewater 46% U.S. Steel 33% ex dividend 16." 44 4 35"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2