Duidelijke splitsing tussen voorbereiding op universiteit en middelbaar onderwijs wordt zesjarig athenaeum Vijfjarige H.B.S. «shaq naa Uu> smaak Leidse spoorwegwerken ondervinden vertraging PSEUDO-RECHERCHEUR BEROOFT HANDELAAR hefarme 4 Vergissing OCHTEN, nieuw dorp in de Betuwe Wie was J TWEE VOORSTELLEN VAN MINISTER RUTTEN OYER Y.H.M.O. Meer vrijheid voor de leraar Spoordijk in de slappe veengrond weggezonken Slachtoffer loopt graag te koop met bankjes van duizend Zuiderzeemuseum wordt uitgebreid Minister In 'f Veld opent morgen het geheel herbouwde plaatsje Radicale weder opbouw 4* '8 Krimpen van pijn Viervoudige werking... me! estka geneeskracht 2 WOENSDAG 18 JUNI 1952 PAGINA 3 Toch hoopt men 3 Oct. r v, gereed te zijn jUi ÏP1' ia JUBILEUMZEGELS DE BLOEMETJES BUITEN GEZET President: U verdient haast niet beter Melkfabriek verzweeg 400.000 kg. suiker BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET Indon. administrateur vermoord EEN NOODWONING stond in de weg Oorspronkelijk detective-verhaal V. door F. J. 1;-^' w (Vervolg van pag. 1) Het wetsontwerp Voorbereidend Ho- Ser Onderwijs stelt voor te komen tot Symnasia, athenaea (nieuwe naam voor H-B.S.) en lycea. Het gymnasium geeft °nderwijs in de klassieke richting; het athenaeum in de moderne richting; liet vceum, dat tot nu toe niet wettelijk is geregeld, verenigt in één schooltype bei de richtingen. De cursusduur van alle dagscholen is jaar; die van de avondlycea, die ook 'h de wet voorkomen, vier jaar. De verlenging van de cursusduur van de H.B.S. tot zes jaar is nodig voor meer vruchtdragend onderwijs. Er dient n.l., zo lichtte minister Rut ten tijdens een persconferentie het tv.o toe, meer ruimte te blijven voor Hteér algemene culturele vorming. Voor alle scholen zal een algemeen leerplan gelden. Dit geeft aan het mi- hirnum aantal lessen in de verplichte vakken en de totale aantallen lessen, die •boeten en mogen worden gegeven. Elke school stelt zijn bijzonder leerplan op. Daardoor is een grotere vrijheid aan de Scholen gegeven, meer gelegenheid tot hervorming van het onderwijs. Elke school kan zodoende haar eigen cachet «tijgen. Ingevoerd wordt een stelsel van kern- keuzevakken. Het leerplan van het gymnasium ondergaat wel enige, maar Seen ingrijpende wijziging; aan sociale forming en de verruiming van het alge meen technisch begrip zal meer aan dacht worden besteed. Wat het leerplan van het athenaeum aangaat: ook in die Prae-universitaire instelling zal onder lijs in Latijn worden gegeven, welis waar in eenvoudig Latijn; in de hoogste «lassen worden klassieke schrijvers in f.artaling gelezen. Daarbij is het geens- z'hs de bedoeling klassieke vorming te Seven. Ook wordt de vorming tot staats burgerschap verzorgd. Het toelatingsexamen zal niet meer yerplichtend zijn. Toelating geschiedt in principe op advies van het hoofd her lagere school. Wel blijven de ree- loten vrij een toelatingsonderzoek in ie stellen. Ten aanzien van de lesrooster wordt bhderscheid gemaakt tussen „doceer"- Advertentie en „werk"-uren, waarin de leerlingen onder leiding van de leraren werken, repeteren en een deel van hun huiswerk maken. De leerlingen worden genoopt tot zelfwerkzaamheid; het zelfstandige studeren wordt geleidelijk voorbereid De duur der lessen is niet wettelijk vast gelegd. In zijn toelichting hierop zei mi nister Rutten, dat de tijd, dat een leraar voor de klas staat te praten, verminderd moet worden. In de hogere klassen moet ook de leiding van de leraren sterk ver minderd worden, zodat er voor de leer lingen een geleidelijke overgang komt naar de zelfstandige universitaire studie. Het eindexamen ondergaat slechts ge ringe wijziging. Men wil aan het bezit van het einddiploma athenaeum A meer rechten toekennen- Maar dan is een bredere exact-wetenschappelijke vor ming vereist. Aan de avondlycea wordt weliswaar nog geen eigen eindexamen gegeven, wél in het vooruitzicht gesteld. In de subsidiëring van bijzondere scholen is een grote vereenvoudiging aangebracht. Voor de materiële uitgaven ontvangen zij een bedrag, dat even groot is als voor een rijksschool van overeen komstige grootte. De besturen krijgen daardoor meer vrijheid, maar ook meer verantwoordelijkheid en de administra tie wordt vereenvoudigd. De lijn der pa cificatie wordt verder doorgetrokken. De subsidiëring van gemeentelijke scholen wordt eveneens vereenvoudigd. Middelbaar onderwijs In het tweede w.o. wordt voorge steld, dat middelbaar onderwijs zal worden gegeven in de Algemene Mid delbare School (A.M.S.) met 4-jarige cursus; in de Middelbare Meisjes school (M-M.S.) met 5-jarige cursus: de algemeen middelbare avondschool met 3-jarige cursus en de handels avondschool met 5-jarige cursus. De handelsdagscholen worden afdelingen van de A.M.S. Handelsavondscholen met 3-jarige cursus komen in het ont werp niet voor, omdat de minister van oordeel is, dat dit geen middel baar onderwijs is. De minister heeft de verwachting, dat het diploma der A.M.S. zal worden aanvaard als aan beveling voor tal van maatschappe lijke betrekkingen. Het Rijk zal het voorbeeld geven. Dat diploma zal ook toelating geven tot meer gespeciali seerde middelbare vakopleidingen. De mogelijkheid zal worden ge schapen voor de inrichting van alge meen middelbaar onderwijs in een zelfstandige school. Meestal zal de A.MS. echter een afdeling zijn in lyceum of athenaeum. Het ligt niet in de bedoeling spoedig vele zelfstan dige scholen in 't leven te roepen; er zal eerst ervaring mee moeten worden opgedaan. In het wetsontwerp is ook voorzien de omzetting van handels- dagscholen, van hogere burgerscholen met driejarige cursus en ook van enkele UX.O-scholen tot A.M.S. In de eerste twee klassen van A.M.S. en athenaeum zal het onderwijs ongeveer gelijk zijn. In de derde en vierde klasse van de A.M.S. wordt gedifferentieerd in een A-richting (maatschappelijk ge richt) en een B-richting (mathematisch- physisch gericht). Door onderscheiding van een algemeen en een bijzonder leerplan is ook hier de nodige vrijheid gegeven en aanpassings mogelijkheid aan regionale en sociaal- economische omstandigheden. Het onder wijs in de moedertaal staat op de voor grond. Bij het onderwijs in de moderne talen moet vooral het actieve taalgebruik worden beoefend. De eindexamens worden afgenomen onder toezicht van gecommitteerden, aie ten dele op voorstel van de school wor den benoemd. Het examenwerk is slechts gedeeltelijk centraal. De bedoeling hier van is, zo lichtte minister Rutten toe, de eigen signature van de school te be vorderen, hetgeen niet betekent, dat er gestreefd zou moeten worden naar Ne derlandse „Eton-colleges". er (Van onze correspondent) „Opnieuw ondervinden de Leidse spoor- *egwerken vertraging. De nieuwe hoordijk tussen Leiden en Warmond, ,er hoogte van de Haarlemmertrekvaart, gedeeltelijk verzakt. Een deel van de ahdmassa is weggezonken in de slappe ®en-ondergrond, waardoor een twee /•eter brede sloot, die langs de dijk loopt, ISfdeeltelijk is dichtgeörukt. De bouw- oitr - - - - lWee -'ectie van de Ncd. Spoorwegen meent, J*t door deze stagnatie het gehele werk ^ee en een halve maand vertraagd Q°rdt. Desalniettémin hoopt men op 3 f.p'ober a.s. over de nieuwe spoordijk te Jden. om verdere verzakkingen tegen p, gaan, worden thans op de bedreigde fatsen, aan weerszijden van het via- v?ct Haarlemmertrekvaart, ontlastings- «eren gelegd, waarvoor 130 betonnen "'en geheid moeten worden. jgPhdertussen vinden de andere werk- Va«heden normaal voortgang. Zowel buit de richting De Vink als vanuit j... richting Warmond worden er thans vi, gelegd op de nieuwe spoordijk. 'Pla nde week wordt begonnen met het patsen der masten voor de bovenlei- flin Waarna 'n de electrische lei- ®ls vfn aange'egd kunnen worden, even- '854 voorlopige seinwezen, dat pas in Sy door een definitief beveiligings ei m vervangen zal worden. Het dg'P'V.iaduct aan de Rijnsburgerweg na- 1 zijn voltooiing en zal binnen enige lil 14 Advertentie ïf,01" rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en e^'PÜnen is onnodig. Togal bevrijdt li en afdoende van die pijnen. Togal baal O, «ndere middelen falen. Togal zuivert htj eren. is onschadeltig voor hart en maag. •hoth. en drogisten 0.95, I 2.40, 8.88. weken op de nieuwe spoordijk worden aangesloten. Wanneer de nieuwe spoor baan in gebruik genomen is, kan het definitieve viaduct Rijnsburgerweg afge bouwd worden en zal de overweg-misère bij het station voor goed tot het verleden behoren. Wanneer de treinen op 3 October in derdaad op de hoge baan gaan rijden, moet het nieuwe stationsgebouw klaar zijn. Het exterieur is zo goed als gereed; aan de inrichting wordt nog gewerkt. Inmiddels nadert ook het tweede per ron, voor treinen in de richting Amster dam, zijn voltooiing. Er wordt thans ge werkt aan de overkapping, die in verband met bezuinigingsmaatregelen slechts zestig meter lang zal worden. De wachtkamer-restauratie op dit perron is al gereed. Ook de werkzaamheden aan het derde perron vorderen goed. In de toekomst zal dit perron niet regelmatig gebruikt worden, zodat er geen overkap ping en wachtkamer komen. Totdat het eerste perron klaar zal zijn, moet dit derde perron dienst doen voor de treinen in de richting Den Haag. Het eerste perron komt op de plaats van de huidige spoorbaan en kan dus pas aangelegd worden wanneer de treinen op de nieuwe spoordijk rijden. Op dat grote ogenblik wacht ook de afbouw van de perrontunnels, die het stationsgebouw met de uerrons zullen verbinden. De werkzaamheden hieraan zullen meer dan een jaar in beslag nemen, zodat de reizigers, wanneer de nieuwe baan in gebruik genomen is, voorlopig via de oude baan de nieuwe perrons moeten bereiken, hetgeen on getwijfeld enig ongerief met zich mee zal brengen. In het onderschrift bij de gisteren in ons blad geplaatste afbeeldingen van de jubileumzegels, welke binnenkort door de P. T. T. in omloop worden ge brachtgelieve men te lezen, dat voor toezending f 1.38 per serie moet worden overgemaakt op Giro 395 van de direc teur van het postkantoor te Utrecht. De Memorie van Toelichting schetst verder de verhouding van de A.M.S. tot de school voor U.L.O. Zowel de A.M.S. als de U.L.O.-school hebben een belang rijke taak, maar die is lang niet dezelfde. Een reorganisatie van het U.L.O. wordt nog niet aan de orde gesteld. Er is daar een vernieuwingsstreven merkbaar, dat weldadig aandoet, en waarvan de resul taten dienen te worden afgewacht. Minister Rutten heeft er tenslotte nog op gewezen, dat de Nederlandse onder wijswetten veel te strak zijn. Té veel zaken zijn wettelijk vastgelegd, De lera ren zijn hierdoor veel te veel beperkt. Daar willen deze wetsontwerpen o.a. verandering in brengen. Straks zal men misschien de aanmerking maken, dat bepaalde zaken niet in de wet zijn op genomen. Dat is nu juist de bedoeling geweest! Veel zaken zullen n.l. geregeld moeten worden bij algemene maatregel van bestuur. Voorbereidend Hoger Onderwijs: Zesjarig gymnasium: klassieke op leiding. Zesjarig athenaeum (H.B.S.): mo derne richting. Lyceum: beide richtingen in één schooltype. Vierjarig avondlyceum- Middelbaar Onderwijs Vierjarige Algemeen Middelbare School. Vijfjarige Middelbare Meisjes school. Driejarige Algemeen Middelbare Vijfjarige Handelsavondschool. De A.M.S. kan zelfstandig zijn, maar zal meestal een afdeling vormen van athenaeum of ly ceum met gelijke tweejarige on derbouw. Bevestiging van het vorige vonnis, te weten een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest, is gisteren voor het Amsterdams gerechtshof ge- eist tegen de 28-jarige C. J. C. uit Utrecht, die erkende op 6 Februari j.l. laat in de avond de groentehandelaar J. D. den G. van zijn portefeuille met ongeveer f 1200 te hebben ontdaan. De verdachte vertelde ter zitting, dat hij op de bewuste avond twee zijner vrienden in de stad had ontmoet. Zij waren in gezelschap van de hem onbe kende groentehandelaar uit Wagenin- gen. Een zijner vrienden, de 39-jarige metaalbewerker C. S. G. V. uit Utrecht, had toen tegen de groentehandelaar ge zegd: „dat is een zware rechercheur. Hij heeft er de vorige week nog twee over hoop geschoten". Daarbij wees de me taalbewerker op verdachte. Verdachte erkende op deze sugges tie te zijn ingegaan. Hij had de groen tehandelaar. na een geënsceneerde ru zie, gevraagd waar hij woonde en toen de laatste als woonplaats Wage- ningen opgaf, gezegd: „kun jij je le gitimeren?" De groentehandelaar had daarop zijn portefeuille uit zijn binnenzak gehaald en de pseudo-rechercheur een legitimatie getoond. Daarop had verdachte gezegd: „Geef die portefeuille met dat geld maar hier. die kun je op het politiebureau weer terug bekomen". Vervolgens had hij de groentehande laar de ene kant opgestuurd en was met de metaalbewerker de andere kant opgegaan. Volgens verdachte hadden zij het geld thuis geteld en had de metaalbewerker er.zijn deel van opgeëist. Tenslotte zou de portefeuille aan de buitenkant op een vensterbank zijn achtergebleven, toen de beide vrienden, in de mening dat er een politie-auto naderde, over haast de benen namen. De 40-jarige gedupeerde groentehan delaar uit Wageningen, die als getuige werd gehoord, vertelde, dat hij de me taalbewerker met een andere vriend in Utrecht had ontmoet. De president van het hof verweet hem, dat hij, „met vreemde kerels en al zijn geld op zak" de bloemetjes buiten was gaan zetten. „U verdient haast niet beter, dan dat U het geld kwijt raakte", zo zeide de pre sident. Verdediger tot getuige:.„Waarom hebt u in een café met een bankbiljet van duizend gulden gezwaaid en aan de ober gevraagd, of hij het wisselen kon?" Getuige: „Och, dat weet ik niet". Verdediger: „Vond u dat leuk?" Getuige: „Ja, dat vind ik altijd leuk." Als getuige a décharge kwam ver volgens een vroegere medegevangene van de metaalbewerker, die zelf voor deze beroving een straf van een jaar ondergaat, vertellen, dat de laatste in de gevangenis gesnoefd had: „Ik heb de buit binnengehaald". De metaalbewerker, die daarop zelf onder ede werd gehoord, likte aan zijn vingers, voor hij deze opstak om de eed af te leggen. Hij ontkende met nadruk het geld in zijn bezit te heb ben gehad. De procureur-generaal deelde in zijn requisitoir mede, dat de verdachte, evenals trouwens de metaalbewerker, bijna tien maal is veroordeeld, meestal wegens diefstal en verduistering. Hij vroeg bevestiging. De raadsman was van mening, dat zijn cliënt niet zwaarder gestraft moet worden dan de metaalbewerker, die vol gens pleiter de auctor intellectualis is geweest. De eerste was 15 maanden en de tweede 12 maanden opgelegd. Het hof zal in deze zaak op 1 Juli a.s. uitspraak doen. Koning Leopold van België arriveerde Zaterdag op het vliegveld van Brussel na zijn grote reis naar Venezuela. Hij heeft er deelgenomen' aan een expedi tie, die een onderzoek instelde naar de bronnen van de Orinoco. Het Konink lijk' gezin was op het vliegveld aan wezig om de vroegere monarch te be groeten. V. I. a. r.: Prins Albert, Prinses de Réthy, Koning Boudewijn. Prinses els- Josephine Charlotte en Prins Alexander. De Vereniging Vrienden van het Zui derzeemuseum, welke 31 Mei j.l. vijf jaar bestond, houdt haar algemene ver gadering op Vrijdag a.s. te Enkhuizen. Over enkele weken wordt het tweede gedeelte van het binnenmuseum, de vleugel van het Peperhuis aan de Wier dijk, in gebruik genomen, bestemd voor bureaux, bibliotheek en expositie. Hier zal dit jaar een tentoonstelling van oude en moderne schilderkunst uit het Zuiderzeegebied worden ingericht. Het museum heeft in het afgelopen jaar 14.350 bezoekers geteld. Tot de be langrijkste aanwinsten van de laatste tijd behoren een Fries potschip, da laatste centerboard „Wilhelmina", een Enkhuizer veldschuit en een ansjovis- vlet. De politierechter voor Economische Zaken te Groningen heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de assistent-directeur S. van de Coöp. Melkproductenfabriek „De Ommelan den" tegen wie f 750.boete was ge- eist subs. 3 mnd. hechtenis. Verdachte had n.l. een onjuiste opgave van de voorraad suiker verstrekt. Hij ver zweeg 432.000 kg. suiker. De suiker werd verkocht en weer ingekocht en op die manier werd f 60.000 verdiend. De politierechter achtte de tenlaste legging bewezen en veroordeelde de assistent-directeur overeenkomstig de Advertentie Eik table! Chelarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. roemoe geneesmiaoeien. a r 'n 4tje doet wonderen! Als mijn moeder Zondags maar moeilijk weg kan komen, dan blijft ze een voudig thuis. En zij heeft dan ook ruimschoots de leeftijd overschreden, waar op de H. Moederkerk een mens vrijstelt van allerlei dwingende voorschriften. Maar zij, mijn moeder, zorgt op zo'n Zondag-zonder-kerkgang immer voor een overvloedige compen satie. Zo bidt zij in zulk een geval geloof ik wel vijf rozenhoedjes en vijfentwintig aktes van Geloof om het Onze Lieve Heer vooral maar duidelijk te doen zijn dat zij werkelijk van goeden wille is. Ten overvloede naar mijn mening. En ook zet zij altijd de Mis-uitzending van de K.R.O. aan. Laatst zat zij dan op Zondagmorgen vol devotie te luisteren naar een pre dikant. die via de luidspreker het woord Gods verkondigde. Af en toe knikte zij ingetogen met het hoofd om haar instemming met het gesprokene te betuigen. Hoe het kwam. weet ik niet precies, maar plotseling drong het tot haar door. wat ik al lang had be merkt, n.l. dat de predikant een pro testantse dominee moest zijn. In ieder geval draaide zij plotseling met grote beslistheid de knop om. En ik geloof zelfs dat ik haar hoorde mompelen: „Die snert-radio". Daarna is zij maar weer een rozen hoedje gaan bidden. Een goed gewapende en in uniform gestoken bende ter sterkte van ongeveer vijftien man is in het Begorse de woning binnengedrongen van de heer Winata, administrateur van de in de desa Ban- targadung gelegen onderneming Tji- rangkasbitung. Het slachtoffer werd van zijn bed gelicht en op hst erf van zijn woning door de terroristen ver moord. Daarna plunderden de bandie ten zijn huis. Bij de nieuwbouw 'in Ochten stond op een gegeven moment een der 150 aldaar gebouwde noodwo ningen in de weg. Die woning kon niet gemist worden en daarom, werd een nieuwe landbouwschuur er maar overheen gebouwd. Zo ont stond een huis in een huis. Toen gebeurde het, dat in de schuur een feest werd gevierd. De harmonie had zich genesteld op het. dak van de noodwoning en speelde er lustig op los. Ergens 'in een hoek was pro visorisch een tapkast ingericht en er heerste een lawaai van jewelste. Burgemeester Houtkoper, bezorgd voor de nachtrust van de beiconers van de noodwoning, ging eens een kijkje nemen en vond lot zijn grote verbazing de eigenaar rustig zittend in een luierstoel met zijn pantoffels aan en een verse pijp de krant te lezen. Dorpsstraat in het nieuw gebouwde dorp Ochten. Vraag mr. Johnson of hij even bij me wil komen, zei hij tot de binnentre dende bediende. Enkele ogenblikken later kwam de hotelhouder al buigend de kamer bin nen. Hallo, mr. Johnson! zei de detec tive. terwijl hij met uitgestoken hand op de ander toetrad. Blij, u te zien, inspecteur, zei mr. Johnson, eerbiedig de aangeboden hand drukkend. Het spijt me zeer, dat ik niet aanwezig was, toen u vanmiddag kwam, maar Mrs. Williams, zei hij dan aarze lend. H'm. De naam komt me bekend voor. Was het, eh, een alleenstaande dame? De detective knipte even met zijn ogen. Zo kunt u het opvatten, mr John son, zei hij dan. Maar het is niet on mogelijk, dat ze de keren, dat ze hier was, in gezelschap was vanmr. Wil liams. laten we maar zeggen. U bedoelt? De inspecteur knikte. Ik bedoel, mr. Johnson, dat het wel niet de eerste keer zal geweest zijn, dat (Van onze speciale verslaggever) In 1945 plaatsten de inwoners van Ochten in de Betuwe aan de Waal een bordje aan de ingang van hun dorp met het opschrift: „Dit was OchtenDat enigs- zins cynische zinnetje was volkomen in overeenstemming met de werkelijkheid, want Ochten was er na de oorlog niet meer. Alleen een enorme hoop puin en totaal verdronken landerijen herinnerden eraan dat daar eens een dorp had ge staan. Niet minder dan tachtig procent van de dorpskern was geheel verwoest. De wegen waren onbegaanbaar en bovendien bezaaid met landmijnen, de kerk, de school, het gemeentehuis en bijna 300 woningen en boerderijer. waren ver pulverd en uit de ruïnes kon men nauwelijks meer de oorspronkelijke gebou wen herkennen. In 1940 was Ochten in de Grebbelinie opgenomen en had toen danig te lijden, vooral van de inundatie. In 1944 er. 1945 lag het dorp zeven maanden lang in het frontgebied, als een fel omstreden stukje niemandsland tussen de Engelsen en de Duitsers. Ook toen stond het dorp onder water. Thans is dat bordje aan de ingang van Ochten verdwenen. Een geheel nieuw dorp is verrezen en Vrjjdag a.s. zal minister In 't Veld het komen openen. Dat wordt eer. zeer bijzondere gebeurtenis. Zijne Excellentie, de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, vult een niet onbelangrijk deel van zijn dagtaak met het openen van zoveelduizcndste nieuwe woningen, hij opent nieuwe deuren met nieuwe sleutels en onthult gevelstenen. Maar zover wij welen heeft hij nog nooit een heel nieuw dorp kunnen openen. En Ochten is nieuw, zó nieuw dat zelfs de oorspronkelijke inwoners het niet terugkennen. De radicale verwoesting heeft ook een radicale wederopbouw mogelijk gemaakt. Voor Ochten was dat het enige winstpunt uit de trieste en niets ontziende oorlog. Vóór 1940 waren de toestanden in dit dorp niet zo roos kleurig. Er was geen riolering en de af watering was bedroevend slecht. Ver schillende percelen stonden een groot deel van het jaar onder water en wa ren voor de bevolking practisch waar deloos. De volkshygiëne liet veel te wensen over wegens het ontbreken van waterleiding en de oude waterputten leverden vaak vies water. Kort en goed, ook zonder de oorlogsverwoesting wa ren ingrijpende maatregelen nodig ge weest. Evenwel had dan het gemeente bestuur vele tegenstanden moeten overwinnen, want het volk van Ochten was zeer gehecht aan zijn dorpje en nam daardoor alle ongemakken voor lief. Hoe dat zij, de oorlog vaagde Ochten van de kaart en burgemeester J. A. Houtkoper, die in 1945 burgemeester van een puinhoop was geworden, kon met een schone lei beginnen. Een zó schone lei zelfs, dat hij niets meer be zat. Met het gemeentehuis waren het archief en alle administratiebenodigd heden in vlammen opgegaan. Er was bij wijze van spreken geen potlood meer op papier te zetten; trouwens, papier was er ook niet. In een kamer van een der weinige gespaard gebleven huizen werd een provisorische gemeentesecretarie ge vestigd. Daar werd onversaagd begon- V '3^.: 'i 't Is goed. waarde heer! viel de in- u een paar mensen bij u kreeg, die zich specteur hem in de rede. Ga nu eens in die stoel tegenover me zitten, en luister goed. De hotelhouder, cfie het in zijn bran che blijkbaar naar den vlese was ge gaan, nam voorzichtig plaats. Er lag een trek van nieuwsgierigheid op zijn ronde en eerlijke gelaat. Ik hoef u wel niet te zeggen, mr. Johnson, begon de detective dat het van vertrouwelijke aard is, wat we nu gaan bespreken. En ik heb uw hulp nodig. De inspecteur wist maar al te goed, houder tot zijn verdediging aan, dat hij de ander in zijn zwak tastte, door die laatste woorden. Als ik u helpen kan, mr, Fielding, dan graag, dat weet u, haastte mr. John son zich, zijn gast te verzekeren. En natuurlijk zwijg ik. Dat is dan in orde, zei de inspec teur. Nu op de man af. Kunt u zich herinneren, dat hier wel eens een zekere mrs. Williams gelogeerd heeft? De hotelhouder dacht even na. mr. en mrs. „die-en-die" noemden. Mr. Johnson leek ietwat ontstemd en schoof onbehaaglijk op zijn stoel heen en weer Wei, ziet u, mr. Fielding. zei hij een tikje onbeholpen, als hotelhouder, in ons beroep, kunnen we niet altijd Ik weet wat u zeggen wilt, waarde heer, zei de inspecteur minzaam, en ik maak u dan ook helemaal geen ver wijten. We vragen altijd naar deugdelijke papieren, mr. Fielding, voerde de hotel- Natuurlijk, natuurlijk. Maar als ze vals zijn, kunt u het ook niet helpen. Haha! De detective schaterde het uit. Maar nu in ernst, ging hij voort, toen hij zag, dat de ander zich werkelijk voelen, kunt donkere dame, en nogal vriendelijk in haar manier van doen? Hoe oud schatte u haar zowat? Een jaar of veertig, zou ik zeggen. De detective knikte. U, hebt haar goed opgenomen, mr. Johnson, verklaarde hij tevreden, Dat was dan mrs. Williams. Maar hebt u mr. Williams ook wel eens gezien? Niet veel, mijnheer, antwoordde de hotelhouder, Ze kwamen namelijk nooit samen, ziet u. Mrs. Williams be stelde altijd de kamers, omdat mr. Wil liams pas later op de dag kon komen. Hij was voor zaken in de stad, zoals mrs. Williams zei, die hij eerst wilde afhan delen. ja, juist, zei de inspecteur. Maar nu die mr. Williams: hoe zag die eruit? O, die was veel ouder, mr. Fielding, antwoordde mr. Johnson. Een lange heer, met grijs haar en een grijze kne vel, en met een stevige bril op, met van die moderne grote glazen. En de hotelhouder kromde zijn rech terhand. als om de afmeting van de brilleglazen van mr. Williams aan te geven. Weer knikte de detectieve. Die beschrijving past op tal van oude heren, zeide hij. Vertel me eens, mr. Johnson: zou u mr. Williams terug- kennen, als u hem zo eens in de stad tegen kwam? Dat zou ik wel denken, mijnheer, zei de hotelhouder, die nu weer ongerust begon te worden, Als ik u vragen mag, mr. Fielding, het gaat hier toch niet om iets, waarmee ik als hotelhouder last kan krijgen? Ik heb hier een naam op te houden, mijnheer. De concurrentie is moordend, ziet u. en als Maak u niet ongerust, mijn vriend, viei de detectieve hem in de rede. U kent me genoeg, om te weten, dat ik er voor zorgen zal, dat uw bedrijf geen schade zal lijden, als deze zaak tot op- nen aan de immense taak een nieuw dorp te bouwen, waarin alle onvol komenheden van vroeger moesten wor den ondervangen en dat moest voldoen aan de modernste eisen van deze tijd. Door ir. W. P. van Harreveld uit Haar lem werd een wederopbouwplan ont worpen, dat de goedkeuring van het departement kon verwerven. Zo is, beschut achter de hoge Waal dijk, een riant villadorp verrezen. Hel rode dakpannen steken uit boven het geboomte en brede wegen doorsnijden het dorp. Feitelijk is niets meer op zijn plaats gebleven dan enkele tientallen huizen, die de oorlog overleefden. Al leen de bevolking en de naam zijn de zelfde gebleven. Na 1945 werd het gehele dorp ont eigend. De kerk. het gemeentehuis, de school en alle hoofdstraten werden ra dicaal verplaatst. Dit maakte een ruil verkaveling in en rondom het dorp no dig. Eenmaal daaraan begonnen groei de dit project aanzienlijk uit en werd ook Dodewaard erin betrokken. Water leiding en riolering werden aangelegd en een betere afwatering werd gegra ven. Wat in de voorbije zeven jaar in Ochten is verricht, is een zeer zeldzame prestatie. Eén enkel cijfer kan dat illustreren. In de periode van 18501944 dat is bijna een eeuw bedroeg het totaal der uitgaven op de gemeenterekenmg ruim 4-,i millioen. Gedurende de laatste zeven jaren werd voor meer dan li millioen uitgegeven. En dat spreekt voor een kleine gemeente boekdelen. Aanvankelijk was de bevolking het helemaal niet eens met de progressieve plannen van het gemeentebestuur. Zij wenste haar dorp terug zoals het was geweest. Een oud vrouwtje, dat ge- evacueerd was geweest en tijdens die periode in goede huizen en boerderijen ondergebracht was. ze; op een goede dag tot de burgemeester: „Als mijn kat sterft, laat ik hem nog in Ochten begraven. En een boer, die zijn boerderij moest herbouwen, was het niet eens met de wijzigingen die door de supervisor van het departement van Wederopbouw in zijn herbouwplannen waren aangebracht. Hij deelde daarop mede met herbouwen te wachten totdat deze man ofwel weg, ofwel dood zou zijn. Maar nu het nieu we dorp er staat, is eenieder toch te vreden. Dat blijkt wel uit het enthou siasme waarmee de bevolking' het ge meentehuis heeft gebouwd. Dit is ge heel opgetrokken door arbeiders uit het dorp zelf. Geschenken ter waarde van duizenden guldens kwamen binnen en zodoende kon een gebouw worden ge- plaatst dat ver boven de aanvankelijke begroting lag. Het is een fraai monu ment voor de ondernemingsgeest en moed van de Ochtenaren. „Dit was Ochten", stond er in 1945 op een groot bord geschreven nabij een troosteloze puinhoop vam. ver vuilde huizen en boerderijen. onprettig begon te voelen, kunt u zich iemand van die naam herinneren? ----- - - - Ik geloof wel, dat ik nu weet, wie lossing komt. Maar nu moeten we drie u bedoelt, zei de hotelhouder, wat meer dingen afspreken. op zijn gemak. Was het een knappe, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3