Marva krijgt nieuw zusje Telef oonrekening voor de Britse Hoge-Commissie GEVAARLIJK SPEL IN KOREA h vRouw wordt volwaardig militair bij de landmacht V.H.K. en Verpleegsterskorps gaan op in de MILVA Smokkelgoud onderschept? Betaling in Oost-Duitse marken echter hoogst onwaarschijnlijk orgen bewolking en regen' Z V Tot hoofd en hart Herziening van ontslagrecht Hagelbui teistert de Betuwe onnig weer in Zuid-Europa Vader overrijdt zijn zoontje Het weer Kinderherstelhngs- oorden NYLONKOUS Nieuwe officiersrangen voor dames WINT HET AUTO TE WATER Familie v. d. Brink in Canada RUSSEN PRESENTEREN THANS: in drie dagen DE WEEK VAN SYNGMAN RHEE <vatl Kinderverlamming in Sittard ZATERDAG 7 JUNI 1952 76sTe JAARGANG No. 253y, Zending van 60.000 dollar voor Amsterdm Tuinarbeider door de bliksem gedood behandeling overigens zal overeenstem- BeStUUVder VerdrOflken ncwt oe b/sschop KEKKEN BOUWEN.' 15UU vluchtelingen de Britse Hoge-Commissie. Tragisch ongeluk in Assen TEL. 17487 FALCON REGENMANTELS Gouden feest van het Centraal Genootschap BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" ^efoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 '{kantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 'Jkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 °0r klachten over de bezorging na 5.30 ■y uur 's avonds 21544 «ecteut: 3. 3. W. Boerrigter. Joofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. whd. hoofdredacteur: W. van Willige, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT "ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— pet kwartaal. - -- 'Gngrijke datum te worden. Op die dag gaat namelijk de overgangsphase in, aan ..ft einde waarvan over ongeveer drie maanden het V.H.K. (het Vrouwe- Hulp Korps) en het Nederlands Verpleegsterscorps Koninklijke Landmacht fallen zijn opgeheven en overgegaan in een nieuw lichaam, de Milva, de Mili- 'a,re Vrouwen Afdeling, het zusje van de Marva. Deze overgang welke dezer ,a9en door de afkondiging van een aantal uitvoeringsbepalingen op het K. B. iar» 30 October 1951 zal worden mogelijk gemaakt is van eminent belang. Ze Rekent het einde van een periode, waarin de positie van de vrouw in het leger te wensen overliet en het begin van een nieuw tijdperk, waarin de vrouw ®ls volwaardig militair in de landmacht wordt opgenomen met een duidelijk ,'nschreven rechtspositie. De Milva zal bestaan uit een vijftal onderafdelingen, aar vredessterkte bedraagt rond 1750, haar oorlogssterkte 8000, haar ontstaan al tegelijk de creatie van enige nieuwe officiersrangen in ons leger betekenen n geen vrouw zal bij de landmacht kunnen dienen anders dan in Milva-verband. en de Luchtmacht. AI deze diensten, die reeds geheel of gedeeltelijk ztfn ge vormd, behoeven uitbreiding. Men mag dan ook verwachten, dat zeer binnen kort een hernieuwde wervingsactie zal worden ingezet, waarhij de gezamen lijke vrouwenorganisaties van Neder land alle medewerking zullen verlenen. Deze vrouwenorganisaties zullen ook ten aanzien van de aanname een belang rijke rol spelen. Door haar zijn selectie organen gevormd, die zich vooral zul len bezig houden met de morele beoor deling van de adspirant-Milva. Aan deze adspirant worden de volgen de eisen gesteld: zij moet tenminste 18 jaar zijn, wanneer zij ouder is dan 35 jaar komt zij voor de dagelijkse vredes- dienst niet meer in aanmerking, terwijl de maximale leeftijd voor de vrouw in het leger gesteld is op 50 jaar. Een hu welijk zal in het algemeen een dienst verband bij de Milva doen beëindigen, hoewel in de wet voor uitzonderingsge vallen de mogelijkheid is geopend ge huwde vrouwen in het leger te houden of zelfs op te nemen. Wat de vooroplei ding betreft, wordt voor de officiers rangen bij voorkeur HBS of MMS ge vraagd, terwijl voor de lagere functies meisjes met Mulo-opleiding zullen wor den aangenomen. Het dienstverband is tweeledig. De Milva kent de beroeps militair, doch in het algemeen kan wor den gezegd, dat van de totale vredes sterkte slechts een kleiner deel in be- roepsdienst zal zijn. Men wijst er in dit verband op, "dat het weinig zin heeft jonge meisjes in beroepsdienst te ne men, die binnen enkele jaren misschien zullen huwen. Dit klemt te meer, omdat de reservedienst welke wederzijds voor twee jaar wordt aangegaan in de praktijk weinig verschil oplevert. Hij wordt immers stilzwijgend telkens een jaar verlengd. Het ligt echter wel in de bedoeling om die dames, van wie blijkt, dat zij in het leger een levenstaak wil len vinden, in beroepsdienst op te ne men. Wat de reservedienst betreft moet nog een extra opmerking' gemaakt worden. Naast de reserve-Milva, die in dagelijkse dienst is, is er voor de dames ook een soort dienstverband geopend, dat veel overeenstemming vertoont met dat van de Nationale Reserve. Men kan namelijk ook bij de Milva in reservedienst treden, wanneer men zich verplicht in vredes tijd slechts 3 a 4 uur per week te dienen, (Van onze speciale verslaggever) de eerste Juli, belooft voor de dames bij onze krijgsmacht een be- militaire vrouwenafdeling gevierd -Ook het uniform van de Milva is in- bit vastgesteld. Zij draagt met (Zondering van de dames, die bij de l^htmacht zullen dienen de kha- Kleurige uniform van het oude VHK, U draagt een donkerblauwe baret, /lonkousen, een spiegel in de kleur van H dienst, waartoe zij behoort (o.a. Ge- tj,®skundige Dienst groen, Luchtdoelar- Jerie zwart met rode rand) en als On wordt aangenomen de Tudorroos (C een lichtblauw fond zoals ook reeds g 1°r de VHK-sters werd gedragen. Ook a oprichtingsdatum van het VHK 25 L, 1 1944 zal jaarlijks door de ge- 'eie mi fden. Aan de totstandkoming van deze meuwe regeling is een lange lijdens weg vooraf gegaan. Immers, het bleek 1 spoedig in de practijk, dat de met Koveei enthousiasme opgerichte vrou welijke corpsen, militair-technisch ge- r.len, tal van gebreken vertoonden. Xan het gehele verpleegsterscorps der koninklijke Landmacht hebben ooit 'Wee leden een verbandacte getekend do de VHK-sters dienden op een land- "ormverband, terwijl de Landstorm telve reeds jaren ter ziele was. t is over deze kwestie indertijd dan veel te doen geweest, naar aanlei- V3n een publicatie in ons blad zijn in de Kamer vragen gesteld -en men jeeft alles bijeen genomen enige k 'on gewerkt, vooraleer de delicate ositve van de vrouw in het leger op de j officieel vastgelegde wijze kon wor- (j 1 geregeld. Volgens deze regeling zal vrouw in het Nederlandse leger niet Ql de wapenhandel worden toegelaten. zal hier niet zoals bijvoorbeeld ortijd in Engeland een speciaal Ps chauffeuses worden opgericht, al «kii kJRoii wel aan de vrouwelijke militai tip 'blessen worden gegeven, aange- x men nu eenmaal in een rijdend le- nT bij voorkeur personeel met rijvaar- ®"eid bezit. taPe v'jf afdelingen, waaruit de Milva h. bestaan, zijn: de Administratieve 'Ellet J ai A I.npht- <*st, de Verbindingsdienst, de Lucht '^artillerie, de Geneeskundige Dienst Sinds er in ons land een V.H.K. bestaat en sinds er binnen de land macht een eigen verpleegsterscorps werd ogericht, is er in ons leger een verbitterde, zij het onschuldige strijd gestreden. De inzet van die strijd werd gevormd door een paar kousen. De kousen, die officieel bij de militaire uniform behoorden, ver mochten de dames niet te behagen. Zij vonden ze te dik, lelijk en on elegant en er gaat zelfs een ver haal, dat er vele V.H.K.-sters meer zouden zijn geweest, wanneer men ooit een andere, betere kous had gekozen. Die strijd is nu beslecht. De lelijke militaire dameskous heeft afgedaan. De vrouw heeft het mi nisterie van Oorlog verslagen en de Milva van morgen zal een durme, ragfijne nylon dragen. Waarnemers verwachten, dat deze ene wijziging van meer propagandistische waarde zal blijken dan tien reclamefolders. •P.,-, als men zich daarbij bereid verklaart in geval van oorlog direct in dage lijkse dienst te komen. Deze regeling geldt voor haar, die het verschil uitma ken tussen vredes- en oorlogssterkte. Voor deze dames zullen de bovenge noemde toelatingseisen met soepelheid worden toegepast. Vervolgens moet nog extra aandacht worden besteed aan de geneeskundige en aan de administratieve dienst, in welke beide onderafdelingen Nederland binnenkort een nieuw soort officiersrang te aanschouwen krijgt. Draagt de gedi plomeerde verpleegster bjj het N.V.K.L. op het ogenblik tenminste de onderschei dingstekenen van een tweede luitenant, straks zal voor haar binnen de Milva een nieuwe figuur geschapen worden. Men heeft namelijk gezocht naar een zo goed mogelijke correlatie tussen functie, rang en beloning. In verband daarmede heeft men de luitenantsrang laten varen en voor de gediplomeerde verpleegsters, de eerste verpleegster, de hoofdverpleeg ster en de adjunct-directrice een salaris schaal ontwikkeld, die iets hoger ligt als in het civiele overheidsbedrijf (maar lager dan de bezoldiging van de luite nant etc.) en daarop aansluitend een nieuwe rang gecreëerd, die men „Milva door de De douane-autoriteiten van New York hebben een aantal dozen geopend, die goud ter waarde van zestigduizend dol lar bleken te bevatten. De dozen waren voorzien van labels voor Amsterdam en hét opschrift „metalen versiersels voor kleding en dasspelden". Twee personen zijn voor ondervraging aangehouden. Een douane-ambtenaar zeide, dat de goudzending deel uitmaakt van een hoeveelheid goud ter waarde van 183.000 dollar, bestemd om uit het land gesmokkeld te worden. De hevige hagelbui, die Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur zich boven de dor pen Ommeren, Lienden en Kesteren in de Betuwe tijdens een onweer ont lastte, heeft enorme schade aangericht. De hagelstenen waren bijzonder groot en vernielden in eén strook van vijf tot tien kilometer breedte practisch het ge hele fruitgewas. Hierbij bleef het ech ter niet, want ook het koren en de aardappelgewassen leden door de onge veer tien minuten lang aanhoudende bui zeer veel schade. De bui ging ver der in N.O. richting en bracht ook in de gemeenten Rhenen en Wageningen grote ravage aan. De vijftigjarige tuinarbeider P. de Man, uit de Kortlandstraat te Nieuwer- keik aan in IJssel, die Vrijdag werkte ;n een broeikas aan de Kralingseweg te Rotterdam, is tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen en op slag gedood. Vrijdagmiddag ontlaadde zich in de omgeving van Leerdam een hevig on weer, waarbij de bliksem insloeg in een boerderij te Leerbroek, bewoond door de families Van Buuren en Kort lever. Een deel van de inboedel ging verloren. De boerderij brandde geheel uit. Officier G.D." noemt gevolgd door de fiFRRDRIV aanduiding van de klasse. (Er zijn vier klassen.) Voor deze nieuwe officier, wier I |j j j„/1„ i behandeling overigens men met die van een luitenant etc., wor den op het ogenblik ook nieuwe onder scheidingstekenen ontworpen. Eenzelfde regeling geldt voor die dames b(j de Administratieve Dienst, die als „secre taressen" worden tewerkgesteld en uit dien hoofde geregeld geheime stukken zullen moeten behandelen. Voor haar wordt de rang „Milva Officier A.D." ge creëerd. Tenslotte nog twee details. Ten eerste: ten aanzien van de dames, die op het ogenblik dienen bij V.H.K. of N.V.K.L. zullen alle nieuwe bepalingen met grote soepelheid worden toegepast. Voor haar kunnen desgewenst zowel de eisen ten aanzien van de vooropleiding als die, wat betreft de leeftijdsgrenzen nietig worden verklaard. Ten tweede: Een aspirant-Milva kan op haar verzoek in de verbandacte doen opnemen, dat alleen binnen Europa van haar diensten gebruik kan worden gemaakt. De tijd. dat men zijn dienst beperkte tot het Koninkrijk alleen, is voorbij Te Klazienaveen reed de 24-jarige J. Sijbom met zijn auto uit Klazienaveen op onverklaarbare wijze van de weg door het struikgewas in het Scholten- kanaal. De wagen kwam op de kop in het water terecht, met het gevolg dat de bestuurder bekneld raakte. Hoewel rr.en vlug ter plaatse was met een land- bouwtractor om het voertuig uit het kannaal te terkken, kon de bestuurder die gehuwd was- en een kind had niet meer worden gered. Advertentie Minister van den Brink heeft in het begin van deze week op uitnodi ging van de Cana dese regering de opening uerricht van de „Canadian International Trade Fair. de grote handelsbeurs in To ronto. Zijn echtge note en zijn drie maanden oude zoontje hebben de minister vergezeld naar de overzijde van de oceaan en natuurlijk werd bij aankomst een plaat tje gemaakt. Ambassadeur Lo- vink en zijn echtge note (links), die de minister en zijn gezin kwamen ver welkomen, scharen zich mede rond de wieg. De Russen hebben gisteren van de Britten geëist, dat zü vijftien millioen mark moeten betalen voor bet gebruik van de telefoonverbindingen tussen West- Berlijn en West-Duitsland. Donderdag werd de Amerikanen verzocht veertien millioen dollar te betalen. In de eis aan de Britse autoriteiten wordt gesproken van „Deutsche mark" (Oostduitse mark) hetgeen een equivalent genoemd wordt van 4.653.881 dollar. Reuter tekent hierbij aan, dat de Westelijke landen de offi ciële Oostduitse koers niet aanvaarden. Volgens de koers van de vrije markt zou het bedrag slechts een vijfde van de waarde vertegenwoordigen. i r-r\r\ i ï- schijnen evenmin van plan te betalen als De Britse Hoge-Commissie te Bonn heeft niet onmiddellijk commentaar ge leverd. Bij vroegere gelegenheden echter is er steeds op gewezen, dat de Westelij ke geallieerden geen betalingen doen, waarbij kwesties van koersverschillen tussen Oost- en West-Duitsland betrok ken zijn. Hierbij heeft men ook ver klaard, dat de bezettingsmogendheaen volgens een vier-mogendhedenverdrag gebruik mogen maken van intercommu nale telefoonverbindingen tussen Berlijn en West-Duitsland. De rekening die Oost-Duitsland aan Engeland heeft aangeboden loopt over de periode van 1 Augustus 1945 tot 31 Mei 1952. De Britse Hoge-Commissie deelde gis teravond mede dat reeds tweemaal eer der een rekening was ingediend, in Maart 1949 en in Juni 1950. „Beide ma len werden de rekeningen genegeerd, op grond van het feit dat het geen gewoon te is dat de ene bezettende mogendheid betaalt voor onkosten die in de zone van een andere mogendheid worden ge maakt". De Amerikaanse autoriteiten teni-tam rond de verkiezingsstrijd, ich ook in ons land op dit ogenblik de verte doet horen, is thans in Amerika weer in volle gang en brengt met v°0rd en in beeld de gemoederen in beweging. In Juli worden tijdens de con- r?nties ln Chicago door de grote politieke partijen de Republikeinse en de ^Socratische de candidalen voor het komende presidentschap aangewezen. Sas het in 1952, maar zo was het ook al in grootmoeders tijd: In 1896, toen de jjV-iven nog van stemrecht verstoken, en zelfs bij een temperatuur van 35 gra- j„en n°g met strikken »n '°nnen gestoken waren Chicago door de democratische partij en linten behangen, van hoofd tot enkels in donkere was het, dat William Kennings Bryan in het Coliseum als candidaat voor het presidentschap °erci gekozen. In de schaduw vam een parasol houdt een van de afgevaardigden gloedvol betoog tot zijn begeleidsterdie echter te dien tijde haar hoofdje niet al te zeer brak over de politiek en haar perikelen. "en In onze weerkundige medewerker) Nsed?;\ m 'clcien van de week trok een ;«h JUkgebied over Midden-Europa 161 Zotf ■'k naar Polen, Dit bracht Müren lg weer en ook hoge tempe ls" C i'metmaxima van boven de 30 R°rdèa,7l Zuid"Frankrijk en Italië. In r' oqu steeë het kwik tot 31 gr. C. i «er r,„an de Rivièra was het zomers «tad "ok in ae Scandinavische landen verbetering in. Gistermiddag maximumtempera- Oslo 12, Stockholm t, Oen ri -«ucimi jkten w^e volgende Longen°men: v^&ju IA, awcnuwui Parii n-19, Kopenhagen 17, Geneve 25, Nice 25 en Wenen 26 gr. C De onweersstoring, die gisteren over ons land trok en plaatselijk flinke buien met hagel veroorzaakte, heeft in geheei Europa het weer verstoord. In Zuid- Europa zal het nog warm en zonnig blijven. Ook in Scandinavië komt wis selvallig weer voor evenals over West- Europa. Engeland verwacht opklarin gen, (naar later weer regen. In het Al pengebied en in Oostenrijk zijn de tem peraturen nog vrij hoog al bestaat er wel een kans op onweer. Ook ons land is in koelere lucht ge komen. Een rug van hogedruk brengt zonnige perioden, maar een nieuwe de pressie kan reeds morgen alweer be wolking en later mogelijk regen teweeg brengen. Het weer blijft over West-Eu ropa sterk wisselend en koel, alleen in Midden- ei- Zuid-Europa zal het komen de weekeinde een. zomers karakter heb ben. De Republiek Korea, de officiële naam voor het Zuide lijk deel van het schiereiland, is vier jaar geleden tot stand gekomen door toedoen van de Verenigde Na ties, toen het duidelijk werd, dat de Russen de vorming van een heel Korea omvattende democratische staat niet wilden steunen. De nieuwe natie kreeg een grondwet naar Westers model, er werden algemene verkiezingen gehouden voor de samenstelling van een parlement en dit parlement koos zich een president. Voor die post werd aangewezen dr. Syngman Rhee, die vroeger de leider was geweest van de Koreaanse onafhankelijkheidsbeweging. Maar al spoedig bleek, dat Zuid-Korea nog niet tot zelfbestuur in staat was. Het was de eerste maal, dat men kennis maakte met de Westerse democratie. Voor de Zuid-Koreanen, die eeuwenlang ver drukt werden, was dit een geheel nieuw begrip. De nu 77-jarige president heeft getracht met strakke hand te regeren, hetgeen hem herhaaldelijk in botsing heeft ge bracht met de volksvertegenwoordiging. Met politieke te genstanders maakte hij vaak korte metten door ze te laten arresteren. Reeds twee jaar na de stichting van de nieuwe staat bleek hoezeer de positie van de eens door het volk gekozen president verzwakt was. Toen eind Mei 1950 een nieuw parlement gekozen werd, leden aanhangers van Syng man Rhee een grote nederlaag en in de nieuwe volksver tegenwoordiging vormden zij een kleine minderheid. Maar nog geen maand later gebeurde er iets, waardoor Zuid- Korea feitelijk door de Verenigde Naties werd geregeerd. Op 25 Juni vielen immers de Noord-Koreanen het Zuidelijk deel van het schiereiland binnen, hetgeen tot 'n oorlog heeft geleid, waarvan nu, bijna twee jaar later, nog steeds het einde niet in zicht is. Intussen is president Syngman Rhee sinds enkele weken weer in conflict geraakt met de Zuid-Koreaanse Kamer leden. In de tweede helft van deze maand moeten er presi dentsverkiezingen worden gehouden door het parlement. Nog steeds zijn de meeste leden tegenstanders van Rhee. Vorige week liet Rhee plotseling niet minder dan elf par lementsleden arresteren en in de gevangenis werpen. Zij werden door hem beschuldigd van communistische sympa thieën, ofschoon hij geen bewijzen leverde om deze aan tijging te staven. Voorts heeft Rhee de vorige week voor het grootste deel van zijn land de staat van beleg afgekondigd; ofschoon de Kamer met 96 tegen3 stemmen deze maat regel had afgekeurd. Rhee wordt nu dan ook door zijn te genstanders in het parlement ervan beschuldigd, dat hij de komende presidentsverkiezingen met dwangmiddelen wil beïnvloeden. De hele onverkwikkelijke affaire doet de zaak van de Verenigde Naties in Korea geen goed. Het treft wel bijzon- der ongelukkig, dat het conflict is uitgebroken op een ogen blik, dat de onderhandelingen in Panmunjom in een zeer critiek stadium verkeren. Bovendien heeft zich tegelijker tijd het geval-Koje afgespeeld, waar echter nu de Ameri kanen het verloren prestige gelukkig beginnen te her winnen. week Donderdag heeft de Commissie voor de Hereniging van Korea van de Verenigde Naties Rhee terecht gewezen en Dinsdag j.l. is hem een Ameri kaanse nota overhandigd, waarin president Truman zelf een beroep heeft gedaan op de Zuid-Koreaanse president om de arrestatie van de parlementsleden ongedaan te ma- Singman Rhee (geheel rechts), de president van Zuid-Korea, die onlangs enige parlementsleden liet arresteren en de staat van beleg afkondigde voor gen groot deel van zijn-land, waarmee hij zich het misnoegen van de meeste van zijn onderdanen en van de V. N. op de hals gehaald heeft. Men verdenkt hem er van, dat hij door de genomen maatregelen de aanstaande presidentsverkiezingen heeft willen be ïnvloeden. Bovenstaande foto is genomen bij de parle mentsverkiezingen in 1950. enkele weken voor het uitbre ken van de Koreaanse oorlog. De mannen links dragen een typisch Koreaanse hoofdtooi. ken. Tegelijkertijd werd de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea, die in Amerika op vacantie was. onmiddellijk door zijn regering teruggestuurd, omdat men de toestand aldaar gevaarlijk acht. Intussen hebben deze week ook de V.N.-leden Australië, Engeland en Nederland een brief aan de Zuid-Koreaanse president gezonden om hem tot rede te brengen. Op de nota van Trüman heeft Rhee Donderdag geant woord, dat de Amerikaanse president verkeerd ingelicht was en dat er goede redenen waren voor de genomen maatrege len. Maar Rhee heeft de wereld daar nog niet van kunnen overtuigen. Het optreden van Rhee, de crisis in de wapenstilstands besprekingen en de toestand in het krijgsgevangenenkamp Koje hebben de Britse regering er toe bewogen om de minis ter van Defensie, Lord Alexander, vijf dagen eerder dan aanvankelijk het plan was, naar Korea te zenden, een reis waarbij hij vergezeld wordt door enige hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Gisteren is Lord Alexander uit Londen vertrokken. De Britten schijnen van mening te zijn, dat zij niet voldoende op de hoogte gehouden worden van de situatie in Korea en voorts zouden zij meer medezeggenschap willen hebben in het beleid van de V.N. aldaar. Kortom: het gaat niet goed op Korea en het eigen machtig optreden van president Syngman Rhee is koren op de molen van de communisten. Er zal door de Verenigde Naties dan ook krachtig en met spoed moeten worden ge handeld om een einde te maken aan deze gevaarlijke gang van zaken. Ondanks de instelling van de vijf km. brede versperde zone houdt de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland aan. In West-Berlijn kwamen in drie dagen vijftienhonderd Oostduitsers over de grens. Een correspondent van het A.N.P. heeft van bewoners der verboden zone vernomen, dat alle gekozen burgemees ters van de dorpen in de grensstrook uit hun functies zijn ontzet en vervangen zijn door functionarissen der Socialis tische Eenheidspartij. De bewoners van de versperde strook verwachten, dat zij binnen korte tijd hun woonplaats zullen moeten verlaten. Reeds zijn talrijke „onbetrouwbare" elementen uit de grensstreek wegge voerd en zijn vele in de nabijheid van de grens staande woningen voor de Volkspolitie ontruimd. Boeren, die zich tegen de maatregelen in het grensgebied verzetten, zijn met onmiddellijke uitzet ting bedreigd. In Assen vond op het erf van de heer Hebeis aan de Groningerstraat een zeer tragisch ongeluk plaats, dat het leven kostte aan een vier-jarig jongetje. Het zoontje van de heer Zwiers uit Assen is n.l. onder de wielen geraakt van de vrachtauto van zijn vader en overreden. Hoewel de vader het kind gewaarschuwd had uit te kijken, zag het jongetje plot seling een doosje voor de wielen liggen, welk doosje hij nog gauw even wilde pakken. De auto reed toen al en het kind geraakte met het hoofdje onder de wie len, en was op slag dood. In Sittarc en enkele omliggende plaatsen hebben zich gevallen van kin derverlamming voorgedaan. De meeste bleker, van lichte aard te zijn. Het vijf jarig zoontje var, de familie W. uit Sus- teren, dat -n het ziekenhuis te Sittard verpleegd is, is echter aan deze ziekte overleden. Te Harlingen geraakte vanmorgen bij de postbootsteiger het zes-jarig zoontje van de heer Tj. Mensonides te water. Het kindje werd een half uur later levenloos opgehaald. Advertentie De kansen van het communisme I stijgen naarmate hel ontkerste- ningsproces toeneemt. (Van een bijzondere medewerker) Tot de sociale wetten, die een lange historische wandeling heb ben gemaakt, behoort zonder enige twijfel de wet op het arbeidscontract. Was eertijds de kwestie van „huur en verhuur van werklieden" ergens opge borgen in een drietal korte artike'cn van het Burgerlijk Wetboek, op 13 Juni 1907 kwam een belangrijke wetswijzi ging tot stand, die de drie bekende B.W.-artikelen al deed uitgroeien tot een wet van enige omvang. In de loop van de jaren is no. 70 in onze serie Wetboeken al geworden tot een van de dikkere wetboeken. Maar als men op het ogenblik een ontslagkwestie krijgt te behandelen heeft men al niet meer vol doende aan de artikelen 1639 E t.m. X, waarin de wijzen, waarop een dienstbe trekking eindigt, zijn geregeld, maar dan moet men bovendien nog altijd Let B. B.A. (Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen) erbij raadplegen en voor al het daarin bekende artikel 6. om te weten, waar men aan toe is. Zoals de naam reeds zegt. is de re geling in het B.B.A. een buitengewone, die niet steunt op een volledig wettelijke basis, maar nog altijd op een wettelijk gesanctionneerde verordening. Dat was de reden, dat reeds meer dan vier jaar geleden een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten bij de Tweede Kamer is ingediend. De Kamer maakte met de afwerking van dit Wetsontwerp geen haast. Zij had n.l. twee iaar nodig om haar Voorlopig Verslag samen te stellen en toen dit er eenmaal was had den de Ministers nog twee jaar nodig voor hun Memorie van Antwoord. Het loont de moeite na te gaan tot welke conclusies de Ministers zijn ge komen bij de bestudering van het voor lopig verslag. Aanvankelijk bedoelde het wetsontwerp voornamelijk een op zeggingstermijn te bevorderen, die recht streeks verband hield met de duur van de arbeidsovereenkomst, terwijl aan het eind van het Wetsontwerp nadrukkelijk is, gestipuleerd, dat er ook verweer moet mogelijk zijn tegen ..kennelijk on- tedelijke" ontslagen. Speciaal de Stich ting van de Arbeid heeft zich destijds in grote meerderheid voor deze beide punten uitgesproken. Na het beraad in Kamer en Ministers- vergadering blijkt, dat bij verdere door denking dezer materie de opvattingen zijn geëvolueerd in een richting, waar bij men minder aandacht schenkt aan de verlenging van de opzeggingstermijn en meer rekening houdt met de vraag of een ontslag redelijke gronden heeft Uit deze gang van zaken blijkt, dat het lang niet altijd even erg kan worden genoemd, wanneer het eens wat langer duurt, dat een wetsontwerp in het Staatsblad komt. Men heeft inmiddels vier jaar ervaring opgedaan met de ont slagbepalingen van het B.B.A. (Vervolg op pagina 5) Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Koude nacht met weinig wind. Morgen overdag wisselende bewol king met kans op enkele lichte regen buien. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zondag: Zon: 4.21—20.57. Maan: 22.09—3.44. Maandag: Zon: 4.21—2C.5S. Maan: 23.01—4.48. (Van onze verslaggever) Het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Gezondheids- kolonies bestaat 50 jaar en de festivi teiten rondom dit herdenkingswaar- dige feit begonnen Vrijdag met een bijeenkomst in hex Amsterdamse Ko ninklijk Instituut voor de Tropen, die onder meer werd bijgewoond door mevr. SmittAvis. als vertegenwoor digster van H. M. de Koningin, en door dr. P Muntendam, Staatssecretaris van Volksgezondheid. De voorzitter van de jubilerende vereniging, dr. A Schuc- kink Kool, sprak een welkomstwoord en gaf vervolgens een schets van de historie van het Genootschap. Na een kort muzikaal intermezzo, dat werd verzorgd door een kinderkoor o.l.v. Willem Hespe, hield prof. dr R. Horn- stra, hoogleraar in de sociale genees kunde, een voordracht over: „De waarde van het sociale in de kinder uitzending" Het woord was daarna aan dr. Mun tendam, die in zijn redevoering o.a. een „waarschuwend woord" liet horen naar aanleiding van het zojuist verschenen jaarverslag van het Genootschap. Met name voor wat betreft die passages uil dit verslag, die gewagen van een terug gang van het aantal verpleegdagen (met ongeveer 27.000), van een afname van het aantal uitzendingen uit de grote ste den en van het feit, dat niet alle kinde ren konden worden uitgezonden wegens gebrek aan geld. „Besparing op de uit gaven ten behoeve van de gezondheid van het kind betekent uiteindelijk ver lies aan nationaal vermogen," zo zette de Staatssecretaris uiteen. Aan het slot van zijn redevoering reikte dr. Munten dam onder levendige bijval aan mej. L. Tinga, 25 jaar bij het Genootschap werkzaam, en aan de hoofdadministra teur, de heer Neve, de Koninklijke On derscheiding van de Eremedaille m goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uit Tijdens de middagzitting van het congres hielden prof dr. J. van Lookeren Campagne en de heer J. Fe- ringa, hoofdbestuurslid, redevoeringen respectievelijk over de medische en de paedagogische waarde van de kinderuit zending. Tenslotte werden door kinderen in provinciaal costuum aan de penning meester van het Genootschap de gelden overhandigd, bijeengebracht door twaalf „gewestelijke comité's"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1