Eerste half millioen gevraagd voor grootscheepse modernisering Nieuwe werkplaatsen en Eric de Noorman: Het tand der duisternis Over noodtoestand van middengroepen at BANDEN KIES LIEVER Catechismus Aan het bedrijfsleven tegemoet gekomen SINDS 1922 DE FAVORIET VAN ALLE PARTIJEN! Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort TONEELZAAL Directorium in het leven geroepen Grote taak voor kath. werkgevers Uitzendkosten mogen exploitatie kleuterhuizen niet remmen Beter IS Vm if, VIRGINIA DINSDAG 24 JUNI 1952 PAGINA 3 Spoorbaantje naar station wordt opgeheven V fnds Zaterdag j.l. is de gevel van het 'Saaie 18e-eeuwse patriciërshuis aan de Jddsingel te 'Amersfoortwaar Z. Km. jProv. Ziekenhuis in N.-H. Prof. Kraus medisch- Wetenschappelijk adviseur Dr. Kortenhorst ernstig bezorgd Academieprijs voor Ank van der Moer in Textielfabriek te Delden failliet verklaard Schuldenlast anderhalf millioen Vijf jaar voor kindermoord Jaarvergadering Kath. Kindermtzending Bisdom Haarlem Beroep op financiële steun van provinciale besturen RIJWIEL MOTOR Vertraging bij vervolgen van „opzetzaken? Premie Werkloosheidswet Dr. Drees beantwoordt vragen van de heer Hooij Oorspronkelijk Wie was ZTZTIö detective-verhaal door F. J. (li llfiul;! ni. Mgr. Manek en Mgr. van Bekkum naar ons land Horloge 50 jaar in de grond Uurwerk volkomen intact Weer twee weken tegen Eman geëist Nationale Nederlandse Bedevaart v. h. H. Hart TELEVISIE OP CURASAO? Slachtoffer van de ramp bij Den Helder gevonden ^aar uit een uitvoerig: stuk van Ged. Staten van de provincie Noord-Holland allJkt, is een vijfjarenplan vastgesteld, teneinde het Provinciaal Ziekenhuis nabij antpoort een ereplaats te doen blijven innemen onder de Nederlandse psychia- nsche inrichtingen. Dit plan wordt thans uitgewerkt, maar daarop vooruitlopend n daarop aansluitend wordt reeds thans aan Provinciale Staten een crediet ge raagd van f 474.500. Dat bedrag is als volgt onderverdeeld: f 180.000 voor de °uw van nieuwe werkplaatsen die goede gelegenheid geven om de arbeidsthe- apie verder te ontplooien. De technische werkplaatsen achter het hoofdgebouw seiegen zjjn te klein en hebben een slechte lichtinval. -De boekbinderij is onder- bracht in een voormalige arbeiderswoning uit 1850. De speelgoedmakerij huist (j, ®en bovenverdieping uit 1883, met het brandgevaar daaraan verbonden. Zo «eten ook de betonwerkplaats en de mandenmakerij ruimte hebben. vallen, die de rails in de openbare weg veroorzaken, achten Ged. Staten het ge wenst de spoorbaan op te heffen en te vervangen door auto-tractie. Dat brengt weer met zich mede, dat de aanvoerweg op het ziekenhuisterrein een solide be strating zal moeten krijgen. De ophef fing van de bestaande oude bunkers zal de bouw van nieuwe werkplaatsen mo gelijk maken. Daaruit vloeit weer voort, dat de ma- winen Tbeter geconcentreerd kunnen sWk?n' Het vrl.i"komen van de huidige «cnte magazijnruimte kan straks weer v 'f.e wensen ten aanzien van de huis gang jn vervulling doen gaan. Voo^of 10a0(J?-— is nodig va°r de uitvoering van diverse werken bouwkundige aard en van 35.000 aid f herstel van een der vrouwen- Schni ngen in het oude gedeelte. Ver- Stir.l;ene afdeüngen zijn sedert de sWï.Vng van het ziekenhuis in 1849 een .weinig veranderd en er is nu die U0010 gelegenheid om aan de eisen V e de modernste verpleging stelt, te gelm°en' In de oorl°g was het niet mo- d "Jk onderhoudswerk te verrichten en Sch*. bezetting werd bovendien veel h aangericht. Dak en toren van Ouli 0°fdgebouw, de hoofdgang in het balt gedeelte, dakkapellen, vloeren, atkons enz. moesten hersteld of ver- hgen worden. Brandbeveiligings- _aatregelen kunnen daarmee samen- v an- De mogelijkheid van uitvoering an deze werken hangt ten nauwste sa- en met de beschikbare of eventueel ten te trekken technische arbeidskrach- Een bedrag van f5000.— is nodig voor kosten van onderzoek en voor bereiding van de bouw van een nieu we toneelzaal. De bestaande toneel zaal van het ziekenhuis bevat slechts '40 zitplaatsen bij een bestand van ruim 1500 personen. In dit opzicht verkeert Santpoort wel in een zeer ongunstige positie, want overal elders Is een dergelijke zaal op 60 tot 70 pet. van de patiëntensterkte berekend. De hiodernc verpleging van geesteszieken brengt onafwijsbaar mede, dat door hen zoveel doenlijk aan het maat schappelijk culturele leven wordt deelgenomen. Mede op deze grond dient een moderne toneelzaal binnen biet al te lange tijd te verrijzen. In het totale crediet van bijna een ^aïf millioen gulden is verder opgeno men de bouw van een nieuwe kolen bunker ad f 47.000.—. j-Als gevolg daarvan zal het steenkolen- ansp0rt georganiseerd worden en de sPcorbaan van het ziekenhuis tot aan het station Santpoort kunnen verdwijnen. °e Nederlandsche Spoorwegen hebben *jeeds aangedrongen op herstelling van aeze baan, waarmede 15.000 gemoeid °u zijn. In verband met de vele onge- ardinaal de Jong zich metterwoon j'^vestigd heeft, gekenmerkt door een r°nzen wapenschild, dat ontworpen en ervaardigd werd door de edelsmeden Brom te Utrecht. ij flcd. Staten van Noord-Holland delen staten mede, dat zij zich ernstig be- '9 a11 hebben omtrent een reorganisatie de leiding van de provinciale zieken- 5 '2en. Zij hebben zich afgevraagd, of b- de eerste geneesheer-directeur, die b®st zijn specifiek geneeskundige taak jU.' de volledige leiding van het zieken- ej ls is belast, niet gaandeweg zo hoge ge6i worden gesteld, dat heit gevaar bJrhszins denkbeeldig moet worden ge- twl> dat hetzij de medische zorg, hetzij ijJ economisch beheer of wellicht zelfs ^pde niet ten volle tot hun recht ko- tU Zij menen verder, dat de eerste oVp uonarissen meer moeten kunnen bjjjbleggen. De figuur van de hoofd- SeSjhistrateur der drie ziekenhuizen Op tt in de practijk gunstige resultaten verd' Daarom wenst het provin- «'bestuur deze lijn door te trekken VQq J wijze van proef een directorium (•q b de ziekenhuizen in het leven te Up waarin de eerste geneesheren- teUj,cteurs, alsmede de hoofdadministra- tw zitting hebben. De vraag is verder Voren gekomen, of bij de verple gen Van de 'n de ziekenhuizen opgeno- De gedurende een reeks van jaren toegepaste methode van wegverharding met sintels van grint voldoet niet meer. Het onderhoud is duur, stof en mod der veroorzaken overlast. Een bedrag van ƒ23.000 is begrooc voor het begin van een wijziging van de wegen. Aanvulling van de röntgen-installatie en verbetering van de accommodatie vragen 28.000. Het wasbedrijf heeft eveneens nieuwe machines nodig. Oude machines zijn versleten en nu de textiel- inventaris weer op peil is, dienen zij vernieuwd te worden; kosten 51.000. Het douche-badhuis, gebouwd in 1922, dient 'n nieuwe ketel te krijgen en verder zijn nog kleinere bedragen nodig voor de aankoop van een draad vlechtmachine (voor het maken van harmonicagaas) waarmede patiënten zich bezighouden) en enige kantoormachines. In een begeleidend schrijven roemen Ged. Staten de vooruitziende blik, waar mede het ziekenhuis in 1849 door 't pro vinciaal bestuur is gesticht. Zij wijzen er op, dat de ergste gevolgen van ver waarlozing en vernieling door de bezet ting in de oorlog thans achter de rug zijn. In verband daarmede wordt thans het eerste crediet gevraagd voor het begin van modernisering. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, dat binnenkort een grondige vernieu wing zal ondergaan. «Sn - - Patiënten niet nog meer profijt tW,, Worden getrokken van nieuwe cfïbt den en methodes, die in de Mwia, der medische wetenschap ont- Uon worden. Prof. dr. G. Kraus te 9<jVj 1"Sen is bereid gevonden om als WseUr voor de ziekenhuizen op te feder-' waarbij hij bevoegd is de ver- 0f>enöeen van bet directorium bij te 9c?'-' wijze van proef is de wijziging in Van J-ezaësverhoudingen bij de leiding 'Uevop afzonderIijke ziekenhuizen reeds ®ister aar>sluiting op ons bericht van <ie a 00 betreffende de toekenning vai hsmieprijzen van de Haagse Aca Uq Y.°°r Beeldende Kunsten, verne- 's dat de prijs voor toneelkunst "geboden aan Ank van der Moer. Met een plechtige f eestvergadering, die o.m. werd bijgewoond door mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, de loco burgemeester van Breda, de heer J. Meys, en de algemene voorzitter en secretaris van de A.K.W.V., heeft de Katholieke Werkgeversvereniging in het diocees Breda gisteren haar zevende lustrum gevierd. In zijn openingswoord bracht de voor zitter, ir. A. Smits van Waesberghe, hulde aan de „oud-gedienden", pastoor Oomen en de heren Stulemeyer en As- selbergs. Spr. herinnerde met nadruk aan het doel van deze standsorganisatie, die in de eerste plaats de katholieke levensovertuiging bij haar leden wil ver sterken. Hij drukte de hoop uit, dat de verschillende katholieke groeperingen zouden samenwerken om de totstand koming van de P.B.O. te versnellen. In zijn feestrede memoreerde dr. L. Kortenhorst allereerst de moeizame tot standkoming van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging, welke eerst na tal van mislukte pogingen slaagde. Wel gaf de A.K.W.V. reeds spoedig blijk van belangstelling voor tal van belang rijke sociale en economische kwesties, zoals de collectieve arbeidsovereenkom sten, wet op de Kamers van Koophan del, de belastingpolitiek enz. Met voor beelden toonde spr. aan, dat ook de be lastingdruk na de eerste wereldoorlog niet gering was en dat ook toen de be lastingpolitiek critiek ondervond. De vooruitzichten voor de toepas sing van de P.B.O. zijn thans veel realistischer dan in 1919, toen de katholieke sociale organisaties met haar Paasmanifest de R.K. Centrale Raad voor Bedrijven in het leven riepen, die, aldus spr., „helaas door al te grote voortvarendheid en door gebrek aan zin voor realiteit enige jaren later tot stilstand werd ge bracht". Dr. Kortenhorst vervolgde: „Ik zou vandaag niet durven bewe ren, dat bij een omzichtig beleid deze catastrofe niet voorkomen had kunnen worden." In dit verband raadde spr. aan de vooravond van de verkiezingen zijn hoorders er zich voor te hoeden om za ken op de spits te drijven, omdat het vaak voorkomt, dat men iets waarde vols pas te laat waardeert. „De goede verhouding tussen uw organisatie en de katholieke sociale verenigingen, in het algemeen met de katholieke staatkun dige verenigingen, de R.K. Staatspartij en later de K.V.P., is in hoge mate bevorderlijk geweest voor de behartiging (Van onze correspondent) De firma Schrader, Schneider, Tijert Co., wol- en katoenfabrieken te Del den en haar firmanten, de heren J. W., F. en M. B. Schneider, zijn in staat van faillissement verklaard. Ongeveer een maand geleden werd surséance van be taling aangevraagd. De schuldenlast be draagt ongeveer anderhalf millioen gul den. Er werken momenteel meer dan honderd arbeiders op deze fabrieken. H. uit Beltrum, gemeente Eibergen, betreffende de toekenning vanhad op 14 December 1951 een pasge- J— - - boren kind gedood. De rechtbank te Zutphen heeft hem deswege veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. van het algemeen belang, zoals wij, katholieken, dat zien." Hij vergeleek de verhoudingen in Nederland met die in Frankrijk en Italië, waar de principiële organisaties, die iets betekenen in de onderbouw van het politieke en sociale leven, ontbreken. Sprekend over de sociale rechtvaar digheid, waarop de Katholieke Werk geversvereniging zich richt, stelde spr. vast, dat de laatste jaren de stem van billijkheid en gerechtigheid naast het wettelijke recht duidelijker is gaan spreken. Toch is deze sociale gerechtig heid nog niet in alle opzichten verwer kelijkt. Dr. Kortenhorst dacht b.v. aan de sociale positie van gezinnen met veel kinderen, niet alleen uit de arbeiders klassen, maar ook uit de middengroepen en uit de leidende kringen. Hij herin nerde aan het rapport van de studiecom missie der K.V.P. betreffende de finan ciële positie van de in- loondienst wer kende middenstanders en uitte zijn ern stige bezorgheid over de gevaren, die ons volk door deze noodtoestand der middengroepen bedreigen. Mgr. Jos. Baeten sprak een hartelijk woord van gelukwens en van dank voor wat de Katholieke Werkgeversvereni ging door het gunstig beïnvloeden direct en indirect voor het West-Brabantse en Zeeuwsch-Vlaamse volk heeft gedaan. Hij herinnerde er aan, dat in deze tijd de organisatie voor een nieuwe, grote en moeilijke taak staat. Mgr. drukte de hoop uit, dat de werkgevers zich zouden laten leiden door Christus, dan zal hun taak niet kunnen mislukken. 127. Als Eric en Scorr de poort van de Verboden Stad binnengaan, omringt hen een doodse stilte. Voor hen strekt zich een brede gang uit, aan beide zijden afge sloten door hoge, gladde muren. Doch voor zich ziet de Noorman een tweede poort, gebouwd in de vorm van een gedrochtelijke beer, waarachter zich vaag de gebouwen van de stad aftekenen. „Er is geen andere mogelijkheid. Verderbeveelt hij zijn gevangene kort. Doch eer zij tien passen gedaan hebben, doet een zwaar geluid achter hem de Noorman met een ruk het hoofd wenden. Met een slag is de poort achter hen dichtgevallen. En met koude zekerheid beseft de Noorman dat iedere kans om uit deze Stad der V er schrikking te ontkomen daarmee is afgesneden Buiten de poort heeft Orm huiverend toegezien hoe zijn vriend Scorr dwong de wachters toe te spreken en daarna door de geopende poort verdween. Maar als het stil blijft, en geen enkele kreet vanachter de steile muren opklinkt ten teken dat de Noorman in een hinderlaag is gevallen, vindt hij langzaam zijn moed terug. „D-dat is goed afgelopen..." verklaart hij vol ongeloof. „H-hoe is het mogelijk!" „Hé, hé, hé Maar weet ge wat hem wacht in de stad?" krast Alhabar vol somber plezier. „Ik geef geen lege beurs meer voor zijn leven! Hé, hé hé hoe naargeestig is zijn einde Die woorden zijn genoeg om Orm zwerend te doen oprijzen. „Ik moet hem achter na mompelt hij hees. „Ik moet hem bijstaan in zijn moeilijkste ogenblikken. Ze zullen nooit van Orm kunnen zeggen, dat hij een makker in de steek liet „En hoe denkt ge de stad binnen te komen, mijn hartje!" kraakt de voerman som ber. Maar Orm is te zeer door zijn zorg voor de Noorman in beslag genomen om zich door iets tegen te laten houden. „Op dezelfde manier als heer Eric het deed!" bijt hij zijn gevangene kribbig toe. „Kom mee! Gij moet de wachters bevelen de poort voor mij te openen!" Alhabar waggelt in een geluidloze lachkramp achter Orm aan als de roerganger op de poort toeloopt. „Dit is de grootste zotternij, die ooit in dit land is opgevoerd..." verklaart hij reutelend. „Reken op Alhabarmijn hartje. Wie ben ik om een goede klucht te verknoeienhé, hé, hé!" De Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem heeft in de Kroon zaal van Brinkmann in de bisschops stad haar jaarvergadering gehouden, tijdens welke de voorzitter, notaris J. H. A. M. Anten, een openingsrede hield, waarin hij talrijke belangrijke aspecten belichtte. Wanneer men dezer dagen in de bladen heeft kunnen lezen, dat het met de geestelijke volksgezondheid on der katholieken in ons vaderland vrij treurig gesteld is, dan mag men aanne men, dat de kinderuitzending zeer be langrijk is omdat kinderen met een zwak lichaamsgestel, vooral als zij uit een a-sociaal milieu stammen, veelal ook geestelijk minder weerbaar zijn. Een gezonde ziel kan slechts in een ge zond lichaam huizen, aldus de voorzit ter. Sedert 1 Januari j.l. heeft de vereni ging in feite zeggenschap over huize „Wilhelmijntje" onder Zeist, waarin een beperkt aantal zwakke kleuters is opgenomen. Hoewel voor dit huis prac- tisch geen wachtlijst bestaat buiten de zomermaanden, is er toch een gebrek aan ruimte welke zo rendabel geëxploi teerd kan worden, dat men de uitzend kosten kan opbrengen. Vermoedelijk zal in het najaar na een grootscheepse verbouwing het fraaie „Prinses Marijke-kleuterhuis" aan de Oranje Nassaulaan te Zeist zijn poorten kunnen openen. De bar rière der te hoge kosten zal daar niet bestaan, mede door de opbrengst van een loterij en giften. Het streven is alle zwakke kleuters welke uitgezon den moeten worden ook metterdaad uit te zenden, waartoe het opsporings apparaat in de afdelingen meer nog dan thans dient te functionneren. In het kleuterhuis „Wilhelmijntje" zul len dan kinderen worden opgenomen, die langer dan twee maanden verple ging vragen vooral vanwege asthma- tische aanleg. De mogelijkheden werden reeds be sproken met de Federatie van het Wit Gele Kruis en het Kamerlid Dr. Mol. De financiën van de meeste afdelin gen, ging spr. voort, zijn dermate zwaar beproefd, dat in beide huizen ook kleuters uit andere bisdommen en van niet katholieke huizen een plaats zullen moeten vinden. Bovendien luidt het gebod van St. Paulus, dat alle mensen in onze liefde betrokken moeten worden. Met de bouw van het voor geheel ka tholiek Nederland geprojecteerde Huis te Dieren, bestemd voor kinderen, die de kleuterschoenen ontwassen zijn,kan dit jaar nog niet worden begonnen. De totale kosten zijn op 5% millioen gul den geraamd, waarvan f325.000.uit eigen middelen nodig is. Afgewacht moet worden wat een tweede grote loterij zal opbrengen. De bij dit huis geprojecteerde openluchtschool zal ge heel voor Overheidsrekening worden gebouwd. In verband met achterstand van be talingen door de afdelingen werd een Advertentie speciale financieringsregeling bekend gemaakt. Zonder hogere subsidie loopt de uitzending echter spaak. In tegen stelling met het Rijk en vele gemeen ten, ging de voorzitter voort, schijnen de provincies nog al aardig te boeren, zodat een krachtig beroep op de pro vinciale besturen in het belang der volksgezondheid gewettigd lijkt. Voor alles zal het vrij povere Zuid hollandse subsidie op ten minste het Noordhollandse peil moeten worden ge bracht. Ook de provinciale besturen moeten bedenken dat alles wat aan verbetering van de gezondheid van on ze jeugd wordt uitgegeven later aan sanatorium en ziekenhuis ruimschoots, wellicht veelvoudig, wordt bespaard. De vergadering behandelde verder in den brede, de jaarstukken, waarna de directeur van de vereniging, de heer de Lange, een beschouwing hield over de te voeren propaganda. De afge vaardigde van de Noordhollandse bond van het Wit Gele Kruis deelde mede, dat deze Bond voor de bouw van het nieuwe kleuterhuis f 1000.ter be schikking had gesteld. Het ziet er naar uit, dat in het ver volgen van „opzetzaken" tegen aan nemers en bouwbedrijven enige ver traging zal komen. In verschillende plaatsen zouden de Officieren van Justitie geneigd zijn een afwachtende houding aan te nemen tot na de be rechting in hoger beroep te Amster dam van de Utrechtse zaken, waarin vrijsprekende vonnissen zijn gewezen. Dit wil niet zeggen, dat na eventuele vrijsprekende arresten van het Ge rechtshof te Amsterdam geen andere dagvaardingen meer zouden worden uitgebracht. Het gaat hier blijkbaar om de oplossing van juridisch-tech- nische kwesties, die bij het dagvaarden en vervolgen van andere zaken van be lang zijn. Advertentie De afdeling Bussum van de K.V.P. heeft een „kleine politieke catechismus" onder haar leden (en wellicht, elders) verspreid. Ik geef u een summier uittreksel: „Waarom gaan wij ter stem bus? Wij gaan ter stembus om op de K.V.P. te stem men". „Is scheurmakerij al tijd zonde? Ja, scheurmakerij is altijd zondevan de verloren stemmen". En zo gaat dat maar door. Het schijnt niet bij de samenstellers van dit fraaie drukwerkje te zijn opgekomen, dat zij propaganda van deze soort makend, tegelijk bezig waren de kleine Cate chismus een pietsie in het belachelijke te trekken. Waarom laten ze het in 's hemelsnaam toch niet bij K.V.P.- lucifers of K.V.P.-limonade. Of des noods bij het K.V.P.-program. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Hooij (K.V.P.) in ver band met compensatie van de werkne merspremie voor de op I Juli 1952 in werking tredende Werkloosheidswet heeft de minister-president o.m. geant woord, dat de regering overeenkom stig het advies van de Stichting van de Arbeid zich op het standpunt stelt, dat de werknemerspremie voor de werk loosheidswet door een loonsverhoging moest worden gecompenseerd. Aan het bedrijfsleven is opnieuw tegemoet gekomen door een verlaging van de premie voor de werkloosheids verzekering van 2.8 pet. tot 2.4 pet. in het vooruitzicht te stellen. Deze verla ging werd verantwoord geacht met het de dode op de grond lag. Ja juist, zei de dokter. U zei me, dat u ook de politie gewaarschuwd hebt Is er reden om aan te nemen, dat hier ietsbijzonders gebeurd is? Meer een kwestie van gewone voorzorg, zei mr. Fielding. Vergeet --- u daarbij niet zoals ik u al zei dat o ik op eigen gelegenheid hier ben bin- toe kon gebracht worden, de dokter nen gekomen. Mrs. Brooks knikte, en de detective en het hoofd vaa de plaatselijke politie Dokter Froud knikte. Hij keek weer opende voorzichtig de deur. Hij stak °P te bellen. Mr. Fielding had zijn han- naar, de injectie-spuit. Als ervaren ge- zijn hoofd om de hoek en keek naar den vo1- Voor alle zekerheid stelde hij neesheer begreep hij, dat hij voorlopig binnen. Dan wenkte hij mr. Brooks zich eerst in het bezit van de sleutel, al'es moest laten, zoals het was, tot de hem te volgen en sloot de deur. Beiden die 'n, kanler ,10 °U de ërond gevallen po tl_e kwam. bleven zij bij de ingang staan was. sloot de deur af, en stak de sleutel Wanneer kan dit gebeurd zijn, dok Het was geen opwekkend schouw- m fljn zak' Vervolgens belastte hij zich teï- vroeB nu-. Fielding. spel, dat zij zagen. Het bed stond met met de z0,rg v00r n?rs" Brooks, die als De ,ander, llet nog eens zijn blikken het hoofdeinde naar de wand naast de 66,1 v.ersal?rikt kind in de gang stond over de dode. gaa"-.. deur recht tegenover de tninrfmmm rond te k«ken, en wist haar te over- —Naar mijn schatting een uur of tien uren- reden, zich rustig naar de keuken te Se'eden, luidde zijn oordeel. Mis- begeven, en voort te gaan met haar toe- scllle" wat meer, misschien wat minder, bereidselen voor het ontbijt. Op dat ,J-'aten we dus zeggen: tussen tien ogenblik kwam Lisette, het dagmeisje, en elf uur gisteravond, zei mr. Fielding. binnen en mr. Fielding haastte zich, Df d°kter raadpleegde zijn horloge, haar naar mrs. Brooks te sturen, met en kmkte. En op dat bed lag, half uit de dekens gewoeld, met verwrongen gelaat en met samengenepen handen, als van pijn, het in nachtgewaad gehulde li chaam van de Australiër. Men behoef de geen dokter te zijn, om onmiddellijk de strikte opdracht, voorlopig bij haar Dat lijkt mij vrijwel juist, zei hij. te zien, dat de man dood was. Hoe was te blijven. Daarna ging hij naar de ge- Dp dat ogenblik werd inspecteur hij aan zijn einde gekomen. Zijn lin- lagkamer, waar hij mr. Brooks juist uit Stanley aangediend. De forse gestalte kerarm hing over de rand van het zijn kantoortje zag komen, en verzocht van de politieman schreed langs de nog bed, zoals trouwens zijn hele lichaam hem, de gasten, die zich nu weldra in altiJd als verdwaasd kijkende herbergier mm of meer naar de linkerkant van de eetzaal zouden verzamelen, voorzieh- de kamer binnen. het bed overhelde. Aan de pols van tig op de hoogte te brengen, en hun mee Evenals de dokter was hij al een man zijn rechterarm tekende zich een klei- te delen, dat zij binnenshuis dienden te op ,iaren. met een bijzonder schrander ne wonde af, die enigszins was op- blijven, tot de autoriteiten hun verlof gezicht, een gezonde kleur en met gezet. En op de grond naast het bed, gaven, het huis te verlaten. Zelf begaf voor een politieman hoogst aange- vlak voor de voeten van de beide man- hij zich nu naar mr. Brook's kantoortje, JJame manieren. Hij boog, zodra hij de nen, juist onder de linkerhand van de om de aankomst van genoemde autori- dokter bemerkte, en wendde zich ver- dode, lag een injectiespuit. teiten af te wachten. volgens tot mr. Fielding. Hij stak hem Mr Fielding duwde de herbergier, De dokter verscheen het eerst. De de hand toe. detective deelde hem in het kort mee, Bll.i je te ontmoeten, zei hij harte- wat hij en mr. Brooks die morgen ont- "jk Dat is lang geleden, Fielding. dekt hadden, en nodigde hem uit, hem Dan werd hij zakelijk, naar kamer 10 te volgen. ïk heb al zoveel begrepen, zei hij, Dokter Froud bekeek het lijk aan- dat )e hier voorlopig de leiding ge dachtig, en onderzocht daarna de wond n°men hebt. aan de rechterpols. Hij richtte, zich op, Beste Stanley, antwoordde Fiel- en keek de detective ernstig aan. dlrh?< ik heb alleen gedaan wat ik Vergiftiging door injectie, ver- noc"g vond, om mr. Brooks en zijn klaarde hij. vrouw gerust te stellen. Helaas heeft Dan keek hij om zich heen. De detec- de uitkomst hun zwaarste vermoedens Bf°oks was dusdanig overstuur, tive begreep hem, en wees naar het bewaarheid, dat hij slechts met de grootste moeite er voorwerp, dat onder de linkerhand van (Wordt vervolgd). die op zijn benen trilde, zachtjes de kamer uit. Hier moet onmiddellijk gehandeld worden, zei hij op vaste toon. Niemand mag in deze kamer komen. Waarschuw de dokter en inspecteur Stanley. Mr. Fielding heeft een theorie oog op de voor het Algemeen Werkloos heidsfonds door de zg. overgangsrege ling geschapen verlichting van lasten en de ter bestrijding van de werkloosheid genomen maatregelen. Aangezien de helft der bedoelde verlaging aan het bedrijfsleven ten goede komt, bedraagt de totale tegemoetkoming 1.2 pet. Dit percentage moet gesteld worden tegen over het gemiddelde percentage der voorgeschreven looncompensatie, waar van door de Stichting van de Arbeid werd uitgegaan, n.l. 2 pet. Bij de beoordeling van de mogelijk heid om aan de hogere bedrijfslasten ten gevolge van de werkloosheidspremie nog verder tegemoet te komen ten laste van de schatkist zal men zich voor ogen moeten stellen, dat reeds op andere wijze het Rijk aanzienlijke bedragen voor uitkeringen aan werklozen uitgeeft en dat tot vele maatregelen, geheel of ten dele strekkende tot vergroting van de werkgelegenheid, is besloten. Mede op grond yan deze, grotendeels nieuwe lasten, die het Rijk ter wille van de be strijding der werkloosheid en ter ver lichting van de premielasten van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering op zich neemt, acht de regering het niet verantwoord nog verder te gaan ten aanzien van de tegemoetkoming in de premiebetaling. De regering meent de suggestie van de heer Hooij en diens vraag: „is de rege ring bereid zich alsnog te beperken tot een tijdelijke regeling, waarbij de lasten voor het bedrijfsleven, voortvloeiende uit de loonsverhoging, thans volledig worden gecompenseerd en aan het na de verkiezingen optredend kabinet wordt overgelaten een definitieve regeling te bevorderen?" niet te moeten volgen. Zij zou het onjuist achten een verder gaan de belastingverlaging of verhoging van uitgaven dan zij op dit ogenblik ver antwoord oordeelt toe te zeggen met de bedoeling aan een volgend kabinet over te laten of dit het initiatief meent te moeten nemen om daarop terug te komen. Wel moge zij opmerken, dat er ten aanzien van de lonen nog andere vraag stukken moeten worden opgelost, met name betreffende het huurpeil, en dat een volgend kabinet, geplaatst tegenover dit probleem in zijn volle omvang, bij het zoeken naar de meest wenselijke oplossing naar haar mening geen belem mering zal ondervinden in de regeling, welke de regering thans getroffen heeft Mgr. G. Manek uit Larantuka (Flo- res), die de bisschoppen-conferentie te Makassar heeft bijgewoond, keert niet onmiddellijk naar Lurantuka terug, maar gaat enige tijd naar Nederland. Ook mgr. W. van Bekkum uit Ruteng (even eens Flores) gaat naar Nederland; hij echter om gezondheidsredenen. Mgr. Van Bekkum is gedurende zestien jaren in Indonesië geweest. De thans 73-jarige landbouwer W. Oosting was amper 23 jaar, toen hij bij werkzaamheden in zijn tuin te Exloo zijn zilveren horloge verloor. Niets werd nagelaten om het kost bare kleinood op te sporen, doch ondanks ijverig zoeken van alle fa milieleden en kennissen bleef het horloge weg. Oosting vergat uitein delijk het verloren uurwerk. Thans, vijftig jaar later, was de oude land bouwer wat aan het schoffelen in zijn tuin, toen hij plotseling op een voorwerp stootte, dat het verloren horloge bleek te zijn. De horloge- kast, waarin het uurwerk zich be vond, was volledig verroest, maar het uurwerk was nog onbeschadigd. Na opgewonden te zijn bleek het mechaniek nog uitstekend te wer ken. Het Hof van Justitie in de Neder landse Antillen behandelde in een zit ting, te Oranjestad op Aruba gehouden, de klacht wegens smaad door de heer Yrausquin, uitgebracht tegen de heer Henny Eman. Deze zaak, die in eerste instantie geëindigd was met een ver oordeling tot twee weken gevangenis straf, was niet de eerste die wegens smaad tegen E. was aangebracht zo zei de advocaat-generaaL Hij eiste be vestiging van het vonnis. Uitspraak 1 Juli. Voor de 12e keer gaat dit jaar de Nationale Nederlandse Bedevaart naar Paray le Monial in Frankrijk. Ze ver trekt op Maandag 25 Augustus. De reis weg loopt door het Noord-Franse land naar Parijs, waar overnacht wordt. De volgende dag reist men door naar Paray le Monial. Er is een oponthoud van en kele uren in Nevers, waar het onge schonden lichaam van de H. Bernadette Soubirous, de zienster van Lourdes, voor iedereen zichtbaar bewaard wordt in de Kapel van het Moederhuis van de Zusters van Nevers, St. Gildard. In Paray le Monial is het Heilig Hart van Jezus vele malen verschenen aan de Zalige Maria Margaretha Alacocque. Daar gaf het Heilig Hart zijn beloften. Van daaruit verspreidde de H. Hart- devotie zich over de wereld. Het is de bron, waaruit aan deze devotie nieuw leven gegeven wordt. Het vormt een aantrekkingspunt voor duizenden pel grims, die in de godsvrucht tot het Heilig Hart dieper willen doordringen. Het klooster der Visitandinnen, de cel van de Heilige, de kloostertuin en de kapel, waarin de verschijningen plaats hadden, zijn zo goed als onver anderd bewaard gebleven. Paray le Mo nial is een rustige Franse stad met een prachtige abdijkerk in de clunystijl, waarin een zeer oude schildering van Christus Koning de koepel siert. In het glooiende land zijn het kasteel Corche- val en l'Hautecour met herinneringen aan de H. Maria doel van korte uitstap jes. Een dag wordt een bedevaart ge maakt naar Ars, de plaats waar de H. Pastoor van Ars, Jean Vianney, werkte en stierf. De bedevaart staat onder leiding van de Zeereenvaarde Heer Odulf de Kok s.s.c.c., Nationaal Directeur van het In- tronisatiewerk in Nederland. Voor programma en opgave voor deze bedevaart kan men zich wenden tot Secretariaat Liefdekoning, Ginneken. Naar verluidt is er op Curacao een N.V. in oprichting met het doel te ko men tot de exploitatie van commerciële televisie-uitzendingen van Curagao uit. Er zouden reeds onderhandelingen met de landsregering zijn gevoerd voor het verkrijgen van de noodzakelijke con cessie. Maandag is het stoffelijk overschot van de telegrafist J. W. Baily, die tot de slachtoffers behoorde van het onge val, dat kort geleden met een Thun- derjet en een Britse patrouilleboot bij Den Helder gebeurde, te Harwich aan land gebracht. Het stoffelijk overschot was 21 Juni door de Britse patrouille boot 5051 in de Noordzee gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3