Citograaf speelde met 98.283 Haarlemse kiezers Haarlems Gemengd Koor geeft Requiem van Verdi Zangkoren geven concert in Openluchttheater „Huis te Bennebroek" wordt rusthuis voor ouden van dagen SINDS KORT RIJTIJDEN N.Z.H, BUSSEN TE KRAP? BLIKSEMAFLEIDERS Gouden bruidspaar stellen op een jeugdig uiterlijk! 1 Augustus in exploitatie llit onze knmf fran50 jaar gdcOcn Voor mannen die prijs HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 18 JUNI 1952 PAGINA 2 Vroeger 7 machtigingen, nu 1600 en dan nog de vacantiegangers Besparing van f 3000. Echtpaar E. J. Jonckbloedt- Handgraaf Burgerlijke Stand Expositie bij Leffelaar Indrukwekkende uitvoering DODELIJK ONGEVAL OP SOENDAPLEIN ORGELCONCERT HOOY EN DE BRUIJN IN AERDENHOUT JAN LAARVELD' KATH. KINDER- UITZENDING Zaterdag 21 Juni jaar vergadering JAARVERGADERING BOOM—RUYGROK N.V. Kritiek op minister Liejtinck INSLUIPERS SLAAN HUN SLAG Jaarvergadering Beynes Raadslid maakt zich ongerust en werist maatregelen Biljarten mt D.E.S. op bezoek. Haarlemse Kegelbond Aanrijding Oproep FAILLISSEMENTEN A. M. Duytshoff overleden Eindexamen Rijkskweek school Haarlem Avondvierdaagse 1952 Postduivenvluchten ATHLETIEK. WEDSTRIJDEN Olympische athletiek ploeg vertegenwoordigd HALFWl# T urndemonstratie Eerste Kamer aanval K weekschoolwet Beurs van Amsterdam A ijl Voor de eerste maal heeft de stad Haarlem bij de voorbereidingen voor verkiezingen gebruik kunnen maken van de Citograf, de wondermachine, die in tussen haar geld heeft opgebracht. Haarlem heeft dit jaar 98.283 stemge rechtigden en volgens het oude systeem zou alleen voor het maken van de op roepkaarten het gehele personeel van de afdeling bevolking weken lang in de weer zijn. In honderdtien uren zijn alle kaarten in triplo (waardoor ook een exemplaar ter controle aanwezig bleef) door de machine gedraaid. Daarmede waren tien dagen gemoeid. De heer H. Oderkerk, chef van het bevolkingsregis ter, verklaarde echter, dat het volgend jaar. wanneer de leden van de gemeente raad gekozen worden, met een dag- en een nachtploeg gewerkt zal worden. Op de dag van de candidaatstelling, 13 Mei, moesten alle mutaties worden stopgezet en dus kwam eerst tien dagen later elke aanvulling of correctie op de kaarten der Haarlemse bevolking tot stand. Bij een dag- en een nachtploeg kan het werk dan in vier a vijf dagen geschied zijn. Overdag kon een man of meisje prac- tisch het gehele werk doen. Op de „ser veerboy" het presenteerblad op wielen, werden de bakken met plaatjes gebracht en gehaald en de machine deed de rest. In de avonduren zijn voor alle zekerheid twee personeelsleden gebleven. Vergeleken met andere jaren is een besparing van ruim 3000 verkregen. De snelheid van werken was dit jaar des te welkomer, omdat voor de eerste maal het systeem tot machtiging om te kiezen een grotere allure had gekregen. Vroe ger kon men tot 1 Januari van het kies- jaar iemand machtigen en daarvan maakten hoogop vijf tot zeven stadge noten gebruik. Nu is die machtigings termijn tot en met 11 Juni gesteld en zieken konden er eveneens gebruik van maken. Het gevolg daarvan is, dat 1600 kie zers in Haarlem de gelegenheid benut hebben en veel werk ten stadhuize veroorzaakten. Vooral in de avond uren had het personeel de handen vol. Niet minder dan 1200 Haarlemmers, die elders in het land met vacantie zijn, vroegen overschrijving en 600 logé's van onze burgers wensen hier te stemmen. De oproep voor de gemachtigden zal nu dezer dagen worden verzonden. Wil men nog meer cijfers dan diene, dat plm. 3000 stadgenoten uitgesloten zijn van het kiesrecht om politieke redenen, curatele, ontzetting uit de ouderlijke macht, her haalde dronkenschap en gevangenisstraf van meer dan één jaar. Het aantal stembureaux in Haarlem is toegenomen tot 108, voornamelijk door de uitbreiding van de wijken in Noord. Daar waar scholen gerequireerd kunnen worden, zijn geen moeilijkheden, maar in Zuidwest is het b.v. niet gemakkelijk een geschikte ruimte te vinden. De heer Oderkerk zou wel iets voelen voor een verplaatsbaar stembureau, zoals Rotter dam er een kent; men zou dan een ver huiswagen op een bepaalde plek in de gemeente kunnen stationneren. De drukte, die verkiezingen op het stadhuis brengen, wordt nog belangrijk vergroot, omdat Haarlem hoofdstem bureau is van de kieskring XI, omvat tende 28 gemeenten en 385.000 kiezers. 1 Juli 1952 zal het vijftig jaren gele den zijn dat de heer en mevrouw E. J. Jonckbloedt-Handgraaf in de echt wer den verenigd. De bruidegom oefende voorheen jarenlang tot 1942 het bedrijf uit van leerhandelaar in de bekende zaak aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Sedert 1946 woont het bruids paar in Huize St. Bavo te Heemstede. Naast genoemd bedrijf was de bruide gom ook jaren werkzaam op het ge bied van het R.K. verenigingsleven, welk werk door hem met grote zorg is vervuld. Zo was hij jaren beheerder der R.K. vacantieoorden, penningmees ter van de Haarlemsche bond van jon genspatronaten, alsmede van het St. Jo- sephpatronaat. 't R.K. vervolgonderwijs, de R.K. Handelsavondschool, van de St. Jozefscholen aan de Nieuwe Gracht, van het zangkoor Te Deum Laudamus der St. Jozef parochie, tevens lid van de commissie van toezicht op het lager on derwijs, lid van het bestuur der bede vaarten naar Den Briel en penningmees ter van het R.K. Kerkbestuur van de St. Jozefparochie. In al dit werk werd hij niet weinig gesteund en gestimu leerd door zijn vrouw, die eveneens grote activiteit ontwikkelde op het ge bied der charitas enz. Zeer verdienste lijk heeft zij zich gemaakt als mede-op richtster en penningmeesteresse van het Maria-patronaat van St. Jozef, als mede van de R.K. Huishoudschool, ver volgens als penningmeesteresse van de Haarlemsche Bond van R.K. meisjes patronaten. van de St. Elizabethvereni- ging, de R.K. Jonge Vrouwenbond en van het Liefdewerk St, Francisca Ro- mana. Zeer velen, maar vooral de jeugd uit die dagen, zullen dit werk ongetwij feld thans nog dankbaar herdenken. Dat dit van hogerhand is gewaardeerd is voldoende gebleken bij hun vijf en twintigjarig huwelijksfeest. Toen reeds werden hun verdiensten duidelijk in het licht gesteld, doordat beiden wer den vereerd met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Thans staan zij weer in het middelpunt onzer belangstelling. Wij weten: dit alles te vermelden, ligt hun niet. Toch zijn wij overtuigd, dat zij, bij dit zeldzame jubileum, wel gevoelig zijn voor de diepste motieven, die ach ter dit werk schuilen. Velen is het bekend en de intimi in het bijzonder, welk een werkzaam, mooi en nuttig leven dit echtpaar ach ter de rug heeft Hun beider goede gezondheid eu niet minder blijde levensbeschouwing ma ken, dat zij vaste plannen koesteren, ook hun vijf en vijftig, ja, moge het zijn hun zestigjarig jubileum te vieren. GEBOREN: A. Doets-Brandse, z; N. de Vries-Groot, z; C. Denekamp-van Doorn, z; J. C. Groenenberg-van Eis, d; G. van den Bosch-Hoogendoorn, d; M. E. Noord- zij-Lemmens, d. OVERLEDEN: C. M. Kruyswyk-Bosch 50 j., Gasthuisvest; M. Witteveen-Pol vliet, 71 j.. Schotersingel; H. de Graaf. 70 j., Goetzeestraat; R. Wenning-Koop man, 68 j., Rijksstraatweg; P. M. van der Marei, 73 j„ Centaurusstraat; A. M. Duijtshoüf, 70 j., Vcrspronckweg: C. J. E- Lubbers-Walker, 73 j., Kruistochtstraat; E van der Vlugt-dcn Haan. 67 j.. Kam perlaan: G. D. Hellewaard, 64 j.. Maert ten v. Heemskerkstraat; C. de Jong, 57 j., Aelbertsbergstraat. deze Vanuit ons stadhuis wordt in al gemeenten het materiaal voor de kiezingen bezorgd. Op de avond van de 25e Juni komen in de raadzaal alle processen-verbaal van de 108 stembu reaux binnen en wordt de officiële uit slag voor de stad Haarlem vastgesteld. De volgende dag krijgt men met de uit slagen van alle 28 gemeenten te doen en op 27 Juni zal het hoofdstembureau de officiële uitslag van de kieskring bekend maken. Intussen hebben de kranten de uitslag van het gehele land al op de verkiezingsdag gebracht, maar daar mo gen kleine foutjes in zitten. De rayongemeenten hebben ook meer werk, omdat de Tweede Kamer-verkie zingen in de vacantietijd vallen (die voor de gemeenteraad het volgend jaar zijn veel eerder). Zandvoort heeft b.v. een stembureau meer nodig wegens de badgasten. En Beverwijk heeft 1200 kiezers extra. o.a. door de aanwezighéid van de Beynes-fabrieken. Ons bezoek op de afdeling bevolking heeft ons opnieuw versterkt in de over tuiging, dat er zeer economisch en dus practisch gewerkt wordt. Daarvoor past zowel aan de heer Oderkerk als aan hoofd-commies Van Etten een compli ment. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. a. 1. Palace: Afgekeurd. Luxor: „Massajustitie", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 .i. Frans Hals: „Artistentragedie", 2, 4.30, 7 en 9.15 u., 14 j. City: „Kinderogen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Lido: „The Killers", 2, 4.15, 7 en 9.15 u„ 18 jaar. Spaarne: „Robin Hood" en „Het wreken de zwaard", 2.30 en 9.15 u., 14 jaar. Minerva: „Sous le ciel de Paris", 8.15 u., 14 jaar. Woensdag 18 Juni Openluchttheater: Kindervoorstelling „Sjors van de Rebellenclub", 14.30 uur. Minerva-Theater: Kinder Operette van het R.K. Gemengd Koor Heemstede: „Goud haartje en de troubadour", 15 en 20 uur. Donderdag 19 Juni ConcertgebouwLeerlingenuitvoering mej. Riemersma, 19.30 u. St. Bavo: Orgelconcert door George Ro bert, 1516 uur. Openlucht-Theater: Joegoslavisch Koor, 8 uur. In de kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt zal Vrijdag 20 Juni een tentoonstelling gehouden worden van aquarellen en tekeningen uit Les Sables d'Olonne, vervaardigd door de Haarlem se kunstschilder Otto B. de Kat. Drs. S. Elte, algemeen secretaris van het ge nootschap Nederland-Frankrijk, zal in het kort iets over Les Sables d'Olonne en de Vendée vertellen. De expositie blijft tot 15 Juli te bezichtigen. Op de 22e Mei 1874 vond in de kerk van San Marco te Milaan de eerste uit voering plaats van één der grootste wer ken van Giuseppe Verdi, zijn Requiem. Bij het sterven, op de 22e Mei 1873, van de Italiaanse Vrijheidsdichter Alexandro Manzoni, voor wie Verdi een grenzenloze verering koesterde, rijpte bij de compo nist reeds het idee om ter nagedachtenis van deze dichter een dodenmis te schrij ven. In hetzelfde jaar gaven de burger lijke autoriteiten van de stad Milaan aan Verdi de opdracht een Requiem te com poneren, om op waardige wijze de eer ste sterfdag van Manzoni te herdenken. En zo geschiedde het dat op 22 Mei 1874 de Maëstro zelf zijn grootse schepping dirigeerde. De eerste vocale krachten werkten hieraan mede, terwijl een per fect koor en een niet minder uitstekend orkest aan deze uitvoering hun krachten gaven. Deze huldiging, door Verdi's on vergankelijke schone muziek, bijge woond door de élite uit binnen- en bui tenland, bleek belangrijker dan de posthuum gehuldigde zelf. Verdi had een nieuw meesterwerk geschapen. Nu eens geen opera, maar een dodenmis die he- dentendage te midden van andere re quiemmissen (Mozart, Cherubini, Ber lioz, Brahms) nog steeds een bijzondere plaats inneemt. Natuurlijk kan men van een opera-componist als Verdi, ook in deze Requiem niet anders verwachten dan een muziek met sterk dramatische inslag. Hoewel zeker niet geheel van religieuze sentimenten ontdaan, komt deze requiem echter niet in aanmerking om als muzikale omlijsting bij het cele breren van 'n H. Mis dienst te doen. Toch is het een feit, dat. wanneer deze muziek, zelfs met haar meest felle en dramati sche momenten, in een kerkgebouw wordt beluisterd, men onwillekeurig religeus gestemde gevoelens ondergaat. Hiermede willen wij niet beweren dat dit in een concertzaal zou ontbreken. De innerlijke religieuze wijding treft echter in een kerkgebouw ontegenzeglijk meer, waaraan de omstandigheden van de plaats en sfeer zeker niet vreemd zullen zijn. Zo was het ook wederom Dinsdagavond in de Grote Sint Bavo- kerk by de uitvoering door Haarlems Gemengd Koor, onder leiding van Jan Boda. Wel degelijk meenden wij met de vele andere luisteraars enige associatie van ggvoelens in deze te bemerken. Intussen moeten wij om te beginnen Jan Boda prijzen om zijn door en door muzikale visie op het werk. Het is aan zijn stimulerende, vaste leiding te dan ken dat wij een waarlijk indrukwekken de weergave van dit prachtige, glans rijke koorwerk kregen te horen. Of schoon de Grote Kerk ook nadelen biedt, we denken alleen maar eens aan de verraderlijke acoustiek bij polyphone gedeelten, bleef alles duidelijk en door zichtig, mede door de voorzichtige tem pi die Boda waarschijnlijk om deze rede nen in de polyphone delen als Sanctus en het „Libera me" nam. Iets feller en groter van accent hadden wy ons de bassen gedacht in de „Libera" op de tekst „Dies irae, dies illa, calamitatis et miseriae. dies magna et amara valde". Subliem van koorklank was het „Re- Op het Soendaplein is Maandagmiddag omstreeks half drie een dodelijk on geluk gebeurd. De zes en zeventig jarige J. W. de Vries uit Arnhem wilde oversteken; op de rijweg aarzelde hij verder te gaan met het gevolg dat hy door een motorrijder, de zeven en twin tigjarige L. S. uit Heemstede, werd aangereden. De bejaarde man kreeg een schedelbasisfractuur en werd door Mathot naar het St. Joan, de Deo Zie kenhuis vervoerd,'waar hij enkele uren later overleed. De motorrijder liep vermoedelijk een lichte hersenschudding op; na een be zoek aan het ziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. Het programma van de orgelbespe ling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 19 Juni, des namiddags van 3—4 uur, luidt: 1. Chaconne Joh. Pachelbel 2. Kleines harmonisches Labyrinth J. S. Bach 3. Passacaglia en Dubbelfuga c kl. t. J. S. Bach 4. a. Sicilienne, b. Gavotte (op verzoek) Padre Martini 5. Preludio en Fughetta, H. Andriessen (manuscript). 6. Eerste gedeelte uit de 5e Symphonie Ch. M. Widor. De organist is George Robert. De besturen van de K.V.P.-afdelingen In Aerdenhout, Bloemendaal, Haarlem- Zuid. Heemstede, Overveen en Vogelen zang hebben een propaganda-avond be legd in restaurant Boekenrode aan het Roemer Visscherplein te Heemstede op Vrydag 20 Juni, des avonds om half negen. De heren Th. S. Hooy, lid van de Tweede Kamer, en A. C. de Bruijn, lid der Eerste Kamer en voorzitter van de K.A.B.. zullen inleidingen houden. Daar na is er volop gelegenheid tot gedach- tenwisseling, waarbij verwacht wordt, dat degenen, die menen gegronde bezwa ren te hebben tegen het huidige beleid van de K.V.P., zich zullen doen horen. De toegang is dan ook vrij. quiem aetemam" tegen de sopraansolo eveneens in de Libera. Veel lof komt verder toe aan de vier solisten Corry Bijster, Roos Boelsma, Walter Geisler (die de partij van Julius Patzak overgenomen had) en Herman Schey. Corry Bijster glorieerde op vele plaatsen met haar voor deze partij prach tig gelegen stem. In de „Libera me" bracht een iets te hoge intonatie van haar stem even de zuiverheid wat in het gedrang. By zoveel prachtige zang van haar is dit echter nauwelijks het ver melden waard. Roos Boelsma heeft haar eveneens zware partij technisch en ar tistiek gaaf weergegeven. Het „Recor- dare" in de „Dies Irae" was van een beklemmende schoonheid, evenals het schijnbaar simpele octaafgezang van het „Agnus Dei'' dat uitblonk met de sopraan in stembeheersing. De tenor Walter Geisler heeft ons doen vergeten dat hij de plaats innam van een beroemde tenor. Wat hij ons schonk in het „Ingemisco" en het „Hostias et preces" getuigde van grote stemkwaliteiten en hoog kunste naarschap. Van het ^oio-kwartet noe men wij verder de bas Herman Schey, die met zijn warm en stralend geluid weer eens bewees welk een groot én voornaam zanger wy in hem bezitten. Tenslotte zouden wij niet volledig zijn, zonder de H.O.V. te betrekken in het slagen van het geheel. Zonder de strij kers iets te kort te doen, moeten w(j dit keer het prachtige werk van de bla zers apart vermelden. De hoorns waren uiterst sonoor in het kwartet „Hostias et preces" van het Offertorium. Prachtig fluitspel viel er te genieten in de derde Agnus Dei, Ongemeen glanzend waren de trompetten en bazuinen in de „Dies Irae", om dramatische kracht by te zetten. Nogmaals; het geheel was een voor treffelijke uitvoering, waarop Jan Boda met zijn koor en de overige medewerkers terecht met grote voldoening terug mogen zien. Advertentie Een kostelijke, nieuwe scheer- crême die de huid verzacht en veerkracht geeft. Thans kunt U werkelijk tijdens het scheren Uw huid in goede conditie brengen. U kunt U pret tiger en schoner scheren - en tege lijk Uw gelaat de weldaad laten ondervinden van een wonderbaar lijke, nieuwe substantie, die helpt de huid jong en gezond te houden! Dit alles is te bereiken met de nieu we Williams Shaving' Cream, dia lanoline-extract bevat - een on langs door medici gedane ontdek king, waarmee de huid belangrijk beter In conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline- extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren. Het helpt de huid jong en gezond te houden. Uitsluitend In Williams Zodra U de nieuwe Williams Sha. ving Cream geprobeerd hebt, zult U nooit' meer genoegen nemen met gewone scheercrêmes. Alleen Williams bevat lanoline-extract. 668 E De Vereniging Katholieke Kinderuit zending in het bisdom Haarlem houdt Zaterdagmiddag 21 Juni in café Brink- mann de jaarvergadering. Verleden jaar werden door de vereniging uitgezonden 3.051 kinderen met 132.361 verpleegda- gen. Van deze 3.051 uitgezonden kinde ren vonden er 1.766 onderdak in de eigen koloniehuizen. De overigen wer den geplaatst in dc huizen te Eersel. Bunde, Egmond en Rijsbergen. In het kleulerkoloniehuis De Krabbenbossen vonden 75 kleuters met 4.726 verpleeg- dagen een plaats. Gedurende twee perio den van zes weken werd in het Eigen Huis te Boxtel een proef genomen met kinderen afkomstig van het buitenge woon lager onderwijs. De gunstige re sultaten met deze uitzendingen bereikt trokken de belangstelling van autoritei ten. Op 1 Januari telde de organisatie, over het bisdom Haarlem verspreid, 101 afdelingen (5 nieuwe). Als honderdste werd de afdeling Haarlemmermeer welkom geheten. Niet minder dan 91 afdelingen konden daadwerkelijk uit zenden. De jaarlijkse algemene vergadering, der N.V. BoomRuygrok, onder leiding van de president-commissaris mr. N. E. Rost Onnes, heeft gisteren plaats gehad te Haarlem. De heer W. Vrolyk uit Amsterdam, bfacht hulde aan de directie voor de wederom keurige uitvoering van het Jaarverslag en voor het initiatief, dat geleid heeft tot het belangryke boek werk „Spell of the Netherlands", dat ons land en volk in den vreemde ten goede zal komen. Dat H. M. Koningin Juliana dit boek werk heeft willen aanbieden aan presi dent Truman stemt tot grote dankbaar heid. Het feit. dat de netto winst belangrijk gestegen is, bewijst, dat het bedryf ge zond is en goed wordt geleid. De heer J. Moorman, 's-Gravenhage, wees op de onsympathieke daad van de minister van Financiën tegenover alle periodieken-uitgevers om voor zijn ver trek het amendement van het Tweede- Kamerlid Lucas, dat de omzetbelasting ongedaan zou hebben gemaakt, niet tot uitvoering te brengen, waardoor de te genstelling met de dagbladen blijft voortbestaan. Het jaarverslag, de balans', verlies- en winstrekening werden daarna met al gemene stemmen goedgekeurd. Het divi dend is daarby bepaald op 8 pet. In de nacht van Zondag op Maandag hebben onbevoegden zich toegang ver schaft tot een perceel in de Hospes straat. Men is vermoedelijk via de ach terzijde de keuken binnengekomen, terwijl gebruik werd gemaakt van een openstaand opsteekraampje. Vermist wordt een bedrag van f 140, een horloge en een actetas. Gisteren zgn onbekenden een perceel in de Wicherstraat binnengedrongen, waar 38 zilveren guldens werden weg genomen. Op dezelfde dag werd proces-verbaal opgemaakt tegen een pensionhoudster uit Haarlem, die tèn nadele van een pensiongast een kistje met 480 gulden heeft gestolen. Het bedrag is opge spoord en in beslag genomen. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes N.V. te Beverwijk, welke heden te Haarlem werd gehouden, stelde de balans per 31 December 1951 en de verlies- en winstrekening over 1951 vast. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 8 pet. op de pre ferente aandelen A en 714 pot. op de gewone aandelen. De heer dr. L. G. Kortenhorst, die aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd als commis saris herkozen. In' het Weekblad van de Ned. Ver. voor Vervoerpersoneel heeft op 14 Juni een artikel gestaan van de volgende in houd: Na de invoering van de zomerdienst is er in Haarlem onder het buspersoneel een storm opgestoken. Van alle kanten kregen wij brieven over te krappe rij tijden en te korte onderbrekingen aan de eindpunten. Gedurende een deel van de dag zou er zelfs in het geheel geen sprake zijn van onderbrekingen. Enkele busroutes zijn gewijzigd, één is er zelfs verlengd, maar van allemaal is de rij- tijd ingekort en het oponthoud aan de eindpunten tot een minimum terugge bracht. Dit geeft de maatschappij een aan merkelijke besparing, die volgens de di rectie noodzakelijk is, maar hierbij moet toch wel worden voorkomen, dat er ze kere grenzen worden overschreden. Reeds zijn door de directie enkele cor recties in de dienstregeling aangebracht van lijn 5, toen bleek, dat de zaak daar niet te houden was, maar op de overige lijnen is niets veranderd. Op de vergadering met het betrokken personeel, die speciaal voor deze kwestie was belegd, is in alle toonaarden be toogd, dat de grens van het mogelijke is overschreden en dat ongelukken niet zullen uitblijven als er geen verandering komt. Wij hebben toegezegd zelf een diepgaand onderzoek te zullen instellen Advertentie HAARLEM 180 180 29 28 6.20 190 173 29 24 5.96 270 270 23 66 11.73 200 133 23 27 5:75 80 80 39 10 2.05 80 63 39 9 1.61 70 64 42 8 1.52 75 75 42 13 1.78 50 41 35 7 1.17 60 60 35 9 1.71 145 95 35 13 2.71 140 140 35 29 4.00 Hof van Holland heeft Vriendenkring uit Haarlem met 168 verslagen. De uitslagen zyn: Kroon Spek Dijkstra Klooster Nouwland Dekker Aufderheide Groen Peterse Zwetsloot Hoek Jr. v. d. Eem Op het laatst gehouden nationaal kegelconcours, georganiseerd door de Utrechtse Kegelbond, behaalden de vol gende clubs een prijs. In de korpswed- stryd heren afdeling A: 6e prijs de Vol harding; afdeling D, drietallen: le prijs H.B.S., 3e prijs O.D.O. Hoogste korps werper Chr. van Maris. Korpswedstrijd dames afdeling A: 5e prijs Blijft Spor tief; afdeling C: le prijs Blijft Sportief. Persoonlijke prijzen jubileumwedstrijd heren: 3e prijs G. Drupsteen, 8e prijs A. Veninga; dito dames: 3e prys mevr. H. Hoek. Vrije baanwedstrijd: le prijs J. Smolenaars 77x45 (385 negens), 3e prijs G Drupsteen 31x45. Vrije baan dames: le prijs mevr. R. Hölsken-Frencken, 3e prys mevr. H. Höck, 5e prijs mevr. A. Boeltjes. Vaste baanwedstrijd heren: le prijs J. Smolenaars 8x45. 5e prijs G. Drupsteen 3x45. Vaste baan dames: le prys mevr. R. Hölsken-Frencken. Serie 5 kaarten heren: le prijs J. (Smolenaars. Serie kaart dames: 2e prijs mevr. R. Hölsken-Frencken. De Haarlemse dames en heren hebben de eer van Haarlem te Utrecht wel hoog gehouden en vooral de prestatie van Jan Smolenaars trok bij zondere aandacht. Bij de dames was dit mevr. R. Hölsken. Deze jeugdige ke- gelaarster beoefent deze sport nog maar kort. De toneel-, ballet- en dansuitvoerin- gen. dit seizoen te geven in Bloemen- daais Openluchttheater, worden afge wisseld door twee concerten van de H.O.V., benevens een 14-tal populaire uitvoeringen door de beste harmonie- en fanfarecorpsen uit Haarlem en om streken en slechts één concert door een drietal vocale ensembles. We geven toe, dat instrumentale mu ziek qua klankvolume in de open lueht eerder voldoet dan vocale, doch van een groot koor-ensemble zou toch ook wel een aantrekkingskracht kunnen uit gaan. Ligt het niet op de weg van de onlangs gestichte Federatie van Zang koren om aan de directie van het thea ter de gelegenheid tot een proefneming in deze vorm te vragen? Met deze opmerking bedoelen we niet, dat de drie thans optredende ko ren onder directie van Geert de Boer Gelijk als bekend mag worden veron dersteld, heeft wylen mejuffrouw Wil link, de laatste Ambachtsvrouwe van Bennebroek, haar woning aan de Ned. Herv. Kerk aldaar vermaakt onder voor waarde dat het pand zou worden inge richt als rusthuis voor personen uit de gegoede stand en behorende tot boven genoemde kerk. Het college van kerkvoogden en notabelen heeft na heel veel moeite en studie kans gezien, de voorwaarde te vervullen en thans is men bezig, een groot gedeelte van dit pand in te richten voor het geven van een behoorlijk onderdak aan een aan tal personen, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken en dat zijn er heel wat. Zowel uitwendig als inwen dig heeft het gebouw grote veranderin gen ondergaan; van buiten is het ge heel geschilderd en van binnen heeft men een aantal grote kamers geheel gemoderniseerd en van modem com fort, o.a. stromend water en centrale verwarming voorzien. De economie heeft daarby een zeer grote rol ge speeld, want voor het veranderen van de kamers heeft men maar zeer weinig nieuw materiaal gebruikt, hetwelk mo gelijk was omdat zich in het pand een ongelooflijk groot aantal kasten bevond. Daarby waren zeer kostbare exempla ren die men heeft bewaard en een ge deelte van de rest heeft men voor de verbouwing gebruikt. Het gebouw is thans voorzien van een geheel nieuw ingerichte keuken, omdat de oorspronkelijke zich onder de grond bevindt, alsmede van twee bad kamers en een geheel nieuwe centrale verwarming. Alle kamers zyn opnieuw behangen en de oude gordynen, die bijna alle nog in uitstekende staat verkeerden, doen ook nu weer dienst, zij het in gemoderniseerde toestand. Ook aan de verblijven van het perso neel, dat geschat wordt op vijf vrou welijke assistenten, benevens een direc trice, is grote aandacht geschonken. De grote zaal beneden zal worden inge richt als conversatiezaal en, wanneer de gasten dit wellicht in de toekomst wensen, als gemeenschappelijke eet zaal. Er wordt met grote energie naar ge streefd, op 1 Augustus voor het grootste gedeelte met dit werk klaar te zijn, zodat met de exploitatie begonnen kan worden. Er kunnen ongeveer 20 tot 25 personen een onderdak vinden in dit nieuwe tehuis, dat met recht als een zeer grote aanwinst voor de gemeênte Bennebroek kan worden beschouwd en het hierboven genoemde college ver dient een woord van lof voor de vele moeite en zorgen, die zij heeft gehad om de laatste wens van mejuffrouw Willink zo goed mogelijk uit te voeren. geen voldoend hoorbare klank ontwik kelden. Trouwens ze traden driemaal gezamenlijk op en wel in Mozart's „Ave, verum corpus" (zonder de door Mozart geschreven begeleiding), „Pel grimskoor" uit Wagner's Tannhauser (in een zetting voor gemengd koor) en in de Joh. Strauss-wals „Rozen uit het Zuiden", die ondanks het gemis aan orkestbegeleiding pianospel klinkt in dit grote theater wat yl toch nogal voldeed. Afzonderlijk voldeden de koren door gaans nog beter. Het meisjeskoor, dat in witte gewaden als een rei Engelen uit een Vondel-werk optrad, zong lief en teer eenvoudige gezangen, zoals het Wiegelied van Brahms. In de aanvang dreven deze (grote) meisjes het toon- peil iets op, doch aldra herstelden zij zich. Alleen was het jammer, dat de echo in de Twee Jagers niet steeds even zuiver de zang herhaalde. De „Verenigde Helderse Zangers" konden we het meest waarderen in het stemmingsvolle „Zum Sanctus" van Schubert. Gounod's Soldatenkoor klonk pittig en fris. Men hoede zich echter voor te grote stemuitzetting in het forte. De klank werd aldaar minder nobel. Schoten's Christelijk Gemengd Koor glorieërde vooral in Olman's „Zomer morgen" en de te weinig gezongen, mooie „Meidans" van Loots. De leider Geert de Boer verdient een woord van lof voor de goede verzor ging van de uitspraak. De niet ver krijgbare tekst kon men gelukkig im mer duidelijk verstaan. Bovendien wijdde hij zijn volle aandacht aan een zoveel mogelijk beschaafd en afge rond klankvolume. Tamelijk veel aandachtig baar publiek. en dank- O. K. Gistermiddag omstreeks half zés reed een auto op de Korte Zijlweg in de richting Aerdenhout. Op dat moment verliet een 11-jarige jongen het fietspad zonder richting aan te geven of om te kijken en reed tegen de auto op. Hij kreeg een hersenschudding, een snij- wonde aan het hoofd en werd per ziekenauto naar het Marine-hospitaal vervoerd. Later in de avond kon hy weer met zijn ouders naar huis gaan. De politie van Bloemendaal verzoekt degenen, die Zaterdagmiddag getuigen zyn geweest van het dodelijk ongeval op de Bovenweg in Aerdenhout, zich te vervoegen aan het bureau van po litie. naar de klachten en wij zijn daar dan ook reeds mee bezig. Natuurlijk zullen wij niets onbeproefd laten om, wanneer de klachten gegrond blijken te zijn, daar een einde aan te maken. Als de grenzen inderdaad overschreden zijn dan moet er worden teruggedraaid. Wij hebben begrip voor het streven van de directie om het bedrijf zo economisch mogelijk te exploiteren, maar aan menselijke prestaties is nu eenmaal een grens. Aan dacht zullen we ook besteden aan de opmerking', dat van het materieel ook meer wordt gevergd dan gewenst is. Het is nog maar de vraag of er onder deze omstandigheden nog wel gesproken kan worden van een bezuiniging. Het PvdA-raadslid, de heer J. Willem- se, heeft als gevolg van dit artikel aan B. en W. gevraagd of zij bereid zijn op korte termijn te onderzoeken of deze klachten gegrond zijn en of er maatre gelen genomen zullen worden, waardoor het verkeersgevaar in de zo gevoelige binnenstad en haar toegangswegen niet onnodig wordt vergroot. Standpunt directie NZH Van de zijde van de NZHVM verne men wij het volgende: Op 18 Mei zijn de rijtijden voor verschillende autobus lijnen inderdaad ingekort. De controle had uitgewezen dat aan de eindpunten soms langer dan vijf minuten gestation- neerd werd na een rit van nog geen half uur. Daar het stadsautobussenverkeer niet rendabel is, moest de directie naar bezuinigingen uitzien. Tariefverhogin gen waren ongewenst en in het verkor ten van de rijtijd met 3 minuten maxi mum stationneren op begin en eindpunt zat een naar de directie meent alleszins verantwoorde besparing. Zij stelde voor, dat de chauffeurs vier uur zouden rijden, een half uur rust kregen, en dan weer vier uur achter het stuur zouden zitten. Voor dit half uur rust was ech ter geen animo. Het nieuwe systeem, dat op lijn 5 in derdaad moeilijkheden gaf, waardoor onmiddellijk verandering werd aange^ bracht, werkte natuurlijk de eerste da gen niet vlot. De chauffeur moest zijn tijd anders indelen. Nu mag reeds ge zegd worden, dat de bezwaren groten deels zijn opgelost. De directie merkte op: Elke wijziging stoort voor korte tijd de regelmaat,welke echter na ver standig aanpassen spoedig weer terug gevonden is. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 17 Juni 1952 failliet verklaard: R. Wagter, handelend onder de naam „Columbus Sigarenfabriek", te Bever wijk, Hendrik Burgerstraat 18. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. Peters, Haarlem. S. Bergers, handelend onder de naam of firma Bergers en Boersma, te Krom menie, Zuiderhoofdstraat 87. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal Otto, Wormerveer. Joh. Blokker, koopman, Haarlem, Korte Lakenstraat 2 rood. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. Hugenholtz, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op 17 Juni 1052 opgeheven het faillissement van: - H. J. H. Hamer, koopman in electra- artikelen, Haarlem, Velserstraat 41. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. W. Glastra, Haarlem. In de ouderdom van zeventig jaar is overleden de heer A. M. Duytshoff. oud directeur van de N.V. Haarlemse Hotel- maatschappij Lion d'Or te Haarlem. Vele jaren heeft hij daar de leiding gehad, maar na de bevrijding trok hij zich om gezondheidsredenen terug. Geëxamineerd: 6 candidaten. Ge slaagd: de heren: S. I. Kuipers te Haar lem: P. Valter te IJmuiden; Th. Schoorl te Haarlem; A. A. Koopman te Heem stede. Geslaagd voor nuttige handwer ken de dames: A. M. Mandenmakers te Haarlem; A. van de Graaff te Velsen; M. G. Muntjewerff te Haarlem; A. C. Reijnders te Beverwijk; E. G. van Rhijn te Haarlem; A. E. Roggeveen te Haarlem; E. J. Verzandvoort te Haar lem; M. J. de Waard te Haarlem; N. Weide te Haarlem; T. Roggeveen te Haarlem; L. Blom te Zandvoort; L. van Aken te Haarlem. Hedenavond is de opening van de 9e Avondvierdaagse, welke wordt georga niseerd door de Ned. Wandelsport Bond. Het aantal deelnemers is evenals vorige jaren bevredigend te noemen. Aan de start is nog gelegenheid voor deelne ming in te senrijven. Gisteren hebben ongeveer 100 wandelaars het parcours van de vierde dag gelopen, omdat zij niet in de gelegenheid waren op Za terdag deel te nemen. Van het start gebouw „Rosehaghe", aan de Hoofman straat. vertrekken de jeugdige deel nemers tot 14 jaar van 5 tot 6 uur en wandelen vanavond richting Spaarnd.- weg om via J. Gijzenkade weer terug te komen. De deelnemers van 14 jaar af gaan dan richting Spaarndam; zy vertrekken tussen 6 en 7 uur. Het parcours voor morgenavond is voor de junioren als volgt: Hoofman- straat, Brouwersvaart. Houtvaart, Ruy- terweg, brug over Vlaamse weg, Rol landslaan, Ramplaan, Ramplaanpad, Duinvlietpad, Bovenweg, Westerlaan, Schulpweg, Mr. Enschedeweg, v. Heem stedelaan hier oversteken en pad ne men tussen 4 paaltjes door. Duinlust- weg, langs Kraantje Lek. Korte Zyl- weg, Zylweg. Hoofmanstraat. Het parcours van de deelnemers van 14 jaar af, is voor morgenavond als volgt: Hoofmanstraat, Rampstraat, Ster- rebosstraat, Gasthuislaan, Westergracht, Kwakel over, v. Oosten de Bruynstraat, Leidsevaart tot aan de Manpadlaan, Man padlaan volgen. Spoorwegovergang over en dan links houden, Woestduinweg, Vogelenz.weg. Boekenrodeweg, Vier sprong Oosterduinweg, Bovenweg, Els- woutlaan, Korte Ziilweg, Bloemend.- weg, Julianalaan, Zylweg, Hoofman straat. De postduivenvereniging „De Koerier" hield een wedvlucht van Chateauroux af op Zaterdag 14 Juni 1952. De duiven werden in vrijheid gesteld 's morgens om 6.00 uur met Westen wind. De prij zen werden als volgt behaald: J. Offer man 1, 2, 23; P. Stokman 3 en 17; Th. Heinsbergen 4, 21 en 25; J. Pieke 5; P. Dik 6, 13, 14 en 26; J. F. Heerschap 7, 10, 12 en 16; A. C. Pieke 8: L. Kuipers 9; J. F. Koedijk 11; Th. v. d. Putten 15; H. Helder 18; A. van Hoorik 19; J. S. Holster 20; O. Veeninga 22: M. Zwane- veld 24. Eerstgetoonde duif Zaterdag 1446 uur. Laatstgetoonde duif Zaterdag j 15—41 uur. I Tegen de S.D.A.P. is proces-verbaal opgemaakt omdat zonder toestemming van de eigenaars op vele percelen verkiezingsbiljetten zijn aangeplakt en andere biljetten overplakt zijn. De electrische tram. komende uit Zandvoort derailleerde op de brug van de Raamsingel. verbrijzelde de leuning en stortte gedeeltelijk in het water. Er waren geen doden te be treuren. In de duinen bij Haarlem, zijn een aantal wervels van een walvis opge' graven. Wegens de grote warmte op drie Juni waren alle scholen gesloten. Onder zeer grote belangstelling had op het terrein van de Cavalleriekazer- ne een groot ruiterfeest plaats. Ge reden werd de Hongaarse post met acht paarden; ruiters sprongen af en op dravende rossen en de Quadrille des Landers werd evenzeer toege juicht als het schermen te paard. Een hevige strijd om een zetel, in de gemeenteraad werd gevoerd tussen de katholiek Mr. J, Thijssen en de socialist Mr. Troelstra. Eerstgenoem de won na herstemming het pleit. De tuinarchitect Springer heeft een groots plan tot reorganisatie van de Haarlemmerhout gemaakt. Hp ui" slingerpaadjes opruimen en hier e" daar verharde wegen maken, al was het alleen maar voor het toeren van ouden van dagen. De redactie merkt op: Wy houden niet van dat nieuwer wetse. In de bouwvakken wordt algemeen gestaakt. Hoe hoog de kwestie liep moge blpken uit het berichtdat ver schillende architecten en aannemers brieven hebben ontvangen met de mededeling, dat zij voor hun leven moeten oppassen. Er is een nieuwe omnibusdienst tot stand gekomen tussen Bloemendaal en Overveen. Er worden veertien rit ten vice-versa gemaakt tegen een dubbeltje ver rit. Op de „In Memoriam Hil van der Me?' wedstrijden", die de HAV Haarlem va«' avond op het terrein van de HFL' Haarlem organiseerde, zal vrijwel de hele Olympische Athletiekploeg aan start komen. By de dames zal men even' sis het vorige jaar de drievoudige Olj'tn' pische kapioene Fanny Blankers-K"6'; op de 80 m horden in actie zien e daarbij wederom kunnen genieten v f haar fameuze hordentechniek Van ha3 tegenstandsters zal Wil Lust (Zaanland'1 d}* het Zondag in de wedstrijd West-Duitsland zo uitstekend dretf, f het dichtst kunnen benaderen," z'ondp' echter een bedreiging te vormen. PüCf Brouwer van Celebes zal ongetwijfeld 0 100 m dames voor haar rekening nernefj al zal zij felle tegenstand moeten over' winnen van haar ploeggenoten van ia" Olympische Damesestafetteploeg Xe"? Stadt-De Jong (Sagitta) en Gerda v- Kfade-Koudys (Celebes). De 100 m heren zal ongetwyfeld overwinning voor de Olympische car didaat Saat opleveren. Griek kan b in deze race het vuur na aan de scbe nen leggen. Een ander athleet, die ov de nominatie staat om naar Helsinki worden uitgezonden is Harry de Kro® Hli zal daarom wel zo verstandig zij? om op de 800 m te zegevieren. Lope f die hem de voet dwars kunnen zet zijn Rem van Lycurgus en Verwey v,j Trekvogels. Hans Harting van AAC zich op de 3000 m heer en meester t°nC-j doch de strijd om de tweede plaats zeer interessant worden. De Haarlem111.,, Geusebroek maakt hierop de beste k3"' ,11 Hij zal echter ernstig rekening dieI'to te houden met de sterke Beverwiifj, loper Adrichem (DEM). Van de vgJJ, nummers zal het polsstokhoogsprih^ een aardig duel opleveren tussen a. Haarlemmers Lamoree en Swart en h';1 selaar van Minerva. Visser (AAC> zl„j. we als favoriet bij het hoogspring3 Fikkert (Sisu) is dit ongetwijfeld bij ,l5 speerwerpen. By de 4 x 100 m estal®1 voor dames gaat de belangstelling' alles uit naar het lopen van de Natio113 ploeg i.v.m. de uitzending naar de Ol.v'a pische Spelen, terwyl het program1' wordt besloten met de Olympische Ef fette, waarvoor niet minder dan 10 P^je gen in de baan zullen komen. Enk.j junioren-nummers zullen dit prach"' programma nog aanvullen. Op Zondag 22 Juni houdt de Gff Turnkring Haarlem op het sportte*'1 aan de Bauduinlaan te Halfweg .e.,g massale turndemonstratie. Uit de kr'fI, Haarlem zullen ongeveer 1200 pers011,,, aan deze demonstratie deelnemen. vang om twee uur. Nadat minister Rutten de spreke' beantwoord, heeft de Eerste Kamer v daag het ontwerp-KweekschooIwet r'f; goedgekeurd (CPN tegen). Ook wetsontwerp inzake gezinsreduetie het schoolgeld voor L. O. werd aanvaard. (Niet-officiële Koersen) Vorig slot 3(4 Nederl. 1948 Ji'4 uCt. Nen 1950 3-3(1, Neöerlano 1947 3 Ned. 62-Sj oel.-tac inschr. GrlbK 18 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.O Nieuwe A.K.O. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Umlever eert. Unilever nwe. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubber Holl Amerika Lnn Kon. N, Stoom b. MIJ Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. 87'i 88 ri 89 pi 01 rV 20 144(4 133(4 128(4 90 110 140 138'2 162'2 156:;i 178 150(4 298'» 75(4 151 'i 123 130-.4 84 7314 1*1* I9"1 Ij»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2