PERSCOMMENTAREN over verkiezingsuitslag „Verrassend resultaat' Een K.Y.P.-er meer in de Eerste Kamer Communisten verliezen één zetel Brand in woonwagen kamp van pater Belt Kerk en ontspanningsgebouw in de as gelegd FRANKRIJK UIT DE Indien niet meer begrip voor positie in Noord-Afrika U.N.O.? Brutale bende jeugdige inbrekers gegrepen J Tussen neus en lippen u r Tot hoofd en hart Opzienbarende rede van Juin Woorden onjuist weergegeven P Succes voor hoofdstedelijke recherche weer De Belgen zijn losgebarsten DONDERDAG 26 JUNI 1952 76ste JAARGANG No. 25413 „Een-ernstige slag" De Maasbode De Volkskrant N. R. C. Alg. Handelsblad De Telegraaf Het Parool Mening in Indonesië over de uitslag VUURZEE TE MAASTRICHT Gezondheidstoestand van Eva Peron verslechtert Fraude Luchtmachtstaf Verdachten veroordeeld K.V.P.-Kamerleden, die niet terugkeren STAATSMIJN BEATRIX Groep 2 Groep 3 Groep 4 w nuftKiü oejjüieyea maj! STRAND-BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143430 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3993 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. De verrassende uitslag van de verkiezingen, een uitslag zoals die door niemand verwacht had kunnen worden, maakt deze verkiezingen tot een der belangrijkste van na de oorlog. Het is nog niet te voorzien welke invloed het resultaat zal heb ben op de komende kabinetsformatie, maar dat deze invloed van het grootste be lang zal zijn er., naar een bepaalde richting dringt staat wel vast. De commen taren van de vaderlandse pers hedenochtend wijzen alle op het grote belang van het verdringen van de K.V.P. van het leiderschap door de P. v. d. A. Tegenover dit ongetwijfeld grote suc ces van de socialisten moet het verlies van de KVP worden geplaatst. Deze par„' heeft blijkens de cijfers, juist in de overwegend R.K. kieskringen, in opmerkelijke mate aan de socialisten verloren. Doch daarenboven heeft zij een verlies geleden aan de partij van Weiter. Nu ditmaal een openlijk appèl van de eenheid is uitgebleven, hebben zich middelpuntvliedende krachten ge openbaard, die als verschijnsel nog meer betekenen dan uit de cijfers reeds blijkt. Klaarblijkelijk heeft het politie ke gemodder om het „onverzoenlijke te verzoenen", n.l. om een conservatieve aan een progressieve vleugel te koppe len, tot een vertrouwensverlies aan bei de zijden geleid. Uit deze beschouwingen hebben wij de volgende bloemlezing saamgevat. De uitslag is, wat de K.V.P. aangaat, een ernstige slag, aldus De Tijd. Niet alleen heeft zij haar plaats als grootste partij verloren, zij het dan, dat zij in de Kamers een gelijk aantal zetels bezet als de P-v.d.A., maar haar po sitie als katholieke eenheidspartij heeft een schok gekregen. De katholieke kiezers, die gerekend konden worden met de groep-Steen- berghe verbonden te zijn, hebben blijk baar in aanzienlijk aantal niet het ad vies van die groep gevolgd, dat na het accoord met het bestuur der K.V.P. werd gegeven, maar een ruim deel van hen heeft zich achter Weiter geschaard. Aan de andere kant heeft de onrust, door deze onverzoenlijken gewekt en in vele publicaties verbreid, een deel der katholieke arbeiders, niet in de laatste plaats in het Zuiden, tot de tegenge stelde stap gebracht en bij de P.v.d-A. hun heil doen zoeken. Zowel de propa ganda van Weiter, als die van Vorrink, die katholieke kiezers aanvuurden om hun mening i n de K.V.P. tot gelding te brengen door hun stem buiten de K-V.P. te plaatsen, hebben succes ge had. De consequenties van deze stembus uitslag zijn nog allerminst te overzien. Noch voor de kabinetsvorming, noch voor de K.V.P. op zichzelf, die een uiterst kritische periode tegemoet gaat. De voornaamste factoren die aanmer kelijk verandering brengen in de par- tijdverhoudingen zijn, aldus schrijft De Maasbode naast de klap op het hoofd der Moskousatelieten, die met slechts twee zetels verlies naar veler gevoelen ongetwijfeld nog veel te zacht is aan gekomen, de onverwachte winst van drie zetels der P.v.d.A. (vooral in de grote bevolkingscentra behaald), die haar het verlies van de vorige Kamer stembus ruimschoots deed inlopen, voor een deel stellig door toevoer uit de communistische hoek (men kan dit van verschillend standpunt bezien, maar ons lijkt het vrii bedenkelijk); en tenslotte de aanzienlijke vooruitgang in stemmen- tal vooral in de grote steden en be paalde kleinere centra welke de K.N.P. heeft geboekt, uiteraard ten kos te van de K.V.P.. die daardoor haar po sitie van grootste partij heeft ingeboet en met een verlies van twee zetels op één lijn is komen te staan met de P.v.d.A. Voor de politieke voormannen in ons katholieke volksdeel een ernstige aan wijzing, dat, wil men ooit geraken tot herstel van de door allen verlangde eenheid, de bakens zullen moeten wor den verzet voor wat betreft een tijdiger, soepeler en intensiever overleg dan tot nu toe heeft plaats gehad. Zonder twij fel zal er in de naaste toekomst gele genheid te over zijn om de betekenis van het gebeurde volkomen tot klaar heid te brengen en aan de eisen van meer practisch beleid te toetsen. De Volkskrant schrijft: Uit ons oog punt bezien, zit er aan deze verkiezin gen maar één lichtpunt: het verlies der communisten. Verder is die uitslag don ker. Het donkerste is, dat de katholie ken hun politieke positie van onbetwist grootste partij kwijt zijn. Of zij haar primaat-van-totnogtoe nu moet delen met de P.v.d.A. dan wel aan deze af staan, zult gij, lezer, wel elders in de krant vinden. Maar het verschil tussen het een en het ander is geen werkelijk politiek verschil voor de tik. voor vier jaren aan de politieke positie der katholieken in ons land toegebracht, blijft dit hetzelfde. Bij de overwinning van de P.v.d.A. zinkt die van Weiter, overigens geble ven beneden zijn eigen minimum om van welslagen te kunnen spreken, in het niet. Daarenboven is het een Pyr- rhus-overwinning. Hem komt intussen niet de uitsluitende schuld toe van de P.v.d.A. hoog te paard te hebben gezet al is zijn verantwoordelijkheid ten deze een grote en een zware. Merkwaardig is, dat van de construc tieve partijen de beide verliezers zijn de rustigste regeringspartij der voorbije periode en de rustige oppositie-partij, de K.V.P. enerzijds en de Anti-Revolu- tionnairen aan de andere kant. Beide hebben, als wij goed zien, schade on dervonden van die elementen, die be vangen door eigen belangen, gemeend hebben daarvoor te moeten opzeggen hun verdere medewerking aan de een heid van hun volksgroep, de eenheid die voor het belang dier volksgroepen, voor het algemeen landsbelang, en ook voor hun eigen belangen, tenslotte toch noodzakelijk is. t>e Nwe Rotterd. Crt. ziet als het be langrijkste aspect van de ingetreden Verschuiving, dat de Partij van de Ar beid in stemmental de grootste partij is geworden. De KVP heeft haar leiden de positie in dit opzicht voor het eerst sinds de invoering van het algemeen kiesrecht, prijs moeten geven. Dit socia listische succes schrijft het blad in be langrijke mate toe aan de persoon van de lijstaanvoerder. De thans aftredende minister-president heeft een verkie- f-ingsactie gevoerd, welke hem boven net partijvlak uithief. In ons volk blijkt f?n intuïtieve behoefte aan democra tisch leiderschap te bestaan; dr. Colijn neeft dit in 1937 ervaren toen hij na e ministeriële leiding in een uiterst oeilijke periode een beroep deed op kiezers ook buiten de rijen van zijn naverwanten. Wij verstaan de uitslag «i giskrra aldus, dat de figuur van Drees, met het torsen van de zware wantwoordelijkheid onder nog veel BHker omstandigheden heeft aan- On ?rolteP tot de velen, die hun stem A hem hebben uitgebracht. Het Alg. Handelsblad geeft de vol gende commentaar: Het is uiterst merkwaardig, dat de sinds de bevrijding vrijwel vaste ver houding tussen de stemcijfers van de Katholieke Volks Partij en van de Partij van de Arbeid ditmaal een wijzi ging hebben ondergaan. Gezien de totalen der door die groepen behaalde stempercentages, zijn die partijen „naar elkaar toegegroeid". Natuurlijk geldt dit niet naar de geest, maar uitsluitend voor zover het de behaalde stemcijfers betreft. De Partij van de Arbeid heeft een vrij aanzienlijke winst behaald. De Katholieke Volkspartij moest één of meer veren laten. Haar verlies kwam in belangrijke mate ten voordele van de Katholiek Nationale Partij van de heer Weiter. Blijkbaar heeft de actie, welke gevoerd werd onder de naam van de heren Steenberghe en Duynstee andere resultaten opgeleverd dan het slotcom muniqué, dat werd ondertekend zowel door het bestuur van de K.V.P., de frac tie-voorzitter van diezelfde groep en mr. Steenberghe, deed vermoeden. Toen was schijnbaar alles pais en vree in de Katholieke Volkspartij. Niettemin heeft een deel der kiezers blijkbaar toch zijn heil gezocht bij de behoudende politiek van de heer Weiter. Door op deze wijze hun stem uit te brengen protesteren zij tegen het feit, dat gedurende de afge lopen parlementaire periode de K.V.P. herhaalde malen veel te grote toege vendheid heeft getoond ten opzichte van de socialiserende tendenzen van de grote arbeiderspartij. Anderzijds is het zeer wel mogelijk, dat katholieke arbeiders, die bevreesd zijn geworden voor de forse taal van de heren Weiter en Duynstee, hun intrek hebben genomen bij de P.v.d.A. Beide verschijnselen, de stemmenwinst van de P.v.d.A. en de gezamenlijke resultaten van K.V.P. en Katholieke Nationale Partij verlenen aan deze verkiezingsuit slag zulk een verwarrend beeld. De Telegraaf becommentarieert de verkiezingsuitslag o.m. als volgt: De heer Romme heeft door de electo rale veldslag ernstige wonden opgelopen. De kabinetsformatie zal in eerste in stantie wel in socialistische handen wor den gelegd. Doch daarmee zijn de moeilijkheden niet van de baan. De winst van de socialisten komt voor een deel van de communisten, voor een deel van de christelijke arbeidersbeweging, terwijl de katholieke leiders in de Par tij van de Arbeid het hunne er toe hebben bijgedragen de Roomse kiezers niet afkerig van het rose gebouw te maken. Deze katholieke leiders vormen een pendant van de dominees, die in het rose-rode de heilstaat op deze aar de zien. Dit alles heeft ten gevolge, dat de Partij van de Arbeid zowel machti ger is geworden als geradicaliseerd is. Hieruit spruit voor de heer Romme de grote moeilijkheid voort. Wil hij met de Partij van de Arbeid samengaan, dan heeft hij de waarschuwing niet ter harte genomen, die de Welterianen hem hebben gegeven. Een bittere en harde waarschuwing. Wil hij uit die waar schuwing wel een les trekken, dan zal de Partij van de Arbeid er weinig voor voelen met hem de regeringsgebouwen te betrekken. De wonderen zijn, aldus schrijft Het Parool, de wereld nog niet uit, zelfs niet de zo kalme wereld van de Nederlandse politiek. De verkiezingsuitslag komt onverwacht, want zelfs in de kring van de P.v.d.A. heeft, voor zover ons be kend, niemand durven hopen op een zo klinkende overwinning als deze partij heeft behaald. De cijfers spreken een zo duidelijke taal dat zij door niemand kan worden misverstaan. Niet alleen heeft de Partij van de Arbeid drie zetels ge wonnen en is zij daarmee even sterk als de K.V.P., maar zij overtreft deze laat ste in stemmental. Drees heeft om ver trouwen gevraagd en de Nederlandse kiezers hebben hem dit gegeven en wel op zulk een manier, dat er van een krachtsverschuiving in de Nederlandse politiek kan worden gesproken De KVP heeft één zetel verspeeld aan de heer Welter, die dus nu een tweede vertegenwoordiger van de KNP naast zich krijgt. Maar van veel meer belang is het feit, dat de KVP ook één zetel heeft moeten afstaan aan de P.v.d.A. Wie de gedetailleerde cijfers ziet van een aantal steden in het Zuiden zal daar geen ogenblik aan twijfelen. De doorbraak, vele malen voortijdig dood verklaard, is een werkelijkheid geble ken, die voor de toekomst nog wijder perspectief biedt, wanneer de P.v.d.A. de haar door deze uitspraak gegeven opdracht weet te verstaan. (Vervolg op pop 3) Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buiten landse Zaken, die op het ogenblik voor besprekingen in Engeland ver toeft, en de Kanse lier van de Britse Schatkist, Richard Austen Butler, heb ben gisteren het ere-doctoraat in de Rechten ontvangen van de universiteit van Oxford. Men ziet hen hier 't Shel- donian Theater ver laten, waar de plech tigheid plaatsvond. Met de beide politi ci ontvingen nog zeven anderen het ere-doctoraat, o.w. de schrijver Somer set Maugham en de Britse amöassaaeur in Washington sir Olivier Franks. Volgens de uitslagen van de stemmingen in de Provinciale Staten is aan de politieke partijen voor de Eerste Kamer het volgende aantal zetels toegekend: 1 Nieuw Oud Katholieke Volksparty 17 16 Partij van de Arbeid 14 14 Anti-Revolutionnaire Partij 7 7 Christeiyk Historische Unie 6 6 A'oikspartij v. Vryheid en Democratie 4 4 Communistische Party Nederland 2 3 Het aantal zetels van de K.V.P. is dus met één vermeerderd, dat van de C.P.Ni met één verminderd. Groep 1 'ing van de 13 d°or deze provincies te kiezen Eerste-Kamerleden is: In de provincies Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg (groep 1) zijn uitgebracht 189 geldige stemmen, 1 on geldig in Noord-Brabant, 1 ongeldig in Zeeland en in Zeeland één K.V.P.-lid afwezig. De oude en de nieuwe verde- In politieke kringen te Djakarta, waar men het verloop van de verkiezin gen. in Nederland met de grootste aan dacht heeft gevolgd, was men na het bekend worden van de einduitslag, nog voorzichtig met hqt trekken van conclu sies uit het verrassende verloop der stemming. Men is niet pessimistisch met betrek king tot de verwachte houding jegens Indonesië. Men hoopt n.l., dat de Partij van de Arbeid als een gevolg van haar winst, haar opvattingen iets nadrukke lijker zal kunnen doen gelden. „Ik zeg tot de Amerikanen: Indien zij geen begrip tonen voor onze positie in Noord-Afrika, zal Frankrijk niet aarzelen uit de U.N.O. te treden", aldus heeft de bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in centraal-Europa, maarschalk Juin, op een lunch van de Franse overzeese club te Parijs verklaard. Deze verklaring heeft in Franse politieke kringen groot opzien gebaard. Juin voegde er nog aan toe, dat de minister van Buitenlandse Zaken, die de moed zou hebben deze stap te nemen, met groter roem in de geschiedenis zou voortleven. Minister-president Pinay heeft Juin bij zich ontboden en alle ministers verzocht zich te onthouden van open baar commentaar op Juin's verkla ring en deze zaak aan hem over te laten, daar hij als minister-president de algehele verantwoordelijkheid voor de strijdkrachten draagt. Het bezoek van Juin aan Pinay duur de tien minuten. Daarna kwam Juin lachend naar buiten en weigerde een verklaring af te leggen. Pinay zei tegen W v$' Woensdag is te Buenos Aires van ge woonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat de toestand van Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse presi dent, snel slechter wordt. Er zijn tot dusverre nog geen medische bulletins over mevrouw Peron's gezondheidstoe stand uitgegeven. Inlichtingen terzake uit de eerste hand zjjn er niet te ver krijgen. In 580 Argentijnse ziekenhuizen zullen morgen missen voor haar worden opge dragen. De recherche van het bureau Singel te Amsterdam is er in geslaagd de hand te leggen op een bende jeugdige inbre kers, die door hun brutaal optreden ge durende enkele maanden de binnenstad onveilig hebben gemaakt. De bende maakte zich schuldig aan diefstallen in winkelbedrijven en had het in hoofd zaak gemunt op textiel. In het totaal hebben de jongelieden voor ruim 15.000 gld. aan artikelen gestolen, waarvan slechts een klein gedeelte kon worden achterhaald. Reeds verschillende malen waren op het bureau Singel klachten binnenge komen. dat er 's nachts complete „inval len" werden gedaan in verschillende zaken o.a. in de Kalverstraat en op het Singel. Een dergelijke inval moet zich onge veer als volgt hebben afgespeeld: Na dat de bende de deur had geforceerd en zich toegang tot de zaak had ver schaft, begonnen de jongelieden hun vernielzucht bot te vieren. Laden en kasten werden opengerukt en deurtje finaal ingetrapt. Kortom, in minder dan geen tijd had de bende een flinke chaos veroorzaakt en onnodig veel ver nield aan winkeloutillage en artikelen. Telkenmale verlieten zij weer stil de zaak met een behoorlijke buit bij zich. Zo werden grote partijen nijlonkousen, ondergoed, overhemden, jassen, dassen enz. meegenomen. Deze goederen ver kochten de jongemannen en voor het ontvangen geld werd drank gekocht. Ondanks de voorzorgsmaatregelen, welke de bende bij de invallen en bij het verkopen nam, liep zij tegen de lamp. De recherche arresteerde een 24- jarige havenarbeider, een 22-jarige zee man en twee losse werklieden van 22 en 24 jaar. Zij zijn inmiddels voor de Officier van Justitie geleid. Tevens maakte de politie proces-ver baal op tegen een zestal lieden, die ver dacht worden van heling. d© pers: „De woorden van de maar schalk zijn onnauwkeurig weergegeven. In ieder geval sprak- hij op een parti culiere lunch en verzocht hij deze ver klaring niet te publiceren. Dit is geen ernstig voorval en voor zover nodig is het thans afgehandeld". Over het Verre Oosten zou Juin ge zegd hebben: „De Amerikanen hebben de oorlog in Indo-China te lang als een koloniale oorlog beschouwd. In Korea, waar zij voor de UNO vechten, zijn zij er vaak slechts in geslaagd die UNO in een belachelijke positie te brengen. Zij hebben de weg van onderhandelingen gekozen. De laatste gebeurtenissen to nen de resultaten. Beide oorlogen wor den voor de vrije wereld en de UNO gestreden, echter met dit verschil, dat wij in Indo-China de UNO niet bela chelijk maken", aldus Juin. In de tekst van Juin's verklaring, zo als deze door het Franse persbureau A. F. P. werd verspreid, komt echter geen zinsnede voor over „de belachelij- ke positie, waarin de Amerikanen de U.N.O. vaak gebracht hebben." Ofschoon premier Pinay de verslag gevers heeft verzekerd, dat de woorden van maarschalk Juin onjuist waren aangehaald, is men er te Parijs in brede kring van overtuigd, dat alle kernpun ten van zijn woorden juist zijn weerge geven. De reacties in de wandelgangen der Franse Nationale Vergadering wa ren tweeërlei: verontwaardiging, dat een Franse officier in actieve dienst een politieke rede had gehouden; een zeke re voldoening, dat een zo hoog ge plaatste Franse figuur uitdrukking heeft gegeven aan de in brede kring in Frankrijk bestaande overtuiging, dat het, als vooraanstaand lid der NATO, van de V.S. niet de morele steun ont vangt bij zijn politiek t.a.v. zijn over zeese gebiedsdelen, waarop het aan spraak kan maken. De verklaring van maarschalk Juin wordt in Parijse politieke Rringen niet slechts gezien als een uiting van critiek op de Amerikaanse politiek, doch even zeer als een afkeuring van Schumans beleid. De Franse minister van Buiten landse Zaken zou vandaag naar Londen vertrekken, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Britse en Amerikaanse collega's Eden en Acheson. In de Tweede Kamer keren van de huidige K.V.P.-Kamerleden niet terug: H. M. J. Dassen, mr. J. J. de Haas, dr. W. L. P. M. de Kort, mej. A. H. Nolte, mr. E. G. M. Roolvink, mr. F. J. F. M. van Thiel, B. Verhoeven, J. H. W. van Koeverden, en mr. F. J. H. Bachg. De Krijgsraad te velde West heeft de eerste luitenant J. de K., technisch inkoopofficier bij de aanschaffingsdienst van de Luchtmaatstaf, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zondei dat hem de bevoegdheid werd ontzegd bij de gewapende macht te dienen. De Krijgsraad achtte bewezen, dat verdachte gelden heeft aangenomen van de leverancier D. V., dat hij de regle menten van de Koninklijke Landmacht heeft overtreden en valsheid in geschrif te heeft gepleegd. De Krijgsraad heeft de kapitein van de vliegbasis Twenthe, S. A. v. H., ver oordeeld tot twee weken voorw. met een proeftijd van één jaar. De Krijgs raad achtte bewezen, dat v. H. misbruik had gemaakt van zijn invloed als meer dere tegenover een mindere door deze over te halen een onjuiste verklaring te doen, waaruit enig nadeel kon ontstaan. Bij K. B. is bepaald, dat de steen kolenmijn bij Vlodrop, waarvan de ont ginning zal geschieden van staatswege, de naam zal dragen van „Staatsmijn Beatrix" (Van onze Limburgse redacteur) Aan de linkerkant van de spoorlijn Luik-Maastricht, dichtbij het station van Limburgs hoofdstad, ligt een woon wagenkamp. Het is zeer groot, want er verblijven een 400-tal mensen in. Ook geniet het, in kringen van sociale wer kers en sociaal voelenden een goede re putatie, vanwege de voorbeeldige zor gen daar besteed aan zoveel mensen die toch, door welke omstandigheden ook, buiten de gewone samenleving geraak ten. Woonwagenkamp Maastricht heeft een eigen zielzorger, pater J. Belt, S.C. J, en een sociale werkster mej. v. d. Kolk. Beiden zullen wel bijzonder ge troffen zjjn door de ramp van Dinsdag avond, toen zijn nml. de eerst een paar jaar geleden gebouwde houten kerkje en het ontspanningslokaal tevens kleu terschool in vlammen opgegaan. Tegen 9 uur hebben kinderen in de omgeving met vuur gespeeld en dit is op beide gebouwen overgeslagen. In een minimum van tijd stonden deze in lichterlaaie. Een ogenblik zag het er naar uit of de brand ging overslaan op de in het kamp staande woonwagens zelf, wat een kleine paniek onder de bewoners veroorzaakte. Daar bleef het gelukkig bij, doch van kerk en ont spanningslokaal, tevens fröbelschool, kon maar heel weinig worden gered: een paar stoelen, een altaarsteen, een crucifix en het beeld van de Maagd der armen. Een in de school opgeslagen ameublementje van een gezin dat het kamp verlaten zou ging eveneens in vlammen op. Terstond na de ontdekking van de brand poogde men met emmers water te blussen, wat niet meer mogelijk was. De stedelijke brandweer, spoedig ter plaatse, kon ook niets meer uitrichten dan uitbreiding voorkomen. De mare van de ramp had zich spoe dig verbreid en aldra stonden duizen den uit de omgeving het droevige schouwspel aan te zien. Uit deze menigte kwam, spontaan doordat een medelijdende met zijn hoed Zich schamen voor het goede is een teken van zwakheid Bierproevert Vier mannen zijn giste ren te Londen gekozen als de „City beer tasters", de bierproevers van de city. Zij ontvangen hier voor een jaarloon van tien pond, maar geen bier. Kort na de verovering van Engeland door Wil lem de Veroveraar klaag den de Londenaars over de kwaliteit van het bier. Willem besloot dat de Londenaars zelf de kwali teit van hun. ale (bier) maar moesten beproeven, voordat dit verkocht mocht worden. Ale-ken- ners werden aangewezen, die elk nieuw brouwsel moesten proeven en moesten beslissen of het bier weer best was. Toen de stad zich uitbreidde, nam ook het aantal ken ners toe, en op het hoog tepunt van de kennersda- gen waren er 26 kenners die in 750 herbergen het bier proefden. De ken ners van vandaag hebben geen officiële taak meer. Het geld krijgen zij zo maar. Zij worden in de Guildhall gekozen en de Lord Mayor is de voor- 'itter van de bijeenkomst- De kenners dragen nog de leren broeken, die vroe ger gebruikt werden om de kwaliteit van het bier te ber>roeven. Men gooide wat bier over een bank en ging erov zitten. Als de broek kleefde was hef bier noed, als de broek niet kleefde kreeg de her bergier opdracht zoveel van zijn eigen bier Ie drinken als hii ov kon en de rest gooide men hem in het gezicht. Oma op stap In de afgelopen weken werd veelvuldig ingebro ken in woningen en boer derijen in de omgeving van Bamberg, een stad in de Beierse provincie Oberfranken. Vit alles bleek dat de inbraken waren gepleegd door een meester in het vak en de politie boekte dan ook aanvankelijk geen enkel succes. Doch een paar da gen geleden werd de „meester-inbreker" inge rekend. Het bleek een 68- jarige vrouw en groot moeder te zijn, die bij haar arrestatie in het be zit werd gevonden van een verzameling zeer doeltreffende inbrekers werktuigen en een res pectabele verzameling lo vers en breekijzers. De inbreekster droeg altijd zachte slippers, opdat haar voetafdrukken haar niet zouden verraden. Voorts droeg zij op haar nachte lijke omzwervingen im mer twee stellen kleren mee, om hiermede haar achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. „Oma" specialiseerde zich in het stelen van gevogel te en konijnen. Asyl voor rode soldaat De Britse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat zij asyl hebben ver leend aan een soldaat van het Russische rode leger, die had medegedeeld naar het Westen te zijn ge vlucht omdat hij zou worden gedemobiliseerd en naar Rusland zou wor den teruggezonden. Hij had verklaard niet naar Rusland terug te willen, omdat zijn vader er in 1933 van gebrek gestorven was en zijn moeder thans een moeilijk leven heeft op een collectieve boerde rij. Toen hij met twee ro de officieren in een vrachtauto in de nabijheid van de interzonale grens reed, had hij uoorgege- ven iets aan zijn wagen te moeten repareren en de officieren overgehaald, wat te gaan rusten. Toen zi,j in slaap waren ge vallen', was hij er vandoor gegaan naar de Britse zone. Vliegende dokter Hier is een voorbeeld hoe de vliegende dokter Geoffrey Young werkt in de overstroomde gebie den van het Forbes-dis trict, 500 kilometer ten Westen van Sydney. Ter wijl hjj Zondag over het overstroomde gebied vloog om voedsel te laten val len zag hij een noodsein op de berg Jemalong. De dokter zette zijn toestel aan de grond en vond er 98 mensen, die door het water geïsoleerd waren. Niemand had dit tevoren ontdekt. Later vertelde Young de geschiedenis aan een verslaggever: „Een jongetje van één jaar was zeer ziek. Het had een abces aan zijn gezicht. Ik verzorgde eerst twee zieke volwas senen en nam toen het knaapje mee in mijn toe stel. Het vliegveld in For bes was geïsoleerd. Daar om landde ik maar in de straat en taxiede naar de deur van het ziekenhuis. Ik nam het kind mee naar binnen en opereerde het. Het maakt het nu goed." Dr. Young, die zijn vlieq- tuig gewoonlijk gebruikt om er zieken op afgele gen plaatsen mee te be zoeken, is gisteren weer op de berghelling geland met 175 kilo voedsel. Drie amphibievoertuigen van het leger zullen trachten de ingeslotenen op te ha len. oud nieuw K.V.P. 9 9 P.v.d.A. 2 2 A.R. 1 1 C.H. 1 1 13 13 In de provincies Gelderland, Gronin gen. Overijsel en Drente zijn uitge bracht 186 geldige stemmen. In Gelder land één P.v.d.A.-lid afwezig, in Gronin gen één ongeldige stem en één lid afwezig. De oude en de nieuwe verdeling van de dertien door deze provincies te kiezen Eerste-Kamerleden is: oud nieuw K.V.P, 3 3 P.v.d.A. 4 4 A.R. 2 2 C.H.U. 2 2 V.V.D. 2 2 13 13 In de provicies Noord-Holland en Friesland zijn uitgebracht 127 geldige stemmen. De oude en de nieuwe verde ling van de twaalf door deze provincies te kiezen Eerste-Kamerleden is: oud nieuw K.V.P. 2 3 P.v.d.A. 4 4 A.R. 2 2 C.H. 1 1 V.V.D. 1 1 C.P.N. 2 1 12 12 In de provincie Zuid-Holland (groep 4) zijn uitgebracht 81 geldige stemmen. De heer Ooms (K.V.P.) was afwezig. De oude en de nieuwe verdeling van de twaalf door de provincie Zuid-Holland te kiezen Eerste-Kamerleden is: oud nieuw K.V.P. 2 2 P.v.d.A. 4 4 A.R. 2 2 C.H. 2 2 V.V.D. 1 1 C.P.N. 1 1 12 12 rond ging, de eerste geldelijke hulp- Laat deze dan niet groot wezen er zal wel voor f 20.000 schade zijn ge leden, ze betekent toch een aanvang van iets dat, pater Belt vertrouwt hier op stellig, zal leiden tot algehele op bouw van de vernielde gebouwen. Reeds kwamen gelden voor herstel bin nen en overigens hoopt de zielzorger dat degenen die verder af wonen, giro no. 522400 van Woonwagenliefdewerk Maastricht zullen willen noteren. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk droog en vrij zonnig weer, maar tegen morgenavond kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Warmer. Zon: 4.22—21.04. Maan 9.32—23.29. De Belgen, die zich daadwerkelijk met de Tour de France bezighouden, hebben de sportieve zaak lelijk of zo U wilt kostelijk bij de neus genomen. Het machtig schouwspel, dat aan de start vooraf pleegt te gaan, had name lijk gedurende een paar dagen als onderdeel een bedenkelijk pessimisme van onze Zuiderburen bevat. De Belgi sche ploeg was dit jaar niet zo goed in vorm en de tot het uiterste geïnteres seerde landgenoten moesten dus maar niet al te hoge verwachtingen koesteren, heette het in sombere termen. Toen de burgemeester van Brest na veel gefluis ter en lawaai gisteren eindelijk het ver lossende schot loste, was de ganse Belgische bevolking reeds enigszins verzoend met de bescheiden rol, die hun Rik, Kwik en Maurice in de Grand Bouclé zouden gaan spelen. Enfin, des middags kwam een verhitte radiorepor ter de Belgische huizen en fabrieken binnenschreeuwen, dat Rik van Steen bergen de gele trui om zijn schouders had gesprint, daartoe voor een deel in staat gesteld door de ook al zo fantas tische coureur Blomme. En het staat vast, dat de overgrote meerderheid van Walen zowel als Vlamingen met ingang van vandaag teruggekeerd is in het leger der Tour-koortsigen. Ondertussen is in Rennes gisteravond champagne op de tafel van ploegleider Sylveer Maes ver schenen, zoals onze sportredacteur op pagina 7 temidden van andere Ronde- zaken uit de doeken doet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1