Per week zestig km. celluloid voor Nederlands nieuws Belangrijk, interessant en vooral onmisbaar werk van Polygoon mm Bekende figuur in Overveen gaat afscheid nemen Otto de Kat exposeert Franse reisindrukken bij Leffclaar N DE WEEK IN STAD EN STREEK M HET GEHEIM VAN OMO SOP D HAARLEMSE INDUSTRIE MET WERELDNAAM Televisietoestel f 300.- goedkoper De taal van het land leert men het best van de spijskaart D SLEUTEL WEG? 5, HOLLAND-FESTIVAL VERFILMD IN OPDRACHT VAN AMERIKAANSE T.V. Archiefgeschiedenisboek van laatste decennia Prijs per 1 Juli f 495.- Postbode Bremer (met bond) op pensioen HIMA KESARGODI IN BLOEMENDAAL „DE SLEUTELSPECIAL1ST" Amsterdamse huisvrouw schreef een brief Fietser door jeep doodgereden ZATERDAG 28 JUNI 1952 PAGINA 2 Mee op pad HILDEBRAND-FEEST IN DREEFZICHT Heelt U interesse voor een aardig plan Zondagavond in Openlucht theater EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN VIJFJARIG JONGETJE UIT RAAM GEVALLEN Radio en fiets gestolen Burgerlijke Stand GLADIOLEN-PRAGHT IN KRELAGEHUIS Internationale belangstelling Wi SANTPOORT Zondagsdienst BLOEMENDAAL PAROGHIëLE GEZINS AVOND Amusement door 30 gezinnen verzorgd HEEMSTEDE Agenda R.K. Verenigings gebouw Verkooplokaal Notarishuis INBOEDELVEILING 15/16 JULI Naar de Betuwe LAATSTE NIEUWS Een bezoek aan Hollywood zou ons een indruk kunnen geven van de werk zaamheden. die de acteurs en actrices moeten verzetten, wil er een redelik product uit het projectie-apparaat rollen. In Nederland bezitten wjj helaas? geen speelfilm-industrie, doch wel een bedryf, dat zich met filmen bezig houdt en waar handelingen zoals samenstellen, monteren en knippen, din gen zijn, die elke dag voorkomen. Waar zouden wij in dit geval anders op doelen dan op Polygoon, dat sedert jaren zijn domicilie heeft aan de Koudenhorn in Haarlem en daarom zeker thuis hoort in onze reeks reportages over Haarlemse industrieën. Behalve dat Polygoon zich bezig houdt met het maken van het Nederlandse jour naal worden er ook documentaires en bedrijfsfilms vervaardigd alsmede „film strips", die sinds de bevrijding bijzondere opgang hebben gemaakt en voor aller lei doeleinden gebruikt kunnen worden. Bij een bezoek aan dat bedrijf hebben wjj een indruk kunnen krijgen van het zowel belangrijke als interessante werk, dat daar verzet wordt. Belangrijk en interessant, maar naar onze mening ook onmisbaar, omdat de bioscoopbezoeker vertrouwd is geraakt met het journaal en daaraan ook gehecht. Iedere week zien niet minder dan een millioen mensen in Nederland het journaal van Polygoon. Een doorkijkje in het archief, waar de films en de journaals worden bewmrd. Het is een verzameling celluloid, die beter nog dan welk geschiedenisboek een beeld geeft van de laatste decennia. Als men in het begin van de week de zaak binnenstapt, merkt de bezoeker alras, dat iedereen op topsnelheid moet werken. En hoe kan het ook anders, want de Vrijdag daaropvolgend moet beslist het nieuwe journaal in de Neder landse bioscopen draaien. En voor dat het zover is, zijn er heel wat kilometers celluloid door de verschillende machines en apparaten gedraaid. Polygoon heeft negen cameramensen in dienst, die voor het journaal, op aan wijzingen van de redactie, de verschil lende actuele gebeurtenissen verfilmen. Maar behalve dat. trekken zij er ook nog op uit om documentaires te maken. Zo werken er bijvoorbeeld op het ogen blik twee in Davos om een filmpje op te nemen van het Nederlands Sanato rium, terwijl twee anderen bezig zjjn met voorbereidingen voor een zwart-wit en kleurenfilm van de provincie Fries land. Wanneer er een belangrijk evenement is in het buitenland zoals het bezoek van H. M. de Koningin aan Amerika, dan gaan er speciale verslaggevers van Polygoon mee op reis om een juiste Ne derlandse sfeer te treffen. In grote lijnen gezegd, de cineast maakt zijn opnamen, die daarna worden ontwikkeld. Het negatief wordt daarom geprojecteerd. Daardoor krijgt men een globale indruk van hetgeen verfilmd is, aan de hand waarvan men de volgorde van de scènes bepaalt. Bij zo'n projectie blijkt vaak, dat het onderwerp veel te uitgebreid is en •- gaat de film naar de montage-afdeling. - waar bij wijze van spreken het verhaal er in geknipt wordt. Dat is een werk, dat een grote dosis feeling en tevens een flinke portie nauwkeurigheid vraagt, want is de schaar er eenmaal ingezet en het mocht later blijken, dat het fout gedaan is, dan helpt er geen lieve moeder meer aan: de film is ver knoeid. Na het knippen worden de verschillende delen aan elkaar gelast. Nu kan zich het eigenaardige geval voordoen, dat een gedeelte van het nega tief lichter is dan een ander stuk. Voor dat verschijnsel zijn velerlei oorzaken aan te wijzen. Als u wel eens zelf gefo tografeerd hebt, zult u tot de ontdekking gekomen zijn, dat het ene negatiefje donkerder of lichter is dan het andere- liet is dan ook één van de dringendste eisen bij het ontwikkelen ervan daar mede rekening te houden. Zo ook bij Polygoon. De donkere gedeelten moeten sterker belicht worden dan de lichtere. Voorts bezit Polygoon om bijpassende muziek en geluiden te maken een ar chief, waarin geluidseffecten (applaus, gejuich, onweer, zeegeruis enz.) op film stroken zijn vastgelegd. Wanneer het gesproken woord bij het journaal wordt opgenomen, mixet een ingenieuze ma chine de stem van de commentator met het geluid en de muziek. Er is dan een geluidsband ontstaan, die met het nega tieve beeld wordt afgedrukt. Men krijgt dan een normale copie, welke wekelijks naar de Nederlandse bioscopen gaat. Tot nu toe hebben wij alleen maar geschreven over de dingen, die zich bin nenskamers afspelen. Daarbij hebben wij nog niet genoemd de vele toneeltjes die zich dagelijks aaneenrijgen en de ge schiedenis van Polygoon maken. Daar om zullen wij nu eens de lens richten op de cameramensen, die op instructies van de redactie zorgen, dat het werk regelmatig de Koudenhorn binnenkomt. Laten wij daarom eens gaan kijken in het Bloemendaalse openluchttheater, waar het afgelopen weekend het Natio naal Danstheater van Joegoslavië dui zenden mensen heeft verrast met een uitstekend programma van dans. mu ziek en zang. Ook Polygoon was daarbij natuurlijk present. Al was dat voorna melijk bedoeld om opnamen te maken voor een film van het Holland-festival, te vervaardigen in opdracht van een Amerikaanse televisie-maatschappij. De opnamen werden gemaakt Maan dag j.l. en daartoe waren drie camera mannen naar het openluchttheater ge trokken in gezelschap van twee geluids ingenieurs, die uitgerust waren met een z.g. tape-recorder, waarmee een zeer fijne geluidsopname verkregen wordt. Daar waren verder nog drie electriciens, die er voor zorgden, dat er voldoende licht was. Dat betekende in dit geval, dat de belichting in het theater versterkt werd met 52000 watt. Al deze voorbe reidingen moesten worden getroffen om een goed beeld te krijgen en het zegt misschien wel iets, dat het uiteindelijk resultaat een filmpje zal zijn van onge veer 180 meter met een tijdsduur van ongeveer zes minuten. Wanneef er ook plaats is in het wekelijks filmjournaal, zal de toeschouwer tevreden moeten zijn met een filmpje van zestig meter, dus ongeveer twee minuten. Wij zouden tekort schieten, wanneer wij niet vermeldden, dat Polygoon on der de naam Polygoon-Wereldnieuws een internationaal journaal uitbrengt. Deze buitenlandse opnamen verkrijgt men door ruilovereenkomsten,, die dan bij het bedrijf worden afgestemd op de Nederlandse bioscoopbezoeker. Bij el kaar gaan er per week 10 copieën van Nederlandse nieuws- en ongeveer 70 van de wereldjournaals de deur uit, waarbij de eigen journaals alleen al een lengte hebben van zestig kilometer. De kosten zijn vanzelfsprekend ont zettend hoog. Niet alleen het kapitaal, dat gekristalliseerd ligt in de uitrusting en de apparatuur, is aanzienlijk, maar ook de prijzen voor de aanschaf van materiaal zijn na de oorlog tot onge kende hoogte gestegen. De recettes zijn daar niet mee in overeenstemming. Er is echter een gelukkige omstandig heid, want het celluloid, dat niet meer gebruikt kan worden, gaat naar de lak fabrieken, zodat daaruit een redelijke inkomst wordt geboekt. In deze reportage hebben wfl slechts een klein beeld gegeven van de werk zaamheden van Polygoon. Het is hier ook een reeks geworden van vele op namen, waarin alleszins bekwame han den de schaar hebben gezet. Wij vertel den u b.v. nog niet van het archief, waar de films en journaals worden be waard. Het is een verzameling van cel luloid, die beter nog dan welk geschie denisboek een beeld geeft van de laatste decennia. De Haarlemse „industrie", waar 120 mengen werkzaam zijn. heeft haar repu tatie gevestigd in binnen- en buitenland. En het is tekenend, dat o.a. het filmpje van het Koninklijk gezin, dat gemaakt is in samenwerking met een Amerikaan se cineast op het paleis Soestdijk, in Amerika een. enorm succes heeft gehad. (Eigen bericht) De prjjs van het Philips-televisietoe- stel TX 400 TJ, dat tot nu toe 795 kostte, wordt met ingang van 1 Juli drastisch verlaagd. Het zal 300 goed koper zijn en dus 495 gaan kosten. Dit is allereerst een gevolg van de verlaging van de weeldebelasting met 26 pet.; Phi lips zelf heeft daarenboven de prijs met nog 12 pet. verlaagd. Gelijk bekend mag worden veronder steld. is voor de oprichting van het Hil- debrand-monument in de Haarlemmer hout 'n hernieuwde actie ingezet, die ten doel heeft de definitieve plaatsing van de beeldengroep in de lente van 't komende jaar mogelijk te maken. Teneinde de daarvoor nog ontbrekende geldsom bij een te krijgen is de gedachte gerezen een Hildebrand-feest te vieren, en wel op Zaterdag 19 Juli, des avonds om 9 uur, in „Dreefzicht" en de gronden daar om heen, met name onder het prachtige ge boomte, waar ook de muziektent zich bevindt. Het feest staat onder auspiciën der Haarlemse Sociëteit „Teisterbant dat de ontvangen entree-gelden (f 5 per persoon) afdraagt aan het Hildebrand- comité- De deelnemenden verschijnen in de dracht van het tijdperk, waarin de Camera Obscura speelt (1830-1840) of, bij gebreke daarvan, in avondtoilet. Er is muziek, terwijl vermoedelijk een Stastok-ballet en andere entre-actes de nacht tot 4 uur zullen verlevendigen. Het plan vindt doorgang bij gebleken in teresse. Zij, die aan dit zomerfeest wen sen deel te nemen, gelieven hiervan der halve schriftelijk bericht te geven aan het bestuurslid der Sociëteit: Dr. Tjebbo G. Franken, Lorentzplein 6, Haarlem, waarna meer gedetailleerde berichten hun worden toegezonden. Bestuur der Haarlemse Sociëteit Teisterbant Dinsdag 1 Juli zal de heer M. G. Bremer, bricvenbestellèr in Overveen, de dienst verlaten. Op deze dag is hij dan 35 jaar in dienst geweest bij de PXT. Ondanks zijn welverdiende rust zal het voor de heer Bremêr niet gemak kelijk zijn afscheid te nemen en zijn dagelijkse gang door Overveen te sta ken. Een is er die de man met zijn tas vol gewichtige en misschien belang rijke brieven erg zal missen. Het is de bruinharige hond Beertje. Reeds jaren lang ligt hij iedere morgen op de hoek van een laan waar de wijk van de heër Bremer begint trouw te wachten op zijn grote vriend in het zwarte uniform met rode biezen. Beertje, wiens baas op een der prachtige lanen in deze ge meente woont, is jaar op jaar de trouwe metgezel van de postman ge weest. Wij wensen de heer Bremer nog vele jaren een welverdiende rust en een blijvende vriendschap met Beertje, zijn trouwe metgezel. Moge lijk zullen zij samen nog vele wande lingetjes door de lanen .van Overveen maken. De gevierde Hindoedansereè Hima Kesarcodi,- die verleden jaar een enorm succes mocht oogsten met haar klassie ke dansen, treedt Zondagavond nog één maal in het openluchttheater te Bloe- mendaal öp. Wie haar nog nooit gezien heeft, weet niet hoe deze éne vrouw in staat is meer dan duizend mensen enkele uren door haar kunst te boeien en tot enthousiasme te brengen. Op een prachtige zomeravond zal het genot in de openlucht ongetwijfeld volmaakt worden. agenoeg vijftig schetsen in aqua rel, houtskool en potlood en ook nog wat schilderijen heeft Otto B. de Kat meegebracht van een verblijf in Les Sables, een Frans Rustplaatsje in de Vendée tussen Nantes en Bor deaux, waar hem vier weken gastvrij heid werd' toegewezen als gevolg van een overeenkomst tot uitwisseling van schilders uit beide landen. De hele collectie wordt thans ge- Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Vannacht omstreeks tien over twaalf Is een vijfjarig jongetje, wonende in de Thorbeckestraat te Haarlem, uit een open slaapkamerraam gevallen ter hoogte van vier meter. Hij kreeg een gapende hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding. Gistermiddag omstreeks twaalf uur werd de 38-jarige vertegenwoordiger K. B. uit Haarlem door de recherche aangehouden als verdacht van diefstal. K. B. heeft van een medebewoner tij dens diens afwezigheid een radio en een fiets gestolen en deze direct daar na verkocht Door naarstig speuren van de politie zijn radio en fiets opge spoord. De man werd ingerekend. GEBOREN: H. M. Fens-Ruijzenaars, D. Steetskamp-Veenstra, M. C. Hoger- vorst-Schoen, G. Prop-van der Woude, G. Groen-Meijer, J. Hofland-Bakker, al len een zoon; A. C. van Dijke-de Ruiter, E. Th. Zwart-Spronk, A. Boogaert-Mes- dag, K. Jongejans-Tannemaat, allen een dochter. OVERLEDEN: P. Terol 46 j., Midden weg; G. de Lugt 79 j., Soendastraat; M. A. Chabot-Bonarius 07 j., Zijlweg. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Voor de Internationale Gladiolenten- toonstelling, die op 1, 2 en 3 Augustus in de zalen van het Krelagehuis te Haarlem wordt gehouden, bestaat in binnen- en buitenland zeer grote be langstelling. Een ere-comité werd gevormd, waar in verschillende autoriteiten en veel vooraanstaanden op het gebied van Tuinbouw en in het bijzonder van de Bloembollenteelt zitting hebben. Door H. M. de Koninging, Z.K.H. Prins Bernhard. het ministerie van Landbouw, het gemeentebestuur van Haarlem en door verschillende instellingen werden medailles beschikbaar gesteld. In de Jury hebben, naast deskundigen uit Nederland, vertegenwoordigers uit Engeland, Frankrijk. Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, Zweden, Finland, Bel gië en Luxemburg zitting. Aan het in ternationale karakter van deze ten toonstelling behoeft men dus niet te twijfelen. De aanleg van de grote zaal in het Krelagehuis werd ontworpen door dc tuinarchitect H. J. Voors en draagt voor al in het middenstuk en in het achter gedeelte een zeer bijzonder karakter. Een reclameplaat in kleuren 'werd ontworpen door de heer Walter Rozen, reclamechef van Onpersoonlijke Recla me van het Centraal Bloembollencomi té. Deze plaat wordt de volgende week in geheel Nederland en in het buiten land verspreid. Verwacht wordt, dat niet alleen de vakgenoten, die de pracht van onze he dendaagse gladiolen voldoende kennen, deze tentoonstelling zullen bezoeken, maar dat ook duizenden liefhebbers naar het Krelagehuis zullen komen om van deze zeldzame kleurenweelde te ge nieten. Advertentie (OMO-Nieuwsdienst) HAARLEM. 28 Juni Een paar keer op en neer hijsen in OMO- sop en ik heb schoon goed en zwart waterschrijft een. enthousiaste huisvrouw uit Amsterdam. Zij slaat de spijker precies op de kop. Kernachtiger kan het prachtige resultaat van OMO's fantastische werking en stoere was kracht haast niet in woorden worden uitgedrukt. Natuurlijk zijn er huisvrouwen, die zo n eerste keer een beetje vreemd staan te kijken van dat donkere sop. Maar is het bij even nadenken niet vol komen duidelijk, dat die langzame kleurverandering uitsluitend wordt ver oorzaakt, omdat het vuil UIT het was goed IN het sop is gevloeid en daarin onverbiddelijk wordt vastgehouden? En dat dus het wasgoed schoner is naar mate het sop denkerder wordt? Een overtuigender bewijs, dat OMO doet wat van OMO verwacht wordt, kan men moeilijk verlangen. De (begrijpelijke) vraag is gesteld of met dat donkere sop nog iets andets kan worden gedaan. Natuurlijk! Klop het nog maar eens op. U staat versteld hoe veel schuim er weer ontstaat, schuim met waskracht genoeg voor bijv. de bonte was. Dit alles kan alleen OMO. het enige wasmiddel, welks onovertroffen sop dc huisvrouw feilloos laat zien hoeveel vuil uit de was is gevloeid en hoe stralend helder het goed „na een paar keer op en ra dagen van kou en zonne- loosheid was het Vrijdag ein delijk weer 'n vreugde om op mijn geliefd terras een kopje kof fie te drinken én tegelijkertijd wat te stoven in de zomerwarmte. Ik was helemaal niet van plan om in een der rieten stoelen vacantie- genoegens op te roepen, omdat el ders in de stad wat te beleven was. De vriendelijke uitnodiging van enkele bekenden, die mij haastig zagen passeren, was ecfyter niet te weerstaan, hoewel het „eventjes dan" de volle lunchtijd in beslag ging nemen. „We moeten met jou, 'ns praten," begon een der zonzoe- kers. „Hoe vindt jij nu de uitslag der verkiezingen?" „Hoor eens aan" weerde ik af, „we kunnen dicussiërer, over de schilderijen van Otto de Kat,, over de plaats van het Hildebrand-mo- nument en de muziektent in de Hout, maar niet over politiek. Ik heb er mijn buik w:.;i vol en zeg me liever hoe het met je vrouw en kinderen gaat." Ik liet mij lui door zakken in de rieten stoel, wierp het hoofd naar achteren om de zon in de balletjes van haar ogen te kij ken en zweeg. Mijn gezelschap zal intussen gezichten ge trokken hebben en blikken van verstandhouding gewisseld. Ter wijl de zon mij tot zich nam, hoorde ik het volgende gesprek: „Van de ipeek stond in een krui denierswinkel een oude juffrouw, die zich bezorgd maakte over de dood van dr. Willem Drees. Wat moet er van mijn geld terecht ko men als hij er niet meer is? Ja, ziet u, ik weet helemaal niets van poli tiek af, maar ik stem vader Drees vanwege het pensioentje." „Nou zie je toch maar hoe de persoon altijd nog gaat boven de partij" merkte de meneer achter me tegen de verteller op en hij ging voort. ,,Het merkwaa"dige is echter, dat het oude vrouwtje met haar pen sioentje Drees koos om dezelfde reden als die zakenman Weiter. Alles draait om de pecunia, om de centen. En wat die persoonsver heerlijking betreft, dat is een vorm van aantrekkelijke reclame. Als je er maar op hamert, dat Drees en hij alleen, hoewel de verstandige burger weet, dat de samenwerkende partijen in een re gering de besluiten nemen voor de ouden van dagen zorgt, dat In 't Veld alle huizen bouwde en Mansholt de boer redde, verliest de massa wel het collectiviteitsbegrip. Wat maalt het volk om dé knappe onderwijsvoorstellen van minister Rutten of om het bewonderens waardige economische beleid van minister v. d. Brink? Vraag eens in de kruidenierswinkel hoeveel ministers de klanten kennen en ge zult de naam van Teulings of Mul- derije niet horen." /k kreeg 'n por in jn'n leridener en hoorde weer de vraag stellen vat vindt jij van de verkiezin gen? De weldadige zon bleef me echter vasthouden en hoe onbe leefd het ook tegenover mijn gezel schap mocht zijn, ik zweeg. Maar intussen werd ook aan een ander tafeltje politiek bedreven en eerlijk gezegd, wagr moet de Nederlandse onderdaan in deze dagen anders over praten? „Nou nog één woord en er is voor altijd een breuk tussen ons" hoorde ik, „de opvattingen, die jij er op na houdt lijken nergens op. Heeft Michiel de Ruyter daarvoor gevochten en dacht je, dat Nolens daar ooit mee gekomen zou zijn? Let eens op m ij n woorden: we gaan naar de kelder en daar ben jij schuldig aan?" En de ander met vuurrood hoofd, niet van de zon: Meneer gaat zich plotseling voor politiek interesse ren. Man, weet je wat jij bent? 'n Floepér, 'n aasgier, weet je wat jij bent'n kruising tussen Romme neer hijsen" inderdaad kan zijn. 24 en Weiter en dat is net helemaal niks." „Wou jij zeggen, dat Romme dat is het toppunt, man ik verfoei het ogenblik waarop ik je voor het eerst in mijn lev.en ontmoette. Als ik 'n kabinet moest samenstellen, dan „Nee maar, die is goed, meneer de minister-president, nul ik hou 'n bokkie. Er kwam een oude man voorbij, die ansichten trachtte te verkopen. Het waren allemaal caricaturen Van hedendaagse vaderlandse staatslieden en ze gingen vlot van de hand. Waarom zouden we wel Abe Lenstra en Doris Day en niet dominee Zandt verzamelen? 'n Kof fiedrinker lokte de oude man uit z'n tent en vroeg: „Als jij morgen weer moest stemmen, zou je dan aan dezelfde candidaat je vertrou wen geven als die je Woensdag Koos?" De man dacht na, glimlach te toen en antwoordde: „Bent u van 't Nip'o, dat voorspellingsinsti tuut, om je dood te lachen? Meneer er is mets uitgekomen van alles wa.t u ons omtrent de verkiezings uitslag voorschotelde. Nou geloof ik nooit meer iets van uw enquêtes, van uw wetenschappelijke metho des om vast te stellen hoeveel ech telieden van elkaar houden en waarom er meer aardbeien dan kersen gegeten worden." e koffiedrinker schaterde van genoegen, maar wilde toch antwoord op zijn vraag. „Zoudt u denken dat we weer zó gezegd naar de stembus moeten om de Tweede Kamer te kiezen?" we- dervroeg de ansichtkaartenverko per. Toen gaf de koffiedrinker het op, maar overal rondom hem bleven de discussies over de politiek le vendig. Zó levendig, dat woorden op vele plaatsen niet meer vol doende waren om een overtuiging kracht bij te zetten. Ook dames mengden zich in het gesprek, waardoor de geluiden van de man nen langzaam verstomden. In de algemene feestvreugde duikelde een tafeltje en sneuvelden drie koppen en twee glazen; twee stevige kerels stonden tegenover elkaar met 'n rieten stoel in de hand en vlak daarbij zocht men dekking achter limonadeflesjes, 'n Moderne Kenau Hasselaer klom op het zon nescherm om de samengestroomde kijkers op de Grote Markt toe te spreken Toen ik met 'n schok uit m'n zonnebad stapte, hoorde ik weer dezelfde vraag: hoe vindt jij de uitslag van de verkiezingen? Rond om me zaten rustige en tevreden mensen te genieten van de zomer en de Vleeshal. Iemand las de eerste pagina van een krant: „Consulta ties voor kabinetsformatie in volle gang". Hij bleef er niet lang bij stilstaan en zocht het weerbericht. „Weinig bewolkingLaat het echt zómer worden. exposeerd bij Leffelaar aan de Grote Markt als „Reisimpressies"; en in ge dachten deze collectie overziend komt men wellicht onder invloed van een actuele filmtitel tot de typering: de Hollander in Frankrijk. Zonder nadere omschrijving zouden ironische geesten daaruit kunnen lezen, dat hij Franser heeft willen zijn dan de Fransen, behoudens de dagelijkse portie gebakken aardappelen, doperwtjes en biefstuk. Dit ware bepaald' een misvat ting. waar wij gezonde eigenschappen van landsaard meenden óp te merken en complimenteus te zeggen: het zijn Hollandse ogen gebleven die het Franse land critisch hebben afgezocht en vanuit een Hollands métier en van een Hollands palet af is het landschap behandeld. De Kat heeft zich blijkbaar stevig vastge beten in zijn opgave en de korte tijd van zijn verblijf wel uitgebuit, getuige de grote productie waartoe een bord doperwtjes beslist een beletsel was ge weest. Want eerst mèt de knoflook (dit is de Franse vertaling van doperwtjes) ervaart men de karakteristieke geur van de Vendée, een gesloten landstreek die zich niet spontaan aan de vreemdeling geeft. Er zijn weliswaar enige momen ten waar de charme bloot ligt voor het allemans-oog, maar voor een langer ver blijf zijn deze toch onvoldoende in aan tal cjm er een werkzame tijd te kunnen doorbrengen. De bekende centra zijn wat dit betreft kwistiger en daarom ook meer bezocht. Hier, in de Vendée, is de aantrekkelijkheid van een andere orde, is minder algemeen en oppervlak kig, ligt dieper verborgen en wordt slechts gevonden door hem die er ijverig nèar zoekt en de verregaande welwil lendheid op kan brengen die voor het vinden nodig is, waarmee knoflook veel te maken heeft. eze grimmige bereidheid nu, moet De Kat hebben kunnen opbren gen, en dit blijkt duidelijk daar. waar de onderwerpen die als zodanig nauwelijks interessant genoemd mogen worden voor de schilders aanleiding zijn geworden tot boeiende aquarellen. Hier is kennelijk een inniger contact waar neembaar eh een diepergaand begrip voor het land. Deze expositie is een reisverhaal geworden, ten dele over de ervarin gen van de reiziger zelf; het heeft voor de aandachtige beeldhouwer meer te vertellen dan een willekeurige reeks tekeningen en het zou minder volle dig geweest zijn, indien selectie de minder gelukkige momenten had ach ter gehouden. De momentele ongelijk heid van de collectie verschaft haar juist een sympathiek reliëf, omdat zij de strijd bewijst. Zonder het ene had het andere niet kunnen ontstaan. Wij zien er de moeite in die het gekost heeft om een gesloten land open te leggen. Men mag trouwens bij de klaarblij kelijke opzet om in een ontoeganke lijke streek als de Vendée ononder broken te werken, niet een aaneen schakeling van aangewaaide, bran dende inspiratie verwachten. De reis-impressies, die voor een deel de pittige actualiteit ademen die een schets soms zo volledig maakt, doen te vens De Kat als schilder waar 'net voorgaande meer over de instelling van de mens-visiteur handelde eer aan. Ze hebben een prettige strakheid van bouw, zijn sober van notitie en rijp van tint en laten iets zien van de ontwikkeling die gevolgd is op De Kat's grote ten toonstelling in Amsterdam aan het be gin van het vorig jaar, die zo heel stérk de indruk wekte van een actieve her oriëntatie. Voor gevolgtrekkingen, in hoeverre althans rust en evenwicht zijn ingetreden, is een werkperiode als die, waarvan de huidige tentoonstelling de weerslag is, uiteraard weinig geschikt Wat hier echter wel duidelijk uit komt is, dat De Kat meer het gemak kelijk succes dan de moeilijkheden uit de weg gaat, ernstig en bezadigd werkt, blijk geeft van ervaring en gemak naast durf om buiten de beschutting der rou tine te treden. L. T. Artsen: A. de Groot, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel- 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Eloemendaalsestraat- Tijdens de cursus voor 18-jarigen te Bloemendaal werd de gedachte geboren om een parochiële gezinsavond te orga niseren en het daarop te bieden amu sement door de gezinnen te laten ver zorgen. De gedachte is werkelijkheid geworden en gisteravond was het Jeugd, huis aan de Donkerelaan geheel gevuld met parochianen, terwijl achter de cou lissen de plankenkoorts bij vele jonge „kleinkunstenaars" hoorbaar was. De proef is een enorm succes geworden De voorzitter van de Katholieke Actie, de heer Schütz. sprak een openingswoord en toen wisselden voordracht, pianospel, zang en dans elkander in een snel tempo af. Uit dertig gezinnen werkten kinderen mee. Bij de voordracht „De vier jaarge tijden" verscheen bovendien een echte parochie-opa van in de tachtig op het toneel, die vanwege zijn leeftijd een al lerhartelijkste hulde in ontvangst mocht nemen. De balletten getuigden van des kundige leiding en van smaak, mede door de uniforme toiletjes. Een confe rencier uit de jongeren wist met Engelse humor veel vrolijkheid te veroorzaken. Na de pauze werd het bekende toneel stukje van Godfried Bomans „Een eeuw achter" opgevoerd. Pastoor Beune mocht met reden tevreden en gelukkig zijn. Viert de grote feesten thuis zoals de parochie het vanavond deed, zei hij, en de parochie kan feest vieren door te bundelen wat in de gezinnen bedacht en ingestudeerd is. Zo is er een wisselwer king, die een grote zegen kan schenken. De dames Roorda en v. Geest en da heer Piet Kooiman mochten voor de or ganisatie een daverend applaus oogsten. De proeve is geslaagd. Men verheugt zich nu al op de volgende avond, want die moet deze overtreffen! .Maandag. 8 uur: repetitie „Laudate Dominum"; 8 uur: bestuur H.B.C.; 8 uur: Missie-Naaikrans. Dinsdag, 8 uur repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël"; 8 uur: repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag. 7.30: Clubavond Damclub „St. Bavo". Donderdag. 8 uur: retpetitie Dames koor Viva Maria; 8 uur: Volksdans groep „Het Blijde Leven"; 8 uur: St. Vincentius; 8 uur; Sociale Verzekering. Vrijdag. 8 uur: repetitie Heemsteeds Amateurtoneel. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK iri-gf Bilderdijkstraat bij de Zijlweg SssT1' Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg" ttJ- 4.15, SPAARNEBABBELAAR weg 145, Santpoort, tel. 8249. den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Palace: „Tarzan's vlucht", tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Caroline, chérie", tijden: :2, 7 en 9.15 uur. 's Zaterdags en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Frans Hals: „Zii die vergeten worden", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. 18 jaar. City: „Klopjacht", tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Lido-theater: „Triomph der liefde", tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „Vliegende duivels" en „De bankrover", tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: „Vrouwen zonder naam", tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur, Zondag 2, 4.13 7 en 9.15 uur, Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 28 Juni Openluchttheater: Uitvoering Balletschool Maud Kool, 8.30 uur. Concertgebouw: Populair concert. Kna pen en Mannenkoor „De Minnestrelen" o.l.v. Hubert Cuypers, 8.15 uur; Tuinzaal: Leer lingenuitvoeringen Haarlemse muziekschool, 8 uur. Zondag 29 Juni Openluchttheater: Muziekuitvoering door „Kunstkring" uit Spaarndam, 3 uur; Klass. Hindoe-dansen, Hima Kesarcodi, 8.30 uur. Maandag 30 Juni Concertgebouw: Leerlingenuitvoer. Haar lemse Muziekschool, uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: „Van de Olm tot de Roos". Druk- en boekkunst. Geopend op werkda- ?en van 917 uur en 's Zondags van 10 7 uur (t.m 3 Juli). Kunsthandel Leffelaar: Reisimpressies door Otto B. de Kat. Geopend op werk dagen van 1017 uur (t.m. 15 Juni). APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken worden waargeno men door Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees. Lange Veerstraat 19, tel. 11000: Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuis plein 7, tel. 28523. APOTHEKEN HEEMSTEDE De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken worden waargeno men door de Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Hedenmorgen zijn voor rekening van de N.V. Holland Nautic circa dertig leerlingen van de bedrijfsschool ver trokken voor een vacantieverblijf van een week naar Eist. Zoals, bijna ieder jaar heeft ook dit maal de enorme stroom van bezoeker# aan de TT-races in Drenthe tot een verkeersongeluk geleid. Vanochtend cm kwart voor acht werd de ongeveer 40-jarige landbouwer H. Muggen uit Havelte, die in Ruinen naast zijn zoon Over de straatweg Meppel-Assen fietste, door een met grote snelheid rijdende jeep gegrpen en daarbij zo zwaar ge wond, dat hij overleed. Zijn zoon, die aanvankelijk bewusteloos was. bleek later slechts onbetekenende wonden te hebben opgelopen. De jeep. die bestuurd werd door een sloper uit Vaassen, botste na de aanrij ding tegen een boom. Twee der zeven inzeittenden werden daarbij gewond en naar het ziekenhuis te Hoogeveen 'vervoerd. Een hunner had een gebro ken arm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2