Oostenrijk nog altijd het ideale touristenland w fl „Na niet 1 Juli zal ik er meer zijn" Wie was de dader? Stemmen VERZORGING VAN KAMERPLANTEN De Begonia HET REGENT AANVRAGEN VAN NEDERLANDSE TOURISTEN Op reis in Europa Processie op de openbare weg 1 Prof. Romme over Friese kwestie Wijziging ontwerp materiële oorlogs schade van agenda gevoerd Elten stemde WOENSDAG 25 JUNI 1952 PAGINA 3 Kerkeraad te Breda protesteert Prinses Beatrix bezoekt expositie te Delft Zuurbranden °P de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. Mestuit van verkiesings- tournée Internationaal concours voor componisten Nederlandse hulp voor Finse invaliden Koningin Juliana naar Gouda Jos. A. van Seggelent Minister Lieftinck lijdt nederlaag in Senaat Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. V Nederl. successen bij oefening „Castanets" Ramp met Zwitsers vliegtuig Naderingsvlucht foutief uitgevoerd Opkomst goed, stemming rustig Nederlands schip drijft Hulpeloos rond Met gebroken drijfas (Van onze Weense correspondent) anneer u van afwisseling houdt en voor uw vacantie nu eens niet naar Italië wilt gaan; wanneer u wel van Engeland en Schotland houdt, maar de saaie Zondagen en de magere kost niet kunt verdragen; wanneer Spanje u te ver ligt en uw Franse conversatie een beetje onzeker is geworden; wanneer u met alle respect ove rigens geen zin hebt om uw vacantiegeld in Duitsland bit te geven; wanneer Skandinavië te weinig zon heeft en Zwitserland u toch te duur is.... probeert u het dan eens niet Oostenrijk. De mensen zijn hier zo vriendelijk, de bergen even prach tig en afwisselend als in Zwitserland; rondom de meren hangt een sfeer van poëzie en vrede en vooral de men sen spreken een zoetvloeiend, melodieus Duits, dat u niet aan de bittere jaren herinnert. Oostenrijk is een ideaal toeristenland voor mensen, die van bergen en meren hou den en die over bescheiden geldmiddelen beschikken. Want ondanks de onvermijdelijke prijsverhogingen liggen de doorsnee-hotelprijzen toch nog altijd onder die van Zwit serland, Frankrijk en Italië. Het kloosterkerkje in Volders Een juweeltje van barokke bouwkunst. Verleden jaar heeft het hier van Hol landers gewemeld, maar zonder dat zij elkaar in de weg liepen en ook dit jaar regent het weer aanvragen, zelfs voor het vroege seizoen. Toen uw correspon dent enkele dagen geleden een bezoek bracht aan het bergdorpje Bezau in het Bregenzer Wald, hing reeds in de salon van hotel ,,Post" de geur van een Hol landse sigaar en stond er op tafel een echte fles jenever. Het is bijna onrechtvaardig een be paalde streek als toeristengebied aan te bevelen, omdat men eigenlijk overal de prachtigste vacantie-oorden aantreft, zelfs in Neder-Oostenrijk en Burgen- land, maar voor Nederland liggen deze laatste provincies toch iets te ver en v/ie nog nooit een Rus heeft ontmoet, Wil vooral op vacantie met rust worden gelaten. Voor ons liggen de provincies Tirol en Salzburg verreweg het gun stigst ook financieel gezien; en men sen met een klein beetje historische feeling zien zich hier rijkelijk beloond, want een groot stuk van de Europese geschiedenis ligt als 't ware kort samen gevat in het brede Inndal, dat ten tijde der Romeinen en later in de Middel eeuwen de grote verbindingsweg vormde naar het Noorden, tot aan het Würzburg van de Fugger-familie. Op alle bochten en vooruitstekende punten liggen de oude Tiroolse burchten met vreemde en legendaire namen. Wie van muziek, barok en natuur schoonheid houdt, vindt in Salzburg de vervulling van zijn dromen en het zelfde geldt voor Innsbruck, al moet men toegeven, dat de prijzen in het hoogseizoen tamelijk hoog liggen. Maar de beloning is er dan ook vorstelijk: in Salzburg met de „Fest- spiele" en het kasteel Mirabell, in Innsbruck met de prachtige gotieke Hofkerk cn het overweldigende graf monument van Keizer Maximiliaan. Wit eenmaal de Grote Kerk van Breda heeft gezien, kan door niets meer Worden verrast behalve dan door de Hofkerk van Innsbruck, waar de voorvaderen van het Oostenrijkse Huis in 28 meer dan levensgrote bronzen standbeelden rondom het monument van de Keizer zijn ge schaard. Hier beleeft men de laatste verruk- kinken van de Laat-Gotiek en de Hoog- Renaissanse, maar hier ook leert men zijn vooroordeel tegenover de Barok overwinnen en begint men een zesde zintuig te krijgen voor deze exuberante en toch door bepaalde wetten beheerste vormen, zoals men die bewonderen kan aan de gevel van het „Heimng haus" of in het magnifieke kelkje in Volders bij Innsbruck. Land en volk zorgen hier voor verrassingen, die men nooit zou hebben vermoed, want deze Tirolers, die bij eerste kennismaking eerder zwijgzaam, gesloten en stroei Werken, ontplooien zich in hun tische diepe dalen (Zillertal, Oetztal e.a.) tot meesters in de beeldhouwkunst, ai hun weelderige en speelse motieven aan de natuur ontlenen. Maar ook hier in een eng omsloten gebied is het ondoenlijk een keuze te doen- of het één boven het ander te (Van onze correspondent) De kerkeraad van de Hervormde Ge meente te Breda heeft geprotesteerd tegen de processie, welke de katho lieken van Breda Zondag j.l. voor het eerst sinds vele eeuwen weer m het openbaar hebben gehouden ter gelegen heid van de Stille Omgang ter ere van het H. Sacrament van de Nier- Vaart. Op 19 Juni had de kerkeraad een onderhoud gehad met de loco-burge meester van Breda, de heer J. Meys, en hem dringend verzocht de proces sie te voorkomen, omdat anders ver deeldheid onder de burgerij zou ont staan en „een deel van de bevolking gekrenkt zou worden in zijn diepste Overtuiging". Op 20 Juni werd een be- Zoek gebracht aan de Bisschop van Breda. De verwachting, dat de burge meester rekening zou houden met de bezwaren van de protestanten te meer nu dit jaar het 700-jarig bestaan der stad grootscheeps gevierd zal wor den is, volgens de kerkeraad, be schaamd geworden. Dinsdagmiddag heeft prinses Beatrix [het haar lyceumklasje een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Prisma der bijbelse kunst" in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" te Delft. Zij en haar medeleerlingen werden rondgeleid door de directeur van het museum, dr. D- H. G. Bolgen. Na het bezoek aan Delft werden de ..Goudse glazen" te Gouda bezocht. stellen. Uw correspondent bevindt zich op dit ogenblik toevallig aan het Zeiler- meer, op de grens tussen Tirol en de provincie Salzburg. Het is niet nodig in het betoverende oude stadje Zeil am See een duur hotel te nemen, want overal vindt men een bureau voor vreemdelingenverkeer, waar men de beste inlichtingen krijgt over hotels, pensions en de prijzen. Wie bijvoorbeeld in Thumersbach, aan de overkant van het Zeiler-meer, is ondergebracht, heeft een onvergelijkelijk en onvergetelijk uitzicht op het stadje Zeil met zijn oude kerktoren, op de Tauern, het „Steinerne Meer". Imbachhorn, de Hohe Tenne en het Kitzsteinhorn alle bo ven de 3000 meter. Ook hier brengt u een berggondel in korte tijd op de top van de Schmittenhöhe, waar zich een alpenpanorama ontvouwt met 31 berg- Twee van de 28 bronzen standbeelden rondom het praal graf van kéizer Maximiliaan. (Innsbruck, Hofkerk). toppen, met daartussen de hoogste berg van Oostenrijk: de Grossglockner. Men behoeft in Oostenrijk niet naar mooie plekjes te zoeken; de moeilijk heid bestaat alleen daarin: een keuze te doen. Maar wie eenmaal de sprong heeft gedaan, hij is volop tevreden, vooral omdat dit mensenslag zo vrien delijk en tegemoetkomend is. Want men heeft hier intussen al lang geleerd wat De Toerist in zijn hotel of pension bovendien nog zoekt, namelijk modern comfort en een beetje gezelligheid. De gasten voelen zich hier thuis en ze worden ook als echte „gasten" behan deld. De kinderen lachen hier, de men sen zingen bij het werk en aan tafel vloeit ook de goede en niet zo dure wijn die het hart der mensen jong maakt. En dan: vergeet u één ding niet. De Hollanders hebben hier een uitstekende naam. Wanneer de eigenares van mijn pension „Zieglerwirt" in Thumersbach 's morgens de post met aanvragen door kijkt, maakt zij 2 stapeltjes, links liggen degenen die niet in aanmerking komen en rechts de „goeden"; daa onder bevinden zich de brieven uit ons land. De Oostenrijkers zijn een bescheiden volk en dikwijls zeggen wij onder elkaar: „Wanneer wij in Holland ook maar het kleinste stukje van deze Al penwereld zouden bezitten, wat zou den wij er uit weten te halen!" Maar hier vindt men het bijna ge woon en daarom is ook niemand lastig of opdringerig. Phi- lias van de K.L.M had gelijk toen hij schreef: „Behoefte aan de goede, klei ne romantisohe din gen? Een morgen in de bergen met pare lend zonlicht?" Men vindt dat alles, deze bergen en stille da len, deze meren en stadjes, bij dit ge moedelijke en gast vrije volk, waar men een nieuwe wereld ontdekt, niet alleen van glet- schers en Alpenwei den, maar ook van rust en vrede. Advertentie ®n zo kunt U dan weer zonder zorgen "Hes eten wat U graag lust; zonder [Tees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en Touwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met ucces. Zij weten niet meer wat bran- Qend maagzuur is! Y n een V! succes. dend i Kennelijk van oordeel, dat de kie zers van Friesland, waar de huidige voorzitter van de katholieke Tweede Kamerfractie als lijsttrekker fungeert, recht hadden op een bespreking van de zgn. Friese kwestie, heeft prof. Romme gisteravond te Sneek tijdens de laatste rede van zijn uitgebreide verkiezings- tournée aandacht aan deze aangelegen heid gewijd. Voorop stellend, dat hij zich geens zins wenste te verenigen met de me ning, dat men de Friezen niet als Ne derlanders zou moeten beschouwen, wees prof. Romme met nadruk op de wezenlijke waarde van de Friese cul tuur voor heel Nederland. De Friese kwestie dient derhalve als een gewestelijke kwestie van Neder landers te worden, opgelost op een wij ze, waarbij de cultuurvormende waar de van het Fries voor op staat. Bij het streven na^r het behoud van de Friese taal en dë Friese cultuur moet men echter voortdurend voor ogen houden, dat men niet te maken heeft met absolute, doch met relatieve waarden. Het afleggen van de eed in het Fries wenste prof. Romme niet als een „kwestie" te zien. Er is geen enkele reden om de Friese eed te verbieden. Wel dient er voor gewaakt te worden, dat deze eed alleen wordt toegestaan aan degenen, die om zgn. principiële redenen van de Nederlandse eed wen sen af te zien, of dat alleen binnen Friesland de Friese formule gebruikt mag worden. Dit schept kwesties in één volk, die er niet zyn. Het gaat im mers in feite om niets anders dan om de eedsaflegging van een Nederlander, die Fries moet kunnen spreken, waar hij wil. Na het internationale concours voor violisten in 1951 en dat voor pianisten dit jaar, zal in 1953 te Brussel een con cours voor componisten worden gehou den. De deelnemers aan dit concours zullen worden uitgenodigd de partituur voor een nog niet uitgegeven en niet uitgevoerde symphonie in te zenden. Deze zal niet langer dan 30 minuten mo gen zijn en is bestemd voor een normaal symphonie-orkest. De eerste selectie- proef zal voor een jury plaats vinden De tweede selectieproef en de definitie ve proeven zullen worden afgenomen in de loop van de maand Juni en zullen toegankelijk zijn voor het publiek. Voor de laureaten van dit concours worden geldprijzen ter beschikking gesteld tot een gezamenlijk bedrag van 6000 dollar. Een Nederlandse limonade-industrie heeft besloten ter gelegenheid van de Olympische Spelen een bijzondere geste te maken tegenover de 85000 Finse oor logsinvaliden, die een machtige organi satie in Finland hebben opgebouwd. Uit het Amsterdamse Oosterdok vertrekt vanavond n.l. de kustvaarder „Marvic", kapitein P. van der Werff, met een la ding van 30.000 kisten coca cola, zijnde 720.000 flessen limonade, die aan do Finse invalidenorganisatie wordt aan geboden. De baten van de verkoop van deze limonade komen aan deze organi satie ten goede. Aangestoken door dit Nederlandse initiatief hebben de Franse coca cola maatschappij zes vrachtauto's en de Belgische maatschappij een bestelauto voor het transport in Finland in bruik leen aangeboden. Onderhandelingen zijn gaande om een Fins-Nederlands limonade-bedrijf in Finland te stichten. Zoals bekend zal Koningin Juliana 18 Juli het herbouwde stadhuis in Gouda officieel openen. Tevens zal H.M. bij de ze gelegenheid de Heksenwaag in Gou da, het patriciërshuis van de stichting Bisdom van Vliet te Haastrecht en de N.V. Koninklijke Verenigde Tapijtfabrie- ken te Moordrecht bezoeken. In Gouda wordt de koninklijke auto om half twaalf verwacht. Na het stad huis geopend te hebben zal H. M. de stearine-kaarsenfbriek bezichtigen. Na een langdurig ziekbed is te Den Haag overleden de heer Jos. A. van Seggelen, een der pioniers van de Katholieke Arbeidersbeweging. Hij was mede-oprichter van de Katholieke bond van overheidspersoneel „St. Paulus". Jarenlang was hij redacteur van het bondsorgaan „Onze Strijder". Bij het veertigjarig bestaan van de Katholieke Volksbond in het bisdom Haarlem in 1948 heeft Van Seggelen het gedenkboek „Wat er groeide uit de daad" geschreven. Hij was drager van het Pauselijk ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogs schaden. De heer Molenaar (V.V.D.) verklaarde hiertegen groot bezwaar te hebben. Hfl bepleitte de wenselijkheid van enig uitstel; z.i. heeft men zich niet voldoende kunnen voorbereiden. Spr. diende een motie in beogende, het ont werp van de agenda af te voeren. De consequentie van de motie zal zijn, dat behandeling van het ontwerp pas ge schiedt onder het nieuwe kabinet. De motie werd aangenomen met 20 tegen 15 stemmen. Vóór: V.V.D., A.R., C.H. en K-V.P.; tegen: C.P.N. en P.v.d. A. en de heren Regout (K.V.P.) en Vixseboxse (C-H.l De heer Kraaijvanger (K.V.P.) had te voren het voorstel van de heer Mo lenaar krachtig ondersteund; het maat schappelijk leven heeft zich nog onvol doende kunnen uiten. De heer Van der Kieft (Arb.) zei de motie niet te kun nen steunen. Uitstel is z.i. volstrekt onmogelijk. Het leek spr. bijna onmo gelijk het ontwerp door een nieuwe minister te doen verdedigen. Minister Lieftinck meende, dat het bedrijfsleven ruime gelegenheid heeft gehad om van zijn gevoelen te doen blijken. De afwerking door de onder linge molestmaatschappijen wacht op de totstandkoming van de voorgestelde regeling. Behandeling van wetsontwer pen in de Kamer door 'n demissionnair kabinet heeft staatsrechtelijke en ook physieke bezwaren. „Ik zal er niet meer zijn", zei de minister, na te heb ben medegedeeld, dat hij na 1 Juli dit ontwerp niet met de Kamer zal kun nen behandelen. Het wetsontwerp tot wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, van het besluit op de loonbelas ting 1940, en van het besluit op de vennootschapsbelasting 1942, werd na enig debat z.h.st. goedgekeurd. De wijziging beoogt verlichting van de als gevolg van de huidige belasting druk gerezen moeilijkheden van kerkelijke, charitatieve, culturele en wetenschappelijke instellingen, door voor bepaalde giften ten behoeve van zodanige instellingen belastingreduc tie te verlenen. De heer Reg-out (KVP) verklaarde dat er ernstige ontgoocheling in zijn fractie is te weeg gebracht door de essentiële wijziging welke de minister in het oorspronkelijke ontwerp heeft aan gebracht en welke hij bij de indie ning niet had doen vermoeden. Het zou z.i. goed geweest zijn als de Tweede Kamer het amendement-Lu- cas had aanvaard. Overeenkomstig de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften be sliste de Kamer vervolgens, dat geen gevolg kan worden gegeven aan het verzoek van mr. A. M. P. Thomassen, oud-burgemeester, wonende te 's-Her- togenbosch, om in zijn pensioenrecht te worden hersteld. Aan de orde kwam dan het wetsont werp tot wijziging van de hoger-onder- wijswet. De bedoeling der wijziging is om onder nader te omschrijven voor waarden toelating te verlenen tot de examens in bepaalde afdelingen van de Technische Hogeschool op grond van het einddiploma der van Rijkswege ge subsidieerde middelbare technische scholen. Het wetsontwerp werd z.h-s. goedgekeurd evenals het ontwerp tot wijziging van de hoger-onderwijswet, de wet van 3 Juni 1948 en de pensioen wet 1922, waardoor beoogd wordt de geldende wettelijke regeling van de subsidiëring van het bijzonder hoger onderwijs beter uitvoerbaar te maken en in overeenstemming te brengen met de bedoelingen van de wetgever van 1948. Bescherming bevolking Hierna werd in behandeling geno men het wetsontwerp inzake bescher ming bevolking en personeelsvoorzie ning noodwachten. Nadat enkele leden hun instemming met het ontwerp had den betuigd de communisten waren natuurlijk fel tegen en minister Teulings had medegedeeld, dat supple- toire schuilgelegenheden spoedig ge reed kunnen zijn als de paraatheidstoe stand intreedt, werd de stemming over het ontwerp aangehouden. Zulks was ook het geval met het wetsontwerp tot vaststelling van de wet oorlogsstraf recht. Minister Mulderije maakte daar bij de opmerking, dat de regering niet wijs zou handelen als de doodstraf niet mogelijk werd gemaakt. Bij het begin van de vergadering heeft de heer Kramer (Arb.) een inter pellatie gehouden over het tarief voor de veerdiensten over de Westerschelde. Minister Wemmers deed hierna de toe zegging, de voorgenomen tariefsverho ging dit jaar niet te laten doorgaan. De Peruaanse zangeres Yma Sumac is gisteren op het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs gearriveerd. Zij zal gaan medewerken aan de ga- la-soirée „La nuit de Juin", die te Parijs wordt gehouden. Yma Su mac heeft een wonderlijke stem met een omvang van bijna vijf octaven. Hij vertelde zijn collega in het kort, wat er gebeurd was, en deelde hem ten slotte mee. wat de dokter zojuist ver klaard had. Mr. Stanley knikte Laten we dan nu de dode eens be kijken, zeide hij. Met kennersblik overzag hij het to neel, zonder een stap van zijn plaats bij de deur te verzetten. Als hij zich al een mening mocht vormen,, dan liet hij daar van toch niets blijken. Eindelijk en ten laatste wendde hij zich weer tot Fielding. Zo op het eerste gezicht een gewoon geval van zelfmoord, meende hij. Wat zeg jij, Fielding? De detective knikte. Op het eerste gezicht zeker, ant woordde hij. Stanley keek hem scherp aan. Maar je twijfelt? zeide hij. Er is een „maar"? Walter Stanley was een bekwaam po- baar. Anders hoeft hij niet eerst naar bed te gaan, wat deze man immers ge daan heeft.' Uit zijn houding maak ik op, dat hij inderdaad op zijn rug lag. Accoord? Zover accoord. Best. Nu brengt hij zijn linker- hand, waarin hij de injectiespuit heeft genomen (van zijn kussen of ergen an- kamer dan de dode, de injectie-spuit op ders vandaan), naar zijn rechterarm, de grond naast het bed, alsof ze zojuist prikt zich in de huid, voelt een scherpe uit zijn hand is gevallen. Hoe kunnen pijn we kennen nog niet de aard van we eigenlijk aan wat anders denken? 't vergift, maar de verwrongen trekken Het ligt er, om zo te zeggen, dik op. van de man, zijn handen, en de manier, Maar ik weet niet. hoe het komt, Stan- waarop hij zich in bed gekromd heeft, ley: toen ik hier de eerste maal bin- bewijzen, dat hij pijn had enja, nenkwam, vanmorgen, leek één ding me wat gebeurt er dan, naar jouw mening? een beetje onnatuurlijk. Kijk eens naar Nu, zei mr. Stanley, dan zou het die linkerarm. Je ziet, hoe hij slap over gaan net zoals je daar al z</i. Hij zou zich de rand van het bed hangt, met de sa- krommen van de pijn, en zijn vuisten mengeknepen hand vlak boven de injec- ballen het zou niet lang duren, mis- tie-spuit op de grond. Met die hand moet hij dus de verwonding aan zijn rechterarm hebben toegebracht. Je bedoelt, dat je eerder zou ver wachten, dat hij zijn rechterhand zou gebruikt hebben, om zijn linkerarm te verwonden? zei inspecteur Stanley. Ik geef toe, dat ik zelf, zoals de meeste mensen trouwens, mijn rechterhand zou gebruikt hebben. Maar de man kan links geweest zijn. Dat ben ik helemaal met je eens zei Fielding. Maar dat is mijn be- litieman. Maar bovendien bezat hij een zwaar niet, hoewel het misschien wel in eigenschap, die hem van vele collega's mijn onderbewustzijn kan gewerkt gunstig onderscheidde, en hem dan ook hebben. Neen, mijn bezwaar gaat een aller achting had doen verwerven: hij heel andere kant uit. Laten we ons eens vertrouwde niet uitsluitend op zijn goed voorstellen, hoe iemand zelfmoord eigen oordeel, en wilde gaarne van an- pleegt, in een geval als dit. Deze man deren wat leren. Daar kwam nog bij, had zich in bed begeven. Dat bewijst dat hij het inzicht van zijn collega Fiel- niet alleen zijn nachtkleding, maar ook ding, met wie hij lange jaren in Lon- het feit, dat hij zich half uit de lakens den had samengewerkt, hoge pry's stelde. De dokter keek geïnteresseerd toe. Voor geen geld zou hij de nu komende discussie hebben willen missen. Wel, kijk eens, Stanley, zei de de tective. Op het eerste gezicht wijst op bijzonder heeft gewoeld. Nu gaat hij zijn injectie spuit gebruiken. Ik welke houding gaat hij dat doen, denk je? Ik zou zeggen: in zittende houding, meende inspecteur Stanley. Of mis schien ook op zijn elleboog geleund. Precies, zei Fielding. Het is zelfs inderdaad alles op zelfmoord. Deuren en mogelijk, dat hij op zijn rug gaat liggen, venster potdicht, niemand anders in de Een andere houding is niet wel denk- schien, want de meeste vergiften werken snel, en dan zou hij ten laatste stil lig gen, omdat de dood zijn werk had ge daan. Zeer juist, zei Fielding. Maar de injectiespuit, wat zou daarmee gebeu ren? Inspecteur Stanley dacht een ogenblik na. Wel, zei hij dan, die heeft hij al die tijd in zijn hand gehouden, en ten slotte losgelaten en op de grond laten vallen, toen de pijn ophield. Ja. Maar je ziet, dat de vingers van de linkerhand, die dan toch de injectie spuit moeten vastgehouden hebben, tot een vuist gebald zijn. Hoe verklaar je dat? De inspecteur was een ogenblik spra keloos. Maar hij stond zijn man. Het is toch niet onmogelijk, dat hij in een laatste stuiptrekking zijn hand heeft samengenepen, meende hij. Als de dokter je in dat opzicht ge lijk geeft, moet ik me, wat dat betreft, gewonnen geven, zei Fielding, met een blik op mr. Froud. De donkere ogen van de geneesheer fonkelden achter de brilleglazen. Hij had het dispuut tussen de beide detectives met de grootste belangstelling gevolgd. (Wordt vervolgd). Gistern werden er op de Dam voor het Koninklijk Paleis openlucht-te levisie-opnamen gemaakt. Bege leid door een Amsterdams piere ment voerden dansers van de Ve- luwe volksdansen uit. Ook de be faamde poppenkast en de ballon nen-verkoper waren het mikpunt van de televisie-operateur. Uiter aard bestond er grote belangstel ling van de zijde der Amsterdam se bevolking, die de opname met uitvoerige commentaar volgde. Bij de oefening „Castanets" heeft een belangrijk Noors troepenconvooi met steun van het Nederlandse vliegdek- schip „Karei Doorman" met succes zijn vaalt door de linies heen voltooid, al dus meldt een communiqué van Dins dag. De vliegtuigen van de „Karei Doorman" hebben het convooi de gehe le dag beschermd, vier vliegtuigen „neergeschoten" en aanvallen afgesla gen, onder meer van zeven vliegtuigen met torpedo's. De Nederlandse torpedobootjager „Marnix", die langs de Nederlandse kust patrouilleert, ontmoette drie an dere schepen en viel deze met succes aan. Een commissie uit de Raad voor de Luchtvaart heeft beslist, dat de Raad geen onderzoek zal instellen naar de oorzaken van het ongeval, dat- 14 De cember 1951 nabij Schiphol aan het vliegtuig HBILO van de Swissair is overkomen. Hierbij is overwogen, dat bij het voor onderzoek niets is gebleken: van enige nalatigheid of fout van het grondperso neel op Schiphol; van enige storing of gebrekkige werking van de op deze vlieghaven aanwezige technische midde len, welke gediend hebben om bij de naderingsvlucht van de HBILO aan wijzingen te geven; van enige mecha nische storing aan boord van de HBILO, voorafgaande aan het ongeval De commissie is met de vooronder zoeker van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval gelegen is in de wijze waarop de bemanning van het Zwitserse burgerluchtvaartuig de naderingsvlucht heeft uitgevoerd, waarbij in aanmerking is te nemen, dat de tioor de Swissair voor Schiphol vastgestelde „break-off- height" niet veilig is te achten. Zoals bekend is het toestel destijds geheel uitgebrand. Alle passagiers kon den zich in veiligheid stellen. Weet u, toen vandaag dan het belissende moment was aangebroken, dat ik met het rode potlood in de hand in het stemhokje stond, kreeg ik ineens vreselijk medelijden met Kalff G„ die zo maar ergens op het stembiljet stond geslingerd. Bijna had ik hém spontaan ingevuld, maar op hetzelfde moment besefte ik dat ik dan per se Tirion P.C., de hupse kerel, onrecht aandeed, evenals de Redelijk heid A. uit Ouderkerk aan de Rijn en Vlasblom A. uit Delfzijl en Smallen- broek J. uit Assen, Hangelbroek J. J. uit Amsterdam en Spanbroek A. uit Amsterdam. Bovendien zou Mieras M. A. zonder twijfel jaloers zijn en Stokvis B. J. Kikkert H. uit Zeist en Rozeman J. Graag had ik ze allemaal persoon lijk één zetel de man in de Tweede Kamer aangeboden; ik had ze zelfs op dat moment, in het stemhokje, allemaal wel aan mijn hart willen drukken. Vlasblom, Spanbroek en de Redelijk heid. Maar wees gerust: als door een onzichtbare hand gestuwd werd mijn rode potlood eenvoudig op no. 1 van lijst 1 neergezet (Van onze correspondent) Voor het eerst sedert Elten in 1949 by Nederland kwam, hebben de Ne derlandse Eltenaren gestemd. Er zijn mensen bij van veertig en zestig jaar, die voor het eerst in hun leven aan de Kamerverkiezingen hebben deelge nomen. Als in Duits Elten woonachtige Nederlanders moesten zij zich voor- heen natuurlijk van stemmen onthou den. Zij vervullen hun stemplicht wat onwennig. Men verwacht in Elten een betrekkelijk groot aantal ongeldige stemmen. De opkomst vanmorgen was goed en er is rustig gestemd. Elten heeft ruim drieduizend inwoners. De Nederlanders vormen ongeveer een vierde van de bevolking. Daarvan zijn er vijfhonderd kiesgerechtigd. Het stembureau is gevestigd in het Drost- amt op de Markt. Van verkiezingscampagne is in Elten niets te merken geweest. Nergens han gen affiches. De K.V.P. en de P. v. d. A. hebben propaganda-pamfletten huis aan huis bij de stemgerechtigden bezorgd. Overigens vormen niet de verkiezingen in Elten onderwerp der gesprekken, maar de geruchten over mogelijke te ruggave der in 1949 gecorrigeerde ge bieden in ruil voor de Dollart. Deze ge ruchten hebben vele Duitse Eltenaren met nieuwe hoon vervuld. De midden stand is echter bijzonder tevreden onder het Nederlands bestuur. Ook de Eltena ren die in Duitsland werken tegen hoge lonen en in Elten goed en goedkoop wonen en tegen lager prijzen dan in Duitsland kunnen kopen, hebben zich met de toestand verzoend. De anderen wachten min of meer hoonvol on de teruggave van Elten aan Duitsland. Het Noorse stoomschip „Bill" heeft Dinsdagmiddag geseind, dat het Neder landse schip „Jan Herman" op 42 gr. 46 min. Noord en 9 gr. 36 min. West met een gebroken drijfas hulpeloos rond drijft. Sleepboothulp werd dringend ge vraagd. De „Jan Herman" is nog een nieuw schip van de rederij Wortelboer-Bode- wes te Hoogezand, met een laadvermo gen .van ongeveer 900 ton. Het is op 17 Maart van dit jaar te water gelaten bij Bodewes' Scheepswerven N.V. te Martenshoek. Het schip is onderweg van Casablanca naar Duinkerken. Een sieraad in iedere vensterbank is de Begonia in al zijn variëteiten, die vaak zeer kleurrijk zijn Het is een plant, die veelvuldig en in vele honderden soorten in de tropische- en subtropische gedeelten van Afrika, Amerika en Azië voorkomt. Wij onder scheiden de Begonia's in drie groepen: Bladbegonia, Bloembegónia en Knolbe gonia. Over de eerste groep zullen wij het vandaag hebben, want het is nu de tijd om deze kamerplant aan te schaffen. Wanneer het overigens onze bedoeling is, de collectie kamerplanten uit te brei den met enkele bladplanten dit zijn dus planten die niet om de bloem ge kweekt worden dan kunnen wij dat het beste zo vroeg mogelijk in de zomer doen. Dan kopen wij de jonge, gezonde plantjes, die zo van de kwekerijen ko men en dan voegt zich dat jonge plantje ook veel gemakkelijker naar de behan deling, die wij het geven. Oudere plan ten reageren veel vlugger ten ongunste als de behandeling niet gelijk is aan die op de kwekerij. Alvorens zij geacclima tiseerd zijn, hebben zij dan vaak enkele bladeren verloren en dit is soms niet te vermijden. wrWÊm De Bladbegonia is een gemakkelijke en dankbare plant in huis. Bij een goede verzorging ontwikkelt zij zich snel en al gauw vormt zich een compacte plant, die door haar bladerenrijkdom een waar sieraad is in de kamer. Er zijn verschillende variëteiten, die zich alle kenmerken door een bijzon dere kleur en ook wel door een verschil lende vorm van het blad. De hierbij afgebeelde plant is de Be gonia metallica, een verouderde varië teit, die echter zeer decoratief is. De bla deren vallen op door de metaalachtige, bruine bladeren, waarin de bladnerven zich zeer duidelijk aftekenen. Ook ver schijnen er, als de plant enige jaren oud is, in het voorjaar lange bloemtrossen, die echter geen sierwaarde hebben en meestal in het blad verscholen blijven. Om de krachten van de plant te sparen is het goed de bloemtrossen te verwij deren. Een andere bekende Bladbegonia is de Begonia rex; de bladeren hiervan kun nen in vorm zeer uiteenlopen. Meestal zijn zij grillig gevormd en de kleuren van deze zijn zeer variant. Van rose tot donkerrood, van dofgrijs tot glimmend metaalkleurig. De Bladbegonia verlangt veel licht; daartegenover staat echter zijn afschuw voor de felle zon. Planten, die in de zon gezet worden, krijgen grote vlekken op de bladeren en dit is natuurlijk geen mooie versie ring; zet daarom een Bladbegonia nooit in de zon. Voor een raam aan de Noord of Noord-Oostzijde zal zij zich het beste kunnen ontwikke len. Gedurende de zo mermaanden moe ten wij de plant ge regeld water geven en ook om de 14 da gen een oplossing kunst- of vloeimest Maar in de koudere maanden mogen wij vooral niet te veel water geven, want dan staat de groei stil en heeft de plant maar weinig vocht nodig. Ook mogen wij geen kunstmest meer ge ven gedurende deze tijd. Geef in April de plant nieuwe aarde en voer dan het water geven weer geleidelijk op. De beste plantaarde is een mengsel be staande uit blad- aarde, wat oude koemest en 'A deel zand vermengd met turfmolm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3