Het is wat niet alles mar er schittert A. C. de Bruijn en Th. S. Hooij in Heemstede DE WEEK IN STAD EN STREEK m Een kijkje bij de ..Eerste Haarlemse Marmer Industrie" Een bedrijf, waar de scherpe kantjes weggeschaafd worden Poëzie in steen L Brieven van lazcfS AGENDA Geen koersverandering der K. VP. HILLEGOMS NIEUWE BEURS BIJNA GEREED <fc Yisserijgolf sf 5? TENTOONSTELLING VAN REISIMPRESSIES BIJ LEFFELAAR Si ,1* $4 ZATERDAG 21 JUNI 1952 PAGINA 2 Over vijf en twintig jaar... Luxueuze taak MIDDENSTANDS- BESTUREN IN HAARLEM Kathedrale Basiliek in de belangstelling R,K. Middenstandsvereniging BLOEMENDAAL K.V.P. en Middenstand Reden tot ongerustheid Spreekuur wethouder Officiële opening op Dinsdag 8 Juli HEEMSTEDE Agenda R.K. Verenigings gebouw Zondagsdiensten SANTPOORT H.H. MISSEN OP ZONDAG Radiodief gegrepen Zondagsdienst Geopend door drsEl ten SPAARNÈBABBELAAR Beurs van Amsterdam Beurs van New York so*» II* Tijdens ome speurtocht naar Haarlemse industrieën zijn wij meer dan eens op verrassingen gestuit: in die zin, dat wij voor een pretentieloze gevel stonden, waarachter zich een groot complex schuil hield, waar nijvere handen e-n bepaald product fabriceerden. Dat is ons ook deze week overkomen, toen wij een bezoek brachten aan de Kloosterstraat. Achter een niet bepaald in drukwekkend front' bleek zich een complex uit te strekken van 1000 vierkante meter, waarvan 650 bebouwd. In die ruimte van licht en lucht klonk het pezoem van motoien en wij zouden dat bedrijf de Eerste Haarlemse Marmer Industrie met recht er een van pais en vree mogen noemen, omdat daar letterlijk de scherpe kantjes weggeschaafd worden. Nu is marmer een merkwaardig en veel zijdig product, evenals de andere soorten natuursteen. En dat heeft ook zijn weerslag op het bedrijf, dat met die veelzijdigheid gelijke tred moet houden. Maar het merkwaardige is echter wel, dat marmer onderhevig blijft aan de con junctuur van de tjjd en dat het vaak alleen kan schitteren bij de gratie van wel vaart en geluk. En zo is het misschien te begrijpen, dat het niet alles manncr «neer is, wat er in onze dagen schittert. daards enz. De oorlogstijd bracht hierin goede zaken en de geldsanering van 1945 bracht een ware hausse. Die dagen zijn echter voorbij en thans legt dit be drijf zich naast de gewone leveranties aan aannemers zich voornamelijk ook toe op grafwerk. Nu is het ook met de grafwerken niet altijd een even grote bloei. Het geldgebrek van onze tijd de monstreert zich uiteraard ook bij dit artikel. Ons land kent vele steenhouwerijen, waaronder ook enkele in Haarlem, het aantal industrieën in die branche is ech ter minder. Het verschil tussen houwerij en industrie wordt feitelijk reeds aange geven door de naam. In de steenhouwerij is het ambacht namelijk nog hoofdzaak, de machine wordt slechts als hulpmid del gebruikt. Bij de zgn. industrie wordt hoofdzakelijk met de machines gewerkt waarbij dan het handwerk weliswaar niet verwaarloosd wordt, maar toch niet de belangrijkste rol vervult. Enerzijds mag de buitenstaander dan betreuren, dat in de industrie het oeroude ambacht verloren gaat, anderzijds blijkt econo misch de machine zoveel voordelen op te leveren, dat zij in vele gevallen on misbaar is om bestaanszekerheid te ga randeren. In onze aanhef lieten wij reeds door schemeren, dat vooral het gebiuik van marmer thans een luxe is. welke man zich niet meer kan veroorloven zoals dat in vooroorlogse dagen het geval was. Dat is zeker merkbaar bij de woning bouw, waar uiterst zuinig met het ma teriaal moet worden omgesprongen, al thans zo, dat alles zo goedkoop moge lijk uitgevoerd moet worden. Een gesprek met de heren Van der Heijden, die in deze Haarlemse Mar mer Industrie de leiding hebben, valt echfer niet in mineur-toon. Tot nu toe vinden zij, evenals voor de oorlog, hun klanten in geheel het land. Talloze slagerijen, winkelpuien, etalages en openbare gebouwen blijken het zonder marmer niet te kunnen stellen en ar chitecten en aannemers maken er graag gebruik van om hun objecten met marmer of andere natuursteen te sie ren. De soorten, waarvan zij gebruik kunnen maken, zijn legio, want be halve marmer zijn daar b.v. nog gra niet, kwartsiet. hardsteen, Franse kalk steen en zovele andere soorten, die door onze voorvaderen met zo veel liefde gehanteerd werden en die hun --deugdelijkheid wel bijzonder hebben bewezen. In dat verband wijzen wij - slechts op de binnenstad, waar zovele v gebouwen de Grote Kerk. Vleeshal, Stadhuis de eeuwen hebben ge trotseerd In dit bedrijf legde men zich nog niet zo heel lang geleden om. toe op de vervaardiging van luxe voorwerpen: asbakken, presse-papiers, foto-stan- Vijf en twintig jaar geleden slaagde de heer P. Havevmans aan de Kweek school te Oudenbosch voor de onder wijzersakte. Waarschijnlijk was „Over 25 jaar toen nog niet zo'n „gevleugeld" woord als thans, maar misschien speelde hem toen toch wel door het hoofd: „Over 25 jaar. Waar zal ik dan zijn en wat zal ik dan zijn?" Nu, dat laatste kom ik U vertellen, Ik vertel het voor alle oud-leerlingen van de heer Havermans, zowel van het lager- als van het tuinbouwonderwijs voor alle vrienden en bekenden: voor alle oud-collega's en alle collega's van nu; voor de ouders van de kinderen die nu op zijn school zijn, enz. Zaterdag 28 Juni a.s. jubileert die kwekeling van 25 jaar geleden. Sinds September 1950 is de jubilaris hoofd van de Dominicus Savioschool te Haar lem-Noord, terwijl hij voordien ruim 20 jaar les gaf aan de Bavoschool aldaar Natuurlijk wordt zijn feest op school met de nodige luister gevierd. Maar 's middags is het feest voor de kinderen voorbij en is er gelegenheid tot geluk wensen voor de ouderen. U kunt dus meneer Havermans. die aan honderden uit Haarlem les heeft gegeven, komen feliciteren met zijn zil veren jubilé. Natuurlijk komt U ook even! Wanneer? 's Middags vanaf half drie. Waar? In onze nieuwe school aan de Geusevesperstraat. Op 28 Juni a.s. in onze school, die op die dag niet alleen de meest Noordelijke, maar ook de meest, feestelijke school is van heel Haarlem! Het personeel der school c/o C. A. v. W. Intussen zijn wij wel tot de overtui ging gekomen, dat ook deze tak van industrie een belangrijke taak vervult. Het is maar niet een kwestie van ma ken volgens opdracht, maar wanneer de ontwerpen zelf vervaardigd moeten worden, is een zeker artistiek gevoel een eerste vereiste. Grafstenen om een enkel voorbeeld te noemen zijn ook aan mode onderhevig. Het pom peuze van de dertiger jaren heeft nu plaats moeten maken voor het eenvou dige, waarin de simpele decoratie het geheel een waardig en artistiek verant woord karakter gééft. Om niet te veel in details te tre den zullen wij ons verder alleen maar tot marmer bepalen. In deze steensoort bestaan al ontelbare soorten, en blij kens de namen speelt de poëzie hier ongeveer dezelfde rol als bij bloem bollen. Rouge Royal, Comblanchien, Lu nel, Rose Aurore, Jaune de Brignol- les, St. Anne, Arabescato, 't is maar een greep uit het uitgebreide arsenaal .'an marmersoorten- En ook hier geldt het, dat er steeds nieuwe bijkomen. Want raakt er soms een soort „uitge storven", wanneer de steengroeve is uitgeput, andere keren stuit men op een nieywe groeve, of een nieuwe laag in een groeve die een tot dan toe on bekende soort oplevert. Het marmer moet uit het buitenland worden ingevoerd een kostbare ge schiedenis uiteraard en wordt' dan gekeurd. Dat gaat verrassend eenvou dig, want door het besproeien met wa ter komt de kleur te voorschijn en weet de bewerker, wat hij onder han den heeft. De marmerplaat wordt op een „tafel" gelegd en bijzonder gecon strueerde machines, waaraan verschil lende schijven kunnen worden beves tigd, schuurt het ruwe oppervlak volko men glad. De eerste schijf werkt nog uiterst grof, de tweede iets fijner, de derde weer fijner (de leek noemt de steen dan al absoluut glad) en de vierde schijf neemt tenslotte alle onef fenheden weg. Dan is men er nog niet. Want een volgende schijf, „beslagen" met touw en bewerkt met chemicaliën, geeft het marmer nog een goede beurt, waarna de finishing touch geschiedt door een laatste schijf met vilt, die het geheel glad polijst. Wij geven die bewerking hier maar zo simpeltjes weer, maar uiteraard is er heel wat vakmanschap voor nodig om de steen een gave en secure bewer king te geven. De bezoeker doet tevens de eigenaar dige sensatie op, dat het de schijn heeft, dat marmer gemakkelijk han teerbaar is. Speciale snijmachines (zaagmachines) maken het mogelijk, dat. de steen op de juiste maat gesne den wordt. Een „snijwiel" (steenzaag) met een toerental van 2 000 per minuut gaat door de steen als was ze een wit tebroodje, maar toen later de plaat met de hand werd bewerkt, bleek wel, dat het allemaal niet zo simpel was. Een kantenslijpmachine bewijst ten slotte haar nut om de steen z.g. af te hotten, d.w.z. de scherpe kantjes wor den er afgeslepen en de zijkanten wor den van het ruwe oppervlak ontdaan. Wy hebben ons nu maar beperkt tot een der vele facetten van dit bedryf, maar daaruit biykt wel, dat ook de marmer-industrie haar aparte plaats inneemt in het maatschappelijk leven, zü het dan een luxueuze plaats. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs". (2e week), 2, 4.15, 7 en 9.15 u„ a. 1. Palace: „De blauwe sluier", 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Moord aan de Seine". Zaterdag en Zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: „De strijd om het leven", 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 u., 14 j. City: „Kinderogen" (2è week), 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur, 18 jaar. Lido: „Griin ist die Heide", 2, 4.15, 7 en 1,15 uur. 14 jaar. Spaarne: „De donderruiters" en „Ge vaarlijke wapens". 2.30, 7 en 9.15 u., a. 1. Zondag 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sensatie in San Remo", 2.30 en 8.15 uur, Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u„ 18 j. Zaterdag 21 Juni Openluchttheater:' Het Nationale Dans theater „Joego-Slavië", 20.30 uur. Concertgebouw: Cabaretvoorstelling door de Haarlemse Postfanfare, 14.00 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: „Van de Olm tot de Roos". Druk- en boekkunst. Geopend op werkda gen van 9—17 uur en 's Zondags van 10— 17 uur (t.m. 3 Juli). Museum „Het Huls van Looy": Acht Amsterdamse kunstenaressen exposeren. Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. 's Zondags van 14—17 u. t.m. 22 Juni. Kunsthandel Leffelaar: Reisimpressies door Otto B. de Kat. Geopend op werk dagen van 10—17 uur (t.m. 15 Juni). Cultuurcentrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude. Geopend Donderdags, Zater dags en Zondags van 25 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken worden waargeno men door de Fa. Duyn en Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. tel. 10043; Mar- nix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuis plein 7, tel. 28523. APOTHEKEN HEEMSTEDE De Zondag-, avond en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken worden waargeno men door de Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 08, tel. 38197; Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Wanneer de „snijmachine" aan het werk is, heeft de buitenstaander de indruk, dat marmer hetzelfde is als wittebrood. Met het grootste gemak gaat het mes er doorheen, maar wan neer alles met de hand gedaan sou moeten worden, is er van gemak wei nig spreke. Bestuursleden van de Katholieke Middenstands-afdelingen Amsterdam, Bloemendaal. Haarlem. Heemstede, Overveen, Velsen en Zandvoort kwamen 19 Juni. des avonds 8-uur te zamen bij het Hanzc-altaar, in de Kathedrale Ba- seliek St. Bavo, aan de Leidsevaart. Nadat de geestelijk adviseur van Am sterdam. Rector Klaver, de acte van toewijding had gebeden, werd het ge zelschap. bestaande uit 70 dames en heren, de Kathedraal rondgeleid, waar bij de heer J. Beijk uitleg gaf van de symboliek, waaraan dit bouwwerk zo bijzonder rijk is. Aan het Hanze-altaar (geschenk van de Dioc. Middenstand) stelde Plebaan Agterop het gezelschap in kennis van de plannen, die er bestaan om de om lijsting van dit altaar te verfraaien en verder af te werken. De ontwerper van deze verfraaiing, de heer H. Bijvoet, werd nu verzocht een en ander toe te lichten aan de hand van door hem ge maakte schetsen. Hierdoor kreeg dit gezelschap Middenstanders een primeur, welke doel zal treffen als na enige tijd, het Diocesane Hoofdbestuur deze kwestie ter kennis van de leden zal kun nen brengen. Daar het Amsterdamse bestuur in deze pelgrimage naar Haarlem tevens een ongezochte gelegenheid meende te zien voor een verbroedering met de andere afdelingsbesturen, trok het ge hele gezelschap na deze hoogst inte ressante bezichtiging naar „Boekenro de" voor een gezellig samenzijn, dat zeer zeker ook voor de organisatie vruchtbaar was- Dinsdag 24 Juni zal de R.K. Midden standsvereniging haar jaarvergadering houden in café-restaurant Brinkmann, 's avond 8 uur. Aftredende bestuursleden zijn de heren G. Alders, Th. S. J. Hooij en C. W. Straathof. De heer Th. S. J. Hooij is niet herkiesbaar. Op deze ver gadering zal gesproken worden over het aanstaande winterprogramma en de acties door de middenstand gedurende de a.s. Flora 1953. In het kader van de aanstaande verkiezingen spraken gisteravond in het restau rant „Boekenrode" te Heemstede voor een gehoor van ruim honderd aanwezigen van de afdelingen Aerdenliout, Bloemendaal, Heemstede-Zuid, Heemstede, Over veen en Vogelenzang van de K.V'P. de heer Th. S. Hooy, lid van de Tweede Ka mer, en de lieer A. C. de Bruijn. lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Nederlandse K.A.B.. Het accent van de inleiding van de eerste spreker werd vooral gelegd op de po litiek ten aanzien van de Middenstand, die de K.V.F. in de afgelopen parlemen taire periode gevoerd heeft, terwyi het Eerste-Kamerlid De Bruijn een algemeen overzicht gaf van de politiek der K.V.P. Tevens gaf hy een uitspraak op de be wering van Koos Vorrink. die zich voor enkele weken uitgelaten had over een waarschijnlijke meerderheid van de K.V.P. Alvorens deze. probleemstelling te be handelen. meende de heer Hooy er goed aan te doen de achtergronden te schet sen, die de K.V.P. genoopt hebben tot het voeren van de Middenstandspolitiek, uitgewerkt in haar votig partijprogram. De financieel-economische en sociale in spanningen, die ons land na de bevrij ding moest opbrengen, werden door het Korea-conflict volkomen overbelast. „Waren wij in 1950 op de drempel van een goede na-oorlogse economie, door dit conflict werd er een forse streep door de rekening gehaald". De weerbaarheid van de Europese landen was nog minder dan een fractie, zodat in een zeer snel tempo een apparatuur voor de nodige divisies moest worden klaargemaakt. Dit kostte Nederland in het kader van de N.A.T.O. 1500 millioen gulden, hetgeen een tegenvaller was voor het budget. Bovendien stegen de prijzen zo aanmer kelijk, dat daardoor in de betalingsba lans een „gat" geslagen werd. De harmonie tussen lonen en prijzen was volkomen zoek. Spr. zette uiteen, dat deze twee punten de basis hebben gevormd, waarop de regering haar beleid had gebouwd. Zij moest mogelijkheden zoeken teneinde het negatieve saldo te bestrijden. De be strijdingsmiddelen heeft de regering ge zocht in het opvoeren van de productie, waardoor grotere exportmogelijkheden ontstonden en daarnaast verlaging van de consumptie. Wat het budget betreft, moest onze regering andere maatregelen treffen en wel die van de verhoging van de ver schillende belastingen. T„,rT, Komende op de politiek, die de K.V.P. gevoerd heeft ten opzichte van de Mid denstand, meende de heer Hooy, dat het de K.V.P. geweest is, die met al haar ten dienste staande middelen gestreefd heeft naar coördinatie van de departementen, die maar iets te maken hadden met de problemen van deze mediale groep. Voor dit gezelschap wees hij er nog eens uitdrukkelijk op, hoe de K.V.P. bij monde van haar fractie-voorzitter ge ijverd had voor een minister zonder portefeuille, die speciaal de opdracht had zich aan de moeilykheden van de middenstand te wijden. Voor wat de omzetbelasting aangaat, deelde hij mede, dat de pogingen, ge daan door de middenstanders, om deze af te schaffen, beloond zullen worden, want voordat minister Lieftinck aftreedt, zal er een wijziging te verwachten zijn. De bewering, als zou de K.V.P. de belangen van de middenstand volkomen genegeerd hebben, wees hij ten stelligste van de hand, immers bewijzen zijn in voldoende mate aanwezig. Bovendien achtte spr. de uitlating van Geert Ruy- gers in de „Nieuwe Eeuw' toch wel ken merkend, waarin het dan heette, dat de K.V.P. een middenstandspartij was. Een beter compliment kan men toch niet verwachten, zo besloot de heer Hooy zijn toespraak. De heer De Bruijn gaf een beeld van de plaats, die de K.V.P, in de volksge meenschap inneemt. „Zij is niet ont staan uil opportunisme", zo zei hij, „maar steunt op de grondslag van de zedenwet en de goddelijke openbaring." Op deze basis nu biedt zij voor de Ne derlanders de grootste zekerheid, zodat zij, wat het beleid van deze partij be treft, een liefdevol regeren kunnen ver wachten. Op de vraag, of er reden tot ongerust heid is met betrekking tot de spannin gen, die in het katholieke kamp hebben bestaan, meende hij te moeten opmer ken, dat deze spanningen méér aandacht hebben ontvangen, dan dat zij eigenlijk verdienden, althans de controverse met de groep-Steenljerghe. Ten aanzien van de critiek van prof Duynstee op de progressiviteit van de K.V.P., en de socialisering van deze partij, was hij van mening, dat niet alleen Duynstee het recht van critiek heeft, maar ook de arbeiders, wier posi tie wel verbeterd, maar nog lang niet volmaakt is. De bestaansmogelijkheid van werklozen en arbeiders, die in de ziektewet lopen, ligt toch nog altijd be neden het ethisch levensminimum. Ondanks de beschuldiging, als zou de K.V.P. koerswijzigingen in de zin heb ben, verklaarde spr., dat voor een even tuele verandering van koers niet ge vreesd behoeft te worden. Met welke partij de K.V.P. in de volgende parlementaire periode zou gaan samenwerken, was voor de heer De Bruijn evenzeer een raadsel. Wel zou het nieuwe kabinet er een kunnen zijn op zo breed mogelijke basis. Dit houdt niet in, dat een samengaan van de K.V.P. met de P.v.d.A. noodzakelijk zal zijn; dit zal bijvoorbeeld moeten blijken uit het feit, of het staatsbelang er mee gediend zal worden, indien de P.v.d.A. in oppositie gaat. Aan het slot van zijn rede antwoordde de heer De Bruijn op hetgeen Koos Vor rink enkele weken geleden gezegd heeft: „Indien de K.V.P. zou winnen, dan zou dit een verlies betekenen voor De Bruijn". Deze zeide daarop, dat hij dit verlies heel gaarne zou incasseren, om dat hij het volste vertrouwen heeft in het beleid van de K.V.P. De heer A. van Geluk, wethouder in de gemeente Bloemendaal, is verhin derd Zaterdag 21 Juni zijn spreekuur te houden. Dinsdag 8 Juli des namiddags 3.30 nur zal de Commissaris der Koningin der provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kes- per, het gebouw van dë Hillegomsr. Bloembollenbeurs te Hillegom officieel openen. De Hillegomse Bloembollenbeurs gaat dan eindelijk een nieuw gebouw betrek ken. Circa dertig jaren lang wordt, naast de Bloembollenbeurs die Maandags in het Krelagehuis te Haarlem gehouden wordt op Donderdag beurs gehouden in Hiliegom. Nadat een plan om de beurs en de ze tel van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur naar Hillegom over te brengen, na aanvankelijk succes toch strandde, besloot men te Hillegom zoals bekend een eigen beursgebouw te stich ten. Deze beurs wordt beheerd door een afzonderlijke stichting die los staat van tuur, maar waarin het hoofdbestuur van deze vereniging wel vertegenwoordigd is De mogelijkheid tot stichting van dit beursgebouw werd allereerst geschapen door het gemeentebestuur van Hillegom, hetwelk een bedrag van f 100.000 bene vens het terrein „Treslong." ter grootte van 8800 m2 hiervoor ter beschikking stelde. Het complex is naar een ontwerp van het architectenbureau Vogel en Dik te Amsterdam uitgevoerd door de N.V. Panagro te Warmond. Het oüivat een grote beurszaal met hal, keuringszaal restaurant en bar met dienstvertrekken De beurszaal, waarin toneel-accommoda tie is aangebracht, kan ook als toneel- en vergaderzaal worden gebruikt en biedt dan plaats aan maximaal 1200 personen Het voorterrein van het „Treslong complex wordt gevormd door de demon stratietuin voor het bloembollenvak. Des avonds na de opening zal het Zuid-Hollands Orkest onder leiding van Johan van Gooi. met medewerking van de pianist Iskar Aribo, een concert ge de Alg. Stichting voor Bloembollencul- ven in <ie Beurszaal. TT7 ie Woensdagmiddag om half 1/1/ drie van een der hoogste punten van het openlucht theater naar de halve cirkel in de kom keek, moet verrast geweest zijn door het ivuivend mozaïek van de kleurrijkste lentebloemen, die ooit verzameld konden zijn. Bijna zestienhonderd kinderen leken vanuit de verte evenzovele bloe men: vuurrode, diepblauwe, schreeuwend gele en daartussen de pastelkleurige, bescheiden, maar des te aantrekkelijker. Het was geenszins 'n tafreel waarbij een pastorale de zuiverste begeleiding zou zijn, want de lucht gonsde tot op grote hoogte van kindergeluiden in vele toonaarden. De papavers trachtten de korenbloemen te over stemmen en de margrieten duikel den over en tussen duizendschonen, terwijl het geel van de zonnebloem het geratel van de vergeet-mij- nietjes wilde dempen. Ineens is het stil. Het mozaïek wordt minder be weeglijk en daardoor onvergetelijk schoon. Wij dalen het verharde pad af en zetten ons tussen de bloemen. Óp het grasveld achter de vijver met goudvissen en waterlelies spe len grote mensen in maskerade pakjes het spel van goed en kwaad, van de twee vrolijke kwajongens, die voor slecht worden aangezien en onrechtvaardig gestraft worden. Van de boef, die een kist met goud en juwelen steelt en keihard ver klaart, dat hij maling heeft aan armen en zieken. Van zijn arresta tie en de bevrijding der onschuldi- gen. Ge moest het gezien hebben, die reactie bij het ontkennen en huichelen van de vuige boef. Die duizend kinderen hadden zich eerst de nagels van de vingers gebeten of de vuisten gebald van woede; ze waren gereed om op het eerste sein in stormloop op te trekken naar de slechtaard en het onrecht te wre ken. Daar wordt op het groene veld gevraagd: wie is de dader? N11 komt aan het tumult en de felle beschuldiging geen einde. Duizend gestrekte armen worden geheven en duizend veroordelende, wijzen de vingers onderstrepen het „schuldig". De grote mensen zien voor zich de menigte, die voor het paleis van Pilatxis was samengestroomd om het „schuldig" uit te spreken, maar zij hopen, dat deze jeugd het Chris telijk beginsel der rechtvaardigheid zal eerbiedigen en handhaven. Zij bedenken hoe scherp die kinderen het kwaad zien en hoe ze bereid blijken om voor de waarheid te vechten. Als al die ontvankelijke hartjes nu bonzen, omdat het recht vertrapt dreigt te worden, hoe kunnen ze dan ooit het haft van anderen door onrecht ineen doen krimpen? Och kom, niet zo serieus, niet zo dramatisch, als ge wilt. Maar men behoeft geen beroeps- paedagoog te zijn om, gezeten tus sen al die kinderen, te overwegen dat de volwassenen van vandaag de jeugd van morgen in handen Maandag 8 uur repetitie „Laudate Do- minum", 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Mis sie Naaikrans. Dinsdag 8 uur repetitie Kath. Gem Koor, 8 uur repetitie R.K- Harmonie „St. Michaël". Woensdag 7.30 uur clubavond Dam club „St. Bavo". Donderdag 8 uur repetitie Dameskoor „Viva Maria", 8 uur Volksdansgroep Het Blijde Leven, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur repetitie Heemsteeds Amateurtoneel. 8 uur vergadering Kath. Vrouwenbeweging. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 22 Juni waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903, en dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 38783. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek, ingaande Zater dag 18 uur. Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 38320. (Ontleend aan Sursum Corda) AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Paaua: 8 en 11 9 u. de Hoogmis. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15 en 11.30 uur, 8.30 de Hoogmis, 5 uur plechtig Lof. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal->r"' 7.30, 10.15 Hoogmis, 6.30 uur Lof. HAARLEM H. Antonius; 6.30; 7.30 (Kindermis). 10, 11 en 12 uur; 8.30 de Hoogmis; 7.3U uur Lof. H. Bavo: 6.30; 7.30 en 11 uur; 9 uur Hoogmis; 7 uur Lof. H. H. Elisabeth en Barbara: 6.30; 7.45 en 11 uur; 9 uur Hoogmis; 7 uur Lol Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45 en 9 en 12 uur, 10.30 de Hoogmis. 7.30 Lol- H. Joannes de Doper; 6.30; 7.30; 8 11 en 12 uur; 9,30 de Hoogmis; 7 uur Lof. H. Joseph: 6.45 8 en 11 uur, 9.15 de Hoogmis, 7 uur Lof. H. Liduina: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30; 9 45 Hoogmis; 7 uur Lof. O. L, Vr. Rozenkrans en H. Domini cus: 6.15, 7.30, 9 en 12 uur; 10.35 de Hoogmis. 5 uur Lof. O. L. Vrouw van Zeven Smarten H. Bavo: 6.30, 7.30, 10.15 en 11.30; 8.4a de Hoogmis, 7 uur Lof. Bijkerk te Spaarndam: 7.30 en 10 U. Hoogmis, 7 uur Lof. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15, 8.45, 11.30, 10 uur d* Hoogmis; 7.30 uur Lof. O. L. Vrouw Hemelvaart: 7, 8.3U, 11.30, 10.15 u Hoogmis; 7.30 Lof. OVERVEEN O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: 7, 8 10.30 uur, 9 uur Hoogmis; 7.30 Lof; 3 uur pi. Vespers; 5 uur kort Lof. ZANDVOORT H. Agatha: 7, 8.30 en 10 u. Hoogmis; 7 uur Lof. hebben, met alle verantwoordelijk heid daaraan verbonden. vogeltje zingt zoals het ge- ïjbekt is. Er waren vogeltjes in averse pluimage daar onder de blauwe hemel te Bloemendaal. Het ontevreden knaapje, dat bij elke korte inzinking van het spel om - een ijsje zeurde, met nog 'n zuurtje in z'n mond. Het knappe meiske met de blonde krullenbol, dat dikke tranen stortte, toen de held van de historie aan een paal gebonden werd. De dikkerd van acht, die van pure opwinding z'n huurlieden bont en blauw sJ->mpte en de hoed van zijn moeder de Zondagspracht ontnam; de piente re driejarige, plechtig verzekerende, dat de held een meisje moest zijn en waarachtig gelijk had. En ver derop een al flinke knul met de duim bijna de gehele voorstelling tot in zijn keel en het jongetje daarnaast, alweer wiebelende als hij nauwelijks even weg geweest was. Men kon ze zo uit de rijen halen, de verwenden, de keurig gedrilden, de hyper-nerveuzen, de beschouwenden, de fantasten en de heethoofden. Als ze opgegroeid zijn tot volwassen mensen in de maat schappij zullen ze nog dezelfde ka raktereigenschappen hebben: ver strikt in egoïsme, royaal of pijnlijk ordelijk, gejaagd e:: rusteloos, dorstend naar steeds nieuwe ken nis, onbeheerst en daardoor mis schien ongelukkig. Dit alles onge merkt overwegende, dacht ik terug aan een voordracht, die ik verleden week van dr. B. W. Kranenburg hoorde. Hij zei zoals ik thuis kón naslaan dat de oplossing van het probleem van de leiding de roeping van de thans jongeren is. „Leiding te mogen geven in een organisch- qualiiatieve maatschappij van vrije mensen, zich geroepen te weten in een hoger verband van geestelijke aard. Maar dan is ook nodig de erecode, die steeds hét sieraad van leiding is geweest. Hier is nog wel iets te doen: de oude ridder had zijn wapenschild, de huidige onderne mer veelal zijn reclameplaat; de oude ridder had zijn toumooi, thans kent men de concurrentie; de oude ridder beschermde wedu wen en wezen en thans doet dit de staat. Laat de jonge generatie het goed van de oude ridder overne men, laat zij de spelregels in acht nemen, moge haar dan de plicht tot een nieuwe Kruistocht bespaard blijven." Vergeef me deze meditatie te midden van bijna 1600 in Gods vrije natuur van het spel van goed en kwaad genietende kinderen. Zullen niet alle aanwezige ouderen even of langer nagedacht hebben over deze jongste generatie, de toe komst van het nu nog christelijk Nederland? Vannacht om drie uur trof een agent in Santpoort op de Oostlaan een wiel rijder aan, die twee nieuwe radiotoe stellen bij zich had. De man, een Am sterdammer, kon de herkomst van deze toestellen niet duidelijk opgeven en is naar het hoofdbureau van Politie in IJmuiden-Oost overgebracht. Bij voort gezet onderzoek bleek de man te heb ben ingebroken bij Radio Kooy aan het Oosterduinplein te IJmuiden-Oost, waar van de eigenaar met vacantie is. Door een etalageruit in te drukken had hij zich toegang tot het perceel verschaft. De Amsterdammer is ingesloten. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel, 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. K 2500-22181. De Vrijdagmarkt in IJmuiden is er niet in geslaagd verbetering te bren gen in de prijzen, die Donderdag zo aan merkelijk teruggelopen waren. na Woensdag winst te hebben geboekt. Al leen voor de makreel was grote belang stelling, zodat hiervoor ƒ18 en 17 per kist werd betaald. Vooral de rokerijen en visconserven-industrie hadden veel interesse in de goede kwaliteiten. BU de tong gingen de soorten van grootmid del tot tong I van de hand voor gemid deld 1.10 per kilo, terwijl de grove slips varieerden van 0.95 tot 0.90 per kilo. Kotters en botters, die schol aan voerden, konden hiervoor grif kopers vinden, maar belangrijke prijsstijgingen had dit niet tot gevolg. Schol 2. waar de meeste vraag naar was,, noteerde 20 tot 16 per kist en voor schol 3 werd l-> tot ƒ9 per kist betaald. De motortrawler Medan IJM. 57. die Vrijdag als enige vertegenwoordiger van de trawlervloot aan de afslag was. be- somde 14.900 voor een reis van 11 da gen. De Noordloggers De Vrouw Dirkje KW 104 en Arie KW 155 besomden respectievelijk ƒ3.900 en ƒ3.010 en maakten hiervoor ieder een reis van 10 dagen. De voormalige IJmuidense motor trawler Batavia IJM 99, die Woensdag uit IJmuiden vertrokken is op weg naar Amerika, meldde Donderdagavond »et eiland Wight te passeren. Aan boord was alles wel en het weer werd naar omstandigheden redelijk genoemd. Van daag of Zondag zal het schip in Cork- harbour, aan de Ierse kust, binnenlop®" om olie te bunkeren, alvorens aan grote oversteek te beginnen. Van de trawlervloot meldde zich voor de Zaterdagmarkt de motortrawle1- Claesje RO 46 met 280 kisten dichte ma kreel, 60 kisten gestripte makreel, 45 kisten schelvis en piepers» 40 kisten wij ting, 25 kisten diversen en 25 klein# kistjes haring. Van de loggervloot kwam voor deze afslag reeds Donderdag met averij aan de motor binnen de Heem stede IJM 53 met 5 manden tarbot, 1000 kilo tong, 35 manden kleine schol, 1® manden grote schol, 25 manden diversen» terwijl ook de Nederland VI KW 37 me» 180 manden makreel, 80 manden schel- vis en piepers, 25 manden tarbot, 20 manden diversen en 200 stuks stijve ka beljauwen voor deze afslag genoteerd stond. Van de Poolse vloot kwam in IJmui den binnen de SWI 103 om zijn harm? in de bunker bij de Haringhaven op te slaan. Van de trawlervloot ging afi Norma Maria IJM 6 weer ter visserij uit- Van de haringdrijfnetvisserij kwamed in IJmuiden binnen de motorloggefS Rijnmond III KW 44 met totaal 1°3 kantjes, waarvan 2 eigen vangst, 75 van de KW 50, 19 van de KW 176, 1* van de KW 110, 20 van de KW 85, 20 van de KW 15, 6 van de KW 130, 20 va» de KW 167 en 9 van de KW 173, de Wil" helmina III KW 147 met totaal 519 kant jes, waarvan 42 eigen vangst, 17 van <Je KW 138, 63 van de KW 5, 66 van df KW 2, 89 van de KW 6. 25 van de KW 47, 105 van de KW 140. 29 van de IJM 74- 28 van de IJM 75, 35 van de IJM 283, I8 van de SCH 36, 2 van de SCH 353 en d® Zeezwaluw KW 83 met totaal 360 kant jes, waarvan 79 eigen vangst, 78 van KW 49, 37 van de KW 67, 4 van de KW 32, 104 van de KW 38, 16 van de KW 3fl» 38 van de KW 18, 27 van de KW 86 en 8 van de KW 20. Vrijdagavond is in de kunstzaal van Leffelaar aan de Grote Markt een ten toonstelling van aquarellen en teke ningen door Otto de Kat uit de kust plaats Les Sables geopend door drs. S. Elten, algemeen secretaris van het Ge nootschap NederlandFrankrijk. Inlei der wilde niet ingaan op de psychologi sche en artistieke ontwikkeling van de kunstenaar en heeft zich dan ook in zyn boeiende voordracht bepaald tot een uitvoerige en gedetailleerde bespre king over de Vendée, de landstreek be zuiden Bretagne, waar De Kat een maandlang de gast is geweest bij een hotelhouder tegen vergoeding van een schilderij, zulks volgens een uitwisse- lingsregciing, die de Nederlandse en Franse Reisvereniging hebben ontwor pen. Deze „ruilhandel" is niet zo nieuw, aangezien ook Sisley en Renoir bereid zijn geweest voor een diner een schil derij af te staan, aldus spr. De land streek, waar „de droom is geworteld in de grond', heeft meerdere kunstenaars geïnspireerd; o.a. Van Gogh en Coret hebben er gewerkt, het levende Voor beeld. van. Blauwbaard is vandaar af komstig en Rabelais vond er zijn légen den en personages. Drs. Elten gaf ver volgens een beschrijving van het land schap en de bevolking, ruig en stoer, met vreemde elementen vermengd, en tot krachtsontplooiing in staat, zoals bleek in 1793, toen het boerenvolk in opstand kwam tegen de Revolutie en tot voor de poorten van Parijs optrok. Toeristisch is dit gebied met zijn ruïnes van windmolens en kastelen, zijn krui sen en Madonnakapellen, zijn schone vrouwelijke jeugd in fraaie dracht, niet zo bekend, toch behoort het tot het meest authentieke Frankrijk. De vele aandachtige toehoorders hebben door deze voordracht een duidelijk beeld gekregen van het land, waaruit de tekeningen van De Kat zijn geno men. Over de tentoonstelling van reisimpressies zal dezer dagen een b®' spreking volgen. (Niet-oföcttUe koersen) Vorig slot 3(4 Nederl. 1948 87(4 3(1 pCt. Ned. 1950. 8844 3-3(2 Nederland 1947 899«gb 3 Ned. 62-64 bél.-fac. 9i('4 Inschr. Grtbk. '48 3 pCt 89 A Ned. Handel Mij. eert. 14434 A.K.U. 132gb Nieuwe A.K.U. 127 Van Berkels Patent 92gb Calvé-Delft eert. 111 Van Gelder 138 Kon. Hoogovens eert. 139 Unilever eert. 16414 Unilever nwe. 158V2 Ned. Kabel 182gb Philips 149(4 Kon. Petroleum 299(4 „Amsterdam" Rubber 74(4 Holl, Amerika Lijn 152 Kon. N. Stoomb. Mij. 123 Ned. Scheepv. Unie 131(4 H/V.A. 82(4 Deli Mij. eert. Tl(4gb 89?» 91.1 89hi 143'? lSSj» 1494* 3?3* 150', ijó"- 71* 19/6 Anaconda Coppe Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 444* 50 77 59(4 57(4 1444 77(4 63(4 21% 2694 41(4 79 (j 79(4 599* 24 28(4 JO/'8 T7(4 36 (4 79* 24 29

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2