Gancia Nederlanders verrassen de Belgen met snelle doorstoot naar Kempenkanaal Douwe Egberts uw® föRK Vervoer van emigranten naar Australië wordt moeilijk PLAIN Bestaanszekerheid voor middenstand Scheidsrechters roepen de aanvallers een halt toe Grotefraude ontdekt te Groningen Spoedig Europees toeristenverkeer 430.000 kg suiker niet opgegeven Op S/ddetdcuj KRACHTMETING IN OEFENING „UILENSPIEGEL' Dr. Van Rliijii over Zestien personen ter be schikking van de Justitie KLM-toeristendiensten thans uitsluitend met D.C.6-B s f300.- boete voor hoof dred Leidse Post „Gedachteniskerk aan de Grebbe" Ruim 30.000 aanmeldingen voor emigratie geboekt vermouth Torino DONDERDAG 12 JUNI 1952 PAGINA 3 De nieuwe Engelse Melange met de rijke afschenk Met het groene etiket $fj 76 cent ZWALUWNEST IN HUISKAMER Hoge boete geëist Lt.-gen. J. Baron van Voorst tot Voorst voor K.R.O.- microfoon LEIDS RAADSLID GEARRESTEERD JAARLIJKSE D-DAG -BOND ZONDER NAAM Advertentie Advertentie Mr. dr A. A. van Rhtjn, Staatssecre taris van Sociale Zaken, heeft van middag op een congres van het Neder lands Verbond van Middenstandsver enigingen, dat ter ere van het twintig jarig bestaan van het verbond te Am sterdam was belegd, gesproken over „Bestaanszekerheid bij een redelijk be- staanspeil ook voor de middenstand". Niet alleen bij de middenstanders, maar ook in andere kringen der bevol king als de arbeiders en de landbou wers, aldus spr., is er een sterke drang naar bestaanszekerheid opgekomen als reactie op de onzekerheid in de perio de, dat de individuen de speelbal wa- I ren der vrije economische krachten. I Mits goed begrepen, verdient dit stre ven naar bestaanszekerheid toejuiching, het einddoel van de 'grotere bestaans zekerheid is niet een gemakkelijk leventje en een paradijs van luiaards, maar een meer rechtvaardige maat schappelijke orde, waarin de mens zich krachtig inspant en zich in zijn arbeid als persoonlijkheid kan ontplooien. Er zijn verschillende redenen waarom een redelijk bestaanspeil in de midden stand nog onvoldoende werd bereikt. Een van de redenen is. dat het huidige productieproces zich onregelmatig ont wikkelt langs de banen van hoogcon junctuur en laagconjunctuur en dat ge durende een laagconjunctuur een in vasie van werklozen plaats vindt, die de overbezetting bevordert. Goede con- junctuurpolitiek is daarom een belang ook van de middenstand. Op sociaal terrein zal voor de middenstand aandacht moeten worden gegeven aan een behoorlijke ouder domsvoorziening en kinderbijslagrege ling, welke de huidige noodregeling vervangt. Op economisch terrein is verbetering te verwachten van een toepassing der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In het nieuwe ont werp Vestigingswet wordt terecht een ruimere plaats aan de P.B.O. ingeruimd, aldus dr. Van Rhijn. Na een maandenlang onderzoek is het de Groninger recherche gelukt klaar heid te brengen in een uitgebreide fraudezaak bij de Coöperatieve Vereni ging voor Aankoop van Landbouwbe- nodigdheden. gevestigd te Groningen. Bij het wegbrengen en verhandelen van de zogenaamde gonje (oude afgekeurde zakken) werden n.l. geregeld flinke hoeveelheden goede zakken tussen het afgedankte materiaal gelegd en met vrachtauto's van de aankoopcentrale naar de verschillende afnemers ver voerd. Duizenden zakken, tenminste 40.000, zijn op deze manier aan de aan koopcentrale onttrokken; de opbrengst werd onder het oneerlijke personeel verdeeld. Het bleef niet alleen bij zak ken, maar ook brandstoffen, zoals an- thraciet, eierkolen e.d. zijn door een aantal leden van het personeel ten na dele van de aankoopcentrale ontvreemd, evenals ruim 2000 kg persdraad en een hoeveelheid touw, ja zelfs autobanden bleken niet veilig geweest te zijn. Tegen een tiental personen is wegens diefstal en verduistering inmiddels pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl een twaalftal anderen wegens opzettelijke heling is geverbaliseerd. Zestien gever- baliseerden zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Aan Nederlandse zijde haperde er nog wel het een en ander aan de verbindin gen. De radiotoestellen waarover ons leger beschikt zijn slechts zelden in goe de conditie. Bij de Belgen verkeerde dit materiaal kennelijk in betere staat. Hogere Nederlandse officieren, die reeds bij verschillende oefeningen met dit euvel te kampen hebben gehad, vra gen zich af of het niet mogelijk is dat ons verbindingsmateriaal op korte ter mijn wordt herzien, te meer daar wij over een van de grootste fabrieken voor het vervaardigen van apparaten voor de verbindingsdienst beschikken. fin een opvoedkundig olaadje heb ik gelezen dat hooikoorts „een typisch voorbeeld van een overge voeligheidsziekte" is. En verder dit: „deze ziekte berust op een overgevoelig heid voor bepaalde gras soorten" en dat zij „dus ook verbonden is aan een bepaalde seizoen, n.l. de tijd dat de grassen bloeien." Ik heb het altijd ook zo aangevoeltf. Bij een bepaald soort gras merk ik immer dat ik onrustig word. Maar kom ik langs dat groene gras. u weet wel, dan zucht ik gemeenlijk van za ligheid. Nooit aan hooikoorts gedacht overigens; eerder aan „de koe in de mens." Aan een balk in de huiskamer van de familie J. Groot Mz. te Middelie heeft een zwaluwpaar een nest gebouwd. Eerst hadden de vogels een nest aan de buiten muur, doch toen deze voor herstelwerk zaamheden werd uitgebroken kozen zij een geschikt punt, boven de tafel, bin nenskamers als domicilie. Vraag ook de bekende Ceylon Melange:Pickwick thee met GEEL etiket.88 c. EtNOHOVEt WtGCN sroomwtstN ejt£MS zes categorieën kunnen onderhouden. Deze categorieën zijn: a. West-Europa, b. de V. S„ c. Canada. Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland. d. Mid den- en Zuid-Amerika, e. Oost-Europa, Rusland en China en f. Noord-Afrika, het Nabije Oosten en Voor- en Zuid- Oost-Azië. Algemeen wordt erkend dat de gees telijke vrijheid hoe langer hoe meer in verdrukking geraakt, wil het begrip vrij heid niet tof,een holle phrase worden; dan moet het op elk gebied van onze samenleving tot uitdrukking komen. Wanneer de persoonlijkheid in het econ. leven weer tot gelding moet wor den gebracht, moet de stichting als toe komstige ondernemingsvorm worden ge zien. De jeugd zal de taak hebben om na alle slagen nieuwe welvaart te schep pen opdat de geest vrij kan zijn en de cultuur kan leven. Voor de Politierechter voor Econ. Za ken te Groningen heeft gisteren terecht gestaan de ass.-directeur van een coöp. melkproductenfabriek te Groningen. De Officier van Justitie eiste tegen de Co- operatie een boete van ƒ65.000 en tegen de ass.-directeur 7.50 boete subs. J mnd. hechtenis. Van het bedrijfschap voor Zuivel was n.l. een circulaire ontvangen, waarin opgave gevraagd werd van de in de fabriek aanwezige hoeveelheid sui ker, welke voor condensering zou kun nen worden gebruikt. De ass.-directeur gaf een hoeveelheid van 430.000 kg. niet op en werd vervolgd wegens overtreding van de Zuivelverordening. Er werd in verband met een prijsstijging een winst gemaakt van 60.000. Ter zitting werd verklaard, dat de aangifte was nagela ten, omdat deze suiker niet voor con dens bestemd was. Van opzet was hier geen sprake, zoals ook door de verdedi ger met klem naar voren werd gebracht. De volgende week zal uitspraak worden gedaan. Vat km». \waord f (Van onze luchtvaartmedewerker) De belangrijkste beslissing, die geno men is op de onlangs geëindigde ver- keersconferentie te Buenos Aires van de IATA, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, is de invoering van het toeristenverkeer op de Europese luchtlijnen. Vijf maanden na de confe rentie in Nice, waar tot het toeristenver keer over de Noord-Atlantische Oceaan werd besloten, is men in principe tot overeenstemming gekomen dit nieuwe systeem ook in Europa in te voeren. Het voorstel, dat evenwel nog door de regeringen van de aangesloten landen moet worden goedgekeurd, voorziet in een reductie van 20 tot 25 procent op de huidige eerste klasse dagtarieven en van ongeveer 13 procent op de thans reeds goedkopere nachttarieven. Het toe komstige toeristenverkeer in Europa zal begin April 1953 zijn beslag krijgen. Tengevolge van een andere op deze conferentie genomen beslissing zullen alle toeristenklasse-passagiers met in gang van 1 October 1952 het vervoer van en naar de vliegvelden, dat op dit ogenblik nog bij de reis is inbegrepen, zelf moeten bekostigen. Met ingang van vanavond zullen alle toeristendiensten van de K.L.M. over de Noord-Atlantische Oceaan, gevlogen worden met toestellen van het nieuwe type. de D.C. 6B. Dit is mogelijk ge worden na de aankomst van de derde D.C. 6B. De K.L.M. kan met deze jongste aanwinsten 77 passagiers vervoe ren. Luyk»QM)tl Ls femel 11/6 AANVAL EN VOA MING VAN BPUG GENHOQFD rïïM Lfvpo/dtburg IS/6 AANVAL VAN BOOD OP BLAUW TEGENAANVAL V BLAUW OP BOOP v ptLTisaaoj landers een halt toeroepen, teneinde hen binnen het tijdschema, dat voor de ze oefening was gesteld, te houden. „De Nederlanders treden te brutaal op", al dus luidde de eerste zin van een bevel dat door de scheidsrechters werd uit gevaardigd. Bij het Kempenkanaal was de Bel gische weerstand spoedig gebroken. Speerpunten van de Nederlandse aan val, die zich voortbewoog langs de weg van Valkenswaard van Lommei, verrasten de Belgische voorhoede en wisten zelfs enige Belgische onderde len af te snijden en krijgsgevangen te maken. De bruggen over het ka naal waren alle opgeblazen zodat onze troepen met rubberboten de overkant moesten zien te bereiken. Dit ging gepaard met hevige rookgordijnen en groot tumult. Nadat over het kanaal een bruggenhoofd was gevormd kon in allerijl een pontonbrug worden gelegd waarover het minder zware materiaal mocht worden vervoerd. Tien uur later werden de bestaande bruggen over het kanaal voor de Ne derlanders vrijgegeven omdat toen werd aangenomen dat de 32ste regi mentsgevechtsgroep erin geslaagd was een hechte Bailey-brug over het ka naal te slaan. De opmars naar Leo- poldsburg kon beginnen. Het gerechtshof te Den Haag heeft H. L.. hoofdredacteur van de inmiddels opgeheven „Leidse Post" veroordeeld tot f300 boete subs, één maand terwijl hij van een gedeelte van de tenlasteleg ging werd vrijgesproken. L. had indertijd in de „Leidse Post" een paar artikelen doen opnemen waarin o.a. de oud-hoofdcommissaris van politie te Bandung werd beschuldigd steekpen ningen te hebben aangenomen. De ach tergrond van deze publicaties varen de malversaties die indertijd in Indonesië zijn gepleegd en waarvan de ontdekking volgens sommigen geleid heeft tot de moord op vaandrig Aernout. De procu reur-generaal had wegens smaad, meer malen gepleegd, f 400 boete, subs, één maand geëist. Advertentie Lt. gen. J. Baron van Voorst tot Voorst zal Zondagavond 9 uur in het kader van de propaganda-actie voor het bouwfonds „Gedachteniskerk aan de Grebbe", tot de bouw van welke kerk de aalmoezeniers van leger, vloot en luchtmacht het ini tiatief hebben genomen, voor de K.R.O.- microfoon een toespraak houden. Hij stelt zich voor de katholieken van Nederland op te wekken, zich geldelijke offers voor de totstandkoming van een waardige Ge dachteniskerk ter ere van de gevallenen te getroosten en derhalve zal hij gaarne het zijne er toe bijdragen om het post rekeningsnummer van het te Rhenen geves- jigtfe fonds (376000) alom bekend te ma ken. De Australische minister-president, de heer Robert Menzies, is Woensdag, vergezeld van zijn echtgenote, door H. M. Koningin Juliana ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvemgen. De Australische ambassadeur, de heer Al fred T. Stirling, en mevrouw Stirling waren eveneens de gasten van H. M. Op de foto: H. M. Koningin Juliana, Robert Menzies, 'Alfred Stirling, me vrouw Stirling, Z. K. H. Prins Bern- hard en mevrouw Menzies. met inhalig en hij wenste geen fortuin voor zichzelf, maar hij was nu te oud geworden om zijn leven opnieuw te beginnen en hij kon zich zijn toekomst niet anders denken dan verbonden aan de buitenplaats. Zijn liefde had weinig mensen, waar op zij zich richtte: zijn moeder, zijn broers en zijn zusters. Wanneer deze van hem weggenomen zouden zijn, bleef hem niets dan wanhoop en el lende. Hij wist wel, dat hij niet huiten de deur zou worden gezet, maar hij wilde zeker zijn van zijn plaats als waardig lid van de familie. En wan neer zijn moeder daarmee in haar testament geen rekening zou hebben gehouden, zou zijn trots altijd een zeer kwetsbare plek in een Frans- Canadees zeer zwaar op ae proef worden gesteld. Vaak dacht hij over deze dingen na en vroeg hij zich af hoe zijn moeder dit alles geregeld had. Een paar maal probeerde hij met Ma rie hierover te praten, maar zij was altijd vol van haar eigen gedachten en voelde niet wat hij met zijn vragen fei telijk bedoelde. Etienne voelde, dat zij allen als één familie zouden achterblij ven. Hii wenste voor zichzelf echter ge lijke rechten, hetgeen op de lange duur toch betekenen zou, dat hij het hoofd van de familie was. Wat haar kinderen ook van de toe komst mochten denken. Cécile besefte dat haar jaren geteld waren. Zij wist, dat zij niet eeuwig leven zou en door de aankoop van de buitenplaats had zij een soort zekerheid geschapen, die haar overleven zou. Pierre en Louise had den kinderen; haar bloed en Jean Bap- tiste's naam waren voor een volgend geslacht verzekerd. Misschien zou zij nog mogen leven tot zij overgrootmoeder was maar dat wilde zij van God niet vragen. Het was genoeg dat Hij haar had vergund de verwezenlijking van al haar gisote dro men te zien al was de man, die zo lang en liefdevol met haar daaraan gewerkt had, van haar weggenomen. Eén feit op de boerderij constateerde Cécile met buitengewoon groot genoe gen: de kinderen spraken er minder Engels dan zij in Holyoke hadden ge daan. Dit was het natuurlijke gevolg van het verhuizen uit hun vroegere, Engels-sprekende omgeving. Sinds zij Holyoke verlaten hadden was hun om gang met anderen aanzienlijk vermin derd; daarenboven weraen hun onder linge gesprekken voor een groot deel bepaald door hun moeder. Hun bezoe kers waren megstal familieleden en slechts zeer zelden kennissen. j (Wordt vervolgd). ifCren is ecn grote slag geleverd om t» Kempenkanaal. Hierachter hadden 1^,,. eigen zich verschanst. De Neder ig ers waren op zeer snelle wijze naar banaal doorgestoten. Zo snel zelfs >hai e scheidsrechters verschillende e*1 moesten ingrijpen, en de Neder- 00K IN 6 ROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Te Leiden is gearresteerd het WD- raadslid: A. F. De juiste reden van de arrestatie is nog niet bekend. Naar ver luidt heeft een particulier F. aange klaagd wegens malversaties. Van de zij de van het Rijnlandse Borgstellingsfonds, waarvan F. districtscommissaris is, ver namen wij, dat bij dit fonds van geen malversaties sprake is. De Bond Zonder Naam zal Zondag 22 Juni zijn jaarlijkse D-dag houden in de Veemarkthallen te 's Hertogenbosch. Ditmaal zal men zich speciaal bezinnen op het ideaal van de naastenliefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3