Scherpe nota van minister H. Alu ld er ij e over de zaak-Menten Russische protestnota's aan Amerikanen te Berlijn Aanval van de heer Reijers op ambtenaren onjuist geacht jnhandel Valuta- en termi gedeeltelijk vrijgegeven Buiten luchtcorridor lopen vliegtuigen gevaar van beschieting Twee Nederlanders omgekomen Grote smokkelarij in auto's ontdekt Braille geëerd Transacties mogelijk in Ponden en Francs PAGINA 3 MAANDAG 23 JUNI 1952 Bij auto-ongelukken in West-Duitsland Rijdend postkantoor in gebruik T.T.'races hebben na 13 jaar weer de primeur Brandmeester blijkt brandstichter Voor Officier van Justitie geleid Gedetineerde ontvlucht Huis van Bewaring Na bezoek aan de H. Mis Vier Rotterdammers in arrest Stoffelijk overschot bijgezet in Panthéon Mr. W. baron van Verschuer overleden D -Day Bond zonder Naam te Den Bosch Oefening „Castanets" Oorspronkelijk Ti IC Wd detective-verhaal door F. J. „Queen Elizabeth" tot „zinken gebracht" Door Ned. onderzeeboot „Zwaardvis" Academieprijs van de Haagse Academie 6 kunstenaars en kunstena ressen onderscheiden politie zal de Staat de aansprakelijk heid voor het wegraken der schilderijen moeilijk kunnen ontkennen. Vast toch staat, dat de afgifte en uitvoer hebben plaats gevonden op onvoldoende bewij zen van Zagaiski dat hij de gedeposse- deerde eigenaar van deze schilderijen was. Of hierbij sprake is geweest van „frauduleuze" uitvoer, zal de minister nader doen onderzoeken. De onderhandelingen tussen het Ne derlandse Beheersinstituut en Menten omtrent het bedrag van de schadever goeding zijn tot dusverre niet tot een einde gebracht kunnen worden wegens de moeilijkheid van de vaststelling van de waarde der onderwerpelijke schilde rijen van Gottlieb? een schilder, die in West-Europa weinig bekend is. Hierop doelde de minister, toen hij het bij de behandeling van de begroting van Justi tie in de Eerste Kamer in twijfel trok, of de waarde van die schilderijen van betekenis is. In elk geval geldt die twij fel wèl voor het ook aan Zagaiski me degegeven schilderij van Bakalowicz. De minister wenst uitdrukkelijk mede te delen, dat hem in deze generlei on juiste mededelingen zijn verstrekt door de directeur van het Nederlandse Be heersinstituut, die deze zaak behandelt, zodat de beschuldiging aan diens adres volstrekt ongemotiveerd is. De uitlating van de heer Reijers in zijn nota van 29 April 1952, dat ,de gedragingen van deze directeur wel eens bestudeerd mo gen worden", is dan ook, behalve insi nuerend, volkomen ongegrond. Het onderzoek door mr. Smits De Friese steden Sneek en Bolsward zijn er als eerste toe overgegaan de naam van hun stad, behalve in de Nederlandse, ook in de Friese taal c-an te geven. De 28-jarige M. Tillema uit Haren (Gr.) is bij een verkeersongeval in Duitsland omgekomen. Hij reed als pas sagier mee met een met groenten gela den vrachtauto van het expediteursbe- drijf Koeneman uit Hoogezand. Tussen Aurich en Moordorf in Oost-Friesland is de auto, vermoedelijk door de glad heid van de weg, tegen een boom ge reden. De chauffeur, H. Bleeker uit Haren, kreeg lichte verwondingen. Een vrachtauto, bestuurd door de 63- jarige heer G. Hendrickx uit Valken burg, is op de overweg te Geronsart door een trein komende uit Mariem- bourg, gegrepen. De heer Hendrickx was op slag dood; hij was in dienst van een firma te Hasselt. Dertien jaar nadat het eerste rijdende auto-P.T.T. kantoor zijn entree maakte op de TT-raees in Assen, zal 28 Juni a.s. eveneens bij dit sportevenement. zijn „opvolger" in gebruik worden genomen. Toen in de tweede wereldoorlog het eerste kantoor door de bezetter was weggevoerd, werd na de bevrijding tot herbouw besloten. Weer is, zoals bij het eerste het geval was, de vormgeving in handen van de binnenhuisarchitect N. P. de Koo gelegd; de Rijksautomo- bielcentrale belastte zich met de uit voering. Hoewel aangepast aan de eisen van deze tijd, is het nieuwe kantoor in wezen hetzelfde als het eerste. Het bestaat uit een trekker en een oplegger. Op de op legger bevindt zich het eigenlijke kan toor. Dit is uitgerust met drie loketten, een volledige telegraaf-installatie en drie telefooncellen, terwijl aan de buiten kant twee postzegelautomaten, een briefkaartautomaat en negen schrijfta fels zijn bevestigd. De 49-jarige meubelstoffeerder B. K., die tevens brandmeester van een blus- eenheid van de Rotterdamse vrijwillige brandweer is, is voor de Officier van Justitie geleid, omdat hij ervan ver dacht wordt Donderdagavond 12 Juni j.l. brand te hebben gesticht in een tuinhuisje van de kweker A. G. B. aan de IJsclubstraat. De schade f 3500.— wordt niet door de verzekering gedekt. In het tuinhuisje waren drie grasmaai- machines, schoppen, ladders e.d. opge slagen en ook verbrandde er een aantal tegen het huisje staande rietmatten. Hij heeft een bekentenis afgelegd; de man kon echter geen motief voor zijn daad opgeven. Een gedetineerde uit het Huis van Bewaring te Winschoten, de 35-jarige E. G„ afkomstig uit Groningen, die met enkele, andere gevangenen, onder toe zicht van een bewaker Zondagmorgen in de R.K. Kerk de H. Mis bijwoonde, heeft kans gezien kort voor het einde van de godsdienstplechtigheid te ont vluchten. De onmiddellijk ingestelde pogingen om de man te achterhalen, hadden tot nu toe nog geen succes. (Van onze speciale verslaggever) Het was eer. van de aardigste momen ten van de dag toen Zaterdag Koningin Juliana, die met Prins Bernhard haar tocht door Noord-Holland vervolgde, in de veilingzaal van de veiling „Bangcrt en Omstreken" te Zwaag plaats nam in een van de veilingbanken en er een enorme joyeuze fruitmand werd ingezet op vijftien gulden. De Koningin was verzocht deze mand symbolisch te ko pen. De wijzer van de klok maakte haar gang over het grote plateau, de Koningin drukte bij f 10 op de knop en voor f 9.90 werd zij eigenares. Prins Bernhard kocht hierna een kistje perziken a 18 cent per stuk. „Een koopje gehad" oor deelde de Prins deskundig. Kort hierna werd in Blokker een be zoek gebracht aan de boerderij Woud hoeve van de gebr. Ruiter, die de meest bekende veefokkers van Nederland zijn. Vóór de tocht door Drechterland be gon hebben Koningin en Prins in Hoorn nog het Westfries museum bezocht. Op de Roode Steen wachtte hier een zang- hulde en een geschenk: een zilveren briefopener. Heel de bevolking van de Streek was uitgelopen om het Koninklijk Paar te zien. De jeugd, overdadig in oranje ge stoken en met talloze vlaggetjes, stond vooraan en van Hoogkarspel af was de smalle weg bijna geheel omzoomd door enthousiaste Westfriezen. Onder aan voering van zusters zong het jonge volkje enthousiast vaderlandse liederen toen de langzaam rijdende stoet pas seerde. In Enkhuizen heeft de Koningin, na dat haar als geschenk de Dromedaris in zilver was aangeboden, van het bor des van het stadhuis een défilé gadege slagen van de verenigingen uit de Ha- ringstad. Mr. Moh. Yamin, lid van het Indonesische parlement, (partijloos) schrijft in een hoofdartikel in zijn blad „Mimbar Indonesia", dat het Oostelijke deel van het eiland Timor Indonesisch grondgebied is dat door de Portugezen wordt overheerst en waarvan de gren zen in het verleden zijn vastgesteld vol gens verschillende verdragen tussen Nederland en Portugal. Yamin stelt voor, dat de Indonesische regering de diplomatieke weg zal bewandelen om het grondgebied van Oostelijk Timor tot Indonesië terug te brengen. Hij zegt voorts, dat er geen bezwaar tegen zou bestaan, indien daartoe door Indonesië aan Portugal een schadeloostelling zou worden betaald. Yamin doet de suggestie, dat de In donesische gezant in België, Anak Agung. De Agung, die tevens de Indo nesische diplomatieke vertegenwoor diger bij de Portugese regering is, zich met die regering in verbinding zal stellen om de kwestie te regelen. Anak Agung wordt door Yamin een diplo maat genoemd, die tot in de bijzonder- Zondag zijn de stoffelijke resten van Louis Braille, de Franse uitvinder van het blindenschrift, plechtig bijgezet in het beroemde Panthéon, rustplaats van Frankrijk's grote mannen. Zaterdag was de kist overgebracht van de kleine begraafplaats van Coup- vray in het departement Seine et Mar- ne naar het instituut voor jonge blin den. Vandaar is hij Zondag, geëscorteerd door een twee kilometer lange stoet, hoofdzakelijk bestaande uit blinden, naar het Panthéon gebracht. Een reusachtige menigte omringde het Panthéon, waar president Vincent Auriol de kist begroette, terwijl de Mar seillaise gespeeld werd. Gedekt door de Franse driekleur werd de kist geplaatst op een tombe- vormige verhoging in het midden van de zaal en Paul Ribeyre, minister van Openbare Gezondheid, sprak een rede voering uit. De competentie Te Rotterdam zjjn vier personen aan gehouden die er van worden verdacht in Duitsland gestolen en over de grens gesmokkelde auto's te hebben verhan deld. Zjj konden worden gearresteerd dank zij een intensief onderzoek door de Nederlandse politie, inzonderheid door de marechaussee in de Gelderse Achter hoek, in samenwerking met de West- duitse politie ingesteld. De Rotterdam mers hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. Zij hadden nog relaties met Duitsers uit de bezettingstijd en kregen een tip dat er iets te verdienen zou zijn met ge smokkelde auto's. Een afspraak werd gemaakt en in de periode van November tot April jl. werd een groot aantal auto'! door de Duitsers over de grens gesmok keld en in de Maasstad in ontvangst ge nomen. De auto's werden voor het groot ste gedeelte betaald met koffie die door de gearresteerden op hun beurt weer over de Duitse grens zou zijn gesmok keld. De gearresteerden zijn twee stuca- doors, een koopman in ongeregelde goe deren en een autohandelaar. Na een korte ongesteldheid is op zijn landgoed te Beesd op 61-jarige leef tijd overleden mr. W. F. F. baron Van Verschuer, sinds 1938 lid van Ged, Staten van Gelderland. (Van een correspondent) De jaarlijkse D-Day van de Bond zonder Naam hield gisteren haar jaar vergadering in de veemarkthallen van Den Bosch. Om half elf ving een plechtige H. Mis aan opgedragen door pater W. Loop met assistentie. Na deze H. Mis begon om half drie de middag zitting waar naar schatting 6500 Bon ders bijeen waren. In zijn rede begon pater Loop met te zeggen dat hij ge dagvaard was door de medewerkers om antwoord te geven op de vraag: Wat heeft die Bond zonder Naam in het afgelopen jaar gedaan? Spreker noemde de D-Day een Denk-Durf en Doe-dag. Deze veemarkt moet een smidse zijn waar practische wapenen gesmeed worden in het grote, heilige vuur der Liefde. Spreker stond een ogenblik Stil om voor het werk van zijn voorganger en oprichter van de Bond, pater de Greeve, te bedanken voor wat hij voor de Bond is geweest en voor wat hij heeft gedaan. In een tele gram werd dank en aanhankelijkheid aan pater de Greeve vertolkt. De Bond heeft in het afgelopen jaar bewezen niet dood te zijn, zoals links en rechts beweerd werd. "Het aantal direct medewerkenden steeg van 8000- 8700. 2.600.000 hefboomkaarten werden verzonden. 660.000 bekende envelopjes werden opgehaald. Het Blad zonder Naam werd in een oplaag van 250.000 exemplaren over het land verspreid. De Poppententoonselling heeft 50 plaatsen bezocht; 300.000 mensen wer den hierheen getrökken. Over het inter nationaliseren van de Bond merkte pa ter Loop op, dat in Duitsland en vooral in Vlaanderen met prachtige resultaten gewerkt is. Advertentie Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest geneesmiddel tegen huidaandoeningen De detective wendde zich tot de ver schrikte man, en de niet minder ver schrikte vrouw. U moet me allebei goed begrijpen, zei hij ernstig. Dit is eigenlijk een werkje voor de politie. Mr. Brooks en zijn vrouw keken niet bepaald opgeruimd. Ik weet wel, wat u denkt, ging mr. Fielding haastig voort. U hebt liever geen opschudding, en het kan immers blijken, dat we ons voor niets ongerust gemaakt hebben. Van de andere kant is de plaatselijke politie dikwijls heel erg gevoelig voor wat zij „vreemde inmen ging" noemt, ook al komt die van een andere politieman liever gezegd: juist daarom. (Hij dacht even na). Als ik me niet vergis, is hier nog altijd in specteur Stanley? Juist. Nu, met hem zou ik het denkelijk wel in orde kunnen maken. Het gaat er nü alleen maar om, u onmiddellijk te helpen. Maar hij moet er eventueel natuurlijk in gemengd wor den, dat begrijpt u wel. Mr. Brooks slikte eens. U bedoelt, als.... De detective knikte. -Als er iets gebeurd is, juist. Zij gingen alle drie weer over het terras naar de deur van kamer 10. De detective haalde een pennemesje uit zijn zak en peuterde net zo lang in het sleutelgat, tot de sleutel er aan de an dere kant uitviel. We mogen van geluk spreken, dat er geen knippen op de deur zitten, zei hij. Of u moet ze in die tussentijd hebben laten aanbrengen? Neen? Best. Daar gaan we dan. Opnieuw werkte hij een poosje aan het slot, zoals een slotenmaker het hem met verbeterd zou hebben en even la ter hoorde men een klik. Het slot was open. Met zijn hand op de deurknop keer de de detective zich tot mrs. Brook*. Nu is het beter, zei hij zachtjes, als even hier in de zaal blijft. We weten niet, wat we vinden. (Wordt vervolgd). AAGTEDIJK 23 te Buenos Aires. ABBED1JK 23 te Antw. ABBEKERK 24 Adelaide verw. ADINDA 23 te Pladju. AGATHA 22 te Port Swettenham. ALAMAK 22 te Hamburg. ALB. DODERO (KHL) 22 te Amst. ALCHIBA p. 23 Fern. Nor. n. Rott. ALETTA 21 te Lelokanson. ALMDIJK 22 te Tampico. ALPHACCA 22 v. Trinidad n. Rio de Jan. ALPHARD p. 23 Fern. Nor. n. Recife. ALTAIR 22 te Bremen. ALWAKI 23 te Baltimore. AMPENAN p. 23 Gibr. n. Mar«. AMSTELDIJK 23 te Albany. AMSTELKERK 23 v. Antw. n. W. Afrik!. AMSTELLAND 22 v. Victoria n. Bahia. ANNENKERK p. 23 Guardaful n. Aden. ARENDSKERK 22 te Bremen. ARKELDIJK p. 23 Casqueto n. N. York. ARMILLA p. 22 Havanna n. Pladju. ATLAS p. 23 Burlins n. Amst. BAARN 21 v. Cur. n. Antw. BACCHUS 22 v. Cur. n. Mobile. BALI 23 v. Aden n. Balikpapan. BARENDRECHT 23 te Port Said. BENGKALIS 22 te Penang. BLOMMERSDIJK 23 te Hamburg. BOSCHFONT. p. 23 Massawa n. Aden. CALLISTO 23 te Swansea. CASTOR 23 te Cur. CALT. LEIDEN 23 te Pernis. CALT. DELFT p. 22 Finisterre n. Hort. CALT. NED. p. 23 Algiers n. Sidon. CALT. PERNIS p. 23 Algiers n. Rott. CALT. HAGUE p. 23 Malta n. Sidon. CALT. UTRECHT p. 23 Kp. St. Vine. n. Sid. CELEBES 22 v. Djibouti n. Colombo. CERAM (coast) 22 v. Colombo n. Sum. CLEODORA 22 v. Mombassa n. Bahrein. CORILLA 23 te Yokohama. DALERDIJK p. 22 Acapulco n. Los Ang. DANAE 22 te Barcelona. DELFT 22 v. Caldera n. Coquimbo. DOURO 23 te Amst. DRACO p. 23 Kp. Passero n. Istanboul. ELMINA 23 te Dakar. ENGGANO p. 23 Napels n. Port Said. FA1RSEA p. 23 Kp. St. Vine. n. Sydney. FELIPES 22 v. Pladju n. Bangkok. FLEVO 22 te Bremen. GAASTERKERK p. 22 Socotra n. Cochin. GAASTERLAND 22 te Am9t. GAROET 23 te Charleston. ziet u en we weten niet, wat we doen moeten in zo'n geval. Nu, goed, zei de detective, toen de man bleef aanhouden. Ik ga met u mee, om te zien, wat ik- kan doen. De beide mannen daalden af naar de gelagkamer, en begaven zich door de eetzaal naar de deur van kamer 10. Mrs. Brooks kwam uit de keuken te voor schijn, en voegde zich bij hen, met een angstig gezicht, zonder een woord te zeggen. De detective klopte aan, kreeg geen gehoor, en probeerde de -deur. Het was, zoals Mr. Brooks gezegd had: de deur bleef gesloten. De detective bukte en onderzocht het sleutelgat. H'm, de sleutel steekt aan de bin nenkant in het slot, zei hij, meer tot zichzelf dan tot de beide anderen. Laat ik me nu eerst ^overtuigen, of het aan de buitenkant ook zo is, als u zegt, voegde hij erbij. Zij begaven zich via het terras naar de uiterste hoek van het gebouw. De detective bekeek allereerst het venster aan de wegzijde. Het was gesloten, en de gordijnen waren er voorgetrokken. Door een kier aan de rechterraampost kon men duidelijk zien, dat de lamp nog brandde. Zij sloegen de hoek om, en bevonden zich nu voor de openslaande tuindeuren. Ook deze waren gesloten, en de gordij nen dichtgeschoven. Aan deze zijde van het gebouw was minder schaduw van het geboomte, doch niettemin kon men ook hier, aan beide kanten van de gor dijnen, zien, dat de lamp nog aan was. Inderdaad een vreemd geval, mom pelde de detective. Wat denkt u te doen? vroeg mr. Brooks onzeker. Binnen! riep hij opgewekt, en rees alvast overeind, overtuigd als hij was, dat men hem kwam roepen voor het ontbijt. De deur ging open en mr. Brooks trad binnen. Zijn gezicht stond ernstig, en hij deed de deur aanstonds achter zich dicht- Mr. Fielding, zei de man ietwat bevend, ik hoop, dat a me niet kwa lijk neemt, dat ik juist bij u kom, maar ik ben bang, dat er beneden wat ge beurd is met meneer Lonsdale be doel ik. Waarom denkt u dat, mr. Brooks? vroeg de detective snel. Wel mijnheer, antwoordde de man, mijn vrouw wilde daar straks het ontbijt bij hem binnenbrengen, omdat hij zelf gevraagd had, om acht uur te ontbijten, net als gisteren; maar hoe ze ook klopte, ze kreeg geen gehoor, en toen ze de deur probeerde omdat ze dacht, dat mijnheer het kloppen misschien niet gehoord had merkte ze, dat de deur gesloten was. De detective keek op zijn horloge. Het was vijf minuten over achlen. Nu en? Hii kan toch wel een morgenwandeling zijn gaan maken? meende hij- Dat is het nu juist, meneer Fielding, zei de waard. Toen mijn vrouw geen toegang kreeg, ben ik om het huis heen gelopen, en zag ik tot mijn schrik, dat alle gordijnen nog dicht waren, en bo vendien kon ik door de kieren zien, dat de lamp nog aan was. Neen, meneer Fielding, hier is iets niet in orde, en ik zou wel graag hebben, dat u het een of ander deed, om zekerheid te krijgen. We hebben nooit zo iets bij de hand gehad, Bij de grote lucht- en vlootoefening „Castanets" heeft de Nederlandse on derzeeboot „Zwaardvis" Zondag het 34.000 ton metende Britse passagiers schip „Queen Elizabeth" „tot zinken gebracht". Het passagiersschip, dat een zwarte vlag voerde ten teken, dat het aan de oefening deelnam, werd op onge veer 200 kilometer ten Westen van de Scilly-eilanden door een „rode" strijd macht, bestaande uit vliegtuigen, oor logsschepen en onderzeeboten „aange vallen". In weerwil van de convooibe- scherming van de „blauwe" partij wist de „Zwaardvis" de oceaanreus „tot zin ken te brengen". De andere Nederlandse duikboot, de O. 27, meldde een succesrijke aanval op het Britse fregat „Hedingham Castle", dat een Frans kustconvooi begeleidde. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de academie- van de Haagse Academie voor Geldende kunsten voor 1952 aangeboden aai> de componist Hendrik Andriessen, uitvoerende musica Jenny van We- rihg, de revue- en cabaretkunstenaar ^°on Hermans, de danseres Sonja Gas- keU» de beeldhouwer Mari Andriessen de litterator Ed. Hoornik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3