Gratificatie voor Indon. personeel bij de Lloyd SPIN Eric de Noorman: Hef land der duisternis WERVING VRIJWILLIGERS OPLEIDING IN DE HENGELSPORT -]°t! Twee pogingen tot doodslag voor burgerlijke verdediging Na richtlijnen van de regering te Djakarta Fraude te Tilburg Expeditieknecht verduisterde geld Buitensporige belastingtarieven Het examen cadeau! De Robben winnen Jeugdzeskamp 'J VRIJDAG 13 JUNI 1952 PAGINA 5 Ondanks onwettige stakingsactie Directeur gemeentelijke Woningdienst staat terecht Examens Maar dèn Om zijn meisje uit Berlijn te halen Opa Klijzing arbiter Tegen verdachten acht maanden geëist MARKTBERICHTEN Oorlogsschade in Japan Vergoeding kan worden aangevraagd Elke 3minuten een overall Herziening fiscale methodes geboden Ned. zeilaf vaardiging voor Helsinki BakkerLakeman winnen te Barcelona SJARELTJE HEEFT „FEELING" Echt Prisma ancre horloge va.49?5 Sierlijk en solide PRISMA 5 RUGNUMMERS IN HELSINKI Bij voetbal, hockey en basketball Rotterd. elftalZwaluwen m<anJte£h*U, Ei Turxj aan! Sportflitsen Coppi start in officiële Italiaanse ploeg Ook Bartali en Magni naar Tour de France Ned. studenten athletiek- kampioenschappen De Kon. Rotterdamse Lloyd heeft van «aar hoofdkantoor te Djakarta telefo nisch bericht ontvangen, dat daar thans °fficiële richtlijnen voor het betalen van ®en lebarangratificatie aan Indonesische Werknemers bekend zijn gemaakt. Deze beatificatie zou een twaalfde deel van «et bruto jaarinkomen moeten bedragen ;°or arbeiders met een diensttijd van iwaalf maanden, met een minimum van «0 rupiah's en een maximum van 300 Jnpiah's (derhalve in guldens f 17 en 100). Werknemers met een korter «'enstverband dan twaalf maanden, "laar tenminste drie maanden, ontvan gen voor iedere maand dienst een twaalfde gedeelte van een maand bruto Sage, eveneens met een minimum van r® rupiah's en een maximum van 300 fopiah's. Daar de Kon. Rotterdamse Lloyd zich steeds op het standpunt heeft gesteld peh te willen conformeren aan een hieromtrent in Indonesië te nemen be- yissing en de „Scheepvaart Vereniging Djakarta", waarbij ook de Lloyd als Werkgever van Indonesische arbeids krachten is aangesloten, verwacht, dat °?k haar dezer dagen genoemde offi ciële richtlijnen zullen bereiken, heeft he directie van de Lloyd, hierop voor uitlopend, thans verden besloten haar Indonesische schepelingen eenzelfde gratificatie toe te kennen. In haar mededeling dienaangaande *an het stakende Indonesische perso neel zegt de directie van de Lloyd, dat *'j. ofschoon de Indonesische bedienden (Van onze correspondent) Een jaar en zes maanden gevangenis straf eiste de Officier van Justitie mr. Eins gistermiddag voor de Bredase Eechtbank tegen de voormalige direc teur van de Gemeentelijke Woning- «ienst te Tilburg, die in 1947, 1950 en 1951 ongeveer 8000.gulden ten na- hele van de gemeente Tilburg heeft Verduisterd. Git de kas van een collec tanten-college, waarvan de verdachte Penningmeester was, en uit de kas van een jeugdvereniging ontvreemdde hij °°k gelden. De 59-jarige verdachte J. H. was vier en twintig jaar in dienst van de ge beente Tilburg en stond zeer gunstig «ekend. Tijdens de zitting bleek dat een Van de ondergeschikten van de ver nachte, een huurincasseerder, bij voort during tekorten had. De directeur hieende verplicht te zijn deze tekorten aan te vullen, ook om de man te spa- r?n, en deed dit in eerste instantie uit eigen zak. Later nam hij gelden uit de Gemeentekas en raakte daardoor zo in de knoei, dat hij ook de verenigings- gelden wegnam. Tot vier keer toe leende hij geld om de door zijn knoeie rijen ontstane gaten te stoppen. Toen er gecontroleerd werd, kwam er een tekort van bijna 8000.aan het licht. Ontslag volgde. De verdediger, mr. Jacobs uit Tilburg, meende dat verdachte een door en door kded mens» trouw en hulpvaardig is. AMSTERDAM. Doet. ex. scheik. mej. A de Klerk (Heemstede) en de heer M. de Jong (Hilversum). Doet. ex. wisk. mej. H. Meerwaldt (Amsterdam). Cand. ex. rechten de heren J. H. Saelman, W. P. Eoerma, L. P. M. Mulder en J. Duyvis (Amsterdam) AMSTERDAM (R.K. Lyceum). Dipl. gymnasium-Ade dames L. Boelen, W. Burgman, M. Feriz, T. Guasco, M. Hage- f«ats, L. Kok. M. Wüst, allen te Amster dam. Dipl. Gymnasium B: de dames L. ten Kortenaar, A. Loonen, M. Wilmering, ®0en te Amsterdam: E. Bischoff te Am- ejelveen. Afgewezen: één. Met twee can- h'daten wordt het examen voortgezet. Leiden. Doet. ex. Ned. recht de he- B. J. Asscher, Teddington en A. J. «el:]n, Sassenheim. HEERLEN. Ex. vroedvrouw: W. gerkholst, Utrecht; C. Burghoorn, Aalst; f- Chocolaad, Curacao; M. Crombach, ?chaesberg; J. van Duin. Rotterdam; P. *,°x, Hoensbroek; L. Gabriëla, Curasao; A. Lomraans, Heer, J. Kok, Venlo, H. Kohier, «tokkum; A. Kruyer, Haarlem; Zr. J. Ktip- Pe's, Hillensberg (Zelfkant); Zr. J. van Lathum. Nijmegen; T. Lauw, Soerabaja; A Martens, Helden; S. Mesters, Geleen; L. b'w, Djakarta; G. Pardo, Curacao; B. r*'er, Sittard; A. Rommens, Tilburg; H. Si mons. Blerick; H. Verdellen, Sevenum. DELFT. Propaed. ex. electrotechn. in- *e«.: H. A. Nossbaum, Amsterdam; cand. civ.-ingen.: D. C. de Jong, Schiedam; cj«d. ex. werktuigk. ing.L. E. Govaert u-Vehcn, Ong Tiong Lian, Delft en C. A. u Pullens. Waalwijk. Cand. ex. vliegtuig- ?°Uwk. ing.: J. Maarse, Aalsmeer en C. JBg, Spigt, ®n A. Hoogkarspel. Ingen. ex. H. Stofberg, Amsterdam. civ.- Advertentie (De jongste VRIJMOED-iqhcden) ..en 't was de eerste keer van m'n leven dat ik op een echt póArd zat, moet je reke nen. Man, ik hield m'n hart vast.' Alleen niet vast genóeg." „JONGE - JONGE - JONGE ,J)e badgasten stoven naar alle kanten! Zij alleen bleef zitten - met d'r lipstick - en laat ik nu precies tegenover haar terecht komen! „Was die stoel vrij, dame f vroeg ik. Later heef t ze* nóg eens ,yJA" gezegd. De rest weet je." lokt. Vrijmoed Zonen - Schiedam JONGE-JENEVER SPECIALISTEN einde 1776 een onwettige en voorbarige stakings actie inzetten en daarmede contract breuk pleegden, niettemin bereid is, ge noemde gratificatie ook aan hen uit te keren, onder voorwaarde echter, dat een en ander alléén geldt voor degenen, die direct het werk zullen hervatten en straks zullen monsteren op de schepen, die hun aangewezen worden. De gage over de stakingsdagen zal evenwel niet worden uitbetaald, maar de vastgestelde vergoeding van twee gulden per dag voor logies en voeding gedurende deze dagen zal hun dan wor den kwijtgescholden. (Van onze correspondent) Om zijn meisje uit de Oostzone tg halen vloog de expeditieknecht J. B„ thans kok op de kustvaart, uit Gro ningen naar Berlijn. Teneinde deze romantische avonturen te financieren verduisterde hij rum 300.van zijn werkgever. In Berlijn maakte hij, te zamen met het meisje, alles op. Hij leende nog 100 Mark van de Consul om weer platzak terug te keren in Groningen. Zijn meisje moest achter blijven. De jongeman, die zich voor verduistering voor de Groninger Recht bank te verantwoorden had, hoorde tien maanden tégen zich eisen, temeer daar hij reeds zes veroordelingen achter de rug heeft. Opa Klijzing, de wereldkampioen pijproken, is gisteren opgetreden als jurylid bij eenpijprokerswedstrijd van zestig gepensionneerden van de Philipsfabrieken te Eindhoven. Opa, die 74 jaar oud is, maakte daartoe voor de tweede keer in zijn leven van de trein gebruik. Voor de rechtbank te Den Haag heeft terecht gestaan de Sassenheimse mon teur P. S. aan wie poging tot doodslag te laste was gelegd. S. had 4 Januari 1952 geprobeerd zijn echtgenote M. T. van het leven te beroven door haar te wurgen. Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat S. verminderd toerekenings vatbaar is. De officier eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, -met een proeftijd van drie jaar. Vervolgens werd de zaak tegen de Leidse grondwerker S.A.H. behandeld. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij geprobeerd had in de nacht van 24 op 25 Februari j.l. C. van der H. te vermoor den door hem met een mes in de rug te steken. Uit de verklaringen bleek, dat verd. zich gemengd had in een vecht partij, die hem eigenlijk niet aanging. H. beweerde in drift te hebben gesto ken, maar de Officier weer er op, dat verd. in dronken toestand verkeerde. In zijn requisitoir zei de Officier, dat van een poging tot doodslag moest worden gesproken. Hij eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis. Advertentie Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echt mei blauw etiket op iedere kam! (Vervolg van pag. 1) Er moeten mobiele brigades komen, die overal kunnen optreden. Hiervoor zijn 264 autospuiten nodig, 580 motorspui ten, 132 trekkers en 44 gereedschaps wagens. Een groot aantal wagens zal in geval van oorlog moeten worden gevor derd om de motorspuiten te trekken en het materiaal te vervoeren. Voor de slangen alleen al zijn 530 trekauto's no dig. De slangen vormen ongetwijfeld een zeer belangrijk deel van de begro- tingskosten. 1912 bluseenheden moeten uitgerust worden met slangen van ver schillende soort. Tenminste 700 km. slang is nodig. Hiermee zou men even tueel vanuit Amsterdam een brand in de kathedraal van Chartres kunnen blussen. Voor 1951 en 1952 is voor uit breiding van de brandweer 25 <4 mil- iioen uitgetrokken. De geneeskundige dienst eist in deze twee jaren een be drag van 3-660.000 gulden. Er moeten 230 complete mobiele geneeskundige groepen komen. 10.200 extra hospitaal- bedden, voorzien van dekens, matras sen en lakens, moeten worden opgesla gen om in gevallen van nood in de zie kenhuizen en hospitalen het gebrek aan plaatsruimte te kunnen opvangen. De hulp- en reddingsdienst bestaan uit 1501 reddingsploegen met een zeer uitge breide uitrusting van takels, touwen, schoppen, pikhouwelen en wat dies meer zij- Sommige ploegen moeten zelfs uitgerust worden met snijbranders en zuurstofapparaten. De sociale verzijr- gingsdienst, die wordt opgericht om mensen te helpen bij evacuatie en in gevallen van een ramp, om doden te bergen en te identificeren, is zeker niet het minste onderdeel van de B-B. Er gullen vijftig bergingsgroepen en vijftig identificatiegroepen komen. Drie uitge breide rijdende keukens, die ieder per etmaal 20.000 liter voedsel kunnen brou wen, 80.000 dekens en 14.000 stellen kle ding, teneinde de mensen, die s nachts moeten vluchten, van het meest nood zakelijke te kunnen voorzien, zullen voor deze dienst nodig zijn. Dit vergt voor de jaren 1951 en 1952 een bedrag van anderhalf millioen. Wat betreft het bouwen van schuil kelders, waarvan er zeshonderd in Ne derland zullen komen voor totaal 50 000 personen is een bedrag van tenminste drie millioen uitgetrokken. Voor de drinkwater-voorziening komen acnt grote waterzuiveringsinstallaties uit Engeland. 65 kleine mobiele zuiverings installaties worden in het binnenland gemaakt. De gasbescherming vereist 38.000 uitrustingen voor mobiele co.on nes. Dit vergt een bedrag van 3 mil lioen. En dan de verkenning en ontsmet ting bij een aanval met atoombommen. Er zal daarbij vastgesteld moeten wor- MARKT BARNEVELD, 12 Juni. Pluim- veemarkt: Redelijke handel. Aanvoer ca. 33.000 stuks. Prijzen: oude kippen f 2.10— f 2 30 jonge hanen f 2.202.35, witte jon ge 'hanen f 2.35—2.5Ö, N.H. blauwe kuikens f 2.00—2.90. alles per kg., overige per stuk. oude hanen f 2.754.75, tamme konijnen jonge f 1.00—3.—, oude f 3.50—8.—, tam me jonge duiven f 0.50—0.75. Eiermarkt. Vlugge handel. Aanvoer wordt geleidelijk aan kleiner thans circa 850.000 stuks. Prijzen stegen belangrijk, f 16.25—17.—, algemene prijs f 16.60 per 100 stuks, kiloprijs f 2.75. Eierveiling: Vlugge handel. Aanvoer 520.000 stuks. Prijzen; kippeneieren van 56-60 gram f 15.72—16.67. kippeneieren van 60-65 gram f 16.96—17.59, eendeneieren f 12 0012.50, ganzeneieren f 30.kal koeneieren f 21.—, parelhoendereieren f 11.50, krielkipeleren f 7.50, alles per 100 stuks. Varkeusmarkt. Matige handel. Aanvoer ca. 200 stuks. Prijzen: biggen f 5368, 2 zeugen f 325—425. Alles per stuk. KAASMARKT GOUDA, 12 Juni. Aanv. 248 part. Prijzen: le kw. 2.21—2.27; 2e kw. 2.162.20, extra zware tot 2.36; handel kalm. VEEMARKT DELFT, 12 Juni. Prijzen: Vare koeien 650—950, 96 nuchtere kalveren 40—52, 427 biggen en lopers, resp. 48—82 en 70—115, 120 weide lammeren 58—80, 19 runderen p. kg- sl. gew. 2.60 a 2.80, 204 magere varkens p. kg. lev. gew. 2.00 a 2.15; handel tw"" den hoe groot de radio-activiteit is op plaatsen waar atoombommen zijn ge vallen. Dit vereist een zeer grote en parate dienst. Het is nog moeilijk om nu reeds getallen te noemen van de uit rustingsstukken die voor deze dienst nodig zullen zijn. Op internationaal ni veau zijn verschillende commissies be zig om deze zaak uii te zoeken. De be strijding van aanvallen met atoombom men. maakt namelijk een zeer snelle ontwikkeling door. De kleding van de 200.000 mannen en vrouwen die zich voor de Bescher ming Bevolking zuilen aanmelden be staat uit een overall, een helm en eep pet voor de man- f nen, en voor de vrouwen een blou se, rok en een pet van iets andere snit. Men heeft zich bij deze uitrusting zovèel mogelijk be perkt teneinde een niet al te groot deel van de begroting te vergen. De overalls zijn van een blau we kleur en zeer sober, maar desal niettemin van een coupe, die deze uni form onderscheidt van een normale werkoverall. Bij verschillende Ne derlandse textielin dustrieën wordt on der hoogspanning gewerkt teneinde vóór 1 Juli alle be schikbare kleding stukken gereed te hebben. Wij hebben gezien hoe een man en een vrouw in de nieuwe B.B.-organi satie er uit zal ko men te zien. En wij moeten zeggen dat ondanks de sober heid die hierbij is betracht, men best voor de dag kan komen. Niemand behoeft zich te schamen om in deze CO* MACTEN TOONDE» MuOiO 118. Somber keert Orm, terug. „Alhabar bewaken," gromt hij bitter. „Dat is alles wat ik nog voor heer Eric kan doen. En bij alle geesten der zeedie schurk zal be waakt worden, zoals er nog nooit iemand bewaakt is!" Haastig begeeft hij zich naar de plaats waar de voerman door enkele krijgers aan een boom gebonden is. Welkomnobel hart..." kakelt Alhabar als hij zijn oude vijand herkent. „Ga zitten! Hé, hé, hé Ik hoop dat ge wat spraakzamer zijt dan deze wachter Orm werpt de wachtpost een wantrouwende blik toe. „Ga heen, landhaai," gromt hij de man gemelijk toe, terwijl hij een speer opraapt. „Ik zal deze man zelf bewa ken. Die vertrouw ik aan niemand anders toe „Ge vleit mij, lief makkertje," kraait Alhabar vergenoegd, als de wachter is heen gegaan en de roerganger zich somber voor hem zet. „Hè, hé, hé Zo ziet men maar weer dat oude liefde nimmer roest. Wat zullen wij doen, vriendlief om de tijd te korten. Zal ik u de geschiedenis van mijn leven verhalen ha, ha, hé, hé?" Orm antwoordt nietHij zit en staart waakzaam voor zich uit, vastbesloten geen woord met de schurk te wisselen. „Of zullen wij het over een ander aardig onderwerp hebben," kirt de voerman, wiens stekende oogjes Orm geen ogenblik loslaten. „Over de Verboden Stad, bijvoor beeld, die uw dappere vriend de Noorman ongezien wil binnendringen? Hé, hé hé.' Hoe jammer dat die kranige krijger daar nu moet ondergaan, nietwaar?" Orm beweegt onrustig. Het zweet breekt hem uit. „Tja De Verboden Stad een alleraardigste stad," giechelt Alhabar. „Hoe vaak heb ik niet op de muren gestaan en gezien hoe een gek probeerde de wachters te verschalkenHé, hé, hé. Ik zag zo'n dappere dwaas naderen, en ik dacht elke keer weer: Wie weet! Wellicht gelukt het hem! Wie zal het zeggen...! Als man des vredes dacht ik er natuurlijk niet aan de wachters te waarschuwen. Iedereen een eerlijke kans, dat is mijn motto. Hé, hé, hé, en dan kwam hij nader, en nader en nader Met trillende vingers schenkt Orm zich een kom water in, terwijl hij zich op de lippen bijt. „En nader...!" kirt de voerman. Maar juist als ik dacht, kijk, kijk, het lukt hemWeet ge wat er dan gebeurde, lieve vriend? Knip zei de val en de domme vogel was gevangen. Op mijn woord. Gevangen als een sijs in een kooitje. Hé, hé, hé!" Met een gil laat de gemartelde roerganger de waterkruik vallen en vliegt overeind... Van het ministerie van Buitenlandse ZalÓen wordt vernomen, dat personen, dan wel hun wettige erfgenamen, als mede ondernemingen en instellingen van Nederlandse nationaliteit, die in de ruimste zin des woords binnen het hui dige Japanse territoir tijdens de oorlog in de Pacific materiële schade hebben geleden, thans in staat zijn zich tot die Japanse regering te wenden ter vergoe ding van de door hen geleden schade. Zij, die menen gerechtigd te zijn tot het in dienen van een daartoe strekkende claim bij de Japanse regering, gelieven zich schriftelijk te wenden tot het ministerie van Buitenlandse Zaken ter attentie van het bureau Oost-Azië en Pacific, onder opgave van naam, woonplaats, aard der geleden schade, alsmede de plaats(en), waar de schade is geleden. In een kleine textielfabriek in de Gelderse Achterhoek zorgen een dertigtal nijvere meisjes dat er elke drie minuten een overall voor de toekomstige mannelijke vrijwilli gers van de Bescherming Bevolking onder de naaimachines vandaan komt. Zo'n B.B.-overall bestaat uit zeventig delen, die in. ruim 160 be werkingen aan elkaar worden ge naaid. In elke overall gaat 500 me ter garen en met het garen dat in de 20.000 overalls gaat, die in dit fa briekje worden gemaakt, zou men een draad kunnen spannen van Am sterdam tot Batavia. De dameskle ding krijgt wel dezelfde kleur, maar wordt van een iets lichtere stof ge maakt dan die van de mannen. In totaal zijn er voor de verschil lende rangen en diensten van de B. B. 117 distinctieven ontworpen. De rang zal voluit worden gebor duurd boven de linkerborstzak van de blouse of overall. Verschillende kleuren, die op de epauletten worden aangebracht, geven het onderdeel aan van de B. B. waarin de vrijwilliger (ster) werkzaam is. De mannen krij gen een petje in dezelfde kleur als hun overall, dat is geïnspireerd op de vechtpet van de Amerikaanse marinier. De pet voor de vrouwen is soortgelijk van vorm als die van het vrouwelijk hulpcorps in Engeland. De nieuwe uniform-overall voor toekomstige Burgerlijke Beschermers en Beschermsters. De blauwe kleur van het kleding lopen. rond te uniform voor de vrouw is iets lichter van kleur dan de overall voor de man. Prof. mr. dr. G. Russel sprak Don derdagavond in Pulchri Studio te 's-Gra- venhage Hij wees er op, dat de rege ring en politieke partijen de belasting druk een onteigeningskarakter hebben gegeven. De tarieven van ink.- en verm.-bel. eisen 70 en 100 pet. en meer van het inkomen op. Daarnaast zijn verschuldigd Personele Bel.. Gemeentel, belastingen, kerkelijke belasting, pre- mién voor levensverzekering of voor lijf renten (voor welke laatste zeer ge ringe aftrek op het inkomen is toege staan). Dan zijn er de giften voor lief dadigheid, algemeen nut en culturele doeleinden. Maarwaarvan dan te leven, als reeds meer dan het gehele inkomen aan belastingen verdwijnt. De fiscus kan er belang bij hebben,'dat de burger streeft, want dan heeft hij een buitensporig hoog successierecht. Ont vangen weduwe en kinderen een kapi taalsuitkering van een levensverzeke ringmij., dan neemt de fiscus nog eens aan successierecht en inkomstenbelas ting een gedeelte daarvan. De Minister heeft in 1951 onge veer 1.8 milliard meer aan belastin gen ontvangen dan hij in het najaar 1950 heeft begroot. Desniettemin eiste hij van de Staten-Generaal in de loop van 1951 aan verhoging van verschil lende belastingen 245 millioen per jaar meer. Terwijl de middenstand de handen ten hemel strekt uit wanhoop over de zware lasten, groothandel en industrie, beurs, scheepvaart en het gehele economische leven naar adem snakken, staf- en andere personeel, in begrepen de arbeiders, te veel aan heffingen moeten betalen, verkwist de staat de belastingopbrengsten bij mil- iioenen. Minister Lieftinck laat de Al gemene Rekenkamer niet ter controle toe in boeken, bescheiden en eigen dommen der K.L.M., welke de staat vrijwel geheel financiert met een be drag van 136 milioen. Ook weigert de minister controle bij de N.V. Breed band. De burgers, zelfs met beroeps- en ambtsgeheim, echter worden zwaar gestraft ais zij hun boeken en beschei den niet ter inzage en zelfs uit han den geven aan rijksaccountants en be lastinginspecteurs. Indien de staat bij de N.V. Polynorm met meer dan 20 millioen risico loopt, dan vragen de burgers zich af hoe hun geweten staat tegenover de onredelijk hoge belas tingtarieven. Zelfs komen belasting ambtenaren in gewetensconflict tus sen hun eed en hun geweten bij de toepassing van kennelijk immorele belastingvoorschriften. welke door omkering van bewijslast en daar door practische uitsluiting van succes, bij een mogelijk beroep op een rech ter de belastingplichtigen weerloos maken. De Nederlandse zeilafvaardiging naar de Olympische Spelen te Helsinki ziet er als. volgt uit: Finn-jol: J. H. H. J. de Jong; Star-jacht: A. L. J. Maas en mr. E. Stutterheim; Draak-jacht: W. P. van Duyl, A. E. Dudok van Heel Jr., mr. Dudok van Heel; 5.5 meter-jacht: W. de Vries Lentsch Jr., Ph. H. Keegstra, P. J. van der Giessen. Reserve is F. H. Schweers. De zesdaagse te Barcelona is geëin digd in een overwinning voor het Ne derlandse koppel Bakker—Lakeman. De Amerikaanse Senaat heeft het nieuwe wetsontwerp betreffende de productie voor de defensie aangenomen en de bepaling aanvaard dat de beper kingen op de invoer van alle zuivelpro ducten worden verlicht. Het is wellicht te begrij pen, dat Sjareltje, na dat hij getuige was geweest van de vangst van onze eerste visdag, niet an ders dan zo spoedig moge lijk karpers wenste te van gen. En dan natuurlijk ook liefst van hetzelfde formaat. De aanblik van zo'n mon ster inspireert elke henge laar tot geweldige vang sten; in gedachten dan. Jeugdige piscators in het bijzonder zijn dermate im pulsief, dat ze maar meteen al het tussen liggende wil len overslaan om de sterk ste, zwaarste en vermoede lijk ook de schuwste van de zoetwatervissen in Neder land te lijf te gaan. Waarvan trouwens bitter weinig te recht zou komen, daar ze nu eenmaal de nodige ervaring missen om een dergelijke moeilijke en „spullen-stuk slaande" aartsvader de baas te blijven. Afgezien nog van het visgerei, wat tot in de puntjes verzorgd dient te zijn en van een goede kwaliteit. In het begin hield Sjarel nog wat aan. Maar hij be greep wat ik bedoelde, toen ik hem vroeg of hij van plan was de winnaar van de ronde van Nederland uit te dagen ondanks het feit, dat hij pas van het voorjaar fietsen leerde. Nu moet ik eerlijk zeggen, de jongen heeft werkelijk „feeling" voor de hengel sport. Hij gebruikt zijn ogen, laat zijn verstand wer ken en zijn handen gaan nauwgezet en bedachtzaam om met hetgeen ze hante ren. Zonder daarbij traag te van de aangeslagen broeder. Ik ken hengelaars, die na elke gevangen vis een beetje licht voer aan de voerplek bijvoegen, teneinde de vis bij elkaar te houden. Er zijn tijden, dat al dergelijke omzichtigheid en maatrege len overbodig blijken en dan treft de hengelaar het. Ze zijn dan wat je noemt „los". Maar er zijn ook an- worden. Ook heeft hij de goede gewoonte om het aas uit de zon en bovenal schoon te houden. En hij gedraagt zich rustig zonder voortdu rend langs de waterkant te draven. Wanneer hij zich een plaatsje uitzoekt, dan let hij op, dat zijn schaduw niet over het water valt. Hij mist de neiging tot al te overvloedig voeren en zodra hij een vis heeft vastgetikt, stuurt hij hem door mid del van een zijdelingse dwang van de hengeltop van de voerplek af. Opdat de overige nog azende vis sen niet verschrikt geraken door de vluchtbewegingen dere dagen. Dan kan b.v. het verspelen van een brasem het einde betekenen van een aardig begin van een hen- geldagje. Aangestoken door het zenuwachtig gedoe van zo'n ontsnapte „bibberkous", slaat gans het schooltje vis op de vlucht en het beet is vooreerst van de kaart. Tot dusver heeft Sjarel een voorntuigje gebruikt van 22/100 nylon. 'Maar het jong heeft er de slag en de smaak \>an te pakken, en wij hebben besloten er een brasemsim van tg maken. Terwijl hij nu de witvis pakt met een 14/100 draad je. En ik denk, dat dat licht genoeg is voor elke fijnproe ver. Want naar mijn me ning- heeft het weinig zin voor een knaap van die leeftijd kostbare „vis"-minu- ten te verdoen met het spe len van toch maar kleine visjes. Die tijd kan beter worden gebruikt, omdat er in ons landje nog!! vis ge noeg zit van genoemd soort. Wil hij later uit zichzelf toch lichter; niemand die hem tegen houden zal. Voor eerst echter zullen wij de zaak niet overdrijven. Alle beginnelingen, en kinderen wel in het bijzonder, hebben niet de „fijne" hand van de „oudgediende". En willen ze dat eens worden, dan moe ten ze niet alleen vissen, maar tevens vis vangen. Als .ze zover zijn gekomen, dat ze zonder trillende handen een flinke voorn of blei van de haak kunnen halen, na hem eerst zelf geschept te hebben, dan kunnen wij altijd weer zien. Misschien komt dan ook de dag, waarop zo'n visje voorzichtig terug wordt ge zet in het watei-, om een vol gende visdag wederom sport te geven, Dan, pas dan is er sprake van sport! JAN DE HENGELAAR. Advertentie Het organisatie-comité van de Olym pische Spelen te Helsinki heeft aan de internationale sportbonden en aan de nationale Olympische comité's verzocht het daarheen te willen leiden, dat de spelers, die in een ploeg voor het voet bal-, hockey- of basketballtournooi uit komen, rugnummers zullen dragen. Wij hebben de heer K. J. J. Lotsy. voorzitter van de K.N.V.B.. zijn mening gevraagd over dit verzoek van Finse zijde. Het verzoek was hem bekend, al dus de beer Lotsy, en alle landen, die aan net voetbaltournooi zullen deel nemen, Nederland niet uitgezonderd, zullen, ook al zijn sommige landen geen voorstanders van deze maatregel, zeer zeker uit beleefdheid tegenover onze gastheer aan de wens van de organisa toren voldoen. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, presi dent van de Internationale Hockey Fe deratie en secretaris van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, bevestigde ons eveneens het verzoek van Helsinki. „Wij hebben er niet het minste bezwaar tegen om met rugnummers te spelen", aldus de heer Quarles van Ufford. „om dat wij begrijpen, dat Helsinki dit ge vraagd heeft om het volgen van de wedstrijd voor het publiek gemakke lijker te maken. Trouwens, het zou niet voor de eerste keer zijn. dat het Neder lands hockeyelftal met rugnummers speelt. Voor de wedstrijd tegen De Zwalu wen, Zaterdag 14 Juni a.s. in het Feijenoord-Stadion, is het Rotter damse elftal als volgt samengesteld: Doel: Mühring (Xerxes). Achter: Visser (RFC) en Corveleijns (SVV). Midden: Verbeek (Sparta), v. d. Wa ter (Sparta) en v. d. Korput (Feijen- oord). Voor: De Bleijker (Feijenoord), v. d Hoek (Feijenoord), v. Ede (Spartab Benningshof (Sparta) en v. Male (Spar ta). Advertentie Ik zeg net tegen m'n vrouw „Ik loop naar een goede sigaret te snakken" en daar kom jij me een Strand presenteren. Beter kan het nietl V I R GIN IA CIGA E TTE S De heer Pim Muiier is op een verga dering van de Internationale Schaatsen rijders Unie te Brussel tot erelid be noemd. Het bestuur van de I.S.U. heeft zich tevens uitgesproken voor het toekennen van het wereldkampioenschap voor het volgend seizoen aan Japan of Amerika. In de halve finales van het tournooi om het wereldkampioenschap handbal heeft Oostenrijk Nederland met 2114 verslagen. Met de rust was de stand 10—8. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Rutjes (4), Van Blitter- wijk (4), Jongetjes (3). Van Loon, Van Mourik en Niemeyer. Nederland is hier door uitgeschakeld. In het gezellige zwembad van „Dc Zül" te Leiden is een jeugdzeskamp ge houden, die zowel bij de deelnemers als by het publiek grote belangstelling trok. Wat dit laatste betreft, behoeft dat geen verwondering te wekken. Immers, waar een ploeg van de Hilversumse zwem vereniging „De Robben" aan de start verschijnt, kan men altijd zeker zijn van goede zwemsport. Ditmaal waren het dan alleen de jongste pupillen van Sten der, die het kwamen opnemen tegen de jeugd van de Leidse verenigingen Sleu telstad, Leidse Watervrienden, Leidse Golfbrekers en De Zyi en het Haagse DVZ. De tyden, die door de Hilversum se zwemmers en zwemsters werden ge noteerd, waren over de gehele linie uit stekend. Daarbij is rekening gehouden met de omstandigheden: een zware 50 meter- baan, keerborden van nauwelijks 40 cm. breed en 'n vrij lage watertemperatuur. Zo bezien was de 1.15.8 van Geertje Wie- lema op de 100 m. rugslag met veilig heidshalve wat traag genomen keerpun ten en vrijwel zonder tegenstand ge zwommen, een goede prestatie. Maar het meest in zijn schik was Stender, die klasse-zwemsters uit zijn mouw schijnt te schudden, met net zwemmen van de 14-jarige Tine van Brenk op de 100 m. vrije slag. Met prachtig stuwende en in zeer hoog tem po uitgevoerde beenslag won het Hil versumse meisje in 1.12.5. Bijna alle eer ste plaatsen gingen naar De Robben, die weer eens toonden voor de Nederlandse zwemsport een kostbaar reservoir te vormen van jeugdig en goed geoefend materiaal. Eindstand: 1. Robben 1506.1 pnt.; 2. Sleutelstad 1685.9 pnt.; 3. DVZ 1729.9 pnt.; 4. De Zijl 1748.5 pnt. De Italiaanse Wielerbond is van ge dachte veranderd en heeft thans het besluit genomen om met een officiële ploeg deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk. Er is een conferentie ge houden tussen Rodoni, voorzitter van de bond, Binda, sportcommissaris. Mag- nani, tweede secretaris, Bartali. Coppi en Magni, waarbij de gerezen moeilijk heden ter sprake kwamen. Men kwam tot overeenstemming, zodat Italië toch met een officiële ploeg zal starten. De volgende renners zijn aangewezen: Coppi, Bartali, Magni, Carrea, Milano, Pezzi, Corrieri, Martini, Franchi, Crip- pa, Barducci en Baroni. Reserve is Rossello. De tweede étappe van de Ronde van Belgisch Limburg voor amateurs, Jeuk- Overpelt over een afstand van 154 km., werd gewonnen door de Belg Van Looy in 4 uur 15 min. 2. Jacobs (B.), 3. Brie sen (B.), 6. Mehagnoul (N.). Het algemeen klassement na de 2de étappe ziet er als volgt uit: 1. Maenen (N.) 8.37.00- 2. Van Ge- neugden (B.) 8.37.20; 3. Van Looy (B.) 8.37.50; 15. Nico van Est (N.) 8.41.00. Een te Heist (Belg.) gehouden wie lerwedstrijd voor profg werd gewonnen door de Belg Van den Meerschaut, die over de 175 km. een tijd van 4 uur 26 min. noteerde. Wout Wagtmans werd tweede en Lerno ,(Belg.) derde. Te Bierebeek werd de 5de grote prijs van Bierebeek verreden, welke wed strijd in een overwinning van Gerrit Voorting eindigde. In de tijd van 4 uur 50 min. over de 165 km. sloeg hij de Belg Verschueren met een lengte. Op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam werden de Nederlandse studenten athle- tiekkampioenschappen gehouden. In de verschillende nummers werden kampioen: Dames: 100 meter: mej. B. Bertels (Leiden) 13,2 sec.; Kogelstoten: mej. R. van Hoeken (Leiden) 9.91 m.; Versprin gen: mej. B. Brouwer (Utrecht) 4.77 m.; Speerwerpen: mej. R. van Hoeken (Lei den) 20.65 m.: Discuswerpen: mej. R. van Hoeken (Leiden) 31.75 m.: Hoog springen: mej. R. Bertels (Leiden) 1.40 m. (nieuw studentenrecord). 4 x 100 m. Utrecht 54.5 sec. Heren: 100 m. Ottens (Utrecht) 11.3: 200 m. Greep (Leiden) 22.7: 400 meter: Greep (Leiden) 51,9 sec.: 800 m Knop (Delft) 1 min. 57.2 sec. (nieuw studen tenrecord): 1500 m.: Rootsaert (Delft) 4 min. 24.9 sec; 3000 meter: Zoon (Gem. Universiteit A'dam) 9 min. 28.- sec.; Polsstokhoogspringen: Langejan (Delft) 2.60 m.: Hinkstapsprong: Vernie (Lei den) 12,71 m.; Speerwerpen: Koldenhof (Delft) 46.50 m.: Discuswerpen: Lupins- ky (Leiden) 38.09 m.; Hoogspringen: Vernie (Leiden) 1.70 m.; Kogelstoten: Lupinsky (Leiden) 11.97 m; Verspringen De Boer (Leiden) 6.10 m; 4 x 100 m. Lei den 45.5 sec.: 4 x 400 m: Delft 3 m. 32.9 S. (nieuw studentenrecord).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5