Regering keurt bouwplan R.K. medischefaculteit góed GEEN MILITAIRE STATUS VOOR AMBONEZEN Eric de Noorman: Hef land der duisternis Kruiswoordraadsel SCHEEPVAARTBERICHIEN In September één landelijke lederwarenbeurs in Utrecht r Laboratoria, klinische instituten en Universiteitsziekenhuis Productiebeperking voor strocarton Televisie Schade in Betuwe 1 Vl millioen Ook Senaat accoord met overgangs regeling Werkloosheidswet Conflict in lederwarenindustrie opgelost Wij luisteren naar J 4 WOENSDAG 18 JUNI 1952 PAGINA 5 Aanzienlijke prijsverlaging Visum voor Spanje duurder Houten woningen zonder goedkeuring gebouwd Tegen Vriezen veen f 500. boete geëist Julia de Gruijter Nederlandse Bisschoppen in Oost- Indonesië confereren Goldschmidt onttroont Keteleer Moeilijkheden voor kleine middenstanders worden geringer Examens PAKISTAN wil Zomer- en Winterspelen 1960 MARKTBERICHTEN De muze op de renbaan Een „kenner" over Brazilië Het Olympisch vuur Coppi—Bartali toch beslist Records verbeteren „Vaderlandse plicht" Int. sportconferentie te Haarlem en O ver veen Oefenwedstrijd van Olymp. ploeg in gesloten seizoen nd« d« !9ti' tot ad u van de St. Radboud- '«chting maakt bekend, dat de minister •Mi Onderwijs, Kunsten en Weten- chappen, na overleg: met zijn ambt genoten, zjjn goedkeuring gehecht heeft i):'n het „realisatieschema plan eerste Phase" voor de gebouwen van de mc- P'sche faculteit te Nijmegen op het 'andgoed Heyendael. Volgens dit „realisatieschema plan «erste phase" zullen in de periode van de komende tien jaren de hierna ge doemde onderdelen van de medische 'aculteit tot stand worden gebracht: een deel van de prae-klinische in stituten, d.w.z. gebouwen en laborato ria, waarin het onderwijs voor het candidaatsexamen gegeven wordt, Welk onderwijs in 1951 in een voor- °Pig gebouw is begonnen. Voorts een deel van de geprojecteerde klinische instituten, met het universiteitszieken huis en de daarbij behorende huis- vesting voor religieuzen en lekenver- Pleegsters, dienstgebouwen enz. Het is op grond van deze principiële deslissing thans voor de St. Radboud- "hchtmg mogelijk geworden de reeds 'arenlang voorbereide plannen voor de ■hedische faculteit te gaan realiseren; °ver de uitgewerkte bouwplannen als 2°danig is het overleg nog gaande. De vaststelling van de omvang en van de latere uitbreiding van het te bouwen Universiteitsziekenhuis op het landgoed jteyendael geschiedt na overleg met he* "«staande St. Canisiusziekenhuis. In een De samenwerkende strocartonindus- "'e in het Noorden van het land (om vattende 17 van de 19 fabrieken) heeft "««loten de productiebeperking van s'rocarton voor de maand Juli op 40 ®«t. te handhaven. De vooruitzichten l'jn zowel voor de export als tjhor de binnenlandse markt zodanig, "at tlezc fabrieken hebben besloten de "'ijs van het strocarton aanzienlijk te blagen. De kosten van een verblijfsvisum Y°or Spanje, dat gedurende negentig "agen en voor drie in- en uitreizen Seldig is, zijn met ingang van 16 Juni v«rhoogd van f 23.40 tot f 32.50. Naar het Spaanse consulaat mede- heelt, is deze aanzienlijke prijsverho ging 'het gevolg van het feit, dat Ne derland aan Spanjaarden reeds lans f 31.50 voor een Nederlands visum be rekende. Spanje heeft zich thans aan deze situatie aangepast. contactcommissie worden de weder zijdse plannen regelmatig besproken. De aanwezigheid van een particulier zie kenhuis, grenzende aan het academisch complex, maakt het mogelijk een uit wisseling van gemeenschappelijke be langen tot stand te brengen. Beide ziekenhuizen zullen gediend worden door de zusters „Onder de Bogen" van Maastricht, in samenwerking met leken- verpleegsters. De medische faculteit te Nijmegen zal, door de aanwezigheid van het St. Canisiusziekenhuis en van enkele bijzondere inrichtingen zoals het sanato rium Dekkerswald, de St. Maartens kliniek en het paedologisch instituut, kunnen uitgroeien tot een belangrijk medisch-wetenschappelijk centrum, aldus de bestuursraad van de St. Radboud- stichting. In Vriezenveen is een aantal houten woningen zonder rijksgoedkeuring ge bouwd. Het gemeentebestuur liet dit toe en verstrekte in de meeste gevallen een bouwvergunning, hoewel dit in strijd was met de voorschriften. De burge meester van Vriezenveen had zich Dinsdag met de bouwers van de wonin gen voor de Almelose rechtbank te verantwoorden. Burgemeester H. W. K. Ridder Huyssen van Kattendijke, die optrad voor de ge meente Vriezenveen, bekende volmon dig, maar ontkende, opzettelijk de wet telijke voorschriften te hebben over schreden. De burgemeester vestigde de aan dacht op de grote woningellende in zijn gemeente, waar meer dan 110 crepeer- gevallen zijn. Herhaaldelijk had hij zich hierover verstaan met de regering, naar hij opmerkte, maar er kwam geen antwoord. „Wij konden het ten langen leste niet meer verantwoorden en meen den dat uit een oogpunt van christe lijke beschaving en vooral ook om de opgroeiende jeugd tegen een groot mo reel gevaar te beschermen, de bouw van houten woningen niet langer ach terwege mocht blijven." De officier van justitie eiste tweemaal 250 gulden boete. Deze moeten uit de gemeentekas wor den betaald. Tegen de bouwers en op drachtgevers van de houten woningen werden boetes geëist variërend van 30 tot 100 gulden. De bekende Vlaamse actrice Julia de Gruijter, die al vijf en dertig jaar lang in Nederland woont en optreedt, is nu Ne- derlandse geworden. Def wet, die in ae naturalisatie van haar en een aantal'an deren voorziet, is nu namelijk in het Staatsblad verschenen. De ministers van Oorlog en van Bin nenlandse Zaken zijn van mening, dat Voortdurend in het oog moet worden ge houden, dat het verblijf in Nederland van de Ambonese oud-KNIL-militairen Van tijdelijke aard is. Dit delen zij mede lp antwoord op vragen van het Tweede- Hamerlid dr. Bruins Slot. Dok bij het aanbieden van een bij hun "anleg, opleiding en ambities passende ^crkkring dient dat in aanmerking te orden genomen, hetgeen impliceert, dat ipn een opleiding voor een burgerberoep 6 voorkeur moet worden gegeven. Te- 8en het plaatsen van deze personen in de 'pedesdiensten der Koninklijke Land macht bestaan ernstige bezwaren. Voor mecsten hunner zou in de K. L. geen 8eregeld werk in militair verband kun- ®n worden gevonden, hetgeen enerzijds Nadat wij enkele maanden lang om Verbodige herhalingen te voorkomen m Nederlandse televisieprogramma's gesproken hebben gelaten, zijn wij gis- -ravond weer voor het eerst in zomerse crrnoed op het vertrouwde uur naar j et vertrouwde café gewandeld. Wij trof- *n een AVRO-programma, dat werd Jje°pend met een interview van Pia Beek, ge iazz-pianiste, die zojuist een tournee ),?or Amerika achter de rug heeft. Goed, hex en gedacht, ook jazz-lief- obers hebben rechten en het is trou- aJns wel e2ns aardig met een dame, l 'er u;ie men al het een en ander ge- t*en heeft, ook op deze wijze kennis maken. r Die milde stemming bleef nog enige la. want bij het volgende nummer a.rd de kijker op zeer qnderhoudende '•JZe op de hoogte gebracht van de K ptes van de Duitse film „Der Unter- jjP'' naar het gelijknamige boek van «inrich Mann. Die onderrichting werd heven door de filmcritici Charles Boost nl van Domburg en hun betoog werd verduidelijkt door een aantal frag- k0,en uit die film, die met zorg ge- *ena" waren- Een heel plezierige uit- üv g dus. waarbij wij desniettemin °)1merkingen willen plaatsen. Ten Wt men zal er Soed aan doen in de t„ °mst bij de keuze van filmfragmen- "ls b?iet aHeen te letten op hun waarde ÜQ5 Karakteristiek voor het geheel, maar sch~0p hun bruikbaarheid voor een klein V6 ®r®- Film en televisiefilm zijn twee., dat a het wordt onderhand tijd °Ve u overheid zich concreet uitspreekt eiaJ, "et probleem van televisie en re- beJve Het sterk aanbevelen van een c'è]p Him Is minstens ook commer- VnJr reclame en dat heet bij de wet boden. heefthet tweede deel van de uitzending 8eW °nze zomerse stemming ernstig f,, oen. Wij kregen 'n vacantieprogram- voorgeschoteld, waarbij o.a. Chiel 'er voor de camera verscheen en ernstige gevolgen voor betrokkenen en voor de krijgstucht met zich mee zou brengen en anderzijds een nodeloze be lasting zou betekenen van het militair apparaat. De regering is daarom niet bereid, de ze personen een militaire status te ge ven. Om tegemoet te komen aan de wen selijkheid, om diegenen onder de Am bonezen, die niet in aanmerking wensen te komen voor opleiding tot een burger- beroep, passende arbeid te verschaffen, is zij bereid een belangrijk aantal Am bonezen onder te brengen in een van overheidswege voor dit doel tijdelijk op te richten burger-bewakingsdienst. In deze dienst kan een aantal der betrokkenen ook mét de bewaking van bepaalde objecten belast worden. Maat regelen tot voorbereiding hiervan zijn ter hand genomen. De hoofdleider van de Ambonese woonoorden in Nederland, generaal- majoor P. Scholten, heeft aan de leiders van de woonoorden der Ambonezen me degedeeld, dat het burger-bewakings korps hoogstens tweeduizend man z»' omvatten. Tot een tijdelijke verbintenis bij dit korps kunnen worden toegelaten de hier te lande verblijvende mannelijke per sonen, die voor 26 Juli 1950 niet-Euro- pees militair zijn geweest bij het KNIL en die voldoen aan door de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen te stellen leeftijdsgrenzen. Voor opne ming komen in aanmerking, zij die ten minste 25 jaar en niet ouder dan 50 jaar zijn. De Ambonezen,, die een vakoplei ding hebben voltooid, zullen in kamp- bedrijven en werkplaatsen werkzaam worden gesteld, b.v. als timmerman, kleermaker, schoenmaker of in bedrij ven voor de metaalbewerking. Het ligt in de bedoeling, dat aan de reeds be staande cursussen uitbreiding wordt gegeven. In totaal zullen in de *hier ge noemde mogelijkheden J.500 man em plooi kunnen vinden. In de interne kampdiensten, b.v. voor keukendienst, de administratie e.d., kun nen daarvoor in aanmerking komende krachten op arbeidsovereenkomst wor den aangesteld. Uit het onderzoek dat de rijksland- en tuinbouwconsulentschappen hebben ingesteld naar aanleiding van de hagel- schade in de Betuwe, blijkt dat in het gebied van Ommeren, Lienden en Kes- teren pl.m. 520 ha. beteeld met fruit bomen door de hagelschade te lijden heeft gehad. Hiervan was 225 ha. van 75 tot 100 pet. vernield. Men taxeert de schade aan de fruitteelt aangebracht op rond anderhalf millioen gulden. Wat de landbouw betreft is geble ken, dat pl.m. 150 ha. vrijwel geheel is vernield. Dit betreft in hoofdzaak de graangewassen. Naar men verwacht zullen de aardappelen en de bieten zich nog wel voor 80 pet. herstellen, zodat de schade aan deze landbouwproducten wel meevalt. In Makassar is een conferentie be gonnen van alle bisschoppen in Ooste lijk Indonesië. Naast de algemene, godsdienstige, sociale en culturele belangen van de Katholieke Kerk staan kwesties op de agenda betreffende het onderwijs, de gevaren, die zeden en godsdienst be dreigen, katholieke uitgaven in de Bahasa Indonesia en de coördinatie mogelijkheden voor het werk van de missie. Mgr. Verhoeven, Apostolisch Vicaris van Menado, is voorzitter van de con ferentie. Zondag heeft Mgr. G. Manok een plechtige H. Mis gecelebreerd ter gele genheid van deze bisschoppenconferen tie. 122. Niet lang nadat Orm en zijn vreemdsoortige gids uit het gezicht verdwenen zijn, ontwaakt Kaldra uit zijn bewusteloosheid. Duizelig richt de krijger zich op en laat een verdwaasde blik over de omgeving gleden. Tot zijn ogen blijven rusten op de boomwaaraan tien minuten geleden de onvolprezen Alhetbar nog muurvast zat vastgesnoerd „Weg Razend van woede springt hij op en onderzoekt de touwen. „Doorgesneden mompelt hij grimmig. „O, kleine krijger van de zee, dit zal uw bloed kosten En vol bitterheid ijlt hij terug naar het kamp. Nimmer vertrouwde ik de Noorman. Nu laat diens dienaar een doodsvijand van ons Verbond ontsnappen!" gromt Kaldra. Waarom heeft de oude Zanai deze verraders ooit het oor geleend! Zij voeren ons Verbond naar de ondergang In het kamp wijken de vrouwen schichtig uiteen als zij hem zien aankomen. Men kent en vreest zijn drift. ,Jié-daar, man!" richt hij zich korzelig tegen een der krijgers, die de gevangen aanhangers van de Beer bewaken. „Waar bevindt zich de oude Zanai?" „Zij heeft zich na het vertrek van de Noorman in haar hut teruggetrokkenmom pelt de krijger, een armgebaar makend in de richting van een lage. met plaggen afgedekte holwoning, die in de verte even boven de grond uitsteekt. Hij kijkt hoofd' schuddend Kaldra na. die als een getergde stier op de ingang van de hut toeschiet. „Zanai wordt te oud!" prevelt Kaldra driftig terwijl hij de trap afdaalt die naar het binnenste van de woning voert. „Het wordt tijd dat zij de leiding overlaat aan mannen die kunnen handelen. Ik zal Dan breekt hij zijn alleenspraak af en kijkt verbaasd om zich heen. De hut is leeg. Nergens is iemand te zien De vierde etappe van de Ronde van Zwitserland is gewonnen door Gold schmidt (Lux.), hij heeft tevens met 9 seconden voorsprong de leiding in het algemeen klassement genomen. Hij deed over de 235 km lange rit 6.15.29. 2. Ros- sello (It.) 6.19.19; 3. Lebaili (Algiers) 6.19.54; 4. Fluckiger (Zwits.); 5. Kam- ber (Zwits.). De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag het wetsontwerp, houdende een overgangsregeling betreffende de verze kering krachtens de Werkloosheidswet, aangenomen met 37 tegen 2 stemmen (die van de CPN). Volgens deze over gangsregeling zal geen aanspraak op wachtgeld of op werkloosheidsuitkering ingevolge de op I Juli in werking tre dende werkloosheidswet bestaan ter za ke van werkloosheid, die vóór 1 Juli begonnen is. In zijn antwoord op de diverse spre kers heeft minister Joekes gezegd, dat degenen, die vóór 1 Juli werkloos zijn geworden, niet dezelfde uitkering kan worden gegeven als aan hen, die na deze datum zonder werk komen, omdat krachtens de Werkloosheidsverzekering voor de tweede groep de middelen wor den opgebracht door het bedrijfsleven. De werklozen van vóór 1 Juli krijgen nu op andere wijze een uitkering, waar toe verbeteringen zijn aangebracht in de overbruggings- en sociale bijstands regeling. Nederlandse arbeiders, die in België werkzaam zijn en werkloos worden, val len bij terugkeer in Nederland onder de Werkloosheidswet, De staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Van Rhijn, merkte op„ dat de regering veel heeft gedaan voor de werkverruiming. Daarvoor zijn bedra gen van betekenis uitgegeven. Wanneer de regering verder zou zijn gegaan met de compensatie zou aan belastingverho ging niet zijn te ontkomen. Zij heeft daarom gemeend de 0.8 pet. ten laste van het bedrijfsleven te moeten laten. O m. deelde spreker mede, dat er ten aanzien van het innen der omzetbelas ting maatregelen komen, die de moei lijkheden voor de kleine middenstand, ook ten aanzien van de liquiditeit, zul len verminderen. Vervolgens heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot technische herziening van enige tabellen van de omzetbelas ting aangenomen. Zij ging verder zonder meer accoord met de instelling van een Voedingsraad, met de wetsontwerpen tot regeling van de bestrijding der TBC onder het rundvee en met het verlenen van een crediet van ƒ350.000 voor de Nederlandse landbouwerskolonie in Brazilië. Kweekschoolwet Met de behandeling van de Kweek schoolwet is de Kamer niet klaar geko men. Minister Rutten zou vanmorgen de sprekers antwoorden. De heer Van Velt- hoven (KVP) heeft de minister geluk gewenst met de totstandkoming van het wetsontwerp. De vernieuwing en ver frissing van het lager onderwijs zullen er z.i. zeker mede gediend zijn. De vor ming van de vorderingen vergt een eigen sfeer. Het wetsontwerp, dat ve lerlei regelt, zorgt daarvoor. Wat de eerste leerkring aangaat zei spr. met de minister van inzicht te ver schillen. Hij meent namelijk, dat het ver dwijnen van de eerste leerkring schade zal berokkenen aan een degelijke onder wijzersopleiding. O.m. merkte spr. op, dat er in het Zuiden een behoorlijke spreiding van kweekscholen aanwezig is. Het ontwerp, eenmaal wet geworden, zal naar spre kers oordeel een groot goed voor ons volk blijken te zijn. Van verscheidene andere kanten werd instemming met het wetsontwerp be tuigd. Minister Rutten zou vandaag ook ant- «e r' Wfh- vo0r 11 v°or het overige de bedoeling °ver rf om de Kijkers te informeren tocc, öe mogelijkheden van een auto- hiaa aaar Menton. Alles goed en wel, Vehdio 8 urvoor is een uur te lanS en bo' hiet t®1} had- men kunnen weten dat men ^anneJ een harmonisch geheel komt lot men zijn toevlucht moet nemen hienten j toevallig bestaande filmfrag- 8rapie met een praatje en een biets aaneengeregen. Niet voor ^erk lu -, term schaar en lijmpot- ï'®k dat voor dat soort journalis- ii heXk1 .Slert met andermans veren, ii... 611 in dat uur onze overmoed ïr.. rcu m o w«ei berouwd, Alb. W. (Eigen bericht) Een conflict in de lederwarenindustrie over de landelijke lederwarenbeurzen, dat reeds geruime tijd sluimerende was en dat in het begin van dit jaar voor het eerst aan het daglicht is getreden, toen er in de hoofdstad twee landelijke leder warenbeurzen werden georganiseerd, is thans voorlopig opgelost. Het bestuur van de „Nederlandse Lederwarenbeurs" en het bestuur van de „Nationale Lederwarenbeurs" zijn overeengekomen voorlopig, bij wijze van proef, bij de eerstvolgende drie gelegen heden in Utrecht één landelijke leder warenbeurs te organiseren. De voorbe reidingen. die het bestuur van de ..Nationale Lederwarenbeurs" reeds aan het treffen was, voor de organisatie van een tweede afzonderlijke beurs, zijn in- zamenlijke lederwarenbeurs wordt op 2 September tijdens de Jaarbeurs in Utrecht geopend. Deorganisatoren van de „Nationale Lederwarenbeurs" heb ben indertijd geen genoegen kunnen nemen met de gang van zaken op de lederwarenbeurzen, waarvan er nu in totaal drie gehouden zijn, daar naar hun mening de onkosten, die hieraan verbon den waren, voor velé handelaren te hoog waren en enkele deelnemers met hun stands bevoorrechte plaatsen konden in nemen. Men zal trachten deze proble men tijdens de eerstvolgende lederwa renbeurzen in gezamenlijk overleg op te lossen en daarna zal men beraadsla gen over de verder te nemen stappen. Eind Juli wordt er in Utrecht ook een internationale srhoenen-, leder- en leder warenbeurs gehouden, waaraan een middels gestaakt. De eerstvolgende ge- driehonderdtal firma's zullen deelnemen. woorden op de opmerkingen gemaakt bij de behandeling van het wetsontwerp tot reductie van schoolgeldheffing bij het L. O. Van KVP- en PvdA-zijde werd instemming met het ontwerp betuigd. De Kamrer heeft voorts haar goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp be scherming waterstaatswerken in oorlogs tijd (CH en CPN tegen). Kort na mid dernacht is zij blijven steken in de be handeling van de wetsontwerpen in zake de uitvoering van de eerste phase van de ontwikkelingsplannen voor Z.W. en Oostelijk Groningen, Oostelijk Fries land, N.O. Overijsel. Oostelijk W.-Fries land, Z.W. en N.O. Brabant en Noorde lijk Limburg. Ook hiermede zou de Ka mer vandaag doorgaan. AMSTERDAM. Doet. ex. Duits de he ren H. V. Bakker (Amsterdam) en W. Kaper (R'dsm); doet ex. economie de heer C. v. d. Molen (Amsterdam). 's-GRAVENHAGE. Not., ex. Geslaagd J, J. Meissner, Voorburg, le gedeelte; H. A. Terf. Wormerveer, 2e gedeelte. TILBURG. Cand. econ.: K. L. Bren- ninkmeyer, Amsterdam. Doet. econ. E. W. Meier, Wageningen. UTRECHT. Rijksuniversiteit. Cand. ex. muziekgesch.: kapel. A. Asselberghs (cum laude), Nieuw-Ginnekeir, B. Geise, Rotterdam; Doet. ex sociologie: J. R. ter Horst, Zeist; Cand. ex. Slav, talen; B. C. Karpiak, Utrecht. Prop. ex. t.heol.: J. M. Snijders en L. Wieringa, Utrecht; .1. Vis- beek, Soestduinen; G. Cohen, Bilthoven. Op het proefschrift „De stralenkwaliteit bij de röntgentherapie van huidziekten" promoveerde tot doctor in de geneeskunde de heer J. F. Chr. Werz, geb. te Antwerpen. AMSTERDAM (R.K. Lyceum voor meisjes). Gymnasium: Dipl. B de dames M. Goos en M. Hagenaars, Amsterdam. AMSTERDAM (R.K. Kweeksch. „De, Voorzienigheid" (nutt. handw.) de dames H. J. M. Blommenstein, C. M. Bosman, E. Kamphuis, W. G. J. Kuijpers, A. J. Dat- tenbergh. M Drenth, K. Eichholtz. E. v. d. Enden, B. Essink en C. v. d- Haak. Horizontaal; 1. Plaats in Dren te; 8. inbraak; 9. persoonlijk voornaam woord; 11. lokspijs; 12. deel van de Bij bel (afk.); 13. Europeaan; 15. prelaat; 16. noot; 18. voertuig; 19. plaats in Drente; 21. voorzetsel; 22. noot; 24. Europeaan; 27. noot; 29. spil; 30. nat tig koud; 32. Italiaanse rivier; 33. vaartuig; 35. plaats in Drente. Verticaal: 1. groot visnet; 2. per soonlijk voornaamwoord; 3. spoedig; 4. gemeen; 5. speelkaart; 6. godsdienst (afk.); 7. zuiver; 10. delicatesse; 12. Aziatische rivier; 14. wijze; 15. dieren tuin- 17. Bijbels persoon; 18. bergwei de; ^0. kleur; 23 lofrede; 25. boom: 26. vrijgevig. 28. voorzetsel; 30. voertuig; 31. dakbedekking; 33. persoonlijk voor naamwoord; 34. voorzetsel. OPLOSSING VAN DONDERDAG j.l. R IANT FLAUW O+FA+V+OS+E SH+PALET+GE WAL4-LEB KAR I RtS D MILD NES ODE LEI KM SPELT IN E MI R IK G LEPRA BLASE Tijdens een bijeenkomst, voorafgaande aan het vertrek van de athletenploeg van Pakistan voor Helsinki, heeft de secretaris van het Olympisch Comité van Pakistan, Ahmad Jaffar, verklaard, dat Pakistan aan het Internationaal Advertentie De ROXY: Waar is de Lucifer? De AANSTEKER: Hij heeft zich op Vaderdag met jullie overwerkt. ATLAS 17 v. Palermo n. Amst. AALSUM p. 18 Finisterre n. R'dam. AARDIJK 17 v. Tampa 19 te Houston ADMI.RALENGH. 18 te Hamina. ALBLASSERDIJK p. 18 Bermuda, 19 te Cuba. ALNATI 18 te Rotterdam. ALWAKI 18 t.e Boston. ALDABI 18 te Rio Janeiro. ALDEGONDA 18 te Pladju. ALPHACCA p. 18 Sombrero h. Trinid. AMSTELDIJK 18 te Baltimore. AMSTELD1EP p. 18 Azoren n V S ARKELDIJK 18 te Bremen. ARENDSDIJK 17 nm. te Rio Janeiro BALI 18 van Suez n. Djakarta. BARENDRECHT p. 18 Malta n. Singan BACCHUS 18 te Paramaribo. BENNEKOM p. 18 Buenaent. n. 'i'alara BLOMMERSDIJK 18 nm. te Londen BLOEMFONTEIN 18 te A'dam. BOSKOOP 18 v. Cartagena n. Curac. BONAIRE p. 18 Kp. St. Vine., 19 te Mad BORNEO 18 te Semarang. BOSCHFONT. 19 te Pt. Sudan vrw BROUWERSGR. 18 te Manlyluoto. CALTEX NED. p. 18 Ouessant n. Sidon CALT. HAGUE p. 18 Flnist. n. Sidon CALTEX UTRECHT 18 n.m. te Pernis CALTEX DELFT p. 18 Malta n. R'dam. CASTOR p. 18 Str. Yucatan n. Curac CERONIA 18 te Singapore. CERAM 18 v. Alexandrië n. Santander. CISTULA p. 18 Juni Perim n. Fahaheel. CORYDA 17 te Bahrein verbeter. CUMULUS 17 v. R dam n. Atl. Oceaan. CONGOSTR. p. IB Finist. n. Dakar CALT. LEIDEN p. 18 Algiers n. Rott. CHAMA 18 nm. te Mirl. CLEODORA *18 te Mombasa. CORILLA p. 17 Luzon n. Yokohama. DALEPDTJK 18 v. Balboa n Los Aug. DELFT 17 v. Arica n. Antofagasta. DiEMERDIJK 18 nm. te Vancouver. DRACO p 18 Gibr. n. Istanboul. EENDRACHT 18 t.e Istanboul. ENA (t.) 17 v. Berre n. Mombasa. ESSO HAAG p. 18 Ouessant li. Aruba ELMINA 17 v. Takoradi n. Freetown. FRIESLAND S.S.M. 18 te Blyth. FRIESLAND 17 v. Djeddah n, Suez. GAASTERKERK ff. 18 Brothers n. Aden. GOUWE 17 v. Mantyluoto n. Vaasa. GROOTE BEEP IB v. R'dam n. Canada. HAARLEM 17 te Hamburg. HAULER WIJK 18 te Quebec. HELICON 18 te Maracaibo. HERCULES p. 18 Finist., 19 te Llssab. HEELSUM 18 te Antwerpen. HOOGKERK 18 v. Kaapstad n. Pt. Elisab. IRJ.S 17 v. Hamburg, 18 nm. te Amst. ITTERSUM p. 18 Lizard n. Bremen. JUPITER 18 te Calamata. KIELDRECHT, 18 v. P. Said n. R'dam. KOTA INTEN 18 te Singap. LANGKOEAS 17 te Tj. Priok. LARENBEPG 18 te Amsterdam. LINDEKERK 18 te Ad'en. LIMBURG 18 te Rotterdam. LOPPERSUM p. 18 Kp. Gata n. Piomb. LUTTERK. 17 v. Djecïdah n. Morphubaal. MALVINA 18 v. Balikpap. n. Singap. MADOERA p. 18 nm. Kreta n. Amst. MARISA 19 te Auckland verw. MAAS p. 18 Azoren n. Antwerpen. MENTOR p. 18 Kp. St. Vine. n. Hamb. MÊRWEDE 17 v. Jacksonv. n. Houston. MEL1SKERK IB nm. te Amsterd. MURENA p. 18 Finisterre n. R'dam. NIEUW AMSTERD. 18 v. Havre n. N. Y. NIOBE 18 te Amsterdam. NIGERSTR 18 v. Takoradi n. Abidjan. ORION p. 18 Gibr. n. Lissabon. ORANJE 18 v. Southampton n. Amst. OVERIJSEL p. 18 Kp. Bon n. Beirouth. Perzik p. st. 5—14 ct. POLYDORUS 18 te New York. POLYPHEMUS 18 v. P. Said n. Amst. POEL. LAUT p. 18 Ceylon n. Djeddah. POSEIDON 18 v. Curacao, 19 te Aruba. PR. WILL. v. OR., p. 18 Cp. Race naar Montreal. PR. WILL. II p. 18 Scilly n. Montr. PR. JOH. WILL. FRISO p. 18 Dover n. Montreal. PR. WILLEM. Ill 18 te Rotterdam. PR. WILLEM IV 18 te Montreal. RIOUW IB te Bahrein. RONDO p. 18 Banka n. Priok. ROTTI p. 18 Kp. Guardefui 19 te Aden. ROEBIAH p. 18 Key West n. Galveston. RIJNLAND p. 18 Las PalmaS n. Amst. SIBAJAK p. 18 Wight n. Wellington. SOESTDIJK p. 18 Perim n. Suez. SOMMELSDIJK 17 v. Galveston n. Antw. SOESTDIJK 18 v. Aden n. N. York. SLOTERDIJK 18 v. Suez a. Java. ST. DORDR. p. 18 Gibr. ff. Valencia. ST. LEIDEN p. 18 Belle-Isle, n. Montr. STRAAT MACASSAR. 18 tc Kaapstad. STRABO 17 te Amsterdam. STAD MAASTRICHT 18 te Rotterdam. STR. BANKA 17 v. Pastelillo n. Cristob. STR. MALAKKA 14 te Melbourne. SCHIE 17 v. Philippev. n. Nemours. ST. ALKMAAR 18 te Kirkenaes verb. STAD SCHIEEk 18 v. Vlaard. n. Narvik. SAMARINDA p. 18 Kp. Negrals n. Penang. SUEDRECHT p. 18 Wight n. Stockholm. ST. VLAARD. p. 18 Cp. Race n. Vlaard. TJ1KAMPEK 18 te Balikpapan. TJIWANG1 19 te Priok verw. TARAKAN 17 te Makassar. THESEUS 18 te Kopenhagen. TUCUMAN (K.H.L.) 17 te Montevideo. WINSUM p. 18 Kp. St. Vincent n. Sicilië. WM. RUIJS p. .18 Sabang 19 t.e Belawan. WOENSDR. 17 v. Mena Ahmadi n. Bari. ZUIDERKF, p. 18 Algiers n. Rott. YAPAYU (KHL), 18 v. B. Aires n. Amst. VEILING POELDIJK, 17 Juni. To maten A 12.50—13.70. B 11.00—12.90, C 12.40 —13.60, CC 10.00—11.40, per bak van 121» kg. Aanvoer 2.058 bakken. Aardappelen grote 3.15, poters 2.35, p. kist van 25 kg.. Frankenthalers 3.10, Kromme Komkom mers 0.19 p. kg., Bloemkool (6) 0.12. (8) 0.11—0.12, (10) 0.09',j—0.11, (12) 0.09; Net- meloenen (6) 1.05; Komkommers A 0.19— 0.20, B 0.15, C 0.11, alles p. st, Bospeen 0.160.20 p. bos. VEEMARKT ROTTERDAM, 17 Juni. Aanv. in tot 3163 st. vee. Prijzen voor: 144 graskalv. f 350. 300, 200, 902 nuchtere kalv. f 58, 54, 50; 257 biggen, f 60, 56, 50; 164 schapen f 135, 120, 60; 140 lammeren f 80, 65, 50; 574 kalf- en melkkoeien f 1100, looo', 875; vare koeien f 825, 750, 675; vaar zen f 850, 750 685; pinken f 575, 500, 400, alles p. st.; 600 vette koeien en ossen f 2.85—3.00. 2.65—2.80, 2.45—2.65; 64 vette kalv. f 285—2.95, 2.60—2.75, 2.40—2.50; 158 slachtpaarden f 2.20, 2.15 en 2.05, alles p. kg Verdere aanv. 102 varkens, 16 veu lens en 42 bokken of geiten. KAASMARKT BODEGRAVEN, 17 Juni. Aanv. 200 part. kaas, le srt. 2.212.27, 2e srt. 2.15—2.20, extra kw. 2.37; handel ma- tig. VEILING T1EL. 17 Juni. Aardbeien; Deutsche Evern 55—75 4061 2038, Ma dame Moutot .18—64 29—54 17—25, Jacuda 58—85 11—24. Kersen: Meikersen 53—63 31—59 829, Vroege Meikers (Duitse) 52 —64 31—57 17—24; Rode bes 50—83 25—33, Framboos 130—170, «lies in et*. P. kg». Olympisch Comité heeft verzocht in 1960 zowel de winter- als zomerspelen te mogen organiseren. De winterspelen zouden kunnen worden gehouden hetzij in Murree, ten Noorden van Rawalpindi, hetzij in de Kaganvallei of in Kasjmir. De zomerspelen zouden onmiddellijk na de winterspelen kunnen worden gehou den ep wel te Lahore of in Karachi. Naar wij van het bestuur van de Renbaan Puindigt vernemen, is de be langstelling voor de door Duindigt uit geschreven wedstrijd om de grote Kunstprijs van Duindigt 1952 zeer groot. Er zijn vele inzendingen binnengeko men, zowel van schilders als van beeld houwers. Het oordeel van de jury zal Zaterdag 21 Juni worden bekend ge maakt, waarna om half twee op de terreinen van Duindigt een verkoop tentoonstelling voor het publiek zal worden geopend. De expositie is vrij te bezichtigen op Zaterdag 21 Juni van 14.00 uur tot 18.00 uur en Zondag 22 Juni van 11.00 uur tot 18.00 uur. Bij de ingang zal een catalogus worden uitge reikt met alle bijzonderheden en ook de verkoopprijzen der ingezonden kunstwerken. De heer Mordy Maduro, voorzitter van de Curagaose Voetbalbond, heeft, nu hij met de Antilliaanse ploeg in Ne derland vertoeft, iets verteld van de kracht van Brazilië, waartegen Neder land in de voorronde van het Olym pisch Tournooi uitkomt. De heer Ma- duro was er van overtuigd, dat de Bra zilianen met een geheel andere ploeg in het veld zullen treden dan die, welke in het tournooi om het wereldkam pioenschap in 1950 te Rio aantrad. De mogelijkheid is groot, dat Brazilië met een universiteitsteam komt. In het al gemeen past een Braziliaanse ploeg het korte spel toe, zoals men dat van Oos tenrijk kent, maar het tempo is veel en veel hoger. De Olympische fakkel zal Woensdag morgen 25 Juni om half negen door middel van een brandglas ontstoken worden in het oude stadion van Olym- pia. Daarna zullen 364 estafettelopers zorgen voor het transport over 340 ki lometer naar het stadion van Athene, waar een vertegenwoordiger van het Finse organisatiecomité de fakkel Don derdagavond in ontvangst zal nemen. Voor de overbrenging van het vuur per vliegtuig naar Malmö zal de mijn lamp worden gebruikt, welke door het Olympisch Comité van de Saar ten ge schenke is gegeven. Van Malmö door Zweden en Finland naar Helsinki zul len weer estafettelopers de fakkel dragen. Waterpolo, zomercompetitie K.N.Z.B.: DCZ—HZ en PC (Den Haag) 6—4. In aansluiting op het bericht om trent de slaande ruzie met als in zet de hoogmogendheid van Fausto Coppi en Gino Bartali, kunnen icy thans de volgende fase van de strijd van de beide catnpiontssimi melden. Tijdens de Ronde van Italië had den twee jonge Italianen uit San Felice bij Modena, de een een groot bewonderaar van Coppi en de an der een even fanatiek supporter van Bartali, een schriftelijke wed denschap afgesloten, waarbij be paald werd. dat diegene, wiens fa voriet de ..Giro" zou verliezen, zich. hef hoofd kaal zou laten scheren. Nauwelijks was de zege van Cop pi een feit of de gelukkige winnaar van de weddenschap spoedde zich naar het huis van zijn opponent om hem aan de afspraak te herinneren. Maar de Bartaliaan had de vlucht genomen. Dezer dagen is hij echter opgespoord en in weerwil van al zijn tegenspartelen werd hij in op tocht naar de enige kapperszaak van het dorp gevoerd, om volgens de regels van het spel geknipt en kaal geschoren te worden. In een hoofdartikel van het officieel orgaan van de Russische sportorganisa tie. „Sovjet Sport", wordt verklaard, dat het tempo waarmee Russische ath- leten wereldrecords veroveren „buiten gewoon langzaam" genoemd moet wor den en dat da sportbeoefenaren in Rus land dan ook hun inspanning om we reldrecords te breken moeten verdub belen. „De sportbeoefenaren hebben grote verplichtingen tegenover het va derland", zo zegt het blad. dat verder concludeert dat het peil van de nationa le records voor dameszwemmen, wiel rennen en verschillende athletieknum- merg geenszins bevredigend en aller minst van wereldklasse is. „Ook kun nen de boksers, schermers, tennissers en voetballers hun prestaties nog belang rijk verbeteren", aldus Sovjet Sport, „en daarom zal er veel intensiever en ge durende meer dagen in de week ge traind moeten worden en zullen de trainers hun pupillen er steeds van moeten doordringen, dat het streven naar records de vervulling van hun vaderlandse plicht is. Met recordver beteringen vergroten de athleten de sportglorie van ons land", besluit het blad. Van 10 tot en met 14 October 1952 wordt te Haarlem en Overveen een in ternationale sportconferentie gehouden onder auspiciën van een comité, ge vormd uit vertegenwoordigers van het comité Benelux, de Engels Nederlandse Sportorganisatie (ENSO). het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, de gemeente Haarlem en het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Overveen. Het programma bevat lezingen, ge richt op de sociaal-culturele betekenis van de sport en een aantal instructieve demonstraties, waaraan leerlingen van het Centraal Instituut voor de oplei ding van Sportleiders medewerken, on der leiding van hun docenten. Naast officiële vertegenwoordigers van de Beneluxlanden en Groot-Brit- tannië worden leidende personen uit de kringen van de sport en de lichamelijke opvoeding in deze landen en voorts ook uit o.a. Frankrijk, Italië, Oostenrijk, de Scandinavische landen, West-Duitsland en Zwitserland verwacht. Het is bekend, dat in onderling over leg de zgn. wintersportbonden het ge sloten seizoen, dat van 15 Juni tot 15 Augustus duurt, handhaven. De Olym pische voetbalploeg zal echter op 3 en 8 Juli oefenwedstrijden spelen, respec tievelijk tegen de Nederlandse Antillen en tegen Rapid. In overleg met het N.O.C. is echter besloten voor be doelde ontmoetingen een uitzondering te maken. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuw», 7.15 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 hulsvrouw. 9.35 gram.. 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 muziek, 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zie ken, 11.45 gram.. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus, 12.03 lichte muziek, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram.. 13.35 piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist, 14.45 vrouw. 15.15 gram., 15.30 vocale kamer muziek, 16.00 prot. pr.. 16.30 gram.. 17.00 jeugd, 17.30 amusem.muz., 18.00 nieuws. 18.15 dubbelmannenkwartet, 18.40 Op de Stelling, 18.50 gram.. 10.05 prot. pr., 19.20 verkiezingstoespraak. 19.35 gram.. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.10 harmonie orkest en carillon. 20.50 reportage, 21.10 gram.. 21.35 Het Wespennest, 21.55 bui tenlands overzicht. 22.15 piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuw», 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.45 Idem, 9.00 prot. pr.. 9.15 gram.. 9.25 huisvrouw. 9.30 gram., 10.35 Ik weet. ik weet, wat u niet weet, 10.50 kleuters. 11.00 gevar muziek, 12.00 Me- tropole-orkest. 12.25 In 't spionnetje, 12.33 gram.. 13.00 nieuw». 13.25 gevar. muziek, 13,55 Majoor Frans, hoonpel, 14,45 gram.. 15.00 zieken, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.30 militaire cau serie. 17.40 gram., 17.45 Het binnenland» verkeer in Suriname. 18.00 nieuws. 18.18 sport, 18.25 orkest. 19.00 brief uit Lon den. 19.05 lichte muziek, 19.45 verkie zingstoespraak. 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.20 La Danse des Morts, oratorium. 21.05 rubriek van kunst en cultuur, 21.25 gram.. 22.05 .,1848". hoorspel. 22.30 dans muziek. 23.00 nieuws, 23.15 sport. 23.30 zang, viool en orgel. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 12.00 amusem.muziek. 15.55 orkest concert. 18.20 militaire muziek. 21.30 strijkkwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 15.48 lichte muziek. 16.45 variété-orkest en solist, 22.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek. 18.50 dans muziek, 19.40 amusem.muz.. 22.35 dans muziek, 0.40 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 operamuziek, 13.20 opera muziek, 19.01 lichte muziek, 20.02 ork.- concert. BRUSSEL. 484 m.: 12.05 omroeporkeït, 17.15 amusem.muziek, 19.00 omroepork. 324 m.: 11.45 operettemuziek. 12.00 om roeporkest, 14 00 Engelse les, 16.15 mili tair orkest. 21.45 verzoekprogramma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5