Het huishoudboekj stadiondirecteur e van een DE NERVEUZE KROP SCHEEPVAART BERICHTEN J OPLEIDING IN DE HENGELSPORT Logogrief A.N.W.B. wil bromfietsers laten rijden op zwarte paden r ROODJASSEN IN ACTIE Accommodatie moet intensiever gebruikt worden De volle tribunes Kleine politiek Tfauujt Plan voor rijwielpaden in Overijsel Toename spaar kapitalen GEEN POLITIEK IN ZAKFORMAAT! TJOKLAT REPEN V. ZATERDAG 21 JUNI 1952 PAGINA" i N.V. Mij. Nederlands Sportpark 40 jaar Robic uit Ronde van Zwitserland Olympisch voetbal- tournooi WmMM mwmËMÊ SP] ül Ned. Waterpolospelers in actie Sportflitsen OMBER+KROES L+YL+H+AF+T DG+KRANS+RA ERG+EST+TAP NAAR+S+PECH Schaakrubriek a bcdefgh. MOCCA ORANGE Damrubriek Onv. 8 pet. Ver. Glas fabrieken Medisch standpunt A.A.A.-kampioenschappen Domingo nog eerste in Bordeaux MARKTBERICHTEN Het is een van tie sulden regelen der wijsheid, dat ge een jubileum of jubilaris nimmer op de korrel zult nemen in een receptiezaal. Daar is de atmosfeer te feestelijk. De bloemen, de thee-met-gebak, de sherry en de geur van de sigaren brengen u gemakkelijk in een dermate feestelijke stemming dat ge, hetzij als spreker, hetzij als toeschouwer, de gehele affaire allicht in een atmosfeer van louter rose wolkjes met gouden randjes wilt zien. En daarmee zijt ge als gewe tensvol commentator „hors concours". Een jubileum is namelijk niet alleen en ook niet in hoofdzaak een mijlpaal van hoera-tjes en van: Zijn We Geklofte Jongens Of Zijn We Het Niet! Ge doet er de jubilaris allerminst mee te kort, noch bederft ge zijn (of haar) stemming, -wanneer ge zijn (of haar) magere jaren, behoeften, onvervulde wensen en noden, nog eens uit de doeken doet. Integendeel. En deze ietwat omstandige inleiding is dan dienende, om u te vertellen dat wij ter gele genheid van het veertigjarig bestaansfeest van de N.V. Mij. Nederlands Sportpark, alias Olympisch Stadion, niet zijn afgegaan op de grootte van de nog te bakken leesttaart en de kosten van het jubileumprogramma. Maar dat we op een zomerse dag. waarop een kantoor niets anders dan een levensgroot onding is, tóch een kantoor zijn binnengestapt, nameljjk dat van het Olympisch Stadion en daar met overgave hebben geluisterd naar een bloemlezing uit het huishoudboekje van de rijn Directeur Bessem, zo ge soms vreemdeling in Jeruzalem mocht Welaan dan, ge vindt op dit punt Dick Bessem heel wat handzamer, dan wanneer ge hem 's Zondagsoch tends om tien uur per telefoon zoudt willen verklaren, dat ge voor de in terlandwedstrijd Nederland—België, die 's middags wordt gèspeeld, nog een stuk of wat Marathons te kort komt. De heer Bessem vertelt u zon der omwegen, dat een stadion een machtig, maar ook een kostbaar ob ject is en dat ge het beslist niet op de been zult kunnen houden, wan neer ge slechts kunt steunen op een of twee interlandwedstrijden Of er dan reden is om bij dit jubi leum de sherry en de sigaren maar in de kast te laten? Allerminst. Het sta dion gedijt. Het heeft langzaam maar zeker zijn vaste aanknopingspunten ge kregen en vergeet niet dat het geen wins tobject is. Wat er gebeurt en wat er slaagt is ten voordele van 't Neder landse sportleven en een steuntje voor de magere jaren Wie heeft die niet? In de crisisjaren vóór de oorlog stond het Olympisch bouwwerk van Jan Wils eenvoudig te gapen van pure verveling en van September 1944 tot Mei '45 was er helemaal niets te doen. Over zo'n periode moet je heen. Dan helpt het niet, wanneer je een rage krijgt van Mei 1945 tot eind '46. Daar haal je de negen maanden volledige stilstand mee op en je kunt er ook over gaan denken de sporen van de bezetting uit te wis sen. Ja. de volle tribunesDirecteur Bessem veegt een stapel rollen opzij; inzendingen voor een muzikale prijs vraag, waarvan de beste mars bij het feest van het Stadion op 10 Augustus zal worden gespeeld. Op die volle tri bunes verkijk je je. wanneer je niet met de grootste gemene deler rekent van déze belangstelling en die van de dagen dat het maar magertjes is. De wielerprogramma's, die dit seizoen al twee maal onder het slechte weer te Jijden hebben gehad, kosten kapitalen, omdat de gages van de grote kanonnen on buitenlandse basis berekend moeten worden. Goedkopere programma's? Al leen het beste van het beste trekt nog! Daarenboven zijn de onkosten vier of vijf maal zo hoog als vóór de oorlog, terwijl de toegangsprijzen nauwelijks zi.in gestegen- Geen bezwaar tegen zo laag mogelijke toegangsprijzen, oh neen' Het is de trots van het stadion, dat zijn entreeprijzen bij de voetbal wedstrijden bijvoorbeeld dikwijls lager liggen dan in de provincie. Dat bewijst de zuiver sportieve inslag van zijn struc tuur. Maardan moet de zaak ook draaien om dat allemaal mogelijk te maken. Dan moeten er niet alleen lof liederen worden gezongen op die prachtige accommodatie, wanneer men ze nodig heeft, maar dan moeten er ook mogelijkheden zijn om de basis van haar bestaan breder te maken. grote wedstrjjd concurrentie betekenen (daarvoor heeft men overigens geen stadion nodig) en natuurlijk wil ook de penningmeester van een kleine club wel eens overwerk hebben aan het tel len van zijn recette. Daar kan zelfs de meest verpuurde amateur niet tegen zijn. Maar dat men tot twaalf kilome ter in de omtrek met tranen in de ogen om „bescherming van zijn belangen" smeekt, zodra er eens een extra wed strijd dreigt, waar bijzondere belang stelling voor bestaat, dat is toch wel een politiek van uiterst klein, om niet te zeggen zakformaat. En het wonder lijke is dat bijna elke vereniging van enige betekenis, óók de derde klasser, wel eens in omstandigheden komt, waarin hij de accommodatie van 'n sta dion zo dolgraag zou willen benutten. Dan echter komt het protest weer uit een andere hoek en dan begrijpt de be treffende vereniging plotseling wel heel goed, dat het spel fout wordt gespeeld. Maar moeten we soms wachten tot iedereen zijn lesje heeft gehad? Dick Bessem, derde in de rij der Amster damse s(<adiondireeteuren na John Coucke en Jan van den Berg, zou liever zien dat die zaak vóór het eeuwfeest anders geregeld was JAN COTTAAR Jean Robic heeft de strijd m de Ron de van Zwitserland gestaakt. Hij gat voor, dat hij pijn had aan de linker schouder. Maar de waarschijnlijke reden is, dat hij de volgende week geheel fris aan de start wil verschijnen voor de Ronde van Frankrijk, omdat zijn kansen gestegen zijn, nu Louison Bobet niet zal deelnemen. Ondertussen zullen de orga nisatoren van de Ronde van Zwitserland aan de Union Cycliste Internationale verzoeken Robic een straf op te leggen. Fornara (It.) heeft de zevende etappe gewonnen en daardoor de leiderstrui ba- houden. De wedstrijden van de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi worden op 15 en 16 Juli gespeeld in de volgen de steden: 15 Juli: Helsinki: Z. Slavië India; Abo: RoemeniëHongarije; Tam pere: DenemarkenGriekenland; Kot- ka: BulgarijeRusland; Lahti: Polen Frankrijk: 16 Juli: Helsinki: Oostenrijk Saargebied: Abo: NederlandBrazi lië; Tampere: Ver. StatenItalië; Kot- ka: EgypteChili; Lahti: Luxemburg Gr. Brittannië. Een tróts bezit van het Nederlandse sportleven: het Olympisch Stadion te Amsterdamdat weliswaar pas in 1928 werd gebouwd, maar dat toch op 27 Juni mét de N.V. Mij. Het Nederlands Sport park het 40-jarig beslannsfeest viert. Dat zijn zo van die uitlatingen, die je als het voorbereidend artillerievuur tot een offensief kunt beschouwen. Dat of fensief komt en Dick Bessem gaat er eens extra voor zitten. Hij snijdt het thema van de bijzondere wedstrijden aan: D-W.S.Heerenveen, de promotie wedstrijden van Volendam. Aan de Spaarndammerdijk hebben ze op eikaars schoot gezeten en drie tot vijf maal zo veel mensen als er waren samengepakt, hebben er naast gestaan. Het stadion stond leeg en verlaten. Is dit nodig? Van Volendam een noodkreet: Waar moeten we al onze mensen laten? In Volendam. was het antwoord, dat de mannen van Mühring kregen. De oran jehemden zijn in Volendam gebleven, maar is dat nu een der ware facetten van het amateurisme, dat de Volendam- mers hun mogelijkheid om de kas ein delijk eens van een flinke bodem te voorzien, hebben moeten opsouperen (als ze er niet aan tc koft ziin geko men!) aan de huur van peperdure tri bunes? De K.N.V.B.? Wijt dat maar rustig aan de verenigingen, meent Bessem. Die hebben de hond eenvoudig in de hoek gedreven met hun jammerklachten over „concurrentie". Natuurlijk kan een 14 23 31 53 22 5 28 50 9 41 plaats in bet Zuiden van Groningen. 46 64 18 3 13 35 10 plaats in het Noorden van Friesland. 49 63 —«0 27 59 54 31 39 21 plaats in Drente. 12 57 21 6 33 38 1 24 plaats in Oosten van Overijscl. 64 42 58 17 2 18 20 4 plaats op de Veluwe. 36 26 18 7 62 4 28 11 55 plaats in Utrecht. 32 40 25 19 60 31 S 47 plaats in Noord-Holland aan het IJselmeer. 56 15 30 51 41 37 5 41 plaats in het Oosten van Zuid- Holland. 27 38 63 44 66 34 plaats in het Westen van Zeeland. 61 29 45 57 16 40 24 27 33 9 plaats in Noord-Brabant. 43 20 55 48 65 4 35 52 plaats in het midden van Limburg. Bij juiste oplossing geven de letters, geplaatst in de volgorde van 1 tot en met 66, een wijze levensles te lezen. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 30 Juni aan ,.'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijsraad sel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Oplossing 7 Juni: 4 5 0 7 9 X 1 8 2 6 3 Voor de landenontmoetingen België Nederland, Zóndag 29 Juni a.s. te Kortrijk, zijn de Nederlandse ploegen als volgt samengesteld: Nederlands zevental: doel: Van Gel der (HZPC); achter: Braasem (Haar lem). Korevaar (Merwede) en Bijlsma (Haarlem); voor: Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (HZPC). Reserves. De Gans (Neptunus, Alt.) en Finee (Dolfijn). Nederlandse Jeugdploeg: doel: Kelder (Robben); achter: Luchs (Robben), Sivers (HZC) en Snijders (Zian); voor: Waalewijn (HZPC). Keizer 'Nep tunus, Aft.) en Van der Tooren (GZC). Reserve: Muller (Dolfijn). De waterpolowedstrijd tussen UZSC (Utrecht) en 't IJ (Amsterdam) is met 52 door de Utrechtse club gewonnen. De Harlem Globetrotters hebben in Rotterdam met 3629 van de New York Celtics gewonnen. Gisteren is de beslissirigskamp om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland begonnen. De eerste partij, tussen W. Roozenburg er ir. G. E. van Dijk, eindigde na 59 zette» in remise. 1 3 5 2 3 7 2 7 0 4 7 4 9 0 15 8 3 6 0 6 3 2 4 5 0 7 9 823277777 Na loting wonnen de prijzen: J. Dui venvoorde, Nieuwstr. 11 Lisse; G. Mars, Fred. Hendrikstr. 44 hs„ Amsterdam; H. Voets, Van Nesstraat 45, Haarlem. OPLOSSING VAN DONDERDAG ZAT DEN+LEO AL4POLAK+NR A+AR+T+OM+S LYSOL LEEST Juni-opgave 3 Probleem van D'Orville Wit geeft in 3 zetten mat. Wit: Kal. Da2. Pc5. Pe3. Zwart: Kc3. Dh2, Te2. Oplossingen van de Mei-opgaven: Opgave 1: 1. Da8, Lb3:, 2. Dh8, hg5:, 3. Dhl. Kd4:, 4. Dal mat. Dit is de hoofd variant van deze „mallemolen", de bij varianten zijn gemakkelijk te vinden. Opgave 2: 1. Tb7t. Kc8, 2. Tb5 clD, 3. Tc5t. Dc5: en wit staat pat. Opgave 3: 1. Pd7: - Waarschijnlijk is dit probleem van de heer Swane een wereld primeur op het gebied van de omschake lingen; vergelijkt U maar: a. Tc6:, Td3; b. Pac6:, c4:; c. Fdc8:, Lf7; al. Tc6:, De5; bl. Pac6:, Dc4; cl. Pdc6„ Df7. Opgave 4: 1. e7, Ke7:, 2. dSDtt. Kd8:. 3. Tb8:t en wint. Mei-prijs is. na loting, verzonden aan de heer J. Schilfer te Treebeek. Oplossingen van alle Juni-opgaven kun nen tot 15 Juli worden ingezonden aan A. Perquin. Marnixkade 104, Amsterdam. Advertentie YSCOLA Het bromfietsprobleem is aan d«= orde geweest op een vergadering van de Ne derlandse Federatie van Rjjwiclpadver- enigingen, die in de Sociëteit te Almelo gistermorgen is gehouden. De heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., gaf een uiteenzetting van de moeilijkheden, die de bromfiets in het verkeer veroorzaakt. Als reden hiervoor noemde hü het feit, dal de berijders van dit nieuwe vervoermiddel zich gedragen alsof ze op een fiets zit ten. Ze kennen hun eigen snelheid niet, nemen de bochten te ruim en denken „op het gehoor" te kunnen rijden, wat door 't geruchtmakende motortje in feite onmogelijk is. Van een ry-examen is wei nig heil te verwachten, omdat hierdoor een serie oude rij-gewoonten niet met één slag uit de wereld geholpen wordt. De ANWB heeft, aldus spreker, de commissie die inzake de verkeerswet- geving de minister adviseert, voorge steld op de landelijke rijwielpaden, die worden aangeduid door een zwart bord, weer bromfietsen toe te laten op enkele uitzonderingen na, die door een apart bord zullen worden aangeduid. Deze zo genaamde zwarte paden beslaan tezamen een lengte van ongeveer 8000 km. Als de minister dit advies opvolgt, het geen waarschijnlijk is, dan zal de brom fiets dus een tot op heden afgeslo ten wegennet mogen berijden. De ANWB is met dit voorstel gekomen, omdat ve len, die de bromfiets voor niet-touris- tische doeleinden gebruiken, door de huidige beperking in hun werkzaamhe den worden gehandicapt. robleem No. 1970 van P. J. Eype te Haar lem, voor geoefende oplossers. Wit 11 st. op 17, 19, 22, 24, 27. 35, 36 37, 39, 42. 43. Zwart 11 st. op 1, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 15. 18, 25. 26. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 15 Juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Oplossing van No. 1962 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt naar 37. 30. 38, 41, 20. 15, 22 en wint. Een zeer mooi stukje problematiek; in goede stand een fraaie ontleding en een effectvol slot. VOOR BEGINNERS No. 210 van G. W. Zonneveld te Hillegom De vraag luidt: hoe wint wit als zwart 33-39 speelt? Oplossingen van de nummers 20!) en 210 kunnen ingezonden worden tot 1 Juli aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 206 De auteur P J. Eype construeerde de volgende magni fieke ontleding: 29-24. 50x28, 43-39. 28x35, 29x20, 35x42 en hier eindigt de activiteit, van de dam. 20x27. 21x32, 47x27, 15-20. 34-30 en wint. Een bijzonder mooi probleem! In hetzelfde gebouw werd in de na middag in tegenwoordigheid van tal van burgemeesters en afgevaardigden van verenigingen voor vreemdelingenver keer het plan van de ANWB en de pro vinciale VVV om te komen tot een vier tal streekorganisaties in Overijsel ter bevordering van de aanleg, het onder houd en de verbetering van rijwielpa den besproken. De Ged. Staten van Overijsel hebben in het begin van dit jaar besloten een provinciaal rijwielpa denplan ter lengte van bijna duizend kilometer vast te stellen van rijwiel paden van doorgaand belang. De jaar lijkse subsidie, die tot 1947 ƒ7.50 per km. per jaar bedroeg en toen tot 12.50 door Ged. Staten werd verhoogd, is thans gebracht op 30 voor paden op zandgrond, op ƒ45 voor paden op rivier kleigrond cn op 60 voor paden op veengrond. Achtereenvolgens werden be handeld „de ontwikkeling van de rij wielpadorganisaties in Nederland" door ir. C. A. Kuysten, chef van de verkeers- afdeling van de ANWB., „het nieuwe rijwielpadenplan van Overijsel" door ir. C. D. Viehoff, verbonden aan de Prov. Planologische Dienst van Overijsel en „de totstandkoming van nieuwe streek organisaties in Overijsel" door de heer J. A. Veldman, directeur van de prov. VVV in Overijsel. In principe verklaar de men zich bereid tot de oprichting van deze streekorganisaties over te gaan. De N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam stelt voor over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 8 procent (onveranderd). (Van onze medische medewerker) Er leefde eens een Franse huisvader zijn naam is in de loop der jaren verloren gegaan wiens op voedkundige voorzichtigheid geboekstaafd is in de geschie denisboeken der geneeskun de. Deze huisvader had ette lijke dochters die hij met zorg bewaakte. Zij mochten 's avonds wèl uitgaan, maar niet vooraleer de vader met een eindje touw gemeten had hoe groot of de omvang van hun halzen was. Zoals het een goede huisvader betaamt, bleef hij op totdat de meis jes door hun cavaliers weer waren afgeleverd, en dan mat hij opnieuw de omvang van de maagdelijke halzen. Was deze omvang groter dan bij het vertrek uit het ouder lijk huis, dan concludeerde papa dat de emoties van het uitstapje te hevig waren ge weest. en zwaaide er wat voor de desbetreffende doch ter. De kern van dit anecdoti- sche verhaal behoeft enige toelichting en brengt ons op medisch-psychologisch ter rein. De uitbreiding van de halsomtrek moet namelijk worden toegeschreven aan een zwelling van de schild klier. Vele mensen weten uit eigen ervaring dat hun hals dikker wordt als ze zich op winden, als ze boos worden, als ze een groot verdriet of een intense vreugde meema ken, in het algemeen: als ze een emotie te verduwen heb ben. Deze lichamelijke reactie op een psychisch gebeuren is te vergelijken met blozen, transpireren, aanvallen van hoofdpijn, asthma en diar- rhoe. welke ook door emo ties worden opgewekt. De schildklier is een or gaan, dat zich aan de voor kant van het strottenhoofd bevindt. Deze klier produ ceert een stof. een zogenaamd hormoon, dat de stofwisse lingsprocessen regelt en be ïnvloedt. Een vergroting van de schildklier betekent niet altijd dat de afscheiding van genoemd hormoon vermeer derd is. Indien de mens te weinig jodium toegevoerd krijgt, wat doorgaans neer komt op een te kleine jodi- um-concentratie in het drink water, dan zet de schildklier op terwijl de functie toch onder de maat blijft. De ge volgen zijn o.a. een verlang zaming van de stofwisselings processen. een droge pasteuze huid. traagheid in gedachten en bewegingen en vetzucht. In de gebieden, waar het drinkwater te weinig jodium bevat van oudsher worden genoemd de Alpen, Zuid- Duitsland, Zuid-Oost-Frank rijk, Noord-Italië, de Pyre neeën. de Karpaten, maar ook de Nederlandse provin cies Utrecht, Gelderland en Overijssel in deze gebie den komt de aangeboren krop voor. De kinderen blij ven dwergen met misvormde handen, kromme benen en een groot onnozel hoofd; deze stakkerdjes zijn achterlijk, zijn aanvankelijk abnormaal stil en zoet, maar worden later zeer humeurig. Daarnaast bestaan schild kliervergrotingen die gepaard gaan met o v e rproductie van het stofwisselingshormoon. Een bekende vorm hiervan is de ziekte van Basedow, gekenmerkt door vermage ring, uitpuilende ogen, een vochtige huid, diarrhoe, tril lende handen, een snel'® pols, vermoeidheid, gejaagd' heid en prikkelbaarheid. Vee) vaker zien we echter de n fr' veuze zwelling va" de schildklier met on geveer dezelfde verschijnse" len als de ziekte van Base dow behalve de starend® puilogen. Lang niet iedereen reageert op een opwinding5' toestand met een nerveuz® krop. Betrekkelijk vaa voorkomend toch is d®ze schildklierreactie bij jong® meisjes. De Franse huisvader hao deze gevoeligheid blijkbaar bij zijn dochters geconsta* teerd en haar, zonder zlC, nauwkeurig te realiseren vv'a de medisch-psychologisch® samenhang was, als maatsta' gebruikt voor de hevigh®10 der doorgestane emoties. Op grond van het feiten materiaal uit dit artikel ma? ik de Nederlandse huisvadc>'s natuurlijk niet adviseren hu" uitgaande dochters een touw tje om de hals te strikken, maar wèl moet ik degenen onder U, die zichzelf hebben herkend als lijd(st)ers aan nerveuze krop, aanraden ;,ar! de huisarts mede te dele" welke de omstandigheden waren die voorafgingen aa" de benauwende zwelling van de hals en alle andere bo venbeschreven symptomen. Zulks vergemakkelijkt oe diagnose en is uiterst belang rijk voor de in te stellen be handeling. J. M-. De recente oprichting van de Neder landse Vereniging tot Bevordering van het Spaarkasbedrijf, waartoe alle in Nederland werkende spaarkassen zijn toegetreden, heeft weer eens het licht doen vallen op de belangrijke taak, die deze instellingen in het economisch leven vervullen, met en naast die van andere spaarinstellingen in ons land. De voornaamste kracht van het systeem der spaarkassen schuilt in het systema tisch sparen, waaraan de deelnemers zich vrijwillig onderwerpen. De actieve propaganda van de Spaarkassen, waarin voortdurend wordt herinnerd aan de noodzaak tot regelmatig sparen om tot kapitaalvorming te komen heeft in de afgelopen jaren zijn invloed niet gemist. Uit de cijferoverzichten van de afge lopen jaren valt immers een voortduren de toename te constateren van de inge schreven spaarkapitalen, (in millioenen gids). 1946 f 134; 1947 f 147; 1948 f 162; 1949 f 181; 1950 f 206; 1951 f 234. Deze toename is zonder twijfel ver heugend te noemen. In het algemeen toch kan gezegd worden, dat de bloei van instellingen als deze voor ons land van zeer groot belang is, niet in het minst uit het oogpunt van kapitaalvor ming voor de financiering van de woningbouw. Gisteren zijn in het „White City" sta dion te Londen de wedstrijden om de Britse AAA-kampioens'chappen, begon nen. De belangrijkste uitslagen luiden: Kogelslingeren; (heren); 1. Duncan Clark (Gr. Br.) 52.023 meter; 2. Douglas (Gr. Br.) 52.032 m.; 3. Allday (Gr. Br.) 51.727 m. Hink-stap-sprong (heren): 1. Burgard (Sarland) 14.586 m.; 2. Cole man (Gr. Br.) 14.148 m.; 3. Polmaer (Australië) 13.849 m. Na de zesde en zevende séance van het tournooi om het Europees kam pioenschap fantasio classique heeft Do mingo nog steeds de leiding met 120 punten na 85 beurten. Vingerhoedt staat op de tweede plaats met 113 punten en 3 beurten meer, De Becker heeft 110 punten in 77 beurten, Steylaart eenzelf de aantal punten maar met 89 beurten, Tiedtke heeft 71 punten in 93 beurten en Kruythof 61 punten na 91 beurten. Na hem volgen Munte, Kron, Van Over loop en de Fransman Lachmann. EIERMARKT BARNEVELD, 20 Juni. Aangevoerd 850.000 stuks. Prijzen f 16.50 17.algemene prijs 16.70 per 100 stuks, kiloprijs f 2.74. EIERVEILING BARNEVELD—EDE, 20 Juni. Aangevoerd circa 500.000 stuks, prij zen kippeneieren 16.5017.50, eenden eieren 12.0012.70, kalkoenen 21.parel- hoeneieren 11.30, krielkipeieren 7.50 per 100 stuks. PLUIM VEEMARKT BARNEVELD, 20 Juni. Aangevoerd circa 29.000 stuks. Dit was lager lan de vorige week. De handel was in enkele soorten beter. Er was goe de vraag naar van de zijde de rexport naar witte hanen. Prijzen: oude kippen (zware) van 2.102.20, witte kippen van 2.102.30, m. h. zware 2.102.20, witte 2.102.30, m. h. 2.202.40, witte jonge hennen 2.402.60 alles per kilogram. Per stuk, oude hanen van f 3.004.75, tamme konijnen (jonge) van f 1.003.oude konijnen van 3.50 7.50, tamme jonge duiven van 0.500.75. VARKENSMARKT BARNEVELD, 20 Juni Aangevoerd ongeveer 220 stuks. Prijzen: biggen 5268, schrammen 7595, vier dr. zeugen 325450 gld. per st. kalme handel. KAASMARKT BARNEVELD, 20 Juni. Matige handel. Aangevoerd zeven partijen boerenkaas, prijs 2.19—2.24 per kilogram. ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws. 9.45 Omroeporkest, 10.00 Prot. kerkd.. 11.30 gewijde muziek. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.10 lunchconcert. 13.45 Uit het Boek der Boeken. 14.00 cello en piano, 14.30 Holland Festival 1952: Jeanne d'Arc au Bücher, oratorium (In de pauze: Melodie der Bergen, causerie), 16.00 gram., 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Herv. kerkd., 18.15 zangdienst. NCRV: 19.00 gram., 19.15 Het gebed des Heren, causerie, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 19.52 boek, 20.05 De gewone man, 20.12 geva rieerd programma, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.19 gram.. 8.35 platteland, 8.45 orgel, 8.57 sport, 9.00 gram., 9.45 Geeste lijk leven, causerie, 10.00 gevarieerde muziek, 10.30 Met en zonder omslag, 11.00 Promenade-orkest (Intermezzo: Voordracht). AVRO 12.00 Postduiven, 12.35 Even afrekenen, Heren!, 12.45 Krontjongrnuziek, 13.00 nieuws. 13.20 orkestconcert, 13.55 boek, 14.15 kamer orkest, 16.30 sport. VARA: 17.00 orkest concert. 17.20 gemengd koor, 17.35 jeugd, 17.50 sportjournaal. 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 Prot. kerkd. IKOR: 19.00 jeugd. 19.35 Pastoraal bezoek. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevarieerde muziek. 21.00 George en Caroline, hoorspel, 21.25 gram., 21.55 idm, 22.25 strijkkwartet. 23.00 nieuws, 23.15 weekoverzicht, 23.25 dansmuz. ENGELAND, BBC. home service, 330 m.: 13.40 operamuziek, 14.30 amusem- muziek, 16.00 Tannhauser. opera (frag menten), 18.30 kamermuziek, 21.15 rkest- concert. BBC, light, programme, 1500 en 247 m.: 12.00 verzoekprogramma, 14.15 lichte mu ziek, 21.00 gevarieerde muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 13.20 lichte muziek, 15.00 verzoek programma, 16.30 dansmuziek, 20.00 po pulaire muziek, 22.15 dansmuziek, 0.10 orkestconcert, 1.10 lichte muziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.34 lichte muziek, 20.00 Muziekfestival in Oostenrijk, 21.30 filmmuziek. 484 m.: 12.08 orkestconcert. 13.15 ver zoekprogramma. 15.00 orkestconcert. 16 30 dansmuziek.%17.10 dansmuziek. 20.00 or kestconcert, 21.15 orkestconcert. FRANKRIJK. nationaal programma, 249 en 347 m.: 15.30 La-Haut. operette, 18.00 orkestcoqcert, 20.02 lichte muziek, MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.18 gewijde muziek, 7.45 Prot. pr.. 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram., 8.45 idem, 8.55 vrouw, 9.00 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.00 orgel. 10.30 morgendienst. 11.00 mezzo-sopraan en piano, 11.25 harmonie-orkest en ca- rillonspel. 12.00 vocaal dubbelkwartet, 12.25 voor boer en tuinder. 12.33 orgel concert, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 mandoline-ensemble, 13.45 gram.. 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw. 15.15 gram.. 15.30 kamermuziek, 16.00 Bijbellezing. 16.30 vocaal ensemble, 17.00 kleuters, 17.15 pianoduo, 17.30 jeugtj, 17.45 Regeringsuitzending: L. O. Schuman: De Vastentijd in Indonesië. 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw, cau serie. 18.30 gram.. 19.00 verkiezingstoe spraak. 19.15 gram.. 19.30 tenniskam pioenschappen Wimbledon, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.10 Vijf minuten. 20.15 kamerkoor, 20.30 Omroeporkest en solist. 21.15 De aardbei in de Bommeler- waard. klankbeeld, 21.30 orgelconcert. 22.00 In de Arabische Wereld, causerie, 22.10 salonorkest. 22.45 Prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gymn.. 7.33 gram., 800 nieuws, 8.18 gram.. 8.50 kookpraatje, 9.00 Denk om de bocht. 9.15 gram. VPRO; 10.00 Voor de oude dag. causerie. 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 kleuters. 10.40 gram., 11.00 zieken, 11.45 zang en piano, 12.00 dansmuziek. 12.30 land- en tuin- bouwmededelingen. 12.38 gram., 13.00 nieuws. 13.15 middenstand. 13.20 orgel en zang. 13.45 gram., 14.00 vrouw. 14.15 pianorecital, 14.45 gram., 15.05 geva rieerd programma, 16.05 fragm. ,-Der Freischütz", opera. 17.00 jeugd, 17.30 lichte muziek, 17.50 militair commen taar. 18.00 nieuws. 18.15 verkiezingstoe spraak, 18.30 gram.. 18.40 jeugd. 19.45 Paardenfokkerij, 20.00 nieuws. 20.05 ac tualiteiten, 20.15 gevarieerd programma, 20.50 gram.. 21.15 De harp van Ebben hout, klankbeeld. 21.40 lichte muziek- 22.10 causerie, 22.25 orkestconcert. 23.^ nieuws. 23.15 socialistisch nieuws Esperanto. 38.2(7 orgel," 23745 gram. ENGELAND, BBC. home service. m.: 13.10 lichte muziek, 18.30 orkestcon cert. BBC, light programme. 247 en 1500 m.t 12.00 orkestconcert. 22.20 lichte muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 30fl m.: 12.00 lichte muziek. 13.25 orkest concert, 16.10 lichte muziek. 16.40 rhyth- mische muziek. 19.30 symphonieconcerL 23.40 kamermuziek. 0.30 dansmuziek, 1.10 lichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 kamermuziek. 18.00 Franse les. 20.00 orkestconcert. 484 m.: 12.05 orkestconcert. 16.00 lichte muziek. 16.35 lichte muziek, 19.00 orkest- concert. 21.00 orkestconcert. FRANKRIJK. nationaal programma. 249 en 347 mi: 13.18 „L'Ecossais de Cha- tou", operette. 15.00 orkestconcert. 16-00 kamermuziek, 20.30 orkestconcert. ALKAID 21 te Santos. ALPHACCA 21 ter Westkust Trinidad. ALGENIB 20 v. Rio Grande, 21 te Pto. Alegre. AMST1JLLAND 20 v. Rio n. Victoria. AMSTELSTAD 20 v. Priok n. Belawan. AALSDIJK p. 21 Wight. 22 te Antw. ALMKERK p. 21 Minikoy n. Singap. AMPENAN p. 21 Ouessant n. Priok. BILLITON 21 te Lorenco Marques. BREDA p. 21 Ouessant n. Chili. CELEBES 21 te Djibouti. CERAM (coaster) 21 te Colombo. CORILLA 23 te Yokohama verw. CALT. DELFT p. 21 Gibr. n. Rott. C ALT. LEIDEN p. 21 Finist. n. Rott. CALT. UTRECHT p. 21 Ouesst. n. Sidon. CORILLA p. 21 Okinawa n. Yokohama. DELFT 21 nm. te Caldera. DRENTE p. 21 Napels n. PL Said. ELMINA 20 te Freetown. ESSO HAAG p. 21 Azoren n. Aruba. FRIESLAND p. 21 Kreta n. Londen, GAASTERKERK 21 v. Aden n. Sydney. GORDIAS p. 21 Dungeness n: Levant. GADILA 20 nm. te Singapore. Heel lang geleden, in het onmetelijke Chinese rijk, woonde eens een groot wijsgeer. En deze wijs geer. grijs cn hoogbejaard, placht op gezette tijden een wurmpje te verdrinken. Want hij was van mening dat hij zo onder het vissen, beter kon filosoferen dan thuis in de spelonk, waar hij woonde. Hij vond het aan de water kant rustiger. En ook al om dat er heel weinig vis zat, kon de geleerde man zijn gedachten dc vrije loop la ten gaan. Totdat op zekere dag een baarsje na veel zoeken en scharrelen het wurmpje vond en er met graagte de tanden in zette. De dobber verdween en even later lag het /baarsje op de wal. De oudé wijsgeer, in- plaats van zich over deze vangst te verheugen, was helemaal in de war en zeer verstoord. Hij was geheel en al uit zijn concentratie ge haald en kon de loop van zijn gedachten niet verder volgen. Ten einde een her haling van zulk een stoor nis te voorkomen viste de oude sedertdien zonder de haak voorzien te hebben van aas. Wij, in onze dagen, zijn niet zo wijs en wij breken ons hoofd er over, welk aas te gebruiken. Maden, aardap pel, deeg. pluim, rijst, gort Maar ik ben er vast van overtuigd, dat het er veel meer op aan komt hoe en waarmee je het deeg in net en wat al niet meer. Niet water hangt, dan wélk deeg. te vergeten de „geheime" recepten van een deegje. Ahem, hèt deegje. Wie heeft er niet eens een scheutje jajem doorheen gemengd? Met als gevolg, dat je niets meer ving dan an- Zo heb ik er in de loop der jaren een grondige hekel aan gekregen om te vissen met de een of andere grutterskost in water dat zo vlak ligt als een spiegel. Bij de zomerdag hoort zo vind ik, een kab- ders. Speciaal jongens zijn sterk in het bedenken van allerlei „soorten" deeg. Ik was hierin geen uitzonde ring en Sjarreltje begint er nu ook al mee. Ik laat hem maar kalm zijn gang gaan. Hij komt vanzelf wel tot de conclusie dat van oudbakken wittebrood en wat aardaD- pelkruim zonder veel geklie- der, een puik kneedsel te bereiden valt. Schone han den, vrij van elke tabaks lucht, en een beetje water, dat zijn de benodigdheden. Natuurlijk is zo'n tubetje van het een of ander won- derdeeg erg gemakkelijk. beitje op het water. Uiteraard geen deining, maar een net golfslagje. Dat helpt het wa ter aan zuurstof en dat kan in de warme maanden geen kwaad. Sjarei valt af en toe van de ene verbazing in de an dere. De vorige keer zaten we te vissen zonder al te veel succes. Goed viswater, behoorlijk weer en uitste kend deeg?! Toch deden ze het niet best. Ik begreep het niet goed. En dan heb ik een gevoel van onrust over me. Piekeren en om me heen kijken en verkassen. Waar om weet ik niet, maar ik legde de boot precies anders dan anders. Ik stak de stok ken midden in het vaartje vast en viste naar het riet toe. Dat wil zeggen, een de- cimetertje er buiten. En toen hebben we ze geraakt, want daar zaten ze. Van die dikke rietvoorns met een licht tuig je, sport van gewelste. Slag op slag hadden we beet. Doordat we nogal ondiep „werkten", krap een halve meter, en met een lange op slag visten, sloegen we er wel eens een enkele mis. Daar volgde dan een pauze op tot de roodj assen weer wat van de schrik waren bekomen. Maar toch duurde het niet lang of ze waren weer In volle actie. Totdat er een snoek vlak bij een kolk in het water sloeg. Toen bleken ze met stille trom te zijn vertrok ken. Kennelijk een heel eind uit de buurt of tussen het riet in, want we hebben geen stootje meer gehad. Mis schien hadden ze geen trek in eten meer. Hetgeen niet zo verwonderlijk zou zijn Gisteren was er een mijn heer van de belasting bij mijn deur. En het eten smaakte mij ook niet meer. JAN DE HENGELAAR GOOILAND 19 v. Bahia n. Rio J. GROOTE KERK 21 te Sydney. HERSILIA p. 21 Finist. n. W. Ind. INDRAPOERA 21 te Semarang. ITTERSUM 20 nm. te Nordenham. JAPARA K.R.L. 21 te New York. KOTA GEDE p. 21 Dondrahd. n. Aden. LISSEKERK 21 te R'dam. LAAGKERK 20 v. Madras, 22 te Calc LEOPOLDSKERK 21 v. Suez n Bas?8' LINGE 20 v. Lulea n. Veitsiluoto. LOPPERSUM 21 nm. te Bagnoli. LUTTERKERK 21 nm. te Cyprus LEOPOLDSKERK 21 v. Suez n. Aden- MOLENKERK p. 21 Oporto n. Kaapst. MACUBA (t.) 21 tc Gothenburg. MATARAM 20 v. Kohsichang n. 'ÏODJOKERTO 21 te Balikpapan.' MUR1JNA (t.) 21 te Pernis. IDERK. 20 v. Gare Sal. n. Pt. AnJ^>t MUI NOORDWIJK p. 21 Dungeness n. NIGERSTR. 20 v. Abidjan n. Amst. CRANJEFONTEIN 22 te Kaapstad veri» NRD.HOLL. slbt. 20 v. Genua n. p. PR. ALEXANDER p. 20 Cp. Race n. Ha" p, PR. WILL. v. ORANJE p. 20 FatherpL Montreal. POSEIDON 21 t.e Maracaibo. ->• PR. WILLEM II 20 v. Monteral n. R RAKI p. 20 Landsend n. Cristobal. ROTTI p. 21 Perim n. Suez. ROTULA (t.) 21 te Philadelphia. SALATIGA 21 te Surabaja. SIBA.TAK p. 22 Azoren. SAMARINDA 21 te Singapore. SLIEDRECHT 20 v. Kiel n. Nynash**1" SOESTDIJK 21 nm te Suez. f. NJ.LAWATI 20 v. New Orleans n. Iv' ST. MAASTR. p. 21 Wight n. Savon»- TE.^NATE 23 te Singapore verw. rt». TROMPENBERG SI v. Mobile n. S»»" WILL. RUIJS 21 te Tj. Priok. IJSSEL 20 nm. te Rotterdam. ZEELAND K.R.L. 21 tc Singapore. ZUIDERKR. p. 21 nm. Ouesst., 22 te PASSAGIERS EN EMIGRANTEN SCHEPEN ALDABI 21 te Bahia. ALHENA 20 te Buenos Aires. ALNATI p. 21 Wight n. Buen. Aires- BONAIRE 20 v. Madeira n. Barbados BOSKOOP 20 v. Curacao n. Amst. COTTICA 1 Juli te Plymouth verW- FAIRSEA 28 te Pt. Said verw. GROOTE BEER 26 te Halifax verw- INDRAPOERA 21 te Semarang. JOH. v. OLDENB. 30 te Surab. veri»; NIEUW AMSTERD. 25 te N. Y. veri»- NOORDAM 21 v. R'dam n New YO"»-K ORANJE vtr. 2 Juli v. A'dam n. P" jjri» ORANJESATD 22 te Halifax. 24 te York verw. SIBAJAK 29 te Willemstad verw. SOMERSETSHIRE 6 Juli te Surab: vHaVr«' VEENDAM 23 te Southampton, n. 24 te R'dam verw. tialif»*' WATERMAN vtr. 24 v. R'dam n. WESTERDAM 21 v. N. Y. n. R dam- WILLEM RUIJS 21 te Tj, P"ok- WILLEMSTAD 27 te Madeira verw. ZUIDERKRUIS 22 nm. te R dam 23 8 u. ontscheping. AALSUM 21 nm. te Rotterdam. AGATHA 21 te Pt. Swettenham. ALCHIBA p. 20 Bahia n. Kotterdan BARENDR. p. 21 Kreta 22 te Ft- CALT. NED. p. 21 nm. Gibr. n. CHAMA (t.) 20 rede Miri. kgr. CONGOSTR. p. 21 Madeira n. w*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4