Handhaving van huidige huurpeil niet verantwoord Gromyko benoemd tot ambassadeur in Londen OUD KOFFIEPAKHUIS gedeeltelijk verwoest Ook mate en wijze van loon- compensatie moet worden bezien Arbeiders sparen J Militaire waarnemers uit neutrale landen naar Koje? Roemloos einde van lunapark expeditie in Egypte Tot hoofd en hart REGERING VRAAGT ADVIES VAN SOC. ECON. RAAD Zaroebin naar Washington Felle brand in de hoofdstad Grote schade bij bockhandeldie in het pand (17e eeuw) is gevestigd Ratificatie van legerverdrag Stembusresultaat voor de televisie B Vijandelijke weer stand neemt af Koeler weer u km! Hef weer Russisch wonder kind Voor half millioen verloren Groter productie straalvliegtuigen ^oging tot moord in paleis Bey van Tunis Gevangenen leveren anti communisten uit Week van Mossadeq en koning Talal PERZISCHE OLIE ONDERWEG Met hulp van Amerika ZATERDAG 14 JUNI 1952 76ste JAARGANG No. 25403 Blank optimistisch gestemd Amerikanen veroveren twee heuvels op Korea Voor Zwitserland Tanker mag Italiaanse havens niet aandoen WEEKEND-SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 v°or klachten ovet de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, 1 6.— per kwartaal. De Regering heeft de Sociaal-Econo mische Raad verzocht haar op zo kort mogelijke termijn te willen adviseren mntrent het vraagstuk van de huren. Te voorbereiding van het advies over dit veelomvattende vraagstuk heeft de BER opgedragen aan een commissie on der voorzitterschap van prof. dr. J. Tin- Bergen. De commissie is inmiddels met Baar werkzaamheden begonnen. Tn het desbetreffende schrijven wijst de Regering er op, dat het bestaande duurpeil verre van homogeen is. Voor "et oude huizenbezit gelden thans hu- fen van 115 pet. t.o.v. het vooroorlogse huurpeil, terwijl de huren van de nieuwgebouwde woningen sterk va- T'eren. In recente gevallen moest voor woningwetwoningen tot huren worden Overgegaan van 160 a 170 pet. van het J'ooroorlogse huurpeil. Voor woningen ge douwd volgens de premieregeling moest groter soepelheid bij de vaststel- 'Ug van de huren worden betracht, aangezien anders voor deze woningen geen sluitende exploitatie te verkrijgen Jfas. De regering verwacht echter dat '"ans de bovenste grens is bereikt, daar de bouwkosten in de laatste tijd geen mndenz tot verdere stijging vertonen. Zij is van mening, dat de aldus ont stane situatie uit een oogpunt van Volkshuisvesting ernstige bezwaren op pept. Ook tegenover de huiseigenaren acht de Regering het niet verant woord het huidige huurpeil inte- Sraal te handhaven. Daarbij gaat het vooral om twee punten, t.w. de ge stegen exploitatielasten en voorts om de vraag in hoeverre de huis eigenaren in verband met de alge mene prijsstijging aanspraak kunnen maken op een, vergeleken met vóór de oorlog, hoger nominaal inkomen uit hun bezit. Naast deze vragen betreffende de huurpolitiek op kortere termenn vraagt de regering ook aandacht voor de huurpolitiek op langere termijn, t.w. hoe op den duur weer evenwicht zou zijn te verkrijgen tussen bouwkosten en huren. Daarbij is vooral van belang een inzicht te krijgen in het toekomstige verloop van de bouwkosten. De rege ring meent, dat aan handhaving voor de eerste jaren van enigerlei vorm van subsidiëring niet zal zijn te ontkomen. Zij stelt daarbij echter de vraag of de daaruit voortvloeiende lasten niet zou den zijn te verminderen resp. geheel weg te nemen door instelling van een huuregalisatiefonds dat gevoed zou wor den door een zeker percentage te leg gen op de huren van de vooroorlogse woningen. De Regering wijst er voorts op dat een eventueel door de Raad voor te stellen huurverhoging ook in het kader van de loon- en prijspolitiek aanvaard baar moet zijn. Dit impliceert, dat de Raad ook het vraagstuk van de mate en wijze van compensatie onder het oog zal hebben te zien. Hierbij dient uiteraard tevens aandacht geschonken te worden aan de brede groep van per sonen, die een klein inkomen hebben niet uit loon. Amerikaanse infanteristen aan de slag om een grote opruiming te houden op het eiland Koje ditmaal in blok 85. Zij worden tegen eventuele aanvallen beschermd door een tankdie in de achterhoede blijft. Het blok wordt eerst grondig gereinigd en dan zó ingericht, dat de krijgsgevangenen overzichtelijker in kleinere, gemakkelijk te regeren groepen kunnen worden ondergebracht. (Van onze speciale verslaggever) Een groot gedeelte van het 17e-eeuw- se koffiepakhuis „Sparreboom" aan de Keizersgracht te Amsterdam, waarin reeds jaren de boekhandel Swerts en Zietlinger is gevestigd, is Vrijdagmid dag door een felle brand verwoest. Toen omstreeks half zes de magazijn bedienden naar huis wilden gaan, ont dekte een van hen een grote rookont wikkeling op de eerste verdieping. On middellijk werd de brandweer gealar meerd, benevens de Hollandsche Bank Unie, omdat in de benedenverdieping van het pakhuis ca. 250 fietsen van em- ployé's van de H.B.U. worden gestald. Het nog aanwezige personeel trachtte over een plat dak aan de achterzijde enkele waardevolle artikelen te redden, zoals schrijfmachines, kostbare boek werken, enz., doch de enorme rookont wikkeling maakte het onmogelijk lang hiermee door te gaan. De inmiddels aangekomen brandweer, die onder per soonlijke leiding stond van de hoofd stedelijke brandcommandant, de heer Rad: Bend Rus: io-Moskou heeft Vrijdagavond be- gemaakt, dat de plaatsvervangende "ssische minister van Buitenlandse Za- c®. Andrei Gromyko, benoemd is tot Sovjet-Russisch ambassadeur in Groot- Ittannië. p Verder maakte de radio bekend, dat ^eorgi Zaroebin de nieuwe Sovjet-Rus- Jsche ambassadeur in de V.S. zal wor- ?Cl1- Zaroebin is verleden week als am bassadeur uit Londen teruggeroepen. In ashington was reeds niet officieel be- jwnd, dat hij naar de Amerikaanse Q°ofdstad zou komen. j Gromyko is iets langer dan drie jaar 0 tweede man op het Russische minis ter-- - van Buitenlandse Rij Zaken geweest werd in Maart 1949 tot plaatsver vanger van minister van Buitenlandse j~aken Andrei Vishinski benoemd, nadat 'J tien jaar in de V.S. had doorgebracht achtereenvolgens was hij daar raad- clviseur van de Russische ambassade. Jhbassadeur (van 1943 tot 1946en >,Grmanent Russisch gedelegeerde bij de e'ligheidsraad. v Van Gromyko is niet veel meer ge- j'?°rd sinds hij in September optrad als kier van de Russische delegatie naar y6 conferentie over het Japanse vredes- erdrag te San Francisco. Volgens een der correspondenten van Associated Press te Londen zien Westelijke waarnemers te Londen in Rc benoeming van Andrei Gromyko T°t ambassadeur geen degradatie. Men Rcemt aan, dat Gromyko het grootste vertrouwen van de Sovjet-regering Seniet en dat hij persoonlijk in zeer hauwe betrekkingen staat tot de Boogste Sovjetleiders. Bovendien be lhouwen de meeste diplomaten hem als een buitengewoon scherpzinnig Rtan en in het bijzonder als een des kundige betreffende de betrekkingen Rissen de V.S. en Engeland. (jJ^I oordelen naar deze benoeming is Sovjetregering volgens deze waarne- ]a ts van mening, dat Londen de be en u' Ukste diplomatieke post in binnen- van Genland is en dat dit de benoeming van eerste plaatsvervangend minister Buitenlandse Zaken op deze post !Uvaardigt. Het lijkt er ook op, dat G'lTi Ssen belang stellen in betere be dingen met Engeland. te Tunis bekend is geworden, ÏYa 1 e Rey via premier Bakkouche, de °kclcSe resident-generaal verzocht een W*oek te doen instellen naar aan- Rtiddi Van een P°ëinS tot moord door liey p Van vergit in het paleis van de Se, remier Bakkouche werd ontvan- r de plaatsvervanger van de re- V6r "Seneraal, De Boissesson, die het tijr, elc onmiddellijk overbracht aan ^genU,??rieui- Het is nog niet bekend West-Duitsland zal eind 1953 e contingent voor het Europese leger van rond een half millioen man op de been hebben, zo heeft Adenauer's gevolmach tigde voor veiligheidszaken, Theodor Blank, Vrijdag voor de buitenlandse pers verklaard. Blank baseerde zijn prognose op de verwachting, dat alle betrokken landen het legerverdrag voor het einde van dit jaar zullen hebben geratificeerd. Duitsland zou daarin vol gens hem voorgaan, en hij koesterde geen twijfel, dat het parlement in Bonn het verdrag medio Augustus zal hebben aanvaard. Het zou Duitsland niet meer dan twaalf maanden kosten zijn twaalf di visies binnen een jaar op de been te brengen, met dien verstande, dat deze divisies dan pas medio 1954 strijd vaardig zouden zijn. Als voorwaarde voor een zo snelle uitvoering der ver dragen noemde Blank, dat eerst beslist zou worden over het lot van die Duitse gevangenen, die door de Duitsers niet als oorlogsmisdadigers worden be schouwd. „Wanneer dit niet gebeurd is, kan van geen Duitser verlangen, dat hij de uniform aantrekt", aldus Blank. Het wordt met dat al in Bonn hoogst twijfelachtg geacht, of dr. Adenauer in zijn opzet van een ratificatie der ver dragen in Juli of Augustus zal slagen. Voorshands hebben de partijen zelfs al geweigerd voor dit doel de vacant! e van het parlement, die 20 Juli moet be ginnen uit te stellen. De Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee heeft opdracht gegeven tot strenge censuur van alle nieuws van buiten de republiek. De regering heeft geweigerd het verbod op te heffen voor de uitzendingen van de „Voice of Ame rica". Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft president Truman Vrijdag meegedeeld, dat het regelingen treft om militaire waarnemers uit neutrale lan den uit te nodigen, de toestand in het krijgsgevangenenkamp der V.N. op Koje te onderzoeken. De president stel de Woensdag voor, tot dit doel waar nemers uit Zweden, Zwitserland, India, Pakistan en Indonesië uit te nodigen. Het ministerie van Defensie handelt in overleg met het State Department. De communisten hebben op Koje Vrijdag deemoedig 21 afgeranselde, half verhongerde anti-communistisché gevangenen overgegeven. Brigade-generaal, Haydon Boatner had de communisten 90 minuten de tijd gegeven om de anti-communisten vrij te .laten. Zij waren door de communis ten ter dood veroordeeld. Vijf minuten (Van onze correspondent) Op de avond van de stemdag Woensdag 25 Juni zal de televisie van 9 tot 12 uur in een gezamenlijk program ma de verkiezingsuitslagen op het scherm brengen. Dr. E. van Raalte en mr. J. Derks le veren commentaar. De televisie-studio in Bussum zal voor deze gelegenheid met een speciale telex in verbinding staan met het A.N.P. in Den Haag. wie de poging tot moord gericht HCLPr oe BISSCHOP kekmsm Bot/meH/ PERZIË TEGEN ENGELAND In het jaarverslag van de Koninklijke NederlandsehePe troleum Maatschappij, dat de vorige week is verschenen, wordt verteld, dat de olie-productie over de hele wereld in 1951 met ruim zeventig millioen ton is gestegen. Er wordt de aandacht op gevestigd dat dit gebeurd is ofschoon er in de tweede helft van het jaar door Perzië nagenoeg geen ruwe olie meer geleverd werd. Er was een ernstig tekort ontstaan door de Perzische maatregelen, maar de gezamenlijke olie industrieën hebben dat tekort spoedig kunnen aanvullen. Zelfs de Britse olie-maatschappij die rechtstreeks de dupe is geworden van Mossadeq's optreden, de Anglo-Iranian, is er niet aan ten onder gegaan. Dezer dagen is te Londen door de eigenaren van deze maatschappij verklaard, dat men het verlies van de raffinaderij te Abaöan wel spoedig te boven zal komen. Kortom noch de internationale, noch de Engelse olie-markt is blijvend geschokt door het uitvallen van da Perzische productie. Anderzijds lijdt Perzië zelf wel ernstig onder de gevolgen van de gevoerde politiek. Want het was de belangrijkste industrie van dit land en de grootste bron van inkomsten. Als de Perzen er niet spoedig in slagen om deze industrie weer op gang te krijgen wordt het land met grote armoede bedreigd. Van de ellende die het gevolg zal zijn van de Perzische politiek zullen uiteraard vooral de Perzische com munisten profiteren. Weliswaar is hun partij de Tudeh genaamd enige jaren geleden verboden, maar dat heeft de heren natuurlijk nooit weerhouden toch door te werken, En nu zij niet openlijk kunnen optreden, maar in het ge heim samenzweren, zijn zij misschien nog wel zo gevaar lijk. Wij moeten niet vergeten dat Perzië aan Rusland grenst. Zes jaar geleden hebben de Russen al eens een staatsgreep in Perzië willen ondernemen. Deze week is voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag de behandeling begonnen van het grote conflict tussen Engeland en Perzië, want de Engelsen beschul digen de Perzen van verdragsschending. De Perzen zeggen daarentegen dat er geen sprake is van een internationaal staatsverdrag, dat er indertijd uitsluitend een overeenkomst is aangegaan met een commerciële instelling, de Anglo- Iranian, en dat het hier een binnenlandse Perzische aange legenheid betreft. Bijgevolg heeft Maandag de Perzische premier, dr. Mossadeq. in een bewogen rede betoogd, dat het Hof niet bevoegd was om de zaak in behandeling te ne men. Gisteren heeft de Britse vertegenwoordiger verklaard Mossadeq niet van antwoord te zullen dienen, omdat de man zijns inziens de zaak verwart. De Britten hebben het Hof verzocht zo spoedig mogelijk met de behandeling van het hele geschil te beginnen. Toen het Perzische parlement, onder invloed van een sterke nationalistische stroming, op 15 Maart vorig jaar het besluit nam om de Perzische olie-industrie te nationaliseren, beseften de parlementsleden uiteraard wel nat dit een ris kante zaak was. Maar de grote Perzische woordvoerder Mossadeq is er van overtuigd dat Perzië weliswaar nu in een critieke periode leeft, maar dat in de toekomst de natio nalisatie het land ongekende welvaart zal brengen. Het staat echter te bezien of die berekening wel uit zal komen. ehalve Perzië heeft deze week nog een ander land in het Midden-Oosten in het middelpunt van de inter nationale politieke belangstelling gestaan. In Jordanië van Perzië gescheiden door Irak, is een koningskwestie ont- Koning Talal rechtsvan Jordanië, toen hij half Januari per schip naar Europa voer. De koning lijdt aan een gees tesziekte en bijgevolg heeft de Jordaanse regering tijdelijk een regentschapsraad aangesteld. In Mei zou Talal's zoon Hoessein, die dan 18 jaar wordt,' de troon kunnen bestijgen. staan. Toen vorig jaar op 20 Juli Engelands grote bondge noot de vermaarde koning Abdoellah in Jeruzalem werd ver moord, kwam Jordanië onder het bewind van diens 41-jarige zoon Talal, een man wiens geestelijke gezondheid echter te wensen overliet. Hij lijdt b.v. aan een vorm van vervol gingswaanzin. Vorige week heeft de Jordaanse regering een regentschapsraad benoemd, die voorlopig de functie van de koning zal moeten overnemen. En Woensdag j.l. is door een woordvoerder van deze regering, in de Jordaanse hoofd stad Amman, verklaard, dat de koning, die in het buiten land verblijft, zo spoedig mogelijk zal moeten terugkeren, om zich in Jordanië onder behandeling te laten stellen Als de koning volgend jaar Mei dan nog niet beter zou zijn. zou men hem willen laten opvolgen door zijn zoon, Hoessein, die dan achttien jaar wordt. Wijlen koning Abdoellah heeft alles in het werk gesteld om een betere verstandhouding te doen ontstaan tussen Jor danië en het aangrenzende Israël, maar de besprekingen tus sen beide regeringen willen de laatste tijd niet vlotten. Feitelijk is Jordanië op het ogenblik reeds een land zonder vorst, althans tot het komend voorjaar. Men mist er een krachtige figuur als Abdoellah, en die omstandigheid vormt een bedreiging voor het politieke evenwicht in het hele Midden-Oosten. voor de tijdlimiet werden de gevange nen aan het hek aan de geallieerde be wakers overgeleverd. Boatner deelde aan de pers mee, de indruk te hebben dat „het ergste nu voorbij is. Ik zou echter niet verbaasd zijn als zich nog enige incidenten voor doen", zo zei hij. De 21 vrijgelaten gevangenen zeiden, dat zij veertien dagen lang gebonden waren en afgeranseld. Verschillende hadden in dagen niets te eten gehad en werden naar het hospitaal gebracht. Generaal Boatner deelde aan het ein de van zijn persconferentie nog mede, dat waarschijnlijk ongeveer 30 000 com munistische gevangenen van het eiland Koje naar andere kampen overge bracht zouden worden. De andere kam pen liggen eveneens op eilandjes langs de Koreaanse kust. Amerikaanse troepen en tanks hebben Vrijdag aan het Westelijke front twee heuvels veroverd na een tegenaanval van ongeveer 750 Chinese communisten, afgeslagen te hebben. In het communiqué van het Ameri kaanse achtste leger werd verklaard, dat de Chinese verliezen zwaar waren, Er zijn tekenen, die wijzen op een afne men van de vijandelijke weerstand na een lange stri.id in de heuvels ten Wes ten van Chorwon, 80 kilometer ten Noorden van Seoul. Vijftien duizend ton olie is op het ogenblik op weg van Perzië naar Zwit serland en Noorwegen, ondanks de krachtige waarschuwing die de Anglo- Iranian alle kopers heeft gegeven. Ita liaanse agerjten deelden Vrijdag mede, dat drie tankers de havens van Perzië verlaten hebben. In Rome verklaarde de honoraire Deense consul Luigi Amenduni, dat een lading van 14.000 ton olie, die hü bestelde, onderweg is. Hij heeft een contract gekregen voor de export van 200.000 ton olie. De tanker ..Rose Mary", die de olie voor Zwitserland vervoert, zal volgens U. P. geen Italiaanse haven mogen bin nenlopen op last van de Italiaanse re gering. De houding van de Zwitserse regering is nog niet bekend. J. B. Schuitemaker, bestreed met vijf stralen de vuurzee, waarvan de vlam men inmiddels op de vier bovenste ver diepingen door de luiken aan de voor zijde en op de zolder door het dak naar buiten sloegen. Na ongeveer een half uur spuiten was het gevaar voor uitbreiding bedwongen, doch het na- blussingswerk duurde tot ver in de avond. De gehele voorzijde van het gebouw vanaf de verdieping boven de half onder de grond gelegen fietsenstalling brandde uit. Door de hitte van het vuur verschroeide een deel van de boekenvoorraad in het achtergedeelte van het dertig meter diepe pakhuis. Bij het biussingswerk raakten drie spuit gasten onwel, die te ver het brandende huis waren binnengedrongen; de man nen zjjn verpleegd in het naastliggende Instituut voor Physische Therapie. Om ongeveer kwart over zeven be gon het aan de bovenzijde van de ge vel weer te branden en even Vreesde men dat de brand opnieuw zou aan wakkeren, doch het bleken de laatste stuiptrekkingen van het vuur te zijn, welke met enkele stralen konden wor den bedwongen. Behalve het onwel worden van de drie brandweerlieden hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan; de schade die de brand heeft aangericht is niet te overzien, evenmin als de waterschade in de naastliggende panden. (Van een bijzondere medewerker) a Jansen, dit gaat nu eens over jouw spaarbankboekje! Dat hebben we dezer dagen heel toevallig in han den gekregen, en met heel veel belang stelling doorgelezen. Je vraagt natuurlijk meteen wat wij daarmee te maken hebben. Nou eerlijk gezegd niets: en toch vinden we het fijn. dat we er eens in mochten neuzen. We vinden het fijn. dat jij Jansen met nog 174.239 andere arbeiders een spaar bankboekje hebt bij de Centrale Volks band N.V., een instelling van de KAB en dat je samen een bedrag bijeen hebt weten te sparen van niet minder dan 33.469.083.30. Dat is nogal wat! Dat be tekent dat gemiddeld elke spaarder daar een tegoed heeft van 192.09. Dat alles en nog veel meer hebben we kunnen lezen in het jaarverslag over 1951, het 31ste boekjaar van de Centrale Volks bank N.V. te Utrecht. En toen dachten we zo, daar gaan we Zaterdagavond eens een beetje over mijmeren in onze krant. Het is natuurlijk tamelijk gevaarlijk zulk een beschouwing, want misschien zegt Jansen: „Wat bliksem nog an toe, hoe komt die kerel er bij om te menen, dat ik nog sparen kan." Goed Jansen, misschien is er onder die tientallen mil- lioenen. geen cent van jou bij. Omdat jij een groot gezin hebt met nog niet verdienende kinderen, moet moeder de vrouw elke cent en elk dubbeltje omke ren alvorens het uit te geven en dan nog loopt de schuld bij de bakker, de kruidenier en de slager toch zó op, dat je vrouw telkens opnieuw verlangt naar de kinderbijslag om alles te kunnen af betalen. Maar Goddank zijn er blijkbaar nog wel veel arbeiders, die wel tot spa ren in staat blijken. Maar nu moet je eens goed luisteren Jansen, daar is over sparen vaak zo'n vreemde gedachte bij de mensen. Men meent, dat sparen be tekent opzij leggen van wat je Zaterdags overhoudt. Dat is natuurlijk geen spa ren in de zin zoals we het hier bedoelen. (Vervolg op pagina 5) Het was gisteren niet alleen in Zuid en Midden-Europa een zomerse dag, ook in ons land overschreed de tempera tuur op tal van plaatsen de 25 gr. C. In de namiddag en avond kwamen er onweersbuien voor, eerst in Brabant en Zeeland, later ook in het Westen, mid den en Oosten. In het buitenland werden gister middag de volgende maximum tempe raturen gemeten: Oslo 19. Stockholm 20, Kopenhagen 18. Londen 21. Genève 26, Bordeaux 23. Parijs 23. Nice 25. Frank fort 27, München 25, Wenen 25 gr. C. Voor het weekeinde is er hier en daar nog een onweersbui mogelijk. Vandaag schommelde de temperatuur nog om de 20 gr. C., maar kouder weer is morgen al waarschijnlijk. Over IJsland en Engeland zal koudere lucht naar onze omgeving stromen. Voor het weekeinde zijn de vooruit zichten, behalve dat de temperatuur iets lager wordt, nog niet ongunstig te noemen. In Scandinavië, Engeland en Schot land zal het weer reeds koeler zijn, maar in midden- en Zuid-Europa is het nog fraai vacantieweer. Wel is er ook daar nog kans op een onweersbui, maar de temperaturen zullen tussen de 25 en 30 gr. C. schommelen. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Weste lijke wind. Tamelijk koel weer. Zondag: Zon: 4.20—21.02. Maan: 0.44—13.32. De Negenjarige Alexei Nasedkin die een opera, een ballet en ver schillende andere werken heeft ge componeerd, heeft de Moskouse mu ziekcritici stormenderhand veroverd, aldus meldt het Sovjet-Russische nieuws bureau Tass. Aan de opera ligt een ver haal van Poesjkin ten grondslag, aan het ballet Andersens sprookje „de tinnen soldaat". De composities worden ge prezen om haar „originele harmonie". Nasedkin studeert aan de speciale school voor begaafde kinderen, een af deling van het conservatorium te Mos kou. Hij schreef zijn eerste compositie op vierjarige leeftijd, is een talentvol pianist en kent Beethovens derde en vijfde symphonie uit het hoofd. Zon: Maandag: 4.19—21.02. Maan: 0.56—14.53. Er bestaat geen hoop meer, dat het kostbare materiaal v-an de Verenigde Amusementsbedrijven, dat destijds voor een Lunapark-expeditie naar Egypte werd verscheept, nog naar Nederland zal terugkeren. Dit vernam het A.N.P. bü navraag van de zijde van de V.A.B. in Den Haag. Ook de uitrusting van de kleine ondernemers, die zich bjj de expeditie hadden aangesloten, moet als verloren worden beschouwd. De waar de van de gezamenlijke uitrusting, be staande uit een aantal bedrijven van de V-A.B en kermisspullen van kleinere exploitanten, werd in 1946 op een half millioen gulden geschat. Afgezien van het feit of de mogelijk heid nog zou bestaan het materiaal naar ons land terug te brengen, verkeert het in een dergelijke deplorabele toestand, dat het de kosten van transport waar schijnlijk niet waard zou zijn- Het enige stuk, döt dit lot is ontgaan, is de „Pa- rijse ketel" van de heer Van Morckho- ven uit Tilburg, die kans gezien heeft zijn ketel ter waarde van 25 mille na veel avonturen op een boot in te sche pen en naar ons land te vervoeren Het treurig overblijfsel van het Nederland se Lunapark is thans voor een appel en een ei overgedaan aan de heer Ha- lim, die destijds de organisator was van een wereldtentoonstelling in Cairo- Hiermede is het lot van dit Nederland se lunapark definitief bezegeld. De warmte van vele kleine goede daden, zal bevroren harten ontdooien Deze week zijn in Den Haag Ameri kaans-Nederlandse besprekingen ge voerd om in de toekomst te komen tot een verhoogde Nederlandse vliegtuig- productie met behulp van middelen uit het Amerikaanse Off Shore-program, aldus meldt A.P. uit Den Haag. Naar van een zegsman van de M.S.A. wordt vernomen, zijn deze besprekingen Woensdag gevoerd tussen ambassadeur Anderson, de plaatsvervanger van Dra per, het Europese hoofd van de M.S.A., en de Nederlandfee regeringsautoriteiten. Tot nu toe werden krachtens het Ame rikaanse Off-Shore-program alleen on derdelen in West-Europa gefabriceerd. De Nederlandse vliegtuigindustrie heeft op slechts vijftig pet. van haar capaciteit kunnen werken en door ge brek aan financiële middelen was 't niet mogelijk de vervaardiging van volledige Meteor-straalvliegtuigen te verhogen of te verdubbelen. De Nederlandse regering heeft nu plannen om de productie van straal vliegtuigen te vergroten, waarbij de fi nanciering in de eerste plaats door Ne derland zelf zal geschieden, maar in d« toekomst tevens met middelen van het Off Shore-program. Tot definitieve con clusies is men bij de besprekingen niet gekomen. Men zal zich herinneren, dat Prins Bernhard tijdens zijn verblijf in New York in April de aandacht heeft ge vraagd voor een groter gebruik van de Nederlandse capaciteit als bijdrage tot de vliegtuigbouw van de NATO. In een huis te Flayosc. ongeveer 60 km. ten Noord-Oosten van Toulon, heeft de Franse politie vandaag een grote hoeveelheid wapens en spring stoffen gevonden De eigenaar van het huis, een communist van Italiaanse af komst, is aangehouden. Het onderzoek van het huis was een gevolg van de bij een communist in Toulon gevonden do cumenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1