„Democratisch blok" keurt vorming Oost-Duitse strijdkrachten goed HIT DOMEIN DER VROUW Goed loéê zijn is een kunst Door valse belastingaangifte zichzelf benadeeld? W.-Duitsland biedt goederen ter waarde van 3 milliard aan L' Verstandige omgang met de nylonkous Me ALBERT HE1JN ondervond sterke omzetstijging in 1951 De maaltijd van de dag Internationale rechtspraak m 25 39 65 VAN AMERONGEN Vrije Duitse Jeugd moet zich vrijwillig voor gewapende dienst opgeven Spionnageproces tegen Enbom Staat kwam er niet te kort aan Israël: Basis voor hervatting overleg Export wordt moeilijker en kostbaarder Discussies over auteursrechten Britse pleiter ducht ernstige consequenties BESCHUIT RIVIÈRA SPRITS RO ONTBIJTSPEK HUISHOUDJAM WOENSDAG 18 JUNI 1952 PAGINA 4 Zij miste opeens zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Sinds 1941 ontving hij tienduizend kronen Austr. werkgevers willen lagere lonen en langere werktijden Pensioen aan weduwe van Blokzijl? Het pensioen van NSB- burgemeester Thomassen Herstelbetalingen aan de Joden Roofoverval Susteren berecht Kon, bezoek W.'Friesland Prins maakt tocht gedeeltelijk mee De oorlogsschade-uitkeringen van de Japanse regering Internationaal congres te Amsterdam Via Vreemdelingenlegioen naar O.-Duitse volks politic HET OLIEGESCHIL IN HET VREDESPALEIS i HHP 4 iidlIIIP 1 ct 1'e£(erUkK0^ Het „Democratische blok" van Oost- Diytse partyen heeft in een Dinsdag ge publiceerde resolutie zich uitgesproken voor de oprichting van Oost-Duitse strijdkrachten als antwoord op de her bewapening van West-Duitsland. „Een ieder, die niet bereid is de vrede te be schermen met een wapen in de hand, moedigt de agressor aan en brengt de vrede in gevaar", zo heet het in ge noemde resolutie, waarin verder o.m. gezegd wordt, dat, indien alle vredelie vende volkeren in Oost en West zich verenigen, de ratificatie van de con ventie van Bonn kan worden voorko men en de West-Duitse regering ten val kan worden gebracht. In de resolutie werd niet gezegd, dat een communistisch leger al is opge richt. doch ingelichte kringen zeggen, dat het eerste bataljon van dit leger, het „Wilhelm Pieck-bataljon", uit zes duizend man bestaande, vorige week te Königsbrück in Saksen is gevormd. Deze kringen zeggen er naar te streven voor het eind van dit jaar twaalf divi sies, 120.000 man omvattend, onder de wapenen te hebben. De 60.000 man om vattende speciale eenheden van de Volkspolitie zullen als kern van het leger gebruikt worden. Gemeld wordt, dat de Oost-Duitse communistische partij besloten heeft iedere weerstand tegen de vorming dezer strijdkrachten onder haar func tionarissen als „openlijk verraad" te beschouwen. De leden van de vrije Duitse Jeugd, die zich niet vrijwillig opgeven voor de gewapende dienst, zouden volgens een bericht, oneervol uit de organisatie gestoten worden. In bevoegde kringen te Bonn schat men het aantal personen, dat na de Oost-Duitse ..inkapselingsmaatregelen" naar West-Duitsland is uitgeweken, óp 7500. Meer dan zeshonderd gezinnen wer den gisteren verwijderd uit de veilig heidszone aan de Oost-Duitse grens. De Bond van Vrije Juristen in West-Ber- lijn heeft verklaard, dat 450 gezinnen weggevoerd werden uit Ilsenburg (Sak sen Anhalt) en 170 gezinnen uit Sonne- berg (Thüringen) in de voortschrijden de campagne van de communistische politie tegen „politiek onbetrouwbaren". Advertentie Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltij den. Totdat zij merkte dat er iets aan de maizena ha perde, 't was niet de u\aizena die ze gewend was; de naam DU RYE A stond niet op het pak. Zeker, zehad MAÏZENA D U R Y E A gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet ge kregen. Iets om te onthou den.' Voor eens en altijd: Niet alleen MAÏZENA DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. Op de tweede dag van het spionnage proces in Stockholm heeft de hoofdbe- schuldigde. Fridjof Enbom, bekend sinds 1941 militaire inlichtingen aan Sovjet diplomaten te hebben verkocht en zes communisten te hebben aangeworven voor spionnagewerk. Gewooniyk ontving hjj vijfhonderd kronen voor het ver strekken van inlichtingen. Het laatste had hy contact gehad met de Sovjet- Russische assistent-attaché voor militai re zaken, Jegorrof, die Zweden in Januari, na Enbom's arrestatie verliet. Enbom zeide de Russen inlichtingen te hebben gegeven, omdat hy vreesde, dat de Duitsers een inval zouden doen en in het geheel ongeveer tienduizend kronen te hebben ontvangen. In de periode van 1943 tot 1950 had Enbom vier Russische contacten. De naam van de eerste, die hem een kortegolfzender gaf, kwam hij nooit te weten, maar de anderen waren: Fedor Chernov, tweede secretaris van de Russische ambassade in Stockholm Peter Zavaruhkin, attaché, en Victor Egerov. plaatsvervangend militair at taché. Eens had Enbom ook een ont moeting met de vertegenwoordiger van Tass in Zweden Victor Anissi- mov, de beruchte contactman van de Zweedse spion Hilding Andersson, een marine-ingenieur, die in het najaar van 1950 tot levenslange gevangenis straf veroordeeld werd. De Australische werkgevers zullen binnenkort het Hof van Arbitrage ver zoeken het basisloon met 2.3 Austral, ponden te verlagen en het aantal werk uren per week te verhogen van 40 tot 44. zy menen, dat de vooruitgang der werkgelegenheid in gevaar worden ge- Australische industrieën en zelfs de bracht door de styging der productie- bosten, die o.m. zou zijn veroorzaakt door de korte werktijden en de hoge lonen. Het Verbond van Vakverenigingen zal zich krachtig verzetten tegen het verzoek der werkgevers. Van officiële zijde wordt ons meege deeld: „Bij het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kwam begin 1950 van mevrouw Blokzijl het verzoek binnen voor pensioen in aanmerking te komen. De betrokken departementale dienst was van oordeel, dat volgens de wettelijke regelingen de weduwe, op wier gedrag tijdens de bezet ting niets was aan te merken in haar pen sioenrechten hersteld behoort te wor den. Daarvoor was echter om louter formele redenen gedeeltelijk herstéi van de pensioenrechten van haar over leden man noodzakelijk. De commissie van advies Zuiveringsbesluit 1950 (com- missie-Patijn) adviseerde in deze zin aan de minister van O., K. en W. Deze nam in Augustus 1950 een ongeveer ge lijkluidende beslissing. Een jaar later reeg twijfel over de juistheid van de interpretatie der betreffende wettelijke regelingen. De Pensioenraad wees het verzoek van de weduwe af, waarna mevr. Blokzijl in beroep ging. 22 ^Juni zal de Centrale Raad van beroep te Utrecht in deze zaak uitspraak doen. Verschenen is het verslag van de Commissie voor de Verzoekschriften omtrent de inlichtingen op het adres van mr. A. M. P. Thomassen, oud-bur gemeester, wonende te 's-Hertogen- bosch, houdende verzoek te bevorde ren, dat hij op een redelijke wijze in zyn pensioenrecht wordt hersteld. Hieraan ontlenen wij het volgende: Adressant is in 1940 lid geworden van de N. S. B. en gedurende de Duitse bezetting van zeven verschillende ge meenten burgemeester geweest. Hij is van oordeel, dat hij zich niet heeft schuldig gemaakt aan politieke misdrij ven, hetgeen naar zijn mening hieruit blijkt, dat de hoge autoriteit te 's-Her- togenbosch hem het recht tot het be kleden van openbare ambten heeft doen behouden. De minister van Binnenlandse Za ken heeft adressant voor één pet. in zijn aanspraken in zijn pensioenrechten, hersteld. De toekenning van dit ge ringe percentage dezer rechten is ge schied om te bereiken, dat de nagela ten betrekkingen van adressant, ook indien hy niet in staat zou zijn zich het uitzicht op gezinspensioen te ver zekeren, toch aanspraak op pensioen kunnen doen gelden, indien adressant als pensioen genietende zou overla den. De Commissie voor de Verzoekschrif ten is echter van oordeel, dat aan het verzoek geen gevolg kan worden gege ven. In hotel Beaurivage te Lausanne heeft Koning Talal een ontmoeting gehad met zijn broer Naif, Koning Talal (in het midden) verlaat het hotel, waar het onderhoud heeft plaats gevonden. Links zijn zoontje Hussan met de kinderjuf frouw en rechts Herfez Abdul Hadi, ka merheer. Een proces tegen de aannemer G. W. P. uit de Haarlemmermeer, die wegens onjuiste aangifte, als bedoeld in het buitengewoon navorderingsbesluit, door de rechtbank te Haarlem tot vijf maan den was veroordeeld, en die Dinsdag in hoger beroep voor het Amsterdams Ge rechtshof terecht stond, nam een voor de verdachte onverwachte, gunstige wen ding, toen een belastingambtenaar als getuige-deskundige verklaarde, dat de Staat in feite door de valse aangifte bevoordeeld was in plaats van bena deeld. De verdachte erkende in Februari 1948 valselijk op het aangiftebiljet, hem inge volge het buitengewoon navorderings besluit toegezonden, te hebben ingevuld, dat hij in de oorlogsjaren zijn inkomsten juist had opgegeven. In werkelijkheid had hij in die jaren voor f 30.000 aan effecten gekocht, die hij voor de belas tingen steeds had verzwegen. Na de bevrijding, zo erkende hij des gevraagd, was hij wegens collaboratie met de vijand gevangen genomen. Nog voor 1948 werden hem zeer hoge defini- De Westduitse Bondsrepubliek wil Is raël en de Joodse Wereldorganisatie goe deren ter waarde van drie milliard mark (ruim 2.500 millioen gulden) aanbieden als schadevergoeding voor de misdaden van de Nazi's tegen de Joden. Het ka binet heeft zich Dinsdag met dit plan aecoord verklaard. De Westduitse dele gatie by de besprekingen te Den Haag zal dit aanbod aan de vertegenwoordi gers van Israël en de Joodse Wereld organisatie overbrengen, wanneer de conferentie wordt hervat, hetgeen vol gens een woordvoerder der Westduitse regering morgen zal geschieden. De Bondsregering zal voorstellen de leveranties over twaalf jaar te verdelen, en wel op de volgende wijze: twee zen dingen elk ter waarde van tweehonderd millioen mark (ruim 170 millioen gul den), vóór 31 Maart 1954 en van dit jaar af tien jaarlijkse leveranties ter waarde van 250 millioen mark (meer dan 200 millioen gulden). Het resterende bedrag (100 millioen mark of ruim 83 millioen gulden) hoopt de Bondsregering te dek ken door een buitenlandse lening of door geM „uit andere bronnen". De woordvoerder verklaarde met na druk. dat het Westduitse voorstel slechts Voor de Maastrichtse rechtbank heb ben terechtgestaan de machinist J. M. C. en ziin vrouw, beiden uit Echt, de dienstbode H. M van de B. uit Sittard, M. Th. J., huisvrouw van Sch.. en M. J. J.. huisvrouw van N. uit Echt. Allen werden verdacht van een roofoverval op de alleenwonende 83-jarige W. Hoo- rens op 15 Maart. Terwyi de man de grijsaard dwong in zijn stoel te blijven zitten, zouden de vier vrouwen in de woning aller lei dingen hebben geroofd, o.a. een costuum, een overjas, een horloge, een schilderij, dekens enz. De man perste de oude nog tien gul den af en nam uit de schuur de fiets van Hoorens weg. De gestolen voorwer pen werden door de daders onder el- - verdeeld. Vrouw C. was onder een valse naam bij de oude man gaan werken, met de bedoeling haar slag te slaan. Toen dief stal van een horloge mislukt was werd de roofoverval opgezet. De initiatief neemster zou mevr. Sch. uit Echt ge weest zijn. Voor de rechtbank bekenden de ver dachten aarzelend en gedeeltelijk hun schuld, maar zij deden het voorkomèn alsof het hele geval niet zo ernstig be doeld was, alhoewel ze toegaven, dat de opzet van stelen wel aanwezig is ge weest. De officier van justitie vroeg tegen de man C. anderhalf jaar met ter beschik king stelling van de regering, tegen de dienstbode van de B. een jaar, tegen vrouw Sch. twee jaar en tegen vrouw van N. anderhalf jaar. Uitspraak 30 Juni. Prins Bernhard is in zoverre her steld, dat hij het programma, dat was vastgesteld voor het Koninklijk bezoek aan Alkmaar en West-Friesland op 20 Juni a.s. gedeeltelik zal kunnen mee maken. Na het bezoek aan Alkmaar zal de Prins zich per auto naar Hoorn begeven, waar het koninklijk jacht „Piet Hein" gemeerd ligt. De prins zal het programma in Hoorn weer volgen De aangekondigde bezoeken van de Prins aan het dijkgat in de Wieringer- meer en aan Sijbekarspel komen te vervallen. een aanbod is, waarover gepraat kan worden. Naar zijn mening zouden Israël en de Joodse Wereldorganisatie onder ling regelingen kunnen treffen over de verdeling der schadevergoeding. Israël zal het Westduitse aanbod waar. schynlijk aanvaarden als een basis voor de hervatting van de herstelbetalings- onderhandelingen, aldus meldt A. P. Uit een verklaring van Dinsdagavond blijkt volgens A.P., dat het Israëlisch kabinet de som beschouwt als een bevredigende basis voor verdere onderhandelingen over de betalingsvoorwaarden. De Duit sers spreken van 12 jaariykse termijnen, die geheel in producten voldaan moeten worden, terwyi Israël gedeeltelijk con tanten en betaling op korte termijn wil. tieve aanslagen over de oorlogsjaren uitgereikt. Na enige discussie werden de drie ge tuigen, van wie de laatste getuige-des kundige was, het eens over het feit, dat „de opgelegde aanslagen maar een slag in de iucht waren geweest". Verdachte had in feite zoveel belasting betaald, dat zijn ontduiking door de Staat allang ge corrigeerd was. De procureur-generaal merkte op dit punt op, dat indien verdachte deson danks in 1948 alsnog het bezit van de effecten had opgegeven hij toch een hogere aanslag zou hebben gekregen, dan nu het geval is geweest. De getuige- deskundige ontkende dit en legde uit, dat het aangiftebiljet van het buitenge woon navorderingsbesluit als „generaal pardon" en voorts als controle over het vermogen was bedoeld, en dat op deze speciale aangifte geen aanslag volgde. In een ingewikkeld belasting-technisch betoog, voerde hij zelfs aan, dat indien verdachte in 1948 wel eerlijk zijn biljet zou hebben ingevuld de Staat er juist op achteruit zou zijn gegaan, m.a.w., dat verdachte zich zelf onbewust aan het benadelen was, toen hij het biljet onjuist invulde, ook al zou dit nimmer aan het licht zijn gekomen. In zijn requisitoir betoogde de procu reur-generaal, dat het vals invullen van belastingbiljetten altijd strafbaar is, ook al lijdt het Rijk daardoor misschien geen schade. De procureur zei wel te willen aannemen, dat in dit geval de Staat niet was benadeeld, maar achtte een gevan genisstraf desniettemin op zijn plaats. Een straf van 5 maanden achtte hij „misschien wel iets te hoog", zodat hij tenslotte 3 maanden gevangenisstraf eiste. Uitspraak 1 Juli. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt er op ge wezen, dat de mogelijkheid om bij de Japanse regering aanspraken op scha deloosstelling in te dienen voor oor logsschade, uitsluitend betrekking heeft op oorlogsschade, welke werd ge leden binnen het huidige Japanse ter ritoir, dus niet in Indonesië of andere destijds door Japan bezette gebieden. - "s i: Albert Heyn N.V. te Zaandam behaal de over het boekjaar 1951 een exploita tiesaldo van f 5.519.741 (3.690.812). Na afschrijvingen ad f 3.257.266 (1.887.245) resteert een nettowinst van f 2.262.475 (1.803.567). Voorgesteld wordt hiervan f 233.542 (194.448) te bestemmen voor tantièmes; f 1. 006.812 (808.801) te reser veren voor belastingen, waarna 8 (v. j. 3 pet. in contanten en 5 pet in aandelen of contanten) pet, kan worden uitge keerd op de gewone aandelen en aan op- rlehtersaandeleiy in totaal een bedrag van f 52.800 51.600) ter beschikking kan worden gesteld. In het verslag van de directie wordt o.m. opgemerkt, dat de jaar-omzet is toe genomen van ca. f 85 mlln- in 1950 tot ongeveer f 103 milln. in 1951. De stij ging van de voorraden van f 11,3 milln. tot f 13,7 milln. houdt verband met de uitvoering van belangrijke exportorders en slechts voor een gering bedrag met de stijging van enkele artikelen. Omtrent de toeneming der vorderingen wordt opge merkt. dat ook dit verband houdt met de stijging in de exportactiviteit. De directie deelt verder mede dat de noodzakelijke uitbreidingen voor verre weg het grootste deel uit de afschrijvin- et nylonkousen moet men verstandig om gaan wil men ple zier hebben van het hoge bedrag dat men ervoor neer legt. Tot die verstandige omgang behoort onder an dere dat men, wanneer men een nieuw paar aanschaft, men twee paar neemt van dezelfde soort en kleur, maar koop die twee paar dan op hetzelfde moment en niet een paar weken na elkaar, want dan heeft men kans, dat er een nieuwe „zen ding" binnen is en dat van die nieuwe partij de hiel bijvoorbeeld twee centime ter hoger zit dan van de eerst gekochte kous. Mis schien is dat een handig trucje van de kousenfahriek om voortdurend en snel te veranderen, des te meer kans dat de vrouw haar kousen niet lang kan dragen door verschillende paren te combineren Naast de vele import-ny lons is thans de Neder landse nylonkous haar plaats in de winkels hard aan het veroveren. Nylondraad ou der de naam enkalon wordt in de A.K.U.-fabriek in Em- roen gesponnen uit grond stoffen, die een afvalproduct zijn van de mijnen. Bij het kopen van kousen moet men ten eerste letten op „eerste" óf „tweede" keus en dan vooral op de rekbaarheid van de boord. Want een nauwe, niet soepele boord doet de kous lelijk om het been zitten. Men lette ook op de lengte, want wie vindt het prettig om de boord te moeten omslaan? Het is ook van belang dat de boord eveneens van nylon is en niet van katoen, want dan heeft men des ochtends het euvel, dat, na het avondbad, dat men de nylon nu een maal dagelijks mpet geven, volgende ochtend het de Na de officiële opening in de Koop mansbeurs te Amsterdam heeft het in ternationale auteursrechtencongres zich in vier afdelingen gesplitst. Gisteren hebben de onderafdelingen zich bezig gehouden met de bestudering van voor schrijvers en componisten belangrijke problemen en voorstellen. De schrij vers, onder voorzitterschap van Pierre Descaves, spraken o.m. over de „uni versele conventie" (convention univer- selle). die gedacht is als een nieuw in ternationaal stelsel van auteursbescher ming ter vervanging van de Berner conventie en, in tegenstelling tot deze, met de deelneming der Verenigde Sta ten, waarvan toehoorders op het con gres aanwezig zijn. In de afdeling componisten is gespro ken over de toenemende neiging van filmproducenten in verschillende lan den om componisten van filmmuziek te bewegen afstand te doen van de uit voeringsrechten op hun muziek, opdat de filmproducenten en niet de compo nisten de opbrengst dezer rechten ge nieten. Van Nederlandse zyde werd ter tafel gebracht, naar mr. Guillaume Landré ons meedeelde, dat de compo nisten, die aan een dergelijke op hen uitgeoefende druk toegeven, uit hun auteursrechtorganisatie geroyeerd die nen te worden. Tevens is eén discussie gevoerd over het begrip „mechanische reproductie van muziek voor eigen gebruik gen konden worden gefinancierd. Hoewel in de verschillende bedrijven de in vloed wordt gemerkt van de dalende koopkracht van het publiek en de nog steeds toenemende kosten, meent de directie dat de resultaten over 1951 be vredigend kunnen worden geacht. Alle vennootschappen in het Albert Heyn- concern hebben tot dit resultaat bijge dragen. De export van verse en ge condenseerde melk, melkproducten en kaas nam opnieuw toe, daarentegen werd van enkele andere producten de export moeilijker, in het bijzonder door invoer- restricties in het ponden- en franc-ge bied en verwacht moet worden, dat het behoud van en de vermeerdering van omzet in het buitenland ook in de toe komst groter moeilijkheden en kosten zal veroorzaken.. Hoewel de toekomst op het ogenblik voor het bedrijfsleven onzeker schijnt en vooral in de kruideniersbranche een buitengewoon scherpe concurrentie heerst, neemt de directie ook voor 1952 voor het concern als geheel gezien, een bevredigend resultaat te mogen ver wachten Het zal noodzakelijk zijn met grote scherpte er op toe te zien, dat de bedrijfskosten niet een zodanig peil bereiken, dat zij een bedreiging vormen voor de rentabiliteit van het concern. (Van onze correspondent in Duitsland) Volgens in West-Duitsland verspreide berichten zijn tegen de 200 Duitse sol daten uit het Franse Vreemdelingen legioen in Vietnam door de communisti sche troepen gevangen genomen, van daar naar Rusland overgebracht, waar zy in een speciaal kamp omgeschoold werden en dan min of meer gedwongen werden bij de volkspolitie in Oost- Duitsland dienst te nemen. In het alge meen wordt aangenomen, dat tegen de 10.000 Duitsers in het Vreemdelingen legioen in Vietnam vechten, zodat het niet uitgesloten is, dat ook nog in de toekomst meer van de krijgsgevangenen via Moskou naar Oost-Duitsland komen en daar in de volkspolitie opgenomen worden. kousbeen wèl droog is en de boord nog vochtig. De grootste ellende van de overigens gewaardeerde ny lon is het snelle ladderen, wat komt omdat de ny- loondraad zo uitermate glad is. Eén losse steek springt een geweldig eind uit de band! Ladderloze kousen zijn zoanig gebreid dat de toeren telkens verspringen, ze zijn echter niet onverdeeld fraai omdat ze wel eens minder glad om het been sluiten. Tenslotte kan iedereen, die maar een betrekkelijk laag bedrag wil uitgeven voor een paar kousen, dat per slot zo uiteivt kwetsbaar blijft, standaardkousen ne men, maar die zijn minder fraai van vorm, omdat ze rond gebreid zijn en er la ter een „fob"-naad in is ge maakt. De goed gevormde kous wordt vlak gebreid, met minderingen, en later dichtgenaaid. De dubbele boord, die eindigt in een opening, is het herken ningsteken van deze zoge naamde „fully fashioned" kousen. Als laatste raad - zij ver meld dat in de buurt van chemische fabrieken, die scherpe dampen de atmos feer in stoten, het wel eens wil gebeuren, dat er zomaar gaten en ladders vallen in de kousen van de voorbij gangsters. Zulke dingen zijn hier wel eens gebeurd, maar natuurlijk ook in Ame rika.... V.V.W/.V.VAV.V.V De huisvrouw die het prettig vindt, dat een ander haar eens helpt bij het bedenken van de maaltijden, vindt hieronder een week-menu voor de maand Juni, met enkele uit gewerkte recepten, o.a. van hartige pannekoekjes, een lekkere en voedzame afwis seling. Zondag: Griesmeelsoep met groene kruiden gestoofd klapstuk, aardappelen, (peu len met) worteltjes yoghurt met vruchten. Maandag: Tomaat, gevuld met rest koud vlees, aardap pelen, stoofsla (wentelteef jes met stroopjesvet). Dinsdag: Haring, gebakken aardappelen, rauwe sla. Woensdag: Aardappelen, bloemkool (peterseliesaus) dikke rijstebrij met rabar- bermoes. ogé's en vis blijven drie dagen fris", was een van de spreuken, die mijn tante placht te gebrui ken en die, hoewel zijzelf al jaren dood is, nog steeds in de familie in zwang geble ven is. Het is een wijze spreuk, die vooral nu de vacantietijd weer voor de deur staat, wel enige over weging waard is. Natuurlijk gaat de spreuk niet altijd en niet in alle opzichten op. Zo min als alle vis altijd na drie dagen bedorven is wij denken aan de koude win terdagen zo min behoeft iedere logé na drie dagen voor zijn gastheer of gast vrouw tot een last te zijn geworden. Er zijn echter ook dagen, dat de vis het niet eens drie dagen uithoudt en evengoed zijn er logé's. die men na anderhalve dag beu is. Als u het plan opvat uit logeren te gaan, dient u er van te voren zeker van te zijn. dat u welkom bent. Logé's, die zich ons bestaan alleen herinneren, als ze toe vallig eens een goedkoop lo geeradres nodig hebben, hebben als vrienden al bitter weinig te betekenen. Natuur lijk maakt het ook een groot verschil of u in een gezin met kinderen of met uit sluitend volwassenen terecht komt. Logé's, die al te be hulpzaam willen zijn, kun nen even hinderlijk of zo mogelijk nog hinderlijker zijn, dan die, die zich van alle kanten laten bedienen. Hebt u b.v. wel eens een logé gehad, die 's morgens al op was voor er nog iemand anders uit de veren was? Die bij alles wilde helpen? Zo van: „Laat mij nu vanmid dag die pudding eens maken. O nee, zeg, ik vind het reuze-gezellig." Dat u h misschien helemaal niet t zellig vindt, dat u veel hev samen rustig een paar b°°° schappen gaat doen en y°? hurt na-eet. komt eenvoud»» niet bij haar op. Wel nee, z moet en zal helpen. Zon lekker recept. „Ik zal straks even voor je opscMU ven." Beleefdheidshalve la je je gast haar gang gaan e je zegt maar niet. dat het j eigenlijk helemaal niet pay om aan een, overbodig®' pudding vijf kostbare. ®»er.® te besteden. Zo'n logé is derdaad in minder dan or dagen haar „frisheid" kwij Niet minder lastig echt® is een logé, die in een dru gezin met kleine kinder»? de „gevierde gast" komt spe' len. Die zich hult in ter besmettelijke toiletjes. 01 zeker niet berekend zijn de aanraking van nu een maal niet al te schone k,n' derhandjes. Die de kindere dan ook behandelt als lasy ge. maar helaas onvermijj»®' lijke wezentjes. Of die in ne andere uiterste vervalt, 3 kinderen „schatjes" vindt dat luidkeels de hele das verkondigt, ze volstopt tb® allerlei snoep en lekkers e' ze zo verwent, dat er na logeerpartij geen land mee mee te bezeilen is. Probeer de juiste vorm vinden. Als u ziet, dat dp gastvrouw het druk heel bied dan op bescheiden' maar eerlijke wijze uw hu»P aan. U zult gauw genoes merken of die welkom is 61 niet. Wees behulpzaam zond®' opdringerig te zijn en als tl* gastvrouw daar plezier heeft, laat u dan ook geru»' eens verwennen, maar wee» nooit veeleisend. Ook goed logé zijn is een kunst. Donderdag: (aspergesoep) hartige pannekoekjes, aardappelen, spinazie. Vrijdag: Capucijners (ge bakken spek), aardappelen, sla van soep-tomaat en kom kommer, maizenapudding met chocoladesaus (en gehakte pinda's). Zaterdag: (capucijnersoep) posteleinstampot grut- tenpap. Voor de soep van Zondag kan de bouillon van het klap stuk gebruikt worden. Peu len en worteltjes in één pan koken. Jonge peultjes 15 mi nuten, oude ongeveer 30 min. Wanneer de groenten gaar zijn, boter of margarine en fijngesneden peterselie er door schudden. Op Maandag de tomaten halveren en het vruchtvlees er uit scheppen biet een ie peitje. De re';t vlees in blok jes snijden en vermengen met het tomatenvlees, (en blokjes augurk en mayonnai se of slasaus). Ieder tomaten- bakje op een blaadje stoof sla leggen. De donkere bladen van de sla stoven, de binnenste gele voor rauwe sla houden. Voor de soep van Donder dag 125 h 250 gr. soepasper ges gaarkoken en de groente door een zeef wrijven. Bieslook en kervel kunnen aan de groentesla van Vrij dag een pittige smaak geven. De pudding in éénpersoons porties (bijv. in kopjes) ma ken en met een warme of koude saus geven. Een paar pinda's fijnhakken en op het laatst over de pudding strooien. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN. Gestoofd klapstuk. Onge veer 400 gr. klapstuk, 80 gr. boter of margarine, 40 gr. bloem, een uitje, stukje wor tel, peterselie, (laurierblad), zout. Het vlees opzetten in ruim heet water met zout, van een (Van onze Haagse redacteur) Terwyi overal de berichten en geruchten circuleerden over verkoop van Per zische olie aan diverse" gegadigden, is van Engelse zyde by de behandeling van het oliegeschil In Den Haag in alle kalmte een uiterst grondige pleitrede van 70 foliovellen tekst voorgedragen. Daarmee is op het eind van de vorige week doen de geweest de passieloze procureur-generaal, Sir Lionel Heald, wiens taak eer gisteren en gisteren was overgenomen door de procureur, Sir Eric Beckett, die in zijn welverzorgde voordracht dat lichte stotteren cultiveert, waar sommige En gelsen plezier in hebben. betreft heeft de Engelse party e Er zit voortdurend iets onwerkelijks in de behandeling van deze affaire: terwijl de zaken in Abadan voortgang schijnen te vinden, sloven de Britten zich uit de competentie van het Hof aan te tonen, welke door de Belgische professor Rolin is aangevochten. Bij rustige bestudering van de vertogen krijgt men echter de indruk, dat de be tekenis van dit juridisch debat verder zal reiken dan de kwestie zelf, welke aan de orde is. En dan doelen we nog niet zozeer op de Engelse opmerking, dat in de gedachtengang van de Perzep het Hof buitenspel komt te staan, zodra de term „nationalisatie" of een ander toverwoord valt. Van meer fundamen teel belang is de vraag welke kansen er na de theorie-Rolin overblijven voor internationale rechtspraak; de kwestie of men zich aan een uitspraak ook inderdaad houdt, nu nog daargelaten. Op dit stuk heeft Sir Eric Beckett enkele uitspraken 'gedaan welke niet be paald hoopvol stemmen. Gisteren bij voorbeeld resumeerde hij de stellingen van zijn opponent als volgt. Aangele genheden, welke vanwege hun politiek karakter vooral een land zelf raken, blijven ter competentie van de eigen rechter, ook wanneer zij in de interna- tonale sfeer terechtkomen. Zij worden alleen maar onttrokken aan die rechter voor gevallen, waarin sprake is van een expliciete overdracht van rechtsbe voegdheid aan een supranationale rech ter, gelijk bijvoorbeeld bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Bij een dergelijke theorie vroeg dé Britse pleiter zich toch werkelijk af waar men heengaat als een Hof, speciaal ingesteld om internationaal recht tussen staten toe te passen, niet meer bevoegd zou zijn te oordelen over zaken, welke behoren tot de verdragen tussen die staten, noch over aangelegenheden van internationaal recht. Uiteraard: de Britten stellen dit extra scherp, maar dat bij deze zaak de belangx'ijkste, welke het Interna tionaal Gerechtshof te behandelen heeft schijfjes ui en wortel, t3^' jes peterselie (en laurly' blad). De bouillon tegen <j kook aan houden gedurend een uurtje. Hierna het vle» er uit nemen en in blokje^ snijden en deze laten uitdart»? pen. Het vlees door w3 bloem wentelen en in brul!L boter of margarine aan 3i\ kanten bruin bakken. v rest van de bloem toevoeg»® even meebakken en 4 a 5 bouillon er al roerende b'J schenken. Het vlees zacht.1® verder gaar stoven in de sa»1 Stooftijd ongeveer 1 uur. E® gedeelte van het vlees a co terhouden voor de volge»1^ dag (ditafspoelen in bouillon) tjf Hartige pamiekoekjes 10 stuks). 100 gr. ham(worS' 50 gr. geraspte kaas, 125 6' bloem of bakmeel. 2 dl. nVeLg zout, boter of margarine- 'ri bloem of het bakmeel. aa,.> mengen met de melk ed j" een glad beslag roeren. 1 ham (worst) klein snijden e evenals de geraspte ksa-J door het beslag mengen, f nodig zout toevoegen. »3 het beslag pannekoekjes b3y ken. Deze warm of koud t ven. Na het bakken de t>, nodigde hoeveelheid boter margarine voor over de aai' appelen, bruin laten worfi® in de koekepan en met »e water afmaken. ,3 Chocoladesaus. 45 gr- A, eétlepels) suiker, 15 gr. 2 eetlepels) cacao, een lepel stroop, 1 'A dl. (bU1 een kopje) water. De suiker en de cacao do®^ eenroeren en aanmengen O1 het water. De lepel stro®® toevoegen en de massa ink ken in een open panned totdat ze gelijkmatig aaP achterkant van een leP_„ blijft hangen. De saus afkoelen, proeven en zo n° nog iets suiker eraan to gen. (Deze saus kan ook |1 bruikt worden om koude cd colademelk te maken). gekregen het bestaan van de in,e nationale rechtspraak zelf in beroef'lL komt, lijkt moeilijk te betwisten, f Perzische stellingen scheppen uitzond^, lijke moeilijkheden voor het intern3'1 nale recht, zei Sir Eric Beckett. Wat verder de competentiekwee Uho«el«» detail uitspinnend en steeds nuu—,, zij het soms met nauw verholen 3 m casme, slechts een enkele keer e® geïrriteerd prof. Rolin een niet repliek bezorgd. Zo werd hem bt)* je beeld verweten, dat hij de Perz'sU( erkenning van de bevoegdheid van Hof geïnterpreteerd heeft volgens g intentie, welke biykbaar alleen v.$ kende: niemand anders was er f. tevoren van op de hoogte, dat de r zische verklaring aldus diende te den uitgelegd. 18 i Op één punt echter lijkt ons de u'*£jeii tot dusverre „gelijk spel". Vele la?' hebben hun erkenning van het Ho» j. een eensluidende verklaring vastg®»e®r Iran heeft er echter in 1930 een be^a;i kende formulering tussengeplakt. Xy, Britse zijde vond men het nu niét *^3 dat door deze toevoeging de beteiice van deze verklaring veranderd zou 1 e( Maar per slót van rekening: ze sta® ^0 dan toch en daarbij zal prof. Rolih'or- van zijn kant juist alles uit die jj waardelijkheid der erkenning heeft, wat eruit te halen viel, 8» persisteren. ge- Wat dr. Mossadeq, die, naar is aAezi# kondigd, hedennamiddag weer aanWorid' zou zijn als tenminste zijn geZvCl0r heidstoestand het hem toestond pjj nieuw element in deze hele, toC .,jr3' uitstek juridische discussie zal aaLr, gen, was vanmorgen nog vrij De Echte Zaanse. GROTE ROL Zeer fijn koekje - 250 GRAM (r Ct Ct Extra voordelig h^arlljk mag 0 r 100 GRAM EERSTE SOORT - PER POT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4