Haarlems bedrijf met een vaart van 850.000 km per maand Bijzondere tentoonstelling in de Vleeshal DE WEEK IN STAD EN STREEK O Vorst Sjarel betrekt zijn suikerpaleis in R.A.I. In 1960 tram van de baan; dan uitsluitend reizen per bus H eeft n er wel eens over nagedacht welke sociaal-economische functie de ft' Haarlem in de Feestkrant M' Cl rh Met 1390 man dag en nacht paraat Van 24 Mei tot 6 Juli Chantagepleger krijgt twee jaar Visserijgolf BIJ DE N.Z.H.V.M. GAAT ALLES OP WIELEN: CONDUCTEURS WORDEN LATER DE BESTE CHAUFFEURS Radioreportage over bezoek van Kerkrade „VAN DE OLM TOT DE ROOS" INBOEDELVEILING 6/7 MEI fd HET BOTERT MET DE SUIKER Vijf gekste Kemelaars komen op stelten I ZATERDAG 26 APRIL 1952 PAGINA 2 Rooster-puzzle Bedrijfsresultaten Burgerlijke Stand Faillissementen HEEMSTEDE Zondagsdiensten Burgerlijke Stand SANTPOORT Zondagsdienst Daar gaan we Noor ziften Waterstanden Verkooplokaal Notarishuis Gecompliceerde botsing op Leidse Vaart Orgelbespeling in Grote Kerk Regeling wedstrijd HaarlemE.D.O. Beurs van New York Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij in onze stad en de beiden pro vincies heeft? Op welke wijze 1390 ambtenaren en beambten door deze tram- en autobus-exploitatie hun brood verdienen en wat het zeggen wil een wagenpark van 180 tramrijtuigen en 140 bussen zodanig in stand te houden, dat het publiek de grootst mogelijke service geboden wordt? In het kader van onze wekelijkse reportage over Haarlemse industrieën en be drijven zijn wij naar het hoofdkantoor van de Maatschappij gestapt om het ant woord op deze vragen te verkrijgen. Uitvoerig is het ons verstrekt door de directeur, de heer J. J. Jurrissen, de heer Th, Hetem, chef van de Vervoersdienst, en de heer H. J. Kapteyn, chef van de Technische Dienst. Wij hebben niet gesproken over lijn 4 of de frequentie van de lijn Haarlem Hillegom, niet over een tochtje naar Volendam of de laatste dagen van de Sloterdijker. Maar misschien is het ons verstrekte nieuws, dat het leven van de conducteur of de chauffeur rechtstreeks raakt, nog wel zo interessant. weekkaart- en abonnementhouders, die voordeliger reizen. Dat de stroom in de spitsuren extra duur is zal de ingewijde duidelijk zijn. Het bedrijf kent speciale dienstroos ter-commissies in Haarlem en Leiden, er is verder een persóneelskern en wanneer nodig onderhandelt de direc tie met de hoofdbesturen van de er kende vakorganisaties. De technische dienst heeft er voor te zorgen, dat het materiaal bedrijfszeker is. Ais de bus- Vooropgesteld: de N.Z.H. is een der grootste streek-vervoerbedrijven van ons land, met een nu nog gemengd be drijf, autobussen in Haarlem, naar Lei den. Noordwijk, Den Haag en IJmui- den; trams van Amsterdam naar Zand- voort. van Leiden naar Scheveningen. Katwijk en Noordwijk, van de hoofd stad naar Volendam; een bootlijn op het IJsselmeer. Maar in 1960 zal ijs en weder dienen de, het gehele trambedrijf geliquideerd zijn en door autobussen vervangen. Tot dat jaar zullen de tramwagens het nog behoorlijk uithouden en vernieuwing van dit materiaal op stalen wielen is economisch niet meer te verantwoor den. De kosten per tram-kilometer zijn veel hoger dan die van de bus, voor namelijk door de stroomprijs, die bijna niet meer is op te brengen en 21 van de ontvangsten eist. Voor de oorlog was de stroomprijs 3 cent per kilometer, thans is hij ruim 8 cent. De aanschaf fing van autobussen is, hoewel de in Haarlem rijdende wagens over het alge meen f 56.000.gekost hebben, veel goedkoper, óók ten opzichte van de le vensduur in kilometers. Wij zullen ons echter niet verdiepen in het vraagstuk tram-bus, omdat deze zaak is uitge vochten en beslist. Liever houden we ons ditmaal bezig met de vraag hoe de in dienst van de N.Z.H. zijnde chauf feurs hun werk verrichten en boe zij chauffeur I zijn geworden of straks zul len zijn. Toen de bus-exploitatie begon rrreid- den zich vele ervaren chauffeurs, die op vrachtauto's reden aan. Bijna allen ver dwenen weer. omdat zij zich niet aan konden passen aan de bijzondere eisen. De N.Z.H. put haar nieuwe krachten bij voorbaat uit de conducteurs op de grote interlocale lijnen. Als zo'n beambte de wens te kennen geeft om chauffeur te worden dient hij zich aan 'n psychotech nisch onderzoek te onderwerpen. Valt dit goed uit, dan moet hij op eigen initiatief het rijbewijs A halen. Daarna begint zijn opleiding in het bedrijf en na een jaar, in welke tijd hij ook geleerd heeft vlot met een éénmanswagen om te gaan, kan hij zijn chauffeursdiploma A ver werven: hij moet daartoe 21 jaar of ouder zijn. Wederom gaat hij een jaar studeren, in de avonduren op de eigen opleidings cursus van het bedrijf. Heeft hij in die tussentijd geen schade door eigen schuld aan het materieel veroorzaakt en vol doet hij aan de exameneisen, dan wordt hem de mooie titel chauffeur I toege kend. De examens worden afgenomen door de Ned. Ver. van Transportonder nemingen, die het oordeel van de N.Z.H. inwint betreffende de praktijk van de candidaat. Een van de redenen waarom geen con ductrices gewild zijn is gelegen in het feit, dat de jonge busconducteur krach tens de ervaring de meeste kans biedt een goed buschauffeur te worden. Hoe staat het met de lonen? vroegen wij de heer Jurissen. Een busconducteur, Ie klas standplaats, verdient maximum 49.78 per week, een chauffeur II maxi mum 52.09 en een chauffeur I maxi mum ƒ54.41. Voor jongere conducteurs geldt natuurlijk de gebruikelijke jeugd, aftrek. Een vijftigtal chauffeurs heeft deel genomen aan een vrijwillige cursus voor toerwagen-chauffeur. waardoor zij voor rang hebben in deze speciale tak van dienst. sen 's nachts in de garages aan het Soendaplein te Haarlem of de Haagsche Schouw binnen komen, dient de chauf feur rapport uit te brengen over ge constateerde storingen of gebreken. Monteurs herstellen dan het euvel. De wagen wordt getankt en gewassen en daarna in de rij volgens route ge plaatst. De chauffeur, die de andere morgen zijn „ros" bestijgt is critisch, want hij wil safe rijden. Hij kijkt o.a- de banden na. En hier zijn we op een terrein gekomen, dat de heer Jurrissen zeer ter harte gaat. De uitgaven zowel aan brandstof als aan dagelijkse reperatie van 'n bus zijn ongeveer even hoog als die aan banden. Zo'n bus loopt door elkaar gerekend plm. 200 kilometer per dag, wat op 140 bussen meer dan 850.000 kilometer per maand betekent. Er is een intensieve actie gevoerd om de banden zo lang mogelijk te behou den. Elke bus rijdt op 6 stuks, en het is natuurlijk ondoenlijk ze steeds bij te pompen. Er zijn maatregelen getroffen, dat de lucht practisch niet meer ont snappen kan, o.a. door toepassing van binnenbanden uit kunstrubber, welke aanmerkelijk minder poreus zijn. Na 6000 kilometer krijgt het voer tuig een herstelbeurt, volgens een lijst A-beurt Na 12000 kilo meter een grondiger revisie B- beurt en na 18000 kilometer weer een A-beurt. Na 24000 kilometer een B-beurt, en na 30.000 kilometer een nog grotere, zgn. C-beurt. enz. Revisie van motoren of anderszins geschiedt in de centrale werkplaats van de ge zamenlijke dochtermaatschappijen van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. De revisie-tijd van een bus hangt af van het traject waarop hij is ingezet, maar ligt tussen de 150.000 en 200.000 kilometer. Van het gehele wagenpark blijft 18% in reserve. Bij de tram, zo verklaarde de heer Kapteyn, spelen niet alleen het rollend materiaal, maar ook de electrische bo venleiding en de weg een flink woord mee. De revisie van de tramwagens wordt beïnvloed door de maat van de flens die van de bovenleiding door de slijtage van de rijdraad. In de werk plaatsen te Rijnsburg bij Leiden en aan de Leidsevaart te Haarlem worden de wagens om de beurt onder handen ge nomen. Naast de afdeling vervoer en de tech nische dienst, werken nog vele mensen bij de algemene dienst, die personeels aangelegenheden, opleiding en juri dische zaken behandelt en de afdeling boekhouding, inkomsten, loon- en maga zijnsadministratie, op zeer moderne leest geschoeid. Tenslotte vroegen wij de heer Jurris sen, hoe het met de bedrijfsresultaten staat. Ondanks de gestegen kosten, aldus de directeur, hebben wij niet te klagen hoewel in vergelijking met verleden jaar een teruggang van het vervoer van 7 pet. geboekt moest worden. Wij nemen aan, dat hiervan 5 pet. voor rekening van de consumptiebeperking komt. De tarieven voor de bussen kunnen ge handhaafd blijven, maar die van de tram worden zoals gemeld per 1 Mei iets ver hoogd. Nog even kwam het klachtenboek te voorschijn. In een omvangrijk en kwets baar bedrijf als dat van de N.Z.H. wordt het maar matig ter hand genomen, maar als er een serieuze klacht binnenkomt, wordt die onmiddellijk grondig behan deld. De directeur uitte zijn bijzondere tevredenheid over het personeel, dat vooral op de zeer drukke Paasdagen voorbeeldig gewerkt heeft, waarvoor hij per dienstorder zijn erkenning bekend heeft gemaakt. Wij mogen daar wel bijvoegen, dat het publiek over 't algemeen het beleid van onze vervoermaatschappij waardeert en misschien zal het dit na lezing van de ze reportage nog meer doen. Een bus is 18 tot 19 uur op de weg, maar de chauffeur heeft zijn 48 uur in de week, hoewel de wet 55 uur toelaat. Het ideaal, dat elke chauffeur zijn eigen wagen heeft en daar dus extra zuinig mee zal zijn, is helaas nog niet te verwezenlijken. Er wacht een moeilijke legpuzzle vooraleer de heer Hetem alle chauffeurs heeft inge deeld. Tweemaal per jaar komt die puzzle ter tafel. De Haarlemmers geven unaniem de voorkeur aan een dienst zonder onderbreking, waarbij zij dan hun boterham aan een eindpunt eten. Zij zijn de ene week b.v. in de vroege dienst en de andere in de late; zij ma ken lange of korte dagen, maar zijn om de 5 etmalen één vrij; zij moeten een onderbreking hebben van 12 uur f een maal per week 10 uur) en zijn om de drie weken Zondags vrij, behoudens in het top-zomer-seizoen en in het voet bal-seizoen, want dan mag de directie er zes weken van maken, indien zij al thans een dubbele betaling voor de Zondag geeft. Dit zij in het kort van de werktijden gezegd, aan de hand van de wettelijke bepalingen. De puzzle zou gemakkelijker op te lossen zijn ais er niet zoveel speciale forensendiensten van tram en bus wa ren. Om een voorbeeld te noemen: tus sen Haarlem en Leiden rijden in nor male dienst 7 bussen, maar in de fo rensenuren niet minder dan 24; tussen Amsterdam en Haarlem onderhouden 7 trams de communicatie, maar in de vroegte en in de namiddag komen er negen extra bij. Dat forensenvervoer is voor de N.Z-H. niet voordelig, want het materiaal gaat óf heen óf terug leeg langs de weg en het personeel heeft z.g. gebroken dienst, waarbij het dienstverband ech ter nooit langer dan 14 uur mag zijn. Bovendien zijn de meeste forensen GEBOREN: R. A. FeenstraBas- tiaanse, z- A. W. C. de GoedeAlders, z; S. P. LagerwaardSiertsema, z; S. van VeenEngel, z; J. J. MeijerJon- gejan, 2 z. H. Lindemande Jonge, d; L. van WoudenbergPos, d; M. M. MulderDams, d. ONDERTROUWD: K. Stoevelaar en C. W. T. Gieles. OVERLEDEN: G. Staalman, 51 j., Westerhoutpark; M. Groeneveld, 61 j., Emostraat; G. Lammerse, 78 j., Kam perlaan J. C. BaggermanSerné, 81 j., Kleine 'Houtweg. Uitgesproken: 23 April: W. B. v. d. Wal, Laarderweg 13. Bussum, wonende te Hollandsche Rading. R.C.: mr. P. J. Klaver Cur.: mevrouw mr. M. A. C. de Geus-Viëtor, Trans 15, Urecht. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 27 April waargenomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertszlaan 6, tel. 39875 en dr. K L Kout, Herenweg 197, tel. 26224. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoeck, Lanckhorstlaan 117, tel 38573. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. ONDERTROUWD: J. Koren en E Dijkstra; H. E. L. W. E. de Siso en A. C. Dijkstra; E. Botjes en G. Pool; J. J. Slingerland en R. M. C. Dubelaar. OVERLEDEN: W. van Vierhouten- Kelly 79 j.; Th. H. M. Goossens-Stein- hoff 41 j.; wed. A. F. Ch. Kerker-Dons- wijk 74 j.; wed. J. van Es-Buyteweg 79 j.; wed. C. Juffermans-de Bruin 73 j. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tej. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe- mendaal, tel. K 2500—22181. BIOSCOPEN: Rembrandt: .Tramlijn Begeerte", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: .Mensen, die men schuwt", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Een banneling van de eilan den", 18 j., 2, 7 en 9.15 u. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „M", 18 j., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: „De geheimzinnige duikboot", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Lido: „Willy en Joe van compagnie O", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Tornado", a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva: „Seven Sweethearts", a. 1. Za. 7, 9.15; Zo.: 2, 4.15, 7, 9.15 u. Zaterdag 26 April Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Jo- han Kaart met „De appels van Eva", 8 uur. Zondag 27 April Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Jo- han Kaart met „Potasch en Perlemoer", 8 u. Concertgebouw: Concert door d'e Lim burgse Harmonie „St. Caecilia", 8 uur. Maandag 28 April Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Groen Koren", 8 uur. Concertgebouw: Spaans ensemble „Coros Ydanzas" 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar: schilderijen, aquarellen en grafiek van Jeanne Bieruma Oosting Geopend op werkdagen van 10 17 uur (t.m. 10 Mei). Museum Het huis van Looy: Werken van 7 leden der vereniging „Kunst zij ons doel". Geopend op werkdagen van 1017 uur; 's Zondags van 1317 uur (t.m. 27 April). Gemeentezaal Doopsgezinde Kerk: schil derijen, pastels enz. van Tine Honig. Ge opend op werkdagen van 1117 u.; 's Zon dags van 1417 uur (t.m. 30 April). Vleeshal: Keuze uit de topografische ver zameling van het gemeente-archief. Ge opend van 1013 en van 1417 uur, APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11590; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ziekenvervoer Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Pa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Het bezoek van Kerkrade aan Haar lem op Koninginnedag zal ook elders in ons land weerklank vinden. In het Nationaal programma van de gezamen lijke omroepen zal êen reportage van de festiviteiten gegeven worden. De Feest krant van 7.35 uur 's avonds brengt Haarlem en Kerkrade dan in de aether. Advertentie zegfefe zware jongen. IJMUIDEN, Zaterdag 26 April. Hoog water: 4.54 u. en 17.14 u. Laag water: 0.34 u. en 12.58 u. Zondag 27 April. Hoog water: 5.30 u. en 17.53 u. Laag water: 1.11 u. en 13.35 u. Maandag 28 April. Hoog water: 6.09 u. en 18.32 u. Laag water: 1.45 u. en 14.10 u. Zelfs buiten de befaamde kwestie om „Coster of Gutenberg" maken wij ons niet schuldig aan chauvinisme, wanneer wij voor de zoveelste maal schrijven: Haarlem is de stad der typografen. Daarmede willen wij slechts zeggendat Haarlem op grafisch gebied zo niet de voornaamste dan toch een zeer belang- rijke plaats inneemt. Mede daarom moet het een gelukkig initiatief ge noemd worden, dat de volgende maand hier een bijzondere expositie zUl wor den geopend, die zich in hoofdzaak zal bepalen tot de grafische kunst. Een speciaal comité heeft zich ge vormd in overleg met de stichting „Haarlems Bloei", dat er zich voor be ijverd heeft en nog beijvert om het he den en verleden op de komende ten toonstelling in bepaalde aspecten recht te laten wedervaren. Waar zou deze expositie, die van 24 Mei tot 6 Juli gehouden zal worden, beter ingericht kunnen worden dan in de Vleeshal? Maar waarom een boeken tentoonstelling? Over het algemeen be staat er in Nederland weinig belang stelling voor goed verzorgd drukwerk Het beste wordt dat aangetoond door het aantal leden van de Nederlan=p verenigingen, die zich bezig houden met de boek- en drukkunst, te verge lijken met het aantal leden van buiten landse verenigingen. Een tentoonstel ling zal ongetwijfeld de belangstelling vergroten en zodoende een beter in zicht geven in goed en slecht druk werk. De laatste grote expositie, die op dit terrein in Haarlem werd gehouden, was die van 1923 in het Paviljoen, met name de „Tentoonstelling van de ont wikkeling der boekdrukkunst in Neder land." Helaas kwamen toen de twee be roemde drukkers Plantij n en Elsevier niet tot hun recht. Van het werk van het geslacht Elsevier drukkers, uit gevers en boekhandelaren te Leiden en Amsterdam was toen niet veel meer bekend. De heer J. P. Klautz heeft ech ter een zeer grote collectie Elseveriena kunnen aankopen, afkomstig uit de bibliotheek van de Due de chartres, Advertentie Dir. W. N. WOLTER1NK Bilderdijkstraat b. d. Zijlweg HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst nmiddellijk na de bevrijding verrezen de straatverenigin gen als paddestoelen uit de grond, een verschijnsel dat psycho logisch zeer wel te verklaren was, maar dat de nuchtere voorzichtige niet zo aantrekkelijk voorkwam. We liepen op die gedenkwaardige avond in Mei op onze houten kleppers en in onze gekeerde jas dronken van vreugde naar buiten en in de buurt- beslotenheid hosten we als feestvie rende indianen nu de rem van de bezetter was stuk gekraakt. We wa ren allemaal familie van elkaar, al lemaal gelukkige vrije mensen en we maakten plan op plan om de door de oorlog ontstane verbonden heid nooit meer los te laten. De straatverenigingen met officiële be sturen, contributie-kaarten en orde commissarissen hielden het echter maar kort uit, de buurt was al spoe dig niet meer een wereld, niet eens meer een gehucht, want de Mauer- muren werden afgebroken, de tank grachten gedempt en de slagbomen weggenomen. De buurt voelde alleen nog maar een saamhorigheid als een der genoten de. eeuwigheid was in gegaan en de gordijnen rondom het huis der beproeving gesloten bleven. Toch is er één straatvereniging, die" het feesten der bevrijdingsdagen omzette in een blijvende actie en nog wel in dienst van de charitas. De Jan van Goyenstraatvereniging te Heemstede. De rotgenoten beloof den plechtig het in de oorlog groten deels met de grond gelijk gemaakte dorpje Putten op de Veluwe te zul len helpen. Daar zou een serie hui zen verrijzen met geld uit Heem stede, geld dat bijeengebracht zou moeten worden door straatfeesten, cabaretvoorstellingen, loterijen etc. Vier nieuwe huizen kwamen er uit, waarvan het laatste deze week offi cieel aan de Puttenaren is overge dragen. De voorzitter, die grijze haren kreeg van de talloze moeilijk heden welke overwonnen moesten worden, kon helaas niet vriendelijk spreken over de ambtelijke sector, die zelfs bij de charitas een bete kenende rol speelt. Een brief aan onze Koningin was zelfs nodig om uitkomst te verkrijgen. Het heeft geen doel hier verder op in te gaan, nu de laatste woning met de naam „Jan van Goyen" betrokken is, maar het zou ons weer een indianendans waard zijn, als we van overbodige ambtenarij voor goed verlost zouden zijn. Al zitten wij daarmee nog in de put, Putten is er uit, dank zij Heemstede. Hulde'. ie kent hem in uw buurt, de krantenbezorger. Als hij met zijn soms zware tas bij uw brievenbus staat, weet ge meteen hoe laat het is en komt hij een kwartier later dan moet er iets aan de klok mankeren. Wij kunnen nu wel ons best doen om al het nieuws te vergaren en mooie stukjes te schrijven; de zetters mogen nog zo veel regels afleveren en de persen nog zo snel draaien, als de bezorger verstek laat gaan is al het werken vergeefs geweest. Hij is dan ook bij velen in hoger aanzien dan de hoofdredacteur of de directeur. Maar hij is een mens, kan de griep krijgen, van zijn fiets vallen, de brui er aan geven. Ja, dat schakelt U allemaal vrolijk uit en daar denkt U niet aan, als de krant eens niet m de bus floept. En toch is er met een groot bezorgerscorps bijna altijd wat aan de hand. Jansen heeft catarrhe, zijn vrouw belt de administratie op en dan moet er een hulpkracht gealar meerd worden. U bakt thuis veel minder koekjes in een kwartier dan een banketbakker en toch kunt u beiden bakken. De hulpkracht gaat jaar werd en 37 jaar onafgebroken onze courant in het centrum bezorg de. Zeven en dertig jaar! Dikke vooroorlogse kranten, ochtend- èn avondblad, het miniatuur oorlogs floddertje en het dure papierslacht offer van vandaag. Advertenties met korte, en zeer korte, lange en drie kwart rokken. Kloppende en niet- kloppende weerberichten. Trekjes van Gerard Nielen en keuvels van de Spaarnebabbelaar. Hitte en barre kou, stromende regen en gladde straten, zonder schoenen %n de oor log, soms bijna bezwijkend onder de zware last van extra dikke kran tennummers. Honkoop, in jou eren we alle be zorgers eens op deze plaats. En gij, lezers zonder krant, gij vraagt per telefoon: „Gunst, meneer, onze be zorger is toch niet onwel? O ja, is ie ziek? Waar kunnen we wat fruit laten brengen? Nee, doet U geen moeite, we laten de krant vandaag dan wel even halen Putten uit de put. aan de hand van een boekje met adressen op stap, doet over zijn wijk veel langer en zou een compleet wonder zijn als hij zich niet vergiste. Heerlijk, dat U onmiddellijk de tele foon pakt wanneer uw lijfblad er niet is. Het zou verschrikkelijk zijn als U zo weinig belangstelling voor ons dagelijks zwoegen zoudt hebben. Maar waarom direct zo onvriende lijk? Zo bijwijze van: klungels, het is wéér mis, (acht maanden geleden, dan!) of: U steelt mijn geld, meneer, of: wat een organisatie! Er is altijd wat bijzonders aan de hand als de krant laat of niet komt, er kan ook een vergissing begaan zijn door een oude getrouwe. Is het U nooit over komen, dat de melk overkookte, de sleutel in het slot bleef, bij het lezen van de krant een belangrijk bericht over het hoofd gezien werd? Hebt U nooit een trein gemist of de eieren te hard gekookt? Nou dan! Deze ontboezeming moge dan het jubi leum-geschenk zijn voor bezorger Honkoop, die deze week zeventig 'et feest is dit praatje begon nen, met feest zal het eindi gen. Op het Phoenix-terrein zijn de kermislieden al bezig met de voorbereidingen voor al die attrac ties tot vermaak van den volke: Ik heb gehoord, dat er een einde is gemaakt aan het geloei en gekrijs door microfoons, waardoor het aloude orgel weer in ere hersteld wordt. Eerlijk gezegd, het was ook geen uithouden en men kreeg een hekel aan de kermis. De een schreeuwde nog harder dan de ander en dat geschreeuw versterkte de een weer tienmaal en de ander deed daar rustig een schepje bovenop. Stel je eens voor, zei ik tot mijn vrouw, dat we op de Parklaan woonden! De tegenstelling is daar wel zéér groot: vijftig weken zalige rust in het bedrijvige centrum en twee weken een complete kermishel. Maar nu zal het er weer gezellig zijn en wij kunnen weer temidden van een noodzakelijk en zeer zeker ook aantrekkelijk geroezemoes poffertjes eten, draaien, schommelen en het variété bezoeken. Een goed besluit is er genomen. En nu maar uitkijken naar de Limburgers met hun carna- valsgekken. In een grote stad als Haarlem moet echter ook wat in de verschillende wijken te doen zijn. Daarvoor hebben ijverige comité's gezorgd, met een warm kloppend oranje-hart en een goede dosis bur gerzin. Het zal gezellig worden Woensdag. Laat de zon maar schij nen! SPAARNEBABBELAAR een collectie, die nog nimmer is geëx poseerd. Deze werken uit de zeven- tiende eeuw zullen op de komende tentoonstelling te zien zijn, aangevuld met fraaie exemplaren uit de Konink lijke Bibliotheek en de Universiteits bibliotheek van Amsterdam. Om dat alles in dezelfde stijl te om lijsten staat de Teyler-Stichting enige prenten af van de zeventiende-eeuwse graveurs. Hetgeen in onze tijd gepres teerd wordt, zal ook in ruime mate ver tegenwoordigd zijn. De titel van de tentoonstelling de olm is het sym bool bii Elsevier wijst reeds op de figuur van de in Haarlem wonende S. H. de Roos, die in 1947 zijn 70ste ver jaardag vierde met een ere-tentoon- stelling in het Frans Halsmuseum. Geëxposeerd zullen o.a. worden de vijftig beste' boeken van het jaar 1952, de door de gemeente Amsterdam be kroonde typografische prestaties en ter omlijsting een collectie merkwaardig drukwerk van de illegale drukker Werkman. Verder noemen wij nog een collectie van de 25 beste Deense boe ken en een ex-libris verzameling van de heer Giltay Veth. Het ligt in de bedoeling gedurende de tentoonstelling lezingen te houden op het gebied van de drukkunst. Ge tracht zal ook worden belangstelling voor goed drukwerk te kweken bij studenten en leerlingen van middel bare scholen. Gisteravond omstreeks half zeven had de een gecompliceerd ongevai plaats OP. Leidse Vaart nabij de Rollandstrjw tussen een personenauto, een ,vra^a(~ auto en een wielrijder, de 57-jarige i teur G. M„ wonende te Haarlem, wielrijder zwenkte, zonder op het keer te letten, plotseling naar links t einde de Rollandstraat in te rÜ^en'prSo- dat moment werd hij door een Pel nenauto gegrepen, waarbii hij ,via^r- motorkap door de voorruit van sonenauto werd geslingerd. De best" der van de personenwagen raakte macht over het stuur kwijt en b° ht. met de linker zijde tegen een vra auto op, die er geparkeerd stond, wielrijder kreeg bij dit ongeval e®nr-0te senschudding en werd naar het Gasthuis vervoerd. Donderdag 1 Mei des middags 34 uur voert George Robert net v^e gende programma uit: 1. Fantasie op 2e modus, Charles Guillet; 2. Pastors J. S. Bach; 3. Prélude, fugue et var tion, César Franck; 4. a. Méditation- Frangaise (uit „Suite Frangaise"), a Langlais; 5. Sonata da chiesa, Tema c variazioni e finale, Hendrik Andriesse Gezien de grote belangstelling voor de wedstrijd Haarlem—EDO JU, staat, is de volgende regeling fen: De houders van kaarten voor n Noordelijke zittribune en staanpla®1 gereserveerd terrein hebben de 'n^?,en bij de Jan Gijzenvaart. Staanplaa'; (voor zover ruimte aan de Oostzijde JJ zitplaatsen ring Oost en jongensra™, ingang Planetenlaan (tegenover de **jj teweg). Staanplaatsen, zitplaatsen r'Jj West en Zuidelijke zittribune: ingang de Zwitserse boerderij. «/i 24/4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater Ü.S. Steel 43% 4814 73% 56% 53% 14 73% 60% 20% 26% 39% 74 71% 55 43% 38 43? 48 ;5'» 5?* 5*. I4j< 73? 26"» 39u 731» 73,. 56'.» 44» 38'' Het botert nogal met De Suiker. G'is-. teren passeerde mevrouw Van Need uit Eindhoven als tienduizendste bezoekster de controle van de internationale tentoon stelling in 'het RAl-gebouw te 'Amster dam en ohder haar voorganger bevonden zich nigt alleen belangstellenden uit alle delen van ons land, maar ook uit Hawaii, Engeland, België, Frankrijk, Italië, Pakistan, Finland, Ierland, IJs land, de Libanon en Duitsland. Dinsdag staat de RAI zelfs een vorstelijk bezoek te wachten. Die dag arriveert de Ne derlandse suikerkoning, een vorst, die speciaal en in der haast voor deze ex positie is gekroond. Engeland kent reeds lang een Candy-queen, maar men heeft er van afgezien haar voor een bezoek uit te nodigen, omda-t de suiker naast een internationaal, toch ook wel een sterk Nederlands karakter heeft. De organisatoren van De Suiker hebben dus uitgekeken naar een landgenoot vari koninklijken bloede en het oog is tenslotte gevallen op Vorst Sjarel, een eerzame suikerbakker, die Prins Car naval van Kemelstad-Maastricht is. Dinsdagmorgen arriveert de vorst op het gekste gekkenuur, om elf minuten over elf, bij het Centraal Station. Van het Noord-Hollands Koffiehuis maakt hij daarna met zijn gevolg een tocht door de stad, om Via allerlei omwegen in zijn suikerpaleis te geraken. De Am sterdamse jeugd zal van al deze omwe gen profijt kunnen trekken, want Vorst Sjarel is voorzien van een Losse- floddermadam, een overigens zeer onschuldig wapen, dat de organisa toren van De Suiker om geen onnodige ongerustheid te verwekken maar liever een suikerspu'it noemen. Op verschil lende plaatsen zal Vorst Sjarel zich van zijn wapen bedienen, waarop naar alle kanten de suikerwerken zullen rondvliegen. Na afloop van deze ge organiseerde massale grabbelvertonin- gen zal Vorst Sjarel door een haag van leerlingen van de banketbakkersvak scholen in de hoofdstad met zijn gevolg het RAl-gebouw binnentreden. Dat gevolg doet overigens wat zot heid betreft niet onder voor de vorst zelf. Het bestaat o.a. uit „vijf van de gekste Kemelaars", die hun Carnavals- que ervaringen geducht zullen benut ten om van het bezoek van Vorst Sja rel aan De Suiker geenszins een zoete lijk feestje te maken. Zij zullen zich o.m. op stelten door de hoofdstad be wegen. Niet op de houten staken, waar op wij in onze jonge jaren de steltlö- perij bedreven hebben, maar op een meer moderne, pneumatische spfing- stelt, een zogenaamde Kangaroo. De Kangaroo, zo heeft men ons verteld, werkt volgens een geheel verbeterd en gepatenteerd systeem. In het verleden zijn er al soortgelijke spring stelten op de markt gebracht, maar die waren voorzien van metalen veren of rubber strengen en deze constructies was geen lange levensduur beschoren en de mo gelijkheden waren bovendien zeer be perkt. Het gebruik van de Kangaroo eist enige oefening, maar heeft men De Amsterdamse rechtbank heeft gis termorgen een 30-jarige man, al meer malen veroordeeld, wegens poging tot chantage tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde had van een aan nemer f 6500 geëist anders zou hij voor de aannemer bezwarende feiten bekend maken. In overleg met de politie heeft de aannemer slechts waardeloos papier in een enveloppe gestopt en die op de aangegeven plaats gedeponeerd. De chantagepleger werd toen gearresteerd. Hij had ook nog een 53-jarige dame op gelicht voor f 5000 door haar te ver tellen dat hij haar man, die wegens een delict gevangen zat, zou los krijgen. En tenslotte heeft hij een partij horloges, welke hij voor de dame moest verkopen, ten eigen bate verkocht. De pneumatische Kangaroo, waarop „vijf gekste Kemelaars" uit Kernel',^ Maastricht Dinsdag door Amstert* naar De Suiker zullen springen- eenmaal geleerd op de pneumdt'* stelt het evenwicht te bewaren, zijn de mogelijkheden zeer groot kan er mee voor- en achteruMtfs verspringen, hoogspringen en 21 traplopen. Het Kemelaarse gevolg a- Prins Sjarel zal Dinsdag in de lë stad een demonstratie geven, een V meur voor ons land. De handel verliep Vrijdag in den vrij traag en over het alge? f werd in de afslag-zeer gereserveerd kocht. Vooral de exporteurs op N' land waren zeer voorzichtig, wat, je verluidt, veroorzaakt wordt dooris, Deense concurrentie. Het gevolg ryS dat grootmiddel tong daalde tot een VA van f 1-27 per kilo, terwijl de g pjV slips een gemiddelde van 0.75 pe( pij' 1 noteerde. De weegtarbot deed beter en daalde soms tot nog maar ,0 per kilo. De scholaanvoer besto" poi hoofdzaak in kleinere soorten, d'e. jie vrij goed prijshielden. Schol 2 dee niet slecht met 30—27 per kist en f)e 3 varieerde nog van 1613 per f>' wijting kon nog juist boven de yjC mumprijs blijven met noteringen f 9 en f 8 per kist. Door het ontbreken van trawlers (f de hoogste besomming ditmaal j" loggers gezocht worden. Het gil™ KW 57 die met f 4500 met deze ee%5 strijken. Hij bleef daarmee zijn j y0<> concurrent, de RO 2, een flink ein" want deze besomde f 2700. - vU Öat er de afgelopen week nSIei goede noteringen voor de makre ge stand komen, blijkt niet alleen volg te zijn van de stevige aan door de conserven-industrie, maar veroorzaakt te worden door de 1 van belangrijke partijen naar Kierdoor hebben de Italianen een geholpen om de overigens vrij -ip(" visreizen door een gunstige makr ep. althans enigszins rendabel te m® Voor de Zaterdagmarkt stonde vr trawlers op de nominatie, Maandag is reeds bekend ma«[ i de komst van de Thorina IJm. f,T,'ivis vangst bestaat uit 90 kisten sch avil. 't« piepers, 35 kisten kabeljauw ,e? d'cW kisten gestripte wijting, 100 kiste'1 yje' A wijting, 1160 kisten makreel, g(l [e. kistjes haring, 25 kisten platvis stuks stijve kabeljauwen. DaarnaaflV':'f- kent men op een iets ruimere idfgr' dan verschenen Maandag, ornd® ycUt. dere loggers hun reizen hebben^pjp' maakt en „rijp zijn'' voor bum

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2