i.v.m. Werkloosheidswet beschikking van College van Rijksbemiddelaars Menselijk hoogterecord Felle strijd in kamp op eiland Koje Communisten vechten met speren Koning Talal weer naar inrichting Zijn gemalin houdt sich schuil JUISTE TOEDRACHT VAN HET INCIDENT OP PINKSTEREN Spionnage in Frankrijk Tussèn neus en lippen Tot hoofd en hart km. per uur ÖP 23,7 km hoogte Mijnindustrieraad bespreekt rapport Millioenen schade in de Betuwe De bijeenkomst van Jehova-getuigen in Venlo Niet zo schokkend Het Wisselend en koel weer SjjSDAC 10 JUNI 1952 76ste JAARGANG Nb. 25399 V j °onbelasting hierdoor niet verhoogd v Alarmtoestand op „Maurits" A LEVEN is duur Naar oplossing van meningsverschillen Wederom verlenging van gijzeling gevraagd Twee communisten bekennen schuld STRAND-BADKLEDING Voor Week-end en Vacantie... SMIT VAN RIJSBERGEN Permanent waarnemer H. Stoel bij Unesco H. Vader na 29 Juni naar Castelgandolfo O j^AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM' ,,efoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 yinementen 20800 Postgiro 143480 jj^moor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 yJkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tei. 5790 0r klachten over de bezorging na 5.30 hj uur 's avonds 21544 u ®J'*ur: 3. 3. W. Boerrigier. °'dredactie: Drs H. v. Run en W. Severin. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, t 6.per kwartaal. looncompensatie je as is verschenen de reeds eerder aangekondigde beschikking van het Col- van Rijns bemiddelaars, waarin aan werkgevers de verplichting wordt op- n *gd tot betaling van een bijslag op het loon, waardoor de werknemer in -ordt gesteld de door hem per 1 Juli a.s. verschuldigde premie voor de beat sreld" en werkloosheidsverzekering te voldoen. De bijslag is gelijk aan het aB" premie' dat door de werknemer ongeacht de beschikking zou zijn L ehuldigd. De bijslag wordt dus berekewd door het loon zonder de bijslag bhlfKfrmenigVUldigen m6t h6t werknemersdeel van het door de betreffende 'Jrsvereniging te innen premiepercentage. ho0f de werkloosheidswet, evenals If,., de andere sociale verzekeringswet- IV is.de bijslag als loon te beschouwen. moet dus bij het loon worden Ktem alvorens het aan de bedrijfs- niê'ing af te dragen premiebedrag v01e w°rden berekend. Dit heeft ten ge- 4io.e' dat de premie steeds een fractie *er is dan de bijslag. ^oorbeeld: Bij een weekloon van 10 en een werknemers-premie-aan- e®l voor de Werkloosheidswet van 2 bedraagt de bijslag f 1.20. De °°r de werknemer te betalen pre- 'e is in dit geval 2 pet. van f 61.20. "ds f 1.22. geacht deze beschikking verschuldigd zou zijn. In geval het totale loon in de zin van artikel 4, lid 1 sub e van de Werkloos heidswet tengevolge van deze bijslag zal stijgen boven de in dat artikel genoemde loongrens van f 6000.per jaar, zal in afwijking van het bovenstaande de bij slag een zodanige vermindering onder- gaap, dat deze loongrens bereikt, doch niet overschreden wordt. Vanwege het ministerie van Fi nanciën is medegedeeld, dat voor de berekening van de loonbelasting de premie van het loon mag worden afgetrokken. Invoering van'de bij slag heeft daarom geen verhoging van loonbelasting voor de betrok kene ten gevolge. De tekst van de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars is opge nomen in de Nederlandse Staatscourant van heden. Het College heeft volgens deze beschikking thans officieel be paald, dat alle werknemers, die verze kerd zijn krachtens de Werkloosheids wet, door de werkgever boven het ove rigens rechtens geldende loon een bij slag zal worden uitgekeerd ten bedrage van de per 1 Juli '52 geldende premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering, welke door de werknemers on- 'saE Amerikaanse marine heeft van- Se^ nieuwe bijzonderheden bekend ®.kt over de experimentele vluch- S)h 'n de zomer van het vorig jaar jity„geinaakt met de „Zwaardvis", de Wicket D 5582. Bill Bridgeman, een 'jdo1 van de Douglas-fabrieken, die Wïs de tweede wereldoorlog ge- tirW-ervarinë heeft opgedaan als ma- Jl^J'eger, heeft op 15 Augustus ge- Jw 'n een verwarmd costuum, dat s bestand is tegen een zeer hoge Wr een hoogte van 23.7 kilometer "tj( Op deze hoogte, de grootste ''£w door een mens bereikt, heeft de '•Ir,„«ardvis" jn horizontale richting ge- V»? met een snelheid van „waar- v'Vy ik 2.000 kilometer per uur", al- J^nrdt in de bekendmaking gezegd. Saa bwkeurige snelheid wil de Ame- S^se marine blijkbaar nog geheim \6f6ri- Op deze hoogte, waarop de ^^hpmingen zijn genomen, is de e'd van het geluid ongeveer 1062 k-Per uur. De „Zwaardvis" heeft 'lljjj Dl.ina tweemaal zo snel als het ge- §Pv1r\rton Om Ho V>unr>Hetnfx?ftni*- gevlogen. Om de brandstofvoor- sparen is het toestel eerst door '?0edervliegtuig. een Superfort, tot WOogte van 11.000 meter gebracht o i uit het bommenruim losgela- hf So??0- De Franse ambassadeur in Yves de Chataigneau zal «S0u naar Perijs terugkeren. De ur' die in September 61 jaar Uk* Lrw1 in Moskou worden opgevolgd kiv S Joxe» de voormalige directeur- Van de afdeling „culturele betrek- 'Wi. van het Franse ministerie van aftdse Zaken. sinct^ee Duitse jongens vragen zich ^ejise jaandagavond af wat een MaanHVen eiBenlijk wel waard is. t Hiiu Bmiddag roeiden zij wat op e lr' toen dicht bij hen een kano I 6 bei'y rnan en een vrouw omsloeg. 'et wm v°ttvassenen spartelden in öe 'er en schreeuwden om hulp. Jbi ij, nBens een van 14 en een sprongen in het water en bet paar op de wal. it) Vin cuub. ft de ji, duwde hun wat wisselgeld 'w.dai ."-amden en commandeerde: li zii« waf- sigaretten voor ons. toüe iZ„elemaal ontdaan". 3Or> "vixu,i. isibLUrUu,n Bans deden wat hun gezegd '®ahk a le wel' u wel", zeil de man toen k oaf v, uoor zelf'. Cent.. n veertig pfennig ofwel De Zwaardvisop het moment dat hij, bemand met Bill Bridgeman, op een hoogte van 11.000 meter uit het bommenruim van het moedervlieg tuig, een Superfort, wordt losge laten. Tunis. In de Arabische wijk van Sfax is Maandag een transformateur in de lucht gevlogen door het ontploffen van een daarin geplaatste granaat. Een ge deelte van de Arabische en Europese wijk is thans van stroom verstoken. De scha de wordt geschat op een millioen francs. In de Maandag gehouden vergadering van de Mijnindustrieraad is het rapport inhoudende de resultaten van het door het dagelijks bestuur geleide onderzoek naar de feiten en verhoudingen, welke tot de publicatie van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond („Alarmtoestand op Staatsmijn Maurits") aanleiding hebben gegeven, besproken. Voor zover blijkens het onderzoek van afwijkingen van onderdelen van veror deningen sprake is, zijn deze voor een deel een gevolg van het feit, dat be palingen der verordeningen in sommige opzichten niet voldoende zijn afge stemd op de behoeften der practijk zulks te meer omdat soortgelijke afwij kingen ook op andere mijnen voorkó men en zij vinden voor een ander deel haar oorzaak in onvoldoei.de uit voering van onderdelen dier verorde ningen. Naar de mening van het dage lijks bestuur vinden de klachten over de feiten en verhoudingen, welke tot het artikel van de bond aanleiding heb ben gegeven, hierin haar oorzaak. In verband hiermede zal worden overwo gen of de betrokken bepalingen wijzi gingen behoeven dan wel andere voor zieningen gewenst zijn. Ten aanzien van gewengte wijzigingen mogen ook voorstellen worden verwacht van de zij de der ondernemingen en van de orga nisaties. Met voldoening werd geconstateerd, dat zowel bij de directie der Staatsmij nen als bij het bestuur van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond de bereidheid bestaat om de overgebleven menings verschillen in gezamenlijk overleg tot een grote oplossing te brengen. Om een juist overzicht te krijgen van de schade, die Vrijdag aan de fruit- en landbouwgewassen tengevolge van de hevige hagelbui in een gedeelte van de Betuwe is toegebracht, verzamelt de rijksland- en -tuinbouwdienst thans ge gevens waardoor de totaal aangebrachte schade kan worden vastgesteld. Alge meen verwacht men, dat de schade ze ker enige millioenen bedraagt. De verwachtingen van de fruittelers, die gezien de prachtige bloei hoog ge- spannen waren, zijn met één slag teniet gedaan. Het zwaarst getroffen zijn de kleine telers en de kersenpachters. die geruïneerd zijn, indien' zij niet geholpen worden. Er zijn verscheidene fruitpach- ters, die voor enige duizenden guldens kersen pachtten. Zij behoeven de boom gaard niet meer in te gaan, daar alles door de hagel is verwoest. Er is thans een actie-comité samenge steld, waarin behalve de burgemeester van Lienden en Kesteren, ook de rijks- tuinbouw- en rijkslandbouwconsulent in dit gebied en vertegenwoordigers van de Nederlandse fruittelersorganisaties en enige andere deskundigen zitting heb ben. Indien over enige dagen de juiste scha de is vastgesteld, zal het comité de no dige stappen doen om hun, die sociaal in moeilijkheden zijn geraakt, hulp te bieden. Ook zal op de milddadigheid van de Nederlandse bevolking een be roep worden gedaan. Memschappen van de verbonden strijdkrachten trekken met de bajonet op het geweer afdeling 602 van het krijgsgevangenenkamp op Koje binnen, om de com munistische vlaggen ere propagandaborden, die door de oproerige gevangenen waren aangebracht, te verwijderen. De infanteristen zijn uitgerust met gasmas kers; de soldaten op de tank zijn bewapend met sabels en baseballbats. Anderhalf uur heeft Maandag in Afdeling 76, waar de communistische kamplei ding op Koje gelegerd is, een verwoede strijd gewoed tussen krijgsgevangenen en Amerikaanse parachutisten. De gevangenen vochten met speren en spiesen tegen de „engelen uit de hel", die in opdracht van generaal Boatner het kamp in kleinere groepen kwamen verdelen. Aan een ultimatum zich naar Boatners or ders te gedragen had de communistische kampleiding geen gevolg gegeven. In hun loopgraven wachtten de gevangenen de soldaten af. Ieder, die zich wilde overgeven, staken zij zelf neer. Drie tanks reden voor de parachutisten uit het kamp binnen. De soldaten waren volledig uitgerust en dwongen met vlammen werpers, traangas en granaten de communisten tot overgave. Tweeëndertig gevangenen kwamen om het leven, terwijl er 157 werden gewond. Eén Amerikaanse soldaat sneuvelde en dertien werden gewond. Naar het Franse persbureau A. F. P. meldt, stond bij deze actie een aantal Ne derlandse manschappen de Amerikanen bij. Koningin Zain van Jordanië, die Vrij dagavond vermist werd in haar hotel te Lausanne, bevindt zich „ergens in de omgeving van het Meer van Genève". Zü houdt zich in gezelschap van haar zoon, kroonprins Hoessein, schuil. Naar verluidt is een broeder van de konin gin, prins Nassein, Maandag te Lausan ne aangekomen: hij zou zich bij zijn zuster hebben gevoegd. Koningin Zain heeft de bescherming van de Zwitserse politie voor haarzelf en haar kinderen ingeroepen. Intussen wacht koning Talal in zijn hotelkamer te Lausanne op berichten over zijn echtgenote, die zich,, naar een huisvriend van het koninklijk paar heeft verklaard, uitermate be zorgd maakte, dat de koning haar ver blijfplaats zou ontdekken en die strik te orders had gegeven aan de Zwit serse autoriteiten, ten koste van alles haar verblijfplaats geheim te houden De huisvriend, die zich niet wilde identificeren, verklaarde eveneens, dat de koningin in voortdurend contact stond met de Jordaanse regering, die vorige week een driemanschap be noemde om de regeringszaken waar te nemen zolang de koning in het bui tenland vertoeft om te genezen var een zenuwziekte. In afwachting van nadere berichten over de toestand in Jordanië weigert de Zwitserse politie mede te delen waar de koningin verblijf houdt. Volgens Maan dag uit Jordanië ontvangen berichten zou koning Talal zijn afgezet. Volgens Een half uur voor de strijd begon had generaal Boatner de leider van de afde ling. de Noord-Koreaanse kolonel Lee Hak Koo. persoonlijk medegedeeld: „Ik beveel u om de krijgsgevangenen in af deling 76 voor te bereiden op overbren ging naar nieuw aangelegde afdelingen. Iedereen xn afdeling 76 moet gaan, ge hoorzaam mijn orders en niemand van u zal iets overkomen. Ik stel u en de andere leiders van afdeling 76 persoon lijk aansprakelijk voor alle bloedvergie ten, wanneer dit bevel niet opgevolgd wordt". Enkele van de gevangenen begaven zich in allerijl naar de omheining en gaven zich over, doch het merendeel ging binnen de barakken en koos de stellingen, die zij geruime tijd van tevo ren reeds in orde gemaakt hadden. De gevangenen staken met verborgen voorraden benzine tenten en gebouwen in brand, toen twee bataljons van de 187ste regimentsgevechtsgroep parachu tisten de afdeling- binnentrokken en hen in groepen van 150 man trachtten te splitsen. Na een gevecht van 40 minuten waren ongeveer 1500 gevangenen in groepen van 150 overgebracht naar het in de na bijheid geoi-ganiseerde nieuwe barakken- gebied. Boatner zei, dat sommige van de communistische leidei-s hun eigen mede gevangenen met speren neerstaken toen zij trachten zich over te geven. De operatie in barak 76 werd persoon lijk door Boatner geleid die een post be zet had, vanwaar hij het kamp helemaal overzien kon. Hij gaf de communisten (Van een onzer redacteuren) Het zoals uit onderstaand relaas zal blijken op zich genomen weinig schokkende incident, dat op Eerste Pink sterdag te Venlo bij een vergadering van Getuigen van Jehova is voorgeval len, heeft van verschillende zijden tame lijk scherpe reacties uitgelokt. Omdat het merendeel van deze commentaren steunde op vrij gebrekkige en in som mige gevallen zelfs op pertinent onjuiste informaties, hebben wij ons naar Venlo begeven ten einde ons daar nauwkeurig van de situatie op de hoogte te stellen. Het onderstaande verhaal, dat een sa menvatting wil zijn van ons door offi ciële personen verstrekte gegevens, mo ge dit voorval tot zijn werkelijke pro porties terugbrengen. Het betekent te vens een aanvulling en zo nodig een cor rectie op eerder verschenen berichten. Op de eerste plaats dan: de voorge schiedenis Het geprojecteerde drie daagse zone-congres van de Getuigen van Jehova te Venlo is niet zonder strubbelingen tot stand gekomen Het bleek n.l. reeds spoedig, dat de Venlose zaalverhuurders niet bereid waren vooi dit doel een zaal ter beschikking te stel len. Zij vreesden niet ten onrechte, dat de inwoners van Venlo 48.000, voor 98 procent Katholiek hun een derge lijke geste zouden kwalijk nemen. Een van hen, de eigenaar van „Nationaal", had aanvankelijk niet wetende wat „De Wachttoren" betekende toch zijn zaal disponibel gesteld. Toen hem echter duidelijk werd gemaakt, dat het hier Jehova's getuigen betrof, trok hij zijn toestemming in, voor welke daad door de huurders* een gerechtelijke actie te gen hem is ingesteld. Na deze mislukking hebben de leiders van het congres zich tot het gemeente bestuur gewend met het verzoek een gemeentelijk terrein voor het opstellen van een congrestent beschikbaar te stel len. Nadat het gemeentebestuur echter was gebleken, dat volgens hun eigen verklaringen de Getuigen van Jehova in Venlo slechts tien tot twintig aanhangers teilen, heeft men dit verzoek afgewezen. Tenslotte heeft men zich toen tot de directie der N.S. gericht, die het haar toebehorende grasveld voor het station Venlo verhuurde. De tent werd opgesla gen en met behulp van de desbetreffen de gemeentelijke diensten werd ook voor de nodige stroomvoorziening zorg ge dragen. Inmiddels had zich echter bij een moeilijk te schatten deel der Venlose bevolking ten opzichte van dit congres een zekere wrevel vastgezet. Men vroeg zich af waarom men voor deze bijeen komst speciaal het katholieke Venlo had uitgekozen en deze wrevel zo is ons van verschillende zijden verzekerd werd nog versterkt door wat men het „nogal uitdagend optreden" der con gressisten (ongeveer 5 a 600) noemde. Er werd in Venlo zeer druk gecolpor teerd én vooral het opdringerig huis- aan-huis aanbieden van lectuur, waar bij men zich ongevraagd inliet met het persoonlijk, godsdienstig leven der be woners, werkte een onaangename situa tie in de hand. Dit klemt te meer, aldus is ons te verstaan gegeven, omdat men voor deze colportage klaarblijkelijk spe ciaal die wijken koos, waar door aller lei, vooral sodiarle, omstandigheden het eerst moeilijkheden te wachten waren. Deze wrevel en het oponthoud, door deze ongevraagde huisbezoekers veroor zaakt. schijnen in ieder geval zo groot te zijn geweest, dat de collectanten voor het Rode Kruis, die afgelopen Zaterdag de stad doortrokken, daarvan nog de nadelige gevolgen hebben ondervonden. Men weigerde eenvoudig voor onbe kenden de deuren te openen. Een actie om de congresgangers gra tis bij de burgerij logies te bezorgen le verde dan ook geen resultaten op. Het schijnt, dat ten gevolge daarvan althans enige Getuigen van Jehova omdat ook in de tent niet mocht worden ge slapen de nachten in de open lucht hebben doorgebracht. Het eerste duide lijke teken evenwel van de tegenzin der Venlose bevolking werd geleverd door een telegram, verzonden door het be stuur van „Katholiek Venlo" (een over koepelend orgaan van de plaatselijke standsorganisaties) en gericht aan de directie der N.S., waax-bij „uit naam van 45.000 katholieke Venlonaren" tegen de verhuur van het congresterrein gepro testeerd werd. Het tweede was van ernstiger aard. Het kwam de politie ter ore, dat er plannen werden beraamd om de gehele mannelijke jeugd van Venlo op te roe pen, door middel van een demonstra tieve optocht tegen dit congres te pro testeren. Verstoring van de vergadering scheen hierbij ook in de bedoeling te liggen en allerlei verhalen over doorge sneden electriciteitskabels, stinkbommen en zevenklappers moeten dan ook wor den teruggebracht tot gedachtenspinsels, die mogelijk bij de voorbereiding ge leefd hebben. (Vervolg op pao 3) via de luidspreker instructies en toen hij zag dat deze niet werden uitgevoerd gaf hij zijn tx-oepen opdracht op te rukken. Drie tanks baanden zich een weg en buiten de omheining stonden er nog twaalf die in reserve gehouden werden. De communisten vochten verwoed en trokken zich van het geweervuur niets aan. Zij gaven zich pas over na een verschrikkelijk bombardement met traangasbommen en speciale gx-anaten, die de gevangenen door hun ontploffin gen in een staat van verdoving brach ten. Door officieren van de inlichtingen dienst werd in de totaal vernielde ba rak van afdeling 76 een volledig uitge werkt plan ontdekt voor de bevrijding van alle tachtigduizend gevangenen op het eiland Koje. De rechter-commissaris van Amster dam, mr. Knottenbelt, heeft Maandag wederom tot de rechtbank het verzoek gericht, de gijzeling van de journalist A. Hommerson met twaalf 'dagen te verlengen. Maandagmiddag één uur diende dit verzoek in Raadkamer onder presidium van mr. de Gaay-Fortman waarbij ook de heer Hommerson aanwezig was. Het motief tot verlenging van de gij zeling omschi-eef de rechter-commissa ris als volgt: daar de heer A. H. Hom merson, zo lang de gijzeling duurt, el ke dag gelegenheid heeft gehad de naam van zijn zegsman te noemen, en hij dit nog steeds weigert te doen, is een voort zetting van zijn gijzeling noodzakelijk. Toen de president de gijzelaar vroeg of hij hierop nog iets te zeggen had. ant woordde de journalist: „Jawel, mijnheer de President. Ik verzoek u mijn gijze ling op te heffen. Inderdaad heb ik nu een maand lang geweigerd mijn zegs man te noemen, en ik zal dat blijven doen. De grond om de gijzeling in het belang van het onderzoek te doen voort duren komt derhalve te vervallen, met mijn zwijgen is het onderzoek in geen enkel opzicht gebaat". De zitting duurde precies tien minu ten, waarna wei'd medegedeeld, dat dc beslissing later zal vallen. te Genève verbreide geruchten zou ko ning Talal er in hebben toegestemd weer te worden opgenomen in de in richting voor geesteszieken in de omge ving van Genève,. waar hij in het afge lopen jaar verscheidene maanden heeft doorgebracht. De huisvriend van het koninklijk paar heeft A. P. medegedeeld, dat prins Naif, de broer van de koning, zijn in stemming had betuigd met een plan, volgens hetwelk kroonprins Hoessein tot koning uitgeroepen zal worden, zodra hij de achttienjarige leeftijd bei'eikt. Het is mogelijk, dat prins Naif, die zich momenteel in Beiroet in ballingschap bevindt, zich spoedig bij de koningin zal voegen in Zwitserland. Twee militante communisten te Toulon hebben Maandag bekend de Franse com munistische partij te hebben voorzien van rapporten over radaronderzoek en beschrijvingen van Franse troepen- en wapenzendingen naar Indo-China, aldus meldt U.P. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat twee van de zes communisten, die gegrepen zjjn bij de raids, die Zaterdag in Toulon uit uitge voerd. bekend hebben aan deze feiten schuldig te zijn. Franse ministers hebben, onder leiding van premier Pxnay, vergaderd ter be spreking van de resultaten van het op treden van de Franse politie in de marinebasis Toulon. De besprekingen zijn onder meer bijgewoond door de Franse ministers van Binnenlandse Za ken. Landvei-dediging, Justitie en Ma rine. De „Prawda" heeft heden in een hoofd artikel de vrijlating van Duclos en An- dré Stil geëist en hun arrestaties een phase in de Amerikaanse oorlogsvoorbe reiding genoemd. Het blad schrijft, dat de prefect van Parijs, kort geleden tij dens een reis naar Washington het be vel tot arrestatie rechtstreeks van de Amerikaanse regering had ontvangen. „De partisanen van de vrede moeten, aldus de „Pi-awda" een intense strijd voeren voor de vrijlating van Duclos en Stil en hun waakzaamheid tegen de provocaties van de Amerikaanse im perialisten verhogen". Advertentie kogel neer. De kogel be landde via de maag van de ene in het dijbeen van de andere. Aardige werkgever derscheidingen zoals het legioen van eer en de mi litaire medaille vermin dert. Op een eerste over treding zijn boeten van 50.000 tot een millioen Een zekere heer Al Grif- francs gesteld, recidivisten fin te Pittsburgh, die een technische onderneming heeft gesticht en tot bloei gebracht, geeft aan elke werknemer, die langer dan vijf jaar bij hem heeft gewerkt, een nieuwe auto. Te veel lintjes De Franse premier heeft bij de nationale vergade ring een wetsontwerp aan hangig gemaakt, om het dragen van onderscheidin gen, verleend door cultu rele verenigingen en ath- letiekclubs, te beperken tot vergaderingen van die instellingen, omdat het in het openbaar rondlopen met al die lintjes het pu bliek in verwarring brengt en het prestige van door de regering verleende on- kunmn drie maanden tot een jaar gevangenisstraf krijgen. Wisten we al De Russische radio heeft dezer dagen beweerd, dal 200 jaren geleden een on bekende ..Russische lijf eigene'' de eerste auto heeft geconstrueerd, een „zichzelf bewegend voer tuig met vier zitplaatsen". Hoe het voertuig werd voortbewogen werd niet medegedeeld. Radio Mos kou verklaarde voorts, dat een Russische geleerde in 1820 een door stoom voortbewogen auto con strueerde en dat het een Rus was. die in 1879 de eerste tweetact interne verbrandingsmotor vaardigde. I Overal longs de weg staan mensen die wij door onze houding de kerk hebben uitgejaagd. Vlot vlot niet Dr. Alain Bombard, die voornemens is met een vlot de Atlantische Oce aan over te steken om zijn theorieën te toetsen vol gens welke men zich van het voedsel, dat de zee op levert, in leven kan hou den. heeft Zaterdag hulp moeten vragen. Het stoom schip Sidi-Ferruch. dat de haven van Marseille bin nengelopen is, deelde me de bij het eiland Minorca lichtkogels gezien te heb ben, welke afkomstig ble ken te zijn van het vlot, waarmede Bombard en zijn metgezel de reis ma ken. Volgens een van Bom bard's theorieën moeten schipbreukelingen voor onbepaalde tijd in leven kunnen blijven met be hulp van zeeproducten vis als voedsel en het vocht van vis als drank. De Sidi-Ferruch deelde echter m.ede. dat beide mannen gebrek aan voed sel hadden. Daarom had den zij een doos met scheepsbeschuit en gecon denseerde melk en een blik water gekregen. Toen Bombard indertijd een uit eenzetting van zijn plan nen gafhad hij er echter op gewezen, dat de Mid dellandse Zee niet vol doende vis bevatte. Daar om zou zijn avontuur in Gibraltar beginnen en zou het vlot tot daar alleen als vervoermiddel gebruikt worden Terug De twee met juwelen bezette kronen, die een week geleden uiteen katholieke kerk in Brook lyn werden ontvreemd, zijn per postpakket terug gestuurd aan f/Igr. Cioffi, die bekend had laten ma ken, dat de dieven „ver geven en vergeten zou den worden", als ze hun daad ongedaan maakten De kronen waren verze kerd voor 100.000 dollar In het postpakket bevond zich geen brief. Baak Twee 18-jarige jongelui uit Pittsburgh holden weg De aictrice Piper Laurie uit Hollywood werd een toen zij bij het verlaten poosje geleden eigenares van een hondje, dat ze van een kledingmagazijn, erg lief vond, maar waarvan zij dacht, dat het toch waar zij het een en ander maar een heel gewoon beest was. Later hoorde ze, hadden weggehaald, een dat het een heel zeldzaam soort was. Het hondje ver politieagent zagen. De raste dezer dagen de filmster met een viertal jongen, agent, trok zijn revolver Hier ziet u ze aan een lijntje hangen. Ze vertegen en schoot beiden met één woordigen een waarde van ongeveer duizend dollar. Verwachting tot Woensdagavond Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land kans op enige regen of motregen. Matige en in het Noorden van het land tot krachtig toenemende Westelijke wind. Iets lagere middag- temperaturen. Zon: 4.2020.59. Maan: onder 7.43. i I Advertentie KHAKI LANGE PANTALONS t 18.25 KHAKI SHORTS 11.75 KHAKI SHIRTS 14.40 44.40 Bij bestelling van GEHELE SET (lange pantalon, short en shirt) 40.—. Alleen in de betere kwaliteiten. IN ALLE MATEN VOORRADIG! ZIJLSTRAAT 71 TEL. 16963 (Van onze weerkundige medewerker) Een uitloper van een krachtig hoge drukgebied bij de Azoren strekt zich tot over West-Europa uit. Hieraan hadden wij vandaag een droge, koele, maar ove- i'igens vrij zonnige zomerdag te danken. Een actieve storing trekt bij IJsland in de richting van Schotland en Zuid- Noorwegen. Morgen kan deze storing weer toenemende bewolking en in het uiterste Noorden van ons land mogelijk ook weer enige lichte regen veroorza ken. Warm zomerweer wil het nog maar steeds niet worden. Zelfs in liet Zuiden van ons land kan de temperatuur met moeite boven de 20 gr. C. komen. Het wisselende en koele zomerweer zal de komende dagen nog voortduren. Paus Pius de Twaalfde heeft mgr. Angelo G. Roncalli. apostolisch nuntius in Frankrijk, benoemd tot permanent waarnemer bij de Unesco. Mgr. Angelo Pedroni werd benoemd tot zijn plaats vervanger. Volgens de „Ossei-vatore Romano" heeft de Paus deze benoemingen ge daan op verzoek van de Unesccf om haar bijeenkomsten te doen bijwonen door een permanent vertegenwoordiger van het Vaticaan. Naar bet nieuwsagentschap Fides meldt, zal de H. Vader na het feest van de H.H. Petrus en Paulus, op 29 Juni, zich naar zijn zomerverblijf te Castelgan dolfo begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1