"eringa wuthrich J. v. d. Broek Tunnelbouw in Velsen begint met afbraak Kasteleines plant Vrijheidsboom Haarlemse Loops chool voor minder-validen Karakteristiek van H F. Boot MENSEN, die men schuwt... i? 18000 KOLKJE Welke verrassingen houdt de bouwput nog verborgen Gisteravond officieel geopend Ere-tentoonstelling in museum Huis Van Looy" H.h. missen op ^'of dr. H. Kramers overleden Waterslang Film over tb Cinema -patiënten in Palace m Toneel in Haarlem COMMENTAAR IN DE MARGE HET BOTER-OPROER VAN DE HAARLEMMERS Or an je-jubel ZATERDAG 26 APRIL 1952 PAGINA 7 cEntrale verwarming j°Hnson oliebranders Muziekavond voor Meisjes jeugdzorg en Gezinswerk Haarlem-Noord ZONDAG 0uemis, 7.30 Lof. ^ekend Ned. atoom- v geleerde v»;1. wetei ,Sfa, Wel inlagen Lido City Frans Hals Minerva Luxor BILJARTEN O.N.A. geeft haar cabaret WM Meer deviezen voor W est-Duitsland Diamanten bruidspaar Echtpaar Elligens v. d. Ploeg Haarlemse zangeres treedt op in Pijper's „Halewijn" Diamant naar Duitsland LE^ERTs Personalia Rembrandt RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE CORVEEëR IN HET ZILVER OOK 7WRM9riTr)nT TS door dr. C. C. Ridder van Rappard, ter- XT y* 1» wijl de meer technische leiding in han- JNOODZAKELIJK den was van de heer J. B. Seters uit Ib Leiden. Deze demonstratie werd inge- Haa» ?Vo|S>ng van Leiden en Den leid door de heer Ferd. Wernik, aan wie ciëie iri,? i_nu oolc Haarlem een offi- de practische leiding van de loopschool 001 voor verlamden en ge- jn Haarlem is toevertrouwd. Het werd de pn, den. In de gymnastiekzaal van een VOor velen leerzame avond, die vol- 'aan nr°Pschool aan de Planeten- doende instructief was om het belang vond gisteravond de opening Van een dergelijke school ten duide lijkste aan te tonen. In een onlangs gepubliceerd artikel hebben wij daarop overigens reeds ge wezen. vo<wt. Waarbij de heer J. D. Reïth, jer cr van de afdeling Haarlem toj H Ned. Invaliden Bond (ANIB), aanwezigen een kort woord van 0m sprak. hbofd van de Gemeentelijke Na- Haarlem, de heer E. P. Schuyt. sPraak de opging met een toe- oaarin hij er zijn vreugde over eigev"i 00h Haarlem thans een dot t, loopschool bezit. Hij wees er op, tolt aarIem thans 5000 minder validen kig' ?.an wie er 1200 geestelijk gebrek- hoo Jrt. Spr. herinnerde er verder aan, ijaner toch nog steeds te weinig ge- blind Wordt voor de minder validen. De ®>ee?eu bobben wat dat betreft veel dajv bereikt. Dat hebben zij vooral te hitst6u aan bun perfecte organisatie en Sje e£ende samenwerking. Op die ma- "ebben zij hun belangen bij de to j 'ieiten kunnen bepleiten. Hij hoop- tni-jh °ok, dat de werkkracht van de gr03®f-validen nog meer zou uit ga; if1} en als een van de desiderata Von- I aan een permanente werkplaats £r deze mensen. ior A Vborzitter van het, hoofdbestuur LajANlB, de heer J. C. Livingstone uit vati i1' verklaarde, dat de oprichting to,K deze Haarlemse Loopschool alle Pe«t afdwingt. legde er de nadruk op, dat in Uj. 'bekomst ook een zwemschool voor I) dder-validen noodzakelijk zal zijn. V„ zwemschool in Leiden heeft bijv. j.;rassende resultaten gebracht. De- 2 t dagen hebben er 37 diploma-ge- tj(0rri.men, onder wie 3 uit Haarlem, slo ^'tslag was bijzonder goed, want „fohts 1 candidaat moest worden af wezen. heer Livingstone sprak tenslotte bpia 0oP uit, dat de nieuwe school aller je3gstelling zou genieten onder het jies: Leven en helpen leven. °verige deel van de avond droeg v9tifTleer demonstratief karakter, welke medische zijde werd toegelicht Advertentie HAARLEM In de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann werd gisteren een muziek avond gegeven ten bate van sociale meisjes jeugdzorg en gezinswerk te Haarlem-Noord. Hieraan werkten mee de dames W. Burmeister, viool en pia no, en I. Nelissen, piano. Verder de he ren J. Nelissen klarinet en G. Vis, fluit. Er werden enige werken van Handel uitgevoerd, het Largo in fis van F. M. Veracini en de Sonata in D van W. A. Mozart. Na de pauze werden werken gebracht van Mozart, Bach en v. Weber. Het talrijke publiek, dat steun gaf aan de sociale meisjesjeugdzorg en het ge zinswerk, heeft tevens genoten van een mooie avond. ^Ontleend aan Sursum Corda) AERDENHOUT (BENTVELD) O Antonius van Padua: 7.30 en 11 u. Hoogmis, 4 uur Lof. BLOEMENDAAL 8inbrieëenheid: 7; 10.15 en 11.30 uur, ti ,e Hoogmis, 7.30 Lof (n'mipkerk van het Allerheiligst Sacra- 7 jt. Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd. '5, 11.30, 10.15 de Hoogmis, 6.30 Lof. HAARLEM ld®- Antonius: 6.30; 7.30 (Kindermis); iój 1 en 12 uur; 8.30 de Hoogmis. 7 uur d Bavo: 6.30; 7.30 en 11 uur; 9 uur r„Roi «D t 5f'eth. Hart van jesus: 6.30; 7.45 en i/mogmis, 7.30 Lof. H. Elisabeth en Barbara: 6.30; 7.45 ,J uur; 9 u de Hoogmis, 7 u. Lof. (,f h. Hart van jesus: 6.30; 7.45 I? 12 uur, 10.30 de Hoogmis. 7.30 Lof. (kj' Joannes de Doper; 6.30; 7.30; 8.45 1iis 2ermis)11 en 12 uur; 9.30 de Hoog- t. 7 uur Lof. tl"'; Joseph: 6.45 8 en 11 uur, 9.15 de «.'Smis, 7 uur Lof. Lof Liduina: 6, 7, 8.15, 10, 11.30, 4 uur cUv' L Vr. Rozenkrans en H. Dominl- Hn: ®-I5, 7.30, 9 en 12 uur; 10.30 de 0°ëmis. 7.30 Lof. Hi, Vrouw van Zeven Smarten en uavo: 6.30, 7.30; 10.15 en 11.30; 8.45 JÏOr - - Uür ha,0smis, 7 uur Lof. Jkerk te Spaarndam 7.: Lof 30 en 10 u. 7 j. HEEMSTEDE 1}0Ravo: 7.15; 8.45; 11.30. 10 uur de 9sn Vrouw Hemelvaart; 7; 10.15 en u hur. 8.30 de Hoogmis. 7.30 Lof. 0 OVERVEEN (fc-L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 7, 8 Jioffermis); 10.30 en 11.30, 9 u. de gIhis, 7.30 Lof. »i. ZANDVOORT hlis.' Agatha: 7; 8.30 en 10 u. de Hoog- uur Lof. f^rggf'Ptige week een longoperatie on- k1 bet a *e hebben, overleed Donderdag Sr°f cademisch Ziekenhuis te Leiden Je Qr- H. A. Kramers, hoogleraar in **ei(j e°retische natuurkunde aan de b'versiteit. 9eCp arik Anthony Kramers werd 17 "ij st, ber 1884 te Rotterdam geboren .^deerde aan de Leidse Universiteit ïChrixf5'noveerde in 1919 op het proef- i 182* "lutensiteit van spectrallijnen" h fj.j} Werd hij benoemd tot hoogleraar fd'ear en in 1931 tot bijzonder hoog- s .-'->elIt. In 1934 volgde zijn be- ?.ahva g m Leiden, waar hij zijn ambt l'Wcl met een inaugurale rede ge- se^.. "Natuurkunde en natuurkundi- Kramers heeft op vele terreinen e»i e theoretische natuurkunde zeer nschappelijke bijdragen gele- Hl ,a" °P het gebied van de atoom- h?h de' she(;'aaI wat betreft de theorie On^erstrooiins van ''cht door ato- V*1 Ovp zÜn leiding is verleden jaar p °rwe enkomst tussen Nederland en het 8en gesloten tot samenwerking gebied van atoomonderzoek. e6chnise?ramers was voorzitter van de nlhtthi-.; sectie van de atoomenergie- l" bpVr lavan de UNO en maakte na J1' enige reizen naar Ameri- rgen fgfafenis is bepaald op Dinsdag- te aH twaalf bij het Groene Kerk- °£stgeest. Advertentie Uoleter en patxente in de Deense jilm Mensendie men schuwt". De Denen Alice O'Fredericks en Jon Iversen hebben een speelfilm gemaakt, waarin t.b.c.-patiënten de hoofdrollen spelen. Eigenlijk gaat de film meer over genezen t.b.c.-patiënten en dus over gezonde mensen, die echter door de samenleving nog altijd als gevaar lijk worden beschouwd. En de strek king van de film is, dat eindelijk eens een einde moet komen aan de achter docht waarmede genezen t.b.c.-patiën- ten nog altijd worden bejegend. Dit geldt niet alleen voor Denemarken, maar met name ook voor Nederland, als we mogen aannemen, dat de voorz. van de Ned. Centrale Vereniging voor de Bestrijding van de Tuberculose, dr. Heinsius van den Berg, gelijk heeft wanneer hjj in een tekst, die na de film op het doek verschijnt, verklaart, dat de toestanden, die de film schildert, ook in ons land nog overvloedig be staan. Het drama, dat zich op de film af speelt, kom; hierop neer, dat een jonge vrouw, door t.b.c. besmet, in een sana torium wordt opgenomen en aldaar langzaam geneest. Zij leeft in vriend schap met de andere patiënten, die haar duidelijk maken, dat zij na haar genezing weliswaar veilig zal zijn, maar de grootste moeite zal hebben om weer aan het werk te gaan, omdat de samenleving haar niet vertrouwen zal. Het begint al met haar man, die haar niet komt bezoeken, nadat zijn moeder hem wijst op de gevaren van besmet- tin," Maar dat is nog maar een begin: als zij eindelijk naar huis mag, moet zij ervaren, dat haar man haar niet eens durft omhelzen, dat haar schoonmoeder haar mijdt, dat haar vroegere patroon haar niet meer hebben wil, dat zij na een eindelijk verkregen betrekking ont slagen wordt zodra men weet, dat zij ziek is geweest. Haar argumenten zijn sterk genoeg, maar zij helpen niets. Zij is gezond, de anderen weten niet eens of ze gezond zijn. Zij laat zich periodiek controleren, de anderen leven maar door. Het komt tot een breuk tussen haar en haar man en pas als men vre zen moet, dat zij een prooi van haar wanhoop zal worden, gaan de ogen van de man open en komt zelfs de boze schoonmama tot een beter inzicht. Wij bevelen ae film gaarne aan in de aandacht van het publiek, dat gerust eens mag geconfronteerd worden met een toestand, die de volksgezondheid in de weg staat. Gezien de nadrukke lijke verklaring van dr. Heinsius van den Berg is zulk een film bijzonder nuttig. 18 jaar. Willy en Joe van de Compagnie O zijn twee gezworen makkers, die in dienst van het Amerikaanse leger meehelpen om Italië van de Duitsers te bevrijden Dit oorlogscachet van de film wordt ge heel op de achtergrond gedrongen door een aaneenschakeling van doldwaze en komische scènes, die schier ononderbro ken lachsalvo's veroorzaken. De humor is geenszins flauw; integendeel, hij is smakelijk als de ironische humoristische oorlogsprenten, die-de draak steken met het leger. Wie eens hartelijk wil lachen en 14 jaar is, kan dat deze week dus doen in Lido bij het zien van „Willy en Joe van de Compagnie O". De na-oorlogse filmproductie dwingt ons helaas telkenmale te kijken naar vele waarachtige en onwaarachtige his toriën, de oorlog betreffende, die het aankijken feitelijk niet waard zijn. Daarmede wordt slechts gesteld, dat „De geheimzinnige duikboot" is geba seerd op een hoogst onwaarschijnlijk verhaal, dat op een hoogst onwaar schijnlijke wijze wordt uitgebeeld. Des alniettemin kan men met enig genoegen in City de spanning beleven, die Dou glas Sirk in dit product heeft weten te leggen, en niet ongeïnteresseerd kij ken naar knap camerawerk, da; meer geeft dan het verhaal in de beste mo menten kan pretenderen. (14-jarigen) In dit theater draait deze week, zoals het in de aankondiging luidt, de super- sensationele film ,,M". Het is een film, waarin de onderwereld en de politie onafhankelijk van elkaar een jacht in zetten op een geesteszieke kindermoor denaar, die het bij voorkeur gemunt heeft op jonge meisjes. Behalve ge zochte momenten biedt deze film toch ook wel spannende opnamen. (18 jaar). Seven sweethearts, in het Nederlands „Zeven charmante tulpen", zoigen deze week in het Minerva-theater voor een paar uren alleraardigste ontspanning. Deze zeven charmante tulpen zijn de zeven dochters van een Hollandse hotel houder in de Amerikaanse staat Michi gan, waar het traditionele Hollandse tul- penfeest het jaarlijkse hoogtepunt vormt. Een journalist uit New York komt dit traditionele feest „verslaan" met het ge volg, dat hij na de nodige humoristische complicaties met de jongste „tulp" in het huwelijksbootje stapt. overwm- De regisseur van Climbing high, Bank Holiday, The way ahead en The third man heeft zijn jongste film afgeleverd, te weten Outcast of the islands, naar een. roman van Joseph Conrad. Willems is een luie leegloper, die in zijn jonge jaren is opgenomen door een kapitein. Hij heeft de Indische archipel moeten verlaten, omdat de politie hem zocht en ten tweeden male neemt de ka pitein hem onder zijn hoede. Hij brengt hem naar een eenzame handelspost, die hij alleen bereiken kan, omdat hij al leen de nukken van de rivier kent, die ziin zeilschip weet te nen. Maar het gaat weer mis met Wil lems. Hij verraadt zijn beschermer en de bevolking, waar hij gastvrij heid heeft genoten en is tenslotte zo slecht geworden, dat zelfs de goed hartige kapitein hem verloochent. De man is te af zichtelijk om een moord te kunnen rechtvaardigen. Hij moet maar blijven leven om wroeging te krijgen. Dit wordt hem in een stromende regen kenbaar gemaakt door de kapitein, die hem met de vrouw achterlaat. Ze zitten beiden aan de ingang van een rieten hut te verregenen, nadat de schreeuwende stemmen als een wraakoordeel heb ben geklonken door de hete stilte. Een fraai stuk film, dat slot, waar Reed er in slaagt zijn toneeldialoog tc laten varen om tot een filmdialoog over te gaan. 18 jaar. ?SJ Vrijdagavond 2 Mei zal in het Huis Van Looy een tentoonstelling van wer ken geopend woorden van de Haarlem se schilder H. F. Boot, die in Februari zijn vijf en zeventigste verjaardag vierde. Onze kunstredacteur zal het geëxpo seerde werk op deze ere-tentoonstelling bespreken. Ditmaal willen wij ons bepalen tot een karakteristiek van deze in de Haarlems§ samenleving merkwaardige figuur, een karakteristiek, die de thans overleden kunstkenner en schilder J. H. de Bois achttien jaar geleden van Boot in „Haarlems Dagblad" gaf en die nog altijd ten volle de figuur temidden van zijn omgeving het beste schetst. Boot is alleen maar ouder geworden Toen wij Zondagmorgen op het afge sproken uur het huis aan het Klein Heiligland betraden, troffen wij dei schilderachtigste der schilders aan het Spaarne met een buitengewoon ernstige trek spelend om de denkersschedel. De kunstenaar ontbeet. Niet alleen, zoals men zou verwachten, maar in gezelschap van vijf, zes poesjes, die om hem heen dartelden. Eén ging er naast Boot's bordje zitten kijken, een andere snoepte uit zijn melkkan, ter wijl de schilder kalm en ernstig zijn ochtendbrood ten einde bracht. Daarop sneed hij een half brood in kleine reepjes, overgoot die met melk en de poneerde met de aristocratische vingers, Boot heeft mooie handen van dat papje hier en daar op de vloer een hoopje. Bij ieder hoopje ging een katje zitten smullen. Een poes die ondeugend was, werd in de bolstee achter een gordijn gestopt. Vandaar uit stak ze telkens haar kop door het gordijn zon der er uit te durven komen. 't Was prachtig. We kregen de indruk dat Boot zijn gezelschap een eenvoudig, ge zond leven voorschrijft en voor het ve getarische deel ijvert. Een stukje vlees zullen de geestige rakkers zich wel bij nachtelijke escapades in de buurt van het Klein Heiligland verschaffen. Maar na al die besognes ontspant zich Boot's voorhoofd; er komt iets vrien delijks op zijn gelaat en ik heradem. Zolang hij nog met zijn boterham met kaas in stil gesprek was, had hij iets van Savonarola, die een banbliksem smeedt, toen de poesjes verzorgd wa ren, had hij meer van een preacher bij Hyde Park Corner, fanatiek maar wel willend. Boot is een der weinige wer kelijke artisten, die wij hier in Haar lem rijk zijn. Artist dan in de breedste zin van dat woord. Dat hij niet de be kendheid heeft, die hij door zijn werk verdient, is waarschijnlijk aan zijn Haarlems isolement te wijten. Doch al ommuurt hij zijn begaafdheid met prik keldraaddie begaafdheid is er niettemin en er niet minder om, doch wordt door te weinigen gezien en er kend. Boot is geen geboren Haarlemmer. Zijn wieg stond in Maastricht. Als wij ons da Limburger meestal als vrolijk levend, welgedaan onderdaan van onze Koningin voorstellen, is Boot geen re clame voor dit genoeglijk gewest. In tegendeel, als de samenstellers van het woordenboek der Nederlandse taal over vijftig jaar weer aan de letter B toe zijn, zouden zij als variant van brood mager licht Bootmager kunnen inlas sen. Waar hij in Haarlem zijn boorden koopt, zal men moeite hebben zijn nummer te vinden. Men vertelt over Boot wondere ver halen. Over zijn gedresseerde ratten, zijn theekopjes en ascetisch leven. Men sen, die hem op straat passeren, zijn bang, dat hij topzwaar wordt, zo diep het magere gebaarde gezicht in de borst dringt. Maar hoe dan ook, men weet, dat Boot een de laatste jaren teruggetrokken kunstschilder is, wiens oeuvre straks in volle rijkdom ge toond zal worden, gerijpt, bezonken en overtuigend. De uitslagen van de op Vrijdagavond gespeelde wedstrijden om het kampioen schap 38/2 afd. Haarlem, gehouden in café Hof van Holland, luiden: Willemse 250 11 90 22.72 Bloemink 58 11 13 5.27 Dollé 172 18 52 9.55 Baart 250 18 54 13.88 Nobels 144 14 38 10.28 Willemse 250 14 78 17.85 Hedenmiddag- en avond en Zondag na 12 uur worden de wedstrijden voortgezet. Zondagavond geeft O.N.A. haar laat ste avond in dit seizoen in gebouw St. Bavo, Smedestraat. Deze avond wordt geheel verzorgd door het bekende ge zelschap „The Dios" te Beverwijk, die verleden week haar 5-jarig bestaan vierde. Advertentie De trieste helden uit de film „Outcast of the islands" Carol Reed. van Het is nu dus zeker, dat Comedia zich niet heeft laten verdringen van de vaderlandse planken, waar gelijkop goed comedie wordt ge speeld en braaf geïntrigeerd schijnt te worden. Het sterke gezelschap dat in de jaren na 1945 krachtig groeide, is uiteraard aanzienlijk verzwakt; het is een klein troepje geworden, maar in het dezer dagen gepubliceerde tableau de la troupe vinden wij toch enkele namen, die de toneelminnaar met hoop en instemming begroet. Onder de dames is dat Enny Meunier, actrice met een talent, dat een eigen pittige taal spreekt, en onze vroegere stadgenote Gorgette Hagedoorn, met wie onder handelingen over gastrollen gevoerd worden. Wij hopen van harte, dat de onder handelingen tot een overeenkomst zul len leiden; Georgette Hagedoorn, al lengs internationaal bekend geworden, hebben wij reeds te lang op het toneel gemist, zij speelt met een charme en een warme bekoorlijkheid, die diepte krijgt uit hart en gevoel. Wat de acteurs betreft: vader, en zoon Hermus zijn genoegzaam bekend; Steye van Brandenberg, over wie wij kortge leden nog enkele opmerkingen hebben gemaakt, ontwikkelt zich de laatste tijd op gelukkige wijze; Wim Sierenberg de Boer gaf door zijn sterke eenvoud in Vingerhoedskruid aardige beloften, John Soer is een bezeten toneelspeler, die van elke rol een kleinood maakt. Wellicht krijgt hij nu andere kansen dan de marqué-achtige rollen, die voor hem voorbeschikt leken. Een nieuwe naam is die van Joh. Elsensohn, die in het afge lopen seizoen, lijkt ons, bij de Neder landse Comedie niet de kansen gekre gen heeft welke hij verdient. Elsensohn heeft meer in zijn Thespiswagentje dan een bulderbassende kapitein in „Mister Roberts" en een genoeglijk kletsende conducteur Gijs; hij is niet alleen oubol lig, hij heeft fantasie en gevoel, hij kan uit de diepte spelen. En indien de aangekondige plannen om Louis Gimberg een gastrol te laten spelen, resultaat zullen hebben, zal dit voor Comedia een aanwinst zijn, welke het publiek plezier zal doen. Gimberg is een gedistingeerd acteur met een eigen stijl en o.a. een spitse droge hu mor; na lange afwezigheid zullen velen hem weer graag achter het voetlicht begroeten. Liever dan zich te verdiepen in gis singen omtrent de kansen van Comedia in het seizoen 1952/1953, vraagt Haarlem zich af wat er daarna zal gebeuren. De roemruchte coördinatie in Den Haag heeft De Nederlandse Comedie aange wezen als min of meer vaste bespeelster van Utrecht en Haarlem. Indien het ge zelschap van Joh. de Meester en Guus Oster het peil handhaaft waarop het zich tijdens het afgelopen seizoen heeft bewogen zal Haarlem er niet slecht bij varenmaar wat zal er gebeuren voor het seizoen 1953/1954? Er wordt nu al gefluisterd dat De Nederlandse Co medie voor het volgend jaar naar de zetel in de Amsterdamse Stadsschouw burg streeft. Welke pion zou Den Haag dan weer naar Haarlem schuiven? Mis schien het Nederlands Volkstoneel uit Amsterdam, dat het ene jaar subsidie krijgt om zichzelf netjes te begraven en daarna een sommetje ontvangt om wel gemoed naar het tweede luistrum te stevenen? Het is al meer vertoond dat een klein troepje zich ontwikkelt tot een harmo nisch krachtig ingespeeld toneelgezel schap met een eigen stijl en een repu tatie van zeer verzorgde voorstellin gen. Verondersteld dat Comedia zich naar deze toekomst beweegt Hk. A. De A.N.W.B. deelt mede, dat de hoe veelheid Duits geld welke in West- Duitsland mag worden ingevoerd, met ingang van 1 Mei a.s. is verhoogd. Kon den tot die datum door houders van een Nederlands paspoort DM 100 wor den ingevoerd, dit bedrag is thans tot DM 200 verhoogd. Was het vóór die datum toegestaan DM 40 mee terug te nemen naar Nederland, na 1 Mei a.s. is ook dit bedrag verhoogd en wel tot DM 100. Tevens is met ingang van de zelfde datum het bedrag, dat houders van een grenspas in Duitse of Neder landse betaalmiddelen bij zich mogen hebben, van DM 10 op DM 20 gebracht. Maandag 28 April zal het groot feesi zijn in de Oude Raaïnstraat. Die dag zul len namelijk de diamanten bruidsdagen ingaan van het echtpaar Elligensv. d Ploeg, dat Zaterdag 17 Mei zijn zestig jarig huwelijksfeest hoopt te vieren De bruid heeft thans de leeftijd van 85 jaar bereid, de bruidegom is twee lentes jonger. Beiden genieten nog van een tamelijk goede gezondheid. Uit hun huwelijk werden veertien kinderen ge boren, van wie er vijf nog in leven zijn. Zij weten zich verder omringd door veertien kleinkinderen en een achter kleinkind. Als trouwe lezers van onze courant volgen zij dagelijks nog met interesse het vele nieuws, dat te beleven valt. Wij veronderstellen, dat het in de Raamstraat 9 de komende dagen niet aan belangstelling zal ontbreken, maar wie persoonlijk even wil aanlopen, kan daartoe in de „Nijverheid" terecht (Jansstraat), waar het bruidspaar op 17 Mei van twee tot vier uur de vele vrien den en bekenden gaarne wil ontvangen. De Nederlandse Opera geeft ter her denking van de vijfde verjaardag van Willem Pijper's sterfdag hernieuwde opvoeringen van diens opera „Hale wijn". Deze uitvoeringen zullen plaats vinden op 28 April te Utrecht, waar de componist gedurende vele jaren werk zaam is geweest, 1 Mei te Amsterdam en 7 Mei te Rotterdam. Bovendien zal een uitvoering plaats vinden in het kader van het Holland-Festival in Juli te 's Gravenhage. De titelrol wordt vervuld door de bas zanger Gerard Holthaus en de zingend gesproken rol van het Koningskind is toevertrouwd aan de Haarlemse zange res Corry van Beckum- Voorwaar eea hoogst vererende opdracht voor deze jonge zangeres, die nog slechts enkele jaren aan de Ned. Opera is verbonden. Kort geleden vervulde zij reeds met succes één der hoofdrollen in Gounod's Faust, nJL die van Margaretha. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 1.68 millioen Dm. be schikbaar gesteld voor Invoer uit Ne derland van industrie-diamant, 107 000 Dm. voor diamantpoeder en 100.000 Dm. voor textielhulpmiddelen op stijfselba- sis. Advertentie een uitzonderlijk lijn apéritif I. 5.50 per fles LEVERT CO DE WILDEMAN het beerin van de betonwee bii eesloten behoeven te wc Bij het op 17 en 24 April te Den Haag gehouden examen voor Pedicure en Voetkunde, zijn van de. Haarlemse Kweekschool de volgende cursisten ge slaagd; De dames mevr. L. A. P. Stege- man, mej. J. H. M. Alders, M. A. Alders, Haarlem. Mej. G. M. Hof IJmuiden en do heer F. J. Vissers, Haarlem. 1 cand. her. 2 afgewezen. De film „Tramlijn Begeerte" hebben wij een dezer dagen reeds besproken. Achttien jaar. Het waren niet alleen de Spanjaarden en evenmin alleen de Kennemers en het ander Kaas- en Broodvolk, die bloedige taferelen in herinnering roe pen, nu we op het terrasje aan de Grote Markt langs ons de eeuwen voor- by laten glijden. De Haarlemmers zelf konden meermalen te hoop lopen op het plein in oproerige stemming. Tonelen van burgertwist, verzet tegen de overheid speelden zich af. Barricaden van inderhaast büeengeraapte straatstenen werden gevormd, kreten van woede vulden de lucht. De rustige Haarlemmers konden te keer gaan, wanneer iets hun niet zinde! Van de andere kant stroomden ze soms samen, even feesteiyk als nu de jeugd bü de aubade op Koninginnedag. We moesten om enkele van deze wisselende taferelen bij te wonen, nog maar wat op ons terrasje blijven vertoeven. De eeuwen zyn hier om ons heen in de plechtige gebouwen. Veel moeite kost het niet in dit décor de Haarlemmers van vorige eeuwen te plaatsen. Konden we het vorige artikel beslui ten met de schildering van een land juweel op de Grote Markt, we verzuim den daarbij te vertellen, dat toeschou wers en spelers gelden offerden voor de stichting van het inmiddels weer ver dwenen Oude Mannenhuis in de Grote Houtstraat. Enkele jaren na het land juweel in 1624, waren weer honderden op de Grote Markt bijeen Ditmaal in opstandige stemming. De Staten van Holland hadden een nieuwe belasting op de boter gelegd. Het volk, de hoge kos ten van het levensonderhoud moe, pro testeerde krachtig. Een dolle menigte school samen voor het stadhuis, ver schanste zich, toen de schuterij, in de wapenen geroepen, optrad. Een van de grootste belhamels werd gewond. De menigte week, trok zich terug achter de St. Bavo, waar een nieuwe samenscho ling een ernstige bedreiging werd. Met kracht van wapenen was het volk pas uiteen te slaan, toen een dode gevallen was. Het boter-oproer der Haarlemmers was gedempt. In 1672 werd de rust opnieuw ver stoord. De Oranje-gezinde Haarlemmers wilden Willem III tot stadhouder zien verklaard en zetten hun wens kracht bij door een gewapende demonstratie op de Grote Markt. De stadsregering, ook op handen van de Prins, wist het oproer in een feestvreugde te doen verkeren, door van de St. Bavo de oranjevlag te laten wapperen en in een plechtige verklaring vanaf de pui van het stadhuis te getui gen van haar Oranje-liefde. Gecommit teerden werden naar Willem III gezon den met het verzoek een bezoek aan Haarlem te komen brengen. Het werd echter pas rustig in Haarlem, toen de verheffing van de Prins een feit werd. Dan kwam de 18e eeuw. Menig toneel van volkswoede en ergerlijke baldadig heid op de Grote Markt. We denken aan het openlijke verzet tegen de pachters in 1747 en 1748. Daarbij hebben andere delen van de stad zwaar te lijden gehad. Maar laat ons ook eens een vrolijker ta fereel in herinnering roepen. Heeft im mers op de 5e September 1787 de Grote Markt niet het onbeschrijfelijke toneel gezien van zeker wel duizenden, die zich verdrongen rond de tempel der Vrijheid, een op twintig kolommen rustend bouw sel, waarin de burgerij de stadsregering ontving om uit haar handen meer in vloed op de volksregering te ontvangen. Haarlem gaf hierin een democratisch voorbeeld aan het gehele land. Tot bo venop de Vleeshal en de St. Bavo was het volk geklauterd om deze nooit ge ziene gebeurtenis, die haar weerga niet had in de Haarlemse geschiedenis, toch maar van begin tot einde te kunnen vol- gen We kunnen niet te lang vertoeven bij deze taferelen, bladeren verder in het boek der historie, komen aan het jaar 1795, dat een zeldzaam schouwspel te ge nieten geeft. Daar kwam met 'n groep vrouwen de kasteleinesse van het Wapen van Am sterdam de Grote Markt opsjouwen met een boom. Honderden burgers verdron- gen zich om haar heen, Prinsgezinden, zowel als Patriotten. Voor niemand was er enig gevaar, hoewel de omwenteling van dat jaar in menige stad bloedige ta ferelen tot gevolg had. De Haarlemmers toonden zich vreedzaam. Onder uitbun dige feestvreugde werd de vrijheidsboom geplant en het feest begon pas goed, toen op de le Juni van dat jaar de Al liantie met Frankrijk gevierd werd. In de vroege morgen daverde het geschut over de bevlagde Grote Markt, klokken spel kondigde het begin der festiviteiten aan, een schitterende optocht werd ge houden, alles in het teken van de vrij heid, gelijkheid en brederschap. De mu- nicipaliteit stond handen te schudden met de Franse afgevaardigden en ieder dacht nW dat het heil en de welvaart van vaderland en stad bezegeld was. Het bleef weer rustig tot 1799, toen de Engelsen en Russen' in Noord-Holland geland, bij Castricum waren verslagen en feest gevierd moest worden ter ere van de Franse en Bataafse helden, die het vaderland hadden gered. Een mili tair vertoon van macht en pracht, klok gelui, gebulder van geschut en door veel wijn besproeide toespraken. Het stadhuis werd 's avonds geïllumineerd, de Vrij heidsboom was omhangen met bloem kransen, een allegorische optocht trok langs het stadhuis. Toen de Fransen in November 1813 voor goed uit ons land verdwenen en het Oranjehuis in glorie was hersteld, moest ook dit weer aan leiding zijn tot een grootse viering op de Grote Markt Het is of Haarlem door de eeuwen heen op deze Grote Markt haar geschie denis schreef. Het hart van de stad is altijd het grote middelpunt geweest, waar lief en leed van de stadgenoten werd gevierd of bejammerd. Het altijd weer met grote kracht trekkende hart van Haarlem, de onvolprezen Grote Markt. JAN B. Aan het begin van de betonweg by Velsen, vlak by rusteloos heen en weer varende ponten, die toch niet voldoende frequentie op kunnen brengen om de stroom van auto's vlug genoeg te kunnen verwerken, is de laatste tyd weer een nieuwe bedrijvigheid gekomen. De Am sterdamse Ballast Maatschappij is na meer dan 10 jaar afwezigheid terugge keerd om wat voor de oorlog reeds ter hand was genomen opnieuw aan te pak ken: de tunnelbouw in Velsen, waar ieder, die „nogal eens" met de pont het Noordzeekanaal over moet, met smart op heeft gewacht. Grote en kleine takels, segmenten van pypleidingen en af en aan lopende mannen getuigen van her nieuwde activiteit, tonen aan, dat het nu eindelijk menens gaat worden. „Niet te optimistisch, meneer", zegt uitvoerder Rollenberg. „want voor ie klaar is zyn we vyf of zes jaar verder". Een kleine twee maanden geleden werd met de voorbereidingen van dit gigantische werk begonnen. Er werd ma teriaal aangesleept, diverse keten wer den gebouwd en enkele provisorische wegen voor de aanvoer van materiaal werden uitgezet. Die voorbereidingen lopen nu ten einde en misschien kan Maandag begonnen worden met pompen. Want de bouwput van voor de oorlog staat al vele jaren onder water en wie weet, wat er precies onder dat rimpe lende water gevonden zal worden? De een zegt, dat men er alleen water in heeft laten lopen, maar volgens een an dere lezing moet er ook zand ingespoten zijn. En hoe ver was de bouw voor de oorlog reeds gevorderd? Zo verbergt deze put nog tal van ge heimen, die pas aan het licht zullen ko men, wanneer de put weer droog staat. Maar dat zal nog wel even duren, wel licht tot October. Het is namelijk zo, dat de put in gedeeltes drooggepompt zal worden. Eerst wil men het water on geveer 6 meter laten zakken en als het talud dan niet te drassig blijkt, kan de damwand geheid worden. Bij de voor oorlogse tunnelbouw was dit niet nodig, omdat de put groot genoeg was om een glooiend talud te houden. Maar sedert dien zijn de plannen in zoverre gewij zigd, dat er ook nog een spoorwegtunnel naast komt en dat kan nog in dezelfde put gebeuren, mits de wanden steiler opgetrokken worden. Voor het slaan van die damwand zijn reeds twee knapen van Figee- stellingen aangevoerd. Tot 32 meter zijn deze verhoogd, want de damwand wordt ongeveer 27,5 meter hoog. En daar moeten de heistellingen nog bo venuit kunnen kijken. Het leegpompen van de bouwput ge schiedt met een grotendeels drijvende pijpleiding, die zijn einde midden in de bouwput heeft- Hij zakt dus automatisch met het dalen van de waterspiegel, zo dat niet telkens nieuwe segmenten aan-. gesloten behoeven te worden, terwijl een eventueel verleggen van de leiding zeer eenvoudig kan geschieden. Tegelijkertijd zullen in de naaste omgeving van de bouwput andere pompen de oevers zo veel mogelijk drooghouden om inbres- sen van het talud door kwelwater te voorkomen. Voor de autobezitter, die ettelijke ma len bij de ponten zijn kostbare tijd met wachten verloren ziet gaan, is het wel licht nog een schrale troost, dat er al thans een begin gemaakt is. Het zal vooral in de eerste tijd, langzaam gaan, maar met een dergelijk ingrijpend kar wei is zoiets onvermijdelijk. Want ook de scheepvaart moet ongestoord voort gang kunnen vinden. Vandaar, dat eerst de helft van de tunnel gemaakt wordt en dat daarna de stalen damwand mid den in het kanaal omgedraaid wordt. Dan zullen de schepen varen boven het reeds voltooide deel aan de zuidelijke oever, terwijl aan de noordkant in een nieuwe bouwput de aansluiting met de andere kanaal-oever gebouwd wordt. In vergeiyking met Rotterdam wordt dus in Velsen een geheel andere metho de gevolgd. Daar werd de tunnel in seg menten gebouwd, die men op de plaats van bestemming tot zinken bracht. In Velsen wordt alles drooggezet en ge schiedt de bouw direct op de plaats zelf. Veel zal afhangen van de situatie, die men in de nu droog te malen bouwput zal aantreffen. Maar voordat het ver keer onder water door zal kunnen snel len, zullen nog wei enkele jaren Gisteren was de heer D. Klaver, cor- veeër in algemene dienst, 25 jaar aan de papierfabriek verbonden, 's Morgens werd de jubilaris op het directiekantoor ontvangen door de bedrijfsdirecteur procuratiehouder ir. B. Verdoorn. Na de heer en mevr. Klaver met het jubileum te hebben gelukgewenst, wees de heer Verdoorn er op, dat de heer Klaver heeft getoond, dat men juist niet altijd een hoge plaats behoeft in te nemen, om zich verdienstelyk te maken. Het deed hem dan ook veel genoegen, deze een voudige arbeider, het jubileumgeschenk der N.V., een envelop met inhoud, en mevr. Klaver een bloeiende plant te mogen aanbieden. Hieraan werd nog toegevoegd een foto in zilveren lijst van de jubilaris bij zyn werk en de schrifte lijke gelukwens der hoofddirectie. Na de koffie begaf het gezelschap zich naar het afdelingskantoor, waar, in tegen woordigheid van een groot aantal col lega's, de heer Klaver eerst werd toege sproken door de chef van de algemene dienst, de heer Blok, en daarna door de voorzitter van het jubileumfonds, die het geschenk der kameraden, een zilve ren polshorloge en mevr. Klaver bloe men, aanbood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7