Met Cornelia Mariade Noordzee op Hubert Cuypers zestig jaar toonkunstenaar Kolen AD MAIOREM DEI GLORIAM N „UITSTEKEND SCHIP, DAT VAST OP HET WATER LIGT" Minnestreelen geven jubileum concert in Haarlem AUTO-RADIO COLD WAVE?? L Dames knopen tapijt en lopers ter verfraaiing van priesterkoor Drs. BOS OP JAARVERGADERING IN HAARLEM i v fes: Nog Brieven van lezers GENOEGLIJK WERK DAT ECHTER VEEL TIJD VRAAGT „De mens kan nooit zielloos werktuig in het bedrijf Hommerson in vrijheid k S DINSDAG 24 JUNI 1952 PAGINA 2 Proefvaart van Vlaar dingen naar lJmuiden Inbouw- en Service Station H. J. Maertens N. V. JUBILEUM OP DE SPAARNESTAD Concert voor ouden van dagen en invaliden Burgerlijke Stand KATH. E.H.B.O. Weer veertien geslaagden Voetganger weifelde Twee auto's op elkaar Eindexamen Middelbare Meisjesschool Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum Finale districtscompetitie K.N.B.B. enkele dagen koopt men voordelig Progressieve injecties M.U.L.O. B-EXAMEN Examens handenarbeid Rijkskweekschool Benoeming HEEMSTEDE Onderlinge Tuinlieden vereniging Muzikale Stertocht Lopers bij de paters Bond van Middelbare en Technische Ambtenaren De verkiezingen en de K.V.P. GEMEENTERAAD ZANDVOORT Stichting Kennemer- sportpark opgericht Toename bevolking Openluchttentoonstelling SANTPOORT Wielrijder door auto geschept BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder Verkeersexamen Verkiezing Tweede Kamer Landelijke Rijverenigingen der L.T.B. Opbrengst collecte Kleuterhuis Margriet Het vermogen van Noord-Holland Aankoop „Het Oude Hof" in Bergen Subsidie Mater AmabiÜS' scholen ijgL Beurs van New York k S 4 S e Se Set to,?6- dstr TI J toeten niet oj U al eens op zee bent geweest, wij in ieder geval nooit; 1/1/ tenminste dat was vóór Zaterdag, want op die dag hebben wij de kans gehad en meteen aangegrepen ondanks de heftige protesten van onze col lega's, die toen ze zagen, dat ze het pleit gingen verliezen, probeerden ons ang stig te maken met de meest vreselijke verhalen over zeeziekte en ruwe zeeën. Manmoedig trokken wij zeewaarts. Met een windkracht van 5 a 9 hebben wij de Noordzee bevaren en een reis van Vlaardingen naar lJmuiden gemaakt. Onze voorbereidingen, die we getroffen hadden, waren buiten alle verwachtin gen goed. Allereerst hadden wij een buil zware shag gekocht; immers het roken van dit soort taibak bestempelt je tot een zeeman. Voorts hadden wij in de kleerkast thuis een oude blauwe trui gevonden met een hoge boord en rits sluiting; teneinde de indruk op gelijk niveau te houden, wanneer wij geen zware shag rookten, trokken wij ons dit oude beestje aan. Het flatteerde ons allereerst, werd er verteld. De nieuwe logger-trawler, de Cornelia Maria, of zoals ze geregistreerd staat de SCH 35, maakte Zaterdag haar eerste proefvaart, en wij mogen wel zeggen, dat deze op buitengewone wijze geslaagd is, zowel voor de reder, als voor ons, want de gevreesde zeeziekte, die wij preventief hardnekkig het gras onder de voeten hadden weggemaaid, hebben wij alleen van zeer dichtbij meegemaakt maar niet persoonlijk. Ongeveer 60 pet. van de passagiers hebben hun offer aan Neptunus gebracht. Om elf uur werden de trossen losge gooid; schampere opmerkingen als „wie er nog af wil. kan zijn gang nog gaan" konden echter niets aan ons voornemen veranderen, wij bleven. De lucht was grauw en een regenvlaag veegde af en toe over het dek. Om kwart voor twaalf waren wij bij „De Hoek", waar de loods boot enkele passagiers van boord haalde, die liever aan de wal gingen zwaaien, dan op het schip. Enkele van de stout- moedigen onder ons klommen op de „bak", onder wie de dominee van lJmui den, die dit klimmen naar de bak van zelfsprekend vindt en het dan ook on derweg zeer dikwijls deed. Als een stijgerend paard dook het schip fel in de Noordzee; af en toe zagen wij tegen de voorplecht als tegen een toren, terwijl even later de achter steven van Cornelia Maria omhoog schoot en dan met een plons in het water terug kwam. De schroef sloeg met haar bladen witte kolken in het grijze water en hoog spatte het op bij de „bak" en waaierde uiteen in fijne regendrup peltjes. Ongeveer drie kilometer uit de kust draaide schipper Cornelis Korving, een stoere vijf en veertiger, het roer en met een snelheid van tien knopen per uur draaiden wij naar de haven van lJmuiden. Tot zover hadden wij van patiënten, die zeeziek waren nog geen last en ieder verheugde zich er al op, dat de zeemir- minnen het schip en zijn lading gunstig gezind zouden zijn. Bovendien had een zeeman in Vlaardingen ons verteld, dat je er geen last meer van zou krijgen als je eenmaal door de branding heen was, want dat was wel zoiets als een „test case". Evenwel ging deze zeemansprofe tie niet in vervulling, want even voor Kijkduin gaven velen het offer aan de zee. De grootste klap kregen de meesten van ons wel te incasseren bij het ere rondje voor de pieren van Scheveningen, waar familieleden en vrienden van de rederij zich hadden verzameld. Het schip werd naar alle richtingen geslin gerd en deed zijn naam als slingerbak, zoals een logger in de volksmond ook wel genoemd wordt, alle eer aan. De Cornelia Maria was daar een echte nurkse vrouw, die men niet moest mis verstaan. Ter hoogte van Wassenaar hebben wij aan schipper Korving zijn mening ge vraagd omtrent het schip, waarmee hij hopelijk Woensdag ter visvangst gaat. „Mijnheer, het is 'n uitstekend schip, dat vast op het water ligt. Bovendien is het breder dan een ander schip van dit soort". Wij vroegen hem ook nog waar hij Woensdag en in de periode daarop zou gaan vissen. Hierop antwoordde hij, dat je dit van te voren nooit kon zeg gen, want meestal hoor je zoiets op zee van de andere schippers. Wanneer dat niet voldoende resultaten oplevert, wel dan ga je er zelf op uit. „En waar gooit U het liefst de netten uit?" „Nu, het liefst bij de Doggersbank, tenminste als de tijd er gunstig voor is, anders moeten we elders proberen." Schipper Korving is een vrolijke man, die sinds zijn 21e jaar zijn brood op de Noordzee verdient. Het schip is gebouwd op de werven van de firma Boot in Alphen aan den Rijn en meet vijfhonderd ton en is veer tig meter lang. Een juweeltje van een radio is op het schip geplaatst: midden op zee hoorden wij het Harry Linie Theme en de vrolijke comedians galops. Het schip zal uitgerust worden met een haringkaakmachine, zodat het dan mo gelijk wordt de haring met een behoor lijke snelheid te kaken. Als het zover is, zal de Sch. 35 het eerste Nederlandse schip zijn, dat met een dergelijke ma chine is uitgerust. Het was ongeveer half vier, toen wij de haven van lJmuiden binnen liepen. Tussen de pieren had de overdracht van het schip plaats en na deze korte plech tigheid meerde het schip, dat met suc ces weer eens het gedegen werk van onze scheepsbouwers bewezen had. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Maandag werd op de N.V. Drukkerij De Spaamestad het zilveren jubileum gevierd van de heer Geeris, sous-chef van de zetterij, die vandaag precies vijf entwintig jaar op dit bedrijf werkzaam is. Nadat de jubilaris door de Directie was ontvangen en daar de gebruikelijke bewijzen van waardering in ontvangst had genomen, begaf hij zich met vrouw en dochters naar de cantine, waar de aanwezigen hem met gezang verwelkom den. .De heer Huijzer, de bedrijfsleider van de Spaamestad, die als eerste spre ker optrad, verklaarde, dat de heer Geeris altijd de juiste man op de juiste plaats is en de gelukkige bezitter van gedegen vakkennis en een gezonde dosis humor. De heer Lefeber, de chef van de zetterij, zette zijn woorden kracht bij met een persoonlijk geschenk en cere moniemeester de heer De Wit verleng de de stroom van goede gaven door de zilverling de bekende enveloppe-met- ïnhoud en mevrouw Geeris een bloemen hulde te overhandigen namens het jubi leumfonds. De heer Holzhaus sprak na mens de K.R.O. en als zodanig dankte hij de heer Geeris voor de uitstekende verzorging van de „Gids", welk radio- tijdschrift, zoals bekend, op de Spaame stad wordt gedrukt; hij wenste hem tevens namens vele K.R.O.-medewerkers geluk met zijn jubileum en overhandig de hem een huldeblijk dat natuurlijk al evenzeer dankbaar werd aanvaard. Nadat ook de heren Haver (namens een zieke collega) en Haug (namens de oud gedienden) het woord nog hadden ge voerd, dankte de heer Geeris alle aan wezigen voor hetgeen zij hadden gedaan om zijn jubileum tot een onvergetelijk feest te maken. Het koninklijk mannenkoor Caecilia zal op Donderdag 26 Juni het 6e con cert aanbieden aan de Haarlemse ouden van dagen en invaliden. Dit concert wordt gegeven in het gemeentelijk con certgebouw. des avonds om 8 uur. Die avond zal tevens het dameskoor ZIGEA medewerking verlenen. GEBOREN: J. A. R. Spruijtvan Duijnen, z; A. H. BakkerBöhm, z; M. H. van der Meervan Lieshout, z; A. M. SeggelinkBruneel, z; W. Goosen Boeser, z; A. G. WulfhorstLabrie, z; E. E. BurgerTiemeer, z; F. van dei LindenLindeman, z; J. M. Gitzvan Kleef, z; H. B. L. Jurres—Fraenkel, z: W. C. M. Warmervan der Kamp, d; W. H. J. UrbanusBudding, d; P. BrandseRijneveld, d; J. M. M. Labohm van Velzen, d; A. M. P. Calvelage Rovers, d; Z. AgterhofCornelisse, d; A. J. Kruijtvan Zomeren, d; V. Sij- brandivan Welsem, d; H. P. Veen van Harten, d; F. A. RérukelSchijve- naar, d; M. A. JoostenPeperkoorn, d; H. B. BetsemaRondhuis, d. ONDERTROUWD: 23 Juni: C. Wou- terse en H. J. Borgers; M. P. Sterk en M. G. van Nikkelen Kuyper. OVERLEDEN: R. Cruijff, 71 j„ Kin derhuissingel; A. C. Tensen, 14 d„ Gast- buisvest; W. E. Waasdorp, 3 d., Kam perlaan; A. E. Waasdorp, 1 u., Kamper- laan; S. A. van Tienhoven, 7 d., Haze- paterslaan. Hubert Cuypers' beroemd, uit knapen en heren bestaand gemengd koor „De Minnestreelen" geeft Zaterdag a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering ter gelegenheid van het diamanten feest van zijn eminente leider. Hubert Cuypers heeft in zijn lange loopbaan vele kleine en grote koren geleid. Om maar slechts enkele te noe men: de „Schola Cantorum" in Amster dam en de Katholieke Oratorium-ver eniging in Haarlem. Met deze koren vestigde en handhaafde hij zijn naam als voortreffelijk koorleider. Zijn roem als hoogst kundig paedagoog inzake de vor ming van de jongensstem straalt daar echter nog ver boven uit. Vanaf zijn eerste optreden heeft Cuy pers voortdurend op dit punt bijzonder de aandacht getrokken, is hij een voor beeld geweest voor de kerkkoorleiders, niet het minst voor de jongere generatie onder hen. Reeds het bijwonen van de gezongen H.H. Diensten, waarbij zijn jongenskoor medewerkte, was een ker kelijk muzikaal genot, een les en lei draad tevens. Aldra na Cuypers' benoeming tot directeur-organist van de Lieve Vrouwe-, de kloosterkerk van de E.E. Paters Re demptoristen aan de Keizersgracht te Amsterdam viel vooral door de zeer goede prestaties van het knapenkoor de aandacht op deze nieuwe verschijning in de kerkzangwereld, toen verdeeld in „oude en nieuwe richting". Hierbij mer ken we even op, dat alle kerken van de binnenstad de oude richting waren toe gedaan. Er werd aldaar oorspronkelijke muziek gezongen van landgenoten, zoals Viotta, Richard Hol en Van Bree zonder enige liturgische waarde de kerkmu- ziekcomponisten waren doorgaans niet Katholiek en onbekend met" onze liturgie en arrangementen van klassieke en romantische muziek, b.v. van Haydn, Mozart, Beethoven en Liszt. De kerkkoren in de nieuwe wijken van Amsterdam volgden daarentegen de nieuwe richting. Deze koren zongen bij de hoogmissen ook de wisselende Gre goriaanse gezangen en meerstemmige kerkmuziek van toenmalige Duitse, Ita liaanse en Nederlandse Katholieke com ponisten en een enkele maal Palestrijnse gezangen. Cuypers daarentegen voerde- hoofdza kelijk Palestrijnse werken uit en gaf daarmede de koordirigenten gelegenheid deze werken te beluisteren en zich deze stijl eigen te maken. De omstandigheid, dat de Hoogmis in genoemde klooster kerk te 9, in de andere kerken 10.30 uur was, werkte de bijwoning van de Kloos ter-Hoogmis, tegelijk een les in het uit voeren van de meest liturgische kerk muziek, in de hand. Niet alleen in, maar ook buiten de kerk kreeg men gelegenheid Cuypers' knapenkoor te horen. Eerst door uit voeringen van zijn, kerkkoor, daarna door de speciale knapenafdeling van de Schola Cantorum en nu nog door de Advertentie Ja, maar van •s IMOLENDIJK'S kapsalons SANfPOOKTERPLEIN 1, Tel. 19706 Gisteravond werden in het gebouw van de Geneeskundige Dienst 'de E.H B.O.-examens gehouden voor de candi- daten opgeleid door de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. Afdeling Haarlem „St. Bernardus'. Voor het Eenheidsdiploma slaagden de heren: J. W. Moerkerk, J. C. Riemens A. J. Schoorl, Th. Stoke, F. Witteman, A. J. Woolthuis en de dames M. v. d. Broek. S. G. Dierme, C. M. Handgraaf, C. A Lubeek-Beers, S. J. Pieterse, A. Pluk ker, A. A. J. Rutte, G. J. Bakker. Afge wezen: geen candidaten. In totaal werden dit jaar 29 candidaten geëxamineerd, die allen het Eenheidsdi ploma behaalden. Gisteren omstreeks half één in de middag werd op de hoek van de Ge dempte Oude Gracht en Botermarkt een voetganger door een fiets aangere den. De oorzaak was dat de 68-jarige N. V. uit Haarlem weifelde bij het overste ken van de weg. Hij werd met een her senschudding per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip ont stond op de Amsterdamse Vaart een botsing tussen twee auto's, die beide uit de richting Amsterdam kwamen.De oorzaak was dat de 43-jarige bestuur ster mevr. J. A. D. te laat bemerkte, dat de auto vóór haar moest stoppen voor een begrafenisstoet. Zij reed met de voorzijde van haar auto tegen de achterzijde van de andere op, welke ernstig werd beschadigd. De bestuur ster, die glasplinters in haar gezicht had gekregen, werd per ziekenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. „Minnestreelen". Thans zullen de knapen met of zonder herenstemmen uitvoeren: Gregoriaanse (Cuypers is de Jeannin- richting toegedaan, een afwijking op het stelsel-Mocquereau), Palestrijnse en meer moderne gezangen benevens be werkingen van volksliederen. Op het concert van Zaterdag a.s. kan men tevens kennis maken met een Cuy pers' compositie in een minder bekend genre: het declamatorium met begelei ding van illustrerende muziek. Van dit genre, dat weinig door componisten wordt beoefend, zal Henriëtte Baum voordragen „Die Wallfahrt nach Kevlaer' van Heine. Een door zijn inhoud voor ons aantrekkelijk en begrijpelijk onder werp, fraai door Cuypers' muziek ge ïllustreerd en verduidelijkt. Haarlems kunstminnend publiek, dat toch Cuypers' glorieuze jaren van de Katholieke Oratorium-vereniging niet is vergeten, zal naar we mogen veronder stellen het Jubileumconcert van de bijna S0-jarige maestro bijwonen, om hem de verdiende dank en hulde te betuigen! OL. KOOP. Dinsdag 24 Juni St. Bavo: Orgelconcert door George Ro bert, 89 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", (2e week), 2, 4.15, 7 en 9.15 u., a. 1. Palace: „De blauwe sluier", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Luxor„Moord aan de Seine", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: „De strijd om het leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen" (2e week), 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur, 18 jaar. Lido: „Grün ist die Heide", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „De donderruiters" en „Ge vaarlijke wapens", 2.30, 7 en 9.15 u., a. 1. Minerva: „Strangers on a train", 8.15 u., 18 jaar. Voor het eindexamen van de Middel bare School voor Meisjes met 5-jarige cursus aan de HBS en voor meisjes met 5- en 6-jarige cursus aan de Tempelier straat zijn geslaagd: Th. M. Arnaud de Callavon; C. Bais; P. S. Bakker; I. A. A. de Borst; E. Bosnak; J E. Brassinne; D. Bregonje; G. J. Bijvanck; W. C. Del maar; E. A. Duncker; E. Ferwerda; M. J. Goedhuys; E. Hart; J. E. Hesper; S. van der Klok; S. Koetse; M. W. Kooien; W. C. Kroskinski; M. Max; J. H. Molt- zer; J. G. Pronk; E. Roodenberg; G. Slotboom; Y. T. Stelma; I. Tendeloo; A. C. Teunissen; D. Vermeer; H. Wilmink. Afgewezen: 4. Geslaagd voor het eindexamen Mid delbare Meisjes School: J. C. Berdenis van Berlekom, A. H. Bienfait, J. J. Boersma, M. J. de Booy, L. Flesseman, C. Heyn, P. Horsmeier, H. Chr. C. Kruymel, A. E. van Lennep, S. E. van der Ley, A. L. van der Maesen, B. Melis, A. N. J. Nolst Trenité, J. S. C. Oostveen, N. Quint, A. M. Rodenburg C Römelingh, E. W. H. Saarberg, L. de Savornin Lohman, C. Stijger. In café-restaurant Brinkmann werden Zondag, onder voor biljarters uitsteken de weersomstandigheden, de zes en der tig partijen gespeeld, welke het sluit stuk vormen van de competitie van het district Haarlem van de KNBB. Van tien uur 's morgens tot zeven uur des avonds waren de uitverkoren teams in touw en het pleit voor de juiste krachts verhoudingen, dat de kampioen pas op het laatste moment bekend werd. Tot half zeven waren zowel de biljart verenigingen DES als Het Noorden kans hebbers en het was de heer Snip van DES, die tenslotte de balans naar zijn vereniging deed doorslaan. De prijsuitreiking vond des avonds plaats in de pauze van een geslaagde feestavond in de Kroonzaal van Brink mann en werd bijgewoond door ruim tweehonderdvijftig biljarters met hun dames. De competitie 1951/52 van het district Haarlem mag geslaagd heten. De einduitslag is ten slotte: 1. DES I 27 pnt., 2. Het Noorden II 22 pnt., 3. Suisse I 22 pnt., 4. Centrum II 18 pnt., 5. IVO III 18 pnt., i6. Meerenstein 13 p. Advertentie i Het centraal geregelde toelatingsexamen voor alle middelbare scholen in Haarlem en omstreken bevat weer een gevoelig lesje voor de talrijke leraren, die niet met hun tijd mee weten te gaan. Voor aardrijks kunde werd van de jeugdige candidaten gevraagd, een andere naam te geven voor het eiland Nieuw-Guinea! Gelukkig bleken verreweg de meeste leerlingen nog niet genoegzaam in het vo cabularium van Soekarno c.s. ingewijd, om in staat te zijn hierop te antwoorden. Het stellen van zulk een vraag typeert echter een bepaalde mentaliteit. Wij hebben hier ongetwijfeld te doen met een kleine contra attentie tegenover het verbod der Indonesi sche autoriteiten, een filmpje te vertonen over het Amerikaanse bezoek van het „Hoofd der Ned.-Ind. Unie". Mensen, die zulke vragen verzinnen en binnensmokkelen, zouden waarschijnlijk hoogst verontwaardigd zijn als onze jeugd voorgezet kreeg: „Geef een andere naam voor Nederland", en moest antwoorden: „Westgouw". Maar hun eigen mentaliteit is even defaitistisch en verwerpelijk. Heemstede Hub. Cuypers Jr. Het is ook onze mening, dat bij de opga ven voor de eindexamens alles erbuiten moet worden gelaten wat ook maar zweemt naar een politiek vooroordeel of, hoe dan ook, betrekking heeft op politiek gekleurde onderwerpen. Zo achten wij het weinig ge lukkig, dat bij het schriftelijk deel van de eindexamens voor de middelbare scholen aan de examinandi een beschouwing werd voorgelegd van dr. Garmt Stuiveling, o.a. handelend over het socialisme van mevrouw H. Roland Holst. Evenzo had men voor de vertaling uit het Frans een gelukkiger stuk kunnen kiezen dan de beschrijving van een bezoek van Eve Curie aan Pandit Nehroe. .RED. Vorige week slaagden te Amsterdam de heren van de R. K. Jongensschool, Ged. O Gracht 120, Haarlem: A. Andrin- ga, R. M. van Driel, Th. M. Andriessen, F. J. Freyser A. G. Hendriks, J. H. C. Hootsmans, W. Klein Schiphorst, ,T. Leyfeldt, J. W. M. Lasschuit, V. J. A. Poppelaars, W. 1. C. A. van Staveren, E. F. Sweerts, J. J. L. Witteman. Geëxamineerd 11 candidaten. Geslaagd de heren: C. Boerlage te Uitgeest, J. J Gerlofs te Haarlem, J. van Huis te Haar. lemmermeer, S. van Huijzen te Haarlem, H. Kleinendorst te Haarlem, J. J. Knot- ter te Zandvoort, R. de Mooij te Haar lem, P. Munsterman te Haarlem. J. Schols te Driehuis, H. Vleming te Amsterdam, Th. van der Zee te Haarlem. In de rijkswerkplaats van de PTT te Haarlem is benoemd tot chef monteur, de heer J. B. Rooyers. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt op Woensdag 25 Juni een rozenavond in het Volkskoffiehuis Spreker op deze avond is de heer W. van Marsbergen, assistent van de Tuinbouwvoorlichtings- dienst te Aalsmeer, die de rozencultuur zal behandelen. Op de leden wordt een beroep gedaan, deze avond met zoveel mogelijk rozen op te luisteren. Vooraf wordt een korte vergadering gehouden, waarin om. mededelingen worden gedaan omtrent de Lathyrus wedstrijd en voorts plannen voor excur sies naar Den Haag op 5 Juli en naar de kwekerij „Zwanenburg" te Haarlem op 8 Juli aan de orde zullen komen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard zullen de drie plaatselijke muziekcorpsen op Za terdag 28 Juni een muzikale stertocht houden, welke ditmaal besloten zal wor den met een taptoe, uit te voeren door alle deelnemende verenigingen, onder leiding van de heer S. A. Noom, dirigent van de R. K. Harmonie „St. Michaël". Elk muziekcorps marcheert om 8 uur vanaf het eigen repetitielokaal naar het Raadhuisplein waar gezamenlijk eerst enige nummers gegeven zullen worden en dan de taptoe gehouden wordt. De besturen van de drie verenigingen vertrouwen dat vele ingezetenen deze muzikale hulde aan Prins Bernhard zul len bijwonen. Zowel in de parochiekerk van de H. Gregorius te lJmuiden als in die van de H. Laurentius te IJmuiden-Oost (de paterskerk) is sedert enige tijd een groep nijvere dames te vinden, die zich be ijveren om hun aandeel te leveren in de verfraaiing van hun kerk, in IJmuiden- West door het knopen van een compleet tapijt voor het priesterkoor, in IJmui- den-Oost door het knopen van lopers voor de diverse altaren. Enkele malen per week komen zij bijeen om er, onder een genoeglijk babbeltje, enige uren honderden knopen te leggen, een gigan tisch werk, maar desondanks een genoeg lijk werk. naar de dames unaniem ver zekeren. Want, met elkaar werkend, zit er schot in, ziet men regelmatig voort gang en dat animeert, want, eenmaal begonnen, willen zij nu ook de eind streep halen. Het zinde de parochianen, die trouw hun plichten komen vervullen in de kerk aan de Kanaalstraat, reeds lang niet meer, dat het priesterkoor in hun kerk er niet zo mooi uitzag, als zij wel zouden wensen. De glanzend zwarte treden van het altaar vermochten niet te verhelen, dat het kleed, dat sedert jaar en dag in het priesterkoor ligt, de sporen van seniele aftakeling begon te vertonen .Het kerkbestuur, reeds zwaar onder zorgen gebukt hoezeer had deze kerk in de oorlogsjaren niet te lij den gehad? zag geen mogelijkheid hierin op korte termijn verandering te brengen. De lasten waren al zó groot, dat het niet verantwoord was, hier een nieuwe zorg aan toe te voegen. De parochianen, die zelf voor het merendeel de kosten van evacuatie en re-evacuatie aan den lijve hebben ge voeld, verstonden dit. Zij waardeerden dit verstandig beleid, maar toch moest er een nieuw tapijt komen. Dat werd de strijdkreet, waarmee een daartoe uit de parochie opgericht comité ten strijde trok. Hoe aan geld te komen?, was de eerste vraag. Oude materialen inzamelen werd het parool. Oude kranten brachten eerst goed geld op, maar nu is dat aan merkelijk minder. De handel breidde zich uit en op deze manier komt er toch regelmatig geld binnen, al gaat de stroom het comité niet hard genoeg. Want Smyrna-werk is duur. Zeg maar 50 per vierkante meter en het priester koor vraagt zo tussen de 30 en 35 vier kante meter tapijt. De tweede vraag was: Hoe wordt het kleed gemaakt? Dat liep van een leien dakje. Een groot aantal dames werd be reid gevonden hieraan mee te werken. En zo kan men Dinsdagsavonds zo rond de 30 dames aan de arbeid vinden, het patroon, dat door de directeur van hei kerkkoor haarfijn werd uitgetekend, bij de hand. En op Donderdagmiddag zijn er tusen de 10 en 15 dames, die naar hel R.K. Verenigingsgebouw aan de Kerk straat komen, om er nog een paar uur aan te werken. Langs de Communiebank gemeten heeft het tapijt een lengte van 7.21 m. Wij hebben al vermeld, dat de totale den. Hoeveel het er precies worden, la ten de knoopsters niet los, want mis schien wordt dat straks nog in een soort van wedstrijd aan de parochianen ge vraagd. En hoeveel uur er voor de ver vaardiging nodig is, kan men ook uit rekenen, want er zijn dames, die per uur 250 knopen leggen. Maar het gemiddelde zal wel zo rond de 200 knopen per uur liggen. En dat vinden wij nog een hele prestatie! De hoofdtint van dit tapijt wordt een warme kleur groen, omzoomd door bei ge en donkerbruine randen met daarin een heel eenvoudig en sober motiefje. In de week na Pasen werd met het kno pen begonnen en het ligt in de bedoeling met Kerstmis klaar te zijn. Dan wordt het Veertig Urengebed gehouden en bij die gelegenheid, gecombineerd met het Kerstfeest hoopt men het priesterkoor voor het eerst te kunnen sieren met dit nieuwe tapijt, geschenk van de parochie vervaardigd door de parochie en gefi nancierd uit middelen, door de paro chianen bijeen gebracht In IJmuiden-Oost is de aanleiding tot Ook hier versleten lopers, die dringend de knoperü eigenlijk precies dezelfde vernieuwd moesten worden. Alleen is de verdere voorgeschiedenis even anders. Toen pater rector eenmaal hoorde, dat een aantal dames wel bereid zou zijn om nieuwe lopers te knopen, wist hij wel een relatie In zijn vorige standplaats Tilburg, die voor de benodigde hoeveel heid wol zou kunnen en willen zorgen. Dat betekende dus voor de parochie een grote zorg minder. In deze parochie is het niet de bedoe ling een heel tapijt te knopen, maar alleen lopers,^ met voor de altaren ta bleaux. Van het hoofdaltaar komt een loper, die tot aan de Communiebank zal reiken. De zijaltaren krijgen alleen een tableau, omdat lopers hier te dicht tegen de Communiebank zouden reiken, wat gevaar voor struikelen zou kunnen opleveren. Indien de beschik bare hoeveelheid wol het mogelijk maakt, zal daarna ook nog een tableau worden geknoopt voor het H. Hart-ai- taar, in de linkerzijwand van de kerk. De Fatima-kapel zal eveneens verfraaid worden, doch hiervoor komt een apart patroon. De hoofdtint van de lopers is rood met hier en daar iets donkerder nop pen er in. Voor de drie altaren in het priesterkoor rekent men ongeveer 20 m2. knoopwerk te moeten maken en omdat het hier om lopers gaat, kunnen er niet zoveel personen tegelijk aan werken als in lJmuiden, waar wel 7 mensen naast elkaaar aan hetzelfde stramien kunnen zitten. De groep knoopsters in IJmuiden- Oost is dan ook aanmerkelijk kleiner dan in de naburige St. Gregorius-paro- chie. Het zal hier dus ook wel wat lan ger duren, voordat men klaar is. Begin 1952 werd de eerste knoop gelegd en men hoopt met Kerstmis zover te zijn. dat het tableau en de lopers voor het hoofdaltaar dan gereed zullen zijn. Het werk wordt verricht door 8 tot 10 dames, die Dinsdagsavond, Donderdags middags en Donderdagsavonds hun bij drage levern. Dat is door elkaar geno men 9 uur knopen per week, dus ook hier geen kleinigheid. Vraagt men de dames, zowel in „"West" als in „Oost", waarom zij dit werk doen en of zij het een hele op- gave vinden, dan luidt het antwoord steevast eender. Zij doen het allemaal even graag. Voor een kopje thee ter afwisseling wordt gezorgd en overi gens hebben de dames telkens weer stof genoeg om al pratend en „brei end" de tijd te doen omvliegen. Maar het motief van allen is toch niet al leen het zoeken van gezelligheid. Zij werken allen, zonder uitzondering, ad majorem Dei gloriam, tot meerdere eer van God, Wiens kerken zij, dooi het werk van hun handen, willen hel pen verfraaien. Op de algemene jaarvergadering van de Bond van Middelbare en Technische Ambtenaren, Zaterdag te Haarlem ge houden, sprak des middags na het huis houdelijk gedeelte van de jaarvergade ring drs. G. Bos, adj.-directeur van de Stichting, „Werkelijk Dienen", over „be- drijfskadertraining en personeelsbeleid". Hij stelde, dat bij de verder schrijdende mechanisatie de mens ondergaat in de massa en steeds meer tot 'n factor, een materiaal wordt in de economische plan ning. De leideirs der grote bedrijven realiseren zich volgens spr. niet altijd, dat zij met mensen te doen hebben en dat het bedrijf een bepaalde maatschap pelijke doelstelling had. De zin van een bedrijf is niet, winst te maken, doch het vervullen van een taak in de gemeen schap. Daartoe is weliswaar het maken van winst nodig, doch het is geen doel. Evenmin is de arbeid doel van de mens. De mens dient de arbeid slechts te ma ken tot factor in zijn levensdoel, dat be staat uit het bereiken van de volledige realisatie van datgene, wat potentieel in hem is gelegd. Het leiderschap van een bedrijf dient met deze stellingen reke ning te houden. Het dient zich te reali seren, dat de mens nooit zielloos werk tuig kan zijn, doch dat hij in de onder neming de verwezenlijking van zijn maatschappelijke taak zoekt en vinden moet. De leider van een bedrijf moet een werkelijk leider zijn, niet slechts op vaktechnisch gebied, doch vooral op hst gebied der psychologie. Zijn leiding moet er op gebaseerd zijn, dat de mens geen middel tot een economisch doel is, al beweren economen dat. In 1946 pas begon men in Nederland met de opleiding van leiders, dat wil zeggen, met de scholing, vorming en trai ning van leiders ten aanzien van hun zedelijke taak. Het moderne personeels beleid eist permanente activiteit om de leiding van het bedrijf in handen te ge ven van mensen, die weten, dat zij met mensen omgaan en dat hun houding en hun gedragingen belangrijker zijn dan hun bevelen. Zij die om bepaalde redenen op de aag van de verkiezingen naar een stem lokaal vervoerd moeten worden, gelieven zich, uitsluitend op de dag zelf en dan liefst tijdig, op te geven aan het K. K. Verenigingsgebouw, Herenweg, tel. 38534. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag26 Juni des middags om half vijf bijeen. Voorgesteld wordt te kopen van de N.V. Kwekerij Insu- linde te Heemstede 1650 m2 grond aan de Laan van Insulinde voor f 10.000. De op deze grond aanwezige vrucht bomen moeten f 1000.— kosten. B. en W. van Heemstede stellen voor hen te machtigen een voorschot van f 1400.te verlenen aan de speeltuin vereniging „Heemstede-West" voor uitbreiding van de speelwerktuïgen en het onderhoud. Het terrein zal een nieuwe afrastering krijgen, waarvoor de raad f 1700.moet voteren. Er zal een draaimolen gekocht worden van f 1200.—. Deze dagen is door pastoor van Die pen namens het R.K. Kerkbestuur van Zandvoort ten overstaan van notaris Th. A. J. M. van Eyck te Haarlem opgericht de stichting „Kennemer sportpark", die nabij de Kennemerweg een tweetal sportvelden zal aanleggen en exploite ren. In Mei nam de bevolking van Zand voort toe door vestiging met 153 en door geboorte met 23 personen. Zij vermin derde door vertrek met 115 en door overlijden met 9 personen. Per saldo nam het aantal inwoners toe van 11565 tot 11617. De openluchttentoonstelling welke de culturele kring ,,'t Helm" te Zandvoort organiseert in de vitrines vóór de flat gebouwen aan de Boulevard de Fa- vauge, zal a.s. Donderdag, 's avonds om uur door burgemeester Van Fenema worden geopend. In verband met het feit dat bijna 1000 badgasten te Zandvoort hun stem zul len uitbrengen is voor hen een afzon derlijk stembureau gevormd, dat zitting zal houden in de Karei Doormanschool. De wielrijder J. P. uit Haarlem- Noord, die Zaterdagmiddag, rijdende op het rijwielpad links langs de Hoofd straat in Santpoort, rechtsaf de Rijks straatweg op wilde rijden in de rich ting Haarlem, lette daarbij wel op het verkeer, dat eventueel achter hem zou komen, maar vergat de mogelijkheid, dat een auto van de Rijksstraatweg de Hoofdstraat kon draaien. Dit werd hem noodlottig, want hij werd door een auto geschept en tegen de straat gegooid. Met een schouderfractuur en enkele schaafwonden is hij door de Ongevallendienst naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ter opname over gebracht. Mr. F. P. T. H. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken dei gemeente Bloemendaal, zal op Donder dag 26 Juni en 3 Juli a.s. verhinderd zijn spreekuur te houden. Voorlopig zal de wethouder spreekuur houden op de eerste en derde Maandag van iedere maand te zijnen huize, Koninginneduin- weg 4 te Bloemendaal, 's avonds van 8-9 uur. Aan het onderwijs-verkeersexamen te Bloemendaal namen 485 leerlingen deel van veertien scholen. Voor het volledig examen slaagden er 397 en 42 werden er afgewezen. Het restant was verdeeld over onderdelen van het exa men. Donderdag 26 Juni zullen de diplo ma's in gebouw Domi te Overveen worden uitgereikt. Er zal een gooche laar optreden en een verkeersfilm ver toond worden. De bijeenkomsten vin den plaats om half tien en om half twee. Drs. Bos besloot met enkele adviezen aan de toehoorders, die ook met perso neel hebben om te gaan, hun wijzend op het grote belang van een goed psycho logisch inzicht en een verstandig beleid aanbevelend ten aanzien van het geven van lof, het tegemoet treden van onder geschikten en het scheppen van een z®" delijke verhouding in het arbeidsmilieu. Drs. Bos noemde de vorming van goe" de leiders noodzakelijk om de democra tie te behouden en te vervolmaken, en tevens om de economisch» noodzakelijk' heden te bereiken Op Vrijdag 27 Juni te 10 uur v.m. zal in het stadhuis een openbare zittinê worden gehouden ter vaststelling van het aantal stemmen, in kieskring XI uitgebracht op de onderscheidene can didaten van elke lijst en van het total® stemcijfer in die kieskring, ter gelegen heid van de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer de® Staten-Generaal op 25 Juni 1952. Op 26 Juli organiseert de bond van landelijke rijverenigingen van de L.T.B een kampioenswedstrijd tussen de afda lingen in Noord- en Zuid-Holland. Deze wedstrijden zullen verreden wor den in het sportpark van Lisse, ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan van de Bond. De collecte voor het Kleuterhuis Mar griet heeft de totale som opgebracht van f 2.687.25. Mogelijk zijn er nog mensen die een kleine bijdrage zouden willen geven, omdat men tijdens de collecte niet aan wezig was. Zij kunnen geldelijke bij dragen storten op postgiro no. 143589 of per postwissel ten name van het Kleu terhuis. De Zaanse journalist A. H. Hommer son, die ongeveer zeven weken als ge gijzelde in het Huis van Bewaring t* Amsterdam heeft vertoefd, omdat htf' zich beroepend op het verschoningsrecht van journalist, zjjn bron niet wil noe men, is hedenmiddag in vrijheid gesteld' Ged. Staten hebben een voorstel inge diend inzake de bestemming van het uit eigen middelen bespaarde vermogen van de provincie. In prinëljte" kunnen de Staten besluiten tot het verdelen van d® thans bestaande reserve in twee posten, één, die als permanent vermogen intact moet blijven en waarover dus niet voor dekking van nadelige saldi zal worde" beschikt, en één, die als conjunctuur reserve dienst zal doen. De conjunctuur reserve zal zo nodig de belastingdruk i" de toekomst kunnen nivelleren. Ged. Staten van Noord-Holland steil®11 voor een bedrag van f 50.000 ter beschik king van het gemeentebestuur va" Bergen te stellen als bijdrage in kosten van aankoop der buitenpla® „Het Oude Hof", aldaar. Dat natuurm"' nument en recreatie-oord met een opp®1* vlakte van 40 ha. is tot ver buiten grenzen bekend en wordt jaarlijks do° duizenden bezoekers, onder wie v®1 j vreemdelingen bezocht. Ook bezit „nft Oude Hof" uit histoirsch oogPu\, een zekere waarde. Het midden- achtergedeelte van het tegenwoordig huis dateren uit 1660. De koopsom is tet schat op f250.000 tot f300.000. Er is n®» geen zekerheid, dat ook het Rijk ee' zelfde bedrag als de provincie zal gev®^ maar Ged. Staten wensen de voorvva® den van inwilliging niet laten afhang®, van al of geen medewerking van y f Rijk Aan de medewerking moet ech1® Ged. Staten van Noord-Holland stellf voor aan de Stichting voor de .<y Amabi'isscholen te Ui.-echt en de St'L, ting „Vorming Bedrijfsjeugd" te B? terdam ten behoeve van haar insteh1^ gen in de provincie Noordholland, ontspannings- en ontwikkelingscurs1^ sen organiseren voor werkende meisl f Sin een bijdrage te verlenen van 20 pet. ndef'. de niet ingevolge de Nijverheidsonö wijswet gedekte kosten van die cuf® tot een maximum van f 12 per deeln®® p «fpr* M nnr rlif iqop tot i ri-sQr-mPfifi ster. Voor dit jaar zou daarmede bedrag van f 10.500 gemoeid zijn. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 314 Nederl. 1948 87% 314 pCt. Ned. 1950. 89A 3-3la Nederland 1947 9044 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 91', Inschr. Grtbk. '48 3 pCt 00-ft Ned. Handel Mij. eert. 13414 A.K.U. 13414 Nieuwe A.K.U. 130 Van Berkels Patent 33 Calvé-Delft cert. 111 Van Gelder 138 Kon Hoogovens eert. 140 Unilever cert. 16514 Unilever nwe. 15914 Ned. Kabel 184 Philips 149 Va Kon. Petroleum 30914 „Amsterdam" Rubber 71% Holl. Amerika Lijn 150'4 Kon. N. Stoomb. Mij 124 Ned. Scheepv. Unie 12914 H.V.A. 84 Dell Mij. eert 7114 1®' ,29'' Jtlf 20,6 Anaconda Coppe Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Car Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 4414 50'4 78 6014 57% 1414 7714 63 '4 2i s; 28'i 41 7914 79 59% 24 39 ii! ii't \t» t k de >ze Sstri pst M »'sen jeht, Sr91 'eür aari I v. der j,.1» t!c. ap

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2