FIAT 1400 Alliance-Autorallye: een geslaagde inleiding van Lustrumfeesten Feest van danssang en musiek in openluchttheater Dreigend conflict in Haarlemse bakkerij-bedrijven Actie tegen werkgevers die hoger loon niet betalen Tocht van 98 km met zonderlinge hindernissen Nationaal Danstheater van Joegoslavië GELUKKIG EEN YOLK, DAT NOG ZO DANSEN KAN Ontwapenend en charmant flinke accurate vrl. employé JONGSTE KANTOORBEDIENDE (M.) LEERLING- EN AANKOMENDE VERKOOPSTERS a HERINGA WÜTHRICH MAANDAG 23 JUNI 1952 PAGINA 2 Standpunt patroons INBRAAK TE AERDENHOUT Nachtwaker was op zijn hoede HAARLEMSE EERSTE IN TYPEWEDSTRIJD 5-jarig jongetje door auto aangereden Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde Geslaagd Verwaarloosde Oranjerie te Heemstede Naar nieuwe glorie in Arnhem AVONDVIERDAAGSE 1952 'n TIP VAN BOOTZ Burgerlijke Stand Ruime zitplaatsen en bagageruimte Snel en toch: 1 liter op 1 O km. J. H. KRAMER TE HEEMSTEDE Ridder orde St. Silvester Daar zit muziek in Eindexamens H.B.S. A Raaks Eindexamens afd. H.B.S. B van het Lorentzlyceum ONTVANGST STAD- HUIS Hogere technische amb' tenaren zijn waardevol WASSERIJ DUYN WERKNEMENDE MIDDENSTAND Installatie rector De Wit Bond van Middelbare en Technische Ambtenaren Dokter v. d. Belt gehuldigd HEEMSTEDE EEN PECHDAG BLOEMENDAAL K.V.P. en verkiezingen ST. LU CI ASCHOOL Toneel en muziek op ouderavond Concert Amerikaans studentenkoor Orgelbespeling Waterstanden Vermaat'sBakkerijenN.V PAUL KRUCERKADE 31 vraagt voor direct beslist goed kunnende rekenen. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk. Voor direct gevraagd 2e VERKOOPSTER en LEERLING-VERKOOPSTER in WOL- en HANDWERKZAAK. Br. met verlangd salaris en leeftijd onder no. 74237 bur, van dit blad. Door Technisch Bureau ie Haarlem wordi gevraagd Specialisten vo®' Uw Bruidsreportage^ ATTENTIE! De fotograf Uwer keus bij ondertrouw opgeven TE KOOP GOED GEVESTIGDE Z®* Men schrijft ons vanwege de Bedrijfs- unie voor Voedings- en Genotmidde- lenbedrijven: Bij beschikkingvan het College van Rijksbemiddelaars is met ingang van 2 Juni 1952 de nieuwe loonregeling en de sociale verbetering voor de bak kersgezellen voor het gehele land van kracht geworden. Wij zullen u de lijdensgeschiedenis van het langdurig en moeizaam over leg, waardoor enige verbetering in het bestaan voor de bakkersgezel tot stand kwam, onthouden Inmiddels is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning besloten de broodprijzen te verho gen als compensatie voor de werkge vers voor de hogere uitgaven aan loon enz., welke zij krachtens de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars verplicht zijn aan hun personeel uit te betalen. Hiermede zou voor de Afdelingsunie deze zaak afgedaan zijn, doch nu doen zich in Haarlem verschillende gevallen voor, dat de werkgevers weigeren de hogere lonen uit te betalen, hetgeen, gezien de broodprijsverhoging, door ons niet kan worden getolereerd wat dan ook betekent, dat wij bij deze werkge vers onherroepelijk tot actie zulien overgaan indien dezen weigerachtig mochten blijven. De Afdelingsunie is zich bewust, dat het publiek hiervan waarschijnlijk de dupe zal worden, maar dit is het nu ook, omdat het nu een hogere broodprijs be taalt, welke bedoeld is als compensatie op de lonen, hetgeen echter niet terecht komt bij de rechthebbende, doch in de beurs van de werkgever. Wy kópen echter, dat bedoelde werk gevers genoeg gezond verstand zullen tonen om alsnog de hogere lonen uit te betalen, daar wij anders, hoe on gaarne ook, tot een actie zullen moeten overgaan. Wy hebben over deze kwestie ons licht opgestoken bij de afdeling Haarlem van de Broodbakkers Patroons Vereni ging. Van deze zijde deelde men ons mede, dat met ingang van 2 Juni het minimum garantieloon voor de bakkers- In de nacht van 17 op 18 Juni ont dekte één der nachtwakers van de Nachtveiligheidsdienst en Controle te Haarlem een inbraak in de bewoonde villa van de heer H. aan de Boeken- rodeweg 85 te Aerdenhout. Bij het passeren der villa zag hij 2 rijwielen staan voorzien van tassen. Bij een onderzoek ontdekte hij een hoe veelheid tafelzilver, waarvan hij de le dige cassettes zag liggen in de omgeving. Toen de waker twee mannen bezig zag achter de opengebroken voordeur, zag hij zich genoodzaakt politiehulp in te roepen. Eer hij de buurman gewekt en de politiepost te Aerdenhout gealar meerd had, waren de dieven verdwenen met achterlating van de buit, bestaande uit een groot aantal waardevolle zilve ren couverts. De uit de schuur van de zelfde villa gestolen rijwielen bleven eveneens op het slagveld achter Zo goed als alle voorwerpen zijn door het optreden van deze waker weer in bezit van de rechtmatige eigenaar ge komen. Hoewel de heer H. niet tot de aange slotenen bij de Nachtveiligheidsdienst behoorde, werd het feit toch geconsta teerd. Dit pleit wel voor de activiteit van deze- geroutineerde waker. Zaterdag behaalde mevr. T. Meyer uit Haarlem met een gemiddeld aantal aan slagen van 364 per minuut de eerste prijs in een type-wedstrijd, die gehouden werd in Hotel „Grimme" te Emmen. Voor deze wedstrijd hadden zich 34 deel nemers laten inschrijven. Zaterdag omstreeks half vijf in de na middag werd op de hoek vari de Leidse- vaart en Leidsestraat een 5-jarig jonge tje door een auto aangereden. De jon gen stak de weg over zonder op het ver keer te letten. Hij liep lichte verwon dingen op aan voorhoofd, kin en oor. Door een passerende arts werd hij ge holpen en naar het ouderlijk huis ge bracht. Wegens drukke werkzaamheden zal de heer R. M. van der Hart zijn functie als secretaris van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde van de afd. Haarlem neerleggen. Hij blijft wel lid van het bestuur van de afdeling. Met het secretariaat zal worden be last de heer M. Mulder, Curiestraat 2, Haarlem. Hoofdagent W. de Graaf behaalde op het examen van de centrale politieor ganisatie in Amersfoort het politiedi- ploma met lof. Agent Z. C. Gahrmann en de adspirant K. Bast slaagden voor het politiediploma. Advertentie gezel is vastgesteld op f 50.90 per week plus een nachttoeslag van f 3 50, totaal dus f 54.40. Sommige gezellen kwamen op die datum bijvoorbeeld door de pro visieregeling reeds aan dat bedrag of verdienden zelfs meer. In dat geval werd de werkgever niet verplicht aan deze categorie een loonsverhoging van f 1 per week en per gezel te geven. De onder havige actie is er nu op gericht de werk gever toch tot die onverplichte verho ging te dwingen, ofschoon de gezel aan zijn garantieloon komt. Onze zegsman achtte deze plaatselyke actie onjuist, vooral waar dit punt principieel lande- lijk is geregeld. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft verschillende besprekingen ge voerd over de overdracht van de ver waarloosde en vernielde oranjerie op de buitenplaats „Meer en Berg". Restau ratie ten behoeve van een gemeente instelling zou te veel kosten. Het ge bouw is zo vervallen, dat waarschu wingsbordjes voor levensgevaar ge plaatst moeten worden. En toch heeft dit gebouw een culturele waarde, om dat het kennelijk ontworpen is door architect Daniël Marot in clascistische barokstijl. Het Nederlandse Openlucht museum te Arnhem heeft thans mede gedeeld het gebouw te willen sopen en weer op te bouwen op het terrein van het museum teneinde er een kruiden tuin in onder te brengen. Een en ander zal geschieden met medewerking van het Rijksbureau voor Monumentenzorg. De oranjerie zal om niet moeten wor den afgestaan. 440 wandelaars ontvingen Zaterdag middag uit handen van de heer H. H. Winters, namens de Ned. Wandelsport Bond. de hun toekomende avondvier- daagse-onderscheiding. Alvorens zij ech ter aan deze uitreiking toe waren, heb ben alle deelnemers hun laatste wande ling in.stromende regen moeten afleg gen; dit was dan ook de oorzaak dat het parcours van de 20 km, hetwelk andere jaren voor velen een prachtig slot bete kende van hun wandelprestatie, nu de reden was dat stevig werd doorgelopen om maar weer spoedig in Rosehaghe terug te zijn. Nu moet men niet denken, dat zij allen bang waren voor de regen, want op het strand in Zandvoort zagen wij verschillende groepen o.a. „Jan Passtoors" aan het schelpen zoeken, zij wilden blijkbaar niet met lege handen thuiskomen. In gebouw „Rosehaghe" aan de Hoof- manstraat was, vooral na 5 uur toen grote groepen wandelaars binnenkwa men, een gezelligheid waar te nemen zoals men ook aantreft in Nijmegen. Vele deelnemers kwamen njet bloemen in de armen binnen, welke hun geschon ken waren door familieleden of vereni gingsbesturen. Zo zagen we o.a. de Reserve Politie Haarlem en als laatste groep de verpleegden en verplegers van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort welke een bijzonder goede indruk maak ten. Deze laatste groep kwam elke avond wandelend van Santpoort en ging na af loop weer wandelend terug, hetwelk voor hen een goede training was voor de Vierdaagse te Nijmegen. Dat zij zich nog fit voelden bleek wel uit de demon stratie volksdansen, welke door alle aanwezigen op prijs gesteld werd. Dit jaar waren er 160 deelnemers die voor de le maal deel hadden genomen en nu het Avondvierdaagse-kruis ont vingen, terwijl er 7 personen reeds voor de 9e maal hadden meegewandeld. Ver der werden er vele cijfers uitgereikt en 32 zilveren Avondvierdaagse-kruisen als zijnde het teken dat zij 5 maal hadden meegedaan. Alle deelnemers waren vol lof over de goede organisatie en de mooie parcour- sen welke elke dag waren uitgezet. Velen waren dan ook vast van plan vol gend jaar als de 10e Avondvierdaagse wordt gehouden weer deel te nemen. Model A remnaaf Advertentie Het schoonst op deez' aard, mijne heren, Is zeker de vrouw, wil 'k beweren. En al houdt zij van mij En is steeds aan mijn zij, Ik blijf Tip van Bootz prefereren. Inz. Hr. J. C. d. V., A'dam, ontv. 1 fl. Tip 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. GEBOREN: N. SpijkstraJonkhof, z; G. M. RoestPérukel, z, G. Turk- Oudshoorn, z; G. G. BorelKok, z; S. MertensOtsen, z; A. C. G. van der Tuinvan Woerkens, d; R. van Leeu wenBakker, d; E. J. Blankensteijn de Doelder, d; M. E. RienstraWan, d. GETROUWD: 21 Juni: A. W. van Dansik en D. Faber. A. Stevens en A. E. J. Sierveld. OVERLEDEN: J. F. M. de Meel— van der Heijden, 49 j„ Zaanenstraat; P G. Bouman, 78 jStuijvesantstraat; A. de Vries, 63 j., Grote Houtstraat; J. M. van BodegomBuser, 47 j., Gasthuis- vest. Advertentie ImporteurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL 37(00 Z. H. de Paus heeft de heer J. H. Kra mer te Heemstede benoemd tot ridder in de orde van de H. Silvester, wegens 22-jarige werkzaamheid als kerkmees ter en om zijn grote verdienste ihet be trekking tot de R. K. school. Vanmorgen na de H. Mis van kwart over zeven heeft pastoor P. C. W. van Mierlo, in tegenwoordigheid van het kerkbestuur en het gezin van de heer Kramer, hem het ereteken aan deze orde verbonden, overhandigd. De pastoor sprak de nieuwbenoemde ridder in een hartelijke toespraak toe en gaf uiting aan zijn erkentelijkheid over de vele verdiensten die de heer Kramer zien wist te verwerven. Na deze toespraak wenste de heer P. Peperkoorn de onderscheidene geluk met zijn benoeming. Tenslotte sprak de heer Kramer zelf enige woorden van dank. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens een dansavond uit het kan toortje van de Haarlemse Kegel Bond' ongeveer 25 gramofoonplaten gestolen. De daders hebben daarbij enige open staande deuren opengerukt en twee hek ken in de poort, die zich naast het ge bouw bevindt, uit de hengsels getrok ken en tegen de muur geplaatst. Naar de daders wordt nog gezocht. De dame, die Zaterdagmorgen om streeks kwart over zeven betrokken was bij de aanrijding op het Soendaplein, wordt verzocht zich te vervoegen bij de verkeerspolitie aan de Lange Wijngaard straat 14. Geslaagd de dames: H. Veltman, G. Boer, N. Nietzman, A. Betz, G. de Vries, P. Kollewijn, A. van den Engel, H. Hen driks, T. van den Bos, M. Krauwel, A. Stienstra, H. de Zaaijer, A. de Vries, E. Moolenaar, D. Duisterhof. R. Vermeer, T. van der Heijde, L. van Beuzekom, A. Boeltjes, S. van Ees, T. de Vries, C. Kaasenbrood, T. van Rhijn, E. Levert en de heren: W. van Opzeeland, H. Bruijn, R. de Zwart, F. Benjamins, H. de Muinck, J. Hoornweg, C. de Vries, G. Stolk, H. Surendonk, W. Verpoorten, J. Hoger- vorst. H. Vermaire, A. van Dongen, W. Kraaijenga, G. Kroes, K. de Nobel, S. Leeflang, T. Ruygrok, D. Stevens, L. Vasbinder, B. Nordemann, B. Dijkkamp. Afgewezen: 14 candidaten. Geslaagd: J. V. van Acker, P. de Cock, R Ditmarsch, H. Hage, H. Jonge Vos, J. H. Klaassen, B. A. Knol, R. H. Laatsch, E. Lauwerens, J. J. W. H. van der Leyé, R. J. Nikkels, F. de Pagter, J. G. Rijpma, A. M. Schaake, W. Abs- poel, J. A, van Dommelen, A. S. van Dijk J. H. Heerze, P H. Lammerts van Bueren, H. H. Knol, B. A. Maat, W. Raayen, L. A. de Wit, H. L. M. Zedel. Afgewezen één candidaat. Het examen is afgelopen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", (2e week), 2, 4.15, 7 en 9.15 u., a. 1. Palace: „De blauwe sluier", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Moord aan de Seine", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: „De strijd om het leven", 2.3Ó, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen" (2e week), 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur, 18 jaar. Lido: „Grün ist die Heide", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „De donderruiters" en „Ge vaarlijke wapens", 2.30, 7 en 9.15 u.. a. 1. Minerva: „Sensatie in San Remo", 2.30 en 8.15 uur, 18 jaar. Maandag 23 Juni Openluchttheater: Het Nationale Dans theater van „Joego-Slavië", 20.30 uur. Dinsdag 24 Juni St. Bavo: Orgelconcert door George Ro bert. 89 uur. Zaterdag werden de afgevaardigden van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren, die voor het jaarlijks congres ditmaal in Haarlem bijeen kwamen, op het stadhuis door de loco-burgemeester en wethouders offi cieel ontvangen. In de grote raadszaal van het stad huis sprak wethouder D. Geluk tot de afgevaardigden een woord van welkom, en vervolgde: Uw bond vormt een band van tech nici. die allen in dienst staan van de overheids- en semi-overheidsdienst. Gij maakt een groep van mensen uit, die belangrijke technische bijdragen in deze huidige maatschappij met haar snelle ontwikkeling kunnen leveren. Met de snelle vooruitgang in de tech niek zal uw arbeid gelijke tred moeten houden. Juist de snelle ontwikkeling geeft aan, van welke grote betekenis het is, goed opgeleide technici te heb ben. De overheidsdienst zal zonder deze technische mensen weinig kunnen be ginnen. Ook in de toekomst zal de op leiding tot deze arbeid van buitenge woon grote betekenis zijn. Haarlem met zijn Technische Middelbare School en andere technische instellingen is wel uitermate geschikt voor een congres als het uwe. Het is ons een grote vreugde, dat het regionaal ambtenaren-centrum dit heeft ingezien. Voorts wenste spr. in het bijzonder de groep technische ambtenaren uit Ken- nemerland van harte geluk met het 10- jarig bestaan van hun afdeling. Hierna sprak de heer H. L. Engberts uit Den Haag, voorzitter van de lande lijke bond, zijn oprechte dank uit voor de hartelijke woorden van de wnd. bur gemeester. Na een korte historische toelichting van de heer Geluk werd een rondgang door het stadhuis gemaakt. Advertentie A.MSTEKDAMSEVAARTÜO TEL. 110» Wastarieven v.a. 24 ct. per K.G De hockeyclub Alliance viert dit jaar haar vijfde lustrum en hoewel dit feest pas in September plaats vindt, heeft de actieve lustrumcommissic de festiviteiten nu reeds ingezet met een grootse autorallye, die in tegenstelling tot de reeds eerder gehouden rallyes, voor ouderen, leden, oud-leden en belangstellenden uit geschreven werd. Overigens bood deze Zondag, de tweede dag van de zomer, veel herfstachtige aspecten, dat de feestelijke sfeer achter beslagen ruiten en onder kletterende daken in iedere wagen de "edachte wegblies, dat het eigenlijk nog te vroeg was. Vauxhall en Morris, DKV.' en Chevrolet leverden een felle strijd in deze behendigheidswedstrijd, waarin de snelheid maar een heel onder geschikt wapen was, volkomen inferieur aan list en behendigheid, oplettendheid en concentratie, gezond verstand en vernuft. Het viel niet steeds erg mee de op drachten goed uit te voeren; de con troleposten stonden veelal verdekt opge steld en gebeurde het zo nu en dan dat steeds van verre 'n wapperende vlag de verheugde rijder een post aanwees, ai, was dan maar dubbel op je hoede, want een inrijverbod of andere listigheden bezorgden de argeloze chauffeur een fikse reeks strafpunten. Het waren niet zo bar veel équipes, die alle negen stempels, tezamen het woord JUBILEUM vormend, wisten te bemach tigen. En dan die opdrachten. Een inge wikkelde aanduiding bij een ingewik keld complex van bruggen ergens in de polder, heeft velen een ellendig bruggen- complex bezorgd. Van de twee en twin tig deelnemers lieten negentien zich crocusbollen aansmeren, terwijl ze om gladiolenbollen gevraagd hadden. Die twee bollenhandelaren onder de rijders lieten zich echter geen knollen voor ci troenen verkopen. De bofferds ontliepen vijftig strafpunten. Eén der rijders rook eens deskundig in een bol, beet er ver volgens een hap uit en verklaarde toen gedecideerd aan zijn kaartlezer, dat het een heel goed soort gladiool was er, toen volgde een vreemde naam, waar de jeugdige controleurs een enorm plezier om gehad hebben. 'n Bewijs van genoten bier, mee te nemen uit een café'tie, dat, voor de or ganisatoren onbekend, gesloten bleek te zijn, is ook geen alledaagse bezigheid voor de toch weinig tot criminaliteit ge neigde équipes. Zelfs een inspecteur var politie stond hier machteloos. Niet ech ter de équipe van..doch laten we hier geen namen noemen; ook de wijze van veroveren zal ten eeuwige dage een diep geheim blijven. Dichten en het analyseren van monu menten en andere kunstuitingen, het werd gedaan met een gemak alsof de rijders hun ganse leven slechts in de kunst gewroet hadden. Kortom de 98 kilometer lange rit was een aaneenscha keling van opdrachten, die de meest be gaafden deed rillen. Niettemin wist dokter Peerboom (Vauxhall) met zijn uitgelezen équipe met slechts dertig strafpunten te zege vieren, waarmee deze crack winnaar werd van de gouden medaille, een over winning die voor een groot deel te dan ken is aan het uitstekende team-work in de volgeladen wagen en de donkere argwaan, waarmee iedere controleur en official werd bestookt. De heer Kuinders, oud-speler in het eerste elftal, die speciaal voor de raliye uit Soest was overgekomen, veroverde met Chevrolet de zilveren plaque. Maar een speciaal woord van lof betreft toch wel de derde prijswinnaar, de heer A. Nolte, die met mej. M. van der Mey in Naar de natuur te oordelen zou men gemeend hebben, dat de natte en ver kilde katholieke werknemende mid denstanders, die Zondag de intieme kapel van de zusters in de Koning straat binnentraden, daar bijeen kwa men om het winterseizoen te openen in plaats van te sluiten. De H. Mis werd opgedragen door rector D. de Wit, de onlangs benoemde geestelijk adviseur, die door de voor zitter na het ontbijt hartelijk welkom werd geheten en geïnstalleerd werd. De voorzitter hoopte, dat de adviseur het ledental mede zou mogen opvoeren tot de zo gewenste duizend. Het afge lopen seizoen kende twee hoogtepun ten: de kerstviering en de culturele avond van de heer Beijk. Het ledental steeg van pl.m. 300 tot phm. 400. De financiën laten toe een goed winter- programma samen te stellen. Men zal bij het bepalen van de onderwerpen richtlijnen putten uit een enquête, on der de leden gehouden. Als doel van de standsorganisatie stelde spreker de verheffing van de leden tot de bele ving van de ware christelijke geest en de culturele opvoeding. Hiervoor dient elke organisatie te beschikken over een werkdadige kern, die er dan ook bij de W.M. ;zal komen. Rector de Wit knoopte daaraan zijn toespraak tot de leden vast en riep op tot intens ver- ideringbezoek. De bond van middelbare en technische ambtenaren heeft Zaterdag in Haarlem zijn algemene jaarvergadering gehouden onder leiding van de bondsvoorzitter de heer H. L. Engberts. Het bestuur werd 's morgens op het Haarlemse gemeente huis ontvangen door wethouder D. J. A. Geluk, die in een hartelijke toespraak het belang van deze ambtenarenorgani- satie onderstreepte. Ijien volk, dat nog stoelen kan op een rijke traditie van dans, muziek en zang, Mi. moet een gelukkig volk zijn. Want dat historische bezit is niet zo maar een import-artikel; maar geboren uit het volk zelf, getuigt liet van een wissel vallig verleden, waarin vreugde en verdriet, victorie en onfortuin zich onafschei delijk vasthechtten. En waar demonstreerde zich dat duidelijker dan in de dans en muziek, die het Nationaal Danstheater van Joegoslaviië de afgelopen dagen ten beste gaf in het openluchttheater. Joegoslavië is feitelijk een algemeen begrip, dat vele provinciën en zo ge wilt: staatjes omvat, die ieder terug kunnen grijpen op een eeuwenoude historie, waarvan het culturele element zich tot op de dag van vandaag heeft kunnen handhaven. De hemel zij dank tenminste, want daardoor is die band met het verleden bewaard gebleven en daardoor ook moeten de mensen, die nog zo dan- ssn en zingen kunnen als hun voorvaderen, gelukkig zijn. Die vreugde om dat bezit hebben de Joegoslaven met heel hun hart uitgedanst, met een charme en gratie ook, die honderden hebben aangegrepen en die een enthousiasme hebben losgeslagen zoals wij nog maar weinig hebben beleefd. vrouwen, soms door de bewogen klank vaan de „tupan", een trom, maakten zij de gedachte levend aan de strijd om vrijheid in vroeger da gen. Misschien dat een enkele maal de acrobatie de zuivere dansvorm wat terzijde schoof (Montenegrijnse zaak werd (dans van de Komitos), dansen) of dat de pantomime hoofd deze dansen werden toch weer met zo'n weergalos gevoel voor rhythme opgebouwd en uitgediept, dat zij ons uitermate hebben geïnspireerd. Daar was tenslotte ook de humor, die sprankelend en fris als uit het niets te voorschijn kwam. De dans der Vrijge zellen moest feitelijk op de lachspieren werken, maar ook hier kwam er zulk een rap voetenwerk en een onver klaarbaar uithoudingsvermogen aan te pas, dat iedereen slechts ademloos koe toezien en bewonderen, Ontwapenend reeds bij binnenkomst en zonder opvallende pretentie pre senteerden zij zich; of beter, zij pre senteerden niets, want zij dansten als waren zij op een dorpspleintje ergens in Kroatië; zij dansten en zongen met en voor elkaar, en het was alsof zij zich pas bij het applaus realiseerden, dat nog zovele anderen met hen die vreugde beleefden. Dat spontane en veelal on gekunstelde gaf aan het programma een aparte bekoring en maakte, dat het show-element tot een minimum beperkt bleef. Als er van show sprake was, dan was het toch in de meest gunstige zin van het woord. En wij doelen dan op de fraaie en feilloos-kleurende cos- tuums, die bij het vorderen van de avond onder de belichting aan schoon heid wonnen. De verrassende kleuren combinaties en het kunstzinnige naald werk waren alleen al een lust voor het oog, en mèt de natuurlijke omge ving van het theater vormdee de kle dij die levende omlijsting, waarin dans en muziek zich ten volle kunnen ont dooien. Wij denken b.v. om slechts een greep te doen uit het veelzijdige programma aan die Servische dans „Bunjevacko", uitgevoerd door een zestal trio's, twee meisjes en een jon gen, die onder de meeslepende muziek van het volksorkest en het enerverende geklingel van bellen aan de laarzen, een bijna geraffineerde virtuositeit ten toon spreidden, zo feestelijk tevens, aat het zelfs de meest nuchtere toe schouwer moeilijk zou vallen er niet bij te springen en mee te doen. Dat uitnodigende gemeenschapselement kenmerkt van iedere volksdans drong zich steeds weer naar voren, vooral waar het louter vreugde gold: de „Duj Duj", die wij een zakdoekendans zou den noemen, "getuigde daarvan ten over vloede. Aan de oorlogs- en strijddansen be- waren wij overigens een eerbiedige herinnering. Fel en geladen, soms be- I geleid door het elegische gezang der 1 aan het werk gezien: onvermoeibaar, blij en met een ontembare levenslust. En dat alles kreeg een natuurlijke kleur, omdat de open lucht aan iedere dans dat diepe relief gaf, dat een zaal hoe groot ook nooit kan geven. De muziek vooral profiteerde daarvan rijkelijk. De klanken van de tupan werden niet stukgeslagen door muren, maar konden vrijelijk wegebben over het duinlandschap, de herdersfluit kreeg het ijle geluid als in de dalen van Ma cedonië en de zang ongeschoold maar volks en zuiver gaf aan het geheel een weldadige sfeer. Geen wonder derhalve, dat aan het slot een langdurige ovatie in het don ker van de avond opsteeg, een hulde, die het gezelschap dwong nog enkele minuten door te gaan, omdat niemand noch op de tribune noch op het dansplankier zelf er genoeg van kon krijgen. En dat laatste zegt wellicht meer dan heel ons relaas! Olga Skovran een kordate vrouw, die de artistieke leiding met veel be kwaamheid voert werd feestelijk in al die hulde betrokken, maar even vriendelijk verwees zij die hulde naar haar gezelschap. H. Terecht werd gistermiddag de voor stelling afgelast wegens de aanhouden de regen. De kostbare costuums konden zoveel zegen van Pluvius onmogelijK verdragen. Niettemin was het theater voor tweederden met publiek gevuld, dat er het eerste half uur niet aan dacht om heen te gaan. De secretaris van de stich ting deeide mede, dat degenen, die een toegangsbewijs voor deze voorstelling hadden, des avonds konden komen. Doordat het theater daardoor tijdens de avondopvoering onder prachtige weers omstandigheden tot het uiterste bezet was, kon de regenachtige middag wor- j den vergoed. Vanavond heeft men de I laatste kans om het werkelijk zeldzame j schouwspel bij te wonen. Het is een goede gedachte geweest de middelbare scholieren op aantrekkelijke voorwaar den de gelegenheid te geven deze Joego- DKW (wij hebben er ook wel eens in-, gezeten, hemeltje!) de raliye meereed. Ondanks enige kleine strubbelingen, het tweemaal weigeren van de motor, het vastzitten van de onontbeerlijke ruiten wisser, een kleine lekkage van het dak en nog zowat, wist dit kranige tweetal tallozen de baas te blijven en een ko peren medaille weg te slepen. Dat ze, toen ze naar huis wilden rij den, niet zo gauw in de wagen konden komen omdat Arno de deurknop er uit trok, was niet meer zo belangrijk, na deze prachtige zege. „Boekeroode" vergaarde na de wed strijd alles wat aan de wedstrijd had meegedaan. Rijders en controleurs, or ganisatoren en bestuur bespraken in felle bewoordingen, wat er allemaal ge schied was en hoe het had moeten ge schieden en wat er dan geschied was. Enfin, u kent het wel, uitermate ple zierig en bijzonder heftig! De voorzitter van de lustrumcommissie de heer J. Strack van Schijndel reikte met passende bewoordingen de prijzen uit en nadat de vice-voorzitter, de heer Ch. Thunnissen nogmaals benadrukt had, dat deze geslaagde raliye geen een ling zou blijven, maar nog vóór of tij dens het grote lustrumfeest zou worden herhaald, werden voor het laatst die middag de motoren gestart en klonken voor het laatst, althans in Boekeroode de verhalen, die al iets sterker werden. Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Zaterdag is dokter J. J. v. d. Belt in de Haarlemse strafgevangenis gehul digd ter gelegenheid van het feit dat hij gedurende 25 jaar verbonden is als arts aan de strafgevangenis en het huis van bewaring te dezer stede. Het is een uni cum in het gevangeniswezen dat een arts zo lang aan dezelfde gestichten werkzaam is. Dokter v. d. Belt deed zijn practijk steeds met grote toewij ding. Zaterdag was het wel een dag van pech voor de Heemstedenaren. Allereerst ging de opening van de aangekondigde tentoonstel ling van beeldende kunst, vervaardigd door de Rotterdamse groep „Argus", niet door, omdat de betreffende zending niet was aangekomen. Een zoekgeraakte brief schijnt de directe oorzaak te zijn. dat de Heem stedenaren tevergeefs naar het Rotterdamse schoons hebben uitgezien. Gelukkig betekent dit alleen een week uitstel, want de ope ning zal nu a.s. Zaterdag 28 Juni geschie den. Tweede pech was de voetbalwedstrijd tussen een Heemsteeds en een Amsterdams elftal, welke op het R.C.H.-terrein gespeeld zou worden. Hier schijnt een organisatori sche fout oorzaak te zijn geweest, dat men zich niet tijdig genoeg verzekerd heeft van de toestemming van de K.N.V.B. Het ge volg was, dat, waar deze niet was aange vraagd, de toestemming ook niet werd ge geven en de hekken van het R.C.H.-terrein bleven dus Zaterdagavond gesloten, zeer tot ongerief van verschillende bezoekers, die zelfs uit Haarlem waren gekomen om deze wedstrijd te zien. Waarschijnlijk zal deze wedstrijd helemaal niet gespeeld worden, omdat we thans in het gesloten seizoen le ven. Dit betekent dus een financiële tegen valler voor het Comité Autotocht Ouden van Dagen. Degenen, die om een of andere re den vervoerd wensen te worden naar een stembureau in Bloemendaal moeten zich opgeven bij de secretaris van de K.V.P., de heer H. Huikeshoven, Ign. Bispincklaan 52. In het gymnastieklokaal der St. Lu- ciaschool vond Zondagavond een uitvoe ring plaats van toneel, muziek en dans Deze, zo men ons mededeelde, langza merhand traditioneel wordende gebeur tenis, die door de leerlingen omstreeks de Naamdag van het Hoofd der School, Zuster Gonzagua, aan de jubilaresse en ouders der schoolgaande kinderen wordt aangeboden, kenmerkt zich in velerlei opzichten door opmerkelijke prestaties. In het mysteriespel „Sint Geerte's Minne" van Marie Koenen, vielen bui ten het uitstekende spel voorts de fraaie, stijlvolle en varierende décors op. Wat dit betekent in een beperkte omgeving wat conform betreft, weten degenen, die hierbij ondervinding opdeden het best. De heer Bob Jansen komt alle eer toe er in geslaagd te zijn zowel in décor- ontwerping als algehele leiding, dit hoogstaande resultaat bereikt te hebben. In de operette „.De Toverbal" een spel van twist en verzoening, van Geertruida van Vladeracken, was het resultaat zeker niet minder. Voortreffelijke zang en een natuurlijk spel, waarvan men stond te kijken. Ook hierin weer volop variatie'in décors en handeling. De heren Bob Jon- sen en Jan Laarveld mogen op deze paedagogische en artistiek zo rijke resultaten van de schoolgaande jeugd der „St. Lucia" met grote voldoening te rugzien. Zuster Gonzagua vatte haar ge voelens in een passend dankwoord. In het gebouw van de Vrijz. Herv. vond Zaterdagavond een concert plaats dat gegeven werd door een Amerikaans studentenkoor, bestaande uit een vijfen twintig tal leden, The Glee Club Singers van de Golgate Universiteit uit NeW York maken momenteel een tour door Europa, waar ze zes verschillende landen bezoeken. Onder leiding van prof. James Sykes geven zij overal concerten, waar bij het programma als hoofdschotel Amerikaanse Sorms vermeldt. Het Haar lemse publiek werd hiermede dan Zater dagavond geconfronteerd. Eerlijk gezegd hadden wij van het geheel wel iets an ders verwacht. Na de eerste gezongen werken, kwam onze opinie zeer beden- kelijk overeen met beoordelingen die doorgaans zeer middelmatige mannen koren betreft. Het ensemble als geheel pakte niet en andere belangrijke pun ten als nobele koorklank, mooi stemmen- materiaal bleven ver te zoeken. Later vechter, toen men meer in de volksliede- rentrant kwam, waarbij het zangrijke accent meer naar het rhythmische ver schoven werd, veranderde dit alles aan merkelijk. Wij menen echter dit keer onze critiek niet op dezelfde wijze als gewoonlijk bij dit soort concerten te mogen stellen. Er was hier een totaal andere sfeer van concert geven, zelfs andere manieren van zingen, waaraan wij Nederlanders misschien moeten wen nen. Bepaald geestig waren o.m. één der American Sea chanties „Ol'man Noah de Campaignsong „The dodger" en het met naïveteit gezongen children's song „I bought me a cat". In een negr°" spiritual „Let us break bread .together on our knees" verkreeg de solist een extra lang applaus. Het als nummer drie van het pogramma gezongen werk „Emt blems" van Elliot Carter konden WD met al onze „good will" niet bewon deren. Een stuk dat aan hevige muzikale bloedarmoede lijdt. Nogmaals echter, zo gauw het volks- liedkarakter om de hoek kwam kijken, evenals in de American College SongSt verkreeg men toch een aparte sfeer. De pianist Tom de Jong, die één en ander verdienstelijk begeleidde, had met zijn keuze van Chopin's Scherzo in b, als solostuk wel wat hoog gegrepen. Intussen viel er veel enthousiasme hu de aanwezige luisteraars te constateren- De dirigent James Sykes, die na de pauze het programma mondeling wat toelicht te, werd met zijn zangers na afloop toe gesproken en mocht fraaie bloemen 111 ontvangst nemen. JAN LAARVELD- Het programma van het orgelconcer. in de Grote of St. Bavo Kerk,, op Dins dag 24 Juni 's avonds van 89 uur luidt: 1. Fantasie en Fuga g kl. t., J. S. Bach> 2. Koraalvoorspelen, a. Durch Adam3 Fall ist ganz verderbt b. Wir glauben all' an einen Gott, Schöpfer, J. S. Bach» 3. Passacaglia, H. Andriessen; 4. Prelu dium et Fuge (manuscript), Theo var» der Bijl; 5. De Profundis (choral), Jea*1 Langlais; 6. Final, César Franck. Het orgel wordt bespeeld door Georg® Robert. Dinsdag 24 Juni. Hoog water 4.53 u. en 17.20 u. Laag water: 0.36 u. en 12.54 u. Zo hebben wij dan de Joegoslaven Slavische dansgroep vanavond te zien. Leeftijd circa 15 jaar. Eigenhandig geschreven brieven onder no. 74231 bureau van dit blad. Zaak in LUXE en HUISHOUDELIJKE AKT. vraagt Brieven met opgave van leeftijd en verlangd salaris onder no. 74235 bureau van dit blad. De Leden N.F.P.V. Foto Riejo, c„rt Rijksstr.weg 161, tel. 256J Gé Posch, Breestraat 6. tel. 20894 Barth. v. Donselaar, ,n Rijksstr.weg 206, tel. Gé Leenheer, 0a Zaanenlaan 131, tel. 258^ Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, .g O ver veen, tel. I60 Jan Valks, _ü1g Raamsingel 46, tel. 1"" Scherpenhuyzen, Staten - Bolwerk 6, tel. 2°°* Luit Boersma, Stuyve- 3 santplein 6, tel. 223 in antiek, geb^L- goederen, curiosa, e< kunstnijverheidsart. 0f inventaris en gehei gedeeltelijke voorraa Centrum stad. Br. no. 74161 bur. v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2