Vacant ie in Zwitserland een verkwikking Modern comfort in ongerepte schoonheid van de natuur Hoger pensioen Kamer- en oud- Kamerleden voorgesteld Eric de Noorman: Hef land der duisternis Nat. Bedevaart naar Dokkum Veiligheid Wie was de dader? Mensen op reis Op reis in Europa Eenvoudige toerist warm onthaald Mgr. Alfrink sal H. Vormsel toedienen ZATERDAG 28 JUNI 1952 PAGINA 5 Comp ensatie voor de Huurverhoging Oosterpolder in 1957 droog Werkzaatnheden vorderen goed 1 r- Tijdvak seizoenopruiming Dat de offervaardigheid in ons moge groeien Pamfletten verspreid bij dodenherdenking 3 communisten veroordeeld Deviezenvoorschfiften overtreden Boete voor leiders van autobedrijf Dokter Roebroeck te Maastricht overleden C.A.O. BIJ PHILIPS VERLENGD Sabu in Nederland Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. N Audiëntie, (Van onze Zwitserse correspondent) Andere tyden, andere gasten! Ook nu nog vindt men in de wereldberoemde kuuroorden van Zwitserland de hotelpaleizen, die aan het eind van de vorige eeuw en in het eerste decennium van deze eeuw gebouwd werden, toen de buitenlanders en wel de arristocratie uit die dagen in het bijzonder, Zwitserland als vacantieland ontdekten. Maar vandaag de dag is er geen vraag maar naar deze grote hotels. De toerist van heden zoekt meer moderne, kleinere, comfortabelere hotels, waar hij het comfort vindt, dat aan zijn beurs niet te hoge eisen stelt. De twee wereldoorlogen, vooral echter de laatste, maakten, dat ook Zwitserland niet meer een vacantieoord van de rijker.,, maar van de mid denstand, ja men kan wei zeggen van de gewone man is geworden. Wel domi neren in bepaalde kuuroorden ook nu nog de belangrijkste hedendaagse figuren, zoals bijv. in St. Moritz, Arose, Gstaad en Adelboden. maar in de 6887 hotels ver toeven tegenwoordig toeristen die voor de tweede wereldoorlog Zwitserland haast niet bezochten. Ook al stammen de vacantiegangers van Zwitserland uit geheel andere krin gen, in zoverre is Zwitserland zelf niet veranderd als de bergen, meren, dalen en idyllische dorpjes, de eigenaardige berghuisjes, hier chalets genoemd, de zelfde zijn gebleven, ook al zijn zij in overeenstemming gebracht met de eisen van de tijd en gemoderniseerd. Men kan gerust zeggen, dat de Russische vorsten, die indertijd Zwitserland bij voorkeur bezochten, lang niet zoveel van de schoonheid der natuur in dit land hebben genoten als de eenvoudige tou rist van vandaag. Bergspoortjes, tand radbanen, skiliften en stoelliften maakt het ook die vacantiegangers, die al een dagje ouder zijn en toch naar de bergen willen, mogelijk om de schoon heid van het Alpenland van de hoogste toppen der bergreuzen te bewonderen. Vroeger bood men de vacantieganger alleen het comfort van de hotels en het uitzicht, eventueel een tocht op trage primitieve stoomboten op het Vierwoud- stedenmeer. Tegenwoordig kan de tou rist met een bescheiden beurs,, zo hij er zin in heeft concerten bijwonen met kunstenaars van wereldfaam en dat niet alleen tijdens de „Festspiele" in Luzern, De heer W. Steinmetz, tweede voor zitter van de Nationale Woningraad, heeft op de algemene vergadering te Hil versum een inleiding over het huurprij- zenprobleem en de woningexploitatie ge houden. Hij bouwde zijn betoog op de basis, dat een gezonde en ongestoorde woningvoorziening een doeltreffende regeling van de huurprijzen eist. Het kunstmatig lage huurniveau bedreigt het woningpeil, aangezien de voortdu rend stijgende lasten uit hoofde van de woningbouwsubsidies onvermijdelijk een steeds sterkere druk uitoefenen op grootte, gerief en kwaliteit van de woningen. Indien een algemene huurverhoging leidt tot een huurpèil voor de goede voor-oorlogse woningen van 145 pet. van de huurprijzen van Mei 1940, dan zullen ook de huurprijzen van de tijdens en de in de eerste jaren na de oorlog ge bouwde woningen tot dit peil verhoogd moeten worden. Voor de vast te stellen algemene huur verhoging zal op enigerlei wijze com pensatie verleend moeten worden. Deze compensatie zal zeker ook moeten gelden voor ouden van dagen, pensioentrekkers, kleine zelfstandigen e.d. Eventueel zul len tenslotte aan hen, die door de alge mene compensatieregel niet worden be reikt. individuele huurtoeslagen ver leend moeten worden. Uit de discussie bleek, dat de inleiding over het algemeen met grote instemming was ontvangen. Een afgevaardigde van het platteland was echter van mening, dat men zolang de gemeentelijke classi ficatie nog bestaat, bij de regering niet moet spreken over de differentiatie in de verhoging der huurprijzen. De dis cussies werden onderbroken door de komst van minister In 't Veld, die nog maals een uiteenzetting gaf van net probleem dat hij aan het einde van ziin ambtsperiode aan net Nederlandse volk had voorgelegd. Dit probleem betreft de toekomst van onze woningbouw en alles wat daarmede samenhangt. Aan de ene kant willen we namelijk allemaal zo vlug mogelijk door de woningnood heen en aan de andere kant moeten de waar borgen voor werkgeleenheid in het bouwbedrijf stabiel blijven. Terwijl de voorbereidingen van het feest ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Noordoostpolder in volle gang zijn, wordt er hard gewerkt aan de nieuwe Zuiderzeepolder, die ten Zuiden van de Noordoostpolder aan de Veluwekust zal ontstaan: de 54.000 ha. grote Oosterpolder. De werkzaamheden, waarbij thans enkele bonderden arbei ders zjjn ingeschakeld, verlopen vlot. Schokkerhaven, gelegen aan de zuide lijke dijk van de Noordoostpolder, is een der uitvalshavens voor de werkzaam heden aan het nieuwe land. Daar liggen materialen en daar maakt men zink- stukken, welke voor dijkaanleg moeten worden gebruikt. Slechts enkele kilo meters van Schokkerhaven wordt ge werkt aan de dijkvakken Q en R, die voorlopig van elkaar gescheiden blijven door een sluitgat, dat ten behoeve van de scheepvaart zo lang mogelijk open blijft en dat pas zal worden gesloten, wanneer de dijk van de Oosterpolder practisch gereed is. De baggermachines zijn hier bezig met het wegbaggeren van de slappe grondlagen, die later met steviger grond worden volgestort, opdat de grote kranen er het keileem voor het dijklichaam kunnen gtorten. De keileem- dammen worden op enige afstand van elkaar als kleine verkenners voor het dijklichaam uitgelegd; de opening wordt later volgespoten met zand en de dijk wordt dan weer met keileem afgewerkt. Behalve de dijkvakken maakt men bij Schokkerhaven ook een bouwput voor één van de drie gemalen, die t.z.t. de polder droog zullen malen. Deze bouw put, althans de omringende dam, is practisch gereed. Als de put droog ge malen is kunnen de werkzaamheden aan het gemaal beginnen. Ook bij Harder wijk en bij Flevostad zullen dergelijke bouwputten worden gemaakt. Men verwacht, dat eind 1955 de dijken creed zullen zijn en dat de polder in '56 drooggemalen kan worden. Dat zal ina een jaar duren. Nederland zal dan 'nieuw met een flinke oppervlakte uit- kende cultuurgrond verrijkt zijn. maar ook in kerkjes van afgelegen dor pen in de bergen. Hij kan in de mo dernste autocars tochten ondernemen voor weinig geld z.g. halve en hele dagtochten en hij kan genieten \)an prachtige panorama's, die vroeger uit gesloten waren, tenzij men er een moei lijke bergtocht voor over had. De meeste seriand om concerten te bezoeken. Ze willen om andere redenen van hun ver blijf in Zwitserland genieten en niet in toeristen gaan evenwel niet naar Zwit- het minst, omdat het goed staat je va- cantie in Zwitserland door te brengen. Dit land is een stuk levend verleden ge worden. De toerist vindt hier wat eens overal was, in één woord: de goede oude tijd. Geen vernielde huizen, geen ver waarloosde wegen,, geen ellende. Inte gendeel! Moderne straten, mooie wegen, prachtige bouwwerken, moderne woon wijken ook voor arbeiders fraai aangelegde tuinen, netheid en welstand, In zo'n land te reizen en je vacantie door te brengen is een genot. Het bete- De „Kleine Scheidegg" in Berner Oberland. kent een ware verkwikking voor de geest. Dit genot is heden ten dage binnen ieders bereik. Zwitserland heeft reke ning gehouden met de kommervolle omstandigheden van vele landen en ervoor gezorgd, dat ook zij hun vacan tie in Zwitserland kunnen doorbren gen, die maar over een beperkt aantal deviezen beschikken. Niet naar St. Moritz, Gstaad, Adelboden en ande re luxueuze oorden trekt de massa, maar naar vele honderden kleine en grote plaatsen voor vreemdelingen, waar een vacantieverblijf maar 9 tot 12 Zwitserse francs per dag kost. Bij deze prijs zijn zowel de kamer als de drie belangrijkste maaltijden inbegre pen. Naar vermogen kan die prijs tot 50 frs of meer per dag stijgen. Het berust op een vergissing, wan neer men denkt, dat men een betere verzorging geniet in de dure hotels dan in de eenvoudige, erg nette landelijke hotels. Luxe moet men in ieder land duur betalen. In de landelijke hotels, pensions en kleinere hotels, die door de eigenaars zelf worden gedreven, ge niet iedere gast een aparte verzorging en wordt er op gelet, dat het hem aan niets ontbreekt. De verzorging is zeer zeker beter en rijker dan in menig luxe hotel, iets wat wij persoonlijk hebben ondervonden. Een van de moeilijkste problemen van ie&ere vacantieganger is waar hij zijn vacantie zal doorbrengen en hoe hij dat het best en voordeligst doet. Men kan bijvoorbeeld in de plaatsen gelegen rond St. Moritz, Arosa, Adelboden en Gstaad van dezelfde alpenwereld en na tuurschoonheid voor aanzienlijk minder geld genieten. Gaat men een winkel binnen dan wordt er gevraagd wat of men wil kopen. Past men dit toe op Zwitserland dsn is Zwitserland als een warenhuis, waarin iedereen kan vinden wat hij zoekt. De lente schenkt de toeristen in nex zuiden van Tessino onvergetelijke va- cantiedagen. Nauwelijks is de sneltrein de St. Gotthard-tunnel uit of men voelt, dat er iets heel anders op komst is. in de lucht hangt een onbestemd iets, dat een vermoeden wordt van iets zeer moois. Hoe meer men daalt, des te dui delijker neemt hef landschap een zui delijk karakter aan. Kastanjebosscn, wijnranken op hoge granietzuilen. Ach ter platte stenen daken rijst een verouderde Cam panula op. Dorpen dragen namen met een warme klank. Bellinzona ligt daar met zijn trotse burchten en daar onder Langensee, Locarno, Ascona, Brasago. Hoogge legen dorpjes blin ken in de zon. Het wilde dal van de Verzasca. het dal van de Maggia en het Lago Maggiore lokt de kunsthisto ricus en schilder. En ook het gevaar lijke Lugano, ge vaarlijk, omdat het met zijn wonderlij ke omgeving ieder een overrompelt. Daar is de Monte Bre de San Salva- dore, hoekstenen van dit zuidelijke paradijs. Hier, in het Italiaanse deel van Zwitserland kan de toerist zeer goedkoop zijn va cantie doorbren gen en genieten van de heerlijke Nostrano-wijn. Bij de wet van 1 Augustus 1947, inmid dels vervangen door de wet van 2 Augustus 1950, is het bedrag van het pensioen van de afgetreden leden van de Tweede Kamer met ingang van 1 Januari 1947 verhoogd van f 150 tot f 187,50 voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid van de Tweede Kamer waren, en zijn de pen sioenen van hen, die vóór die datum zijn toegekend, met ingang van dat tijdstip dienovereenkomstig herzien. Bij deze herziening werd aangesloten bij het sy steem van de wet van 28 Februari 1947 tot toekenning van een uitkering ineens aan gepensionneerden ten bedrage van 25 pet. van het pensioen. Voorts zijn in aansluiting aan de eer ste wet bij de wet van 18 Maart 1948 de pensioenen van weduwen en wezen van overleden leden en overleden gewezen leden van de Tweede Kamer, die voor 1 Januari 1947 zijn verleend, eveneens met ingang van deze datum herzien. Gelet op de sedertdien opgetreden stijging in de kosten van levensonder houd. is de regering van oordeel, dat aanleiding bestaat het bedrag van het pensioen van de leden der Tweede Ka mer andermaal te verhogen zomede reeds verleende pensioenen bij deze ver hoging aan te passen. Er van uitgaande dat het ambtenaren- pensioen dat vergelijkbaar is met het by de wet van 1 Augustus 1947 verhoogde Kamerlidpensiocn, gemiddeld ligt tussen f 1800 en f 1900 en dat hierop een bij zondere toeslag ad f 200 of ruim 10 pet. is verleend, meent de regering, dat een verhoging van het pensioen van de le den van de Tweede Kamer van f 187,50 tot f 207,50 voor elk jaar, gedurende het- Binnenkort zal een algemene maat regel van bestuur afgekondigd worden, waarbij voor de komende seizoenoprui ming het tijdvak, beginnend 12 Juli en eindigende 9 Augustus, wordt aangewe zen voor de volgende groepen van win kelneringen: de kleinhandel in electri- sche verbruikstoestellen, in glas, por- celein en aardewerk, in huishoudelijke artikelen, in luxe- en kunstnijverheids- artikelen, in galanterieën, in speelgoed, in gouden en zilveren werken en juwe len, in koffers en lederwaren, in meube len, in parfumerieën, cosmetische arti kelen en toiletartikelen, in schoenen, in textielgoederen in al zijn vormen, in verwarmings- en kookapparaten en de warenhuizen. welk zij lid van de Kamer waren, tot een maximum van f 3750, billijk is te achten. In aansluiting hieraan waren de reeds verleende pensioenen van gewezen Ka merleden en van weduwen en wezen van overleden Kamerleden en overleden gewezen Kamerleden dienovereenkom stig te herzien. De regering wil deze herzieningen, waarvan de kosten op f 25.000 per jaar worden geraamd, in werking laten tre den met ingang van 1 Januari 1951. Al dus de toelichting op een desbetreffende wetsontwerp. 131 Doch de Beer maakte een uitnodigend gebaar. Daar deze trap af," gromde liet dier. Ga steeds rechtuit en aan het einde van deze weg zult ge uw beloning vinden!" Alhabar aarzelde. „Wilt ge niet meegaan om uw nederige dienaar zelf zijn be loning te overhandigen? Alhabaris vermoeid van alle gebeurtenissen en hij mocht zich eens vergissen in de weg, hé hé hé!" kraste hijterwijl hij een argwanende blik wierp in de donkere afgrond die zich voor hem uitstrekte. Docji de Beer maakte een ongeduldige beweging en de voerman, die wist dat hem geen andere keuze bleef, begon aarzelend de brokkelige treden van de stenen trap af te dalen. Voor hem gaapte een ondoordringbare duisternis. Achter hem in het licht van de poortopening zag hij de donker omlijnde gestalte van de Heilige Moederbeer. Plotseling merkte hijdat de treden ophielden. Voor hem strekte zich een donkere gang uit. En nu zijn ogen eenmaal aan de duisternis gewend waren, zag hij ook verschillende zijgangen op dit punt uitkomen. Alhabar wendde zich om en riep naar boven: „Is het niet beter een der zijgangen in te slaan, o grootheid? Misschien leiden zij vlugger naar het doel. Hé, hé, hé!" Doch beslist klonk de stem van de Beer: Rechtuitheb ik u gezegdDaar zult gij de opdracht vinden, die u tonen zalhoe groot mijn vertrouwen in u is!" Tastend zocht de voerman zijn weg door het duister, dat hem aan alle kanten omringde. Hol klonk het geluid van zijn voetstappen door de ruimte en zo kwam het dat hij niets hoorde van het zachte kabbelen van water. Ook zag hij niet de snel heen en weer schietende tongetjes, die zich wiegend boven het wateropper~ vlak bewogen. Doch voor de Beer, die nog steeds boven aan de trap gespannen stond te luisteren, waren dit geen geheimen en toen, na korte tijd uit de geweldige gewelven het doffe geluid van een plons en een rauwe kreet tot hem doordrong sloot hij met een tevreden gebaar de poort 7 Juli a.s. zal de Aartsbisschop-coad jutor van Utrecht, Mgr. dr. B. J. Al frink, op de plaats, welke nu bijna twaalfhonderd jaar geleden werd ge heiligd door de marteldood van St. Bo- Na de jaarlijkse dodenherdenking op 3 Mei in het Rosarium te Hilversum heeft een drietal mannen namens de communistische vredesraad pamfletten uitgereikt Dit feit ergerde velen. Een gewaarschuwd politie-agent nam de pamfletten in beslag en maakte tegen de mannen proces-verbaal op. De in houd van de pamfletten bleek, zoals later kwam vast te staan, niet straf baar. Het uitreiken daarentegen bete kende een overtreding van de politie verordening. De drie mannen stonden Vrijdag terecht voor de Hilversumse kantonrechter, die opmerkte, dat hij de keuze van het tijdstip der uitreiking niet erg kies vond. De ambtenaar van het O.M. noemde het moment van de uitreiking smake loos gekozen en eiste f50.— boete of een maand gevangenisstraf voor ieder. De kantonrechter zei in zijn vonnis dat het moment waarop de pamfletten verspreid zijn, niet in de strafmaat verdisconteerd kan worden. Hij veroor deelde elk der verdachten tot f35.— boete of drie dagen De economische strafkamer heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen het Rotterdamse automobielbedrijf dat de deviezenvoorschriften zou hebben over treden door een verkoop van vracht auto's op de Nederlandse markt Aan de bepaling, verbonden aan de invoerver gunning en die luidde, dat de wagen binnen acht maanden geëxporteerd zouden moeten worden, zou daardoor niet zijn voldaan. De bij deze zaak betrokken industrië len zijn veroordeeld (behalve een hun ner, die werd vrijgesproken) tot twee maal een geldboete variërend van f 750 tot f 3000, subs, hechtenisstraffen va riërend van twee maal een maand tot tweemaal vier maanden. Bovendien, zo luidt het vonnis, moe ten twee hunner elk een waarborgsom van f 12.000 storten voor de tijd van een jaar, die echter teruggevorderd kan worden als de auto's binnen die tijd geëxporteerd of op andere wettige wij ze verkocht zijn. Vrijdagmorgen is te Maastricht op 83- jarige leeftijd overleden dokter M. H. N. Roebroeck, een der oudste practise- rende geneesheren van ons land. In 1895 behaalde dokter Roebroeck het ajtsdiploma cum laude. nifacius en zijn Gezellen, tydens 'n Pontificaal Lof, aan circa zeventig ge lovigen het H. Vormsel toedienen. Is het op zichzelf reeds indrukwekkend, dat Dokkum gelegen in de verste uithoek van de Friese diaspora tel- kenjare zo velen de grondvester van het katholicisme in Noord-Nederland in grote dankbaarheid doet gedenken, nog treffender wordt het, wanneer men een parallel trekt tussen het hoogtepunt van de a.s. Nationale Bedevaart en Bo- nifacius' laatste tocht naar Friesland, ook ondernomen om het H. Vormsel toe te dienen. Niet alleen zal de plechtigheid de eenheid en onveranderlijkheid van het geloof in twaalf eeuwen tot uiting brengen, doch tevens zal de toediening van het Sacrament van een diepe sym boliek zyn. Op het Martelveld wordt het verlenen van de ridderslag des ge- loofs een heilige vergelding voor de slagen, aan Bonifacius en de Zijnen toe gebracht. Mgr. Alfrink, onder wiens leiding de 21ste Nationale Bedevaart zal plaats hebben, koos als bijzondere gebedsin tentie: „Dat de offervaardigheid in ons moge groeien". Immers, zonder de of fervaardigheid, voortkomend uit de liefde, kan er van een bezield Christen dom geen sprake zijn, hetgeen toch in 'n tijd, waarin het geloof wederom door heidense machten wordt bedreigd, een noodzakelijkheid tot behoud is. Behalve de kerkelijke Hoogwaardig heidsbekleders zullen de Provincialen van de reguliere orden en vele verte genwoordigers van Broeders- en Zus tercongregaties aan de pelgrimage deel nemen. terwijl voorts uit het hele land duizenden priesters en leken worden verwacht, opdat de bedevaart met recht een nationale genoemd zal kunnen worden. Diep in ieder mensenhart leeft een onweerstaanbare drang naar ge luk. Literatuur en kunst hebben alle eeuwen door in dit streven een on uitputtelijke bron van inspiratie ge vonden, omdat hierin het menselijk ka rakter in zijn eindeloze verscheidenheid zo duidelijk aan de dag treedt. Nu is het waar, dat niet ieder onder geluk het zelfde verstaat. Al naar gelang van het verschil in levensopvatting hebben den kers en dichters in de loop der tijden hiervan sterk van elkander afwijkende bepalingen gegeven. Geen enkele definitie echter is zó dui delijk, zó bevredigend en zó allesomvat tend als die, waarmee een groot filosoof het geluk aanduidde als de „rust in het bezit". Wanneer een mens zich een be paald doel stelt, met al zijn krachten naar de verwezenlijking daarvan streeft, en deze eindelijk bereikt, dan is zijn vol doening des te groter naar mate hij meer ongehinderd en door minder belemmerd van zijn verworven „bezit" genieten kan. Zoals echter elke medaille haar keer zijde heeft, zo is ook geen aards goed vrij van zorgen en schaduwzijden. Hier door wordt het „bezit in volkomen rust" een onmogelijkheid. Stoffelijke za ken zijn nu eenmaal niet bij machte de algemeen-menselijke oneindigheidsdrang geheel te bevredigen. Dit te wil len ontkennen helpt niets. Het kan al leen de innerlijke onrust verergeren. En ons tenslotte alle houvast doen ver liezen. Hierop doelt het diepe woord van de H. Augustinus: „Ons hart is niet gerust tot het rust in U, o. God". Daarom kun nen wij ook met zekerheid, aan de hand van bovengenoemde definitie van geluk, aannemen, dat alléén het veilige bezit van de waarheid in staat is de mens het geluk te schenken, waar naar zijn hele wezen smacht. De waarheid omtrent aard en doel van zijn bestaan, de waarheid betref fende de juiste waardeverhouding van alle dingen in het leven, en vooral de waarheid omtrent God. Als wij die be- Tussen de N.V. Philips en de samen werkende Unies voor fabriekmatige be drijven en de metaalnijverheid is over eenstemming bereikt over de wijzigin gen, welke zullen worden aangebracht in de C.A.O. voor de handarbeiders der Philipsfabrieken, werkzaam in de bedrijven te Eindhoven, Geldrop en Valkenswaard. In de nieuwe C.A.O. worden grondlonen opgenomen, waar in de loonbijslagen van September 1950 en Maart 1951, zomede compensatie voor de werknemerspremie voor de werkloosheidsverzekering zijn verwerkt, terwijl tegelijkertijd aanpassing van deze grondlonen aan de thans geldende landelijke richtlijnen tot stand wordt gebracht. Onder voorbehoud van goed keuring door het College van Rijksbe middelaars zal de huidige C.A.O. met J de daarin aangebrachte wijzigingen met ingang van 1 Juli worden ver- lengd tot 31 Maart 1954. De uit vele films bekende filmacteur Sabu (Elephant Boy) is Vrijdag met een vliegtuig van de K. L. M.-Sabe- nalijn uit Brussel in Nederland aange komen, waar hij in een circus als oli fant-dompteur zal optreden. Bij zijn aankomst werd Sa bu, die sedert zijn eerste optreden als „Elephant Boy" steeds een tulband draagt, verwelkomd door de „lange man" van 't circus. de drijfveer voor de misdaad te zijn geweest, merkte Stanley op, toen hij Fielding de inhoud van de portefeuille toonde. Zijn gouden horloge heeft men trouwens ook op de tafel laten liggen. Zeg, Fielding, wat denk jij eigen lijk van het smeren van die spagnolet? Hoe bedoel je dat? Wel, het komt mij voor, als we wisten, wie er aan die spagnolet ge- 12 Onderwijl de tongen nu loskwamen, weest is, dat we dan heel wat verder t het gezelschap in verschillende toon- zouden zijn. aarden de situatie besprak, gaf mr. Misschien wel, zei Fielding. Maar w lu„ ilu OIJUW 1K Stanley een kort bevel aan 'brigadier het is heel goed mogelijk, dat het 't werk geen minuut langer hier houden dan sh°rt- De man salueerde, en betrok zijn van een of andere reparateur geweest is, strikt noodzakelijk is. P0?1 aa.n de ingang. Vervolgens begaven en dat nu een ander daar handig gebruik Hij liet zijn blik glijden, langs het ge- heide inspecteurs zich weer naar ka- van heeft gemaakt. mer 1° - Wel wat heel toevallig, vind je niet? - Ik zal met uw belangen rekening gezelschapen vers<AiÜend_eJoon- houden, zover ik dat kan en mag, mijn heer, zei hy tot mr. Snow Ik zal u zelschap aan de half gedekte tafeltjes. Het zal wel het beste zijn, ging hij Jl'E, n'.e^ lan8 we,rk Dat is inderdaad de moeilijkheid, voort, als ik u thans meedeel; wat er in „«.wl„StvflJey' z,??rijl1J Bovendien, ging Stanley voort, werkelijkheid gebeurd is. de deur weer gesloten had. We heb- j -Duveuuien, gmg "«"j»™'" gcucuiu ctraks al delak Je eens goed ae ligging van deze Hy schraapte zijn keel en vervolgde: yael meer bij zfch had riL de pp kamer in' Het is het meest afgelegen ~i is namelijk geen gewoon sterf- reis_ en toiletartikelen Tk hen deel van het huis- Het lijkt me niet zo n heeft ook g?on alleen benieuwd naar de panieren die moeilijk, voor iemand, die daar buiten - de papieren, die - wat meer licht kunnen werpen op de tussen de bomen op de loer ligt, zijn tijd identiteit van het slachtoffer te- kiezen, om hier een kwartiertje of Mr. Fielding knikte. zo te werken, zonder gestoord te worden. Tussen haakjes, Fielding, zei in- Ja> en de hele indeling van het huis tegen haar aan. Mrs. Snow, daar net specteur Stanley, heb jij eigenlijk al is zo, Stanley, dat iemand gemakkelijk nog zo strijdvaardig, was nu met stom- ontbeten? Door de drukte heb ik hele- zijn kamer kan verlaten, zonder direct heid geslagen. Miss Marsh, de dame van maal vergeten, je dat te vragen. gezien te worden. Als er niemand in de Maak je niet ongerust, Stanley, zei gelagkamer is, kan iemand, die van bo de ander glimlachend Wat dat be- ven komt, vrij in- en uitgaan door de zelfmoord gepleegd. Hij is vermoord. De uitwerking, die zijn woorden had den, was geweldig. Mrs. Bright uitte een gil. en greep de arm van haar man. Haar dochtertje vlijde zich verschrikt kamer 8. had, ondanks haar lichte doof heid, de woorden van inspecteur Stan ley verstaan, en zat er zielig bij te treft, ben ik een heel gemakkelijk buitendeur. De eetzaal is op bepaalde kijken. Mr. Brooks wilde iets "zeggen, wierp een blik op zijn vrouw, die ont- mens. Ik kan wachten. Wil jij de tijden helemaal verlaten, zodat men - - zakk?" van z'Jn costuum nakijken? Dan daaruit ófwel yia het terras, öfwel via de daan was opgesprongen, en nu weer op zal ik nog eens mijn oog laten gaan aehteruiteane nnnneemerkt kan ver haar stoel ging zitten.' slikte eens, en over de inhoud van de koffer, en wat Sf™. de kamera zweeg. Aller ogen waren op de inspec- ik verder m de kamer vind. awijnen. voor wie in een van ae xamers teur gericht. Mr. Stanley verklaarde zich accoord. b?ne dn .ls. moet het al heel gemakke- U begrijpt zonder twijfel wel, zei Behalve de gewone voorwerpen, zoals hjk zijn, ongezien weg te komen. mr. Stanley, dat hier eerst enkele een zakmes, een portemonnaie, een pot- Dus jij denkt formaliteiten vervuld moeten worden, lood, en nog enkele andere dingen, vond M TriPid;np piimlaehte Hii moest nn- vóór ik iemand onder u verlof kan ge- hij in de binnenzak van de overledene f**1™"® 1^dfoudTi'uö?ouw Marsh ven, om deze zaal te verlaten. Dat is een portefeuille. Daarin bevonden zich een kwestie van voorzorg, die u zich een paspoort -ten name van Albert Lons- "enken, die op het ogenblik de enige geen van allen persoonlijk behoeft aan dale, geboren te Londen, de 14de Oc- was. dle beneden woonde, te trekken. Mi'. Fielding en ik zullen nu tober 1852, van beroep makelaar, enkele Ik wilde alleen maar zeggen, Stanley, allereerst nog een kort onderzoek in- aantekeningen en krantenknipsels, die dat het net zo goed een van de gasten stellen op de kamer van mr. Lonsdale, op de beurs betrekking hadden, een kan geweest zijn, als een toevallige be en daarna zullen wij genoodzaakt zijn, bewijs van inschrijving aan de beurs te zoeker, of iemand, die van buitenaf u een voor een te ondervragen. Ik ver zoek u dringend, u rustig bij de stand aan gel van zaken neer te leggen. Dl Melbourne, en een aanzienlijk bedrag kwam eld. efstal schijnt in ieder geval niet (Wordt vervolgd.) „Hij is koksmaat" wijst onze buur man naar 'n gebloemd blauw hemd „en dat is onze steward". De steward neigt „aangenaam". De trein naar Rotterdam stuift langs de Zuidhollandse weilanden. „Wat een hoop luie koeien toch", wijst onze buurman, die machinist en droogkomiek is, naar buiten. - „Gisteravond zijn wij binnen geko men met de schuit, na een reis van negen weken. Vannacht verhalen wij van Rotterdam naar Amsterdam". „Hoe lang is dat varen?" „Laat eens kijken, acht uur over zee drie uur Noordzeekanaal, nou, een uur of twaalf". „Wanneer gaan jullie dan weer naar zee". „Dat weet je nooit precies. Volgen de week of zo. En dan wordt het weer tijd ook. Als wij te lang thuis zijn. worden onze vrouwen zo brutaal. Elke dag moet je voor Sinterklaas spelen. Jurk, nieuwe gordijnen, een paar schoenen, brrr!" Onder het gelach schijnt toch ook nog een andere gedachte te zitten. En de machinist bekent dan ook eerlijk: „Eerlijk gezegd, zou ik een baantje aan de wal niet erg vinden. Als je een gezin heb, moet je eigenlijk niet meer varen. Maar jaje zit nu eenmaal in het schuitje". Even valt een stilte tussen de zeelui. Maar geloof je ook niet, dat je ae sbhuit en de zee zou missen, met een walbaantje", wil de steward weten. De machinist haalt zijn schouders op: „Een mens verlangt toch altijd naar 'de dingen, die hij'niet heeft". De aartsbisschop-coadjutor, Z. H. Exc. mgr. B. J. Alfrink, zal in de komende week alleen Maandag en Donderdag, en wel alleen na afspraak, audiëntie verle nen. zitten zijn wij in staat het leven en de wereld in het juiste licht te zien, bij zaken van hoofdzaken te onderscheiden, en ons leven zó in te richten, dat wij niet, door onze belangstelling verkeerd te richten, zelf oorzaak worden van blijvende onvoldaanheid of, erger nog, volslagen mislukking. De waarheid is één en onveranderlijk. God zelf heeft ze ons geopenbaard. Geen andere, veili ge weg staat voor ons open, dan het vol gen van Gods leiding in al ons doen en denken. Nooit zal het leven een probleem kun nen opwerpen, waarin Zijn H. Wet geen klaarheid brengt. Omdat Hij, onze Schepper en ons Doel, Zelf de weg heeft uitgestippeld, die wij te gaan hebben, en ons alle hulpmiddelen heeft geschon ken om deze taak mogelijk en gemak kelijk te maken. Strikt genomen is het allemaal zo een voudig. De Heer van hemel en aarde heeft de mens geschapen om eeuwig ge lukkig te zijn. De kortste, dus: de rechte weg naar dit doel heeft Hij ons gewezen: een onwankelbaar geloof in Zijn leiding. Een blind vertrouwen, dat het alléén zó maar goed kan zijn! Niemand ver dient dit geloof, dit vertrouwen méér dan God. Slimmer willen zijn dan de Wet gever van het heelal is zoals zeer te recht werd opgemerkt een zonderling soort hoogmoed, die met dit geloof direct in strijd is. En toch ligt hier de voornaamste grond van alle ellende in de geschiedenis der mensheid. Bibliotheken zouden vol te schrijven zijn met bewijzen om dit te staven. Maar de eigenwijze mens weet alles beter, en liever dan zijn hoofd ne derig te buigen voor God. meent hij zelf de kracht te bezitten het leven naar zijn hand te zetten. Alsof de jongste geschie denis alleen niet reeds meer dan afdoen de bewijs levert van de hopeloze en on vermijdelijke verwarring en verwilde ring, waartoe wij komen, als wij Gods wetten miskennen. Het tragische hiervan is in zekere zin niet op de eerste plaats, dat wij door een dergelijk gedrag Gods geboden naast ons neerleggen, maar vooral dat wij zó blind zijn, dat wij nog niet eens inzien, hoe zeer wij daardoor onze eigen natuur mis kennen en geweld aandoen, die precies dezelfde strevingen in zich heeft ais waartoe Gods wet ons verplicht. Geen wonder overigens, want God heeft de mensen immers geschapen! Buiten Gods geboden bestaat er eenvoudig geen vei ligheid voor ons! Dit betekent natuurlijk niet dat een nauwgezette naleving daar van ons een hemel op aarde garandeert. Om veel goede redenen zou eerder het tegendeel te beweren zijn. Maar wèl houdt dit in, dat een overtuigd geloof in God en in de waarde van ons mens-zijn ons vrijwaart van alle Innerlijke onrust, ons alle lijden en leed in het juiste licht doet zien en ons leven d i e eeuwigheids- zm geeft, die het de moeite waard maakt. Op de vierde Zondag na Pinksteren staat de liturgie van de H. Mis geheel in het teken van dit nood zakelijke vertrouwen op God. Direct reeds bij de Introïtus klinken de woor den van de psalmist „De Heer is mijn licht en mijn heil; wie moet ik vrezen?" En de collecte bidt om vrede en geluk: „onder de leiding Uwer Voorzienigheid". St. Paulus vertelt ons dan in het EpisteL dat het lijden in dit leven niet te ver gelijken is bij onze toekomstige heerlijk heid. De hele schepping verlangt daar naar. Alleen de waarheid schenkt de vrijheid van de kinderen Gods. Graduale en Alleluia-vers vragen opnieuw om Gods hulp en steun, en het Evangelie van de wonderbare visvangst illustreert af bij zonder duidelijk de uitwerking van het vertrouwen op God. „De hele nacht heb ben wij niets gevangen, maar op Uw woord zullen wij opnieuw de netten uitwerpen". Offertorium en Secreta bid den om verlichting van het verstand en versterking van de wil. om in te zien, dat wij zonder God niet kunnen klaar komen, om steeds de kracht te hebben ook naar onze overtuiging te leven. En nadat de Communio nog eens ons geloof in God, „onze kracht, onze toevlucht en onze Redder" heeft beleden, smeekt de Postcommunio door het lichaam en bloed van Christus ge zuiverd te mogen worden en door Zijn genadekracht beschermd. Zo geeft de liturgie van morgen ons weer een nieuw bewijs van de waarheid, dat de veiligheid van ons leven staat of valt met ons geloof en vertrouwen in God. De waarheid kennen wij: door onze rede en door de goddelijke openbaring. Een waariyk gelukkig leven, waarnaar ieder mens streeft, is niet mogelijk bui ten het onvoorwaardelijk aanvaarden en consequent beleven van deze waarheid. Het is van het grootste belang voor tijd en eeuwigheid ons eerlijk af te vragen, hoe het in dit opzicht met ons staat. Voordien hebben wij zeker geen recht tot klagen. En nadien heb ben wij onze handen te vol om daarvoor nog tijd te vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5