HAARLEM VANDAAG NAAR DE STEMBUS I k Gronden aan Zandvoortselaan nog niet onteigend Echtpaar A. Schoorl—Verkooy vijftig jaar getrouwd Het begin voor een nieuwe De Hoop" is er BLIKSEMAFLEIDERS 101-jarige mevr. Krouwels persoonlijk naar het stembureau HERINGA WUTHRICH Bouw voor hotel met 60 bedden goedgekeurd Groeiende belangstelling voor softball Visserijgolf WOENSDAG 25 JUNI 1952 PAGINA 2 mmmm KATH. MIDDENSTAND Jaarvergadering afd. Haarlem Met de N.Z.H. door Haarlems omstreken Orgelbespeling PROCESSIE HEILOO Haarlemse bedevaart op 1 Juli SANTPOORT Studenten contra winkeliers Bedrijfsleider aan gehouden De aardbeien VIJF WAGONS GRENS OVER Albatros naar A msterdani SLEEPTROS GEBROKEN Runners gewond Buizen in brand Garnalenkotter GG 1 Ook Haarlem blijft niet achter Waterpolo-uitslagen „De Koerier" Politie-zwemsport BASKETBALL U it slagen Politievijfkamp Trawler in aanvaring met zuiger Velsen-Tennis wacht zware strijd SCHEEPSKOK LIEP KNEUZINGEN OP Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York SANCTA MARIA HEEMST F DE Vijftig jaar getrouwd Ongeluk op Breedband Reeds in de vroegte gingen zeer ve len in Haarlem naar een van de 108 stembureaux, die Haarlem ditmaal telt. om hun stem uit te brengen. Het ging er allemaal even rustig toe, maar het is vele voorzitters van stembureaux opge vallen. hoe vlug de meeste kiezers weer uit het hokje terugkwamen, waarin zij hun grote politieke daad moesten stel len. Daaruit mocht de conclusie getrok ken worden, dat men over het algemeen precies wist, op wie men zijn stem zou uitbrengen. De voorbereidingen, die de verschil lende politieke partijen getroffen had den, waren dan ook meer gedegen dan origineel of aantrekkelijk. De humor schijnt men in ons lage land helemaal niet meer te kennen. Onze fotograaf had vanmorgen een plaatje kunnen maken van de bisschop of de burgemeester, die hun stem in de grote verzegelde bus wierpen. Hij had ook de man kunnen kieken,, die de res tanten van de papieren politieke strijd had moeten opruimen; of hij zou zijn lens gericht kunnen hebben op de zwar te lijn van nonnen, die maar zeer zelden in het vroege uur het openbare leven zullen gadeslaan. Hij had ook in Overveen naar het stembureau kunnen stappen om prof. Romme te zien stemmen, die vandaag nu eens geen spreekbeurt vervult, maar wellicht Den Haag in de komende da gen wat dichter bij zou willen weten. Maar onze fotograaf prefereerde een kiekje van de oudste inwoonster van Haarlem, de 101-jarige mevr. C. Krou welsTraksel. Welgemoed ging deze, vergezeld van haar achterkleindochter f De 101-jarige Opoe Krouwels uit Haar lem, die nog zeer goed ter been is en alles zonder bril leest, kwam rustig wandelen naar het stembureau, tezamen met haar 2%-jarig achterkleindochtertje Tineke, om haar stemplicht te vervul len. Mevrouw C. E. KrouwelsTraksel brengt haar stemplicht uit op stembu reau 54 te Haarlem, haar 2%-jarig ach terkleinkind Tineke houdt zolang haar wandelstok vast. Advertentie HAARLEM Tineke naar het stembureau in het Leid- sevaartkwartier om daar voor de zoveel ste maal haar plicht als staatsburgeres te vervullen. Op de afdeling verkiezingen in het stadhuis heerst begrijpelijk wel enige spanning. Vandaag zou blijken of de cito- graaf haar werk goed had gedaan en of het systeem zou kloppen. Maar de heer Oderkerk kon in de vroege middag rus tig ademen, want er waren geen klach ten binnengekomen eiï alles bleek per fect te lopen. HAARLEM 1948 1950 1952 HEEMSTEDE 1948 1950 1952 BLOEMENDAAL 1948 1950 1952 ZANDVOORT 1948 1950 1952 1. Katholieke Volkspartij 22830 23144 3495 3665 2259 2358 873 921 2. Partij van de Arbeid 27718 28873 1962 1914 1990 1962 2037 1622 3. Anti-Rev. Partij 7963 8641 1788 1827 1557 1424 463 402 4. Christ. Hist. Unie 3790 4213 772 1080 690 934 601 681 5. Volksp. Vrijheid Dem. 8209 8840 2704 2767 2579 2693 800 775 6. Comm. Partij Nederland 9329 9412 376 350 265 196 466 300 7. Staatk. Geref. Partij 265 185 37 16 27 10 11 7 8. Kath. Nat. Partij (Weiter) 1844 1067 735 440 494 162 38 13 9. Recht, Vrijheid, Welvaart 10. Socialistische Unie 11. Jong. Cons. Verbond 12. Geref. Pol. Verbond 13. Middenstandspartij De Zandvoortse raad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Naar aanleiding van een door de raad aan het bestuur van het strandschap Zand- voort gestelde vraag over de mogelijk heid om meer gelegenheid te geven tot kamperen, was door dit bestuur ge antwoord met de mededeling, dat het daartoe voorshands geen mogelijkheid aanwezig acht. Dit schrijven werd voor kennisge ving aangenomen. Tot lid van het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" werd benoemd de heer C. J. Steenken. Het voorstel om het raadsbesluit van 1 April tot opheffing van het bouwver- bod voor de gronden langs de Zand voortselaan in te trekken, lokte scher pe critiek uit van de heer Tates (V.V.D.) omtrent de door B. en W. ter zake aangenomen houding. Het college had het besluit moeten uitvoeren. Op heffing van het bouw verbod zou nie mand duperen en volledig zijn in het algemeen belang. Men maakt de zaak nodeloos gecompliceerd. Het voorstel om het raadsbesluit van 1 April tot opheffing van het bouwver- bod voor de gronden aan de Zandvoort selaan in te trekken, lokte scherpe cri tiek uit van V.V.D.-zijde. De heer Tates Op de gisteravond gehouden jaarver gadering van de R.K. Middenstandsver. werd na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer L. v. Berkel, waarin deze de aanwezigen hartelijk welkom heette, een beknopt overzicht van het afgesloten tijdperk gegeven. Hij kon dit beknopt doen, omdat het jaarverslag van de secretaris zeer uitgebreid was. Het. financieel verslag gaf enkele opmerkin gen, die door de penningmeester vlot werden beantwoord. Bij de verkiezin gen werden de volgende heren herkozen, n.l. secretaris C. W. Straathof en de senior van het bestuur de heer G. Alders. Voor de heer Hooy, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Vos. Deze werd door de voorzitter hartelijk welkom geheten en hij hoopte, dat de verwachtingen, die men van de heer Vos heeft, bewaarheid zullen wor den. Hierna sprak kapelaan Balestra over „Standsorganisatie". Een zeer dui delijke en prettige voordracht over het werkelijk wezen van een standsorgani satie, n.l. een organisatie, welke niet alleen gericht is op het sociaal-econo mische, doch ook op het godsdienstige en culturele. De N.Z.H. heeft een folder in kleu rendruk uitgegeven, waarin op genoeg lijke manier een indruk wordt gegeven van het vele bezienswaardige, dat in het bijzonder de omstreken van Haarlem bieden. Vanaf 16 Juni tot en met 30 Augustus worden er op werkdagen rondritten met comfortabele autobussen uitgevoerd. Van Haarlem wordt gereden naar Velsen, vervolgens langs het Noordzee kanaal naar IJmuider sluizen, de Vis sershaven en de duikbootbasis, die door de Duitsers is gebouwd en thans inge richt is als kalkzandsteenfabriek en koelhuis voor haring. Via Driehuis-Westerveld wordt een bezoek gebracht aan het Openlucht theater van Bloemendaal. Door het Bloemendaalse Bos gaat de reis naar de Zeeweg langs de Kennemerduinen en de Erebegraafplaats; Zandvoort staat ook in de reisgids vermeld; langs het mooie auto-circuit wordt in een zeer matig tempo een genotvol tochtje ge maakt. Het laatste gedeelte van deze tocht, die ongeveer drie uur duurt, gaat door Bentveld en Aerdenhout, langs Kraantje Lek en het Brouwerskolkje naar Haarlem. Het programma voor het orgelcon cert op Donderdag 26 Juni, des nam. van drie tot vier uur luidt: 1. Passaca- glia, G. Frescobaldi; 2. Deuxiéme Suite, L. N. Clérambault: Plein jeu; duo; trio; basse de cromorne; flütes; Récit de na- zard; Caprice sur les grands jeux. 3. Can- tabilé, Jos. Jongen. 4. Preludium inter mezzo en thema met variaties, H. Stra tegier. 5. Choral IV (tweede versie 1951) H. Andriessen. Het orgel wordt bespeeld door George Robert. De grote Haarlemse bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood vertrekt dit jaar op Dinsdag 1 Juli a.s. Het vertrek van de processietrein uit Haarlem is vastge steld om 9 uur v.m. Evenals vorige jaren verwacht het bestuur, dat een groot aan tal pelgrims uit Haarlem en omgeving aan deze bedevaart zal deelnemen. Kaar ten zijn o.a. verkrijgbaar bij de volgende adressen: Boekhandel Stam, Paul Kru- gerstraat; fa. Tweehuijzen, Zijlstraat; fa. v. d. Voort, Z.-B. Spaarne 2; Boekhandel De Werd, Kleverparkweg 4; Sigarenma gazijn Verhoogd, Leidsevaart 144; pas torie Amsterdamstraat; W. Schoorl, J. Gijzenkade 213. Donderdagavond om 7 uur wordt op het sportterrein van het Missiehuis aan de Kwekerslaan een belangrijke voet balwedstrijd gespeeld. De studenten van het Missiehuis komen dan met hun elftal uit tegen het voetbalelftal „De Sant' haas" van de winkeliers. Zoals andere jaren zal het ook nu weer een span nende match worden, daar beide ploegen goed aan elkaar gewaagd zijn. De stu denten, die snel zijn en goed met de bal overweg kunnen, zullen het de winke liers zeer moeilijk maken. Maar de Sant hazen, hoewel zij een dagje ouder wor den, zullen alle zeilen bijzetten en hun uiterste best doen om als overwinnaars uit de strijd te komen. Het belooft Donderdag een spannende wedstrijd te worden. De 40-jarige C. G. E. K. te Rotterdam, bedrijfsleider van een Amsterdamse groothandel in tabaksartikelen, is aan gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Zijn balans op 31 Decem ber j.l. wees een tekort aan goederen aan voor een bedrag van 9600. Toen op 3 Mei j.l. een tussentijdse balans werd opgemaakt, bleek er opnieuw een tekort te zijn voor 2400, De firma deed daar op aangifte bij de politie, hetgeen ertoe leidde dat er de vorige week Vfoensdag onder toezicht van de recherche weer inventaris werd opgemaakt. Er was toen voor de derde maal een tekort, nu voor 1700. K. heeft bekend het geld voor zichzelf te hebben gebruikt. De aardbeien gingen gisteren vlot weg. Vjjf wagons verlieten het land met bestemming Duitsland, zowel met als zonder dop. Het aanbod zal ongeveer rond de 25.000 manden hebben gedraaid. De Moulin Rouge met dop ging van 180 310 cent per mand, zonder dop van 200260 cent per mand. Madame Lefebre kwam nog steeds in aardige partijtjes, die met il5-17U cent per mand betaald werden. Climax noteerde van 320 cent per mand. De framboos-aardbei tot 300 cent. Doosjes noteerden van 3574 cent per stuk. De tractor Zeebeer heeft de Albatros, de onfortuinlijke motorreddingsboot van Wijk aan Zee, die Zaterdag, zoals men Maandag uitvoerig heeft kunnen lezen, is omgeslagen, gisteren naar Beverwijk gesleept. De boot is in de haven te wa ter gelaten om naar Amsterdam te. wor den gebracht, waar de schade, die ach teraf aanzienlijker blijkt, dan men had gedacht, zal worden hersteld. was namelijk principieel tegen ont eigening, wanneer, zoals in dit geval, de eigenaar nog bereid is tot overeen stemming te geraken. Ir. van Kuyk (P. v. d. A.) achtte het raadsbesluit on doordacht en informeel genomen. Met de eigenaren van de gronden kon maar geen overeenstemming verkregen wor den. Het aanleggen van openbare we gen door particulieren is in vele ge meenten een bron van moeilijkheden geweest. De heer Siegers (K.V.P.) deelde mede, dat de eigenaar van de gronden bereid is die uit te geven op dezelfde voorwaarden, waaronder de gemeente dat doet. De voorzitter deel de mede, dat Ged. Staten het raadsbe sluit niet zouden hebben goedgekeurd; mede daarom wordt voorgesteld het besluit in te trekken. De oogmerken der particulieren, ontleend aan Kun eigen belang, kan de gemeente niet aanvaarden. De voorzitter verzette zich tegen de heer Tates, die onteige ning een verkapte diefstal noemde. De wet dient door ieder aanvaard te wor den en de rechter maakt de te betalen vergoeding uit. Als de tram wordt op geheven, is er nog geen zekerheid wat de eigenares met die grond gaat dóen. De heer Lindeman (K.V.P.) betoog de, dat Zandvoort gebrek heeft aan bouwgrond en dat de opheffing van het bouwverbod aan de Zandvoortselaan dit gebrek gedeeltelijk zou kunnen op heffen. Tegen onteigening bestaan ster ke principiële bezwaren. De eigenaar van de gronden beklaagde zich bij spr. over de onvolkomenheid van het over leg met de gemeente. Bij de aanleg van wegen door particulieren kan de ge meente deugdelijk toezicht uitoefenen. Spr. stelde voor met de eigenaars op nieuw contact op te nemen en nog niet een besluit te nemen tot onteigening van de betrokken gronden. Dat voor stel werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Het voorstel tot uitgifte ln erfpacht van 1400 m2. grond aan de Boulevard aan A. H. Pomper voor de bouw van een hotel-café-restaurant werd toege juicht door de heer Siegers (K.V.P.), die de moed van deze ondernemer prees. De heer Lindeman (K.V.P.) maakte bezwaar tegen de clausule, die later koop mogelijk zal maken, ook omdat de prijs van f 20.per m2. een taxatieprijs is. Naar aanleiding van deze en andere opmerkingen betoogde de voorzitter, dat, als men deze grond prijs verhoogt, men de heer Pomper zal afschrikken en het ook voor gega digden voor aangrenzende terreinen moeilijk zal maken Voor het herstelplan-Bouwes heeft de raad ook de koop-clausule aanvaard; voor het plan-Pomper zal men niet an ders kunnen handelen. Door dit plan komt een hotel met 60 bedden bij de badplaats-accommodatie. JNi adat een voor- stel-Lindeman om de koopclausule te schrappen was verworpen, werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Sie gers (K.V.P.) of de vuurwerken met entrée-heffing nog doorgang kunnen vinden. De voorzitter deelde mede, dat het advies van de raadsman van de Oranje vereniging niet tot een oplossing heeft kunnen' leiden. In tegenstelling met vorige malen bieden wij onze lezers reeds nu een lijstje aan met de vergelijkende cij fers over de verkiezingen, die in 1948 voor de Tweede Kamer en in 1950 voor de Provinciale Staten wer den gehouden. Wij menen' de luiste raar aan de radio het daardoor ge makkelijk te ma-ken de uitslagen van morgen onmiddellijk te kunnen in vullen in de open gebleven vakjes. Wie er prijs op stelt de cijfers van de reeds om zeven uur te verwach ten uitslagen groot voor zich te zien, kan dit doen voor de ramen van ons bureau aan de Smedestraat. Door een speciale verkiezingsdienst is het mogelijk uitslagen van Haarlem, Kennemerland en Bollenstreek reeds zeer vroeg in de avond op onze bor den bekend te maken. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs". (2e week), 2, 4.15, 7 en 9.15 u., a. 1. Palace: „De blauwe sluier", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Moord aan de Seine", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: „De strijd om het leven". 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen" (2e week), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Lido: „Grün ist die Heide", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Spaarne: „De donderruiters" eri „Ge vaarlijke wapens", 2.30, 7 en 9.15 u.. a. 1. Minerva: „Strangers on a train", 8.15 u.. 18 jaar. Donderdag 28 Juni Concertgebouw: Concert door Kon. Man nenkoor ,.St. Caecilia", 8 uur. Grote of St. Bavo: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. 5? Het blijkt, dat de actie, welke ontke tend is om te komen tot vervanging van het nu ongeveer 40 jaar oude hospitaal kerkschip „De Hoop" door een geheel nieuw schip, bij velen een gunstig ont haal heeft gevonden. Zoals enige tijd geleden werd gemeld, ligt het in de bedoeling om een fonds te vormen, waaruit dan de aankoop van een nieuw schip gefinancierd zal kunnen worden. Daarbij wordt het mogelijk gemaakt een bepaald onderdeel van het schip symbolisch te kopen en van deze ge legenheid hebben reeds verschillende instanties gebruik gemaakt. De Ned. Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit maakt met genoegen bekend, dat reeds diverse bijdragen zijn ontvangen. Zo schonk de Maatschappij tot Redding van Drenke lingen f 5000, en de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de K.N.S.M., beide te Amsterdam, deden er ieder eenzelfde bedrag bij. De Ass. Mij. De Vos en Zn. te Amsterdam schonk f 4000, en bedra gen van f 2500 werden ontvangen van de Kon. Paket Mij. te Amsterdam, de K.J.C.P.M. te Amsterdam, Wilton— Fyenoord te Schiedam en Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam. L. Smit en Co's Intern. Sleepdienst te Rotter dam droeg f 2000 bij, f 1500 werd ontvangen van de Ned. Stoomv. Mij. „Oceaan" te Amsterdam, terwijl Vinkë en Co. c.s. te Rotterdam el Amsterdam een bedrag van f .1200 beschikbaar stel den. Groeneveld en v. d. Poll te Am sterdam en de Mijnmaatschappij Cura cao, eveneens te Amsterdam, schonken ieder f 1000. En als bijzondere gift kan zeker worden vermeld het bedrag van f 15.000, dat beschikbaar werd gesteld door een geefster, die onbekend wenst te blijven. Bovendien kwamen vele kleinere gif ten binnen, waar de vereniging niet Bij het verhalen van een baggermolen van de Amsterdamse Ballastmij. te IJmuiden is gisteravond omstreeks ze ven uur de sleeptros gebroken. Twee mannen, die op de voorplecht van de baggermolen stonden, kregen hierbij een klap van het staaldraad. De een bleek een verwonding aan zijn knie te hebben gekregen, wat met een drukverband ver holpen kon worden. De ander, de 37-ja- rige P. v. d. V. uit Sliedrecht, was er erger aan toe. Zijn linker scheenbeen was gescheurd en na in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost onderzocht te zijn, is hij per ambulancewagen van de Gebr. Kloosterhuis naar zijn woning te Sliedrecht gebracht. minder dankbaar voor is, terwijl meer dere andere lichamen toezeggingen de den voor nader vast te stellen bedra gen. En tenslotte, maar zeker niet minder belangrijk, is er nog de klinknagel actie. Wie geen groot bedrag kan mis sen, kan een of meer klinknagels kopen a raison van een gulden. Daar zijn er heel wat voor nodig om een schip ste vig in elkaar te kunnen zetten. Klink nagels kunnen gekocht worden door storting van een bedrag van een of meer guldens op giro-rekening 50375 ten name van de Ned. Ver. tén behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, Hos pitaal-Kerkschip „De Hooo", Damrak 95, Amsterdam-C. De klinknagels wor den dan zo spoedig mogelijk thuisge stuurd. Gistermiddag heeft een enigszins vreemde brand gewoed op het terrein van de plaatwellerij te Velsen-Noord. Vermoedelijk door overwaaiende vonken van een nabij gelegen partij afval, die verbrand werd, ontstond brand in een partij buizen. Het beschuttend stro en de teerlaag der buizen vatten vlam en veroorzaakten een enorme rookontwik keling, welke de indruk wekte, dat er een olieopslagplaats in brand zou staan. Na blussing bleek, dat door de httte ver schillende buizen kromgetrokken wareh, maar dat kan hersteld worden. De scha de wordt geraamd op ongeveer vierdui zend gulden. Door een misverstand heeft in de krant van gisteren wel de ouverture ge staan van de hernieuwde pogingen van schipper J. van Eggermond om zijn ge strande collega P. H. de Haan met zijn garnalenkotter CG 1 van het strand te Wijk aan Zee weg te halen, maar de fi nale bleef onvermeld. Deze volgt hier: Maandag tegen de avond was de IJM 206 uit IJmuiden vertrokken, maar die zelfde avond wilde het niet lukken. Maar de daarop volgende nacht werd het weer hoog water, tegen springtij aan. Dat was de kans bij uitstek om het scheepje, dat toen 14 dagen aan de zanderige bodem vastgekleefd scheen, weer in zijn element te trekken. Goed vijf uur, het was toen al weer een paar uur licht, is dat gelukt en tegen zeven uur kwam de IJM 206 triomfantelijk de Vissershaven binnen gezwenkt met zijn bevrijde makker op sleeptouw. Die wordt nu eerst eens goed bekeken, want 14 dagen aan de grond zitten met daar bij dagen van erge harde wind, kunnen wel eens gevaarlijke sporen achterge laten hebben. Reeds in 1949 werd door diverse teams Softball gespeeld, doch eerst in 1950 is men er toe overgegaan deze sport ook in competitieverband te gaan beoefenen. In het begin werd er door tien verenigingen deelgenomen, daarna twaalf en ook dit seizoen zullen zich nog wel meerdere verenigingen aan melden. Eerst op 8 December 1951 werd de Nederlandse Softball Bond (voorheen Softball Commissie Rayon West) opge richt, waarbij thans zijn aangesloten de afdelingen Amersfoort, Amsterdam, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem en Utrecht. Elk van deze afdelingen speelt ln een afzonderlijke competitie, hoe wel de afdelingen Amsterdam en Haar lem een gecombineerde competitie spelen. Het vorige seizoen werd in laatstge noemde gecombineerde afdelingen door 31 teams deelgenomen, welk aantal thans reeds aanmerkelijk hoger is. Evenals in andere sportbonden zul len ook door de Softballbond wed strijden worden georganiseerd om het kampioenschap van Nederland, terwijl ook school- en stedenwedstrijden op het programma staan. Secretaresse van de Nederlandse Softball Bond is mej. A. Bosch, Javalaan 21, Heemstede, ter wijl mej. M. Berendonk. Santpoorter straat 112 rood te Haarlem als compe titieleidster fungeert. De indeling der teams i3: le klasse: D.E C., E.D.O., Gymnasion, H.C.K., H.H.C., S.C. Haarlem, Schoten; 2e klasse: A. D.S.B., Gymnasion 2, H.C.K. 2, H.H.C. 2, O.V.V.O. 2, V.V.G.A.; 2e klasse: B. D.E C. 2, E.D.O. 2, Gymnasion 3, O.W.O., R.C.H., S.C. Haarlem 2; 3e klasse: D.S.B. 2, E.D O. 3. H.C.K. 3, O.V.V.O. 3, Schoten 2, T.Y.B.B., A.M.V.J., Catchers, H.H.C. 3, T.Y.B.B. 2, V.V.GA 2, Gymnasion 5, R.C.H. 2, D.S.B. 3, Gymnasion 4, S.C. Haarlem 3, Schoten 3 en V.V.G A. 3. Zondag 29 Juni zullen op Klein Zwitserland te 's-Gravenhage wed strijden worden gespeeld door de af delingen Amsterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en Utrecht, welke wedstrijden des morgens om 11.uur zullen aan vangen. De Haarlemse ploeg bestaat uit twaalf speelsters, waaruit later het team zal worden samengesteld: G. v. d. Meulen, T. Andrea, R. de Haas en M. Berendonk (H.H.C.), T. Voorting (E.D.O.)F v Veen (Schoten), B. v. Beijmerwerdt (H.C.K.) aanvoerster, J. Honing, L. Hüner, H. Olthoff (Gym nasion, A. de Goede en N. Jansen (S.C. Haarlem). Competitie Kon. Ned. ZWembond. Dames' Tweede kl.: DWT 1Nereus 1 5—1; HVG3 1—VZV 1 1—0. Derde klasse: HPC 1—Blauwe Beugel 5—0. Heren: Hoofdklasse: SVH 1HVGB 1 2—4; Res. eerste kl.: SVH 2—HVGB 2 6—3; ,Zian 3—HVGB 2 1—5, Tweede klasse: HPC 1—DWR 1 3—4; DWT 1— Sleutelstad 1 31; Res. tweede klasse: Nereus 2—HPC 3 5—1; HVGB 3—DWR 2 51; Derde klasse; HVGB 4Haarlem 4 20. Kringcompetitie. Heren: eerste klasse: DWT 3HZV 1 7—0. De postduivenvereniging „De Koerier" hield Zondag een wedvlucht vanaf St. Wuentin (Frankrijk), afstand ongeveer 300 km. De duiven werden gelost 07.00 uur met Zuid-Zuid-Westen wind. De prijzen werden als volgt behaald: Th. Heinsbergen 1; H. Terstal 2, 15; F. van Honschoten 3, 17; A. C. Pieke 4. 7; M. Zwaneveld 5, 23; J. Uittenboo- gaard 6; Th. v. d. Putten 8. 24, 26; J Heerschop 9, 13, 14, 19, 25; A. van Hoorik 10, H. Helder 11; J. Offerman 12; P. Stokman 16; P. Dik 18; Th. Krouwels 20; J. F. Koedijk 21; E. van Duivenboden 22. Eerste duif geconstateerd 10.14 uur, snelheid 1546.85 meter per minuut; laat ste duif 10.43, 1349.97 per min. Donderdag 26 Juni a.s., aanvang 13.00 uur, organiseert de Politie Sportvereniging Haar lem in het gemeentelijk zwembad Hout vaart alhier de zwemkamploenschappen van het District West van de Nederlandse Politie Sport Bond. Deelnemers: APGS, Amsterdam: HPSV. Den Haag; Hermandad, Rotterdam; Rijks politie Luctor, Den Haag; APSV, Alkmaar; PSV, Velsen; PSC, Bloemendaal; PSV, Haarlem. Dames; AntilopenRapiditas II 9-2, HGA I—PSVH 11-8, 1HJ—HOC II 9-5, HOC I—Oosterkwartier 9-12, Rapiditas 1—HGA I 15-10, Rapiditas II—PSVH 3-8, AntilopenOosterkwartier 4-20, HOC I—HGA II 11-14, HGA I—HOC II 13-9, PSVH-Oosterkwartier 9-40, IHJ Rapiditas 4-20. Heren: HGAOosterkwartier II 12-32, RapiditasCIOS II 7-11, IHJCIOS III 17-16, CIOS II—HOC II 34-4, HOC I— RAO I 13-10, Oosterkwartier IHarlem Tigers 19-6, AntilopenHOC I 36-15, PSVH—RAO II 11-29, Antilopen—Oos terkwartier II 25-20, HGARAO 7-25, HOC I—CIOS III 17-5 IHJ—Harlem Tigers 10-12 Oosterkwartier IRAO II 20-15, PSVH—Rapiditas 8-30, CIOS II— Oosterkwartier 16-16. Programma voor de week van 25 t.e.m. 30 Juni a.s.: Wo. 25 Juni: Antilo penHGA II dames, HGACIOS III heren; Do. 26 Juni: HGA I—Rapiditas I dames, HOC IHarlem Tigers heren; Vr. 27 Juni: Oosterkwartier—HOC II dames, Oosterkwartier IRapiditas he ren; Ma. 30 Juni: PSVHHGA II dames, PSVH—CIOS I heren. Dank zij de medewerking van het weer verlopen de wedstrijden op het buitenveld vaji de Stadsdoelen zeer vlot. Hoewel deze wedstrijden uitsluitend be doeld zijn als trainingswedstrijden voor nieuwelingen en de eindstanden dus geen voordelen bieden bestaat er voor deze wedstrijden flinke belangstelling. Maandag 23 Juni j.l. werd een vijf kamp gehouden tussen de politiesport- verenigingen van Haarlem, Bloemen daal, Heemstede, Zandvoort en Velsen. De eerste prijs ging naar de sport vereniging van de Bloemendaalse poli tie. Zij ontving de wisselbeker, die twee jaar in handen is geweest van het politiecorps van Velsen, tevens ontving zij een medaille van de burgemees- tei van Bloemendaal. De tweede prijs ging naar Velsen. Zij kreeg een medaille van de echtgenote van de burgemeester van Bloemendaal. mevrouw Den Tex. Tenslotte ontving de politieman H Huygen uit Haarlem een medaille Deze heer was de beste in alle takken van de sport, waarin men elkaar be- kampten, en behaalde de meeste pun ten. 1 Juli zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw A. Sehoori- Verkooy in het huwelijk traden. Bij ons bezoek aan de woning van het bruids paar, welke reeds aan het begin der bruidsdagen stemmig versierd was, bleek, dat wij geenszins bij een paar versleten oudjes op visite waren. Als mevrouw het ons zelf niet verteld had, zouden wij haar zeker niet in de zeven tig hebben geschat. Zij gaat er met recht trots op, dat zij alles nog zelf kan doen Al het huishoudelijk werk verricht zij zelf nog. Aan de heer Schoorl kan men duide lijk zien, dat hij heel zijn leven bijzon der hard heeft gewerkt. Zijn ambacht was dan ook zwaar. Tot voor enkele jaren terug heeft hij vele grondwerken verricht, en hij weet zelf niet hoeveel palen hij in de grond heeft geheid, waar op later de fundering zou worden ge legd voor grote voorname bouwwerken. Op zijn 11de jaar heeft hij hierbij reeds geholpen. Hij werkte toen bij zijn vader van wie hij later het aannemersbedrijf zou overnemen. Hij was nog geen zestien jaar, toen hij heeft meegeholpen de 5000 palen in de grond te heien, waarop later Haar lems majesteuze kathedraal zou ge bouwd worden. De jongere Haarlem mers zullen het niet weten, als zij het niet van ouderen hebben vernomen, maar het standbeeld van Laurensz Kos ter op de Grote Markt heeft niet altijd gestaan op de plaats waar net nu staat. Vroeger was het alleen maar zichtbaar vanuit de Grote Houtstraat. Het beeld moest worden verzet, zodat ook zij, die vanuit de Zijlstraat de Grote Markt op komen, direct Loutje kunnen zien. De heer Schoorl kwam te hulp met raad en daad en verstrekte de gegevens. Volgens veien uit die dagen kon het plan niet worden verwezenlijkt. Toen puntje bij paaltje kwam heeft de heer Schoorl met vijf andere werklieden het standbeeld naar zijn tegenwoordige plaats gerold. De heer Schoorl heeft o.a. ook de grondwerken verricht voor het retraite huis in Noordwijkernout en de R.K. kerk in Monnikendam en op talloze Nog binnen de pieren te IJmuiden is Dinsdagmiddag omstreeks half een de stoomtrawler Bloemendaal IJM 17 in aanvaring gekomen met de hopzuiger Punque. In de voorsteven van de traw ler werden enkele platen ingedeukt, maar de schade was niet zo groet, dat de reis niet voortgezet kon worden. Volgens onbevestigde berichten, zou de zuiger boven de waterlijn een gat op gelopen hebben. De stoomtrawler Lim- burgia kwam practisch op hetzelfde moment van de aanvaring terug van de visserij. De zuiger waarmee de Bloemendaal in aanvaring is geweest, blijkt een ge heel nieuw vaartuig te zijn dat 's mor gens van Amsterdam was gekomen om in IJmuiden proef te zuigen. Aan boord bevonden zich verschillende genodig den die deze proeftocht meemaakten. De zuiger werd gebouwd door de Am sterdamse Scheepswerf en Machinefa briek Verschure en Co. Hij is bestemd voor Portugees Oost Afrika, en zal, wanneer de proefnemingen vlot verlo pen, waarschijnlijk nog deze week wor den overgedragen. De regen heeft het eerste team van de afdeling Tennis van de R.K. Sportver eniging „Velsen" Zondag lelijk parten gespeeld. De wedstrijd Velsen IGo Ahead V moest afgelast worden en is nu uitgesteld tot a.s. Zondag. De Velse- naren wacht dan een dubbel zware strijd, want de 2 dames van dit ploegje zullen dan door vacantie niet mee kun nen spelen De twee invalsters zullen echter alles op alles zetten en het niet op zich willen nemen, dat door haar toe doen de grote stap naar de derde klasse van de KNLTB niet door zal kunnen gaan. Velsen A heeft in het kader van de competitie der NKS TYBB A ontvangen maar daarbij de overwinning aan de gasten moeten laten. Gespeeld werden: Dames enkel: Th. Snijders—G. Stam 2-6 0-6. Heren enkel: W. PostL. v. Roon 6-3, 6-3. Dames dubbel: Th. Snijders en I. BoonG. Stam en T. Kloet 0-6, 1-6. Heren dubbel: W. Post en T. Grimber gen—L. van Roon en G. Balmaekers 6-3, 4-6, 6-2. Gemengd dubbel: mej. Th Snijders en W. Postmej. T. Kloet en G. Balmaekers 5-7, 3-6; mej. I. Boon en T. Grimbergenmej. G. Stam en L. van Roon 9-7, 1-6, 3-6. Einduitslag 4-2 voor TYBB A. In de afgelopen nacht om drie uur kwam de haringlogger „Vertrouwen" KW 6 in IJmuiden binnen met een pa tiënt aan boord. In de nacht van Zondag op Maandag, tijdens het inhalen van de vleet, was de kok J. v. D. uit Katwijk a. Zee aan dek gevallen, waarbij enkele zijner ribben gekneusd werden. De man is per ambulancewagen naar huis ge bracht. Hoog water: 5.31 u. en 17.54 u. Laag water: 1.14 u. en 13.30 u. Donderdag 26 Juni Hoog water: 6.06 u. en 18.28 u. Laag water: 1.48 u. en 14.02 u. (Niet-officiële koersen Vorig Opening slot 25/6 3% Nederl. 1948 87''), 3'/„ pet. Ned. 1950. 80 U 90)4 3-3)4 Nederland 1947 90% 3 Ned. 62-64 bel -fac. 91'/» Inschr. Grtbk. '48 3 pCt 90 Ned. Handel Mij. eert. 144 A.K.U. 134 Nieuwe A.K.U 129',4 Van Berkels Patent 96 Calvé-Delft eert. 111% Van Gelder 139% Kon. Hoogovens eert. 140% Unilever eert. 165% 166 Unilever nwe. 159 159 Ned. Kabel 184 Philips 149% 14944 Kon. Petroleum 306 305-4 „Amsterdam" Rubber 71>4 71% Holl. Amerika Lijn 150-4 Kon. N Stoomb. Mij 124i 124-.4 Ned. Scheepv. Unie 129-4 129-..4 H.V.A. 83-4 Dell Mij eert 704. 71 23/6 24/6 Anaconda Coppe 4414 44 Bethlehem Steel 49% 4914 Chrysler Corp. n% 77% General Electric 59',4 60 General Motors 57% 57)4 Hudson Motors 14% 14)4 Kennecott Copper 77% 7744 Montgomery Ward 63 63',4 North American Can 21% 21% Radio Corp. 26-4 26% Republic Steel 40 40% Shell Oil 79% 80 Southern Pacific 78% 79-4 Southern Railway 59% 59% Tidewater 23% 23)4 U.S. Steel 38% 38).. andere plaatsen in het land. Toen de riolering aan de Westergracht onder de spoordijk door moest heeft de heer Schoorl met zijn personeel de persingen door de spoordijk gemaakt, hetgeen in die tijd nog erg primitief ging en veel van de arbeider eiste. Ook in het kerkelijk leven is de heer Schoorl geen onbekende. Reeds 60 jaar is hij lid van de H. Familie. Bij zijn 40- jarig huwelijksfeest ontving hij de gou den medaille, daar hij toen al 50 jaar lid van de H. Familie was. Zolang deze bestaat in de kathedraal-parochie is hij er prefect. De heer en mevrouw Schoorl hebben 9 kinderen gehad, van wie er 7 nog in leven zijn. Zes kinderen zijn er ge trouwd, die samen 19 kinderen hebben. Voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool werden geëxamineerd 38 candidaten. Geslaagd zijn de dames E. M. Bruggeman, V. C. M. X. van Ditz- huyzen, E. N. Driessen, D. M. Frijkers, P. C. M. Hommes. C. Houtkooper, M. L. P. Leeuwenberg, G. H. T. Majoor, J. M- A. Neelissen, M. J. G. W. Peltenburg. A. M. A. F. Schrijber, M. T. H. H. Slenders, E M. Spee, G. A. van der Velden, allen te Haarlem: R. J. Cohen, O. M. A. J. M. Kraetzer, M. P. M. Nieuwenhuys, allen te Bloemendaal; L. C. M. Bouwman, M. J. M. Braam, M. E. Camfens. E. M. v. Lent, L. G. M. Meyer, A. M. Verzijlber- gen, allen te Heemstede; A. C. Th. H. E. de Vroomen te Lisse; J. A. H. Boosman, M. C. J. Koop, M. Schneiders, allen te Overveen; A. C. A. van der Helm en J. M. A. van Leeuwe te Santpoort. Afge wezen 9 candidaten. Vandaag herdenkt het echtpaar C. Th. Blokker—C. v. Kalmthout de dag waar op het voor een halve eeuw in de echt werd verbonden. In deze periode hebben zij trouw lief en leed met elkaar gedeeld en de zorgen zijn hun niet be spaard gebleven, evenmin als het vei- driet. Het huwelijk werd gezegend met 12 kinderen van wie er thans nog tien in leven zijn, die allen in het huwelijk zijn getreden. De bruid die 70 lentes telt mag zien nog in een goede gezondheid verheugen en doet met grote opgewektheid haar dagelijkse bezigheden. De bruidegom die twee 'jaren ouder is, oefent 'nog steeds met grote activiteit zijn werkzaamheden als handelaar uit en heeft als zodamê een goede reputatie in Heemstede. Oor spronkelijk is het echtpaar afkomstig uit Nieuw Vennep, waar de bruidegom eveneens een grote bekendheid genoot, zowel door zijn werkzaamheden bij de post als door zijn correspondentschap voor'diverse bladen. Er zal vandaag aan de woning van het gouden echtpaar veel belangstelling zijn. want niet alleen de kinderen, voorzover hier te lande woonachtig, maar ookde vrienden en bekenden zullen graag hun goede wensen komen aanbieden. De burgemeester van Heemstede zal van 30 Juni tot en met 27 Juli niet aan wezig zijn wegens vacantie. Gedurena deze tijd zal zijn ambt worden waarge- nomen door de wethouder, de heer van Lent. Er zal nog nader bep8®' worden op welke uren de Tnco-tmrse" meester zijn spreekuur zal houden. De Dinsdagmarkt, die over het meen een verlaagde editie is,van_pft Maandagmarkt, vertoonde deze ke" e levendige handel. De geringe aanvoe ren van rond- en platvis, cue door dagschuitjes voor hun rekening genu men werden, vonden vlotte afname, waarbij de noteringen van de Maandag markt gehandhaafd bleven, wat bij eei iets ruimere aanvoer zeker met het ge val zou zijn geweest. Laptongen werd verkocht voor f 2,25 tot f 2,10 per kil", tong 2 noteerde f 1,15 per kilo en o overige soorten, die voor export g kocht werden, draaiden om f 1.50 Pf kilo. Enkele kisten schol 2 gingen va de hand voor f 25.tot f 18.P - kist, terwijl schol 3 varieerde van f - tot f 12 per kist. De makreel waarva' 700 kisten werden gelost door n Schoorl IJm 39 en rond 500 kisten doo- de Tzonne IJm 1, werd weer grif alge nomen door rokerijen en conserven-m dustrie, die f 15 en f 14 per kist De taalden. Voor de Woensdagmarkt stonde' Dinsdagavond in IJmuiden 3 trawler geboekt. De Flamingo IJm 25 meld" zich met 850 kisten makreel (600 kisten dichte en 250 kisten gestripte), 30 ki? ten Schelvis en piepers, 20 kisten WJJ ting, 10 kisten kabeljauw en gul. 30 k'5e ten radio, 10 kisten diversen, -40 klein kistjes haring en 40 stuks stijve kabe jauwen, de Limburgia IJm 54 kwa binnen met 480 kisten dichte makree 40 kisten schelvis en piepers, 30 kis* radio, 30 'kisten diversen en 50 stu* stijve kabeljauwen, terwijl de PetvL. IJm. 49 een vangst meldde van totaal a" kisten, namelijk 700 kisten makreel 100 kisten diversen. Van de Noordlo* gers meldde zich Dinsdagavond de -,e ron 3 IJm 221, maar een vangstopgav werd nog niet verstrekt. Voor de ov rige plat- en fijnvis zal het dus van dagschuiten moeten komen. a Tot Dinsdagavond 8 uur kwam geen enkele logger van de drijfnetviss rij in IJmuiden binnen. Bij de hav®' dienst was geen enkel schip voor bi nenkomst bekend, zodat men aanna- dat het Dinsdag een haringloze werd Wel zouden op de thuisreis ziL de Rijnmond IV Kw 15 en de Gezi Geertruida Kw 176. u. De motorlogger Java Kw 159, die e'jt ge tijd voor reparatie in Katwijk pee gelegen, keerde Dinsdag weer in IJl den terug en zal dezer dagen ter vis» rij uitvaren. ,„g Van de trawlervloot gingen Dins°m weer naar zee de Bloemendaal IJm Vios II IJm 24 en Catharina Duyv IJm 60. D', Het hospitaal-kerkschip „De -fee dat tegelijk met de haringvloot naar ging, keerde Dinsdag, met een stJeri bries in de rug, in IJmuiden terug liep 4 uur eerder binnen dan aanval* lijk verwacht werd. Aan boord .ge vonden zich nog 3 patiënten, wier 1 flj stand echter niet ernstig was, zodat n IJmuiden aan wal gezet konden r_ejd c'.ea, om vandaar per eigen gelegen" p" r huis terug te keren. De „De H p, L -aarna doorgevaren naar Amster" je om zijn vertrouwde plaatsje aan ^jet De Ruvterkade weer in te nemen. flj- lang echter, want de opvarenden rCjt Sen een paar dagen verlof en dan w je de Noordzee weer opgezocht, waar^,., bemanningen van de loggers huJ* nnc9 trouwde „De Hoop" maar node ku missen. Bij montagewerkzaamheden in ?*epjpS' der van de breedbandwalserij vie' ejec- dagmorgen een gedeelte van een glr trokabel van een stelling. De PU r.: je teur J. W. v. Emmerik, werkzaam'„d® firma Kava uit Schiedam, zelf w in Haarlem, kreeg dit stuk kabel hoofd. Hij is met een pijnlU"Llca®14 en een geblesseerde linker-bcn l_e£) jji in het ziekenhuis St. Joannes de Haarlem opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2