Amerika heeft Engeland niet op de hoogte gebracht noch geraadplee gd Eric de Noorman: Kef land der duisternis Sprookje onzer jeugd op ons bord tot werkelijkheid Adenauer vraagt versterking van de grenspatrouilles Truman spreekt veto uit tegen immigratiewet OPLEIDING IN DE H HENGELSPORT De Lange Mare in Leiden wordt gedempt BAARS MOET JE ZOEKEN DJAKARTA IN GEVAAR Gunstige wending voor Eisenhower Quotasysteem discriminatie Wereldnieuws Wij eten geitje in Tschamut in Europa Debat in Lagerhuis over bombardementen bij de Jaloe Plannen van Darul Islam echter verijdeld Russische nederlaag in Veiligheidsraad Britse bommenwerper in de lucht ontploft Franse aansporing tot onderhandelingen Schuman introduceert Europees parlement Generaal zeker van candidaatschap? Z.H. de Paus ontvangt Van Heuven Goedhart Talal blijft Koning GRUWZAME IDENTIFICATIE Huis wenst toepassing T af t-Hartley-wet Lovett acht benoeming Brits officier wenselijk Koningin dineert a/b. van de Vanguard DONDERDAG 26 JUNI 1952 PAGINA 5 vormöulh Torinq Oostenrijk vredesverdrag Afscheidscollege prof. Glay In staf van gen. Mark Clark Brits slagschip brengt bezoek aan Rotterdam U kunf natuurlijk op het laatste nippertje (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Gisteren kwam dus wederom de kwestie Korea, d.w.z. de bombardementen op de electrische centrales, ter sprake in het Lagerhuis. Er bleek wederom dat er sprake was van een meningsverschil tussen Labour en de conservatieve regering betreffende de portée van de Amerikaanse luchtaanval. Eden beschouwde haar als een militaire handeling, Attlee zag in deze aanval tevens een politieke daad. Hij gaf gisteren als zjjn mening dat de bombardementen de kansen op een wa penstilstand zullen verminderen en „dat zij ons misschien gevaarlijk dichter bij een algemene oplaaiing zullen brengen in het Oosten. Indien dit gebeurt, kan niemand zeggen waar het op zal houden". Attlee sprak wijs en bezadigd, in tegen stelling met meerdere van zijn partijgenoten. Anthony Eden was openhartig. Hij meende dat men te doen had met een louter militaire onderneming, dat er geen specifieke verplichting had bestaan aan de kant van Ame rika om de Engelse regering te raadplegen, doch dat hij het betreur de dat men in feite Groot-Brittan- nië niet geraadpleegd had. Selwyn Lloyd, minister van Staat en as sistent van Eden, die juist met Lord Alexander teruggekeerd is van een bezoek aan Tokio en Washington, deelde mede dat men bezig was te zoeken naar een methode om nau wer voeling te houden met Amerika inzake de krijgsverrichtingen in Ko rea. Sommige van Attlee's collega's, onder wie vanzelfsprekend Aneurin Bevan, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om zijn eigen trompet te steken en de voormalige minister van Defensie Shin- well, waren minder bezadigd dan hun leider, welke laatste ongetwijfeld niet kan vergeten dat, indien er vandaag een ernstig gebrek aan liaison bestaat tussen Advertentie RüTTRffl De hoofdcommissaris van' politie te Djakarta heeft Woensdag medegedeeld,, dat gedurende de Lèbaran-dagen de veiligheid in de hoofdstad zeer bevre digend is geweest. Hij zei, dat zulks voornamelijk te danken is geweest aan de voorzorgsmaatregelen, die waren ge nomen in verband met geruchten en berichten, dat benden van de „Tentara Islam Indonesia" (van de Darul Islam) plannen hadden gesmeed om gedurende de Lebaran in de hoofdstad onregel matigheden te plegen. Hij bevestigde, dat de politie documenten in handen had gekregen over plannen van de T. I. I. om Djakarta aan te vallen en vooraanstaande personen uit de weg te ruimen. Volgens deze documenten en volgens ontvangen inlichtingen, zouden te Djakarta gewapende benden zijn geïnfiltreerd met het doel, relletjes te ontketenen. Als gevolg daarvan werden enige dagen geleden maatregelen geno men om deze plannen te verijdelen. In het Zuidelijke deel van Groot-Djakarta, in de omgeving van het desa-complex Pondok Gede, waren gewapende benden gesignaleerd, in totaaal ongeveer twee honderdman sterk, behorend tot de T. I. I. Deze benden sloegen op de vlucht toen ter plaatse politie-patrouil- les verschenen. In de nacht van Zondag op Maandag werd Tjiandjur, tussen Buitenzorg en Bandung, van verschillende zijden aan gevallen, waarbij gevechten ontstonden tussen benden en eenheden van leger en politie. De aanval duurde ongeveer an derhalf uur, waarna de bendeleden zich terugtrokken. In de stad zelf vielen geen slachtoffers, doch in de even bui ten de stad gelegen desa Bodjong sneu velden drie militairen. De terroristen waren volledig bewapend en bleken over een aantal stenguns te beschik ken. Dezelfde nacht werden de desa's Gadok en Blakan tussen Buitenzorg en de Puntjak door bewapende benden be schoten. Daarbij vielen geen slachtof fers. De desa Tjitjeureng in het gebied van Garut werd Zondagavond om streeks negen uur aangevallen. Het randgebied van de stad Garut werd enige tijd onder vuur genomen. Men slaagde er in de onruststokers te ver drijven,, voor zij tot verdere geweld daden konden overgaan. Vijftig huizen gingen in vlammen op in kampong Tjinangsi in het district Subang, waar de avond voor Lebaran dertig leden van de Darul Islam binnendrongen en ge durende enige tijd een schrikbewind uitoefenden. Twee bewoners van de kampong lieten het leven. Tenslotte wordt bericht, dat vijf huizen in het plaatsje Tjisalak in brand werden ge stoken. Rusland is er Woensdag in de Veilig heidsraad niet in geslaagd een stem ming te forceren over het voorstel van de Sovjet-Unie om communistisch Chi na en Noord-Korea uit te nodigen deel te nemen aan het debat over de bacte- riënoorlog. Sir Gladwyn Jebb, de Britse gedele geerde, bestreed de beslissing van de president van de Veiligheidsraad, de Rus Malik, dat er gestemd moest worden over het Russische voorstel, voordat d» agenda was begonnen. De Veiligheidsraad steunde Jebb met 10 tegen 1. Rusland stemde tegen. Een „Shackleton"-bommenwerper van de Britse luchtmacht is gisteren op acht mijl ten Noord-Oosten van Long- stone (Cornwall) brandend in zee ge stort. De machine, die een bemanning van twaalf man aan boord had, be hoorde tot de „blauwe" partij bij de lucht- en vlootoefening „Castanets" en V'as op een anti-duikbootpatrouille. Het toestel is klaarblijkelijk in de lucht ont ploft. Een reddingboot pikte drie leden der oemanning op, van wie vermoedelijk dood. De Britse duikboot „Sirdar" P«te twee man op, terwijl het Britse schip „Melrose" een lijk heeft gebor- Engeland en Amerika in Korea, dit ge brek zijn oorsprong vindt in Engelands passiviteit tijdens de laatste Labour- regering. Het was een socialistisch La gerhuislid dat gisteren de verborgen motieven blootlegde van sommige zijner Labourcollega's toen hij zei: „Ik hoop dat de gebeurtenissen van de laatste 48 uren dit Huis niet zullen verleiden tot het steriele anti-Amerikanisme dat een substituut is geworden voor eerlijk en diep denken". Het bewaren van de eendracht tussen Amerika enerzijds en dé andere Wes terse mogendheden, voornamelijk Groot- Brittannië, anderzijds, is een van de belangrijkste noodzaken van heden. Men kan na de gebeurtenissen in Korea en de eigengereidheid van het Amerikaan se optreden niet ontkennen dat Amerika het de huidige Britse regering en ook de leider van de socialistische oppositie bijna ondraaglijk moeilijk maakt een dracht te helpen bewaren. Want men mag niet vergeten dat de grote bom bardementen, welke de laatste dagen hebben plaats gevonden in Korea, een lange voorbereiding hebben vereist en dat derhalve het Amerikaans opperbevel in staat was de Britse minister van Defensie, Lord Alexander, tijdens diens bezoek van de vorige week aan Korea, in te lichten omtrent de plannen voor de bombardementen. Dat het Ameri kaanse opperbevel dit niet gedaan heeft is erger dan tactloos en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat het enigszins wrange debat van gisteren in het Britse .Lagerhuis, een debat dat andere Wes terse mogendheden met troepen in Korea evenzeer aangaat als Groot-Brittannië, de Amerikanen eindelijk duidelijk zal maken dat althans een minimum aan goede manieren op prijs gesteld wordt. De Franse autoriteiten hebben Woens dag hun goedkeuring gehecht aan het massale bombardement op de krachtsta tions bü de rivier de Jaloe. Radio Moskou heeft Woensdagavond de beschuldiging uitgesproken, dat Ame rikaanse luchtpiraten een grootscheeps bombardement op vreedzame steden in Noord-Korea begonnen waren. De commissie van buitenlandse be trekkingen van de Franse Nationale Vergadering heeft met 31 tegen 8 stem men gestemd voor een resolutie, die bij de regering er op aandringt, „geen moeite te sparen", om met de Sovjet- Unie onderhandelingen aan te knopen over een spoedige sluiting van een vredesverdrag met Oostenrijk. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Neder land, Luxemburg, Italië en West-Duits- land polsen over de wenselijkheid van het instellen van een Europees parle ment wanneer de ministers de volgend maand in Parijs bijeen komen ter be spreking van het plan voor een Euro pese steenkool- en staalgemeenschap. De republikeinse senator Lodge heeft Woensdag verklaard, dat zich de laatste 48 uur een belangrijke verschuiving heeft voltrokken in de gevoelens van de republikeinse gedelegeerden waardoor generaal Eisenhower verzekerd is van een benoeming tot candidaat voor het presidentschap. Senator Lodge, die de leider is van de campagne voor Eisenhower, weigerde op zijn persconferentie te vertellen waar deze verschuiving zich had vol- trokkenen. Lodge zei, dat Eishower öf bij de tweede öf bij de derde stemming op de republikeinse conventie aangewezen zou worden. Z. H. de Paus heeft een audiëntie ver leend aan de Hoge Commissaris van de V.N. voor vluchtelingenzaken, de Neder lander Van Heuven Goedhart. De Paus zei bij deze gelegenheid, dat net droe vige lot van de vluchtelingen hem noop te een beroep te doen op de regeringen en sociale en charitatieve instellingen, om samen te werken tot verlichting van de noden dezer vluchtelingen. Koning Talal van Jordanië zal als koning naar Jordanië terugkeren, maar een kroonraad zal in zijn naam optre den, aldus heeft de Jordaanse premier, Tawfiq Pasja, Woensdag in Lausanne verklaard. Koning Talal vertrekt van daag of Vrijdag uit Zwitserland per trein naar Venetië om vandaar per schip naar Beiroet verder te reizen, Naar verluidt heeft koning Talal er in toegestemd zich onder medische be handeling te stellen. CO» MABTfN TOONOIB STUDIO 129Van alle hanten traden wachters te voorschijn, hun pijlen dreigend op het bewegingloze tweetal gericht. Orm gluurde zenuwachtig om zich heen, doch de voerman kraaide: „Is iedereen dan gek geworden hier? Ik, Scorr's trouwste dienaar, breng hem een waardevolle gevangene, en gij ontvangt ons op die wijze! Hé, hé, hé! Hopelijk zal Scorr een middel vinden om uw verstand te doen terugkeren. Ge zoudt mij tenminste kunnen aanmelden bij de Heilige Moederbter! Ik heb een bood schap van het hoogste belang voor haar!" Orm wendde zich verschrikt om en keek de andere aan, alsof deze plotseling gek was geworden. Na de woorden van de voerman was een doodse stilte gevallen, doch deze werd plotseling verbroken door een geluid van zware, schuivende voet stappen, en in de kleine poort werd een gestalte zichtbaardie Orm het bloed in de aderen deed stollen. Hoog opgericht, met de logge, wat zwaaiende gang van de woudbewoner, was daar een reusachtige beer verschenen. Verschrikt deinsde Orm achteruitdoch zijn af grijzen werd nog groter toen de muil van het dier zich opende en een holle stem gromde: „Wie heeft mij geroepen?" Orm had de handen voor de ogen geslagen en kermde zachtjesEen beer die spreektnu is het met ons gedaan Doch Alhabar ging haastig op het dier af en kraste: Aanschouw uw nederige dienaar, o grootheid! Met 'n gevangene heb ik mij hierheen gespoed om u te melden, dat Eric de Noorman zich binnen de muren van deze stad bevindt, zodat gij Doch de beer deed dreigend een stap in zijn richting en gromde: Zwijg, niets waardige! Uw nieuws is mij reeds lang bekend! De dwaas! Nog weet hij niets van mijn bestaan! Nog verkeert hij in de waan, dat hij het spel gewonnen heeft' En nog een korte wijle zal ik hem in die waan laten, want het is goed met de grote Noorman te kunnen spelen, als de kat met een muis .1 Doch het spel mag niet te lang duren zijn lot is reeds beslist Wp durven hen niet meer aan te zien. (Foto De Spiegel) Foor het eerst en misschien wel voor het laatst van ons leven hebben wij geitje gegeten, een gerecht, dat men 'in Nederland niet elke dag op tafel krijgt. Bij ons houdt men zich liever aan een feestelijk kalf en is met de parabel van de Verloren Zoon het bokje, dat de brave broer voor zijn vrienden slachten mocht, lichtelijk in discrediet geraakt. Wij hebben er ver voor moeten reizen om geitje te eten, maar nu is net dan zo, dat wij geen bok en geit meer vrij in het oog durven blikken sinds wij de smaak leerden kennen van hun argeloos kroost. Mén heeft ons ooit gebraden leguaan voor gezet, wij hebben genipt aan iets van de kangoeroe, bij de Chinees in het oude Batavia proefden wij kreefteneieren en geroosterd eendenvel, maar het kon ons alles niet zo emotionneren als het ogenblik, dat de identiteit van een geitje op ons bord werd vastgesteld, het gruwzaamste sprookje onzer jeugd onder mes en vork in werkelijkheid verkeerde. Kanselier Adenauer heeft de westelij ke geallieerden verzocht hun strijdkrach ten langs de grens tussen Oost- en West- Duitsland te versterken. Volgens ge allieerde autoriteiten zou de kanselier gaarne zien, dat meer Amerikaanse en Britse tanks gebruikt worden bij de patrouilles langs het 650 kilometer lange ijzeren gordijn tussen West- en Oost- Duitsland. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde Woensdag, dat een brief over dit onderwerp van dr. Adenauer ont vangen was, maar dat geen besluit ge nomen zou worden voordat de Ameri kaanse Hoge Commissaris John J. McCloy van zijn rondreis door de Ame rikaanse zone teruggekeerd was. Naar de Westduitse grenspolitie heeft medegedeeld, is een afdeling van deze politie Dinsdagavond naar de plaats Offleben, bij de Oostduitse grens, ge zonden om de bevolking een gevoel van veiligheid te verschaffen. De plaats ligt een tiental km ten zuiden van Helm- stedt. Nog twee andere „zenuwpunten" aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland werden Dinsdag door West duitse grenswachten bezet om een her haling van Oostduitse pogingen tot „correctie" van de grens te voorkomen. Het Oost-Duitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft Woensdagavond President Truman heeft Woensdag zijn veto uitgesproken over het wetsontwerp McCarranWalter, dat de herziening van de immigratiëbepalingen beoogt. Truman verklaarde, dat er enkele goede gedeelten in voorkomen, doch dat er ook gedeelten zijn die niet deugen, en dat hij derhalve de wet niet kan on dertekenen. ,De prijs is te hoog, en ik kan het niet met mijn geweten overeenstemmen, die te betalen", aldus de president. Krachtens de wet zouden per jaar 154.658 immigranten tot de V.S. worden toegelaten. Dat is 380 meer dan op het ogenblik. In de wet wordt het oude quota systeem gevolgd. De procureur-generaal krijgt in het wetsontwerp groter be voegdheid om buitenlanders uit te slui ten en te deporteren en rassenbarriëres Na de Senaat heeft thans ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden president Truman verzocht de Taft- Hartleywet (die voorschrijft dat een „bekoelingsperiode" van tachtig dagen moet liggen tussen het aankondigen van een staking en de uitvoering er van, om in die periode door onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers een verge lijk mogelijk te maken) toe te passen bij zijn pogingen om een einde te maken aan de thans drie weken oud zijnde sta king van 650.000 werknemers der Ame rikaanse staalbedrijven. Prof. dr. J. Clay, hoogleraar in de experimentele physica aan de Universi teit van Amsterdam, zal op Dinsdag 1 Juli a.s. te 15 uur in het Natuurkundig Laboratorium (Plantage Muidergracht 6) zijn afscheidscollege geven. uit bestaande wetten te verwijderen. Krachtens de wet zou een klein aantal Aziaten de V.S. mogen binnenkomen, terwijl tot dusverre geen Aziatische immigranten werden toegelaten De wet geeft prioriteit aan buitenlanders met bijzondere geschooldheid en bekwaam heden. De president zei, dat de goede punten van het wetsontwerp volkomen over schaduwd werden door de gebreken, waarvan het grootste de voortzetting van het quota-systeem was. Truman be toogde, dat dit systeem een opzettelijke discriminatie inhoudt tegen vele volken. bekend gemaakt dat West-Berltjners, die bezittingen op Oost-Duits gebied bezit ten, slechts dan verblijfpassen zullen krjjgen indien zfj zich bereid verklaren Oost-Duitse burgers te worden. Het betreft hier ongeveer honderdduizend West-Berljjners, die op aangrenzend Oost-Berljjns of Oost-Duits gebied huizen en andere bezittingen hobben. De Amerikaanse minister van Defen sie, Lovett, heeft voor een Huiscommis sie verklaard, het wenselijk te achten, dat een Britse officier toegevoegd wordt aan de staf van generaal Mark Clark „teneinde een betere verbinding tot stand te brengen betreffende de opera ties van de V.N. in Korea en Groot- Brittannië". Hij zei er aan te twijfelen, dat een dergelijke benoeming zou leiden tot het aanwijzen van een Britse gedelegeerde naar de wapenstilstandsonderhandelin gen te Pan Moen Jon. Ierland T. O'Kelly is Woensdag geïnstalleerd voor zijn tweede ambts periode van zeven jaar als president van de Ierse republiek. O'Kelly, die in Augustus 70 jaar wordt, is zonder tegen- candidaat herkozen. yS. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich aangesloten bij het verzoek van de Senaat om de Taft-Hartley-wet op de staalstaking toe te passen. Het Kuis nam dit be sluit met 190 tegen 133 stemmen. V.S. De Amerikaanse minister van defensie, Lovett, heeft verklaard, dat de Amerikaanse troepen een vuur kracht hebben, die zes ihaal zo groot is als die van de Sovjettroepen. Dit, zo voégde hij er aan toe, is mogelijk door de tegenwoordige wapens en de „gewel dige hoeveelheden ammunitie". Geitje heeft het hoogtepunt ge vormd van klein culinair avontuur op onze reis naar de bronnen van de Rijn. Dat begon in Duisburg. Daar betraden wij een eetlokaal, waar van alles „vom Schlachtfest" op het menu stond. Bij de deur was een varken van karton opgesteld met een vork in de rug en zoiets glunder nodigends in de blik, dat wij, ofschoon geen liefhebber van varkensvlees, er toch zijn binnen gegaan. Consequent hebben wij, uit vele varkensgerechten, onze keus laten vallen op Schlachtplatte en wel een Schlachtplatte „nach Art des Hauses", net laatste een toevoe ging, die altijd bijzondere verwach tingen wekt. Nu, in die verwachtin gen zijn wij niet teleurgesteld. Nog nimmer in ons carnivorisch bestaan werd ons voor één keer tegelijk zo veel vlees voorgeschoteld, een halve slagerswinkel, varken in alle variaties: Schweinekopf, Schweine- rippchen, Schweinepfötchen, Eis- bein, Wellfleisch, stukken worst te kust en te keur, en dat alles gegar- neerd met zuurkool en puree. Deze vlees- en vetorgie leek ons minder geschikt om er een fles Fürst vom. Metternichscher Schloss Johannis- berger Cabinet-Wein Lacomte '38 bij te bestellen, zodat wij met veel bier deze Operatie Schlachtplatte tot een redelijk eind hebben ge bracht. Volgende plaats van handeling was het fantastische oud-Straatsburger eet huis Maison Kammerzell, aan de voet van de kathedraal. De spijskaart putte zich uit in Franse omschrijvingen en daar wij ergens in een boekwinkel „Le Gourmand Alsacien" hadden zien lig gen, spitsen wij ons op een gerecht, aangekondigd als speciaal van Elzasser huize: Le Choucroute a l'Alsacienne Nu had dat Choucroute, wat tenslotte ook maar zuurkool betekent, ons feite lijk moeten waarschuwen, maar wij ge loofden zo oprecht in een bijzondere Elzasser interpretatie van de Franse keuken, met heimelijke verwachting van misschien wel iets van gans, dat de ontnuchtering niet groter had kunnen zijn, toen ons dezelfde Schlachtplatte van Duisburg werd voorgezet, alleen veel minder gesorteerd en de helft duurder. Met Fruits au Kirsch na af loop, prijzig, maar onmiskenbaar voor treffelijk van smaak, hebben wij onze lichte ergernis moeten overwinnen. et is thans volop zomer. Wie het niet wil ge loven kijkt maar even naar de.datum op deze krant. En wij genieten van het niet al te koude najaarsweer. Daar echter brasems en kar pers doorgaans geen kranten lezen en zich slechts richten naar de temperatuur van het water, zijn ze naar alle waarschijnlijkheid danig in de war. De „knolletjes" zijn soms wel wat ongemanierd en storen zich aan geen weer of onweer. Maar geen wel opgevoede knaap van twaalf pond en nog minder een zichzelf respecterende, statige aartsvader zal het in zijn hoofd halen zich de buik rond /te eten aan roggebrood met aardappelen. Hij zal zich terugtrekken in zijn geliefd domein tussen de waterplan ten en er, zonder zich veel te bewegen, wachten op be tere tijden. Pas wanneer het water warmer wordt en in de buurt van twintig graden komt en dan als er 's nachts niet te veel afkoeling plaats heeft, gaan wij weer over tot koken en kneden. Intussen is Sjarel met deze gang van zaken lang niet content. Ongedurig als een kemphaantje is hij er toch op uitgegaan, ondanks het belabberde weer. Een busje met strepelingen moest hem helpen aan een netje met baars. Zoals zovele „nieuwe lingen in het vak" dacht hij dat je maar een wurm in het water behoefde te hangen om baars te vangen. Mijn lezers welbekend, zijn die tijden echter reeds lang voorbij. Ving opa, die toch maar zo te hooi en te gras jongen heel wat meer baars ving dan nu als pa. Wat hiervan de oorzaak is, de watervervuiling, de netten- visser, of het oneindig veel grotere leger hengelaars zelf, dat blijft een open vraag. Het feit ligt er en gedane zaken nemen geen keer. Zodat Sjareltje die eerste keer niet met een vol net, doch met twee baarsjes thuiskwam. Nu had hij dat viste, vroeger bij tijd en wijle zoveel baars dat het hem begon te vervelen en tot hij bovendien door zijn piertjes heen raakte, tegen woordig staan de verhoudin gen een ietsje anders. Opa is er niet meer, de baars schijn baar ook niet, wormen zijn er in overvloed en wij zijn er soms. Terwijl de verveling er heel vaak ook is. Want een lamme arm van het voortdurende opslaan kun nen we bijkans niet meer bekomen. Laten we uitzon deringen als de „Dijk" bui ten beschouwing, dan wil ik U wel vertellen, dat ik als baarzen alleen maar geleerd van horen zeggen. Het was de jongen dus niet zwaar aan te rekénen. We hebben het een paar dagen later samen nog eens dunnetjes overge daan. En waren de resulta ten dan al niet om over te juichen, directe aanleiding tot mopperen gaven ze toch ook niet. Denk ik daarbij nog even aan drie baarzen van Sjarel, die saampjes juist vijf pond wogen, dan ben ik wel tevreden. De jongen heeft tenminste begrepen dat je de baars moet zoeken. Niet alleen wat de plaats betreft, maar tevens de diepte waarop ze zwemt. Steeds maar proberen, elk gaatje en rietje. Om, zoals wij tot de ontdekking te komen dat ze vlak onder de wal, tegen de grond zaten. Terwijl het zeer goed mogelijk is dat ze een volgende keer mid- denop, in half water zwem men. Echter staat één ding vrijwel vast; hoewel de baars van gezelligheid houdt en vaak in scholen wordt aan getroffen, zijn de grote baar zen, zo van boven het kilo, vaak eenzame rovers. Wel licht schuwen de kleinere hen vanwege hun vraatzucht. Misschien ook wantrouwen de grote „pieten" elkaar in verband met de distributie van hun voedsel. Want hoe wel ik niet van mening ben dat baars een jachtveld-ver deling kent zoals de snoek, toch is het merkwaardig dat je, althans in de polder, zel den meer dan één dikzak van dezelfde plaats haalt. Voor de hand liggend is dan de suggestie dat „dikzak ken" maar zeer dun gezaaid zijn. Al met al denk ik toch, dat Sjarel meer geduld heeft voor karperen, dan „jagers instinct" voor baarzen. JAN DE HENGELAAR' De blauwe forel van het Vier- woudstedenmeer slaan wij over en eindelijk zitten wij dan in de ge lagkamer van „het eerste huis aan de Rijn", het hotelletje in het Grau- bündner gehucht Tschamut. Daar was in het geheel geen menu, maar er werd ons een uitstekend vlees gerecht voorgezet met aardappe len en spersieboontjes. Er zaten botjes en knookjes in, om aan te knabbelen, maar verder konden wij het niet thuis brengen: lamsvlees was het niet, kalfsvlees evenmin en VI E MaAson Kammerzell, het fameuze eethuis van Straatsburg. hoe varken smaakt, dat wisten wij nu wel. Zodat wij tenslotte aan d gastvrouw vroegen wat het wel mocht wezen, dat wij ons zo sma ken lieten. Zij keek verwonderd' Proefden wp dat niet? Geisslein immers. Geitje. Even hebben wij mes en vork neer gelegd. Geisslein! Geitje! En het sprookje van de boze wolf, dat op ons bord in smakelijke coteletjes gestalte had gekregen. Met onszelf in de rol van de vraatzieke wolf, die ons vroeger vanwege zijn zeven, of juister: zes on schuldige slachtoffertjes zo'n angst had ingeboezemd, die wij veracht hadden en uit heel ons jeugdig gemoed een haat gezworen. Zouden wij opstaan en ons verwijderen van dit gruwzaam be drijf? Blaatte daar niet iets in onze maag en later nog, klaaglijk in de buik? En de man, die daar tegenover ons te eten zat; was dat de jager niet van Tschamut, straks onze gids naar het eenzaam Tomameer? Wij herinner den ons de rol van de jager in het sprookje maar al te goed. Wij hebben ons vermand. Wij heb ben er nog een hal ve liter Johannes- berg de Sion bij be steld, om ons moed in te drinken, de witte wijn uit Wal lis, die de Zwitsers zelf zo onverschil lig laat. Want dit en passant: Zwit serland verbouwt voor tweederden witte wijn en het drinkt voor drie kwart rode en dat is een van de ove rigens niet zo beel talrijke problemen, waar de Zwitserse economie zich voor gesteld ziet. Ons echter is die Jo- hannesberg de Sion best bevallen. Met zijn hulp hebben we dit avontuur tot een goed einde gebracht. De eer lijkheid gebiedt ons thans om de eet lust van de wolf uit het sprookje recht te doen we dervaren, te respec teren, te verdedi gen zelfs. Geitje smaakt uitstekend, al hebben wij er misschien toch iets van overgehouden. Wij kunnen geen staande klok meer passeren, of wij moeten er éven in kijken. FRED THOMAS (Van onze correspondent) B. en W. van Leiden stellen de Ge meenteraad voor een bedrag van 1.065.750 beschikbaar te stellen voor het dempen van de Lange Mare. Men zal zich herinneren, dat de Raad reeds twee jaar geleden tot demping besloot, welk besluit toen echter door de burgemeester Koningin Juliana zal Dinsdag 1 Juli, aan boord van het 42.500 ton metende Britse slagschip Vanguard te Rotterdam dineren. De Vanguard, die wordt bege leid door de torpedoboten Battleaxe en Broadsword, zal Zaterdag 28 Juni te Rotterdam arriveren onder de vlag van de opperbevelhebber van de Britse thuisvloot. admiraal sir George Creasy. In Mei 1940 voerde admiraal Creasy, toendertijd kapitein, het bevel over de Britse torpedoboot Codrington, die de Koningin (toen nog Prinses Juliana), Prins Bernhard en de twee prinsessen naar Harwich bracht. Zaterdagavond zal de Koninklijke Ne derlandse Marine een cocktail party ge ven aan boord van de Karei Doorman, die wordt gevolgd door een bal voor de officieren, dat door sir Neville and lady Butler in de Britse Ambassade te Den Haag wordt gegeven. Maandag zal admiraal sir George Creasy op Paleis Soestdijk de lunch ge bruiken. De manschappen brengen die dag een bezoek aan Volendam. Woens dag zullen de officieren en manschappen van de Vanguard een feest geven voor 400 kinderen, dat wordt gevolgd door een receptie voor de officieren op het Rotterdamse stadhuis, en een concert door de band van de Vanguard. van Leiden aan de Kroon ter vernieti ging werd voorgedragen. Verleden jaar werd echter bekend, dat Ged. Staten, van Zuid-Holland geen termen aanwezig achtten de Kroon te adviseren tot ver nietiging van het raadsbesluit qver te gaan. De Raad gaf daarop het bureau Gemeentewerken opdracht een plan met kostenraming voor te leggen, het geen thans is geschied. Het besluit tot demping werd twee jaar geleden geno men, omdat vier bruggen over de Mare dringend vernieuwd moesten worden. Nu de demping definitief doorgaat, ko men er twee bruggen te vervallen. De kosten, verbonden aan de vernieuwing van beide andere bruggen, zijn in bo vengenoemd bedrag inbegrepen. Uw vacantie-adres opgeven. U bent echter niet de enige abonné die ons blad gaarne óók op zijn vacantie-adres ontvangt en het is dan ook voor ons onmogelijk om al die tijdelijke adreswijzigingen vlot te verwer ken als niet aan ons vriendelijk verzoek, ons toch minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte te stellen, wordt voldaan. Natuurlijk zullen wij onder alle omstandigheden trachten U toch tevreden te stellen, maar mogen wij ook een beetje op Uw medewerking rekenen? Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger, van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5