De vrouw kan niet altijd bloem zijn Het leven van de oliemannen VARIATIES met bladgroenten De millioenen menseni, die op Sumatra werkenveranderen ternauwernood iets aan de woeste ledigheid van de aarde Compromis-voorstel van Jules Moch In de meeste gevallen WOENSDAG 25 JUNI 1952 PAGINA 4 Smaakt elk uur van de dag L slechts 48 cent per pak RjK. Drukkerspatroons Productie biedt geen overmatig hoge cijfers ZEER GROTE STEUR GEVANGEN Geen Ned. verpleegsters naar Zuid-Afrika In ontwapeningscommissie der V.N. «MÉÉS Schadeloosstelling Duitse en Israëlische delegaties weer bijeen Griekenland en Italië erkennen Faroek als koning van de Soedan A Unox-product De mode houdt altijd zeer nauw contact met de bloe men. Dat is haar poëtische kant. Deze zomer bedrukt zij veel van haar luchtige, soepele stoffen met grote bloemen', rozen, chrysanten, papavers, voorzover ze niet bekriebeld zijn met fijne lijntjes als was er een spin over gekropen met inkt aan haar pootjes. De roos is favoriet, ook als vertedering van het avondtoilet, losjes en sierlijk rankend van de taille; de roos zit op de hoed, de roos vervolmaakt het kleine kraagje onder de kin. De mode maakt ook gaarne de vrouw zelf tot bloem. Ze doet dat deze zomer al zeer sterk met de ijle, vloeiende mate rialen, die, wat verfijning en teerheid en glans betreft, zich bijna kunnen meten met de substantie waar echte bloemblaadjes van gemaakt zijn. Jammer genoeg hebben lang niet alle vrouwen gelijkenis met bloemen. Er zijn er, die meer hebben van een boerenkool of een prei of een aardappel. De vrouw van nu kan en wil ook niet altijd, bloem zijn. Daar is het leven te zakelijk voor geworden. En. de mode steunt haar in dit dualisme door haar de tailleur te geven voor de zakelijke uren en de liefelijker toiletten voor de minder ernstige momenten. Het is merkwaardig, dat de mode 1952 voor deze beide aspecten'zo sterk terug blikt naar de afgelopen halve eeuw en veel van haar „bloemigheid" plukt, zowel uit de dertige* jaren als uit het belle époque, toen het al zwier en schuimigheid was waar de gracieus gemodeleerde vrouwen tich mee tooiden, van de overladen hoed op het volle kapsel tot de rokrand ruisend van ruches. In het jaarverslag van de R.K. ver eniging van Nederlandse drukkerspa troons wordt o.m. enige aandacht gewijd aan de leerlingenopleiding. In verband met de invoering van de dagcursussen voor de gecontracteerde leerlingen is in het algemeen hoofdbestuur der federatie aan de orde geweest, of het vak maat schappijleer deel van het onderwijspro- gram dier cursussen behoort uit te maken. Zowel door de vertegenwoordi gers van de christelijke bond als van de zijde van de R.K. ver. van Ned. drukkerspatroons zijn hiertegen beden kingen geopperd, omdat maatschappij leer niet te scheiden is van een levens beschouwing. Aangezien de leerlingen verplicht worden door de leerlingover eenkomst de dagcursussen te volgen, kan niet de verantwoordelijkheid worden aanvaard voor een vak, dat buiten het vaktechnisch leerprogram der typogra fen ligt en zich beweegt op principieel terrein. Het algemeen hoofdbestuur er kende de juistheid dier zienswijze en besloot te bevorderen, dat maatschappij leer niet op het leerprogram van de dagcursus zal voorkomen. Het ledental bedraagt 596. Het jaar 1951 bracht ons niet de verwezenlijking van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. De han den zijn nog niet aan de ploeg geslagen. Het is, aldus het jaarverslag, bij even pathetische als platonische liefdesverkla ringen gebleven. Er zijn enkele samen- sprekingen gehouden met de leiders der werknemersorganisaties, waarbij de RKV door haar voorzitter mr. Th. ten Hagen was vertegenwoordigd, maar ver der is het niet gekomen. En toch is het zo juist wat mr. Borst in het „Drukkers weekblad" van 15 December 1951 nog eens beklemtoonde, dat de bestaande privaatrechtelijke bedrijfsorganisatie, dus de „vrije" verenigingen, uiteindelijk pu bliekrechtelijke erkenning nodig hebben. schroef. Verwacht mag worden, dat als nog een goede samenwerking tussen regering en industrie zalworden ge vonden op een basis, die een redelijke en voor de Indonesische economie nut tige ontplooiing van de aardolie-indus trie zal mogelijk maken. Nationalisatie van deze industrie met zijn vele nood zakelijke internationale contacten ligt zeker niet in het voornemen van de re gering, temeer niet, omdat de technische capaciteit voor het leiden van derge lijke bedrijven en het financiële vermo gen voor het bekostigen er van twee eisen zijn, waaraan door Indonesië nog lang niet in voldoende mate kan worden voldaan. Ernstig streeft de industrie er naar Indonesiërs op te leiden en te bren gen op plaatsen in de bedrijfsleiding, indien zij voldoen aan de gestelde tech nische normen,, die voor allen gelden. De raffinaderijen van B.P.M. en Stan- vac te Pladjoe en Soengei Gerong en de olievelden dezer ondernemingen in Zuid-Sumatra. hebben zich geheel van de vernieling en verwaarlozing van de Japanse tijd hersteld en men ziet er met genoegen de duizenden Indonesiërs te zamen met de honderden Nederlanders en Amerikanen samenwerken in de machtige bedrijven, die als resultaat van wetenschap en techniek in staat zijn het „vloeibare goud" aan de aarde te ont trekken en geschikt te maken voor het gebruik door de mensheid, die in deze twintigste eeuw zozeer afhankelijk is geworden van aardolie gis bron voor licht, kracht, warmte en smering. L. H. VII Na de vrolijke drukte van Java ontvangt Sumatra de reiziger met een grote en bijna plechtige stilte. Men ziet het reeds uit het vliegtuig: tot Palembang oerwouden, tot Padang oerwouden, tot Medan oerwouden, op dit laatste traject dan onderbroken door het ontzagwekkende Tobameer in de weidse pracht van een der mooiste berglandschappen ter wereld. En als men later da genlange reizen per auto door het land maakt, vindt die indruk van maagdelijke eenzaamheid volkomen bevestiging. De millioenen mensen, die er wonen, veran deren ternauwernood Iets aan de woeste ledigheid van deze aarde. Er drijft echter een wolk boven deze industriële bedrijvigheid. De belasting druk wordt langzamerhand zo hoog, dat „de olie" zich afvraagt of het nog lo nend Is het bedrijf uit te oefenen. Uit breidingen of noodzakelijke vernieu wingen zijn niet langer mogelijk, ge zien de stijging van de vennootschaps belasting, die van 40 pet. op 521A pet. is gebracht, en de verhoging van het uitvoerrecht, oorspronkelijk 8 pet. en nu met 15 pet. verhoogd, gezien ook de overige kosten, die de laatste tjjd be langrijk gestegen zijn. De Stanvac heeft reeds een voorgeno men vernieuwing van het bedrijf afge last, wat er op wijst, dat het haar ernst is in haar beoordeling van de belasting- Temidden van deze verlatenheden liggen de spaarzame centra van bewo ning. De levendigste en de rommelig- ste tevens is Palembang, dat een Oos terse uitgave is van het Rotterdam, dat wij gekend hebben. Het is er morsig, wanordelijk en gezellig. Het leeft zo zeer van, op en aan de Musi, dat het op de duur gedeeltelijk in de rivier, die aan Palembang het bestaan geeft, is gaan leven. De Sumatranen bouwen hun huizen op palen. De palen staan in de rivier, of in een onnoemelijk vette brij van modder, de huizen hangen daar in de meest fantasierijke houdingen boven. Maar het komt ook voor, dat een blokje huizen, aan een paal gemeerd, op de ri vier drijft. Dat gaat goed tot er eens een schip in de buurt van de stadswijk wat veel deining met zijn schroeven maakt. Dan raakt de hele zaak op drift en drijft een Palembangse buurtschap met voortvarendheid de Musi af. Met een motorboot vaart men het be zoek over de gele brede en druk stro mende rivier naar Pladjoe. Het is een half uur varen met wijde uitzichten en met een weldadige koelte om de slapen. Dan is men in de geweldige nederzet ting, die het hart is van het Indonesische oliebedrijf van de B.P.M. Hier zijn de uit gestrekte raffinaderij, de kraakinstalla ties, de hitte, het infernale lawaai in machinehallen, kortom de hel van een der heetste fabricageprocessen en dat in de tropen. Men vindt er ook riante woonwijken, in diepe rust gedompeld, fraaie woningen, goede arbeidershuizen in ruime wijken, de sportvelden, de ten nisbanen, hospitalen en poliklinieken en de onvermijdelijke soos, een complete zelfgenoegzatae samenleving met bio scoop en al, maar uiteraard uitsluitend bestaande uit oliemensen, die praten over olie, vandaag, morgen en overmor gen en over een jaar nog en dan weer van voren af aan. Men moet daar niet al te veel met deze mensen praten, over deze levenswijze, want er zijn dingen, die beter niet te sterk in het bewust zijn moeten komen. En bovendien: Plad joe is een metropool vergeleken bij wat men de volgende dag ziet, een nederzet ting op de boorterreinen, „slechts" ne gentig kilometer van Pladjoe gelegen en in twee uren met de auto te bereiken, twee uren links en rechts door moeras sen. Dan is men, na een rit over een weg, die bij gedeelten elke beschrijving tart. in Prabamoeli, ook een nederzet ting, ook een wereldje op zichzelf, ook een zwembad, een hospitaal en zelfs een piekfijne bedrijfsschool, waar de Indone sische jeugd in enkele jaren tijd tot des kundige olie-employé's wordt opgevoed. Maar uiteraard is alles nog kleiner en beperkter. de communicatie geringer, het contact met de buitenwereld zeld zamer. Dan gaat men het boorterrein in en hotst en botst enige Uren, alsof een auto een wilde mustang is en men komt bij de boortorens, die hier en daar in de wouden staan, waar mannen iri de brandende zon de boorbeitel drijven op zoek naar olie. die hier in deze terrei nen 1500 tot 2000 meter diep de aarde in moet gaan, heel vaak zonder enig resultaat. Dit is dan het leven van olieman nen en zo zitten ze over heel Zuid- Sumatra verspreid, ook op Java en op Borneo. Het oliebedrijf in Indo nesië is,een duur en moeilijk bedrijf. Men spreekt hier met iets als afgunst over de vindplaatsen in het Midden- Oosten, waar per put een honderd maal grotere opbrengst wordt ver kregen dan in Indonesië. De Zuid- Sumatraanse olieproductie bedraagt een twee en een kwart millioen ton per jaar het is een tractie van een percent van de wereldproductie. Indo nesië heeft een productie van een zes millioen ton en dat is anderhalf pro cent van de wereldproductie. Dit zijn geen overmatig indrukwek kende cijfers, maar het betekent, dat er van B. P. M. en het aangrenzende be drijf van Stanvac dagelijks een stuk of vijf grote tankers vertrekken, en dit feit alleen al maakt Palembang tot een der drukste havens van Indonesië. De bedragen, die door het oliebedrijf op Sumatra verloond worden, moet men in de orde van grootte van honderd mil lioen zoeken. Het betekent, dat alleen op Sumatra 12.000 maand- en daggel ders in dienst zijn, plus 570 employé's van alle landaarden. Al mag dan op de wereldproductie de hoeveelheid welke Indonesië voortbrengt gering zijn, de olie geeft ruime werkgelegenheid. Deze uitbundige zwier stierf met de eerste wereldoorlog en enkele jaren later had de vrouw kans gezien van zichzelf een sluike en volstrekt char- meloze karikatuur te maken, met de taille op de heup en de pothoed op de wenkbrauwen. Nu iets van deze wanstaltigheid her leeft in de Parijse couturesalons mis schien is het maar een stuiptrekking is het leerzaam om zich deze mode weer eens voor de geest te halen en de evolutie te volgen, die de mode daarna doormaakte. Er zijn per slot altijd pa rallellen in de modegeschiedenis. Een gedocumenteerd en rijk geïllustreerd overzicht van de zeer snel geëvolueerde mode van 1900 tot 1950 geeft het koste lijke boekwerk „English Women's clothing in the present century" door C. WiUett Cunnington, dat kort geleden verscheen bij Faber and Faber Ltd., Londen. Het kan leerzaam zijn voor dege nen, die nu zo geporteerd zijn voor de lage ceintuur,om de bladzijden, ge wijd aan dc kleding, gedragen tussen 1922 en 1928, eens goed te bestude ren! Van de mode, die men zelf gedra gen heeft, kan men niet volledig af stand nemen, maar het is werkelijk een openbaring wat betreft onze eigen slaafsheid aan de mode-dicta- Om te behagen in 1952, een tasje als een bloem met diamanten hart. rondom 1925. In de dertiger jaren vond ze een vrij prozaïsch compromis, dat na de tweede wereldoorlog weer vervrouwelijkte tot de „new look". Het evenwicht is nóg niet gevonden, evenmin in de kleding trouwens als in haar levenshouding. Want au fond, zegt de schrijfster van dit interessante boek, wordt de mode geïnspireerd door twee tegenstrijdige factoren: de mo derne onafhankelijkheidszin van d« vrouw en haar ouderwetse instinc tieve behoefte aan bescherming. Men vraagt zich af, hoe lang nog deze ge voelige tweespalt in de vrouw van de 20e eeuw, door de grote couturiers, die met voortdurende wisselingen gebaat zijn, uitgebuit zal worden. tuur, wanneer men uit het verloop van de illustraties in dit boek zich realiseert, in hoeveel stijlen de nu veertig- of vijftigjarigen, méér nog, de nu zeventig jarigen, zich achter eenvolgens in de loop van haar leven hebben uitgedost. Hoe relatief is de mode en haar appreciatie. Het kon echter nauwelijks anders, of in een tijdsbestek, waarin twee wereld oorlogen alles verstoorden en waarin de vrouw zich zó vrij vocht, moest haar uiterlijk daarvan wel de stempel dragen. Ze heeft de laatste kwarteeuw gezochtnaar een evenwicht tussen de volstrekte vrouwelijkheid van de jaren tot 1910 en de pure zakelijkheid van het platte, sluike, mannelijke silhouet Voor het eerst na dertien jaar is in de Nieuwe Merwede een steur gevangen. De vis werd verschalkt in een zalmnet door twee broers, afkomstig uit Hardinx- veld. Zij bevonden zich in een kleine houten roeiboot en wisten de enorme vis, die 2.60 meter lang was en 205 pond woog, binnenboord te krijgen. Toen later drie andere vissers waren aangeklampt werkte men de vangst direct buitenboord en nam hém op sleeptouw. Een steur van dergelijke afmetingen kan name lijk gemakkelijk een roeibootje uit elkaar slaan. Zuid-Afrika zal trachten verpleeg sters in het buitenland aan te werven en het zal hiervoor geen moeite en kos ten sparen, aldus heeft dr. Nicol offi cieel in de Transvaalse provinciale raad meegedeeld. Hij voegde er aan toe niet optimistisch gestemd te zijn, gezien het tekort aan verpleegsters buiten de Unie. Zo werd reeds door Nederland ver zocht geen verpleegsters in Nederland aan te werven. Het is mogelijk, dat an dere landen eenzelfde verzoek zullen doen. De Franse voorzitter van de oniwa- penings-commissie der V.N., Jules Moch, heeft Dinsdag een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compro mis te bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mogendheden en die van de Sovjet-Unie. Volgens het plan van Moch moet de ontwapening in drie etappes verlopen. In de eerste etappe moet een einde ge maakt worden aan de bewapeningswed loop door het beperken van zowel de strijdkrachten als de totale militaire uitgaven. Vervolgens moet men komen tot een verbod van uitbreiding van de conventionele wapens, waarna tenslotte hetzelfde bereikt moet worden ten aan zien van atoomwapens, gepaard gaand met of gevolgd door de vernietiging van de bestaande voorraden van deze wapens. Dit program moet, aldus Moch. strikt worden uitgevoerd en voortdurend worden gecontroleerd door een inter nationaal lichaam, waarvopr b.v. de Veiligheidsraad zal kunnen fungeren. Vervolgens sprak de Nederlandse ver tegenwoordiger, Von Balluseck. Hij herhaalde een voorstel om een woor denboek op te stellen, waarin begrip pen, die anders worden geïntegreerd, op een door een ieder aanvaardbare wijze zullen zijn gedefinieerd. margarine, zout. (geraspte kaas, paneermeel). Van de slakropjes een dun schijfje stronk afsnijden. De stronkjes in hun geheel was sen en gaarkoken met aan hangend water. Kooktijd on geveer 15 minuten. Ze goed laten uitlekken, dikke krop pen overlangs in tweeën snijden. Om iedere krop een plak ham (-worst) of pekel vlees rollen en de kropjes met de goede kant naar bo ven in een vuurvaste schaal of pan leggen. De saus er over en er-tussen schenken (desgewenst geraspte kaas en gebakken paneermeel er over strooien) en de schotel nog even door en door warm laten worden. Men kan het gerecht ook in de oven een bruin korstje geven. Gesmoorde pittige andijvie 1 kg. andijvie, 40 g. of meer boter of margarine, aroma of jus of Engelse saus. De andijvie wassen of snijden; ook de stronk ge bruiken. De boter of marga rine lichtbruin laten worden in een grote pan. De groen te hierbij doen, omscheppen en in het vet zachtjes smo ren. Een scheutje aroma, jus of Engelse saus toevoegen en de groente gaar stoven. In plaats van met Engelse saus kan gesmoorde andijvie ook bereid worden met ker rie, tomaten-ketchup of ge fruit knoflook. Schotel van aardappel puree, witte bonen en postelein 250 g. (2 kopjes) witte bonen, 1 kg. aardappelen, ongeveer 2 dl. melk, 114 kg. postelein, boter of margari ne. zout. De bonen een nacht weken in ruim water en ze hierin gaarkoken. De aardappelen gaarkoken, stampen en ver mengen met de gekookte melk tot purée. Deze op smaak afmaken met boter of margarine, zout en desge wenst nootmuskaat. De pos telein wassen, grof snijden en met aanhangend water gaar koken. De groente laten uitlekken en op smaak afma ken. Beurteling lagen purée. witte bonen en postelein in een schaal overdoen met pu rée als bovenste laag. Soep van bladgroentennat kan men maken door het vocht te binden met aange mengde bloem, met rijst, vermicelli of griesmeel. Het nat kan ook gebruikt worden voor aardappel-, to maten-, bonen- of erwten soep. Men voegt er dan naar smaak melk aan toe. ogenblik vrijwel overal voor een zeer redelijke prijs te koop zijn. Zij kunnen ons heel wat narigheid besparen. Een goed hulpmiddel om te verhinderen, dat wij voor of na onze vacantie iets ver geten, is de reeds eerder ge noemde lijst. We beginnen daarmee b.v. een week voor ons vertrek. Als we iets ver geten zouden hebben, valt ons dat in de loop van die week nog wel in. We kunnen het dan dus nog bijschrijven. Bij het inpak ken kruisen we op onze lijst aan, wat er mee gaat. Heb ben we alles, dan kan tot slot ook de lijst in tas of koffer en aan de hand van deze „inventarislijst" kunnen we straks controleren of we na afloop van onze vacantie weer alles hebben. Dat spaart schrijven en kosten om de achtergelaten artike len weer terug te krijgen. dan iemand, die gaat kampe ren of die zijn vrije tijd doorbrengt in een rustig, landelijk pension. Ook de benodigde toiletartikelen zijn afhankelijk van eigen ge woonten en omstandighe den. Tubes crème, tandpasta, scheerzeep, doosjes of busjes poeder enz. zal ieder naar eigen smaak wel of niet meenemen. Voor al deze ar tikelen is het echter goed te bedenken, dat ze nog wel eens de onaangename ge woonte hebben onder al te grote druk te bezwijken. Wie wil voorkomen, dat zijn goed wordt besmeurd met een van deze of met andere soortgelijke producten, zal zeker blij zijn met de nieu we flacons en dozen van on breekbaar plastic, die op dit Vorige week hebben wij gesproken over de kunst om goed logé te zijn. Hier ging het voorna melijk over onze houding tegenover onze gastvrouw en gastheer en omgekeerd ten opzichte van onze gas ten. Als we echter van onze vacantie volop willen genie ten, of we die nu bij familie of kennissen of in een hotel of pension doorbrengen, dan is het ook uiterst nuttig ons van te voren eens goed re kenschap te geven van wat we zoal mee moeten nemen. Het is n.l. zeer vervelend, als we, goed en wel op reis zijnde, tot de ontdekking ko men, dat we bepaalde hoog nodige voorwerpen hebben vergeten. Niet minder lastig is het echter als we merken, dat we, geheel onnodig, al lerlei hebben meegesleept, dat we evengoed hadden kunnen thuis laten. Vooral als we nogal wat heen en weer te reizen en te trekken hebben. Bijzonder in het laatste geval is het gewenst van te voren een lijst te maken, waarop we alles schrijven wat strikt nodig is. Als u met een auto gaat, zo dat uw koffer in de bagage ruimte kan worden onderge bracht, hindert het niet als deze eens wat zwaarder uit valt, maar als u met trein, tram of bus moet reizen, zodat u zelf de vracht te torsen krijgt, zult u al gauw spijt hebben van dat extra paar schoenen, dat welis waar leuk staat, maar dat u toch ook wel had kunnen missen. De vraag: koffer of reis tas. hangt voor een goed deel van uw eigen smaak af. Over het algemeen, is de reistas makkelijker te hanteren en ook lichter dan een koffer. Daar staat te genover, dat een koffer zich vaak „netter" laat pakker,, zodat het gevaar voor ge frommeld of gekreukt goed er minder groot door is. Wat u als „beslist nodig" wilt aanmerken, hangt na tuurlijk ook weer af van u zelf en van het vacantie- plan, dat u hebt opgemaakt. Onmisbaar in het algemeen zijn eigenlijk alleen een tan denborstel en nachtgoed, maar toch zal wel niemand een vacantie aan zee gaan doorbrengen zonder ook aan zijn badcostuum te denken. Wie gaat logeren in een luxueuze badplaats of een wereldstad, heeft uiteraard een andere garderobe nodig Te Breda is Dinsdagmiddag het monument onthuld, dat op de Grote Markt is opgericht ter nagedachtenis von de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Na de overdracht van het monument aan de gemeente, welke vooraf in de hal van het stadhuis geschiedde, onthulde de loco-burgemeester van de stad, de heer J. Meys, het gedenkteken, dat de Bijbelse figuur Judith voorstelt, die in haar arm het hoofd van Holofernes houdt. Het is ontworpen en uitgevoerd door de beeldhouwer Niel Steenbergen. Het Is weer het seizoen van de frisse groene blad groenten, die niet licht ver velen wanneer we ze niet dagen achtereen eten, maar afgewisseld met worteltjes, bloemkool en andere stevige groenten en wanneer we ze niet steeds op dezelfde manier klaarmaken. Alle bladgroente kan rauw, als sla, gegeten worden. Ook kan men ze gaar smoren in wat boter of margarine of gaarkoken en met een saus je van melk of groentenat of met jus of wat paneermeel afmaken. Verdere variaties vindt U in de recepten, die wij hier laten volgen. Hoe U de groene groenten ook wilt klaarmaken, behan del ze in ieder geval zó, dat de voedingsstoffen er niet uit verloren gaan! Dat wil zeggen: de groenten vers gebrui ken dus niet bijv. een dag te voren kopen; ze zo nodig op een koele, donkere plaats wegzetten, liefst uitgespreid. Kroppen sla kunnen in vochtig papier gewikkeld worden; ze kort voor het gebruik schoonmaken, wassen en fijnsnijden; de groenten zonder water opzetten (als U een grote portie hebt, niet alles tege lijk, zodat een deel eerst wat kan slinken) en zo kort mo gelijk koken; het groentenat niet weg gooien (tenzij het zeer bitter is) maar gebruiken als drank of in soep. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN. Spinaziebroodjes 4 sneden oud brood, 1 kg. of meer spinazie, zonder zout gekookt en fijngehakt. 1 bijna hard gekookt ei, 100 g. ontbijtspek of bacon, bo ter of margarine. Het spek zachtjes bakken in de koekenpan, totdat de plakjes croquant zijn. Ze uit de pan nemen en in het vet (en zo nodig, wat boter of margarine) de sneden brood aan weerszijden bruin bak ken. 8 plakjes spek voor de garnering houden, de overi ge klein snijden en door de spinazie mengen. Het ei in partjes verdelen. Vlak voor het opdienen de broodjes als volgt op bouwen: de sneden brood bedekken met de hete spi nazie, op iedere portie één of meer partjes ei leggen, en hiernaast twee reepjes spek. Slarolletjes 8 kleine of 4 a 6 dikke kropjes sla, tenminste 8 plakken ham (-worst) of pe kelvlees, een melksaus van 3 dl. (2 kopjes) melk, 25 g. (3 eetlepels) bloem, boter of betrok daarin ook Mère Margriet-Marie, de directrice, en alle Ursulinnen-docen- ten. Burgemeester Prick van Posterholt, de heer Kampschroers van de Katholieke Boeren- en Tuindersbond en de heer Mertens, voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond, volgden de commissaris van de Koningin in een welgemeend proficiat. Gisteren zijn de West-Duitse en de Israëlische delegaties voor de onderhan delingen over de door West-Duitsland aan Israël en het Wcreldjodendom te betalen schadeloosstelling voor het eerst sedert April bijeengekomen. Deze eer ste bijeenkomst van de beide delega ties had een informeel karakter. De West-Duitse delegatie, die onder leiding staat van prof. dr. Franz Boehm, was eerst gisteren in Den Haag aangeko men. De West-Duitse delegatie bracht aan de Israëlische het West-Duitse aan bod over. West-Duitsland stelt voor tot Maart 1954 vierhonderd millioen mark aan goederen te betalen. Voorgesteld wordt daarna een bedrag van 250 millioen mark aan goederen jaarlijks te betalen. Er resteert dan nog een bedrag van honderd millioen mark. Men hoopt dit bedrag te kunnen betalen uit een Ame rikaanse lening. Mocht dit niet lukken, dan wil men dit bedrag zelf zien te vol doen. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.35 gram. NCRV: 10.00 gram., 10.30 Prot pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, causerie, 12.00 An gelus, 12.03 lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.20 pianoduo, 13.35 zangrecital. NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste, 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 sopraan, bas, cembalo en cello. 16.00 Prot. pr., 16.30 harpensemble, 17.00 jeugd, 17.25 viool en piano, 18.00 nieuws, 18.15 zangvereniging, 18.40 Op de stelling. 18.50 gram., 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.20 bariton en orgel, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 amusementsmuziek. 20.50 reportage. 21.10 gram. (pl.m. 21.35 Het Wespennest), 21.55 buitenlands overzicht. 22.15 twee piano's, 22.45 Prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 gram. VPRO: 7.50 Prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 Prot. pr„ 9.15 gram., 9.25 huisvrouw, 9.30 gram., 10.35 Ik weet. ik weet wat U niet v/eet, 10.50 kieuters, 11.00 gevarieerde muziek, 11.55 pianotrio, 12.25 In 't spionnetje, 12.33 hawaiianmu- ziek. 13.00 nieuws, 13.15 Bij het eeuwfeest van de Nederlandse postzegel, 13.25 lichte muziek, 14.05 Majoor Frans, hoorspel, 14.55 gram., 15.00 zieken. 16.00 amateurs programma, 16.50 gram., 17.00 jeugd, 17.30 weet U natuurlijk al weken van te voren wanneer U met vacantie gaat. Als wij U dus vriendelijk verzoe ken ons minstens 5 dagen vóói Uw vertrek met Uw vacantie- adres (onder vermelding van Uw vaste adres) op de hoogte te stel len, is dat niet te veel gevraagd en kunnen wij er voor zorg dra gen, dat ons blad prompt op Uw tijdelijk adres verschijnt. Mogen wij dus op Uw medewer king rekenen? Dank U! Weekabonnó's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger, van wie zij op hun vaste adres de kram ontvangen. DE ADMINISTRATIE De Griekse zaakgelastigde in Cairo heeft zich Dinsdag naar de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Has- soena Pasja, begeven, om hem op de hoogte te stellen van het besluit van zijn regering, om koning Faroek als „koning van Soedan" te erkennen. Uit Cairo wordt voorts gemeld, dat ook de Italiaanse zaakgelastigde de Egyptische minister heeft bezocht, om hem officieel er van in kennis te stel len, dat Italië de koning als koning van Soedan erkent. Naar verluidt zullen de Griekse en Italiaanse ambassadeurs spoedig hun geloofsbrieven aanbieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4