Hof van Eden, zevende katholieke speeltuin in Haarlem Lang verwacht kinderparadijs in uiterste Noorden Democraten optimistischer nu kansen van Taft stijgen Verkeersdiploma's uitgereikt Namen van de gekozenen voor de Eerste Kamer Na de stemming Eisenhower staat nog enigszins buiten de werkelijkheid Tegenstrijdige uitlatingen Aan Bloemendaalse scholieren Schoenmaker blijf bij je leest Mgr. J. IV. Panis ter aarde besteld Uitspraak in Casino- Hamdorff-zaak Nu nog de glijbaan zkem PÜ WIEL ÉN Geldboete van f 1.000.- voor Hoofdverdachte DONDERDAG 26 JUNI 1952 PAGINA 2 m T.B.C.-BESTR1JDING IN HAARLEM Wat de Haarlemse vereniging verleden jaar deed EXAMENS Fietsendief meldde zichzelf 4-jarig jongetje aangereden Spreekuur Jaarvergadering St. Vin- centiusvereniging Uitspraken Rechtbank Handenarbeidexamen Rijkskweekschool Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum Waterpolo TRINITEITSLYCEUM Eindexamens afd. H.B.S. B HEEMSTEDE Rozenavond Onderlinge T uinliedenvereniging Vergadering gaat niet door I 'D E GRAAF Faillissementen Burgerlijke Stand Snel en sportief Onovertroffen rijgenot Importeur f J. Leonard Lang Röntgenapparaat bij schoenwinkelier 72 woningen voor provinciaal personeel Op een terrein te Santpoort Schooljongetje komt onder rijdende trein De kinderen uit de omgeving van de Geuzenvesperstraat vermaken zich opper best in de nieuwe speeltuin „De hof van Eden". Het is een gelukkig verschijnsel, dat er een kentering komt in het probleem van de speeltuinen. Werden ze vroeger nogal stiefmoederlijk behandeld, thans is daarin Dog wel enig.-» verandering gekomen. De overheid draagt immers in belanrgijke mate bij in de algemene onkosten, die het opzetten van zulke instellingen met zich meebrengt. Vandaag hebben wij een bezoek ge bracht aan de nieuwe R. K. speeltuin „De hof van Eden" aan de Geuzenves perstraat. die in aanwezigheid van de ken Kuilman, pastoor van Eeden, de heer S. Heijers, chef van de gemeente lijke afdeling van Lichamelijke Opvoe ding, de Hoofdcommissaris van Politie, de heer Van Fonteijne, de heer Hetem van het wijkcomité Oud Sloten, enige R. K. raadsleden en afgevaardigden van diverse speeltuinverenigingen officieel in gebruik werd gesteld. Dit is de zevende speeltuin, die de R. K. Vereniging „Voor het Gezin" heeft opgericht en het is een ruime speelplaats geworden voor de kinderen, die er hun energie 's Woensdags en 's Zaterdag kunnen uitravotten. Be halve op die dagen is de tuin ook des middags na de schooltijd geopend. Ach ter de eigenlijke speeltuin ligt nog een klein voetbalveldje, waar de grotere jongens kunnen „goaltje kikken", zoals ze dat plegen te noemen, want om te mogen schommelen of te zweven mag je niet ouder zijn dan veertien jaar. On danks dat „De hof van Eden" nog maar zo kort bestaat, mag hij zich toch al verheugen in een grote mate van be langstelling van de jeugd uit de omge ving van de Geuzenvesperstraat. Het was een hele bedoening; kinderen in de zweefmolen, waar nog al eens on enigheid bestaat wie er aan de beurt ia en dan moeten de kleintjes het meestal tegen de groten afleggen, maar „Opa" houdt een oogje in het zeil, zo dat toch ieder zijn zin krijgt; weer an deren vermaken zich in de zandbak, waar zij allerlei forten en kastelen bou wen, die later met lepels en vorken worden gerammeid. Ineke-en Ansje wa ren aan het „trammetje spelen" zeiden ze ons. Een grote baksteen was de tram en dezelfde baksteen gleed majesteite lijk door het zand als openbaar vervoer middel Terzelfder tijd zaten Clari, Jos en Henny en Piet als vier Heemskinde ren op het ijzeren hobbelpaard en hup pelden vrolijk in de frisse bries. De heer A. Niesten heeft het opper toezicht ovei het jonge goedje, dat elke dag zijn heerlijke tuin komt binnenval len. Op een vraag, wat je nu het meeste in de gaten moet houden, zei hij, dat de zweefmolen en de schommels speciaal de aandacht vragen want daar raggen ze nogal eens op en er moet maar eens door een onvoorzichtigheid een onge lukje gebeuren. Hfj vertelde ons ook nog, dat de kin deren ieder ogenblik naar een glijbaan vragen, want die is er nog niet. Maar dat zal wel niet zo lang meer duren. Men probeert uit contributiegelden en collecten de aanschaf van dit veel be geerde toestel te dekken. Tevens zal er een geschikt lokaal moeten worden ge bouwd, waarvoor een bedrag nodig is van ongeveer f 5.000. Toch hoopt men binnen een maand dit gebouwtje klaar te hebben; het kan dan tevens dienst doen als kleuterschool en als feest- zaaltje. In „De hof van Eden" troffen wij ook de heer B«er];ng. voorzitter van de nieuwe tuin, die ons vertelde, dat de gemeente de zelfwerkzaamheid ten volle respecteert en dat zij bijdraagt in een subsidie van f 2.000. In deze korte reportage hebben wij steeds gesproken van „De hof van Eden", maar u niet verteld, hoe men aan die naam komt. Een' prijsvraag, die door Corry van Veen gewonnen werd, heeft tot die naam geleid. Het aardige van deze naam is, dat hij misschien ongewild? correspondeert met die van de pastoor van de parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo. Blijkens het jaarverslag 1951 van de Haarlemse vereniging tót bestrijding der tuberulose is het aantal leden toe genomen tot. ruim 19.000. Daaruit blijkt, hoezeer de Haarlemse bevolking aan dacht blijft besteden aan de bestrijding van deze volksziekte. Het consultatie-bureau der Noord- Hollandse vereniging werd verleden jaar bezocht door 5390 (5055) Haarlem mers. Hiervan kwamen 2664 (2709) voor de eerste maal. Van deze personen leden 124 (196) aan actieve tuberculose. Door tussenkomst van het cqnsulta- tie-tSürfeau werden uitgezonden naar Brederodeduln 72, naar een ziekenhuis 65 en naar een sanatorium 95 patiënten. 1 Januari j.l. hadden 1321 (1364) ge zinnen huisbezoek. In 450 (454) dézer gezinnen kwamen één of meer lijders aan open longtuberculose voor. Het aantal door de huisbezoeksters afgelegde bezoeken bedroeg 9922 (10224). De woningtoestand in de ge zinnen, waar huisbezoek verricht werd, was 674 maal goed, 524 maal voldoende, 99 maal onvoldoende en slecht in 24 gezinnen. De exploitatie van Brederodeduin was. gunstig, waardoor behoorlijke af schrijvingen konden geschieden op de gebouwen. Zoals bekend, bestaat Bre derodeduin 27 September a.s. een kwart eeuw. GESLAAGD voor het eindexamen HBS A aan het Lorentz Lyceum: K. Dijkhuizen, J. Kruk, W. A. van Lo- huizen, H. J. Okx, A. E. Oschatz, G. F. Pebesma, J. H. C. Roodenburg, O. H. Smit, B Verschoor, W. Wansleeben. AFGEWEZEN; 2 candidaten. Het examen is afgelopen. Gisterochtend meldde zich aan het bureau van politie een 56-jarige los- werkman, die vertelde enige dagen geleden een fiets te hebben gestolen. Dezelfde' dag heeft hij de fiets in Am sterdam verkocht voor 45 gulden, ter wijl deze een waarde had van 200 gul den. De fiets is nog niet opgespoord. De man werd ingesloten. Gistermiddag omstreeks half drie werd op de hoek van de Leidsevaart en Leidseplein een 4-jarig jongetje door een motor aangereden en brak zijn linker onderbeen. De oorzaak was, dat het jongetje de weg overstak zonder op het verkeer te letten. Hij werd naar de Mariastichting overgebracht. Dl stad Haarlem heeft bij de Kamer verkiezingen ook voor een verras send beeld gezorgd. Van de bijna honderdduizend kiezers hebben iets minder dan negenduizend of niet of ver keerd gestemd, wat op zichzelf een nor maal verschijnsel is. De verrassing school dan ook in de percentage-uit komsten, welke op verschillende fronten belangrijke verschuivingen hebben ver oorzaakt. De Partij van de Arbeid, de grootste in onze stad, heeft haar positie niet alleen geconsolideerd, maar zelfs belangrijk verstevigd (35.82 pet.), waar tegenover staat, dat de K.V.P. van 27.7 nog maar twee jaar geleden voor da Statenverkiezingen, duikelde tot 22.70. Men kan veilig aannemen, dat Weiter het grootste deel der voor de K.V.P. verloren stemmen heeft geïncasseerd Van een absolute achteruitgang der communisten mag in Haarlem zeker niet gesproken worden, wanneer men be denkt, dat zij een paar honderd stem men mèèr behaalden dan in 1950, ook al geeft de vergelijking met de vorige Kamerverkiezingen een verlies van zevenhonderd. Men kan in de verleiding komen aan de hand van de recente cijfers te bere kenen, hoe de verdeling der zetels in de gemeenteraad geweest zou zijn als ei Inderdaad voor de stedelijke vroedschap gestemd was. Dit heeft zeker ditmaal weinig waarde, omdat men niet weet wat te moeten doen met de samen altijd nog meer dan een paar duizend stem men der snipperpartijen. De aanhangei van Welter, die berekende, dat zijn partij met twee man in de raad haar intrede zou hebben gedaan, mag daar mede gelukkig zijn, maar reële waarde heeft zijn gecijfer niet. In Heemstede, Bloemendaal en Zand- voort schemert ook het landelijk ver kiezingsbeeld door. Teruggang van de K.V.P., het meest in Bloemendaal, waat Weiter echter op meer stemmen gere kend moet hebben, want de verdubbe ling (494892) heeft zich niet voltrok ken, wèl in Heemstede. Dat in de bad plaats deze partij van 88 tot 298 opliep moet ook te danken zijn aan de vele badgasten. De V.V.D. heeft zich in Bloe mendaal wèèr sterker doen spreken en naar verhouding buiten Weiter de groot ste winst gemaakt. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van Vrijdag 27 Juni, Zaterdag 28 Juni zijn spreekuur houden, des morgens van 9 tot 11 uur. Dinsdag 1 Juli zal in Haarlem de St. Vincentiusvereniging haar algemene jaarvergadering houden in het Vincen- tiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22, de3 avonds om acht uur. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de twee en veertigjarige koopman J. A. v. M. uit Heemstede, die door allerlei vreemde verhalen, die ver bezijden de waarheid waren, een meisje had opgelicht voor een bedrag van ongeveer ƒ750.De Officier eiste tegen hem 'een gevangenis straf van twee en een half jaar. Van morgen werd hij veroordeeld tot twee jaar met aftrek. •tevens oordeelde de Rechtbank over de drie en twintigjarige W. J„ die op Vrijdag 28 Maart des avonds gepoogd had in te breken in een kruideniers winkel aan de Rijksstraatweg'. Bij zijn poging werd hij echter gestoord door de kruidenier, die hij daarom maar met een fles lodaline te lijf ging. Tegen hem werd een gevangenisstraf geëist van twee jaar. Vandaag werd de zaak voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Geëxamineerd: 12 candidaten. Ge ëxamineerd de dames: C. van Belie te Haarlem, W. Domhof te Aerdenhout, 3. Haring te Haarlem, A. A. van Zutphén te Heemstede, R. Loven te Haarlem, M. Muntjewerff te Velsen, J. Pietersen te Haarlem. E. Reijnders te Beverwijk, L. van Rhijp te-Haarlem; As -Roggeveen- te Haarlem, N. Stringer té Haarlem; Geslaagd voor het eindexamen HBS- A: de heren; G. Adrian; Ph. L. Ferwer- da; N. E. Keiler; Th. Koot; H. W. Wam- steker. De competitiewedstrijd HVGBGZC 1, vastgesteld op Donderdag 26 Juni in Stoop's Bad, zal niet doorgaan. HVGB heeft voorgesteld deze wedstrijd te spe len op bet eigen oefenuur, zoals gebrui kelijk. De Sportcommissie van de KNZB weigert tot heden dethuiswedstrijd van HBGB op het oefenuur vast te stellen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs" (2e week), 2, 4.15, 7 en 9.15 u., a. 1. Palace: „De blauwe sluier", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Lttxor: „Moord aan de Seine", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: „De strijd om het leven", 2.30. 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen" (2e week), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Lido: „Grün ist die Heide", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „De donderruiters" en „Ge vaarlijke wapens", 2.30, 7 en 9.15 u.. a. 1. Minerva: „Strangers on a train", 8.15 u., 18 jaar. Donderdag 2G Juni Concertgebouw: Concert door Kon Man nenkoor ,,St. Caecilia", 8 uur, voor ouden van dagen. Vrijdag 27 Juni Concertgebouw: HOV 3e zomerconcert,8 uur; Tuinzaal: Leerlingen-uitvoering Haar lemse Muziekschool, 7.30 uur. Muziektent bij Dreefzicht: Concert van de Spaarnestad Harmonie „Amphion", 8 u. Bij de gei afdeling Hl ehouden eindexamens van de BS B slaagden de volgende heren: B. van Alsté, C. van Egmond, J. Eichhorn, J. Heymans, J. Klein, F. La blans, F. Lips, J. Smit, M. Spee, P. Stalpers, P. van Warmerdam, W. Breu- kel A. Bieshaar, J. van Geest, J. de Graaf. F. Limpens, E. Luijten, A. van Montfoort, C. van Soest en W. Verboom, allen te Haarlem. J. Alkemade te Nieuw-Vennep, J. Bloem te Spierdijk, P. van Hoof, Th. Levelt en E. Winkler te Heemstede, H. Krieger en M. Rom- me te Overveen; J. Kuik te Zandvoort; J. Schmitz, te Amsterdam; R. Tjia en H. Wessel te Bloemendaal; J. Duijn, te Santpoort; C. Hendrikse, te Beverwijk; A. van Poppelen, te Haarlem; F. Schut, te "Castricum. Afgewezen 10. Voor de rozenavond, georganiseerd door de Onderlinge Tuinliedenvereni ging, welke Woensdagavond in het Volkskoffiehuis werd gehouden, be stond vrij veel belangstelling en het was vooral de heer J. v. Zijl die voor een schitterende collectie rozen had gezorgd, welke dan ook zeer werd ge waardeerd. Voordat de heer W. v. Marsbergen zijn causerie over de kasrozencultuur in Aalsmeer begon, werden eerst eni ge verenigingsaangelegenheden behan deld. De voorgenomen excursies op 5 en 8 Juli gaan door, evenals de Lathyrus wedstrijd op 11 en 12 Juli, waarover nadere bijzonderheden volgen. Voor het bijwonen van de Bondsdag van de Ned Bond van Tuinbouwstudieclubs welke op 23 Juli te Wageningen wordt gehou den en welke zeer belangrijk belooft te worden, gaven een vrij groot aantal aanwezigen zich op. Daarna hield de heer W. v. Marsber gen zijn causerie over de kasrozencul tuur in Aalsmeer en daaruit bleek dat ongeveer de helft van de grond in deze gemeente, de z.g. polder, ongeveer 50 H.A. groot zich het best leent voor ar- cultuur van rozen en anjers. De eerste kas werd gezet ongeveer 1870, doch eerst in 1900 nam deze cultuur een gra te vlucht. Uitvoerig weidde spr. uit over de financiële resultaten van deze cul tuur, welke nauw verband houden met de exportmogelijkheden, zoals ook dit jaar weer omstreeks Pinksteren bleek. toen als gevolg van een grote export de prijzen buitengewoon hóóg ivarfen, oiil na de feestdagen weer plot seling te dalen. Spreker behandelde daarna de verschillende soorten rozen waarvan de Parel van Aalsmeer wel een der rpeest bekende Is en liet van de verschillende soorten enige exempla ren rondgaan. Nadat vragen waren gesteld, dankte de voorzitter, de heer W. v, Zadel de spreker voor zijn duidelijke uiteenzet ting en sloot vervolgens de vergade ring. De aangekondigde vergadering van de Katholieke Vrouwenbeweging welke Vrijdagavond in het R.K. Verenigings gebouw zou gehouden worden, kan, wegens het niet beschikbaar zijn van een zaal, niet doorgaan. (Van onze correspondente) NEW YORK. Juni. De stemming onder de Democraten is veel optimistischer geworden, sinds zij er van overtuigd beginnen te raken dat Taft een heel goede kans maakt om de nominatie van zijn partij te krijgen. Want zij zijn er zeker van dat elke Democraat het van de Senator kan winnen. Sinds Eisenhower's terugkomst zijn Taft's kansen sterk verbeterd. Gedeeltelijk ook dank zjj zijn weerzinwekkende politieke trucjes. Dat men de Senator van „unfair play" be ticht, nu hjj de partijdige Generaal MacArthur als redenaar op de conventie heeft uitgenodigd, en eer. andere uitgesproken Taft-helper tot tijdelijke voor zitter daarvan heeft gemaakt, schaadt de vooruitzichten voor de hoopvolle can- didaat niet. De beroepspolitici hebben ontzag voor de wijze waarop hij de par tijmachinerie onder controle heeft. Bovendien zijn Taft's kansen versterkt door verschillende van Eisenhower's verklaringen, die de generaal deze tweede week na zijn aankomst in de V. S. heeft afgelegd, en die hier een verwarrende in druk hebben gemaakt. De confusie die deze week is ontstaan over Eisenhower als politicus, hangt voorai samen met de tegenstrijdige uit latingen van de eneraal op punten, die de binnenlandse politiek betreffen. Het viel te verwachten dat generaal Eisen hower zich niet reeds nu in allerlei finesses van zekere verhoudingen in de Amerikaanse binnenlandse politiek nad kunnen inwerken, en dat dit consequen ties met zich mee moest brengen. Maai in zijn eerste redevoeringen en in ver schillende vraaggesprekken met de pers versterkte hij het vertrouwen in zich als candidaat, omdat hij 2ich ont hield van het beantwoorden van vragen, wanneer hij de kwesties niet voldoende bestudeerd had. Doch plotseling beging hij kardinale vergissingen door o.m. te zeggen dat hij zich achter het Repu blikeinse programma van 1950 ste.de (dat notabene door zijn eigen politie ke vrienden en helpers heftig bestreden isl). Hij maakte een fout door te zeggen dat hij het federale budget tot op d<* helft zou willen terugbrengen, wat Tatt. die alles doet om de gunsten van de be lastingbetalers te winnen prompt ais een onmogelijkheid verklaarde, waarin hij volkomen gelijk had. Op deze wijze heeft Eisenhower doelpunten voor Taf' gemaakt, inplaa's van voor zichzelf. Niemand kan ook politieke wijsheid ontdekken in Eisenhower's uitlating, dat hij het hele State Department min of meer ondersteboven zou keren ten ge rieve van de Republikeinen, opdat de?e de leiding ervan zouden kunnen over nemen en de geest ervan vernieuwen. Tenslotte is dat niet zo simpel. Ook een Republikeinse president zal altijd op de medewerking van veel capabele Demo craten moeten kunnen rekenen. Niemand ziet hier in waarom Eisenhower zich met zulke naïeve opmerkingen nodeloos vij anden maakt. Alle. samen heeft de generaal, vooral ook wat zijn conservatieve houding t.o.v. de arbeiders en hjt rassenprobleem betreft, de indruk gemaakt, dat hij, wat de binnenlandse politiek aangaat, nog rechtser staat dan Taft. Het is in dit verband interessant te lezen wat een journalist, n.l. de Parijse correspondent van de „Chris tian Science Monitor" Joseph C. Harsch, die sedert het begin van de Noord-Atlantisch Pact Organisatie Generaal Eisenhower van zeer nabij heeft kunnen gadeslaan, over die merkwaardige rechtse houding van Eisenhower in 'n Amerikaans week blad zegt. Harsch merkt op, dat verschillende politici, die met Eisen hower in Parijs over binnenlandse politieke kwesties spraken, indertijd reeds verbaasd hadden gezegd, dat de Generaal nog rechtser scheen te staan dan Taft. Harsch schrijft dan: „In werkelijkheid is echter het tegendeel waar, doch de kwestie ls, (lat Eisenhower 40 jaren bij Taft ten achter is geraakt wat de aan passing betreft van zijn opvattingen en neigingen aan de actuele problemen van het huidige Amerika. Ike heeft eenvou dig nog geen gelegenheid gehad, die ach terstand in te halen. Doch," aldus Harsch, „wanneer men de persoonlijke neigingen van Taft en Elsenhower eens zou kunnen vergelijken, zou Taft blijken veel rechtser te staan dan Eisenhower. Maar in de laatste 40 jaar heeft de Se nator van Ohio het noodzakelijk geacht, zekere wijzigingen in de aanwen ding van zijn persoonlijke doctrine door te voeren. Eisenhower heeft daarvoor de tijd nog niet gehad." M.a.w., wie gelegenheid heeft gehad de Generaal deze week van nabij te ob serveren, kan iets voor de uitleg van Harsch voelen, welke erop neerkomt, dat de Generaal op het ogenblik als poli ticus nog enigszins „buiten de werke lijkheid" staat voor zover het de bin nenlandse politiek betreft. Doch dat, zo dra de mens achter de generaal in bot sing met de politieke realiteit zou ko men, die mens een heel wat liberaler oplossing daarvoor zou vinden, dan zijn rivaal. Eisenhower's innemende persoonlijk heid is natuurlijk een onberekenbare factor in de strijd met Taft om de on geveer 200 gedelegeerden voor de con ventie, die zich naar links noch rechts hebben uitgesproken en bij wie uitein delijk de beslissing ligt. De financiële macht achter Eisenhower is bovendien aanzienlijker dan die achter Taft. Taft daartegenover heelt de steun van de lobbies, die hij natuurlijk allerlei toe zeggingen heeft gedaan en die ook ver der weten wat zij aan hem hebben, in tegenstelling tot Eisenhower. Hetgeen Taft's nominatie vooral een goede kans geeft is, dat, wat de Republikeinse po litici betreft, deze liever een Demo craat als President in het Witte Huis zouden willen zien, dan een progressie ve Republikein ofwel een „bad Repu blican". Deze beroepspolitici menen dat hun eigenbelangen minder gebaat zijn bij de benoeming van een liberaal den kende Republikeinse president, dan bij een Democratische president, tegen wie zij in ieder geval een sterke oppositie kunnen voeren, waardoor zij dan dik wijls gemakkelijker kunnen bereiken wat zij wensen. Men ziet Juist in dit 82e Congress dat in naam Democra tisch is, duidelijk gedemonstreerd hoe zeer het door de Republikeinen gecon troleerd wordt en in hoeveel essentiële kwesties de Republikeinen hun zin kunnen krijgen. De Democraten zjjn om al deze redenen dus vol vertrouwen dat Taft winnaar wordt. Eisenhower heeft nog drie weken om de reusachtige voor sprong, die de Senator op hem heeft, in te halen. Maar in de twee verstreken weken heeft Eisenhower niet de wonde ren verricht, die nodig zijn om Taft's macht te breken. En er wordt sterk aan getwijfeld of de goneraai die wonderen in de drie komende weken kan verrich ten De Deense prinsesjes Benedicto, acht jaar oud en Anne Marie, zes jaar oud vertoeven thans met huh moeder Konin gin Ingrid in Londen. Een dezer dagen brachten zij een bezoek aan de „Festival Pleasure Gardens", de kermis, welke het vorige jaar reeds ter gelegenheid van het Festival van Engeland werd in gericht. Hier zien wij op de voorgrond prinses Anne Marie en achter haar de jeugdige prins Richard van Gloucester. Advertentie •J&Ê VfcfWAftKYVK» IA - HAARLEM Model Pop. Sport 156.00 De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 24 Juni 1952 failliet verklaard: N.V. Zeevischgroothandel van Oteren- dorp en Co., IJmuiden, Ericsonstr. 12. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. P. M. Hermans, Haar lem. Mevrouw F C. Otte, echtgenote van L. Baron de Smeth, handelende onder de firma „Wilca", Haarlem, Veénberg- plein 24. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curatricê: mej. mr. H. Muller, Haar lem. De vennootschap onder firma Tuin- dersbedrijf Gebr. Bol, Santpoort, Hage- lingerweg 4, en haar beherende ven noten S. J. Bol en P. J. Bol, resp Ha- gelingerweg 4 en Kruidbergerweg 31, Santpoort. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. L. S. Römelingh, Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden op 24 Juni 1952 opgeheven de faillissemen ten van: Mevrouw E. H. Verzijlberg, buiten gemeenschap van goederen gehuwd met J. Brand, Bloemendaal, Rijperweg 2, zaak drijvende te Amsterdam aan de Haarlemmer Houttuinen no. 38 onder de naam Industrie en Handelsonderne ming „Nieuw-Amsterdam". Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. S. Römelingh, Haar lem. ,H. J- Post,koopman,. Beverwijk, Zee straat 57. Rechter-Commissaris: mr, N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: W. Kaper, eertijds grossier in levens middelen, thans fabrieksarbeider, Zaan dam. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curatricê: mevr. mr. H. S. J. M. Fel- hoen Kraal-Otto, Wormerveer. J. Cupido, aannemer, Bloemendaal, Iepenlaan 57. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. S. Römelingh, Haar lem Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem d.d. 24 Juni 1952 werd gehomo logeerd het accoord, aangeboden in de surséance van betaling van: H. Meijer, Santpoort, Wüstelaan 51, zaak drijven de te Santpoort, Hoofdstraat 194 onder de firma Manufacturenhandel-Woning- inrichting H Meijer „Nederland", Bewindvoerder: mr. K. Hugenholtz, Haarlem. GEBOREN: F. A. Pérukel—Schijve naar, d. GEBOREN: M. Mol—Dihaene, A. E. van de Kaa—van Kaam, W. den Har- tighBalder, H. A. Overdijkvan der Kroft (2z.), allen een zoon; M. Pen- van Saarloos, C. MaaskantBout, C. da LiefdeFranken, M. C. M. Groenevasen Scheerder, W. WenningKlijn, M. BosmaHumme, G. A. HuigenKuik, I. de Smitvan der Vliet, A. M. Sou- vereinKloos, allen een dochter. ONDERTROUWD: G. A. M. Vierveij- zer en C. G. Goebert, K. Groeneveld en C. Meerveld, J. E. van Dijkhorst en J. C. Bakuwel, G. L. van. Kerckhoven en J. M. Isaaks, R. Buis en A. Kroon, L. Metz en E. C. S. C. van Aken, J. A. Wiersma en E. van der Sluis ONDERTROUWD:J. lsbrucker en N. Spier, C. C. Broers en S G. Smits; G. van der Meijaen en M. E. Th. van Keu len; B. Chr. van der Kamp en H. H. Ipenburg; J. A. van Mierlo en G. Chf. Brink; J. Schoen en J. E. Bouman; A. C. M. Woerde en J. G. M. Hommes; W. B. Zethof en C. J. Seijsener; N D. Dui- vens en H. Spier; P. H van Duin en E. W. de Looze; J. P. Weij en C. Schaap; J. H. Kloos en M. Vernout; W. Maas en J. M. A. Bakker; M. Smallegange en A. Aalderink; C. J. Meerwijk en M. Kienjet; H. R Teunissen en P. Broek huis; F. Schenk en J. A van Beest; H. Copier en G. Geurts; H. R. van Leeuwen en A. H. Jansen; J. van Gulik en E. H. Kolder; A. Fielmich en H. W. Holken- borg; D. Wenning en L. Boelsma; G. Bouman en A. M. de Ruigh; W. Brond- sema en R. Tolk; C. Spaans en A. N. Verhagen. GEHUWD: A. W. van Leeuwen en A M. J. Henneman, P. F. van Ombergen en J. P Duijndam, P J. Nijssen en A. Th. M. Boetée, J. van Dijk en C. G. M. van den Berg, G. Compier en W van der Hoorn, A. J. L. Apswoude en J. C. Veraart, H. Mijnders en C. van den Berg, J. H. Deerenhout en J. J. Sekre- ve, G J. van Wunnik en W. K. Vrees. W. F ijlstra en L. Tosk, A. H. van den Bel en M. C. de Goede, J. Th. M. Bis schop en M. M. van del- Lmden, J. M. Smit en B. W. G. de Leth, H. A. J. Stolvoort en S H. Frank, H. Beuving en E. Hoppenbrouwer, P J. de Vos en O Mooser, E. H. Cbardon en L. C Roos- ;en, J. Timan en Chr. A Tangermann. D van der Klugt en H. Tangermann GEBOREN: A. Koster—van Duijn, z.; A. M. E. Duits—Orth, z; H. Chr. Loov- ...en—Prudon, z.; A. M. Ockhuiisen— Sterneberg, d; D. Dekker—Feeleus, d: M. W. Smolenaars—Belterman, d; M. J. WisnieuwskiWaSbauer, d; A. J van der Weele—Seijnders, d. OVERLEDEN: W. M. H. Dveijer, 42 j, Herensingel; S. Leijenaar, 66 j. So- phiastraat. OVERLEDEN: C. S. A. Fraser—Fra- ser, 78 j., Hazepaterslaan. Advertentie STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL 77100 De kinderen uit de zesde klasse van de veertien lagere scholen in Bloemen daal, die geslaagd zijn voor het ver- keersexamen, zijn vanmorgen en van middag in twee groepen in het gebouw Domi aan het Zandvoorterpad te Over veen bijeengekomen om op feestelijke wijze de verkeersdiploma's in ontvangst te nemen. De kinderen, die voor het gehele examen geslaagd zijn, zal men kunnen herkennen aan een oranje em bleem, dat zij op de mouw van de jas dragen. In Mei werd het practische exa men gehouden onder leiding van briga dier J. Tervoort van de Bloemendaalse politie; daarvóór had op de scholen het schriftelijk deel van het examen plaats gehad. 485 kinderen hebben aan" het eamen deelgenomen, waarvan ér 42 wer den afgewezen. Tijdens de ochtendbijeenkomst wer den de geslaagden toegesproken door de heer G. van der Mey, hoofd van de St. Aloysius-sehool en voorzitter van het verkeersonderwijs in Bloemendaal. Ze ven leerlingen, die het gehele examen foutloos hebben volbracht, ontvingen als extra pluim een fietsvlaggetje; onder hen is Ronald Kok van de St. Adelbertus- school aan de Dennenweg te Bloemen daal. De diploma's zijn op bijzonder fraaie wijze gecalligrafeerd door de heer J. v. Steenwijk. ambtenaar ter secretarie, die daar stellig heel wat werk aan gehad heeft. De bijeenkomst werd besloten met de vertoning van „Twee jongens en een auto", een film vol wijze verkeers- Een Haarlemse schoenhandelaar aan de Kruisweg heeft thans de beschik king over een Röntgenapparaat. Daar door is het hem mogelijk direct te zien, of bij zijn cliënten de schoen past of niet, terwijl tevens vastgesteld kan worden, of de schoen gelijmd of ge spijkerd is. Met andere woorden, het is nu gemakkelijk te constateren waar de schoen wringt. lessen, en daarna trad nog op de Haai* lemse goochelaaar Swem Smeele. On der de aanwezigen bevonden zich de heren Tenckinck en Van Loon van de Vereniging voor Veilig Verkeer eri hoofdinspecteur J. Voerman van de Bloemendaalse politie. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 52-jarige schoenma ker P. de V. uit Velsen. In December 1951 kwam hij met een verhaal bij J. H- B„ grossier in leer, dat hij zeer binnen kort een eigen Schoenmakerij zou begin nen en dat het nog alleen maar wachten was op de vergunning. Vele klanten za ten te wachten en daarom had hij op korte termijn leer nodig. De grossier heeft na lang aarzelen, het leer op crediet gele verd, ter waarde van ruim f 100 De schoenmaker heeft daarop het leer door verkocht aan de 49-jarige schoenmaker S. J. v. d. M. Enige maanden later, in Februari 1952, had verdachte twee jassen op huurkoop gekócht en was met dezelf de spoed naar v. d- M. gegaan, die voor een luttel bedrag van f 33,50 zich eige-t naar kon noemen van een van de jassen. De officier eiste tegen de V. een straf van zes maanden met aftrek. De opkoper moest daarna in het ver dachtenbankje plaats nemen, omdat hij verdacht werd van heling der goederen. Hij verklaarde echter dat hij herhaalde lijk aan de V.^gevraagd had of het „wel goed zat", waarop hij bevestiging kreeg, zodat hij in volle overtuiging tot de koop van de goederen was overgegaan. In zijn requisitor achtte de officier de ten laste gelegde heling van het leer niet bewezen, maar hij meende wel dat bij de jas van heling gesproken kan worden. Hij eiste daarom drie maanden. Uitspraak in beide zaken over veer tien dagen. De volgende personen zijn gekozen lot lid van de Eerste Kamer: Katholieke Volkspartij: mr. F. G. C. J. M. Teulings, dr, H. J. J. Velthovên, H. M. van Lieshout,, ir, H. J. M. Verhey, mr. A. M. C. J. Steinkühler, A. C. de Bruijn, jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, C. G. A. Mertens, mr. L. F. H. Regout, dr L. J. C. Beaufort, E. M.. J. A. Sassen, H. C. Nijkamp, mr. G. Q. J. D. Ki'pgman mc„ p, J. Wjtteman, ir. E. A. H KraaijVanger, A. L. H. Rpe- broek en J. A. M. Dérksen. Party van de Arbeid: J. J. Kramer, G. J. P. CammelbeeCk, mr. J. A. Jonk man, H. Oosterhuis, C. Woudenberg, dr. F. Wibaut, mr. P. Lièftinck, dr. ir. W. Sehermèrhorn, mej. mr. M. Tjeenk Wil link, mr. G. E. van Walsum, mr. dr. J. in 't Veld, J. L. Hoogland, P. J. Kapteyn en H. J. de Dreu. Anti-Revolutionnaire Partij: I. A. Die- Ten behoeve van de huisvesting van provinciaal personeel hebben Gedepu teerde Staten een bedrag van een half millioen gulden op de 2e suppletoire begroting van het P.E.N, geplaatst. In de toelichting lezen wij: Het tekort aan woonruimte heeft herhaaldelijk zijn weerslag op de gang van zaken bij de provinciale bedrijven. Verschillende leden van het personeel zijn zeer onvoldoende gehuisvest. An deren zijn genoodzaakt dagelijks heen en weer te reizen of hun intrek te nemen in een pension, De hieruit voortvloeiende kosten komen ten laste van de exploitatie van de bedrijven. Naar de stand van 1 Juni 1952 geeft het Provinciaal Electriciteitsbedrijf uit dezen hoofde per jaar f 5.000,en het Provinciaal Waterleidingbedrijf f 4.100,— uit. Bovendien belemmert het gebrek aan woonruimte het aan stellen van nieuw personeel, doordat geschikte candidaten niet bereid blij ken voor langere tijd gescheiden van hun gezin te leven. De hier geschetste moeilijkheden doen zich vooral voor ten aanzien van het personeel, dat voor zijn huisvesting is aangewezen op de naaste omgeving van het hoofdkantoor. Teneinde deze moeilijkheden te onder vangen, zouden Gedeputeerde Staten op een daarvoor geschikt terrein te Santpoort de bouw willen bevorderen van een complex van 24 percelen, elk bevattende drie woningen. Bij uitvoe ring van dit plan zouden de beide be drijven voor hun personeel tezhmen de beschikking krijgen over 72 woningen. De stichtingskosten van die woningen worden, met inbegrip van de grond en het bouwrijp maken daarvan, geraamd op f 1.045.000,—, Na aftrek van de voor deze woningbouw te verwachten Rijks bijdrage van f 295.000,— zal dus nog een bedrag van f 750.000,— nodig zijn Van dit bedrag zal in verhouding tot de bij de bedrijven bestaande wo ningbehoefte door het Provinciaal Waterleidingbedrijf f 250.000,— en door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf f 500.000,moeten worden gefour neerd. De huren van de woningen zullen variëren tussen f 450,— en f 550,— per jaar. Omtrent de wijze, waarop de wo ningen zullen worden geëxploiteerd is nog geen definitieve beslissing geval len. Rechtstreekse exploitatie door de Provincie achten Gedeputeerde Staten niet wenselijk. In verband hiermede wordt overwogen een woningbouwver eniging hierbij in te schakelen. Een sluitende exploitatie zal bij de huidige huren en lasten en bij de af schrijving van de woningen in vijftig jaren slechts mogelijk zijn, indien de bedrijven jaarlijks f 180,— per woning bijdragen. Een twaalfjarig schooljongetje uit Amsterdam is bij Utrecht uit de rijden de trein gevallen, waarmee zijn klas van een schoolreisje naar Amsterdam terugreed. De onderwijzer trok onmid dellijk aan dé noodrem, doch toen hij bij het jongetje aankwam, bleek dat het kind reeds was overleden. penhorst, Mr. W. Rip, J. Tjalma, H. Al- gra, H. J. Hellema, mr. A. Anema, J. Schipper. Christelijk Historische Unie: J. Rey- ers, Mr. G. Kolff, Mr. G Vixseboxse, Mr. R. Pollema, dr. J. de Zwaan en F. C. Gerretson. Volksparty .oor Vrijheid en Demo cratie: H. D. Louwes, Mr W. C. Wende- laar, Mr. A. N. Molenaar en R. H. de Vos van Steenwijk. Comm. Party Hederland: j Branden- bürg, C. Geugjes. Vanmorgen is op het kerkhof van de Missionarissen van het H. Hart te Til burg de oud-apostolisch vicaris van Manado mgr. J. W, Panis M.S.C., titulair bisschop van Trisipa, ter aarde besteld. In de kapel van het Missiehuig droeg mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenboseh, de plechtige Requiem-Mis op. Presbyter-assistens was pater W. Woudenberg, overste van het Missie huis Tilburg. Als diaken trad pater J. de Jong op en als subdiaken pater Ver melis, resp. overste van het Missiehuis M.S.C. te Arnhem en te Rotterdam. De secretaris van het bisdom, de zeer- eerw. heer H. van Pelt, was tijdens de pontificale uitvaart hoofdceremoniarius. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich mgr. Goemans, oud-apostolisch vi caris Van Bandung, wethouder L. Jans sen namens de gemeente Tilburg en enkele provinciale oversten van ver schillende orden. Aan de zij-altaren van de kapel droegen enkele familieleden van de overledene stille H.H. Missen op. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gédaan in de zaak tegen veer tien personen, die betrokken zijn ge weest bij de amusementsvereniging „Ca- sino-Hamdorff" te Laren, waar leden de gelegenheid hadden deel te nemen aan hazardspel. De hoofdverdachte, de in Den Haag woonachtige Beig J. C., tegen wie veer tien dagen, geleden 4000 was geëist, ■werd veroordeeld tot een geldboete van 1000 subs, drie maanden. Het uit drie Nederlanders bestaande bestuur van deze amusementsvereniging, een bestuur, dat ter zitting veertien da gen geleden geschilderd werd als een drietal marionetten,, die in feite weinig zeggenschap hadden, werd een lagere geldboete opgelegd: zowel de voorzitter, de 58-jarige S. J. G. van L. S. uit Den Haag, als de secretaris, de 61-jarig3 Haagse accountant G. J. J. S. en de 60- jarige manufaeturier M. L. W. B. uit Amsterdam, die als penningmeester en kassier was opgetreden, werden iede!j gestraft met een geldboete van 250 subs, één maand. Het in beslag genomen geld, dat doof de politie nog in de kas werd aangetrof fen, bijna 18.000, alsmede het speel materiaal werd door de rechtbank ver beurd verklaard. Dit was opgenomen in het vonnis tegen de secretaris en de penningmeester van de vereniging. De twee Belgische bankhouders,, mevr- E. de S. uit Brussel en J. B„ eveneen* uit Brussel, die volgens verklaringen bu de behandeling van het proces met d® hoofdverdachte H. de C. de verantwoor delijkheid over de club deelden en daar in financieel grote belangen hadden werden ieder bij verstek veroordeeld tot een geldboete van 500 subs, twee den. De overige verdachten, voor ne grootste deel Belgische croupiers en o meesten eveneens bij verstek werd e geldboete van 100 subs, 14 dagen, opS legd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2