Jeugdige ploeg met goede doch beperkte mogelijkheden Gemiddelde ervaring beroepsklas nauwelijks anderhalf jaar! Nederlanders fortuinlijk in Wimbledon-tour nooi gestart Gratie in Catstuin Larens St. Jansprocessie weer uitgetrokken i' De vraag naar margarine zal steeds verder toenemen Pleidooi voor rationeel gebruik van grond r Koblet niet in de Tour de France ADO en Wilskracht weer naar Zaandam Concertgebouw orkest 1952-1953 IS Vele duizenden wonen de jaarlijkse plechtigheid bij Nederlandse renners in Brest gearriveerd SPECIALISTEN OP ELK GEBIED BW5-1 tegen Antillen Dehnert echter DE BLOEMEN uitgeschakeld MGR. J. PANIS t Oud-apostolisch vicaris van Menado Geen vacantie-toeslag Amerikaanse college- girlsin ons land -bed is ook voor U ideaal! Dr. Paul Rijkens in vergadering Unilever: Nieuwe KLM-toestellen fsCHtEPVAAEÏBtKICHIEN naar DINSDAG 24 JUNI 1952 PAGINA 5 De Kikvorsen bij A.D.O.Wilskracht ben voor alle partijen. Bij Groninger tricotage industrie Motorwedstrijden Schijndel Plannen ontworpen door mr, G. Landré Afscheid burgemeester Van Walsum Enthousiast over „ongeloof lijk lage prijzen" Lekker warm en volkomen geruisloze vering „Generaal Snijders" en „dr. ir. Damme" MARKTBERICHTEN (Telefonisch van onze sportredacteur) BREST, 23 JUNI. Om tien over half vijf vanochtend is de Nederlandse ploeg voor de Tour de France in Brest gedebarkeerd. Tien uur in een slaapwagen (met de complimenten van de Nederlandse Spoorwegen speciaal voor de heren tussen Amsterdam en het Gare du Nord aangehaakt) en dan nog eens acht uur tus sen het Gare Montparnasse er. het naar sardines en leerlooieryen ruikende sta- tion van de Franse marinebasis. En daar een ontvangst, zoals die in onze dagen Yan heldenverering en handtekeningenwoede regelmatig ten deel valt aan filmsterren, generaals en sportgrootheden e» soms aan de hoogst geklasseerden Yan het dorado der schone kunsten. En let nu eens op wat er is gebeurd sinds Van Est zijn verovering van de gele trui onuitwisbaar diep in ieders geheugen "eeft gegrift door er mee in een ravijn te springen; sinds hij, bij wijze van spreken, met de handen op het stuur BordeauxParijs heeft gewonnen en de Ronde van Belgisch Limburg er- de Ronde van Nederland. Sinds Wagtmans een nele gemeenschap 18-karaats-kampioenen vijf dagen lang in bedwang heeft ge houden tijdens de Ronde van Romandië en in de „Poly", het criterium der klim- specialisten, tweede is geworden achter dat andere miniatuur-kereltje Robic. omds Van Breenen in MilaanSan Remo en eiders aan de verzamelde groot heden heeft laten zien dat hjj voor niemand bang is er. in de Ronde van Oos tenrijk, dat hij goed is voor een belangrijke overwinning ook. Want daar aan de uitgang van het station zie je niet alloen de papiertjes en aan- sichtkaarteii, de krantenknipsels en suikerzakjes allemaal inclusief potlood 7" van de luidruchtige en opdringerige autogrammenjagertjes er niet alleen ae geïnteresseerde blikken van de schonen uit Brest, die de jongens van de marine voor een paar dagen de jongens van de marine hebben gelaten, maar Je ziet er ook de verslaggevers van een stuk of zes Europese naties. Morgen- £«5, >Md T?n,U?n ze de place des Fusillés in hun Hotchkissen, Citroëns, Ve te s, Delahayes, Fiats en Alfa Romeo's stappen om de renners op hun 5000 Kilometerlange tocht te volgen; maar vooraf zullen zjj hun lezers, op straffe van ongenade, nog rekening en verantwoording geven over alle ploegen die de moeite van een speciale studie waard heten te zijn. En dat zijn ditmaal blijkbaar ook de Nederlanders, die enkel jaren geleden op een hoge uitzondering na, in de Tour de France even geruisloos plach ten aan te treden als zij gewoon waren weer te verdwijnen. Derhalve zullen er morgen in de boulevardbladen van Parijs, Milaan, Marseille, Zurich, Brussel en Barcelona uitvoerige rap porten staan over de Nederlandse ren ners. Over hun leeftijd en leefwijze, hun voedingsmethoden, hun liefheb berijen, hun erelijsten, hun eventuele vrouwen en kinderen, het aantal etap pes dat ze denken te winnen, het aan tal dagen dat ze de gele trui denken te bezitten; wat ze van Coppi (en Bartali) zeggen, wat ze van Bobet zeggen, wat ze zeggen van Koblet en van de kansen der Belgen, enz., enz. Dat voert ons terug tot het onderwerp, dat wij gisteren te Parijs moesten afbre ien. Wij zijn er tóch niet vóór de kaal hoofdige Fiorenzo Magni een bijzonder Sfote kans te geven om als lachende derde van de tweespalt CoppiBartali je profiteren. Hij is er, ondanks al zijn kwaliteiten en zijn onverzettelijke ener gie, waarschijnlijk toch juist niet de man Voor en bovendien zal hij daarvoor te Weinig steun hebben, omdat de Italiaan se ploeg van een tweeëenheid nu een driedelig apparaat is geworden, dat men gerust kan beschouwen als een Conglo meraat van drie kleine, aparte ploegjes. En tenzij de Italiaanse Generale Staf volkomen zou falen in de uitvoering van het Concordaat van Recanati Bartali •Joudt inmiddels met ontroerende hard nekkigheid vol, dat hij zijn „boezem- Vijand" geen poets zal bakken wed den we toch maar op de virtuositeit van CoPPi. Gehandicapte favorieten Intussen zitten we dan toch maar met ®en heel panopticum aan gehandicapte favorieten, hetgeen wanneer de soep inderdaad zo heet zal worden gegeten als ze wordt opgediend (Wat Bobet betreft is dat dus gebeurd!) een theo retisch kansje inhoudt voor mensen als Gemminiani, Robic Goldschmidt mis schien en eventueel nog een ander die door het verloop van de strijd onver- Wacht op de voorgrond komt te staan. Een Belg misschien? Neen. Ge hoeft slechts vijf minuten van gedachten te Wisselen met onze Vlaamse collega's om te weten dat ze daar geen hoop op heb ben. Topmannen zijn nog altijd de ef ficiënt rijdende Stanneke Ockers, die op alle wapens thuis is, maar tot nu toe de Het elftal van de Nederlandse An tillen heeft Zaterdagavond in het Bossche Stadion ten aanschouwe van 20.000 belangstellenden met 31 van EVV verloren. Het kille, buiige weer Was stellig niet in het voordeel van de gasten, maar ook nu haperde het een en ander aan de onderlinge samen werking van het Antilliaanse team. Na verscheidene heftige, spectaculaire Schermutselingen voor het doel van Eernandez opende Krijgh na een half dür de score (10). Binnen zeven •hinuten voegden Remmers en Krijgh daar nog twee doelpunten aan toe. In de tweede helft kwam er wat meer gevaar uit de Antilliaanse ploeg. Niet temin bleef BW technisch en tactisch SJerker. Na 21 minuten bracht Van Beurden de stand op 40 en enkele thinuten later werd het door Hey- Jdans 50. Een snelle combinatie bracht Heyliger in de 30ste minuut in vrije positie voor het BVV-doel, van Waaruit hij Saris met een prachtig Schot passeerde (51). De samenstelling van het Kikvorsen- zevental, dat Zondag 6 Juli in het Gof- fertstadion te Nijmegen tegen de Bel- g'sche Dolfijnen speelt, luidt; Doel: Van Gelder (HZ en PC). Achter: Braasem (Haarlem), Sievers 'HZC) en Bijlsma (Haarlem). Voor: Korevaar (Merwede), Van Feg- gelen (Meeuwen) en Smol (HZ en PC). Advertentie ware vechtersmentaliteit nog niet heeft kunnen opbrengen en verder natuurlijk Rik van Steenbergen, die wat étappes voor zijn ploeg zal gaan winnen. Méér verwachtingen koestert men, ondanks mogelijke beloften van Close, De Hertog en Neyt. in het Belgische kamp niet. Vergeet de gele trui! Over Nederlandse kansen te spreken in verband met een overwinning in deze Tour de France, ware een misvorming van de realiteit. Er circuleren zo hier en daar nog enthousiaste verwachtingen met betrekking tot gele truien e.d. en er is zelfs een speciale premie uitgeloofd voor het geval dat dat mocht gebeuren. Wij zijn er echter vierkant vóór om voor alles maar eens niet meer te denken aan die gele-trui-roes van Dax. Niet alleen komen we dan in het straatje van ploeg leider Pellenaars, die de buitenlandse collega's (tot hun diepe teleurstelling) niet meer dan voorzichtige uitspraken laat noteren, maar bovendien zullen we ons daarmee grote desillusies besparen. Pessimistisch zijn we uiteraard niet gestemd. De homogeniteit van deze equipe, de speciale kwaliteiten van ver schillende dezer renners en hun lijst van prestaties in de loop van dit seizoen behaald, rechtvaardigen een bescheiden vertrouwen ten volle. Wij durven gerust de bewering voor onze rekening nemen dat Wim van Est bijvoorbeeld zelden zo sterk heeft gereden als juist de laatste weken. Dat begon 18 Mei met zijn zege in de Ronde van Belgisch Limburg; 25 Mei volgde BordeauxParijs; 5 Juni de eerste tijdrit van de Ronde van Ne derland; 8 Juni de tweede tijdrit plus de zege in het eindklassement van de Ronde; 15 Juni de tweede plaats met een centimeter verschil tegen een sprin ter als Dekkers in het kampioenschap op de Cauberg. Dat zijn recht- en ronduit beloften. En er zijn er meer; op alle wapens. Denk aan Nolten in de Route de France, speciaal in de bergen; aan Faanhof, de slagvaardige sprinter; aan de taaie, eer- zuchtige Van Breenen, de sierlijk rijden de Voorting en de jonge Roks; aan onze kampioen Hans Dekkers, die sinds het vorig jaar zoveel heeft geleerd en last not least aan Wagtmans, die in onze ploeg een belangrijke rol kan spelen, wanneer hij tenminste niet de weerslag ondervindt van zijn succesvolle, maar zware voorseizoen. En voor het overige nogmaals: geen overdreven angst voor die grote mannen, die gelijk we U heb ben uiteengezet, even kwetsbaar zijn als wie dan ook. Onze renners kunnen daar zo nu en dan wel eens dankbaar gebruik van maken Maar vooral geen opge schroefde verwachtingen t.a.v. deze jonge ploeg, waarvan de gemiddelde leeftijd niet meer dan 25 jaar is en de gemiddelde wedstrijdervaring in het milieu der professionals nauwelijks anderhalf seizoen bedraagt. Het is maar dat U het weet! JAN COTTAAR 1e en 2e étappe BREST-RENNES 245 km. RENNES-LE MANS 185 km. o Bagnotes Alencon Guingamp Lamballe StBrieux oFougères ftrë Beaumont o »- -laval LE MANS Sablé^v-N^ oCarhaix auban de Bret o Chateaulin Lorierrl Chateaubriant o Redon o la Flèche CARTO De dokter van Koblet heeft hem uit drukkelijk verboden deel te nemen aan de Tour de France. In het belang van zijn gezondheid, die veel te wensen over laat, is het absoluut noodzakelijk, dat de renner twee weken lang rust neemt. De tweede beslissingswedstrijd tussen ADO en Wilskracht zal weer op het Z.F.C.-terrein te Zaandam worden ver speeld. De ontmoeting is voor Zondag a.s., des middags half drie vastgesteld. Bij de Amsterdammers was er na de be slissingswedstrijd te Zaandam voorkeur om de volgende ontmoeting in Haarlem af te handelen, maar in verband met de internationale honkbalwedstrijd Neder landBelgië in de Spaarnestad heeft de K.N.V.B. tegen vaststelling van deze wedstrijd in Haarlem terecht bezwaar gemaakt. Dit wordt dan de laatste wed strijd om de begeerde plaats in de derde klasse van de K.N.V.B., want wanneer opnieuw gelijk gespeeld mocht worden en ook de viermaal 7!é minuut verlen ging geen uitsluitsel geeft, promoveert Wilskracht door een beter doelgemiddel- de in deze promotiecompetitie. De hoofd stedelingen noteren nu vier doelpunten vóór en drie tegen in deze drie wedstrij den, terwijl bij ADO de cijfers juist andersom zijn. Het goede spel van de keepers van ADO en Wilskracht tijdens de af mattende promotiestrijd, die Zondag j.l. op het ZFC-terrein te Zaandam onbeslist is gebleven, werd, zoals in het desbetreffende vei slag viel te lezen, dermate gewaardeerddat beide doelwachters een tuiltje bloe men kregen aangeboden. We mogen aannemen, dat ook van Heemskerk- se zijde bewondering voor deze keepers heeft bestaan maar het fleu rig huldebetoon werd desondanks niet gebracht door een Heemsker kenaar, zoals onze verslaggever schreef. En we dienen daarom die éne héél enthousiaste Amsterdamse supporter de eer te geven, die hem toekomt, i.e. de eer van de sympa thieke bloemen-geste LONDEN, 23 Juni. Het internatio naal bekende tennistournooi te Wimble don is Maandag begonnen. In de eerste ronde van het heren enkelspel onder vond Rinkel (Ned.) niet veel tegen stand van Specht, Oostenrijks speler nr. drie, die geen vat kon krijgen op de harde smashes en zuivere volleys van onze landgenoot en in drie sets verloor. De cijfers waren 6-2, 6-1, 6-4. Ook Van Swol heeft de eerste ronde van het heren enkelspel op goede wijze doorstaan. Hij sloeg de Australiër Hop man met 6-0, 7-5, 6-3. Met zijn harde forehand drives en onhoudbare smashes passeerde hij de tengere, maar kwieke Australiër keer op keer en pas in de tweede set leverde Hopman enige te genstand van belang, toen hij zich met tactisch „schaaktennis" ging verdedigen. Onze landgenoot Dehnert is echter in de eerste ronde van het heren enkelspel uitgeschakeld door de vroegere Britse Daviscupspeler Walton. Het begin van de partij was voor Dehnert, die met goed geplaatste drives vanuit het ach- e Luc if er: Op wie stem e ROXY; Ik JiJ) In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Til burg is op 69-jarige leeftijd overleden mgr. J. W. J. M. Pams, oud-apostolisch vi caris van Menado en titulair bisschop van Trisipa. Mgr. Panis werd geboren in Dongen op 29 Juli 1882. 21 Dec. 1909 werd hij priester gewijd. Een jaar later vertrok hij als missionaris naar de Phi- lippijnen, waar hij gedurende dertien jaar pastoor was in verschillende pa rochies van Mindanao. In 1923 volgde zijn benoeming tot apostolisch prefect van Celebes. Toen in 1937 Celebes gesplitst werd, kreeg mgr. Panis de zorg over het Noordelijk deel met als titel apostolisch vicaris van Menado. De gezondheid van mgr. Panis werd ernstig geschokt gedurende de oorlogs jaren 19421945, toen hij in een Japans concentratiekamp verbleef. In 1946 kwam hij in het vaderland terug, na zesendertig jaar missiearbeid. Hij vroeg ontheffing van ziin ambt. Mgr. Panis was toen titulair bisschop van Trisipa. Als blijk van verdienste nam Z. H. de Paus hem. na ontheffing uit zijn ambt, op in het college van assistent-bisschop pen bij de Pauselijke Troon. In 1927 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De plechtige Requiemmis zal Donder dag half tien worden opgedragen in de kapel van het missiehuis aan de Breda- seweg te Tilburg, waarna bijzetting volgt op het kerkhof der Missionarissen van het H. Hart. De Groninger tricotage-industrie zal dit jaar geen twee pet. vacantietoeslag uitkeren. De tricotage-industrie ver klaarde hiertoe niet te kunnen over gaan, gezien de slechte financieel- economische omstandigheden. De arbeiders hebben blijkens de des betreffende C.A.O. geen recht op deze vacantietoeslag. Toch zullen zij in ver scheidene plaatsen in de provincie Groningen protestvergaderingen bij eenroepen. terveld zijn tegenstander bestookte. Walton was echter niet te vermoeien en toen Dehnert steeds meer fouten ging maken werd het duidelijk, dat de Engelsman met zijn betere controle de overwinning zou behalen. Walton won met 4-6, 6-3, 6-3, 6-4. Ruim 12000 toeschouwers hebben te Schijndel van de internationale motor wedstrijden genoten. De uitslagen wa ren: Internationale klasse boven 125 cc: 1. Baeten (Belg) met „Sarolea" 26 min. 10,9 sec; 2. Archer (Engeland) met „Norton" 26.33.2; 3. Klink (Helmond) met „BSA" 26.40.6. Hoofdklasse tot 125 cc (nationaal): 1. Schram (Amsterdam) met „Eysink" 41 min. 25.4 sec; 2. Meynen (Utrecht) met „Eysink" 41.40.9; 3. Selling (Amster dam) met „Eysink" 42.37.8. Verschenen is een prospectus voor het seizoen 19521953 van het Concertge bouworkest. De plannen voor dit sei zoen zijn ontworpen door mr. G. Landré, die daartoe opdracht had gekregen van de Commissie van Vier, die de nieuwe status van het Concertgebouworkest voor bereidt. Mr. Landré heeft daarbij voort durend overleg gepleegd met de vaste dirigenten van het orkest. De Commis sie van Vier heeft de plannen goed gekeurd. Als dirigenten treden op Eduard van Beinum, Rafaël Kubelik, Pierre Mon- teux, Josef Krips, Ferenc Fricsay. Uit de programma's voor de zestien Woens dag- en Donderdagavondconcerten no teren wij eerste uitvoeringen van: Con cert voor orkest van Kodaly, „Der Wein". concert-aria van Alban Berg, Concert voor orkest van Hilding Rosen berg, Symphonie no. 2 van Creston. Op een van de acht Zondagmiddagconcer ten wordt voor hat eerst het Piano concert van Theo Bruins gespeeld (door de Componist) Zaterdagmiddag zal in een buitenge wone vergadering van de gemeenteraad van Delft officieel afscheid worden ge nomen van mr. G. E. van Walsum als burgemeester, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam. Na de raadszitting is er een receptie. Maan dagavond zullen de plaatselijke vereni gingen met een défilé langs het Delft- se stadhuis afscheid van de heer en mevr. Van Dalsum nemen. Het huis van Jacob Cats, toeristische bezienswaardigheid tussen Den Haag en Scheveningen, bestaat precies 300 jaar. In Juli 1652 leverden de bouwmeesters het orn aan de raadspensionaris. Thans nog komen vele vreemdelingen kijken naar de plaats waar een brok Nederlandse litteratuur ontstond. Ook in het heden bleef het Catshuis een plaats, waar de kunst wordt beoefend, al is het dan geen litteratuur maar dans. De huidige bewoonster van het huis, de dan seres Puck Goekoop—Santhagens, heeft er haar balletschool gevestigd en geeft op zomeravonden uitvoeringen met haar leerlingen. Als elfen bewegen de dan seresjes zich over het gazon en wij twijfelen er niet aan, dat zelfs Vader cats dit bevallig spel met een welgevallig oog zou hebben aanschouwd. Zes Europese landen staan op het programma van negentien Amerikaanse meisjes van negentien en twintig jaar, studenten van het grote „Stephens Col- leg's" te Columbia: tien dagen Engeland, zes dagen Nederland, drie dagen België, vijf dagen Zwitserland, zestiep dagen Italië en vijftien dag-en Frankrijk. 11 Juni hebben ze zich ingescheept in New York en 5 Augustus keren ze Europa de rug toe in Le Havre. Maan dag hebben ze hun eerste dag in de Nederlandse hoofdstad doorgebracht. Wat de meisjes hier opvalt? De hel derheid van straten en huizen. Het feit, dat ze in tegenstelling tot Amerika in de bioscopen mogen roken, het heer lijke voedsel, de grote hoeveelheden, waarin het wordt opgediend en „de ongelooflijk lage prijzen". In Amerika betalen ze voor de meeste artikelen precies hetzelfde aantal dollars, dat ze hier aan guldens uitgeven. En aangezien ze bijna vier guldens krijgen voor iedere dollar, lijkt de meisjes alles vier maal zo goedkoop. Getrouw aan de traditie trekt ieder jaar op 24 Juni in Laren de St- Jans processie uit. Aan Laren, het oudste van de Gooise dorpen, is het privilege gewaarborgd, dat op St. Jansdag de katholieken de H. Eucharistie in plech tige processie mogen uitdragen langs de landelijke wegen, begrensd door land huizen en zomertuinen, tot boven de rustplaatsen van Larens voorvaderen. Ook vandaag was weer niets nagelaten om de weg waarlangs de kleurrijke processie trok zo prachtig mogelijk te versieren. Majestueuze erebogen, om strengeld met groen en bloemen en ver der de gehele weg langs fraaie guirlan des en slingers, afgewisseld met wim pels, toonden aan wat deze katholieke bevolking over heeft voor de viering van het patroonsfeest van haar basiliek. De basiliek was prachtig versierd met kleurrijke wimpels en een schat van bloemen en groen. Vanmorgen om 9 uur werd hier de Pontificale Hoog mis opgedragen door deken H. Frank uit Hilversum. Tijdens deze Mis be gonnen de bedevaartgangers zich op te stellen op de Brink en het Kerkplein, zodat daar reeds een enorme drukte heerste. Na de Pontificale Hoogmis trok de processie, voorafgegaan door het zilveren kruis, uit. Weer gingen leden van tal van corporaties en ver enigingen vooraf aan het Allerheiligste, dat gedragen werd door deken Frank en omstuwd werd door een talrijke schare acolieten, geestelijken en toorts dragers. Tot degenen, die in de proces sie meëliepen, behoren de bisschop coadjutor, mgr. dr. B. Alfrink en zijn secretaris, tal van heren geestelijken, minister prof. dr. J. R. M. v. d. Brink en de burgemeester en de oud-burge meester van Laren. Achter het Aller heiligste liep een groot aantal afgevaar digden van Larense verenigingen. Na de predicatie op het kerkhof, die werd gehouden door pater De Greeve uit Voorschoten, vertrok de stoet om omstreeks kwart over een weer naar de basiliek. Evenals op de heenweg hadden zich wederom duizenden langs de weg ge schaard. Velen aanschouwden het ge heel met devote aandacht. Het Aller heiligste werd ter aanbidding op de Advertentie „Eén van de belangrijkste problemen van de tegenwoordige tjjd is wel, hoe niet aileen het welvaartspeil in de hoger ontwikkelde landen kan worden gehand haafd of zo mogelijk verbeterd maar vooral ook hoe dat peil in de min der ontwikkelde gebieden kan worden verhoogd". Dit was de aanhef van een rede over „de betekenis van Margarine voor de Voedselvoorziening", waarmede dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V., de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering inleid de. Volgens spr. zal het reeds moeilijk genoeg blijken de levensstandaard van de staag groeiende bevolking te hand haven op het huidige peil. Omtrent de vooruitzichten op lange termijn was hij echter niet al te pessimistisch, want hij heeft vertrouwen in de vindingrijkheid van de mens. Wijzend op het feit, dat overal ter we reld het gemiddelde verbruik van eet bare vetten per hoofd nauw verband houdt met het algemene welvaartspeil, vestigde spr. er de aandacht op, dat dit nauwe verband tussen het welvaartspeil en het vetverbruik mede de enorme stij ging (met ca, 100%) verklaart van de totale vraag naar vetten in de 19e en 20e eeuw, met name in West-Europa en de V.S. Het aanbod uit de bronnen van ouds her: varkensmesterij, vetweiderij en melkveehouderij om in deze enorme vraag te voorzien is echter weinig elas tisch. De productie van boter wordt be perkt door natuurlijke factoren en het stijgende verbruik van verse melk. De enorme hoeveelheden eetbare vet ten, waaraan met het stijgen van de welvaart en de groei der bevolking be hoefte was, konden alleen worden ver kregen, door uitbreiding van de produc tie van oliehoudende zaden. In vloeibare vorm beantwoordden de oliën, hieruit verkregen, niet aan de eisen die de meeste verbruikers stelden. Wat zij no dig hadden, was een vet in vaste of smeerbare vorm. Het ls de margarine- industrie geweest, die in deze behoefte heeft voorzien. Bij het doen van een keuze tussen bo ter en margarine behoeft de consument zich volgens dr. Rijkens niet te bekom meren 0m verschillen in voedingswaar de, daar hiervoor geen aannemelijke gronden bestaan, hetgeen uit verschil lende onderzoekingen is gebleken. Het prijsverschil tussen boter en margarine hangt uiteraard af van de grootte van het aanbod van beide producten en mede van de hoeveelheid melk die tot boter wordt verwerkt. Door diverse oorzaken, zoals stijging van het verbruik van melk, grotere pro ductie van kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder is de wereldproductie van boter thans 16% lager dan vóór de oorlog. De productie van margarine daarentegen is vergeleken met 1938 met ca. 86 pet. gestegen. De wereldbevolking nam sedert 1938 toe met ongeveer 14 pet. Gezien deze aanhoudende groei van de wereldbevolking en de beperktheid van de beschikbare hoeveelheid land bouwgrond, zal het steeds meer nood zakelijk worden de grond zodanig te ge bruiken dat een maximum aan voedings waarde wordt geproduceerd, ook ai zou de voeding daardoor iets moeten inboe ten aan verscheidenheid of aantrekke lijkheid, aldus dr. Rijkens. Spr. was er van overtuigd, dat on danks beperkende wettelijke bepalingen in verschillende landen de afzet van margarine en eetbare vetten zich in de toekomst nog voortdurend zal uitbrei den. Hij motiveerde dit als volgt: Melk is een voedingsmiddel van uit zonderlijke waarde en ook de in vlees aanwezige eiwitten hebben eigenschap pen welke de plantaardige eiwitten mis sen. Een omvangrijke productie van melk en vlees zal daarom altijd nodig blijven. Toekomstige geslachten echter, die wellicht te kampen zullen hebben met gebrek aan graan, melk en vlees, zullen geen onnodige offers aan land willen brengen alleen voor de productie van boter, welke geen hogere voedings waarde heeft dan plantaardige vetten. Een steeds dichter bevolkte wereld zal dan ook gedwongen worden de produc tie van boter te verminderen, omdat zij eenvoudig de daarvoor nodige hectaren niet meer kan missen. Dr. Rijkens wees er tenslotte met na druk op, dat hij niet wilde pleiten voor enigerlei maatregelen om de productie van boter te beperken. Het feit, dat er in de gehele wereld een toenemende behoefte aan melk en kaas bestaat ea lange tjjd ongetwijfeld ook nog een grote vraag naar boter maakt, dat dc veehouderij de toekomst met groot ver trouwen tegemoet kan zien. De bedoeling van mijn betoog is ge weest, aldus besloot dr. Rijkons, de aan dacht te vestigen op het belang van een rationeel gebruik van de grond en uit drukking te geven aan de bij Unilever bestaande overtuiging, dat de vraag naar margarine steeds verder zal toenemen, naarmate de wereldbevolking groeit. loggia uitgesteld. Dan werd het Te Deum gezongen. Pastoor J. J. Brouwer sprak het St. Jansgebed uit en na het zingen van het Tantum Ergo werd on der bazuingeschal en tromgeroffel de zegen met het Allerheiligste gegeven. Zoals bekend, krijgt de K.L.M. in de loop van 1953 o.a. een vrachtvliegtuig, n.l. de Douglas DC 6a. Thans blijkt uit een mededeling van de K.L.M., dat deze maatschappij twee toestellen van dit type heeft besteld. Zij zullen wor den genoemd naar wijlen generaal C. J. Snijders en naar dr. I. R. M. H. Damme, twee figuren die zich voor de Nederlandse burgerluchtvaart grote verdiensten hebben verworven. Zoals is medegedeeld, heeft de K.L.M. tien Lockheed „Super Constel lations" verkeersvliegtuigen besteld. Deze vliegtuigen, voorzien van „Com pound" (zuigermotoren met turbines, die de uitlaatgassen in extra pk's omzetten) zal in Augustus a.s. in Ame rika de eerste vlucht maken. Deze comfortabele viermotorige machine, die een snelheid heeft van 590 km. per uur en die grote afstanden zonder tus senlanding kan afleggen, is reeds in groten getale besteld door elf verschil lende luchtvaartmaatschappijen. MARKT PURMEREND, 24 Juni Eieren: 3500 kippeneieren 1516' per 100 St., 1000 eendeneieren 10 per 100 st. Veemarkt: 533 runderen. 197 vette koeien 2.35—3.05 per kg, 232 geide koeien 625800 per st., 92 melkkoeien 6751025, 12 stieren 6751760, 28 vette kalveren 165300, 518 nuchtere kaiveren, v. d. si. 4894, v. d. fok kerij 60135; 116 vette varkens v. d. sl. 2.062.22 per kg; 625 varkens, magere var kens 50—96 per st. biggen 4860 en 62—86: 18 fokzeugen 375—550; 520 schapen, vette 90145, lammeren 56—80; 42 bokken en gei ten 1060; 23 paarden 6251025; totaal aan tal dieren 2423. Pluimveemarkt: 2100 oude kippen en ha nen (witte en rode) 2.102.25 per kg; 200 oude kippen en hanen (blauw) 2.202.35; 250 jonge hanen (blauw) 2.85—2.95 2500 jonge hanen (witte en rode) 2.252.40; 200 eenden 1.25—1.75 per st.; 500 konijnen 1.00 8.00. VEILING POELDIJK, 23 Juni Tomaten A 9.00—9 90, B 8.80—9.30, C 8.80—10.00, CC 7.50—8.70 per bak v. 12(4 kg. Aardapp., grote 3.404.15, poters 3.103.55, grof 3.00 3.45, per kist van 25 kg. Frankenthalers 2.65 3.05, Alicante 2.95, Golden Champion 5.20, aardbeien 0.551.55, rode bessen 0.370.66, pruimen: Juny Blood 0.651.20, Golden Ja pan 1.301.65; andijvie 0.100.23, postelein 0.050.09',4, princessebonen 1.101.50, snij bonen 1.101.30, tuinbonen 0.210.29, was- uien 0.24. rabarber 0.05140.06, peulen 0.52, peen 0.16, kromme komkommers 0.120.18, alles per kg; perziken (2) 0.360.38, (3) 0.21—0.32, (4) 0.16—0.22, (5) 0.10—0.15, (6) 0.0514—0.08; bloemkool (6 0.25—0.29, (8) 0.17—0.28, (10 0.13—0.20, (12 0.10—0.14, (15) 0.080.0814; komkommers A 0.170.19, B 0.11—0.15. C 0.09—0.11; Aubergine 0.380.61; paprica 0.120.23; netmeloenen 0.850 95, suikermeloenen 3.00; pruimen: Juny Blood 0.0514—0.0814, Golden Japan 0.13—0.20, On tario 0.070.10, Blue Belgique 0.12—0.21, al les per stuk; sla A 8.10, pepers 0.45—0.55, per 100 stuks: peen 200.0023.00, uien 6.00, kroten 4.004.75, sjalotten 5.00, alles per 100 bos. VEILING TIEL, 23 Juni Aardbeien, Deutsche evern 64—82. 48—73, 2131; Ma dame Moutot 5888, 3151; Kersen: mei kersen 60—70, 44—62, 10—30; b rood 22—30, vroege meikersen (Duitse) 6372, 4865, 19 —35; Rode bes 4070, 3040; Zwarte bes 64—70; Framboos 110—170, 36—100. ABBEKERK 25 te Adelaide verw ALCHIBA p. 24 St. Paulsrock n. Rott. ALDEGONDA 23 te Haiphong. ALNATI p. 24 Kp. St. Vine. n. B. Aires. ALPHARD 24 te Recife. ALPHERAT 22 te Quebec. AMPENAN 24 te Mars. AMSTELKERK p. 24 Wight n. Bordeaux. AMSTELLAND 23 te Bahia. ANNENKERK 24 v. Aden n. Rott ARENDSKERK 23 v. Bremen n. Antw. ARGOS p. 24 Finisterre n. Tanger. ARIADNE 24 te Istanboul. ARKELDIJK p. 24 Scilly n. New York. ARMILLA p. 24 Cp. VareUa n. Pladju ATLAS p. 24 Finisterre n. Amst. AVERDIJK p. 24 Keywest n. New Orleant. BACCHUS 23 v. Cur. n. Mobile. BALI p. 24 Guardafui n. Djak BARENDRECHT 24 v. Suez n. Singapore. BENGKALIS p. 24 Sabang n. Colombo. BENNEKOM 24 te Mollendo. BREDA p. 24 Azoren n. Pt. of Spain. CALT DELFT p. 24 Ouessant n. Rott. CALt! HAGUE p. 24 Kreta n Sidon. CALT NED p. 24 Malta n. Sidon. CALT. PERNIS p. 24 Gibr, s. Rott. CALT. RUPAT 23 nog te Plymouth. CALT. UTRECHT p. 24 Kp. Gata n. Sidon. CASTOR 24 te Aruba. CELEBES p. 24 Socotra n. Fondicherry. CERAM p. 24 Glbr. n. Santander. CERONIA 23 v. Singapore n. Cochin. CLEODORA p. 24 Mogdisu n. Bahrein. COTTICA p. 23 Azoren n. Plymouth. DANAE 23 v. Barcelona n. Oran. DELFSHAVEN p. 23 Kp. Fno n. Savana DELFT 23 te Coquimbo. DIDO 24 te Amst. DRENTE 24 te Port Said. ELMINA 23 v. Dakar n. Amst. ENA 24 v. Suez n. Mombassa ENGGANO p. 24 Kp. del Armi n. Calc. EOS 24 te Chalkis. ERINNA 24 te Miri. ESSO AMSTERDAM 23 v. Aruba n. Rott. FLEVO 23 v. Bremen n. Aarhuus. GADILA 23 te Singapore. GAROET 23 v. Charleston n. Newportnews. GORDIAS p. 24 Finisterre- n. Alexandrie. GROOTE BEER p. 24 Cp. Race n. Hallfax. HAARLEM 24 te Rott. HAULERWIJK 23 v. St. Laurens n. Ned. HEEMSKERK 24 te Bremen. HELDER 24 v. Pto. Barrios n. Tampa. HELICON 24 v. Kingston n. Jacmel HYDRA 24 te La Guaira. ITTERSUM 23 v. Nordenham n. Canada. J. V. OLDENB. p. 23 Thursday-eil. n. Sur. KEDOE p 23 Timor n. Sorong. K1ELDRECHT p. 24 Stromboli n. Genua. KOTA INTEN 24 te Belawan. LARENBERG 28 te Rott. verw. LAWAK 23 v. Colombo n. Bombay. LEERDAM 25 te Halifax verw. LEMSTERK. p. 24 Dondrahead n. Bombay. LEOPOLDSK. p. 24 Djecfdah n. Aden. LEUVEKERK 24 te Bahrein. LOMBOK p. 23 St. Helena n. Kaapstad. MAAS 23 te Antw. 25 te Amst. MAASLAND p. 23 Bahia n. Montevideo. MADOERA p. 24 Gibr. n. Amst. MALEA p. 24 Kp. Bon n. Engeland. MANOERAN p. 24 Finisterre n. Djak. MARKEN p. 24 Singapore n. Colc. MATARAM 23 v. Singapore n. N. Orleans. MENTOR 24 te Bremen. MIDAS p. 24 Kp. St. Vine. n. Rott. MOLENKERK 24 v. Teneriffe n. Kaapstad. MUIDERKERK 24 te Mozambique. MYONIA 24 te Pladju. N. AMSTERDAM p. 24 Sable-eil. n. N. York. NIGERSTROOM 24—25 te Freetown. ODYSSEUS 24 te Genua. OlClALA 23 v. Bais n. Miri. ORION p. 24 Dungeness 25 te Rott. PAPENDRECHT p. 24 Bon n. Landsend. PLATO p. 24 Gibr. n. Oporto. POLYPHEMUS p. 24 Gibr. n. Amst POSEIDON 24 v. Marac. n. Ciud. TruJUlo. PR. ALEXANDER 6 Juli te Rott. verw. PR. MAURITS 4 Juli te Rott. verw. PR. WILLEM II p. 23 Cp. Pine n. Rott. PR. WILLEM V p. 24 Cp. Race n. Montreal. RAKI p. 23 Azoren n. Willemstad. RIOUW 24 te Kuweit. RODAS 23 v. Cur. n. Balboa. ROTTI 24 v. Suez n. Amst. RIJNLAND p. 24 Ouessant 26 te Amst SAPAROEA p. 24 Finisterre n. Rott. SARPEDON 24 te Cp. Haitien. SCHIE p. 24 Burlins n. Amst. SINGKEP p. 24 Finisterre n. Amst. SLIEDRECHT 23 v. Nynashamn n. Oran. SLOTERDIJK p. 24 Guardafui n. Belawan. SOESTDIJK p. 24 Kreta n. Halifax. ST. MAASTR. p. 24 Finisterre n. Savona. ST. SCHIEDAM 24 v. Narvik n. Rott. ST. VLA AR DIN GEN p. 24 Fastnet n. Rott. STENTOR 24 te Rott. STR. MAKASS. p. 24 Trist. Cunhan n. Rio. TABINTA 22 te Los Angeles. TAMO 24 te Vllssingen. TARIA 24 te Singapore. TELAMON 24 v. Pto. Cabello n. Bonaire. TERNATE 23 v. Singapore n. Rott. TEUCER p. 24 Daedalusrif n. Aden. TEGELBERG 24 v. Singapore n. Mauritius. TIBERIUS 23 te Demarara. T JIT J ALEN GKA 24 te Penang. TJIWANGI 23 v. Singapore n. Hongkong. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.18 gewijde muziek, 7.45 Prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.55 vrouw, 9.00 zieken, 9.25 gram., 10.15 gram., 10.30 morgendienst, 11.00 gram., 11.30 idem, 12.00 bas en piano, 12.33 gram., 12.37 Geref. kerkdienst. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Thuisfront, 13.20 geva rieerde muziek, 13.50 gram., 14.45 meis jes, 15.00 piano en viool, 15.30 gram., 15.40 clavecimbelrecital, 16.00 Jeugd, 17.20 orgelspel. 17.40 tenniskampioenschappen Wimbledon, 17.50 militair vraaggesprek. 18.00 nieuws, 18.15 Zigeunerkwintet, 18.30 R.V.U.: Dr. J. Schouten; Enige mense lijke instinctenHet woninginstinct, 19.00 Verkiezingsuitslagen en gram., 19.15 boek, 19.30 gram.. 19.40 Radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 Verkiezingsuitslagen en grant.. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 Verkiezingsuitslagen en gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.18 orgelspel. 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA; 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 :>olitiekapel, 12.33 platteland, 12.38 piano-duo, 12.55 kalender, 13.00 nieuws. 13.15 dansmuz., 13.50 gram.. 14.00 gespro ken portret., 14.15 Omroeporkest en so list. 15.00 kinderkoor, 15.20 Drie. en vierhandig pianospel, 15.30 zieken. 16.00 jeugd. 17.15 accordeonmuziek. 17.40 Ronde van Frankrijk, 17.50 Jeugduitzending: Dierenverhalen uit Toradja-land, 18.00 nieuws, 18.20 actualiteiten, 18.35 lichte muziek, 19.00 Gemiste kans, causerie, 19.15 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Verkiezingsuitslagen en gram., 23.00 nieuws, 23.15 Verkiezings uitslagen en gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.25 gevarieerde muziek, 18.20 lichte muziek, 20.00 Schots orkest. BBC, light programme, 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek. 15.00 lichte muziek, 15.45 arbeldersorkest, 16.30 operamuziek, 17.30 lichte muziek, 19.30 verzoekprogram ma, 21.30 verzoekprogramma. 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muziek, 13.25 geva rieerde muziek. 14.50 kamermuziek, 15.50 Hollandse muziek. 16.30 filmmuziek, 17.45 orkestconcert,19.45 lichte muziek, 20.00 operamuziek, 21.25 orkestconcert, 22.35 dansmuziek, 23.00 lichte muziek. 23.20 gevarieerde muziek, 0.30 kamermu ziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 Instrumentaal kwintet, tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk, 21.15 Ethnische muziek, 22.1! strijkkwartet. 484 m.: 12.00 lichte muziek. 20.15 or kestconcert. FRANKRIJK, nationaal programma, 249 en 347 m.; 12.00 orkestconcert. 19.01 orkestconcert. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. N.T.S.; 21.00 Verkiezingsuitslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5