Conclusie uit verkiesingsuitslag Dr. W. DREES BELAST MET DE VORMING VAN NIEUW KABINET Ook dr. L. Beel ten paleize ontvangen Westerse Drie verlangen teken van goede trouw van Rusland Kerkvervolging in Rood-China ALWEER NIEUWE PROBLEMEN Nakaarten Tof hoofd en hart Dr. Drees confereert met prof Romme Warm zomerweer Onthullingen van Fides" Pellenaars neemt het woord Commissaris voor werkgelegenheid Derde Zweedse spion bekent MORRISM2 Korea en Indo-China onder de loupe Verkoop Perzische olie ook aan Nederland Mislukte schilderijen diefstal C.A.O. met 14 dagen verlengd DE WEEK VAN KOREA Benoeming prof. Polak spoedig te verwachten Premie voor woning verbetering Nederlander op Java verongelukt ee riuixmo oejotcycu buy/ Het weer ZATE?.-AC 2: JU'JI 1952 76ste JAARCANC No. 25415 K>!'SS op onweer Uit Parijs Museum voor Moderne Kunst Prins Bernhard opent Int. Postzegeltentoonstelling MEJ. Mr. TELLEGEN ONDERSCHEIDEN Grafische bedrijven WM Provincie leent ruim een millioen Verhoging ziekenhuis- tarieven WINDJACKETS-SWEATERS^ ek measie umaJicTe vtxA GARAGE BRINKMANN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tei. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. Directeur: 1 3. W. Boerrigter. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirt. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 certts per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Van 's morgens negen uur tot halt negen in de avond met slechts korte onder brekingen voor de maaltijden heeft Koningin Juliana gisteren te Den Haag de gebruikelijke besprekingen gevoerd, welke vooraf gaan aan de aanwijzing van een kabinetsformateur. Het resultaat van dit overleg is geweest, dat 's avonds bekend werd gemaakt, dat aan dr. W. Drees opdracht is gegeven tot „het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten". De minister-president van het demissionnaire kabinet, die dus sinds de stembusuitslag naar veler verwachting is aangewezen om een nieuw team te formeren, heeft daar van zijn kant het bekende antwoord op gegeven, dat hij „verzocht de opdracht in beraad te mogen houden". Er was vrij veel belangstelling bij het paleis aan het Lange Voorhout toen dit nieuws bekend werd. De gehele dag was het een komen en gaan geweest van po litieke figuren; nadat alle fractieleiders, inclusief de heer Wagenaar van de CPN, bij de Vorstin op audiëntie waren ge weest, ontving H. M. 's middags mr. Van Schaik, minister van Staat. Toen dr. Drees om k.wart voor vijf ten paleize verscheen en daar tot half zeven bleef, tekende zich reeds af in welke richting de opdracht zou gaan. De demissionnaire premier liet zich bij zijn vertrek gewillig fotograferen, maar hij had niets te zeggen. „Ik kan u werkelijk niets vertellen", was zijn antwoord op de hem gestelde vragen, maar hij liet toch wel weten, dat hij des avonds terug zou komen. Dit twee de bezoek heeft een half uur geduurd. Vervolgens heeft de Koningin 's avonds en dit trok wel even de aandacht ongeveer een uur gesproken met de demissionnaire minister van Binnenland- :e Zaken, dr. L. Beel. Mej. dr. M. Tellegen, directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, kwam echter tweemaal naar buiten om de wachtende journalisten mede te delen, dat het hier een gewoon routinebezoek betrof. Dr. Beel had bij zijn vertrek evenmin iets van betekenis mede te delen. Er zijn wel vermoedens dat dr. Drees tussen zijn eerste en tweede bezoek ten paleize met dr. Beel contact heeft gehad. Politieke tinnegieters bespraken druk de situatie voor het paleis. Er heerste weer een gemoedelijke sfeer onder de belangstellenden en de buren van het paleis hadden, uit het raam hangend, wat te kijken. Om kwart voor negen keerde de Ko ningin terug naar Soestdijk. De kabinetsformateur, dr. W. Drees, heeft hedenmorgen aldus deelde de woordvoerder van de minister-president mede, de leider van de Tweede-Ka merfractie van de KVP, prof. mr. C. P. M. Romme op zijn kabinet aan het Plein 1813 te Den Haag ontvangen. De kabi netsformateur heeft met prof. Romme een algemeen oriënterende bespreking gehouden, welke ongeveer een uur duur de. Het lag niet in het voornemen van de formateur om vandaag nog bespre kingen met andere politieke leiders te voeren. Vrijdagmiddag heeft H. M. de Ko ningin dr. Drees op het pale!is aan het Lange Voorhout te Den Haag ontvangen en hem opdracht gege ven een nieuwe regering samen te stellen. BH het verlaten van het pa leis wordt dr. Drees door de wach tende journalisten bestormd. De ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie hebben Vrijdagavond, na een gehele dag be sprekingen gevoerd te hebben, bekend gemaakt, dat zij overeenstemming heb ben bereikt over de hoofdinhoud van de Westerse nota aan de Sovjet-Unie. De ministers hebben ook langdurig gesproken over Korea en de toestand in Zuid-Oost-Azië, in het bijzonder in Indo-China. In een na de vergadering uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de mi nisters nogmaals wezen op de nood zakelijkheid van nauwe samenwerking en intensief overleg ten aanzien van Korea en Zuid-Oost-Azië. De hier voor ter beschikking staande middelen wer den eveneens behandeld. Op de namiddagvergadering ver scheen ook Letourneau, de Franse mi nister voor de verbonden staten van Indo-China. De nota aan de Sovjet-Unie, die ant woord zal geven op het Sovjet-voorstel tot het houden van een viermogend- hcdenconferentie. zal thans in haar uiteindelijke vorm worden opgesteld. Men neemt aan, dat men van de Sovjet-Unie een teken van „goede trouw' zal wensen en de aanvaarding Koning Talal, de koning van Jorda nië, vertoeft nog steeds in Lausanne, maar bericht wordt, dat hij besloten zou. hebben afstand te doen van de troon. Hij zou een villa gekocht hebben in Ca:iro, waar hij zich permanent wil ves tigen. Men ziet de koning hier met zijn vijfjarig zoon- tjg prins Hassan in de tuin van het ho tel in Lausanne. De prins zal in de toe komst bij zijn moe der, koningin Zei- ne, blijven, die Zich onder gescherming heeft gesteld van de Zwitserse polite. (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft dit jaar lang geduurd, voor wij van warm zomerweer heb ben kunnen spreken. Dit keer is het dan zover. Gisteren werden al tempe raturen van 25 gr. C. gemeten. Van daag was het zeer warm en ook mor gen is nog vrij warm en zonnig weer te verwachten, al bestaat er later op de dag vooral in het Zuiden van ons land kans op on .veer. Niet alleen voor ons land zijn de verwachtingen voor het weekeinde volop zomers, maar in een groot deel van Europa is het be langrijk warmer geworden. Engeland Verwacht eveneens een zomers week einde en ook in Frankrijk, België, de Rivièra, Zwitserland en Duitsland zul len vrij hoge temperaturen worden gemeten. In Scandinavië, vooral in Noorwegen, blijft het nog koel, terwijl later in Frankrijk en ook elders in West- en Zuid-Europa de onweerskan- Sen sterk gaan toenemen. De Deense vice-consul in Bari, Luigi Amenduime, heeft Vrijdag verklaard, dat hij onderhandelingen voert met Amerikaanse, Franse, Nederland se, en Britse firma's voor de verkoop van 2J4 millioen ton olie, waarvoor hij een contract heeft met de Perzische regering. Tegenover Reuter heeft Amenduime verklaard, dat hij nog niet met de Rus sen in contact was getreden, doch er geen bezwaar tegen zou hebben ,1e olie aan hen te verkopën. van het instellen van een onpartijdige commissie van onderzoek. Engeland drong er op aan meer aan deel te krijgen in de politieke en mili taire leiding in Korea. Twee Parijse studenten hebben een poging ondernomen om enkele schilder stukken van moderne meesters, tentoon gesteld in het Museum voor Moderne Kunst in de Franse hoofdstad, te stelen. Zijs hadden er al drie: een Renoir, een' Bonnard en een Picasso uit de lijst ge sneden en wilden juist aan een Gauguin beginen, toen een nachtwaker hen be trapte. De beide studenten negentien en drie en twintig jaar oud waren met een ladder op het dak van het museum geklommen en hebben, toen zij de nacht waker voorbij hadden zien komen, een bovenraam laten zakken, waardoor zij naar binnen köhden komen. Gelukkig kwam de waker later weer in de nabij heid van de zaal,, waar zij opereerden en toen hoorde hij wat een bijzonder scherp gehoor het geluid van een mes, dat door linnen sneed. Hij betrapte hen toen zij aan de Gauguin wilden begin nen. De „Badende vrouw" van Renoir, de „Strijkster" van Picasso en een zelfpor tret van Bonnard, twaalf centimeter van de kant af uit de lijst gesneden, kunnen naar het oordeel van experts weer zo gerestaureerd worden, dat van de schade niets te zien is, noch aan de waarde iets afgedaan wordt, Hedenmorgen heeft Prins Bernhard de grote internationale postzegeltentoon stelling geopend, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse postzegel in de jaarbeursgebouwen te Utrecht is georganiseerd. In het Utrecht se postkantoor, de plaats waar vroeger 's Rijks Munt heeft gestaan, werd door de heer L. H. Tholen namens de Utrecht se philatelisten bovenstaande gedenk plaats aangeboden en onthuld. Ontwer per en uitvoerder hiervan is de beeld houwer Maarten Pauw. Bij K.B. is benoemd tot Rioder in de orde van de Nederlandse Leeuw mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het kabi net der Koningin te 's Gravenhage. Het katholieke internationale persbu reau „Fides" heeft zeer uitvoerige be richten gepubliceerd over nieuwe ver volgingen van de Katholieke Kerk door de communistische overheid in China. „Fides" publiceerde berichten uit Hongkong over mishandelingen en ver volgingen van katholieke bisschoppen, priesters en zusters van vele nationali teiten. Het meldde bijvoorbeeld dat mgr. Adolph Paschang, apostolisch vicaris van Kong Moon „als een hond aan een riem" was voortgetrokken naar een bijeen- Tijdens een bijeenkomst in het Cen traal bureau voor de grafische bedrijven te Amsterdam, van vertegenwoordigers der werkgeversorganisaties en werkne mersbonden heeft men besloten de ter mijn van de huidige C.A.O., die vandaag zou aflopen, te verlengen met veertien dagen. Tot dit besluit is men gekomen, omdat een complex van voorstellen op de nieuwe C.A.O., waarover de betrok ken commissies van beide groepen over eenstemming hadden bereikt, door de algemene werkgeversorganisaties niet geheel aannemelijk werd geacht. De van deze zijde ingediende amendementen vonden echter geen genade bij de werk nemersorganisaties, die zich indertijd wél hebben uitgesproken voor de wijzi gingen, zoals deze door de commissies waren voorgesteld. Door de verlenging van de termijn van veertien dagen, waarin de werkgevers zich nadér zullen beraden over de nieuwe voorstellen, is het communiqué achterhaald, dat dezer dagen aan aile werknemers is toegezon den en waarin mededeling wordt gedaan van het feit, dat Maandag een C.A.O-loos tijdperk zou ingaan. ~T)loegleiders van liet goede soort kenmerken zich door resoluut en somtijds onverwacht optreden. Kees Pellenaars vormt geen uitzonde ring op deze Tour de France-regel. In tegendeel, hij neemt een waardige plaats in onder zijn belangrijke en minder belangrijke collega's, die te zamen een van de imposantste facetten van Desgrange's geesteskind vormen. „De Pel" is gisteren, even na de start in.Le Mans, rechtop in zijn wagen gaan staan. Dit betekent sinds jaar en dag, dat een van de heilige ogenblik ken in de Tour aanbreekt; de volgers kijken dan zwijgend en gespannen toe: de ploegleider gaat een speciale order geven. Overigens ging deze onverholen belangstelling voor de imposante bruin gebrande figuur van onze „ploegbaas" aan de man zelf voorbij. Pellenaars had op dit hete moment van de dag name lijk slechts voor één ding ogen: de uit looppoging van een paar Franse ver- metelen. Voorting kreeg zonder meer de opdracht om in het gezelschap van deze haastige concurrenten aan 150 kilometer hete en stoffige weg te be ginnen. De rust in het peleton keerde na dit plechtig optreden van Pellenaars weer en bleef heersen tot aan de finish. De ploegleider had een fijne neus ge had. Zijn discipel was een beduidend aantal minuten voorsprong rijker ge worden. En wanneer Caput zich in het zicht van Rouaan niet zo ongelukkig van zijn versnellingsapparaat had be diend.... maar dat vertelt Onze sport redacteur heel precies op pagina 4. J Gelegenheid tot grote daden is yer zeldentot kleine voortdurend^ De tweede verjaardag van de Kore aanse oorlog is in ieder geval niet onopgemerkt voorbij gegaan. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben de wereld overvloedig aanlei ding gegeven om zich te verdiepen in de problemen, die deze oorlog heeft opge roepen en die er gedurende de vele maanden van moeizame en tot nu toe onvruchtbare wapenstilstandsonderhan delingen niet simpeler op zijn geworden. De voornaamste gebeurtenissen van de laatste dagen zijn: het zware bombarde ment op de grote hydro-electrische centrales aan de Jaloe, de politieke repercussies daarvan o.m. in Engeland, de verlenging van de ambtsperiode van president Syngman Rhee, de hervatting- van het onderzoek naar de opinies van de Noord-Koreaanse en Chinese krijgs gevangenen in de kampen van de Ver enigde Naties en tenslotte de politiek- militaire besprekingen, die de Britse minister van Defensie, Lord Alexander, respectievelijk in Tokio en in Washing ton heeft gevoerd. Er zijn bijna overal ter wereld discus sies gevoerd over de vraag, of de bom bardementen aan de Jaloe beschouwd moeten worden als een belangrijke wen ding in de politiek, die de Verenigde Naties tot nu toe in Korea hebben ge voerd. Van officiële Amerikaanse en Engelse zijde is dit ontkend en strikt genomen rechtvaardigen de feiten een zodanige veronderstelling ook niet. Het is natuurlijk waar, dat de strijdmacht der Verenigde Naties zich tot nu toe onthouden had van zulk een drastisch optreden en dat er, voorzover men zulks in Europa althans beoordelen kan, geen onmiddellijke, dwingende noodzaak voor deze bombardementen bestond. Men mag echter niet uit het oog ver liezen, dat de wapenstilstandsonderhan delingen te Pan-Moen-Jon tot nu toe niet tot een bevredigend resultaat heb ben geleid en dat de communisten van deze onderhandelingen gebruik hebben gemaakt om hun strijdkrachten in Noord-Korea voortdurend te versterken in een groter tempo, dan het de Verenig de Naties mogelijk is geweest. Het bombarderen van de electrische centra les aan de Jaloe zal wel op de eerste plaats moeten worden beschouwd als een maatregel om het potentieel militair evenwicht aan het front in Korea te herstellen Bestaat hier en daar klaar blijkelijk de vrees, dat deze bombarde menten zullen leiden tot een herleving en uitbï.-iding van de strijd in Korea, De Engelse veldmaarschalk Sir Harold Alexander, die zo juist van een reis naar het Verre Oosten en Washington is teruggekeerd en die o.a. tot taak hu-d de opname van een Engelse generaal in de legerleiding van de UNO-troepen voor te berefiden. Naar verluidt hebben Acheson en Eden te Londen in begin sel reeds besloten tot de benoeming van een Engelse generaal als plaatsver vanger van de Amerikaanse opperbe velhebber generaal Mark Clark. anderzijds kan men ook de stelling po neren, dat door de vernietiging van de centrales, die ook een groot deel van de oorlogsindustrie in Mandsjoerije van stroom voorzagen, de offensieve kracht der communistische legers beperkt wordt. En op grond daarvan zou men weer kunnen speculeren op een grotere bereidheid van de Chinese en Noord- Koreaanse communistische leiders om met de Verenigde Naties tot een aan vaardbaar vergelijk te komen. Uiteraard gaat het hier. althans voor de waarnemer-in-de-verte, die slechts onvolledig ingelicht is over de situatie in Korea, om hypotheses en speculaties. Men moet er zich dus voor hoeden ze als bewezen feiten te beschouwen. Doch er bestaat nog veel meer reden om zich te distanciëren van de onbekookte be schuldigingen en insinuaties, die mr. Bevan in het Britse Lagerhuis ten beste gegeven heeft en die kort gezegd hierop neerkomen, dat de Amerikanen met medeweten van de Engelse regering be gonnen zijn het conflict in Korea uit te breiden tot een derde wereldoorlog. Dit is een staaltje van fantastische dema gogie, die de gevaren, inhaerent aan de oorlog in Korea, alleen maar groter kan maken. Door consequent de rol van ad vocaat van de duivel te spelen geeft Bevan voedsel aan de Russische hoop, dat het mogelijk zal zijn op de duur een scheuring te weeg te brengen tussen de V.S. en hun Europese bondgenoten. Dit is zeker niet de methode om een wapen stilstand in Korea naderbij te brengen. Het punt waarop de wapenstilstands onderhandelingen tot nu toe afstuiten is de kwestie van de krijgsgevangenen. Hierin is de laatste Sagen wat meer te kening en wellicht wat meer perspectief gekomen. De binnenlandse politieke toestand in Zuid-Korea blijft weinig bevredigend, dank zij het optreden van Syngman Rhee, die weliswaar geen kans heeft gekregen tot ongrondwettige parle- mentsontbinaing over te gaan, maar die er toch in geslaagd is, van de Natio nale Vergadering, waaruit hij zijn tegen standers verwijderd heeft, een verlen ging van zijn ambtsperiode te verkrij gen. Ook al ligt het voor de hand, dat er in Korea onder de tegenwoordige omstandigheden geen sprake kan zijn van een werkelijk parlementair-demo cratisch bewind, toch geraken de Ver enigde Naties in een vreemd parket, wanneer zij strijdend voor het behou' van de democratie, zonder het zelf te willen, bescherming bieden aan een despotisch en willekeurig bewind, dat met hardhandige politiemethoden zijn gezag poogt op te leggen. Korea dient eigenlijk onder curatele van de Uno ge steld te worden. Wat tenslotte de reis van Lord Alex ander naar Tokio en Washington be treft, waarvan hij zojuist is weerge keerd, de verwachting is, dat hij er in slagen zal de Amerikaanse autoriteiten er toe te bewegen, ook een Brits gene raal op te nemen in het opperbevel van de verbonden legers der Verenigde Na ties. Deze Britse generaal zou dan ais plaatsvervanger en eerste assistent van generaal Clark optreden, waardoor een grotere en meer directe coördinatie van de nationale zienswijzen in het Uno- opperbevel bereikt zou worden. komst van de communistische boeren bond. De riem was om zijn hals beves tigd en zijn handen waren op de rug vastgebonden. In de vergadering werd de bisschop zo geslagen dat hij door zijn knieën zakte. „Fides" meldde verder dat drie pa ters, twee Duitsers en een Oostenrijker op 2 Juni door communistische rechters zijn verbannen. Twee lekenbroeders en vier Dominicanessen kregen opdracht het land te verlaten. Allen werden ge ketend naar een rechtszitting in de open lucht gevoerd en hadden geen gelegen- hed zich te verdedigen of zelfs maar te laten verdedigen. „Fides" meldde verder dat de Franciscaner prelaat Alphonse Marie Ferroni, een Italiaan, te Laho Kou sedert 28 Januari geketend gevan gen wordt gehouden en onder perma nente bewaking staat. Alle priesters uit zijn diocees hebben huisarrest of zitten gevangen. Volgens „Fides" is een Chinese pater op 29 Maart op beestachtige wijze ver moord. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen de benoeming te verwachten van prof. dr. Fred. L, Polak te 's-Gravenhage tot commissaris voor de werkgelegen heid. Met de instelling van deze nieuwe functie beoogt de regering de departe mentale organisatie van de werkgelegen heid te vestigen op een voldoende breae grondslag, welke overeenkomt met het grote belang, van regeringswege gehecht aan handhaving van de werkgelegen^ heid op een voldoende hoog niveau. Prof. Polak zal in zijn nieuwe functie onder andere optreden als voorzitter van het interdepartementaal college, dat de openbare werken politiek coördi neert. Aangezien de overheidszorg voor de werkgelegenheid thans in hogere mate dan voorheen is gedecentraliseerd, wordt de commissaris voor de werkge legenheid voorts aangewezen om het contact te onderhouden met de provin ciale besturen en de door deze en hun ressort gevormde organisaties voor de werkgelegenheid. De derde beklaagde in het grote Zweedse spionnageproces, Hugo Gjers- wold, heeft Vrijdag verklaard schuldig te zijn aan spionnage en het op touw zetten van subversieve acties, die tot doel hadden de Zweedse defensie te ondermijnen, ingeval van een Russische aanval op Noord-Zweden vla Finland. Gjerswold betoogde, dat de leider van de communistische partij. Helmer Pers- son, in Lulea in Noord-Zweden voort durend geweten heeft, dat Fritiof En- bom, de voornaamste beklaagde in het proces, als spion voor Rusland optrad. Hij verklaarde, dat de leider van zijn organisatie hem meegedeeld had, dat de Sovjet-Unie de beschikking over een geheim wapen heeft, dat het overschrij den der Sovjet-grenzen voor iedere strijdmacht onmogelijk zou maken. De grondstof voor dit wapen zou uit kool zuur bestaan. Ook was hij de mening toegedaan, dat het onder deze omstan digheden het beste was de sterkste zijde te kiezen voor het geval, dat een oorlog zou komen. Hij zei de Sovjet-Unie als zijn politieke tehuis te zien. In verband met een verruiming van de middelen van het Terlingen-fonds zal het mogelijk zijn op een ruimere schaal premiën toe te kennen voor ver betering van: slechte woningen van bo nafide eigenaren, die niet in staat zijn uit eigen middelen de noodzakelijke verbeteringen te bekostigen. Aanvragen voor dergelijke premiën moeten bij de gemeentebesturen worden ingediend. Voorwaarde is o.m. dat met de verbouwing geen begin is gemaakt op het ogenblik van indiening van het verzoek. De beslissing of de aanvrager voor toekenning van een premie in aanmer king komt berust bij de gemachtigde van het Terlingenfonds (particuliere schenking). Het toe te wijzen premiebedrag zal ten hoogste de helft van de gemaakte kosten kunnen bedragen met een maxi mum van f 1400. Ged. Staten van Noordholland stellen de Staten voor twee geldleningen aan te gaan, een van f 500.000 voor uitbreidings werken aan het provinciaal electrici- teitsbedrijf en een van f 550.000 ten be hoeve van het proviciaal waterleiding bedrijf. In de Staatscourant is bekend gemaakt de prijzenbeschikking ziekenhuistarie ven 1952. Als gevolg van kostenstijgin gen. voornamelijk de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring, mogen de ziekenhuizen en sana toria hun tarieven met ingang van 1 uli met f0.20 per verpleegdag verho gen. Een pickup van de onderneming San- tosa in het gebied van Pengalengan is bij Bandung uit een bocht gevlogen en zestig meter lager in een ravijn terecht gekomen. De bestuurder, de administra teur F. B. J. Koning werd op slag ge dood. Hij laat zijn vrouw en zeven kin deren achter. HELPT DE BISSCHOP HEKKEN BOUWEN' (Van een bijzondere medewerker) Wij bekennen ons te behoren tot het gilde van de enthousiaste, maar overigens tamelijk slech te en zeker niet fanatieke bridgers, en dus hebben we als regel een hekel aan na-kaarten. Alleen wanneer we een belangrijk spel hebben geboden en ver loren, vragen we onze partner (die al tijd veel beter speelt dan wij) wel eens ons te willen uitleggen, hoe we dan wèl hadden moeten bieden en uitspe len. Daar leren we van, begrijp je. In alle bescheidenheid gezegd vinden we die methode sportief en aanbevelens waardig. De K. V. P. had vóór 25 Juni klein slem geboden en is twee down gegaan. Toch waren er heel wat onder de toe schouwers bij dit belangrijke „spel", die in hun hart nog op groot slem hoop ten. Er is alle reden de kaarten nog eens terug in de hand te nemen en zeer ernstig na te gaan, waarom wij katho lieken in de betrekkelijk korte kleur van een politiek tegenstander een slag verloren en zulks eveneens uit de lan ge troefkleur in eigen hand. En laat ons daarbij verder alle beeldspraak maar ter zijde zetten. Wij voor ons vinden de klap, die de K. V. P. heeft ontvangen, zeer ernstig. Zeker, we blijven een grote partij, onze invloed zal blijven gelden, zowel bij de samenstelling van het kabinet als aan stonds bij het te voeren regeer-beleid. Maai' afgezien nog van het feit, dat ons prestige ernstig heeft geleden waar om zulks te ontkennen? hebben we vast te stellen, dat de vele hoger ge plaatsten op de maatschappelijke lad der, t.w. 144.435, door te stemmen op Weiter, zich bekennen tot de mensen, die het in grote lijn niet eens zijn met de politiek, zoals die door de coalitie K. V. P.P. v. d. A. werd bedreven. We herkennen hierin een in deze eeuw reeds eerder voorgevallen gang van zaken. God verhoede, dat de maatschappe lijke ontwikkeling wederom een dra matisch hoogtepunt gaat vinden. Het ergste toch van wat nu gebeurd is, menen wij, is gelegen in het verbreken van de staatkundige eenheid der ka tholieken. De arbeiders hebben als enige groep een beroep gedaan op hun standgenoten om onverdeeld op de K.V.P. te stemmen. Ons is bekend dat een ernstige poging is gedaan zulk een oproep te laten uitgaan van de zes grote staiidsorganisaties. Maar de Kath. Werkgeversvereniging en de St. Adelbertsvereniging hebben gewei gerd aan zulk een actie mee te doen. Het is jammer dit te moeten constateren, omdat onmiddellijk dan de vraag op komt: „Is er tussen de verschillende standsorganisaties in den lande wel iets meer te bereiken dan samen praten in een bureau voor maatschappelijk over leg?" Telkens als het er op aankomt het eens te worden over een daad, geven bepaalde groepen „niet thuis". Dit is zeer ernstig te betreuren. Dat overigens duizenden katholieke arbeiders hun stem op de P.v.d.A. heb ben uitgebracht willen we niet veront schuldigen. De actie Duynstee c.s. heeft wellicht vele katholieke arbeiders kop schuw gemaakt en hen eenvoudig doen redeneren: „Dan maar liever de P.v.d.A. dan hebben de heren Welterianen ge lijk een antwoord". Sommige bladen menen dat dit een doorwerken is van de doorbraakgedach te. Dat kan zijn, maar dan wordt voor ons de „doorbraak" nog slechts onsym pathieker want voor zover wij kunnen nagaan betekent ..doorbraak" hier: Och, wat komt het katholieke beginsel er op aan. M.a.w. een toenemende onverschil ligheid ten aanzien van de levensovertui ging, zoals die behoort door te werken ook op het gebied van het gezelschappe lijk leven. Wat nu moet gebeuren? Het valt niet zo een, twee, drie te zeggen. Een nu beginnen aan de voorbereidingen voor de volgende verkiezingen is ge biedende eis. We hebben daar zo onze mening over, maar die willen we eerst nog eens laten bezinken. We hebben een gevoelige tik gehad. Moge het inderdaad een les zijn. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Zonnig en warm tot zeer warm weer met in het Zuiden van het land later op de dag een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien. Weinig wind. ZONDAG: Zon; 4.23—21.04. Maan: 11..53—23.49 MAANDAG: Zon: 4.24—21.03. Maan op: 13.06. Advertentie dr RUIMSTE kleine teagem f 4955." Ondernemersprijs ef Amersfoort Smedestr. 22, Tel. 11025, Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1