5? <ji, KATHEDRALE BASILIEK IN WAARDIGE OMGEVING m Vader en zoon gesnapt bij het stropen van fazanten Onbekende droeg de buks Woningbouw onmogelijk door provinciale hinderpalen HAARLEMSE TREKVOGELS IN FEESTSTEMMING Koperen jubileum gevierd SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN Uitslagen van Donderdag Naar de speeltuin Rn. altijd wint GROTE FANCY-FAIR IN DE ST. ANTONIUSPAROCHIE Bloeiend jeugdwerk eist financiële steun Haarlems Chr. Mannenkoor f VRIJDAG 18 APRIL 1952 PAGINA 2 Stedebouwkundig aanvaardbare aansluiting met Cuyper s werk RADIO van HEES Co. K A B. KRING OOST Sluiting winterprogramma Haarlemse timmerman verdacHt van inbraken Politie kreeg bij aanhouding gestolen sigaretten aan geboden Klopperspoort en Goud- smitspleintje Deken en burgemeester doen zaken DE GEMEENTELEENT TWEE MILLIOEN Burgerlijke Stand DERDE MAN IN HAARLEMSE RECHTSZAAL „Zeg maar, dat ik liet ben" GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Motie ter versterking van plan voor 150 huizen aan Dompvloedslaan Verenigde Kath, Dammers Schaken Sparrenheuvel De Viersprong Motorrijder schoof trottoir in Grote Houtstraat op Drie nieuwe terreinen, waar van een voor katholieken VERK OP IN GEN OPENBARE SCHOOL EN TELEFOON Het R.K. Tehuis voor Bejaarden Ponten over het Spaarne Solisten Alb. de Klerk ei H. le Fèvre „Touring Zandvoort" Eerste optreden toneelgroep ,,'t Voetlicht" Gunning Programma promotie' wedstrijden Beurs van Amsterdam Beurs van New York V» m lé De gemeenteraad wordt ter vaststel ling aangeboden het ontwerp-uitbrei- dingsplan „Omgeving Kathedrale Ba siliek St. Bavo". omvattende de gron den, ongeveer begrensd door de Leid- sevaart, de Westergracht, de Bisschop Callierstraat en de bebouwing aan de zuidzijde van het Emmaplein. Het plan heeft de verschillende commissies ge passeerd. Voor onbebouwde gronden in de om geving van de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart bestaan geen rechtsgel dige plannen, welke de toekomstige bebouwing op bevredigende wijze rege len Weliswaar is bij raadsbesluit van 11 Juni 1924 een uitbreidingsplan vast gesteld, doch dit voldoet niet aan de huidige stedebouwkundige eisen; het is uitsluitend een stratenplan. Sedert de totstandkoming van de kathedraal in 1397 is. als gevolg van het beloop van de eigendomsgrenzen, geen stedebouw kundige voltooiing van dit gebied tot stand kunnen worden gebracht. Sinds lange tijd wordt echter de behoefte ge voeld om de omgeving van de „St. Ba vo" een waardiger aanzien te geven en te komen tot een afronding van dit stadsdeel. Het uitbreidingsplan is mede het resultaat van overleg met de ker kelijke autoriteiten. De opzet is de thans vrijstaande ,St. Bavo" van alle zij den in het stadsbeeld op te nemen door middel van het groeperen van ruimten en bijzondere bebouwingen op zodanige wijze. dat een stedebouwkundig aan vaardbare aansluiting aan de reeds be staande bebouwing wordt verkregen. Tegenover de hoofdingang van de ka thedrale basiliek is een openbaar plant soen (gazon met boombeplanting) ont worpen, dat van de „St. Bavo" geschei den is door een openbare weg, welke het Emmaplein verbindt met een ge projecteerde X-straat. De verlegde Jan nivtstraat biedt de bewoners van de .omgeving van de Van Oosten de Bruijnstraat een directe verbinding met de Emmabrug. De begrenzing van het openbare plantsoen wordt gevormd door een drietal bouwblokken van beschei den hoogte, welke in twee woonlagen woningen voor bejaarden bevatten. Teneinde het Emmaplein. dat voorziet in een bij kerkelijke hoogtijdagen ver eiste uitgebreide parkeergelegenheid, duidelijk te begrenzen en te scheiden van het visuele voorplein van de „St Bavo" is aan de zuidzijde van de kerk een bijzondere bebouwing ontworpen, welke een nadere bestemming zal ver krijgen van de kerkelijke autorteiten Advertentie Alle topmerken vanaf f 2.SO per week zonder vooruitbetaling Vrijblijvend demonstratie Kruisstraat 33 - Haarlem Telefoon 15507 (zusterhuis, parochiehuis of een soort gelijk gebouw). Aan de Westergracht is bij de zij-ingang van de „St. Bavo" een toegangspleintje ontworpen,, dat in verbinding staat met de X-straat, ter wijl tevens aan de Westergracht, ter af sluiting van het kerkelijk centrum, een laffere school in de parterrebouw is ge dacht. Voor de voltooiing van de bebou- de verlengde Jan Stuytstraat (zuidzij de) is een aantal winkels met daarbij behorende bovenwoning geprojecteerd. De architectuur van de geprojecteerde bebouwing zal aan hoge eisen moeten voldoen, teneinde een harmonisch ge heel. met de „St. Bavo" als middelpunt, te kunnen verkrijgen. Gisteravond besloot de kring Oost der K.A.B. het winterseizoen met een film avond in het parochiehuis aan het Tey- lerplein. Voor een geheel gevulde zaal sprak de voorzittr zijn voldoening uit over de belangstelling voor de film „De duivel in het klooster". Onder de aan wezigen bevonden zich o.a. de geeste lijke adviseur kap. H. v. d. Plas en een aantal eerw. broeders. Na een korte inleiding over het werk van de kring gedurende het winter seizoen, de kennisgeving van de propa- ganda-vergadering op 16 Mei a.s., waar de verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Brui.in komt spreken, en de grote K.A. B.-bedevaart op Zondag 25 Mei naar Heiloo, waarvoor een grote deelname wordt verwacht, werd de voorfilm „Hoe het was" gedraaid, een reportage van de encycliekmeeting in het Feijenoobd- stadion te Rotterdam. Daarna volgde de film „De duivel in het klooster". Daar deze film reeds meerdere malen in ons blad is besproken, kunnen wij hiermede volstaan. Het was een prachtige avond; een goed besluit van het winterpro gramma. De Haarlemse recherche is op het spoor gekomen van een 22-jarige tim merman W. J„ die verdacht wordt de laatste tijd verschillende inbraken in onze stad gepleegd te hebben. De man werd in de afgelopen nacht om half vier van zijn bed gelicht. Toen de recher cheurs de slaapkamer binnenkwamen lag de man sigaretten te roken, die hij eergisteren tijdens afwezigheid van de bewoners uit een winkel aan de Zijlweg gestolen had. Hij bood de politie met een royaal gebaar ook een rokertje aan. De timmerman wordt ervan verdacht op 28 Maart een winkel aan de Rijks straatweg binnengedrongen te zijn, waar hij op heterdaad betrapt werd en daar om geen kans zag iets weg te halen. De indringer had de winkelier die hem ontdekte een klap met een fles op zijn hoofd gegeven Verder wordt de man ervan verdacht, dat hij in de nacht van 7 op 8 April in een huis op de hoek van de Rijksstraatweg en Zaanenlaan twee fototoestellen en f 100 gestolen heeft. Eén van de fototoestellen is in Amsterdam opgespoord. Ook de sigaret ten zijn. voorzover ze niet opgerookt waren, achterhaald. Het zal velen waarschijnlijk niet be kend zijn, dat een gedeelte van de Mariakapel naast de St. Josephkerk aan le Jansstraat gemeentegrond is, die laatstelijk in 1929 aan het kerkbestuur verhuurd werd en welke huur op 31 December van dit jaar afloopt. Het kerk- aestuur heeft B. en W. verzocht de grond te mogen kopen, waarbij het be reid is alsdan aan de gemeente te ver- copen een strookje grond aan het Goud- «midspleintje. Daar het behoud van de ïigendommen van de voormalige Klop- jerspoort (de toegang naar de kapel) /oor de gemeente van minder betekenis s en de grond aan het pleintje van be- ang is om een verbetering in de verbin- 3ing met het Donkere Begijnhof te kun- ren verkrijgen, wordt de raad voorge steld de transacties aan te gaan. Het kerkbestuur zal dan f 1008.moeten bij- setalen. B. en W. stellen de raad voor in te gaan op een aanbod betreffende een geldlening van twee millioen gulden op jnderhandse schuldbekentenis a pari net een looptijd van 33 jaar en tegen een rente van 4'4 pet. De opbrengst van deze lening zal dienen tot financiering van de bouw van 700 woningwetwo ningen. GEBOREN: M. Maas-Hamelink, z.; M. B. Lammerse-Lommerse. z.; M. J. Reesemans-Kenbeek, d.; A. G. van de Laar-Donker, d.; E. R. Fehres-van Dijk, 1.; C. M. Beaufort-Nieuwenhuizen, d.; C. Hol-van Ombergen, d.; E. M. E. an Pampus-Lagerwaard. d.; J. C. A. Cervoort-van der Vaart, d.; J. M. Por- ;egies-Broekman, d.; J. Blesgraaf-Schou- «n d.: I. Merrse-Kunis, d. OVERLEDEN: M. Jansen-Dal. 75 j.. le Ruyterplein; A. Meijer, 85 j., Kenau straat; J. C. Stam, 58 j., Gasthuisvest: Meerts-Hendriks. 89 j„ Leliestraat. GEHUWD: F. J. Kuijten en F. Schij- /enaar, N. F. Ballintijn en J. M. de rtuijter. B. Frielink en M. C. L. Jagt. J 2. Eichhorn en. J. M, Gaartman. J. Olde Reuver of Briel en A. A. B. Plantjé. Wie is die derde man? Deze vraag werd gistermorgen in de Haarlemse rechtszaal meer dan één keer gesteld, toen daar in het verdachtenbankje vader en zoon stonden, die in de nacht van 10 op 11 Januari van dit jaar de duinen bij de 'Amsterdamse waterleiding waren ingetrokken om er fazanten te schieten. Zij werden gesnapt door een jachtopziener en diens vriend, een stu dent, die viel eens meer voor eigen plezier mee ging, om in alle vroegte een wandeling door de duinen te maken. Bij de aanhouding van de twee stropers was er een buks gevonden, maar de verdachten ontkenden het wapen op dat moment bij zich gedragen te hebben. Zij vertelden over een derde man, die kans had gezien te ontvluchten. Deze zou de buks bij zich gehad hebben. Vacler en zoon wilden echter geen verrader spelen en waren niet van plan de naam van deze onbekende te noemen. De derde man bleek echter op de publieke tribune te staan en kondigde zich plotseling ook als zodanig aan. „Zeg het maar, dat ik het ben", zei een stem achter in de zaal en daarmee was hel raadsel opgelost. zeld zou worden als deze er verder nog op dit punt het zwijgen toe deed. De zoon bleef in zijn zwijgzaamheid vol harden en de rechtbank ging daarop in raadkamer, om over het verzoek van de officier te beslissen. En in die tijd riep iemand op de publieke tribune, dat hij de onbe kende was. De zaak nam een verrassende wen ding. De rechtbank keerde in de rechtszaal terug en gaf alvorens de be slissing kenbaar te maken, het woord aan de verdediger, mr. J. H. van Wijk, die daarop aan de president meedeelde, dat de derde man zich aangemeld had. „Ik kon het niet langer aanhoren en zag dat het verkeerd liep", zei de man van de tribune, de 54-jarige Haarlem mer V., die nog als getuige werd ge hoord. Hij was geen stroper, maar ging zo maar eens mee de duinen in. Met zijn drieën waren ze die avond ver trokken en onderweg had D. senior een tak tegen zijn ogen gekregen, zodat hij het vizier niet goed meer kon zien en er van schieten niet veel meer terecht kwam. Hij had toen de buks overge dragen aan V., maar deze kon niet goed mikken en had daarom eerst een paar keer geprobeerd een wit papiertje te raken, dat de anderen tegen een boom hadden geplakt. Het waren deze scho ten, die de aandacht van de jachtop ziener en zijn vriend hadden getrok ken. Beide Haarlemse verdachten, de 51- jarige P. J. D. en zijn 23-jarige zoon W. J. D. waren door de Kantonrechter veroordeeld tot resp. 3 en 2 maanden gevangenisstraf. In hqger beroep ston den ze gistermorgen voor de Haar lemse rechtbank. Hetgeen er die nacht gebeurd was, werd nog eens geheel uit de doeken gedaan. De stropers wa ren 's avonds om ongeveer 10 uur op pad gegaan. Met lantaarns beschenen ze de bomen, op zoek naar slapende fa zanten. Dat licht trok de aandacht van de jachtopziener en diens vriend, die eveneens in de duinen ronddoolden. Bovendien hoorden deze twee laatsten het geluid van schoten. Zij stelden zich verdekt op achter struikgewas, waar volgens hun verwachting de naderende mensen wel doorheen zouden komen. Hoeveel stropers er in hun richting kwamen wisten zij op dat moment nog niet, maar al gauw ontdekten zij, dat het er minstens twee moesten zijn. want er klonk op twee plaatsen het kraken van takken. Ieder nam een man voor zijn rekening. De aanhouding ging niet zonder enig geweld gepaard. Toen er inderdaad twee schimmen door het struikgewas kwamen en op enkele meters genaderd waren, veerden plot seling de jachtopziener en zijn metge zel op. Deze laatste had de oudste van het tweetal tegenover zich. die met zijn lantaarn een paar rake klappen uit deelde. Na een korte worsteling en een langere woordenwisseling werden de twee mannen ingerekend. De vriend Van de jachtopziener meende echter zo hij ook als getuige verklaarde gezien te hebben, dat zijn tegenstander een buks bij zich had. Iets verder op lag inderdaad het wapen. De president onderbrak hier het re laas van de getuige en vroeg aan de oudste verdachte, wie de buks gedra gen had, waarop deze antwoordde, dat noch hij, noch zijn zoon het wapen op het moment van de aanhouding in han den had. Er was een derde man ge weest. Wie was echter deze man, die in deze zaak een rol speelde, maar to taal onbekend was, althans aan de rechtbank en de getuigen? De verdachte kende hem wel en zijn zoon ook, maar beiden weigerden de naam te noemen. De sfeer in de rechts zaal werd gespannen. De vader liet een stroom van woorden los, maar de naam van de derde man was daar niet bij. Nadat de president de opgewonden verdachte had gezegd zich kalm te hou den, kwam de zoon in het getuigen- bankje. Deze gaf vlotweg antwoord op de hem gestelde vragen, maar toen de president hem vroeg de naam te noe men van de derde man, zweeg hij als het graf. „Als ik dat doe", zei hij, „kan ik mijn biezen wel pakken en hoef ik niet meer thuis te komen". Hij stond echter onder ede en de Officier van Justitie wenste, dat de getuige gegij- De Officier van Justitie meende in zijn requisitoir, dat het aan de oudste verdachte ten laste gelegde niet bewe zen was, n.l. het dragen van een vuur wapen in de gemeente Bloemendaal. Dit laatste dreigde ook nog een punt te worden, waarover te discussiëren viel, want de aanhouding zou geschied zijn in een gebied, (fat tot de gemeente Zandvoort behoort. Aan de zoon was ten laste gelegd, dat hij zich op verboden terrein bevond en gestroopte fazanten had vervoerd. Dit achtte de Officier bewezen en eiste drie maanden hechtenis. De verdediger meende, dat een voorwaardelijke straf beter op zijn plaats was. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Het is een loffelijke gewoonte van de voorzitter van de Bloemendaalse. raad om een aangevraagde besloten zitting te houden vóór de behandeling der agenda en dan tevens de verslag gevers te laten waarschuwendat zij een half of heel uur later kunnen ko men. Maar gisteren heeft deze ge waardeerde service tot een merk waar dige situatie geleid. Toen de „pers" om half vier vèrseheen. was de agenda op één punt na afgehandeld. De burge meester verontschuldigde zijn misreke ning, doch zag de openbare weergave van het gesprokene niet in gevaar. „Na afloop van de vergadering kunt u met behulp van de wire-recorder de gehele vergadering meemaken", deelde hij mede. Zo ziet u, lezer, dat voor ons ook andere tijden zijn aangebroken. Intussen was van de agenda slechts een enkel punt van belang. In het ka der van de drie nationale woning- bouwleningen besloot de raad van de Bank voor de Nederlandse Gemeenten te lenen een bedrag van f 80.000.te gen 414 pet. voor woningbouw. Bloe mendaalse ingezetenen hadden priori teit gévraagd voor dit bedrag en méér lenen bleek niet rendabel te zijn in ver band met de behoorlijke financiële toe stand der gemeente. De vraag was ech ter waar woningen gebouwd zouden kunnen worden. Tijdelijk wethouder SMIDT VAN GELDER (WD) wethouder Rohling (KVP) is met vacantie en wethouder Bakker (AR) ziek, zodat het college thans wel zéér eenzijdig is samenge steld legde een verklaring dien aangaande af. De bouw van ongeveer 120 woningen kan een einde maken aan een noodtoestand voor de eigen Bloe mendaalse bevolking. Hogere instanties blijken echter niet bereid te zijn om goedkeuring aan de plannen te geven, zodat het odium van traagheid niet bij B. en W. en de raad ligt. De heer FEYE (KVP) vroeg of in Vogelenzang gebouwd kan worden, waarop de voorzitter antwoordde, dai dit niet uitgesloten is, maar dat Noord en Zuid-Bloemendaal zeer ver uit el kaar liggen. Ook in de bosjes bij het Provinciaal Ziekenhuis zou gebouwd kunnen worden na onteigening, waar toe eerst het uitbreidingsplan ter plaat se moet worden goedgekeurd. Het plan aan de Dompvloedslaan wordt verwor pen door de Provinciale Planologische Dienst, terwille van een weg, die de reoreetie-gebieden dichter bij moet brengen. Woningbouw is echter zeker in dit geval belangrijker. Tenslotte diende de heer DE VASSY (PvdA) een motie in, die geamendeerd werd door de heer DE JONG SCHOU WENBURG (CH) en luidt; De raad. kennis genomen hebbende in de uiteenzetting met betrekking Advertentie Altijd liep ik voor schoenen van de ene naar de andere winkel. Nik* prettig... Maar nu heb ik nog maar één adres, ik koop nergens anders meer dan bij Bervoet* Vriezelaar Grote Houtstraat 46, Haarlem. Voor een groot aantal katholieke meis jes was het gisteren feest. De Haarlemse Trekvogels vierden het 12j^-jarig be staan van haar vereniging. Als U het nog niet wist: de Trekvogels zijn de dienstboden. Ze hadden de gehele dag vrijaf en hebben zoveel als mogelijk was ook haar „mevrouw en meneer" in de feestviering betrokken. Nog steeds een voortzetting van de stralende lentedagen en dus een vlot verloop van het schoolvoetbaltournooi. Donderdag waren afd. D en E weer aan de beurt. In afd. D verliezers kwa men weer twee hoge scores voor, maar de twee andere wedstrijden in deze af deling moesten door strafschoppen wor den beslist. In de winnaarsafdeling moest de 2e Centr. school 2 de vlag strijken voor het 2e Chr. Lyceum 2 en daardoor zullen de vertegenwoordigers van eerstgenoemde school de kampioensbeker moeten af staan, Aan wie? Nu. de andere finalist van 1950, de le Centr. School 2, ligt op de loer, maar er zijn nog meer liefheb bers. In de verliezersronde van afd. E was maar één abnormale uitslag, 121 is tenminste wel een beetje te veel van het goede. In de winnaarsronde zit de span ning er geducht in. Zal de Jacobaschool het weer halen? De overwinningen zijn wel niet zo groot, maar ze komen dan toch maar. Doch de Voorwegschool schijnt ook herboren naar haar glanstijd van jaren geleden. En de nieuweling, de Chr. Huygensschool, lijkt een aanwinst als cupvechter. Ook de Juliana van Stolbergschool en enkele andere doen het nog heel goed. Het is niet. te voor spellen. wie de uiteindelijke winnaar zal worden. De uitslagen waren dan: St. Jeroenschool 3St. Henricus- school 5 11. St. Jeroenschool wint. Ambachtsschool 6Chr. Dreefschool 3. 11. Dreefschool wint. Th. M. Ketelaarschool 4Lorentzly- ceum 5. 111. Coornhertlyceum 5KI. de Vries- school 4, 07. Afd. D winnaarsafdeling: St. Aloysiusschool (H'stede)St. Hen ri cusschool 7. 34. 2e Centr. school 22e Chr. Lyceum 2 03. Kennemer Lyceum 3Wilhelmina school (Zandvoort) 30. le Cehtr. school 2Lorentzlyceum 4 2—0. Afd. E verliezers: St. Antoniusschool (H'lem)St. Ba- voschool 2 (W. Gr.) 0—0. St, Antonius school wint. St Petrus CanisiusschoolSt. Aloysi usschool (O'veen) 21. Rij ksleerschool-—Floraschool 01. LinschotenschoolKon. Emmaschool 2—0. Chr. School (Bl'aaal)Pr. Hendrik- school 121. Frans HalsschoolInst. Oranje Nas sau 21. Bos- en Hovenschool en Dr. Bavink- school: vrij. Afd. E winnaars: St. Franciscus Xaveriusschool 2St. Antoniusschool (A'hout) 12. St. LambertusschoolJacobasch. 02. St. Wiilebrordusschool—Chr. Huygens school 12. Juliana v. StolbergschoolVondel school 40. LinnaeusschoolVoorwegschool 14. Dreefschool (H'stede)Aeneas Mac- kayschool 02. Dr. KuyperschoolBcatrixschool 12. TeylerschoolCorn. Houtmansch. 13. Voor Zaterdag luidt het programma; Afd. D. Halve eindstrijd verliezers- af d.; St. Jeroenschool 3Chr. Dreefschool 3; Th. M. Ketelaarschool 4KI. de Vriesschool 4; deze wedstrijden om 10.30 terrein Kleverparkweg. Halve eindstrijd winnaarsafd.: St. Henricusschool 72e Chr. Lyceum 2. 10.30, Haarlem; Kennemer Lyceum 3 le Centr. School 2, 10.30, Haarlem. Afd. E, verliezersafd.: Bos- en HovenschoolDr. Bavinck- school, 9.15, EDO; St. Antoniusschool (H'lem)St. Petrus Canisiusschool. 10.30, EDO; FloraschoolLinschotenschool, 9.15, Noordersportpark; Chr. School Bl'daal)Frans Halsschool. 10.30, Noor- de rsportpark. Afd. E winnaarsafdeling; St. Antoniusschool (A'hout)Jacoba school, 9.15. Schalkw.weg; Chr. Huy gensschool—Juliana v. Stolbergschool. 15, Schalkwi.ikerweg; Voorwegschool Aeneas Mackayschool, 10.30. Schalkwij - kerweg; BcatrixschoolCorn. Houtman- school. 10.30. Schalkwiikerweg. Het begon 's morgen met een H. Mis, waarmee het triduum, dat door pater L. Hooy gehouden werd, sloot. Daarna was er een gezellig ontbijt. De meisjes kwamen bijeen in het Trekvogelhuis, waar de feestelijke sfeer niet van de lucht was. En 's avonds trokken zij naar de zaai van hotel de Leeuwerik. Er wa ren daar echter niet alleen Trekvogels. Ook het bestuur en leden van de St. Martha-vereniging deelden mee in de feestvreugde en natuurlijk ook „me vrouw en meneer". De zaal was geheel gevuld. Verder waren er de oud-presi dente van de St. Martha-vereniging, mevr. M. Brans, en de oud-directeur, kapelaan C. A. Tijssen. Dat de tegen woordige presidente, mevr. Hüffer, pre sent was, sprak vanzelf. Deken J. J. Kuilman kwam in de loop van de avond ook nog even kijken. De directeur kapelaan Dekleermaekei opende de feest-bijeenkomst. Hij zette nog eens het doel van de Trekvogels uit een en wees op de grote kosten, die aan het Trekvogelswerk verbonden zijn. De St. Martha-vereniging heeft ons echter nooit in de steek gelaten en daarvoor past dank, aldus spreker. Hierna bracht het toneelgezelschap „De ghesellen van de Spelewei" enige zeer goed verzorgd één-acters en de clamaties met een ernstige en komische noot. De verloting, die in de pauze ge houden werd,, slaagde zeer goed en daar mee kwam tevens weer geld binnen om het werk van de jubilerende vereniging te steunen. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A: Joh. v. d. KroftP. N. Mul 02, P. HollenbergR. Kok 11. Th. KokP. Hollenberg 11. G. Hesselman H. G. Rump afg., C. MulD. A. Rump afg., R. Kok—P. N. Mul (1—2, Th. Kok— A. Masseling 0—2. Groep B: P. SpanjaartH. Lindeman 02. P. BeelenG. Kraak 20, H. van GasselW. Besselink 02. Ook de tweede wedstrijd voor de promotie naar de le klasse, n.l. tussen H.W.P. en het sterke tiental van V.A.S. 3. bracht niet direct een beslissing. Na spannende strijd met wisselende kansen kwam het einde met een voor lopige 3%ï'/i stand in het voordeel van de Amsterdammers. De standen van de afgebroken partijen doen echter een 55-eindstand vermoeden. De volgende wedstrijd in deze compe titie wordt gespeeld op 21 April a.s. tussen Kijk Uit (Velsen) en Schaaklust (Andijk). tot het woningbouwvraagstuk in de gemeenten, gelet op het nog voor de gemeente ter beschikking staande woningbouwvolume van rond 150 wo ningen tot het einde van 1952, is van oordeel, dat de nijpende woningnood van de eigen bevolking in de ge meente niet binnen afzienbare tijd kan worden gelenigd, tenzij ten spoe digste wordt overgegaan tot het uit voeren van hel; plan voor de bouw van ongeveer 145 woningen aan het Oostelijk einde van de door te trek ken Dompvloedslaan. De raad is overtuigd, dat door B. en W. alles wordt in het werk gesteld om deze woningbouw te bevorderen, doch hierin geremd wordt door omstan digheden buiten de macht der ge meente. Hij nodigt B. en W. derhalve met de meeste nadruk uit alles in het werk te stellen wat mogelijk is om de noodzakelijke medewerking ook van andere overheidslichamen te ver krijgen, teneinde de bestaande wo ningnood van de eigen Bloemendaal se bevolking ten, spoedigste tot een bevredigende oplossing te brengen. Deze motie werd met algemene stem men aangenomen. fn de vorige raadsvergadering is het uitbreidingsplan Sparrenheuvel voor lopig gewijzigd in verband met de bouw van de nieuwe R.K. kerk. Giste ren zou de raad het definitief vaststel len, maar kwam daartoe niet, omdat volgens de voorzitter nog verschillen van mening bestonden tussen de stede- bouwkundige architect en de architect van de kerk. De heer PINXTER (KVP) deelde mede, dat architect v. d. Leeuw aan de wensen zou voldoen. Daar deze mondelinge toezegging al te informeel werd geacht, hield de raad de beslissing één maand aan. Bij de rondvraag merkte de heer v. HOLTEN (WD) op, dat de Vier sprong te Aerdenhout in oude trant hersteld wordt in stede van verbeterd te worden. De toestand zal straks nóg gevaarlijker zijn. De voorzitter antwoordde, dat de ge meente deze toestand krachtens een overeenkomst met de eigenaar van de betrokken gronden in de oorspronke lijke staat moet terug brengen. In de Grote Houtstraat ter hoogte van de Paarlaarsteeg is gistermiddag om on geveer kwart over twee een motorrijder na een aanrijding met een wielrijdster het trottoir op geschoven. Hij raakte daarbij een passerende voetgangster, de 45-jarige mevr. G. E. v. L., die met een hoofdwonde naar het Grote Gasthuis moest vervoerd worden. De motorrijder botste tegen de wielrijdster, omdat de ze zonder richting aan te geven plot seling naar links de Paarlaarsteeg m zwenkte. Hij klaagde over pijn in zijn elleboog. De wielrijdster kreegs niets mee. BIOSCOPEN Rembrandt': Programma door de K. F. C. afgekeurd. Palace: Lullaby in Broadway a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. Luxor: Baker sprookje 18 j., 2, 7. 9.15. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: Let's dance a. 1., 2.30, 7, 9.15, Zo. 2, 4.30. 7 en 9.15. City: Zevende sluier, 14 ,i.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Lido: Programma door de K.F.C. afgek, Spaarne: Programma door de K.F.C. afge keurd. Minerva: A Song is Born 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15. Vrijdag 18 April Stadsschouwburg: R.K. Toneelgroep „Lu- damus" met de „Herbergierster" 8 uur. Zaterdag 19 April Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld met „Herhalingsoefeningen" 8 uur. Hoewel de raad bij herhaling het in richten van speelgelegenheden voor kinderen heeft bevorderd, bestaat in het bijzonder in de oudere stadswijken nog behoefte aan dergelijke tuinen. Gelet op het grote sociaal belang, hetwelk met de jeugdzorg in het algemeen is ge moeid, achten B. en W. het gewenst, dat de gemeente verder de helpende hand biedt zonder nochtans afbreuk te doen aan het beginsel, dat op dit ter rein het particulier initiatief moet prae- valeren. Daarom wordt voorgesteld de volgende bedragen ter beschikking te stellen: ƒ11.350 voor het inrichten van een speeltuin op het Wilsonplein, 1938 voor de inrichting van een speelterrein aan de Nieuwlandstraat. Deze tuinen zullen geëxploiteerd worden door het Verbond. Ook de katholieke vereniging „Voor het Gezin" zal een bijdrage ont vangen, n.l. een van 2000. voor het in orde brengen van een speelterrein aan de Tesselschadestraat. De totale kosten bedragen echter ƒ5500. inbegrepen het egaliseren en het maken van een afras tering. De werkzaamheden worden zo veel mogelijk door eigen werkkrachten verricht. De vestiging van deze tuin zal van tijdelijke aard zijn, omdat op deze grond t.z.t. een kerk en een school ge bouwd moeten worden. Advertentie Wil een parochiële jeugdbeweging tot volle wasdom komen, dan dient er vol daan te worden aan een aantal factoren, die daarvoor onontbeerlijk zijn. Op de eerste plaats komen natuurlijk de kinderen, vervolgens; goede leidsters en leiders, geschikte lokaliteiten, een dyna misch jeugdcomité, aalmoezeniers, die als „wijze mannen" mederegeren, en het geld, dat als olie fungeert om de motor van het jeugdwerk op gang te houden. Welnu, in de St. Antoniusparochie, aan de Nieuwe Groenmarkt, zijn ge noemde factoren in meerdere of mindere mate aanwezig. Aan goede leidsters en leiders is er evenals elders een chronisch tekort. Alleen het geld ontbreekt echter volkomen! De georganiseerde jeugdbeweging bloeit er, initiatieven zijn er genomen met betrekking tot de ongeorganiseerde jeugd, door het geven van poppenkast en filmvoorstellingen op de Zondagmid dagen in het afgelopen winterseizoen, en nieuwe clubs zijn in voorbereiding. Daar het een onprettige bezigheid is voor een actief jeugdcomité om maar steeds in een ledige geldkist te kijken, heeft men de handen in elkaar geslagen om een geweldige fancy-fair te organiseren. Men heeft haar de toepasselijke naam gegeven; 't motter van komme, in de hoop, dat er talloze Katholieken uit Haarlem en omgeving zullen komen. En wie zou niet komen voor dit sympathie ke doel? Bovendien is deze fancy-fair zó opgezet, dat een bezoek van harte kan worden aanbevolen. De Haarlemse kun stenaar Levinus Tollenaar, de bekende ontwerper van vele grote festiviteiten in onze stede, weird met het ontwerp en de supervisie van deze fancy-fair belast, zodat men hgt geheel als af kan be schouwen Door de gezamenlijke arbeid van vaklieden op velerlei gebied is er in de St. /Antoniusschool aan de Zijl- singel een complex van stands klaarge komen, dat werkelijk bewonderenswaar dig kan worden genoemd. Een uitge breid programma van attracties te veel om hier geheel te vermelden waarborgt een middag of avond van uitstekend amusement. Van deze attrac ties noemen wij o.a. het optreden van de bekende T.Y.B.B.-band De Hamuto's o.l.v. Nettie Willemse. The Mixers o.l.v. J. M. Looman, een sneltekenaar met een uitstekende reputatie op dit gebied, een waarzegster, die men als een tweede Madame Lenormand" roemt, een gere nommeerd cabaretgezelschap ,,De Mot- In het Notarishuis zijn gisteravond de volgende panden geveild: Constantijn Huygensstr., even nummers 4 t/m i6, Zandvoort f 21.915, W. F. Kruyer q.q Twijnderslaan 21 f 1.955, H. Janus- Kupers; Rozenprieelstr.. oneven 13 t/m 21 f 5.410, J. Koning; Rozenprieelstr. 4 f 1.000. A. M. Volkers; Noordertuindorp- laan 34 f 6.900, G. Henstra q.q.; Ged Voldersgracht 3 f5.200, I. Braaksma q.q., Reitzstr. 54 f 1.505, H. M. Sanders; Lange Lakenstr 10 f4.925, A. Klinkhamer; Julianalaan 10. Overveen 22.600, J. Spruit q.q.; Haltestr. 24, Zandvoort f 6.925, Th. Fonville; Willemstr. 5, Zandvoort f 2.450, N.N.; Willemstr. 7, Zandvoort f 2.605, Fr. v. Emmerik; Wil lemstr. 9, Zandvoort f 2.605, idem; Wil lemstr. 11, Zandvoort f 2.700, idem; Leidsestr. 133 f 3.300, A. van der Putten' Amarillislaan 14, Heemstede f 8.200. A. Moelhouwer; J. Huygensstr. 1 f 3.700, Fr. v. Emmerik. tige Komkommer", een dertigtal stands, twee raderen van avontuur, duizenden prachtige prijzen, w.o. japonnen en man tels. enz., enz. Voor hen die zich een middag of avond op een uitstekende wijze willen vermaken, biedt deze fancy-fair werke lijk een goede gelegenheid. Hedenavond om 7.30 uur zal de fancy- fair 't motter van komme worden ge opend door pastoor Roorda, waarna tot 11 uur de poorten geopend blijven. Op Zaterdag 19 April gaat het feest door van 26 uur en van 8-11 uur, evenals Zondag 20 April van 26 uur en van 811 uur. Op de Zaterdag- en Zondagmiddag worden er speciaal voor de jeugd kin- dermatinees gehouden van 26 uur En nu: Op naar de fancy-fair in de St. Antoniusschool aan de Zijlsingel! De hoofden van de openbare scholen hebben bericht ontvangen dat met in gang van 1 Mei de telefoon van hun scholen zal worden afgesneden tenzij de ouders bereid zijn de kosten 'te dra gen. Het raadslid Voogd heeft daarom trent vragen aan B. en W. gesteld, waarin hij beweert, dat een telefoon een noodzakelijk onderdeel van de uitrus ting moet wezen, en het ontbreken een goede voortgang van het onderwijs kan belemmeren. Het college ontkent in zijn antwoord niet dat de telefoon ook voor een hoofd van de school een gerief be tekent. Het ontbreken schaadt echter de onderwijsbelangen niet, het aanwe zig zijn kan dat wel doen. omdat de kosten bestreden moeten worden uit het voor leermiddelen beschikbaar gestelde crediet. In Amsterdam heeft, geen en kele openbare school een telefoonaan sluiting. Op de scholen voor buitenge woon lager Onderwijs is een en ander niet van toepassing. Voor enkele open bare scholen van bijzondere aard is een uitzondering gemaakt. Op 31 Augustus 1949 werd aan de R. K. Woningbouwvereniging „Sint Bavo-Noora" een voorschot verleend van f 502.900 voor de bouw van het R. K. Tehuis voor Bejaarden aan de Orionweg. Gebleken is. dat de kosten, zoals zij thans te oecijferen zijn, ruim f 15.000 hoger liggen. B. en W. stellen voor een aanvullend crediet ter be- Echikk'ng te stellen. Voor het onderhouden van de veer dienst over het Noorder-.Buiten-Spaar- ne ter hoogte van de Veerpolderstraat beschikt de gemeente over een grote en kleine pont. Omdat op spoedige tot standkoming van een vaste oeverver binding ter plaatse nog geen uitzicht bestaat vragen B. en W. een crediet van f 4000 om de kleine pont ook vol komen bedrijfsklaar te maken. De Nederlandse Onderwijzersvereni ging en de Vereniging van Leraren in de lichamelijke opvoeding hebben bij het gemeentebestuur bezwaren inge diend tegen de aan de gemeentelijke inspecteur voor de lichamelijke opvoe ding op ie dragen taak. B. en W. zullen prae-advies daarover uitbrengen. Donderdagavond bezochten wij he concert van Haarlems Christelijk -TvIa nenkoor onder leiding van de ding®/1 Bernard Verboom, en waarbij solistisch' medewerking werd verleend door oj tenor Han le Fèvre en de organist Al" de Klerk. Tot onze spijt waren wij ria pauze verhinderd dit gedeelte van he concert bij te wonen. Het prograrnn1' voor de pauze gaf door de diverse Pr®ff taties echter genoegzaam aanleiding of- de goede momenten van dit concert memoreren. Natuurlijk was nog laf1' niet alles perfect. Maar laten wij er of reet aan toevoegen dat er, sedert B®r' nard Verboom de schep ter over dit k°f zwaait, een gestadige vooruitgang valt constateren. Was dit bij het vorige co'1' eert reeds het geval, ook nu kreeg mef de overtuiging dat er hier behoorUJ' gewerkt wordt. Wat de stemvorminS aangaat bemerkt men, dat de afzonder lijke stemmen zich meer voegen f®3 elkaar. De pp. klanken zijn hier en da3' zeifs uitstekend te noemen. Alleen in Of sterke passages hoort men nog dikwilf- te onbeheerste klanken uitstoten. was in sterke mate het geval aan he einde van het Credo uit de „Missa Ma| riae Magdalenae" van Philip Loots, m?' name de eerste tenoren op het woordjf mortuorum, en de tweede tenoren bfj' Saeculi. Overigens voelde men dat ih®8 hier toch nog in opvatting buiten f" sfeer van het werk stond. De stemmig in „Trösterin Musik" van A. Bruckn^ was veel beter. Daarentegen stond rat'} er in 't Tantum Ergo van Diepenbroff weer ver van af. Zo gezegd echter va' er bij Haarlems Christelijk Mannenkop vooruitgang te zien, een reden om °n' versaagd verder te gaan. Het speet oh» daarom des te meer na de pauze koorwerken van N. Hoogerwerf. Koop en Jos de Klerk niet meer t8 kunnen beluisteren. Albert de Klerk speelde solistisc" voor de pauze de Sonate op. 37 van F®" lix Mendelssohn. Muziek die 't uitstf kend doet op dit soort concerten. In variaties over „Vater unser im Himme1' reich" toonde Alb. de Klerk weer h®' hij blijkbaar spelenderwijs zijn enorn,< virtuositeit dienstbaar maakt aan zij0 reproductieve vertolking, speciaal het passagewerk. Han le Fèvre zong twee liederen va" Schubert t.w. „Im Abendrot" en .Vs. bist die Ruh". Het kwam ons voor da de stem van Han le Fèvre vanavoh" vermoeid aandeed, hetgeen nadelige f' vloed had op de zuiverheid van inton3' tie. Wel wist hij echter, speciaal in h® laatste lied, een mooie sfeer te schep' pen, die niet naliet indruk op zijn audi torium te maken. De tamelijk goed b®' zette zaal was gul met applaus na ied®1 stuk. JAN LAARVEL11 Bakker' Behang, geen onbekend' zaak in de Cronjéstraat viert heden be 25-jarig bestaan. Voor de behartig*111 der Cronjéstraatbelangen heeft de bee' Bakker vele jaren zijn medewerking verleend als bestuurslid. Het reeds van voor de oorlog b®i staand vloerenbedrijf „Edelhout" ga3 zich met ingang van Zaterdag vestig®' in het perceel Zijlstraat 96. De heer de Vries opent hier naast het bedrijf e®( showroom. De begunstigers van de stichtini ..Touring Zandvoort" hfebSen aan B. f W. een aanbeveling gedaan ter voorzie ning in twee vacatures in het algemee" bèstuur. In de vacature H. J Pep®' werden aanbevolen: N. W. Bouwes ®r H. J. Peper en in de vacature C. K®u' Jr.: C. Keur Jr. en E. H. van Breeme? B. en W. zullen aan de gemeentera3® een voordracht doen ter voorziening deze vacatures. Op Zondag 20 April zal de toneelgff' t Voetlicht" in het patronaatsgebou^ te Zandvoort een revue opvoeren onó®, de titel; „Wij openen 't zmerseizoen". P.' is het eerste optreden van deze tone®f groep welke is voortgekomen uit le' den van het R.K. koor „Mare Canto" ef hun huisgenoten. Er is bal na. Ten raadhuize van Zandvoort vond aanbesteding plaats van het bouwen v3® een filtergebouw en het verbouwen v3 het bestaande zuiveringsgebouw van h® gemeentelijk waterleidingbedrijf op iff, terrein van het pompstation aan Duindoornlaan te Bentveld. j B. en W. hebben deze werken gegu?, aan de laagste inschrijver de firma Y' van der Meulen en Zoon te ZwartsW1' voor de totale som van f 99.500. Hef programma voor de promoti®' wedstrijden van de tweede naar eerste klasse in district West ziet voor de eerste helf als volgt uit: April: EBOHVolendam; 4 Mei: lendamStormvogels; 11 Mei: Stori" vogelsEBOH. Volendam en Stormvogels spelen "f. hun eigen terrein, EBOH zal zijn Pr j, motie wedstrijden op het terrein v* Emma spelen. (Niet-officiële 3>,i Nederl. 1948 3ti uCt. Ned. 1950 3-3Va Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fae. Inschr. Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U Nieuwe A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever eert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. koersen) Vorig OpfjL slot 18/ 87 >'4 87% 87 l 90N 88V, Z 139 L 140% 135 88 110 1401'a 132% 176% 171% 187 147% 141% 283'i 35-, 153% 126 133'a 94% 70 V* pi Jfl Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 16/4 44% 48% 72% 35% 53%' 13% 73% 60 20% 27% 39% 77 71% 53 46 38% it/4 40 tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2