Met een Rijnsleep naar boven Ook op het strand Gespecialiseerd missiewerk op Suriname NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE de dader? Het vliegongeluk bij Den Helder VERZORGING VAN KAMERPLANTEN MEESTAL MET LEGE SCHEPEN TERUG NAAR ROTTERDAM Naar Duitsland met een sleep van 1300 meter Mgr. J. M. Kuypers C.ssR., apostolisch vicaris, in Nederland Vlieger te geconcentreerd op doel van de aanval De Braakman spoedig afgesloten De pers over de verkiezingen De Chlorophytum Wacht niet DONDERDAG 26 JUNI 1952 PAGINA 3 ,JVaar beneden „A chteruitgang" Ramp met Zwitsers vliegtuig Naderingsvlucht foutief uitgevoerd Minimale maatstaven sociale zekerheid heeft groot succes! Oorspronkelijk Wie was detective-verhaal door F. J. Ruim 1300 HA. nieuw land Trouw Het Vrije Volk Mevrouw Jeanne Landré 85 jaar Nieuwe commandant Marva it®» QV.QA.B-' (Van onze speciale verslaggever) Op de Rijn tussen Rotterdam en Bazel vaart een enorm Nederlands kapi taal. Van elke honderd schepen varen er twee en vijftig onder het rood, wit en blauw; van de sleepboten 'is zelfs 60 pet. van Nederlandse afkomst. De overige schepen horen thuis in de andere drie landen', die door de Rijn met elkaar gebonden worden: Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Bovendien is de Belgische vlag ook geen onbekende op de riv'ier. leren of alles goed gaat en zien wij wat van elk van die wereldjes, die ieder schip op zich vormt. Bij Xanten varen wij halve kracht om een boodschap van de wal aan te nemen. Bij het optrekken knappen drie van de zeven sleepkabels en het humeur van alle opvarenden. Een hele middag is de „Uri" in de weer, om de sleep opnieuw samen te stellen. Bij Ruhrort en Duisburg zomen fabrie ken en ruïnes de Rijn af. Over het woe lige water varen tientallen schepen. Vuile slierten rook vegen over de Rijn. Duitsland werkt weer hard. Aan de Rotterdamse Feijenoordkade stappen wij aan boord van de „Uri", de grootste sleepboot, die de Rijn bevaart. De boot is eigendom van de Neder lands-Zwitserse Scheepvaart Mij. Het schip is maar liefst 77 meter lang en 10 meter breed. Vier grote schroeven wor den aangedreven door vier diesselmo- toren van elk 900 p.k. Kapitein Kauder draait aan de tele graaf en wij varen naar IJselmonde, waar drie enorme Rijnkasten aan de sleepkabels gehangen worden. In Dordrecht volgen er nog vier en de to tale sleep is dan precies 1300 meter lang. Van de sleepschepen zijn er drie van Nederlandse, drie van Zwitserse en één van Belgische nationaliteit. Als de hele sleep samengesteld is, zijn wij vier uur ouder en geeft de kapitein drie slagen op de grote scheepsbel. Ter- Wijl iedereen aan boord zijn pet af neemt, prevelen de lippen: „In Gods naam". „Al is de Uri nog zo sterk, harder dan 7 km. per uur halen wij niet, achter Nijmegen wordt dat 5 en verderop hoogstens vier km.", vertelt de schip per ons. Bij Zaltbommel valt de duisternis in en een paar harde stoten op de fluit scheuren de stilte boven de rivier open. 's Nachts wordt normaliter niet geva ren op de Rijn. dus gaat de hele sleep voor anker. In de prettige moderne kapiteinshut schenkt mevrouw Kauder koffie, spelen de zoon en het dochtertje een spelletje kaart, terwijl de schipper zijn rapporten bijwerkt. Bii de tweede kop koffie vertelt de kapitein het een en ander over de Rijn- Vaart. „Voor de oorlog voeren de Neder landers ook vrachten binnen Duitsland zelf, bijv. tussen Duisburg en Mann heim. De Duitsers hebben daar nu een stokje voor gestoken. Na de oorlog is de Zwitserse Rijnvloot enorm sterk uitgebreid, terwijl er ook meer Franse schepen op de rivier kwamen. Dit zyn de redenen, dat liet percentage Hol landse schepen kleiner is geworden, ofschoon het altijd nog meer dan de helft is. Het Rijnprobleem is niet van vori ge week. Het is reeds zo oud, als de dag dat Duitsland ging zoeken naar een goede verbinding tussen het in dustriegebied aan de Rijn en de zee. De goedkoopste weg is dan altijd nog de Rijn naar Rotterdam". „Waar bestaat over het algemeen de lading uit"? „De tankers vervoeren natuurlijk olie en benzine en dat is heel wat. In de sleepschepen wordt meestal graan, erts en kolen vervoerd". „Is er veel concurrentie"? „De spoorwegen van de diverse lan den proberen de Rijnvaart wel degelijk concurrentie aan te doen. Evenals de Vrachtauto's. Met grote partijen wordt dat vervoer echter veel te duur. Er va ren op de Rijn sloffen van 3500 en 4000 ton. Hoeveel spoorwagons of auto's staan daar niet tegenover? Maar de kust vaarders varen tegenwoordig van Enge land via Rotterdam gewoon de Rijn op tot diep in Duitsland. En dat merken Wij wel degelijk". De volgende dag arriveren wij aan de grens. Bij Lobith-Tolkamer komen twee douaniers en een marechaussee aan boord en goochelen met stempels in monsterboekjes en paspoorten. Met de puinhopen van Emmerich aan bakboord ondergaan wij van de Duitsers bog eens hetzelfde. Achter ons liggen dan weer de schepen aan hun trossen. Alleen door de verrekijker is te contro- Welkomme menier. dat ies pertang spijtig. Ge zijt te laat voor het noen maal", verwelkomt ons Kapitein Ver- gauwen. een ronde Vlaming en schipper op de sleepboot „Prinses Beatrix." Na tien minuten springen de matro zen Gilles en Piet tussen de trossen op het achterdek en maken de „Kembal" en de „Kawi" vast, bij elkaar zo'n 4600 ton. Daarachter bungelt nog een bootje van „maar" 700 ton. „Tja, we gaan natuurlijk weer met lege schepen naar Rotterdam terug. Dat is meestal het geval", vertelt stuurman De Lange. „Waar zit 'm dat in?" „Ik heb me laten vertellen, dat Duits land liefst zo min mogelijk steenkolen exporteert. En waarmee ze de andere spullen verzenden, weet ik niet, maar vast niet over de Rijn." Met een vaartje van 25 km. per uur stuiven wij langs de Rijnoevers. In 24 uur zullen wij de terugvaart doen, waar voor wij heen, tegen de stroom op, 3'A dag nodig hadden. Bij het vallen van de avond hebben wij net de grens bij Lobith weer te pak ken en gaan wij met kapitein Vergau- wen en zijn vrouw aan wal. In °nfe „De Karseboom" zit het vol met schip pers, die sterke verhalen vertellen. „Ene avvekaot en twee piels" bestelt onze kapitein en vertelt van het grote gebrek aan jonge mensen op de Rijn vaart. „Ze voelen er niet genoeg voor en willen metien maor as kaptein op de brug staon. Ja zekers, ik bien toch sjuust ook als lichtmatroos begonne. En op de Ollandse schuite is het goed vaore, zunne, bij de Zwietsers bende in touw, zolang as het licht is." De „Spido" brengt de schippers weer terug naar hun schepen. Het snelle bootje stampt over de nachtzwarte ri vier, van het ene schip naar het an dere. Telkens neemt een zwarte schip- persschim een katachtige sprong tegen een hoge aak en klapt een kajuitdeur even licht naar buiten. De volgende morgen droogt de was aan de lijn op de „Kawi" vlug door de vaart, waarmee de stroom en meester Maas ons over de rivier jagen. Bij IJselmonde stevent een bootje van de Havendienst op ons af. „Neem ze maar mee naar de Plan tage" schettert de luidspreker boven op de stuurhut. Daar worden de kabels losgegooid en drijven de sloffen naar hun ligplaats. Als wij weer voor de wal aan de Feijenoordkade liggen, komt er een telefoontje van de rederij voor de kapitein: „Morgen weer varen naar Straatsburg. Met een sleep van zes schepen." Een commissie uit de Raad voor de Luichtvaart heeft beslist, dat de Raad geen onderzoek zal instellen naar de oorzaken van het ongeval, dat 14 De cember 1951 nabij Schiphol aan het vliegtuig HBILO van de Swissair is overkomen. Hierbij is overwogen, dat bij het vooronderzoek niet is gebleken, van enige nalatigheid of fout van het grond personeel op Schiphol; van enige sto ring of gebrekkige werking van de op deze vlieghaven aanwezige technische middelen,, welke gediend hebben om bij de naderingsvlucht van de HBILO aanwijzingen te geven; van enige me chanische storing aan boord van de HB—ILO, voorafgaande aan het onge val. De commissie is met de vooronderzoe ker van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval gelegen is in de wijze, waarop de bemanning van het Zwitser se burgerluchtvaartuig de naderings vlucht heeft uitgevoerd, waarbij in aanmerking is te nemen, dat de door de Swissair voor Schiphol vastgestelde „break-off-height" niet veilig is te ach ten. Zoals bekend is het toestel volledig uitgebrand. Alle passagiers konden zich in veiligheid stellen. De jaarvergadering van de internatio nale arbeidsorganisatie heeft met over weldigende meerderheid een conventie aanvaard, waarbij voor de gehele wereld geldende minimale maatstaven voor so ciale zekerheid worden vastgesteld. De conventie, die na twee jaar voorberei ding is gereed gekomen, werd aanvaard met 109 tegen 22 stemmen bij 14 ont houdingen. De meeste tegenstemmers waren werkgeversvertegenwoordigers, die uitgingen van het standpunt, dat de conventie het particuliere initiatief in het gedrang zou brengen. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Mgr. Stefanus J. M. Kuijpers C.ss.R., Apostolisch Vicaris van Suriname en titulair bisschop van Termesso, vertoeft sinds een drietal weken in ons land. Een tijdlang heeft hij zijn intrek genomen bij de paters Redemptoristen in Amster dam, maar gisteren is hij naar Brabant vertrokken, naar het plaatsje Borkel en Schaft, waar hij bijna drie en vijftig jaar geleden geboren is en waar zijn twee en tachtigjarige moeder nu nog woont. Zes maanden ongeveer zal mgr. Kujjpers in ons land doorbrengen en in die periode denkt hij ook een bezoek aan Rome te brengen. Daarna keert hij weer terug naar zijn missiegebied, waar hij zes en twintig jaar geleden als jeug dige pater Redemptorist zijn missiewerk is begonnen. Deze arbeid in de binnenlanden van Suriname, waar o.a. ongeveer vierdui zend Indianen en twintigduizend bos negers wonen, die nog nooit met de be schaving in contact zijn geweest, is bij zonder zwaar. Naast deze wilde stam men, die niet onder de normale registra tie van het gouvernement vallen, omdat men officieel eigenlijk nog niet van hun bestaan afweet, telt Suriname ongeveer 200.000 inwoners, die verspreid wonen over een grotendeels vrijwel onbegaan baar gebied, dat vier en een half maal zo groot is als Nederland. De benedenlandse stammen zijn gro tendeels slechts per boot, dat wil zeggen per uitgeholde boomstam, te bereiken. De corjaal, die soms een lengte van meer dan tien meter heeft, is het enige vaartuig, dat geschikt is voor de snel- stromende rivieren met hun talrijke stroomversnellingen en obstakels. Iedere andere boot zou op de keien en in het dikwijls ondiepe water lekslaan. Enige tijd geleden heeft mgr. Kuij pers nog een tocht door de binnenlan den gemaakt, die vijf, zes weken in beslag heeft genomen en waarvan hij bijna twee weken al reizende louter en alleen in zijn corjaal heeft doorge bracht. Vóór zijn bischopswijding be hoorden dergelijke tochten tot zijn dagelijks werk. Bij al deze jarenlange, moeizame arbeid is mgr. Kuijpers echter wonderlijk jong en vitaal ge bleven. Met grote energie wijdt hij zich nu al jaren lang in Paramaribo aan de bestu ring van zijn missiegebied. Heel lang zaam boekt men vooruitgang, want de geloofsverkondiging wordt in belang rijke mate bemoeilijkt doordat de be volking zeer heterogeen is. Om al de uiteenlopende rassen met succes te kunnen benaderen hebben de missionarissen zich gespecialiseerd op bepaalde stammen. Er zijn missionaris sen, die uitsluitend onder de bevolkings groep werken, die oorspronkelijk van Brits-Indië afkomstig is, er zijn er, die studie hebben gemaakt van de gewoon- Advertentie Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje een heerlijke Engelse melange brengt (Pick wick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom gevraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts PICKWICK THEE is in minder dan geen tijd aan het populair worden De nieuwe PICKWICK THEE - de fijne Engelse melange - is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantie-adres. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijke adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dén kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger, van wie 2il op hun vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE 10 Het is inderdaad mogelijk, verklaar de hij, dat een stervende, ten gevolge van pijn of anderszins, meer dan eens krampachtige bewegingen met zijn handen maakt. Dat is dan dat. zei Fielding. Maar lijkt het u waarschijnlijk, dokter, dat iemand, die zichzelf met een injec tie-spuit een pijnlijke verwonding toe brengt, bii de eerste scherpe pijn ge neigd is dat instrument in zijn vingers te klemmen? Zal hij het niet veeleer laten vallen daar, waar hij het gehan teerd heeft? Daar is inderdaad wel wat voor te zeggen, zei de dokter aarzelend. Dat was de reden, waarom ik aan stonds verbaasd was, de injectiespuit onder zijn linkerhand te vinden, legde Fielding uit. Hij moest al die tijd het instrument vast in zijn hand geklemd hebben, om het tenslotte links van het bed op de grond te deponeren, waarna hif zijn hand weer sloot. En wat ik vra gen wou: is zo'n glazen spuit onbreek baar? Er heerste een poos lang stilte. De beide anderen verwerkten blijkbaar, wat mr. Fielding daar juist gezegd had. Ten laatste nam inspecteur Stanley het woord. jIk erken, zeide hij, dat er waar heid schuilt in wat je zegt, Fielding. Misschien kan de injectiespuit zélf ons nog wat leren ik bedoel de vingeraf drukken hoewel ik niet begrijp. Dat is juist, wat ik je wou voor stellen, Stanley. Laten we direct be ginnen. Jij hebt de leiding. Inspecteur Stanley haalde een doosje poeder uit zijn zak, nam de injectie spuit voorzichtig van de grond op, leg de haar op het tafeltje bij het bed, strooide wat van het poeder over het instrument, en blies het daarna af. Het resultaat was verbluffend. Er was geen spoor van vingerafdrukken te zien! Sprakeloos staarden de mannen elkander aan. Weer was het Stanley, die het eerst sprak. Fielding, zeide hij, dat heb je knap gedaan. Dit is het bewijs. Hier is geen sprake van zelfmoord. Het is moord. Hij was aanstonds een en al actie. Dokter, zeide hij, wilt u al vast het vergift onderzoeken, voorzover er nog wat aanwezig is in dat ding? Fiel ding, nu moeten we direct aan het werk. Deze hele kamer moeten we duim voor duim onderzoeken. Hoe i s het mogelijk, zou je zeggen! En toch moet hier iemand geweest zijn. Dok ter, zei hij tot mr. Froud, die aanstalten maakte om te vertrekken wilt u zo goed zijn van hieruit het bureau op te bellen? Ik heb dringend assistentie no dig voor bewaking. Niemand mag voorlopig dit huis verlaten. O ja, nog wat. Als u straks klaar bent met dat goedje in die spuit, wilt u het dan even afgeven aan de plaatsvervangende inspecteur? Die zal het dan wel naar Londen sturen voor verder onderzoek. De beide achterblijvende mannen verdeelden de werkzaamheden onder elkaar. Inspecteur Stanley belastte zich met het aftasten van wanden, vloer en zoldering, terwijl Fielding het interieur van de kamer voor zijn rekening nam in de hoop hier of daar een aanwijzing te vinden voor de aanwezigheid, de vorige avond, van een tweede persoon. Zij werkten geruime tijd, doch zon der resultaat. De bezittingen van de overledene, die hier en daar in de ka mer verspreid lagen, of zich in de half uitgepakte koffer bevonden, wa ren cck niet in staat, enig licht te ver schaffen. Stellig zouden zij straks haar nut kunnen hebben, om de beide man nen in te lichten omtrent de persoon van de overledene. Voor hun onmiddel lijk doel hadden zij er evenwel niets aan Dat doel was het beantwoorden van de viaag: hoe was het mogelijk geweest, dat iemand hier in deze kamer was, en weer verdween, terwijl alles potdicht bleef? Terwijl de enige persoon, die zich met hem in het vertrek bevond, door hem vermoord was? Gesteld al, dat de moordenaar was binnengelaten: er was niemand geweest, om hem weer uit te laten, en de deur weer achter hem dicht te doen. Hier stond men wer kelijk voor een raadsel. Zoveel was zeker: die dit gedaan had, was een van de sluwste misdadigers, die er op deze wereld rondliepen. Naar vingerafdrukken hoeven we hier niet te zoeken, dat is één voordeel, bromde mr. Stanley mismoedig, die kerel heeft natuurlijk met zijn hand schoenen aan gewerkt. Al kruipend was hij vlak bij de tuin deuren gekomen, waar Fielding bezig was, de sluiting nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Hé, wat is dat? riep inspecteur Stanley eensklaps uit. Hij bekeek zijn vuile vingers, die iets kleverigs bij de drempel hadden gevon den. Fielding knielde naast hem neer, en ontdekte, bijna onzichtbaar in de schaduw van de gesloten deuren, een paar druppels van een olie-achtige vloeistof. Allemachtig, Stanley! riep hij uit. Dat is olie! Begrijp je het niet? Die spagnolet is pas gesmeerd. Nu, en wat zou dat? bromde Stan ley, die er niets van begreep. Maar, man, waar smeer je een spagnolet voor? Om ze gemakkelijker op en neer te laten gaan, natuurlijk. En dat is hier gebeurd. Kijk, zo. (Wordt vervolgd). ten en gebruiken van de nazaten van de Javanen, die indertijd naar Suriname geëmigreerd zijn, weer anderen zijn ge specialiseerd in het missiewerk onder de Hindoes en de Mohammedanen. In de practijk is gebleken, dat men slechts op deze wijze in Suriname succes kan oogsten. Onder de 200.000 inwoners telt men thans 36.000 katholieken. 22.000 daarvan z(jn inwoners van Paramaribo. Maar de overige veertienduizend wonen her en der over Suriname verspreid. Een mis sionaris doet er soms twee maanden over om zijn gelovigen te bereiken en De apostolisch vicaris in Suriname, de Brabander mgr. J. M. Kuijpers, temidden van enkele jeugdige patiëntjes van de Gerardus Majellastichting, waar melaatsen worden verpleegd in die tijd is hij volkomen op zichzelf aangewezen. Nog geen driehonderd paters, broe ders en zusters zijn met deze enorme taak belast. Op Suriname zijn 37 paters Redemptoristen werkzaam, 5 paters Oblaten van Maria (O.M.I.), 19 broeders Redemptoristen, 32 fraters van Tilburg, 69 zusters van Liefde van Tilburg, 33 zusters Franciscanessen van Ouden bosch, die een doofstommeninstituut verzorgen, waar zelfs kinderen uit Curagao naar toe trekken om verpleegd te worden, 71 zusters van Liefde van Tilburg, die in de Gerardus Majella stichting melaatsen verplegen, waarvan Suriname altijd toch nog een kleine dui zend telt, en 21 zusters van de Dochters van O. L. Vr. Onb. Ontvangen, een in landse congregatie. Voor het gespecialiseerde werk onder de zo heterogene bevolking, die over een enorme oppervlakte verspreid woont, is dit getal van driehonderd eigenlijk on voldoende. Maar met elkaar presteert, men veel. Men hoopt dit jaar nog te beginnen met de uitbreiding van een ziekenhuis in Paramaribo, dat slechts ever tachtig bedden beschikt, maar waar desondanks in het afgelopen jaar 2609 patiënten werden verpleegd, de 12260 bezoekers van de polikliniek niet meegerekend. Men hoopt het aantal lig plaatsen spoedig te verdubbelen en dan zal men ook hulp kunnen bieden aan de talrijke zieken, die tot nu toe we gens plaatsgebrek afgewezen moesten worden. In heel Suriname zou nog veel meer gedaan kunnen worden, maar veel werk op het gebied van de geloofsverkondi ging, het onderwijs en geneeskundige verzorging moet blijven rusten, om dat men niet over vqldognde finan ciële middelen be schikt. Hoewel de moeilijkheden groot zijn, blijft men ge staag doorwerken, zo verzekerde ons mgr. Kuijpers. Maar men blijft hopen op financiële steun ijit Nederland, die de overheidssubsidie prachtig zou aan vullen. Bij het gerechtelijk vaststellen van de doodsoorzaak van een bij het ongeluk met een Nederlands vliegtuig en een Brits patrouillevaartuig (dat geschiedde bij Den Helder tijdens een Navo-vloot- oefening, waarbij het vliegtuig op het Britse vaartuig stortte) om het leven gekomen Britse onder-officier-stoker, is de vlieger van een der twee Nederland se toestellen, die tweemaal schijn- aanvallen op de patrouilleboot hebben uitgevoerd, voor bij de derde aanval het ongeluk geschiedde, als getuige gehoord. Hij zei, dat de oorzaak van het Als alles volgens de plannen verloopt, is de Braakman volgende week afge sloten. Dan zal er een eind zijn geko men aan het bestaan van deze ruim vijfhonderd jaar oude inham van de Westerschelde in Zeeuwsch Vlaanderen. De afsluiting levert dertienhonderdvijf tig hectare nieuw land op en schept be tere afwateringsmogelijkheden voor Belgisch en Nederlands gebied, zij maakt de dijklengte vijf en twintig kilometer korter, komt tegemoet aan een goede pla nologische ontwikkeling van Zeeuwsch Vlaanderen en is een eerste poging om te komen tot afsluiting van de Wester schelde (die misschien over tweehon derd jaar een feit zal zijn). Tenslotte stelt zij in staat een zoetwaterreservoir te vormen en geeft aan Zeeuwsch Vlaan deren, dat er arm aan is, recreatiege bied. Aldus somde ir. H. A. M. C. Dib- bits, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ons dezer dagen de punten op die tot de afsluiting van de Braakman hebben doen besluiten. Na zes jaar voorbereiding is in Februari met het werk aan de dijk begonnen. De afsluiting begint Zaterdag en wordt Maandag voltooid. Zij geschiedt onge veer anderhalve maand eerder dan het plan was. In de tweede wereldoorlog is de Braakman van betekenis geweest. Ge durende September en October 1944 be letten de Duitsers het oprukken van de Canadezen naar de Schelöemond. De Duitsers beheersten door het bruggen hoofd West-Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren de monding van de Schelde en daardoor sloten zij de toegang tot de haven van Antwerpen af. Het bruggenhoofd West-Zeeuwsch Vlaanderen werd in het Oosten afge sloten door de Braakman en in het Zui den door inundaties van de Passaguele- linie. Een opmars van de Canadezen van het Zuiden uit over het Leopoldkanaal werd door de Duitsers tot staan ge bracht voor de inundaties van de Pas- saguele-linie. De Canadezen ondernamen daarna om de weerstand van de Duit sers te breken, op 9 October 1944 van Terneuzen uit over de Westerschelde een verrassende landing op de Westelij ke oever van de mond van de Braak man. De Canadezen vielen daardoor de Duitsers in de rug aan en het gevolg was dat de bevrijders spoedig West- Zeeuwsch Vlaanderen konden verove ren. ongeluk z.i. kan zijn geweest, dat de vlieger van het verongelukte toestel zich te veel heeft geconcentreerd op het doel van zijn schijnaanval en dat dit mogelijk is gegaan ten koste van de besturing van het vliegtuig. (Vervolg van pag. 1) „Trouw" acht de stembusuitslag zeer teleurstellend. Het verlies der Anti-Revolutionnairen en der Katholieken enerzijds, de winst van de heer Weiter, de WD en de PvdA anderzijds bewijzen, dat wij in de Nederlandse politiek op een zeer dui delijke wijze met het doorbraakver schijnsel te maken hebben. Doorbraak naar het socialisme en doorbraak naar de reactie. Het feit dat nog een zeer groot getal kiezers voor de christelijke partijen koos mag ons het oog niet doen sluiten voor deze eerste les, die deze verkie zingen ons bieden En de christelijke partijen zullen zich op het verstaan van deze les moeten concentreren. Want hier hebben wij met een zeer ontstellend verschijnsel te maken. Er is sinds de bevrijding niet zoveel gerechtvaardigde vreugde in de rijen der socialisten geweest als op de avond van de verkiezingsdag, aldus Het Vrije Yolk. In verreweg het grootste deel van het land heeft de P.v.d.A. een aanzienlijke stemmenwinst behaald. Het aantal ge meenten, waar zij de absolute meerder heid heeft, is gestegen, in vele plaatsen is zij van een kleine groep gegroeid tot een kracht van betekenis, in gemeenten, waar zij reeds een sterke positie innam, heeft zij haar positie verbeterd. Het opmerkelijkste feit, dat door de stemmencijfers aan het licht is gebracht, is de kracht van de doorbraak. Vooral in de overwegend katholieke provincies, maar ook in protestants-christelijke de len van het land is de winst van de P.v.d.A. voor een deel behaald ten koste van de K.V.P., de A.R.-party en de C.H.U. De honderden malen doodverklaarde doorbraak is, aldus het blad, niet tot staan gekomen, is niet mislukt, zij werkt door. Aan de confessionele politiek is een slag toegebracht door de kiezers. De ge vleugelde partijen hebben enerzijds aan de zuiver conservatieve partijen, ander zijds aan de duidelijk progressieve P-v. d.A. stemmen moeten afstaan, tiendui zenden stemmen. Onder voorzitterschap van Jan Out, di rigent van 't Gelderse Orkest, is te Nijme gen een huldigingscomité gevormd ter kunstzinnige viering van de 85ste ver jaardag van de muziekpaedagoge en zanglerares mevr. Jeanne Landré. Op 6 October wordt zij 85 jaar. Het ligt in het voornemen op 14 October a.s. een erefeestavond te organiseren in „De Ver eniging". De burgemeester van Nijme gen, de heer mr. Ch. Hustinx heeft het voorzitterschap aanvaard van het ere- comité, gevormd door vooraanstaande kunstenaars. Voor het huldigingsconcert hebben o.a. hun medewerking toegezegd: Willem Andriessen, Herman Krebbers, Sophie BothHaas, Leo Pappenheim, Cornells Kalkman. Jacq. v. d. Zand. Mevrouw J. Landré was van 1897 tot 1918 lerares aan Toonkunst en heeft in de loop der jaren honderden solisten opgeleid. Ook nu nog wijdt zij zich aan deze taak. Hoofdofficier Marva der 2e klasse H. van Slooten verlaat de dienst. Zij was sinds 22 October 1945 belast met de func tie chef der marine vrouwenafdeling en zal met ingang van 1 Juli worden opge volgd door kapitein luit. ter zee A. M. Valkenburg. Met ingang van 1 Juli a.s. is be noemd tot organist van de kathedrale kerk te Roermond de heer Henry Zeijen, Hij is leerling van prof. Flor Peeters. De Chlorophytum of meestal ook Phalangium genoemd, is een zeer snel groeiende kamerplant en een merplant. Ondanks de tropische afkomst zij komen in velerlei soorten voor in tro pisch Azië, Afrika en Amerika doet deze plant het uitstekend in onze inte rieurs. De hierbij afgebeelde, is de Chloro phytum elatum variegatum; zij maakt bladeren, die wel 45 cm. lang en 4 cm. breed worden en die, naar gelang de stand van de plant, mooi bontgekleurd zijn. De verzorgingseisen zijn nogal eenvoudig, want de plant is zeer goed bestand tegen de droge kamerlucht, zo dat wij hier geen omkijken naar heb ben. Wij moeten haar goed in het volle licht plaatsen, want juist dan krijgen wij die mooie bonte kleuren. Een plant, die te donker geplaatst wordt, zal die kleuren spoedig verliezen en er blijft dan niets anders over dan een groen blad. Gedurende de zomermaanden moeten wij flink water geven, daar de dikke vlezige wortels het vocht gemakkelijk opnemen. De aarde moet ook goed voedzaam zijn en bovendien moeten wij É£sÉiÉv; om de veertien dagen bijmesten met wat vloeimest. Als wij aan de hierboven genoemde eisen voldoen, dan zien wij, dat de plant zich snel ontwikkelt en dat na enige tijd uit het hart van de plant dunne ranken te voorschijn komen. Deze ranken nu kunnen flink lang worden en aan de top ervan ontwikkelt zich dan de bloeiwijze. Die bloemen hebben geen speciale aantrekkelijkheid, want zij zijn maar klein en wit van kleur. Zeer interessant is echter de ver dere ontwikkeling van die ranken; wanneer de bloemetjes zijn uitgebloeid, dan verschijnen er op die ranken een groot aantal jonge plantjes, die zich vrij snel ontwikkelen. Door de groei van deze plantjes wordt het gewicht aan de bloemstengel steeds zwaarder en dan zien wij, dat deze ranken zich naar beneden buigen. Laten wij dit groei proces zo doorgaan, dan krijgen wij op de duur een enorme hangplant, die eigenlijk bestaat uit allemaal jonge plantjes. Wanneer wij hier de ruimte voor hebben, dan is het aan te bevelen de plant zo te laten staan. Maar ook kunnen wij de jonge plantjes alle afzonderlijk in een potje zetten, door ze van de bloemstengel te halen. Zo is het mogelijk om deze ka merplant gemakkelijk te vermenigvul digen. De jonge plantjes groeien ge makkelijk aan, mits wij ze in wat zan derige aarde plan ten. Zodra voldoen de wortels gemaakt zijn, hetgeen wij kunnen constateren aan de groei, ver planten wij de jon ge plantjes in blad- aarde vermengd met wat oude koe mest. Indien wij niets voor die jon ge plantjes en ook niets voor een hang plant voelen, dan is het goed de bloemranken te ver wijderen, zodra zij uit het hart van de plant te voorschijn komen. Het is n.l. zo, dat door de bloei en later door de jon ge plantjes veel voedsel aan de oude plant wordt onttrokken. Deze wordt er dus niet mooier van en daar om verwijderen wij de bloemstengels, als wij prijs stellen op een goede ont wikkeling van de oude plant. Zo'n oude pïant, bezet met tientallen jonge plantjes is echter een attractie in Uw interieur; probeert U dit daar om eens en U zult er geen spijt van hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3