Bondgenoten der V.N. behoeven niet geraadpleegd te worden stemde Vandaag C Nederland Tussen neus en lippen Morgenochtend EXTRA-EDITIE Twintig jaar voor roof moord onder viaduct Tot hoofd en hart Jl AMERIKAANSE MINISTER VAN DEFENSIE VERKLAART: 46 doden bij trein- overval in Z.-Korea Mislukte aanslag op Syngman Rhee Pleegde generaal zelfmoord? NIEUWE RUSSISCHE NOTA AAN ZWEDEN GERICHT Afschuwelijke zaak te Almelo berecht Gelovige Tsjechen verraders De Tour vertrokken Kabinet dient ontslag in Geen warm zomer weer in zicht uee nuftftiü oefrntjeu brn/f Het weer WOENSDAG 25 JUNi 1952 76ste JAARGANG No. 25412 BRITSE LABOURPARTIJ ONGERUST EN ANDERE MENING TOEGEDAAN De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Lovett, heeft Dinsdag verklaard, dat de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs de luchtstrijdkrachten op Korea in uiterste noodzaak vergunning zouden kunnen geven communistische bases in Mandsjoerije te bombarderen. In antwoord op vragen zei Lovett, dat het niet nodig zou zijn, de bondgenoten in de V. N. te raadplegen. Dat het commando van de V. N. vergeldingsmaatregelen zou kun nen nemen, als de communisten een grootscheepse luchtaanval op de verbonden legers ontketenden. Zijn verklaring hield geen wijziging in de politiek in, zo besloot hij. Labour ontstemd Am. generaal in Japan aangevallen Tijdens toespraak te Pusan Brits-Amerik. overleg Koreaanse oorlog Dodelijk gewond aan getroffen Koning Talal terug naar Jordanië Donderdag vertrek uit Zwitserland RESTAURATIE VAN DE „VEENDAM" Am. bommenwerper boven Engeland neergestort Donderdag 26 Juni zal ons blad des ochlends met een EXTRA-EDITIE verschijnen, waarin een uitgebreid overzicht van de uitslag der verkiezing zal zijn opgenomen. Ons gehele corps agenten en bezorgers zal er voor zorgen, dal deze extra-editie zeer vroeg in het bezit van onze abonné's komt. De Directie Minister van Voorlich ting hoont godsdienst De Dokkumse meisjes in badcostuum Hoge Raad verwerpt beroep DAMESPANTALONS Een eeuw Arme Zusters van liet Goddelijk Kind Hertog van Edinburgh lijdt aan geelzucht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143430 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 0. 0, W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie Behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Luchtaanval op Mandsjoerije in uiterste noodzaak enige regenseizoen Generaal James van Fleet, de com mandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft vandaag verklaard, dat. Wanneer de communisten thans een offensief zouden openen, dit waarschijn lijk een beslissende slag zou worden, die tevens het einde van de Koreaanse oorlog zou betekenen. In een overzicht Yan de huidige situatie ter gelegenheid Van de tweede verjaardag vap de Kore aanse oorlog, verklaarde de generaal tegenover verslaggevers: „We hopen, dat Se komen. We zullen ze warmpjes ont vangen en misschien dat we op deze hjjze het einde in zicht kunnen krijgen." De generaal zeide, dat er thans mindei kans op een offensief was dan iveken geleden, daar het hu ging intreden. Tengevolge van de vernieling van de centrale te Soeiho is de sterkte van de zender van radio-Pyongyang vermin derd. Te Tokio kan men dit station niet meer ontvangen. Radio Peking noch radio Pyongyang hebben tot nog toa gelding gemaakt van de bombardemen ten. Geallieerde Thunderjets van het type F 84 hebben Dinsdag de ver nietiging voltooid van twee kracht centrales bij het Tsangjing-reser- voir en twee aan de Songtsjon in Oost-Korea. Het achtste leger heeft melding ge blaakt van toenemende patrouille-activi teit langs het gehele 248 km lange front. Een geallieerde patrouille heeft ten Westen van Tchorwon ongeveer twee Uur gestreden tegen een communistische eenheid. Ongeveer 20 communisten berden gedood. Vandaag is het twee jaar geleden, dat ®Ven voor zonsopgang de eerste tanks de 38ste breedtegraad rolden en Korea in een bloedig slagveld verander den. Het aantal slachtoffers bedraagt nu al "heer dan 2 millioen, terwijl ruim een millioen burgers dakloos werden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het onderwerp van debat voor de Kagerhuiszitting van heden was ter keuze van de Labourpartjj, welke had Aangekondigd dat zij het debat wenste 'e wijden aan de kosten van het levens onderhoud. Doch op het laatste ogenblik heeft de partijleiding besloten het debat Vandaag te wijden aan de oorlog in Korea en wel voornamelijk in verhand •het de situatie ontstaan tengevolge van de bombardementen van electrische eentrales bij de rivier de Jaloe. Aan het "esluit van Labour het debat van heden Te wijden aan Korea, gingen gisteren enige boze scènes in het Lagerhuis voor af. Men vroeg Churchill om informatie betreffende de grote bombardementen *an eergisteren. AI spoedig bleek dat onder de Labourpartjj ernstige onge- Bandieten hebben gisteren een trein van de Koreaanse nationale spoorwegen aangevallen. Volgens een bekendmaking v&n het Zuid-Koreaanse leger zijn 46 Personen gedood, onder wie één Ame- Dkaanse soldaat. De bandieten namen achtig personen, naar aangenomen °rdt allemaal Zuid-Koreaanse burgers, r>angen- Be overvallers bliezen de locomotief op en wierpen vervolgens bómmen naar öe rijtuigen. Een aantal personen heeft, volgens ei'ichten uit Tokio, te Osaka in Japan en voertuig aangevallen, waarin de 'Uerikaanse bevelhebber van het Zuid- estelijke gebied, generaal Carter Clark, bezeten was. en tj6r dan duizend studenten, arbeiders rip °rd-Koreanen wierpen stenen naar he'riUt°'S Van buitenlanders ter gelegen- id van de tweede verjaardag van de oreaanse oorlog. ha h w'erP een „Molotof Cocktail" ar de Amerikaanse generaal, die, naar heeft s*ecbts lichte huidverwondingen deeia van Tokio heeft medege- dat zij in het gehele land moei- i'en ,en verwachtte. Documenten wa- ja ontdekt, die de 600.000 Koreanen in oproepen, tegen de Japanse auto- Dteiten te ageren. opgelopen. rustheid heerste over deze bombarde menten, gezien tegen de achtergrond van de pogingen te geraken tot eerj wa penstilstand. Eveneens bleek dat de Labourpartij leed aan de nu normale verdeeldheid. Terwijl Attlee als officiële leider van de oppositie zich matigde en zich beperkte tot een uiting van ongerustheid en een verzoek om meer toereikende infor matie over het gebeurde, maakte de linkervleugel van Labour gebruik van de gelegenheid om uiting te geven aan zijn anti-Amerikanisme. Attlee gaf als zijn mening, dat de bombardementen niet plaats hadden behoren te vinden zonder dat men vooraf de aan de oorlog deelnemende Westerse mogendheden volledig had geraadpleegd, zulks vooral omdat wa penstilstandsbesprekingen aan de gang zijn. Churchill, die zich uiterst voor zichtig uitdrukte en die herhaaldelijk duidelijk maakte dat hij niet over vol doende informaties beschikte om een oordeel te kunnen vormen over de gebeurtenissen, gaf als zijn mening dat het V.N.-opperbevel in Korea niet zijn bevoegdheid overschreden had en dat de bombardementen bij de rivier de Jaloe niet een wijziging betekenden in het tot heden gevolgde beleid van de Verenigde Volkeren in Korea. Churchill verklaarde dat hij niets wenste te zeggen dat zou kunnen lijken op critiek op de opperbevelhebber in Korea. Doch hij verklaarde eveneens, dat hij als regeringshoofd van een be vriend bondgenoot, zich het recht voor behield om indien hij zulk gewenst achtte, te protesteren. Doch hij bleef volharden in het standpunt dat men nog niet over voldoende inlichtingen be schikte. Deze inlichtingen worden heden gebracht door de minister van Defensie, Lord Alexander, die vanochtend uit Washington naar Engeland terugkeerde Een ongeveer zestig-jarige man heeft hedenochtend gepoogd Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, van het le ven te beroven, toen deze ter gelegen heid van het feit dat twee jaar geleden de oorlog in Korea begon, te Pusan een menigte van ongeveer zesduizend personen toesprak. De man trachtte tweemaal met een Amerikaanse revol ver op de president, te schieten, maar het wapen ketste. De aanvaller werd door de politie aangehouden en weggevoerd. Syngman Rhee zette na een korte pauze zijn rede, die hij nog pas begonnen was, voort. De aanvaller, die Westerse kleding droeg, bevond zich onder de gasten, die op een podium achter president Rhee zaten- Volgens de politie behoort de aan valler tot een geheime communistische organisatie. Amerikaanse en Britse functionarissen meldden Dinsdag dat zij in Washington zeer nuttige besprekingen hebben ge voerd over de kansen op een succesvolle bekroning van de Koreaanse bestands besprekingen. Te zelfder tijd werd door de Britse minister van Defensie Alexander ont huld, dat hij de mogelijkheid heeft on derzocht van een hetere verbinding tussen de Britse en Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiuiiiiiimii Brigade-generaal Francis Brink, hoofd van de Amerikaanse missie voor mili taire bijstand aan Indo-Chino, is Dins dagavond dodelijk gewond in een bureau van het Amerikaanse ministerie van Defensie (Pentagon) aangetroffen. Een revolver lag naast hem. De generaal is op weg naar een ziekenhuis overleden. Een beambte, die met het onderzoek naar de dood van Brink belast is, ver klaarde. dat het waarschijnlijk is, dat de generaal zelfmoord heeft gepleegd. Brink is ongeveer twee weken geleden voor staf-conferenties uit Indo-Chiri3 terug gekeerd. Vrienden verklaarden, dat hij tijdens zijn verblijf te Washington zeer gedeprimeerd was. na een inspectietocht te hebben gehou den door Korea. Aneurin Bevan deed zijn uiterste best zich gisteren op te werpen als zegsman van zijn partij, hierin onmiddellijk con currerend met de partijleider Attlee. Ongelukkigerwijze kon hij gebruijt_ ma ken van minder verantwoorde en sinds dien ingetrokken of ontkende uitlatingen van Amerikaanse regeringsambtenaren, die gezegd zouden hebben dat de bom bardementen langs de rivier de Jaloe neerkwamen op een beleidsverandering. Hij sprak over „onverantwoordelijk op treden" van het opperbevel in Korea. Churchill reageerde hier bits op door Bevan er aan te herinneren, dat de vo rige d.w.z. de socialistische regering toestemming had gegeven voor het bom barderen zelfs van doelen aan de Mandsjoerijse kant van de rivier de Jaloe, onder zekere omstandigheden. Naar A.P. meldt hebben in Washing ton verscheidene officiële autoriteiten te kennen gegeven, dat Groot-Brittan- nië evenals verscheidene andere landen via de normale militaire kanalen op de hoogte is gebracht van de plannen be treffende de massale luchtaanval op de hydro-electrische installaties in Noord- Korea. Geen van de leden van de V.N. die van dit voornemen in kennis wer den gesteld heeft op enigerlei wijze tegenwerpingen gemaakt, aldus deze regeringsautoriteiten. Koning Talal van Jordanië zal Don derdag Zwitserland verlaten en per schip uit een Italiaanse haven naar zijn land vertrekken, aldus is Dinsdag me degedeeld. De Jordaanse premier Taw- fik Pasja Aboe el Hoeda, die Maandag in Lausanne is aangekomen om de te rugkeer van de koning te regelen, zal naar Ammen terugvliegen terwijl de koning onderweg is. Intussen is nog niet? bekend van de plannen van ko ningin Zain. Zij heeft zich voor haar echtgenoot schuil gehouden sinds hij ongeveer veertien dagen geleden in Lausanne arriveerde. ngeveer vijf millioen Nederlanders hebben vandaag hun democratische plicht vervuld; men kan ook zeg gen en dat klinkt ietwat sympathieker dat zij van hun democratisch recht gebruik hebben gemaakt, tn ieder geval is overal in de lande het periodiek electoraal fes tijn in alle lust en zonder enige merkbare opwinding ver lopen. Zelfs het stemmen is bij ons nu eenmaal een stem mige aangelegenheid. Het enige uiterlijke teken van poli tieke bewogenheid bestond hierin dat bij de ingang var. de meeste verkiezingslokalen dames en heren stonden gepos teerd, die de komende adspirant-kiezers nog op het laatste nippertje via een pamfletje in een bepaalde richting tracht ten te duwen; voor de „gaande man" toonden zij opvallend minder belangstelling. In de hoofdstad kwam het enkele malen voor. dat de „sleutelbewaarder" van net stemlokaal een gat in de prille verkiezingsdag had geslapen', zodat de eerste kiezers 's mor gens om acht uur, zich de weg naar het „zelfbeschikkings recht" ingrijpend versperd zagen. In zulke gevallen wil het mm of meer folkloristische gebruik dat de voorzitter var. het stembureau de hulp van de Brandweer inroept om dc deur tot het democratische Mekka te forceren. Hetgeen dan ook is geschied, waar zulks nodig was. Want méér nog dan de klant is de kiezer koning; zolang hij nog niet ge stemd heeft uiteraard. Bijgaande foto's tonen u enkele snapshots van verkiezings bedrijvigheid. Boven ziet u no. 1 van lijst 1, prof. C. P. M. Romme, zijn ongetwijfeld weloverwogen stem uitbrengen, demissionnaire minister-president, opvallend zijn democrattsc he gezR 1^' Willem Drees, de inmiddels hooggeplaatste Nederlanders, zijn beurt af te wachten; zijn steiTwoog^j w^e van uitzonderi^ vTndaa* nie? zwaard» Drecie?6 Wft Plaats n En ïenslott<: een cornpleet Voiendams gezin ter stembus. Het kereltje, dat géln stemfn het verk?ezfn™s kapittel £temhok^. -een heerlijk zorgeloos mens: het heeft nog Het zou in de bedoeling liggen, het uit 1923 daterende 15.652 b.r.t. metende s.s. „Veendam" van de. HollandAmerika- lijn, wanneer het 31 October a.s. uit New York te Rotterdam zal zijn terug gekeerd, te gaan restaureren. De „Veen- dam" zou ingrijpend vernieuwd wor den; zo zouden er o.m. nieuwe machines in worden geïnstalleerd, terwijl ook de salons, passagiersverblijven enz. een al gehele verandering zouden ondergaan. Op het ogenblik sieren nog twee pij pen het schip; de verbouwing zou ook hierin wijziging brengen: de „Veen- dam" zou dan een „éénpijper" worden. Gisteren is ten Noorden van Londen een middelzware Amerikaanse bommen werper van het type B-500 met een be manning van elf koppen'neergestort en uitgebrand. De gehele bemanning is om het leven gekomen. De Russische minister van buiten landse zaken, Vishinsky, heeft Dinsdag een niguwe nota over de vliegtuiginci denten boven de Oostzee aan de Zweed se ambassadeur te Moskou overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat op 13 Juni twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit het Russische gebied na bij Ventspils, gelegen op de kust van Letland tegenover het eiland Gotland, hebben geschonden. De toestellen, die uit het Westen kwamen, werden door Russische vliegtuigen verdreven, zon der dat zij, tengevolge van mist en slechte atmosferische omstandigheden, konden worden geïdentificeerd, aldus de Russische nota, waarin verder wordt gezegd: „Het (Russische) ministerie van buitenlandse zaken acht het noodzake lijk, te wijzen op het karakteristieke feit, dat Russische vliegtuigen nooit de grenzen van andere landen schenden, terwijl het de laatste tijd verscheidene malen gebeurd is, dat buitenlandse toe stellen, waaronder Zweedse, de Rus sische grens hebben geschonden. Het Russische ministerie wijst de Zweedse regering op gevallen van grensschen- ding door Zweedse militaire vliegtui gen en eist, dat de Zweedse regering maatregelen neemt om herhaling hier van te voorkomen". Politieagent ar resteert zich zelf In Lissabon heeft de zer dagen een politie agent Achzelf gear resteerd. Agent Rogerio Bracinha moest het geld van vzerschillende ge vangenen bewaren. Op een kwade dag raakte hij aan het spelen en verloor. Hij leende wat van de gelden, die hij onder zijn berusting had en verloor opnieuw enz.. Tot hij diep in de schuld zat. Wel begrijpende, dat het mis was, maakte hij proces verbaal op tegen zichzelf en leverde dit plus zijn eigen persoon af op het politiebureau. Wat zer er voor over hadden Drie Tsjechische vluch telingen zijn in Denemar ken gearresteerd na een reis van ruim vierdui zend kilometer dwars door Europa. De vluchte lingen reisden per trein, mam niet op de normale wijze. Zij bet rokken tui gen het vallen van da avond hun zitplaatsen op de as van een wagon. Zo reisden ze volgens hun eigen zeggen van Praag naar Belgrado, daar zoch ten zij een trein uit, die naar Parijs ging en' van Parijs ging het door Duitsland naar Denemar ken. In Nyborg werden zij ontdekt door een spoorwegarbeider, die de assen controleerde. De vluchtelingen zullen naar Kopenhagen worden over gebracht en daar zal door de immigratie-autoritei ten' uitgemaakt worden, wat er met de vluchte lingen gebeuren moet. Kettingreactie Een koppel op hol ge slagen paarden heeft een enorme brand veroor zaakt, die een dorpje op Jutland dreigde in as te leggen. Op een akker werd een massa stro ver brand. Een hoeveelheid, die nog op een wagen lag, vatte ook vlam en toen gebeurde het volgende: het koppel paarden sloeg op hol met de brandende wagen achter zich aan. Toen het span bij de boerderij aankwam, stond de hele lading stro in lichterlaaie. De paarden renden regelrecht de stal len in, waardoor de ge bouwen vlam vatten. Hon derd varkens en tientallen koeien kwamen in de vlammen om. Voordat de brandweer de brand meester was, liep het hele dorpje gevaar door de vuurhaard aangetast te worden. De schade wordt geschat op ongeveer honderdduizend gulden. Vier personen werden licht gewond. Wormdrankje Ethiop'iërs drinken ben zine tegen „wormen" ir de maag als gevolg van het eten van rmw vlees. Daar benzine giftig en brandbaar is, heeft het ministerie voor de Volks gezondheid nogal be zwaar tegen deze medicijn en beveelt in plaats daar van „kosso" aan, een bui tengewoon bitter drankje, geperst uit de bessen vam de kosso-boom. Hoe wordt ik bedelaar? De politie te Istanboel heeft een „school voor be delaars" gesloten, waar mannen, vrouwen en kin deren les kregen in het simuleren van arm- en beengebreken en' het ge bruik van krukken. Waakkalkoen Tommy, de kalkoen van mevr. Bryske. een beest, dat vetgemest wordt, al armeerde de bazin door een luid misbaar. De vrouw vond in de tuin een hoop 'brandende vuil nis, die zij, voordat het vuur naar de woning oversloeg, wist te doven. Mevrouw Gordon uit Bar re ontwaakte door het luide gepiep vam een muis. Zij sprong in wan hoop uit bed en rende de badkamer in. Daar zag zij door de ramen tot haar grote schrik, dat de ga rage van het huis in brand stond. De auto brandde geheel uit, maar het huis liep geen schade op. Twintig jaar gevangenisstraf met af trek v.an de tijd in voorarrest doorge bracht, eiste de officier van Justitie van de rechtbank te Almelo gisteren tegen de 23-jarige kok J. C. van S., en tegen de 23-jarige vertegenwoordiger K. F. Sp„ beiden uit Zutphen. Zij pleegden op 18 Februari van dit jaar onder een viaduct in Enschede de roofmoord, waarvan de 61-jarige kolenhandelaar J. A. Boers uit Zutphen het slachtoffer werd. Wegens medeplichtigheid aan de moord werd tegen de 23-jarige serveer ster mej. C. C. M„ eveneens uit Zut phen, 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf geëist. Tijdens de zitting van gisteren bleek, dat uitsluitend roofmotieven tot deze moord geleid hebben. Van het slachtof- fer was bekend, dat hij een welgesteld man was. De daders van de moord ver keerden m geldnood en zetten, toen ze Wisten, dat J. B. de aflossing van een hypotheek zou ontvangen, samen het p ,°P' hem te beroven en desnoods om het leven te brengen. Inmiddels was in de plannen ook de serveerster C. M. betrokken, die als lok vogel dienst zou doen. Samen met de serveerster reden Van S. en Sp. op 18 Februari naar Enschede, waar J. B. ver zocht werd een middagje mee uit te gaan. J. B.. die de drie inzittenden ken de. voldeed aan dit verzoek, stapte in de auto en samen bezocht het viertal in de loop van de middag enkele café's Besloten werd, dat J. B. na het avond eten opnieuw van de woning van zijn kennissen aan de Gasfabriekstraat zou worden afgehaald. Samen met J. B. reed het tweetal ver volgens naar Almelo met de bedoeling 'onderweg de man te beroven. De moed daartoe ontbrak hun echter op dat mo- ment, zodat tenslotte teruggereden werd naar Enschede, waar onder een eenzaam gelegen viaduct in de nabij heid van de woning van de kennissen van de kolenhandelaar, deze laatste door worging met een riempje om het levem werd gebracht. De buit bleek slechts uit f 8 4 f 9 te bestaan. J. B. Tsjechen, die naar de kerk gaan, zijn „verraders" en „pro-Amerikaanse fas cisten", aldus heeft Dinsdag de Tsjechi sche minister van Voorlichting, Vaclav Kopecky, verkondigd op het openings congres van een nieuwe vereniging voor de „verbreiding van politieke en wetenschappelijke kennis". Kopecky betoogde dat „réactionnai- ren en samenzweerders" de kerken misbruikt hebben voor demonstraties tegen de regering. „Wij zullen niet aarzelen deze ver raders te bestraffen. Wij zullen niet aarzelen de z.g. heilige grond der ker ken en kloosters te betreden om hen uit hun donkere holen te roken", zo beloofde de minister. Hij vervolgde: De enige reden waarom zij de ker ken bezoeken is om hun haat tegen de volksdemocratie te tonen en voor een nieuwe wereldoorlog te bidden. Alle andere personen, die in God geloven doen dat uit bijgeloof, onwetendheid of gebrek aan opvoeding. Sommige waarnemers hier geloven dat Kopecky's redevoering misschien het voorspel is van een nieuwe aanval op de millioenen gelovige Tsjechen. (Van onze sportredacteur) BREST, Woensdagochtend. De Tour de France is vertrokken. Om kwart voor acht vanochtend is op de Place des Fusillées het feest begonnen met het tekenen van de startlijsten en de bevoorrading van de renners. Het gebeurde allemaal onder veelbelovende weersomstandigheden met een windje dat in de rug zal gaan blazen en met muzikale medewerking hoe kan het anders In de stad van de vloot van muziekcorpsen van de vloot- en marine cadetten. Een uur later werden de ploe gen aan het publiek voorgesteld. De Zwitsers, als de zegevierende overwin naars van het vorige jaar, openden de rij. Daarna volgden de Belgen, de Ita lianen en de Fransen als de drie grote moegen. Onder het spelen van het Wil helmus openden de Nederlanders de rij van de kleine equipes, waarna de vijf regionale Franse ploegen de rij sloten. Um half tien gaf de burgemeester van Brest, monsieur Chopun, het sein tot de start. In gesloten gelederen en toege juicht door tienduizenden Brestenaren begaf de stoet zich naar de Place Strass- bourg. Daar werd om tien uur het defi nitieve startschot gelost. bleek zijn overige geld thuis te hebben gelaten. Van S. stond als eerste terecht. Hij vertelde, dat het plan twee en een halve week van te voren was ontstaan. Op kalme toon deed hij zijn relaas van het gebeurde. Onder het viaduct, waar Sp„ die aan het stuur zat, een teken gaf dat het geschikte moment was aangebro ken, werd J. B„ die naast de bestuurder zat, een riempje om zijn hals geslagen en aldus gewnrgd. Wel bood de man nog enige tijd tegenstand, doch hij moest het tenslotte tegen zijn beide be lagers afleggen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het kabinet heden btj H.M. de Koningin zijn ontslag heeft ingediend. Dit omvat tevens de ontslagaanvragen van de Staatssecretarissen. De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de uitgever van prentbriefkaarten W. H. die een foto openbaar maakte van twee meisjes in badcostuum uit Dokkum, zonder dat voor die openbaarmaking toestemming was verleend door de betrokkenen. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde H. tot f 50 boete subs. 25 dagen hechte nis. De Hoge Raad heeft een beroep van H. tegen dit vonnis verworpen. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel na het wel zeer sombere begin van de zomer op Zaterdag en Zondag een weersverbetering is ingetreden, wil het met de zomer nog niet erg vlotten. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat het hogedrukgebied bij de Azo- ïen zich niet ver genoeg over West- Europa uitbreidt om de Oceaandepres sies tegen te houden, zodat de ene sto ring na de andere naar onze omgeving doordringt. Toch zijn er aanwijzingen, dat hier nu verandering in gaat komen en bestaat er een kans op enkele dagen droog weer roet geleidelijk oplopende temperaturen. Een echte periode met warm zomer weer is echter nog niet in zicht. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk hier en daar mot regen, maar morgen overdag over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.21—21.04, Maan: 8.21—23.17. Weet het geluk te vinden de kleine dingen des levens De congregatie van de „Arme Zusters van het Goddelijk Kind" bestaat 5 Augustus honderd jaar. In Nederland en Indonesië hebben de zusters een eeuw lang gewerkt aan het onderwijs. In Amsterdam hebben zij een weeshuis onder hun hoede, een U.L.O.-school en een kweekschool, waaraan een inter naat verbonden is. In Indonesië hebben zij zich ondanks veel tegenspoed met grote ijver en plichtsbetrachting van hun moeilijke taak gekweten. Het ge hele onderwijs op het eiland Banka bij voorbeeld rust thans in hun zorgzame en toegewijde handen, maar nog zijn alle problemen daar niet opgelost. Alle problemen ten spijt zal het eeuwfeest hier in Nederland met grote vreugde worden gevierd. Onder de oud leerlingen heeft zich een comité ge vormd dat alle vrouwen, die dankbare herinneringen .bewaren aan hun school tijd bij de zusters, uitnodigt tot een grote reünie op Zondag 7 September. Iedereen is welkom, maar voor de goede gang van zaken wordt men verzocht zich zo spoedig mogelijk schriftelijk op te geven bij een van de volgende dames: J. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40; A. Terwijn, Keizersgracht 259; A. v. d. Staak, Bonairestraat 34, allen te Am sterdam. Dinsdag is officieel medegedeeld, dat de Hertog van Edinburgh, de echtge noot van koningin Elizabeth de Tweede van Engeland, aan geelzucht lijdt, en verscheidene dagen het bed zal moeten houden. De Hertog van Edinburgh heeft alle afspraken voor de naaste toekomst afgezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1