Belastingverlaging taak van nieuwe regering Verschuiving van lasten brengt geen verlichting Prins Bernhard: Anjers voor culturele defensie Sprinkhanen BLAUWE WIMPEL Beroemd schilder Van een boerdie diamantkoning werd TEKENursus Verruiming woningvoorraad O Hn ifill Minister stelt 3 belastingfaciliteiten voor export overzee voor In Berlijn nieuwe beperkingen Uitstel conferentie over plan-Schuman FINANClëN EN ECONOMIE Geldig zowel voor de fabrikant als voor de exporteur Eerste geschenk voor de Prins Kardinaal Tisserant naar Gemert Tien millioen voor de V.A.M. Persoonlijke aanval door de radio? PETRUS aan het kruis; PA 1)1 US onthoofd Zestig millioen meer gevraagd Luchtaanvallen op de Vietminh ZATERDAG 28 JUNI 1952 PAGINA 9 DEZE WEEK: Wijziging omzetbelas ting was politieke zet Pi GEWEZEN BANKIERS STAAN TERECHT Bijzondere inkomsten niet opgegeven VIJF JAAR LANG BOEKEN GESTOLEN Kath. Thuisfront en Korea- strijders vvi-:? - Stentorstem Straatsburg zetel van bestuur? Liturgische weekkalender fschoon de Stzten-Generaal „met vacantie" waren en het uitslui tend op de weg van het nieuwe Parlement zal liggen om de nog aan hangige Wetsontwerpen in studie te nemen, te aanvaarden, te wijzigen of te verwerpen, heeft minister Lieftinck het nuttig geacht slechts enkele weken voor de verkiezingen nog eens een Wetsontwerp in te dienen nopens her ziening van de Omzetbelasting. Het is maar al te duidelijk, dat de aftredende financiële bewindsman met dit. gebaar de middenstanders er van wilde overtuigen, hoezeer de P.v.d.A- hun belangen nastreefde, ofschoon deze zo belangrijke schakel van onze econo mische ketting door de financiële en niet het minst door de fiscale politiek van de demissionnaire regering zo niet zonder uitzondering de afgrond nabij, dan toch grotendeels tot wanhoop ge raakt was- In vele Nederlandse persorganen heeft men met vette letters kunnen lezen, dat de middenstand uit het door de heer Lieftinck ingediende ontwerp een voordeel van f 210 millioen zou be halen. Zo had de Voorlichtingsdienst het dan ook gedicteerd, want het gaat om 3 pet. op een jaarlijkse omzet, die op zeven milliard wordt geschat- In werkelijkheid betekent deze som geen belastingvermindering, doch slechts een belastingverschuiving. De gemeen schap gaat er niet op vooruit. Zij blijft de volle last dragen van 10 pet. indirec te belasting op deze omzet en zal ook, indien het wetsontwerp zou worden aangenomen, f 700 millioen blijven be talen, want ditmaal zullen het de fa brikanten en grossiers zijn, die geza menlijk f 210 millioen meer zouden moeten afdragen. Zoals minister Lieftinck dit zo vaak heeft gedaan gaf hij met de ene hand om met de andere hand te nemen. Wel iswaar zou de middenstand niet meer de administratieve rompslomp te ver dragen hebben, maar de prijzen zullen geen vermindering ondergaan. De hoogte van hef prijspeil is evenwel een der voornaamste struikelblokken, waarop de middenstand stuitte en waarom de omzetten kleiner Werden. Ook al kan men niet van een kopers- Staking spréken, het publiek, dat zelf reeds in zijn bestedingsvermogen door de fiscus zo sterk beknot was, vermag niet tot ruimere aankopen over te gaan zonder een verlaagd prijspeil. Een ver laging van de omzetbelasting had de omzetten kunnen doen stijgen. Een ver schuiving er van zal dit niet bewerk stelligen. Het misleidende karakter van het jongste Wetsontwerp sprong daarmede in het oog- De finan ciële en fiscale richtlijnen van profes sor Lieftinck, onderworpen als zij wa ren aan overwegingen van een socialis tische partij-politiek, hebben in brede kring ontevredenheid gewekt omdat zij hebben geleid tot verarming- Zij waren gebaseerd op een „rechtvaardige" ver deling van het nationale inkomen en streefdennaar een nivellering van de particuliere "iftKöhféteïi Van do' bürgerlj. Langs lijnen van geleidelijkheid, bijna onmerkbaar, maar niettemin gestadig, beoogde men het onteigenen van de vruchten van de particuliere onderne mingsgeest van grote, middelgrote en kleine bedrijven om daarmede een so ciale „heilstaat" te financieren, bestemd om een steeds groter aantal kiezers tot zich te trekken en uiteindelijk een machtspositie te kunnen uitoefenen, welke in een waarlijk democratisch be stel geen plaats kan hebben. Hoe schoon ook de leuzen mochten klinken, in de practijk kwam het er op neer, dat de in de prijzen doorbereken de fiscale lasten de kosten van levens onderhoud wel moesten opdrijven en de levensstandaard er alles behalve op vooruit kon gaan. Nijverheid en handel gedijen of verzwakken naarmate zij minder of meer lasten dragen en meer of minder kunnen concurreren in bin nen- en buitenland. Zij zijn het, die het nationale inkomen verdiénen. Worden zij door de fiscus en door sociale voor zieningen overbelast, dan lijdt hieron der de gehele gemeenschap en niet het minst de arbeidende massa. Hoogleraren van diverse gezindten hebben sinds de bevrijding herhaalde lijk en in duidelijke termen uiteenge zet, dat het opbrengen en afdragen van belastingen altijd een nationale plicht geweest is en ook zal blijven, doch dat regeringen, die doelbewust de econo misch verantwoorde grenzen over schrijden, nijverheid en handel in de kern aantasten. Met dit te doen, drogen zij de bron van belastbare vermogens en inkomens op. De afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland worden klei ner, de particuliere ondernemingsgeest wordt ontmoedigd. Spaargelegenheid en spaarzin worden tegengewerkt en het „nationale inkomen" dat gedeelte lijk moet worden aangewend voor het behoud van het oude en het vormen van het voortdurend benodigde nieuwe „nationale kapitaal" meer en meer overgeheveld naar de onverzadigbare Staat. Ir, cijfers uitgedrukt mogen dan be paalde statistieken een fraai (doch be drieglijk) beeld vertonen, de jaar in jaar uit hogere kosten van le vensonderhoud wijzen op een gestadig zich uitbreidend geldbederf, welks schadelijke gevolgen door iedere wer ker van laag tot hoog, door iedere we duwe. wees en pensioengerechtigde aan den lijve wordt gevoeld- Weliswaar heeft dit verschijnsel zich niet tot Nederland beperkt, dat in ver gelijking tot menig ander land nog gunstig afsteekt bij de ontwikkeling, die zich elders heeft voorgedaan. Men dient zich niet minder te rea liseren, dat deze relatief gunstige toe stand te wijten is geweest aan de uit zonderlijke eigenschappen van ons volk op het gebied van werkkracht, eenvoud en doorzettingsvermogen, ondanks en niet dank zij het sinds de bevrijding gevoerde financiële en fiscale beleid, dat de grenzen van wat individueel draagbaar en economisch verantwoord kon zijn niet in acht heeft genomen. Internationaal kan Nederland als ex porterend land, aangewezen als het is op zijn uitvoer voor het bekostigen van zijn onontbeerlijke invoer, zich niet veroorloven nationaal te veel onderge schikt te maken aan een politieke ideo logie, die onder het voorwendsel van nivellering, de gehele gemeenschap en vooral de arbeidende massa, tot ver paupering zou doemen. De verkiezingen zijn thans achter de rug. Op de nieuwe Staten-Generaal en op de nieuwe regering, die de erfenis van het vorige Parlement en het oude kabinet zullen hebben te aanvaarden, rust thans de zware plicht de gemaak te fouten te herstellen en wat nagela ten is alsnog te doen. In dit verband kan men hopen en verwachten, dat tussen Financiën en Economische Zaken meer coördinatie mogelijk zal blijken dan in het verle den tot uiting kon komen en dat de nieuwe financiële bewindsman bij het vaststellen van zijn richtlijnen zowel op financieel als op fiscaal gebied de uitvoerbaarheid van zijn programma zal toetsen aan de veelvuldige wenken en de zo rijpe ondervinding van Ne- derland's vooraanstaande industriëlen en handelaren, wier taak het blijft om in de practijk de nationale welvaart in het belang van de gehele gemeenschap te verzekeren. v.v.yrt-.w.v.v.v.*.-. In de exportnota, welke in Mei j.I. in de Tweede Kamer is behandeld, werd reeds in het belang van een verbete ring van de betalingsbalans en een ver groting van de werkgelegenheid de noodzaak bepleit om door middel van een drietal belastingfaciliteiten dé Ne derlandse exportpositie, met name wat betreft de uitvoer naar landen buiten Europa, te verstevigen. Met dit doel is thans door de minister van Financiën een wetsontwerp by de Tweede Kamer ingediend. De faciliteiten .worden verleend aan degene, die binnen het kader van een hier te lande uitgeoefend bedrijf of zelfstandig beroep, een zg. exportomzet naar gebieden heeft, welke door de minister van Financiën in overeenstem ming met de minister van Economische Zaken worden aangewezen. Het is de bedoeling dat de faciliteiten zullen gel den zowel voor de fabrikant als voor de exporteur en eventueel voor de tussen handelaar, alsmede voor degenen, die voor de aangewezen gebieden diensten hebben verricht. De eerste faciliteit ligt op het gebied van de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting en betreft een ver vroegde afschrijving met betrekking tot bedrijfsmiddelen, welke in de jaren 1953 tot en met 1957 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed, voor zover de aanschaffings- of voortbren- gingskosten na 31 Dec. 1952 zijn ge- maakt Het'bedraagt 10% bij een exportaan deel van 7Va%—10%, 15% bij een aan deel van 10%—15%, 20% bij een aan deel van 15%—20% enz., tot een maxi mum van 33 Vs% bij een exportaandeel van 30% of hoger. De tweede faciliteit bestaat uit een onbelaste exportreserve, welke de on dernemer gedurende de jaren 1953 tot en met 1957 ten laste van zijn jaarlijk se winst voor de heffing van de inkom- Prins Bernhard heeft Vrijdag reeds het eerste cadeau ontvangen voor zijn verjaardag, die hij Zondag zal vieren. In hét gebouw vande Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam werd hem namelijk een bloemstuk enige dozijnen witte anjers aange boden door de heren C. Thim, ere-voor- zitter van de kring bloemist-winke liers en A. de Zoeten, bestuurslid van de vereniging De Nederlandse bloe misterij. Deze paar dozijn anjers zijn voor de Prins persoonlijk. De overige 50.000 stuks die de Nederlandse bloe misterij heeft aangeboden, zijn bestemd voor de Anjeractie van het Prins Bernhard Fonds. De levende anjers zullen op Anjerdag ten bate van het P.B.-Fonds worden verkocht. „Het zal u ongetwijfeld interesseren" aldus de Prins „dat reeds geble ken is, dat de comité's, die de anjers aan het publiek moeten verkopen, uw aanbod met zo grote belangstelling hebben ontvangen, dat wij zelfs ver scheidene comité's moesten teleurstel len. Ik vertrouw erop, dat het publiek uw prachtige daad van burgerzin naar waarde zal schatten en voor een vlotte verkoop zal zorgdragen, zodat de kas Vrijdag hebben voor de rechtbank te Dordrecht twee voormalige bankdirec teuren P. B. B. en I. B. terecht gestaan wegens het verzuim bijzondere inkom sten in de jaren 1943, '44 en '45 op te geven. De hoofdschuldige was volgens de tenlastelegging P. B. B. Deze zou zo wel ongeoorloofde transacties met ef fecten, waaraan hij veel geld verdien de naar schatting f 30.000 als de verkoop van gouden tientjes, biljetten van f 500 en f 1000 op zijn geweten heb ben. I. B. zou de staat f 10.000 verzwe gen hebben nadat hij zich aan handel in zwarte effecten had schuldig ge maakt. De Officier van Justitie eiste tegen P. B. B. een maand hechtenis; tégen I. B. luidde de eis f 2.500 boete of vijf maanden. Uitspraak 9 Juli. van het Prins Bernhard Fonds met een goede duit versterkt zal worden. Dit is wel nodig, want de aanvragen om steun voor culturele arbeid netuen nog steeds toe. Rond f 150.000.— heeft het fonds in 1951 kunnen besteden voor de vrfje Nederlandse cultuur, maar er is veel meer nodig. De cultuur heeft het in deze dagen wel zeer moeilijk en elke steen Is er een voor het gebouw van de culturele defensie". Aldus Prins Bernhard. Z. Em. Eugène Kardinaal Tisserant komt, zoals bekend, volgende week naar ons land om het zilveren jubileum te vieren van het Apostolaat der Hereni ging. Vrijdagmiddag is de Kardinaal uit Rome naar Parijs vertrokken. Vrij dag 4 Juli omstreeks tien uur wordt de Kardinaal verwacht op Kasteel-Gemert, scholastikaat der paters van de H. Geest. Z. Em. wil speciaal dit studiehuis be zoeken omdat dit uitgegroeid is tot een der grootste missiecentra van ons land, van waaruit de laatste twintig jaar meer dan tweehonderd jonge priester missionarissen zij l uitgetrokken naar de missielanden. Uit dé z.g. tegenwaarderekening zal ongeveer tien millioen gulden beschik baar worden gesteld voor de winning van organische meststoffen. De minis ter van Binnenlandse Zaken deelt thans aan de Tweede Kamer mede, dat het in de bedoeling ligt dit bedrag te ge bruiken voor de verwezenlijking van de bestaande uitbreidingsplannen van de N.V. Vuilafvoermaatschappij V.A.M. Een Leidse kantoorbediende, de 28- jarige J. van de R„ heeft er vijf jaar een gewoonte van gemaakt boeken te stelen uit showrooms van Haagse boek handels. Later verkocht hij de boeken. Op deze manier heeft hij voor een waarde van f 35.000 5 f 40.000 bijeenge kregen. Toen hij dit jaar hoorde dat iemand anders voor dergelijke diefstal len gearresteerd was hield hij er mee op, maar nu heeft de politie hem toch nog kunnen aanhouden. stenbelasting of vennootschapsbelas ting kan vormen. De jaarlijkse reser vering is gebonden aan een maximum van 3% van het deel van de exportom zet naar aangewezen gebieden, dat be trekking heeft op goederen waarvan de belastingplichtige de fabrikant is, en van 1% van het overige deel van die exportomzet. De laatste faciliteit, welke een de finitieve belastingvermindering is en in het bijzonder voor de loon-intensieve ondernemingen van belang is, betreft een teruggaaf van door de ondernemer betaalde vereveningsheffing, naar ver houding van het aandeel van de export omzet naar de aangewezen gebieden in zijn totale omzet. Deze faciliteit is voor het eerst van toepassing op de vereve ningsheffing betaald in het jaar 1953 en geldt, in tegenstelling tot de beide andere faciliteiten, voor onbepaalde duur. Naar een globale raming komen de budgetaire consequenties van de faci liteiten neer op een verminderde be lastingopbrengst van: f 25 tot f 30 min. voor de vervroegde afschrijving; f 30 tot f 35 min. voor de onbelaste export reserve; f 5 tot f ty, min. voor de te ruggaaf van de vereveningsheffing. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Weiter (KNP) betreffende het doen van persoonlijke aanvallen op politieke te genstanders in radio-uitzendingen, heeft de heer Cals, staatssecretaris van O., K. en W. schriftelijk o.m. het volgende ge antwoord: De regering keurt niet goed, dat in radio-uitzendingen persoonlijke aanval len worden gedaan op politieke tegen standers. Bij nauwkeurige kennisneming van dé tekst van de V.A.R.A.-uitzending „Op de korrel" van 26 Maart blijkt ech ter, dat hierin weliswaar scherpe critiek wordt geleverd op het optreden in de Tweede Kamer van een Kamerlid, dat als politieke tegenstander van de radio spreker kan worden beschouwd, doch niet, dat zulks geschiedde in de vorm van een aanval op de persoon van de betrokkene. Op verzoek van de minister van Oor log hééft het secretariaat van Nationaal Katholiek Thuisfront zich tot zijn af delingen gewend met instructies om zich in verbinding te stellen met de ge zinnen van de Korea-strijders. Uit de practijk is gebleken, dat hier moeilijk heden van allerlei aard kunnen liggen, die het best door geloofsgenoten tot op lossing gebracht kunnen worden. De mi nister zegde zijn steun toe bij sociale moeilijkheden. Ongetwijfeld ligt hier een mooie taak voor Nationaal Katholiek Thuisfront. .V.V M'AW.V.VMV.V.Vi .VAWAVWAVAVAV (Slot) Dat een sprinkhanenzwerm schrik aanjaagt, vertelt de Afrika-kenner Dr. Paul Julien in zijn werk (Kampvuren langs de evenaar". Tijdens een tocht langs de Witte Nijl vloog een sprinkha nenzwerm over. „Een zwarte muur doemde voor ons op, als de rookwolk van een zware steppe-brand", vertelt Julien. „De lucht rond het schip was gevuld met een diep ruisend geluid als van een onafgebro ken zware branding, die in 'n heftige storm een steile rots kust beukt. Met een gonzend geweld streek de ene golf na de andere over ons heen en verduisterde het daglicht ge heel. zodat aan boord alle lichten moesten worden ont stoken en de weinige passa giers in een spookachtige schemering rondliepen. En nog steeds was de hoofdzwerm niet overgekomen". Die hoofdzwerm kwam einde lijk ook. Het was. zoals de onderzoe ker schatte, een aaneengeslo ten massa met een dikte van 2540 meter. Drie uur duurde de overtocht en dat wil zeg gen, dat de hoofdzwerm dus ca. 25 kilometer lang was. De op pervlakte van het veld was dus Ca. 125 vierkante kilometer. In de middeleeuwen geloofde men zelfs, dat het verschijnen Sprinkhanenplaag Grootste sprinkhaan ter wereld, voorkomend op Nieuw~Guinea van grote zwermen sprinkha nen het uitbreken van de vre selijkste aller ziekten de pest voorspelde! Dit moet waar schijnlijk toegeschreven worden aan het feit, dat er meermalen massa's van die dieren in ri vieren en sloten waren terecht gekomen en in de omgeving, door het verrottingsproces, be smettelijke ziekten hadden doen ontstaan, die men in die dagen al heel gauw met de naam van „pest" bestempelde. In sommige landen worden er wel sprinkhanen.... gegeten! In Noord-Afrika nuttigde men ze vroeger met bijvoeging van peper, olie en azijn als sla, nadat eerst de kop, de vleu gels en de pootjes er afge trokken waren. De Arabieren vinden het heus niet zo erg wanneer er eens een zwerm treksprink- hanen bij hen neervalt. Er zijn in hun land niet zo veel landbouwgewassen te vernie len! Zij drogen de diertjes in de gloeiende zon, malen ze fijn en bakken er met een weinig meel een soort broodjes van! Australische sprinkhaan (heeft geen vleugels) tussen takken Vorige week hebben we in verband met de vaart van de nieuwe Amerikaanse luxe Oceaanstomer „United States" gesproken over de „Blauwe Wimpel" Dit is het ereteken voor het passagiersschip, dat het snelst de Oceaan oversteekt van Engeland naar Amerika of omgekeerd. Hoe men aan de benaming „Blauwe Wimpel" is gekomen, daarover lopen de meningen nogal uiteen. Wel licht heeft men sinds eeuwen een blauwe wimpel uitgereikt aan de snelste zeilschepen. Men spreekt ook van wolschepen uit de vorige eeuw, welke, van En geland uit, wol uit Australië gingen halen en op deze wijze werden aangespoord om zo snel mogelijk (rijkelijk beladen) te rug te keren. Het schip, dat het 1X8X8X8X9X8X8X8X8X8X1 Zondag 29 Juni gaan we het feest vieren van de twee grote apostelen Petrus en Paulus. Moet je horen, hoe mooi de Heilige Kerk deze twee mannen bezingt: „Heden beklom Petrus het kruishout. Alleluja! Heden ging de sleuteldrager van het hemel rijk jubelend naar Christus. Heden boog de apostel Paulus, - het licht van de aardbol, voor de naam van Christus het hoofd. En ontving de kroon van het martelaarschap! Alleluja". Eigenlijk moesten we op deze dag het grote bijbelboek open slaan, om heel het leven van deze twee mannen na te gaan. In het boek der handelingen staat alles te lezen wat Petrus na Christus' verrijzenis voor de jonge Kerk gedaan heeft. Je leest er van de wonderen, die hij in Christus' naam deed; van zijn getuigenis over Christus' leer, zonder enige vrees, ook al weet hy, dat men hem gevan gen zal nemen. Je leest er van zijn wonderlijke bevrijding uit de gevangenis. En nog veel meer! Heus de moeite waard om op te zoeken. En dan die grote apostel Pau lus! Zijn plotselinge bekering, als hij op weg is naar Damascus om de Christenen te vervolgen. Zijn grote reizen die hij maakt, om overal het Christendom to gaan brengen. Het is allemaal zoveel, dat het hier niet eens genoemd ka» worden. Over al die mooie dingen moeten we zelf eens gaan lezen. Tenslotte komen de twee gro te mannen in Rome terecht. Het heidense Rome, met de wrede keizer Nero! Wij zouden zeggen: ze hadden het niet slechter kunnen uitzoeken. Maar wij kennen Gods plannen niet. Want God gaat zich van dat machtige Romeinse volk bedienen, om Zijn leer over heel de wereld te verbreiden. eerst in de haven van Liver pool was, zou een flinke gel delijke beloning krijgen en een ere-teken in de vorm van een blauw lint, dat men aan de mast kon laten wapperen als te ken van overwinning. Toen de stoomschepen kwamen, vergat men enige tijd het blauwe lint. Sedert 1840 is het ereteken Vorige week was het drie- hondèrdvijfenzeventig jaar ge leden dat de beroemde Vlaam se kunstschilder Peter Paul Rubens werd geboren. Te Ant werpen, middelpunt van han del, nijverheid, kunsten en wetenschappen, ontwikkelde Rubens zich tot een groot en machtig kunstenaar. Met ener gie en verbazingwekkende werkkracht schilderde hij vele en grootse doeken. Levendige groepen heeft hij vooral ge schilderd in prachtige volle kleuren. Behalve personen ko men op zijn schilderijen bouw werken en dieren (vooral paar den. honden en pluimvee) voor. Maar ook landschappen, portretten en godsdienstige ta ferelen schilderde hij. In tal van kerken in België zijn prachtige schilderijen en altaar stukken (drieluiken) van zijn hand. Als je ooit eens in Ant werpen komt, ga je natuurlijk de kathedraal bezoeken. Daar zijn drie grote schilderstukken van Rubens: de Kruisoprichting en de Kruisafneming. En diep in het koor op het hoge altaar de ten-hemel-opneming van Maria. De schilder ontving talrijke opdrachten van vorsten en kerkelijke personen, geleerden, legeraanvoerders en anderen. Kerken en kloosters deden moeite om schilderijen van hem te krijgen. Om aan al deze aanvragen te voldoen, organi- Zelfportret van Peter Pauicel Rubens seerde Rubens met zijn leer lingen een soort „schilder- fabriek", om het zo eens uit te drukken, want zijn leerlingen vervaardigden honderden schil derijen op zijn atelier. Hij maakte schetsen en opzet en de bekwaamste leerlingen schil derden de doeken af, waar tenslotte Rubens zelf met gro te zwier de laatste hand aan legdeen zijn naam er onder plaatste. Sommige doe ken zijn meters lang en hoog. 30 Mei 1640 is hij overleden. 1X8X9X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X95 De zilveren tropee (Zegeteken) welke bij de Blauwe Wimpel wordt uitgereikt. voor het snelste schip over de Oceaan weer in gebruik geno men. Maar men geeft sedert 1935 er nu een prachtig ver sierde zilveren tropee (zege teken) bij. Een soort wisselbe ker dus! In 1938 heeft het En gelse schip „Queen Mary" het record van het Franse schip „Normandië" gebroken. De Blauwe Wimpel en tropee zijn dus in bezit van het grote En gelse schip „Queen Mary". Maar de Amerikanen hebben góede hoop, dat het nieuwste schip „United States" de Blau we Wimpel zal veroveren! «8X8X83X8XM8X8X8X8X8S De heldenmoed, waarmede honderden martelaren hun le ven voor Christus geven, wordt oorzaak dat honderden, ja dui zenden anderen zich tot die nieuwe Kerk getrokken voelen. De heilige. Petrus en Paulus behoren tot de eersten, die tij dens de vervolging van keizer Nero de marteldood sterven. Jozef Robinson was nog maar een heel doodgewone boeren jongen, toen het hem, al vele jaren geleden, gelukte, in Zuid- Afrika werk te vinden. Hij was een gelukzoeker, zoals er in vroeger jaren zovelen op uit trokken. Jozef Robinson was één der weinigen, die inderdaad groot geluk hadden. In het begin ging alles heel gewoon. Hij werkte en ver diende; hij' leefde zuinig en hield wat over. Hij bracht het na enige jaren zover, dat hij enkele stukken grond in bezit had, in de buurt van de Vaal- rivier. Beste grond was het niet, maar de hardwerkende jonge man hoopte er toch wel iets extra's te kunnen verdie- nen. Als enkel harde handenarbeid hem rijk had moeten maken, dan zou hij het op die grond zeker niet ver gebracht heb ben. Het geluk moest ook een woordje meespreken. En dat deed het, in de vorm van enke le inboorlingen, die hem een paar glinsterende stenen toon den. Die stenen wilden ze graag ruilen. Jozef Robinson rook het geluk. Hij ruilde de stenen voor wat kleren en levensmid delen. Weldra wist hij zeker, dat die glinsterende stenendiaman ten waren. Onmiddellijk tracht te hij zoveel mogelijk van die stenen in handen te krijgen. Met zijn beloningen was hij niet karig. Wat de inboorlin gen aan kleren, gereedschap pen of voedsel vroegen, gaf hij hun. Ja. toen zelfs hun eisen hoger werden, voldeed hij ook daaraan. En zo kon het gebeu ren, dat een inboorling voor zo'n enkel steentje maar liefst twintig geiten kreeg. Een ander kreeg zes ossen. Weer een an der ruilde zijn glinsterende steen voor een prachtige wa gen. De inboorlingen begrepen er niets van. „Die man is bepaald niet goed wijs", grapten ze on der elkander. Maar Jozef Robinson was wijs genoeg. Zijn gulheid trok steeds meer van die zwarten naar hem toe en speelde hem steeds meer diamanten in handen. Eindelijk had hij zo'n grote voorraad, dat hij ermee naar Londen vertrok. Met één slag was de doodgewo ne boerenjongen schatrijk De verkoop van de diamanten bracht een groot kapitaal op. Met dit kapitaal trok Jozef weer terug naar Zuid-Afrika om nu zijn taak in het groot voort te zetten. Anderen, die hem trachtten na te volgen, konden aan zijn succes niet tippen. Jo zef Robinson werd de Diamant koning. Toen hij een jaar of twintig geleden in Londen stierf, liet hij een geweldig ka pitaal na. 1X8X8X85S8X8X8X93X8X8: 3X8X8X8X8X83X8X9X8X830X8X8X8X8X8X9X8X8X83 Grote eetzaal op de oceaan stomer „Queen Mary" Vorige week hebben jullie het vooraanzicht van een boer derij getekend. Hier zie je nu de boerderij van opzij. En nu begrijp je ook beter de dakcon structie. Dat driehoekje, wat je vorige week in 't midden zag, is dus een gedeelte van een schuin dak aan de voorkant Aan de achterkant is dit niet maar loopt gelijk met de muur. Het voorste gedeelte van deze boerderij is woonhuis, vandaar nog een raam aan de zijkant vooraan. In 't midden een klein raampje en achter een staldeur. De schoorsteen staat niet pre cies in het midden zo je ziet, maar dit is in werkelijkheid allemaal verschillend. Dit ziin juist punten, waar je oplettend heid op gericht moet zijn. Neem eens een schetsboek mee als je met vacantie gaat C8335933333333333333X Een buitengewoon luide stem duidt men aan mét stentorstem. De Griek Stentor, heraut bij het beleg van Troje, had zoals Homerus verhaalt een stemgeluid dat luider klonk dan dat van vijftig mannen tegelijk. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van het hoofdstuk van de begroting dat betrekking heeft op de verruiming van de woningvoorraad, De aangevraagde verhoging van bijdragen aan gemeenten in de kos ten van verbetering en splitsing van bestaande woningen, zomede van ver bouw tot woning van oorspronkelijk niet daartoe bestemde gebouwen met f3.000.000.— heeft primair ten doel de woningverbetering op ruimere schaal aan te moedigen en met name ter zake door particulieren genomen initiatieven van rijkswege financieel te steunen. Hierdoor wordt bereikt, dat met betrekkelijk geringe midde len van de bestaande woningvoorraad minder woningen behoeven te wor den afgevoerd, het verval van wo ningen wordt tegengegaan en de so ciale omstandigheden ten aanzien van de behuizing aanmerkelijk worden verbeterd. De minister wil voorts de premiën, te verstrekken aan natuurlijke en rechts personen ten behoeve van de bouw van woningen verhogen met f29.000.000. Hiervan zal f 15.000.000 worden be stemd v voor de bouw van woningen, welke ten goede komen van de huis vesting van gezinnen van militair per soneel. Deze verhoging beoogt een ver ruiming van de woningvoorraad met rond 7.000 woningen. De voorgestelde wijziging van de uit keringen en credieten voor herstel en herbouw van onroerende goederen en schepen op grond van de Wet op de materiële oorlogsschaden houdt in een verhoging van het beschikbaar gestelde crediet met f28.500.000 De Oost-Berlijnse politie heeft Vrijdag een nieuwe maatregel afgekondigd, waarbij West-Duitse bezoekers geen toe gang krijgen tot Oost-Berlijn ai3 zij niet in het bezit zijn van een speciale door de politie uitgereikte vergunning. Een dergelijke maatregel is op 1 Juni in Oost-Duitsland van kracht geworden ..om het binnendringen van West-Duitse agenten en spionnen te beletten". Tot dusver hebben West-Duitsers in het bezit van een interzonale pas. die is uitgereikt door de westelijke geallieerde autoriteiten, vrije toegang tot alle sec toren van Berlijn, dat officieel nog steeds geacht, wordt te staan onder viermo- gendhedenbestuur. Oost-Berlijnse bladen, die de politie verordening hebben bekend gemaakt, zeggen niet of West-Duitsers, die de West-Berlijn verblijven, in het vervolg voor bezoeken van een dag of korter naar Oost-Berlijn mogen gaan. Er is geen contróle van het personenverkeer aan de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn. Van officiële zijde is te Saigon mede gedeeld, dat Franse gevechtsvliegtuiger in de afgelopen 48 uur een aantal zeer hevige aanvallen hebben uitgevoerd op het in de bergen gelegen hoofdkwartier van de leider van de opstandige Viet- minh-beweging, Ho Tsjiminh. De voor naamste aanvallen zijn Woensdag- j.L uitgevoerd. Een Frans vliegtuig ging verloren. Andere luchtaanvallen zijn uitgevoerd op de voornaamste bevoorradingsweg van de Vietminh, die van de Chinese grens naar Tonkin voert. Ook boven een gebied ten Zuidwesten van Saigon, dat thans door de Franse grondstrijdkrachten van opstandelingen wordt gezuiverd, zijn vliegtuigen om de zuiveringsoperatie ta steunen, in actie geweest. De West-Duitse regering zal de an dere regeringen van de landen van het Plan-Schuman verzoeken de conferen tie van ministers van Buitenlandse Za ken, die op 7 en 8 Juli zou worden ge houden, te verschuiven, daar bondskan selier Adenauer noch prof. Hallstein aanwezig kunnen zijn in verband met de behandeling in eerste lezing van het E.D.G.-verdrag en de conventie van Bonn, op 8 en 9 Juli in het parle ment. In Bonn wordt aangenomen, dat de conferentie tot midden Juli wordt uitgesteld. Volgens officiële zegslieden zal de Franse regering voorstellen Straatsburg als zetel van het bestuursorgaan van het Plan-Schuman aan te wijzen, aldus meldt A. P. Het Franse besluit betekent een over winning voor de Britse minister Eden, die voorgesteld heeft alle afdelingen, zoals het Plan-Schuman en het Plan- Pleven in Straatsburg onder te brengen en nauw te verbinden aan de Europese beweging, die eveneens in Straatsburg zetelt. ZONDAG 29 Juni: H.H. Petrus en Paulus, apostelen; eigen Mis: 2 4de Zondag na Pinksteren: Credo; prefatie v. d. Apostelen; laatste evangelie v. d. Zondag: rood. MAAN DAG: gedachtenis v. d. H. Paulus; eigen Mis; 2 H. Petrus; 3 S. Jan; (Den Bosch: 4 voor de bisschop): Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood. DINSDAG: Allerkostbaarst Bloed v. Christus; eigen Mis; (in gelezen missen; 3 S. Jan); Credo; prefatie v. h. H. Kruis; rood. WOENSDAG: O. L. Vrouw Vi sitatie: eigen Mis; (in gelezen Missen: 2 H.H. Processus en gezell.); Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. DONDERDAG: H. Leo II, Paus, belijder; Mis Si dtligis; 2 H.H. Petrus en Paulus; 3 tot de H. Maagd; Credo: prefatie v. d. Apostelen: laatste evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulus; wit; Den Bosch: H, Rumoldus, bisschop, marte laar; Mis Sacerdotes Dei; 2 H. Leo: 3 H.H. Pe trus en Paulus: Credo; prefatie v. d. Apos telen; laatste evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulus; rood; Breda: H.H. Bisschoppen van Breda; eigen Mis: 2 H. Leo; 3 H.H. Petrus en Paulus; Credo; prefatie v. d. Apostelen; laatste evangelie v. H.H. Petrus en Paulus; wit. VRIJDAG: Mis v. h. octaaf v. H.H. Petrus en Paulus; 2 vierde Zondag na Pinksteren; 3 tot de H. Maagd; Credo; pre fatie v. d Apostelen: rood; Utrecht: over brenging v. d. H, Martinus; Mis Statuit; 2 jf.H. Petrus en Paulus; Credo; prefatie v. d. Apostelen; wit. Ook: Eerste Vrijdag v. d. maand: plechtige votiefmis ter ere v. h. H. Hart; Mis Cogitationes; Credo; prefatie V. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: H. Antonlus Maria Zaccaria. belijder; eigen Mis; 2 H.H. Petrus en Paulus; Credo; prefatie v. d. Apostelen; wit. ZONDAG 6 Juli5de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H.H. Petrus en Paulus; Credo; prefatie v. d. H. Drievul digheid: laatste evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulua; groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9