Maatregelen aan de grens van de Russische zone: psychologische druk Ma ssale vlucht voor een gedwongen evacuatie Goederenmarkten beheersen de prijzen Nederlands economische positie niet slecht .KLEVERPARK OMROEPERS Mensen op reis Wanordelijke en buitensporige schommelingen Stichting Udens Kersenhof '52 M „ALBA" Besteldienst A.B.C. Nat. zangconcours te Sloten FIN ANCIEN EN ECONOMIE Dollarsituatie blijft ontwikkeling remmen Waalse Bibliotheek te Leiden viert honderd-jarig bestaan Raleigh, GEMEENTE HEEMSTEDE ADMINISTRATIEF-TECHNISCH AMBTENAAR COSTUMES STOMEN f 3.50 A.B.C., Barrevoetestr. 2, Haarlem, Tel. 18428. Na 6 uur 14810-14155 ZATERDAG 21 JUNI 1952 PAGINA 6 Ook in achterland strenge maatregelen Enig gas aangeboord te Tubbergen Ook Spaanse doorreis- visa duurder Deze week: Intern, organisaties lie pen achter de feiten aan Het zoete misverstand in de wonderhof Nederlands-Philippijns luchtvaart-accoord De gemeentesecretarie zal op WoeitS* dag 25 Juni a.s. GESLOTEN zij**' behalve voor burgerlijke stand verkiezingen. Burgemeester en Wethouders van NOORDWIJKE^j HOUT roepen sollicitanten op naar de betrekking v»" Salaris: 1884,— - 2988,— (exclusief bekende to lagen). Vereiste: diploma adspirant bouwkundig opzichter- Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen vf dit blad aan de burgemeester. i Onze reclame ie DEKENS REINIGEN MEE DOOR Per stuk f 1.- Per 3 stuks f 2.50 HAARLEM SANTPOORTERSTRAAT 41—4» TELEFOON 10131 Plaatsing geschiedt a 16 cent per mjn.-hoogte Betrekkingen gevr Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Woningruil Rij-, Vaar- en Voertuigen Te huur gevraagd Te huur aangeboden Muziekinstrumenten j Pensions Huwelijken Huisdieren Lessen Reizen en Bedevaarten Amusement Ambachten Tijdelijk SNELLE AFLEVERING Diversen Na de ondertekening ran de verdragen van Bonn en Parijs hebben de com munistische autoriteiten van Oost-Duitsland zeer strenge maatregelen ge troffen. Om Oost-Duitsland hermetisch van West-Duitsland af te sluiten hebben zjj niet alleen Oost-Berlijn van het Westen afgesneden, door o.a. 2000 telefoonleidingen te blokkeren, zij hebben ook de grensgangers aan weerskanten van de grens van de Russische zone verboden, deze grens te overschrijden, zodat zij niet meer naar hun werk kunnen gaan, zij hebben de stroom-leveringen naar bepaalde Westduitse plaatsen langs de zone-grens stopgezet, zij hebben de grond van Westduitse boeren in Oost-Duitsland, die deze tot nog toe mochten bewerken, plotseling zonder schadeloosstelling onteigend, en volgens de laatste verordenin gen gingen zjj tot zeer drastische maatregelen over. die veel leed over duizenden mensen gebracht hebben. C? O Allereerst wordt nu langs de gehele grens van de Russische zone een demar catie-streep aan de Russische zijde ge trokken, die soms dertig meter breed is en waarbinnen iedere akker omgeploegd, alle bomen gerooid, de straten openge broken worden, zodat het geheim over schrijden van deze demarcatie-strook onmogelijk wordt. Het land achter deze strook werd tot in een diepte van 5 km tot „Sperrgebiet" verklaard. In de eerste zone van dit gebied onmiddellijk aan de grens mag niemand vertoeven en de volkspolitie heeft het recht, hier zonder waarschuwing te schieten. In de tweede zone heerst een soort permanente staat van beleg, 's avonds mag niemand op straat, alleen in uitzonderingsgevallen met speciale toestemming, vergaderingen en zelfs godsdienstoefeningen zijn hier verboden. Naar men zegt, moeten de huizen in deze. streek ook verduisteren. In de derde strook mogen alleen inge zetenen vertoeven, mensen vanuit het binnenland van de Russische zone mo gen deze strook alleen met speciale ver gunning betreden. Wie echter in deze 5 km-strook on middellijk aan de grens woonde, of wat verder, en politiek onbetrouwbaar werd geacht „grenzunzuverlassig" hebben de communisten dat genoemd werd Laag hangt een gebarsten lucht bo ven de weilanden en kaasfabrleken rondom Woerden- Een kleine come met een eeuwig durende ghmlcch op haar lipstick commandeert een heer achter een blijkbaar loodzware koffer. Zijn pan talon, zijn geruite sportjasje, het overhemd en de das, de schoenen en sokken kraken nog van nieuwig heid. Zelfs zijn scheiding in vers van-de-kapper. De twintigjarige dochter completeert het drietal. „Ja, om negen uur vanavond ver trekt mijn vliegtuig naar Indië", ver klaart de heer, die aannemer is en een houten huizenblok ergens op Su matra neer gaat zetten. „Hij heeft geen rooie cent meer in gijn zak", schatert zijn vrouw, „e.n- delijk heb ik alles eens gekregen". „Je vergeet, dat ik tien maanden lang geen cent aan jou behoef te ge ven", antwoordt Pa. „Ik begrijp nog steeds niet, dat zij tt een „Bewijs van goed gedrag" ge geven hebben", plaagt de dochter. „Tja, mij hebben ze niets gevraagd", zegt Mama veelbetekenend. Dit kleine gezin plaagt elkaar ge zellig verder. Zij z\)n gewend, dat Papa veel en vei weg is. „Ik zie er hier in Nederland geen brood meer m. En emigreren tptllen wij ook niet. Daarom ga ik nou voor een klein jaartje naar de Oost", legt Pa ons uit. „Ik ben er nog nooit ge weest. Nieuwsgierig ben ik wel naar het werkvolk, dat ik daar krijg, alle maal inlanders natuurlijk". „Pas maar op, dat je je niet over werkt", waarschuwt zijn vrouw met een merkwaardig lachje. „Mens, ik kom daar pas tot rust", kaatst Pa terug. „Zal u om de stewardes roepen, als u luchtziek wordt?" wil zijn dochter weten. ,,'t Zal weer lekker rustig zijn thuis", denkt Ma „Oh ja, wat breng je voor ons mee, als je terug komt.'" Terwijl Pa naar al zijn nieuwe kle ren kijkt, belooft hij: „De uuile uias-'. onverwachts door de volkspolitie aan gezegd, dat hij binnen de 24 uur moest evacueren naar het Oosten van Duits land. Daarbij viel op, dat men vooral ook intellectuelen en geestelijken tot de onbetrouwbaren rekende. Toen dit bekend werd, ontstond on der dc bevolking langs de grens een pa niek. Bij bonderden tegelijk liepen zij over de grens naar het Westen, met heel weinig bagage, soms zieken op de rug dragend, meeslepend wat zij in de haast te pakken konden krijgen. Som mige boeren lukte het, met paard en wa gen over de grens te rijden, sommigen werden door geweerschoten van de volkspolitie gewond. Waar de grens door een riviertje gevormd werd, zoals door de Wcrra, staken de mensen op planken en autobanden het water over. Ze werden geholpen door de Westduitse bevolking, die in de laatste dagen met grote spanning de gebeurtenissen aan de overkant van de grens heeft gadegesla gen. Men schat, dat op deze wijze en kele duizenden Oostduitsers konden vluchten, maar dat het grootste gedeel te toch weggevoerd Is. In ,de laatste da gen Is dc controle aan dc grens nog verscherpt. Men kan soms vanuit de huizen langs de zone-grens zien, hoe de volkspolitie agn komt rijden, de goederen op een wagen laadt en de mensen meeneemt. ■Er heersten begrijpelijkerwijs onder deze mensen grote verontwaardiging en on zekerheid. die tot protest-vergaderingen leidden. Deze worden door 't hardhandig optreden van de mannen van de volks politie en communisten de kop inge drukt. Deze maatregelen zijn echter zo wreed de mensen worden geslagen en mishandeld na ontvluchtingspogin gen dat zelfs de volkspolitie mee op de vlucht ging, na te voren de bevol king gewaarschuwd te hebben. Maar ook in het achterland wordt de druk groter, de volkspolitie be waakt de wegen, spoorwegen, brug gen. stations, belangrijke fabrieken en werven worden met prikkeldraad omgeven en speciaal bewaakt, de FDJ. de communistische jeugd, wordt door Ulbricht aangespoord, „goede scherpschutters" tc kweken, en ook vanuit de steden worden mensen gedeporteerd, die men on betrouwbaar acht. Het is niet zeker, waar deze mensen, ook die van de grens-strook, naar toe gebracht worden. Men vermoedt, dat Op het vliegveld van Ottawa staat het 430ste Sabre Tooth Tigre Squadron van de Canadese luchtmacht gereed, om naar Engeland over te steken. Dc Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, en luchtmaarschalk W. A. Curtis, chef van de Canadese luchtmachtstaf, deden de bemanningen van dc T. 86 Sabre- straaljagers uitgeleide. Dit luchteskader is het vierde, dat als onderdeel van Canada's bijdrage in de verdediging van West-Europa in Engeland gestation- neerd wordt. sommigen over de Oder-Neisse-linie naar Polen' geëvacueerd worden, want daar is gebrek aan werkkrachten op het platteland. Intussen worden ook meer en meer jongeren voor de volkspolitie aangeworven. Opvallend is ook, dat de in vele plaatsen opgeheven Sovjet-kom- mandantura's weer worden ingericht. Rusland wil klaarblijkelijk Oost-Duits land in een staat van hoogste paraatheid brengen ,en tegelijk daarmee een grote psychologische druk op de Westduitse bevolking uitoefenen. Zaterdag 28 en Zondag 29 Juni a.s. zal in Sloten onder de rook van Am sterdam een groot nationaal zangcours worden gehouden, uitgeschreven door do R.K. gemengde zangvereniging „Ami- citia" te Sloten—Badhoevedorp ter ge legenheid van haar eerste lustrum. Als verplichte nummers zullen hoofdzake lijk werken van Nederlandse componis ten ten gehore worden gebracht, terwijl ook de klassieken niet zullen worden verg.eten. De jury wordt gevormd door de heren Leo Smeets uit Den Haag, Ot to de Vaal. Rotterdam en Gerard van Seumeren. Amsterdam. Naast de gebrui kelijke prijzen zal voor elke concours dag een extra prijs beschikbaar worden gesteld voor het hoogste aantal behaal de punten van de dag. Het concours-se cretariaat is gevestigd in de Zilver meeuwstraat 24 te Badhoevedorp. Bij het dieper boren in de tweede boring van de Nederlandse Aardolie Maatschappij te Tubbergen, in het „Springendal", is op een diepte van on geveer achttienhonderd meter enig gas aangetroffen. Er zijn aanwijzingen dat deze vondst niet van economische bete kenis is, zo deelt men ons van de zijde van de N.A.M. mede. Na het verblijfsvisum voor Spanje, dat van f 23.40 op f 32.50 is gebracht, zijn thans ook de doorreisvisa voor Spanje aanzienlijk in prijs verhoogd. Het doorreisvisum met een geldigheid van drie dagen is van f 3.90 thans tot f 13 verhoogd, terwijl het visum met een geldigheidsduur van zeven dagen van f 7.80 op f 26 gebracht is. Zoals reeds medegedeeld, is een en ander het gevolg van de hoge prijs, welke ons land de Spanjaarden voor een Nederlands visum berekent, aldus de ANWB. De KNAC heeft zich gewend tot de minister van Buitenlandse Zaken met hef verzoek te trachten een drastische verlaging van de visumkosten te be werkstelligen. Op de grondstoffenmarkten deed enige maanden geleden reeds een dalende beweging haar intrede en de invloed hiervan doet zich uiter aard nog gelden, ofschoon in sommige gevallen reeds een gedeeltelijk herstel is ontstaan en sommige deskundigen van mening zijn, dat voor de overige goederen de bodem thans bereikt is. Andere waarnemers blijven evenwel geneigd te denken, dat, wanneer een periode van stabiliteit zal zijn terugge keerd op politiek en economisch ge bied (tussen beide elementen bestaat een nauw verband, door de behoefte aan grondstoffen, die nodig zijn voor de herbewapening), men dan 'n uitge sproken en universele crisis zal bele ven, veroorzaakt door grootscheepse overproductie op velerlei terrein. Hier door zou dan, volgens deze waarne mers, een ineenstorting van de prijzen ontstaan en zou men omstandigheden kunnen meemaken, zoals die zich tus sen 1929 en 1935 hebben voorgedaan. De huidige tijdelijke toename van de door de herbewapening ontstane be hoeften zal immers niet opwegen tegen het blijvende verlies van de afzetgebie den in China, die een belangrijk ge deelte van de productie van allerlei gewassen en delfstoffen plachten op te nemen. Dank zij de toenemende afleve ringen voor defensiedoeleinden zullen in elk geval tot nader order de pessi mistische verwachtingen ten aanzien van een ernstige economische crisis op wereldschaal niet worden bewaarheid. De Internationale Grondstoffen Con ferentie doet intussen geen toewijzin gen en bemoeit zich niet meer met de distributie op de goederenmarkten, die thans, rijkelijk voorzien, weer vrij zijn geworden en ten gunste van de kopers werken in plaats van ten voordele van de verkopers, de zogenaamde „sellers market", die wij zovele jaren lang ge wend waren. Wat heeft de Internationale Grond stoffen Conferentie nu eigenlijk be reikt? Kort geleden heeft de Organisa tie voor Europese Economische Samen werking te dien opzichte een verslag uitgebracht. De slotsom van dit ge schrift geeft blijk van een zeker opti misme, ofschoon men gevoeglijk kan De Nederlandse positie in de E. B. U. wordt in welingelichte kringen te Den Haag niet slecht genoemd. Het is echter moeilijk zich aan voorspellingen te wagen. De deliberalisatie-maatregelen van En geland en Frankrijk zijn eigenlijk nog iets meegevallen. Dc vraag is of er in de toe komst dingen gaan gebeuren, die tot te leurstellingen zouden lelden. In elk geval zit Nederland op het ogenblik wel.goed. Er bestaat een internationaal vertrouwen in onze gulden. De moeilijke dollarposi- (Van onze correspondent) Volgende week worden vele vooraan staande figuren uit het Franse protestan tisme in Leiden verwacht voor de vie ring van het honderdjarig bestaan van de Waalse Bibliotheek aan het Pieters kerkhof te Leiden. In 1852 werd aan de Leidse gemeente van de Waalse Kerk de oprichting en instandhouding van een bibliotheek opgedragen. De kern van deze thans 10.000 delen tellende ver zameling bestaat uit de z.g.n. „Waalse koffer", een verzameling van originele stukken en geheime acten, die van grote waarde zijn voor de geschiedenis der Hugenoten. Men vindt er onder vroege drukken van de werken van Calvijn en Beza, een Bijbel van Castalion (1555), een Frans psalmenboek met gouden ini tialen van Marnix van St. Aldegonde, een boekje met het ex-llbrls van Nassau Dillenburg, enz.. Onder de vele curiosa bevinden zich enige gedenkpenningen ter herinnering aan de Bloedbruiloft van 1572. Zeer belangrijk is ook het Waalse familie-register, dat van 1580 tot 1812, toen de burgerlijke stand werd inge voerd, met grote accuratesse is bijgehou den. Alle gegevens van geboorte, huwe lijk, overlijden, vestiging en vertrek van de Hugenoten in Nederland werden op een kaartsysteem uniek in die jaren! vastgelegd. De verzameling van 2.000.000 fiches wordt ook thans nog vaak gebruikt, zowel door historici als door amateurs, om de herkomst van tot de Waalse Kerk behorende families na te zoeken. Het eeuwfeest wordt gevierd met een tentoonstelling in de Waalse Bibliotheek en met een bijeenkomst van afstamme lingen der Hugenoten uit vele landen. Zij zullen zich beraden over de oprich ting van een „Société des Amis de THistore et de la Pensée Huguenote", die in Leiden gevestigd zal worden. Het kersen-oogstfeest rond de Udense Zwarte, dat enkele jaren ge leden slechts door een eenvoudig festi val luister werd bijgezet, blijkt thans door de Stichting „Udens Kersenhof" opvallend grootse allures te hebben Ifckregcn. „Udens Kersenhof 1952", dit is de officiële naam voor het kersenfeest van dit jaar zal worden ingericht op een terrein van 15.000 m2. op 5 en 6 Juli en telt maar liefst een kleine 900 medewerkenden, die ook van buiten Brabant geëngageerd zijn. Daartoe is een charmante operette geschreven: „Het Zoete Misverstand". Zij zal worden opgevoerd door 62 Udense zangers en zangeressen. Op hetzelfde toneelpiankier zullen ook optreden de gezelschappen „Ben Hur" uit Bakel; „St. Trudo" uit Eindhoven en „Die Haghe Spelers" van Helmond. Elders op het feestterrein, dat langs de weg van Uden naar Volkel is gele gen, zal een enorme kiosk worden ge bouwd, waarin „De Maastreechter Staar" zal zingen. Op hetzelfde plankier komen ook de accordeonvereniging uit Oss, een jongenskoor en harmonieën. Een derde plankier wordt gereser veerd voor dansvloer, terwijl het vierde bestemd is voor geüniformde mu ziekcorpsen. In het centrum van het terrein zal de boerenjeugd van Uden een programma afwerken van dans en acrobatiek; maar ook vragen hier een keurgroep tus- uers van de Zuid-Nederlandse Bond en het Politiecorps uit Den Bosch de aan dacht. Het laatste met demonstraties van sabelschermcn. Tenslotte treedt hier nog de dansgroep „Veritas" uit Utrecht op met menuetten, die zij dan sen zal in speciaal voor dit kersenfeest ontworpen costuums. En natuurlijk zullen tussen al deze plankiers kersenkramen gepast worden; want de Udense kers daar is het im mers om begonnen. Op het feestterrein is ook plaats ingeruimd voor de Phi lips Wondertuin. De Raad voor de Burgerluchtvaart heeft de K.L.M. toestemming gegeven tot landen op de Philippijnse vliegvelden. Het na langdurige onderhandelingen gesloten accoord, voorziet in een we derkerig recht voor de Philippijnse luchtvaartmaatschappijen ten aanzien van Nederland en zijn overzeese ge bieden. Het accoord geldt voor zes maanden en kan daarna verlengd wor den. Hoewel de K.L.M. officieel nog niet van de vergunning op de hoogte was gebracht, toonde men zich in Den Haag zeer verheugd. Voorzover bestaande overeenkomsten met andere landen de K.L.M. daartoe in de gelegenheid stel len, zal zo deelde men ons van de zijde der K.L.M. mede de K.L.M. zéker t.z.t. van de verleende vergun ning tot het maken van commerciële landingen in Manilla gebruik maken. tie blijft echter bestaan. Deze vormt een Europees vraagstuk. Opgelost wordt het vraagstuk echter niet met een Amerikaan se hulpverlening alleen- De Nederlandse concurrentiemogelijk heden op de internationale markt noemde men ons heel aardig. Niet vergeten mag echter worden, dat een kleine tegenslag van de export bv. van 5 pCt. al een grote verandering teweeg brengt, die re den tot ongerustheid zou kunnen geven. Men moet er voorts rekening mee houden, dat wij minder Marshall-hulp te verwach ten hebben. Blijven onverwachte tegensla gen uit, dan mag verwacht worden, dat onze positie wel goed blijft. Werking E.R.P. opmerken, dat de daadwerkelijke re sultaten van de bemoeiingen van de Conferentie niet enkel lof verdienen. Het gemeenschappelijk belang van de leden-landen van de O.E E S. vereist het in stand houden van stabiele grond stoffenmarkten en het afleveren van voldoende hoeveelheden „strategische goederen", zodat de O.E.E.S. dan o0* haar volledige steun dient te geven aan de I.G.C., maar het door dit laatste or ganisme volbrachte werk geeft geen uanleiding tot onverdeeld enthousias me. Zij, die er critiek op uitoefenen, hebben ongetwijfeld geen ongelijk, want deze organisatie werd pas opge richt in Februari 1951, toen de grond stoffen vrijwel het hoogste punt hadden bereikt! liet 14e verslag van de Ned. regering aangaande de werking van het Eur. Her stel Programma, het vierde kwartaal van 1951 en het eerst$ van 1952 omvattend, noemt de algemene betalingsbalansontwik- keling gunstig, doch die met het dollar- gebied bleef zorgen baren. De productie over 1951 vertoonde een minder sterke stijging dan daarvoor van jaar op jaar het geval was. Het indexcijfer van de pro ductie per werknemer bereikte in het laat ste kwartaal van 1951 nagenoeg het niveau van 1938. De stabilisatie in het prijsniveau, die blijkens de prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik in het tweede kwartaal 1951 is ingetreden, heeft zich sindsdien gehand haafd. Het aantal werklozen bedroeg in 1951 ca. 3 pCt. van de niet zelfstandige beroepsbevolking. et andere woorden, men is achter de feiten aangelopen in plaats van ze te voorzien en te voorko men. Men heeft een wanordelijke en buitensporige stijging van de meeste grondstoffen toegelaten, waardoor een groot struikelblok is ontstaan voor de behoorlijke uitvoering van de herbe wapening. Dit heeft zich vooral ten na dele van de debiteurlanden van de Europese Betalings Unie afgespeeld. Op dezelfde manier heeft men een even wanordelijke en buitensporige daling van de goederenprijzen op de wereld markten bijgewoond met alle risico's van moeilijkheden, niet alleen voor de producenten, doch ook voor de arbei dende massa, want bepaalde categorieën van werkkrachten worden reeds door werkloosheid geteisterd of bedreigd en kunnen zodoende een gemakkelijke prooi worden van de propaganda van Moskou. Sociale rechtvaardigheid vereist op de eerste plaats stabiele werkgelegen heid- Indien de werkgevers niet in staat zijn regelmatige tewerkstelling te ga randeren omdat hun regeringen hebben verzuimd grondstoffen af te leveren tegen normale prijzen, dan zijn deze gefaald in 't verzekeren van de mate riële mogelijkheid om het bedrijfsleven en de werkgelegenheid in stand te houden. Het vaststellen van de te verlenen toewijzingen van grondstoffen van re geringswege was in een koude oorlogs tijd op zichzelf niet slecht uitgedacht maar het is rampzalig geweest, dat dit zes maanden te laat is gebeurd. Eigen lijk hebben de internationale regerings- lnstantics eerst een kunstmatige schaarste In het leven geroepen en thans zijn zij bezig een kunstmatige overproductie te scheppen. Te overtuigd van de macht van de dollar, hebben de V.S., toen zij aan zienlijke oorlogsvoorraden wilden aan leggen, tegen elke prijs gekocht; nu zij hun tekorten hebben aangevuld, voeren zij met dezelfde roekeloze verblindheid een politiek van prijsdalingen, waar door zij trouwens zelf reeds in moei lijkheden zijn geraakt met de koper producenten van Chili en de tinprodu centen van Bolivia. In feite is hef de Amerikaanse indus trie, die de leidende positie inneemt bij de Internationale Grondstoffen Confe rentie. De Raad en de leden van de O.E.E.S. zouden er goed aan doen hun ogen wijd open te houden en een ..Su*" den middenweg" in te slaan, willen zu de te vrezen botsingen en schokken be perken. Zoals boven gezegd was de doelstelling van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerk'11* der 19 landen gelegen in het handha ven van stabiele markten en voldoende Bevoorradingen. Deze doelstelling z®1 nooit worden verwezenlijkt, indien men niet op consequente wijze te werk gaat. Het kan op het huidige moment gevaarlijk worden, wanneer de prijzen te veel af zouden glijden. Even gevaar lijk als toen ze voortdurend een stij gende lijn vertoonden- Skelet, schedel- of onderde len ter overname gevraagd. Leliestr. 53, Leiden, tel. 23803. PHOENIX, SIMPLEX, BURCO, GEKMAAN en UN10NRI.IWIELEN in elke uitvoering, vindt U bij Grote Houtstraat 158 Haarlem - Tel. 15426 ed Opgave» kunnen geschieden aan ene Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren an agent* achappen. aan da ark en de advertentie-bureau* en aan da erkende boekhandelaren D NETTE HUISNAAISTER b.z.a. Ook gen. verstelwerk te verr Br. no. 77819, bureau van dit blad. NET R.K. MEISJE b.z.a. voor 2 4 3 d. p. week. omg. Aer- denhout-Heemstede, Zeeweg 91, Noordwijkerhout VERKOOPSTER voor par fumerieën, tweede verkoop eter en leerlingen gevr Br. no. 77793, bur. van dit blad. WERKSTER gevr. Vrtjdag (hele dag) en Zaterd.morgen. Schmitz, Gierstraat 80. BANKETBAKKERIJ. Leer ling of 3e bediende gevr. N. Doodoman, Jan van Goyen- «traat 18. Heemstede. NET MEISJE gevr. v. d. en n. goed en zelfst kurrn. koken en werken. Zondags vrij. Aanm. Anna van Burenlaan 14, Santpoort St. KAPSTER gevr bij O Hoff- mann. Middenweg ijs Haar lem-N. Tel. 22202. BANKETBAKKERSLEER LING gevr. Schavemaker, Byzantlumstraat 20, Haar lem O. ZELFST. R.K. MEISJE ge vraagd v. d. en n-, in klein gezin, sal. f 70p. m. Ramp laan 2 Overveen Tel. 17125. NET MEISJEE gevr. Bloem zaad, Noordertuindorplaan 18 Haarlem West. NETTE WINKELJUFFROUW gevr Brood- en Banketbak kerij v. d. Voorn, Frans Hals straat 54, Haarlem. NETTE WERKSTER gevr., Vrijdag de geh. dag of vrij dag en Zaterdag y2 dag. Pijnboomstraat 30, na 7 uur NET DAGMEISJE gevr., bo ven 4# j„ 4 halve en 2 hela dagen, f 18.p. w. Br ond. no. 77845, bur. van dit blad. KAPPERSBEDIENDE gevr zelfst. kunn. werken. Circa 2e helft van Juli Ton Thoo- len, Dames Herenkapper, Marnixstr. 119, Telef. 23138, woning Marnixstr. 129. NETTE EN ZELFST. WIN KELJUFFROUW gevr. in brood- en banketbakkerij te Heemstede. Br. no. 77888, bur. van dit blad. AANK. EN LEERLING-KAP STER gevr. in luxe salon. Br no. 77873. bur. van dit blad. BOEKEN OP ELK GEBIED Boekh. „Laurens Coster", Kruisweg 38 zw„ tel. 18963. DRAAGB. RADIO, Batt- lichtn. 3 golfb. 5-j-l bz., nw., weg em. Oranjekade 5, na 20 uur. EIKEN LEDIKANT (twijfel) met toebeh. Schotersingel S3. TROUWLUSTIGEN. Laatste aanbieding, zeldzaam mooi en degelijk old finish club- stel. Voorkant verend. Wol len bekleding en prima ge stoffeerd, f 345.-. Eiken hu uk. stel met nieuwste bekleding, f 133.-. Antoniestraat 83, tel. 14228. 4 CLUBS met kloostertafel f 150.—. Amoldystr. 27. WERKSCHOENEN, als nieuw, in maten 4044. G. van Ko peren, All. Piersonstr. 28. 4 NIEUWE BUITEN- EN BINNENBAND JE S 16xl4i. f 12.50, 1 achterw., nwe. ban den 26x2, v. licht motorrijw. f 12.50. 1 pracht aanhangwa gen, prima voor kampeer ders, geheel verend onder stel, luchtbanden, reserve wiel, verlichting enz. Br. no. 77783, bur. van dit blad JONGE HENNEN, div. ras sen, met 1 rand. garantie. Te zien alle dagen. Mr. Jooston- Iaan 13, bij de KI. Houtweg. KAMPEERDERS-STRO- ZAKKEN, klaar óm tc vullen. 75/190 4.40, 12 stuks 4.10, 36 st. 3.95. Postorders aan Bed denspeciaalzaak Wassenaar, 3answeg 17, tel. 14329 Giro 480600 of rembours. GEBOORTEKAARTJES. Drukkerij EUREKA, Muider- slotweg 85, tel. 25383. „8UPRA" de enige goede Jioedkope matras voor de eugd. 3-delig met kapok kussens, 1-pera. 56.75, 2-pers. 32.75. Zonder kussen* 46.75 en 62.75. Wassenaar, Jans- weg, Haarlems Beddenspe- cialist t.o. station. PERZISCHE TAPIJTEN, enkele grote en kleine oude tapijten ten kussens, lage prijs. Mijer, Kinderhuisvest n. DE „SUPRA-JEUGD-MA- TRAS" is geen wolvlok- of andere minderwaardige ma tras, maar is gevuld met een kern van stofvrij 3 x gebro ken vlasbaard, rondom afge dekt met viltwatten Door een machinale persing een bijzonder stevige matras, welke haar stevigte behoudt en voldoet aan de juiste eis voor een gezonde groei van elk kind. Ailéénverkoop voor Nederland: Wassenaar Jans- weg. Beddenspeciaalzaak t.o. station. MAH. AMEUBLEMENT bank, 2 crapauds, 4 stoelen en ta feltje, Brieven ond. no. 77827 bur. van dit blad. FONGERS H..RIJWIEL weg. omst te koop, niet bereden. Van Kinsbergenstraat 19, Haarlem. BABY-COMMODE, ledikan- tje en 2 kastjes, samen f 35. Julianaiaan 78, Overveen. ZOMERHUISJE 2x2.30 mfeter, staande op Noordw.hout. Hout, dak f 250. Goed spel. auto-radio, Philips, oud mod. i 100Jansstraat 8 KINDERWAGENS v.a. f45 Wandelbak voor Tilopwagen f 22.50. Twijndersiaan 17. PR. BANKSTEL 295. 2 crup. 126 en 60, dress. 135 en 50, 2 fat. 4 stoelen 70, gr. eiken hangkast 90, uitschuiftafel 65 en 15, 4 stoelen 35, 1- en 2- pers. ledik. m. Au ping 20 en 50, thecmeubel 35 en 50, boekenkast 35 en 125, enz. Grote Houtstraat 11, tl. 17707. Waterd. KAMl'EERTENTEN met 20 korting, gebruikt voor demonstratie. Gloed nieuw, doch iets smoezelig. Catalogus op aanvraag. „The Indiana", Haarlem, Zijlweg 111, Telef 17787. KINDERWAGEN f40—, Z. g. a. n. Brieven onder no, 77837, bur. van dit blad. WONINGRUIL? Verhuizingen J. W. Stremming, Nieuwe Gracht 50, telef. 13059. VRIJ BOVENH., 5 k„ zold., prt. schuur, enz. Ruim en gez. uitz. Veel verk. f 6.— p. w. Gevr. vrij huis, H'lem N. geen bezwaar. Br. oncjer no. 77871, bur. van dit blad. LUXE AUTO te koop gevr. van part. Liefst '50 of '51. Br no. 77785, bur. van dit blad of tel. 18035-K 2500. VERHUUR ZONDER CHAUF. FEUR. Nieuwe wagens, thans ook 6-pers. wagens met ra dio. Fa. de Boer en v d. Lubbe. Nw. Kerkspleiri 4, tel. 16655 b.g.g. 23427. 4-DEURS RENAULT met prima motor, t. e. a bod te koop, Ceciliasteeg 8, H'lem. PRIMA ONDERHOUDEN VRACHTWAGEN, Chevrolet '47. Dubbel lucht. Zijschot ten Oude Kruisweg 1164. fei K 2548-253, Vijfhuizen, Haari lemmermeer. B.S.A. MOTOR, 500 C.C. 1P45 te koop. In prima staat. J. H. Leuven, Zandvoortselaan 126, Heemstede Tel. 27833. PR. HERENFIETS f70 B. Toussaintlaan 26 (2xb.), Heemstede. AUTO'S. Extra aanbieding. Ford Coach '36, zeer goed, rond nieuw op banden f 450 -, Chevrolet Coach '35 met ba gagerek boven op f450 -. Volksauto, prima, eind '50. Rustman, Lange Herenvest 134, Haarlem. 2-PERS. KANO te koop. Peet, Tetterodestr. 10 d. EYSINK 500 e.e. te koop, nieuw verchroomd, opgebo gen uitlaten, chromen vol gen, nw. band., het geheel in ataat van nieuw. Adriaan Loosjesstraat 85. SUNBEAM 250 e.e. Tele- seoopvork. Buddy seat In staat van nieuw te koop. Adr. Loosjesstr. 85. BROMFIETS te koop, een weinig gebruikt, Kaptein Mobilette, prijs f 300. Dek kerstraat 31, Beverwijk. SPOED. Gr. gezin, R.K., vr. huurovername van vrij huis. Ovem. meubil. geen bezw.. vest.-verg. voor Haarlem aan wezig. Br. no. 77777, bv.d.Bl. BESCH, ECHTP. vraagt ong. of gestoff. etage of parterre te Heemstede, Br m. ml. onder no. 77769, bur' v. d. bl. KAMERS MET VR. K. gevr. door gezin met d., 12 j. Br. onder no. 77811, bur. v d. bl. GESTOFF. KAMER met zij kamertje aangeb. op z. g. stand, Haarlem Z. Br. ond. no. 77757. bur. van dit blad. PRIMA WATERD. KAM- PEERTENTEN te huur van 2-10 pers. Prijs f 1.502.p. dag. Schreveliusstr. 12. telef. 14947. LUCHTBEDDEN te huur, 50 et. per dag. Bespreek tij dig. Troost, Haven 14, Lei den. Tel. K 1710-21664. SERVIESGOED TE HUUR, kop en schotels, allerlei glas werk, borden, schalen, pan nen, bestek, stoelen, tafels, dinertafels op schraag, kap stokken, barkrukken, tafel lakens, bedden, ledikanten enz. enz. Voor grote en kleine partijen. Bestellingen, liefst tijdig, bij Henk Leising, Klop persingel 47, tel. 18854. Mugaz Zoetestr. 18, tel. 13754. Ont houdt dit adres goed Hot kan te pas komen Zegt het voort 1 GEMEUB. KAMER en keu. I ken, centrum Hillegom, voor J tijd of vast. Brieven onder no. 77801, bur. van dit blad. I DUITSE KRUISSN. PIANO, merk J. Feurich, in pr. st., f475— Br. onder no. 77869, bur. van dit blad. TEXEL. Tentenkamp. Voll. pens. Ook kampeerterrein. E. Hooijberg, de Cocksdorp. VACANTlEi HILVERSUM. Goed pension aangeb. voor 2 a 4 pers. a f 5.50 p. p. p d. Inl. Mevr. Emons, Oude Loosdrechtsèweg 61, Hilver sum of tel. 7857 (K 2950). R.K. STUDENT ZOEKT gcz. zit-slaapkamer met pension (geen ber.) te Haarlem-C. Br. no. 77863, bur. van dit blad. HUWELIJK. R.K. wed., 48 j„ gr verschijning, z. kennism. mét degelijk heer, goed be staan. Br. onder no. 77789, bur. van dit blad. HUWELIJK. R.K. Wedn., 62 j., zoekt kennismaking met juffrouw of Weduwe zonder kinderen, leeftijd 52-60 jaar. Brieven, liefst met foto, welke wordt geretourneerd, aan Boekhandel Middelkoop, Nieuwkoop, onder no. 312. JONGE DUITSE HERDERS HONDEN te koop. Prima af stamming. Zwarter, Rg.ad- huisstr 67, H'stede. UW RIJBEWIJS IN 1 MAAND bij Autorijschool Succes. Gedipl. instr Bos en Duinl 22, Tei. 25660 - 24900. EERSTE HAARL. MOTOR RIJSCHOOL, Haamsingel 28, tel. 15454, geeft les per cur sus, maar ook per enkele les. AUTO- EN MOTORRIJLES, Keljzer's Rijschool. Autoclubles f 3.50 per uur. Motor f45— per cursus. Iepenstraat 3l Haarlem Nrd. VAC ANTIECURSUS TYPEN, Fitmanschool, Tel. 18441. Wil- helminastraat 47 GRONDIG KNIPPEN LEREN Erkama, Gr. Houtstr. 3 rd. Heden aanm. v. leerl. VOOR BINNEN- EN BUI TENLANDSE REIZEN heb. ben wij mooi touringqarma- teriaal. Elke Maandag met eerste klas verzorging, 5 da gen ParijsVersailles 97.50. 5 en 3 dagen langs de Rijn 68.5 en 3 dagen België- Luxemburg f 66.6 dagen Schwarzwald 132.10 da gen Oostenrijk 135.Reis programma gratis verkrijg, baar. Bouckaert Zn„ Ro zenstraat, telef. 19992. GEVR DOOR AM.-ORKEST sax./clar., bassist en drumm. Br. no. 77775, bur. van dit bl. OVERHEMD «TUKT Repa reren als nieuw! K. V. Man- derstr. 18. Tal. 19117. tePERMANENTEN f8—, geheel compleet, bij P. L. van Dam, Koudenhorn 14, tel. 18028. WRIN GERROLLEN vernieu wen met GARANTIE. Alleen bij de Vakman Divendal. Antoniestraat 3, telef. 16289, Haarlem MACH1N. OVERTREKKEN DEKENS (ook met eigen stof) C Huibers, Regulier straat i. 14 A A Dl FM AMSI£«f>AMSEVAART 28-32 - Ifcl. I1Ó61 iIAMIvLlI I GROTE HOUTSTRAAT 5A - ïfcl. 107/1 LEUKE KINDERFOTO'S. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21, tel. 15551. DAMES, wij permanenten u thuis, nieuw systeem. Rijks straatweg 459, tel. 22082. OP ELKE VAAS 'N KAP. Overtrek lampekap. Lbs- schuit, Atop, KI. Houtstr. 46. R.K. 24-JARIG MEISJE (se cretaresse) zoekt gezelschap om van 1724 Aug. met tou ringcar naar buitenland te gaan. Br. onder no. 77759, bur. van dit blad. R.K. NETTE VRIENDIN ge vraagd. Leeft. 2537 p. Br- no. 77849, bur. van dtt blad. zorgt voor goed vervoer ven al Uw goederen, klein of groot. Neemt eens proef en U zult er geen spijt van hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6