i Pleidooi voor eenheid onder de katholieken Koningin met twee prinsessen in Bloemendaal ALBATROS kapseisde onder ogen van honderden Op vierde étage van Geen slachtoffers doch de schade moeilijk te overzien «ft"O- 2%^ Stenen gooiende gevangene neergeschoten Joegoslaven boden in openlucht theater kostbaar geschenk aan Gevecht met de dood 250 m. uit de kust Tot hoofd en hart 'MORRIST Mgr. Hanssen spreekt op Landdag o.m. over emigratie Hevige brand in Boedapest Opperbevel van de V.N. stelt 27.000 Zuid-Koreanen in vrijheid Stalin-muur 300 gevangenen uitgebroken Teruggave omzet belasting Het weer „Johan Maurits" naar Korea BEGIN VAN BRAND KON WORDEN INGEPERKT land INCIDENT OP EILAND KOJE ONTSTELTENIS TE WIIK AAN ZEE t'.\A\lZAC 23 JUNI 1952 - 76sfe JAARGANG No. 25410 Hedenmorgen omstreeks half zes heeft zich bij Philips te Eind hoven een zware ontploffing voorgedaan op de vierde etage van de gloeilampenfabriek van het gebouwencomplex aan de Emmasingel. De slag was tot ver in de omtrek hoorbaar. Vele Ëindhovenaren werden er door uit hun slaap opgeschrikt. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De gegijzelde journalist Weer verlenging van termijn gevraagd 12 doden op PHilippijns emigrantenschap Door paniek na vechtpartij Amerikaanse duikboten voor ons Toneel van beroemd Opera gebouw verloren gegaan Nieuwe arrestaties in Zuid-Korea? Enthousiasme binnen en buiten de hekken Redding op 't nippertje Reddingsvlet en lijn Vele geruchten WIND JACKETS-SWEATERS Rond de Paterskerk Nieuwe demonstratie te Huissen De 25.000 er uit O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redaclie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. V/nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. ZWARE EXPLOSIE BIJ PHILIPS De rechter-commissaris te Amster dam, mr. Knottenbelt heeft hedenmor gen het verzoek tot de Amsterdamse fechtbank gericht de termijn van de gij zeling van de journalist A. H. met Twaalf dagen te verlengen. De Aquarium vereniging „De Paradij s- t'is" heeft uit respect voor de eervolle "Ouding van de journalist een tropisch aquarium met complete installatie de gijzelaar ten geschenke doen toekomen. Twee mannen op een emigrantenschip In de haven Zamboanga (Philippijnen) zijn Zondag in een aanval van ver standsverbijstering hun medepassagiers met messen te lijf gegaan. Er ontstond Paniek. Twaalf personen verloren het ®ven, achttien werden, gewond en vele «orden vermist. Naar men aanneemt yin laatstgenoemden verdronken. Een "er amokmakers werd door de politie Sedood, de andere werd gewond en gaf zich over. Onmiddellijk kwamen de Philips-hulp- diensten in actie. De explosie had brand ten gevolge, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het vuur kon ech ter ingeperkt worden en om ongeveer half acht was men de brand meester. Door de ontploffing werden tal van ruiten vernield, niet alleen in het fa briekscomplex, doch ook daarbuiten, in woningen aan de Gagelstraat en de Wil lemstraat. Behalve de eigen bedrijfsbrandweer is, op verzoek van Philips, ook de Eind- hovense -gemeentebrandweer uitgerukt. Deze brandweer, die haar kazerne op slechts vierhonderd meter afstand van de plaats van de ontploffing heeft, ver scheen met twee motorspuiten, waarbij later een derde kwam. Met vijf of zes stralen bestreden beide brandweren gezamenlijk het vuur. Op de vierde etage, waar de ontplof fing geschiedde, zijn grote vernielingen aangericht; op de tweede etage zijn vooral ruiten vernield. Machinerieën enz. zijn daar niet beschadigd. De fa briek beslaat een oppervlakte van on geveer 150 vierkante meter. Een brandweerman liep bij het blus- singswerk een verwonding aan het been op. De ontploffing heeft zich voorgedaan in een laboratorium, waar op dat ogen blik niet gewerkt werd. Ook gedurende het weekeinde zijn er geen werkzaam heden verricht. Behalve de door de ontploffing aangerichte schade is er ook veel waterschade. De Eindhovense recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Volgens voorlopige gegevens bestaat het vermoeden dat een explosief meng- Tfr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", onder bevel van kapiteün-luiten'ant ter zee A. M. Valkenburg, die heeft deelgenomen aan de acties der Verenigde Naties btJ Korea en via Zuid-Amerïka en de Nederlandse Antillen is thuisgevaren, arri veerde Vrijdagavond op de rede van Den Helder. Zaterdagochtend liep de oor logsbodem de haven van Den Helder binnen. Onder grote belangstelling meerde hij om half elf aan de kade. (Van onze verslaggever) "De emigratie is uit sociale noodzaak «eboren; zij moet daarom ook sociaal °rden aangepakt. Alle groeperingen J^eten samenwerken om dit probleem j?' een oplossing te brengen. De emigra- 's een van die sociale problemen, die a», de katholieken samenwerking vra- aldus mgr. Hanssen, bisschop- jftUutor van Roermond, op de Katho- £6«e Landdag van West-Friesland, die °ndag te Heerhugowaard werd ge iden. De bisschop deed over de hoofden Van de aanwezigen heen een beroep °P katholiek Nederland om de staat kundige eenheid te bewaren. „Voort- Purend komen wij als katholieken y°°r dergelijke vraagstukken te *taan. Zij eisen een katholieke een- eid op maatschappelijk gebied. •wbeiders, boeren, werkgevers, mid- _enstanders moeten de handen in- ®uslaan om deze problemen geza- gjenlijk tot oplossing te brengen. .j) eisen ook een eenheid van de 'holleken op staatkundig gebied. kathSi-^eze week zal de eenheid van de broS?heken voor een nieuwe kracht- Zjjn i WOÏ"den gesteld. Het zal niet nodig «énh Jmaals een beroep te doen op uw «eid en uw trouw. In de eenheid zit onze kracht. Dit is geen zinloze leuze, maar volle realiteit. De eenheid op staat kundig gebied is voor de katholieken een noodzakelijk middel om de geeste lijke waarden veilig te stellen. In het huidige sociale bestel is zij ook de weg om ieder het zijne te geven in het kader van de sociale rechtvaardigheid. Juist door deze eenheid bestaat voor groepen, die zich bedreigd voelen, de mogelijk- .Jjeid hun belangen behartigd te krijgen." De Limburgse bisschop gaf in zijn rede de katholieke visie op de emigratie. Emigratie is geen gevolg van armoede van ons volk, doch integendeel een ge volg van de rijkdom van ons volksleven. Het katholicisme weet zich te verheffen boven de grenzen. Het „gaat en verme nigvuldigt u en bevolkt de aarde" wordt thans van een sprekende actualiteit. De tijd van de kolonisatie is voorbij. Zij is van grote betekenis geweest in Gods wereldplan. Zo kan ook de tijd van migratie, welke thans is aangebroken, in dat plan van wereldomvattende beteke nis zijn. Uit ervaring puttend gaf de bisschop vervolgens een overzicht van de situatie, welke de katholieke emigranten in de onderscheiden emigratielanden zullen aantreffen en spoorde hij de toekomstige emigranten aan zich vooral degelijk voor te bereiden op de grote stap. sel, ontstaan toen vanochtend de gastoe- vcer in het laboratorium die voor het verrichten van reparaties enige tijd af gesloten is geweest, werd hersteld, tot ontploffing is gekomen. In het complex Emmasingel, waartoe het getroffen gebouw behoort, heeft de pro ductie slechts enkele uren moeten stil staan. Op het ogenblik wordt weer ge werkt behalve in de afdelingen, die door de ontploffing zijn geteisterd. Hoe groot de aangerichte schade is kon nog niet worden vastgesteld. De Amerikaanse senaat heeft ziin goedkeuring gehecht aan het lenen van twee duikboten aan Nederland voor de tiid van maximaal vijf jaar. De schepen zullen eerst gemoderniseerd worden Zaterdagavond heeft vijf uur lang een brand gewoed in de Boedapester Opera. Het toneel van dit beroemde 19de-eeuwse gebouw ging verloren, dochde zangers en het publiek kwa men er zonder letsel af. De brand brak uit 's avonds om elf uur, juist toen het publiek het gebouw verliet na een voorstelling van een opera van Verdi. De gehele brandweer van Boedapest nam aan de bestrijding deel. Leden van de opera, nog gekleed in hun toneelcostuums, boden de hel pende hand. De brand brak achter het toneel uit. Het personeel heeft toen snel het brandvrije gordijn neergelaten, zodat het publiek de straat kon bereiken zon der dat een paniek uitbrak. Men slaag de er in de kostbare bibliotheek en het grootste deel van de grote voorraad costuums te redden voor het dak in stortte. De leiding van het krijgsgevangenen kamp op Koje heeft Zondag meege deeld, dat een Amerikaanse bewaker Zaterdag een Noord-Koreaanse gevan gene, die stenen naar hem gooide, heeft doodgeschoten. Zondagochtend had men een gevangene met doorge sneden hals aangetroffen. Vermoed werd, dat hij zelfmoord had gepleegd. Het opperbevel van de V:N. heeft meegedeeld, dat het 27.000 Koreaanse gevangenen zal vrijlaten, van wie ge bleken is, dat zij Zuid-Koreaanse bur gers zyn, die of tot dienstneming in het Noord-Koreaanse leger gedwongen zijn of door de troepen der V.N. langs de verschillende fronten om veilig heidsredenen gevangen zijn genomen. Elk krijgt kleding en rantsoenen voor een maand. De gevangenen bevinden zich in kampen te Jongtsjon en Poesan. President Syngman Rhee heeft vandaag in de Koreaanse Nationale Vergadering een belangrijke over winning behaald. De leden besloten hem als president te handhaven, totdat een nieuwe president gekozen zal zijn. De presidentsverkiezing zou volgens de Koreaanse grondwet van daag plaats vinden. De Vergadering besloot eveneens 15 Augustus vast te stellen als de formele datum voor de beëindiging van Rhee's ambtsperio de. Maar mocht geen opvolger be noemd worden, dan kan Rhee voor onbepaalde tijd aanblijven krachtens de beslissing van de Vergadering van vandaag. De vice-voorzitter van de Zuid-Kore aanse nationale vergadering, Kom wordt sinds 18 Juni ver- Soeng Soo, mist. Kom Soeng Soo had 29 Mei ontslag gevraagd, om gezondheidsredenen, doch ook „om te protesteren tegen het verdorven regiem van Syngman Rhee en de willekeurige arrestatie van par lementsleden van de oppositie". Het parlement heeft zijn ontslag nog niet aanvaard. Na 29 Mei werd Kom Soeng Soo voor een behandeling in het zieken huis opgenomen, dat hy 18 Juni ver liet. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Uit zijn omgeving verneemt men, dat hy vreesde door de politie te zullen worden gearresteerd. Eveneens heeft men twee dagen niets meer vernomen van John Tsjang, voormalig minister-president en can- didaat voor de komende presidentsver kiezingen. 19 Juni verliet Tsjang het Amerikaanse militaire ziekenhuis te Ppesan, waar bij een behandeling had ondergaan. Volgens het Hamburgse blad „Welt am Sonntagzijn de Russen begonnen, van Lübeck langs de Oostzeekust tot aan Pillau in het voormalige Oost-Pruisen een enor me „Stalin-muur" te bouwen, be staande uit zwaar versterkte defen sieve bunkers, ondergrondse kust- batterijen, luchtbases en een dicht net van batterijen afweergeschut. Tegelijk wordt de Sovjetvloot in de Oostzee in belangrijke mate ver sterkt. Voor de tweede maal heeft Koningin Juliana, ditmaal in gezelschap van haar Koninklijke dochters Beatrix en Irene, een bezoek gebracht aan het openlucht theater te Bloemendaal. Hoewel de regen ook in de vroege Zaterdagavond ge stadig neer viel en De Bilt weinig zekerheid voor verbetering kon geven, is het verblijf in het theater voor de 1400 toeschouwers, die met de koninklijke gasten de nationale dansen van de Joegoslaviërs zagen, in vele opzichten onvergetelijk geworden. Geen druppel regen is er gevallen, de wind kromp en de avond-tem peratuur was aangenamer dan overdag. De meer dan zeventig Joegoslaven heb ben dan ook hun fenomenale dansen in de zeldzame mooie costuums onder de best denkbare omstandigheden kunnen uitvoeren en bovendien het grote voor recht mogen genieten de Koningin der Nederlanden te ontmoeten en Haar grote bewondering voor het gebodene te horen uitspreken. En had de aanwezigheid van de hoge gasten niet tot enige matiging in het hoorbare enthousiasme geleid, dan zou ongetwijfeld aan het eind der voorstelling onderdeel van het Holland Festival een orkaan van bijval zijn losgebroken. Reeds een uur voor de komst van de Koningin hadden zeer veel Bloemenda lers zich aan beide zijden van de prach tig stijgende oprijlaan van Zomerzorg naar de theaterhekken opgesteld. De komt van de prinsessen verlokte vooral de jeugd en het was dan ook min of meer een teleurstelling, dat de auto uit Soestdijk omstreeks kwart voor negen met flinke vaart en enigszins beslagen ruiten voorbij kwam. Men juichte en liet zijn liefde voor Orajne duidelijk blijken, maar juist die liefde veroor zaakte een run naar de hekken, toen de auto het theater binnen was. Een paar Somber joegen de regenwolken over Kennemerland, toen we ons Zaterdagmid dag naar Wijk aan Zee begaven om op de eerste zomerdag, die zonovergoten had moeten zyn, de eerste demonstratie van de N.Z.H.R.M. met de motorreddingsboot „Albatros" mee te maken. Een demonstratie, die met een tentoonstelling van scheepsmodellen in het botenhuis „dr. Büller" in deze omgeving het belangrijke werk van de Reddingmaatschappij bedoelde onder de aandacht van het publiek te brengen, opdat meer steun zou worden verkregen. Toen we enkele uren later terugkeerden, hadden we een ontzettend gebeuren meegemaakt, dat op de honderden, die met ons de demonstratie bijwoonden, diepe indruk maakte: een goede 250 m. uit de kust lag de „Albatros" ineens dwars op de golven, kapseisde en de bemanning van acht koppen kwam onder de gekan telde boot terecht. Ontzettende ogenblikken volgden. Een zucht van verlichting steeg langs het strand op, toen men eindelijk, na minuten, die uren schenen te duren, acht figuren in de oranje zwemvesten, op en aan de kiel zag hangen. Nog vvas de toestand zeer benard. Ijlings te hulp geschoten leden van de W.R.B. en vrijwilligers zijn er tenslotte in geslaagd, de opvarenden, die doorweekt waren en totale uitputting nabij, op het droge te brengen. De reddingsboot liep ogen schijnlijk slechts lichte schade op. De directie van de N.Z.H.R.M. stelt een nauw keurig onderzoek in naar het gebeurde. langer dan enkele ogenblikken. Een on deelbaar ogenblik. Het schip kapseisde, verdween even uit het gezicht, dreef hulpeloos, de kiel naar boven, als een afgeleefd wrak, op de golven. Niet te beschrijven is de angstige span ning, die op het strand ontstond, waar zich onder de toeschouwers ook vele fa milieleden van de opvarenden bevonden. Deze ongelukkige tocht van de „Al batros", die oefenende redders tot schip breukelingen maakte, was begonnen met een propaganda-route door het dorp, waarbij gelden voor het werk van de N.Z.H.R.M. werden ingezameld. Honder den begaven zich naar het strand, om de verrichtingen van het schip te volgen, toen het even bezuiden de Relweg zeer vlot werd gelanceerd bij hoog water. De zee was verre van kalm, maar toch weer niet bepaald stormachtig. Een pittige bries en een flinke branding maakten de situatie eigenlijk ideaal voor een stevige oefentocht. Aan boord bevonden zich onder leiding van schipper Bertus de Visser nog vier leden van de bemanning en een drietal passagiers onder wie twee verslaggevers. Eenmaal in haar element voer de Al batros, koprecht op de golven, zonder de minste moeite zee in. De eerste zand banken waren spoedig achter haar en niets wees er op, dat de tocht zo abrupt zou eindigen. Toen gebeurde het plotseling. Op het strand zag men de boot ineens dwars op de golven liggen. Het duurde niet .Op 250 m. uit de kust worstelden daar acht mannen met de dood.. Een bijna wanhopige worsteling om onder de boot vandaan te komen. Het waren ontzetten de, niet te beschrijven ogenblikken, ver telde een van de opvarende ons later. Hoe men er in slaagde er onder vandaan te komen, weet men zelf niet. Even ver minderde de spanning, toen men de mannen zich aan de kiel van de boot zag vastklampen. Het gevaar was ech ter niet verdwenen. De golven beukten Overweeg bij al uw daden uw mogelijkheden zorgvuldig i de hulpeloze „Albatros" van het veilige strand., in de richting Direct werd een reddingsvlet te wateV gelaten en 'het achtergebleven bedie ningspersoneel van de N.Z.H.R.M., ge assisteerd door leden van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade en vrijwilligers, beijverde zich een lijnverbinding met de boot tot stand te brengen. Het lukte weldra. Spoedig was toen de bemanning aan land gebracht. De mannen werden in het paviljoen van het Noorderbad binnenge bracht, om daar wat op verhaal te ko men. Ze werden zo snel mogplijk van droge kleren voorzien, terwijl de Bever- wijkse arts, dr. J. G. de Lange, genees kundige hulp bood. Enkelen hadden na melijk ontvellingen aan armen en ge zicht opgelopen. De leden van de be manning A. Duin en L. de Winter waren direct alweer in staat bij het bergen van de boot de helpende hand te bieden. Schipper B. de Visser, G. Legebek en de reserve-machinedrijver B. v. d. Wel werden per auto naar hun woning ver voerd. De gelegenheidspassagiers kwa men er met de schrik vanaf. De Albatros was met behulp van de tractor „Zeebeer" spoedig in haar nor male positie gebracht. Ogenschijnlijk had de boot weinig schade opgelopen. De mast had het vanzelfsprekend be geven. De reling was op enkele plaatsen verwrongen. Deze materiële schade zal, naar het zich laat aanzien, spoedig ver holpen zijn. Over de toestand van de motor viel uiteraard nog niet veel te zeggen. Omtrent de oorzaak van het ongeval hoorde men te Wijk aan Zee vele ge ruchten, die het oude spreekwoord be vestigen, dat de beste stuurlui aan de wal staan. We zullen ons er dus niet in ver diepen, al is het vrij zeker dat de ma noeuvre, die de Albatros deed kantelen nu niet bepaald een staaltje van goed zeemanschap mag worden genoemd. Overigens zal de N.Z.H.R.M. zelf in een rapport de eigenlijke oorzaak wel be lichten. In verband met dit wonderlijk goed afgelopen gebeuren, herinneren we ons, de jammerlijke afloop van een oefen tocht van de reddingboot te Zandvoort, die ongeveer op dezelfde wijze veronge lukte. Toen verloren schipper Paap en drie van zijn metgezellen het leven. Te Wijk aan Zee is, God zij dank, dit leed uitgebleven. duizend mensen drongen naar voren en probeerden wat te zien. Intussen werden de koninklijke gasten begroet door de Joegoslavische gezant, de heer Jaksic en zijn echtgenote, die de Koningin een bouquet lila-paarse orchideeën aanbood. Verder door de burgemeester van Bloe mendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex,, de voorzitter van de Stichting Openlucht theater, de heer A. van Geluk en een vertegenwoordiger van het Holland Fes tival. Tot het gevolg behoorden o.a. ba ron van Hardenbroek, opper-ceremonie- meester en Graaf van Lijnden, Kamer heer in buitengewone dienst van Hare Majesteit. Toen kwam het grote moment voor de wachtenden. Vooraleer de hoge gasten zich via de linker-wandelweg naar bo ven begaven, groetten zij vriendelijk, wat een nieuw en langdurig gejuich ten gevolge had. In het theater rezen al len op en applaudisseerden, waarna een merkwaardige stilte viel totdat het bij zondere gezelschap in de rieten stoelen vóór de vijver had plaats genomen. De Koningin was gekleed in een zwart man- telcostuum met zwart hoedje, de Prin sessen in gezelschap van de gouver nante droegen lichtgrijze mantels en korte witte kousjes. Onze Kroonprinses had een paarse doek met witte noppen over de haren en zag er uit, zoals onze kinderen bij een wandeling met wat druilerig weer. Vooraleer de pauze begon begaf een kleine deputatie van het gezelschap zich naar de overkant van de vijver om de Koningin een geschenk aan te bieden. Een der dansers hield in zijn landstaal een toespraak, waarbij de Joegoslavische gezant als tolk optrad en het antwoord van H. M. ook ver taalde. Het ge^henk bestond uit een houten kistje met paarlemoer ingelegd, bevattende vier in Joegoslavisch kant verpakte armbanden en broches van zilver-filigrain, bestemd voor ieder der prinsessen. Het gezelschap gebruikte de koffie ter plaatse, hoewel prinses Irene met haar gouvernante een korte wandeling maak te. De heer v. Geluk mocht in een ge sprek met Hare Majesteit opnieuw ver nemen hoezeer zij het Bloemendaalse openluchttheater roemt en er gaarne vertoeft. Het programma der nog ko mende gebeurtenissen en de foto's van het theater hadden vooral de belangstel, ling van Beatrix. „Goed bewaren", ver zocht zy haar moeder. De fantastische verlichting droeg niet weinig bij het sprookjesachtige van de avond te ver hogen. Om kwart over elf was de voorstelling geëindigd. De secretaris van de Stich ting, de heer C. de Jong, trad naar vo ren om de dansgroep en speciaal de leid ster Olga Skovran namens allen de gro te waardering voor het gebodene te la ten blijken. Zijn woorden op verzoek van de leidster in het Nederlands uitge sproken gingen vergezeld van een bouquet bloemen met een rood-wit- blauw lint. De koninklijke gasten verlieten het theater via de speelvlakte, omdat de Ko ningin haar persoonlijke dank aan de Joegoslaven wilde brengen. Een dubbe le rij van dansers en danseressen in de kleurrijke costuums geleidde het gezel schap naar de parkeerruimte. Nog even gejuich en toen stoof de auto naar Soestdijk. Meer dan 300 wanhopige gevangenen, die ontsnapt zijn van een strafkolonie op een eiland buiten de kust van Bra zilië, leveren in de dorpjes en steden van het Zuiden van Brazilië strijd met de politie en het leger. H. M. de Koningin en de twee prin sessen aan de vijver van het open luchttheater te Bloemendaal. Nu de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting heeft aanvaard, ligt het in de bedoeling de daarbij voorziene belastingverlagingen op 1 Juli a.s. in werking te doen tre den. Zoals reeds eerder is te kennen ge geven, zal voor de desbetreffende goe deren, welke op die datum bij de han del (kleinhandelaar, groothandelaar, grossier, importeur) in voorraad zijn, een teruggaaf van belasting worden verleend. Om voor teruggaaf in aanmerking te komen, dienen belanghebbenden vóór 10 Juli 1952 op een daartoe koste loos verkrijgbaar formulier van be doelde voorraad aangifte te doen bij de inspecteur der invoerrechten en accijn zen. Aangifteformulieren, welke na 10 Juli 1952 worden ingeleverd, zullen niet meer in behandeling worden genomen. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de inspecties der invoerrechten en accijn zen. Er vindt geen wezenlijke teruggaaf plaats, doch een verrekening met de eerstvolgende gewone aangifte voor de omzetbelasting. Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: Vanavond en vannacht opklaringen, maar morgen overdag toenemende bewolking met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.20—21.04 Maan: 5.55—22.46 Het ligt in de bedoeling Hr. Ms. fregat „Joh. Maurits van Nassau" te bestemmen om te zijner tijd Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren te gaan aflossen. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zou deze aflossing tegen het einde van het jaar geschieden. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" meet 1.325 ton standaardwaterverplaat- sing; de bemanning bestaat uit 120 kop pen. Het schip werd gedurende de oor log voor Nederlandse rekening in Schot land gebouwd. Het liep in 1943 van sta pel bij Wm Simons and Co Ltd te Ren frew. Zondagochtend tussen half twaalf en twaalf uur is te Huissen bij Arnhem een demonstratie gehouden rondom de gesloten Paterskerk. Enige honderden gelovigen trokken in stille processie rond de kerk der paters Dominicanen, die sinds Januari van dit jaar in opdracht van de Aartsbis schop van Utrecht gesloten is. Bij de in gang van het klooster was door een actie comité een geluidsinstallatie aangebracht. De demonstratie had een rustig verloop. In de 516e staatsloterij, 3e le lijst, is de prijs van f 25.000. len op no. 3823. klasse, geval- De Rotterdamse politie heeft de 28- jarige constructie-schilder H. B. aange houden. De man heeft Zaterdagnacht oneenigheid gehad met zijn echtgenote, die tenslotte door de keuken naar de tuin vluchtte. B., die haar achterna liep, greep in de keuken een mes en in de tuin gekomen stak hij zijn vrouw er mee in het hoofd. Zij kon, na in het Zuiderziekenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. De dader werd bij fa milie aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1