De grootste belangstelling het moderne boek geldt tentoonstelling voor C. J. v. d. Broek Moord aan de Seine Koningin proeft kaas op Kaasmarkt De edelman in de VAN TABAKSKROEGEN EN BROUWERIJEN Herberg HORRENGAAS - Schilderijen met de drukpers* ALLEN, DIE LEZEN KUNNEN Deze week in Luxor Past erop riep een drager In Den Ouden Haen SLEUTEL WEG? Huidverzorging Ontharing dM HERINGA WÜTHRICH ZATERDAG 21 JUNI 1952 PAGINA 7 „Van de Olm tot de Roos" in de Vleeslial in diverse breedien Biljarten R.K. Atletiekvereniging „Holland" Gezondheid is goud waard Pastoor Beune is teleur gesteld 3e H.O.V.-Zomerconcert Frans Hals Spaarne Koninklijk Paar te Alkmaar RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE In de Grote Houtstraat „DE SLEUTELSPECIALIST" CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Lido Palace M inerva Rembrandt City Tentoonstelling uitgesteld H.H.C.O.V .V .O. H. HAVERKAMP BEGEMANN Definitieve Pt A Is we zeggen, dat van de Vleeshal de zolder het meest levendig aspect biedt, dan bedoelen we niet het levendige beeld dat de Grote Markt van daaruit oplevert ads je haar, gelijk de cameraman van het filmjournaal, van heel hoog uit kunt bekijken, maar dam bedoelen we dat zich hier het meest tf wisse lende deel van de tentoonstelling „Van de Olm tot de Roos" bevindt, en dat het hier is, waar de bezoekers zich het langst ophouden. De silhouetten, die zich aftekenen tegen de raampartij, d'ie uitzicht geeft op het panorama van de Markt, bladeren in de „50 beste boeken", die op een lange tafel liggen uitge stald, zónder het even beleefde als gebruikelijke bevel: Niets aanraken, s.v.p. De gebleken voorkeur voor de moderne typografie is minder een gebrek aan respect voor wat de oude Elsevier-familie van meesterdrukkers heeft ge presteerd, dan wel een blijk van de grote belangstelling, die er bij een zeer gevarieerd publiek bestaat voor het huidige complex van boekenmakers, d.i. vanaf de lettersnijder tot en met de binder. twee Nederlandse drukkers, die in en door de oorlog zijn overleden: Duwaev en Werkman. Bovendien wordt sinds enige jaren uit alle boeken, die in een jaar tijd in ons land verschenen zijn, een vijftigtal geselecteerd, die als „de 50 best verzorgde boeken" van dat jaar aangemerkt worden Hieruit moge dan blijken, dat de be vordering van een hoogwaardige typo grafie in ons land bewust en intensief wordt nagestreefd. In dit land, met een nadelig-klein taalgebied, overbevolkt en arm aan grondstoffen, dat „slechts" hoofd, han den en hart aan te bieden heeft, lijkt het ons bovendien om andere dan aes- thetische redenen belangrijk, dat zijn typografische producten het internatio naal uithouden en de aandacht vesti gen op onze drukkers en uitgevers. In dit economische verband denken we ook weer even aan de beeldende kunstenaars: voor velen van hen kan ook in de typografie een ruim arbeids veld braak liggen dal een gezondere op lossing biedt voor hun ernstige sociale toestand dan die welke momenteel ge volgd wordt. Als bijkomend verschijnsel zou op deze wijze een groter contact tussen publiek en kunst in de hand ge werkt worden, hetgeen gemeenschap en kunstenaar ten goede komt. De stem van Sem Hartz stuit onze mijmering, komende uit het midden van een groep bezoekers die ons ge naderd zijn, en we horen hem zeg gen: „Werkman schilderde met zijn drukpers". En omdat dit zo kernach- Die belangstelling voor het actuele is op zichzelf toen wel verheugend. Het concentreren van de aandacht op de resultaten van nu tekent de zakelijk heid en de practische instelling van onze tijdgenoten, die van het glorieuze Verleden terloops en anecdotisch ken nis nemen. Met of zonder gouden-eeuwse boek kunst ter vergelijking, komt men aldra tot de erkenning, dat de Doekenmaker Van nu het „vak" nog niet verleerd is. Zulks ondanks de vele malen grotere perfectie van de machines en de uit breiding van het aantal reproductieme thoden, waarvan de mogelijkheden aan het ongelooflijke grenzen, het vakman schap en de grafische intuïtie onont beerlijk zijn gebleven. Het blijven mensen, die de machines laten werken en het zijn hun bekwaamheid en per soonlijke Intenties, die het resultaat bepalen. Maar daarnaast is het de zelfde mens van vroeger, die over weegt en vaststelt, welke van de hem ten dienste staande mechanische mid delen hij al dan niet zal gebruiken; die de juiste kleur mengt, lettertype en -grootte kiest; papiersoort, blad spiegel en boekformaat afweegt, totdat een harmonieus geheel is verkregen. Komt aan de oude drukker de eer toe het grafisch evenwicht gevonden te hebben, aan de „opmaker" van nu behoort ons respect, omdat hij, spe lend met zoveel grotere mogelijkhe den ook van effect en decadentie dit evenwicht heeft kunnen be waren en opnieuw bepalen in de stijl van vernieuwing, die de laatste jaren een steeds grotere aanhang vindt in een zo verantwoord mogelijke toepassing van de moderne mogelijk heden. Mocht al gebleken zijn, dat de ge wone „consument" gevoelig is voor hoogwaardige typografische verzor ging van zijn tijdschriften, boeken en van de handelsdrukwerken, die hij ongevraagd te aanschouwen krijgt, onder drukKers en uitgevers is er een toenemend verlangen om aan de pro ducten. die uit hun zaken de wereld in gaan, die eis van hoogwaardigheid te kunnen stellen. Het gaat er name lijk niet meer alleen om technisch zo gaaf te drukken als het een vaar dig en net vakman betaamt, maar men bedoelt uitdrukkelijk die hogere waarden aan het grafisch product mee te geven, die variëren van klas sieke harmonie tot eigentijdse oor spronkelijkheid, waardoor technisch- gave typografie weer tevens en van zelfsprekend grafische kunst wordt. Er zijn ten onzent twee verenigin gen, die dit ideaal stimuleren door een daadwerkelijk goed voor beeld: „De Nederlandse Vereniging voor Boek- en Drukkunst" en „De Stichting De Roos' Jaarlijks laten deze „uitgevers" een aantal boeken van de pers komen, die de belichaming zijn van hun idealen en hieruit is een keuze te zien ter exposi tie. De gemeente Amsterdam werkt aan hetzelfde doel mee door de jaarlijkse toekenning van prijzeil, genaamd naar Advertentie Gisteravond speelde Hof van Holland 'Cgen D.E.S. om de Nobelsbeker. De uit slagen waren: Duinker 110 110 31 15 3.54 Sengers 130 87 31 14 2.80 Vernout v. d. Linden 90 115 90 84 37 37 11 14 2.43 2.27 Hurkmans Wesseling 60 70 52 70 38 38 6 9 1.36 1.G4 Klumperbeek v. Heusden 140 130 105 130 40 40 14 16 2.62 3.25 Hoek Sr. Dickmann 250 250 180 250 14 14 39 114 12.85 14.85 Nobels Dickmann 250 250 179 250 19 19 22 63 9.42 13.15 Eindstand 186. .De Haarlemse R. K. Athletiekvereni- ?ihg „Holland"' komt a.s. Zondag in Am- &jerdam uit op de nationale jeugdwed strijden. Ongeveer een 30-tal jeugdige nieten zal daar aan diverse nummers deelnemen en gezien de uitstekende krachten die „Holland" voortbrengt, ver dachten we ook nu weer goede resul- ®ten. Het vertrek is bepaald op half elf van de Grote Markt. We maken de R. K. athletiekliefheb- hers er op attent dat Holland elke Dins- ?8g en Donderdag z'n trainingsavond noudt op het gem. Sportterrein aan de Kleverlaan. Wu..J.n.«|»«IHIliM>|lTl"- ..Het bruidspaar onder de baldakijn", één van de 10 bladen uit de suite „Chassidische legenden" door 11. N. Werk man m 1942 gedrukt. tig-juist opgemerkt is, zeggen wij het hem klakkeloos na. De drukken van H. N. Werkman die hier worden geëxposeerd he ten geen reproducties van (met penseel en verf gemaakte) ontwerpen. Het zijn de kunstwerken zelf die de drukker Werkman rechtstreeks met de grafische middelen: inktrol, linoleum, soms zet sel. en drukpers heeft vervaardigd. Hij maakt met dit gereedschap voorstellin gen zoals we die kennen van andere schilders: mensen, bomen, water, paar den, huizen, vissen; gegroepeerd tot landschappen, stillevens, interieurs of figuurstukken. De geest die uit zijn werk spreekt is dichterlijk en litterair, de voordracht is altijd dwingend van ver-beelding en het meest zuiver is zijn werk, waai hij zijn middelen specifiek laat spreken en ze niet wegwerkt onder te zeer doorgevoerde nuancering, die op allerlei ahdere manieren bereikt had kunnen worden Alleen al de zeldzame gelegenheid om dit bijzondere en boeiende werk te zien, is al een bezoek aan de tentoonstelling waard. Ter vergelijking met de Hollandse stiil van boekverzorging, is er ook een aantal Deense boekomslagen te zien, waarbij opvalt, dat de Denen wat humoristischer van geest zijn en wat gedurfder van artistieke allure. Een boekomslag voor „Omnibus van Car- miggelt zou daar niet, zoals bij ons het geval is. uit letters zijn gecomponeerd. Hoe het zuivere handwerk in het drukkersvak plaats blijft vinden, wordt ter plaatse gedemonstreerd door de bezoekers getuige te laten zijn van de vervaardiging van het z.g. marmerpapier, dat dient voor om slagpapier en schutblad. Bovendien zijn enige vitrines gevuld met de fij nere boekbekledingen, zoals die voor enkele exemplaren worden ontworpen en uitgevoerd in kostbaar leer of kos telijk papier. De laatste afdeling van deze tentoon stelling voert ons terug naar een tech niek, die nog samen met het boek in de wieg heeft gelegen: het afdrukken van ingekerfde houten blokken. Echte grafische illustratoren gebruiken deze oude techniek nog met vrucht: eigen handig leiden zij de guts door de opper vlakte van het blokje hout. Nog menigmaal krijgen zij hiertoe opdracht van die eigenaars van boeken, die een zodanige waarde aan hun bezlt hechten, dat zij hun eigendomsmerk speciaal laten ont werpen en origine le afdrukken van houtsnede of -gra vure vóór in ieder hunner boeken be vestigen. De heer Giltay Veth heeft een groot aantal van deze boekmerken ver zameld en ze hier uitgestald. Ze zijn afkomstig van de meest verschillen de eigenaars door een vrij grote groep kunstenaars, die de kunst verstaan hout-, koper- of staalgravures en etsen te maken. De voorstelling vertelt meestal iets over beroep. liefhebbe rij of hoedanighe den van de op drachtgever. Deze zeer gevari eerde expositie, die nog tot 4 Juli in de Vleeshal bezichtigd kan worden, is ook op Zondag en bo vendien op de Dinsdag- en Vrij dagavonden ge opend, waaruit mo ge blijken, dat de organisatoren een ieder ruimschoots in de gelegenheid willen stellen, om op een onderhou dende wijze wat meer over de scho ne vorm van het boek te vernemen, nu de belangstel ling daarvoor alge meen toeneemt. L. T. Latén we maar met de deur is huis vallen: pastoor Beune te Bloemendaal heeft akelig weinig weerklank gehoord op zijn artikeltje in ons blad, waarin hij de Haarlemmers om een bijdrage vroeg voor het ziekentriduum, dat op 1 Juli in zijn kerk weer begint. De actieve herder is teleurgesteld en wij willen als nog trachten hem te troosten. Weet U, dat dit jaar 175 zielen aan het triduum zullen deelnemen, van wie niet minder dan 95 liggend? Weet U, dat verreweg de meeste zieken uit Haarlem komen, van huis gehaald worden en weer thuis gebracht? Weet U„ dat de Haarlemmers daar tot nu toe maar enkele guldens voor over hebben, terwijl de verzorging van de patiënten gedurende de drie da gen. de ligging en het transport zéér veel geld kost? Weet U, dat de Bloe- mendaalse katholieken, met slechts en kele deelnemers, veelal ruim duizend gulden offeren voor dit doel? Ter wille van de gastvrijheid, ter nagedachtenis aan mgr. Willenborg. maar ook en het meest uit, dankbaarheid voor de gezond heid. welke goud w^jjrd is. Daarom nogmaals een beroep op al len. die dr gezondheid genieten,, maar niet over dit enorme bezit nadenken Helpt mede om die 175 ».ieke geloofs genoten drie dagen van intense vreugde te verschaffen. Geestelijk zowel als mate rieel. Voor het laatste zorgt U mee door een bijdrage te gireren op No. 69230. t.n.v. pastoor L. Beune te Bloemendaal of door een enveloppe met inhoud, zoals dat heet af te geven aan de pastorie aan de Bloemendaalseweg 70. De dirigent van de Utrechtse Opera, Chris Burgers, zal als gastdirigent het 3e Zomereoncert leiden, dat de H.O.V. op Vrijdag 27 Juni zal geven. Met medewerking van een viertal zangsolisten, n.l. de sopraan Martha Maria Schubert, de alt Mimi Aarden, de bas Guus Hoekman en de bariton Frans van de Ven, zal een programma worden uitgevoerd, dat onder meer zal bestaan uit fragmenten uit de opera „Die lustigen Weiber von Windsor" van Nicolai. Verder zullen werken worden uitgevoerd van Beethoven (Ouv. Corio- lan), Schubert (Entr'acte muziek uit Rosamunde), Mendelssohn (Midzomer- nachtsdroom), alsmede aria's uit Don Carlos van Verdi en Carmen van Bizet. B. en W. hebben bepaald, dat het op het gedeelte van de Westelijke weghelft van het Kennemerplein ten Zuiden van en grenzende aan de Kennemerbrug verboden is voertuigen te doen of te laten staan, anders dan gedurende de tijd, die nodig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddellijk in- of uit stappen van personen of voor het, on middellijk laden of lossen van goederen (wachtverbod). Een moordenaar heeft enkele slacht offers gemaakt, meisjes, wier lijken de bewijzen vertonen, dat de man een sa dist is. De politie staat voor een raad sel, snuffelt rond. arresteert, verhoort en komt na lang zoeken tot de conclusie, dat de moordenaar een bekend advo caat is, die zeer geraffineerd te werk gaat en handlangers heeft, die hem. onbekend met zijn practijken, van dienst zijn. Als al die handlangers afgewerkt zijn. komt de trieste held zelf aan de beurt en als hij op het punt staat ge arresteerd te worden, springt hij van een verdieping om de kroon te zetten op de reeks sensaties, die we dan al achter de rug hebben. Zo nu en dan wordt de illusie ee- wekt. dat de toeschouwer getuige gaat zijn van de crapuleuze werkzaamhe den. waarmede de sadist zijn dagen en nachten schijnt door te brengen, maar dat feest gaat dan toch niet door. Ware dat wél het geval geweest, de film zou geen kans gehad hebben bij de keu ringsinstanties, die Bromberger's ver haal achttien jaar en voor het gebied van de K. F. C. „rijpe volwassenen" hebben getekend. Een Russische kleurenfilm in Royal. Eerste deel: een paardenfokkerij vóór de oorlog. Dressuur en staaltjes va" dapperheid en ridderlijkheid. Tweede deel: de leden der fokkerij als partisa- nen, die de Moffen in alle opzichten te Nachtelijke razzia in de film „Moord aan de Seine". slim at zijn. Hier kunnen ook de paar den eens tonen, wat ze waard zijn en het slot is een volmaakte cowboy-film, waarin ruiter en paard zo maar een 'paar treinwagens afkoppelen, waarin Russische meisjes door vluchtende Duit sers worden meegevoerd. De Duitsers zelf vinden een wisse dood in een on dermijnde tunnel, die door de partisa- nen wordt opgeblazen. Het verhaal is niet zonder talent verteld, maar is pre cies even geloofwaardig als de cowboy film uit Hollywood Regisseur is Kon- stantin Joedin Het mysterie van de onderwereld is een spannende en tegelijk een indruk wekkende film in twee grote delen. In het eerste gedeelte komt de hoofdrol speler, die mede-eigenaar is van Radio- Ranch, een zendstation, in grote moei lijkheden te verkeren, als hij. verdacht van moord, door de politie Wordt achter volgd. Aan alle kanten wordt hij flink in het nauw gedreven. In het tweede deel trekken de donder- ruiters op tot zijn bevrijding. Hij wordt tijdens een bloedig gevecht door de Muraniërs gevangen genomen, doch door Koningin Tika gered. Zij wil nu van hem enige bijzonderheden te weten komen, maar hij zwijgt en ontvlucht uit haar paleis. Bewapend met een lucht- straalapparaat maakt hij een einde aan alle verwikkelingen en bloedige gevech ten en wordt weer meester van de Radio Ranch. „Past erop", nep een in smetteloos wit gesloken geel-gehoede kaasdrager gistermorgen op de Alkmaarse kaasmarkt, toen hij met rappe dribbelpasjes met zijn collega de berrie van de weegschaal in de Waag naar de gereed liggende schuit droeg. En met het haar omringende hoge gezelschap moest Koningin Juliana, die met Prins Bernhard een officieel bezoek aan Alkmaar bracht, fluks enige stappen achteruit gaan, want al bezocht de Koningin deze feestelijk vlag gende stad, het werk op de kaasmarkt ging gewoon door. speels woeien. Om half elf kwam het Koninklijk Paar op deze wereldbekende Kaas markt aan en tegelijk werd op de prachtige, uit 1852 daterende, Waag de koninklijke standaard gehesen en begen het mooie carillon een serie vader landse lifcderen. Imposant als het schouwspel in Alkmaar op Vrijdag al is met de goudgele stapels kaas gevlijd onder de hoog optorenende Waag en de kaasdragers met hun gele, rode, groene en blauwe strohoeden het was vandaag veel Doeiender met de duizen den mensen rondom en uit de ramen van de huizen waaruit de vlaggen Met zeer veel interesse heeft H. M het bedrijf, zoals dat Vrijdags reilt en zeilt, gadegeslagen. Zij liet zich uitvoe rig voorlichten, proefde een stukje aangeboorde kaas en heeft geruime tijd het wegen op de grote weegschalen gadegeslagen. Ook heeft zij met twee bejaarde kaasdragers, Cees Bierman, alias De Leeuw, 67 jaar, en Jaap Bruin, 73 jaar, die jarenlang hun voor vreem delingen zo attractieve bedrijf uitoefe nen. gesproken. Twee dames in West fries costuum hebben de Koningin een Alkmaars kaasje aangeboden. Een half uur lang hoeft het Koninklijk Paar op de Kaasmarkt vertoefd en het heeft van deze oude instelling een zeer goede indruk gekregen. Om ruim tien uur waren Koningin en Prins in Alkmaar bij de Nieuwe Geheelonthouders sporen ons in deze dagen aan te kiezen wie wil willen, als het maar niet de alcohol is. Nu hebben wij altijd voor geheelonthouders een soortgelijke bewonderingi gehad als voor de heiligen. Zg houden ons een ideaal voor, dat wij, in onze zwakheid, niet gcheei kunnen navolgen. Eerlijk gezegd niet willen navolgen, want tussen de dronkaard en de geheelonthouder ligt de massa van de simpele zielen, die de goede dingen van het leven aan vaarden en genieten, zoals tussen de slechte mens en dc heilige de massa van de beminde gelovigen staat, die ook in dc hemel komt. Waarmee we' willen zeg- dat de dronkaard in dit opstel zo hg het leest aan de stamtafel niet moet vinden het excuus, dat onze voorvaderen ook de herberg frequenteerden, en de geheelonthouder zo lig het leest bij een glas limonade geen ach en wee moet roepen over de verdorvenheid van het voorgeslacht. De massa van de beminde gelovigen mag glimlachend constateren: het leven was goed in onze oude stad, zoals het er nog goed is, wanneer men dc uitersten weet te vermijden. Na deze ietwat uitgebreide inleiding zal het duidelijk zijn, dat het doel van onze tocht ditmaal de herbergen cn tahakskroctsen van het oude Haarlem is. Welaan dan. stap welgemoed met ons mee en houd het hoofd koel, bij zoveel vinding rijkheid van kasteleins en brouwers. Trof men in sommige Haarlemse straten heel weinig van dergelijke eta blissementen aan in de Anegang was er slechts één in andere waren er meer, in de Grote Houtstraat zelfs heel veel. In de Barrevoetersteeg kon men „Het Klaverblad" binnengaan, waar jenever, bier en brandewijn wérd geschonken. Was deze gelegenheid niet bijzonder groot en voornaam, beter was het gesteld met „Den Ouden Haenaan de Raaks in 1867 gedempt Een florissante herberg, in de nabijheid van de Lakenhal, waar altijd een grote drukte heerste in de bloeitijd van de Haarlemse weverijen. Hier werden ook meermalen grote verkopingen gehou den, zoals op 10 Jan. 1674 toen de „ver- maerde Laeckenverwerije van Isaack en Johannes Nicasius" van eigenaar verwisselde in „Den Ouden Haen". Op korte afstand van de herberg stond de bierbrouwerij „De Oranjeboom", die in September 1770 voor f 1.500 werd ver kocht. Er is toen een leerlooierij en touwerij in gevestigd, die blijkbaar niet erg floreerde, want in 1779 werd deze voor f 1.330 van de hand gedaan- Wippen we in de Gierstraat nog even de „Rustende Schutter" binnen, om Nu is het, dit zij vooropgezet, niet mogelijk om in een kort bestek alle herbergen, waaraan de stad rijk was. ook maar te noemen. Want in de eeu wen, dat theaters en andere gelegen heden tot vermaak en ontspanning ontbraken, waren de herbergen talrijk, vrijwel de enige plaatsen immers, waar zich de burgerij kon verzetten, de enige plaatsen van samenkomst. Het was er mee, zoals het in de dorpen nog is. Een kastelein, die z'n tijd begrijpt, bouwt een toneelzaaltje bij, vergader lokaaltjes en z'n herberg blijft het mid delpunt er zijn dorpen, waar iedere herberg z'n eigen toneelclub heeft. Dit terzijde. Wanneer we nu op weg gaan door oud-Haarlem, dan vallen ons de aardige namen op van herbergen en tabakskroegen. Deze laatste bena ming vraagt een verklaring. In de 17e eeuw namelijk was het de gewoonte van „tabakskroegen" te spreken, niet alleen omdat men toen meer van tabak drinken dan van roken sprak, maar ook. omdat in vele tabakswinkels te vens getapt werd. dan een kijkje te nemen in de Grote Houtstraat. Een drukke, gezellige straat, waar voor een kastelein iets te verdienen viel. Niet alleen de waard van „De Bel" had een goede zaak, al had hij het voordeel, dat vanaf zijn herberg de di ligence naar Den Haag afreed, maar ook de deftige eigenaar van „Haarlems Wapen", terwijl die van ,,'t Gekroonde Tabaksvat" van twee neringen at, zo wel een borrel tapte als tabak ver kocht. Verderop trof men de ..Wilde man" aan, en grote vermaardheid had „den Engel", de brouwerij, die van 1667 tot het einde van de zeventiende eeuw eigendom van de Tetterodes was. Ger- rit van Tetterode verkocht „den Engel" in 1700 aan Jan Laars, wiens zoon in 1732 de zaak overdeed aan Isaak Joris. Van de woning naast de brouwerij hing „Het Wapen van Leyden" uit. Schuin hier tegenover woonde de ta bakshandelaar Jacobus v. d. Pigge. In de Rpekstraat kunnen we „De Deensche Os" binnengaan, in de War moesstraat het „Hof van Holland", waar in 1641 Jacob de Groot kastelein was, een man met 'n nu niet bepaald wel riekende bijnaam. Hij moet wel even in de handen hebben gewreven, toen in 1671, op z'n oude dag, in het Hof van Holland „De Goude Leeuw" in de Zijl straat werd verkocht. Want in de zes tiende en zeventiende eeuw mogen de herbergen pleisterplaatsen en feestge legenheden zijn geweest voor de man uit het volk, zowel als voor de deftige handelaars men leze de gedichten van Brederode we mogen het ook weer niet zo voorstellen als zouden al deze vele herbergen hun eigenaars rijk gemaakt hebben. Daarvan kon de waard van „de Brutus" in de Lange Veer- straat op de hoek van de Damstraat meepraten. Een aardig verhaal, de geschiedenis van deze herberg, die in de tweede hèlft van de vorige eeuw èen barbiers zaak van J. van der Meyde was. Een aardig huis met spits leien dak en bloemfestoenen. In het Middeleeuwse Haarlem was deze woning de herberg, „de Brutus" geheten, op het einde van de zestiende eeuw omgedoopt in „De Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Roó Leeu". Tijdens het grote belqg der Spanjaarden verbleef hier een Franse edelman, Bordet. Deze was in strijd met zijn eed na de inneming van Ber gen (in Henegouwen) in dienst van de Prins gebleven, en wist zich na de overgfave van de stad aan Don Frede- rik, geen raad. Vluchten was onmoge lijk, op genade hoefde hij niet te reke nen. Daarom gaf hij zijn oppasser een geladen geweer in de hand en zeide: „Welaen, gij mijn goede vrient, die mij veel goede diensten hebt gedaen, doet mij toch nu den laetsten dienst, mij doorschietende met het roer". Voor de oppasser niet bepaald een mooie bood schap. We kunnen uit de elkaar tegen sprekende verhalen dan ook de juiste toedracht van dc zaak niet reconstrue- den, maar zeker is, dat Bordet deed zijn knecht het, deed hij het zelf?uit de handen van Don Frederik bleef en op last van Bossu in een kuil bij de Vest werd begraven. Na zoveel herbergen bezocht te heb ben, kan zo'n droefgeestige herinnering toch niet het slot van onze wandeling zijn. We lopen „de Vriesche Boer" in de Kleine Houtstraat voorbij, wandelen langs de logementen „de Goede Ver wachting" en „de Kroon" in de omge ving van de Kleine Houtpoort „de Kamp", vroeger een buurtschap als de Jordaan in Amsterdam om dan uit eindelijk onze omzwerving te beëindi gen in de St. Anthoniestraat, waar een bord „Vrij Wijn" ons lokt: Door grote glazen en goede waar Krijgt men veel klanten bij elkaar. En dat is maar al te waar! Dat „Vrij Wijn" betekent overigens niet, dat men gratis kan drinken, maar was het tra ditionele oud-Nederlandse voor wat we tegenwoordig als „Verlof A" of „Verlof B" zien aangekondigd. Is deze tocht misschien wat ver moeiend geweest, ter afwisseling ver tellen we volgende week het interes sante levensverhaal van een der 17e eeuwse gasten, die we in de herbèrg hebben ontmoet, de Haarlemse schoen lapper-zeeheld Jan Barcndse, die Jan dc Lapper werd genoemd en op de hoek van de Hoogstraat woonde. JAN B. Na het bezoek aan de Waag zagen de vele genodigden op de Kaasmarkt te Alkmaar Koningin en Prins plot seling op een burger toe stappen, die zoals spoedig bleek ten graag geziene gast op het paleis Soestdijk is: prof. dr. C. F. A. van Dam, de hoogleraar, die de Prins zijn Spaanse lessen geeft. „Wat doet u hier?" vroeg de Ko ningin hem. De professor antwoordde, dat zijn aanwezigheid in deze stad, waarvan de victorie begint, niets te maken heeft met zijn kennis van Spanje. Hij verblijft er dezer dagen om als gecommitteerde bij de eindexamens van het gemeentelijk gymnasium te controleren of de gymnasiasten hun diploma's zullen worden uitgereikt. Friese Brug aangekomen, de Konin gin gekleed in een gebloemde japon met zwarte topper en de Prins in grijs wandelcostuum. De veertien jaar oude dochter van burgemeester me. dr. H. J. Wytema (even oud als Beatrix, zei de Koningin) bood bloe men aan en daarna ging men te voet naar het deel van de oude stads muur aan de Achterweg, dat bij de bouw van de Friese Brug onlangs is blootgelegd. De voorzitter van de 8 October-ver- eniging „Alkmaar Ontzet", mr. G. A. de Lange, heeft in de nabijheid van het Victoriebeeld voor het hoge gezelschap een blik in de geschiedenis geworpen en gezegd, dat de Spanjaarden op 18 Sep tember 1573 hier driemaal teruggeslagen zijn. 8 October van dat jaar verlieten zij de schansen en daarmee was Alkmaar ontzet. Deze gebeurtenis heeft in de vrijheidsstrijd grote betekenis gehad \oor het moreel van het land. Van Alk maar begon dc victorie. Hier heeft de Koningin een steen, die in de muur is geplaatst, onthuld. Te voet trok men toen naar de Kaas markt door de dubbele haag van afge vaardigden van Alkmaarse verenigingen, velen tn sportcostuum en met vaandels. Na het bezoek aan de Kaasmarkt zijn Ko ningin Juliana en Prins Bernhard door dubbeldikke rijen Alkmaarders en hon derden in oranje gestoken kleuters naar het gemeentelijk sportpark gereden, waar een tienduizendtal jongeren aller lei sportdemonstraties gaf. In de namiddag is de Koningin alleen vertrokken naar de Wieringer- meer, vanwaar zij in de late namiddag via Medemblik naar Hoorn zou vertrek ken. Prins Bernhard had zich gistermid dag reeds naar deze plaats begeven. Tijdens het bezoek nan H. M. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan Alkmaar en Westfriesland, bezichtigde het Koninklijk Paar Vrijdagmorgen de kaasmarkt. Bij deze gelegenheid werd aan Konin gin Juliana door vrouwen in West- friese klederdracht een kaasje aangeboden. Advertentie HAARLEM Een pretentieloos verhaal, stevig in de kleuren gestoken, en feitelijk nog niet eens zo indrukwekkend verfilmd, ziedaar wat wij van „Grün ist die Hei de" zouden moeten vertellen. Daar gaat echter anderzijds zo'n charme van deze film uit en het kleine beetje tragiek is met zoveel feestelijkheid omgeven, dat iedere critische blik volslagen ontwa pend wordt. Het zingt en het leeft alle maal met veel fleur en zonnigheid, ro mantiek en sentiment gaan uiteraard hand in hand en een drievoudig happy end zorgt ervoor, dat de bezoeker tevre den huiswaarts keert. Het verhaal? Wat doet dat er toe. Er is voor de nodige spanning en humor gezorgd, het. loopt vlot en zorgeloos, zodat iedereen er heen kan, die er eens een paar uurtjes „uit wil zijn". Jane Wyttian, de heldin van „Johnny Belinda", speelt ditmaal de hoofdrol in een even aandoenlijke als sentimentele film, met een inhoud, welke bijzonder sympathiek genoemd mag worden. De geschiedenis begint omstreeks de eerste wereldoorlog. In het ziekenhuis ligt Louise, wier man in Frankrijk gesneu veld is en wier baby kort na de geboor te sterft. Zij besluit haar leven ais gou vernante nuttig te maken, wijst een aan zoek van de hand en komt in vele gezin nen, waar zij de zorg voor „het kind van een ander" krijgt. Als zij een jonge tje zes jaar heeft opgevoed, komt plotse ling de moeder terug met een nieuwe pappie, haar van kidnapping beschuldi gende. Hoe rasser de oude dag nadert, hoe zorgvoller haar toekomst wordt. Maar als zij bij een oogarts komt, blijkt dit een van haar liefste „kinderen" te zijn. De dankbaarheid van het „pleeg kind" is zo groot, dat hij aan de hand van de foto-albums van Louise alle „pleegkinderen" oproept om een groot feest te beleggen. Dit feest maakt de toeschouwer dan ook mee, met 'n brok in de keel of dikke tranen in dé ogen. Een goede film voor alle leeftijden. Hier draait deze week in een over dadig technicolor een aardige rolprent „Sensatie in San Remo", waarin Marika Rökk dansend en zingend de hoofdrol vertolkt. Het gezin van een professor komt in grote financiële moeilijkheden te ver keren. De twee dochters en de zoon van de professor maken ieder bij zich zelf het besluit om het gezin te redden en voeren hun plannen uit zonder mede weten van de anderen. De oudste doch ter, een onderwijzeres, gaat 's avonds zingen bij dancings in een bar. Thuis weet zij allerlei uitvluchtjes te maken, zodat zij geen argwaan koesterden. Door een kleine verwikkeling die ontstaat komt haar zuster aan de weet wat zg iedere avond uitvoert. Ook zij besluit zich op een of andere manier verdien stelijk te maken en wordt m aezelfde bar serveerster. Hun broer, student m de rechten, wordt baDysitter. Hun ouders hebben nog niet veel in de gaten, alleen de vader komt op een handige maniei alles aan de weet, maar laat niets mer ken. De zangeres komt in contact mei een groot zanger en piamst die tevcns leider is van een orkest, Hg neemt haai mee op vacantie naar San Remo. Zinge.i daar naar hartelust, geven een zeer ge slaagde revue, die thuis wordt herhaald in de Schouwburg, waar haar ouders, die aanwezig zijn, hun aochter als de ster van de revue zien optreden. Ook haai zuster en broer zijn er tegenwoordig. In de pauze vertellen zij alles aan hun ouders. De professor geeft zijn toestem ming voor het huweüjk tussen de orkest leider en dochter. Zij die enige uren zich echt willen ontspannen verzuimen met er heen te gaan, 14 jaar. Zoals verwacht werd, is de film „Een Amerikaan in Parijs" geprolongeerd. De liefhebbers krijgen dus nog een kans. Achttien jaar. De aantrekkelijke film van Vittorio de 9ica „Kinderogen" blijft nog een wek in Haarlem. Achttien jaar, zegt de K.F.G. De tentoonstelling van de beeldende kunstenaars uit Rotterdam, die te Heemstede aan het Wilhelminaplein vanmiddag om 4 uur geopend zou wor den, kan wegens het niet nakomen van haar afspraak niet doorgaan (aldus de Beeldende Kunstenaars uit Heemstede). Nadere uiteenzetting volgt. De zeer belangrijke eerste klas honk balwedstrijd tussen HHC en O WO, waarbij de bovenste plaats de ïnz^t vormt, wordt Zondagmiddag om half drie op het EDO-terrein gespeeld. Advies bij aankoop Preparaten. MIDDENLAAN 9 Tel. 34857 ojl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7