Zorg voor middenstand integrerend deel van regeringsbeleid Stofzuigers Kath. kinderspeeltuinwerk in Haarlem Co ros y Dansas in Haarlem Spaans vuur in Concertzaal waar de vonken van af sloegen Kennemer Sportpark wordt aangelegd KOLKJE Jeanne B. Oosting: vlinderachtige beweeglijkheid H.O.C. I (dames) kampioen de' eerste klasse t „DE SUIKER „Middenstand en Politiek" Rede K. I.P.-voorzitter voor Haarlems Diocesane Middenstandsbond Waar gaan we heen op Koninginnedag? Prachtige resultaten stemmen tot grote dankbaarheid JOSJE SMIT: SPEELSE ERNST Exposities bij Leffelaar E ONGEKUNSTELDE CHARME EN GLOEDVOL TEMPERAMENT H. J. Maertens N. V. Opel Kapitein f867®; k i DINSDAG 29 APRIL 1952 pagina Haarlem-Noord Haarlem-Oost Kleverpark Overveen Spaarndam Bloemendaal Aerdenhout Santpoort Zandvoort Heemstede PARADE OP DE DREEF TOCH SPORT- OPTOCHT <J k-J hiiI GEMEENTERAAD ZANDVOORT LEVERT* Spreekuur burgemeester Bouwkas Amsterdammers versloegen Haarlems schoolteam Zomercompetitie basketbal tf* ufS u jf Lourdesfiim voor Ka^' Vrouwenbeweging R.K.S.V.T.Y.B.B Haarl. Autori jsch0^ Plein 33, tel. 130Ö v. tent's ftutobedrijver» Beurs van Amsterdam y Beurs van New Vo1"^ fl Het is onmogelijk de naoorlogse po litiek der K.V.P. objectief en rechtvaar dig te beoordelen zonder rekening te houden met twee omstandigheden: ten eerste de abnormale omstandigheden van de jaren sedert de bevrijding, wel ke omstandigheden nog steeds voort duren en ten tweede met de desolate toestand, waarin het land in 1945 ten gevolge van de oorlog verkeerde. Aldus de heer W. J. Andriessen, voorzitter der K.V.P., in zijn hedenmorgen op de eer ste bestuurdersdag van de Diocesane Middenstandsbond te Haarlem gehouden rede over „Middenstand en Politiek". De heer Andriessen hield deze inleiding als plaatsvervanger van prof. Romme, die, oorspronkelijk als spreker aangekon digd, verstek moest laten gaan, wijl zijn aanwezigheid vereist werd ter plenaire zitting van de conferentie met de West. Bij voorbaat had de inleider met na druk te kennen gegeven, dat de behan deling van het onderwerp „Middenstand Aan de uitvoerige programma's over de feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin ontlenen wij de volgende punten: 8.00 tot 9.30 aubade van 4000 kinderen op de Grote Markt. 9.30 uur aankomst van de extra trein met Limburgers. 10.15 uur 3 Limburgse muziekcorpsen maken marsen door de stad. 14.00 uur Grote carnavalsoptocht van af de Zijlvest door de binnenstad naar Kenaupark. 15.00 tot 17.00 uur calnavalszitting in het Kenaupark door de Kirchraodsjjer Vastelaovond Verein. 16.30 uur Kruisboog-vogelschieten in het Kenaupark. 17.15 uur vertrek van de carnavals groep naar het stadhuis, alwaar 17.30 uur ontvangst door het gemeentebe stuur. 20.00 uur de bergkapel van de Doma- nialemijn concerteert op de Grote Markt en in het gemeentelijk concert gebouw wordt een groot volksconcert gegeven met Toonkunst-orkest o. 1. v. Marinus Adam. In de Stadsschouwburg voert de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" op de Oranjecomedie „Om de Koningsmacht". 22.00 uur Bal champêtre op de Grote Markt. 3.45 urn: aankomst per trein op het station van het muziekcorps „De Shell Harmonie" uit Amsterdam, die daarna een rondgang door Noord maakt. 14.00 tot 16.00 uur concours van stand werkers in de Cronjéstraat. 15.30 tot 17.00 uur de „Shellharmonie" concerteert op het Pretoriaplein. 20.00 tot 22.00 uur rondgang van het tamboers- en pijpercorps met taptoe op het Stuyvesantplein. 20.00 tot 24.00 uur bal campêtre op het Pretoriaplein. 15.00 uur: wielerwedstrijd o.l.v. H.S.V. „De Kampioen" in de Diepenbrock- straat- 20.30 uur: openluchtbioscoop-voor stelling op het Teylerplein. 10.00 uur: feestmorgen in de aula Kennemer-lyceum voor kinderen van de leden. 20-30 tot 23.00 uur: muziek op het Santpoorterplein en dansgelegenheid van 21.30 tot 23.00 uur. 9.00 uur: optocht leerlingen lagere scholen naar het Sportterrein aan de Vrijburglaan, alwaar kinderspelen en demonstraties gegeven worden o.a. door C.I.O.S. en brandweer. 10-00 uur: kleuteroptocht van het Johan Mauritsplein; prijsuitreiking in Juliana-school. 14.30 uur: sportterrein Vrijburglaan: handbalwedstrijd heren. 15.30 uur: voetbalwedstrijd brandweer —politie. 20.00 uur: Dorpsplein: muziek, toneel, volksdansen en bal champêtre. 9.00 uur: verzamelen der schoolkin deren op het schoolplein; 9.30 uur: rond gang van de kinderen, waarvoor extra ptijs voor de mooiste versiering; 10.30 uur aubade o.l.v. het hoofd der school, de heer v. Dijk; 11.00 uur: kinderspelen in verschillende groepen, na afloop uit reiking der prijzen en versnaperingen; 14.00 uur: kindervoorstelling in het Jeugdcentrum voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; 15 30 uur: voorstelling voor kin deren van 9 t/m 14 jaar; 20.00 uur: mu zikale rondgang door het Spaamdams fanfarecorps „Crescendo". 9.30 uur verzameling der schoolkinde ren bij de Hartenlustschool. 10 tot 12 uur kinderspelen op het sportterrein Don- kerelaan. 9.15 uur vertrek schoolkinderen naar mr. Enschedeweg, alwaar de burgemees ter een aubade gebracht zal worden. 10 tot 12 uur kinderspelen aan de Vondel laan. 20.30 uur lampionoptocht, vertrek Tramweg. Daarna dansen op de Spiege- lenburghlaan en waarschijnlijk vuur werk. 9 uur jeugdspelen aan de Brederode- school. 14.30 uur ringsteken op de fiets. 20 uur bont programma op het school plein. 10.00 uur: kinderzanghulde voor het raadhuis; 14.00 uur: bloemencorso voor kinderen; 20.00 uur: wedstrijd van klein- kunstamateurs uit Zandvoort en Haar lem in theater „Monopole". 88.30 jeugdappèl met vlaggenparade op Raadhuisplein. 10 uur kinderspelen in Heemsteeds Sportpark. 1417 uur volksspelen in Sportpark. 20 uur Oranje- hulde van gymnastiek- en sportvereni ging „Heemstede" in Sportpark; toe spraak burgemeester en daarna open luchtvoorstelling door de toneelvereni ging „De Plankeniers". 23.15 Oranjebal op Raadhuisplein. In Haarlem zijn er kermisvermake lijkheden op het Phoenixterrein, Park laan, Zaanenlaan en Zomervaart, in Heemstede op het Valkenburgerplein. en Politiek" z.i. wel degelijk paste bin nen het kader van de staatkundige vor ming, welke ook volgens de bisschoppe lijke richtlijnen mag gerekend worden te behoren tot de sociale taak der standsorganisatier. Slechts zou het af keuring verdienen, aldus de heer An driessen, wanneer een organisatie als de Middenstandsbond zich rechtstreeks met politieke bedrijvigheid, a fortiori met be ïnvloeding der candidaatsstelling zou gaan bezig houden. De kwalijke, tot splitsing leidende gevolgen zouden zich op zijn slechts manifesteren in een po litieke overheersing van die groep, die in getal het sterkst zou zijn. Bij de opsomming van hetgeen door de K.V.P. was bereikt, resp. waarnaar de partij had gestreefd, noemde de heer Andriessen o.a. de volgende punten: de ingediende motie tot afschaffing van de heffing-ineens, afschaffing der onder nemersbelasting, kinderbijslag voor zelf standigen. de woningbouwpolitiek, het aandringen op de onontkoombare huur verhoging en de mogelijkheid tot cre- dietopname. Spreker erkende, dat de belastingen abnormaal hoog waren, vooral voor de middenstander-ondernemer met het oog op de interne financiering van zijn be drijf. Hij deed echter een beroep op het begrip voor de onontkoombaarheid van dit alles, in verband met de moeilijke omstandigheden, vooral veroorzaakt door de internationale toestand en de defen- Advertentie NASSAL'STRAAT 5, HAARLEM, Tel. 15220' sie-inspanning. Als het regeringsbeleid in dit opzicht principieel onjuist was ge weest, zouden de katholieke ministers daaraan niet hebben meegewerkt. Sprekende over de samenwerking met andere partijen ter bereiking van de eigen politieke doeleinden, stelde de heer Andriessen voorop, dat de K.V.P. zich onder geen beding aan de regeringsverantwoordelijk heid had kunnen onttrekken. Tegen over het verwijt van te hebben ge lopen aan de leiband van de P.v.d.A. stelde hij, dat anderzijds in socialis tische kring juist verweten werd, dat de P.v.d.A, zulks deed ten op zichte van de K.V.P. In feite heeft de K.V.P. in 's Lands belang slechts voor ieddreen onaange name maatregelen moeten treffen, om dat zulks onontkoombaar was. Samenvattend stelde de heer Andries sen vast, dat de K.V.P. de zorg voor de middenstand tot een integrerend deel van haar beleid had gemaakt, ter illus tratie, waarvan hy noemde het door prof. Romme geëiste interdepartemen tale overleg over middenstandszaken en de aanstelling van een minister, die zich voornamelijk met middenstandsbelangen had bezig te houden. Aldus achtte hij de zorg voor de mid denstand gebracht op het niveau, waar op deze thuishoorde. Door aandacht te vestigen op de verwerkelijking der P.B.O. had de K.V.P. tevens geduid op nieuwe wegen, om aan de moeilijkheden van de middenstand het hoofd te bieden. Aan de K.V.P. was het te danken, dat aan de middenstandsmoeilijkheden thans in de regering meer aandacht wordt geschonken dan voorheen. Op Koninginnedag 's morgens om elf uur wordt er op de Dreef een parade gehouden, waaraan het regiment zware Lua „Ypenburg", het eerste bataljon A.A.T. en de school A.A.T. deelnemen. De garnizoenscommandant lt. kol. J. W. A. Stout zal de troepen om half elf op de Heemsteedse Dreef inspecteren en daarna de parade afnemen. Majoor A. A.T. E. A. de Jong is parade-comman dant. De secretaris van de Haarlemse ka tholieke vereniging „Voor het gezin", de heer F, E. Gustenhoven, heeft een interessant overzicht samengesteld van het vacantiewerk, georganiseerd door de bij de vereniging aangesloten speeltui nen. Het constante element vormt zon der enige twijfel de onafgebroken speelgeiegenhéid. die de verschillende tuinen dag in dag uit aan de vele kin deren, soms uit wijde omgeving, bo den. Het bezoek was soms overstelpend. Meer dan vierhonderd kinderen tege lijk behoorde niet tot de uitzonderingen. De wenselijkheid van uitbreiding der speelwerktuigen werd daardoor dringen der. En als van ouds waren de glijba nen weer het meest in trek. Dat op geen enkele tuin enig ongeval van betekenis geschiedde dient niet in de laatste plaats te worden toegeschreven aan de bekwa me en toegewijde leiding, de tuinop- zichters en de spelleidsters. voor wie geen moeite te veel was. Vele ouders schreven dankbetuigingen. De nieuwe tuin te Overveen werd iedere dag door enkele honderden kin deren bezocht. Buiten het vrije spe len van de kinderen werden onderlinge wedstrijden op z.g.n. spelmiddagen ge houden. De belangstelling zowel van de ouders als van de kinderen was voor de uitstapjes en festiviteiten weer bijzon der groot. Hulde aan de onbekende lei ders en leidsters. Een belangrijk deel van het program ma van de speeltuin „Kindervreugd" werd gevormd door de wandeltochten. Twee tochten naar Kraantje Lek telden 186 deelnemers: 86 gingen naar Bos- beek. 80 naar Bloemendaal. 148 naar Groenendaal. Negentig paar voetjes trippelden de treden van de Oude Sint Bavo op. De boottochten trokken 225 kinderen, de fietstochten 90, de viswedstrijden 45. de filmvoorstelling 200 kinderen. Drie klen- termiddagen trokken 310 kleintjes. Het hoogtepunt was de boottocht naar Avi fauna: 420 kinderen met 25 leidsters en leiders. Wij hebben zo maar een greep gedaan, want „Noordervreugd'' mag er ook zijn. Achttien uitstapjes, o.a. naar ere bijen stand Mellona te Santpoort, fietstoch-, ten naar IJmuiden, Bergen, de Fordfa brieken. De vier autobustochten naar Groenendaal met 400 deelnemers en de drie filmdagen met 635 liefhebbers vormden' de kroon. En nu even naar Maria-gaarde, die nauw samenwerkte met Overveen. Twee filmvoorstellingen voor 659 kinderen, duinwandelingen, bezoek aan de stads- kweektuin, kleutermiddag met poppen kast en goochelaar er. 385 gelukkigen per boot naar Artis. Overveen had een feestmiddag voor 250 kleuters en deed verder mee aan de excursies van Ma ria-gaarde. Bij „Elba" namen 82 jongens deel aan de viswedstrijden. Ook zij gingen fiet sen naar Aalsmeer en Schiphol en gin gen naar de film. De bustocht naar Ber gen telde 100 sollicitanten. Zestien uit stapjes maakten de kinderen van „Zaa- nenoord". o.a. naar het, Czaar Peterhuis je te Zaandam. Ook hier tochten naar Kraantje Lek en Bergen en twee maal naar Meer en Berg. In alle speeltuinen werden geregeld tractaties uitgedeeld. Dank zij edele gevers. Kinderuitzending geschiedde in de vacantieweken naar Bergen, waar de R.K. Jongenschool was omgetooverd tot een zonne-huis. Telkens een week brach ten 60 jongens of meisjes daar 'n heer lijke vacantie door. De secretaris besluit zijn verslag als volgt: Een onafgebroken en toegewijd werken op talloze punten met inzet van kunde, kennis en hartelijkheid en met als resultaat uren en dagen van voldoe ning en vreugde voor duizenden Kinde ren. die anders daarvan verstoken zou den zijn gebleven. Met Godsi hulp zijn wij er in geslaagd de zon van het kindergeluk te doen schijnen de hele lange zomer van 1951. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Tramlijn Begeerte", 18 J., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Mensen, die men schuwt", 18 J„ 2, 4.15, 7 én 9.15 u. Luxor: „Een banneling van de eilan den", 18 j„ 2, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „M", 18 j„ 2.30. 7 ,en 9.15 u. City: „De geheimzinnige duikboot". 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Lido: „Willy en Joe van compagnie O", 14 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tornado", a. 1., 2.30, 7 en 9.15. Dinsdag 29 April Stadsschouwburg: Granville's fiasco, 8 u. Concertgebouw: H.O.V. Beethoven-cyclus, 8 uur. Woensdag' 30 April Concertgebouw: Concert Toonkunst Or kest. Minerva: „A en C in Donker Afrika" en 8.15 uur. 2.30 Gezien de somtijds geringe belang stelling voor de optocht, welke als tra ditionele opening Oan de Sportweek ieder jaar werd gehouden, meende het organiserend comité ertoe te moeten besluiten dit evenement voor 1952 niet in het programma op te nemen. Nadien bereikten het comité echter zovele ver zoeken van verenigingen om de op tocht toch te laten doorgaan, dat daar toe alsnog besloten is. Er wordt dan echter op gerekend, dat de grote deel name de herziening van het besluit al leszins zal motiveren. De optocht wordt gehouden op Zaterdag 7 Juni, 's avonds om half 7, vertrek Phoenixterrein. Het plezier is er gisteravond niet minder om geweest. Daar is gedanst, dat het een lieve lust was om te zien, zo zelfs, dat de toeschouwer de gedachte moest krijgen: het gaat allemaal van zelf; maak maar muziek, dans en zing, en het komt altijd goed. En die indruk gaf ons juist het pret tige gevoel te doen te hebben met men sen, die wij zo toevallig ontmoeten op een of ander dorpspleintje. Ongekun- I De Zandvoortse raad vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Een bij zonder woord van welkom werd gericht tot wethouder Kerkman. die voor het eerst na zijn ziekte de raadsvergadering weer bijwoonde. Bij de ingekomen stukken was een be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland waarbij goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit tot verkoop van 11495 m2. grond, gelegen aan de Boulevard de Favauge, aan N. W. van Meggelen te 's-Gravenhage. Dit besluit was gegrond op de overweging, dat de financiële belangen van de ge meente door dit raadsbesluit niet in voldoende mate zijn veilig gesteld. Hier door is het grootse plan tot flatbouw aan de Noord-Boulevard althans voorlopig van de baan. De stichting „Touring Zandvoort" be hoefde de geldlening, groot f 7000, welke de taacr verstrekte voor de bouw van het bureau aan het Raadhuisplein, niet op te nemen. (De loterij van de stich ting heeft de benodigde gelden opgele verd). Dit raadsbesluit werd daarom in getrokken. Aan de woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht'' werd financiële medewerking verleend voor de bouw van 24 duplex-woningen. Voor dit doel werr' een geldlening van f 300,000 gega randeerd. De ontslagname van de heer Blom (CPN) als lid van de raad werd voor kennisgeving aangenomen. Bij het voorstel tot beschikbaarstel ling van f 14.400 voor de aankoop van rioolmateriaal betoogde d'e heer v. d. Werff (CH) dat de proeven te Zand voort met de kolkenzuiger ongunstig zijn verlopen. De heer Siegers (KVP) lichtte dit nader toe en wees op de bo demgesteldheid. Zandgrond is een veel vastere substantie dan klei of modder. Spr. wilde deze zaak aan B. en W. over laten. Weth. Slagveld (CH) zeide dat d'e rioolkolken in Haarlem maximaal 50 meter uit elkaar liggen; in Zandvoort is die afstand veel groter; daarin zal ook moeten worden voorzien. Spr. is voor herziening van het rioleringsplan in het lager gelegen deel der gemeente. De heer Lindeman (KVP) zei. dat de firma de kolkenzuiger garandeerde en die wil terugnemen als het apparaat niet voldoen zou. Spr. wilde daarom de zaak aan B. en W. overlaten. De voorzitter bevestigde dat de firma de zuiger even tueel wil terugnemen als de bodemge steldheid voor dit apparaat ongunstig zou zijn. Het rioleringsstelsel zal worden Advertentie een uitzonderlijk lijn apéritif I. 5.50 per Hes LEVERT CO DE WILDEMAN Jeanne Bieruma Oosting, een kunstenares, die in haar zeer creatieve léven een algemene erkenning verworven heeft, en Josje Smit, een inventieve jonge vrouw, die blijkens hoor tot nog toe vervaardigde werk aan het begin van een belangrijk oeuvre staat, exposeren tezamen in de kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt tot en met 10 Mei. Dat de rijpheid en grote ervaring omtrent de diepte van het leven en de kunst- practyk ton de oudste en het jeugdwerk van de jongste elkaar onbeschadigd kunnen verdragen, is voor béiden een verschijnsel, dat aangemerkt dient te wor den. beeldingsleven: Zij verplaatst zich begrijpend in andermans leven, ty peert mild, soms op de wijze van een fabel, zij poogt in te dringen in het raadsel van het tweede leven achter het voetlicht van ballet en circus en is nieuwsgierig naar de „gedachten" van markante dieren, zoals Haan en Vis, die toch zo ver van de mens af staan. Soms kan zij het niet nalaten het griezelige even aan te raken. Voor de in zekere zin realiste die zij is, heeft dit alles niets schilder achtigs en heeft het gebruik van kleu rige materialen geen zin; de directe weergave van de essentie brengt haai tot de grafiek als behandelingswijze lithografie en ets. Hiervan is bij Leffelaar een ruime collectie te zien. waaruit wij noemen de „Medusakop", „Haan" en „Forel", het prachtig-geconcentreerde „Pas de trois", het geheimzinnige „Stad bij maanlicht", het ondeugende „le chat blanc", „Les Amoureux", „Vivarium" en het sterk gecomponeerde „Tijgerkooi" uit de circusmap als even vele aspecten van haar veelzijdige interesse. Het werk van Jeanne B. Oosting te kent frisheid, doordat zij steeds in be weeglijke overmoednieuwe vormen wil vinden voor het uitdrukken van haar gedachten. Niet altijd kan de waardering daarvoor volledig zijn. maar de kunstenares is er door in staat geweest mogelijkheden te betasten, die zij kan ontwikkelen, dan wel verwer pen voor het vervolg. Maar omdat zij altijd wel iets bijzonders te zeggen heeft, en de (grafische) techniek haar daartoe niet meer is dan een middel, kan men haar op het punt van prettige behandeling en gaafheid wel veront schuldigen. In de rusteloosheid, die haar prenten vertonen, ligt trouwens de consequentie van haar wezen, die ten zeerste verband houdt met haar waarde als creatieve geest: een vlinderachtige beweeglijkheid, die haar geen ambach telijke zorgvuldigheid gunt, die op- fladdert zodra de honing gepuurd is. Mist zij dus de verfijning, die men bij een vrouw zou willen verwach ten, het terrein van haar werkzaam heid ligt uitgespreid over de hele scala van wezenlijk vrouwelijk ver laten zien dan de stillevens van vruch ten en vissen om ook hier haar onge toomde drift te bewijzen. Tenslotte no teerden wij de houtskooltekening „Het Park" en de aangekleurde tekening „Boom". Als takken van de boom, die deze wonderlijke bloesem draagt, zien wij haar „vrije" werk: reisschetsen en lou ter schilderlustige onderwerpen zonder enige verdere bedoeling. De aquarelliste hoeft niet meer te en meisje haast nog, in een een voudig mantelpakje, dus zonder de gevreesde uiterlijkheden van de artistieke vrouw: zo ontmoetten wij Josje Smit, die vijf jaar geleden in een pottenbakkerij ging werken, bij de beeldhouwer Stouthamer vorm en plastiek studeerde en daarna in zelf standigheid een werkwijze opzette, die het materiaal der potterie plastisch als een beeldhouwer behandelt, en de gla zuren en oxydes schilderachtig en te kenend verwerkt. De resultaten zijn vaasachtige plastieken (of: plastiek- achtige vazen?), tegeltableaux, georna menteerde schalen. Het geheel vertoont een verrassende frisheid van opvatting. Zonder de wetenschappelijkheid, die de omgang met glazuren heet te moe ten vooraf gaan. improviseert ze recht streeks met haar glazuren op de scherf, profiteert van de verrassingen en leert van de fouten, die door het vuur te voorschijn komen. De gevolgen van haar onschoolse op treden staan hier geëxposeerd in een rijke schakering mogelijkheden, geselec teerd met veel feeling en toegepast met veel talent. Haar ideeën van vormgeving hebben een gezonde oorspronkelijkheid en zijn dikwijls in de naaste omgeving opge daan. De gêbruikskwaliteit van haar crea ties is hoogwaardig, zij streeft deze na uit eerbied voor het karakter van de in speelse ernst gehanteerde materialen. Hier is weer een voorbeeld, hoe het ambacht schoksgewijze verrijkt wordt wanneer een creztief kunstenaar zich er practisch in gaat verdiepen. Een vrijwel braak terrein met heilzame vooruitzichten in menig opzicht. L. T. Laten wij maar meteen met de deur in huis vallen: wij hebben gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw enkele zeldzame uren meegemaakt. Een gezelschap van ruim 120 danseressen en dansers heeft een aanvankelijk nuchter en gereserveerd publiek meegevoerd door welhaast alle Spaanse provincies, en toen tenslotte weer afscheid moest worden genomen, wgs er van die nuchter heid niets meer overgebleven. De zuidelijke gloed had ook in Haarlem een dankbaar publiek in vuur en vlam gezet en er zou niet zo veel meer voor nodig geweest zijn om iedereen met iedereen in de zaal te laten dansen op het geklep der castagnetten. De Spanjaarden hebben dus met hun programma volksdan sen en zang, dat zij op hun tournee door Nederland brengen onder de titel „Coros y Danzas", niet teleurgesteld, maar daarom is het des te meer te be treuren, dat de zaal niet tot de laatste plaats was bezet en dat velen dezë bij zondere kans om de Spaanse dans in heel zijn verscheidenheid te leren ken nen niet hebben aangegrepen. Enfin, de thuisblijvers hebben zichzelf tekort ge daan. steld en eenvoudig, zonder nadrukke lijke virtuositeit, maar met een onge looflijke zwier en charme brachten zij hun dansen. Zij maakten plezier om het plezier, zij dansten om te dansen; daar werden geen diepzinnige thema's uitge werkt, geen zwaarwichtige proble men gesteld, kortom alle gewichtigheid werd geweerd om elkaar een zorgeloos feest te bereiden. En nu zou het feitelijk de moeite waard zijn om iedere dans uitvoerig te beschrijven, de een sober van ge baar op het nonchalante af de ander fel in rhythme en onnavolgbar- be wegingen; de een omlijst door een donkere strakke kledij, de ander gesto ken in het bonte kleed, waarop zon en lucht vrij spel hebben. Neem nu b.v. de Öhacarra, een dans uit Cadiz. Alles ligt in schemer gehuld; de donkere schim men van vrouwenfiguren tekenen zich af, maar plots werpen zij haar kappen af en in een stralend licht komen zij uit als bloemknoppen; zij dansen haar spel. tot de schemer weer valt en zij zwart en schuifelend weer vertrekken. In het „Ave Maria" en „La Uva", twee dansen uit Badajoz, is die contrastwer king al even treffend. De monotone herzien. Het voorstel werd aangenomen. Hierna kwam de raad terug op de be handeling van het wederopbouwplan- Bentveld. De voorzitter herinnerde aan de herhaaldelijk door hem in de vorige vergadering gedane waarschuwing, maar de raad nam toch het voorstel van de heer Tates (VVD) aan. Het leek spr. het beste dat de raad deze gehele zaak naar B. en W. zou terug verwijzen. De heer Siegers (KVP) had reeds de over tuiging dat het besluit tot opheffing van het bouwverbod-Zandv.laan niet di rect kan worden uitgevoerd; spr. be schouwde de beslissing van de raad meer als een principe-besluit. Spr. ging daarom accoord met het voorstel van de voorzitter. Tot leden van het algemeen bestuur van de stichting ..Touring Zandvoort" werden benoemd de heren N. W. Bou- wes, J. Longayroux,. J. A. B. van Pa- gee, M. Gatsonides, C. Keur Jr.. J. A. C. Goos, D. Vader. mevr. M. S.chouten v. d. Berg en de heer J. J. Jurissen, directeur van de NZHVM. De heer Bouwes werd zelfs tweemaal gekozen, n.l als vertegenwoordiger van het be drijfsleven en als vertegenwoordiger van de begunstigers. Hij zal dus moeten bepalen welke categorie hij wil verte genwoordigen. Het voorstel tot het verlenen van een subsidie groot f 3200 per jaar aan de stichting Kennemer Sportpark voor de aanleg van. twee sportvelden, werd ge steund door de heer v. d. Werff (CH) en ook mevr. Mol (PvdA) verheugde zich over dit voorstel. Per inwoner is 4 m2. sportveld nodig; deze oppervlak te zal nu kunnen worden bereikt. Spreekster verheugde zich ook over het initiatief van particuliere zijde. De heer Weber (AZB) hoopte dat de afschei ding niet te ver zal worden doorge voerd; de gemeente behoudt trouwens een zekere zeggenschap. De heer Siegers (KVP) constateerde dat dit voorstel de instemming van de raad had. Spr. dankte het college voor dit voorstel. De heer Lindeman (KVP) sprak zijn buitengewone waardering uit voor de ontvangst welke dit object, dat uit de nood (het gebrek aan sportvelden) is geboren, in de raad werd bereid; de stoutste verwachtingen zijn overtrof fen. Van versnippering is geen sprake, want de katholieke clubs spelen reeds in de KNVB. Het sportpark zal openstaan voor elk sportgebeuren, de stichting zal dat zelfs toejuichen. In de naam „Kennemer Sportpark" heeft men met opzet het praedicaat „R.K." weggela ten. Spr. beklemtoonde tenslotte nog de principes welke basis zijn voor de sportbeoefening in confessionele kring. De voorzitter deelde de verheugenis over het ruime begrip dat in de raad tot uiting kwam. Het voorstel werd met al gemene stemmen aanvaard. De buiten gebruik gestelde toonkamer van het gasbedrijf aan de Oranjestraat werd verhuurd aan mej. K. E. Vossen voor f 650 per jaar. Bij het voorstel tot verhuur van de inventaris van het Zuiderbad aan het personeel van „Bad Zuid" sprak de heer Lindeman (KVP) zijn grote waar dering uit voor hetgeen dit personeel presteert voor de accommodatie van de badplaats. Het voorstel werd aangeno men. Bij de rondvraag feliciteerde de heer Siegers (KVP) namens de raad de bur gemeester met het feit dat deze in de gemeente is komen wonen. Spr. hoopte dat de burgemeester en zijn gezin vele gelukkige jaren in Zandvoort zullen mogen doorbrengen. De voorzitter dank te voor de vriendelijke geste en ver klaarde getroffen te zijn door de vele blijken van belangstelling welke spr. bij zijn vestiging in dn gemeente heeft ondervonden. Er werden rqeer dan 20 bloemstukken gebracht! De burgemeester van Zandvoort zal zijn eerstvolgend spreekuur houden op Donderdag 1 Mei a.s. van 10 tot 12 uur. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. heeft zich gevestigd in die gemeente aan het adres Kostver- lorenstraat 120, waar hij telefonisch be reikbaar is onder nummer 2925 <K 2507). De plaatselijke commissie voor Zand voort van de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse Gemeenten zal op Maandag, 12 Mei een openbare vergadering be leggen. Na een inleidend woord van de bur gemeester, als voorzitter van de plaat selijke commissie, zal de heer R. R. Karsten, inspecteur van de bouwkas, een uiteenzetting geven van doel en werk wijze van de bouwkas. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het raadhuis en begin des avonds om 8 uur. Op Koninginnedag zullen de gemeen telijke bureaux van Zandvoort gesloten zijn. melodie gaat plotseling over in ee ua. hups klankenspel en de el.®§ls<TanS. D'e ren groeien uit in een vrolijks oa rijke verscheidenheid deed w jat he' en zo was het geen wonder, jair enthousiasme in de zaal (en op ?erejK15 ken!) reeds een hoogtepunt „tvoi vóór de pauze bij die tempera» r0na gedanste „Jota de Teruel" en de de Aragón". fpeste'il" Zo feestelijk de dansen, zo „uita^1 ook de muziek. Of dat nu een S klarinet of doedelzak was. het allemaal even inspirerend, maa de ta"1' de weergaloze vaardigheid van o boerinette stak er het vuur m, vonken er af vlogen. Wat zich bij dat grote gf2 breü helaas demonstreerde, was het aan mannen; in sommige dansen „s zich dat wel wreken. En wij kunt moeilijk voorstellen, dat bij z?» n. lustig volk de mannen achterbil! Moeten wij tenslotte een keuz uit het grote repertoire van deze j wij zwijgen nog maar over o j,aft getroffen décors en de recht uit n njet gezongen volksliedjes dan is n ui moeilijk. Het bravour van de dan» s op de Noorderling. In „Los fa'1 rSt#i( Sevilla werkt nu eenmaal bijzono ul-eJ met die kleurrijke wirwar vaI3. kregen wij reeds een voorproef] alle temperament werd tot slót Y e' speeld in de Sevillanas. Ongegen ^4 met een dankbaar ontvangen oye smeet „de vrouw op het pleintje lied de zaal in, het publiek na!7en 4' geklap over en onderwijl wervel meisjes steeds zwieriger langs to? heen. Een herhaling tot drier» f,ad kon niet uitblijven. Deze danse ej, den toch het besluit moeten v epet want de apotheose, waarin alleg otp deelnamen, was een klein beetje koop. Hoe het ook zij. de avond is if® i geweest door de grote afwisseling n;e dansen. Dat zij niet gepolijst ware' j,e<) afgewerkt tot in de details, gaf a j.v dat optreden iets ongekunsteld»- iedereen kennelijk nog het meest p. cieerde. n de basket kwam. Onder hoogsPa!Laff kwam het einde van deze mee' tie nende dan fraaie wedstrijd, «e'*sclw HOC-team het begeerde kampioe' n-,/ bracht. Na afloop overhandigde Ye' Bok (SC Haarlem) aan aanvo® r mevr. Huigen^ (HOC) bloemen^ 0# bioe1" aan te bieden. ,ere: Deze week werd ook een zeer santé wedstrijd gespeeld door ee" lems schoolteam en de schoolka» (ri van Amsterdam, welke wedstrijd f i de in een zeer verdiende 5537 a i Amsterdammers internationaals Tholen en Schuit ji'1 t/U Nederlandse jeugdteam waren opëe men, terwijl ook enige spelers 0gbC[' Gisteren meldden wij dat in 8^ u'; St. Bavo op 6 Mei 's avonds °&0r4', de Lourdesfilm zou vertoond tj, voor de KAV alleen. Dit berust V misverstand. De filmvertoning yrf'-, voor de KAV, maar voor de Kath- wenbeweging afdeling Haarled1- secretariaat, waar nog kaarten 1 j gen zijn, is gevestigd Oranjeple"1 De competitie-uitslagen van TYBB. afdeling lawntennis, zijn- F 1Zandvoort 2 8—0, Chandd'^. TYBB 2 5—2, Weesp 2—TYBB 3 y Advertentie Nu de wintercompetitie op enkele wedstrijden na afgelopen is, zal voor de komende maanden een zomercompetitie - - basketball worden georganiseerd, waar- aan SC^ Hjiarlem een bouquet voor reeds grote belangstelling bestaat. De wedstrijden zullen vermoedelijk in Juni a.s. beginnen op het buitenveld van de Stadsdoelen en 's avonds worden ge speeld. Aan de trip naar Derby (Engeland) in het kader van de sportuitwisseling Haar lemDerby, zal ook door een groep Haarlemse basketballers worden deel genomen. De datum voor deze trip is vastgesteld op 9 Augustus. De uitslagen ven 24 en 25 April zijn: DAMES HGA 1Antilopen 2 1414, HOC 2 HGA 1 14—8, HOC 2—Rapiditas 2 10—24, SC Haarlem 1MOC 1 14—14, HGA 2 SC Haarlem 3 8—19, SC Haarlem 2— HHC 2 8—9. HEREN HGA 4—HOC 4 13—15, SC Haarlem- Schoten 1 16—15, RAO 1—PSVH 1 27— 23. HGA 1—IHJ 1 18—27, Antilopen 3— HHC 4 16—11, SC Haarlem 4—OK 3 23— 9, PSVH 1—HOC 1 18—36, OK 1—Anti lopen 1 3222, Haarlems schoolteam schoolkampioen Amsterdam 3755. Voor de eerste klasse heren waren nog enkele resterende wedstrijden vastge steld en doordat PSVH haar beide wed strijden verloor, n.l. tegen RAO en HOC, is deze ploeg met 4 punten vast onderaan geëindigd. De laatste wedstrijd van het kampioensteam Antilopen werd een ver diende nederlaag tegen Oosterkwartier, welke ploeg er zeer op gebrand scheen te winnen, wat hun dan ook na een vlot partijtje gelukt is. De ploeg van Anti lopen speelde mat en lusteloos en het is te hopen, dat zij op 11 Mei a.s. bij de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland uit een ander vaatje zullen tappen, want anders voorzien wij een reeks grote nederlagen. Het team van de Indisch-Hollandse Jongerenbond kreeg via een testwed strijd tegen de gemeenteambtenaren een kans voor een plaats in de eerste klasse én door de verdiende grote overwinning en door het vertoonde spel in deze wed strijd geloven wij wel, dat de ploeg van Ruud Parola hierin volkomen geslaagd is. Er werd een spectaculair, snel spel letje gespeeld, waarbij vooral het goede teamwork en doelen opviel. Ook de Schotenploeg kreeg een kans voor een plaats in de 2e klasse en on danks dat zij een kleine nederlaag 16 15 moest incasseren, nemen wij aan dat ook deze ploeg wel in aanmerking zal komen voor promotie. Dank zij de overwinning van Antilo pen III op HHC IV is deze ploeg boven aan gekomen en mede zij het feit. dat zij nog een wedstrijd moéten spelen tegen Oosterkwartier III hebben zij wel de meeste kans op het kampioenschap in de 3e klasse B. Dit zou dus wel een prachtig resultaat zijn voor de vereni ging Antilopen, want een kampioenschap van dit team zou betekenen dat alle he renteams kampioen van hun afdeling zouden zijn. Zover is het echter nog niet, want bij een nederlaag is nog een be slissing nodig tussen het Antilopenteam, HHC IV en Schoten I. Ook in de eerste klasse dames was reeds een beslissings wedstrijd nodig tussen de teams van H OC en SC Haarlem om uit te maken wie zich dit jaar kampioen van deze afdeling zou mogen noemen. In deze nerveuze, doch uitermate spannende wedstrijd is geen van de teams er in geslaagd een overwinning te behalen, want het werd een verdeling van de punten 1414, doch aangezien het doelgemiddelde van HOC in de competitie beter was. kon dit team de titel weer een jaar prolongeren. De SC Haarlem-dames hebben echter fel van zich afgebeten in deze wedstrijd en zij wisten tot de rust regelmatig een voorsprong te nemen 119; na de thee wist het HOC-team de bakens wel te verzetten en 1 minuut .voor tijd was de stand zelfs 1413 voor laatstgenoemd team, toen mej. Bok (SC Haarlem) een strafworo wist te benutten 1414: hier na had HOC niet over geluk te klagen toen een goed ingeschoten bal weer uit Prospectus op aanvrage^/' Advertentie In div. kleuren. Vrijblijvend dem"»5^ Heemstede - Raadhuisstraat Heemst. Dreef 203 - TeleL^/ (Nlet-officiële koersen' Qpt^ 3>/« Nederl. 1948 3V4 uCt. Ned 1950 3-3V2 Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac Inschr. Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel Mli eert. A.K.U Nieuwe A.K.U Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Geldei Kon Hoogovens eert. Unilever eert. Unilever nwe. Ned Kabel Philips Philips nwe. Kon Petroleum „AmsterdamRubber Holl Amerika Lijn Kon. N Stoomb. Mij Ned, Seheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert Vorig slot 87% 88 88'i 90's 89 Vs 132 130 125 854» 108 13114 130gl 168% 163(3 176 gl 138-i 134:30° 275% 78b 149' 113% 123% 87% 66'4 ljjij 26/4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Advertentie INTERNATIONALE BEZOEK DE GROTE TENTOONSTELLING van 23 April.4 M®i 1952 In h®t RAI-G®bouw, Amsterdam REEDS MEER DAN 30.000 BEZOEKERS Interessant® demonstraties; Industrieën In vol bedrijf; een banketbakkersvakschool Ie werkteg; feeteatlaeite werk stukken, geheel vee suiker. Openlegt uren; 1 0 u.v.m.«1 7 u n.m.1 9.30 e.m.-23 sas. Znedagi 1 2u.v.m.-1 7 u. e.m.1 9.30 u. n.m.-23u n.m. Entreeprijs*fM f Inclusief Stedelijke Selettleg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2