VAMPIRE'S VALLEN CONVOOI OP NOORDZEE AAN Eric de Noorman: Hét land der duisternis van de Larense jansprocessie Feiten St. Honderd jaar Nederlandse postzegels H. Vader tot Duitse jeugd Als messen sneden de aanvallende m ia Onverstandige propaganda Operatie Castmetsgrootste na-oorlogse oefening vliegtuigen door de lucht PUROL: puur Een eeuw geleden stierf Fröbel Expeditie naar C yeloopgebergte Critisch historisch werk van dr. A. de Vrankrijker Het plakken van een postzegel op een brief gold in oude tijden als een belediging van de geadresseerde Slechts geleidelijk aanvaard foWh Schikkingspogingen verijdeld ZATERDAG 21 JUNI 1952 PAGINA 5 Het is niet leuk om op een mijnenveger met Vampire- kogels doorzeefd te wor den. Maar zolang men niet officieel voor vernietigd wordt verklaard, vaart men rustig door, óók trouwens als men wèl van de kaart is. Weersomstandigheden verzwaren oefening geneeskracht - gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Waclïtgeld- en werk- looslïeidsuitkeringen Aan loonbelasting onder hevig t 4nl-V}.de re§el 81 Nikkel en kobalt op Nw.-Guinea aangetroffen Krachtig optreden tegen benden in West-Java Zelfs luchtverbinding naar Bandung stopgezet Geen Deense vis in België 12QMERZEGEI. Q5 O J i.sk'n— hm - NEDERLAND ïEDERIANDi t£.€13p Zaak-Menten Nieuwe vragen van Kamerlid Reijers Liturgische weekkalender <Van onze speciale verslaggever) Tot tweemaal toe is Vrijdag in de prille ochtend een formatie Vampire-straalja- |®rs hoog uit de wolken gedoken op het smalle reepje metaal ei:> hout van Ms. „Schiermonnikoog", welke zich met andere R.-boten juist beyverd had "e vaarroute schoon te vegen op mogelijk mijnengevaar voor een convooi, dat u't de richting der Nederlandse kust naar Engeland over ging steken. Wel nooit 'ollen wy, die ons aan boord van de aangevallen R.-boot bevonden, aan de ™"oet komen of wy bij die gelegenheid nu vernietigd zijn of niet. Maar hoe dan °k, het was voor ons het zeer bewogen hoogtepunt van het onderdeel, dat wy «ebben bijgewoond van de operatie „Castinets", de grootste na-oorlogse oefening Van geallieerde zee- en luchtstrijdkrachten op de Noordzee en in het Kanaal, welke zich uitstrekt van Skagen tot aan Brest. De Vampire's sneden als messen door de lucht, wakkelend als roofvogels van hun linker- op hun rechterzij eer 'J zich Heten vallen, en vóór wij goed en wel begrepen hdden, dat wij van sal- st°« (,oorzeeIt' moesten zijn, bleken de aanvallers al op hun volgende prooi ge reten: het convooi zelf. waar de afweer der escorterende schepen in actie kwam n oranjekleurige wTolkjes als lampions boven zee hingen. En niet alleen uit de lucht werd het convooi op dat ogenblik bedreigd. De begeleidende jager aan e kop hees een vlaggesein ten teken, dat zijn waarschuwingsapparatuur een "Oderzecboot-contact had gekregen. Zo zaten wij er opeens middenin, toen wij Vrijdagnacht van Vlissing'en jht met het squadron mijnenvegers zee •tozen, hadden wij niet verwacht op V'erkelijk krijgsgedruis te stuiten. Want °e schepen, die aan de oefening „Casti nets" deelnemen, een concentratie in oeze wateren groter dan ooit sinds de hagen der ^Armada, opereren uit tal van havens tegelijk. Zij beogen geen klas sieke massale zeeslag', maar slechts een oefening in de primaire oorlogstaak van het beschermen der verbindingswegen, he vaarroutes tussen de Britse eilanden Oh het continent, zoals men veronder stelt. dat deze bedreigd zouden kunnen borden door een vijandige macht, die van het Noorden uit met alle moderne ^erontrustingsmiddelen, zoals onderzee boten, vliegtuigen, snelle motorboten en eventueel' grotere eenheden in de ach- wrhand, tot actie over zou gaan. Een af keer dus in hoofdzaak tegen mijnen, Vliegtuigbommen en torpedo's. Onze „Schiermonnikoog" en het friet haar opvarend squadron Mijnen vegers had daarom tot taak een stuk zeeweg in de wateren tussen Neder land en Engeland vrij te maken van eventueel door de vijand gedepo neerde mijnen, gelegd door snelle schepen of uitgeworpen door vlieg tuigen: acoustische en magnetische, magnetisch-acoustische en al dan niet Verankerde mijnen, het verraderlijk strooigoed der hedendaagse oorlog voering. Een opgave, verzwaard door de weersomstandigheden, want de ochtend daagde over een hoge, aanschietende zee bij windsterkte 6, In het weerbericht omschreven als krachtige, toenemende wind. En dat is eigenlijk iets te veel voor deze uiterst ranke, lichte scheepjes, be stemd om te opereren in riviermon den, met hun 160 ton de kleinste eenheid van onze zeestrijdkrachten, drijvend plankton, de pluizenklasse Advertentie Honderd jaar geleden, op 21 Juni 1852, stierf Fröbel op zeventigjarige foeftijd, de man, wiens naam verbonden ls aan de scholen waar menigeen van 0ns matjes heeft leren vlechten en van feepjes gevouwen papier huizen heeft Sebouwd. Het Duitse jongetje Friedrich August Fröbel had een ongelukkige leugd bij een harde stiefmoeder. Dat Jal deze man met zijn gouden hart la- er zeker gestimuleerd hebben in zijn biets ontziende ijver om een opvoe dingsmethode te zoeken, welke in over eenstemming was met de natuurlijke ontwikkeling van het kind. Na talrijke Oiislukte pogingen om een werkkring 'liefst buiten in de natuur) te vinden, *Wam de jonge Fröbel toevallig in het onderwijs terecht. Hij leerde de Zwit serse paedagoog Pestalozzi kennen en s°cht intensief, ook langs de weg der studie, naar de levenswet, die hem de ts'eg zou wijzen „om van kleine kinde- fen goede mensen te maken". Via een opvoedingsinstituut, dat hij diet zijn vrouw samen dirigeerde, én ?en bepaalde methode die hij ontwierp, stvam hij tenslotte tot zijn „Kinder harten", waarvan hij de eerste opende '0 Blankenburg in 1837. Bij de Kinder harten, zo genoemd omdat de kinderen als planten moesten worden opge kweekt, wenste Fröbel een stuk eigen Stond, waar de kinderen bloemen en hfoenten konden planten en verzorgen. t*rote waarde hechtte hij aan de „speel hoven", de wollen bal, de houten bal, r® kubus en de cylinder, alsook aan de handenarbeid en de bewegingsspelen, h'e hij liet doen. Fröbel, die al begreep at de eerste levensjaren het belang- Nkst zijn voor de vorming van het 'hd en die een zeer nobel christen mens was, is tijdens» zijn leven tegen gewerkt. Toen hij teleurgesteld stierf, waren de Kindergarten verboden, die J1h onder die naam en alleen in ons 'aitd als Fröbelscholen overbekend *ijn. l 'h de Staatscourant van Vrijdag is een ".^schikking van de minister van Finan- opgenomen, waarbij is voorgeschre- l®u dat de wachtgeld- en werkloos heidsuitkeringen, met welke ingevolge de i -- ingang van 1 Juli 1952 inwerking tredende Werkloosheidswet zullen wor- gedaan, aan inhouding van loonbe lasting zullen zijn onderworpen. De in- °uding dient te geschieden door de be- jVijfsverenigingen, die met de uitvoe- j "g van de Werkloosheidswet zijn be- dast. dan wel door de werkgever, indien uitkering door diens tussenkomst schiedt. Vr*h de toelichting op de beschikking is tj7°rts medegedeeld, dat de compensa te welke de werknemers zullen ont- datigen in verband met het door hen te ]_5§en deel van de premie, aan de v^hbelasting is onderworpen. Dit deel fi n de premie kan echter voor de hef- v[*g van de loonbelasting in mindering h het loon worden gebracht. Dienten- b„v°!ge zal de in te houden loonbelas- doch niet altijd H^elfde bedrag ais vóór 1 Juli belo- van de Koninklijke Marine. Maar wel verrassend snel en wendbaar, zoals zij zich in groene schemer van de Juni-nacht losmaakten van de kade en in kiellinie, onder het Walcherse duin langs, zee kozen. De brug van zo'n R-boot is weinig meer dan een flinke buiskap, een vliegtuig-cockpit, het schemerduister gevuld met mensen en gerucht. Wij hebben hier de manoeuvre gevolgd in een ruimte, die zich bewoog als het schuitje van een luchtschommel, tel kens overstoven van buiswater. Als een geheimzinnige zee-gnoom in waakjas met capuchon stond daar squadron commandant, luitenant ter zee W. A. de Jong, op zijn post en dirigeerde de muziek van het schip: het rinkelen van de telegraaf, het stampen der ma chines, het getikketik van de hand seinlamp, terwijl het klein rumoer van de radio-telefoon, deze moderne rom melpot., voortdurend op de achtergrond was. En ergens aan dek verzorgde een stem de solopartij: Ahooy, ahooy, wat was dat meisje mooi! Een vaart door de dageraad, die eindigde op de aange geven tijd en plaats in een uiteenwij ken der schepen in S-formatie en het uitgeven, zoals dat heet, van het veeg- tuig. Mijnenvegen heeft veel weg van vis serij, het is allebei geduldwerk, alleen zou de visserij met gelijke resultaten het al lang hebben opgegeven -Maar de „Schiermonnikoog" en de andere volhardden „an het net. vijftien mijl heen en vijftien mijl terug, de veilig heid van het paadje verzekerd voor het naderend convooi. Ofschoon het leggen van oefenmijnen in de theorie der ma noeuvre is begrepen, leverde het vegen ditmaal geen oogst. Het convooi met zijn begeleiding van jagers en fregat ten kon rustig in zicht komen. Het ge leek iets op een detachement agenten, dat een paar kleine jongens opbrengt, want de formatie der handelsschepen was, vergeleken bij het escorte, wel heel erg nietig. Onze mijnenvegers hadden hun taak volbracht en maakten thans een begin met het inhalen van het veegtuig, de dubbele kabel, welke met paravaans en scheerborden cirkel vormig tot een middellijn van ongeveer 24 meter achter het schip wordt uitge houden. In deze spiraal wordt een magnetisch veld ontwikkeld, dat even tueel aanwezige, daarop reagerende mijnen tot ontploffing brengt, zoals weer een afzonderlijk achterwaarts uitgevierd apparaat de geluidstrilling in zee brengt, welke acoustische mijnen activeert. Terwijl met man en macht op de hevig rollende en slingerende scheep jes aan het inhalen van het veeggerei werd gewerkt, verschenen onver wachts de Vampire's. In oorlogstijd zou het veegtuig, voor zover niet binnen boord, onmiddellijk zijn gekapt teneinde de bewegingsvrijheid der schepen niet te hinderen en het lucht afweergeschut, een luchtdoelmitrail leur van 40 en een van 20 m.m., in werking te brengen. Nu bleef dit ach terwege. De Vampire's verrichtten hun aanval met overrompelende snelheid, zowel op de mijnenvegers als op het convooi; de beide duikvluchten spe ciaal op de „Schiermonnikoog", wel licht als service bedoeld tegenover ons, de verslaggever aan boord. Nu, die heeft de sensatie volop gesavou reerd en hij had na afloop slechts één vraag, die hem intrigeerde: of hij er officieel nog was of niet meer was. Maar hier kon niemand hem op ant woorden. Dat zou misschien later, wellicht nooit bekend worden. Hier over beslist de geheimzinnige top- instantie te Portsmouth: de conducting authority. Die leidt van uur tot uur, al deze dagen, het machtig spel, laat over en weer het verrassende element van eigen initiatief aan beide partijen toe, maar grijpt in, wanneer hem dat nut tig lijkt. Als een Romeins imperator heft hij de duim omhoog of schrapt een onderdeel van de kaart: uitgescha keld, vernietigd, weg! Wat hij op dit ogenblik omtrent het lot van de „Schiermonnikoog", zo heftig onder duivels gegier door Vampire's be laagd, in het binnenkomen der mel- HM »OONDE# t'UOlO-* 125. Urenlang leidt Alhabar de sombere roerganger door het woud, nadat de twee mannen aan hun achtervolgers ontkomen zijn. Tot zij eindelijk licht in de verte zien schemeren. De bomen wijken uiteen en voor hen strekt zich een kale Vlakte uit. „Héhé hé! Aanschouwt thans de Verboden Stad, mijn vriend!" krast de voerman vol onheilige vreugde. Orm kan niet antwoorden. De doodse, met stenen overdekte vlakte, die zich voor hem uitstrekt, beneemt de angstige roerganger een ogenblik alle moed. Te meer daar zich heel in de verte, in het midden der vlakte, de kale lijnen aftekenen van een reusachtige, zwaar ommuurde stad. Massief en dreigend ligt de stad te midden van de steenwoestijn, die zich als een kolossale, ietwat hellende cirkel, uit het om ringende woud losmaakt, als een oase der levenloosheid. „Hé, hé, hé Men zegt dat hier in oude tijden een grote steen uit de hemel viel en een gat in de aarde sloeg. In deze holte bouwden jte mannen van de Beer hun stad. Aardig, vindt ge niet, mijn hartje?" Maar Orm heeft geen aandacht voor aardrijkskundige bijzonderheden. „Waar is de Noorman!" wil hij jachtig weten, terwijl zij in de steenwoestijn af dalen. „Spreek op, landhaai! Of hebt ge me soms de verkeerde weg gewezen?" „Geduld, mijn vriend? We naderen. Scorr heeft hem de snelste weg gewezen. Be klim liever een steen in plaats van uw goedwillende gids, die het beste met u voor heeft, lastig te vallen en kijk of ge hen ziet?" Haastig voldoet Orm aan dit zakelijke voorstel. Om. dan een kreet van pijn te slaken. Want dicht bij de poort van de Verboden Stad onderscheidt hij twee kleine figuren. En er kan geen twijfel meer aan bestaan dat de ene Eric de Noorman is. „Hij staat op het punt de stad binnen te gaan siddert de roerganger. „We halen hem nooit meer in om hem te waarschuwen. H-hij is ver-verloren." dingen besloten had, wist geen mens. Waarschijnlijk niets, want ook in wer kelijkheid is het resultaat van zelfs zo'n resolute aanval als die der Vam pire's op een schip als de „Schiermon nikoog" nog altijd dubieus. Zodat er geen overwegend bezwaar bestond tegen onze behouden terugkeer in Vlissingen. Een silhouet, dat ons vertrouwd werd: het kleinste type mijnenvegerde R.- boot, waarvan een squadron van Vlis singen uit in het kader van de oefening Castinetsopereert. Het zijn de Schier monnikoog, Walcheren, Goeree, Schou* wen en Malzwin, versterkt met de En gelse motorlounge ML 2571. Dr. G. J. H. Molengraaf! van de Technische Hogeschool is als leider van een expeditie van Schiphol naar Biak op Nieuw-Guinca vertrokken, vergezeld van acht studenten, toekomstige mijn- bouwkundige ingenieurs, die allen reeds hun candidaatsexamen hebben afgelegd. De expeditie zal vijftig kilometer ten Westen van Hollandia, ten Zuiden van het Cycloop-gebergte, onderzoekingen verrichten. In Mei is reeds een groep Nederlan ders vooruit getrokken om voorberei dende proefnemingen te doen. Deze groep heeft daarbij o.a. de aanwezig heid van nikkel en kobalt geconstateerd op een diepte van twintig meter en de expeditie gaat nu vaststellen of deze lagen een rendabele exploratie mogelijk maken. De expeditie is georganiseerd door het ministerie van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen. De acht stu denten zullen daarnaast nog een aan trekkelijke opdracht uitvoeren: zij moe ten advies uitbiengen over de bouw van een stuwdam in het betrokken ge bied. De expeditie zal ongeveer een half jaar duren. De luchtverbinding DjakartaBan dung is vanmorgen stopgezet. Van de zijde der politie te Djakarta is aan Aneta medegedeeld, dat incidenteel verkeer over de weg van Djakarta naar Bandung ontraden wordt. Behalve een heden van het leger, blijken ook politie afdelingen in Weêt-Java geconsigneerd te zijn. Al deze maatregelen houden verband met een krachtig optreden van de machtsinstellingen tegen verhoogde activiteit van mobiele gewapende ben den in het gebied van West-Java. De laatste tijd werd diverse keren gescho ten, zoals enige dagen geleden bij de overval van een bende op een militaire post op Tjipenas, waarbij tientallen do den vielen. Er worden op bet ogenblik uitgebreide acties gevoerd regen benden tussen Bogor en Tjiandjur, Bandung en Garut en in de richting van Cheribon. De Belgische commissie voor de visin- voer meent, dat. de voorziening van de markt met Belgische en Nederlandse vis voldoende is verzekerd en heeft daarom be sloten de regering voor te stellen geen machtiging te verlenen voor de invoer van Deense vis in Juli. Advertentie Het K/erstfeest van de zomer is het feest van St. Jan de Doper vroeger wel genoemd. Sinds 354 wordt het op 24 Juni gevierd en van de zesde eeuw tot 1911 is het in de Kerk een geboden feestdag geweest, lange tijd zelfs bijna even hoog in aanzien als het Kerstfeest: er ging bij voorbeeld ook een boetetijd yan enkele weken aan vooraf en ieder pries ter las op 24 Juni drie Missen. Men mag wel aannemen, dat er samenhang is met de vroegere Germaanse midwinter- en midzomerfeesten. Sinds wanneer de St. Jansviering in Nederland is doorgedron gen, en vooral sinds wanneer zij in het enige Noord-Nederlandse dorp, waar officieel een processie is toegestaan, in Laren, is doorgedrongen, is moeilijk uit te maken, maar zeker is wel, dat daar omtrent dikwijls dingen zijn verkondigd, die bij een nauwkeurig wetenschappe lijk onderzoek geen stand houden. Zulk een onderzoek heeft dr. A. C. J de Vrankrijker de laatste jaren ingesteld en het resultaat daarvan heeft hij op getekend in een interessant boekje 1) dat hij met medewerking van Gabriël Smit heeft geschreven. Het is nuchter van opzet, houdt alleen vast aan de feiten, die uit oude bronnen zijn te ach terhalen, het toont aan, waar en hoe vroegere beschrijvers van de streek- historie te vergaande conclusies getrok ken hebben, maar geeft tevens aan, welke veronderstellingen men aan de hand van gecontroleerde gegevens wel zou kunnen maken. Van een kerk op het St. Janskerkhof (tot 1521 de parochiekerk van Laren) is in de geschreven bronnen voor het eerst sprake in 1306, toen de koster van Laren werd gearresteerd. Er is reden om te veronderstellen, dat ze al van omstreeks 1200 dateert, en misschien is er een kapelletje aan voorafgegaan, maar dat. is zeker niet voor het midden van de elfde eeuw opgericht. Voor de veronder stelling, dat er al in 700 een kapelletje of kerkje was, is even weinig grond aanwezig als voor de legende, die de oprichting in 863 plaatst. Ook om andere redenen is de proces sie zeker geen twaalf eeuwen oud, zoals men wel heeft beweerd. In een geschrift van 1564 maakt Lambertus Hortensius melding van het jaarlijkse bezoek, dat men op 24 Juni gaarne aan het St. Janskerkhof brengt. Hij noemt eerder wereldlijke gebruiken dan kerkeUjke. Maar een kerkelijke viering is in die tijd wel waarschijnlijk. In die tijd, mag men F ju id"*- -,a ."j J-ntv ttCf ülplft/ 4 tacnuL (Van onze speciale verslaggever) T*. r is een tijd geweest, dat het plakken van een postzegel op een brief als /y een belediging gold van degene, voor wie de brief bestemd was. Het hield namelijk volgens de gangbare opinie de veronderstelling in, dat de geadres seerde de portokosten niet zou kunnen betalen. Honderd jaar geleden is in Ne derland de postzegel ingevoerd, nochtans zonder de verplichting om hem te gebruiken. En het gevolg is dan ook geweest, dat men er nog jarenlang de voor keur aan gegeven heeft zijn brieven ongefrankeerd te verzenden, daarmee dus de toestand bestendigend van de eerste helft der vorige eeuw, waarin juist de postwet van 1850 verbetering beoogd had. De eerste oplaag van Nederland's oud ste postzegel-emissie in 1852 bedroeg 300.000 stuks, gedrukt bij 's Rijk Munt te Utrecht, op vellen van 100 zegels, telkens vier reeksen van 25, elke zegel met een watermerk in de vorm van éen posthoorn. Er kwamen drie ivaarden: vijf cents in blauwe kleur, tien cents in rode kleur en die van vijftien centi; oranje Dc eerste postzegels waren reeds gegomd, maar men moest ze met een schaar van het vel knippen. „Een gulden twintig", sprak de dienst bare, trad binnen, een mailbrief in den stip haars boezlaars", verhaalt nog in 1858 De Genestet in zijn „Mailbrief." Dat was een brief uit Indië, maar met de binnenlandse post ging het weinig anders. In 1859, dus zeven jaar na in voering van de postzegel, werden in Nederland nog altijfl 12.232.013 brieven ongefrankeerd verzonden tegen slechts 2.452.030 met postzegels er op. De ont vanger van de brief betaalde bij af gifte. Pas in 1870 is het strafport inge voerd. Vier jaar later volgde de op richting van de Wereldpost-vereniging, welke het internationale postverkeer definitief regelen zou met een uniform tarief van 20 cents. Dc toestanden op het gebied van postvervoer bleven in de eerste helft van de negentiende eeuw nog zeer primitief. De posterijen ressorteerden onder het Departement van Finan ciën, de tarieven waren hoog en de organisatie was slecht. Het publiek beschouwde het meer als een vorm van belasting dan als een bedrijf te algemenen nutte. Bovendien werd het monopolie op alle mogelijke wijzen ontdoken door particulier vervoer. Men herinnere zich slechts de steen met de brief er aan. welke Robertus Nurks zijn neef Htldebrand per dili- L'."l'g»* Nederlands oudste postzegel met de beeltenis van Willem 111. gence placht toe te zenden. De wet van 1850 beoogde in dit alles verandering te brengen door uitbreiding van het aan tal postkantoren, verbetering van het vervoer en een aanmerkelijke ver laging van de posttarieven. Volgens drie afstandsgrenzen betaalde men voortaan slechts 5 tot 15 cent port voor een brief tot 15 gram. Het oude tarief was 10 tot 35 cents geweest voor de eerste 16 gram. Toch wilde de Regering aanvankelijk niet tot in voering van postzegels overgaan, om dat zij daar, bij de heersende opvat tingen alleen maar een schadepost van voorzag. Tenslotte zijn de zegels op aandringen van de Kamer er toch gekomen, maar groot bleek de animo niet bij het publiek. Onze eerste postzegels werden ver vaardigd naar Engels voorbeeld, dat met het systeem van frankeerzegels reeds tien jaar ervaring had. Besloten werd om evenals in Engeland ook hier de postzegels van de beeltenis des Ko- nings te voorzien, opgevat als munt- beeldenaar. Bii K. B. van 30 April 1851 gaf Koning Willem III hier zijn toe stemming voor. Om het publick met deze nieuwe maatregel vertrouwd te maken, verscheen er een „Beknopte handleiding omtrent de bestemming en het gebruik der Postzegels", in handig zakformaat tegen betaling van 10 cents aan de postkantoren verkrijgbaar. Bo vendien bestonden er z.g. portlijsten, met behulp waarvan men zich over de verschillende afstanden en het daar voor geldend tarief kon oriënteren. De wet van 1850 „tot regeling van de brievenposterij" is sedertdien nog en kele malen herzien, het laatst in 1908. De briefkaarten zijn ingevoerd in 1870. Tegenwoordig worden de Nederlandse postzegels gedrukt bij de firma Enschede te Haarlem. Zoals wij reeds hebben medege deeld wordt het eeuwfeest van de Ne derlandse postzegel gevierd met een internationale tentoonstelling, van 28 Juni tot 6 Juli, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, welke allereerst een be- drijfsexpositie is en dus de behandeling van de post laat zien en verder een belangrijke philatelistische tentoonstel ling wordt met inzendingen uit heel de wereld, o.a. van H. M. de Koningin van Engeland en een collectie zeer kostbare zegels van Mauritius. Aan deze ten toonstelling zijn prijzen verbonden voor de meest zeldzame, de best bestudeerde en de meest gevarieerde inzendingen. Behalve de postzegel is het ook de tele graaf, die dit jaar in ons land op een eeuw historie bogen kan. Aan de jubi lerende telegraaf wordt eveneens een tentoonstelling gewijd, die van 18 Juli tot 28 September gehouden zal worden in het geheel verbouwde Postmuseum aan de Zeestraat te Den Haag- aannemen, was er dus sprake van om megangen of bedevaarten, die in de Her vorming hun wereldse karakter geheel verloren hebben en in stilte als gods- dienstig gebruik werden gehandhaafd. I In 1805 is een eerste geestelijke broeder schap over de St. JanSbedevaart opge richt, waarvan de pastoor van Laren en de pastoor van St. Anna (De Pool in Amsterdam de bestuurders waren Deze officiële band met Amsterdam is later verbroken. De recente historie is bekend: in 1822 is de processie wettelijk toegelaten. Het verhaal, hier in het kort vermeld, wordt in het boekje uitvoerig en met aanvoering van alle beschikbare docu menten gegeven. Het is van grote waar de voor wie de juiste toedracht van zaken wil kennen. R. 1) Sint Jan. De Sint Jansprocessie van Laren in het Gooi, door dr. A. C. J. de Vrankrijker met medewerking van Gabriël Smit. Uitg. Broederschap van St. Jan, Laren. Het Eerste Kamerlid Reijers (C.H.) heeft de minister van Oorlog o.m, ge vraagd, of het hem bekend is, dat de serieuze schikkingspogingen, welke tus sen de juridische afdeling van zyn de partement en de raadsman van dc heer Menten ten aanzien van de bij laatst genoemde plaats gehad hebbende vor dering gaande waren, in Januari van dit jaar eensklaps en zonder motivering zijn gestopt? Is de minister bereid mede te delen, om welke redenen ter zake is ingegrepen en waarom een andere wijze van behandeling van bedoelde schadeclaim werd gelast dan tot dusver voor dergelijke claims gebruikelijk was? Is het waar, dat de Staatssecretaris van Oorlog (materieel) tijdens een con ferentie op 23 Januari j.l. aan mr. Broens van het commissariaat voor oor logsschade ter mededeling aan de heer Menten heeft verklaard: „Zeg maar aan Menten, dat er in deze zaak nie mand vervolgd zal worden en niets zal worden onderzocht"? Aan de minister van Justitie heeft de heer Reijers gevraagd of het de minis ter bekend is. dat de raadadviseur van zijn ministerie, mr. W. G. Belinfante, de toezegging van de minister, beves tigd bij brief van 25 Maart j.l. en in houdende, dat de pogingen om met de heer Menten tot een minnelijke rege ling te komen, serieus zullen worden voortgezet, niet is nagekomen? Is het waar, dat de serieuze schikkingspogin gen, ondernomen in 1951 door de juri dische afdeling van het ministerie van Oorlog, op ongewone en tot dusver nimmer toegepaste wijze door het in grijpen van de raadadviseur de heer mr. W. G. Belinfante zijn verijdeld? Is het de minister bekend, dat de heer Menten inzage wordt geweigerd van de stukken en dossiers, welke op de hoog te van de. schade betrekking kunnen hebben? Zo ja, is de minister dan be reid, het daarheen te leiden, dat de heer Menten alsnog inzage van bedoel de bescheiden wordt verleend? (Vervolg van pag. 1) Wij troffen in onze bus een niet ondertekend pamflet, dat advi seerde een bepaalde -rbeiders- candidaat een voorkeur-stem te geven. Van K.A.B.-zijde werd ons zeer stellig ontkend, dat deze actie officieel zou worden gesteund of georganiseerd zou worden ondernomen. Dit heeft ons ver heugd. want hier schuilt een groot ge vaar. Zonder nu de ons officieel gedane mededeling in twijfel te trekken, moes ten we inmiddels constateren, dat een soortgelijke actie voor andere arbei- ders-candidaten in meerdere delen van ons land wordt gevoerd. We vragen ons af of dit nu wel verstandig is. En nu zullen we het helemaal nog niet hebben over de vraag of een dergelijke actie in overeenstemming is met de geest van de aanvaarde rcglements-wijziging. Indien zulk een actie onder de arbei ders zou aanslaan en dus als praktisch resultaat een aantal arbeiderscandidaten wordt opgevoerd, dan zou men er zelf schuldig aan zijn, wanneer zodoende een theoretische rechtervleugel in de K.V.P. zou ontstaan, welke vroeg of laat tot een definitieve scheuring zou kunnen leiden. Een wat al te ijverige propagandist van de K.A.B. inmiddels bezorgde ons -een „Oproep" aan alle katholieke hoofd- en handarbeiders, hun vrouwen en verloofden, welke oproep dezer dagen met honderdduizenden in het land zal worden verspreid. Deze op roep begint met de constatering: de K.A.B. doet niet aan politiek. Dat be tekent dat zij als K.A.B. zich niet be moeit met het stellen van candidaten voor Kamers, Staten en Gemeenteraden. Dit is een uitstekend doelmatigheids- standpunt, ingenomen in het waarachtig belang van deze sociale organisatie en gebaseerd onder meer op de taakbe- perking volgens het bisschoppelijk com muniqué van 1916. Is het dan niet van betekenis dat er meer arbeiderscandidaten komen? Mo gen de arbeiders zich dan helemaal niet met de vraag bemoeien, wie aanstonds hun belangen zullen bepleiten in de Tweede Kamer? Maar natuurlijk, ze hebben niet alleen dat recht, ze hebben ook die plicht. Alleen niet op de wijze die thans blijkbaar door sommige groe pen van arbeiders wordt toegepast. Als de arbeiders dit gaan doen, dan is het een volkomen logisch te verwachten iets, dat andere maatschappelijke groe pen dit- voorbeeld volgen. Er is geen profetenmantel nodig om vast tc stel len, dat, als we ons allemaal niet hou den aan het advies uiteindelijk door de groslijststemming bepaald, dat dan de besluitvaardigheid van de Katholieke Tweede Kamer-fractie aanstonds ern stig zal hebben geleden en voor de ver dere toekomst de mogelijkheid bestaat van een definitieve rechtervleugel- vorm. Dc Heilige Vader heeft, volgens U. P., een schrijven doen uitgaan naar de le den van de Katholieke Actie in Duits land en zich daarbij speciaal giericht tot de jeugd in een opwekking zich niet te laten ontmoedigen door de huidige toe stand en allen te helpen, die in nood verkeren. Geeft u niet gewonnen. Blijft standvastig en trouw aan de goddelijke wet en de moraal, aldus schrijft de Paus. Gy moet christenen zyn, die over al en altijd in de tegenwoordigheid van God zijn, of gij nu in de kerk zijt of in uw fabriek, in uw huis of op uw kan toor. Duitsland, aldus de Heilige Vader, kan juist als iedere andere grote natie nooit zijn nationale grootheid bewaren zonder twee fundamentele waarden: die van het gezin en van de wederopbouw. De Katholieke Actie van Duitsland moet zich ter beschikking stellen var de staat voor de heropbouw van het land, een heropbouw, die gebaseerd is cp rechtvaardigheid en vrede Een dubbel gevaar bedreigt u, name lijk dat van egoïsten te zijn, die hun ver plichtingen tegenover hun land verwaar lozen en onverschillig staan tegenover de maatschappij, alleen omdat zij hun persoonlijk gewin hoger stellen, èn het gevaar, dat gij ongeduldig zijt en snelle beslissingen verlangt. Tot deze twee ca tegorieën moet de Duitse jeugd niet be horen. Gij moet u niet overgeven aan moedeloosheid. Ge moet naar de toe komst zien en naar alles wat goed is ge bleven ia uw land ondank* de grote ca tastrofe, en in het bijzonder moet gij de belangen van het gezin in het oog hou den en de energie nodig voor de weder opbouw, die in duizenden Duitsers zo sterk leeft. ZONDAG 22 Juni: Zondag onder het oc taaf v. h. H. Hart; Mis v. d. dag; 2 H. Pau- linus; 3 H. Hart; Credo; prefatie v. h. H Hart; wit. MAANDAG: Mis v. h. H. Hart; 2 vigilie v. St. Jan; 3 tot de H. Maagd; Credo; pre fatie v. h. H. Hart; laatste Evangelie V. d. vigilie: wit. DINSDAG: geboorte v. St. Jan de Do per; eigen Mis; 2 H. Hart; Credo: prefatie v. h. H. Hart; wit. WOENSDAG: H. Guüelmus. abt; Mis Os justi; 2 H. Hart; 3 St. Jan; Credo; prefatie v. h. H. Hart; wit. Utrecht, Haarlem: H. Adelbertus, beliider: Mis Os justi; 2 H. Gu- lielmus; 3 H. Hart; 4 St. Jan: Credo; pre fatie v. h. H. Hart; wit. DONDERDAG: H.H. Joannes en Paulus, martelaren; eigen Mis; 2 H. Hart; 3 St. Jan; Credo; prefatie v. h. H. Hart; rood. Den Bosch: Eucharistisch Hart: Mis Sciens; 2 H.H. Joannes en Paulus: 3 St. Jan; Cre do; prefatie v. h. H. Hart; wit. VRIJDAG: Octaaf v. h. H. Hart: Mis v. h. feest: 2 St. Jan: Credo; prefatie v. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: H. Irenaeus, bisschop, mar telaar; eigen Mis: 2 St. Jan; 3-Vigilie v. H.H. Petrus en Paulus; gewone prefatie: laatste evangelie v. d. vigilie; rood. ZONDAG 29 Juni: H.H. Petrus en Paulus. apostelen: eigen Mis; 2 vierde Zondag na Pinksteren; Credo: prefatie v. d. Aposte len: laatste Evangelie v. d. Zondag; rood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5