1902 één paardéén wagenplus koetsier C. J. v. d. Broek Regen kon ..bruiloft niet verstoren Katholieke Middenstand in Heemstede 40 jaar Eerste Zomer concert H.O.V. DE WEEK IN STAD EN STREEK H\ Santpoorts feestweek va 5 tot en met 9 Augustus E 't S' 1952zestig vrachtauto s honderd man personeel De Snelle Visser' jubileert Het fornuis met drie poten en de goochelkist voor de haard HENDERSON SCHUIFDEURBESLAG Joh. de Meester greep mogelijk heden in Openluchttheater Draverij dit jaar op grasbaan vK H.H. MISSEN OP ZONDAG 4r ZATERDAG 7 JUNI 1952 PAGINA 2 VERGADERING K.VJP. Burgerlijke Stand Beurs van New York Inslaande argumenten Diefstal Oplichting Het zilveren priesterfeest van rector Lampe Verkooplokaal Notarishuis INBOEDELVEILING 24/25 JUNI ZANDVOORT Marktavond Schoolreisje Voetbal Zondagmiddagconcert R.K. Verenigingsgebouw' Zondagsdiensten Burgerlijke Stand Zondagsdienst w >C n* O cke Hoe 'ii Haarlemse meeuw zijn vlucht vond 55 In 1918 begon de expeditie-Visser met benzme-tractie. Men ziet hier een omgebouwde Duitse legerauto met massieve banden, ketting- aandrijving, toeter en carbidlan- taam. Op de wagen wordt Zand poort als Zandfoort geschreven. den. dat er vier jaar later slechts zet en dan in zeer slechte staat van over zouden zijn? De bezetter had ztfn slag geslagen, maar het bedrijf "iet kapot, want 28 Mei 1945 reed alweer een ..Snelle Visser" met benzine van het Militair Gezag naar Amsterdam. In snel tempo geschiedde de weder opbouw met het voordeel, dat het al lernieuwste materiaal gekocht kon wor den. Eerst op 11 Juni a.s. zal de dienst regeling er echter weer voor-oorlogs uitzien. Zestig wagens was het doel, ook Dat zal hy niet lang volhouden, moet beurtschipper Visser uit Hoorn gezegd hebben, toen zijn zoen Klaas in 1909 naar Haarlem vertrok om een lunchroom te openen op de Kruisweg waar nu de wijnhandel naast hotel Royal is. Mis schien heeft het hem nog verbaasd, dat het drie jaar goed ging; toen was het echter uit, het bloed kroop waar het niet gaan kon en Klaas Visser begon met het onderhouden van een bodedierst tussen Haarlem en Zandvoort. Met één paard en één wagen, maar veel energie. En nu heeft „De snelle Visser" bjj het veertigjarig jubileum van het bedrijf zestig vrachtauto's op de weg en meer dan honderd man personeel in dienst, waardoor een reportage in onze serie Haar lemse industrieën en bedrijven gerechtvaardigd is. Zes weken na de start sloeg de heer Visser zijn vleugels reeds breder uit. Hij nam het bodebedrijf van Lucas en Verboog, toen gevestigd in de Jans straat, waar nu het gebouw van Zant en Vriendschap staat, over en kon te vens met het goederenvervoer naar en van Amsterdam beginnen. De zaak van de twee heren bestond sinds 1806, zo dat het aan relaties en routine niet ont brak. Er was nogal wat concurrentie op de Amsterdamsestraatweg, waar de dagen van de trekschuit in de vaart allang voorbij waren, maar de bedrijvigheid met het intenser wordende leven toe nam De koetsier mende zijn paarden naar Halfweg, waar gestopt werd ten einde de een gelegenheid te geven om twee borrels te drinken en de ande ren om te smullen van een paarden- rogge brood. Dan ging de tocht door naar Amsterdam en nog dezelfde dag werd met hetzelfde oponthoud en dezelfde beloning terug gereden. De knollen kwamen dan weer enkele dagen in de niet zo vermoeiende stads- besteldienst. In 1918 stonden êr in het diepe pand aan de Warmoesstraat 15 te Haarlem waar de zaken begonnen en waar nu nog het hoofdkantoor gevestigd is 14 paarden en een stuk of tien bestelwa gens. De oorlog was voorbij, iedereen haalde weer adem en maakte plannen voor de toekomst. De ondernemende Visser kocht een oude legerautomobiol een Daag, met massieve banden en ket- tingaandrijving en begon als eerste met een chauffeur de omgeving in blauwe rook te zetten. Al had het ding gebre ken en nukken, de vrachten kwamen vlugger ter bestemder plaatse, tot er gernis van de paarden, die gelijk ae tien negertjes steeds minder gezelschap overhielden. De paardentractie ver dween geheel in 1927, toen besloten werd ook een vrachtdienst op het Gooi te openen. Twee jaar later kreeg de zaak de naam K Visser's autodiensten N.V. en bij die gelegenheid werden alle wa gens gesierd met de bekende meeuw en de slagzin ..De snelle Visser". In 1933 werd een filiaal in Den Haag geopend en de plannen voor Rotterdam en Utercht waren gereed, toen de op richter plotseling stierf en zijn twee zoons de zorgen voor het bedrijf wer den overgelaten. Het uitbreidingstempo ging toen iets langzamer, maar in 1940 was de 58e wa gen in aanbouw. Wie kon toen vermoe- vormen. wordt natuurlijk volgens een beproefd eigen systeem gewerkt, waardoor zelden moeilijkheden ont staan. Niettemin kwam het jaren ge leden voor, dat een fornuis bij het overladen een poot bleek te missen Een smid werd gehaald om de vier weer compleet te maken. Groot was de verbazing van de chauffeur toen de eigenaresse bij de aflevering haar compliment maakte voor zóveel ser vice... de vierde poot was al jaren door een houtje vervangen! Het transport van haarden gaf dikwijls narigheid en daarom ontwierp de heer al kost een met Diesel-tractie bijna f 30.000. Het hoofdkantoor van het jubilerende bedrijf is dus in Haarlem en daar wor den in de garages, die zich thans van de Warmoesstraat met een binnenhoek naar de Oude Groenmarkt uitstrekken, alle auto's gereviseerd, in een goed ge outilleerde werkplaats met een vijfta' monteurs. De andere kantoren zijn gevestigd in Amsterdam, Bussum, Hilversum. Utrecht Den Haag en Rotterdam. Elk kantoor heeft een eigen aantal wagens, die al leen naar de bloemenstad komen als de kaarten op een ingenieus bord aange ven, dat de tijd voor onderhoud is aan gebroken. Daardoor wordt de controle der verkeerspolitie niet gevreesd. Bii het laden en overladen van de goederen in de meest uiteenlopende P. Visser een kist. die bij de attribu ten van een goochelaar geen slecnte beurt zou slaan. De narigheid behoort tot. het verleden. Nog even vraagt de „zeer snelle" on ze aandacht voor het hedendaagse kos- tenprobleem. De fiscus eist voor het goederenvervoer op de weg bijna even veel belasting ais voor vermakelijkhe den. Daar de accijns op benzine bijna niet meer te dragen is, worden benzine- wagens van Dieselmotoren voorzien, maar na de grote investeringen door «ie ombouw, moet een hogere wegenbelas ting betaald worden. Een belasting on het verbruik van brandstoffen zou onze gastheer het billijkst achten. De tarie ven voor de cliënt kunnen niet omhoog, ze zijn bindend voor alle bedrijven en de concurrentie met het railverkeer moet levend blijven. Als het volgend Advertentie (Ontleend aan Sursum Corda) AERDENHOUT (BENTVELD) - H. Antonius van Padua: 7.30 en 11 u. 9 u. de Hoogmis. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7. 10.15 en 11.30 uur. 8.30 de Hoogmis. 5 uur plechtig Lof. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Blocmendaal-Nrd. 7.30, 10.15 Hoogmis, 5 uur Lof. HAARLEM H. Antonius: 6.30; 7.30 iKindermis); 10, 11 en 12 uur; 8.30 de Hoogmis; 7 uur Lof. H. Bavo: 6.30; 7.30 en 11 uur; 9 uur Pontificale Hoogmis, 7 uur Pontificaal Lof. H. H. Elisabeth en Barbara: 6.30; 7.45 en 11 uur; 9 uur de Hoogmis. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45 en 9 en 12 uur, 10.30 de Hoogmis, 7.30 Lof. H. Joannes de Doper: 6.30; 7.30; 8.45 (Kindermis); 11 en 12 uur; 9.30 de Hoog mis. 7 uur Lof. H. Joseph: 6.45 8 en 11 uur; 9.15 de Hoogmis. 7 uur Lof. H. Liduina: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30; 9 45 Hoogmis: 7 uur Lof. O. L. Vr. Rozenkrans en H. Dominl- eus: 6.15, 7.30, 9 en 12 uur; 10.15 de Hoogmis. 5 uur Lof. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7.30. 10.15 en 11.30; 8.45 de Hoogmis, 7 uur Lof. Bijkerk te Spaarndam: 7.30 en 10 u. Hoogmis, 7 uur Lof. HEEMSTEDE H. Bavo: 7, 8.45; 11.30, 10 uur de Hoogmis, 3.30 PI. Vespers. L. Vrouw Hemelvaart: 7. 10.15, 11.30, 8.30 u. Hoogmis. 4 u. pl. Vespers. OVERVEEN O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 7, 8 uur (Kindermis); 10.30 uur de Hoogmis; 3 uur pl. Vespers, 5 uur kort Lof. ZANDVOORT H. Agatht: 7, 8.30 en 10 u. pl. Hoogmis; 7 uur Lof. Maandagavond 9 Juni belegt de KVP een propaganda-vergadering in gebouw St. Bavo in verband met de verkiezin gen van de Tweede Kamer. Als spreker zal optreden prof. mr. C. P. M. Romme. en de muzikale omlijsting zal worden verzorgd door het kathe drale koor o.l.v. dr. A. I. M. Kat. GEBOREN: C. DammersTervoort, z; C. Kuipersvan Langelaar, z; D. FreriksDerr, d; J. H. van Egmond van Hoek, d; M. BosgraafHuijsmans, d; M. J. Kuikende Groot, d; M. Tref fersvan Roon, d; A. A. AbmaVer steeg, d; A. A SpruitZeilmaker, d. ONDERTROUWD: Q. J. van Rooijen en C. M. He'erens. OVERLEDEN W. Zoet—van Viersen, 67 j., Ged. Raamgracht; J. Hartog Blinkhof, 65 j„ Gasthuisvest; B. W. PanbakkerKoning, 63 j., Jan Gijzen- kade. Ongeveer zevenhonderd mensen waren gisteravond naar het openluchttheater te Bloemendaal getogen om de openings voorstelling van dit seizoen mee te ma ken en het Holland Festival 1952 te vie ren. Zij hebben tot tien uur onder de best denkbare omstandigheden kunnen genieten van het vervoerende spel der Nederlandse Comedie in „De bruiloft van Figaro". Het was windstil en zoel, zodat het woord nog beter tot zijn recht kwam dan in de schouwburg en de ac teurs en actrices voor hun genoegen speelden. Na de pauze begon het te regenen en toen gebeurde het wonder, dat ons telkens weer verbaast, wanneer het móet gebeuren. De „bruiloft" werd doorgespeeld alsof de zon scheen en met hetzelfde enthousiasme. Het publiek bleef rustig zitten, gehuld in regenjas sen, op vele plaatsen verscholen achter parapluies. Van beide zijden kende men het risico van spelen in de open lucht Had de Nederlandse Comedie verleden jaar niet hetzelfde weer tijdens de pré mière van „Elckerlijck" in Delft? Maar de volgende voorstellingen was het droog en daar houdt men het nu ook op, niet het minst om de strijksters van de fTaaie costuums te vriend te houden. Wat was het overigens een alleraar digste vertoning. Beter nog dan in de schouwburg kwamen de fraaie costuums tot hun recht, zodat het show-element een bijzonder accent kreeg. De regisseur, Johan de Meester, had de gehele breed te van het veld benut, met als simpel, ijl décor drie paviljoentjes, door witte spijlen-hekjes verbonden; en daarvóór een schat van rose geraniums, brutaal coquetterend, zoals Lous Hensen, de kamenier der gravin en Ellen Vogel haar meesteres. In de openlucht kan men het volk en masse mee laten spe len. De Meester heeft daar zodanig ge bruik van gemaakt, dat er kostelijke, kleurrijke optochten ontstonden; mu ziek voorop, een hossende menigte er achteraan. In het laatste bedrijf, dat zo goed ais in de duisternis speelt, liet hij zijn figuranten met fakkels in de hand het speelveld doorkruisen, waar door een fantastisch gezicht verkregen werd. Ook accentueerde hij het open luchtspel nog eens bijzonder door ruiters te paard te laten voorbijdraven in de „moestuin" achter het koninklijk pa leis. En aan het eind, toen de gelukkige paren vereend waren en de regen wat minderde, liet De Meester 'n heus vuur werk afsteken; draaiende zonnen en vuurpijlen, als of het maar niets was. Veel voordelen gaf deze „Figaro" in de openlucht, maar 't tafreel in de rechts zaak, dat in de schouwourg zo'n enorm succes had, dat men zich tranen lachte, had een belangrijk minder effect. Dat kon echter alleen geconstateerd worden S/6 6/6 Anaconda Copper 44% 44% Bethlehem Steel so 49',4 Chrysler Corp. 7C% 76% General Electric 59% 60 General Motors 551/4 5574 Hudson Motors 14/4 14';; Kennecott Copper 75 7r, Montgomery Ward 69 62!'2 North American Can 21% 21% Radio Corp. 25% 25 Republic Steel 41%'' 41 Shell OÜ 78 80!, Southern Pacific 79% 79";; Southern Railway 59! 59% Tidewater 22% 23% U.S. Steel 38% 39% ex dividend door degenen, die beide opvoeringen meemaakten. Over het spel schreven wij indertijd uitvoerig en met grote lof over de feestelijke stemming welke het stuk oproept, vermochten wij ons in superla tieven uit te drukken. Nu moeten wij herhalen: sla de mogelijkheid om de Nederlandse Comedie in een van haar beste en vrolijkste stukken te zien, niet over. Vanavond, Zondag en Maandag wordt de voorstelling herhaald en de weerberichten zien er niet slecht uit. v. W. jaar de Wet Autovervoer Goederen Is aangenomen zal de A.T.O. van natu re concurrent nummer 1 alleen ter aanvulling van de Spoorwegen mogen werken en zal het vergunningsstelsel voor trajecten een definitieve vorm hebben. Terwijl we deze mededelingen ver werken roept de ladingmeester, dat de zevende vrachtauto naar Zandvoort gaat vertrekken. Zeven op één dag, dat is een goed teken voor de badplaats. Maar intussen worden er in het vak met het bordje Zandvoort alweer nieuwe goe deren geplaatst: een kinderstoel, wat bedden 'n box en een radiotoestel. In de zesde wagen reed óók nog een kachel mee je kunt nooit weter dachten dc voorzichtige badgasten. Op Dinsdag 10 Juni zal de directie van het veertig-jarige bedrijf bij Brink- mann recipiëren. Door een 58-jarige steuntrekker werd gistermiddag opzettelijk een grote ruit van het gebouw van sociale zaken aan de Raamsingel ingegooid. De man wilde ijlings de benen nemen, doch werd door een ambtenaar van sociale zaken staande gehouden op de hoek van de Wilhel- minastraat en Prins Hendrikstraat. De man gaf de ambtenaar een klap in het gezicht op zodanige wijze dat hij een bloeduitstorting onder het linkeroog kreeg. De politie, die inmiddels ter plaatse was, maakte proces-verbaal op. Op 3 Juni j.l. werd de 39-jarige con structiearbeider E. de Jong, zonder vaste woonplaats of verblijf, door de politie aangehouden als verdacht van diefstal. Bji nader onderzoek bleek dat deze man nog vijf jassen en twee fietsen uit ver schillende percelen in Haarlem-Noord had ontvreemd. Gisteren werd te Heemstede een 25- iarige bouwkundig opzichter aangehou den en naar het bureau van politie te Haarlem overgebracht. Bij onderzoek^ bleek dat deze man door het opdienen van fantastische verhalen een ander voor 580 gulden had opgelicht. Het zilveren priesterfeest van rector Lampe van de stichting Sancta Maria te Noordwijkerhout wordt gevierd op Sacramentsdag, 12 Juni, De receptie wordt op dezelfde dag gehouden van kwart over twaalf fot half twee. IJMUIDEN, Zaterdag 7 Juni. Hoog water: 2.35 u. en 15.02 u. Laag water: 10.28 u. en 22.59 u. Zondag 8 Juni. Hoog water: 3.20 u. en 15.47 u. Laag water: Ï1.24 u. en 23.48 u. Maanstand: volle maan 6.07 u. Maandag 9 Juni. Hoog water: 4.06 u. en 16.36 u. Laag water: 12.11 u. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,Er kan nog meer bij", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Palace: „On Moonlight Bay", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Pin up girl", 2, 4.15 en 9.15 u. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, str. volw. Frans Hals: „De straat zonder naam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u., 18 j. City: „Mensen in het wit", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 j. Lido: „Het teken van Don Marcos", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Spaame: „Singapore", „Gekke toeristen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 7 en 9.15 u. Zo. 2 en 4.15 speciale matinée, 18 j. Minerva: „Fatale hartstocht". Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Ma.: 2.30 en 8.15 uur, 18 jaar. Zaterdag 7 Juni Openluchttheater Bloemendaal: De Neder landse Comedie „Bruiloft van Figaro", 8 u. Zondag 8 Juni Krelagehuis: Tafeltenniswedstrijden in kader v. cf. Sportweek, 19.30 uur. Stadsschouwburg: Comedia: „Vinger hoedskruid", 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „Bruiloft van Figaro", 20 uur. Maandag 9 Juni Openluchttheater Bloemendaal: „Bruiloft van Figaro", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar: Décor- en costuumontwerpen door Wim Bijmoer, op werkdagen 1017 uur (t.m. 14 Juni). Vleeshal: „Van de Olm tot de Roos", op werkdagen 917 uur, 's Zondags van 10 tot 17 uur (t.rh. 5 Juli). Vishal: Miniatuur Spoorweg-tentoon stelling „Nemiso", geopend op werkdagen van 1012, van 1417 en van 1922 uur, 's Zondags van 1017 uur. Museum „Het Huis van Looy": Acht Amsterdamse kunstenaressen exposeren. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 u. t.m. 22 Juni. APOTHEKEN: Oe Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken worden waargeno men door: Apotheek van Rijn, Kleine Hout weg 15, telefoon 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495, Schotér- bos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. 25711. ZIEKEN VERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tèl. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuis plein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Heemsteedse apotheken worden waarge nomen door Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, telefoon 38320. De afdeling Heemstede van de Kath. Middenstandsbond gaat morgen, zoals bekend, het veertigjarig bestaan herden ken en dat feit is voldoende om daar enkele ogenblikken bij stil te blijven staan. Allereerst gaan de gedachten naar hen die voor veertig jaar het ini tiatief namen om in Heemstede dat toen nog maar klein was, een afdeling van de Kath. Middenstandsbond op te rich ten, want daarvoor is meer dan gewone moed voor nodig geweest. In die jaren toch stond de middenstander veel meer op zichzelf dan thans en de initiatief nemers hebben dit individualisme dat zich ook nu nog bp tijd en wijle laat gelden en in die jaren veel sterker was als heden, niet alleen bij zichzelf door broken maar ook gepoogd, dit zo moei lijke proces ook bjj standgenoten tot ui ting te laten komen. Het zou stellig de moeite waard zijn, de namen van deze voortrekkers aan da vergetelheid te ontrukken, maar helaas is er van de oude notulen vermoede lijk als gevolg van de bezetting niets meer te vinden en een ijverige speur tocht naar de historie van deze afdeling heeft nog niet het gewenste resultaat gehad. Wel hebben wij namen horen noemen van katholieke middenstanders, die veel voor de afdeling hebben gedaan en dan denken wij b.v aan wijlen de heren C. A. M. Jonckbloedt en Nijman die middenstanders in hart en ziel wa ren en die hun beste krachten hebben gegeven. En onder de levenden is het wel de heer E. J. van Lent, oud-voor- Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat b. d. Zijlweg HAARLEM Tel <K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De Haarlemse Orkest Vereniging on der leiding van Toon Verhey gaf Vrij dagavond haar eerste zomerconcert, waarvan de baten toekwamen aan de Bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis, afd. Haarlem en Omstreken. De voorzitter van het Ned. Roode Kruis, afd. Haarlem, de heer Ch. Visser, bedankte aan het begin van het concert de H.O.V. en de soliste Dora v. DoomLindeman, die allen geheel be langeloos medewerkten. In de dank werden voorts betrokken de organisato ren en zelfs de kellners, die hun fooien aan het mooie doel van het Roode Kruis zouden afstaan. Intussen had Toon Ver hey een licht, maar alleszins prettig en tevens verantwoord programma voor dit concert samengesteld. Onder het lichte programma dient men in dit verband te verstaan, muziek die geen problemen aan de toehoorder stelt. Na een kernach tige vertolking van de aan het orkest heus geen gemakkelijke eisten stellen de ouverture „Cyrano de Bergerac" van de Hollandse componist Joh. Wagenaar, zong Dora van DoornLindeman de Aria van Marenka uit „Die verkaufte Braut" van Smetana, hëtgeèn niet na liet indruk te maken wegens de gevoel volle interpretatie van dc sopraan en de serieuze begeleiding van het orkest. Van dezelfde cómponist hoorden we vervol gens de balletmuziek uit bovengenoemde opera. Heerlijke muziek van verheven melodiek tegenover tintelende en spran kelende rhythmiek. Toon Verhey bleek zich ook hierin thuis te voelen, getuige een orkestspel, dat werkelijk bewonde ring afdwong. Niet minder schone mu ziek is de ouverture „Donna Diana" van von Reznicek, waarbij de prachtige bre de cantilene der violen telkens een af wisselende tegenstelling vormt met een eveneens telkens terugkerende strakke rhythmiek. „Solvejgs Lied" en „Letzter Frühling'', beide van Grieg, zijn over bekend. Niettemin vonden deze liede ren een gretig gehoor bij de aanwezi gen. Even dreigde Dora van Doorn Lindeman met de zuiverheid van toon iets in het gedrang te komen. Zij her stelde zich echter spoedig hiervan. Tref fend waren haar pianissimo gezongen passages. Met een éclatant gespeelde Piet Hein Rhapsodie van Peter van An- rooy werd dit concert, waarbij de pu blieke belangstelling, gezien het aan trekkelijke programma en het bijzonde re doel groter hadden kunnen zijn, be sloten. JAN LAARVELD TT 7 anneer een journalist thans 1/1/ in een gezelschap verschijnt om een verjaardag of een jubileum mee te vieren, wordt in negen van de tien gevallen opge merkt: hé, zeg, toe hadden je niet verwacht, we dachten dat je in gijzeling zou zitten op de Harmen- jansweg. Of: dat ze jou niet gegij- met één been in de gevangenis. Ons beroep behoudt er echter een waarde door, welke van essentiële betekenis is en ten allen tijde ge ëerbiedigd dient te worden. Ziezo, laat nu de klok maar luiden in ge zelschappen waar de adspirant-cel- bewoner deel van uitmaakt. T~\ij mij thuis moest deze week h\ de klok niet luiden, maar de wekker op tijd, dat wilde zeg gen om half zes in de morgen, af lopen. Niet omdat de heer des hui zes met hengel en pieren op stap wilde gaan, maar omdat een der kinderen het jaarlijkse schoolreisje moest maken. „Als ik te laat kom, is de bus weg" luidde de bedrei ging, toen het uurwerk perfect bleek te lopen, maar de wekker staakte. Er was nog 'n wekker in huis, keurig rinkelend, tien minu ten achterlopend in 'n vol uur. Deze was dus hoogst onbetrouw baar. Misschien konden de buren uitkomst brengen. Het hele kroost holde weg om het schoolreisje van dat ene zusje veilig te stellen. En zo gebeurde het, dat er die avond zeld hebben is meer geluk dan wijsheid. Wij verdragen deze aar digheidjes met een goedmoedig hart, hoewel aan de kwestie een hoogst ernstige kant zit. Anderzijds blijkt dat de gijzeling van onze Zaanse collega in de volle publieke belangstelling staat, of, zoals wij dat zeggen: hij is nog voor-pagina- nieuws. Het gaat hier om het noe men soms verraden van iemand, die een journalist iets ver teld heeft met de vaste overtuiging, dat hij als bron of tipgever nooit ontmaskerd zal worden. Er zijn voorbeelden te over van berichten, die alleen gepubliceerd konden worden met behulp van iemand, die er ambtshalve meer van wist. Het gevaar is daarbij inderdaad niet denkbeeldig, dat deze hulp zijn mond voorbij praat, iets vertelt wat niet waar blijkt te zijn of meer fantasie ten beste geeft dan de journalist kan opbrengen. Dikwijls begint een bericht met de woorden: „naar wij uit gewoonlijk goed in gelichte bron vernemen" of „van betrouwbare zijde deelt men ons mede". Is die goed ingelichte bron er naast of is de „zijde" niet zo be trouwbaar als verondersteld mocht worden geacht, dan past het de journalist nog nooit zijn be richtgever te noemen. Dat is een ere-code, een niet wettelijk erkend, maar serieus opgevat ambtsgeheim. Zo beschouwd staan wij inderdaad zes wekkers op 'n rijtje stonden, grote, kleine, gele, rode en ruw metalen, ronde, vierkante en zes hoekige. Nu kon iedereen rustig gaan slapen, hoewel ik, als opoffe rend vader, de nacht met werken had willen doorbrengen, indien dat reisje daarmede safe gesteld zou worden. De uurwerken tikten drif tig door elkaar, hoog en laag, hel der en schor, snel of nog sneller. Ik kreeg met eens gelegenheid om over de gebeurtenissen van de dag na te denken in het rustgevende bed. Van plannen maken voor de volgende dag kon helemaal niets komen. Dan maar opstaan en de onruststokers op 'n kussen plaatsen instede van op het glas van het nachtkastje. Het kabaal was min der, maar naarmate de interesse voor het geluid toenam, scheen het in kracht te winnen. Ik wipte op nieuw uit bed en plaatste de helft van de porders in 'n andere hoek van de kamer. Dat hielp zoveel, dat ik na drie kwartier in Morpheus' armen rustte. Hoe lang? De straat lantaarn was nog aan, toen 'n door dringend rrrrr mij met een ruk wakker maakte. Een der metalen belagers moest wat tegen me heb ben. Maar welke? De vraag werd niet beantwoord, want spoedig kon ik mijn dromen voortzetten. Tot half vijf precies. Twee onverlaten rinkelden tegelijk als om de zon een aubade te brengen. Nu al op staan? Voor het besluit viel, had de slaap men weer overmand. Om zes uur hoorde ik de stem van ons „vacantiereisje". 'n Beetje verwij tend, omdat we haar niet geroepen hadden en ze bijna te laat zou zijn. Lezer, bedenk eens in welk een toe stand ik verkeer. Er volgen er nóg vier met een schooluitje. re t vac antiedagje moge leuk en leerzaam zijn, de grote mensen willen er wel 'n week of 'n paar weekjes op uit. In alle dagbladen en tijdschriften, door middel van folders en aanlokke lijke étalages worden we uitgeno digd ofn naar de Rijn, Tirol of Pa rijs te gaan. Alsof er geen eigen land meer bestaat. Niet ieder is echter in de gelegenheid om een kapitaaltje te storten of voor dit doel stevig té sparen. Dezulken kunnen dan toch het genoegen be leven vreemdeling te zijn. Huur een Tiroler costuum, inclusief groen hoedje met pluim, en ga kij ken naar de historische gebouwen op de Grote Markt. Denk er geen ogenblik meer aan, dat u bent op gegroeid temidden van kaas, eie ren en bloembollen en vraag met een accent om inlichtingen. Wed den, dat ge heerlijk uit zijt en bovendien met onderscheiding als buitenlander ontvangen wordt? Misschien krijgt ge nog 'n uitnodi ging om hier of daar een kopje thee te komen drinken of 'n uit stapje te maken. Misschien leert ge dan ook uw eigen stad eindelijk kennen en komt ge voor het eerst van uw leven in het Frans Hals museum of een der wereldberoem de hofjes. Ontbreekt het de Haar lemmers aan beleefheid, dan zoudt ge in het allerergste geval uit de toon kunnen vallen met de opmer king: kennut niet nessolief eigluk wat balleefder? Wafferbeeljeje, mug?! SPAARNEBABBELAAR De Zandvoortse winkelweek wordt eden (Zaterdag) besloten met een markt avond op het Raadhuisplein. Dit is het hoogtepunt van deze actie van de Zand voortse winkelstand. Telkenj are trekt deze marktavond ook talrijke bezoekers uit Haarlem en andere plaatsen in de omgeving. Verschillende attracties staan nog op het programma, o.a. een rad van avontuur De leerlingen van de hogere klassen van de Mariaschool te Zandvoort maak ten Vrijdag een schoolreisje naar Breda en omgeving. De reis werd per trein gemaakt en was georganiseerd door de Nederlandse Spoorwegen. De kinderen genoten in de speeltuin „de Waranda", maakten een autobustocht in de fraaie omgeving van Breda en bezochten daar de Oranje-tentoonstelling. Om half tien 's avonds arriveerden de kinderen in Zandvoort, dankbaar voor al het ge- notene en voor de goede zorgen van het onderwijzend personeel. De Donderdag op initiatief van de politiesportvereniging te Velsen gehou den serie-voetbalwedstrijden hadden het volgende resultaat: 1. politie Bloemen daal, 2. Zandvoort, 3. Beverwijk en 4. Velsen. zitter van de afdeling en wethouder Openbare Werken die met krach hand de organisatie heeft geleid op weg naar omhoog, maar die door bemoeiingen met zijn vakorganisatie de de voorzittershamer aan ande moest overdragen. n! Klein begonnen is de afdeling tn gegroeid tot een sterke groep met 150 leden. De huidige voorzitter, heer A. Verdonschot, geassisteerd oor» oontol oi ot r Kocti 111 rel nnP.tl, vs« lleeh een aantal actieve bestuursleden, zijn uiterste best om in het spoor de heer v. Lent, de afdeling niet al- 0 kwalitatief maar vooral kwantitatiet sterk mogelijk te maken en het is de leden, hem en zijn mede-bestuU - leden dit werk zo gemakkelijk moge' r. te maken, door allereerst trouw ter v gadering te komen, want dat is we' beste bewijs dat men met een orgah1-^ tie meeleeft. Wie de verslagen in -j, blad over de vergaderingen van de P1' denstand geregeld volgt, zal wel 1 gemerkt hebben dat dit medeled soms wel enige verbetering behoef"^ doch er is een kentering ten goede komst en juist in deze dagen, nu middenstand het mikpunt is van tal v' aanvallen, mag met gegronde rede° worden aangenomen, dat elke mi<Wc stander zal begrijpen, hoe slechts 1 krachtige organisatie die de volleh.'f, steun van alle leden zonder uitzonder' heeft, hem kan redden van de dreige de ondergang. Zo gaat de Katholieke Middenstand Heemstede feest vieren, niet dankbaar voor wat de pioniers heb1"^' verricht, maar zeker ook om met nie"_ we moed en inspanning dit werk ui' breiden en zo nodig te vervolma^'1 Moge het zo worden dat Heemstede eef der krachtigst georganiseerde afdeling wordt, als voorbeeld voor het gebe land. Het Heemsteeds Fanfarecorps ,,Exce;.' sior" zal Zondagmiddag van 3—5 uU' onder leiding van de heer J. Beekhof een concert geven in het wandel®" „Groenendaal" en het volgende program, ma ten gehore brengen; 1. l'Echo Nord, mars; 2. Dans-suite; 3. Lua-w?1* 4. Mooi Amsterdam, mars; 5. Ban'b, mars; 6. Partita Piccola; 7. Retour Printemps. fantasie; 8. Suspinal, va de concert; 9. Houdt moed, mars. Maandag: 8 uur repetitie Lauda'! Dominum; 8 uur bestuur H.B.C.; 8 uU Missie Naaikrans. Woensdag: 2.30 Kath. Kinderkoor; 1- damclub „St. Bavo"; 8 uur ledenverr dering Tafeltennis H.B.C. Donderdag: 8 uur repetitie damesk"" Viva Maria: 8 uur volksdangsgroep Blijde Leven"; 8 uur St. Vinecntius. Vrijdag: 8 uur repetitie Heemstee" Amateurtoneel. Zaterdag: 2.30 repetitie Kath. Kinde koor. De Zondagsdiensten voor artsen v"! den 8 Juni waargenomen door dr. J- j, Tombrock. Burg. v. Lennepweg 1, 38032 en dr J. G. M. v. Walsem. Br°p steeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: zuster B. G. Badiw Heemsteedse Dreef 138. tel. 39818. Geopende Apotheek: Apotheek Sch"* man, Binnenweg 206208. tel. 38320. GEBOREN: Willibordus Jacobus ria, zoon van W. Medenblik en E. v'-,j Kroft, Johanna, dochter van R. Veen5 en J. Knegt. r. ONDERTROUWD: E. Praegr en I- a, Smit, E. Waller en W. E. Henning- .j Schol en E. C. van Geelen, M. A. M. v' Dijck en J. Th. Barten. GEHUWD: C. W. H. Donker en S. genaar; J. Meijer en A. C. M. Both. Flooren en T. de Vos, M. van Santen J. M. Uittenbogaard. W. Ran en O- p van Wijk, R. C. J. Bakhuizen van Brink en H. P. Groenewegen. OVERLEDEN: Wed. OostmeiKU Zwart, 87 jaren; Wed. B. Eenkhoor!\.. Weijers, 69 jaren; Wed. W. Visser- men, 85 jaren; J. H. Quanjes, 75 )a'"jl B. H. J. van Hooijdonkvan Gastel- jaren; W. Koper, 80 jaren. „i Nu de Santpoortse Feestweek weer in zicht gaat komen, gaat vanzelfsprekend de algemene belangstelling weer uit naar het programma dat de Harddraverij Vereniging aan „Santpoort Omstre ken" zal gaan bieden. Het-feit dat over de feestweek van de zijde van het bestuur tot nu toe slechts zeer weinig werd uitgelaten had zijn goede reden. Reeds bij de algemene ledenvergadering werd medegedeeld dat de situatie van de kortebaandraverij (de hoofdschotel van de feestweek) van jaar tot jaar slechter werd, daar de mooie baan op de Hagelingerweg ieder jaar meer vergde van de reserves van de vereniging. Het gebrek aan medewerking van de omwonenden, waardoor meer dan de helft van de bezoekers zonder betaling de draverij bezocht, is in de laatste jaren dermate verergerd, dat het bestuur het niet meer verantwoord achtte om de draverij ook in 1952 nog op deze baan te houden, daar het mogelijk zou zijn dat hiermede de laatste reserves van de vereniging zouden worden opgebruikt, waardoor de vereniging rechtstreeks in haar bestaan zou worden bedreigd. Met grote voortvarendheid is er uit gezien naar een oplossing welke zou moeten voldoen aan enige essentiële voorwaarden. 1. De nieuwe baan moest zoveel mo gelijk bij het centrum van de feestweek, Santpoort Dorp, blijven. 2. De ligging moest van dien aard zijn dat eerstens een accurate controle op de entrées kon worden gehouden en ver der zodanig zijn dat de kosten van aan leg en afzetting beduidend lager zouden komen te liggen dan dit op de Hagelin gerweg het geval was. Tot haar genoegen kan het bestuur thans mededelen, dat een oplossing is gevonden welke aan de hierboven ge stelde eisen voldoet. Parallel met de Rijksweg, in de onmiddellijke omgeving van het Lunapark, is thans een gelegen heid gevonden welke zowel centraal gelegen is als minder kosten van aanleg en afzetting geeft. Zoals reeds bij verschillende andere kortebaandraverijen het geval is zal op 7 Aug. 1952 In Santpoort op een grasbaan wórden gedraafd. Zij, die hierover kun- gewon^ff of nen oordelen, weten dat de draverij.^ een grasbaan niet alleen goed moée.^ is, maar zelfs bepaalde voordelen boven een verharde baan. De kosten aanleg zijn door deze verplaatsing duidend verkleind zodat het er uitziet dat het bestuur kan besluiten de entrée-gelden in 1952 beduiden® verlagen. Hierdoor zou dan het p> kunnen worden bereikt, dat de paar%.' sport, welke de laatste paar jaar 1 veel aan populariteit heeft ook in Santpoort voor een pop®1 prijs toegankelijk zou zijn. V/1 Wat betreft de andere onderdelen het programma kan worden medeg®0^^ dat in principe reeds overeenstem^^ is bereikt over de navolgende prog' mapunten: Dinsdag 5 Augustus de tradit)®^-' ringrijderij voor rijwielen, op het paard en met paard en tilbury. .„trii, Woensdag 6 Augustus. Wielerwed- pi' „De Ronde van Santpoort" onder 3 ciën van „De Kampioen" te Hse'i' Reeds vele renners met grote heid hebben voor deelname ingeS ven. .jjf5' Donderdag 7 Augustus. Kortebaa® verij zoals boven omschreven met bedrag aan prijzen van 1100. j/ Vrijdag 8 Augustus. Eventueel vr,-i? vermakelijkheden op het kermist® Zaterdag 9 Augustus. Ter sluiting# de feestweek een muzikale door het dorp met medewerking v plaatselijke muziekkorpsen. r Gedurende de gehele week zal V»J de traditionele plaats in het ^al,eAc'l Santpoort-Dorp voor jong en oud om gelegenheid zijn om zich te ain in het Lunapark. De plaatsen v° j Lunapark zijn inmiddels al geg1"1 liefhebberij onder de exploitanten pfl de Santpoortse kermis was dit ja;'P, zonder groot, waardoor het vaststa het terrein bezet zal zijn door eed getal vermaakszaken. Al met al zal het weer een ^Ee „1i!'!< worden die een waardige aan8„efl vormt op de naoorlogse feestwriv r Santpoort welke zich in een gr° langstelling mochten verheugen. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofd' 153, Santpoort, tel. 8570. AC; Apotheken (ook nachtdienst)- thêek De Wilde. Broekbergenia» - Santpoort, tel 8284 en Bloerm jF Apotheek, Bloemendaalseweg mendaal, tel. K 2500 22181. pb ba!/* C b in inC "iet-R Lt B„°r "Vin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2