VOORTING stijgt 69 plaatsen in het klassement Belgen na een drieste uitloop poging resoluut onttroond éi mm®. LM. \mmm m m LETTERGREEPRAADSEL IK BEN ZO TELEURGESTELD...! Van Swol-Rinkel bereiken derde ronde van het herendubbelspel SCHEEPVAARTBERItBTEN Lauredi in de gele trui Voorlopig Ned. Elftal met veel reserves J m m m. ZATERDAG 28 JUNI 1952 PAGINA 4 Cadans gebroken Damrubriek Y/a y///. 1% Verbroken eenheid LIS SE SE CRE TA TA LENT VOL VOL TA GE GE NA DE DE CEM BER Oplossing kruiswoord raadsel van Donderdag AARON0FJORD PEJEMBEDASEO ESQATLASQPO LEKHESPQBAR DRIEOPDKERN OUDQOEROLIS OMQSPEERHAP R0UK0T0ES0Y NOTIEBFLINK Examens RE GEN GEN TI AAN AAN- DEN KEN NAMEN Natoy* LUXEM- BURG METZ F RANKR'JK 6e en 7e ét NAMEN-METZ METZ-NANCY tijdrit NANCYi Medisch standpunt Mevr. Roos-v. d. Wal en Dehnert Hebben last van de Hitte Schaakrubriek Wedstrijd tegen Antillen: MARKTBERICHTEN Werktijdverkorting en de Werkloosheidswet Het visum voor Z,-Afrika Onze sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Rouaan: Een valpartij bij Maison Brule besliste over de derde etappe. 150 kilometer lang hadden een paar drieste weglopers de slappe reacties van het peleton genadeloos afgestraft. 150 km. lang hun berekeningen zitten maken, berekeningen die glo rieuzer werden naarmate zij vernamen dat hun voorsprong op het compacte pele ton groeide tot acht, tot tien, tot dertien minuten. Fachleitner, jaren terug een der prominenten van het Franse wielercorps, maar tot nu toe een van de onbekenden in het legioen der Franse regionalen, droomde van de gele trui die hij op dat moment officieus om zijn schouders droeg. Lauredi en Gauthier, zjj aan zij de kleuren van de Franse nationale ploeg verdedigend, zagen de gevreesde Italianen (en Belgen ditmaal!) elk kwartier verder achter raken, eindeloos ver langzamerhand, zo ver tenslotte dat zij beslag gingen leggen op de eerste plaatsen in het algemeen klassement achter Fachleitner en tevens onstuimig oprukten in het ploegenklassement. Corrieri, de waterdrager van Bartali, droomde misschien (zij het ten onrechte) van een relevatie, wanneer het tussen Coppi en Bartali eens mis mocht gaan. Buchonnet droomde van de furore die hij zou gaan maken. Caput, de beste sprinter van het gezelschap, van een glorieuze victorie in Rouaan. En de zevende man, Gerrit Voorting, sprong van kilometer tot kilometer hoger in het klassement, van de 76ste naar de 40ste, de 20ste, de 10de, de 5de, de derde plaats zelf Dat was een bundeling van illusies die hen vleugels gaf en die hun tempo niet deed verminderen, toen Buchonnet halverwege voor de tweede maal van zijn fiets moest omdat die lamme voorband het begaf. Maar op het moment van hun geza menlijke victorie en de vervulling van al die dromen, maakte Caput bij het overschakelen een buiteling. Een ta melijk bedenkelijke buiteling ook. waarvan hij zich niet tijdig genoeg kon herstellen om nog vóór het grote pele ton weer te vertrekken. En bij Caput bleef het niet. Voorting, Corrieri en Fachleitner tuimelden over hem heen. De karavaan stopte met knarsende remmen om ongelukken te voorkomen. Lag daar de illusie van vier renners vergruizeld op het macadam van de afdaling naar de stad van St. Jeanne d'Arc? Nee, niet van vier. Een renner in een witte trui krabbelde het eerst omhoog: Voorting. Nerveus greep hij zijn fiets. Ér mankeerde niets aan. Een tweede renner kwam weer op de been, een man in een violette trui: Fachleitner. Ook Corrieri stond weer op. maar hij had van die valpartij een lekke band overgehouden en moest de twee anderen op jacht laten gaan naar Lauredi en Gauthier, die aan het ongeval waren ontsnapt en ijlings hun tempo verhoogden. Weg van die lastige concurrenten, die de plotseling met het aureool van een dubbele victorie omgeven inspanning der nationalen in de weg zou staan. Daar op die laatste .15 kilometers naar Rouaan lagen voor hen immers dezelfde lauweren voor het grijpen, met hetzelfde resultaat (de gele trui voor Lauredi!) als de Belgen op de eerste dag ten deel was gevallen Voorting en FachleitnerDaar gingen zij op die laatste lastige kilo meters, die prachtige streek langs de S^ine. Wat hebben zij gezien van die nwoie natuur, wat gehoord van het enthousiasme der toeschouwers, die hen toch in hoofdzaak toejuichten van wege hun achterstand, omdat daar vooraan twee van hun eigen mannen de lauweren gingen plukken waarop de natie na de eerste dagen nauwelijks had durven hopen? De Nederlander hield de strijd tegen het duo daar 560 meter vóór hem het langst vol. Terwijl Fachleitner vech- tend tegen zjjn gebroken cadans, he mel en aarde bewegend om zijn soepele pas van zo even terug te vinden, toch meer en meer terrein verloor, bleef Voorting doorgaan. Met succes? Het succes kwam zo dichtbij dat men in Rouaan al de hereniging van de Neder lander met de twee Fransen aankon digde. Maar die hereniging is er nooit geweest. Toen Voorting alles had ge geven, zijn laatste restjes aan kracht en vermogen uit alle hoekjes van zijn arsenaal bijeen had geschraapt als een gierigaard, waren de twee Fransen nog 306 meter vóór hem. Hij zou zelfs uit de verte geen ge tuige kunnen zijn van de triomfante lijke entree der Franse nationalen, die opzittend, met de armen om eikaars schouders, over de streep gingen. Lau redi. de best geklasseerde, vóór Gauthier. Twee eerste plaatsen in de derde etappe, twee eerste plaatsen in het algemeen klassement, vóór de ont troonde leider Van Steenbergen. Bijna 312 minuut later kwam Voorting bin- Probleem no. 1871 van Joh. v. d. Boo gaard te Nuland; voor geoefende oplossers. Zwart 13 st. op 4, 5, 12, 13, 17, 18. 22, 23 26. 28, 30, 35, 40, dam op 2. Wit 17 st. op 13 20, 21, 25 31. 32, 34, 36, 37. 38. 39, 42, 43. 45. 46, 47, 48. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot uiterlijk 15 Juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36. Heem stede. OPLOSSING van no. 1963 van Joh v d. Boogaard. Wit speelt naar: 18, 20. 28—22, 1, zl6, 34, 32. 21, z32, 41, 40, 30. 5 en wint. Een prachtige ontleding in goede stand met ais slot het bekende 465 motief Zeer fraai zijn ook de dv.angzetten met de zwar te dam waardoor het geheel volkomen scherp wordt. VOOR BEGINNERS No. 211 van D. Vuurboom te Glanerbrug. 'MK '//M Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 211 en 212 kunnen tegelijk inge zonden worden aan bovengenoemd adres tot 15 Juli a.s. Evenals zovele mooie stukjes van deze auteur bevat ook dit vraagstuk behalve een probleemoplossing een klein eindspelletje. Wil de oplossing compleet zijn, dan moeten ook die zetten aangegeven Worden. OPLOSSING van no. 207 van H. v. d Velde. 16—11, adt lib. 19—14. 9x40, 38—32, 25x43, 82x3. 6x17 of 22x31, 3x45 en wint. Aardig vraagstukje van deze beginnende j problemist en nog wel op het ziekbed sa- mengesteld! Jammer dat de eerste zet ook kan wachten tot wit dam heeft om daarna 16 te offeren en de slag te maken. Voor een compositie wedstrijd zou zó iets afkeuring of i althans lagere waardering tot gevolg hebben. nen, in zekere zin verslagen, maar nog met 3 minuten triomferend vóór Cor rieri en de uitgeputte Fachleitner en ruim 7 minuten vóór het peleton. Een eervolle en verdiende derde plaats en niet minder dan 69 plaatsen winst in het algemeen klassement, waar hij nu zevende staat! Had Van Steenbergen van dit alles een voorgevoel gehad, toen hij gisteren verklaarde, dat, wanneer hij zijn gele trui onverhoopt mocht verspelen, hij haar in de kortst mogelijke tijd zou terugwinnen? Wij denken eerder dat hij daarbij doelde op het ongenoegen in zijn ploeg, waarvan het gerucht vandaag met een steeds groter accent als een lopend vuurtje langs de karavaan ging. Maar waarschijnlijk was het dezelfde onbedachtzaamheid, welke het vorige jaar Leveque de gele trui kostte op weg naar Dax. toen Van Est en Voorting die met een koninklijke voorsprong samen gingen veroveren. Wat een treffende overeenkomst! Wij moeten er niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn, wan neer Wagtmans of Van Est, die beiden vóór Lauredi in het klassement ston den, deze sprong eens hadden mee- gewaagd! Zouden de Belgen en de Ita lianen de vluchtelingen dan niet heb ben laten gaan? Mogelijk. Maar in ieder geval zaten daar de grote generaals nu werkeloos in 't peleton mee te draaien. Niemand die iets deed, niemand die er gens in zijn binnenste voelde dat het wel eens ernst kon zijn; dat er vorig jaar met de gele trui iets dergelijks was gebeurd. Ja, toen de achterstand dertien minu ten bedroeg, toen begon het ineens. Toen sleurden Coppi en Van Steenbergen zelf het als een lint uiteengerekte pe leton achter de weglopers aan. Het pe leton, waarin ook de Nederlanders za ten, vooraan, maar evenmin als wie dan ook bekwaam om de sprong te maken naar dat leidende groepje dat steeds on bereikbaarder werd. Zeker, de voor sprong verminderde, maar zij vermin derde met niet meer dan Zy2 minuut. Want pas 10 minuten en 33 seconden nadat Lauredi en Gauthier zegevierend waren binnengekomen en op het mo ment dat de nieuwe drager van de Maillot Jaune zyn zegetocht langs de stampvolle tribune al had voltooid, sprintte het peleton met uitzondering van een tiental achterblijvers, maar met alle Nederlanders, over de streep. Faan- hof, die tweede werd achter Dupont, sleepte er nog een mooie zevende plaats voor ons uit en zonder twijfel zou Dek kers ook nog een negende hebben ver overd, wanneer de kamprechter de kleine figuur van de Eindhovenaar aan de kant van de boulevard maar had opgemerkt. Nu werd de hele groep ver der ex aquo als negende genoteerd. Toch tevreden? Wat wilt ge! De derde en zevende prijs vandaag, de zevende plaats in het algemeen klassement en steviger dan ooit op de eerste plaats in de rangschikking der kleine ploegen. Schreven wij gisteren niet: „Het zal waarachtig wel gaan?" Wij doen dat vandaag wéér. JAN COTTAAR. Uitslag en klassementen De officiële uitslag van de derde etap pe is: 1. Lauredi (Fr) 5.12.31, 2. Gauthier (Fr) z.t,, 3. Voorting (Ned) 5.15.56, 4. Corrieri (It) 5.18.35, 5. Fachleitner (Z-O-Fr) 5.18.41, 6. Dupont (Parijs) 5.23.03, 7. Faanhof (Ned) 8. Robic (Fr) 9. Weilenmann (Zwits) 10. Baroni (It) allen dezelfde tijd als Dupont. 11. een grote groep ex aequo, met onze land genoten Roks, Van Breenen. Nolten, Van Est en Wagtmans, de Italianen Bar tali, Coppi, Magni en Pezzi, de Belgen Van Steenbergen, De Hertog, Rosseel. De Cock en Neyt en de Fransen Roland, Remy, Teisseire, Lazarides. Het algemeen klassement luidt: 1. Lau redi (Fr) 16.38.41, 2. Gauthier (Fr) 16.42.24, 3. Van Steenbergen (Belg) 16.42.46, 4. Pardoen (N-O-Fr) 16.43.46, 5. Close (Belg) 16.45.44, 6. Fachleitner (Z-O-Fr) 16.45.45, 7. Voorting (Ned) 16.45.59, 8. Blomme (Belg) 16.46.35. 9. Van der Stock (Belg) 16.46.40, 10. Cie- liczka (N-O-Fr) en Carea (It) beiden 16.46.54, 12. Rosseel (Belg) 16.47.57, 13. Ruiz (Spanje) 16.48.27, 14. Molinerus (Z- O-Fr) 16.48.57, 15. Corrieri (It) 16.48.58, 16. Canavese (Z-O-Fr) 16.49.23, 17. Re- naud (Parijs) 16.49.36, 18. Wagtmans (Ned) z.t., 19. Decaux (Parijs) 16.49.42. 20. Gil (Spanje) 16.49.51, op de 21e plaats ex aequo een aantal renners met de tijd van 16.50.07, bij wie onze landgenoten Roks, Van Ést en Van Breenen, verder Robic (Fr), Ockers (Belg) Geminiani (Fr), De Cock (Belg), Bartali (It), De Hertog iBelg), Coppi.(It) en Van Kerk hoven (Belg). 44ste is Dekkers in 16.50.13. Op de 54ste plaats volgt een groep in 16.53.26, waarbij behalve de Italiaan Magni, ook Nolten zich be Ten aanschouwen van Nederlandse en Franse verslaggevers ontvangt Wim van Est een medaille van Sint Christoffel ter gelegenheid van zijn val in het ravijn bij de Aubisque tijdens de Tour 1951. Rechts onze sportredacteur Jan Cottaar. Halj achter Van Est ploegleider Pellenaars. 1. X X X X X X X X X 2. X X X X X X X X X 3. X X X X X X X X X 4. X X X X X X X X X 5. X X X X X X X X X 6. X X X X X X X X X 7. X X X X X X X X X 8. X X X X X X X X X 9. X X X X X X X X X 10. k X X X X X X X X II. X X X X X X X X X 12. X X X X X X X X X 13. X X X X X X X X X 14. X X X X X X X X X 15. X X X X X X X X X 16. X X X X X X X X X Vorm van de lettergrepen; aan - brod - ca - dak - de - di - do - dren - ei - ei - es - gen - gen - ger - ging - graaf - haak - hart - in - ka - ken - ken - ker - kie - le - len - len - ma - mer - mi - net - ni - noot - ok - pre - rei - sla - ta - tan - te - te - ten - ti - tie - tie - tros - turn - ul - Van - vits - wel, zestien woorden, welke de volgende be tekenis hebben: 1. deel van de bloedsomloop: 2. appa raat om afbeeldingen te copiëren; 3. lange, brede lineaal; 4. knoeien, slor dig werken; 5. voertuigen en bagage, welke in de achterhoede van een leger meetrekt: 6. vrucht: 7. Zuid-Nederland se herberg; 8. zonder bepaald doel lang zaam heen en weer lopen; 9. voorjaars delicatesse; 10. zuivering; 11. eis; 12. aanwijzing: 13. aanmatiging: 14. op In dische manier dansen met veel draaiende bewegingen; 15. goede afloop; 16. begin nen. Vervangt men nu de kruisjes door de letters van deze zestien woorden, dan is op de eerste en de zesde verticale rij van boven naar onder een bekend spreek woord te iezen. Oplossingen uitsluitend on briefkaart in te zenden tot en met 7 Juli aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijsraad sel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan IS jaar is. Oplossing 14 Juni: LEIDEN Doet. Ned. recht: dames J. A. Sonneveld, Den Haag; A. Brull, Den Haag; de heer E. P. Beversen, Leiden; Doet. Ind. recht: mej. F. v. d. Meyden, Bloemendaal; Doet. in de godgel. op proefschrift getiteld „Collateral circulation in stenosis of the great vessels", mej. R. M. Collister, geb. te Hornchurch (Engeland) thans won. Leiden; Doct. in de god'gel. op proefschrift gctieteld „Kerk en stad" de heer P. Smit, geb. te Vlaardingen, thans won. Den Haag (cum laude). Doctor in de lett. en wijsbeg. op proefschrift getiteld „Wl. W. King's Baby lonian magic and sorecery being the pray ers of the lifting of the hand" opnieuw getranscribeerd, vertaald en van een inlei ding betreffende hun opbouw en religieuze terminologie voorzien, de heer B. A. van Prossdij, geb. te Amsterdam, thans won. Leiden. ROTTERDAM Seipi-artsex.: mej. M. A. Borgers, Nijmegen; mej. A. M. Caminada, Rotterdam; M. A. Bleikker, G. L. J. M. Dribeek, J. C. W. Hoógstraten, G. L. Rinck, H. W. H. Weeda, H. E. Mees, allen te Rot terdam; C. J. Oosterhuis, Zaandam; D. de Paer, Gouda; J. J. A. Wessels, Dordrecht; Th. Franken, Amsterdam; L. F. J. Haase, Lisse; Arts-ex.: dames H. J. van Steeden, Rotterdam; H. A. T. Maassen, Rotterdam; de heren M. Gans, Zevenaar; J. J. H. La- mers, Venlo; J. D. de Lind van Wijngaar den, Den Haag; G. A. Th. Teunisse. Zeist; D. C. Verhagen, Ede; W. H. J. Holland, Nijmegen. UTRECHT (Gem. HBS Catharijnesingel HBS B) Geslaagd: mej. Ch. E. M. Berk holst, G. W. Cruys, A. Holm, G. J. J. Jager, C. de Koning, J. de Koning, mej. A. Kosterman, Ch. Th. J. v. d. Laar, A. Mulder, A. de Ruijter, W. J. Schlamilch, G. Schmidt. G. van Schuijlenburg, allen te Utrecht; P. A. Caviet, G. Koppenberg. Jutphaas; G. Stolz, BUthoven; J. Dragt, M. Dragt, De Bilt; P. L Schuller, Zuilen; J. Kuster, Vianen; Th. Enzlin, Driebp**gen; W. Koole, Woerden. BER GA MO T MOT Rochefort Wavrwlle Neufch Rössignot' Nomeny vindt. Faanhof staat van de Neder landers het laagst geklasseerd en wel op de 80ste plaats met 17.00.42. In de derde etappe hebben opgegeven: De Rijcke (Belg), Chapatte (Parijs), Du- fraisse (W-Z-W-Fr) en Ducard (N-O- Fr). De ploegenklassering is: 1. Frankrijk 50.04.34, 2. België 50.09.22, 3. Neder land 50.16.48, 4. N-O-Fr. 50.20.47. 5. Ita lië 50.22.40, 6. Z-O-Fr. 50.24.05, 7. W-Z-W- Fr. 50.28.19, 8. Spanje 50.28.25, 9. Parijs 50.29.31, 10. Noord-Afrika 50.36.59, 11. Lu xemburg 50.38.56, 12. Zwitserland 50.40.18. Ik ben zó teleurgesteld...!" Maar waarin dan? „In alles, dokter, ik wordt er chagrijnig van. In mijn hele leven, in de mensen om me heen, kortom: in alles. Ik kan er niet meer bovenuit...". Dit is niet de wanhopige har- tekreet van één mens, maar van velen. Gedurende jaren van hun kostbare leven blij ven zij neergehurkt langs de klaagmuur van J eruzalem, en beklagen zichzelf. Moeten wij deze lieden medelijdend tegemoet treden? Als we die per op hun klachten ingaan, blijkt steeds weer dat deze terneergedrukten teleurge steld zijn in zichzelf. Waar ligt doorgaans de fout? Zij stelden altijd te hoge eisen aan hun omgeving, aan hun ouders, hun echtgenoten, hun kinderen. Zij kwamen er nooit toe hun bestaan in de wereld nuchter te bekijken, het verleden te aanvaarden zoals het was, het heden zo als het is. en schrikken er voor terug hun toekomst in eigen handen te nemen. „Ik ben teleurgesteld", betekent tegelijkertijd: „Ik ben onte vreden met mijn lot", „lk ben ongelukkig". Wie van ons weet eigenlijk precies wat goed voor hem is en wat niet. welke omstandigheid zijn uiteindelijk „lot" gun stig beïnvloedt en welke on gunstig. Nederigheidshalve moet elke mens bekennen dat zijn verstand tegenover dit eeuwigheidsprobleem mach teloos staat. Wij zijn te vaak geneigd de begrippen „geluk kig" en „gunstig" te verwar ren. Men moet bedenken, dat dat „gelukkig" het gevoel van een toestand is, dat „gunstig" echter daarenboven de- richting van een weg naar een waardevol doel aangeeft. De vraag of een omstandig heid voor ons gunstig of ongunstig is. wortelt diep in de bestaansangst van de mens. Zeker degene, die ten onrechte meent, dat zijn le ven zijn eigen werk is, moet zich bezinnen op het God delijk Woord: „Mijn gedach ten zijn niet uw gedachten en Mijn wegen zijn niet uw we gen." De raadgevingen uit dg Heilige Schrift, die overigens op de eerste plaats 's mensen eeuwig heil beogen en dus slechts indirect met zijn le vensgevoel in verband staan, zijn, hoewel dikwijls bijzon der treffend, soms zó be knopt en raadselachtig, dat velen er weinig practisch houvast aan hebben. Gaan we bladeren in de psycholo gische literatuur, dan vinden we iets van onze gading bij Dr. F. Künkel, een leerling van Adler. In zijn boek „Ka raktervorming door zelfop- voeding"x) staat een verras send mooi hoofdstukje over het aanvaarden van het ver leden, het heden en de toe komst. Uit de hierin gegeven voorschriften citeer ik: Een zonde, die men in al zijn verwikkelingen heeft leren verstaan en belijden, mag alleen nog middel zijn voor de taak der toekomst, als leermiddel om het voort aan beter te doen. In het be rouw blijven hangen is even goed een fout als trots over de fout. Het betekent beide: vlucht voor het leven. De toekomst aanvaarden bete kent:. ook alle mogelijke ver anderingen van het eigen „lot" en van het eigen karak ter aanvaarden. Wie het zijn plicht acht zich „karaktervast te tonen'' en wie meent daar om zo te moeten blijven als hij is, tracht nog steeds, min of meer behendig vermomd, zichzelf op de troon van God te plaatsen. Hij moet lijden tot het leven hem wijzer ge maakt heeft. Het is niet genoeg verleden en toekomst te aanvaarden, maar het is vooral nodig de taak van het hedendie vlak voor ons ligt, op te nemen. In die taak is echter meestal wel iets, dat men het allermoeilijkste heeft kunnen verdragen. Op dat punt moet men dan doorzet ten en noch rechts noch links uitwijken. Bovengenoemd werkje van Künkel behandelt, na be schouwingen over enige grondbegrippen, in het twee de deel achtereenvolgens de opvoeding, de zelfopvoeding en de hulp aan anderen. Elk hoofdstukje, zeer begrijpe lijk gesteld, wordt besloten met een „voorschrift", waar van de toon leest U de citaten nog eens over lijkt op die van een wijze predi kant, en herinnert in woord en vorm aan de levenslessen an onze eigen Opvoeders. Künkel's boek kan dan ook zonder meer aan critische volwassenen ter lezing wor den aanbevolen. Deze lectuur geeft inzicht in de eigen structuur en in die van an deren, en leidt bij goed be grip tot eventuele correctie van foutieve opvattingen en gedragslijnen. Speciaal de groep der „teleurgestelden" kan hieruit kracht putten tot matiging van hun eisen en aanvaarding van hun plaats in deze wereld. J. M. 190 blz. 4de druk. Uitg. Wereldbibliotheek, Amster damAntwerpen. Woensdag 2 Juli zal op Klein Zwitser land te Den Haag, aanvang 19 uur, een hockeywedstrijd worden gespeeld tussen een versterkt Haags elftal en het Olym pisch team van Pakistan. De „schifting" in het Wimbledon- tournooi is in volle gang. Het heren-en kelspel biedt nog acht tennssers gele genheid hun pogingen voort te zetten. In de kwartfinales worden de volgen de partijen gespeeld: Sedgman—Stur- gess, SavittRose, Flam—Seixas, Mc Gregor—Drobny. Van Swol en Rinkel hadden in de tweede ronde van het herendubbelspel niet erg veel moeite met het Britse paar Neal—Starte. De cijfers 6—2, 6—4, 62 spreken overigens duidelijke taal. In de tweede set gingen voor de Neder landers twee service-games verloren, maar op hun beurt wonnen Van Swol en Rinkel de service-beurten van de jeugdige Cambridge-combinatie. Na 6 2, 6—4 gingen de Nederlanders in de derde set snel op de zege af. Na 52 kwam Van Swol met drie aces op matchpoint. Het punt ging verloren door een netbal. maar in de volgende rally joeg Van Swol een forehanddrive zo hard en scherp in een hoek, dat Starte geen poging deed de bal te re tourneren. De Nederlandse combinatie mevr. Roos-Van der WalDehnert heeft het in het gemengd dubbelspel niet tot de derde ronde kunnen brengen. Door grote vaart en betere controle aan het net wonnen onze landgenoten de eerste set (62) in snel tempo, maar in de tweede set werd vooral het spel van de Italiaan Canapele veel sterker en met lange rallies, waarin hard gevoch ten moest woiden voor elk punt, ging de score gelijk op. Op 87 kreeg het Nederlandse paar drie wedstrijdpun- ten. Met twee slordige returns in het net en een onbeheerste smash van Dehnert ver buiten de lijnen ging deze eenvoudige kans op de overwinning echter verloren. Met 108 wonnen mevr. Hammersley en Canapele de set- In de derde set haalden de Nederlan ders een achterstand van 31 op, kwa men met 54 voor en even later was het op 65 wederom matchpoint voor Dehnert. Fouten van Dehnert deden de game verloren gaan en ook toen het Nederlandse dubbel nog eens met 7—6 de leiding kreeg, was noch Dehnert, noch mevr. Roos in staat de winst to forceren, uitgeput als zij waren door de grote hitte (97). Verdere uitslagen: herenenkelspel: Sturgess (Z.-Afr.) versl. Golden (V. S.) 4—6, 6—3, 6—1, 7—9. 6—4: Seixas (V.S.) versl. Patty (V-S.) 7—5, 4—6, 63. 75; Flam (V.S.) versl. Mulloy (V.S.) 6—4. 7—5, 6—1; McGregor Juni-opgave 4. Eindspelstudie van Bohe. Wit speelt en wint. Wit: Kf7, Ld2, Pe7, pionnen c6, Zwart: Kd8, De5, pion f6. f5. KEN TE REN REN KUM Na loting wonnen de prijzen- 126, Eemnes; F. Molkenboer, Zijlweg 50, M. van Dongen, James Rosskade 18 III'. Haarlem. Amsterdam; G. Groen, Wakkerendiik l De hr. K. v. Tr. uit Den Haag vroeg naar een koningsgambiet in 'n partij. Om aan zijn verlangen te voldoen volgt hier een interessante partij van Henderson, welke het naspelen alleszins waard is. 1. e4 e5; 2. f4 ef4:; 3. Le2 (Hoewel deze zet minder gebruikelijk is, staat de loper hier toch prima; in verschillende andere varianten wordt de loper later ook naar e2 teruggespeeld.); 3 Dh4i'; 4. Kfl g5 (Ook Df6 komt hier in aanmerking); 5. Pc3 Lg7 (beter was Pe7 of c6); 6 d4 d6; 7. Pd5 Kd8; 8. Pf3 Dh6: 9. h4 f6; 10. Kgl Dg6; 11. hg5 fg5; 12. Pg5: Dg5: 13. Lf4: Dg6; 14. Lh5 De4: (op De6 volgt: 15. Lg5f Lf6; 16. Pf6: Pf6; 17. Df3 Tf8; 18. Tfl Pd7; 19. Lg4 en wint); 15. Lg5 Kd7; 16. Lg4. Zwart koos de wijste partij en gaf het op; de loper op c8 gaat verloren, terwijl de koning van zwart niet meer voldoende te verde digen is. Oplossingen van alle Juni-opgaven kunnen tot 15 Juli ingezonden Worden aan A. Perquin, Marnixkade 104, Am sterdam. (Austr.) versl. Vieira (Braz.) 57, 63, 61, 63; Sedgman (Austr.) versl. Candy (Austr.) 62, 61, 60; Rose (Austr.) versl. Clark (V.S.) 6—2, 6—2, 64; Drobty (Eg.) versl .Hoad (Austr.) 63, 36, 86. 63; Savitt (V.S.) versl. Brichant (B.) 63, 63, 63. Damesenkelspel: Mevr. J. Walker-Smith (G.-B.) versl. mej. M. Harrison (G.-B.) 6—1, 63; mevr. T. Long (Austr.) versl. mej. V. White (G.-B.) 62, 61; Shirley Fry (V.S.) versl. mej. E. Lombard (Ierland) 62, 61; Louise Brough (V.S.) versl. mej. B. Penrose (Austr.) 6—2, 6—1; Jean Rinkel-Quertier (G-B.) versl. mej. H. Fletcher (G.-B 60, 64; mej. G. Woodgate (G.-B.) versl. mej. P. Ward (G.-B.) 7—5, 4—6, 6—1; Doris Hart (V-S.) versl. mevr J. Wipplinger (Z.-Afr.) 6—4, 4—6. 6—3; Pat Todd (V. S.) versl. Dorothy Head (V.S.) 64, 6 3; Maureen Connolly (V.S.) versl. mej. J. Partridge (G.-Br 6—3, 5—7, 7—5. Herendubbelspel: Haillet en Molinari (Fr.) versl. Jack son en Kemp (Ierland) 61, 1113, 75, 16, 61. Damesdubbelspel: mevr. T. Long (Austr.) en mevr. P. Todd (V.S.) versl. mej. B. Goodman en mevr. B. Knott (G.-B.) 60, 63; June Partridge en Jean Rinkel-Quertier (G-B.) versl. mevr. W. Bain en mej. E. Lombard (Ierland) 63, 60. Het Voorlopig Nederlands Elftal, dat Donderdag 3 Juli om 19.15 uur in net Olympisch Stadion te Amsterdam uit komt tegen de ploeg van de Neder landse Antillen, is als volgt samenge steld: Doel: Landman (Sparta); Ach ter: Boskamp (Ajax) en De Jong (ADO); Midden: Van der Hurk (Eind hoven), Hendriks (Vitesse) en Van Schijndel (SVV); Voor: Louer (NOAD), Clavan (ADO), C. van der Gijp (Em ma), Van der Tuyn (Hermes DVS) en Van Melis (Eindhoven). VEILING TIEL, 27 Juni Aardbeien: Deutsche Evern 80110, 5167, 3849; Ma dame Moutot 7189, 4169, 3640; Kersen: blanzers 5663, 2730; Meikers 6073, 3668, 825; b. rood 23; Varikse zwarte 3864, 1233; vroege Meikers (Duitse) 4554, 26 —31; wijnkers 65—75, 43—70, 25—32; volgers 43—55, 23—26. Rode bes 3151, 2130; zwarte bes 3151, 2130; zwarte bes 7683, 50; kruisbes 19 24; framboos 85170, 4880; perzik p. st. 16—20, 8—10. GRAANMARKT AMSTERDAM, 28 Juni Granen: Het begin Juni toegewezen con tingent buitenlandse mais is zo goed als geplaatst, zodat spoedig e ennieuwe ver deling wordt verwacht. Volgens mededeling van het bedrijfsscliap zijn grondstof toewij zingen resp. in Juni en Juli nog uit te geven, tot uiterlijk 21 Juli a.s. geldig. Voor deze datum moeten de coupures bij cfe importeurs zijn ingeleverd. In vrije buitenlandse granen werden transacties afgesloten in N. Afri kaanse gerst en Australische haver. N. Afrikaanse erwten, paardenbonen en Jo- hannesbrood bleven onveranderd aange boden, doch er ging slechts weinig om. Voor inlandse granen bestond weinig be langstelling, zodat lager werd georffreerd. Haver 55-56 kg per directe en op Juli le vering was aan d'e markt voor f 32.25. Voor doorsneekwaliteit zomergerst werd f 36.50 gevraagd. Rogge onderging een flinke prijs daling. Vorige week werd f 32.75 gevraagd, doch thans werd rogge met 17 pet. vocht- garantie gelaten voor f 31.75 en doorsnee kwaliteit voor f 31.00. Peulvruchten: Groene erwten vrijwel on veranderd genoteerd, terwijl er een en an der tot afdoening kwam. In de overige peul vruchten bleef de handel stil. De noterin gen ondergingen geen verandering. VEILING POELDIJK, 27 Juni Tomaten A 6.60—7.50, B 6.30—6.90, C 6.20—7.00, CC 4.705.60, per bak van 12V2*kg. Aardappelen grof 2.452.50, grote 2.553.40, poters 2.40 3.05 per kist van 25 kg; Alicante 2.903.10, Frankenthaler 1.752.70, Golden Champion 3.054.05, Muscaat 3.904.70; pruimen: Gol den Japan 1.101.55, Juny Blood 0.701.10, Ontario 1.35, rode bessen 0.250.45, witte bessen 0.27, zwarte bessen 0.80. groene kruisbessen 0.16, aardbeien 0.701.30, fram bozen 1.001.20. prinsessebonen 1.001.30, snijbonen 1.251.60, tuinbonen 0.200.25. doperwten 0.31, rode kool 0.17 uien 0.16— 0.31, stoofsla 0.14, andijvie 0.180.20, rabar- oer 0.040 08',2, waspeen 0.08V2U.ll, pepers 0.700.75, kromme komkommers 0.21 alles per kg; perziken (2) 0.46—0.48, (3) 0.24—0.37, (4) 0.170.24, (5) 0.11—0.14, (6) 0.06—0.08, suikermeloenen 2.20, netmeloenen 0.651.10, bloemkool (6) 0.18—0.27, (8) 0.20—0.31. (10) 0.14—0.24, (12) 0.11—0.14, paprica 0.11—0.25, Aubergine 0.450.66, komkommers A 0.20 0.25, B 0.150.18, C 0.13, kasappelen 0.19 0.44, pruimen: Santa Rosa 0.23, Golden Ja pan 0.11—0.14, Blue Belgique 0.10—0.16, Juny Blood 0.10, alles per st.; sjalotten 4.75, bos uien 4.25, peen 11.0021.00, selderij 2.50 3.25, bonenkruid 3.00, alles per 100 bos, pe pers. groen 0.350.60, rood 2.10, sla A 6.70, per 100 stuks. AALSUM 28 n.m. 29 te Hamburg. AI.AMAK 28 te A'dam. ALBLASSERDIJK 27 v! Havanna n Vera Cr ARENDSKERK 28 te Rotterdam. ALDABI 9 te Antwerpen verw. ALHENA vtr. 5 van B.-Aires n. R'dam. ALNATI 7 te Rio Janeiro verw. AAGTEKERK 28 te Penang. ALCHIBA 28 te Kp. St. Vine. ALKAID 28 v. Rio de Jan. te Victoria. AMSTELKERK 27 v. Bordeaux n. Dakar. AALSDIJK 28 v. Rott. n. New York. ALNATI p. 28 Cp. Blanco n. Rio de Jan. AMSTELPARK p. 28 Sable-eil. ANNENKERK 28 te Suez. ARGOS 27 Algiers. AXELDIJK 28 te Surabaja. BLOEMFONTEIN 28 te Hamburg. BANTAM p. 28 Ouessant n. Makassar. BONAIRE 4 te Paramaribo verw. BILL1TON p. 28 Seychellen n. Calc. BLIJDENDIJK 27 te Antw. BENNEKOM 27 nm.m. te Valparaiso. BOISSEVAIN 26 v. Mosselbaai n. Pt. Elizab. BOSKOOP 11 te Havre verw. COTTICA 29 te Plymouth verw. CALT. NEDERL. p. 27 Kreta. CALT. UTRECHT p. 27 Kreta. CALT. DELFT p. 28 Ouessant n. Sidon. C.ALT. PERNIS 28 te Rott. CALT. HAGUE p. 28 Kreta n. Rott. DANAE p. 28 Oporto n. Amst. DALERDIJK 26 te Los Angeles. DUIVENDIJK 26 v. San Francisco. ENGGANO 28 te Port Said. ESSO DEN HAAG 28 te Aruba. EEMDIJK 28 te Bremen. ELMINA p. 28 Kp. St. Vine, n. Hamburg. £NA p. 28 Massawa n. Mombassa. EOS 28 te Haifa, ERINNA 29 te Balikpapan verw. FRIESLAND KRL p. 28 Finisterre n. Lond. FAIRSEA 28 te Pt Said. GROOTE BEER 28 te New York. GROOTE BEER vtr. 30 v. N Y. n. R'dam. HOOGKERK 28 te East London. HESTIA 27 v, Bremen n. Hamburg. HOLLAND p. 27 Timbuè 29 te Beira verw, INDRAPOERA 27 te Panarukan. JOH. v. OLDENB. 28 n.m. 29 te Surabaja. J. V. OLDENB. 28 te Surabaja. JUPITER 28 te Famagusta. KARSIK 28 v. Kohsichang n. Surabaja. KEDOE 27 te Sorong. KLIPFONTEIN p. 28 Dakar n. Tenerlffe. KOTA BAROE 27 v. Semarang n. Priok. LARENBERG 27 te Rottedram. LEERDAM 28 te New York. LIEVE VR.KERK 27 te Colombo. LEOPOLDSKERK 27 v. Aden n. Bahrein. LTSSEKERK p. 28 Ouessant n. Perzië. MADOERA p. 28 Wight 29 te Amst. MALVINA 29 te Miri verw. MANOERAN p. 28 Bon n. Makassar. MARIS A p. 28 New Caledonia n. Miri. MATARAM p. 28 Dondrahead n. Aden. MARKEN p. 27 Nicobaren n. Calc. MEERKERK 27 in Golf v. Oman. MIRZA p. 27 Christmas-eil. n. Miri. MITRA 28 te Wilton on Tees. MACUBA p. 28 Dover n. Cur. MALEA p. 27 Gibr. MOLENKERK p. 27 Kp. Verde. NIGERSTROOM 26 v. Dakar n. Havre. NW HOLLAND p. 28 Torrest. n. Sydney. NELLY vtr. 11 v. R'dam n. Sydney NIEUW AMST. 27 v. New York n R'dam. NOORDAM 1 te New York verw. OMALA 27 v. Miri n. Pladju. ONDINA 27 te Ras Gharib. ORANJE vtr. 2 v. A'dam n. Priok. ORANJESTAD 28 te Cur. OOTMARSUM p. 28 Wight n Houston. PR FRED. HENDR. 25 te Chicago. PR", WILL. V 28 te Montreal. PHRONTIS 29 te Aden verw. POLYPHEMUS 27 te Amst. PR. ALEXANDER 28 te Hamburg. POEL. LAUT 28 te Djeddah. RIJNDAM 5 te R'dam verw. ROSSUM p. 27 Ouessant. RONDO p. 28 Billiton n. Singapore. ROTTI p. 28 Napels, 29 te Genua. SALLAND 28 te Santos. SAROENA 28—29 te Miri. SLOTERDIJK p. 28 Kp. Dondra n. Belawan. SOESTDIJK p. 28 Algiers n. Halifax. ST. DORDRECHT 27 te Sagunto. SUMATRA 27 te Hamburg. SIBAJAK p. 27 Sombrero-eil. SLIEDRECHT p. 27 Ouessant. ST. MAASTRICHT 27 v. Gibr. SCHIE 28 te Hull. SIBAJAK 29 te Cur. verw SOMERSETSHIRE 10 te Surab. verw. TJILUWAH 28 te Surabaja. TOMINI 27 te Tanoeran. TEUCER 27 v. Aden n. Penang. VEENDAM 28 v. South., 8 te N. Y. verw. WATERMAN 2 te Halifax verw. WESTERDAM 29 te Rott. vw, 30 ontschep. WIELDRECHT 26 v. Pt. Kembla n. Brisb. WILLEMSTAD 27 v. Madura n. Plymouth. WOENSDRECHT 27 v. Port Said. ZEELAND SSM 27 v. Hartlepool n. Kopenh. ZEELAND KRL 28 te Pankkal Pinang. ZAMRUD 28 te Djambi Ter vermijding van misverstand wordt er van de zijde van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid de aandacht op gevestigd, dat ook na het in werking treden van de Werk loosheidswet op 1 Juli a.s. artikel 8 van het buitengewoon besluit arbeids verhouding 1945 zijn geldigheid be houdt. Dit betekent, dat de werkgever, om zijn bedrijf korter dan 48 uur per week te laten werken, ook na genoem de datum vergunning van de Arbeids inspectie nodig heeft. In Kaapstad is een visa-overeenkomst getekend tussen de Unie en Nederland. In dit accoord zijn de visa voor Zuid- Afrikaanse burgers die Nederland wil len bezoeken, hetzij voor zakendoelein- den, hetzij voor vacantie, geheel afge schaft. Nederlanders die voor vacantie of zakendoeleinden naar Zuid-Afrika ver trekken kunnen hun visa gratis krijgen. De nieuwe regeling treedt 21 Juli in werking. ZONDAG HILVERSUM I 402 m. NCRV; 8.00 nieuws, 8.15 Omroeporkest, 8.30 Prot. pr., 9.15 vocaal kwartet. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 kamerorkest en solist, 9.55 Slavisch- Byzantijnse Hoogmis, 11.30 gram., 12.15 Apologie. 12.35 gram., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 lunchconcert, 13.35 Uit het Boek der Boeken, 13.50 kamerorkest en solist, 14.45 Melodie der bergen, cau serie, 15.00 gram. 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Herv. Kerkdienst, 18.15 Padvindersdienst: NCRV: 19.00 gram.. 19.15 Het Gebed des Heren, causerie, 19.30 nieuws. KRO; 19.45 actualiteiten, 19.52 boek. 20.05 De gewone man, 20.12 gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 nieuws 8.18 gram., 8.30 Wat groeit en bloeit, causerie, 8.40 orgel, harp, viool en zang, 8.02 sport, 9.05 gram., 9.45 Geestelijk leven, causerie. VPRO: 10.00 jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. AVRO; 12.00 gram., 12.30 Even afrekenen, heren. 12.40 gram., 13.00 nieuws. 13.05 meded. en gram., 13.20 orkestconcert, 13.35 boek, 14.15 gram., 14.30 Omroeporkest en solist (om 15.00 film), 16.00 dansmuz. 16.30 sportrevue. VPRO: 17.00 Tussen Kerk en Wereld, causerie, 17.20 Van het Kerke lijk Erf, causerie. VARA: 71.30 Arbei dersmuziekvereniging, 17.50 sport, 18.30 cabaret. 19.00 Metropole-orkest en klein koor, 19.30 Radiolympus. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevarieerde muziek, 20.55 De onverschillige, hoorspel, 21.25 gram., 22.00 vocaal kwartet, 22.30 semi-klassieke muziek. 23.00 nieuws, 23.15 weekover zicht, 23.25 gram. ENGELAND BBC, home service, 330 m.: 13.40 operamuziek, 14.30 gevarieerde muziek, 16.00 Opera-orkest en soliste. BBC, light programme, 1500 en 247 m.: 12.00 verzoekprogramma, 16.15 orkest concert, 19.30 gevarieerde muziek, 23.00 gevarieerde muziek, 23.30 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 Omroeporkest, koor en so listen, 13.20 Omroeporkest en solisten, 15.00 verzoekprogramma, 18.00 orkest concert, 20.00 gevarieerde muziek, 22.15 dansmuziek. 23.15 lichte muziek 0.10 kamerorkest en solisten, 1.15 gevarieerde muziek. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 operaconcert, 17.05 verzoekprogramma, 18.00 verzoek programma, 19.30 Omroeporkest en so listen, 20.30 symphonie-orkest, 21.45 so praan en piano. 22.15 Omroeporkest, 23.05 dansmzuiek. 484 m.: 12.08 Omroeporkest, 13.15 ver zoekprogramma. FRANKRIJK, nationaal programma, 15.30 Le Petit Due, opera. 18.00 sympho nie-orkest en solist, 20.02 gevarieerde muziek, 22.47 kamermuziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV; 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek, 7.45 Prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram., 8.55 huisvrouw, 9.00 zieken, 9.35 gram., 10.00 orgel, 10.30 Prot. pr., 11.00 alt en piano, 11.30 Zomeravondconcert, 12.10 gram., 12.25 Voor boer en tuinder. 12.33 orgelconcert, 12.58 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 mandolinemuziek. 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.20 twee' piano's en altviool, 16.00 Bijbellezing, 16.30 viool en piano, 17.00 kleuters. 17.15 pianoduo, 17.30 jeugd. 17.45 Suriname's buurlanden. 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.25 Voor de man nen in grijs, groen en blauw, 18.30 gram., 19.15 Fotokunst uit vijf werelddelen op de 12e internationale focus salon. Am sterdam, causerie, 19.30 gram., 19.40 Ra diokrant. Nationaal programma: 20.00 nieuws, 20.08 Geeft acht!, sportieve strijd tussen Zeemacht, Landmacht en Lucht macht, 21.10 lichte muziek. 21.35 El Prin cipe Bernardo, 22.05 Ontmoetingen met Prins Bernhard, 22.15 gevarieerd pro gramma. 23.00 nieuws. 23.15 Promenade orkest. 23.45 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO; 7.00 nieuws, 7.15 gymn„ 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.45 idem. 9.00 Prot. pr., 9.15 gram., 9.25 huisvrouw. 9.30 gram., 11.00 voordracht, 11.15 kamer orkest, 12.00 gevarieerde muziek, 12.33 Jn 't spionnetje. 12.38 dansmuziek, 13 00 nieuws. 13.15 meded. en gram., 13.30 or gel en viool, 14.00 Wat gaat er om in de- wereld?, causerie, 14.20 gram., 14.50 voor dracht met harpspel. 15.05 strijkkwartet, 15.35 Een nachtmerrie, hoorspel. 16.10 strijkorkest, 16.50 Musicalender,, 17.30 padvinders, 17.45 gram., 17.50 militair commentaar, 18.00 nieuws, 18.15 lichte muziek. 18.50 tenniskampioenschappen Wimbledon, 19.00 gram., 19.20 causerie over de Stichting „Bevordering Bescher ming Bevolking", 19.30% gram.. 19.45 De betekenis van de kwaliteitstoeslag voor de baconmesterij. 20.00 Nationaal pro gramma (zie Hilversum I). ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 13.10 lichte muziek. 16.00 lichte mu ziek. 18.15 symphonie-orkest. BBC, light programme. 1500 en 247 m.: 13.15 fanfare-orkest, 14.00 orkestconcert, 15.10 gevarieerde muziek. 15.45 amuse mentsmuziek. 18.20 amusementsmuziek. 22.15 amusementsmuziek. 23.15 amuse mentsmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevarieerde muziek, 13.25 orkestconcert, 16.10 amusementsmuziek, 16.40 rhythmische muziek. 17.45 geva rieerde muziek, 19.40 gevarieerde muziek, 20.00 symphonie-concert, 0.40 dansmu ziek, 1.15 gevarieerde muziek. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 kamermuziek, 17.10 lichte muziek. 18.00 Franse les. 484 m.; 12.05 orgelconcert, 15.00 ope rettemuziek, 21.15 orkestconcert. FRANKRIJK, nationaal programma. 12,30 On ne s'avise jamais de tout. opera. 15.00 orkestconcert. 16.00 kamer muziek. 20.02 orkéstconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4